Hlavní Analýzy

Měření těhotenství

Při každém jmenování na prenatální klinice lékař měří obvod břicha budoucí matky, krevní tlak, tělesnou teplotu a její hmotnost. O čem tyto indikátory „mluví“ a proč je tak důležité je kontrolovat během těhotenství? Všechny tyto ukazatele nesou nepochybně mnoho důležitých informací pro lékaře, který sleduje zdravotní stav budoucí matky. Některé z nich pomáhají lékaři posoudit, zda těhotenství probíhá normálně, zatímco jiné umožňují rozhodnout, jak se porod uskuteční..

Měření pánve

Pohybem podél porodního kanálu prochází dítě kostní strukturou - malou pánví. Pokud má žena nějaké abnormality, jako je zúžení kostí pánve nebo šikmá pánev, existuje riziko, že se jí dítě nebude moci projít.

Na konci těhotenství porodnice-gynekologka na základě údajů z měření pánve rozhodne, jak nastávající matka porodí - sama nebo potřebuje císařský řez..

Velikost pánve určuje lékař pomocí speciálního zařízení - tazomeru. Vypadá to trochu jako kompas se zakřivenými nohama..

Žena leží na gauči a poněkud snižuje kalhoty nebo sukni, aby bylo možné změřit její pánev v bok. Gynekolog aplikuje nohy tazomeru na pánev a boky budoucí matky a provádí několik měření.

Pokud lékař obdrží velikosti o 1,5 až 2 cm menší než stanovená norma, provede diagnostiku anatomicky úzké pánve. To znamená, že dítě během porodu nebude schopno procházet kostí pánve a v tomto případě budete muset mít císařský řez.

Měření břicha

Během těhotenství se obvod břicha znatelně mění, protože dítě roste a děloha roste. Zpravidla se bříško začíná znatelně měnit od 12. týdne u hubených žen nebo od 16. týdne u nastávajících matek s velkolepějšími podobami. Od 12. týdne bude lékař při příštím jmenování nutně měřit obvod břicha centimetrovou páskou. Měření se provádí při každém jmenování a zaznamená se na kartu, poté lékař analyzuje, jak roste děloha.

Tento ukazatel se měří, když žena leží na gauči - nemá tedy vliv na tón břišních svalů. Někdy, zejména pokud je těhotenství druhé nebo třetí, se břišní svaly oslabí, což zvyšuje rychlost. Dalším důležitým předpokladem pro provedení tohoto měření je to, že nastávající matka musí před jmenováním lékařem jít na záchod, aby přetékající měchýř neovlivnil studii. Centimetrová páska se nachází ve dvou bodech: v nejhlubší části ohybu páteře vzadu a na pupku vpředu. Na základě těchto údajů gynekolog vypočítá gestační věk. Například, když si žena nepamatuje přesně datum poslední menstruace, ultrazvukové údaje a velikost obvodu břicha pomohou určit datum narození a později i přibližnou hmotnost dítěte. Obvod břicha dosáhne svého maxima ve 36. až 38. týdnu. Podle zákona se množství plodové vody snižuje, hlava dítěte je tlačena ke vchodu do malé pánve (což je jeden z únosců porodu), proto se indikátor snižuje.

Obvod břicha je více než normální (pro každé období se liší) může mluvit o obezitě budoucí matky, o příčné poloze plodu v děloze, velkém plodu, polyhydramniích. Obvod břicha méně než obvykle naznačuje zpoždění ve vývoji a růstu plodu, placentární nedostatečnost, oligohydramnios.

Měření tlaku

Tento ukazatel je velmi důležitý během těhotenství. Někdy se může tlak zvýšit, zatímco dítě čeká, i když to bylo vždycky normální před početí. Lékař by měl tento ukazatel měřit při každém jmenování, protože si žena často nemusí všimnout zvýšení tlaku.

Před měřením tlaku by nastávající matka měla klidně sedět, odpočívat a relaxovat po dobu 10-15 minut. Pokud vyšplhala po schodech nebo byla nervózní, tlak neustále stoupá. Než se tedy vydáte do ordinace, musíte se uklidnit a uvolnit se..

Norma se považuje za tlak 120 až 70 - 80 mm RT. Umění. Pokud ukazatele přesáhnou obrázek 140/90 mm RT. Art., Je považován za vysoký krevní tlak a je považován za vysoký krevní tlak. Odborníci se však zpravidla nezakládají na standardních ukazatelích, ale na počtu takzvaného „pracovního“ tlaku - toho, který byl u ženy konstantní ještě před těhotenstvím. Pokud budoucí matka měla zpočátku tlak 90/70 mm RT. Art., Pak 125/90 je pro ni již známkou hypertenze. Jaké je nebezpečí vysokého krevního tlaku? Problém je v tom, že to může vést k předčasnému oddělení placenty, gestóze, narušení placenty, což způsobuje zhoršení výživy plodu a zpomalení růstu a dokonce i hrozbu ukončení těhotenství. Proto musí lékař sledovat hladinu tlaku při každém jmenování.

Měření tělesné teploty

U nastávajících matek se zpravidla od samého začátku (od početí) zpravidla tělesná teplota mírně zvyšuje z 37,0 na 37,2 ° C. To je považováno za zcela normální a je způsobeno působením důležitého těhotenského hormonu progesteronu..

Nejsou zde žádné funkce a teplota se měří nejběžnějším a nejznámějším způsobem - v podpaží.

Horečka se často stává prvním příznakem virového onemocnění a objevuje se ještě předtím, než nastávající matka začne kýchat a kašel. Někdy si žena nevšimne horečky, takže tato studie musí být provedena při každém jmenování. Pokud gynekolog zjistí, že indikátor je nad normálem, předepíše další vyšetření - rozbor krve, moči a v případě potřeby ultrazvuk.

Měření hmotnosti

Při první návštěvě lékař také měří hmotnost nastávající matky. Je zřejmé, že se tento indikátor mění v průběhu těhotenství. V závislosti na složení může nastávající matka v průměru přidat od 7 do 16 kg.

Při první návštěvě vypočítá lékař index tělesné hmotnosti (BMI) podle vzorce BMI = tělesná hmotnost, kg / (výška, m) 2.

Ukazatel menší než 16 označuje výrazný váhový deficit, 16-18,5 - asi podváhu, 18,5-25 - asi normu, 25-30 a vyšší - nadváhu. Při BMI větším než 25 může žena přidat 7-9 kg, s BMI 18,5-25 - 12-13 kg, s BMI menší než 18,515-16 kg. Pokud nastávající matka přidá příliš mnoho, nemusí to příliš dobře ovlivnit průběh těhotenství. Kromě toho ve třetím trimestru může nadměrný přírůstek hmotnosti „signalizovat“ edém - jeden z prvních příznaků závažné těhotenské komplikace gestózy.

