Hlavní Bolest

Výživa pro děti ve 4 měsících: co může být dáno dítěti

Pro mladé rodiče je obtížné pochopit, kdy začít s krmením dítěte různými směsmi. Nejhorší ze všech, pokud dítě odmítne prsa. V tomto případě potřebujeme radu odborníka a navíc by se to mělo provést co nejdříve. Míchání může nahradit plnohodnotný mléčný výrobek, a to neovlivní přírůstek hmotnosti dítěte.

Další věc je, když v průběhu času přijde čas přidat odrůdu k jídlu nebo provést další krmení. Pediatr obvykle doporučuje změnit výživu nejdříve šest měsíců po narození. Omračující a nízká váha však mohou být důvodem, kdy musíte dítěti dávat další jídlo již za 4 měsíce. Hlavní věcí pro rodiče bude znalost toho, co mají dávat, v jakém množství a v jakou dobu.

Jak nakrmit dítě ve 4 měsících

Většina matek, které začínají zavádět různé doplňky do stravy svých dětí, obvykle začíná obilovinami. Jen málo lidí nyní vaří kaši na vlastní pěst, protože v obchodech je velký výběr hotových jídel. Pokud obiloviny prošly správným zpracováním, pak obsahují mnoho vitamínů a minerálů. Mezi průmyslově vyráběné obiloviny je třeba rozlišovat ty, ve kterých není lepek. Mezi tyto obiloviny a směsi patří: pohanka, rýže, kukuřice. Je příliš brzy na to, abychom dali dítěti ve věku čtyř měsíců jiné obiloviny. Mezi výhody kaše patří přírůstek hmotnosti dítěte a stabilní stolice.

Při normálním vývoji dítěte se mu začnou ve 4 měsících dávat zeleninové pyré. Lékař obvykle doporučuje začít s bramborovou kaší a přecházet na obiloviny. Nejlepší volbou pro šťouchanou zeleninu jsou cukety. Cuketa se vaří a protírá se sítem. Z obchodu můžete také nakrmit dítě a konzervované brambory. Kromě cukety se do jídla doporučuje i brokolice, dýně, mrkev s bramborami a květák. Všechny tyto zeleniny jsou dobře vařené a mleté ​​nebo mleté ​​v mixéru. Sůl by se neměla používat v bramborové kaši. Rostlinné oleje se začnou přidávat, jakmile dítě dosáhne věku 4,5 měsíce.

Hlavní produkty začátku doplňkových potravin

Jak již bylo zmíněno, zavádění nových produktů do stravy začíná lékařskou konzultací. Každý malý člověk potřebuje samostatnou stravu. Správný seznam produktů může sdělit pouze lékař, u kterého jsou děti pozorovány. Pokud zapomenete na individuální nesnášenlivost a poruchy činnosti žaludku, pak je uveden seznam hlavních povolených potravin pro návnadu. Seznam obsahuje:

 1. Šťouchaná zelenina. Je to buď směs několika zeleniny, nebo se pyré připravuje z jedné zeleniny.
 2. Ovocné pyré. Je vhodné použít několik různých druhů ovoce v jedné směsi, které kombinují jejich vlastnosti. Takové ovoce zahrnuje broskve, hrušky a jablka..
 3. Zeleninové polévky. Polévka by měla být polotekutá a připravená na základě mrkve, brambor, zelí nebo řepy. Do těchto polévek můžete přidat malé množství másla a krupice..
 4. Šťávy. Je možné dát nápoj dětem ve věku čtyř měsíců jak zeleninové, tak ovocné šťávy. Začněte jednosložkovou šťávou. Pokud vše půjde dobře, pak postupně začněte dávat smíšené šťávy.

Pravidla krmení dětí od čtyř měsíců věku

V každém případě existují pravidla, zejména pokud jde o to, co může být dáno dítěti ve 4 měsících. Zde jsou některé z věcí, které potřebujete vědět pro mladé matky, které se poprvé setkaly s krmením svého dítěte:

 • Poprvé může dítě dokonce odmítnout přijímat neznámé jídlo. Nenechte se odradit, pokud k tomu dojde - opakujte později.
 • Krmivové směsi a bramborovou kaší lžičkou. Zároveň je dítě zvyklé na nový způsob stravování.
 • Při prvním krmení dostávají děti půl lžičky jídla najednou. Pak začnou postupně zvyšovat porci.
 • Neměli bychom zapomenout: jakmile děti začnou jíst nová jídla, mohou mít střevní poruchy a alergické reakce. Takže pozor na stoličky a vyrážky na těle..
 • Vařená vejce obsahují vitamín D. V tomto ohledu jsou pro prevenci křivice malé děti rozdrobeny žloutkem. Největší dávka v tomto věku je čtvrtina žloutku.

Způsoby, jak zjistit připravenost vašeho dítěte na nové jídlo

Garantem převodu dětí na návnadu nejsou vždy 4 nebo 5 měsíců. Každý z nás je individuální a musíme z tohoto pravidla vycházet:

 • Zájem dítěte o jídlo rodičů lze nazvat prvním způsobem, jak zjistit, že je čas pokusit se dát návnadu.
 • Druhým bodem je to, jak děti sedí a jak pevně drží cizí předměty v kotcích..
 • První vzhled zubu.
 • Zmizení reflexu vyplivne tuhé jídlo.

Začnou krmit děti, které jsou zcela zdravé. Je rovněž zakázáno začít s krmením během přípravy na očkování a prvního měsíce po očkování.

Jak mohu krmit dítě po 4 měsících

Mnoho rodičů považuje přítomnost vitamínů v ovoci a zelenině za hlavní faktor návnady. Nenuťte je však, aby v tomto věku tlačily děti. Více - to neznamená dobře. Protože lékaři, odborníci na výživu a pediatry nedocházeli k nedorozuměním, bylo vyvinuto dětské menu. Nabídka je založena na výpočtu, který potřebujete kojit dítě pětkrát denně:

 • v 6 hodin ráno jsou krmeny směsí nebo mateřským mlékem;
 • za 10 hodin můžete dát mléčnou směs (mateřské mléko) a ovocnou šťávu;
 • ve 14 hodin jsou děti dány k jídlu mléčná směs a zeleninové pyré;
 • v 18:00 se opět podává směs a ovocné pyré;
 • ve 22 hodin krmte čtvrtinu žloutku a mléka.

Pokud snášíte dítě hodinu nebo dvě po posledním krmení, můžete mu dát mléčnou směs dříve..

