Hlavní Výživa

Co potřebujete vědět o porodu? Tři období

Těhotenství v životě každé ženy je nepochybně velkým štěstím. Mnoho nastávajících matek se však často obává, jak k porodu dojde, zejména u prvního. Správná příprava a znalost procesu porodu pomůže ženám v práci překonat strach a účinně se vypořádat s obtížným úkolem, kterému je v den porodu čelit.

Normální dodávka nastává zpravidla podle termínu (od 37 celých týdnů do 42.). U bezúhonných žen je délka práce v průměru 13–16 hodin. Až příště všechno půjde rychleji: asi 7-12 hodin. V každém případě se však jedná o individuální pojem..

Při porodu jsou 3 období: zveřejnění (pravidelné kontrakce), vyhoštění (pokusy a narození dítěte), narození placenty.

Několik dní a někdy i týdny před narozením dítěte si může nastávající matka všimnout změn ve svém zdraví - předchůdcích porodu. Důvodem jsou hormony, které jsou produkovány v jejím těle po celou dobu těhotenství. Těhotná žena může trpět „taháním“ dolního břicha, častým močením. Je možné nespavost a snížení hmotnosti. Stojí za zmínku, že takové prekurzory mohou chybět..

Nejběžnější nitroděložní poloha dítěte je s hlavou dolů (prezentace hlavy), ale dítě může být umístěno nohama „dopředu“ (pánevní prezentace). Někdy se při pánevní prezentaci dítěte provádí císařský řez, ale existují výjimky. Zpravidla o této otázce rozhoduje lékař předem a upozorňuje ženu.

První fáze porodu

První období porodu samo začíná pravidelnými kontrakcemi (trvajícími 5–10 minut), jejichž smyslem je otevření děložního hrdla. Pocity s nimi jsou zcela individuální. U některých žen se mohou objevit „šoky“ v dolní části zad, pak v břiše. Také pocity „tahání“ se mohou objevit v děloze, stejně jako v dolní části břicha.

První období (zveřejnění) je poměrně dlouhé: 8-12 hodin. V tomto období jsou izolovány latentní a aktivní fáze. První (latentní fáze) je charakterizována krátkodobými pravidelnými kontrakcemi ve významných intervalech. Otevření děložního hrdla v této fázi je pomalé: za 4–5 hodin se otevře 4 cm, poté se kontrakce zesílí, děloha se začne otevírat rychleji - začíná aktivní fáze 1. periody. Po celou dobu lékař kontroluje povahu kontrakcí, monitoruje stav ženy při porodu.

Druhé období porodu

Ve druhé periodě je děložní hrdlo zcela odhaleno (10-12 cm). Amniotická tekutina bezbolestně odchází. Pokusy se přidávají k intenzivním kontrakcím (svaly břišního a pánevního dna se začínají stahovat, což způsobuje netolerovatelnou touhu tlačit). Kontrakce během úsilí se zkracují: 30–35 sekund.

Když se děložní hrdlo otevře, nic nedrží hlavu dítěte a dítě se pomalu pohybuje podél porodního kanálu. Během druhého období musí žena v porodu dodržovat pokyny porodníka a sledovat její dýchání. V této fázi je velmi důležitá respirační gymnastika, kterou budoucí matky studují během tříd, aby se připravily na porod.

Dojde k zoubkování hlavy dítěte (během pokusu je vidět). Po nějaké době porodní asistentka odstraní celé novorozence. Obvykle druhé období trvá asi hodinu, ale může to trvat trochu déle. Vše záleží na síle „exilu“, velikosti a umístění dítěte. Když se dítě, které se narodilo, poprvé nadechne a vydá první výkřik, končí druhé období.

Třetí fáze práce

Následuje třetí období práce (poslední) - nejkratší. Po narození je dítě umístěno na matku hrudník, potom je zabráněno zánětu oční membrány, zváženo, změřeno a je dáno první Apgar skóre.

Děloha se rychle stahuje a rodí se placenta. Následující období trvá od 10 do 30 minut. Doktor sleduje matku, její stav. Pokud je to nutné, ženě je podán lék, který lépe redukuje dělohu. Dále je mladá matka vyšetřena a přenesena na porodnické oddělení s dítětem.

Příprava na porod v lékařském centru "Inspirace"

Stojí za zmínku ještě několik bodů: jakmile nastávající matka navrhla, že porod již začal, neměla by jíst. Rovněž je důležitá pohodlná poloha ženy v prvním a druhém období: je dovoleno dřepět, trochu se kráčet a klečet.

Podrobnější informace o tom, jak se chovat během porodu najednou, můžete najít v přípravných kurzech pro porod. V kurzech budou budoucí matky trénovat dovednosti správného dýchání v různých obdobích porodu, pózy při porodu, analgetickou masáž a další užitečné dovednosti.

Specialisté lékařského centra „Inspirace“ vám pomohou získat klid a sebevědomí, než uděláte jednu z nejdůležitějších věcí ve vašem životě!

DODÁNÍ: 5 bodů, které musí každá nastávající matka vědět

Setkání s Dr. Michelem Odenem, 1997:

Co se stane, když matka porodí dítě? Představte si ženu v období intenzivní práce. Nejstarší část jejího mozku uvolňuje hormony: oxytocin, endorfiny a prolaktin - stejně jako všichni savci. Během porodu a narození dítěte v těle se spustí ženský instinktivní mechanismus sebeobrany. Během účinných bitev je to, jako by se odpojilo od světa „chybějící“. Zapomíná na normy chování a může dělat to, co by v běžném životě nikdy neudělala: pískání, křik, nadávání.

