Hlavní Bolest

Dieta pro 4 měsíce staré dítě

Snad by se hlavní produkt ve stravě čtyřměsíčního dítěte měl považovat za mléko. Ale v tomto věku můžete také postupně zavádět doplňková jídla. Množství spotřebovaného jídla by mělo být přibližně 1 litr denně. Spolu s mlékem by se do jídla měla postupně zavádět poměrně silná jídla. Nová jídla umožní dítěti dostat potřebné množství minerálů a vitamínů.

Návnada by měla začínat nízkou hustotou. Postupně by měla být jídla hustší. Skvělou volbou pro krmení čtyřměsíčního dítěte je nastrouhané jablko zředěné šťávou nebo cukrovým sirupem. Nejprve si můžete dát jednu lžíci a pak postupně zvyšovat porce na 8 polévkových lžic denně. Po chvíli přidejte do jablek drcenou strouhanku bílého chleba napařenou v mléce. Toto jídlo je vhodné zejména pro děti, které jsou náchylné k hubnutí.

Když má dítě 4 měsíce, můžete ho začít krmit různými obilovinami, ovocem a zeleninou. Zejména zobrazené: mrkev, jablka, broskve, maliny, rybíz a jahody. Meruňky by však měly být podávány opatrně, protože mohou způsobit alergické reakce. Švestky a třešně, hrušky a hrozny mohou negativně ovlivnit trávení dítěte.

Pokud jde o zeleninu, je lepší dát jim vařené. Můžete například vařit mrkev, petržel a celerovou polévku. Mimochodem, některé děti v tomto věku mají velmi rádi slabě slazené polévky. Pokud dítě nezíská na váze pár týdnů po jídle této polévky, přidejte do polévky krupici a malé množství másla.

Do stravy čtyřměsíčního dítěte lze zahrnout také silnější polévku s bramborami, cuketou, rajčaty, cibulí a zeleným hráškem. Chcete-li ji připravit, měli byste vařit výše uvedenou zeleninu a protřít je sítem. Poté se vývar přivede na požadovanou konzistenci a vaří. Polévky je vždy lepší vařit z několika druhů zeleniny.

Může se stát, že dítě plochě odmítá používat zeleninovou polévku. V této situaci musíte počkat týden a zkusit ho znovu nakrmit. Poprvé můžete dát své dětské mrkvové pyré ochucené citronovou šťávou.

V poslední době se na prodej objevilo velké množství zeleninových pyré ve sklenicích. Mohou již začít dávat dítě ve věku 4 měsíců. Teprve před použitím by maminka měla zeleninovou směs zahřát.

Krmení dítěte v tomto věku se řídí určitým vzorcem. Nejlepší je dávat nejprve mléko a pak doplňková jídla. Kompletní jídlo by mělo být také mléko. Jen dítě může odmítnout okamžitě jíst silné a neobvyklé jídlo. Každá matka by měla najít nejvhodnější krmné schéma pro své dítě..

Ve skutečnosti se strava čtyřměsíčního dítěte liší od výživy v raném věku pouze postupným zaváděním doplňkových potravin. Frekvence podávání se nesnižuje.

Živina po 4 měsících

Do 4 měsíců věku je hlavní výživou dítěte mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa. V tomto věku se žaludeční šťáva začíná v těle dítěte produkovat, střevní stěna zhoustne a stolice se normalizuje. Začne sedět, ale stále neví, jak chodit. Dítě je připraveno na změnu stravy. Nespěchejte však, pro zavádění doplňkových potravin existují pravidla.

Dítě jí ze lžíce

Je dítě připraveno ke krmení po 4 měsících

Od 4 měsíců věku se děti s umělým krmením postupně převádějí na výživu dospělých. Důvodem je skutečnost, že v tomto věku děti nedostávají do směsi dostatek zdravých a výživných prvků. Někteří pediatrové se domnívají, že kojená děti jsou také připravena k zavedení doplňkových potravin..

Jaké jsou známky toho, že dítě může být krmeno po 4 měsících? Před zahájením změny ve stravě dítěte je třeba věnovat pozornost řadě příznaků:

 • První dítě vybuchlo v dítěti.
 • Dítě se zájmem sledovat dospělé jídlo.
 • Dítě nejí s recepturou nebo mateřským mlékem, což se projevuje častou poptávkou po jídle.
 • Dítě se učí sedět.
 • Je tu nedostatek váhy.
 • Zpožděný vývoj v důsledku nedostatečného příjmu živin.

Teether boy

Co nelze zadat za 4 měsíce

Po 4 měsících není gastrointestinální trakt zcela vytvořen. Doporučuje se začít s doplňkovými potravinami s nejlehčími potravinami. Pečlivě přistupují k výběru jídla, aby nevyvolávaly útok koliky, problémy se stolicí a alergie. Je zakázáno dávat vyzkoušet následující produkty:

 • červené bobule: jahody, maliny, jahody;
 • konzervované maso a ryby;
 • brambory;
 • Rajčata
 • koření;
 • banán;
 • těstoviny;
 • masové vývary;
 • tvaroh, mléko, vejce, máslo.

Důležité! Doporučuje se začít s doplňkovými jídly s mléčnou kaší nebo zeleninovým pyré namísto ovoce a džusů, protože po sladkých drobkách nebudete chtít jíst zeleninu.

Co lze zadat za 4 měsíce

Mnoho mladých rodičů neví, co dát své dítě po 4 měsících. Po návštěvě pediatra pro rutinní vyšetření lékař podrobně vysvětlí, co může dítě konzumovat. V závislosti na individuálních charakteristikách vývoje a zdraví dítěte dává lékař doporučení. Mezi nejvhodnější produkty patří:

 • obiloviny neobsahující mléko: pohanka, rýže;
 • cuketa;
 • dýně;
 • květák;
 • brokolice;
 • jablko.

Rodiče si vybrali jeden produkt ze seznamu a vyzkoušeli dítě. Je výhodné použít hotovou konzervovanou kaši, která se prodává v jakémkoli obchodě. Dětská výživa se připravuje podle určité technologie. Bramborová kaše je hypoalergenní, děti je dobře snášejí. Správný produkt zlepší zdraví vašeho dítěte..

