Hlavní Neplodnost

Tipy pro organizování umělého krmení do 2 měsíců - režim krmení a další nuance

Většina matek ví, že mateřské mléko je pro dítě nejlepším jídlem. Vytvořeno samotnou přírodou, obsahuje celou řadu živin, vitamínů a minerálů - to vše je nezbytné pro vývoj všech systémů těla novorozence.

Existují však okolnosti, kdy je dvouměsíční dítě převedeno na umělé krmení (IV). V tomto případě vyvstává mnoho otázek: jak správně krmit své dítě, jakou směs zvolit, jaký by měl být režim krmení. Tento článek o tom všem řekne..

Indikace pro zavedení IV

Důvody, proč se 2měsíční dítě převádí na IV, mohou souviset s matkou i dítětem.

Od matky

 • Částečné nebo úplné vymizení mléka.
 • Zdravotní stav mámy, který neumožňuje kojení: onkologie, HIV, akutní tuberkulóza, hepatitida C, selhání ledvin.
 • Užívání antibiotik.
 • Přítomnost stafylokoků v mateřském mléce.
 • Duševní nemoc.
 • Nucené a prodloužené, více než týden, exkomunikace.
 • Potřeba jít do práce.
obsah ↑

Indikace spojené s kojenci

 • Metabolická choroba - galaktosémie nebo fenylketonurie.
 • Kojení není přejídání mateřským mlékem a musí být krmeno směsí.
 • Dítě je hodně a často vyplivne nebo ho mučí kolika.
 • Špatný spánek a neustálá poptávka po prsou.
 • Dítě je příliš líné na kojení nebo nechce a vyjadřování mateřského mléka je obtížné.

Výhody a nevýhody

Mezi zřejmé výhody IW patří:

 1. Zvýšení volného času matky, zvýšení její mobility. Koneckonců, někdo z příbuzných může krmit dvouměsíční dítě z láhve místo matky.
 2. Snížený počet krmiv díky skutečnosti, že směs je trávena déle než mateřské mléko.
 3. Přesnější kontrola množství jídla spotřebovaného dítětem.
 4. Vzhled alergie u dítěte je vždy spojen se směsí, nikoli s některými složkami mateřské stravy.

Nevýhody IW zahrnují:

 1. Stres pro 2měsíční dítě při přechodu na IV. Koneckonců, poprvé vypil mateřské mléko a už si na to dokázal zvyknout.
 2. Vzhled střevní koliky a periodické regurgitace. Hlavními důvody jsou přizpůsobení směsi nebo špatná kvalita bradavky, díky níž dítě spolkne vzduch.
 3. Častější nachlazení a alergie, protože řemeslník nedostává speciální enzymy a protilátky obsažené pouze v mateřském mléce.
 4. Kontinuální sterilizace lahví. V případě porušení tohoto stavu jsou možné dyspeptické poruchy.
 5. Nalezení a použití správné kombinace pro IW vyžaduje čas a peníze. Dobrá umělá výživa nemůže být levná.
obsah ↑

Jak organizovat IV?

2měsíční dětská strava

Ihned objasníme, že zásada bezplatného krmení „na vyžádání“, která se praktikuje při krmení mateřského mléka, se nedoporučuje pro dítě užívající IV. Nejvhodnějším režimem je částečné krmení. Jeho podstata spočívá v tom, že objem směsi závisí na přání dítěte, ale nepřesahuje přísně definovanou normu.

Pro vyloučení přejídání se dětem nedoporučuje dávat do lahve směs, která je o více než 30 ml vyšší než jednorázová dávka. Umělé děti pijí mléko rychleji a ne vždy mají čas uspokojit své instinkty sání. A někteří rodiče pláčou dítě, když od něj berou láhev, berou ho na hlad a dávají směs více, než se očekávalo.

Podle tohoto režimu by mělo být krmeno dvouměsíční dítě:

 • počet krmení: 6-7 krát denně;
 • interval mezi krmením není menší než 3,5-4 hodiny;
 • noční přestávka - 5-6 hodin.
obsah ↑

Praktická doporučení

Jednoduchá pravidla krmení IV jsou následující:

 1. Před krmením zkontrolujte teplotu směsi kapáním na zápěstí nebo loktem. Mléko musí mít tělesnou teplotu.
 2. Prsa by měla být udržována téměř ve svislé poloze, zatímco se neudusí a lépe saje.
 3. Pro snížení regurgitace je nutné zajistit, aby směs zcela naplnila bradavku a vzduch zůstal pouze na dně láhve. To umožní méně času na to, aby dítě po krmení zůstalo ve sloupci.
 4. Vyměňte trysku včas za láhev. Postupem času je tenčí a může být poškozeno dásněmi dítěte, což povede k tomu, že se dítě začne dusit.
 5. U dvouměsíčního dítěte by se měla nádoba na krmení a tryska omýt a opláchnout vroucí vodou. Sterilizovat jako v prvním měsíci, není nutné.
 6. Směs nalitá do láhve by měla být spotřebována do 45 minut.

Doporučujeme zakoupit následující příslušenství:

 • 4-6 lahví;
 • 4-6 bradavka s malými otvory;
 • kartáč na láhve;
 • 4-6 žehlené kuchyňské utěrky;
 • ohřívač lahví;
 • nějaké gázové plenky, které zakrývají vaše oblečení.

Optimální konzistence potravin

Pokud přísně dodržujete pokyny při přípravě směsi, pak se ukáže, že má požadovanou konzistenci: není příliš tekuté, aby dítě mohlo pracovat, sát ho a není příliš silné, aby prošlo malým otvorem bradavek. Během vaření je také důležité důkladně promíchat směs. Mělo by být jednotné a bez hrudek..

Kolik by mělo dítě jíst?

Denní strava pro dvouměsíční dítě by měla být 1/6 skutečné tělesné hmotnosti. Například při hmotnosti dítěte asi 5 kg je denní strava 800-850 ml. Při 6-7 samostatných jídlech denně bude jedna porce 120-150 ml.

Pokud dítě nejedí doporučené množství jídla pro jedno krmení, pak ho nemusíte nutit. Je lepší zkusit nabídnout směs později. Možná jsou individuální vlastnosti vašeho dítěte takové, že potřebují častější krmení, ale v menších porcích. Celkové denní spotřebované množství potravin by však nemělo překročit doporučenou sazbu.

Složení stravy

Co mohu nakrmit?

2měsíční dítě na IV by mělo být krmeno upravenou kojeneckou výživou pro děti v jeho věku.

Existují směsi prvního vzorce na prodej - od narození do 6 měsíců. V celé řadě prezentovaných značek není divu, že se zmatíme.

Doporučení pediatra vám pomůže vybrat správnou směs pro vaše dítě. Důležitý bod ve stravě dítěte při IV - dávkování vodou.

Děti, které pijí mateřské mléko, nepotřebují další tekutinu, to všichni vědí. Ale umělci jsou vybízeni k tomu, aby nabízeli převařenou vodu, protože u IV je potřeba další tekutiny vysoká.

Další voda přispívá k lepší absorpci směsi a řeší některé problémy gastrointestinálního traktu. Děti často trpí zácpou, zejména při přechodu z kojení na umělé krmení. Další doping řeší tento problém. Denní norma je 120 - 150 ml.