Všechna měření, která provedl lékař při každé návštěvě na prenatální klinice, tedy nejsou zbytečná. Proto navštivte svého lékaře včas, abyste se ujistili, že je vše v pořádku s vaším zdravím, což znamená, že se dítě cítí dobře!

Celkové skóre: 5 Hlasů: 5

Konzultant

Nigmatullina Leila, terapeutka, kardiologička, překladatelka.

Státní lékařská univerzita v Bashkiru. Fakulta: Lékařská fakulta, leden 1999 - leden 2005

Obvod břicha za týden

Obvod břicha: norma a odchylky, jejich příčiny

Obvod břicha během těhotenství je nutně měřen gynekology v nastávajících matkách, které k nim přicházejí na schůzku. A budoucí matky samy také milují změřit bříško, aby se ujistilo, že roste, což znamená, že se vyvíjí, přibírá na váze a své dítě.

Obvod břicha po dobu týdnů roste individuálně, ale ve většině případů je vždy alespoň malý, ale růst. V průměru se objem od 12 týdnů zvyšuje o 1 centimetr týdně. A lékaři se ujistili, že roste, nezohledňují jednotlivé velikosti. Jedna žena může mít zpočátku velký objem v důsledku nadváhy. A druhý může být velmi tenký. Samozřejmě hodně záleží také na přírůstku tělesné hmotnosti během těhotenství, protože dochází k ukládání tuků, a to i na břišní stěně..

Mnoho nastávajících matek má zájem, když začíná břicho těhotných žen růst, v jakém období bych si měl koupit nové, svobodnější oblečení? Ne dříve než 12 týdnů. A až do 16-18 týdnů v podstatě bříško, které si budoucí matky samy všimnou, není děloha, která se zvětšila, ale pouze střeva nabobtnáná plyny. Obvykle ráno po záchodě je bříško téměř neviditelné. Ale večer dorůstá. A pak ženy rádi fotí samy sebe do zrcadla a předvádějí své břicho.

Pokud chcete vědět, jaká je norma obvodu břicha do týdnů těhotenství, můžete to vidět v tabulce. Ale je naprosto jisté, že se nemusíte bát, pokud se tam nehodíte do žádných norem. Jak jsme psali dříve, dynamika růstu je důležitější než konkrétní čísla. Pokud vás to zajímá, můžete odhadnout, že obvod břicha do konce těhotenství bude přibližně 100-110 cm.

Výška dna dělohy a obvod břicha měří lékař při každé návštěvě těhotné pacientky. A tato data jsou zaznamenána na ambulantní kartě nastávající matky. Podle získaných dat jsou vytvářeny grafy, grafy a pokud je žena vyřazena z jejich limitů, je obvykle předepsán ultrazvuk.

Proč může být břišní obvod menší než norma? Existuje několik možných důvodů.

1. Nízká voda. Spolehlivě je diagnostikována ultrazvukem, na kterém je stanoven index plodové vody. Mírné oligohydramnie obvykle nemají příčiny. Obvykle se pozoruje ke konci těhotenství. Skutečné oligohydramnie se vyskytují v některých malformacích plodu, často spojovaných s močovým systémem. Méně často je oligohydramnium spojeno s částečným výtokem plodové vody..

2. Nesprávné měření. Musí být prováděny stejným lékařem. Stává se, že sestra nebo jiný lékař měří žaludek a výsledky jsou úplně špatné.

3. Podvýživa. Ne všechny nastávající matky dobře přibývají na váze. Někdo se snaží dodržovat dietu nebo je podvyživený z nějakého jiného důvodu, například kvůli toxikóze. Pokud nedochází k přibývání na váze nebo pokud nastávající matka zhubne, lékaři předepisují nebo dokonce dávají zdarma speciální výživu mléka pro těhotné ženy jako doplňkovou výživu.

4. Hypotropie plodu. To je taková patologie, ve které je plod menší, než by měl být v daném gestačním věku. V souladu s tím je bříško menší než normální. Přestane růst podle potřeby. Velikost plodu je určena ultrazvukem. Pokud skutečně existuje hypertrofie, pak jsou data ze studie toku krve plodu velmi důležitá, ať už se jedná o nějaké porušení. A pokud je vše víceméně dobré, lékař v dynamice jmenuje ultrazvuk. V případě, že plod zastavil nebo téměř přestal růst - žena porodila. Dítě se tedy pravděpodobně narodí zdravě.

A břišní obvod je více než normální z jiných důvodů..

1. Polyhydramnios. To je, když je index plodové vody nad normálem. Příčiny této patologie jsou diabetes u matky, malformace plodu, různé infekce.

2. Velké ovoce. Od přibližně druhé poloviny těhotenství se děti vyvíjejí velmi individuálně. Pokud břicho mámy rychle nabývá objemu, může se stát, že v ní roste velké dítě. Lékař může pomocí ultrazvukové studie stanovit přibližnou hmotnost plodu. Pokud je to pravda, doporučuje se ženě zkontrolovat její stravu, z ní co nejvíce odstranit rychlé uhlohydráty a také testovat na cukrovku..

3. Rychlé přibírání na váze, obezita. Ženám se doporučuje sledovat jejich stravu a pravidelně trávit půst..

4. Vícečetné těhotenství. Z tohoto důvodu si myslíme, že je vše jasné.

5. Pozice plodu. Někdy může dítě ležet přes dělohu a matčina bříško získává další objem. A po změně polohy se hlasitost zmenší.

Jak změřit bříško? Lékaři to nedoporučují, protože existuje vysoká pravděpodobnost chyby. Výsledky měření, které jste obdrželi, nemusíte brát velmi vážně.

Tabulka obvodu břicha podle týdne těhotenství (chladicí kapaliny) a děložního pozadí (VDM):

Těhotenský týdenVDM, cmChladivo cm
122-6-
šestnáct10-18-
dvacet18-2470-75
2220-2672-78
2422-2775-80
2624-2877-82
2826-3280-85
třicet28-3382-87
3230-3385-90
3432-3587-92
3633-3890-95
3836-4092-98
4034-3895-100

Tato měření musí být prováděna lékařem. V tomto případě by nastávající matka měla ležet na zádech na pevném povrchu. Měření se provádí s centimetrovou páskou od ochlupení kosti do tzv. Děložního fundusu - to bude hodnota jeho postavení. Žaludek se také měří vleže. Obě tyto hodnoty jsou pro lékaře důležité. Nejpřesnější z nich je však stále výška dna dělohy. U všech těhotných žen by to mělo být přibližně stejné..