Schéma a tabulka doplňkových potravin od 4 měsíců

Živina se podává od 1 lžičky. bramborová kaše. Krmí své děti na druhé ráno krmením, aby sledovaly reakci. Následující den se část zdvojnásobí. Pokračují tak, dokud nepřinesou jeden příjem šťouchané zeleniny nebo ovesné kaše na 140 g.

Přibližný režim zavádění doplňkových potravin pro dítě po 4 měsících

DenProduktmnožství
1Squash1 lžička.
2Squash2 lžičky.
3Squash4 lžičky.
4Squash6 lžička.
5Squash8 lžička.
6Cuketa - dýně7 lžička - 1 lžička.
7Cuketa - dýně6 lžička - 2 lžičky.
8Cuketa - dýně4 lžičky - 4 lžičky.
9Cuketa - dýně2 lžičky - 6 lžičky.
10Dýně8 lžička.
jedenáctDýně - květák7 lžička - 1 lžička
12Cuketa - květák4 lžičky - 4 lžičky.
13Dýně - květák2 lžičky - 6 lžičky.
14Květák8 lžička.
patnáctCuketa - brokolice7 lžička - 1 lžička.
šestnáctDýně - brokolice6 lžička - 2 lžičky.
17Květák - brokolice4 lžičky - 4 lžičky.
osmnáctCuketa - brokolice2 lžičky - 6 lžičky.
devatenáctBrokolice8 lžička.
dvacetZeleninová směs - pohanka7 lžička - 1 lžička.
21Pohanka Zelenina6 lžička - 2 lžičky.
22Pohanka Zelenina4 lžičky - 4 lžičky.
23Pohanka8 lžička.
24Pohanka - zelenina - rýže4 lžičky - 3 lžičky - 1 lžička.

Pro děti, které přibírají na váze, se doporučuje začít doplňovat jídlo s ovesnou kaší. To přispěje k urychlenému přírůstku hmotnosti. Kromě toho je také bohatá na užitečné stopové prvky, které jsou nezbytné pro dítě, stejně jako zeleninu. Pohanka nebo rýže jsou preferovány, protože jsou nejlépe tráveny a nezpůsobují alergickou reakci..

Důležité! Pokuste se dát dítěti všechny produkty samostatně, aby sledovaly reakci těla.

Dívka v náručí mámy lžičkou

Jak podávat doplňkové potraviny dítěti ve věku 4 měsíců při kojení

V Guards je obvyklé zavádět do dietního režimu nové výrobky od 6 měsíců. V některých případech se tato období posunou a začnou se krmit od 4 měsíců. Tyto důvody zahrnují:

 • předčasnost;
 • podváha;
 • nedostatek stopových prvků;
 • nenasycené mateřským mlékem.

Stojí za zvážení! Trávicí systém kojených dětí není tak dobře utvářen jako systém umělých. Proto jakékoli změny ve stravě začínají pečlivým studováním reakce dítěte.

Je vhodné dodržovat určitá pravidla:

 • Je zakázáno dávat drobky více produktů současně. Pokud má reakci, bude obtížné najít alergenu.
 • Před kojením zkuste nové jídlo. V této chvíli je dítě hladové a bude šťastné jíst.
 • Po doplňkovém krmení mateřského mléka.
 • Konzistence jídla by měla být rozdrcena bez hrudek. Ve 4 měsících nemohou děti žvýkat hrudky, mohou se na ně dusit.
 • Poté, co si zvykli na první zeleninu, začali představovat nový.
 • Doporučuje se krmit dítě lžičkou, aby bylo v budoucnu snazší naučit se jíst sami.
 • Na začátku 5 měsíců by dítě mělo vyzkoušet 4 produkty.
 • Krmení se podává, když je dítě zcela zdravé. Pokud je nachlazení, postup se odloží..
 • Pokud se doplňkové potraviny shodují s očkováním, odloží se o jeden týden..

Dítě v zelené bryndáček

Jak zavést doplňkové krmení pro dítě ve věku 4 měsíců při umělém krmení

Pro kojence na vrbách jsou pravidla pro změnu stravy stejná jako pro kojence. Děti s tímto typem jídla snáze tráví nová jídla. Upravená mléčná směs obsahuje kravský protein, pro jehož trávení se produkují určité enzymy. U šťáv, obilovin a bramborové kaše platí pravidla pro doplňková jídla..

Zeleninové a ovocné pyré

Předpokládá se, že ovocné šťávy a ovoce se snáze tráví a obsahují také prospěšnější stopové prvky a vitamíny. Moderní pediatrové však mají sklon ke krmení se zeleninou, protože chutnají méně příjemně, dítě po ovoci nebude chtít jíst čerstvou zeleninu.

Bramborová kaše se vyrábí z ovoce a zeleniny. Rovněž se prodávají v obchodech. Pro nezávislé vaření se ovoce vaří na mírném ohni po dobu 15 minut, poté se hnětí vidličkou, přidá se malé množství vývaru, bije se v mixéru do hladkého stavu.

Ovoce se tře na jemném struhadle. Při tomto ošetření se vytvoří hrudky, kterými se dítě může dusit. Doporučuje se používat hotový homogenizovaný pyré.

Důležité! Po naplnění několika produktů se připraví smíšené pyré z několika složek..

Mnoho pediatrů nedoporučuje začít s doplňkovými jídly se šťávami, protože to zvyšuje riziko vzniku střevních chorob a způsobuje alergie. Poté, co dítě ochutná sladkou šťávu, bude pro něj obtížné si zvyknout na čerstvou zeleninu. Při zavádění nápojů se dodržují určitá pravidla:

 • Po krmení dejte šťávu k pití, protože dítě může mléko odmítnout.
 • Krmení se provádí lžičkou a lahví s dudlíkem.
 • První dávka je 5 ml.
 • Na každé recepci otevřete novou plechovku šťávy, měla by být vždy čerstvá.
 • Při přípravě šťávy se zředí dvakrát převařenou vodou.
 • Při prvním krmení použijte jednosložkové šťávy z jablek nebo hrušek.