Dopad nových produktů na tělo dětí

Začněte návnadu dětí od 4 měsíců věku, věnujte zvláštní pozornost potravinové toleranci a účinkům na tělo..

 1. Ovocné šťávy se podávají spolu s dužinou v minimálních dávkách po ranním kojení nebo směsi. Zpočátku může být dávka šest čajových lžiček týdně. Doporučené šťávy se vyrábějí z jablek, hrušek a meruněk. Ale hroznová šťáva je kontraindikována kvůli fermentaci ve střevech. Malinové, pomerančové, jahodové a citronové šťávy způsobují alergie. Pokud je černý rybíz a granátové jablko fixované, pak mrkvové a švestkové šťávy mají projímavý účinek.
 2. Zelná šťáva, šťáva z černého rybízu a odvar šípky zlepšují trávicí procesy.
 3. Zeleninové a ovocné pyré, stejně jako vaječný žloutek, se začnou vyrábět od nejmenších porcí, přičemž sledují reakce těla na potraviny.

Pedagogické krmení

Co se týče výchovy a krmení dětí, existuje něco jako pedagogické krmení. Ve 4 měsících již děti začínají opakovat gesta a výrazy obličeje rodičů a přitahují je i potraviny pro dospělé.

Proto může být na základě pedagogického krmení malým dětem podáváno jídlo, ale pouze v mikro dávkách. Zbytek jídla musí splňovat přísně stanovená pravidla.

Pedagogické krmení je nezbytné, aby děti od čtyř měsíců pocítily chuť a vůni jídla. Současně budou okamžitě viditelné preference potravin. Po nějaké době je na těchto preferencích sestaveno nové menu.

Proces krmení ve věku čtyř měsíců je obvykle známý jak matkám, tak dětem. Pokud děti nejsou připraveny na inovace, nespěchejte a buďte z toho naštvaní. Možná za 1-2 týdny se všechno změní.

4 měsíční vývoj dítěte

Čtyřměsíční dítě se stává pozorný, aktivní a veselý. Mění se fyzicky i emocionálně a potěší rodiče novými dovednostmi a úspěchy. Co se dítě naučilo do 4 měsíců a jak může pomoci vývoji dítěte tohoto věku??

Fyziologické změny

 • U čtyřměsíčního dítěte jsou zádové svaly výrazně posíleny a zlepšuje se jejich koordinace, v důsledku čehož se dítě učí převrácení. Přesto dítě nemůže sedět v klidu, proto se nedoporučuje sedět s podporou ve formě polštářů.
 • Mnoho reflexů charakteristických pro novorozence již zmizelo nebo začalo mizet, například plíživé a moro reflexy. Hypertonicita rukou již zcela zmizela, ale v nohou.
 • Slzné žlázy dítěte začínají pracovat, takže když dítě pláče, slzy se již objevují.
 • Vize dítěte začíná vnímat stále více barev. Malý má rád čisté tóny žluté, červené, modré a zelené. Pokud mělo dítě po porodu strabismus kvůli slabosti očních svalů, mělo by to projít o 4 měsíce, protože se posilují svaly očí.
 • Slyšení dítěte se také aktivně rozvíjí. Když dítě slyší zvuky, otočí se svým směrem. Dítě už ví, jak rozlišit hlasy milovaných od hlasů cizinců. Když uslyšíte hudbu, malý začne vrtět hlavou do rytmu. Kroha má raději rytmické melodie s nízkými tóny než s vysokými tóny.
 • Trávicí systém dítěte se již zlepšil a stal se stabilnějším, většina dětí již měla koliku.
 • U některých dětí se tvorba slin zvyšuje, ale není to kvůli výskytu prvních zubů, ale kvůli stálé přítomnosti rukou a různých předmětů v ústech dítěte, které takto studuje.
 • 4 měsíce dětské vlasy a nehty rostou velmi rychle.

Emocionálně se dítě tohoto věku vyvíjí a potřebuje komunikaci s dospělými. Ze všech lidí dítě zvlášť vyniká matkou a reaguje na její náladu. Pokud je maminka smutná, dítě to bude cítit a určitě odpoví na úsměv své matky svým vlastním okouzlujícím úsměvem.

Fyzický vývoj

Protože motorická aktivita čtyřměsíčního dítěte je stále nízká, je nárůst hmotnosti v tomto věku poměrně velký a činí asi 750 gramů. Růst dítěte se zvětšuje o 2,5 cm a obvody hlavy a hrudníku se v tomto věku stávají stejnými (do pátého měsíce se hrudník zvětší než obvod hlavy).

Ačkoli se všechny děti vyvíjejí různými způsoby, průměrné ukazatele pro většinu dětí tohoto věku a limity norem pomáhají určit, zda dítě normálně roste a zda by pediatr měl věnovat pozornost překročení nebo snížení některých parametrů fyzického vývoje. Normy pro 4měsíční děti jsme představili v tabulce:

Index

Průměr 4 měsíců

Chlapci po 4-5 měsících

Dívky ve věku 4-5 měsíců

Obvod hrudníku

Pomocí kalkulačky můžete vypočítat sazby pro své dítě. Kalkulačka je založena na standardech výšky a váhy Světové zdravotnické organizace (WHO).

Co může dítě udělat?

 • Dítě leží na břiše a sebejistě drží hlavu a dívá se na všechno kolem sebe. Kromě toho může dítě již zvedat celé horní tělo s hlavou a spočívat na rukou.
 • O čtyři měsíce dítě zvládlo břicho zastrčené z polohy na zádech. Některé děti se dokonce naučily převrátit se a pokusit se plazit po břiše a pomáhat si nohama.
 • Ležel na zádech a naučil se zvedat hlavu ramenním opaskem. Toto jsou první pokusy dítěte posadit se..
 • Dítě už dobře zvládne řízení vlastních rukou. Během krmení dítěte často objímají matčinu hruď nebo sevřou láhev. Když dítě zůstává v postýlce, sebevědomě popadne rukama předměty, které nad ním visí (mobilní hračky).
 • Během her se dítě usměje a často se směje. Dítě ve věku 4 měsíců je velmi emotivní, může být buď šťastné, naštvané nebo urazené.
 • Chůze čtyřměsíčního dítěte je celkem zdlouhavé. Od dítěte uslyšíte zvuky „a“, „o“, „b“, „p“ a „m“. Některé děti se dokonce naučily svázat je do slabik.