Každá situace, kdy dojde k výraznému uvolnění oxytocinu - ať už je to porod, nástup orgasmu nebo příliv mléka - vyžaduje, aby se žena cítila bezpečně. Jakýkoli jev sexuálního života - a narození dítěte je samozřejmě událostí sexuálního života - lze potlačit. Vzhledem k tomu, že není možné mít důvěrné vztahy, když se cítíte nejistě, nemůže se žena stejným způsobem „otevřít“ a porodit v prostředí, kde necítí bezpečí a pohodlí. V první řadě se musí žena při porodu cítit chráněná.

Jak chránit ženu, která rodí? Existuje mnoho způsobů, jak omezit aktivitu neokortexu (tzv. „Myslící mozek“) tím, že chrání ženu před porodem, pomáhá jí zapomenout na vše, co ruší, zpomaluje. Jedním slovem - vzdát se moci porodit nový život.

 1. Soukromí. Jeden z nejdůležitějších bodů: žena, která rodí, by se neměla cítit v dohledu. Souhlasíme s tím, že u zvířat při porodu je soukromí nezbytně nutné. Porodná samice jakéhokoli zvířete zpoždění porodu, dokud nepocítí ochranu a bezpečnost. Žena také potřebuje pocit bezpečí a ochrany, aby porod proběhl dobře. Příliš mnoho lidí přítomných během porodu může zabránit tomu, aby se žena chovala tak, jak potřebuje, aby mohla snadno porodit. Žena, která rodí, může být pohodlnější, pokud přítomné stojí za ní a ne před ní. A nejpohodlnější během porodu se může ocitnout v milujícím objetí svého manžela.
 2. Umlčet. Řeč stimuluje kůru. V nemocničním prostředí mohou ženy v práci klást otázky vyžadující podrobné odpovědi, které nemohou být poskytnuty bez připojení neokortexu. Manželka ženy v porodu, její porodní asistentka nebo dula může působit jako obhájce a zodpovídat otázky namísto ženy v porodu a, pokud je to možné, mimo místnost, ve které je.
 3. Tlumené světlo. Jasné světlo také zvyšuje aktivitu mozkové kůry. Vypněte nebo vypněte světlo - to je další způsob, jak pomoci ženě v práci naladit její vnitřní zdroje, spíše než soustředit svou pozornost na vnější svět.
 4. Přítomnost osoby, která nosí obraz matky. Víme, že ženy po porodu po celém světě chtějí být se svou vlastní matkou nebo s někým, kdo nosí obraz matky, což jim dává pocit bezpečí při porodu. V Japonsku se mnoho žen krátce před narozením stěhuje do domu svých matek. Zpočátku byla porodní asistentka přesně „obrazem matky“, byl prototypem osoby, se kterou se žena v práci mohla cítit chráněna. Dokonce i někteří savci, jako jsou sloni a delfíni, rodí obklopeni svými příbuznými, kteří jsou přítomni, aby nepomáhali, nepozorovali ani nevedli, ale aby chránili porod samice.
 5. Svoboda řídit se svými instinkty. Ženy během porodu a samy hledají způsoby, jak se chránit. Žena v práci se může v koupelně zavřít, aby byla sama. Může jít pod sprchu, stát na všech čtyřech, hlavou dolů, přikrýt se přikrývkou nebo zavřít oči. Když se žena necítí vystavena k vystavení, je schopna spontánně najít pohodlnou pózu pro sebe. Bez přemýšlení najde žena v práci příležitost zapomenout na všechno a porodit.

Dnes jsme zapomněli, jak může vypadat normální porod - když je stimulace smyslů omezená a v blízkosti není nikdo kromě porodní asistentky nebo lékaře, který se snaží přitahovat pozornost. Máme tolik příležitostí pozorovat proces porodu: videokamery, magnetofony, elektronické monitorovací systémy plodu. Žena v práci ví, co je monitorováno a že všechny fyzické procesy v jejím těle jsou neustále sledovány. Možná to je důvod pro zvýšení počtu narozených se „zastavením práce“ a chirurgickými zákroky?

Lze snadno říci, že hlavní potřebou porodu je pocit bezpečí. Ale pro ženu v práci to není vždy tak jisté. To, co jedné ženě umožňuje cítit se bezpečně, se může velmi lišit od toho, co druhá žena potřebuje. Některé ženy se cítí chráněny v operačním sále, obklopené zařízením, zatímco jiné cítí tento pocit pouze v útulné atmosféře své ložnice..

Žena v práci nemusí být vedena, podporována nebo podporována. Především potřebuje pocit bezpečí. Tento požadavek je univerzální..

Deb Donovan
Překlad Anna Taryshev,
Redaktoři Veronica Maslova

Poznámka: Tento článek vychází z poznámek učiněných během inspirativní prezentace Dr. Michela Audena na konferenci Porodní asistence v září 1997. Dr. Auden je francouzský lékař a světově uznávaný inovátor v oboru porodnické péče. Jeho knihy, přednášky a jeho práce měly obrovský dopad na celém světě na ženy v práci a na ty, kdo se starají o jejich zdraví..

O čem přemýšlet během těhotenství

Prenatální období

V současné době mladé páry, které se rozhodnou mít dítě, potřebují od komunity veškerou podporu. Mladí lidé a dívky jsou často špatně připraveni stát se rodiči, protože oba partneři jsou nuceni tvrdě pracovat na udržení dobré životní úrovně. Zeměpisná vzdálenost od svých rodičů zpravidla vylučuje pomoc a podporu z jejich strany. Zároveň média přidávají do ohně pouze palivo a ukazují fotografie ideálního rodinného života.

Není žádným tajemstvím, že vývoj v prvních 3 letech má významný dopad na budoucí život člověka, a proto musí dospívající a dospělí o tomto období života vědět co nejvíce. Nyní téměř všechny nastávající matky již vědí o důležitosti přirozeného porodu a kojení, ale znalosti o prvních hodinách, dnech, měsících a letech života stále nestačí.