Krmivo pro krmení

Kaše je skvělá pro 4 měsíce staré dítě, špatně přibírá na váze. Jsou výživné, vzhledem k jejich výživové hodnotě a obsahu kalorií, obsahují tolik stopových prvků a vitamínů, kolik je nezbytných pro vývoj drobků. Při používání obilovin dodržujte určitá pravidla:

 • Pohanka, rýže a kukuřice jsou vhodné pro první krmení.
 • Vyberte si obiloviny, které neobsahují lepek, protože zpomalují vývoj dětí.
 • Nakupují obiloviny ve specializovaných prodejnách nebo lékárnách, musí mít známku „4+“ a podrobný popis přípravku.

Důležité! Pro zvýšení přírůstku hmotnosti se do kaše přidá 1 lžička. rostlinný olej pro zvýšení obsahu kalorií v misce.

Druhé denní krmení dítěte se postupně nahrazuje kaší. Po takovém jídle spí dobře a dlouho hraje. Mnoho matek upřednostňuje právě tuto možnost k zahájení doplňkových potravin. Do stravy musí být zahrnuty obiloviny.

Reakce dítěte jako signál k zastavení krmení

V některých případech tělo dítěte reaguje na nový produkt během jednoho dne. V takových situacích je jeho spotřeba dočasně zastavena. Objeví se následující příznaky:

 • vyrážka na těle jiné povahy;
 • útok koliky;
 • zácpa;
 • průjem;
 • zelená stolička;
 • neklid.

Dojde-li k reakci, musíte zastavit doplňkové potraviny a poradit se s odborníkem.

Výživa pro děti ve 4 měsících: co může být dáno dítěti

Pro mladé rodiče je obtížné pochopit, kdy začít s krmením dítěte různými směsmi. Nejhorší ze všech, pokud dítě odmítne prsa. V tomto případě potřebujeme radu odborníka a navíc by se to mělo provést co nejdříve. Míchání může nahradit plnohodnotný mléčný výrobek, a to neovlivní přírůstek hmotnosti dítěte.

Další věc je, když v průběhu času přijde čas přidat odrůdu k jídlu nebo provést další krmení. Pediatr obvykle doporučuje změnit výživu nejdříve šest měsíců po narození. Omračující a nízká váha však mohou být důvodem, kdy musíte dítěti dávat další jídlo již za 4 měsíce. Hlavní věcí pro rodiče bude znalost toho, co mají dávat, v jakém množství a v jakou dobu.

Jak nakrmit dítě ve 4 měsících

Většina matek, které začínají zavádět různé doplňky do stravy svých dětí, obvykle začíná obilovinami. Jen málo lidí nyní vaří kaši na vlastní pěst, protože v obchodech je velký výběr hotových jídel. Pokud obiloviny prošly správným zpracováním, pak obsahují mnoho vitamínů a minerálů. Mezi průmyslově vyráběné obiloviny je třeba rozlišovat ty, ve kterých není lepek. Mezi tyto obiloviny a směsi patří: pohanka, rýže, kukuřice. Je příliš brzy na to, abychom dali dítěti ve věku čtyř měsíců jiné obiloviny. Mezi výhody kaše patří přírůstek hmotnosti dítěte a stabilní stolice.

Při normálním vývoji dítěte se mu začnou ve 4 měsících dávat zeleninové pyré. Lékař obvykle doporučuje začít s bramborovou kaší a přecházet na obiloviny. Nejlepší volbou pro šťouchanou zeleninu jsou cukety. Cuketa se vaří a protírá se sítem. Z obchodu můžete také nakrmit dítě a konzervované brambory. Kromě cukety se do jídla doporučuje i brokolice, dýně, mrkev s bramborami a květák. Všechny tyto zeleniny jsou dobře vařené a mleté ​​nebo mleté ​​v mixéru. Sůl by se neměla používat v bramborové kaši. Rostlinné oleje se začnou přidávat, jakmile dítě dosáhne věku 4,5 měsíce.

Hlavní produkty začátku doplňkových potravin

Jak již bylo zmíněno, zavádění nových produktů do stravy začíná lékařskou konzultací. Každý malý člověk potřebuje samostatnou stravu. Správný seznam produktů může sdělit pouze lékař, u kterého jsou děti pozorovány. Pokud zapomenete na individuální nesnášenlivost a poruchy činnosti žaludku, pak je uveden seznam hlavních povolených potravin pro návnadu. Seznam obsahuje:

 1. Šťouchaná zelenina. Je to buď směs několika zeleniny, nebo se pyré připravuje z jedné zeleniny.
 2. Ovocné pyré. Je vhodné použít několik různých druhů ovoce v jedné směsi, které kombinují jejich vlastnosti. Takové ovoce zahrnuje broskve, hrušky a jablka..
 3. Zeleninové polévky. Polévka by měla být polotekutá a připravená na základě mrkve, brambor, zelí nebo řepy. Do těchto polévek můžete přidat malé množství másla a krupice..
 4. Šťávy. Je možné dát nápoj dětem ve věku čtyř měsíců jak zeleninové, tak ovocné šťávy. Začněte jednosložkovou šťávou. Pokud vše půjde dobře, pak postupně začněte dávat smíšené šťávy.

Pravidla krmení dětí od čtyř měsíců věku

V každém případě existují pravidla, zejména pokud jde o to, co může být dáno dítěti ve 4 měsících. Zde jsou některé z věcí, které potřebujete vědět pro mladé matky, které se poprvé setkaly s krmením svého dítěte:

 • Poprvé může dítě dokonce odmítnout přijímat neznámé jídlo. Nenechte se odradit, pokud k tomu dojde - opakujte později.
 • Krmivové směsi a bramborovou kaší lžičkou. Zároveň je dítě zvyklé na nový způsob stravování.
 • Při prvním krmení dostávají děti půl lžičky jídla najednou. Pak začnou postupně zvyšovat porci.
 • Neměli bychom zapomenout: jakmile děti začnou jíst nová jídla, mohou mít střevní poruchy a alergické reakce. Takže pozor na stoličky a vyrážky na těle..
 • Vařená vejce obsahují vitamín D. V tomto ohledu jsou pro prevenci křivice malé děti rozdrobeny žloutkem. Největší dávka v tomto věku je čtvrtina žloutku.