Všimněte si, že každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem a některé dovednosti se mohou objevit s arašídy dříve, zatímco jiné se objeví o něco později než s vrstevníky. Přesto existují dovednosti, jejichž absence by ve věku 4 měsíců měla varovat rodiče. Navštivte svého pediatra, pokud vaše dítě:

 • Chybějící předměty a chvíli je nedržet v peru.
 • Nezdvihuje se s podporou paží, když leží na břiše.
 • Naučil jsem se převalit se na břicho.
 • Ve vzpřímené poloze (když se rodič podpírá pod podpaží) neopírá nohy o povrch.
 • Při zatažení za obě držadla se hlava dítěte nakloní zpět.
 • Nevykazuje žádné emoce a nereaguje na komunikaci s lidmi.

Měli byste si dělat starosti, pokud existují odchylky od norem, viz video Dr. Komarovského.

Skutečnost, že podle norem musí být dítě ve věku 4 měsíců, viz další video Larisy Sviridové.

Aktivity pro rozvoj

 • Na dítě pověste světlé hračky, aby je dítě mohlo chytit za kliky. Je skvělé, když takové hračky mají různé textury nebo vydávají zvuky.
 • Umístěte chrastítka různých velikostí a tvarů do úchytů dítěte. Nabídněte dítěti, aby se dotklo nejen chrastítek, ale také plyšové hračky, malé panenky, hudební hračky s knoflíky, gumového pískače a dalších předmětů.
 • Hrajte na schovávanou se svým dítětem. Skryjte obličej za kapesníkem, pak otevřete obličej a řekněte „kukačka“. Můžete také zavřít oči vlastníma rukama a potom zavřít oči vašeho dítěte vlastníma rukama. Kroha si jistě užije všechny možnosti hry.
 • Zahrajte si straka s dítětem. Protože na dlani jsou centra, která stimulují střeva, bude tato hra užitečná nejen pro svaly ruky, ale také pro trávení..
 • Vyfukujte bubliny a nechte dítě sledovat, jak pomalu létají.
 • Na jednu nohu dítěte položte ponožku světlé barvy, aby ji ten malý chtěl chytit. K noze dítěte můžete také připojit zvonek. Nezapomeňte dítě pochválit, když dítě odstraní ponožku nebo zvonek.
 • Pro lepší fyzický rozvoj a koordinační trénink uchopte dítě za paži, zvedněte je a potom je spusťte dolů do těla. Poté zkřížte ruce na hrudi a roztáhněte je od sebe.
 • Během gymnastiky, masáže a dalších aktivit spolu s dítětem vypijte písničky a říkejte dětským říkankám a položte dítě ke spánku, ukolébavku nebo vyprávějte pohádku.
 • Sestavte drobné dialogy, aby se dítě naučilo napodobovat vaši řeč. Mluvte různými slovy, aby dítě vidělo vaše výrazy obličeje. Je také důležité opakovat zvuky, které dítě vydává.

Pokuste se uspořádat lekce červů se svým dítětem, které ukazuje Tatyana Lazareva v dalším videu.

Ráno čtyřměsíčního dítěte, jako předtím, začíná hygienickými postupy. Umyjte si obličej dítěte a otřete oči, v případě potřeby očistěte uši a nos. Řezání nehtů v tomto věku je často dost, protože rostou rychle a dítě neustále vkládá kliky do úst.

Chůze se čtyřměsíčním dítětem by měla být dvakrát denně se zaměřením na povětrnostní podmínky. V létě mohou být procházky až 6 hodin. V zimě se doporučuje projít 1-2 hodiny na procházku. Měli byste se zdržet pouze silného mrazu, deště nebo nárazového větru.

Doporučujeme dítěti podávat gymnastiku a lehkou masáž dvakrát denně. Nejprve položte drobky na záda, uchopte kliky a provádějte s nimi kruhové pohyby. Potom dítě otočte na jedné straně a na druhé straně, poté vezměte nohy malého a přesuňte je. Dále se musí dítě obrátit na břicho a v této poloze se ohnout a narovnat si nohy.

Při masáži se vyplatí používat říkanky.

Masážní techniku ​​po 4 měsících podrobně předvede Nikolai Nikonov, přední lékař a masér v Rusku v dalším videu.

Chcete-li zlepšit zaspání, měli byste vytvořit určitý rituál, který dítě nastaví na noční spánek. Tento rituál může zahrnovat koupání, hladení těla dítěte, krmení, ukolébavku nebo pohádku. Opakujte tento rituál denně, aniž byste ztratili jeho prvky.

Pamatujte na bezpečnostní pravidla a neopouštějte to malé, protože mnoho dětí se již naučilo, jak převrátit ve 4 měsících, a ti, kteří ještě neuspěli, vás mohou kdykoli potěšit novou dovedností.

O tom, co je primárně nutné pro dítě po 4 měsících, viz video Larisy Sviridové.

Denní režim

Dítě už může zůstat vzhůru déle než 2 hodiny v řadě a během těchto období se chová velmi aktivně.

Čtyřměsíční dítě spí až 15 hodin denně. Noční spánek v tomto věku trvá asi 10 hodin. U mnoha dětí ve věku 4 měsíců jsou tři denní sny a jejich celková doba trvání je asi 5 hodin. Optimální čas pro nočního spánku se nazývá 19-21 hodin. Pokud začnete ležet později, mohou být potíže způsobeny přepracováním dítěte.

Kojené dítě nadále dostává výhradně mateřské mléko. Současně se dítě začalo aplikovat na hrudník méně často. K tomu obvykle dochází během usínání, během spánku a také bezprostředně po probuzení. Výsledkem je, že dítě již má poměrně přesný rozvrh krmení..

Dítě na umělém krmení má přísnější stravu. Poskytuje určité množství směsi a 6 krmení denně v intervalech asi 3,5 hodiny. Množství směsi, které dítě potřebuje, se určí dělením hmotnosti dítěte 7. Toto celkové množství se rozdělí rovnoměrně na 6 krmení..

V průměru čtyři měsíce děti jedí 900 až 1 000 ml upravené směsi denně. Na jedno krmení dostává dítě v průměru 150–170 ml směsi. Také v tomto věku začnou děti, které dostávají směs, dostávat doplňkové potraviny. Prvním výběrem je zelenina nebo kaše. Při druhém krmení se podává nový produkt, který zvyšuje jeho množství na 100 g.

Nezapomeňte diverzifikovat denní drobky různými rýmami pro školky. Jeden z nich představuje Tatyana Lazareva v dalším videu.