Je návnada povolena?

Dvouměsíční dítě na IV nepotřebuje další produkty. Pokud má dítě dobrou chuť k jídlu a pravidelně přibírá na váze, netrpí křivicí a má normální hladinu hemoglobinu v krvi, není zapotřebí předčasného krmení do 4,5–5 měsíců.

Tipy pro rodiče

 1. Umělá směs musí být kvalitní a jako dítě.
 2. Suchá kojenecká výživa se před krmením zředí teplou vodou. Nemůžete vařit jídlo pro budoucnost a krmit dítě kompozicí připravenou před více než hodinou.
 3. Při krmení směsí dvouměsíční dítě je nutné pečlivě sledovat reakci jeho těla. Při sebemenším příznaku alergie byste měli okamžitě přestat krmit tuto kompozici a ukazovat dítě pediatrovi.
 4. Pokuste se aplikovat své dítě na sebe tak často, jak je to možné, a zajistit kontakt s kůží. Takže odstraníš jeho zvýšenou úzkost.
 5. Nenechávejte dítě s lahví samotnou. Takže se může dusit mlékem.

Dvouměsíční dítě na IV potřebuje vaši lásku a péči. K tomu potřebujete trpělivost, vytrvalost a víru v úspěch. Doufáme, že vám naše doporučení pomohou..

Vývoj dítěte ve 2 měsících života: co by mělo být možné a jaké dovednosti by měly být

Uplynuly tedy 2 měsíce vývoje dítěte. Možná byli pro rodiče nejhorší. Do druhého měsíce jste vy i dítě již na sebe zvyklí. Raději pochopíte potřeby dítěte a nyní roste a vyvíjí se velmi rychle. Určitě jste již vyvinuli svou každodenní rutinu a drobky mají své vlastní zvyky a charakterové rysy.

Dětská fyziologie ve 2 měsících

Dvouměsíční dítě velmi aktivně roste a vyvíjí se fyzicky i psychicky. Průměrný přírůstek hmotnosti do konce druhého měsíce je 600–800 gramů. Růst dítěte se zvětšuje o 3-4 cm a také se zvyšují ukazatele, jako je obvod hlavy a objem hrudníku..

Vlastnosti fyziologického vývoje za 2 měsíce

 • zlepšila se koordinace očí - dítě se může zaměřit na objekty, které vydávají zvuky, a sledovat jejich pohyb očima;
 • formuje se práce rukou a vidění - pokud dáte dítěti jasnou hračku, bude ji nejen sledovat očima, ale také k ní přitáhne ruce;
 • tón úchytů klesá - komprese v vačkách prochází a můžete vidět otevřenou dlaň;
 • tělesná teplota dítěte je o 0,3-0,4 ° vyšší než teplota dospělého;
 • je zaveden trávicí systém - u dítěte je méně pravděpodobné, že trpí kolikou a plynem;
 • imunitní systém se zlepšuje - tělo produkuje speciální protilátky v reakci na infekci;

Dětská psychologie ve 2 měsících

Ve dvou měsících věku se dítě psychologicky vyvíjí tak rychle, jak fyzicky. Vrozené reflexy pomalu oslabují a ustupují získaným dovednostem. Vaše dítě už matku a tátu dobře zná a na rozhovor s ním reaguje s úsměvem. Ukazuje rostoucí zájem o všechno, co se kolem něj děje, a snaží se komunikovat s ostatními pomocí různých zvuků. Podle povahy pláče můžete nyní určit, co chce dítě: hlad, strach nebo chce spát.

Příznaky normálního psychologického vývoje

 • zaměřuje se na předměty očima a při pohybu otáčí hlavou směrem k nim;
 • reaguje na zvuky a otočí hlavu směrem ke zdroji zvuku;
 • při komunikaci s ním vám odpoví „procházkou“, zamává rukama nebo se usmívá;
 • dítě vydává stále více odlišných zvuků, může „chodit“ po dlouhou dobu a zpívat samohlásky.

Zrak a sluch ve 2 měsících

Dvouměsíční dítě zatím rozlišuje pouze černé a bílé barvy, jasné barvy mu budou k dispozici za tři měsíce. Nyní je velmi užitečné mu ukázat kontrastní kresby, vy sami můžete kreslit různé tvary černou barvou na list papíru. Dítě s velkým zájmem sleduje pohybující se objekty, které má k dispozici, ve vzdálenosti dvou kroků. Jeho oblíbenou zábavou je studium vlastních rukou, zvědavě je pohání před očima, cítí rukávy vesty.

Sluchové schopnosti také přecházejí na novou úroveň. Stejně jako v raném věku mrzne, když uslyší hlasitý zvuk, přestane pohybovat pažemi a nohama a teprve když vidí, že zdroj zvuku je znovu oživen. Může být také vyděšený a plakat z hlasitého a drsného zvuku..

Dětský spánek ve 2 měsících

Po dvou měsících dítě ještě spí hodně do 18-20 hodin denně. Noční spánek se prodlužuje a zklidňuje, pokud dítě není mučeno kolikou. Samozřejmě se několikrát probudí, aby si dal občerstvení, ale když je plný, okamžitě usne. Do této doby byste již měli vytvořit svůj vlastní rituál pro útěk ke spánku, který by dítě uklidnil. Může to být vana, ukolébavka nebo pohádka.

Holčička spí

Denní spánek nebyl tak dlouhý a neklidný. Důvodem je obrovské množství informací, které dítě dostává během bdělosti. Odpoledne může dítě spát 3-4krát po dobu 1,5 až 2 hodiny.

V tomto věku začíná dítě reagovat na změny počasí. Může být náladový, aktivnější nebo naopak letargický, špatně usnout a po krátkém spánku se probudit. Chcete-li uklidnit dítě, udělejte mu koupel s infuzem bylinek, zpívejte ukolébavku, potřást rukou.

Pokuste se posunout dítě na druhou stranu postýlky každé dva týdny, aby nedošlo k deformaci lebky.

Dětská výživa ve 2 měsících

Dítě potřebuje velké množství energie pro aktivní růst a vývoj za dva měsíce. Jeho zdroje jsou spánek a výživa. Jediným jídlem pro dvouměsíční dítě je mateřské mléko nebo mléčná výživa. Je lepší, když krmíte dítě na požádání, pak si pro sebe vypracuje plán. Ale nejméně 6krát denně. Množství jídla spotřebovaného za den je čtvrtina jeho hmotnosti. Pokud má dítě hlad před dvěma hodinami později, může být nedostatek mléka. Na konci druhého měsíce může být interval mezi krmeními až 3,5 hodiny a v noci až 7 hodin.

Dětská stolička při kojení je pravidelná 1–2krát denně, ale stává se, že se střeva během dne nevyprázdňují a pokud dítě není mučeno kolikou, neměli byste se o to starat. Je to proto, že mateřské mléko je tělem dobře vstřebáváno..

Co může dítě udělat za 2 měsíce

 • schopné držet hlavu na krátkou dobu ve svislé poloze;
 • ležící na břiše drží hlavu a snaží se zvednout hruď, opírající se o úchyty;
 • dohlíží na pohybující se objekty;
 • rozpoznává hlas a tvář matky;
 • ochotně komunikuje s ostatními s úsměvem a různými zvuky;
 • slyšení zvuku hledá jeho zdroj;
 • cucá všechno, co se mu dostane do úst, nejčastěji jeho prsty a pěsti;
 • pevně uchopí předměty vnořené do dlaně;
 • převrátí se ze žaludku na stranu.