Způsoby, jak zjistit připravenost vašeho dítěte na nové jídlo

Garantem převodu dětí na návnadu nejsou vždy 4 nebo 5 měsíců. Každý z nás je individuální a musíme z tohoto pravidla vycházet:

 • Zájem dítěte o jídlo rodičů lze nazvat prvním způsobem, jak zjistit, že je čas pokusit se dát návnadu.
 • Druhým bodem je to, jak děti sedí a jak pevně drží cizí předměty v kotcích..
 • První vzhled zubu.
 • Zmizení reflexu vyplivne tuhé jídlo.

Začnou krmit děti, které jsou zcela zdravé. Je rovněž zakázáno začít s krmením během přípravy na očkování a prvního měsíce po očkování.

Jak mohu krmit dítě po 4 měsících

Mnoho rodičů považuje přítomnost vitamínů v ovoci a zelenině za hlavní faktor návnady. Nenuťte je však, aby v tomto věku tlačily děti. Více - to neznamená dobře. Protože lékaři, odborníci na výživu a pediatry nedocházeli k nedorozuměním, bylo vyvinuto dětské menu. Nabídka je založena na výpočtu, který potřebujete kojit dítě pětkrát denně:

 • v 6 hodin ráno jsou krmeny směsí nebo mateřským mlékem;
 • za 10 hodin můžete dát mléčnou směs (mateřské mléko) a ovocnou šťávu;
 • ve 14 hodin jsou děti dány k jídlu mléčná směs a zeleninové pyré;
 • v 18:00 se opět podává směs a ovocné pyré;
 • ve 22 hodin krmte čtvrtinu žloutku a mléka.

Pokud snášíte dítě hodinu nebo dvě po posledním krmení, můžete mu dát mléčnou směs dříve..

Dopad nových produktů na tělo dětí

Začněte návnadu dětí od 4 měsíců věku, věnujte zvláštní pozornost potravinové toleranci a účinkům na tělo..

 1. Ovocné šťávy se podávají spolu s dužinou v minimálních dávkách po ranním kojení nebo směsi. Zpočátku může být dávka šest čajových lžiček týdně. Doporučené šťávy se vyrábějí z jablek, hrušek a meruněk. Ale hroznová šťáva je kontraindikována kvůli fermentaci ve střevech. Malinové, pomerančové, jahodové a citronové šťávy způsobují alergie. Pokud je černý rybíz a granátové jablko fixované, pak mrkvové a švestkové šťávy mají projímavý účinek.
 2. Zelná šťáva, šťáva z černého rybízu a odvar šípky zlepšují trávicí procesy.
 3. Zeleninové a ovocné pyré, stejně jako vaječný žloutek, se začnou vyrábět od nejmenších porcí, přičemž sledují reakce těla na potraviny.

Pedagogické krmení

Co se týče výchovy a krmení dětí, existuje něco jako pedagogické krmení. Ve 4 měsících již děti začínají opakovat gesta a výrazy obličeje rodičů a přitahují je i potraviny pro dospělé.

Proto může být na základě pedagogického krmení malým dětem podáváno jídlo, ale pouze v mikro dávkách. Zbytek jídla musí splňovat přísně stanovená pravidla.

Pedagogické krmení je nezbytné, aby děti od čtyř měsíců pocítily chuť a vůni jídla. Současně budou okamžitě viditelné preference potravin. Po nějaké době je na těchto preferencích sestaveno nové menu.

Proces krmení ve věku čtyř měsíců je obvykle známý jak matkám, tak dětem. Pokud děti nejsou připraveny na inovace, nespěchejte a buďte z toho naštvaní. Možná za 1-2 týdny se všechno změní.

Jak vytvořit menu pro dítě na umělém krmení po 4 měsících: tipy a stůl na týden

Ve věku 4 měsíců se dítě stává aktivnějším, zvyšuje se bdělost, malé dítě se chce učit stále více nových a zajímavějších.

Naopak, doba spánku je zkrácena. Díky těmto změnám je dětská strava upravena. Dále budeme hovořit o pravidlech krmení: o vlastnostech režimu, jaké nádobí je třeba. Co už můžeme dát v tomto věku. A také přibližné menu pro dítě za hodinu.

Pravidla krmení

Dospělé dítě ve věku 4 měsíců stále potřebuje správnou výživu, bude vhodné pokračovat v krmení dítěte upravenou kojeneckou výživou. Toto je nejlepší, vyvážená a vysoce kvalitní náhrada mateřského mléka, vyvinutá v souladu se všemi pravidly, kde se berou v úvahu všechny nejmenší nuance a složení je co nejblíže mateřskému mléku.

Režim

U dětí ve věku 4 měsíců, které dostávají jídlo ve formě umělého krmení, je nutné striktně dodržovat režim, protože upravená kojenecká výživa je na rozdíl od mateřského mléka mnohem pomaleji absorbována tělem dítěte, takže arašídy zůstávají plné mnohem déle.

Také od 4. měsíce, dětem na umělém krmení, mnoho dětských lékařů doporučuje začít s krmením.

Jak nakrmit?

Ve věku 4 měsíců dítě ještě nemůže sedět samo o sobě, takže noví rodiče by se měli ujistit, že je dítě spokojené s jídlem. Krmení dítěte je jen lžíce. Současně by měl být v klidovém stavu, aby nedošlo k poškození křehké páteře. Moderní vysoké židle jsou vybaveny takovou funkcí, bude pro dítě výhodné jíst a jeho matka se živí.

Mladé matky by se rozhodně měly zásobit dalším vybavením, to znamená, že musíte koupit speciální nádobí pro dítě:

 1. lžíce se silikonovou lopatkou - dítě nebude schopno poškodit ústní dutinu;
 2. podbradník, aby neznečistil dětské oblečení;
 3. talíř na přísavce - rozhodně to nebude sraženo na podlahu;
 4. šálek, který malý fidget nemůže zlomit,

Je to od 4 měsíců, kdy se dítě aktivně začíná učit svět kolem sebe. Navíc to bude vynikající cvičení pro vlastní stravování.