Objem a tvar břicha během těhotenství

Objem a velikost břicha jsou závažné parametry pro stanovení normálního vývoje těhotenství.

Co ovlivňuje velikost břicha během těhotenství

Během těhotenství žaludek roste v důsledku vývoje dítěte, růstu dělohy a zvýšení objemu plodové vody. Na samém začátku těhotenství (přibližně do 12. týdne) se velikost břicha u budoucích matek nemění, protože rostoucí děloha ještě nedosáhla hranice pubis. Ale počínaje 2. trimestrem se děloha postupně zvedá k pupku, břicho ženy se začne obcházet a ty kolem jejího pozorování se mění v jejím stavu..

To vše je samozřejmě velmi individuální a bříško těhotné ženy může růst dříve nebo později a také může být mírně za nebo před normou v závislosti na následujících faktorech:

 • Velikost plodu a jeho poloha;
 • Anatomické rysy a pleť ženy;
 • Přírůstek hmotnosti nastávající matky;
 • Počet embryí;
 • Dědičnost;
 • Objem plodové vody.

Existují však určité meze, závažné odchylky od kterých mohou naznačovat určitá porušení ve vývoji dítěte a během těhotenství.

Jak roste žaludek těhotné ženy

V průběhu těhotenství se obvod a tvar ženského břicha mění v souladu se změnami rozměrů dítěte, dělohy a objemu plodové vody přibližně následujícím způsobem.

 • V období 4 týdnů je děloha podobná velikosti jako slepičí vejce a po dalších čtyřech týdnech - husí.
 • Ve 12. týdnu dosahuje její horní hrana k okraji ňadra a její dno je cítit stěnou pobřišnice..
 • 16 týdnů - spodní část varhan se nachází přibližně uprostřed mezi ochlupením a pupkem.
 • 20 týdnů - děloha stále roste aktivně a téměř dosahuje svého pupku okrajem (nachází se někde o dva centimetry níže). Během tohoto období se těhotná bříško začíná výrazně zvyšovat a oblévat..
 • 24 týdnů - spodní část dělohy je cítit v pupku.
 • 28 týdnů - spodní část těla se nachází asi dva centimetry nad pupkem.
 • 32 týdnů - děloha se nachází ve středu vzdálenosti mezi sternem (xiphoidní proces) a pupkem a pupek doslova „zmizí“ z povrchu břicha.
 • 38 týdnů - horní okraj dělohy dosahuje nejvyšší úrovně mezi žebra a spodní částí hrudní kosti.
 • 40 týdnů - ženský pupek silně vyčnívá a děloha mírně klesá.

K určení vývoje dítěte a těhotenství obecně je nutné pravidelně měřit břicho ženy a pečlivě sledovat jejich změny..

Možnosti měření břicha

Hlavními parametry, které bude gynekolog měřit při každém rutinním vyšetření od zhruba patnáctého týdne, jsou obvod břicha ženy a výška děložního fundusu.

Jsou to poučné indikátory; to znamená, že můžete sledovat dynamiku růstu dítěte a jeho porušování. Je třeba také poznamenat, že zájem a hodnota nejsou parametry samy o sobě, ale jejich dynamika, která byla pozorována alespoň několik týdnů.

Obecnými měřícími standardy jsou, že před zákrokem musíte vyprázdnit močový měchýř, poté si lehněte na tvrdý povrch, narovnejte si nohy na kolenou a úplně odpočívejte..

Obvod břicha během těhotenství

Obvod břicha by se měl měřit tak, aby páska předního metru vedla podél linie pupku a zadní část podél lumbální vychylovací linie. Normy obvodu břicha (AF) během těhotenství jsou stanoveny podle zvláštní tabulky, je však třeba poznamenat, že v něm je povolena chyba asi dvou až tří týdnů - to je asi 10 cm.

Těhotenský týdenChladivo cm
dvacet70–75
2272–78
2475–80
2677–82
2880–85
třicet82–87
3285–90
3487–92
3690–95
3892–98
4095–100

Pokud je břišní obvod větší než normální

Pokud se při příštím gynekologickém vyšetření ukáže, že těhotné ženy mají mnohem vyšší normu, doporučuje se podstoupit další vyšetření, aby se vyloučily následující patologie:

 • Dlouhodobé těhotenství (pokud je objem plodové vody asi 2–5 l, v některých případech 10–12 l);
 • Drift bublin;
 • Chorionepiteliom.

Kromě toho, pokud těhotenství ženy překročí 38 týdnů,

V takových případech se obvykle doporučuje pacientovi podstoupit císařský řez.

Pokud je obvod břicha menší než normální

Příliš malý břišní obvod, který je výrazně „za“ normou, může naznačovat:

 • Zpoždění ve vývoji dítěte v důsledku placentární nedostatečnosti;
 • Malovody, obvykle doprovázející těžké formy gestózy;
 • Přemístění.

Pokud se při další prohlídce ukáže, že

Tyto příznaky se mohou objevit v případě závažných komplikací nebo dokonce úmrtí plodu..

Výška děložního pozadí během těhotenství

Výška dna dělohy (VDM) je velmi důležitá pro diagnostiku jakýchkoli abnormalit ve stavu nastávající matky, jakož i pro výpočet gestačního věku podle týdnů. Průměrně je u žen v reprodukčním věku délka dělohy přibližně 8 cm a během období těhotenství se postupně zvětšuje a do 40. týdne dosahuje přibližně stejné délky - 40 cm.

VDM se měří pomocí centimetrové pásky, jejíž nulový konec musí být aplikován na začátek ochlupení, poté se posune nahoru a zastaví v bodě, kde pružnější část břicha prochází do měkčí. Výsledná vzdálenost bude indikátorem, který gynekologové nazývají výškou dna dělohy.

Normálně by měla odpovídat fetálnímu věku dítěte (gestační věk po týdnech), plus nebo mínus 1-3 cm.

Týdny těhotenstvíVýška dna dělohy, cm
8–98–9
10–1110–11
12–1310–11
14-1512–13
16-1714–19
18–1916-21
20-2118-24
22-2321–25
24–2523–27
26–2725–28
28–2926–31
30–3129–32
32–3330–32
34–3531–33
36–3732–33
38–3932–37
40–4135–38

Pokud je výška fundusu vyšší, než je obvyklé

Dno dělohy u těhotné ženy je nad normální v následujících případech:

 • Příliš velké dítě;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Nesprávná prezentace dítěte;
 • Polyhydramnios;
 • Úzká pánev u těhotné ženy.

Pokud je výška dna dělohy menší než obvykle

Tato situace může naznačovat, že těhotná žena:

 • Termín je nesprávný;
 • Nedostatek vody;
 • Fetální zpomalení růstu;
 • Velmi široká pánev.

