Hlavní Bolest

Kojení Chřipková léčba

Zvláštní pozornost by měla být věnována léčbě chřipky během kojení, protože hovoříme o zdraví nejen mladé matky, ale také jejího dítěte. Někteří se mylně domnívají, že během tohoto období by mělo být kojení zastaveno, ale není tomu tak, protože s mateřským mlékem dostává dítě ochranné protilátky i v případě nemoci, a proto je chráněno před infekcí v důsledku pasivní imunity.

Co musíte udělat? To by mělo být projednáno samostatně..

Základy léčby

Kojení chřipková léčba by neměla být předepisována sama o sobě, protože je to příliš závažná záležitost a nemoc - pokud je léčena nesprávně nebo je zahájena příliš pozdě - je spojena s nebezpečnými komplikacemi..

Je nutné vzít v úvahu nekompatibilitu mnoha kombinovaných léčivých přípravků s kojením. Nicméně interferony jsou zpravidla povoleny - nejoblíbenější mezi nimi jsou Grippferon a Viferon. Jsou přijímána jako preventivní opatření k ochraně člověka před chřipkovými infekcemi..

Snížení vysoké teploty je dovoleno pomocí paracetamolu a léků vyráběných na jeho základě. Jiný lékař může doporučit Nurofen a některé další léky..

Jak zacházet s chřipkou pro kojící matku, pokud je nosní dýchání obtížné? Především se doporučuje hydratace nosní sliznice - k tomu lze použít speciální spreje. Přímé dýchání usnadňuje Navisin, Pinosol a některé další drogy..

Proč je léčba chřipky při laktaci důležitým tématem??

Léčba chřipky během kojení by měla být brána vážně, a to i vzhledem k tomu, že ženské tělo je docela oslabeno poté, co zažilo takový šok jako porod. Pravděpodobnost respiračních infekcí se tedy významně zvyšuje..

A mělo by být zřejmé, že léčba chřipky kojením by měla být u pacienta, který nekojí, odlišná od chřipkové infekce..

Nezapomeňte, že v mateřském těle - i v případě infekce - se nadále vytvářejí imunoglobuliny a přenášejí se na dítě prostřednictvím mateřského mléka. Tento proces se nazývá získání pasivní imunity. Infikovaná matka by však měla během krmení nosit ochrannou masku (gázový obvaz), aby se dítě neinfikovalo kapičkami ve vzduchu.

Léčba těžké formy chřipkové infekce u kojící matky je často prováděna stejnými léky, které léčí toto onemocnění u dětí mladších šesti let. Například, Aflubin je předepsán pro začátek. A pokud máte těžkou horečku, pomáhá Nurofen. Před užitím těchto a dalších léků si pečlivě přečtěte pokyny k nim a samozřejmě se poraďte s lékařem.

Pokud mluvíme o tom, jak zacházet s kojící ženou, není možné zmínit některé lidové léky. Je však důležité, aby ona a dítě neměly alergické reakce. Obecně se nejčastěji pro boj proti nemoci používají:

 • čaj, do kterého se přidává citron a trochu medu;
 • kolekce prsou;
 • čaj, do kterého se přidávají maliny, rybíz a / nebo kalina;
 • mléko, do kterého můžete přidat trochu medu.

Nesmíme zapomenout na taková účinná terapeutická činidla, jako jsou:

 • napařování nohou ve vyhřáté vodě;
 • obklady na noc;
 • nosit ponožky se suchou hořčicí do nich nalitou;
 • inhalace na kouřící brambory;
 • zahřívání pod modrou lampou.

Obecně je lepší zabránit chřipce během kojení, než následně trávit čas a energii jejím bojem, protože se obávají, že se nemoc nepřenáší na dítě. To znamená, že prevence hraje obrovskou roli.

Mimo jiné bychom neměli zapomenout na důležitost:

 • dobrá výživa;
 • normální spánek;
 • procházky na čerstvém vzduchu;
 • použití vitamínů;
 • pravidelné mokré čištění.

I psychoemotivní složka je důležitá, to znamená, že žena s kojením se musí snažit, rozzlobit se co nejméně zřídka a častěji mít pozitivní náladu.

Možnosti léčby: léky a doporučení

Jak zacházet s chřipkou s gua? Léčba obvykle zahrnuje nejen fyzioterapii, ale také některé další techniky. Zejména je povolena homeopatie. Užitečná je také aromaterapie.

Obecně platí, že s kojením jsou zástupkyně žen náchylné k nachlazením kvůli oslabenému tělu.

Ale jak zacházet s chřipkou, když kojící matka onemocní? Pouze ty léky, které jsou povoleny pro použití ženami, které jsou v období krmení. Paracetamol je považován za jeden z takových účinných léků, ale i jeho podání znamená, že dávkování uvedené v pokynech je povinné. Totéž platí pro ibuprofen..

Zejména paracetamol se užívá 4 tablety denně, a to navzdory skutečnosti, že celkový průběh je maximálně tři dny (pokud jej budete užívat déle, je pravděpodobnost nežádoucích účinků na játra).

Jak lze léčit kašel? Rostlinné přípravky se k tomu dobře hodí, ale léky obsahující bromhexin se nepoužívají. Složité nástroje se také nepoužívají.

Je třeba mít na paměti, že ještě před nástupem počátečních příznaků nemoci u matky může být dítě již infikováno. Současně je to mateřské mléko, které obohacuje tělo dítěte o protilátky, které potřebuje k úspěšnému boji proti infekčním útokům.

Ale dítě odstavené v tak těžké době od prsu bude muset být těsné a před nemocí se stane téměř bezbranným (protože jeho vlastní imunita se dosud nevytvořila).

Hlavní příznaky běžného nachlazení u kojících žen jsou celkem standardní:

U chřipky to může být stejné, ale ve výraznějších formách (navzdory skutečnosti, že kašel a rýma, na rozdíl od horečky, nezačínají okamžitě, ale v následujících dnech nemoci).

Trvání akutních infekcí dýchacích cest může trvat až deset dní. Chřipková infekce trvá o něco déle - až dva týdny.

Co dělat se strážci v takových případech? Zacházejte se zdravím mladé matky se zvláštní pozorností, abyste se vyhnuli komplikacím nemoci. Kromě toho je nezbytné se poradit s lékařem, aby zjistil přesnou diagnózu: to, co můžete mít pro známky intoxikace obvyklým SARS, se může ukázat jako střevní chřipka nebo něco jiného nebezpečného, ​​vyžadujícího včasné zahájení terapie. Navíc by léčba měla být přiměřená a nikoliv „jakkoli“.