Novorozené dítě ještě nemá zuby, zcela ani zčásti, a dítě není schopno žvýkat pevné jídlo, a proto by konzistence měla být potravina určená pro dítě tekutá nebo šťouchaná.

Kolik má čtyřměsíční dítě jíst?

Ve věku 4 měsíců není denní norma spotřebovaného jídla vyšší než 1 000 ml. denně. Počet krmení je 5-6krát. V žádném případě ji nepřekročíte, může to mít nepříjemné následky.

Dietní funkce

Strava novorozence při umělém krmení ve čtyřech měsících se výrazně zvyšuje, pokud začnou aktivně zavádět doplňkové potraviny..

Co lze v tomto věku podat?

Hlavním a hlavním produktem, stejně jako dříve, zůstává upravená kojenecká výživa. V nabídce čtyřměsíčního dítěte se také objevují nové produkty. Několik druhů obilovin (obiloviny bez lepku a mléka), zeleninové, ovocné pyré a džusy.

Jaké produkty mohou vstoupit?

Přestože kojenecká výživa určená k výživě dítěte je obohacena o mnoho užitečných prvků, stále ještě nestačí pro rostoucí tělo. Zde vám pomohou výrobky plné vitamínů a minerálů. Zavést do stravy dítě, které je na umělém krmení, na doporučení pediatra, v 5. měsíci života je povoleno:

3 obiloviny:

Několik zeleniny:

 • Squash.
 • Květák.
 • Brokolice.

Ovoce:

A samozřejmě džusy a kompoty:

 • jablečný džus.
 • Hruška.
 • Mrkev.
 • Kompost ze sušeného ovoce.

Menu ve formě tabulky pro každý den v týdnu po hodině

Pokud již bylo dítě představeno všemi výše uvedenými produkty, můžete se držet následujícího menu (čas se může lišit o 1-2 hodiny, podle individuální denní rutiny):

pondělíúterý
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kaše bez pohanky - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré "cuketa" - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" -40g.
 • Mrkvová šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Hrušky ovocné pyré - 40g.
 • Jablečná šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs - 200 ml.Přizpůsobená směs 2000 ml
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
středaČtvrtek
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Zeleninové pyré "brokolice" -130g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Mléčná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré "cuketa" 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Švestka" - 130g

 • Hrušková šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Ovocné pyré "Švestka" -40g.
 • Jablečná šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Mléčná kaše bez mléka - 200g.Přizpůsobená směs - 200 ml.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
páteksobota
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Mléčná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré "brokolice" -130g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" - 40g.
 • Hruškový džus - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Ovocné pyré "Hruška" - 130g.
 • Mrkvová šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs 2000 mlMléčná kaše bez mléka - 200g.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
Neděle
6,00Upravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré "cuketa" - 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" -40g.
 • Broskvový nektar - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs - 200 ml.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
obsah ↑

Tipy pro rodiče

Ve věku 4–5 měsíců dochází u některých dětí ke snížení chuti k jídlu. Pokud je dítě stále aktivní a nedochází k projevům jakýchkoli chorob (průjem, zácpa, horečka atd.), Může to v blízké budoucnosti předpovědět výskyt zubů. Může to být také signál pro rodiče, že je na čase, aby dítě diverzifikovalo svou obvyklou stravu. Konkrétně představit nové produkty v nabídce drobky.

Nezapomeňte sledovat chování a pohodu arašídů a konzultovat pediatra. Lékař vám sdělí, který produkt musíte začít krmit..

Také v žádném spěchu nahradit zeleninu nebo ovoce s sebou. Například, pokud dítě již používá jablečnou omáčku a matka se rozhodla zavést hrušku, pak místo obvyklých 7 polévkových lžic jablka se dítěti nabídne 1 hruška a 6 jablek. Následující den, pokud nedochází k nepříjemným následkům ve formě alergií nebo poruch stolice, se norma stává 2: 5. A podle toho třetí den 3: 4 a tak dále, dokud není ovoce úplně vyměněno..

Závěrem lze říci, že s pomocí umělého krmení dítě dostane spoustu užitečných mikro- a makro-prvků. Vitaminové komplexy obsažené v zelenině a ovoci budou mít také vynikající účinek na rostoucí tělo dítěte. Díky svému složení se cereálie stanou dalším zdrojem energie.

Krmení dítěte ve 4 měsících

Mateřské mléko pro krmení dítěte ve věku 4 měsíců stále tvoří základ stravy, ale protože dítě aktivně roste, zvyšuje se potřeba živin v těle, aby bylo uspokojeno, je nutné postupně zavádět nové produkty. Nabídka normálně vyvíjejícího se dítěte po 4 měsících by měla zahrnovat čerstvě připravené šťávy z ovoce a zeleniny, vařený zeleninový pyré, tvaroh, sýr z čerstvého ovoce, vaječný žloutek.

Krmení dítěte ve 4 měsících: zeleninové pyré

Doporučuje se, aby se u pěti až šesti samostatných krmení čtyřměsíčního dítěte mateřským mlékem třetí jídlo postupně nahradilo zeleninovým pyré. Zelenina poskytne dítěti další vitamíny, minerály a vlákninu. S normálním vývojem jsou jeho zažívací orgány již schopny pojmout a strávit složitější jídla, ale poprvé by mělo být dítěti dána jedna čajová lžička zeleninového pyré a pečlivě sledovat reakci těla dítěte na nový produkt. Když zvýšíte porci, během jednoho týdne jedno kojení vyměňte za krmení zeleninovým pyré.

Zeleninové pyré pro krmení dítěte po 4 měsících se připravují takto: zeleninu omyjte teplou vodou, oloupejte, opláchněte vroucí vodou, poté vařte na mírném množství vody pod víčkem na mírném ohni nebo pár vařte. Poté, co zelenina vychladne, je třeba ji rozmělnit v mixéru nebo protřít malým sítkem. Výsledné pyré zřeďte na požadovanou konzistenci zeleninovým vývarem nebo zředěným vařeným mlékem, přidejte slunečnice, kukuřici, olivu nebo změkčené máslo, počínaje 1 g, postupně zvyšujte na lžičku. K přípravě zeleninového pyré se používá celá řada druhů zeleniny, jako jsou brambory, mrkev, zelí, dýně, cuketa, rajčata, řepa. Pokud je to možné, můžete přidat sladkou papriku, květák, brokolici, špenát. Brambory v dětském zeleninovém pyré by neměly být vyšší než polovina celkového množství. Pokud má dítě nadváhu, je lepší brát zelí, cuketu, dýně, aby se bramborová kaše dostala, obsahuje méně uhlohydrátů.