Mimochodem, někdy mohou být tato čísla použita k hrubému stanovení hmotnosti plodu: proto musí být výška dna dělohy vynásobena obvodem břicha. Porodníci říkají, že chyba této metody je asi 150 g, ale těhotné ženy říkají, že je zcela nepřesná, a někdy chyba může dosáhnout kilogramu.

Závěrem je třeba poznamenat, že se přísně nedoporučuje samostatně měřit VDM a chladicí kapalinu během těhotenství a provádět diagnózy na základě získaných hodnot - pravděpodobnost chyby spojené se zbytečným stresem je příliš vysoká.

Tvar břicha

Tvar břicha budoucí matky je dalším ukazatelem, kterému gynekologové a porodníci často věnují pozornost. Ovlivňuje to mnoho faktorů, včetně:

 • Rozměry dítěte, tempo jeho vývoje a umístění;
 • Hmotnost nastávající matky, tvar pánve a její postava, zejména tloušťka tukové vrstvy břicha;
 • Počet embryí;
 • Stav břišních svalů.

Hovorit o některých standardech je v tomto případě samozřejmě docela obtížné, protože i pro jednu ženu s několika různými těhotenstvími může její bříško vypadat velmi odlišně, ale odborníci si stále ještě všimnou některých souvislostí mezi vlastnostmi těla budoucí matky a rysy průběhu těhotenství:

 • V ideálním případě má břicho v normálním průběhu těhotenství pravidelný, vejčitý, mírně špičatý tvar a v primiparousi je nasměrován ostrým koncem nahoru a při nesení druhého, třetího atd. dítě - směřovalo dolů. Pokud má matka úzkou pánev, bude zvláště výrazný tvar jejího břicha ve druhém trimestru.
 • Kulaté nebo dokonce čtvercové břicho může být se slabými břišními svaly, nesoucí velké dítě nebo velké množství plodové vody. Navíc, pokud má malá, křehká žena dítě, které je o něco větší než obvykle, její břicho může také vypadat velké.
 • Velké kulovité břicho poměrně často naznačuje těhotenství ve vodě, proto vyžaduje další vyšetření.
 • Hruška ve tvaru břicha je také obvykle typická pro těhotné ženy s příliš malým abs, jejichž svaly nejsou schopny dítě správně držet, takže břicho mírně klesá dolů.
 • Velké, špičaté břicho se vyskytuje u dvojčat, trojčat atd., Stejně jako u matek s charakteristickými anatomickými rysy, tj. S úzkou pánví.
 • Malá, elegantní, téměř neviditelná bříško je někdy známkou oligohydramnií, ale může se vyskytnout také u křehkých žen nesoucích podobně křehké malé dítě..
 • Nerovnoměrný asymetrický tvar označuje nesprávné (příčné nebo šikmé) zobrazení plodu. Například při příčném podání bude břicho ženy vypadat jako vodorovně podlouhlý ovál.

Odchylky od normy

V takových případech by se změna tvaru břicha měla týkat ženy?

Tato situace může naznačovat některá porušení, která vyžadují nápravu a dokonce ošetření..

Jak se měří výška děložního pozadí a co tento indikátor znamená??

Výška postavení dna dělohy je indikátorem, podle kterého gynekolog posuzuje správný vývoj dítěte a těhotenství obecně. Každá nastávající matka by měla vědět, co tento indikátor znamená, jak jej měřit a co je považováno za normu.

Obecné vlastnosti konceptu

V průběhu těhotenství se v ženském těle mění mnoho věcí. Vnitřní změny jsou často spojeny se skutečností, že při vývoji plodu získává děloha odpovídající velikost a zbývající orgány se pohybují, aby jí poskytly dostatek místa.

Vzdálenost od ochlupení kosti do nejvyššího bodu, kde je děloha hmatná, se nazývá její výška. Ukazuje se, že výška děložního pozadí je velikost, na kterou děloha během těhotenství roste.

To je jeden z možných nepřímých ukazatelů, podle kterých můžete určit úroveň vývoje plodu..

Měření výšky děložního pozadí: u lékaře i samostatně

V prvním trimestru může gynekolog skrze vaginu pociťovat zvětšenou dělohu. Neměli byste to dělat sami na krátkou dobu. Ale s růstem plodu je to snazší - na začátku druhého trimestru se děloha rozšiřuje za hranice pánevních kostí a snadno se cítí žaludkem.

Během recepce lékař ucítí žaludek a změří jej centimetrovou páskou, poté zaznamená výsledky. Doma se můžete pokusit zopakovat jeho jednání..

Před měřením je třeba vyprázdnit močový měchýř - jinak mohou být ukazatele nepřesné.

K měření výšky děložního pozadí budete potřebovat centimetrovou pásku - nejběžnější pásku, kterou používají švadleny k měření. Budete si muset lehnout na záda a narovnat si nohy. Pak jemně prsty prohmatejte žaludek, počínaje od ochlupení nahoru. Břicho bude dosti těžké. Tento bod je spodní částí dělohy. Pak musíte změřit vzdálenost od začátku cesty k tomuto bodu. Tento ukazatel je výška děložního pozadí..

Podívejte se na video, které ukazuje, jak správně měřit:

Standardy pro výšku děložního pozadí v různých časech

Co v konkrétním případě lze považovat za normu, závisí na několika faktorech:

 • počet krbu;
 • velikost dítěte;
 • intrauterinní poloha dítěte;
 • individuální vlastnosti ženského těla;
 • patologické stavy.

Pokud je dítě svobodné, velikost je v normálním rozmezí, umístění v lůně je správné a žena nemá žádné rysy ovlivňující velikost dělohy (například neexistuje polyhydramnios nebo oligohydramnios a její výška je průměrná a její pleť je normální), pak bude indikátor:

 • 6 cm po 16 týdnech;
 • 12-14 cm po 20 týdnech;
 • 20 cm po 24 týdnech;
 • 24-26 cm po 28 týdnech;
 • 28-30 cm ve 32 týdnech;
 • 32-34 cm za 36 týdnů;
 • 28-30 cm za 40 týdnů.

Rovněž se považuje za normální, pokud je ukazatel přibližně stejný jako gestační věk, pokud jde o týdny: kolik týdnů - kolik je indikátor v centimetrech.

Výška děložního pozadí se neustále zvyšuje. Klesá o několik centimetrů jen pár dní před porodem.

Při vícenásobném těhotenství se obraz trochu mění. V 16. týdnu je rozsah normy od 15 do 28 centimetrů. Ukazatele mohou překročit normu od 2 do 12 cm ve srovnání se singletonovým těhotenství.