Nezapomeňte, že čas a energie poskytnutá na začátku životní dráhy je největším a nejdůležitějším příspěvkem, který mohou rodiče pro své dítě udělat..

Komunikace s dítětem před narozením

V roce 1995 jsem měl to štěstí, že jsem se setkal s Shinichi Suzuki, zakladatelem systému vzdělávání dětí v oblasti rozvoje talentů v Matsumoto (Japonsko), a vyměnili jsme si nápady o příznivém prostředí pro děti. Dnes jsou kurzy Suzuki pro nastávající rodiče, určené k přípravě na mateřství a otcovství, velmi podobné kurzům Montessori. Stejně jako v systému Montessori je cílem metody Suzuki vytvořit vřelý vztah mezi dítětem a dospělými. Podle pana Suzukiho by rodiče měli podporovat a rozvíjet talenty dítěte a vytvářet podmínky, za kterých může dělat to, co mu přináší radost. Po projednání různých způsobů, jak dětem pomoci v procesu jejich vývoje, jsme dospěli k závěru, že před narozením je nutné pracovat tímto směrem.

K dnešnímu dni je však stále velmi málo známo o tom, co dítě prožívá devět měsíců v lůně, co cítí, myslí a chápe o tom, co se děje. Kůže - první a nejdůležitější orgán smyslového vnímání - se plně formuje v sedmém až osmém týdnu těhotenství. Již ve druhém měsíci plod začíná cítit a do třetího měsíce se aktivují chuťové buňky. Uši se konečně tvoří mezi druhým a pátým měsícem těhotenství. Možná to nejlepší, co můžeme pro dítě během prenatálního období udělat, je zpívat písničky, zapínat krásnou hudbu a mluvit s ním.

Sylvanas Montanaro, MD, trenér AMI pro pedagogy z Montessori, uvádí: „Je možné, že plod absorbuje určité charakteristické rytmy maminčiny řeči. Embryo vědomí již funguje, učí se jazyk! Proto je velmi důležité zpívat dítěti i během těhotenství. Růst mozku během života plodu je prostě úžasný: každou minutu se přidá 20 000 buněk. Na konci sedmého měsíce začíná plod snít ".

Odborníci studující proces osvojování jazyků se také domnívají, že základy pro výuku rodného jazyka jsou položeny v lůně. A při studiu života skvělých hudebníků bylo odhaleno mnoho faktů o vlivu dobré hudby, kterou plod během prenatálního období slyšel, na jejich budoucí osud..

Mnoho rodičů si všimlo, že písničky, které zpívaly svým dětem před porodem, mají uklidňující účinek na děti po narození.

Příprava na novorozence doma

Z mnoha produktů pro děti na dnešním trhu je jen několik z nich pro novorozence skutečně nutné a užitečné.

Jednou jsem sledoval úžasnou přirozenou zvědavost kotě v našem domě: běžel tam a zpět všemi možnými směry, pečlivě prostudoval každý objekt ve své nové místnosti a vybral nejvhodnější způsob, jak obejít překážku. Připomnělo mi to pozorování dětí volně se pohybujících v Montessori prostředí. Nyní si představte, jak by se změnil přirozený průběh vývoje koťat, kdyby existovaly takové věci, jako je zavírání kočičích lůžek, závěsy pro kočky, kolébky, chodítka a bradavky.

Pomohou tato zařízení dítěti zkoumat jeho tělo a rozvíjet důvěru v pohyby? Na to je třeba myslet nejprve, když se připravujete na narození dítěte.

Když je plod stále v lůně, začíná se vyvíjet svaly a slyšet zvuky. Po narození se naučí pohybovat se samostatně a prozkoumat vše kolem sebe nejprve, vizuálně a poté pomocí svých fyzických schopností. Nejprve si prostuduje svět kolem sebe očima a ušima, a když se ruce a nohy zesílí, půjde k objektům pro další zkoumání.

Během prvního roku je proto nejlepší ponechat školku nezměněnou, aby se podpořilo toto vizuální a hmatové vyšetření. Proto je velmi důležité předem promyslet všechny detaily interiéru..

Když si vybavíte školku nábytkem, představte si, že jste jako dítě: sedněte si nebo ležte uprostřed místnosti, nebo ještě lépe procházejte a dělejte pokoj krásným, zajímavým a hlavně - bezpečným pro dítě.

Novorozenec se po dlouhou dobu podívá pouze na to, co ho obklopuje. Ale každé dítě, když vyroste, dříve či později se bude moci plazit k objektům, na které se díval tak dlouho, aby se jich konečně dotkl. Takový vizuální a následně taktilní výzkum je velmi důležitý pro mnoho aspektů lidského vývoje. Dospělí mohou pomoci dítěti tím, že mu poskytnou svobodu pohybu při studiu okolí. Například můžete koupit podlahu nebo jen položit matrace na podlahu místo postýlky s bary nebo ohrádkou. Výsledkem bude, že pro dítě se z celé místnosti stane jediné hřiště se vstupem do dveří, přičemž každý metr čtvereční uvnitř je zajímavý a bezpečný pro výzkum. Postupně bude studovat svůj pokoj a poté zbytek, chráněný před ním a nejzajímavější částí domu.

I když dítě žije ve stejné místnosti se svými bratry a sestrami nebo se svými rodiči, stále mu můžete zajistit velké, bezpečné a zajímavé místo..

Velkou výhodou interiéru bude možnost, aby se dítě vyšplhalo do postýlky a vystoupilo z něj, jakmile se naučí plazit. Přispěje to nejen k přirozenému vývoji dítěte, ale také předejde problému pláče z nudy nebo únavy..