Krmení dítěte ve 4 měsících: tvaroh

Ve věku 4 měsíců musí být dítěti denně podáván čerstvý tvaroh, který se nejlépe vaří doma nebo se podává v mléčné kuchyni. K přípravě dětského tvarohu se vezme speciální dětský kefír, který se nalije do nádoby, smaltovaný hrnek nebo vhodný malý kastrol, nádobí se kefírem se umístí na pánev s horkou vodou a udržuje se na nízké teplotě, dokud se z kefíru nevytvoří hustá sraženina. Měl by být položen do gázy nebo silného síta a vysušen. Z 200 g kefíru, 2 čajových lžiček tvarohu se získá denní dávka, kterou dítě potřebuje po 4 měsících.

Poraďte se s pediatrem, možná vám doporučí připravit speciální kalcifikované sýřeniny pro vaše dítě. Obvykle je takový tvaroh nutný pro děti s nedostatkem vápníku, například pokud fontanel není dobře uzavřen nebo první zuby vybuchly brzy.

Technologie přípravy kalcinovaného tvarohu je stejná jako u běžných, pouze místo kojeneckého kefíru se odebírá 300 g vařeného mléka, přidají se 3 ml 20% chloridu vápenatého (lék se nakupuje v lékárně).

Při prvním krmení dítěte ve 4 měsících se méně než polovina lžičky tvarohu mele s prsa nebo vařeným kravským mlékem a podává se dítěti před jídlem ráno a večer. Pokud tělo dítěte reaguje normálně, nejsou problémy se střevy a alergickými projevy, příště dejte 3/4 polévkové lžíce denně a pak dvakrát denně lžičku před jídlem.

Krmení dítěte ve 4 měsících: žloutek

Žloutky jsou bohaté na esenciální aminokyseliny, obsahují kyselinu listovou, jód, železo, lecitin, vitamíny B2, B12, A, D. Všechny tyto látky jsou nezbytné pro růst a vývoj dítěte. Je však třeba mít na paměti, že vejce jsou alergenní produkt. Během vaření se většina alergenů ve vejci zničí, takže by doba trvání vroucího vejce měla být alespoň 20 minut.

Od 4,5-5 měsíců po kojení a od 4 do 4,5 při krmení směsí je dítě do nabídky zařazeno žloutkem vařených vajec. Poprvé stačí brousit malý kousek o velikosti odpovídající hlavy s mlékem a zkontrolovat, jak bude tělo reagovat na nové jídlo. Pokud je vše normální a alergická reakce není pozorována, pak se objem postupně zvyšuje na čtvrtinu žloutku denně, je lepší žloutek podat v jednom z ranních krmení..

Pokud je to možné, měla by být upřednostněna křepelčí vejce, která jsou užitečnější ve složení, méně pravděpodobně způsobují alergickou reakci. Vařte křepelčí vejce jako kuře po dobu nejméně 20 minut.

4 měsíce: kojení, spánek

Ve 4 měsících může být interval denního kojení 3-4 hodiny, noční spánek může trvat 6,5-8 hodin. U mnoha dětí však při kojení může být spánek v noci krátký a stále přerušený pro noční krmení. V tom není nic alarmujícího, což znamená, že mateřské mléko není dostatečně výživné a dítě se musí krmit. Obvykle se zavedením dostatečného množství doplňkových potravin po dobu šesti měsíců zmizí potřeba nočního krmení a dítě klidně spí až do rána..

Krmení 4 měsíce starého dítěte umělými směsmi

Pokud mateřské mléko nestačí nebo není možnost kojit, je dítě převedeno na umělé krmení. Pokud k tomu dojde od prvních dnů života dítěte, mělo by se zavádění různých jídel zahájit o něco dříve, protože se všímavým přemýšlením a rovnováhou nemohou směsi plně nahradit mateřské mléko a zavedení doplňkových potravin obohatí dětskou stravu. Ano, a žaludek dítěte se přizpůsobuje umělé výživě a snáze snáší nová jídla ve stravě.

Přibližné menu pro dítě 4 měsíce při umělém krmení:

 • 6: 00-8: 00 kojenecká výživa 180-200 g;
 • 10: 00-11: 30 Zeleninové pyré, půl žloutku, 50 g ovocného pyré;
 • 14: 30-16: 00 Dětská směs 170 - 180 g, lžička tvarohu, 5 lžiček (25 ml) ovocné šťávy;
 • 19: 00-20: 00 Dětská směs 170 - 180 g, 25 ml ovocného pyré;
 • 23: 00-00: 00 Vařené mléko zředěné vodou 1: 1, 1 hodinu lžíce tvarohu.

Umělé směsi trvají trávení déle, takže si můžete mezi jídly vzít delší pauzu než při kojení. Spánek je velmi důležitý pro normální růst dítěte a ve 4 měsících usne i po téměř každém krmení. Ale doba bdělosti se již prodloužila, ve všech věkových kategoriích dítě spí od 14 do 17 hodin, v závislosti na povaze a temperamentu.

Každé dítě na základě potřeb svého těla přiměje rodiče, aby pochopili, který denní režim je pro něj vhodnější. Úkolem rodičů je pokusit se nakrmit dítě a dát ho spát denně ve stejnou dobu, kterou si vybral. To je nezbytné pro vytvoření zdravého trávicího a nervového systému..

Důležité! Nemůžete dětem dodat doplňkové jídlo, když se objeví alergické reakce, problémy se střevem, při přípravě dítěte na očkování, bezprostředně po nich a když dítě není zdravé.

První kaše pro doplňkové potraviny od 4 měsíců: pediatrické tipy

Pro každé dítě přichází období, kdy je nutné zavést do dětské stravy pevné jídlo.

