Hlavní Výživa

Cystitida během těhotenství: příznaky, léčba a prevence

Cystitida je zánětlivý proces močového měchýře a jedno z nejzávažnějších onemocnění genitourinárního systému. Nemoc je charakteristická hlavně pro polovinu populace ženy díky anatomickým rysům struktury močové trubice, kanál žen je široký a krátký, což umožňuje infekci snadno se dostat dovnitř. Asi 50% žen trpí během těhotenství cystitidou, onemocnění je nebezpečné kvůli komplikacím nejen pro matku, ale i pro dítě, proto vyžaduje okamžitou léčbu. Cystitida u mužů: příčiny, příznaky a léčba.

Příčiny

Hlavním důvodem vzniku cystitidy během těhotenství je aktivní život patogenních bakterií Escherichia coli - Escherichia coli. Dalšími patogeny jsou chlamydie, stafylokoky, Pseudomonas aeruginosa a různé houby. Podmínky, které se vytvářejí během období těhotenství, jsou pro tyto „hosty“ nejsnadnější, protože během těhotenství se hormonální pozadí významně mění a bakteriální mikroflóra sliznic se mění, a to i v intimních oblastech. Mikroby pronikají močovou trubicí po jednání s partnerem nebo v důsledku nedodržení hygienických pravidel po vyprázdnění střev, u nichž je E. coli považována za rezidenta.

Faktory přispívající k onemocnění:

 • oslabení imunity - inhibice obranyschopnosti těla vede k poklesu bariér a pronikání, rozmnožování bakterií, které již ve zdravém stavu již existují na sliznicích pohlavních orgánů;
 • podchlazení - často se cystitida u těhotných žen vyvíjí po podchlazení nebo nachlazení, je velmi důležité, aby ženské nohy byly vždy teplé, ochrana před chladem a větrem je nutná pro dolní část zad, dolní část břicha a oblast vnějších pohlavních orgánů;
 • dlouhodobé užívání léků - dlouhodobé užívání léků, jejichž metabolity jsou vylučovány močí a způsobují podráždění močového měchýře, může také vyvolat cystitidu, navíc tyto léky snižují imunitní systém těla a mění hormonální pozadí;
 • alergie - alergické reakce na různé faktory prostředí se stávají základem pro šíření patogenních bakterií v močovém traktu a močovém měchýři, mohou to být alergie na kosmetické a hygienické výrobky, potraviny, jakož i předměty na intimní hygienu;
 • přehřátí - když se močový měchýř přehřeje (při horkých lázních, návštěvních lázních a saunách), může se změnit složení mikroflóry sliznic, což může u těhotných žen vyvolat rozvoj cystitidy;
 • exacerbace chronických onemocnění močového měchýře - s exacerbací jiných onemocnění se zvyšuje riziko sekundární infekce.

Rizikové faktory pro rozvoj cystitidy jsou doplněny stresovými podmínkami, nošením těsného syntetického spodního prádla, přepracováním, infekčními procesy v jiných orgánech, zejména v orgánech genitourinárního systému. Pozdní těhotenská cystitida se může vyvinout v důsledku fyziologické relaxace močového měchýře, stagnace moči, tlaku zvětšené dělohy..

Příznaky

Cystitida během těhotenství se projevuje v akutní nebo chronické formě. Akutní cystitida má náhlou povahu a výrazné příznaky, nejčastěji se rozvíjí po podchlazení. Choroba se stává chronickou, pokud není adekvátní léčba, v jejím případě jsou její příznaky pomalé, nemusí se v určitých obdobích vůbec objevit, nicméně během období exacerbace se cítí, navíc je mnohem obtížnější zbavit se chronického typu..

Příznaky akutní cystitidy

Příznaky cystitidy v akutní formě jsou způsobeny akutním zánětlivým procesem vyskytujícím se v močovém měchýři a močovém kanálu.

 • časté močení malým množstvím moči;
 • pálení a prudká bolest při močení;
 • falešné nutkání na záchod, pocity neúplného vyprázdnění močového měchýře;
 • bolest v podbřišku;
 • zakalená moč; v moči mohou být detekovány nečistoty krve a hnisu;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • opojení.

Poznámka! Silná intoxikace těla a horečky jsou přímým důkazem toho, že nemoc vstoupila do vážné fáze, vyžaduje lékařský zásah a přiměřenou léčbu..

Jaké je nebezpečí akutní cystitidy? Akutní forma onemocnění představuje hrozbu nejen pro zdraví matky, ale také pro bezpečnost života plodu - zánětlivý proces může jít do ledvin a způsobit rozvoj pyelonefritidy..

Příznaky chronické cystitidy

Příznaky cystitidy během těhotenství v chronické formě jsou méně výrazné. Hlavními projevy nemoci jsou bolest při močení, časté močení a výdej moči spolu s hnisavými nečistotami.

Intenzita bolesti závisí na frekvenci močení. Těhotná žena cítí bolest v kresbě v perineu podél urethrální cesty. Kromě toho může dojít k obecné malátnosti a stresu spojeným s tímto stavem..

Léčba chronické cystitidy, na rozdíl od akutní, nezahrnuje použití antibakteriálních léků, terapie má delší a komplexnější povahu, je zaměřena nejen na ničení škodlivých bakterií, ale také na normalizaci mikroflóry a posílení obecné imunity.

Důsledky patologie

Cystitida během těhotenství v časných stádiích není tak nebezpečná jako v pozdním těhotenství. Navíc žena často zjistí, že je v pozici, kdy je diagnostikována, aby určila přítomnost zánětlivého onemocnění močového měchýře. Ale i cystitida na začátku těhotenství se často stává faktorem, kvůli kterému se objeví závažnější patologické procesy, pokud neprodleně neprodleně nekonzultujete lékařskou pomoc a neprodloužíte nezbytnou léčbu.

Nejnebezpečnějším důsledkem cystitidy během těhotenství je pyelonefritida (zánětlivý proces, který se vyskytuje v ledvinách). Patogenní bakterie pronikají močovodem do ledvin. U těhotných žen je postižena hlavně ledvina. U akutní pyelonefritidy potřebuje těhotná žena hospitalizaci, jinak tento stav ohrožuje zdraví matky a dítěte. Následky mohou být potrat, předčasný porod, nedostatek hmotnosti plodu.

Diagnostika

S rozvojem prvních příznaků cystitidy musí žena vyhledat lékaře a poté podstoupit diagnózu. Teprve po obdržení výsledků lékař provede přesnou diagnózu a předepíše léčbu pacientovi..

Hlavní diagnostická opatření pro identifikaci zánětlivého procesu močového měchýře:

 • obecná analýza moči - pokud se v těle vyskytne zánět, zvyšuje se počet bílých krvinek a detekuje se také protein;
 • celkový krevní test - s cystitidou u těhotných žen, stoupá ESR;
 • Ultrazvuk ledvin a močového měchýře - metoda je nezbytná ke stanovení stavu močového systému;
 • bakteriologická analýza moči - umožňuje identifikovat a určit původce infekčního procesu.

Poznámka! Pro obecný a bakteriologický výzkum je nutné správně vybrat moč, aby byl výsledek spolehlivý. Pro analýzu v dopoledních hodinách se střední část moči shromažďuje ve sterilní nádobě, je nutné ji do laboratoře dát jednu a půl až dvě hodiny.

Léčba

Cystitida v prvním trimestru těhotenství a později může být léčena pouze léky, které absolutně neškodí životu a zdraví nastávající matky a plodu. Zejména je třeba být obezřetný, pokud jde o antibakteriální léky, ale nejen antibiotika, ale i léky pro jiné účely může předepisovat pouze lékař; Tetracykliny a sulfonamidy jsou extrémně kontraindikovány u těhotných žen, antibiotika těchto skupin mohou poškodit vyvíjející se plod..