2 měsíce tipy pro péči o dítě

 • když jste vzhůru, neměli byste dítě příliš zabalit; čím méně oblečení na něj, tím aktivnější a snadnější se pohyboval;
 • pokuste se zajistit, aby se dítě nenudilo, když nespí, mluvte s ním, zpívejte písně, říkejte rýmy;
 • pravidelně měnit vzhled vašeho dítěte před zrcadlem; jeho vlastní reflexe ho způsobí velkým zájmem a potěšením;
 • v důsledku nezralosti potních žláz na těle a obličeji se po přehřátí drobků mohou objevit malé pupínky, zklidnit pokožku, přidat do koupele heřmánkový a strunový nálev;
 • hygienické denní postupy zůstávají nezměněny, jako v prvním měsíci (praní, koupání, praní, kalení), pravidelně kontrolujte pupek;
 • masírujte své dítě každý den;

Tipy pro prevenci koliky nebo zmírnění bolesti během nich:

 • krmte své dítě v klidném prostředí, snažte se nespěchat a spolknout vzduch;
 • po jídle ho držte svisle tak, že ho přitlačíte na bříško a položíte hlavu na rameno, počkejte, až praští;
 • při kojení pečlivě sledujte svůj jídelníček, nejezte potraviny, které způsobují podezření na koliku;
 • udělejte malou masáž břicha lehkými hladkými pohyby a pohybujte rukou po dlani ve směru hodinových ručiček;
 • otočte dítě na bříško a nechte ho lehnout, abyste si ho mohli břicho položit na břicho;
 • oblékněte si do bříšku teplou topnou podložku nebo vyhřívanou plenu;
 • mezi krmením, krmte dítě infuzí koprového semínka nebo speciálními kolickými prostředky.

Hry s dítětem ve 2 měsících

V tomto věku dítě aktivně rozvíjí vizuální, sluchové a motorické dovednosti. Abyste mu pomohli rychleji se adaptovat v novém světě, hrajte s ním vzdělávací hry.

 • pro rozvoj jemných pohybových schopností rukou vložte do dlaně předměty různých tvarů a materiálů různých tvarů (vlna, papír, kov, hedvábí, dřevo) a pro rozvoj paměti řekněte popis tohoto předmětu pro dítě;
 • do konce druhého měsíce začne dítě rozlišovat barvy, dát si na ruce a nohy světlé ponožky, ukazovat jasné obrázky nebo používat panenku, která je položena na ruku, aby hra mohla šťastně sledovat a rozvíjet pozornost;
 • nechte ho hrát si s chrastítkem, zvuk ho zaujme a naučí ho lépe ovládat pohyby rukou;
 • pověsit na postel hračky různých zajímavých tvarů, které dítě bude pomalu točit se zájmem je studovat;
 • pro fyzický vývoj dělejte dítě každý den veselou gymnastiku, doprovázte všechna cvičení píseň;
 • pravidelně chodit po bytě se svým dítětem v náručí a mluvit o všem, na co mu věnuje pozornost.

Dítě, se kterým jsou rodiče aktivně zapojeni, nebude mít podle vývojového věku žádné problémy s vývojem, ale určitým způsobem bude před svými vrstevníky.

První úspěchy malého člověka: vývoj dítěte za 2 měsíce

Dva měsíce jsou přechodným milníkem. Nyní dítě není novorozenec, ale dítě, které se začíná aktivně zajímat o vše, co ho obklopuje.

Zatímco on je stále malý pro dobrodružství ve velkém světě, ale první dovednosti dítěte, které získal, značně rozšířily jeho schopnosti.

Co by mělo dítě umět za dva měsíce života

 • Pokud se rozprostře na břicho od chvíle, kdy se pupek uzdraví, pak si může lehnout na břicho a na několik sekund si může nechat hlavu na váze a také zvednout hruď..
 • Schopen držet hlavu, když je v náručí dospělého, se začíná rozhlížet a mírně otáčí hlavou.
 • Reakce na zvuk: se zájmem hledá zdroj hluku, ale má strach z hlasitých zvuků, otřásá se celým tělem.
 • Objeví se první úsměvy: jedná se o vědomou reakci na příjemnou událost (například na vzhled matky). Objeví se nové výrazy obličeje.
 • Vydává zvuky v reakci na konverzaci: nyní si rodiče mohou užít nejen pláč, ale také první „slova“ dítěte: zpěv samohlásek, „předzvěst“, napodobování intonace dospělých.
 • Začne sledovat hračku, dokáže rozlišit pohybující se objekty od vzdálenosti asi 20 cm. Přestože je pro něj stále obtížné soustředit oči na objekt v pohybu, první kroky v rozvoji vidění již byly učiněny.
 • Zlepšuje se koordinace pohybů, prochází svalová hypertonicita. Po 2 měsících se dítě poprvé pokouší zmocnit se hračky, která leží poblíž. Zatímco tato akce je mu dána s obtížemi, jeho ruce neposlouchají a oko selhává, ale s tvrdým tréninkem brzy bude první zabavená hračka v ruce.
 • Začal studovat své tělo. Když dítě leží na zádech, ruce a nohy mu někdy přijdou do očí a vyvolávají zájem. Pokud dáte do ruky hračku, začne ji také studovat: zkoumat, poslouchat zvuky, sát.

Fyzikální parametry

Tempo růstu a hmotnost

Pro děti jsou průměrné míry výšky a hmotnosti. Za dva měsíce by průměrné dítě mělo být:

VÝŠKAHMOTNOST
nízkýstřednívysokýnízkýstřednívysoký
CHLAPCI54,4 cm58,4 cm62,4 cm4,3 kg5,6 kg7,1 kg
DÍVKY53 cm57 cm61 cm3,9 kg5,1 kg6,6 kg

Vývoj dítěte individuálně, výška a hmotnost by se měla vypočítat přesněji ne průměrnými ukazateli, ale na základě hmotnosti a výšky při narození: během této doby by dítě mělo přibližně přidat:

 • hmotnost: 1,4 kg od narození a 0,8 kg za dva měsíce;
 • na výšku: 6 cm od narození a 3 cm za měsíc.

Pohyb hlavy a paže

Nedobrovolná svalová kontrakce se objevuje méně často, hypertonicita prochází. Dítě je již schopné zvednout ruce, popadnout a uvolnit předměty a pohnout prsty. Hlava se stává pohyblivější: po 2 měsících se dítě může rozhlédnout a držet hlavu několik sekund, pokud leží na břiše. Ačkoli nové akce jsou zatím podávány s velkými obtížemi.

Vidění

Oči začínají lépe vidět: dítě je schopno sledovat pohybující se předmět v místnosti, ale zatím s obtížemi prozkoumejte hračku nebo osobu ze vzdálenosti 20-50 cm, všimněte si svých vlastních rukou a nohou. Pokud přiblížíte předmět k obličeji, dítě začne blikat reflexivně. Vzdálené objekty jsou stále vnímány jako skvrny.