Co může a mělo by udělat ošetřovatelka, která má chřipku:

 • Nevylučujte dítě z hrudníku, jinak ho připravíte o nejúčinnější ochranu před infekčními útoky;
 • neusrkávat mléko a také jej nevařit, provádět přirozené krmení (jinak se mléko zbaví užitečných stopových prvků a ochranných látek).

Jaké léky proti chřipce mohou pít kojící matky? Pro boj s vysokou horečkou nemůžete použít Aspirin: má příliš mnoho vedlejších účinků. Antibiotika jsou rovněž zakázána, protože namísto ničení viru ničí užitečné protilátky a nemoc se ještě komplikuje.

Někdy však lékaři stále předepisují antibiotika, pokud je příčinou onemocnění patogenní bakterie. Takové léky by však měly být užívány s probiotiky (například s domácím jogurtem), jinak hrozí vážné riziko poruchy střevní mikroflóry a dysfunkce zažívacího traktu..

Pokud je žena během kojení nemocná s chřipkou, měla by být léčebná procedura zaměřena především na posílení imunitního systému a tvorbu protilátek.

Ascorutin také pomáhá proti chřipce v tomto stavu, díky kterému se snižuje úroveň propustnosti a kapilární stěny jsou méně křehké. Úspěšně zmírňuje zánět, má antioxidační vlastnosti. Díky tomuto léku je aktivován metabolismus uhlohydrátů, zlepšuje se regenerace tkání, syntetizuje se pojivová tkáň. Ale bez lékařského svolení se užívání uvedeného léku nedoporučuje. Kromě toho je důležité si před použitím přečíst anotaci..

Nedrogové metody

Pokud jde o nedrogové metody léčby chřipky u kojící matky, často pomáhají v boji proti symptomům nemoci.

Například, kašel může být poražen:

 • kolekce prsou;
 • kořen lékořice;
 • ředkvičky s medem a tak dále.

Je důležité udržovat rovnováhu voda-sůl a samozřejmě dostatek vody. Pamatujte, že v důsledku dehydratace se krevní oběh pacienta zhorší a toxiny se v těle hromadí (bez schopnosti vystoupit). Někdy lékaři dokonce předepisují diuretika spolu s těžkým pitím.

Rovněž vyvážená strava je další otázkou, jejíž význam nelze podceňovat. Je třeba se vyhnout přejídání a půstu..

Je také zobrazen klid na lůžku. Ti, kteří tráví veškerý svůj čas na nohou, brzy neuvidí posílení těla..

Člověk by neměl zapomenout na větrání místnosti. Vyvarujte se použití topných zařízení, která suší vzduch.

Kojencům se doporučuje aplikovat častěji na hrudník - to vytváří oběh energie velmi příznivý pro obě strany.

Pokud krmíte dítě a máte rýmu, můžete použít roztok mořské soli, propolisu nebo cibule (to vše je pohřbeno v nose)..

Ženy by však neměly během kojení stoupat na nohy, protože to přispívá k nadměrnému krevnímu oběhu v oblasti hrudníku i v genitáliích (a nakonec se ukazatele teploty v oblasti hrudníku zvyšují iu zdravé kojící matky).

V opačném případě povede hojný příliv mléka ke stagnaci a rozvoji otoků. Pokud se to již stalo, odstranění otoky lze dosáhnout studenými obklady, které se aplikují na hrudník. Chladná teplota zúží cévy a bude snazší krmit dítě.

Žena může mít podezření na přítomnost jakékoli jiné závažné patologie, v důsledku čehož jí bolí hrudník. V tomto případě byste měli porovnat ukazatele teploty v různých částech těla - v podpaží, tříslovných záhybech, v lokti a pod kolenem. Pokud je v podpaží zaznamenáno nejvíce indikátorů, jedná se spíše o alarmující znamení..

Homeopatie

Jak léčit chřipku pro kojící matku? Homeopatická léčba může být také úspěšná. Navíc na to neexistují žádná omezení a kontraindikace.

Na druhé straně je třeba si uvědomit, že se nejedná o boj s bezprostředními příznaky, ale o posílení celého organismu. Imunitní systém roste a začíná sám bojovat s infekcí.

Pozitivní účinek po homeopatii je zaznamenán během několika hodin po podání. Kromě toho je možné homeopatii používat ještě před stanovením přesné diagnózy, což ušetří čas a bude léčeno i při prvním podezření na chřipku.

V tomto případě jsou zvláště užitečná některá antibiotika rostlinného původu, jako je cibule nebo měsíček.

Léčba chřipky u matky během krmení - a to je povinné pravidlo! - měla by být prováděna pod stálým dohledem lékaře. To neznamená hospitalizaci (s výjimkou závažné formy nemoci), ale je nutné ji pravidelně sledovat kvalifikovaným lékařským specialistou..

NOVÁ ÚROVEŇ

Na podzim a na konci zimy brzy na jaře se incidence chřipky obvykle zvyšuje: riziko epidemií je při teplotách od -5 do +5 maximální, a to díky kombinaci chlazeného (ale nikoli mrazivého) vzduchu a suchých dýchacích cest. Chřipka je jedním z mnoha respiračních virů, které infikují nos, krk a plíce; liší se však v tom, že jeho důsledky a komplikace mohou být velmi závažné, a malé děti a těhotné ženy jsou ohroženy, takže mnoho nastávajících a kojících matek je velmi znepokojeno pravděpodobností, že si chřipku osvojí pro sebe a své dítě. Pokusíme se odpovědět na nejčastější otázky týkající se chřipky a kojení..

Je chřipka přenášena mateřským mlékem? Ne, virus chřipky se nepřenáší do mateřského mléka. K přenosu viru chřipky dochází pouze dýchací cestou: mikrokapičky obsahující virus se šíří z člověka na člověka kašlem nebo kýcháním; infekce je také pravděpodobná, pokud se dotknete povrchu, na kterém se mikrodroplety s virem usadily, a poté do nosu, úst nebo očí.

