Hlavní Testy

Jak a jak zacházet s migrénou během těhotenství?

Nastávající matky často pociťují malátnost v raných stádiích porodu dítěte. Koneckonců, jejich tělo se obnovuje, snižuje se imunita, která se projevuje bolestmi hlavy, ospalostí, apatií, migrénami. Ale ta druhá pro těhotné ženy je jen katastrofa. Migréna vyrazí ženu z obvyklých pracovních kolejí, navíc je problematické zacházet s nimi na nové místo. Jak být uložen a jak?

Stručně o migréně

Je to patologie dědičné povahy, která se projevuje ostrými bolestmi jedné poloviny hlavy. Bolest hlavy může být tak silná, že ji nelze odstranit běžnými tabletami Citramonu, No-shpa, Paracetamolu. Jiná analgetika mohou být bezmocná..

Migréna se liší od normální bolesti hlavy. Toto je silnější a nebezpečnější patologie. Je doprovázena tzv. Předchůdci záchvatů - nazývají se také aura. To jsou známky:

 1. Strach ze světla. Může doprovázet bolesti hlavy neustále nebo jen odpoledne.
 2. Nesnášenlivost štiplavých zápachů, hluku, hlasitých zvuků.
 3. Uzavření, oddělení, seizolace.
 4. Zvracení a nevolnost jako příznaky blížící se bolesti hlavy.

Těhotenství a migréna

Stojí za zmínku, že tato patologie u nastávajících matek má svá specifika. Důvody jeho výskytu se také liší:

 1. Jíst určité potraviny. Patří mezi ně sýr, čokoláda, citrusové plody, horké koření. Alkohol, kontraindikovaný při přenášení dítěte, může také vyvolat útok..
 2. Nedostatek vody v ženském těle, zejména v prvním trimestru.
 3. Předávkování léky. Například Citramon ve velkém množství může zvýšit příznaky bolesti hlavy..
 4. Stres, psychický stres, nedostatek spánku.
 5. Změna povětrnostních podmínek, změna vnitřního klimatu.

Takže migrény nastávajících matek jsou vyvolávány mnohem více faktory než u běžných lidí.

Jak zacházet s migrénou během těhotenství

Migréna při přenášení dítěte se může vyskytnout iu těch, kteří až do této doby netušili, že si takové nemoci nikdy nevšimly. Ve více než 20% případů trpí žena během těhotenství onemocněním, jako je migréna.

Nemoc má charakteristické rysy, které ji umožňují diagnostikovat. U ženského těla, které je již v obtížné situaci, je také velmi obtížné tolerovat migrénu. Nemůžete tolerovat bolesti hlavy, takže musíte hledat způsoby, jak jej odstranit.

Migréna nebo hemicrania je nemoc, která může být dědičná. Vyjadřuje se silná bolest. Mnoho dívek připisuje tento pocit jednoduché malátnosti během těhotenství. Vzhledem k tomu, že příznaky jsou poměrně výrazné, snaží se uklidnit nepohodlí obvyklými prostředky používanými při bolestech hlavy..

Každá žena má individuální tělo, příčiny rané migrény jsou pro každého jiné. Přesto však existuje několik důvodů pro vznik tohoto onemocnění během těhotenství.

 1. Výživa. Užívání některých potravin může způsobit včasný záchvat migrény. Jedná se o výrobky jako sýr, čokoláda, citrusové plody (ve velkém množství), kořeněné koření, alkohol. Správná výživa je velmi důležitá pro zdraví žen a nenarozených dětí.
 2. Změna stravy může vyvolat alergické reakce a nástup onemocnění.
 3. V těle není dostatek vody.
 4. Negativní reakce na drogy, předávkování (může to být pravidelný, mírný lék).
 5. Stres, nedostatek spánku, psychický stres, přepracování - všechny tyto faktory mohou způsobit záchvaty migrény (minimální spánek dívky by měl být nejméně 7 hodin denně, což je zvláště důležité v prvním trimestru těhotenství);
 6. Počasí, změna klimatických zón atd. Pokuste se vytvořit příznivé mikroklima v interiéru.

Pulzující bolest

Diagnózu obvykle stanoví lékař během rozhovoru s pacientem. Existují však určitá kritéria, která pomohou odlišit běžnou bolest hlavy od migrény..

Odpovědí na několik otázek vám umožní přesně určit správnou diagnózu..

 1. Jsou bolesti hlavy, které byly v posledních několika měsících doprovázeny zvracením, nevolností?
 2. Jsou bolesti hlavy za posledních několik měsíců doprovázeny nesnášenlivostí ke zvukům, světlem?
 3. Zabránilo bolesti hlavy vaší denní činnosti (práce, studium) po dobu alespoň jednoho dne?

Pokud odpovíte na několik otázek kladně, pak vaše bolesti hlavy s největší pravděpodobností nejsou ničím jiným než migrénou.

Příznaky hemicrania u žen

Jak jsme zjistili projev migrény u každého jednotlivě. U jedné ženy se příznaky během těhotenství projevují mírnou nevolností nebo nepohodlí. Někdo má nesnesitelnou akutní bolest, která je doprovázena zvracením. Nejčastějšími výraznými příznaky nemoci jsou silné pulzující bolesti hlavy, obvykle sahající na jednu stranu hlavy. Jeho trvání může být od 3 hodin do několika dnů.

Někteří lidé mají silnou citlivost na jasné světlo, hlasité zvuky, žena se stává oddělenou zavírá. Krevní tlak se může zvyšovat, může se objevit nevolnost, celková slabost - tyto příznaky se také nazývají aura.

Existuje několik skupin - jedná se o jednoduchou migrénu během těhotenství a migrénu, která je doprovázena aurou.

 1. První je doprovázen jednostrannou bolestí silné, pulzující povahy. Je utiskující, výrazně snižuje výkon, reakce na něj může být nedostatečná (nadměrná agresivita nebo apatie). Střed bolesti je umístěn v časové části hlavy nebo v zadní části hlavy. Útoky lze opakovat až 4krát za měsíc. Mohou být přidány příznaky, jako je žaludeční nevolnost (nevolnost, zvracení, které nepřináší úlevu). Jasné osvětlení, hlasité zvuky, pachy, fyzická aktivita - jen zesilují bolest.
 2. U migrén s aurou se před záchvaty objevují neuralgické příznaky a někdy je doprovázejí. Když se objeví první příznaky migrény, musí být léčeny, konvenční léky nepomohou, měly by být schváleny, měla by být předepsána specialistka, která bude sledovat vaše těhotenství..

Několik dalších příznaků odlišujících bolest hlavy od hemicrania:

 • vznikající bolest má odlišný charakter než předchozí;
 • výskyt bolesti po fyzické námaze, silné popíjení, kašel, sexuální aktivita;
 • slabost končetin, zhoršené vidění, řeč.