Dítě začne slyšet nejen hlasité zvuky, ale i tiché zvuky: kroky matky, zvonění na zvonek nebo chrastítko, pískání domácích spotřebičů. Zvuky začnou dítě zajímat, aktivně poslouchá a hledá zdroj hluku. Také dítě začíná rozpoznávat hlasy blízkých: usměje se při zvuku hlasu své matky, zachytí rozdíl v intonacích.

Dotek

Dotyk je pro dítě v tomto věku velmi důležitý a naučí ho lépe porozumět jeho tělu: hladce způsobí, že se dítě usmívá, dotýká se různými příjemnými předměty (peří, měkké tkáně, teplá plenka), naučí tělo rozlišovat pocity.

Masáž v tomto věku je velmi užitečná: uvolňuje svaly, připravuje novorozené dítě na budoucí činnost a hladí a dotýká se uvolnění únavy a stresu..

Výživa

Důležité! WHO nedoporučuje zavádění doplňkových potravin pro kojení dříve než 6 měsíců, pro umělé - dříve než 4 měsíce.

Při kojení za normálních podmínek dítě nepotřebuje žádné další produkty ani další pití. Kojení je považováno za nejbezpečnější: chrání dítě před nemocemi, alergiemi, kazem, obezitou, se stolicí je méně problémů. Po 2 měsících by mělo dítě jíst na vyžádání, v průměru každé 3 nebo 3,5 hodiny.

Výjimky, kdy dítě během kojení potřebuje vodu: vysoká tělesná teplota dítěte; zvracení nebo průjem; za velmi horkého počasí (nad 28 СС).

Při umělém krmení by dítě mělo dostat speciální směs vybranou pro něj. Pokud směs není vhodná, pak jsou možné alergické reakce (vyrážka, zarudnutí, výskyt „mléčné kůry“ na hlavě), problémy se stolicí (zácpa, průjem, kolika). Proto by rodiče měli pečlivě zvážit výběr směsi, pokud jsou rodiče alergičtí, je lepší vybrat směs po konzultaci s alergologem.

Při umělé výživě by mělo dítě po 2 měsících pít asi 50 ml vody na 1 kg hmotnosti dítěte. Je-li jídlo smícháno, musí být také podána voda, ale od normálu odečte množství opilého mateřského mléka (abyste pochopili, kolik mléka dítě vypilo, můžete ho zvážit před a po krmení).

Na našem webu jsou také články o příštích měsících života dítěte, jako jsou 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 měsíců.

Duševní změny

Během tohoto období se psychologie dítěte významně mění. Vývoj emocionální sféry je patrný: dítě začíná rozpoznávat hlasy svých příbuzných, raduje se při příjezdu své matky, je potěšen, když „agates“ nebo si s ním hraje.

Dítě začíná „komunikovat“: napodobuje intonace dospělého, navazuje oční kontakt.

Dítě ví, jak se obávat a vyjádřit netrpělivost: jeho paže a nohy se začnou pohybovat aktivněji a zvuk pláčů se mění.

V tomto věku dítě dává rodičům první projev emocí - úsměv. Každý den ovládne nový výraz obličeje..

Denní režim

Normálně ve dvou měsících dítě spí asi 80% dne. Není divu, že s tolika spánkem může dítě někdy zmást den i noc. V prvních měsících se to stalo častěji, od 2 měsíců by se měla situace vyrovnat. Pokud budou noční hry pokračovat, pak stojí za to přidat aktivitu během bdělosti: procházky, hry, plavání a masáže pomohou dítěti lépe spát v noci.

Věnujte pozornost plavání! Uvolňuje hlavně kojence, takže se doporučuje provádět před spaním. Ale existuje malé procento dětí, které se koupání naopak osvěžují: je lepší, když tyto „zinger“ ráno plavou.

SLEEP: asi 16-18 hodin, v noci by měl spát déle než během dne.

VÝŽIVA: v průměru dítě jedí každé 3 až 3,5 hodiny, ale doporučuje se krmení dítěte podle potřeby. Dodatečné krmení ještě není nutné.

PLAVÁNÍ: dítě ve 2 měsících je již připraveno ke koupání. Pokud rodiče podporují myšlenku předčasného plavání pro kojence nebo mají-li indikace, může být do bazénu převezen dvouměsíční plavec: už je schopen pohybovat rukama a nohama, ale ještě neztratil schopnost zadržet dech pod vodou. Velmi užitečné je také každodenní koupání doma ve vaně nebo ve velké vaně..

MASÁŽ: posiluje a uvolňuje svaly dítěte. Pro správný vývoj těla a dobré fungování trávicího systému je nutné denně masírovat.

WALKS: zdroj zdraví pro dítě a změna scenérie pro matku. Normálně by dítě mělo chodit asi 2 hodiny po dvou měsících.

HRY: první hry dítěte rozvíjejí již nabyté dovednosti a stimulují rozvoj. Hladit, lechtat, „koza“, „kukačka“ - tyto a mnoho dalších her jsou důležité pro vývoj drobků.

Příklad denního režimu (čas se volí individuálně s ohledem na spánek dítěte):

 1. Probuzení, krmení, WC: asi 30 minut.
 2. Probuzení, ranní hygiena: asi 1 hodina.
 3. 1 denní spánek (lze kombinovat s procházkou): 2 hodiny.
 4. Krmení.
 5. Probuzení: asi 1 hodinu.
 6. 2 dny spánku: 2 hodiny.
 7. Krmení.
 8. Probuzení: asi 1 hodinu.
 9. 3 dny spánku: 2 hodiny.
 10. Krmení.
 11. Probuzení: asi 1 hodinu.
 12. 4 dny spánku: 2 hodiny.
 13. Krmení.
 14. Probuď se na noční spánek.
 15. Masáže a gymnastika.
 16. Koupání: asi 30 minut po celou proceduru.
 17. Večerní hygienické postupy.
 18. Krmení před spaním.
 19. Noční spánek.
 20. Noční krmení (asi 2krát za noc).

Dr. Komarovsky

Podle Dr. Komarovského nejsou normy a podmínky tím, co by mělo být v životě dítěte. Může se vyvíjet jiným tempem, a to je naprosto normální..

Úkol rodičů: dělat vše pro to, aby se dítě vyvíjelo normálně, a systematicky ho ukazovat odborníkům, kterým babičky nejsou na ulici.

Existují pouze obecné ukazatele zdraví: nálada, chování, chuť k jídlu. Dítě nikomu dluží nic. Každé dítě se rozvíjí individuálně. Existují však obecné tipy, které by měl zvážit rodič, který chce, aby bylo dítě zdravé..

O školce:

Optimální teplota v místnosti, kde je dítě - 18-20 ºС, vlhkost - 60-70%. Chcete-li v domě vytvořit „zdravou“ atmosféru, vyplatí se do dětského pokoje nainstalovat zvlhčovač a klimatizaci a včas ventilovat místnost..

O výživě:

Zahájení krmení až 4 měsíce je nepřijatelné.

Pravděpodobnost koliky se zvyšuje s přebíjením a přehřátím. Není nutné upravovat výživu matky, ale snížit množství jídla.

O zdravém spánku:

Základem zdravého spánku je kvalitní jednorázová plenka.