Může nemoc nějak ovlivnit laktaci? Ano, je možné, že na pozadí zvýšené teploty a celkové slabosti těla se produkce mléka sníží. Jedná se o dočasný pokles, s úpravou zdraví se laktace opět zvýší, pokud bude kojit pouze matka nebo alespoň exprimovat mléko.

Měl by být kojení přerušeno, pokud je matka již nemocná a dítě není? Ne, nemusíte ho přerušovat a je velmi vhodné pokračovat v krmení! Mateřské mléko obsahuje protilátky proti chřipce a imunitní faktory, které snižují pravděpodobnost výskytu chřipky u dítěte. A i když se matka cítí příliš nešťastně na kojení a zároveň se o dítě může starat jeden ze zdravých členů rodiny - je nutné mléko exprivovat, především proto, abychom se vyhnuli riziku mastitidy způsobené stagnací mléka na pozadí obecně oslabené tělo. Před dekantací si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou a ujistěte se, že je karafa sterilizována. Napjaté mléko může a mělo by být opité dítěti! Ale v zásadě je pro matku obvykle snazší, pokud existuje možnost, dokonce i osoby ležící v posteli s touto nemocí, jednoduše dát dítě na prsa pro krmení, aby ho později zdraví členové rodiny vzali na stálou péči.

A pokud je dítě nemocné, ale matka ještě není? Jedná se o velmi vzácný scénář, obvykle naopak, při současné infekci kojící matky a dítěte se dětská nemoc buď vůbec nevyvíjí, nebo se vyvíjí později a díky podpoře mnoha ochranných faktorů mateřského mléka prochází mírnější formou. Ale pokud se stále stalo, že dítě onemocnělo před matkou - opět je velmi vhodné pokračovat v kojení, protože to pomáhá stabilizovat stav dítěte, vyhnout se riziku dehydratace a kontakt s matkou snižuje stres (což zase může zvýšit zánět). Nemocné dítě se obvykle cítí špatně jak fyzicky, tak psychicky, nedostatek kontaktu s matkou kojením může zhoršovat jeho stav.

Co lze udělat pro snížení rizika chřipky? Způsoby, jak snížit riziko onemocnění, jsou dobře známy všem:

- zůstaňte alespoň metr od lidí s příznaky podobné chřipce - kašel a kýchání;

- Vyhněte se davům

- pravidelně si důkladně umývejte ruce mýdlem a vodou, nedotýkejte se nosu, úst a očí;

- pokud je v domě pacient s chřipkou - je dobré prostory ventilovat, provádět mokré čištění;

- pokud již je kojící matka sama nemocná - při kašlání a kýchání zakryjte obličej papírovou utěrkou nebo tkání, ihned po kašlání a kýchání sejměte ruce a pokaždé po kontaktu s dýchacími sekrecemi a před kontaktem s dítětem si dobře umyjte ruce. Pokud v blízkosti kýchání nebo kašle nejsou kapesníky ani ubrousky, doporučuje se zakrýt si obličej ohnutou rukou v lokti.

Musím nosit lékařskou masku pro kojící matku, která má při kontaktu s dítětem chřipku? Dlouhodobé používání masky se nedoporučuje, naopak může přispět k rozvoji nemoci kvůli obtížným dýcháním a hromadění respiračních sekrecí na masce. V případě nemoci je vhodné použít papírové ručníky nebo utěrky, které jsou znehodnoceny nebo dobře ošetřeny, jsou-li kontaminovány. Maska se doporučuje nosit naopak u zdravého člověka, který je v kontaktu s nemocným nebo pravděpodobně nemocným, navíc by maska ​​měla být relativně krátkodobá, nebo by měla být maska ​​při delším kontaktu občas vyměněna; maska ​​při nošení by měla dobře zakrývat ústa a nos, nezanechávat žádné mezery; pokud je vlhký, musí být okamžitě nahrazen novým suchým; při výměně nebo vyjmutí masky se stará maska ​​okamžitě zahodí.

Z hlediska snížení pravděpodobnosti šíření chřipky, pokud je matka již nemocná a dítě není, je nejlepší způsob, jak se o dítě starat někdo ze zdravých členů rodiny, který by při kontaktu s pacienty sám v masce přinesl čas od čas dítěte (bez masky!) pro krmení matce, pokus o omezení kašle nebo kýchání během krmení nebo aktivní používání osvěžujících kapesníků a papírových ručníků po celou dobu; a po krmení dítě umyl a odnesl do dobře větrané místnosti.

Potřebuji hospitalizaci, pokud mám chřipku? Ve většině případů ne - nejčastěji chřipka odejde bezpečně, pokud zajistíte klid, dostatek vody a schopnost relaxovat a správně jíst ve vaší chuti k jídlu. V případě potřeby se také berou léky proti bolesti (pozornost, vzhledem k riziku vzniku Reyeova syndromu se NENÍ doporučeno užívat léky proti bolesti obsahující aspirin!) V některých případech jsou však pravděpodobně slabé komplikace s oslabeným tělem matky nebo dítěte. Lékařskou pomoc musíte vyhledat, pokud:

- s chřipkou u matky nebo dítěte je dýchání obtížné, dušnost;

- horečka přetrvává déle než tři dny;

- naléhavá potřeba navštívit lékaře, pokud se na pozadí zvýšené teploty u dítěte objeví křeče!

Pokud je matka, dítě nebo obojí hospitalizováno kvůli komplikacím z chřipky, je zpravidla vhodné při kojení pokračovat v kojení a pokud je odděleno, přenést mléko na dítě (s ohledem na potřebu důkladně si umýt ruce a sterilizovat veškeré příslušenství pro vyjádření). ) Mateřské mléko je stále velmi důležitým faktorem urychlujícím korekci dítěte..

Jak se porovnávají vakcíny proti chřipce a hepatitidě B? Vakcinace proti chřipce není při kojení kontraindikována. Má se za to, že pokud je kojící matka očkována proti chřipce, sdílí získaná imunitní těla se svým dítětem prostřednictvím mateřského mléka. Vakcína pro kojence se nedoporučuje u dětí mladších šesti měsíců, ale pokud se vakcína proti chřipce podá dítěti starším než šest měsíců, pak neexistují žádné negativní účinky na hepatitidu B, můžete kojit ihned po očkování nebo dokonce v procesu snižování bolesti..