Všechna tato opatření jsou klíčem ke zdravému vývoji těla, mysli a ducha. To lze považovat za počáteční fázi formování nezávislosti dítěte, koncentrace, sebeúcty, koordinace pohybů, schopnosti rozhodovat se.

Příprava dospělých na narození dítěte

"Studie ukázaly, že míra a kvalita péče o matku pro dítě do značné míry závisí na tom, jak trávily čas v prvních dnech po narození," - Sylvanas Montanaro.

Při plánování prvního dítěte se potenciální rodiče připravují na převzetí nejdůležitějších a nejtěžších ze všech možných životních rolí. Je zvláštní, že do kariéry, zařizování domu nebo do jiných ambicí než do přípravy na rodičovství je často investováno mnohem více času a energie, ale jedná se o mnohem citlivější a odpovědnější roli. Je velmi důležité vědět před narozením dítěte, jak se o něj správně starat.

Mnozí z nás, kteří mají děti ještě předtím, než se seznámíme s Montessoriho skvělými nápady, je velmi líto, že jsme všechny tyto věci předtím neznali. A ještě víc, naši rodiče to nevěděli, když jsme se narodili. Je zcela přirozené, že přístup k Montessori pedagogice může být zpočátku velmi skeptický, protože každý má sklon bránit metody vzdělávání, kterými vychovával své děti. Pozorování radostných a šťastných dětí vychovaných podle Montessori metody však pomáhá snadno změnit pohled na tuto otázku..

Nejdůležitějším prvkem v prostředí dítěte jsou milující a moudré rodiče. Čas a pozornost věnovaná dítěti v prvních měsících života nemohou nahradit žádné materiální hodnoty. Kromě výše uvedeného potřebuje dítě rodinu, s jejíž členy si vybudoval vřelý a dlouhodobý vztah.

Nejranější okamžiky života jsou nejpůsobivější jak pro dítě, tak pro dospělé. V tuto chvíli se od rodičů probudí rodičovské instinkty a dítě si rozvine důvěru a pocit náklonnosti. Při přípravě na šťastný život není nic důležitějšího.

Když vidíme, že Montessori nápady skutečně přinášejí výsledky - každému dítěti, rodině, společnosti jako celku - sdílíme informace se všemi, kteří to považují za zajímavé a užitečné..

Z knihy Susan Maclean Stevenson, Radostné dítě

Co potřebujete vědět o porodu těhotné ženy?

Porod je proces narození dítěte, jeho opuštění z dělohy, kvůli bolestem při práci, porodním kanálem. I když se jedná o přirozený fyziologický proces, je spojován s velkými fyziologickými, psychologickými a emočními změnami v těle ženy. Proto je pro ženu samotné těhotenství obtížné období, které končí strašidelným neznámým. Znalost teoretické části a přípravné práce na realizaci speciálních cvičení pomáhá najít mír a sebevědomí. Lékaři tvrdí, že ty ženy, které jsou připraveny na nadcházející událost, mnohem snáze porodí porod.

Emoční trénink

Narození dítěte je vážným okamžikem v životě ženy, který ovlivňuje všechny oblasti jejího života. Nestačí se finančně připravit, je také nutné psychologicky se přizpůsobit skutečnosti, že v životě se objeví nová sociální role, kterou nelze opustit. Můžete ukončit práci, opustit svého manžela, ale nemůžete přestat být matkou. Není třeba idealizovat blížící se mateřství, v opačném případě rychle dojde ke zklamání. Správné postavení spočívá v přiznání všech nevýhod, uznání, že se budete muset hodně dlouho vzdát, ale pochopit, že to vše je v zájmu mít dítě - malý zázrak, který se svou nesobeckou láskou splatí stokrát více.

Výběr místa pro porod

To je další problém, kterému žena čelí před porodem. Existuje mnoho možností: veřejná nemocnice, soukromá klinika nebo porod doma.
Neexistuje žádná univerzální rada, hlavní věc je, že by to mělo být místo, kde bude žena pohodlná, a porod se uskutečnil pod dohledem vysoce kvalifikovaných odborníků. O všem ostatním se rozhoduje soukromě.

První známky přístupu k porodu

1. Hubnutí
Několik dní před nástupem porodu může žena ztratit chuť k jídlu. Kromě toho, díky produkci hormonu prostaglandinu, který uvolňuje děložní hrdlo, se střeva uvolňují, což způsobuje zažívací potíže. Toto očištění těla vede k úbytku hmotnosti..

2. Změna fetální aktivity
Matka může mít pocit, že se dítě chová neobvykle a pohybuje se v novém rytmu pro sebe: buď se uklidňuje, nebo se aktivně začíná pohybovat. Toto je ovoce, které se připravuje na jeho zrození.

3. Bolesti zad
Mírná opakující se bolest v dolní části zad může být zpětným rázem z pracovních bolestí a signalizuje, že proces začal..

4. Odjezd sliznice
Cork - slizký povrch, který kryje děložní hrdlo a chrání plod před vnějšími viry a infekcemi.
Můžete si všimnout, že korek opustil své místo na sekrecích na spodním prádle, které jsou průhledné, nažloutlé nebo narůžovělé. Ve výboji jsou povoleny malé nečistoty krve, není čeho se obávat.

5. Vypouštění vody
Jasným signálem, který přesně signalizuje, že k porodu dojde v následujících 24 hodinách, je prasknutí plodové vody a vypouštění vody. Mohou jít najednou nebo trochu uniknout, ale to je jasné znamení, že je čas jít pod dohledem lékařů.