To není neobvyklé v případech, kdy jsou ukazatele sotva vyšší než norma pro těhotné ženy s jedním dítětem do 28 let a dokonce až do 30 týdnů těhotenství s dvojčaty. Nepanikařte: děti mohou lhát a vyvíjet se různými způsoby, ale je lepší neodmítnout další vyšetření.

Pokud odchylky přesáhnou 3 cm, naši lékaři mohou být zmateni hledáním důvodů a poslat nastávající matce na další vyšetření a dokonce předepsat léčbu. Vyšetření často ukazuje, že všechno je v pořádku s dětmi, ale gynekologové stále předepisují Actovegin, Curantil a další terapii, která je v této situaci zbytečná. V civilizovaných zemích se proto na tento ukazatel nespoléhají a vůbec ho neměří.

Mnoho akreditovaných porodníků-gynekologů zvažuje měření výšky děložního fundusu starověké učení sovětské lékařské fakulty, a proto se spoléhají pouze na výsledky ultrazvuku plodu..

Možné příčiny ukazatelů pod normálním stavem

Existují případy, kdy je při měření výška stoje děložního pozadí menší než je obvyklé.

Chybné určení termínu je jedním z nejčastějších důvodů. Pokud žena poprvé přišla na LCD k registraci ve druhém trimestru, a to až do 12 týdnů, jak by mělo být, pak se doktorovi nepodaří vždy přesně spočítat, kolik týdnů těhotenství již probíhá. V zásadě se to ve zvažované situaci děje v důsledku přítomnosti nestabilního nebo dlouhého menstruačního cyklu u ženy, jakož i jeho absence, například pokud k dalšímu těhotenství došlo během kojení předchozího dítěte a menstruace ještě nebyla po porodu. Z tohoto důvodu se skutečné údaje mohou lišit od těch, o nichž se předpokládalo, že jsou chybně.

Nízká voda (nedostatečné množství plodové vody) může být také důvodem pro odchylku ukazatele v menším směru: je málo vody, proto se děloha nezvýší správně. Může se vyskytnout na pozadí dehydratace, užívání nikotinu a některých léků (například ACE inhibitory). Dalším příznakem závažné oligohydramnie je bolest během pohybu plodu. Pro detekci oligohydramonů stačí plánovaný ultrazvuk.

Široká pánev s nízkými indikátory výšky děložního fundusu má jednoduché vysvětlení: děloha má mezi pánevními kostmi dostatek prostoru, takže se nemusí zvedat. Není to patologie.

Kromě široké pánve mohou existovat i další fyziologické rysy: miniaturní postava, vliv genetického faktoru a další.

Nesprávná (boční nebo šikmá) poloha plodu může také způsobit nízký výskyt. Vysvětlení je jednoduché - díky této poloze dítěte se děloha nezvýší, ale do stran.

Zpožděný vývoj plodu je nejnepříjemnější z možných důvodů, kdy dítě v lůně nezískává dostatečnou váhu. Kromě fyziologických důvodů (malý růst matky nebo otce) může dojít ke zhoršení vývoje placenty nebo pupeční šňůry, přítomnosti infekce, špatných návyků, jakož i srážení krve a v důsledku toho nedostatečné výživy plodu živinami a kyslíkem. Nemusí existovat žádné živé příznaky, ale lékař při vyšetření si všimne, že plod může být ve vývoji opožděn a předepíše ultrazvuk.

Předpokládá se, že nízká hmotnost nastávající matky je hlavním znakem toho, že se dítě narodí jako lehké. Ačkoli je to někdy pravda, nestojí za to uvažovat o stanovení tohoto faktoru. Naopak, mnoho velkých žen má malé děti s nízkou hmotností.

Možné příčiny ukazatelů nad normální

Pokud je ukazatel výšky děložního pozadí vyšší než je obvyklé, může to mít také několik důvodů.

Pokud plod překoná normy stanovené pro toto období ve svém vývoji, je logické, že děloha bude větší než obvykle. Často se to týká těch, kteří mají podobnou situaci v rodině starší generace a velká velikost plodu je způsobena genetikou.

Druhým důvodem je přítomnost dvou, tří nebo více plodů v děloze. Každá z nich potřebuje místo a každá z nich roste - proto se také výrazně zvyšuje děloha.

Úzká pánev u ženy může zabránit tomu, aby se děloha rozšířila v celé šířce, a na místo, které potřebuje, bude shora. Proto bude výška dna více než obvykle.

Dalším důvodem je vysoká voda, velké množství plodové vody. Stanovení jejich objemu může být obtížné. Mezi příznaky patří burčící zvuk, bolest a těžkost, velký objem břicha na úrovni pupku, dušnost způsobená tlakem na bránici. Pokud se tyto příznaky objeví na pozadí diabetes mellitus, infekčních nemocí, poruch fungování srdce a krevních cév a Rh konfliktů, je nutná ultrazvuková vyšetření. Polyhydramnios se také může vyvinout s více těhotenstvími, zhoršenou tvorbou plodu v důsledku velkého plodu a v pozdějších stádiích - v důsledku narušení funkce polykání u dítěte.

Samotný indikátor výšky děložního pozadí přináší velmi málo informací. Nelze objektivně posoudit normální průběh těhotenství a úplný vývoj plodu, a pokud je to nutné, včas včas identifikovat patologii a přijmout nezbytná opatření. Z tohoto důvodu existuje ultrazvuk plodu.

Výška děložního pozadí během těhotenství a po porodu. Jak změřit výšku děložního pozadí? Proč měřit výšku děložního pozadí. Příčiny neshody ve výšce děložního pozadí

Často kladené otázky

Jaká je výška děložního pozadí?

Výška děložního fundusu je úroveň, na které je umístěn děložní fundus ve specifickém gestačním věku, stejně jako po porodu. Spodní část dělohy je horní kupolovitá část dělohy, která je umístěna nad místem, kde se tělo dělohy spojuje s vejcovody. Dno je dno nakloněno dopředu. Je to dno těhotné dělohy, které se můžete cítit rukama, protože tato část dělohy se během růstu „zvedá“ a pohybuje se od malé pánve do břišní dutiny směrem k bránici (svalová destička, která odděluje hrudní dutinu od břišní dutiny)..

Jak změřit výšku děložního pozadí?

Výšku děložního pozadí můžete měřit po 13–14 týdnech těhotenství. Až do této doby je děloha umístěna uvnitř malé pánve, to znamená, že nevyčnívá nad ochlupení kosti, proto nepodléhá palpaci a měření z vnějšku. Až do 13. týdne těhotenství, tj. V prvním trimestru, může být dno dělohy pociťováno pouze bimanálním nebo obouručním vyšetřením, kdy gynekolog vloží jednu ruku do vagíny a druhou rukou přitiskne dolní část břicha a snaží se přiblížit obě ruce. Tato metoda však neposkytuje zvláštní informace o gestačním věku, proto jsou všechna měření výšky stoje děložního pozadí prováděna ve druhém trimestru těhotenství (po 12 týdnech).