Po takových projevech musíte kontaktovat odborníky.

Hlavní metody léčby

Prevence léčby je předepsána pouze v případech, kdy jsou záchvaty velmi závažné, vyskytují se častěji 3krát za měsíc, trvají déle než 48 hodin a vyskytují se také příznaky, jako je deprese, úzkost, bolest děložního čípku, poruchy spánku atd. od několika měsíců.

Pokud migréna obtěžovala dívku před těhotenstvím, pak během těhotenství může odejít, ale naopak se stává, že začíná pouze v zajímavém postavení. Ale obvykle je to pouze první trimestr, pak se příznaky zastaví.

Léčba se obvykle střídá s léčivými a neléčebnými metodami. Jsou to antiepileptika, vazokonstrikční léky, léky související se skupinou triptanů..

Za dávkování a předpis je odpovědný ošetřující lékař. Je také nutné změnit svůj životní styl a vyloučit provokující faktory:

 • spánek by měl trvat 7 hodin;
 • relaxujte častěji, vyhněte se silnému emocionálnímu stresu;
 • pracovní plán musí být definován a dohodnut s odborníkem a zaměstnavatelem;
 • pravidelný příjem potravy (od 4krát denně);
 • povolené sporty během těhotenství pomohou zbavit se migrén, jako jsou gymnastika, jóga, plavání atd.
 • vypijte nejméně 1,5 litru denně;
 • trávit více času venku;
 • odstranit všechny špatné návyky (tabák, alkohol, káva).

Recepty tradiční medicíny

Ti, kteří jsou náchylní k častým bolestem hlavy, je lepší zabránit migrénám, než k nim dojde, a dodržovat preventivní opatření. Pokud vás však útok překvapí, pomohou vám osvědčené recepty tradiční medicíny. Jsou bezpečné pro těhotné ženy, rychle pomáhají zbavit se nemoci.

Pro první recept budete potřebovat:

 • eukalyptový olej;
 • voda;
 • ubrousky;
 • listy vavřínu, myrhy, třešně a eukalyptu.
 1. Je nutné kapat 4 kapky eukalyptového oleje do 1 litru vody.
 2. Poté navlhčete ubrousek a položte ho na whisky, na čelo.
 3. Pokud jsou migrény časté, musíte použít takový lidový lék jako polštář z listů vavřínu, myrhy, třešně a eukalyptu..
 4. Pokud těhotná žena pociťuje bolest, je nutné ležet na polštáři s nemocnou stranou (bolest rychle prochází).

Pro další recept na silné bolesti hlavy budete potřebovat:

Tradiční medicína předpis

 1. Pokud dojde k bolesti, je nutné listy protáhnout až do šťávy.
 2. Použijte je na bolavé místo.
 3. Lze upevnit pomocí čelenky.

Další recept. Základní ingredience:

 1. Vařit bobule Kalina, černý rybíz.
 2. Nechte to vařit alespoň půl hodiny.
 3. Pijte každých pár hodin sklenku vývaru denně.
Rizika a nebezpečí onemocnění

Migréna skrývá mnoho nebezpečí a nepříjemných následků pro budoucí matku a dítě. Migréna, která začíná v těhotenství, musí být pod kontrolou, jinak může vést k patologii během těhotenství. To může být:

 • ztmavnutí v očích;
 • Závrať
 • nevolnost;
 • poruchy toku krve;
 • náhlé změny krevního tlaku;
 • těžké a prodloužené bolesti hlavy;
 • preeklampsie;
 • intrakraniální tlak;
 • hypertenze;
 • toxikóza v posledním trimestru;
 • onemocnění srdce a ledvin a další.

Všechny tyto důsledky se negativně projevují na vývoji plodu. Pokud je to možné, navštivte masážního terapeuta. O těhotenství po ovariální cystu.

O autorovi: Olga Borovikova

Jak a jak zacházet s migrénou během těhotenství

Migréna během těhotenství má tendenci ustupovat. Může to však být naopak - existují případy zhoršení. Jak se vypořádat s těžkými bolestmi hlavy, zmírnit záchvaty během tohoto období, aniž byste se museli bát možného poškození dítěte?

Proč se migréna objevuje během těhotenství

U některých žen, které dříve nemocí neměly, se těhotenství může stát spouštěčem, v případě výskytu se může zhoršit. Příčiny nástupu nebo exacerbace migrény během těhotenství jsou změny hladin hormonů. Podobně by se děkovalo za hormonální změny také za ústup záchvatů migrény u těhotné ženy. Vše záleží na individuální reakci těla na takové změny..

Ačkoli těhotenství není pro ženy nejsnadnějším obdobím, většina z nich si může během 9 měsíců odpočinout od bolestivých záchvatů migrény. Tento stav úlevy může pokračovat i během kojení, kdy žena již porodila dítě, dokud se hladina hormonů nevrátí k normálu; migréna se vrací s hormony.

Příznaky

Většinou je migréna u těhotných žen spojena s aurou, tj. Příznaky, které se vyskytují hodinu před bolestí hlavy. Ve 20% případů se příznaky vyskytují v mozkové kůře. Ještě předtím, než se projeví bolest hlavy, se objeví zrakové poruchy, někdy je v zorném poli pocit blikání. Možné brnění, necitlivost, zhoršená motorická schopnost poloviny těla. Během těhotenství se vyskytují další příznaky (základní migréna):

 • nerovnováha;
 • poškození výslovnosti;
 • špatná koordinace pohybů;
 • dvojité vidění.

Pro všechny typy migrény jsou často přítomny zvracení a nevolnost..

Raná data

U žen s migrénou s aurou je větší pravděpodobnost záchvatů i během těhotenství. Kromě toho, pokud dojde k prvnímu záchvatu migrény během tohoto období, jedná se obvykle o migrénu s aurou.

Důležité! Je nutné podstoupit vyšetření, protože existuje nebezpečí výskytu další choroby, která se projevuje podobně jako migréna s aurou.

Toto onemocnění je nejvýraznější v raných stádiích těhotenství - v prvních týdnech. Po 3 měsících se větší procento žen začne zlepšovat. V ostatních případech zůstává migréna nezměněna nebo se bohužel dokonce zhoršuje..

Pozdní data

Většina studií a klinických testů potvrzuje, že v 70% případů se stav během těhotenství zlepšuje, zejména ve 2. (83%) a třetím (87%) trimestrech. Předpokládá se, že toto je spojeno s trvalými hladinami estrogenu během tohoto období. Nelze však předpokládat, že mechanismus zlepšení je tak jednoduchý. Během porodu dítěte dochází v těle k mnoha změnám, které přispívají ke zlepšení (zvýšená hladina endorfinu, změněná tolerance glukózy).

3 trimestru

V tuto chvíli mohou migrénu vyvolat různé faktory. Proto by se těhotné ženy neměly vyhýbat vnějším vlivům, jako jsou:

 • silné zvuky;
 • jasné nebo blikající světlo;
 • štiplavý zápach.