Antibiotická terapie

Hlavními antibakteriálními léky pro léčbu cystitidy jsou Monural a Amoxiclav, tyto tablety a prášek jsou schváleny pro použití při porodu dítěte a nemají nepříznivý vliv na matku ani na vyvíjející se plod. Léky Monural a Amoxiclav - cystitida během těhotenství nové generace rychle zmírňují příznaky a zmírňují bolest.

Nejúčinnější Monural - dostatek 1 sáček prášku k odstranění bolestivosti. Léčba amoxiclavem trvá 5 až 14 dní. Jakýkoli lék může být vybrán jako lék první volby, po antibiotiku by měl lékař předepsat těhotným ženám léky, které odstraní plný objem moči z močového měchýře, normalizují mikroflóru sliznic a také zvýší celkovou imunitu..

Kanefron

Kanefron je vysoce účinný přírodní rostlinný lék, který je často předepisován těhotným ženám při léčbě cystitidy, účinné látky léku nejen zastavují příznaky, ale také eliminují příčinu onemocnění. Droga nemá prakticky žádné kontraindikace, je snadno tolerovatelná pacienty, kteří jsou na svém místě, a nepoškozuje plod.

Působení drogy Kanefron:

 • normalizuje činnost močového měchýře a ledvin;
 • zvyšuje účinek antibakteriálních léků a zabraňuje rozvoji infekcí;
 • podporuje relaxaci cév močového ústrojí, která zajišťuje nerušené odstraňování přebytečné tekutiny z těla těhotné ženy a zmírňuje otoky;
 • zlepšuje přísun krve do ledvin;
 • má antispasmodický účinek.

Léčba cystitidy během těhotenství Kanefronem v krátké době pomáhá zmírnit celkový stav a zmírnit příznaky cystitidy a jiných infekčních a zánětlivých onemocnění močového systému. Lék má také preventivní účinek a zabraňuje rozvoji urolitiázy..

Lidové léky

Co dělat těhotnou ženu, jak se zbavit cystitidy? Odpověď na otázku spočívá v receptech tradiční medicíny, je však třeba si uvědomit, že lidový lék proti cystitidě během těhotenství by měl ošetřující lékař vyřešit..

Hlavním lidovým lékem, který pomáhá eliminovat zánětlivý proces v močovém měchýři, jsou brusinky. Brusinky obsahují prospěšné látky a kyseliny, které ničí E. coli a další patogenní bakterie. Časté používání brusinkových ovocných nápojů přispívá k oxidaci prostředí v žaludku, bakterie se již nemohou držet na sliznici a jsou vylučovány z těla. Poznámka! Doporučuje se používat teplé ovocné nápoje, červený rybíz má také podobné vlastnosti, do nápoje můžete přidat brusinky.

Co mohou těhotné ženy s cystitidou zbavit:

 • Kořen šípky (2 polévkové lžíce), v drcené formě, nalijte sklenici vařené vody, vařte ve vodní lázni a nechte 15-25 minut. Kmen před pitím, pijte 3x denně po dobu ½ šálku, po třiceti minutách můžete jíst.
 • Červené bobule jeřabin a bobule brusinky se berou v poměru 3: 1, zalijeme 1 šálek vroucí vody, trvejte na tom a filtrujte po dobu dvou až tří hodin. Vezměte takovou infuzi 30 minut před jídlem, dávka 3 mililitry denně, 100 mililitrů. Ve sklenici můžete přidat lžíci medu.
 • Černý rybíz má protizánětlivý účinek. K přípravě léku by měla trvat 6 lžíce. l drcené listy rostliny a nalít 1 litr vroucí vody, musíte trvat na alespoň jednu hodinu. K hotovému vývaru je povoleno přidat med nebo cukr. Vezměte si odvar pětkrát až šestkrát denně, dávka - 1 polévková lžíce.
 • K přípravě dalšího léku je třeba nalít lžíci koprové byliny s 1,5 šálku vroucí vody, nechat 30 minut. Pijte před jídlem za 30 minut, dávkování - jedna třetina sklenice.
 • Pro těhotné ženy je užitečné vzít si ovesný vývar, připravit je velmi snadno - měli byste si vzít sklenici ovsa a nalijte 2 šálky čerstvě vařené vody, potom znovu vařit ve vodní lázni a vařit, dokud se objem nezmění na polovinu. Do připraveného vývaru můžete přidat med, brát lék ½ šálku, režim je třikrát denně.

Lidové léky se používají již od starověku, jedná se o účinný a bezpečný způsob, který uznávají i oficiální medicíny. Upozorňujeme, že většina léků pro léčbu cystitidy, s výjimkou antibiotik, je rostlinného původu. Ale i přes to nemůžete použít bylinné odvar, aniž byste o tom informovali ošetřujícího lékaře. Lékař si musí být vědom všech prostředků a přípravků, které těhotná žena bere. Předtím, než začnete užívat jakýkoli lék, musíte se také ujistit, že neexistuje alergie.

Prevence

Nyní víte, jak léčit cystitidu během těhotenství, ale jak zabránit rozvoji zánětlivého procesu močového měchýře? U ženy, která čeká dítě, je nemoc jednodušší a lépe předcházet, než ji eliminovat.

Prevence cystitidy během těhotenství by měla být zahájena před početí dítěte. Při plánování dítěte by nastávající matka měla určitě podstoupit kompletní lékařskou prohlídku a odstranit všechny zdravotní problémy, pokud existují. Chronické infekce by měly být léčeny před těhotenstvím. I pokročilý kaz nebo zánět mandlí se může později stát hlavními příčinami rozvoje cystitidy u těhotných žen a způsobit infekce jiných vnitřních orgánů..

Nemůžete obejít stranu preventivních opatření, která se týkají osobní hygieny nastávající matky. Žena potřebuje denní mytí teplou vodou s pH neutrálními čisticími prostředky, je ještě lepší provést podobný postup ráno a večer. Těhotným ženám je však zakázáno užívat horké koupele, vyhnete se tak přehřátí a vniknutí detergentů a bakterií do genitálií.

Těhotné ženy by si měly dávat pozor na své zdraví a imunitu, musíte jíst více vitamínů, posilovat ochranné funkce těla a také se vyhýbat podchlazení a nachlazení.

Výživa

Prevence infekčních a zánětlivých onemocnění zahrnuje také výběr a dodržování diety. Výživa by měla být racionální a zahrnovat zdravé potraviny. Užitečné jsou nízkotučné odrůdy ryb a masa, mléčných výrobků a kyselého mléka, zeleniny a ovoce v čerstvé, dušené a pečené formě. Ale smažené, solené, uzené a kořeněné pokrmy z nabídky budou muset být vyloučeny.

Pití by mělo být sledováno, mělo by být hojné. Můžete pít vodu, odvar a čaje, ovocné nápoje. Je zakázáno pít alkohol, sycené nápoje, citrusové šťávy, kávu a nápoje obsahující kofein..

V důsledku silného pití budou budoucí matky často chodit na toaletu, a to je správné - i když není nutkání chodit na toaletu každé 2-3 hodiny, zajistí to bezproblémové odstranění přebytečné tekutiny a bakterií z těla.

Jak zacházet s cystitidou během těhotenství - příznaky, léky

Cystitida je zánětlivý proces, který ovlivňuje stěny močového měchýře. Ženy jsou náchylnější k nástupu této nemoci než muži kvůli vlastnostem jejich těla..