Měření výšky děložního pozadí se provádí následujícím způsobem:

 • použitím konvenční centimetrové pásky;
 • šířka příčných prstů (2 příčné prsty jsou 3 až 4 centimetry);
 • anatomické památky.

Při měření výšky děložního pozadí leží žena na gauči na zádech s lehce ohnutými nohama. Je důležité připomenout těhotné ženě, že močový měchýř musí být před změřením výšky dělohy prázdný. Nejprve bude lékař pociťovat břicho těhotné ženy, aby určil polohu plodu, samý spodní konec dělohy a část plodu, která je umístěna ve spodní části. Doktor se tak stane nalevo od těhotné ženy, která je obrácena k ní, položí dlaně na děložní fundus a nasměruje hroty prstů obou rukou k sobě. Tato technika se nazývá Leopoldova první technika. Poté, co lékař určí nejvzdálenější bod dna dělohy nad ochlupením, pomocí měřicí pásky změří vzdálenost od okraje dělohy (ochlupení) k bodu, kde je určeno dno dělohy..

Místo centimetrové pásky můžete použít prsty. Prsty přitisknuté k sobě, obvykle index a střední, jsou umístěny napříč na břicho těhotné ženy. Výška děložního pozadí je v tomto případě určována počtem prstů mezi hlavními anatomickými orientačními body - bosom, pupek a xiphoidní proces hrudní kosti.

Proč musím měřit výšku děložního pozadí?

Výška postavení dna dělohy je indikátorem, který indikuje normální nebo zhoršený průběh těhotenství, možné abnormality plodu a nemoc matky. To je jeden z ukazatelů tzv. Gravidogramu (latinsky „gravida“ znamená „těhotná“). Gravidogram je tabulka, kterou lékař vyplní při každé návštěvě těhotné ženy a která odráží průběh těhotenství ve formě grafů. Během těhotenství je nutné sledovat změnu výšky stoje děložního pozadí a porovnat změnu výšky v každém týdnu. Takže získejte křivku výšky děložního pozadí.

Měření výšky děložního pozadí je nezbytné pro stanovení:

 • gestační věk a korelace výšky děložního fundusu s gestačním věkem;
 • novorozence a jeho odhadovaná hmotnost;
 • děložní kontraktilita ihned po narození;
 • stupeň kontrakce dělohy v poporodním období a návrat k velikosti před těhotenstvím.

Těhotenství podle výšky děložního fundusu (výška děložního fundusu za týden)

Výška děložního pozadí je jedním z parametrů, podle nichž porodníci určují gestační věk. S příchodem ultrazvuku (ultrazvuk) způsob stanovení gestačního věku podle výšky děložního fundusu poněkud ztratil svůj význam z důvodu menší přesnosti, ale přesto se stále používá při vyšetření těhotné ženy. Faktem je, že přesnost nelze ultrazvuk použít příliš často, a měření výšky děložního fundusu zůstává neobjektivním a snadným způsobem stanovení gestačního věku v týdnech, které může využít nejen lékař, ale i těhotná žena..

Výška děložního pozadí v týdnu

Výška postavení dělohy (v centimetrech)

Poloha děložního pozadí poblíž anatomických památek

Odhadovaný gestační věk (v týdnech)

Uprostřed mezi ňadrem a pupkem.

2 příčné prsty pod pupkem.

Navel level.

2 příčné prsty nad pupkem.

Uprostřed mezi pupkem a xiphoidním procesem sternum.

Na úrovni pobřežních oblouků, téměř v procesu xiphoidů.

Uprostřed mezi pupkem a xiphoidním procesem sternum.

Minimální výška děložního pozadí je 5 centimetrů nad ňadrem a maximální je 40 centimetrů. Po 20 týdnech těhotenství by měla být výška dna podmíněně rovna gestačnímu věku plus nebo mínus 1 - 3 centimetry.

Dno dělohy je nejvyšší po 36 týdnech těhotenství, když děloha dosáhne bránice. Vynechání děložního pozadí blíže k 40 týdnům je způsobeno tím, že hlava plodu sestupuje do pánevní dutiny, což je typické pro primogenní ženy. U vícečetných žen se tak nestane v důsledku přetížených svalů břišní stěny, které netlačí na dělohu, jako v primiparas, v důsledku toho se spodní část dělohy mírně odchyluje dopředu. U primogenních žen je tedy výška postavení děložního fundusu ve 32 a 40 týdnech těhotenství stejná.

Nejednotnost výšky děložního pozadí a gestačního věku

Jak plod roste, děloha roste, takže výška jeho dna se určuje každý týden výš a výš. Až 28 týdnů se výška stoje děložního pozadí zvyšuje o 1 - 2 cm za týden, z 28 na 36 týdnů - o 0,5 - 1,5 cm za týden a po 36 týdnech o 0,2 - 0,5 cm za týden. Pokud se výška nezvýší nebo naopak děloha „stoupá“ příliš rychle, pak se tato situace nazývá nesoulad gestačního věku a výšky děložního fundusu.

Následující faktory ovlivňují nesoulad ve výšce děložního fundusu a gestačního věku:

 • faktory na straně matky - šířka pánve ženy, nemoc matky, patologie dělohy;
 • fetální faktory - hmotnost plodu, množství plodové vody, poloha plodu v děloze, patologie ovlivňující plod.

Důvody nesouladu výšky postavení děložního pozadí s těhotenstvím

Výška stoje na pozadí dělohy je „za“ o 2 centimetry nebo více

Výška dna dělohy se měří o 2 nebo více centimetrů více, než se očekávalo

 • nesprávný výpočet těhotenství do data poslední menstruace;
 • zdravý plod, ale s nízkou tělesnou hmotností;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • nedostatek vody (malé množství plodové vody);
 • nesprávná poloha plodu v děloze;
 • široká pánev těhotná.
 • dvojčata nebo vícečetná těhotenství;
 • nepřesné datum početí;
 • plný močový měchýř;
 • úzká pánev u těhotné ženy;
 • zdravý plod s velkou tělesnou hmotností;
 • gestační diabetes (diabetes mellitus, který se vyskytuje během těhotenství);
 • polyhydramnios (nadměrná plodová voda);
 • pánevní prezentace plodu („nohy nebo hýždě vpřed“);
 • cystický drift (nádor membrán).