Během třetího trimestru je žena citlivá na většinu triggerů..

Je migréna nebezpečná pro nenarozené dítě?

Příznaky, symptomy a léčba samotná (správná) nemají přímý vliv na embryo a plod, ale ovlivňují kvalitu života těhotné ženy a mohou nepříznivě ovlivnit její zdravý životní styl, což je důležité pro úspěšný vývoj dítěte. V případě neustálé bolesti je předepsána léčba.

Nesprávná terapie, používání některých léků může být škodlivé.

Úleva od bolesti hlavy

Vzhledem k tomu, že těhotné ženy mají zakázáno užívat řadu léků na migrénu, můžete se obrátit na alternativní medicínu - nutriční změny, akupunktura, použití bylin atd..

K lékům patří přípravky paracetamolu, které však při migréně příliš nepomáhají..

Jednou z možností léčby tohoto onemocnění je brát hořčík, který je obsažen v řadě produktů, jako jsou:

 • vlašské ořechy;
 • lískový oříšek;
 • mandle;
 • ovesné vločky;
 • sušené meruňky;
 • celozrnný chléb.

V otázce, jak postupovat při prevenci a zmírnění záchvatů, je důležitý odpočinek a absence stresu, který je považován za spouštěč záchvatů. Studené obklady a vhodná cvičení (například jóga) pomáhají v boji proti migrénám..

Terapeutické funkce

Pro bolesti hlavy můžete použít léky, které nepoškozují plod:

 • v prvním trimestru (1-3 měsíce) - přípravky obsahující paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou;
 • ve druhém trimestru (3-6 měsíců) - léčiva obsahující paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou;
 • ve třetím trimestru (6-9 měsíců) - prostředky obsahující paracetamol; NSAID jsou během tohoto období kontraindikovány (Ibuprofen, Naproxen, Diclofenac).

Důležité! Před užitím pilulky na bolest hlavy během těhotenství se poraďte se svým lékařem o vhodné účinné látce a dávkování léku.

Léčba migrény během těhotenství

Z etických důvodů nejsou drogy testovány u těhotných a kojících žen, proto jsou údaje o užívání drog během tohoto období zanedbatelné, a proto se řada léků nedoporučuje..

Následující doporučení jsou uvedena v souladu s odbornou literaturou, slouží pouze jako vodítko při výběru jednotlivých skupin drog! Léčba migrény u těhotných žen se provádí výhradně pod dohledem lékaře!

Nespecifická antipyretika a analgetika

Kyselina acetylsalicylová. Při použití v těhotenství ve 1-2 trimestrech, podle velkého počtu žen, droga nezpůsobuje problémy. Jedna technika je považována za možnou. Nelze však vyloučit, že vystavení léku může zvýšit riziko potratu. Kyselina acetylsalicylová by neměla být používána ve 3. trimestru kvůli riziku krvácení, dlouhodobé porodu. Stejně jako jiné inhibitory prostaglandinů může léčivo vést k předčasnému uzavření fetálního arteriálního kanálu.

NSAID. O použití této skupiny neexistují žádné údaje, proto se nedoporučuje. Pouze ibuprofen má podobné údaje s kyselinou acetylsalicylovou v dávce. Viz také: Jaká jídla vyvolávají migrénu.?

Paracetamol. Analgetikum 1. linie při rozhodování o tom, jak se zbavit migrén během těhotenství. Krátkodobá léčba terapeutickými dávkami je považována za bezpečnou..

Ne-shpa. Vlastnosti a doporučení podobné Paracetamolu. Kromě toho v případě předpokladu obtížného porodu pomohou tablety usnadnit proces porodu.

Specifická léčiva proti migréně

Anti-migréna přijatelné pro léčbu migrény u těhotné ženy:

 • Paracetamol + kofein + kodein;
 • Ibuprofen (ve 2. trimestru);
 • Triptans - doporučuje se pouze Sumatriptan (Imigran, Sumigra, Rosemig).

Antikonvulziva a antidepresiva

 • Gabapentin - pokud přínos pro pacienta převažuje (v 1 trimestru v kombinaci s kyselinou listovou - pro prevenci vrozených vad).
 • tricyklický (amitriptylin);
 • selektivní SSRI.

Antidepresiva se nedoporučují 1-2 týdny před porodem..

p-blokátory a BKK

β-blokátory mohou nepříznivě ovlivnit plod (snížení průtoku krve placentou, zpomalení růstu), ale při pravidelných ultrazvukových testech je toto riziko včas zjištěno. Přínos užívání léku pro matku daleko převyšuje riziko pro plod; těhotenství je důvodem k zastavení používání β-blokátorů. Atenolol a metoprolol lze bezpečně použít později (léky druhé řady).

Metoprolol (50 mg / den) a amitriptylin (až 150 mg / den) lze bezpečně použít k prevenci častých záchvatů migrény..

Blokátory vápníkových kanálů jsou považovány za bezpečné, pokud se síran hořečnatý nepoužívá současně, pokud potenciální synergie mohou vést k těžké hypotenzi..

Masáž a ruční terapie

Můžete zmírnit záchvat migrény pomocí masáže. Pokud je bolest hlavy vyvolána problémy s krční páteří, doporučuje se navštívit lékaře, zajistit rehabilitační léčbu nebo masáž.

Chiropraxe by měla být prováděna výhradně odborníkem.!

Recepty tradiční medicíny

Útoky na bolest hlavy během těhotenství, jako je migréna po porodu, lze zmírnit pomocí lidových tipů.

Chladné obaly

Použití studeného obkladu se nejlépe provádí na zádech. Je ideální být v tiché, temné místnosti..

Rehydratace

Bolest hlavy někdy varuje před nedostatkem tekutin v těle. V tomto případě je nejlepším řešením rehydratace. Ideální tekutinou je minerální nebo čistá voda, ovocné čaje.

Uspokojující hlad

"Piju dost tekutin, dodržuji preventivní opatření, ale útoky se opakují..." Pokud znáte tuto situaci, může být problémem hlad. Bolest hlavy je varování před potřebou doplnění energie. Je důležité, aby se ženy náchylné k migrénám, zejména během těhotenství, soustředily na pravidelné stravování..

Zvládání stresu

Některé ženy se nevyhýbají stresovým faktorům ani při očekávání dítěte. Pokud je příčinou bolesti hlavy dlouhodobý stres, měla by být odstraněna. Dobrým pomocníkem v těchto situacích je jóga..

Dostatek spánku

Nedostatek spánku je další příčinou záchvatů. Je nutná správná hygiena spánku..