Co lze dítěti dát za 4 měsíce? Krmení od 4 měsíců

Zavedení doplňkových potravin do dítěte znamená přijetí nového jídla, aby se postupně nahradila kojení. Zároveň dítě začne dostávat hustší strukturu jídla bohatého na vitamíny a minerály. V závislosti na tempu vývoje dítěte se načasování zavádění doplňkových potravin liší a někteří rodiče začínají uvádět nové produkty od věku čtyř měsíců s cílem dodatečného příjmu živin v těle drobků. Pojďme tedy společně zjistit, co lze dítěti dát po 4 měsících.

Načasování zavedení doplňkových potravin

Základní principy racionálního krmení, následované pediatry Světové zdravotnické organizace, nedoporučují zavádění doplňkových potravin do věku 6 měsíců. Je to kvůli nezralosti trávicího systému dítěte a nedostatečné produkci enzymů a trávicích šťáv nezbytných pro úplné trávení potravy. Toto načasování zavedení doplňkových potravin však není absolutní.

Příznaky připravenosti krmit dítě

Jak zjistit, co může být poskytováno doplňkové jídlo po 4 měsících? Hlavní příznaky připravenosti drobků na zavádění doplňkových potravin jsou následující:

 • dítě sedí sebevědomě, je schopné se sebevědomě otáčet hlavou a tělem, ohýbat se nebo odklánět se od lžíce s jídlem;
 • dítě má zájem o nové jídlo a snaží se ho vyzkoušet;
 • u dítěte vztlakový reflex jazyka zmizel;
 • dítě může záměrně upnout něco do rukojeti a vložit ho do úst;
 • přítomnost brusných pohybů dásní nebo vzhledu zubů.

Jak zavést doplňkové potraviny

Zavádění doplňkových potravin se řídí poměrně velkým počtem pravidel. Zde jsou hlavní:

 • zavádění doplňkových potravin se provádí na pozadí úplného zdraví a pohody dítěte, pokud nedochází k alergickým reakcím;
 • neměli byste zahájit zavádění doplňkových potravin jeden až dva týdny před očkováním a týden poté;
 • doplňkové potraviny se zavádějí pouze v poloze drobků a pokud možno u stolu (vytváří se stereotyp příjmu potravy);
 • jeden nový produkt je zaveden do stravy současně a teprve poté, co si břicho a tělo dítěte zvyknou na předchozí jídlo;
 • nové jídlo se vždy podává ráno;
 • je nezbytné zahájit doplňkové potraviny s ovocem a zeleninou, která v regionu roste;
 • Zavádění nových produktů začíná několika kapkami (čtvrtinou lžičky nebo kávové lžičky) a poté postupně během několika dnů postupně přivede na požadované množství..

Nedoporučuje se zavádění doplňkových potravin před spaním, během preventivního očkování, když je dítě nemocné nebo když byla porušena doba skladování potravin a pravidla vaření.

Potraviny pro první krmení

Názory na produkty, které by měly doplňovat dítě ve věku 4 měsíců, se liší: někteří dětští lékaři se domnívají, že je vhodné provádět doplňková jídla s ovocnými šťávami, zatímco jiní se domnívají, že je nutné začít ovocnými a zeleninovými pyré. Dokonce ani podle doporučení WHO a RAMS neexistuje v této záležitosti mezi pediatry shoda. Takže, co může být dáno po 4 měsících dítěti?

Na rozdíl od šťáv mají ovocné pyré mnohem hustší (hustší) konzistenci a také obsahují velké množství pektinu a jiné vlákniny, což podporuje trávení. Kromě toho díky silnější konzistenci bramborová kaše v budoucnu přispívá k tvorbě schopností polykání a žvýkání ak přechodu na hustší potraviny. Takže, co představit jako první - džusy nebo bramborová kaše, je docela možné se rozhodnout sami.

Menu dítěte ve 4 měsících lze znázornit následovně. Šťávy mohou být z mrkve, jablek, švestek, meruněk, švestek nebo jejich kombinací. Můžete také připravit bramborovou kaši ze stejného ovoce a zeleniny. Mezi zeleninou je možné použít bramborovou kaši z brokolice, cukety, květáku, dýně nebo jejich kombinaci.

Množství jídla

Je nutné zahájit zavádění doplňkových potravin s minimálním množstvím. Zavádění šťáv by mělo začít s několika kapkami během kojení, postupně zvyšovat objem a posouvat čas zavádění doplňkových potravin na začátek kojení. Podobným způsobem se přidají také bramborová kaše. Představení začíná čtvrtinou nebo polovinou zákusku nebo lžičky, postupně se zvyšuje objem produktu, dokud dítě nezačne jíst po 4 měsících.

Zavedení doplňkového krmení pro kojené děti

Umělé krmení dítěte ve věku 4 měsíců má dostávat plnotučné mléčné směsi pro děti, jejichž složení je co nejblíže mateřskému mateřskému mléku.

Závěr

Správné zavedení prvního krmení v raném věku je klíčem k dobrému zdraví dítěte. Během krmení má velké množství dětí tendenci dávat alergické reakce na nová jídla. Podle základních pravidel doplňujících potravin a doporučení pro jeho zavedení budou mladí rodiče vědět, co mohou dát svému dítěti ve věku 4 měsíců, čímž chrání dítě a sebe před nežádoucími následky. Je třeba mít na paměti, že jídlo pro drobky by mělo být vždy teplé a čerstvé a nádobí by mělo být čisté..

Krmení od 4 měsíců. Číst.

První návnada: co, kdy, kolik?

Vaše dítě už má čtyři měsíce a soucitný soused, který vychoval čtyři děti, každý den naléhavě doporučuje „krmit“ dítě... Mám ho poslouchat? Možná je lepší nespěchat a čekat s novými pokrmy? Ale pokud stále dáváte, co přesně a v jakém množství? Mnoho takových problémů vzbuzuje mladé matky. A není to náhoda, protože první návnada je skutečná revoluce v nabídce drobků.

Tatyana Maksimycheva
Pediatr, zaměstnanec Ústavu výživy pro děti a dorost Ruské lékařské akademie postgraduálního vzdělávání

O 4-6 měsíců se u dítěte zvyšuje potřeba další energie, vitamínů a minerálů. Protože mateřské mléko nebo jeho umělá náhražka v tomto věku plně nesplňují požadavky dítěte, je pro zvýšení obsahu kalorií ve stravě nezbytné zavést do dítěte další výživu. Prvními pokrmy doplňkových potravin jsou zeleninové pyré a cereálie, které navíc dítě zvykají na vnímání pevnějších potravin, rozvíjejí žvýkání. Účelem těchto doplňkových potravin je nahradit kojení. Proto se týkají náhradního krmení..