6. Kontrakce
Jedná se o rytmické kontrakce, které jsou způsobeny expanzí dělohy. Nejprve jsou slabé, vyskytují se každých 15-20 minut. Postupem času budou silnější, delší a bolestivější, dokud se nezačnou opakovat každé 3-4 minuty. Začátek bojů také znamená, že je čas jít do nemocnice.

7. Měkké děložní čípky

Nejzřetelnějším znakem toho, že diagnostikovat může pouze lékař, je změkčení děložního čípku, což signalizuje, že porod začne brzy.

Fáze porodu

Lékaři podmíněně rozlišují tři fáze:

 • otevření dělohy;
 • průchod dítěte přes porodní kanál;
 • placenta výstup.

První narození obvykle trvá asi 8-18 hodin. Pokud narození není první, pak se doba zkracuje na 8-11 hodin. Každá fáze porodu má své vlastní vlastnosti a vyžaduje určité chování od nastávající matky.

První fáze porodu

Nejdelší částí procesu porodu je období porodu. Často začínají poté, co plodová voda prošla. Nejprve se jedná o slabé chvění, které časem zesiluje. Během této doby se děloha otevře od 2 do 10 centimetrů. V této fázi by měla žena odpočívat, zaujmout pohodlné držení těla a sledovat její dýchání. Bude užitečná speciální dechová technika, která se vyučuje v kurzech. Správné dýchání pomáhá uvolnit svaly, zmírnit bolest a zajistit dostatečnou saturaci kyslíkem. Pokud jde o držení těla, pohodlná poloha těla pro každého člověka je individuální, ale mnoho žen při porodu poznamenalo, že bolest při neuspěchané chůzi se snižuje.
Zatímco kontrakce jsou slabé, dýchání by mělo být pomalé: vdechujte počet na čtyři a výdech na počet 6. Ale postupem času se bolest zesílí a žena nebude schopna měřit dech. Před porodem musíte přejít na dýchání psa (časté mělké dýchání ústy). Na začátku zápasu musíte začít takto dýchat a čím silnější je, tím častěji dýcháte vzduch.
Během bojů nemůžete tlačit, to brání dítěti v zaujetí správné pozice k východu.

Druhá fáze porodu

Jakmile je děloha dostatečně otevřená, porodník začne kontrolovat proces porodu. Matka by měla pomoci porodu napnutím břišních svalů na příkaz lékaře. Díky kombinaci břišního a nitroděložního tlaku se dítě začne pohybovat směrem k východu. Tento proces může trvat asi dvě hodiny, pokud se jedná o první narození. V budoucnosti, s druhým rozhodnutím mít dítě, bude tento proces probíhat mnohem rychleji.
Pokud je hlava dítěte příliš velká, bude lékař muset perineum lehce vyříznout, aby se usnadnil výstup dítěte. Takové rány se hojí mnohem snadněji než při prasknutí, ke kterému nevyhnutelně dochází pod tlakem. Jakmile hlava vyjde, další proces půjde mnohem rychleji a skončí se vzhledem dítěte.
V této fázi porodník bude kontrolovat porod ženy při porodu, vypadá to jako zhluboka nadechnutý nos a vydechuje ústy. Dech by neměl směřovat k hlavě, ale k děloze a pomáhat snižovat.

Třetí fáze porodu

Toto je nejkratší etapa, ale vyžaduje dostatečnou vůli, protože s příchodem dítěte se zdá, že mise pro matku je dokončena a chce se uvolnit. Ale na nějakou dobu (až 30 minut) bude pociťovat slabé kontrakce, které budou doprovázet výstup z placenty. Jakmile ženské tělo odmítne všechno zbytečné, pupeční šňůra se rozřízne na dítě a porod končí.

Přirozený porod nebo císařský řez?

Císařský řez je pitva břišní dutiny a stěny dělohy, aby se odtud dostalo dítě. Sama žena si může vybrat tuto možnost pro porod, ze strachu z bolesti nebo se uchýlit k tomu podle svědectví lékaře, jako je například úzká pánev nebo problémy se zrakem. Mít dítě je velkou zátěží pro ženské tělo a špatné zdraví by nemělo být podrobeno takovému testu. Císařský řez může být proveden jako předem naplánovaná operace, nebo to může být nutné v případě narušení přirozeného průběhu práce. Nově vytvořená matka by v žádném případě neměla cítit její „bankrot“ a vinu za to, že se obrátila na takovou pomoc lékařů. Hlavní věc je, že dítě a matka by měli být zdraví a naživu, a to bez ohledu na to, jakou cestou mělo dítě na světě.

Je možné úlevu od bolesti během porodu??

Během porodu žena zažívá hroznou bolest, kterou lékaři nedoporučují zastavit léky. Předpokládá se, že bez bolesti se žena nebude moci plně tlačit, a proto se narození dítěte zpozdí. Existuje také riziko, že se lék dostane do těla dítěte, což je pro jeho zdraví špatné.
Prah bolesti je však pro každého jiný, protože lékaři mohou používat epidurální a spinální anestezii. Tyto metody jsou velmi podobné: léky jsou injikovány do bederní oblasti, aby dočasně blokovaly bolest.

Při epidurální anestezii je léčivo injikováno do výstelky míchy. Zní to hrozně, ale ve skutečnosti žena po několik sekund cítí bolest, dokud injekce trvá. Při spinální anestezii se léčivo vstřikuje do stejné oblasti, ale v menším množství, s tenčí jehlou a do mozkomíšního moku..

Tyto typy anestézie jsou svým účinkem přibližně totožné a volbu pro pacienta může provést pouze lékař na základě individuálních charakteristik pacienta. Ulevují ale bolesti a díky dobré práci anestetika bude porod úspěšný a tělo se bude moci rychle zotavit.