Kaše velmi dobře hodí pro první krmení. Ale s kterými byste měli začít? Které obiloviny se snadněji stravují a jsou zdravější? Co by nemělo být dáno? Pojďme to pochopit.

Kdy a jak představit první návnadu

Do dětské výživy je nutné pečlivě zavádět nové jídlo. Věk, ve kterém je dítě připraveno k jídlu nové jídlo, obvykle uvádí pediatr. Nejčastěji je prvním z nových produktů předepsané dětské pyré, ale pokud dítě neztrácí na váze a po doplňkovém krmení je náchylné ke zácpě, vybere si ovesnou kaši.

Zeleninové pyré se obvykle zavádí nejprve do dětské výživy, aby si dítě zvyklo na čerstvé jídlo, protože pokud mu dáte chutné ovocné pyré, v budoucnu pravděpodobně nebude zeleninu vyzkoušet.

Mnoho rodičů věří, že čím později začnou doplňkové potraviny, tím snazší bude pro dítě přijímat nová jídla, ale to zdaleka není pravda. Tělo každého dítěte potřebuje další vitamíny a minerály. Koneckonců, čím více dítě roste, tím více dokáže a věnuje spoustu úsilí, aby projevil všechny své schopnosti. Proto se nemusíte bát a starat se o první špatné trávení nových potravin, pokud je vše hotové správně, pak zavedení doplňkových potravin bude bezproblémové.

Jakou kaši dávat jako první

V této věci jsou názory matek odlišné: někdo dává přednost tomu, aby nejprve začal dávat obiloviny své vlastní produkce, a někdo kupuje obiloviny, které jsou již připraveny k použití.

Pediatrové však doporučují začít s doplňkovými potravinami s zakoupenými potravinami, ve kterých je pro tělo dítěte nutná kompletní sada vyvážených látek a vitamínů. Jejich složení přispívá k lepší absorpci pro střeva dětí..

V současné době je na regálech obchodů obrovský výběr takových produktů pro různé věkové kategorie dětí.

Pro první krmení doma

Někteří lidé si stále myslí, že domácí kaše je mnohem zdravější, takže se pokuste dát několik tipů, jak ji vařit..
Před přípravou je nutné pečlivě třídit zrna a dobře opláchnout krupice. Je lepší ji vařit ve vodě a bezprostředně před použitím k ní přidat 50 gramů kojenecké výživy nebo mateřského mléka, aby byla dítěti známa chuť.

Je třeba mít na paměti, že při přidávání směsi je třeba dodržovat jiné proporce, musí být zředěna vodou více než obvykle. Před pečením můžete nejprve rozmělnit obilí, abyste získali drobná zrna, nebo ji po pečení rozemelete.

Nezapomeňte na způsob skladování vařené kaše, protože za pouhých půl hodiny bude pro dítě nevhodné jíst. Proto stojí za to dát pouze čerstvě uvařený.

Nejoblíbenější typy obilovin:

 1. Mléčné výrobky
 2. Bez mléka
 3. Celiak
 4. Bezlepkový
 5. Okamžité děti
 6. Vaření obilovin
 7. Pití nebo tekutina
 8. Směs obilovin

Jaké cereálie potřebujete k zahájení návnady

Chcete-li se rozhodnout, které je lepší začít krmit své dítě, musíte nejprve přemýšlet o jeho vlastnostech, které působí na tělo..

Například pohanka obsahuje hodně

 • zinek;
 • žláza;
 • stejně jako měď;
 • hořčík;
 • vitaminy B1, B2 a PP

navíc neobsahuje lepek, který může u dítěte vyvolat alergie.

Nezneužívejte rýži, protože obsahuje velké množství vlákniny. A množství užitečných prvků a vitamínů závisí na kvalitě čištění zrna. Rovněž vařit rýži do stavu, který může dítě krmit, je nepravděpodobné, že uspěje. Během dlouhodobého vaření navíc všechny užitečné látky odumírají a odpařují se. Bude to lepší, pokud si koupíte rýži první kaši v obchodě, což stačí k nalití převařené vody.

Ovsené vločky samozřejmě obsahují spoustu živin..

Obsahuje:

 • měď;
 • zinek;
 • žehlička;
 • vápník;
 • hořčík;
 • stejně jako vitaminy B1, B2 a PP;

Kromě toho vysoký obsah rostlinných bílkovin a vlákniny.

Malá nevýhoda je velká přítomnost tuků, takže je lepší přidat takovou kaši pro první návnady ve stravě mobilních dětí a předčasně.

Proso je asimilováno mnohem horší než ostatní kvůli vysokému obsahu v něm

 • mastné kyseliny;
 • uhlohydráty;
 • kobalt;
 • vlákno.

Pokud jde o perličkový ječmen a ječmen, je obsah škrobu v nich stejný jako v krupici, ale přítomnost vitamínů a vlákniny je mnohem větší. Proso je vybaveno velkým množstvím rostlinných bílkovin.

Kolik měsíců a jak začít dávat

Takže pro první krmení jsou pohanka a rýže, které neobsahují lepek a cukr, perfektní. Pak můžete nakrmit trochu ovesné vločky, což je dobré pro kosti, protože je bohaté na vápník..

No, cereální směsi se lépe používají, když je dítě 1 rok staré. Je lepší zdržet se zavádění kukuřičné kaše, protože je považována za prázdnou a zbytečnou. Nezapomeňte, že musíte začít jen s jedním typem obilovin!

 1. Zavádění doplňkových potravin obvykle začíná již za 4-5 měsíců, je-li dítě kojeno. S umělým krmením můžete začít o něco dříve asi za 3–4 měsíce.
 2. Dát svému dítěti první kaši je nejlepší na snídani, než bude dítě aktivní a potřebuje hodně energie. Můžete ji smíchat s jídlem, které je pro dítě již známé, například se směsí nebo mlékem.
 3. Když jste se rozhodli pro výběr prvních doplňkových potravin, měli byste začít s 1 čajovou lžičkou v počátečních 2-3 doplňkových potravinách a postupně zvyšovat dávkování. Během období krmení se vyplatí sledovat, zda má dítě alergickou vyrážku. Po týdnu krmení by mělo dítě užit asi 150 gramů.
 4. Během 1–2 týdnů je dítěti podán pouze jeden druh, poté je stejným způsobem představen další.