Režim dne dítěte by měl být přizpůsoben režimu dne rodiny, a ne naopak.

Nejlepší místo na spaní je postýlka v ložnici rodičů. Dr. Komarovsky nedoporučuje sdílení snu v jedné posteli.

Vyhněte se nadměrnému spánku! Pokud spal, můžete bezpečně probudit Sonyu. Ve 2 měsících je spánková norma 16 až 20 hodin.

Až tři měsíce může dítě jíst 1-2x za noc.

Dítě by mělo spát na husté a rovnoměrné matraci bez polštářů.

O plavání:

Dítě by se mělo vykoupat ve velké vaně ve studené vodě. Optimální teplota od narození je 37 ° C. Teplota by se měla postupně snižovat.

O hygieně:

Důležité! Nedoporučuje se příliš horlivě čistit vaše uši a nos bavlníkovými pupeny.

Uši: Po koupeli bude stačit stírání ušního boltce. Pokud je síra na viditelné části ušního boltce, pak se vyjme vatovým tamponem namočeným ve slaném roztoku. Nemůžete tlačit bavlněným tamponem hluboko, pouze otřete síru ve viditelné části ucha.

Nos: Je snazší zabránit vzniku krustů, než je dostat později. Udržujte v místnosti dostatečnou vlhkost..

O plenkách:

Zablokovat nebo nezadat - soukromá záležitost pro rodiče. Pokud zavěšení zachrání matku, otce, babičku, ostatní před zbytečnými zkušenostmi - zavěšení je možné, pokud zavěšení je děsivé - odmítnutí zavěšení oblečení nepřinese škodu.

O uživateli Sling:

Nošení praku není škodlivé, pokud je to moderování. Opatření - dvě až tři hodiny denně. A nejprve je omezení spojeno s nákladem na zádech mé matky.

Osobní hygiena: péče o chlapce a dívku

Prakticky nezměněné ve srovnání s novorozeneckým obdobím.

 • Otřete oči bavlněnou podložkou navlhčenou čistou vodou..
 • Pro čištění nosu (v případě potřeby opláchněte, odstraňte hlen nebo krusty vatovým tamponem - není bezpečné proniknout hluboko do nosu).
 • Vyčistěte viditelnou část zvukovodu a otřete ušní boltce.
 • Ořízněte si nehty podle potřeby: dítě by mělo mít oddělené nůžky na manikúru, nejlépe se zaoblenými špičkami.
 • Povinné mytí po pohybech střeva: je vhodné umýt chlapce v jakémkoli směru, dívky - pouze ve směru od pubis k papeži. Musíte ji umýt rukama, čistou tekoucí vodou (teplota asi 36 ° C). Mýdlo a další kosmetiku lze používat maximálně 1krát denně, je to lepší - několikrát týdně. Vlhké ubrousky lze použít v nepřítomnosti čisté tekoucí vody..
 • Koupejte se každý den a myjte vodou všechny záhyby. Používejte mýdlo maximálně dvakrát týdně.

Vzdělávací hry

Pokud nevíte, jak se v tomto věku s dítětem vypořádat, pak vám v tom hry pomohou..

Úkolem her v tomto věku je upevnit již získané dovednosti a podporovat rozvoj nových, trénovat svaly, zrak, sluch, dotek.

„Koza“: rodiče se dvěma prsty se pomalu pohybují směrem nahoru od prstů, mírně lechtají. Učí dítě cítit jeho tělo..

Ležící na bříšku: denní cvičení, které učí dítě držet hlavu a zvedat ramena.

Dotyk s různými tkáněmi: naučí dítě vnímat různé doteky.

Pozorování hraček: rodič drží hračku ve vzdálenosti 20 cm od obličeje dítěte ze strany na stranu, dítě pečlivě sleduje.

Kroutit se na fitball (velký míč): plenka se šíří na velký míč, dítě je položeno na bříško. Rodič drží dítě za zády a jemně otočí míč dozadu a dopředu, ze strany na stranu. Proveďte všechny pohyby opatrně. Užitečné pro trávicí systém a svalový trénink..

"Kde je chrastítko, hračka?": Zvonění chrastítka nebo hračky stranou od dítěte, počkejte, až najde nějaký předmět. Poté, co zazvonil na jiném místě a znovu čekal na reakci.

Prstové hry: dejte do ruky různé hračky, chrastítka, hole, míče, stimulující rozvoj hmatové citlivosti dlaně a cvičných prstů.

Běžné problémy

Problémy s trávením

První pomoc a od koliky, od „gaziků“ a od plivání - nepřekrývejte se.

Kromě toho je vhodné sledovat výživu matky, pokud dítě kojí (mějte výživný deník, určete, která jídla způsobují reakci), vyberte správnou směs, pokud je dítě kojeno.

Aby trávicí systém fungoval bez poruch, potřebuje dítě aktivitu: masáž, koupání, gymnastika, položení na břicho, „houpání“ na fitball.

Pokud již břicho bolí, měli byste zkusit: pohnout žaludkem ve směru hodinových ručiček; položte si na bříško teplou plenku; dejte dítě na břicho matky.

Důležité! Použijte prostředky se simethiconem po konzultaci s pediatrem.

Jak často by mělo dítě zaplňovat plenku? Režim výletů na toaletu dosud nebyl stanoven. Pokud dítě nic neobtěžuje, neplaká, příliš se nečervenává, nedochází k otoku, pak je vše v pořádku. V tomto věku by ani skutečnost, že dítě nechodí na záchod po celý týden, neměla způsobit paniku: mateřské mléko se vstřebává a je možné, že ho dítě trochu vysaje.

Slabé svaly (nedrží hlavu)

Možná dítě ještě není připraveno. Ve věku 2 měsíců se dítě teprve začíná učit tuto dovednost. Je příliš brzy na to, aby se o to rodiče starali, ale často si to můžete dát na břicho, dát něco zajímavého v takové vzdálenosti, že musí zvednout hlavu..

Vyrážka, zarudnutí

Vyrážka na kůži a zarudnutí by měla upozornit rodiče a stát se příležitostí konzultovat pediatra. Nebojte se: může to být „kvetoucí“, který s časem zmizí, nebo „pocení“, které prochází poměrně rychle, pokud v místnosti zchladíte a často necháte dítě nahé.

Projevují se však také alergické reakce, takže je lepší poradit se s odborníkem: pomůže upravit stravu matky, pokud je dítě kojeno, nebo vybrat správnou směs, pokud je dítě „umělé“.

Aby se snížilo svědění, bude užitečné koupat dítě v koupelně přidáním sedmikráskového vývaru: to pomůže zmírnit zánět.

Video s vůlí

Nabízíme vám ke shlédnutí užitečného videa na téma vývoje:

2-měsíční režim den dítěte

Denní rutina je rutina akcí prováděných v určité sekvenci a nejčastěji s přísnými časovými hranicemi. Denní rutina v dětství je nezbytná pro zdravé fungování nervového systému, harmonický růst a správný fyzický vývoj. Dobře navržený režim chrání dítě před přepracováním, umožňuje organicky utrácet energetické zdroje a vyvíjet se v souladu s věkovými standardy.