Jejich močová trubice je mnohem širší a kratší, což bakteriím usnadní vstup do močového měchýře. Tato nemoc trpí také často budoucí matky, ale jejich léčba je mnohem obtížnější.

Nebezpečí nemoci pro těhotné ženy

Mnoho těhotných žen má všechny potíže s cystitidou. Zvětšená děloha tlačí na močovod a tím přispívá ke stagnaci moči. Hormonální pozadí ovlivňuje stěnu bubliny a snižuje její tón. Dysbakterióza a změny pH vagíny přispívají k většímu riziku infekce. Proto tyto ženy častěji onemocní.

V těhotenství je cystitida u žen nebezpečnější z jiného důvodu. Pravděpodobnost pyelonefritidy je v tomto případě mnohem vyšší, protože ledviny pracují dvakrát intenzivněji. Odstraňují různé škodlivé látky, metabolické produkty, imunitní komplexy, které se vytvářejí v důsledku narození a vývoje plodu.

Klinický obrázek

Zánět močového měchýře je docela častý v časných stádiích těhotenství. Gynekologové dokonce hodnotí toto onemocnění jako podmíněné příznaky, které naznačují početí dítěte. Vyskytuje se v důsledku přirozeného oslabení imunitního systému způsobeného těhotenstvím, které je nezbytné, aby se zabránilo odmítnutí embrya tělem matky..

S poklesem ochranných sil se aktivují infekce, které jsou v našem těle v pasivním stavu nebo padají z vnějšku. Mohou způsobit zánět urogenitálních orgánů.

Je-li cystitida nebo jiné onemocnění již přítomno v chronické formě, je riziko jeho exacerbace výrazně zvýšeno.

Hlavní příznaky nemoci

Cystitida u těhotných žen se může vyskytnout ve dvou hlavních formách:

Akutní forma zánětu močového měchýře má výraznější klinický obraz. V dolním břiše a při močení jsou silné bolesti, časté močení, někdy dokonce i stoupající teplota.

S předčasnou a nesprávnou léčbou cystitidy se akutní forma onemocnění u těhotných žen zpravidla stává chronickou. Následná exacerbace pak nebude dlouho trvat. K tomu stačí malá podchlazení a opět silné bolesti při močení, časté návštěvy toalety.

Klinický obraz chronického zánětu se příliš neliší od akutní fáze. Rozdíl je pouze v intenzitě příznaků. Během remise může žena mít zvýšenou nutkání k močení a také pociťovat mírné nepohodlí v dolním břiše po fyzické námaze nebo pohlavním styku.

Jak diagnostikovat nemoc?

Lékařské vyšetření na zánět močového měchýře může zahrnovat následující diagnostická opatření:

 1. Rozhovor s pacientem za účelem stanovení závažnosti symptomů a možných příčin onemocnění.
 2. Laboratorní testy (obecná analýza krve a moči, kultivace moči).
 3. Ultrazvuk ledvin a urogenitálních orgánů. Umožňuje detekovat patologické formace, kvůli nimž se mohla vyvinout cystitida.
 4. Cystography. Do močového měchýře se vstříkne radiopakní látka. Umožňuje identifikovat konfiguraci těla a patologické změny v jeho struktuře.
 5. Cystoskopie. Používá se speciální optické zařízení, cystoskop. Pomáhá prozkoumat vnitřní stěny močového měchýře a určit míru poškození.

Absolvování nezbytných studií pomůže určit skutečnou příčinu nemoci a míru poškození vnitřních orgánů genitourinárního systému. To umožní těhotné ženě dostat účinnou léčbu a vyhnout se nebezpečným komplikacím..

Léky

Správná doporučení, jak zacházet s cystitidou během těhotenství, může poskytnout pouze lékař. Ke zničení bakteriální infekce, která se usadila v močovém měchýři, je nutné podstoupit léčbu antibiotiky.

Ne každý lék bude bezpečný pro budoucí matku a její plod, protože tím, že se dostane do krve, může pronikat do tkání budoucího dítěte a způsobit nevratné změny v nich.

Neodborné používání bylinných a homeopatických léčivých přípravků také nepřinese potřebné výsledky, navíc může také výrazně poškodit. Výběr léků by proto měl být poskytován odborníkovi s odpovídající kvalifikací.

Dobrým doplňkem léčby bude brusinková šťáva, která je užitečná pro ledviny. Tento nápoj má vysokou bakteriální aktivitu, je-li správně připraven a všechny vitamíny jsou zachovány. Bude-li odebrána v dostatečném množství a pravidelně, bude docela efektivní při vyplavování infekce z močového měchýře..

Léčba cystitidy během těhotenství má své potíže. Během tohoto období je nežádoucí užívat jakékoli léky. Léčba cystitidy bez antibiotik je však velmi obtížná.

Některá uroantiseptika však lze použít, například Malta. A Furadonin je kontraindikován u těhotných žen v raných stádiích. Po 12 týdnech je velmi pečlivě předepsán a po 20 letech je již považován za relativně bezpečného..

Kromě no-shpy nepoužívají žádné jiné léky proti bolesti a protizánětlivé léky, protože mohou ublížit dítěti.

Bylinné přípravky se v těhotenství hojně používají (Kanefron, Cyston, Urolesan).

V časných stadiích těhotenství byste v žádném případě neměli používat metody instilace močového měchýře (podávání léků přímo do těla). Antibiotika Norfloxacin, aminoglykosidy nejsou povoleny.

Je také nemožné podstoupit fyzioterapeutické procedury, protože mohou vést k hrozbě ukončení těhotenství. Nemůžete brát horké koupele, stoupat nohy a provádět jiné tepelné procedury.

Ale v pozdějších fázích již můžete využít místní teplo ve formě vyhřívací podložky v oblasti močového měchýře, stejně jako fyzioterapii.

Po 20 týdnech je riziko nežádoucích účinků na plod antibakteriálních léčiv sníženo. Již můžete používat amoxiciliny (Flemoxin, Ospamox), některé cefalosporiny (Ceftriaxon, Ceftazidime).

Při chronickém zánětu močového měchýře v těchto časech je již možné použít instilaci močového měchýře se zavedením léků.

Léčba cystitidy lidovými léky

Jak je uvedeno výše, nemůžete samoléčit a příliš se spoléhat na bylinné léky, pokud je žena těhotná.

Alternativní způsoby léčby však mohou být vynikajícím nástrojem pro základní léčbu léky, který doplňuje a zvyšuje jeho účinek..

Mnoho bylin a bylinných přísad je kontraindikováno u těhotných žen. Cystitida během těhotenství lze léčit bylinkami, jako je přeslička přes pole, šípky, horský popel a mnoho dalších s protizánětlivým a antibakteriálním zaměřením..

Léčba akutní cystitidy

V tomto případě jsou povoleny pouze dva syntetické produkty. Jsou to Monural a Amoxiclav.

Monural

Jedná se o antibiotikum, jehož hlavním účinkem je prudké oslabení adheze patogenních bakterií na vnitřní stěny močového traktu. Používá se pro všechny formy cystitidy:

 • akutní
 • chronický
 • asymptomatický.

V raných stádiích je lék předepisován pouze v kritických případech, protože neexistují přesné studie potvrzující bezpečnost léku pro nastávající matky a jejich děti.

Od 12-14 týdnů je droga předepisována častěji. Zde již mohou být použita jiná antibiotika, například cefalosporiny 3. generace (Suprax, Zedex atd.)