Jaký je vliv chřipky na mléko? Specializovaná léčiva proti chřipce by se obvykle neměla používat k profylaxi, ale měla by být užívána pouze podle pokynů lékaře. U kojících matek je oseltamivir (tamiflu) v současné době považován za nejvýhodnější lék, proniká do mléka ve velmi malém množství a u dětí na pozadí jeho příjmu kojícími matkami nebyly zaznamenány žádné nepříjemné účinky. Také ze spektra moderních antivirových léčiv pro boj proti chřipce je zanamivir (relenza) považován za bezpečný pro kojení..

Přejeme vám rychlé uzdravení bez poškození zdraví vašich i vašich nejmenších.!

Připravila Irina Ryukhova, zdroje informací:

Jak může kojící maminka bojovat s chřipkou?

U kojící ženy není imunita po porodu okamžitě obnovena, což činí její tělo zranitelným vůči různým nemocem. V období podzim-zima se epidemiologická situace obvykle zhoršuje a chřipka má mnoho lidí. Toto onemocnění je ovlivněno také matkami, avšak léčba chřipky během kojení má své vlastní vlastnosti. Důvodem je skutečnost, že mnoho léků, které padají do mléka, může dítě ovlivnit.

Co je chřipka?

Chřipka se obvykle nazývá akutní infekční onemocnění, které postihuje dýchací cesty a je způsobeno chřipkovým virem. Toto onemocnění je součástí skupiny akutních virových infekcí (ARVI). K dnešnímu dni je známo více než 2000 variant chřipkového viru (liší se v antigenním spektru).

Nemoc se může šířit ve formě epidemie a pandemie. Každý rok zemře na různé druhy viru chřipky, na světě zemře 250 až 500 tisíc lidí, někdy může jejich počet dosáhnout milionu (nejčastěji jsou to lidé starší 65 let).

Příčiny a přenos nemoci

Jak již bylo zmíněno, může chřipka získat kdokoli, příčinou onemocnění je virus chřipky. Zdrojem infekce je nemocný člověk, ze kterého je virus přenášen kýcháním a kašlem. Pacient je nakažlivý den před nástupem prvních příznaků (což je důvod, proč je nemožné zavést jakákoli karanténní opatření) a až 5-7 dnů nemoci.

Jak je chřipka?

Ve většině případů onemocnění začíná náhle. Patogeny virů A a B se vyznačují agresivitou a velmi vysokou mírou reprodukce, a proto má člověk jen několik hodin po infekci hlubokou lézi sliznice dýchacího traktu, což bakteriím umožňuje volný vstup do bakterií.

Pacient obvykle prudce stoupá, stěžuje si na bolesti hlavy a kloubů, únavu. Může se objevit kašel, rýma, ucpání nosu. Chřipka se neliší ve specifických příznacích a může být zaměněna s jinými nemocemi. Proto by měl lékař zvolit léčbu.

Možné důsledky

Obvykle lidé dostávají chřipku na několik dní, poté se zotaví. Někdy je však onemocnění závažné a vede ke smrti pacienta.

Choroba způsobuje zhoršení všech stávajících chronických onemocnění, navíc může chřipka způsobit řadu komplikací jak z dýchacích cest a ORL orgánů, tak z nervového a kardiovaskulárního systému.

Příznaky nemoci

Když matka dostane chřipku, mohou nastat následující příznaky:

 • teplo;
 • kašel;
 • bolest krku;
 • rýma
 • slabost;
 • bolesti v kostech;
 • zimnice;
 • známky intoxikace.

Léčba

Chřipka je nebezpečné onemocnění, které je třeba kontrolovat. Léčba chřipky proti kojení by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře, protože mnoho léků může mít na dítě negativní účinek..

Terapie tohoto onemocnění je zaměřena na dosažení následujících cílů:

 1. snížení obecné intoxikace;
 2. zvýšit ochranné vlastnosti těla.

Taktika boje proti nemoci je následující:

 • Soulad s klidem postele. U kojící matky chodí všechny síly těla k tvorbě mléka, takže v případě nemoci musí zajistit mír.
 • Užívání léků. Během kojení nelze užívat mnoho léků. Lékař obvykle předepisuje antivirová činidla obsahující interferon, protože mají jemnější účinek na organismus. Antibiotika nemohou být léčena chřipkou HBV, protože nezničují virus, ale užitečné protilátky, což situaci zhoršuje. Lékař může předepsat antibiotikum, pokud je příčinou onemocnění patogenní bakterie. Poté musí být tento lék užíván ve spojení s probiotiky, protože jinak je možné narušit střevní mikroflóru a výskyt dysfunkce zažívacího traktu. V průběhu laktace nemůžete chřipku léčit aspirinem, protože tento lék má mnoho vedlejších účinků.
 • Opláchněte nos a krk. Tato ošetření jsou bezpečná a účinná. Umožňují vyčistit sliznice viru a zmírnit bolest. Pro opláchnutí krku, solí nebo sodových roztoků se používá odvar z třezalky nebo heřmánku. Pro mytí nosu je doporučeno používat solný roztok (prodává se v lékárně). Nalitím do prázdné láhve zpod kapek v nose můžete zavlažovat nosní sliznici.
 • Specifická strava. Máma potřebuje sílu, aby bojovala proti chřipce, takže musí jíst správně. Denní strava by měla zahrnovat zeleninu, mléčné výrobky a cereálie, stejně jako libové maso krůtího a kuřecího masa.
 • Pijte hodně. Je nutné odstranit toxiny z těla a zajistit dostatečné množství mléka. Pokud má žena vysokou horečku, měla by se rozhodnout pro minerální vodu, sladký čaj a kompot. Nedoporučuje se uhasit žízeň velmi horkými, studenými nebo kyselými nápoji. Při pití různých bylinných čajů by měly být ovocné nápoje, které obsahují maliny nebo kalina, opatrné, protože mohou v drobky způsobit alergie. Dítě by mělo být vyšetřeno každý den, aby nevynechal vzhled vyrážky.