Přibližný denní režim dítěte za dva měsíce

Někteří věří, že dvouměsíční dítě není potřeba, ale není tomu tak. Řád nemusí být tak tvrdý jako ve věku 1-3 let, ale určitý postup musí být vyvinut již na začátku třetího měsíce života - to pomůže přizpůsobit dítě tradicím přijatým v jeho rodině a vyvarovat se mnoha poruch chování vyplývajících z dezorganizace jednání během dne.

Jak se změní strava za 2 měsíce

Dvouměsíční režim dítěte zahrnuje 4 hlavní složky: krmení, spánek, fyzický vývoj (masáž, gymnastika) a chůze. Odborníci považují výživu za nejdůležitější součást režimu. Zdraví dítěte, stav imunitního systému, základy intelektuálního vývoje - vše záleží na tom, jakou výživu dítě dostane během prvních 6 měsíců života. Měl by být pravidelný a vysoce kvalitní, zejména pokud je kojenec smíšený nebo umělý..

K prvnímu krmení obvykle dochází v 6–7 hodin a poslední - v intervalu od 22 do 24 hodin. Přesný čas závisí na biologických rytmech a povaze dítěte, jakož i na vlastnostech každodenní rutiny přijaté v určité rodině.

Kojící režim pro dvouměsíční dítě

Pokud matka kojí, pediatři doporučují, aby se krmení dodržovalo „na vyžádání“, ale zde jsou některé výjimky. I přes radu, jak dát dítěti prsa, když to chce, stojí za to omezit frekvenci a délku krmení v následujících případech:

 • interval mezi aplikacemi je kratší než 2 hodiny;
 • dítě žádá prsa o emoční zážitek;
 • časté připoutání nepříznivě ovlivňují fyzický stav matky (zvýšená únava, bolestivost při dotyku bradavek, praskliny a poškození mléčných žláz);
 • dítě se po každé aplikaci hojně vyplivne a ve vyloučených hmotách jsou přítomny částice nestráveného mléka.

Během krmení musíte mluvit s dítětem tiše, můžete vyprávět pohádku nebo zpívat písničky - to pomáhá posílit spojení mezi matkou a dítětem a pozitivně ovlivňuje psycho-emoční vývoj dítěte.

Důležité! Pokud dítě vyžaduje prsa příliš často, i když se chová neklidně a rychle uvolňuje bradavku po začátku krmení, musíte se poradit s lékařem - příčinou tohoto chování mohou být poruchy trávení, jako je nedostatek laktázy nebo střevní kolitida. Průměrný interval mezi krmením u dvouměsíčního dítěte by měl být 2,5 až 3 hodiny.

Režim dne dítěte při umělém nebo smíšeném krmení

Pokud z nějakého důvodu dítě dostává jako hlavní potravinu náhražky umělého mléka, je nutné přísně sledovat množství konzumované směsi a intervaly mezi krmivy. Děti, které jsou plně kojeny, musí zavést režim výživy již v tomto věku. To zajistí dostatečnou produkci enzymů nezbytných pro rozklad a asimilaci mléčných bílkovin, což je složitější složení ve srovnání s bílkovinami, které tvoří mateřské mléko. Současné stravování také významně snižuje pravděpodobnost koliky a regurgitace, takže úkolem rodičů v tomto věku je naučit dítě naplánovat krmení.

Důležité! Děti, které pravidelně dostávají mléčnou směs, by měly být krmeny převařenou vodou. Při smíšeném typu krmení je lepší nabídnout nápoj ze lžíce, děti - „řemeslníci“ mohou dostat vodu z láhve.

Zdravá dvouměsíční mláďata jsou obvykle krmena následovně:

 • počet krmení - 6-7 za den;
 • objem jedné porce směsi je od 130 do 150 ml (v závislosti na vybrané směsi a individuálních vlastnostech dítěte);
 • maximální denní množství směsi není větší než 900 ml.

Noční krmení: kolik a kdy

Noční krmení u dětí, které dostávají mateřské mléko, by se mělo provádět na vyžádání. Některé děti dobře spí a probudí se, aby se krmily jen 1-2krát za noc, ale existují děti, které během svého nočního spánku potřebují 2 až 4 aplikace, aby uspokojily své potřeby..

Děti, které jsou ve věku 2 měsíců na umělém krmení, obvykle dobře spí po dobu 5 až 6 hodin v řadě, takže zřídka potřebují více než 1 krmení za noc.

Viz také články o výživě:

Kolik by mělo dítě spát a zůstat vzhůru po 2 měsících

Spánek u dvouměsíčních dětí je již delší a klidnější než měsíční dítě, ale stále zůstává citlivé, protože doba hluboké fáze spánku v tomto věku je velmi krátká. Průměrná doba nočního spánku v tomto věku je 8-10 hodin, pokud počítáte noční dobu od posledního večerního krmení (obvykle ve 22-23 hodinách) do prvního ranního jídla (asi 5-6 ráno). Po prvním krmení zůstane většina dětí vzhůru 30-40 minut a pak znovu usnou..

Během dne se dítě také hodně uvolňuje - od začátku čtvrtého měsíce života se začne aktivně zvyšovat bdělá období. Ve 2 měsících by mělo dítě spát 3x denně po dobu 1,5-2 hodiny. Některé děti spí 2krát denně, ale doba spánku může dosáhnout 3–3,5 hodiny. Tuto variantu lze považovat za variantu individuální normy, ale pouze v případě, že se dítě vyvíjí v souladu s obecně přijímanými ukazateli. Pokud se dítě v tomto režimu stane letargickým, vrtošivým, špatně jí a neprojeví zájem o svět kolem sebe, měli byste jeho režim zkontrolovat a po konzultaci s pediatrem provést úpravy..

Důležité! Celková doba spánku po 2 měsících by měla být od 16 do 18 hodin.

Co dělat, když dítě během dne nespí

Obtížnost usínání během dne, časté stoupání v noci - to vše může být variantou normy, protože spánek dětí v tomto věku je ve většině fází povrchní. Následující tipy vám pomohou lépe spát..

 1. Během spánku byste měli chránit dítě před hlasitými a neočekávanými zvuky, protože slyšení dítěte ve 2 měsících se stává ostřejším a všechny zdroje tvrdých zvuků ho mohou probudit.
 2. Spací prádlo by mělo být vyrobeno ze 100% měkké bavlny. Nejlepší je vybrat si uzavřené lístky - pokud se dítě otevře v noci, pomohou se udržet v teple. Pokud to finanční příležitosti umožňují, je lepší zvolit oblečení bez vnitřních švů..
 3. Teplota v místnosti musí odpovídat hygienickým normám. U dvouměsíčního dítěte se pohybuje v rozmezí od + 16 ° do 18 ° C.
 4. Tři hodiny před spaním byste neměli dítě krmit, aby se při posledním krmení dobře najedl a v noci se z pocitu hladu neprobudil..
 5. Světlo by také mělo být matné. Některá batolata musí úplně vypnout světla, aby dobře spala celou noc. Někdo musí nechat matné noční světlo. Rodiče musí dítě pozorovat a zaznamenat podmínky, za nichž klidněji spí.

Příčinou poruch spánku ve 2 měsících jsou často bolestivé střevní křeče. Můžete s nimi bojovat masáží břicha, suchým teplem a léky („Baby-Kalm“, „Bobotik“, „Espumisan“, „Plantex“).