Amoxiclav

Jedná se o kombinované antibiotikum penicilinové skupiny. Přestože je antibiotická terapie v těhotenství nesmírně nežádoucí, Amoxiclav je stále předepisován i v raných stádiích. V tomto případě je pečlivě analyzován kompletní klinický obraz a možná rizika..

Lékaři tvrdí, že přestože účinné látky Amoxiclavu pronikají do placenty, je tento lék bezpečný, protože jejich koncentrace je zanedbatelná a nepředstavuje hrozbu pro dítě ani jeho matku. Pro použití tohoto léku v počátečních stádiích jsou však stále zapotřebí dobré důvody.

Někdy existuje názor na nízký terapeutický účinek dosažený při užívání Amoxiclavu. V praxi je však již dlouho testován - dává dobré výsledky.

Léčba exacerbace chronické cystitidy

V přítomnosti chronické cystitidy v matčině těle je věnována velká pozornost prevenci možných relapsů nemoci. Urologické přípravky z rostlinných materiálů (Urolesan, Kanefron atd.), Léčivé urologické čaje na bázi léčivých bylin, zvýšený pitný režim pomohou s tímto úkolem zvládnout..

Strava

Správná výživa hraje velmi důležitou roli při posilování imunity. Přírodní produkty v něm musí převládat..

Musíte se také zakázat všem pikantním, nakládaným a kořenitým pokrmům. Je to tak, že látky obsažené v nich, opouštějící moč, nedráždí stěny močového měchýře a nevyvolávají rozvoj cystitidy.

Brusinkový (brusinkový) čaj nebo ovocná šťáva z bobulí bude velmi užitečná pro cystitidu..

Všechna smažená, uzená a rafinovaná jídla musí být ze stravy odstraněna. Jídlo by mělo být co nejužitečnější pro tělo dítěte a nastávající matku.

Možné komplikace

Léčba cystitidy u těhotných žen by měla být prováděna výhradně lékařem. Jinak může běžící nemoc způsobit vážné komplikace a být nebezpečná pro matku i dítě..

Hlavním rizikem cystitidy je to, že se patogenní mikroflóra může velmi snadno přesunout do ledvin a způsobit v nich zánět. Proto musí být pacient včas léčen adekvátně, aby chránil sebe a jeho plod před vývojem závažných patologií.

Jak zabránit této nemoci?

Léčení cystitidy během těhotenství je velmi problematické, zejména v první polovině. Proto se žena v tomto období musí zvlášť starat o sebe.

Je snazší zabránit nemoci než ji léčit - zní zde velmi užitečně. Kromě toho jsou antibiotika a další léky používané v takových případech kontraindikovány v časném těhotenství..

Pro minimalizaci rizika cystitidy je nutné nejprve dodržovat nejzákladnější standardy osobní hygieny:

 1. Omyjte teplou vodou denně.
 2. Vodní paprsek musí být nasměrován tak, aby nepřinesl infekci z konečníku, tj. Zepředu dozadu.
 3. Pro intimní hygienu používejte speciální kosmetiku.
 4. Dej přednost duši.
 5. Spodní prádlo by mělo být přizpůsobeno anatomickým rysům nastávající matky: volné fit, slabě elastické, vyrobené z přírodních materiálů.
 6. Nemůžete tolerovat, ale pokuste se vyprázdnit močovinu ihned po nutkání.

Nastávající matky by se měly vyvarovat podchlazení. Samozřejmě, že vždy chcete vypadat atraktivní, ale musíte se nejprve postarat o bezpečnost dítěte. Proto je prozatím nutné odložit všechny krátké sukně a maximalizovat teplo.

Hypotermie je jedním z nejnebezpečnějších faktorů vyvolávajících výskyt této choroby..

Prevence by samozřejmě měla zahrnovat dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, proveditelnou fyzickou aktivitu, dobrou výživu.

Cystitida během těhotenství

Cystitida je velmi nepříjemné onemocnění: potřeba běžet na záchod je často spojena s bolestí močení a špatným zdravím.

Jak cystitida ovlivňuje těhotenství? A existují nějaké rysy léčby pro nastávající matky?

Cystitida se nazývá zánět sliznice močového měchýře. Toto onemocnění může být nezávislé, ale často doprovází různá onemocnění močových cest (pyelonefritida - zánět pyelocalicealálního systému a tkáně ledvin; urolitiáza atd.) A genitálie (například colpitis - zánět vaginální sliznice).

Příznaky cystitidy

Cystitida se může objevit v akutní nebo chronické formě. Akutní cystitida je charakterizována nízkou horečkou (obvykle tělesná teplota nižší než 38 ° C, může to být také normální), slabostí, sníženou pracovní kapacitou a charakteristickými místními příznaky, které svědčí, av mnoha případech, přesnou diagnostikou.

Mezi místní příznaky patří:

 • bolestivé močení (bolest na konci močení);
 • časté močení (každých 30-60 minut);
 • bolest v suprapubické oblasti, zhoršená tlakem a naplněním močového měchýře;
 • velmi silné nutkání k močení, bez ohledu na denní dobu a na to, zda je žena v pohybu nebo v klidu;
 • množství moči s jedním močením je malé - ne více než 20 ml;
 • typ moči se může změnit: je zakalený, narůžovělý.

Akutní cystitida trvá 7–10 dní.

Cystitida u žen

Ženy trpí cystitidou častěji než muži kvůli anatomickým rysům močové trubice, protože močová trubice u žen je krátká, široká a téměř rovná - proto je pro mikroby snazší se do ní dostat. Výsledkem je, že se vytváří více příležitostí pro vzestupnou infekci - cestu infekce, ve které patogen vstupuje od spodních částí k překrývajícím, tj. z močové trubice do močového měchýře, z močového měchýře k močovodům a poté do ledvin.

Navíc u žen jsou močový měchýř a genitálie přímo spojeny lymfatickými cévami, kterými infekce (v případě zánětu v genitáliích) volně proniká do močového měchýře.

Je také možné hematogenní (s krví) patogeny vstupující do močového měchýře z jakéhokoli zdroje infekce v těle, ať už jde o hnisavý zánět mandlí (tonzilitida, chronická tonzilitida) nebo zánět žlučníku (cholecystitida) atd..

Pokud žena trpí chronickou cystitidou, je velmi pravděpodobné, že se během těhotenství zhorší. Na pozadí těhotenství se mění hormonální pozadí těla (zvyšuje se množství progesteronu), častěji se zhoršuje poškození vaginální mikroflóry, snižuje se imunita těla - to vše vytváří příznivé podmínky pro exacerbaci cystitidy.

Exacerbace cystitidy také způsobuje podchlazení, které snižuje lokální imunitu, v důsledku čehož se infekce aktivně rozmnožuje a je přenesena do močového měchýře, což způsobuje zánětlivou reakci.

Cystitida: diagnostika onemocnění

Cystitida je diagnostikována hlavně obecnou analýzou moči. Při obecné analýze moči je detekován významný počet leukocytů v důsledku hnisavého výtoku z močového měchýře a červených krvinek. Hematurie (přítomnost červených krvinek v moči) je obvykle fixována na konci močení a je výsledkem traumatu na zanícenou sliznici krku močového měchýře (spodní část močového měchýře) proudem moči. Červené krvinky jsou obvykle málo, ale pokud je jejich počet stále velký, moč získává narůžovělý nádech. V moči se také nachází malé množství bílkovin a mnoho bakterií..

Protože hlavní léčba cystitidy zahrnuje jmenování antibiotik, je nutné provést bakteriologický močový test (kulturu), aby se určilo, který mikrob způsobil nemoc a stanovila se její citlivost na antibakteriální léčiva.