Co máma potřebuje vědět, aby dítě nemělo žaludek

Proč se pro zavedení prvních doplňkových potravin bere interval od 4 do 6 měsíců? Důvodem je skutečnost, že před tímto věkem není tělo dítěte fyziologicky připraveno na vnímání nového, hustého jídla. A po šesti měsících je nežádoucí začít, možná bude mít dítě problémy s přizpůsobením se jídlu hustší konzistence než mléko. Podle většiny odborníků v oblasti dětské výživy by tedy první doplňková strava měla být podávána od 4 do 6 měsíců života. Je však třeba mít na paměti, že načasování zavedení doplňkových potravin je individuální [1]. S umělým krmením můžete začít s doplňkovými potravinami od 4,5 měsíce, s kojením od 5 do 6 měsíců.

Za prvé, volba závisí na stavu dítěte v době zavedení nového jídla. Pokud má dítě podváhu nebo nestabilitu, je nejlepší začít s obilovinami. Naopak, v případě nadváhy a náchylnosti k zácpě se doporučuje zavést doplňková jídla s zeleninovým pyré. Pokud je vaše dítě zbaveno těchto potíží a je absolutně zdravé, pak se doporučení pediatrů a odborníků na výživu omezuje na zahájení doplňkových potravin se zeleninovým pyré. Proč? Mnoho matek může tvrdit, že zavedení zeleninové šťávy jako první je docela obtížné. Pro dítě není snadné přejít ze sladké chuti mateřského mléka nebo náhražky na zcela neslazenou zeleninu. A tady byste měli být trpěliví. Nové jídlo by nemělo být nabízeno ani jednou, ale nejméně 10-12krát, a teprve poté, co dítě tvrdohlavě odmítne, přejít na jiný druh zeleniny. Poté, co dítě nepřijalo toto nebo tu zeleninu, rodiče zpravidla přecházejí na obiloviny a dělají velkou chybu! Existuje vysoká pravděpodobnost, že dítě po zavedení sladké cereálie nebude chtít jíst zeleninu vůbec. Maminky udělají další chybu, když dodatečně osladí obiloviny průmyslové produkce, je třeba mít na paměti, že si dítě zvykne jen na nový vkus a jeho budoucí závislost na jídle závisí na tom, jak se v rodině učí jíst. Výsledkem je, že zvyk sladkých potravin může vést k obezitě a souvisejícím onemocněním, proto zavádíme zeleninu. Je lepší začít s produkty, jako je cuketa, všechny druhy zelí, brambory, jsou nejméně alergické. Později si můžete vyzkoušet mrkev, řepu a rajčata. Moderní dětský průmysl nabízí širokou škálu různých druhů bramborové kaše. Podle stupně mletí se dělí na homogenizované, které jsou nabízeny dětem od 4,5 měsíce, ve tvaru pyré pro děti ve věku 6–9 měsíců a hrubě nasekané (9–12 měsíců). Zeleninové konzervy se připravují s malým množstvím soli a někteří výrobci nechávají zeleninu přirozenou. bez přidání soli. Je třeba si uvědomit, že při nákupu hotových potravin byste do něj neměli přidávat sůl a přidávat rostlinný olej. Zahraniční výrobci, kteří se snaží zlepšit chuť svých produktů, používají luštěniny (fazole, hrášek atd.), Rajčata a rajčatovou pastu, cibuli, česnek při výrobě bramborové kaše, koření (zejména pepř). Doporučují v tomto případě zadat je od 5-6 měsíců. To nesplňuje požadavky domácích pediatrů a odborníků na výživu. Takové bramborové kaše by neměly být podávány jako doplňkové krmivo pro kojence ve věku 4–6 měsíců, protože rajčata, která patří mezi zeleninu, která je u dětí obzvláště alergická, mohou být do potravin zavedena po dobu nejméně šesti měsíců. Je lepší zavést rajčatovou pastu obsahující sůl od 6–7 měsíců. Luštěniny, které obsahují vysokou hladinu rostlinných vláken a speciální druhy cukrů, které mohou způsobit podráždění střevní sliznice a zvýšenou tvorbu plynů nejdříve za 7–8 měsíců. Cibule a česnek, které obsahují éterické oleje, které dráždí sliznice žaludku, střev, ledvin, jsou staré pouze od 8 do 9 měsíců a koření jsou od 9 měsíců a starší. Je možné připravit si doplňkové zeleninové potraviny pomocí čerstvé i zmrazené zeleniny. Chcete-li to provést, musíte je vařit, pak připravit bramborovou kaši (v mixéru nebo pomocí běžného tlačného stroje). Přidejte trochu zeleninového nebo rozpuštěného másla (v množství nejvýše 3–3 gramy) Olej je další nový doplňkový potravinový produkt, který děti poznají od okamžiku zavedení zeleninového pyré nebo ovesné kaše. Je zdrojem živin, energie a vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E). Rostlinný olej lze zavádět od 4,5 měsíce, máslo - nejdříve 5–6 měsíců.

Kaše je naše jídlo

Dva týdny poté, co si dítě zvykne na zeleninové pyré, může začít s doplňováním cereálií. Nejvhodnější suchá instantní cereálie [2]. K jejich přípravě stačí smíchat suchý prášek s teplou vodou a promíchat. Výhodou těchto produktů (stejně jako konzervované dětské výživy) je jejich zaručené chemické složení, bezpečnost a nasycení esenciálními vitamíny, vápníkem, železem a minerály. Můžete použít suché mléčné cereálie, které vyžadují vaření, mouku pro kojeneckou výživu, stejně jako obyčejné krupice, předem rozdrcené v mlýnku na kávu. Je důležité zdůraznit, že jako první obilné jídlo by se měly používat obilniny bez lepku - rýže, také pohanka a kukuřičná mouka; v ostatních obilovinách - žito, pšenice, ječmen, oves - obsahuje lepek. Toto je hlavní obilný protein, u kojenců může způsobit nepříjemné jevy, jako je bolest a nadýmání. Zásady zavádění obilovin jsou stejné jako u jiných druhů doplňkových potravin - začněte s jedním druhem obilovin, postupně, týden po zavedení první obiloviny, zkuste jiný druh a později - můžete přejít na obiloviny ze směsi obilovin.