Péče o dítě a chůze

Nedílnou součástí 2měsíčního režimu je hygiena a chůze. Můžete chodit s dvouměsíčním dítětem po dlouhou dobu, protože v tomto věku děti spí dobře na ulici a dokáží se bez krmení 2-3 hodiny. Je lepší rozdělit procházky na 2krát na 1,5 až 2 hodiny, ale za špatných povětrnostních podmínek se můžete omezit na jednu dvouhodinovou procházku. V tuto chvíli je dobré být blízko domova, abyste mohli v případě potřeby své dítě rychle nakrmit nebo vyměnit.

Mezi hygienické a popouštěcí postupy pediatr zvlášť rozlišuje koupání. Nejlepší je koupat dítě před spaním, ale existují děti, které po vodních procedurách jsou dlouho ve vzrušeném stavu a nemohou usnout. Je lepší takové děti koupat ve dne. Trvání procedury by nemělo přesáhnout 10-15 minut - delší koupele bude dítě unavovat a může usnout dříve, než jí předepsanou normu mléka, což povede k narušení nočního spánku.

Přečtěte si také články o vývoji dítěte:

Denní režim pro každé dítě je velmi individuální, ale je nezbytný pro zdravý vývoj a růst dítěte. Neměli byste začínat přísnými pravidly a ihned se pokoušet omáčky přizpůsobit určité rutině. Může to trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, takže je důležité být vytrvalý a trpělivý a neodchylovat se od stanoveného cíle - ovlivňuje to nejen zdraví dítěte, ale také klid a pohodlí celé rodiny..

Vývoj dítěte ve 2 měsících

Dítě aktivně roste a studuje vše kolem sebe a všechny orgány dítěte se vylepšují a rozvíjejí. Dítě již rozpoznává svou matku, dává jí vědomý úsměv a pozdraví pohyby celého těla. Pojďme zjistit, co jiného může udělat dvouměsíční dítě a jak mohou rodiče pomoci vyvinout dítě tohoto věku.

Fyziologické změny

 • Ve věku dvou měsíců začínají slinné žlázy u dítěte plně fungovat. A ačkoli jejich fungování není tak aktivní, aby způsobovalo tvorbu velkého množství slin, je pro dítě pohodlnější kojit prsa. Kromě toho, kvůli užšímu kontaktu mezi ústy dítěte a mateřskými hrudi, dítě spolkne méně vzduchu, což snižuje výskyt koliky.
 • Trávicí systém dítěte se aktivně vyvíjí. U dvouměsíčního dítěte se aktivněji produkují trávicí šťávy a enzymy, vyvíjí se prospěšná mikroflóra ve střevě, změny stolice.
 • Fyziologická hypertonicita začíná mizet. Nejprve spadne do horních končetin a o něco později do nohou. Zmizí také plazivý reflex - pokud dáte dlaň pod nohy dítěte ležícího na břiše, dítě se již nebude tlačit.
 • Do dvou měsíců se komunikace, která byla v nitru dítěte během nitroděložního vývoje, začala uzavírat. Ve vzorci krve dítěte se vyskytují změny.
 • Zrak dítěte se zlepšuje - dítě už vidí všechno lépe ve vzdálenosti 50 centimetrů, ale jeho oči nemohou opravit objekty, které se pohybují rychle.
 • Dítě má minimálně 6 močení denně a způsob jeho krmení ovlivňuje stolici dítěte. Dítě přijímající mateřské mléko se může vyprázdnit od 1krát za několik dní až do 12krát denně a frekvence vylučování stolice u umělých dětí je v průměru 1-4krát denně.

Fyzický vývoj

Výška a hmotnost dvouměsíčního dítěte se mohou velmi lišit. Dítě může růst ve druhém měsíci života o 3-5 centimetrů nebo přidat pouze 1 centimetr k růstu, což bude varianta normy.

Průměrně ve druhém měsíci děti přibývají na 800 gramech, ale některé malé mohou získat méně, zatímco jiné mohou získat více. Průměrné zvýšení objemu hrudníku je 2 centimetry a obvod hlavy je 1,5 centimetru.

Pokud máte pochybnosti a obavy, zjistěte mezní ukazatele hlavních fyzikálních parametrů vývoje dítěte, které jsme zaznamenali v tabulce:

Index

Průměr 2 měsíců

Chlapci za 2-3 měsíce

Dívky za 2-3 měsíce

Obvod hrudníku

Důvodem konzultace s pediatrem by měl být nedostatečný přírůstek hmotnosti (pokud 2měsíční chlapec váží méně než 4,3 kg a dívka menší než 3,9 g). Zvýšení obvodu hlavy by také mělo být problémem - to je dobrý důvod ukázat dítěti neurologovi, aby se odstranily problémy s odtokem mozkomíšního moku..

Pomocí kalkulačky můžete vypočítat sazby pro své dítě. Kalkulačka je založena na standardech výšky a váhy Světové zdravotnické organizace (WHO).

Co může dítě udělat?

 • Dvouměsíční dítě reaguje s úmyslným úsměvem na jemnou řeč a hry jeho matky. Spektrum emocí dítěte se stává velmi rozsáhlým - dítě se může radovat, být urazeno, nesnášeno, smát se bez zvuku, flirtovat, přitahovat pozornost, protestovat proti jednání dospělých.
 • Pohled na drobky tohoto věku v důsledku zlepšení funkce očních svalů a zvýšení schopnosti soustředit se stal studovaným a pozorným. Dítě rozpozná tvář své matky a pečlivě ji prozkoumá. Dítě je také přitahováno různými jasnými předměty. Opravuje pohled na ně, když jsou nehybní a když se pomalu pohybují ve vesmíru.
 • Dítě už je lepší v rozpoznávání různých zvuků, zatímco rozlišuje mezi hlasem matky a otočením hlavy k němu.
 • V poloze na bříšku dítě sebevědomě zvedá hlavu a je schopno ji držet asi minutu. V tomto případě ramenní opasek dítěte spadne z povrchu. Dokud dítě může už držet hlavu, když ho maminka drží vzpřímeně v náručí.
 • Chůze dvouměsíčního dítěte se stalo hlasitějším a častějším. Zvuky vydávané dítětem jsou jasnější. Jsou to hlavně samohlásky - „e“, „a“, „u“, „o“, „a“.
 • Pokud dáte prsty nebo hračky do rukou arašídů na 2 měsíce, dítě je reflexivně chytne.
 • Ležící na boku se dítě už naučilo přeměnit se v pozici na zádech.
 • Dítě začalo chápat některé vztahy příčiny a následku. Například dítě si již uvědomilo, že jeho pláč způsobí, že se jeho matka objeví poblíž. V tomto věku s pomocí plačícího dítěte stále informuje rodiče o jakémkoli nepohodlí..

Aktivity pro rozvoj

Ke stimulaci fyzického vývoje dítěte by rodiče měli používat:

 • Masáž a lehká gymnastika.
 • Vzduchové lázně. Dítě musí být položeno na přebalovací stůl a zcela svléknuté, přičemž je musí ležet bez oblečení. Začněte s 1 minutou takové koupele a poté postupně zvyšte její trvání na 10 minut.
 • Chůze na čerstvém vzduchu po dobu 2-4 hodin denně (doba trvání závisí na povětrnostních podmínkách).
 • Časté položení na bříško, aby bylo dítě vyškoleno, aby drželo hlavu.