Léky na GV

Jak již bylo zmíněno, ne všechny léky mohou léčit chřipku při kojení. Léky předepisují lékaři nejčastěji:

 • Ibuprofen. Tento lék se smí používat s kojením. Je předepsáno bojovat s teplotami nad 38 stupňů. Přípravek Ibuprofen se používá k léčbě dětí a není pro dítě nebezpečný.
 • Antivirová činidla, která zahrnují interferon (Anaferon, Laferon a další). Taková chřipková léčiva se používají při léčbě závažných forem nemoci. Chřipku lze léčit pomocí GV pomocí těchto léků teprve v prvních třech dnech od počátku nemoci, pak jejich účinnost prudce klesá. Kojící maminka by měla být opilá pečlivě a neustále sledovat stav dítěte.
 • Ascorutin. Během laktace může být chřipka ošetřena tímto nástrojem. Jeho působení je zaměřeno na snížení propustnosti a křehkosti stěn kapilár. Výsledkem je posílení stěn krevních cév, snížení jejich zánětu a otoku. Ascorutin má antioxidační a radioprotektivní vlastnosti. Jeho použití umožňuje aktivovat redoxní procesy, urychluje regeneraci tkání a syntézu prvků pojivových tkání, podporuje tvorbu steroidních hormonů, normalizuje metabolismus uhlohydrátů. Kojící matka by si však měla nejprve přečíst návod k použití a přísně dodržovat předepsané dávkování a dobu léčby.
 • Aflubin. Jedná se o homeopatický lék, který zahrnuje byliny. Akce Aflubinu je zaměřena na snížení zánětu, normalizaci teploty, odstranění toxinů z těla a odstranění bolesti. Cílem léku je stimulovat produkci protilátek proti bakteriálním a virovým onemocněním. Lék je předepsán v prvních dnech nemoci.

Mnoho žen se zajímá o to, zda je možné při kojení užívat „Antigrippin“. Ošetření tímto nástrojem se provádí pouze podle pokynů lékaře. Při užívání léku se doporučuje dočasně přestat krmit, protože lék může nepříznivě ovlivnit dítě.

Při rozhodování o tom, jak léčit chřipku, by mladá matka měla myslet nejen na sebe, ale také na dítě. Proto je samoléčení v tomto případě nepřijatelné - příjem jakéhokoli léku by měl být dohodnut s lékařem. Poté, co se od lékaře dozvěděla, jak léčit chřipku, by si mladá matka měla určitě přečíst pokyny pro všechny navrhované léky.

Mohu kojit dítě chřipkou?

Někteří lékaři se domnívají, že chřipka během kojení je důvodem k dočasnému zastavení kojení, protože existuje vysoké riziko infekce dítěte matkou. Jiní se domnívají, že není nutné přerušovat kojení chřipkou, protože v době, kdy matka projevila první příznaky nemoci, už dítě dostalo určitou dávku viru.

Pokud máma dostane chřipku, neměla by kojení přerušit. Kojení chřipkou naopak pomáhá chránit dítě před onemocněním. Důvodem je skutečnost, že mateřské mléko obsahuje imunologické obranné faktory. Díky těsnému kontaktu matky s dítětem se patogenní mikroorganismy a mikroorganismy dítěte dostávají do těla matky, proto jsou imunoglobuliny v mléce specifické pro patogeny dítěte. Tělo matky produkuje specifické imunoglobuliny, které vstupují do dítěte mlékem. Jak již bylo zmíněno, chřipka má inkubační období. Žena v této době je již zdrojem infekce, ale s mateřským mlékem dostává novorozenec nejen virus, ale také protilátky potřebné k boji proti němu..

Proto není nutné používat následující bezpečnostní opatření:

 • Používejte obvazy. To je zbytečné, protože k infekci již došlo.
 • Izolujte maminku a chvilku odmítněte krmit. Podle pozorování lékařů, pokud dítě nejedlo mateřské mléko během nemoci matky, jeho ochranné funkce těla byly oslabeny, což následně vedlo ke zhoršení odolnosti v boji proti infekcím. Kromě toho odstavení v takové době mělo nepříznivý dopad na psychoemotivní stav dítěte.
 • Vařte mateřské mléko. Při vaření se ničí složky potřebné k ochraně dítěte, stejně jako většina vitamínů a minerálů, které negativně ovlivňují nutriční vlastnosti mléka.

Lékaři se domnívají, že kojení by mělo pokračovat, i když matka má závažnou formu onemocnění (v tomto případě je možné dítě krmit exprimovaným, ale ne vařeným mlékem). Chřipka někdy ovlivňuje množství mléka, ale nemělo by to způsobit odmítnutí gua. Po zotavení matky se laktace zotaví..

Pro kojící matku jsou zakázány následující akce:

 • Nemůžete pít léky, které jsou s GV zakázány, stejně jako ty léky v návodu k použití, u nichž není známka jejich kompatibility s kojením.
 • Překračujte předepsané dávkování, protože zvýšení koncentrace léčiva může být pro dítě nebezpečné.

Prevence

Jakémukoli onemocnění je lepší se pokusit zabránit. Aby se zabránilo chřipce, maminka by měla dodržovat některá pravidla:

 • Zkuste omezit návštěvy na místa, kde je velká koncentrace lidí (doprava, obchody atd.).
 • Posílení imunity.
 • Jezte dobře, ujistěte se, že ve stravě je dostatek vitamínů.
 • Prožijte zdravý život.
 • Zbavte se špatných návyků.
 • Zajistěte plný spánek.
 • Dodržujte osobní hygienu.
 • Mokré a větrané.
 • Vyhněte se podchlazení.

Kojení Prevence chřipky Pomáhá kojící ženy.

V případě potřeby lze mladou matku očkovat proti chřipce předem. Na dítě nemá žádný vliv. Samotná matka může pociťovat mírnou nevolnost, která zmizí několik dní po očkování..

Chřipka není důvodem k odmítnutí kojení. Kojící matka by si však měla pamatovat, že samoléčení v takové situaci je nepřijatelné. Při prvním příznaku nemoci by měla vyhledat lékaře. Dodržování všech předpisů pomůže vyrovnat se s nemocí dostatečně rychle..

Léčba nachlazení a chřipky pro kojení

Kojící žena je více náchylná k nachlazení než ostatní. Důvodem je skutečnost, že tělo matky je oslabeno těhotenstvím, porodem, úzkostí nad dítětem, častým stresem a nedostatkem spánku. Pokud má žena během kojení nachlazení, začínají ji překonávat bolestivé myšlenky - zda stojí za to i nadále kojit své dítě, jaká je pravděpodobnost nakažení dítěte a mnoho dalších. Zkusme se vypořádat s problémy, které ruší mnoho kojících matek..

Kojení studená

Nejčastěji se nachlazení nazývá akutní respirační virová infekce neboli SARS. Infekce je obvykle přenášena vzduchovými kapičkami přes horní dýchací trakt.