V obecném krevním testu je počet leukocytů zvýšen, rychlost sedimentace erytrocytů (ESR) může být zvýšena.

Léčba cystitidy během těhotenství

Dieta pro cystitidu během těhotenství. V akutním stadiu cystitidy musí těhotná žena dodržovat speciální stravu. Ze stravy musíte vyloučit jakékoli jídlo, které dráždí močový měchýř: kořeněná, slaná, uzená, nakládaná. Doporučuje se snížit množství bílkovin (ryby a maso, tvaroh, fazole, sýr atd.), Měli byste zlikvidovat potraviny, které obsahují hodně soli, škrob (například pečivo a brambory), jakož i sodu a sladkosti obsahující rafinovaný cukr.

Silně zakázáno u alkoholických nápojů s cystitidou, silné kávy a čaje. Celozrnné cereálie, ovoce, zelenina a čerstvé zeleninové šťávy jsou velmi užitečné..

Existuje celá řada produktů, které mohou ve fázi exacerbace nemoci výrazně snížit pálení v močové trubici. Jedná se o vodní melouny a šťávy z mrkve nebo řepy. Měly by být zahrnuty do stravy těhotné.

U cystitidy se vždy doporučuje hodně pít, aby se z těla odstranily produkty zánětu a vitální aktivity bakterií a snížilo se riziko šíření infekce do ledvin: pokud nedochází k otoku, doporučuje se použít 2–2,5 litru tekutiny denně. Je lepší pít nejen čistou vodu, ale brusinkovou šťávu, protože obsahuje přírodní látky, které odolávají bakteriím. Brusinkový džus má stejný účinek; ale je méně kyselá než šťáva.

Fytoterapie. K léčbě cystitidy se používají sbírky léčivých rostlin, mezi které patří medvědice, heřmánek, šípky a třezalka tečkovaná. Tyto byliny mají antibakteriální účinek. Připravte je následujícím způsobem.

Léčebné poplatky za cystitidu

 • Listy medvědice (5 g);
 • Březové pupeny (3 g).

Promíchejte, nalijte 400 ml vroucí vody, vařte po dobu 30 s, trvejte na tom, 20 minut, napětí. Pijte 50 ml 6x denně po dobu 2 měsíců.

Bylinný čaj recept

 • Listy medvědice (3 g);
 • Sekané šípky (3 g);
 • Jitrocel listy (3 g);
 • Třezalka tečkovaná (2 g);
 • Pupeny břízy (2 g);
 • Heřmánek (2 g);
 • Tráva smrková (2 g).

Promíchejte, nalijte 500 ml vroucí vody, vařte 1 minutu, trvejte na tom, 20 minut, napněte. Pijte 100 ml 3krát denně po dobu 4 měsíců, po přestávce opakujte ošetření.

Léky. Cystitida u těhotných žen je léčena antibiotiky ve formě tablet. V prvním trimestru je pro bezpečnost plodu vhodné používat pouze léky ze skupiny penicilinů: AMPICILLIN, AMOXICILLIN.

Od 4. měsíce těhotenství můžete kromě výše uvedených léků používat NITROXYCHINOLIN (přípravek 5-NOC), nitrofurany: FURAGIN, FURADONIN, přípravky kyseliny nalidixové: NEGRAM, NEVIGRAMON, stejně jako antibiotika skupiny cefalosporinů: CEFALEXIN, CEFOROXIM, CEFOROXIM, CEFOROXIM.

Průběh léčby trvá 5-7 dní. Dávkování léku určuje lékař v závislosti na závažnosti onemocnění.

Nedoporučuje se provádět žádné tepelné procedury (vyhřívací podložky, koupele) s cystitidou: mohou vyvolat potrat a zvýšit krvácení (s hematurií). Žena by se však měla oblékat vřele a neměla být zima.

Cystitida: těhotenské komplikace

Cystitida neovlivňuje průběh těhotenství a porodu, ani vývoj plodu. Důvodem je úspěšná léčba cystitidy v naprosté většině případů..

Pokud onemocnění trvá déle než 7-10 dní, pak je při léčbě cystitidy nutné provést ultrazvuk ledvin, protože zánětlivý proces se pravděpodobně šíří do nadložních částí močových cest - ledvinové pánve, ledvin - s vývojem nemoci, jako je pyelonefritida, která je více nebezpečné během těhotenství než cystitida.

Pyelonefritida je rizikový faktor pro vývoj gestózy - závažná komplikace druhé poloviny těhotenství, při které se zvyšuje krevní tlak, otok a bílkoviny v moči.
Pyelonefritida může způsobit předčasný porod nebo placentární nedostatečnost, když plod nedostává dostatek kyslíku a živin kvůli dysfunkci placenty.

Cystitida: prevence nemocí

Pokud jste trpěli akutní cystitidou alespoň jednou, doporučuje se dodržovat některá pravidla pro prevenci této choroby, aby se zabránilo druhé exacerbaci, zabránilo této nemoci a pomohlo normálnímu fungování celého genitourinárního systému:

 • Vyvarujte se podchlazení.
 • Nenoste umělé spodní prádlo.
 • Pijte více tekutin: čistá voda bez plynu, ovocné nápoje z bobulí (brusinky, brusinky, rybíz atd.).
 • Pečlivě dodržujte osobní hygienu.
 • Během praní by měl být vodní paprsek nasměrován zepředu dozadu, takže vyloučíte možnost mikrobů z konečníku do vagíny a vnější otvor zde umístěné močové trubice.
 • Sledujte pravidelné vyprázdnění močového měchýře, protože dlouhodobá stagnace moči v tomto orgánu přispívá k rozvoji cystitidy.
 • Po pohlavním styku se doporučuje močit, protože proud moči vymyje mikroby přijaté od sexuálního partnera z oblasti vnějšího otevření močové trubice.
 • Navštivte svého gynekologa a v případě potřeby urologa. Před každým jmenováním gynekolog požádá o obecný močový test a během návštěvy vyhodnotí jeho výsledky. S nástupem cystitidy uvidí lékař změny v analýze a včas předepíše léčbu. Pokud zřídka navštívíte lékaře, může být onemocnění zahájeno a bude obtížnější se zotavit.
 • Dejte si pozor na plavání ve znečištěných vodách..

Jiným způsobem, jak zabránit cystitidě, je sledovat dietu, která omezuje solené a kořeněné, kořeněné a smažené, nakládané a konzervované potraviny, tj. vše, co může vyvolat podráždění močového měchýře. Výživa by měla být co možná nejpřirozenější, jídla by měla být zlikvidována s přídavkem barviv, látek zlepšujících chuť a vůni. Doporučené mléčné výrobky, hrubá vláknina, ovoce a zelenina.

Diagnóza cystitidy u těhotné ženy: kterou pilulku užívat?

Těhotenství je zvláštní stav ženského těla. Imunitní systém ženy v počátečních stádiích oslabuje, což umožňuje aktivní účast zástupců patogenní flóry. Během tohoto období infekce snadno proniká do močového měchýře a způsobuje cystitidu. Jak stanovit diagnózu a pomoci si?

Proč těhotné ženy mají cystitidu

V malé pánvi u žen je močový měchýř, děloha a konečník, který má pevnou strukturu a určitou tuhost. Tlak dělohy na něj nevede k významným důsledkům. Močový měchýř je měkčí, jeho funkcí je změna objemu, který může dosáhnout 500 ml. Když se naplní, stěny se natáhnou, receptory jsou vzrušeny a existuje nutkání k močení.

Se zvýšením dělohy v důsledku těhotenství je pro močový měchýř málo místa. Plnění se neuskutečňuje na plný objem, ale co nejvíce. Nastávající matka by proto měla chodit častěji na záchod.