Nejběžnějším důvodem nesouladu načasování těhotenství a výšky děložního fundusu je nesprávný výpočet. Přibližný gestační věk je určen datem početí nebo datem poslední menstruace. Ne všechny ženy sledují menstruační cyklus, den ovulace (den, kdy je vajíčko uvolněno uprostřed cyklu, kdy je možné otěhotnět), pravidelnost menstruačního toku a nelze vždy přesně označit den, kdy byl pohlavní akt předpokládán, což vedlo k početí a těhotenství. Proto, pokud těhotná žena nebyla zaregistrována v prvním, ale ve druhém trimestru těhotenství, je pravděpodobnost nesprávného výpočtu termínu.

Tělesná hmotnost plodu závisí na genetických programech a není vždy známkou patologie. Při zpoždění nebo překročení rychlosti růstu dělohy však lékaři takové těhotné ženy pečlivě sledují..

Šířka pánve také ovlivňuje výšku děložního pozadí. U nastávajících matek s úzkou pánví se děloha pohybuje rychleji z dutiny malé pánve, protože samotná pánev se často ukazuje jako nekonzistentní a děloha začíná růst před plánem. Díky široké pánvi se děloha zcela vejde do pánevní dutiny a není v žádném spěchu pro zvětšení její délky.

Množství plodové vody ovlivňuje výšku děložního pozadí, protože tekutina zvětšuje velikost dělohy. Pokud je plodová (plodová) tekutina malá, pak děloha roste pomaleji, zatímco s přebytkem plodové vody je nucena protáhnout se.

Pozice plodu v děloze vždy ovlivňuje výšku jeho dna. Spodní část dělohy je vysoká, pouze pokud je velká část plodu (hlava nebo hýždě se složenými nohami), to znamená, pokud je plod umístěn podélně (svisle). Pokud je záda plodu lokalizována v děložním pozadí, je tato pozice definována jako příčná nebo šikmá. S příčnou a šikmou polohou plodu roste děloha více do šířky, takže dno je určeno níže. Současně, pokud na konci těhotenství strana vagíny není obrácena k hlavě plodu, ale k jeho hýždím nebo nohám, pak je děloha vyšší, než by měla být.

Ultrazvuk je přiřazen těhotné ženě k objasnění příčiny nesouladu..

Výška děložního pozadí a tělesná hmotnost plodu

Výšku děložního pozadí lze použít k hrubému odhadu hmotnosti plodu a ke stanovení jeho úplného trvání. Pro tento účel se použije vzorec Zhordania, podle kterého, pokud vynásobíme výšku děložního fundusu obvodem břicha těhotné ženy, získáme hmotnost plodu. Obvod břicha se měří také centimetrovou páskou a vždy u pupku.

Výška děložního pozadí po porodu

Po narození se děloha zmenšuje, její stěny jsou silnější, kulovitého tvaru a postupně se vrací do hruškovitého tvaru. Všechny tyto reverzní změny se nazývají děložní involuce. Stupeň převratu dělohy lze posoudit přesně podle výšky jeho dna, počínaje třetím stupněm porodu (období po narození plodu po oddělení a narození placenty) a po porodu.

Ihned po narození plodu se děloha prudce zmenšuje a je stanovena na úrovni pupku. Po oddělení placenty od stěny dělohy se její dno zvedne nad pupek a odkloní se doprava. Po narození placenty je děloha již výrazně snížena a je určena dvěma příčnými prsty pod pupkem. První den po narození je dno dělohy stanoveno na úrovni pupku nebo 13-15 centimetrů nad ochlupením. Každý den klesá dno dělohy o 1 - 1,5 centimetru. Pátý den se spodní část dělohy nachází uprostřed vzdálenosti mezi ochlupením kosti a pupkem a již 2 týdny po narození se děloha opět schovává za ochlupení kosti.

Pokud těhotná žena měla výšku stoje na dně dělohy, která byla vyšší než by měla být v průběhu těhotenství, pak s největší pravděpodobností budou procesy invaze dělohy v poporodním období pomalejší.

Jak změřit výšku děložního pozadí doma?

Postup měření výšky děložního pozadí je jednoduchý a žena ji může provést doma sama. Musíte změřit výšku centimetrovou páskou. Při absenci centimetrové pásky může žena použít i prsty a umístit je napříč na přední stěnu břicha. Měření prsty se provádí s přihlédnutím k tomu, že 2 příčné prsty jsou přibližně 3 až 4 centimetry. Před měřením výšky děložního fundusu je třeba vyprázdnit močový měchýř, protože celý močový měchýř může lehce tlačit dělohu směrem nahoru, což navíc narušuje proces pocitu děložního fundusu.

Při nezávislém určování výšky postavení dna dělohy by žena měla udělat následující:

 • leží na tvrdém povrchu (měkká matrace nebude fungovat, protože tělo „selže“ a přirozená boule těhotné dělohy může být méně výrazná);
 • cítit ochlupení kosti (kosti v podbřišku);
 • cítit dno dělohy, postupně stoupající od pubis k pupku a vyšší (dno dělohy se cítí jako hřeben s fuzzy obrysy);
 • změřte vzdálenost mezi pubí a spodní částí dělohy umístěním nulové značky na horní hranu ochlupení.

Je gestační věk vždy možný výškou děložního pozadí??

Měření výšky děložního fundusu není přesná metoda pro stanovení gestačního věku. Dno dělohy nemusí odpovídat gestačnímu věku stanovenému nad nebo pod předepsanou hladinou pro normální těhotenství. Na výšku děložního pozadí působí mnoho faktorů. S obezitou, cukrovkou v nastávající matce, v přítomnosti několika plodů uvnitř dělohy, je dno dělohy určeno výše. Pokud plod v děloze není umístěn vertikálně, ale horizontálně nebo diagonálně, stejně jako s malým množstvím plodové vody, malou hmotností dítěte, je spodní část dělohy nižší, než by měla být ve specifické době těhotenství..

Kde by mělo být dno dělohy určeno gestačním věkem?

Hlavními pokyny, podle kterých lze snadno určit výšku děložního pozadí a přibližný gestační věk, jsou ochlupení na ohanbí (místo splynutí dvou ochlupení v dolním břiše), pupek a dolní hrudník nebo xiphoidní proces. Pokud nelze cítit dno dělohy, je gestační věk menší než 12 týdnů. Jakmile dno dělohy začne stoupat nad ochlupení, je to cítit. Přibližný gestační věk v tomto případě bude 13-14 týdnů. Pokud je dno dělohy stanoveno na úrovni pupku, pak již probíhá 22-24 týdnů těhotenství, a pokud je nad pupkem 26-28 týdnů, ve 32 týdnech se dno dělohy nachází téměř uprostřed mezi pupkem a hrudní kostí. Na stejné úrovni bude spodní část dělohy před porodem, v posledních 40 týdnech těhotenství. Mezi 32 a 40 týdny se dno dělohy zvedne a téměř dosáhne hrudní kosti.