Prevence

Dlouhodobá nebo preventivní léčba migrény během těhotenství (od samého začátku nebo dokonce před početí) by měla být přerušena. Je také důležité být opatrný při používání různých bylinných čajů nebo léků, které jsou obvykle považovány za neškodné. Jejich vliv není často zkoumán, takže mohou být namísto pomoci škodlivé. Mezi nejúčinnější preventivní opatření patří: akupunktura, jóga, masáž, relaxační metody. Strávit je s dostatečným předstihem před útokem.

Léčba migrény u těhotných žen lidovými léky

Migréna se týká cerebrovaskulárního onemocnění. Když dojde k záchvatu migrény, tepny se periodicky rozšiřují a stahují, což způsobuje výskyt silné bolesti hlavy. Migréna může být způsobena velkým počtem důvodů, ale velmi často je doprovázena hypertenzí, alergickými reakcemi těla a virovými chorobami. Během těhotenství je léčba migrény drogami omezená, a proto je léčba migrény u těhotných žen běžná.

Lidové léky proti migréně během těhotenství

Při léčbě migrény během těhotenství pomocí lidových prostředků je vhodné se poradit se svým lékařem o vhodnosti použití této nebo této metody, aby nedošlo k poškození vašeho zdraví a dítěte..

Migréna může být usnadněna horkými koupelemi nohou. Nejlepším efektem jsou kontrastní koupele na nohou, když potřebujete nohy střídavě udržovat v horké nebo studené vodě. Každou hodinu je možné použít koupel nohou. Dalším lidovým lékem na migrénu během těhotenství je časté pití velkého množství horkého, mírně vařeného nebo ovocného čaje.

Dalším způsobem léčby migrény během těhotenství je těsný tah na hlavu ručníkem.

Z migrény během těhotenství mohou pomoci plátky citronu, které by měly být položeny na chrámy, po kterých musíte pevně táhnout hlavu ručníkem. Předběžný ručník by měl být namočen v horké vodě.

Každou hodinu během migrénového záchvatu během těhotenství musíte udělat masáž hlavy, masírující linie směřující do čela hlavy od čela. Masáž můžete provádět masážním kartáčem, hřebenem.

Dalším lidovým léčivým přípravkem v boji proti migréně v průběhu těhotenství je inhalace výparů směsi stejných dílů gáforu a amoniaku. Kromě toho si můžete dát Turunda do ucha ze strany, kde bolí hlava, která musí být nejprve navlhčena kafrovým alkoholem.

Bezpečným lidovým lékem na migrénu během těhotenství je eukalyptový olej, z čehož 3-4 kapky musíte kapat do 1 litru vody. Poté ubrousky navlhčete a položte na whisky a na čelo.

Pro zmírnění záchvatů migrény během těhotenství je třeba si vyrobit polštář, který se pak naplní suchými listy vavřínu, myrhy, eukalyptu a třešně. Takový polštář je třeba držet na hlavě postele a v případě bolesti hlavy během záchvatů migrény musíte ležet na tomto polštáři a tlačit na něj bolavou stranou..

Docela chutným lidovým lékem na migrénu je čaj máta máta, na vaření, které potřebujete 1 polévková lžíce. vzít vroucí vodu 1 lžička. máta, po které čaj vydrží 1 hodinu v termosky. Čaj musíte pít 15–30 minut před jídlem 3krát denně na ½ šálku.

V některých případech může být záchvat migrény během těhotenství odstraněn kouskem sledě jedeného na lačný žaludek.

Osvědčeným lidovým lékem na migrénu během těhotenství je dušené ovoce vyrobené z bobulí cornel, pro které musíte vzít 1 šálek bobule na 1 litr vody.

Když dojde k záchvatu migrény, mohou být na čelo a chrámy aplikovány listy šeříku, listy zelí. Jako profylaktika, která zabraňuje nástupu migrény, je použití zvýrazněno okamžitě po probuzení sklenice séra každé ráno.

V případě silných bolestí hlavy s migrénou můžete vypít 1 šálek silného zeleného čaje každou hodinu. Bolest hlavy může také zmírnit čerstvá šťáva z kalina, která by se měla během dne vypít v malém množství po 1 šálku. Jak působí šťáva z čerstvého černého rybízu, který musíte během dne vypít 2 šálky po malých porcích, jako lék proti bolesti?.

Dalším lidovým léčivým přípravkem na léčbu migrény u těhotných žen je palina. Tráva pelyňku je nutné napařit vroucí vodou a připevnit ji na čelo a chrámy ve formě komprese.

V případě systematických bolestí hlavy musíte pít 2krát denně pro ¼ Čl. čerstvá bramborová šťáva.

Když dojde k záchvatu migrény, mají lázně, ke kterým je přidána valeriánská odvar, dobrý účinek.

Co dělat, když se během těhotenství objeví migréna

Když se během těhotenství objeví migréna, je pro mnohé ženy v pozici zajímavé, co dělat. Bolest hlavy podobné povahy je zcela běžná. Migréna během těhotenství může být obtížnější, protože v tomto období se tělo stává obzvláště citlivým.

Hormonální změny ovlivňují všechny tělesné systémy, včetně mozkových cév. Migréna u těhotných žen není spojena se změnami krevního tlaku. Bolest hlavy může být vyvolána stresem nebo změnou počasí..

Při těžké toxikóze se tento problém projevuje u většiny žen, které jsou v této poloze.

Obtížnost léčby tohoto typu patologie spočívá v tom, že v průběhu těhotenství je seznam schválených léků omezený, což komplikuje úlohu lékaře. Nemůžete tolerovat podmínky podobné migréně.

To je škodlivé jak pro samotnou ženu, tak pro plod, protože vaskulární patologie jsou neurologické povahy a ovlivňují celé tělo. Tato poznámka se nevztahuje na bolesti hlavy způsobené špičkou krevního tlaku..

Migréna napadne během těhotenství

Léčba migrény během těhotenství se provádí v závislosti na závažnosti syndromu bolesti. Bolest hlavy této povahy může být důsledkem dědičné predispozice.

Provokující faktory jsou:

 • stres;
 • významný duševní stres;
 • dlouhodobý pobyt v jedné poloze.

Migréna u těhotných žen se vyznačuje:

 • pulzující bolest, která se nejčastěji projevuje pouze na jedné straně;
 • zvýšené příznaky se zvýšenou fyzickou aktivitou;
 • vzhled zvýšené podrážděnosti a citlivosti na zvukové a světelné faktory;
 • trvání bolesti, která se může pohybovat od několika hodin do 1 až 2 dnů;
 • nevolnost a v některých případech zvracení;
 • vzhled bodů běhu před očima.

Migréna v časných stadiích těhotenství je nejčastější. V posledním trimestru nemoc ustupuje. Je důležité odlišit tento stav od nebezpečné patologie zvané priclampsie..

Taková nemoc může být fatální. Na rozdíl od migrény je eklampsie doprovázena závažným otokem a skokem v krevním tlaku. V budoucnu se objeví křeče. Ženy s hypertenzí jsou postiženy.