Vše o přípravě na porod: cvičení pro tělo, psychologický přístup, aby se rodil jednoduše a bez bolesti

Včasná příprava na porod zvyšuje šance na porod rychle, vyhýbá se slzám a bolestem. Pokud nastávající matka ví všechno o svém těle, aniž by se o to přestávala starat, zotavení po porodu dítěte bude trvat minimální dobu. Pro důležitý den se musíte nejen připravit mentálně, ale také věnovat pozornost připravenosti těla.

Jak se připravit?

O tom, jak se připravit na porod, musíte vědět dlouho před nejdůležitějším a nejdůležitějším dnem. Od prvních týdnů těhotenství prochází tělo mnoha změnami, je důležité ho udržovat ve všech stádiích. Od asi 36 týdnů začíná intenzivní trénink. Pokud přijmete všechna nezbytná opatření - tělo zažije méně stresu. Snížení zátěže pomáhá rychle se vrátit do normálu po narození dítěte.

Správný výcvik lze zajistit návštěvou centra pro těhotné ženy, kde se pořádají pravidelné kurzy. Zahrnuje nejen pracovní otázky, ale také přípravnou fázi. Psychologický výcvik bude mnohem efektivnější. Povolání se zvláštní fyzickou kulturou pro bezpečnost by měla být prováděna pouze na programech. Kojící poradce bude hovořit o důležitosti přípravy prsu a následného krmení..

Fitball aktivity

Co potřebuješ vědět?

Ne všichni těhotné gynekologové vám mohou sdělit vše, co potřebujete vědět o přípravě na porod bez ruptur nebo komplikací. Proto se budete muset spolehnout na své vlastní úsilí nebo absolvovat kurzy, které jsou zaměřeny na toto. Tam budou poskytovat základní informace o tom, jak připravit tělo na porod..

Co potřebujete vědět o:

 1. Jak připravit děložní čípek a perineum na narození dítěte.
 2. Co dělat, aby se bolest během procesu snížila.
 3. Jak se duševně připravit.
 4. Proč cvičit a jak na to.
 5. Jak snížit výskyt strie na hrudi a chránit se před praskliny.
 6. Kdy jít do nemocnice a co s sebou vzít.

Jak připravit děložní čípek?

Od 36-37 týdnů musíte vědět, jak připravit děložní čípek na porod. Pokud není připravena v nemocnici, lékaři používají léky. Ale můžete pomoci tělu sami.

Příprava děložního čípku na porod doma:

 1. Intimita v posledních týdnech těhotenství je někdy zakázána. Pokud však při prohlídce gynekolog zjistí, že krk není připraven a datum narození je blíž, je to dobrý způsob, jak se připravit.
 2. Pomáhá při přípravě výluhů jahod a malinových listů. Používejte je pouze se svolením lékaře.
 3. Seznam přípravků zahrnuje pupalkový olej.
 4. Cvičení Kegel by měla být prováděna pravidelně. To má pozitivní vliv na stav děložního čípku a přípravu perineum..
 5. V případě potřeby by mělo být ve stravě obsaženo velké množství mastných kyselin..

Použití oleje Weleda (Weleda)

Tělo z třetího trimestru se začíná aktivně připravovat na porod. Elasticita děložního čípku a perineum rychle roste. Ale někdy to nestačí. Proto se od 36. týdne doporučuje používat olej Veleda.

Weleda Preparační olej je zcela organický produkt. Obsahuje přírodní oleje z mandlí, pšeničných klíčků, šalvěje a růže. Vitaminy skupiny B, A, E zvyšují pružnost a měkkost pokožky. Krevní oběh se zlepšuje, objevuje se hydratace. Díky použití produktu se můžete nejen vyhnout trhlinám a slzám, ale také obnovit pokožku rychleji.

Olej na přípravu k porodu se používá při masáži denně. Je důležité poradit se s lékařem. Hrozba předčasného porodu je kontraindikací k použití. Trvání procedury nepřesáhne 7 minut. Před zahájením masáže je vhodné vzít si teplou relaxační sprchu. Produkt se nanáší na kůži perineum a stydkých pysků.

Jak se mentálně připravit?

Jak se fyzicky připravit na porod, je zřejmé pomocí různých zdrojů. Ale i když čtete knihu o morální přípravě, v praxi se to může ukázat jako obtížnější. Nikdo kromě matky nemůže ovlivnit její vnitřní obavy a psychickou připravenost mít dítě. Můžete vzít v úvahu rady odborníků, ale musíte se vypořádat s nejistotou sami.

Jak se morálně připravit na porod:

 1. Nálada kazí strach z bolesti. Všechny příběhy známých jsou často přehnané. A práh bolesti je pro každého jiný. Existuje tedy šance, že všechno nebude tak špatné. Je třeba si uvědomit, že bolest, kterou žena zažívá během porodu, je tělo schopné odolat. Abyste se zbavili strachu, musíte tělo připravit fyzicky. Pak bude jistota, že dokončené postupy zmírní bolest.
 2. Druhou chybou je strach ze špatného jednání. Důvěru lze získat volbou porodnice a mluvením s lékařem, který porodí. Taková příležitost existuje na soukromých klinikách. Po setkání s tebou bude jasné, že odborník bude poblíž a všechny akce budou monitorovány. Svépomoc pomůže překonat strach. V pozdějších fázích musíte zjistit, jak se rodí, jaké akce by měly být.