Vezměte dítě v náručí, držte ho „sloupcem“, ukazujte okolní objekty a představujte dítě jiným lidem. Dejte dítěti příležitost studovat tváře a hlasy dospělých a jiných dětí. Umožněte dítěti prozkoumat své vlastní tělo i tvář rodičů na dotek.

Aby se dítě naučilo držet předměty, zlepšovalo hmatovou citlivost a motorické dovednosti, pravidelně se do jeho kotce umísťují malé kuličky z různých materiálů (dřevo, guma, plast a jiné) s různými hmotnostmi. Takové kuličky mohou být měkké a tvrdé, hladké nebo reliéfní. Musíte vložit předměty do otevřených dlaní dítěte a ujistit se, že drobky je chytají reflexně. Kuličky mohou být připevněny ke stuhám a spuštěny k dítěti, a když dítě chytne předměty, přitáhněte je k sobě, čímž stimulují držení míčků. Kuličky mohou být nahrazeny tyčinkami (hladkými nebo žebrovanými) a vložkami z různých tkanin.

Zkuste provést cvičení „Tady je dárek pro dítě“, které ukazuje Tatyanu Lazarevovou v dalším videu.

Pro rozvoj sluchu by mělo dítě používat tichou klasickou hudbu, chrastítka a zvony. Položte dítě na záda, vezměte si zvonek do ruky a přidržte ho 60-70 centimetrů od hrudi dítěte a několikrát zavolej. Po čekání na vyblednutí zvuku zkuste další dva nebo tři zvonění. Můžete také připojit zvonek ke zvonku a přesunout ho, čímž podnítíte dítě, aby hledalo zdroj zvuku očima. Takový trénink sluchu lze provádět několikrát denně, ale po 3-4 dnech vyučování se vyplatí přestávku na týden.

Pro stimulaci organismu vidění nosit na dítěti světlé oblečení a obklopovat dítě objekty různých barev. Světlé hračky zavěste na dětskou postýlku asi 50 centimetrů od dítěte. Dítě se na ně nejen podívá, ale také se začne snažit chytit.

S dítětem vedete originální dialogy a kopírujte řev arašídů. Dítě se uslyší ze strany a opakuje se po tobě, zatímco trénuje artikulaci a řeč. Děti se také opravdu líbí, když máma napodobuje zvuky zvířat (meows, moos).

Po seznámení svého dítěte s pravidelnou masáží zkuste pro tuto proceduru použít předměty, které lze převrátit kolem těla dítěte, například hladké tyčinky, malé kuličky, tužky. Pokud jste si na takovou masáž vzali velký předmět, hodte jej pouze na zadní stranu dítěte a malé předměty lze použít k tahu celého těla arašídů.

Pro „vlastní masáž“ můžete posypat krupičky na přebalovací stůl (proso, rýže, pohanka, fazole) a položit na ni dítě zády dolů. Pokud drobky stále nejsou příliš obratné a nedokážou uchopit zrna, můžete je rozdrtit drobky a bříško na štěrku. Při pohybu na takovém masážním materiálu si dítě vyvine hmatovou citlivost.

Denní režim

Mnoho dětí si tvoří svůj vlastní každodenní život do dvou měsíců. Je důležité, aby rodiče brali v úvahu biorytmy dítěte a upravovali pro ně hlavní momenty režimu (chůze, vývojové aktivity, plavání).

Dvouměsíční dítě tráví většinu dne ve snu. Dítě spí v noci asi 11 hodin a ve dne 4krát po dobu 1,5–2 hodiny. Bude také normální, pokud několik denních snů vydrží až 3 hodiny a zbytek je velmi krátký (půl hodiny). Období bdělosti v tomto věku jsou stále krátkodobá. V průměru jsou 4 z nich trvající od 1 do 1,5 hodiny.

Počet krmení za 2 měsíce je 6-7 a interval mezi nimi je asi 3 hodiny. V tomto věku nedochází k nočním přestávkám v krmení, zatímco během noci se dítě úplně neprobudí.

Dvouměsíční dítě by nemělo zůstat samo - nechte dítě vždy pod dohledem dospělého. Péče o dítě, musíte umýt vaše dítě každý den, mnul si oči, nos, uši a obličej. Po každém vypuštění výkalů a po několika močení si dítě umyjte pod tekoucí vodou.

Dvouměsíční dětská koupel by měla trvat 5 minut ve vodě při 36–37 stupních.

Hlava dvouměsíčního dítěte se umývá dvakrát až třikrát týdně.

Výživa

Nejlepší jídlo pro dítě ve věku 2 měsíců je mateřské mléko. Poskytuje dítěti potřebné živiny a mění se současně s růstem dítěte. Nejlepší možností kojení je tzv. Krmení na vyžádání, když je dítě aplikováno tolikrát, kolikrát potřebuje.

Dítě může být aplikováno až čtyřikrát za hodinu, aby salo několik minut, a plně jí mateřské mléko v intervalu 40 minut až 2 a půl hodiny. Dítě po dvou měsících obvykle žádá prsa po probuzení a při usínání. V noci je dítě aplikováno hlavně od 3 do 8 ráno.

Ale pro výživu dětských umělců existují přísné standardy. Pokud je dítě krmeno směsí, pak se pro výpočet denního množství jídla dělí hmotnost drobků na 6. Když se dozví celkový objem směsi denně, rozdělí se na počet krmení (6-8). Průměrně dítě v tomto věku konzumuje 900 g směsi denně - to je asi 130 g na krmení, pokud existuje 7 krmení.

Běžné problémy

 1. Kolika. Navzdory zrání trávicího traktu mnoho dětí dvou měsíců stále trpí kolikou. Aby nedocházelo k nepohodlí a bolesti, pediatrové doporučují používat fyzikální metody - aby se drobenka dala do post-krmivového sloupce, položila dítě před žaludek na břicho, přestala si sát, a tím umožnila malému rozbít vzduch.
 2. Drozd ústní dutiny. Tento problém může nastat u kojenců v důsledku infekce kandidou od jejich matky nebo se sníženou imunitou. Pokud si v ústech dítěte všimnete bílého povlaku, měli byste mu to ukázat lékaři.
 3. Potničky. Přehřátí dítěte vede k jeho výskytu a jako prevence tohoto problému poslouží správná hygiena a oděv podle počasí. Chcete-li rychle eliminovat výsledné pichlavé teplo, přidejte do koupací vody heřmánkovou infuzi nebo odvar dubové kůry..
 4. Vyrážka plenky. Jejich vzhled je spojen se vzácnou změnou pleny, špatným praním a vzácnými vzduchovými koupelemi..
 5. Vyrážka na obličeji. Ve věku 2 měsíců je často spojována s vylučováním mateřských hormonů z těla dítěte mlékem. Taková vyrážka odezní sama o sobě do 3 měsíců a není nutné ji léčit, doporučuje se pouze koupání v odvarech bylin..

Chcete-li snížit zvýšený svalový tonus v pažích po 2 měsících, doporučujeme provést masáž, která je uvedena v dalším videu Nikolay Nikonova, předního lékaře a maséra v Rusku.

Články O Neplodnosti