Léčba patologie u žen v pozici

Jak zacházet s migrénami, které trvají déle než dvě hodiny? V dnešní době není mnoho žen, které mohou ženy užívat.

Paracetamol je lék, který pomůže otupělé bolesti a nepoškodí plod. Měl by se však používat, stejně jako všechny ostatní léky, pouze podle pokynů lékaře.

Těhotenství vylučuje všechna narkotická analgetika. Tato skupina léků může mít na plod závažné důsledky. Je obzvláště nebezpečné užívat tyto léky v prvním trimestru těhotenství, kdy dochází k tvorbě systémů budoucího organismu.

Jak zacházet s migrénou ve druhém trimestru? Během tohoto období můžete užívat některé léky z řady nesteroidních protizánětlivých léků. Patří mezi ně Ibuprofen, Nurofen atd..

Před zahájením léčby je však nutné se poradit se svým lékařem. Tyto léky mají mnoho kontraindikací a vedlejších účinků, které zužují rozsah jejich aplikace..

Pokud užíváte tyto léky v prvním trimestru těhotenství, může to vést ke vzniku krvácení. Výsledkem je nejčastější potrat. Jinak dochází k malformacím plodu.

NSAID (nesteroidní protizánětlivá léčiva) jsou také kontraindikována ve třetím trimestru kvůli zvýšenému riziku předčasného porodu.

Ženy, které léčily migrénu deriváty aspirinu a dipyronu, měly často nepříjemné vedlejší účinky. Tato řada finančních prostředků je během tohoto období přísně zakázána..

Je vhodné se vyhnout užívání kombinovaných drog, protože mohou obsahovat zakázané účinné látky. Léky na bázi paracetamolu a kofeinu schválené k léčbě během těhotenství.

Tablety, které jsou předepisovány přímo v období záchvatů migrény, nemohou být ženy na svém místě. Léčba takovými léky se provádí pouze tehdy, pokud je potenciální riziko pro dítě nižší než zdravotní přínosy matky.

Další techniky eliminace migrény

Migrénové bolesti hlavy mohou projít samy o sobě až po několika hodinách nebo dokonce den. Tolerované nepohodlí je velmi škodlivé. V tomto případě se můžete uchýlit k mnoha prostředkům, které mohou zmírnit stav ženy.

Bolesti hlavy zmizí, pokud dáte lehkou masáž. Nejlepší je použít silici máty peprné, kterou lze aplikovat na whisky. Masáž by měla být prováděna na pokožce hlavy a krku. Doporučuje se to po dobu 10 minut.

Jedním z účinných lidových léčivých prostředků k odstranění stavů podobných migréně je list zelí.

Musí být svázána s hlavou. Ale předtím by měl být list zelí smočen v chladné vodě. Během útoků na migrénu se musíte chránit před jasným světlem a tvrdými zvuky. V tomto případě je nejlepší zaujmout vodorovnou polohu.

Dále můžete použít balzam Zvezdochka. Potřebují promazat whisky. To zmírní stav s těžkými bolestmi hlavy. Používá se také levandulový éterický olej. To nebude o nic méně efektivní..

Chcete-li zmírnit bolestivé příznaky, můžete pít sladký čaj. Je dobré dělat lehkou gymnastiku. Nejprve byste měli provádět rotační pohyby hlavy ve směru hodinových ručiček a poté v opačném směru.

Dále musíte zatlačit na oční zásuvky ukazováčkem. To je nutné udělat jen mírně, bez námahy.

Pokud migréna neustoupí a příznaky se zvětšují, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Trpíte migrénami během těhotenství? Způsoby, jak se zbavit bolesti

Syndrom chronické bolesti způsobený neurovaskulárními poruchami a schopný významně komplikovat průběh těhotenství se nazývá migréna. Migréna je jednou z příčin postižení u žen a zhoršeného vývoje plodu. Tento článek pomůže čtenáři odlišit migrény od jiných druhů bolestí hlavy, vypořádat se s příčinami patologie a zvolit efektivní a bezpečnou léčbu..

Útoky při přenášení dítěte

Migréna je těžká jednostranná bolest hlavy vaskulární povahy, doprovázená různými neurologickými poruchami.

Nemoc má dědičnou povahu a může se vyvíjet jak s nástupem těhotenství, tak mimo něj..

U řady žen je těhotenství nezávislým spouštěčem vývoje migrény..

Charakteristické příznaky nemoci - přítomnost „aury“ a jakési bolesti.

Aura - to je nepříjemný pocit, který se objevuje před bolestí hlavy: náhlé zhoršení pohody, nevolnost, zhoršený dotek, zrak a chuťové vjemy. Aura trvá od 5 minut do několika hodin, poté se nevyhnutelně změní v bolestivý útok. Ve vzácných případech chybí aura.

Útok na migrénu je syndrom silné bolesti pulzující nebo represivní povahy v jedné oblasti hlavy (čelo, šíje nebo koruna). Žena popisuje pocit jako „silné mačkání“. Místo zaměření bolesti se může lišit.

Útok bolesti probíhá ve třech fázích (zvýšení, maxima a pokles) a vede k významnému snížení pracovní kapacity, které trvá 5 minut až 3–4 dny a způsobuje nespavost, ztrátu chuti k jídlu, neschopnost provádět jednoduché hygienické postupy.

Důvody pro různé trimestry

Než přijdete na to, jak zacházet s migrénami u těhotných žen, musíte zjistit, proč k tomu dochází. Existují společné příčiny i příčiny specifické pro každý trimestr..

Časté důvody:

 • přítomnost migrény v nejbližší rodině;
 • podchlazení;
 • stres;
 • arteriální hypertenze;
 • syndrom chronické únavy;
 • přítomnost vaskulárního nebo neurologického onemocnění mozku (neuróza, epilepsie);
 • náhlé hubnutí nebo rychlý nárůst hmotnosti;
 • cukrovka.

DŮLEŽITÉ! Migréna může být předzvěstí řady nebezpečných onemocnění: glaukom, mozkové nádory, encefalitida, onemocnění gastrointestinálního traktu. U některých žen se migréna projevuje dlouho před vývojem život ohrožujících patologických stavů - preeklampsie a eklampsie, proto by se i při jediné a krátkodobé epizodě bolesti měli poradit s lékařem.

V různých fázích těhotenství mohou být příčiny migrény různé. Například v raných fázích může hlava bolet kvůli prudké změně hormonálních hladin.

V prvním trimestru:

 1. toxikóza;
 2. prudká změna hormonálního stavu (zvýšené hladiny progesteronu a estrogenu);
 3. otok nebo latentní dehydratace;
 4. riziko potratu;
 5. zvýšená produkce červených krvinek a zvýšená spotřeba železa;
 6. vývoj nedostatku vitaminu B.