Psychoprofylaktický výcvik

Nejlepší způsob, jak se zbavit strachu, je zjistit, co leží před námi. Důvěra ve schopnost kontrolovat situaci pomáhá pozitivně naladit. Její psychoprofylaktická příprava na porod, která se skládá z 10 fází, jí pomůže získat:

 1. Studium struktury ženského těla. V této fázi je důležité porozumět tomu, jak jsou organismy matky a plodu propojeny a vzájemně se ovlivňovat, a také jak se vyvíjí dítě..
 2. Ve druhé fázi je nutné zasvětit mechanismus porodu jako celku. Pochopte, jak ženské akce pomáhají jejímu narození.
 3. Třetí fáze spočívá ve studiu dýchání během porodu a způsobech, jak snížit bolest..
 4. Ve čtvrté fázi je pozornost věnována jednání ženy během pokusů. Zaměřte se na distribuci energie ženy.
 5. Dále je třeba diskutovat o tom, co se děje bezprostředně po porodu, o tom, jaké změny se tělo dostává..
 6. Šestá lekce je věnována kojení a přípravě prsu na proces.
 7. Pak musíte věnovat pozornost tématu péče o děti.
 8. V osmé fázi se musíte naučit, jak obnovit zdraví žen po porodu.
 9. Dále je důležité věnovat pozornost psychoemocionální náladě. V případě potřeby je psychologická příprava na porod věnována více času.
 10. Desátá fáze zahrnuje opakování a konsolidaci veškerého materiálu.

Jóga pomáhá dobře

Bylo napsáno mnoho knih o psychologické přípravě na porod. Můžete si vybrat školení, které se vám nejvíce líbí. Gynekologové doporučují věnovat pozornost metodě Lamaze, Nikolaeva a Velvovského.

Porod bez přestávek a řezů

Dříve nevěděli, jak připravit dělohu a tělo na porod kvůli nedostatku informačních zdrojů. Dalo by se jen snít o porodu bez poškození. Nyní, nastávající matky mají spoustu informací a způsobů, jak pomoci tělu.

Srdcem přípravy na porod bez slz a řezů je zvýšení elasticity kůže perineum. Je také důležité věnovat pozornost svalům celého těla, aby byl porod rychlejší.

Co dělat, aby porodil bez bolesti?

Porod je zdlouhavý proces. Na dlouhou dobu může být žena ponechána bez dozoru u lékaře, takže se budete muset starat o sebe, abyste zmírnili bolest. Existuje mnoho způsobů, jak ovlivnit úroveň bolesti. Musíte vědět předem, jak se připravit na porod bez bolesti, aby informace byly co nejlépe zapamatovány.

Způsoby, jak zmírnit bolest:

 1. Musíte se uklidnit a podmanit si strach. Zkušenosti vedou ke svalovému napětí, což narušuje práci a zvyšuje bolestivost procesu..
 2. Pro usnadnění čekání - musíte se pohnout. Pomůže to odvrátit pozornost od pocitů a najít pohodlnou polohu..
 3. Je vhodné najít pohodlnou pózu, ve které můžete pravidelně odpočívat nebo si lehnout.
 4. Generická masáž také pomáhá zmírnit bolest. Ale k ovlivnění určitých bodů musíte trénovat doma předem.
 5. Je-li to možné, musíte si vzít teplou sprchu. Voda je uvolňující. Je-li voda již vypuštěna, je přísně zakázáno prát.
 6. Správné dýchání pomáhá snižovat bolest..

Jak připravit rozkrok?

Abyste se vyhnuli slzám a prasklinám, musíte vědět, jak připravit rozkrok na porod. Proces se skládá z několika fází. Je nutné zvýšit elasticitu pokožky z 36 týdnů.

Příprava perineum k porodu:

 1. V 35. týdnu musíte z potravy vyloučit mastná a smažená jídla. Ke zvýšení elasticity se doporučuje používat kefír a oleje častěji..
 2. V 36. týdnu začíná aktivní příprava. Spočívá v masáži perineu pro zvýšení pružnosti. K tomu jsou palce vloženy do pochvy a pohybují se po stranách. Měli by být drcení, ale elegantní. Proces by neměl trvat déle než 2 minuty. Pro větší účinnost je třeba použít olej Weleda.

Jak bezpečně připravit vagínu na porod:

 1. Začněte cvičit masáž maximálně jednou týdně.
 2. V 37. týdnu se frekvence zvyšuje jednou za tři dny.
 3. Denní rutiny jsou povoleny pouze od 38 týdnů.

Cvičení pro svaly a tělo.

Třídy v přípravných kurzech se neobejdou bez fyzických cvičení pro přípravu na porod. V procesu narození se podílí nejen perineum, ale i celé tělo. Chcete-li volně tlačit plod, musíte mít trénované svaly.

Těhotenské fyzické cvičení pro těhotné ženy se praktikuje v mnoha zemích. Takové sportovní sekce nezůstanou bez návštěvníků. Proces by však měl být přísně řízen odborníkem.

Jak připravit svaly a tělo na porod:

 1. Hlavní částí výcviku jsou samotná fyzická cvičení. Jedná se o komplex sestávající z jednoduchých akcí, které lze provést v pozdním těhotenství. V tomto případě jsou svaly zapojeny, napnuty a posíleny..
 2. Nedílnou součástí přípravy jsou dechová cvičení. Učí se nejen správně dýchat při porodu, ale také posilují plíce. To umožní v obtížné chvíli akumulovat dostatečné množství kyslíku.
 3. Masáž je důležitou součástí komplexu. Procedura pomáhá zlepšit krevní oběh, zvyšuje pružnost pokožky, svaly jsou silnější..

Užitečná poloha koleno-loket pomocí fitball

Jak připravit tělo k porodu cvičením:

 1. Je třeba dřepnout, stát v této poloze po dobu 15 sekund.
 2. Musíte se postavit rovně, trochu si ohnout kolena. Nechte pánev pohybovat se různými směry. Ramena zůstávají v jedné poloze. Pánev a dolní část zad jsou posíleny.
 3. Musíte se dostat na všechny čtyři, ohnout záda jako kočka a znovu se narovnat. Akce se opakuje nejméně 10krát. To je užitečné pro dolní část zad a také přispívá k normalizaci břišních orgánů..