Představujeme nový produkt

  Musíte začít s jedním typem nejméně alergenního produktu. Interval mezi zavedením různých doplňkových potravin by měl být nejméně 5-7 dní. Zatímco dítě začíná zkoušet něco nového, měli byste každý den pečlivě vyšetřit kůži, zda nemá vyrážku, a monitorovat stolici. Pokud se vyskytnou vyrážky nebo změna povahy stolice (časté a tekuté), musíte zrušit doplňkové jídlo a poradit se s lékařem.

Nový produkt nemůže být zaveden, pokud je dítě v pořádku nebo během preventivního očkování je nežádoucí začít v horkém počasí.

Před kojením se doporučuje dát „novinku“ - potom hladové dítě bude pravděpodobně na jídlo reagovat pozitivně. Kromě toho je lepší nabídnout nové jídlo ráno, abyste mohli sledovat stav dítěte po celý den..

Krmení se dítěti podává pouze lžičkou, nikoliv bradavkou.

Neměli byste usilovat o přílišnou rozmanitost ve výživě malého dítěte, pro začátečníky postačí 2-3 druhy zeleniny zavedené postupně (jedna za týden). Je nutné dodržovat určitá schémata zavádění nových produktů do dětské výživy.

Příklad zavedení obilovin a šťouchané zeleniny:

1. den –1 lžička (5g) 2. den - 2 lžičky (10g) 3. den - 3 lžičky. (15 g) 4. den - 4 lžičky. (20 g) 5. den - 50 ml (50 g) 6. den - 100 ml (100 g) 7. den - 150 ml (150 g).

Příklad zavedení rostlinného a roztaveného másla:

1. den –1 kapka 2. den –– 2 kapky 3. den –– 5 kapek 4. den –– lžička 5. den –– 1/2 lžičky. (3g) 6. den a dále - 1 lžička. (5-6 g).

Strava dítěte 4-6 měsíců (množství kaše a bramborová kaše do 150 ml, frekvence krmení 5-6krát denně)

První krmení. Mix nebo mateřské mléko 160-200 ml Druhé krmení. Kaše 150 ml Třetí krmení. Zeleninové pyré 150 ml Čtvrté krmení. Smíchejte nebo mateřské mléko 160-200 ml Páté krmení. Mix nebo mateřské mléko 160-200 ml Šesté krmení. Smíchejte nebo mateřské mléko 160-200 ml

Kojení dětí od 4 měsíců

Doporučuje se začít s krmením dítěte ve věku šesti měsíců. Bylo to v tuto chvíli, kdy bylo jeho tělo připraveno k zavedení nového jídla. Pokud však matka nemá možnost kojit dítě a je zcela kojena, doporučuje se provádět kojeneckou výživu od 4 měsíců, protože mléčná směs nebude schopna poskytnout dítěti vše potřebné, dokud bude mateřské mléko..

Kde začít s krmením dítěte po 4 měsících? Jak zavést doplňková jídla za 4 měsíce? Jaké potíže mohou nastat a jak se s nimi vypořádat? Právě tyto otázky se týkají rodičů, kteří se rozhodnou nakrmit své dítě v tak raném věku..

Co potřebujete vědět o doplňkových potravinách

Znalost některých komplikací zavádění nových jídel do stravy dětí pomůže vyhnout se většině problémů, kterým rodiče obvykle čelí.

 • V případě onemocnění dítěte a během doby očkování se nedoporučuje měnit jeho stravu.
 • Dejte dítěti jeden produkt každé 2 týdny. Během prvního by mělo být dítěti nabídnuto vyzkoušet malé množství nového jídla a postupně ho zvyšovat. Během druhého týdne si na to zvykne. A až po tomto období můžete začít představovat další produkty.
 • Dítě často odmítá nové jídlo. Rodiče musí být trpěliví. Musíte ji nabídnout svému dítěti nejméně 10krát. Je vhodné to udělat dříve, než vypije obvyklou mléčnou směs. Pak bude dítě s větší pravděpodobností vyzkoušet nové jídlo. Pokud to nepomůže, musíte přemýšlet o jiných potravinách..
 • Dávat nový produkt je ráno. Je tedy pohodlnější sledovat reakci dítěte na něj během dne. Alergie, problémy se stolicí, kolika jsou alarmující signály. Když se objeví, stojí za to zastavit doplňkové potraviny a kontaktovat pediatra, aby vyvinul individuální výživový program.

A teď můžete přemýšlet o tom, jak krmit dítě po 4 měsících. Nejprve se do své stravy doporučuje zavést zeleninové pyré.

Zeleninové pyré od 4 měsíců

Většina pediatrů doporučuje nejprve zavést pouze zeleninové pyré od 4 měsíců. Bramborová kaše musí být jednosložková. Ne všechna zelenina je však pro dítě v tak jemném věku vhodná..

Stojí za to si vybrat:

 • zelí (bílé zelí, brokolice, květák),
 • tykev,
 • mrkev.

Je méně pravděpodobné, že způsobí alergie než ostatní. Bramborovou kaši si můžete připravit sami, ale pro tento dům musíte mít mixér. Pomůže mlít zeleninu do té míry, že krmení dítěte od 4 měsíců bude pro ně zcela bezpečné. Pokud jsou v pyré kousky, může se dítě dusit.

Chcete-li připravit bramborovou kaši doma, potřebujete:

 1. omýt, oloupat a nakrájenou zeleninu,
 2. vařte v dvojitém kotli nebo na sporáku,
 3. rozdrtit je v mixéru.

Je vhodné zavést bramborovou kaši podle schématu uvedeného v tabulce.

První kaše pro doplňkové potraviny od 4 měsíců: pediatrické tipy

Pro každé dítě přichází období, kdy je nutné zavést do dětské stravy pevné jídlo.

Kaše velmi dobře hodí pro první krmení. Ale s kterými byste měli začít? Které obiloviny se snadněji stravují a jsou zdravější? Co by nemělo být dáno? Pojďme to pochopit.

Kdy a jak představit první návnadu

Do dětské výživy je nutné pečlivě zavádět nové jídlo. Věk, ve kterém je dítě připraveno k jídlu nové jídlo, obvykle uvádí pediatr. Nejčastěji je prvním z nových produktů předepsané dětské pyré, ale pokud dítě neztrácí na váze a po doplňkovém krmení je náchylné ke zácpě, vybere si ovesnou kaši.