Pomůže vám to podrobněji o videu doplňkových potravin.

Poté, co je dítě již zvyklé na obiloviny jednoho druhu, můžete vyzkoušet směs obilovin také s přídavkem ovoce a dalších přísad. Nezapomeňte, že strava dítěte by měla být výživná a zdravá. Časem dítě začne chápat, že nová chuť jídla není tak děsivá, ale spíše chutná.

Jak nakrmit dítě ve 4 měsících a kolik?

Pro rodiče

Pro děti

Populární dnes

Každý nový měsíc života malého muže je celá éra. Jen si představte, jakou cestou se vydá za pouhý rok. Zcela bezmocné stvoření těsně před našimi očima, den za dnem je chytřejší, vyzrálejší, silnější a silnější.

Je to přirozený proces vedený samotnou přírodou, i když ne bez aktivní účasti jejích rodičů. Ale nebudeme se hodně hádat, ale přejdeme k důležitému problému, který je dnes důležitý - výživě čtyřměsíčního dítěte.

4 měsíční základní kojenecká výživa

Po světové praxi krmení dětí ve věku 4 měsíců zůstává hlavním druhem výživy mateřské mléko (nebo směs pro řemeslníky). Jeho denní příjem se zvyšuje na 800 - 900 gramů a intervaly mezi krmením jsou 3 až 4 hodiny.

To znamená, že za den bude dítě aplikováno na hruď nejméně 6krát a při jednom sezení bude jíst asi 120 - 140 gramů mléka. Toto množství je dostatečné k tomu, aby rychle rostoucímu tělu poskytlo komplex životně důležitých vitamínů, minerálů, bílkovin, tuků a uhlohydrátů..

Pokud se z některých důvodů mateřské mléko stalo vzácným, není již možné uspokojit chuť k jídlu vašeho dítěte nebo pediatři v něm diagnostikovali příznaky anémie, měli byste přemýšlet o metodách zvyšování laktace nebo zavedení doplňkových potravin.

Krmení po 4 měsících. Už je to možné!

Mnoho matek, navzdory názoru lékařů, váhá nabídnout zeleninové pyré nebo šťávu čtyřměsíčnímu dítěti a krmí ho výhradně přizpůsobenou směsí, což není zcela rozumné, protože dítě je již připraveno seznámit se s novými produkty. Klíčovým argumentem v tomto případě je fyziologie..

Až 4 měsíce dítě prakticky nekontroluje pohyb svého vlastního jazyka a opravdu nemůže polykat. To znamená, že pro něj je těžké vyrovnat se s pevným jídlem. Dokonce i voda z lžíce jde v tuto chvíli s obtížemi a dítě se ze všech sil snaží vytlačit tekutinu z úst.

Ale po 4 měsících podnik přebírá nové funkce a dítě se postupně učí jíst. Ve skutečnosti se z tohoto důvodu nemusíte v tomto věku bát zavedení doplňkových potravin jako doplňkového jídla. Pokud uděláte všechno správně, dítě rychle zvládne požadovanou dovednost..

Jak a co je přijatelné pro krmení dítěte za 4 měsíce

Nyní, když byly všechny pochybnosti rozptýleny, můžeme začít považovat seznam produktů za přijatelný pro výživu čtyřměsíčního dítěte. Tyto zahrnují:

 • zeleninové pyré;
 • šťouchané ovoce;
 • džus;
 • tvaroh;
 • Ovesná kaše;
 • mléčná směs.

Děsivá rozmanitost, že? Nakonec ale musíte nabídnout nové jídlo postupně a trochu.

Odborníci doporučují začít s doplňkovými potravinami zeleninově homogenizovanou bramborovou kaší z:

Neslazené zeleninové pyré nemusí okamžitě potěšit dítě, které je zvyklé na chuť sladkého mateřského mléka nebo směsi, a proto bude vyžadována rodičovská vytrvalost a trpělivost.

Když dítě zkouší zeleninu (přizpůsobení trvá přibližně 5–7 dní), může mu být nabídnuto ovoce rozdrcené na konzistenci pyré:

S největší pravděpodobností dítě přijme tyto výrobky ochotněji než nepochybně potěší svou matku.

Co se týče obilovin, nejvhodnější možností výživy by za 4 měsíce byly okamžité bezlepkové obiloviny:

První šťávou, kterou 4 měsíce staré dítě může ochutnat, je jablečná šťáva. Při seznámení s tímto produktem je lepší jej zředit převařenou vodou, asi 1: 1 a nabídnout ne více než lžičku, postupně zvyšovat dávku.

Je vhodné zavádět upravený tvaroh pro kojence jako poslední, v množství 1-2 čajových lžiček ve formě tvarohové hmoty, zředěné mateřským mlékem nebo směsí.

Jak moc

Nyní uvádíme několik doporučení ohledně množství jídla:

 • Zeleninové / ovocné pyré (v gramech): první den - 5, druhý - 10, třetí - 15, čtvrtý - 20, pátý - 50, šestý - 90-100, sedmý - 120. V poslední den může jedno krmení nahradit jedno krmení.
 • Kaše (v gramech): první den - 5, druhý - 10, třetí - 15, čtvrtý - 20, pátý - 50, šestý - 80, sedmý - 100-120.
 • Šťáva: do týdne se její množství z lžičky zvýší na 40-50 ml.

Při zavádění doplňkových potravin nezapomeňte, že je lepší dávat je ráno a poledne a mateřské mléko nebo směs je poskytována v aktuálním objemu (800–900 gramů). Nejmenší alergické reakce a nadměrně volné / tuhé stolice jsou důvodem pro zrušení nového produktu a nalezení jeho náhrady z dostupné odrůdy.

Líbil se vám materiál? Prosím ohodnoťte!

Hodnocení: 0 / 5. Hodnocení: 0

Zatím žádné hodnocení hlasování!

Je nám líto, že informace pro vás nebyly užitečné.!

Pokusíme se zlepšit!

Řekněte nám, jak můžeme tyto informace vylepšit.?

Články O Neplodnosti