Ve druhém trimestru:

 1. exacerbace chronických onemocnění (pyelonefritida);
 2. zhoršující se diabetes mellitus, hypo- a hyperglykémie;
 3. Anémie s nedostatkem železa;
 4. chronické otravy toxiny v potravinách, kosmetice a lécích.

Ve třetím trimestru:

 1. citlivost na počasí;
 2. vodnatelnost;
 3. fetoplacentální nedostatečnost;
 4. patologie placenty;
 5. nadváha;
 6. citová citlivost;
 7. tlak na páteř a pánevní cévy se zvětšenou děloží.

ODKAZ. Některé ženy, které mají migrénu spojenou s nástupem menstruace, se mohou během těhotenství zcela zbavit záchvatů.

Před narozením se záchvaty mohou zvýšit..

Symptomatologie

Útok na migrénu je charakterizován následujícími příznaky:

 • bolest je lokalizována v jednom bodě (často na čele, infraorbitální části, na zadní straně hlavy);
 • doprovázena silnou nevolností, zimnicí, zvýšenou citlivostí na světlo a hluk;
 • povaha bolesti pulzuje, praská;
 • jakákoli fyzická aktivita vede ke zvýšenému nepohodlí;
 • charakterizovaný zvýšeným tlakem a tělesnou teplotou.

Léčba

ODKAZ. Těhotná žena by neměla užívat mnoho léků, proto byste při prvním záchvatu bolesti měli vyhledat lékaře.

Co by v tomto případě měla těhotná žena udělat? Pro spontánní vymizení migrény často stačí léčit zhoršená chronická onemocnění. Vzhledem k tomu, že migréna je důsledkem vaskulární patologie, je k prevenci záchvatů často postačující léčba vazodilatačních, dekongestantních a antiemetických léků (např. Metoklopramidu)..

První nezbytná opatření:

 1. stanovit správný režim spánku a bdělosti;
 2. eliminovat vzpírání a stres;
 3. vyjměte napínací oděv ze skříně;
 4. minimalizovat použití pilulek;
 5. pokud je to nutné - neodmítněte hospitalizaci.

Po porodu migréna zpravidla ustoupí a žena se už neobtěžuje.

Jak zmírnit bolest u těhotných žen?

Existuje několik způsobů, jak se vypořádat s migrénami při přepravě dítěte. Vhodná může být jak léková terapie, tak použití alternativního a alternativního lékařství..

Léky

Jak zacházet s migrénou u těhotných žen? Před použitím jakéhokoli léku byste se měli poradit s lékařem.

Důležité! V raných fázích může lékař zakázat užívání léků k léčbě migrény..

Těhotným dívkám mohou být předepsány léky z následujících skupin:

 • nesteroidní protizánětlivá léčiva. Mají rychlý analgetický účinek, který trvá až 4-6 hodin. Léčiva této skupiny, která jsou povolena během těhotenství, zahrnují ibuprofen, paracetamol a diklofenak..
 • Beta-blokátory (metoprolol, bisoprolol) působí snižováním srdeční frekvence a snižováním tlaku, což nejen snižuje bolest, ale také další prevenci migrény.
 • Antidepresiva (fluoxetin) mají mírné sedativní a proti úzkostné účinky, což pomáhá zabránit depresi a únavě. Fluoxetin je indikován pro emočně nestabilní ženy, v krátkých cyklech a bez náhlého zrušení..
 • Vitamíny a minerály (vitaminy hořčíku B6, B a síran hořečnatý) působí obnovením nervového systému. Síran hořečnatý má také decongestant a antikonvulzivní účinky..

ODKAZ. Paracetamol lze užívat pouze od 13 do 14 týdnů. Běžná protizánětlivá léčiva (aspirin, nimesulid, celekoxib) jsou kdykoli absolutně kontraindikována.

Lidové léky

 • Citronová infuze: nalijte 20-30 gramů čerstvého citronu se sklenicí vroucí vody a mírně vychladněte. Dát si horký nápoj. Nápoj pomáhá snižovat tlak.
 • Éterické oleje. Oleje pomeranče, levandule, máty peprné a citronového balzamu smíchejte ve stejných koncentracích (3-5 kapek) a otřete bolestivou částí hlavy, dokud se necítí teplá..
 • Cibule. Nakrájejte čerstvou velkou cibuli na polovinu a připojte řezanou stranu k místu bolesti po dobu 20-30 minut.
  Léčivý polštář. Šitý polštář sešije z volné látky a naplní se suchými listy třešní, oregana, heřmánku, eukalyptu, maliny. Používejte 2-3 hodiny denně.
 • Tymiánová komprese. Nalijte 30-40 gramů suchého tymiánu 200 ml vroucí vody. Když se ochladíte na pohodlnou, ale vysokou teplotu, navlhčete několik vrstev gázy pomocí získané infuze a naneste na bolestivou oblast. Změna komprese každých 15 minut.
 • Levandulové koupele nohou. V pánvi s horkou vodou připravte 20-30 g levandulových listů. Žena ponoří nohy do vody na 10-15 minut. Relaxační koupele lze opakovat denně.

Masáž

Jak se zbavit bolesti hlavy při masáži? Stačí se řídit jednoduchými pravidly..

Důležité! Nedoporučuje se provádět klasickou tonickou masáž a její variace, ani všechny typy specifické masáže.

Během těhotenství můžete strávit krátkou relaci relaxační masáže, která spočívá v hladění a tření. Odposlech a hnětení se neprovádí. Masáž jakékoli části těla se provádí zdola nahoru, pomalu a ne více než 15 minut.

Těhotná žena může masírovat pokožku hlavy velkým masážním hřebenem. Chcete-li to provést, měli byste sedět v pohodlném křesle, sklopit hlavu a vlasy česat pomalými, lehce stlačujícími pohyby zdola nahoru (od zátylku na čelo). Tato masáž stimuluje krevní oběh a podporuje relaxaci..

Je to nebezpečné pro nenarozené dítě

Migréna je stav, který ohrožuje nejen zdraví ženy, ale i plodu.

Dokonce i krátkodobý jediný záchvat může vyvolat těhotenské komplikace kdykoli:

Z plodu:

 • hladovění kyslíkem;
 • deprese nervového systému a srdce;
 • placentární narušení;
 • předčasný porod nebo potrat;
 • nízká porodní váha;
 • následně - narušení fyzického vývoje, tendence k infekci, slabá imunita.

Na straně matky:

 • hypertenzní krize;
 • preeklampsie a eklampsie (nebezpečné záchvaty);
 • mozková hypoxie;
 • dehydratace.

DŮLEŽITÉ! Nejzávažnější komplikací migrény je migréna, během které je narušena integrita cévy, která živí určitou část mozku. K cévní mozkové příhodě může dojít v kterémkoli trimestru a již během prvního útoku. Důsledky tohoto stavu jsou ochrnutí, paréza, ztráta zraku a další závažné komplikace.