Zeleninové pyré se obvykle zavádí nejprve do dětské výživy, aby si dítě zvyklo na čerstvé jídlo, protože pokud mu dáte chutné ovocné pyré, v budoucnu pravděpodobně nebude zeleninu vyzkoušet.

Mnoho rodičů věří, že čím později začnou doplňkové potraviny, tím snazší bude pro dítě přijímat nová jídla, ale to zdaleka není pravda. Tělo každého dítěte potřebuje další vitamíny a minerály. Koneckonců, čím více dítě roste, tím více dokáže a věnuje spoustu úsilí, aby projevil všechny své schopnosti. Proto se nemusíte bát a starat se o první špatné trávení nových potravin, pokud je vše hotové správně, pak zavedení doplňkových potravin bude bezproblémové.

Jakou kaši dávat jako první

V této věci jsou názory matek odlišné: někdo dává přednost tomu, aby nejprve začal dávat obiloviny své vlastní produkce, a někdo kupuje obiloviny, které jsou již připraveny k použití.

Pediatrové však doporučují začít s doplňkovými potravinami s zakoupenými potravinami, ve kterých je pro tělo dítěte nutná kompletní sada vyvážených látek a vitamínů. Jejich složení přispívá k lepší absorpci pro střeva dětí..

V současné době je na regálech obchodů obrovský výběr takových produktů pro různé věkové kategorie dětí.

Pro první krmení doma

Někteří lidé si stále myslí, že domácí kaše je mnohem zdravější, takže se pokuste dát několik tipů, jak ji vařit..
Před přípravou je nutné pečlivě třídit zrna a dobře opláchnout krupice. Je lepší ji vařit ve vodě a bezprostředně před použitím k ní přidat 50 gramů kojenecké výživy nebo mateřského mléka, aby byla dítěti známa chuť.

Je třeba mít na paměti, že při přidávání směsi je třeba dodržovat jiné proporce, musí být zředěna vodou více než obvykle. Před pečením můžete nejprve rozmělnit obilí, abyste získali drobná zrna, nebo ji po pečení rozemelete.

Nezapomeňte na způsob skladování vařené kaše, protože za pouhých půl hodiny bude pro dítě nevhodné jíst. Proto stojí za to dát pouze čerstvě uvařený.

Nejoblíbenější typy obilovin:

 1. Mléčné výrobky
 2. Bez mléka
 3. Celiak
 4. Bezlepkový
 5. Okamžité děti
 6. Vaření obilovin
 7. Pití nebo tekutina
 8. Směs obilovin

Jaké cereálie potřebujete k zahájení návnady

Chcete-li se rozhodnout, které je lepší začít krmit své dítě, musíte nejprve přemýšlet o jeho vlastnostech, které působí na tělo..

Například pohanka obsahuje hodně

 • zinek;
 • žláza;
 • stejně jako měď;
 • hořčík;
 • vitaminy B1, B2 a PP

navíc neobsahuje lepek, který může u dítěte vyvolat alergie.

Nezneužívejte rýži, protože obsahuje velké množství vlákniny. A množství užitečných prvků a vitamínů závisí na kvalitě čištění zrna. Rovněž vařit rýži do stavu, který může dítě krmit, je nepravděpodobné, že uspěje. Během dlouhodobého vaření navíc všechny užitečné látky odumírají a odpařují se. Bude to lepší, pokud si koupíte rýži první kaši v obchodě, což stačí k nalití převařené vody.

Ovsené vločky samozřejmě obsahují spoustu živin..

Obsahuje:

 • měď;
 • zinek;
 • žehlička;
 • vápník;
 • hořčík;
 • stejně jako vitaminy B1, B2 a PP;

Kromě toho vysoký obsah rostlinných bílkovin a vlákniny.

Malá nevýhoda je velká přítomnost tuků, takže je lepší přidat takovou kaši pro první návnady ve stravě mobilních dětí a předčasně.

Proso je asimilováno mnohem horší než ostatní kvůli vysokému obsahu v něm

 • mastné kyseliny;
 • uhlohydráty;
 • kobalt;
 • vlákno.

Pokud jde o perličkový ječmen a ječmen, je obsah škrobu v nich stejný jako v krupici, ale přítomnost vitamínů a vlákniny je mnohem větší. Proso je vybaveno velkým množstvím rostlinných bílkovin.

Kolik měsíců a jak začít dávat

Takže pro první krmení jsou pohanka a rýže, které neobsahují lepek a cukr, perfektní. Pak můžete nakrmit trochu ovesné vločky, což je dobré pro kosti, protože je bohaté na vápník..

No, cereální směsi se lépe používají, když je dítě 1 rok staré. Je lepší zdržet se zavádění kukuřičné kaše, protože je považována za prázdnou a zbytečnou. Nezapomeňte, že musíte začít jen s jedním typem obilovin!

 1. Zavádění doplňkových potravin obvykle začíná již za 4-5 měsíců, je-li dítě kojeno. S umělým krmením můžete začít o něco dříve asi za 3–4 měsíce.
 2. Dát svému dítěti první kaši je nejlepší na snídani, než bude dítě aktivní a potřebuje hodně energie. Můžete ji smíchat s jídlem, které je pro dítě již známé, například se směsí nebo mlékem.
 3. Když jste se rozhodli pro výběr prvních doplňkových potravin, měli byste začít s 1 čajovou lžičkou v počátečních 2-3 doplňkových potravinách a postupně zvyšovat dávkování. Během období krmení se vyplatí sledovat, zda má dítě alergickou vyrážku. Po týdnu krmení by mělo dítě užit asi 150 gramů.
 4. Během 1–2 týdnů je dítěti podán pouze jeden druh, poté je stejným způsobem představen další.

Pomůže vám to podrobněji o videu doplňkových potravin.

Poté, co je dítě již zvyklé na obiloviny jednoho druhu, můžete vyzkoušet směs obilovin také s přídavkem ovoce a dalších přísad. Nezapomeňte, že strava dítěte by měla být výživná a zdravá. Časem dítě začne chápat, že nová chuť jídla není tak děsivá, ale spíše chutná.

Kojení po 4 měsících

Kojení po 4 měsících: vlastnosti a doporučení pro matku

Vaše dítě neroste skoky a mezemi, a teď mu jsou 4 roky nebo téměř. Musím změnit obvyklý režim kojení, zavést doplňková a doplňková jídla? O tom, co by mělo být kojení po 4 měsících, si nyní promluvíme podrobněji.