Žena je zvláště citlivá na akutní respirační virové infekce během kojení v důsledku skutečnosti, že její dýchací orgány pracují se zvýšeným stresem. Je to proto, že k produkci mateřského mléka je zapotřebí hodně kyslíku..

Od okamžiku, kdy virus vstoupí do těla matky, a dokud se nemoc nevyviní, uběhnou asi dva až tři dny. To znamená, že ještě před výskytem prvních příznaků nemoci u matky již dítě dostalo původce nemoci spolu s mateřským mlékem. Kromě toho však dostal protilátky proti patogenu, speciální enzymy tohoto patogenu pro tvorbu jeho protilátek a úplnou imunitní obranu proti komplikacím. V době, kdy matka vykazuje známky akutních respiračních virových infekcí, bude dítě již při kojení již nemocné nebo aktivně imunizované.

Příznaky

Nejběžnějšími příznaky nachlazení jsou následující stavy:

 • horečka;
 • obecná slabost;
 • nosní kongesce nebo rýma;
 • kašel, kýchání;
 • bolest krku;
 • často se může vyskytnout přetížení nebo tinnitus.

Obvykle nachlazení za řádného ošetření zmizí za deset dní..

Jak nakrmit dítě

Před několika desítkami let byla léčba nachlazení během kojení úplnou izolací matky od dítěte a ukončením kojení. Moderní lékaři však tuto metodu zcela odmítají..

V případě, že matka má nachlazení, v žádném případě nemusíte dítě odstavit z prsu. Nezáleží na tom, zda je dítě zdravé nebo nemocné. V každém případě exkomunikace okamžitě vede ke snížení imunity drobků. U nemocného dítěte bude nemoc závažnější a delší.

Během léčby nachlazení během kojení není nutné krmit dítě mlékem nebo vařeným mateřským mlékem. V tomto období mateřské mléko obsahuje všechny látky nezbytné pro výživu a léčbu dítěte. Kromě toho bude také dostávat léky s mateřským mateřským mlékem.

Při formování imunity dítěte má velký význam jeho infekce mikroorganismy, které vstupují spolu s mateřským mlékem nemocné matky. To mu v budoucnu pomůže, nebo onemocní, nebo mnohem snáze snáší nemoc..

Léčba

Základním principem léčení nachlazení během kojení ženy by měla být bezpečnost jejího dítěte. Během kojení může maminka užívat drogy nebo lidové léky.

Nejbezpečnějším antipyretikem pro kojící matku je paracetamol. Samozřejmě nemusí být zneužívány, ale také byste neměli dlouhodobě vydržet vysokou teplotu.

Žena s akutními respiračními virovými infekcemi během kojení je často doprovázena rýmou, kašlem, bolestmi v krku. K úlevě od těchto příznaků se používají speciální léky nebo metody..

Kašel se nejlépe léčí inhalací s bylinkami, jako je heřmánek, eukalyptus, měsíček. Tyto postupy se provádějí 15 až 20 minut třikrát až čtyřikrát denně.

Léčba léků na kašel během kojení se nejlépe provádí expektorancí Lazolvan nebo Ambroxol. Bylinné přípravky obsahující anýz, jitrocel, kořen lékořice (Dr. IOM, Gedelix, Bronchicum) jsou také skvělé..

Léky obsahující bromhexin jsou absolutně kontraindikovány k léčbě kašle během kojení. Antivirotikum Grippferon kompatibilní s kojením. Nemá škodlivé účinky na dítě a nemá vedlejší účinky..

Kojící chřipka

Stejně jako u ARVI by chřipka během kojení neměla být příčinou odstavení. Když matka přestala krmit dítě, vystavuje ho velkému riziku, že onemocní nebo komplikuje průběh nemoci. Během chřipky dítě dostává všechny potřebné antimikrobiální, antivirové a ochranné látky s mateřským mlékem. Je známo, že kojená děti mají chřipku mnohem těžší a onemocní déle než ti, kteří dostávají mateřské mléko.

Při léčbě chřipky u ženy během laktace se používají léky na bázi interferonu. Paracetamol lze použít ke snížení teploty..

Chřipka je nejnebezpečnější s komplikacemi, které způsobuje. Proto je třeba k jeho léčbě přistupovat odpovědně. Zřídka, ale existují případy, kdy je při léčbě chřipky nutné použít léky, které nejsou kompatibilní s krmením dítěte. V takových případech je kojení dočasně přerušeno. Aby matka během léčby neztrácela mléko, musí se neustále vyjadřovat. Dítě dostává stále umělé směsi. Jakmile se matka zotaví, můžete pokračovat v kojení..

Kojení bolest v krku

Angina nebo angína je infekční onemocnění, při kterém jsou postiženy mandle. Toto poměrně závažné onemocnění je obvykle způsobeno streptokokovou infekcí..

Příznaky

Hlavními příznaky anginy pectoris jsou zimnice, slabost, horečka až do 38 - 39 ° C, bolesti hlavy, bolest v krku, které dávají na stranu krku a ucha. Lymfatické uzliny pod dolní čelistí se zvětšují, získávají hustotu a bolestivost. Zanícené mandle jsou jasně červené, někdy s bílým plakem nebo pustulemi..

Léčba

Pokud se žena nakazila bolestmi v krku s kojením, není nutné vylučovat dítě z prsu. Ještě předtím, než matka ukáže první příznaky nemoci, dítě s mateřským mlékem dostává protilátky proti ní.

Při léčbě anginy pectoris se používají lokální a systémové léky. Lokální léky zahrnují spreje pro zavlažování a tablety pro resorpci. Nejčastěji je kojící matka předepsána Givalex, Stopangin, Ingalipt, Strepsils, Decatilene. Systémová léčiva v léčbě tohoto onemocnění jsou obvykle antibiotika..

Existují léky, které lze užívat k léčbě bolestí v krku při kojení. Můžeme rozlišit hlavní skupiny takových antibakteriálních látek:

 • Cefalosporiny 1. generace - cefapirin, cefazolin, cephalexin;
 • cefalosporiny 2 generací - Cefotiam, Cefsulodin, Cefuroxime;
 • peniciliny - Amoxiclav, Amoxicilin, Ampicilin;
 • makrolidy - Sumamed, Azithromycin, Erythromycin, Clarithromycin;
 • fluorochinolony - ofloxacin, moxifloxacin;
 • tetracykliny - doxycyklin, tetracyklin;

Je velmi důležité vyléčit bolest v krku včas, protože to může vést k vážným komplikacím..