Jak zmírnit bolesti hlavy

K úlevě od bolesti hlavy můžete udělat následující:

 1. Zbavte se těsného oblečení;
 2. Zajistěte přístup na čerstvý vzduch;
 3. Vypijte sklenici horkého velmi sladkého čaje (často pomáhá zmírnit útok);
 4. Masírujte bolestivou část hlavy prsty;
 5. Vdechněte éterické oleje z citronu nebo levandule po dobu 10-15 minut;
 6. Připravte horké koupele na ruce a nohy;
 7. Sledujte odpočinek postele, dokud bolest nezmizí.

Doporučujeme vám sledovat užitečné video na toto téma:

Závěr

Pro minimalizaci možnosti vzniku bolestivého záchvatu během těhotenství je důležité dodržovat jednoduchá preventivní opatření: dostatek spánku, správné stravování, zahřívání, vyhýbání se stresu a přepracování.

Léčba migrény během těhotenství

Útok na migrénu je vždy obtížný. Na několik hodin, nebo dokonce dní, žena prostě upadne z běžného života. Moje hlava je prasklá, nemocná, všechno je nepříjemné, chci plakat. Ještě horší je, pokud se během těhotenství objeví migréna. Koneckonců, žena v pozici nemůže vzít obvyklé léky proti bolesti. Co dělat? Poraďte se s lékařem a najděte bezpečné léky a také použijte alternativní způsoby léčby k úlevě od bolesti hlavy.

p, blockquote 2.0,0,0,0 ->

Proč se migréna objevuje během těhotenství

V průběhu těhotenství někdy trpí migrénou ženy, které se s touto chorobou nikdy nesetkaly. Koneckonců, těhotenství samo o sobě je již dobrým důvodem pro výskyt bolesti hlavy. Proč budoucí matka trpí migrénou?

p, blockquote 3,0,0,0,0,0 ->

 • Kvůli hormonální nerovnováze.
 • Kvůli otoku tkání. Ledviny těhotné ženy se nemohou vyrovnat s eliminací tekutin, což vede k hromadění přebytečné vody nejen na dolních končetinách, ale také ve vnitřních orgánech, mozku.
 • Kvůli mentální nestabilitě. Pocit úzkosti, slzy, podrážděnosti vede k emocionálnímu přepracování.

Vnější faktory mohou vyvolat migrénu během těhotenství:

p, blockquote 4,0,0,0,0,0 ->

 • Deprese, neuróza, stresové pracovní situace, rodinné skandály.
 • Jídlo: čokoláda, káva, horké sýry, uzená masa, jídlo se syntetickými barvivy, s glutamátem sodným.
 • Alergická reakce.
 • Přepracování: tvrdá práce, dlouhé čekání v řadě u lékaře.
 • Špatné návyky: pití, kouření.
 • Přejídání.
 • Změna počasí.
 • Použití velkého počtu léčivých přípravků.
 • Genetická predispozice.
 • Nadváha.
 • Zranění hlavy.
 • Nestabilita krevního tlaku.
 • Nedostatek spánku nebo naopak, nadměrný spánek, zejména ve dne.

Dokonce i krátké hladovění může vést k tomu, že žena vyvine záchvat migrény. Někdy se žena, která se snaží zbavit otoků, začíná omezovat v používání tekutin. Nedostatek tekutin také vede k bolestem hlavy.

p, blockquote 5,0,0,0,0 ->

Příznaky nemoci

p, blockquote 6.0,0,0,0,0 ->

Bolest hlavy je hlavním příznakem migrény. Obvykle je jednostranný, pokrývá chrám, jednu stranu čela, zřídka zadní část hlavy. Obvykle se migréna u těhotných žen neliší od záchvatů, které se vyskytují u běžných žen.

p, blockquote 7,0,0,0,0 ->

Útok na migrénu může začít aurou:

p, blockquote 8,0,1,0,0 ->

 • Žena cítí mravenčení v prstech, necitlivost.
 • Pocit podráždění, mírné úzkosti, úzkosti.
 • Před mýma očima blikají mouchy.
 • Pod hrdlem se valí hromada nevolnosti.
 • Palpitace.
 • V tom bodě hlavy je pocit tíže, těsnosti, která obvykle bolí migrénami.

Útok může začít bez aury. Žena cítí zvlnění v chrámu, který se postupně zvyšuje. Na hlavu je pocit horkého kladiva, v chrámu uvízla rudá pára. Hlava je těžší, nevolnost se mění v zvracení. Před očima spolu s mouchami začnou blikat jasně barevné kruhy.

p, blockquote 9,0,0,0,0 ->

Je nutné otočit nebo naklonit hlavu a pod okem se objeví bolestivé bolesti zad, za uchem se zvětšuje nevolnost. Někdo zapnul světlo - a bolesti hlavy zesílily, hlasitý zvuk - a nepohodlí je vnímáno ještě ostřeji.

p, blockquote 10,0,0,0,0 ->

Když se během těhotenství objeví migréna, jen chcete ležet v naprosto temné, chladné místnosti v tichu a nedělat nic jiného.

p, blockquote 11,0,0,0,0 ->

p, blockquote 12,0,0,0,0 ->

Je migréna nebezpečná pro nenarozené dítě??

Těhotenství je doba, kdy žena, i když trpí fyzickým nepohodlím, přemýšlí o sobě více než o nenarozené dítě než o sobě. Nedávné studie ukázaly, že záchvat migrény způsobuje značné poškození zdraví žen. Těhotná žena je neustále v čele a čeká na návrat bolesti hlavy. S rozvojem záchvatu migrény musí nastávající matka snášet bolest, soustředí se na nepříjemné pocity. Všechny negativní emoce, dítě cítí bolest.

p, blockquote 13,0,0,0,0 ->

Pokud je migréna způsobena poruchou krevních cév, arteriální hypertenze, s rozvojem záchvatu, selhání kardiovaskulárního systému plodu. Není vědecky dokázáno, ale někteří gynekologové věří, že migréna může být nepřímou příčinou zhoršení krevního zásobení placentou, což vede k hypoxii mozku nenarozeného dítěte..

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Migréna a těhotenství nejsou kompatibilní. Tím, že žena souhlasí s léčbou tohoto onemocnění, může nejen odstranit bolesti hlavy, ale i zajistit normální vývoj plodu.

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

Jak zmírnit bolesti hlavy?

p, blockquote 16,0,0,0,0 ->

Nejlepší je stále ve fázi aury zabránit vývoji útoku. Můžete to udělat bez užívání tablet. Efektivní způsoby:

p, blockquote 17,1,0,0,0 ->

 • Pijte sladkou instantní kávu s plátkem citronu.
 • Opláchněte si hlavu teplou vodou a položte si na hlavu zimní klobouk a jděte spát.
 • Osprchujte se.
 • Pijte silný černý nebo zelený čaj s medem nebo mátou, meduňkovým medem, heřmánkem, zázvorem.
 • Jíst mandarinky.
 • Whisky namočte levandulovou vodou.