Frekvence kojení po 4 měsících kojení

V tomto věku se zpravidla v strouhankách začíná tvořit nějaký režim. Množství příjmu potravy se sníží na 10–12 za den, zatímco noční krmení je stále tam. Dítě může požadovat od své mateřské stravy častěji - z následujících důvodů:

 • dítě bylo rozptýleno tak zajímavým světem kolem sebe a matka, věřící, že dojedla, skryla její hruď. A dítě vůbec nebylo banální a samozřejmě si brzy vyžádá vlastní;
 • za 4 měsíce mohou drobky začít řezat zuby. Snaží se kompenzovat nepříjemné pocity v dásních častější aplikací na hrudník. Kromě toho mají některé děti tendenci kousat bradavku svými dásněmi - tato masáž jim poskytuje úlevu. Téměř všechny matky se setkávají s touto funkcí kojení 4 měsíce nebo o něco později. Je důležité neoddávat se dítěti při určování závislosti: musíte ukázat, že je pro vás nepříjemné, a odnést hrudník. Pak to samozřejmě musíte dát znovu;
 • laktační krize předstihla ženu a mléko se snížilo. Podobná situace se zpravidla stane za 3 měsíce, ale může být příliš pozdě. Dočasný jev netrvá déle než 3–4 dny, méně často - až týden, po kterém se množství mléka ustálí a režim se obnoví.

V každém případě, ať už dítě jedí 10 nebo 16-18krát denně, je v tomto věku vhodné mu na požádání stále podávat prsa. Vynucení stanovení specifického režimu 4 měsíců pro kojení je iracionální - je lepší to udělat ve druhé polovině roku, dokonce blíže k roku.

Hmotnost a stolice po 4 měsících s kojením

Matky se často obávají, že ve čtvrtém měsíci života se nárůst hmotnosti drobků znatelně sníží než v prvních 3 měsících. Bohužel, mnoho pediatrů, vedených průměrnými tabulkovými standardy, je podporuje v těchto pochybnostech.

Ve skutečnosti je tento proces zcela přirozený a vysvětlitelný. Právě v tomto věku jde dítě z kategorie „ležící panenka“ do kategorie „neklidný zinger“. Otočí se, pokusí se posadit, mnoho dětí ve věku 4 měsíců již docela aktivně leze. Spotřeba energie stoupá - odtud se pomalu zvyšuje. Všechno je zde logické..

Dalším běžným strachem je zácpa po 4 měsících kojení. To se samozřejmě může stát v jakémkoli věku, včetně čtyř měsíců. Nesoulad maminky s dietou, používání „problematických“ potravin, individuální reakce na doplňkové potraviny nebo nový produkt v nabídce matky mohou způsobit obtížné pohyby střev. V tomto případě je pouze nutné vyloučit provokující faktor a stolice dítěte se zlepší. Pokud si vezmete 4 měsíční kojící dítě k zácpě, vzácné stolici, například jednou za 2-3 dny, neměli byste si dělat starosti: toto je možnost.

Kojení a doplňkové krmení od 4 měsíců věku: jsou potřeba?

Pokud má dítě dostatek mateřského mléka, konzumuje, přibírá na váze a nasává plenu nejméně 10krát denně, není nutné doplňkové krmení a tím více doplňkové krmení. V tomto věku není trávicí systém dítěte ještě připraven plně absorbovat nemléčné výrobky a ve slinách se dosud nevytvořily všechny potřebné enzymy..

Pokud to z nějakého důvodu stále musíte udělat, je lepší zvolit pro krmení nejvhodnější směsi, které jsou podobné mateřskému mléku. Pro první krmení čtyřměsíčního dítěte na kojení jsou optimální dobře vařené nemléčné obiloviny (například rýže nebo kukuřice) a bramborová kaše z neškrobové zeleniny. Mohou to být cukety, cibule, brokolice, celer, velmi málo mrkve a rajčata. Brambory by však měly být léčeny opatrně: mohou způsobit nadýmání a koliku u vašeho dítěte..

Z ovoce můžete nabídnout malé labužnické jablko nebo banán. Je lepší odložit červené ovoce a bobule (jahody, maliny, rybíz) do pozdějšího věku, jako hrušky a švestky - mohou vyvolat miminko o 4 měsíce kojení, průjem a bolesti břicha.

Současně by mělo pokračovat v kojení co nejvíce: žádná nemléčná doplňková jídla a umělé směsi, jejichž části, zejména na začátku, jsou minimální, nenahradí čtyřměsíční dítě těmi složkami, které jsou pro něj důležité, které se nacházejí v mateřském mléce.

Jak jíst mámu: čtyřměsíční kojení

Výživa mámy ve skutečnosti zůstává stejná jako ve třetím měsíci života dítěte. Její strava by měla zahrnovat:

 • mléčné výrobky a malé množství vajec;
 • syrová a tepelně ošetřená zelenina a jemné koření;
 • obiloviny, brambory a těstoviny;
 • drůbeží maso a ryby;
 • sušené ovoce, sušené domácí koláče, džemy a zavařeniny;
 • med a svěží.

Z alkoholu je přípustné malé množství dobrého piva (asi 200 - 250 g).

Pokud dítě některý z produktů nevnímá, je lepší jej nahradit podobným složením nebo tuto položku z nabídky vůbec vyloučit..

Nucené ukončení stráží: je to přípustné po 4 měsících?

Rozmar ženy samozřejmě není přípustný. V tomto věku dítě rozhodně potřebuje mateřské mléko jako nejoptimálněji vyvážený a stravitelný produkt. Kromě toho je pro něj důležitý psychologický kontakt s jeho matkou, ke kterému dochází v procesu aplikace na prsa..

Pokud jsou okolnosti takové, že to musíte ještě udělat (nemoc ženy, potřeba předčasného odchodu do práce a podobně), je důležité, aby dítě podstoupilo odstavovací postup s nejmenším stresem. Je lepší přestat kojit po 4 měsících postupně a jemně, přičemž se po krmení jednou denně začíná nahrazovat přírodní mléko umělou směsí několika gramů a postupně se zvyšuje jeho podíl na celkovém denním množství potravy. Žena v této těžké době by měla věnovat více pozornosti svému dítěti, aby odvykání od něj nebylo spojeno s opuštěním a zbytečností. Časem dítě pochopí, že maminka stále zůstává poblíž a miluje ho, jako předtím, což znamená, že se snadno a rychle přizpůsobí nové scéně a životnímu stylu.

Články O Neplodnosti