Cystitida je zánět sliznice močového měchýře. V tomto případě dochází k podráždění celé stěny. Receptory umístěné ve svalové vrstvě jsou vzrušeny při nejmenším naplnění, vznikají falešné touhy. Úplné vyprázdnění cystitidou je obtížné kvůli bolesti. Zbytková moč se hromadí. Začne sbírat hnis a hlen, aby se usadil písek.

Cystitida u žen se vyskytuje, když je kombinováno několik důvodů:

 • anatomické rysy ženského těla;
 • infekce
 • stagnace moči;
 • snížení imunity.

Anatomie ženského močového systému se vyznačuje tím, že močová trubice je široká a krátká. Průměr je asi 4 mm, délka je 3 až 4 cm, což přispívá k aktivnímu proniknutí infekce vzestupně. Důležitá je také anatomická blízkost konečníku a pochvy, kde je mikroflóra. Při cystitidě se často setí s Escherichia coli nebo dysbióza s vývojem patogenních mikroorganismů, hub.

Během těhotenství dochází k mírnému snížení imunity, aby se zajistilo nasazení plodu snížením rizika odmítnutí. Zvětšená děloha vytlačuje močovou trubici a močový měchýř, což způsobuje přetížení moče. Všechny tyto faktory přispívají k častému výskytu cystitidy u nastávajících matek..

Příznaky nemoci. Je patologie nebezpečná pro dítě?

Při normálním průběhu těhotenství žena nevykazuje žádné patologické příznaky. Příznaky těhotenství (zvýšení břicha, infuze prsu, pigmentace) jsou dobře známy. Jakékoli odchylky by měly upozornit nastávající matku.

S výskytem cystitidy u těhotné ženy se objevují následující obtíže:

 • časté močení
 • křeče při vyprazdňování;
 • kreslení bolestí v suprapubické oblasti;
 • výskyt hlenu a sedimentu v moči, snížení jeho průhlednosti.

Pokud se objeví příznaky zánětu močového měchýře, vyhledejte lékaře. Jakékoli onemocnění, které se vyskytne během těhotenství, může nepříznivě ovlivnit dítě..

Důsledky cystitidy pro plod mohou být vyjádřeny toxickým účinkem produktů zánětlivé reakce na dítě. Zánět může způsobit hypertonicitu dělohy, potrat, intrauterinní infekci plodu.

Jaký je problém s léčbou těhotných žen?

Léčba těhotných žen by měla být vždy prováděna odborníkem, také s cystitidou. Problém je v tom, že dítě s matkou má jeden oběhový systém, jídlo přes pupeční šňůru. Všechny látky přítomné v matčině těle se dostávají do plodu. S kojením přecházejí léky také do mateřského mléka, a proto, aby se dítě nedojčilo, ženy dočasně odmítají kojit.


Ve farmakologii existuje něco jako placentární bariéra. Jedná se o zvláštní funkci místa dítěte spočívající ve selektivním přijetí různých látek do plodu. Většina z nich přichází ve své původní podobě a jen málo z nich se dokáže transformovat a stát se neškodnými..

Různé chemikálie, které vstupují do mateřské krve, jsou pro dítě velmi nebezpečné, protože v prenatálním období jsou kladeny orgány a tkáně. Jedná se o neustálé dělení buněk a jejich diferenciaci. Nejmenší negativní účinek během těhotenství může vyvolat terratogenní účinek, který vede k úmrtí nebo malformacím.

Proces vytváření záložek probíhá v raných fázích. Nemoci matky nebo užívání drog v časných trimestrech tedy mohou ovlivnit plod, což může vést k závažnému porušování pokládání orgánů. V pozdějších fázích - může vést k infekci dítěte nebo opožděnému vývoji.

To se nestane každému, ale takové riziko existuje. Proto je možné ošetřovat těhotnou ženu pouze léky, které jsou bezpečné pro rostoucí malý organismus.

Nemoc matky také ovlivňuje plod. Existuje potřeba terapie tohoto onemocnění. Proto je ve zvláštních pokynech v pokynech uvedeno, že použití během těhotenství je možné v případě, že absence léčby bude mít na dítě ještě horší účinek než samotná droga..

Gynekologové znají řadu léčivých přípravků, které mohou být předepsány těhotným ženám, aniž by se obávaly teratogenních účinků na dítě, a to i v raných stádiích. Takové léky neprocházejí placentou nebo nejsou nebezpečné a neovlivňují pokládání orgánů. Skutečnost, že léčivý přípravek je toxický, je v pokynech vždy přímá. Existují však finanční prostředky, jejichž popis není stanoven během těhotenství. Je uvedeno, že nebyly provedeny žádné studie o těhotných ženách, výrobce nemůže říci nic o účincích na tělo dítěte. Pokud současně existuje důkaz, že léčivý přípravek sám o sobě není toxický a neproniká placentární bariérou, gynekologové jej používají k léčbě nastávajících matek.

Doporučené skupiny pilulek

Léčba cystitidy je založena na patogenezi onemocnění. Zánět močového měchýře je způsoben infekčním agens, bakterie musí být zničeny. Dalším přístupem je mytí sliznice močových orgánů k očištění toxických produktů zánětu. Doplňují léčbu odstraněním příznaků onemocnění, které komplikují život a přispívají k neurotizaci: bolest, křeč, podráždění sliznice. Různé oblasti léčby cystitidy zahrnují užívání léků prezentovaných těmito skupinami:

 1. Antibiotika.
 2. Diuretika.
 3. Protizánětlivé.

Účelem použití antibiotik je destrukce patogenu, který způsobil zánětlivou reakci. Bakterie musí být zcela odstraněny, jinak je možný přechod do chronické formy. Infekční agens mohou přecházet do submukózní vrstvy a stát se zdrojem neustálého zánětu. Proto léčba antibakteriálními látkami poskytuje úplné včasné odstranění nemoci a prevenci chronicity.

Cílem diuretické terapie je zlepšit tvorbu moči za účelem vyplavení produktů rozkladu tkáně ze stěn močových cest. Zvýšení množství moči vede ke snížení koncentrace proteinových metabolitů a dalších látek v něm, které dráždí zánět sliznice. Symptomatická terapie zvyšuje účinek antibiotik a zmírňuje stav pacienta. To snižuje frekvenci nutkání. Konstantní křeč svalové vrstvy vede k neustálému přání vyprázdnit se, komplikuje pronikání léků do místa infekce a způsobuje stagnaci moči. Proto léčebný režim pro cystitidu umožňuje jmenování antispasmodik a protizánětlivých léků.

Jednotliví zástupci: popis, pokyny, riziko pro plod

Za zmínku stojí několik léků vyráběných ve formě pro orální podávání, které jsou povoleny pro léčbu těhotných žen. Měl by je však předepisovat lékař. Všechny ženy jsou různé, existuje průvodní patologie, nesnášenlivost určitých látek. Proto pouze lékař rozhoduje o užívání drog povolených těhotnými ženami po důkladném pohovoru, v každém případě individuálně.

Z antibiotik je amoxicilin schválen k použití. Vyrábí se pod obchodními názvy: Flemoxin, Ecobol, Ospamox. Dávky pro léčbu cystitidy jsou 250 až 500 mg dvakrát denně. Průběh užívání drog je 7 dní. Je povinné stanovit nepřítomnost alergických reakcí na peniciliny. Pokyny mají povolení k pití s ​​cystitidou u těhotných žen ze zdravotních důvodů.