Krátký odpočinek pomáhá některým ženám. Není nutné spát, jen klidně si lehnout na půl hodiny.

p, blockquote 18,0,0,0,0 ->

Léčebné funkce

Před léčbou migrény během těhotenství musí žena zvážit klady a zápory, poraďte se s gynekologem provádějícím těhotenství. U nastávajících matek je vybrána řada léků, které mají minimální účinek na tělo dítěte.

p, blockquote 19,0,0,0,0 ->

p, blockquote 20,0,0,0,0 ->

Drogová terapie

Existuje mnoho jednoduchých drog, které pomáhají s migrénami, například - Citramon, Aspirin. Jejich použití během těhotenství je však nepřijatelné kvůli negativním účinkům na plod. Jaké léky může neurolog doporučit k pravidelnému používání?

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

 • Nesteroidní protizánětlivé léky, zejména paracetamol. Tento lék potlačuje tvorbu prostaglandinů a pomáhá zmírňovat bolest a zánět..
 • Antispasmodics - No-shpu, Drotaverin, Papaverin. Díky spastickému působení těchto léků je dosaženo relaxace cévních stěn. Svalové napětí je také sníženo, což pomáhá snižovat bolest..
 • Vitamíny Pokud se u ženy vyvine migréna v průběhu těhotenství, je léčba doplněna o vitamínové komplexy, které zahrnují hořčík. Tento stopový prvek pomáhá posilovat krevní cévy mozku, normalizuje metabolismus a zlepšuje přenos nervových impulzů mezi neurony mozku.
 • Triptanové drogy. Těhotné ženy mohou užívat Zomig (hlavní účinnou látkou je zolmitriptan). Lék má rychlou akci, bolest hlavy je eliminována doslova 20 minut po podání. Jiný lék - Relpaks (eletriptan), nemá téměř žádné vedlejší účinky, ale musí být kombinován s opatrností s antibakteriálními léčivy.

Pokud neexistuje přístup k předepsaným lékům a neexistuje síla, která by vydržela bolest, můžete obvyklý Citramon nebo Aspirin užít jednou. Hlavní věcí je nezapomenout, že migrény v časném těhotenství by neměly být léčeny léky obsahujícími aspirin, protože to může vést k patologickým vývojům oběhového a nervového systému nenarozeného dítěte..

p, blockquote 22,0,0,0,0 ->

Pro zmírnění úzkosti, normalizaci duševního a emočního stavu může lékař předepsat těhotné ženě užívající Valerian tablety. Nejsou určeny k léčbě migrény, ale pomáhají předcházet rozvoji záchvatů, které jsou vyvolány stresem..

p, blockquote 23,0,0,0,0 ->

V případě potřeby je nastávající matka předepsána relace psychoterapie, která pomáhá naučit se, jak správně reagovat na stresové podněty, vyhnout se neuróze.

p, blockquote 24,0,0,0,0 ->

p, blockquote 25,0,0,1,0 ->

Masáž a ruční terapie

Žena může ulehčit migrénový záchvat nezávislým masírováním krku, krku a chrámů krouživými pohyby prstů. Neurologové jen zřídka předepisují masáže pro těhotné ženy, věří se, že i v raných stádiích může intenzivní vystavení aktivním bodům těla vést k hrozbě potratu. Pokud ženám pomáhá manuální terapie záchvatů migrény, je lepší kontaktovat zkušeného specialistu, který ji již léčil.

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Pokud žena trpí migrénou a těhotenství je kontraindikací pro lékařské manipulace, lze masáž a ruční terapii nahradit speciálními masážními zařízeními:

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

 • Aplikátor Kuznetsova. Silikonové nebo plastové jehly jsou přilepeny k látkové základně v určitém pořadí.
 • Aplikátor Lyapko. Gumová rohož s kovovými jehlami (stříbro, nikl, železo, měď a další).

Aplikátor můžete během útoku na migrénu použít k úlevě od nepohodlí. Toto zařízení je také vhodné pro pravidelné ošetření. Postup vypadá takto: žena si musí lehnout, dát si pod krk váleček nebo válcovaný ručník a aplikátor. Je vhodné zajistit, aby jehly rovnoměrně kously do krku, páteře a týlní části hlavy. Neomezený čas.

p, blockquote 28,0,0,0,0 ->

Recepty tradiční medicíny

p, blockquote 29,0,0,0,0 ->

Můžete zmírnit bolesti hlavy pomocí lidových metod. Pokud má pacientka během těhotenství migrénu, mělo by se o tom, jak léčit záchvaty, rozhodnout společně s lékařem, což je předpokladem úspěšné léčby. Neuropatologové obvykle schvalují alternativní léčbu a mohou dokonce doporučit několik účinných receptů..

p, blockquote 30,0,0,0,0 ->

 • Komprimuje Horké nebo studené obklady, ledové sáčky nebo gázové dresinky s nastrouhanými brambory, dýně, lopuchu a zelí lze aplikovat na body bolesti.
 • Bylinné čaje. Kopřiva, heřmánek a čínská magnólie jsou vhodné k léčbě migrény.
 • Aromaterapie Pokud není toxikóza, můžete si na zápěstí nebo polštář použít pár kapek čajovníku, rozmarýnu, levandule..

Hlavní podmínkou léčby není poškození. Pokud žena namísto zmírnění stavu pociťuje zvýšení bolesti hlavy, závratě, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

p, blockquote 31,0,0,0,0 ->

Prevence

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Aby se zabránilo rozvoji záchvatu migrény, musí žena dostatek spánku, sledovat její výživu. Můžete také snížit výskyt bolesti hlavy, pokud dodržujete následující pravidla:

p, blockquote 33,0,0,0,0 ->

 • Pravidelně chodte na procházky do parku.
 • Jít plavat.
 • Vypijte alespoň 2 litry tekutiny (pokud nejsou kontraindikace).
 • Během těhotenství si odpočiňte pouze ve svém regionu a odmítejte změnit klima.
 • Vyvarujte se nervového napětí.
p, blockquote 34,0,0,0,1 ->

Taková kombinace, jako je migréna a těhotenství, je u žen docela běžná. Nezačněte se litovat, zhoršujte situaci ponořením do deprese. Dopřejte si migrénu, vést aktivní životní styl, starat se o sebe a své dítě.

Datum zveřejnění: 21/21/2017

Neurolog, reflexolog, funkční diagnostik

Zažijte 33 let, nejvyšší kategorie

Odborné dovednosti: Diagnostika a léčba periferního nervového systému, vaskulární a degenerativní onemocnění centrálního nervového systému, léčba bolesti hlavy, úleva od bolestivých syndromů.

Články O Neplodnosti