Když se výška stoje děložního pozadí měří 15 centimetrů nad lůnem?

Pokud je dno dělohy stanoveno 15 centimetrů nad lůnem (ochlupení), znamená to, že dno dělohy je umístěno přibližně na úrovni pupku. Tato úroveň výšky má spodní část dělohy v období 20 až 22 týdnů těhotenství. Také na úrovni pupku je den po porodu stanovena výška děložního pozadí.

Ve kterém týdnu těhotenství dosahuje výška postavení děložního pozadí 38 centimetrů?

Výška postavení děložního pozadí 38 cm je stanovena přibližně ve 36 - 38 týdnech těhotenství. Po tomto období byste neměli očekávat ještě větší nárůst fundusu dělohy. V posledním měsíci těhotenství, a zejména v posledních 2 týdnech, může být dno dělohy měřeno na stejné úrovni nebo dokonce mírně nižší než v 36 - 38 týdnech. Faktem je, že blížící se k porodu u primiparous žen, hlava plodu mírně klesá a zaujímá pozici blíže ke vchodu do malé pánve, přestává být mobilní (lékař zkoumá poměrně pevnou hlavu plodu v dolním břiše). U vícečetných dětí se to nemusí stát, pokud byly svaly břišní stěny v předchozích těhotenstvích výrazně zarostlé..

Výška děložního pozadí

Obsah:

Výška děložního fundusu (VDM) nebo výška děložního fundusu je vzdálenost mezi horním okrajem stydké kosti a horní stěnou dělohy vyčnívající z pánevní dutiny. Děloha roste v závislosti na růstu plodu a počínaje koncem 4. porodního měsíce (16 týdnů) je dno dělohy již k dispozici pro měření přední stěnou břicha. Před tím lékař určí vaginální vyšetření rychlost růstu dělohy.

Jak se provádí měření?

Informace Měřte VDM při každé návštěvě těhotné prenatální kliniky, počínaje 16. týdnem těhotenství

Za tímto účelem leží žena na gauči s narovnanými nohama a nejlépe s prázdným močovým měchýřem a lékař měří výšku děložního fundusu centimetrovou páskou. Studie trvá pouze jednu minutu, ale umožňuje vám posoudit povahu růstu plodu, jeho polohu a množství plodové vody.

Obecně jsou přijímány hodnoty VDM odpovídající specifickému gestačnímu věku, je však třeba mít na paměti, že se jedná o individuální ukazatel a jeho hodnota se může lišit do 3 cm. Od 24 týdnů těhotenství se výška postavení fundusu dělohy obvykle kryje s gestačním věkem. A pár dní před porodem, kdy je fetální hlava instalována v pánevní dutině, klesá dno dělohy o 2 - 3 cm.

Výška děložního pozadí v týdnu

Tabulka: Děložní fundus stojící v různých stádiích těhotenství.

Gestační věkVDM v cm.Anatomické památky VDM
16 týdnů6 - 8Uprostřed vzdálenosti mezi pubis a pupkem
20 týdnů11 - 122 prsty pod tlačítkem na břiše
24 týdnů22-24Navel level
28 týdnů27 - 292 až 3 prsty nad pupkem
32 týdnů31 - 33Uprostřed vzdálenosti mezi pupkem a xiphoidním procesem
36 týdnů35 - 37Na úrovni xiphoidního procesu a pobřežních oblouků
40 týdnů32 - 33Uprostřed vzdálenosti mezi pupkem a xiphoidním procesem

Možné příčiny nesouladu VDM

VDM pod normální hodnotou

Pokud je výška dna dělohy nižší než normální, může to znamenat:

 • Chyba při určování délky těhotenství;
 • Široká prostorná pánev u vysokých velkých žen;
 • Vnitřní retardace růstu;
 • Nízká voda - snížení množství plodové vody;

VDM nad normální

Pokud je AMD vyšší než obvykle, může to znamenat:

 • Velké ovoce;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Úzká pánev;
 • Nesprávná poloha plodu;
 • Polyhydramnios - zvýšení množství plodové vody.

K monitorování stavu plodu, jeho růstové rychlosti a množství plodové vody také měří obvod břicha (chladicí kapalinu) v pupku. Tento ukazatel do značné míry závisí na individuálních charakteristikách ženy a tloušťce podkožního tuku, proto se bere v úvahu dynamika zvyšování obvodu. Pomocí těchto dvou ukazatelů na konci těhotenství můžete vypočítat odhadovanou hmotnost plodu. Za tímto účelem vynásobte hodnotu VDM chladicí kapalinou. Například, pokud je VDM přesně 36 cm a chladicí kapalina je 95 cm, pak získáme možnou hmotnost dítěte - 3420 gramů.

Informace Pokud ukazatele výšky postavení fundusu dělohy neodpovídají době delší než 3 cm, lékař předepíše těhotným ženám další vyšetření. Provádí se ultrazvuk plodu, dopplerometrie a kardiotocografie a na základě získaných výsledků je předepsána léčba a je stanovena taktika nadcházejícího porodu..

Zobrazit skrýt komentáře (3)

Komentáře (3)

Někdy se mi zdá, že by nebylo špatné číst naše gynekologové, alespoň takové články. Moje výška děložního pozadí během těhotenství byla nad normální, ale doktorovi to bylo jedno. Řekla, že všechno bylo v pořádku. Již v porodnici říkali, že vysoká voda a to způsobuje dětské problémy. Teď jsem si uvědomil, že každý centimetr je důležitý, aby bylo všechno v bezpečí s dítětem.

A měl jsem z toho štěstí, byl jsem pozorován kvalifikovaným lékařem. Během celého mého těhotenství se stála výška děložního pozadí shodovala s gestačním věkem, tj. Ve 24 týdnech VDM byla 24 cm, ve 28 týdnech - 28 cm, i když ve stejnou dobu jsem podle výsledků ultrazvuku ve 28 týdnech dostal i oligohydramnios, i když to není nic neovlivnilo to. Je dobré, že jsem podstoupil léčbu včas a všechno se vrátilo k normálu.

Bohužel jsem s doktorem neměl velké štěstí. Ukázalo se, že během vyšetření řekli, že se mnou všechno je v pořádku, ale ve skutečnosti se ukázalo, že je to špatné, počet týdnů se neshodoval s centimetry. ani jeden takový, děvčata na oddělení řekla to samé, obecně, zanedbávání mladých maminek. Díky Bohu, všechno fungovalo a já normálně porodila zdravé dítě.

Články O Neplodnosti