K normalizaci aktivity močových cest, které jsou během zánětu narušeny, se používá bylinný přípravek Kanefron. Obsahuje výtažky z kentaury, lásky, rozmarýnu a pomocných látek. Tento léčivý přípravek má další antibakteriální účinek. Používá se v tabletách po 2 kusech třikrát denně, bez žvýkání. Tento lék neodhalil negativní účinek na plod, neexistují však ani přímé indikace pro použití u těhotných žen. Lék je levný, má rychlý účinek.

Když se nemůžete uchýlit k tabletám

Během těhotenství jsou kontraindikovány další metody expozice, které jsou možné při léčbě cystitidy. Nemůžete použít fyzioterapii, posezení na zahřátém písku, koupele s antiseptiky. To vše může ublížit dítěti..

Tablety těhotné cystitidy lze nahradit jinými metodami. Jsou alternativní pomoc. Jedná se o postupy pro podávání léčivé látky přímo do močového měchýře katetrizací. Vyrábí je výhradně lékař.


Při tomto způsobu léčby se používají roztoky furacilinu, manganu, jiných antiseptik nebo antibiotik. Lékař provede katetrizaci, začne s touto drogou propláchnout močový trakt. Lék se neabsorbuje a nedosáhne plodu. Ohnisko zánětu je však hojně omyté antiseptikem. Pro kurz stačí několik postupů.

Tablety pro akutní cystitidu během těhotenství lze také nahradit jinými lékovými formami. Je třeba poznamenat, svíčky "Viburkol", které se používají k úlevě od zánětu, bolesti a křeče. Kapky "Urolesan" lze použít v takových podmínkách, v pokynech k tomu není přímý zákaz těhotných žen.

Stejné pokyny jsou obsaženy v pokynech k vložce „Fitolizin“. Tento lék obsahuje bylinné výtažky a pomocné látky. Není zakázáno přijímat, ale není přímo doporučováno. Nástroj pomáhá působit na bakterie a odstraňovat písek.

Těhotné ženy mohou brát prášky na cystitidu po konzultaci se svým lékařem.

Podle recenzí je cystitida léčena lépe na začátku onemocnění. Proto nemůžete odkládat diagnózu a přístup k lékaři.

Prevence těhotenství

Lékaři jsou si jisti, že nejlepší léčbou je prevence nemocí. To je zvláště důležité během těhotenství, kdy jsou možnosti léčby omezené. Abychom předešli cystitidě, stojí za to postupovat podle jednoduchých pokynů:

 • sledovat hygienu genitourinárních orgánů;
 • udržujte pánevní oblast v teple;
 • vyprázdněte močový měchýř často, netolerujte;
 • s anamnézou patologie, pravidelně pijte bylinné přípravky.

Rostlinné čaje by měly obsahovat heřmánku a měsíček. Pokud během těhotenství nedochází k otokům, je vhodné pít hodně tekutin. V pánevních orgánech by měl být udržován dobrý krevní oběh: cvičení určená pro těhotné ženy nebo jóga. Při přípravě na mateřství je vhodné podstoupit vyšetření a nezbytnou léčbu před otěhotněním. Pokud se objeví příznaky cystitidy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Cystitida a těhotenství

Mezi zánětlivými onemocněními močového ústrojí zaujímá zvláštní místo cystitida. Toto onemocnění velmi často postihuje těhotné ženy, jejichž imunita je kvůli situaci silně stresována. Léčba cystitidy během těhotenství je klíčem ke zdraví ženy a nenarozeného dítěte.

Nebezpečí cystitidy během těhotenství

Pyelonefritida je nejnebezpečnější a nejčastější komplikací pokročilé cystitidy. Tento stav vyžaduje povinnou hospitalizaci a ošetření v nemocnici. Obzvláště znepokojující pro nastávající matky je otázka, zda cystitida může být pro dítě nebezpečná.

Důsledky pro dítě

Navzdory skutečnosti, že plod je spolehlivě chráněn před vnějšími infekcemi amniotickým močovým měchýřem, s pokročilou formou cystitidy se pro dítě vyskytují následující důsledky:

 1. Předčasné narození nebo potrat.
 2. Únik vody.
 3. Intrauterinní infekce.

Důsledky pro ženu

Je důležité pochopit, že při absenci léčby se cystitida stává chronickou, což se obtížně zbavuje. Mezi možné důsledky patří:

 • zánět ledvin;
 • poškození močového měchýře;
 • paracystitida;
 • mukózní zánět;
 • únik moči;
 • empyém močového měchýře;
 • ulcerativní cystitida.

Chronická nebo akutní cystitida v časných stadiích těhotenství, pokud se neléčí, se stává příčinou vážných patologií u žen a v pozdějších vyvolává předčasný porod.

Příznaky nemoci

Mezi nejčastější a patrné příznaky cystitidy během těhotenství lze rozlišit:

 1. Změna barvy moči na zakalenou nebo narůžovělou.
 2. Přítomnost hlenu nebo kapek krve v moči.
 3. Bolest při močení. Zvláště silná bolest se vyskytuje u žen na konci močení.
 4. Neustálá touha vyprázdnit močový měchýř. Někdy se ukáže, že takové naléhání je nepravdivé nebo je doprovázeno uvolněním pouze několika kapek moči.
 5. Bolest v oblasti močového měchýře, která se zvýší, pokud na toto místo stisknete.

Příznaky cystitidy během těhotenství jsou někdy zaměňovány s fyziologickými změnami spojenými s děložním tlakem na močový měchýř. Je důležité sledovat své pocity a včas navštívit gynekologa, který dokáže stanovit správnou diagnózu..

Léčba

Léčba cystitidy u těhotných žen sestává z komplexu léků, z nichž každý vybírá výhradně ošetřující lékař. V tomto případě lékař vezme v úvahu, do jaké míry přínos léčby překročí možná rizika pro plod. Během terapie by měla být žena sledována gynekologem a pravidelně by měla provádět testy. Pouze v tomto případě lze cystitidu úplně vyléčit.

Léčba časné cystitidy

Je důležité pochopit, že čím dříve je léčba zahájena, tím lepší bude konečný výsledek. U těhotných žen zahrnuje léčba cystitidy následující položky:

 • brát léky;
 • dodržování režimu pití;
 • účel speciální stravy;
 • používání lidových receptů a technik.

V prvním týdnu

Cystitida v raných stádiích, zejména v prvním týdnu, je často zaměňována s projevy těhotenství, v souvislosti s nimiž mnoho žen ignoruje projevy nemoci, dokud se nestane chronickými nebo se nevyskytnou komplikace. Skutečnost je taková, že s počátkem těhotenství začíná zvětšená děloha vyvíjet tlak na močový měchýř, což způsobuje pocit přeplněnosti a touhy po močení. Se zánětem se však k tomuto příznaku přidává bolest a pálení..

Pokud byla cystitida zaznamenána v prvním týdnu těhotenství, pak se odborníci snaží zvolit „mírnou“ terapii. Mezi hlavní metody patří:

 1. Předepisování léků. V zásadě se dává přednost uroseptikům na přirozeném základě..
 2. Soulad s pitím.
 3. Osobní hygiena.

Pokud lze těhotenství, jehož 1. trimestr komplikuje zánět močového měchýře, přerušit, je žena umístěna v nemocnici.

V prvním trimestru

Stejně jako v jiných případech začíná léčba nemoci diagnózou, která vám umožní identifikovat původce zánětu. Poté lékař vybere léčebný režim. Je důležité pochopit, že v raných stádiích je nutné při výběru léků být velmi opatrní, protože existuje vysoké riziko potratu. Obecně se komplex opatření prakticky neliší od těch, která jsou jmenována v prvním týdnu. Cystitida v prvním trimestru by neměla být ignorována.