Kojící chřipka

Kojení je jedinou fyziologicky vhodnou formou výživy pro novorozence. Výjimečně kojení doporučuje WHO z důvodu důležitosti mateřského mléka pro tvorbu imunity dítěte, jeho zdravého vývoje a normálního fungování jeho tělesných systémů. Kojení zahrnuje řetěz složitých psychofyziologických reakcí matky a dítěte, jeho přerušení zahrnuje komplexní vývojové poruchy dítěte. Kojení není příčinou přerušení kojení. Proč se nedoporučuje přerušit kojení během nemoci matky? Jaký druh chřipkové léčby pro kojení je přijatelný? Jaká opatření k prevenci chřipky při kojení by měla být přijata?

Kojící chřipka: mechanismy infekcí matek a imunizace dětí

Mnoho kojících žen přemýšlí, zda stojí za to přerušit kojení různých nemocí. V období podzim-zima je nejpravděpodobnějším onemocněním chřipka. Ženské tělo během kojení je nejcitlivější na virové infekce tohoto druhu, protože produkce mateřského mléka vyžaduje více kyslíku, což je další zátěž pro dýchací systém. Chřipka během kojení však není známkou přerušení kojení. Mateřské mléko plní funkci přirozené obrany těla dítěte. Mateřské mléko obsahuje celou řadu imunologických obranných faktorů. Jeho imunoglobuliny jsou specifické pro patogeny dítěte, což je vysvětleno blízkým kontaktem matky a dítěte, ve kterém bakterie ženy a další patogenní mikroorganismy dítěte vstupují do těla ženy. Tělo matky produkuje specifické „individuální“ imunoglobuliny, které jsou přenášeny na dítě mateřským mlékem.

Chřipka, stejně jako jakékoli jiné virové onemocnění, je charakterizována určitou inkubační dobou (od okamžiku infekce těla do projevu prvních příznaků choroby), která může trvat několik hodin až 2-3 dny. Během tohoto období je kojící žena již zdrojem infekce pro své dítě. Takže v době infekce u matky již dítě dostalo virus s mlékem, stejně jako nezbytné protilátky, aby jeho tělo mohlo účinně zvládnout virus.

Kojící chřipka rovněž nevyžaduje taková opatření, jako je izolace dítěte od nemocné matky, oblékání gázového obvazu a vroucí mateřské mléko. V procesu vaření se ničí všechny složky pro přirozenou ochranu těla dítěte, většina vitamínů a stopových prvků obsažených v mateřském mléce, což ovlivňuje jeho nutriční vlastnosti. A vzhledem k tomu, že k infekci dítěte dochází dlouho před projevením prvních příznaků u matky, jejich izolací od sebe navzájem, jakož i použitím obvazů s gázou při styku, také nedává smysl..

Studie ukázaly, že u dětí, které byly odstaveny, zatímco jejich matky trpely chřipkou a jinými chorobami, byly ochranné funkce těla oslabeny, později byly lépe schopny čelit infekcím..

Odstavení dítěte z prsu během chřipky matky ho zbaví přírodních ochranných faktorů, živin a může také negativně ovlivnit psychoemocionální stav dítěte.

Během chřipky během kojení se doporučuje krmit dítě i v těžkých formách (mléko bez tepelného zpracování v těžkých podmínkách ženy). Chřipka s kojením může ovlivnit množství mléka, ale také to nezpůsobí ukončení krmení. V procesu zotavení tělo obnoví předchozí laktaci..

Léčba chřipky při laktaci: přijatelná léčiva, tradiční způsoby léčby

Chřipka s kojením vyžaduje zvláštní přístup k léčbě, protože většina léků je kvůli jejich vedlejším účinkům neslučitelná s kojením. Léčba chřipky při laktaci netoleruje nezávislost. Když se objeví první příznaky infekce, musí žena neprodleně vyhledat lékaře, aby potvrdila diagnózu a stanovila vhodný průběh léčby. Každý lék používaný k léčbě chřipky by měl být užíván přesně podle plánu v souladu s režimem výživy dítěte. Takový přístup k léčbě pomůže vyhnout se maximálním koncentracím účinných látek v mateřském mléce. Režim podávání léků a kojení by měl být navržen tak, aby byl mezi léky a dalším krmením dodržen maximální interval. Kojení Léčba symptomatických léčiv.

Mezi hlavní příznaky chřipky patří:

 • Teplo - paracetamol se pro léčbu používá v dávkách přesně předepsaných lékařem;
 • Bolest v krku - k úlevě od tohoto příznaku se používají odvarky bylin, teplý čaj, oteplování, kloktání;
 • Kašel - inhalace s odvarem bylin;
 • Rýma - vypláchnutí dutin fyziologickým roztokem.

Jakékoli ošetření kojení by mělo být dohodnuto se svým lékařem. Symptomatická léčba je založena na užívání bylinných a homeopatických léků. Nezapomeňte na alternativní způsoby ošetření: med, cibule, kapky, solný roztok a jód.

Co je přísně zakázáno pro chřipkovou terapii během kojení:

 • Použití léků, které nejsou slučitelné s kojením, jakož i těch, které jsou uvedeny v pokynech, pro které neexistují známky přípustnosti užívání léku k léčbě chřipky během kojení;
 • Užívejte velké dávky předepsaných léků za účelem rychlého zotavení. Je třeba si uvědomit, že většina léků je předepisována k úlevě od symptomatického komplexu, nikoli k léčbě samotné virové infekce. Zvýšení koncentrace léku v mateřském mléce je pro dítě nebezpečné.

Prevence chřipky: klíčové kroky

Každý ví, že této nemoci lze snáze předcházet než léčit. Jaká jsou hlavní opatření k prevenci kojení? V potenciálně nebezpečném období šíření virových infekcí musíte:

 • Omezte kontakty na možné zdroje infekce v co největší míře - navštěvujte přeplněná místa (obchody, veřejná doprava);
 • Celkové posílení těla a přirozené opevnění (strava bohatá na vitamíny pro matku);
 • Větrání bytu a udržování dostatečné úrovně vlhkosti;
 • Zdravý životní styl (plný spánek, klid, aktivita, pobyt na čerstvém vzduchu, zbavení špatných návyků, včetně stravování). Vyloučení faktorů nepříznivě ovlivňujících stav těla ze života (přejídání, nezdravé jídlo, sedavý životní styl) přispívá k jeho uzdravení a posílení ochranných funkcí;
 • Osobní hygiena.