Pamatujte: samoléčení cystitidy během těhotenství je nepřijatelné, zejména při užívání léků. Taková opatření představují přímé ohrožení života nenarozeného dítěte..

Léčba pozdní nemoci

Ve třetím trimestru, stejně jako v prvních týdnech, je důležité vybrat léky opatrně. Některé z nich mohou obsahovat látky, které mohou vyvolat kontrakce dělohy. Režim léčby v pozdějších fázích je následující:

 • užívání antibakteriálních léčiv;
 • dodržování režimu pití;
 • použití uroseptik na bázi rostlin;
 • v případě potřeby předepisování léků proti bolesti a antispasmodiků.

V některých případech je ženě nabídnuta návštěva nemocnice, aby se riziko komplikací snížilo na minimum.

Co zacházet

Pro odstranění nemoci bez selhání by mělo být použito:

Důležité: výběr léčiv během těhotenství provádí výhradně lékař na základě průzkumu. Pokud odborník nabídne ženě hospitalizaci, neměli byste v žádném případě tuto příležitost odmítnout.

Léčba drogy

Léčba drog během těhotenství spočívá v kombinaci několika skupin drog najednou. Toto opatření umožňuje nejen zničit patogenní mikroflóru, ale také snížit riziko relapsu na minimum. Před zahájením léčby se ujistěte, že jste navštívili lékaře, který vám řekne, co můžete vzít a proč byste se měli zdržet.

Antibiotika

K potlačení patogenní mikroflóry u cystitidy a rychlejšího zotavení jsou během těhotenství nezbytná antibiotika. Kromě toho jsou nezbytné, pokud má žena exacerbaci cystitidy. Během období porodu se obvykle dává přednost prostředkům s minimem vedlejších účinků. Tyto zahrnují:

Antibiotika mohou být během těhotenství ve formě suspenzí, prášků a tablet proti cystitidě.

Nezapomeňte: dávkování léku a doba trvání léčby určuje odborník. Je důležité řídit se doporučeními lékaře a dokončit předepsaný průběh, i když jste prošli senzibilizací při cystitidě, protože při nesprávném užívání antibiotik se u mikroorganismů vyvine rezistence na léky.

Fytopreparace

Nejvýhodnější forma léků během těhotenství. Tyto fondy mají minimální vedlejší účinky a mohou být použity během těhotenství. Dobře se kombinují s antibiotiky a mohou zvýšit jejich účinnost. Mezi bylinné prostředky lze identifikovat:

Bylinné přípravky mají následující vlastnosti:

 1. Diuretický.
 2. Protizánětlivé.
 3. Baktericidní.
 4. Imunostimulace.

Vzhledem k přirozenému složení, pro dosažení plného terapeutického účinku, je vyžadováno dlouhodobé podávání léčiva. V akutní formě bylinné přípravky pijí nejméně 2-3 týdny. V tomto případě je dávkování určeno lékařem, který ví, jak léčit cystitidu u těhotné ženy.

Svíčky

Čípky u těhotných žen mohou být předepsány během těhotenství, a to jak v raných stádiích, tak v posledním trimestru. Tato léčiva jsou bezpečnější než antibiotika ve formě tablet, protože neovlivňují fungování trávicího traktu. Kromě toho se rychleji vstřebávají do krve a začínají jednat. V průběhu těhotenství lze použít následující léky:

 • Polygynax je dobrý lék během těhotenství. Používá se v jakékoli fázi těhotenství. Odstraňuje bolest a zánět močového měchýře, podporuje rychlejší hojení.
 • Hexikon - má antiseptické vlastnosti. Velmi často předepsán v časném těhotenství.
 • Betadine - svíčky pro cystitidu se širokým spektrem účinku. Účinné proti zánětu.

etnoscience

Tradiční medicína pro těhotné ženy v zásadě navrhuje použití léčivých bylin jako léčebných látek. Mezi běžné recepty patří:

 1. Šípkový vývar. K tomu potřebujete 3 lžíce růžových boků, abyste nalili sklenici vroucí vody a vařili v parní lázni asi 10-15 minut. Poté se vývar nechá vyluhovat po dobu 20 minut, filtruje se a odebere se ½ šálku 3-4 krát denně.
 2. Čaj vyrobený z listů černého rybízu. Pít s cystitidou můžete kdykoli. K pití potřebujete 9 polévkových lžící rybízových listů a 1,5 litru vroucí vody. Čaj trvá 30-40 minut, po kterém pijí po celý den.
 3. Brusinková šťáva. Sklenici čerstvých bobulí brusinek bude vyžadovat 1,5 litru vroucí vody. Bobule jsou předem nasekané, poté nality do vody a trvající 30 minut. Pro chuť v ovocném nápoji můžete přidat lžíci medu. Pijte celý den.
 4. Heřmánek vany. Nejprve se na základě heřmánku připraví odvar nebo infuze, ke které se přidá 1,5 litru teplé vody. Obecně 1,5 litru bujónu potřebuje stejné množství vody. Kapalina se nalije do lázně a nechá se v ní 15-20 minut. Teplota vody by neměla být příliš horká, protože to může vyvolat kontrakci dělohy. Vany se nedoporučují v prvním trimestru těhotenství.

Důležité: používání alternativního léku během těhotenství je přípustné pouze po předchozí konzultaci s lékařem.

Akutní cystitida během těhotenství

Akutní forma onemocnění se obvykle objevuje náhle a je charakterizována závažnými příznaky. Vyvolávat problém mohou takové faktory, jako jsou:

 • snížená imunita a hormonální narušení, ke kterým dochází během porodu dítěte;
 • sklon k alergickým reakcím;
 • mačkání žil a krevních cév v močovém měchýři. U těhotných žen je tento důvod nejčastější, protože zvětšená děloha komprimuje moč
 • bublina, narušující plný průtok krve;
 • charakteristika přepracování těhotných žen;
 • podchlazení;
 • mechanická zátěž je další běžná příčina těhotenství spojená s tlakem na močový měchýř.

Následující příznaky u těhotných žen mohou určit, že jste se setkali s touto formou nemoci:

 1. Neustálá touha jít na záchod.
 2. Bolest ve spodní části, která se při stisknutí zesiluje.
 3. Stopy krve v moči.
 4. Zvyšování tělesné teploty na 38 stupňů.
 5. Přítomnost vodního výboje s nepříjemným zápachem.

Chronická forma cystitidy během těhotenství

Hlavním důvodem rozvoje chronické cystitidy u těhotných žen je akutní cystitida, která nebyla úplně vyléčena. Současně je žena znepokojena takovými příznaky cystitidy během těhotenství:

 • časté močení;
 • bolest při močení;
 • bolest v podbřišku;
 • falešné nutkání.

Chronická cystitida se projevuje mimo sezónu, kdy je snížena imunita ženy. Během těhotenství se však relapsy vyskytují mnohem častěji.

Hlavním nebezpečím chronické cystitidy je zvýšené riziko zánětu přechodu do ledvin. V tomto případě se vyvíjí pyelonefritida, která při absenci pomoci vede k postižení a dokonce ke smrti. Kromě toho se mohou při porodu vyskytnout závažné komplikace, včetně infekce dítěte během průchodu porodním kanálem..

Zánětlivý proces ovlivňující genitourinární systém během těhotenství představuje přímé ohrožení nejen pro matku, ale také pro nenarozené dítě. Terapie nemoci během tohoto období se provádí pod dohledem odborníka. Je důležité přesně vědět, jak zacházet s cystitidou během těhotenství!

Články O Neplodnosti