Nespecifické metody prevence chřipky pro matku a dítě pomohou vyhnout se nakažení virovou infekcí nebo jej převést v mírnější formě.

Video z YouTube na téma článku:

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Mohu kojit s ARVI

Léčba akutních respiračních virových infekcí laktací je proces, který by měl být pod dohledem lékaře. Zahrnuje jak použití schválených pro kojení léků, tak lidových léků. Není nutné přerušovat kojení.

Příznaky ARVI

Akutní respirační virové infekce jsou citlivé na absolutně všechny lidi v každém ročním období. Hlavním pravidlem pro kojící matku není panikaření, ale včasná opatření k rychlému zotavení a nenapadnutí dítěte.

V případě prvních příznaků nemoci je nutné okamžitě zahájit léčbu akutních respiračních virových infekcí během kojení:

 • zvýšení teploty na více než 37 ° C;
 • nosní kongesce, rýma;
 • kašel a kýchání;
 • bolest nebo bolest v krku;
 • Bolest svalů;
 • pocit slabosti a únavy, letargický stav.

Správná léčba léky schválenými pro kojící matky pomůže do jednoho týdne překonat nemoc.

Zda kojit během nemoci

Může kojení pokračovat, pokud má žena nachlazení? V minulosti většina lékařů doporučovala izolovat nemocnou matku od dítěte na období akutního průběhu nemoci a tentokrát odmítla kojit. Dnes se lékaři shodli: kojení se SARS v matce je nejen povoleno, ale také nutné pro dítě.

Názor pediatrů vychází ze dvou argumentů:

 1. Odstavení z mateřského prsu po dobu nemoci snižuje imunitu dítěte, proto mateřské mléko přinese mnohem větší výhody než běžné nachlazení.
 2. Než se objevily první příznaky nemoci, byl virus již nějakou dobu v těle matky. V době jejich projevu již původci nemoci spolu s protilátkami vstoupili do těla dítěte mateřským mlékem. V tomto případě, pokud dítě onemocní, mateřské mléko přispěje k rychlému uzdravení a snadnějšímu průběhu nemoci. A pokud vám nedojde, onemocní to jen imunitní systém.

Léčba akutních respiračních virových infekcí během kojení

Ihned po nástupu prvních příznaků je nutné léčit nachlazení. Za tímto účelem farmaceutické společnosti nabízejí mnoho účinných léků, které jsou kompatibilní s kojením a mají minimální vedlejší účinky a složky, které jsou škodlivé pro zdraví dítěte. Nezanedbávejte lidové metody.

1. Léky

Hlavním pravidlem léčby kojení je konzultace s lékařem. Pouze lékař může předepsat nejúčinnější léčbu pro kojící ženu a bezpečné ošetření pro dítě.

Jaké léky jsou nejčastěji předepisovány lékaři, co si mohu vzít s ARVI pro kojící matku, aniž by se obávala poškození dítěte:

 • antivirová léčiva schválená pro těhotné a kojící ženy - Grippferon, Aflubin a Oscillococcinum. V případě potřeby se používají při léčbě akutních respiračních virových infekcí u dětí mladších tří let;
 • prostředky na léčbu nachlazení. Je přípustné používat roztoky slané vody Aquamaris nebo Salin. Někteří dětští lékaři předepisují kapky s antimikrobiálním účinkem pinosolu. Při kojení je často předepsán Xymelin nebo Otrivin;
 • lék proti kašli - Lazolvan a Ambroxol. Je povoleno pít sirupy na bázi léčivých bylin;
 • nejbezpečnější antipyretika pro akutní respirační virové infekce během kojení jsou ta, která zahrnují paracetamol. Naneste a dětské antipyretické sirupy Panadol nebo Nurofen;
 • pro bolest v krku jsou předepisovány lokální léky s antimikrobiálními účinky: Miramistin, Ingalipt a Iodinol;
 • antibiotika jsou předepisována v extrémních případech. Absolutně bezpečná antibiotika neexistují, proto by se měla používat pouze pod dohledem lékařů a podle jejich doporučení.

2. Lidové metody

Spolu s léky se často používá tradiční medicína, ale pouze jako pomůcka pro tradiční léčbu. Několik tipů, jak zacházet s kojící matkou s ARVI z lidových prostředků:

 • čaj s citronem a medem, rakytníkem nebo malinami;
 • aromaterapie za použití éterických olejů: eukalyptus, rozmarýn, jedle;
 • inhalace pomocí vařených brambor, odvarů heřmánku nebo měsíčku;
 • kloktání sodou a solí;
 • ohřívání prsou vařenými bramborami;
 • použití ředkvičkové šťávy zředěné medem.

Existuje mnoho alternativních léků, ale vždy je nutné se předem poradit s lékařem, protože mnoho z nich způsobuje alergické reakce u dítěte.

Stanovisko Dr. Komarovského

Podle Dr. Komarovského by léčba akutních respiračních virových infekcí u kojící matky měla začít u prvních známek infekce. Pediatr doporučuje oblékat teplejší vodu, vypít hodně teplé tekutiny, zajistit chladný vlhký vzduch do místnosti a často do nosu přidat solný roztok. Je to jednoznačné: nestojí to za zastavení kojení, ale při komunikaci s dítětem je nutné dodržovat opatrnost.

Jak chránit a neinfikovat dítě SARS

Jak chránit dítě před nemocí a pokračovat v laktaci:

 1. Použijte čtyřvrstvý gázový obvaz, který se musí měnit každé 2-3 hodiny.
 2. Pravidelně si umyjte ruce a ošetřujte je antiseptiky.
 3. Místnost větrejte často po dobu 15 minut a proveďte mokré čištění..
 4. Pokud je to možné, méně komunikujte s dítětem (kromě doby krmení), protože ARVI se nepřenáší mateřským mlékem, ale vzduchovými kapičkami.

Nezapomeňte: nemedikujte - jakýkoli druh akutního respiračního onemocnění může vést ke komplikacím a dítě potřebuje zdravou matku.

Články O Neplodnosti