Musím připravit prsa?

Těhotné ženy nepřemýšlely o tom, jak připravit prsa na porod. Přípravné období spočívalo v nákupu oděvů, nábytku a hygienických výrobků pro dítě. Zdraví matek byla věnována velmi malá pozornost. Proto strie a problémy s krmením jsou běžné. Pokud se snažíte připravit mléčné žlázy, můžete omezit projevy strie, zkomplikovat krmení.

Příprava na narození těla se neobejde bez péče o prsu. Jak to udělat správně:

 1. V posledních měsících těhotenství je třeba se vyhnout slunečnímu záření. To připraví pokožku prsu a pomůže snížit pravděpodobnost vzniku trhlin..
 2. Kůže by měla být otírána teplou vodou a poté ručníkem. Tím se zvýší pružnost pokožky a pomůže se vyhnout se striím..
 3. Je užitečné otřít bradavky kolínsky. Díky tomu budou hrubší a během krmení se bolest tolik necítí. Pro stejný účel se vyříznou hrnky froté ručníky a připevní se k podprsenky..
 4. Ke korekci tvaru prsu se používají masáže a odsávačka. To by mělo být provedeno, pokud jsou bradavky ploché. Prsní pumpa a masážní korekční pohyby pomohou změnit tvar pro pohodlné krmení.
 5. Prsa musí být (s výjimkou bradavek) namazána oleji nebo tukovým krémem. To zjemní pokožku a bude méně strie..

Jak vypočítat datum dodání?

Ani lékař nemůže vypočítat datum narození s přesností na 100%. Gynekolog s pomocí vyšetření a ultrazvuku stanoví odhadované datum. Za tímto účelem existují referenční pravidla v závislosti na cyklu a stavu děložního čípku.

Délka těhotenství je 38 týdnů. 280 dnů se počítá od prvního dne poslední menstruace. Při výpočtu se bere v úvahu ovulace, ke které obvykle dochází 14-16 dnů cyklu. Chyba je způsobena posunem. Gestační věk se stanoví také s ohledem na stav a fázi vývoje plodu.

Jak sbalit tašku v nemocnici?

Pytel v nemocnici musí být sbírán předem. Seznam nezbytných věcí se nemění, takže se musíte o sbírku starat měsíc před stanoveným dnem. Je vhodné vzít si seznam v nemocnici, který musí být vybrán předem. Některé položky jsou vydávány nebo naopak požadovány, na rozdíl od jiných institucí.

Co by mělo být v tašce:

 1. Doklady a lékařské záznamy.
 2. Sezónní dětské oblečení.
 3. Oblečení pro mámu. Je třeba zvážit velikost a sezónu.
 4. Hygienické potřeby.
 5. Nabíječka mobilních telefonů.
 6. Osoby doprovázející ženu při porodu musí mít také doklady.

Kdy jít do nemocnice?

Každá žena se bojí zmeškat okamžik, kdy musíte jít do nemocnice. Obavy nastávajících matek se často po prvním boji spěchají k lékařům. Tuto chybu udělá také ten, kdo čeká na poslední chvíli, protože někdo řekl, že porod je dlouhý proces. Pokud přední gynekolog nevysvětlil, kdy se bát, musíte se spolehnout na jiné zdroje.

Když potřebujete jít do nemocnice:

 1. Bojy se staly pravidelnými. Je důležité nezaměňovat se s falešnými kontrakcemi. Mezera mezi jednotlivými redukcemi by měla být stejná a postupně se snižovat. A čas samotné bitvy se prodlouží. Po první bolesti musíte odpočítávání začít. Když kontrakce naráží každých 5-7 minut, musíte jít do porodnice.
 2. Amniotická tekutina odešla. To je signál, že byste měli jít okamžitě. Mohou unikat jen málo nebo úplně vytéct. Normálně uvnitř je 1,5 litru tekutiny. Pokud odešlo velké množství, musíte zavolat sanitku. To je velká hrozba pro zdraví a život dítěte..
 3. Vypadající špinění.
 4. Akvarelu růžová nebo zelená..
 5. Děloha je napjatá mezi každým bojem. Zájem o silné nebo naopak zdlouhavé pohyby dítěte.
 6. Tlak se zvýšil a stmavl v očích.

50 zajímavých faktů o těhotenství: od početí po narození drobků

Těhotenství je magický stav, který ovlivňuje nejen její fyzickou kondici, ale také mění její vnitřní svět. Během toho bude žena muset hodně uvědomit a porozumět, a co je nejdůležitější - připravit se na setkání s dítětem. Existuje mnoho mýtů a příznaků týkajících se těhotenství. Shromáždili jsme 50 faktů o těhotenství, o kterých jste sotva slyšeli..

1. Průměrná délka těhotenství u žen je 280 dní. To se rovná 10 porodním (lunárním) měsícům nebo 9 kalendářním měsícům a další 1 týden.

2. Pouze 25% žen dokáže otěhotnět dítě od prvního menstruačního cyklu. Zbývajících 75%, a to i při dobrém zdravotním stavu žen, bude muset „pracovat“ od 2 měsíců do 2 let.

3. 10% těhotenství končí potratem. Většina žen si jich však ani nevšimne a krvácení si berou trochu pozdě a někdy i na časovou menstruaci.

4. Normální je, pokud těhotenství trvá od 38 do 42 týdnů. Pokud je méně, považuje se to za předčasné, pokud je odloženo více.

5. Nejdelší těhotenství trvalo 375 dní. V tomto případě se dítě narodilo s normální hmotou.

6. Nejkratší těhotenství trvalo 1 den 23 týdnů. Dítě se narodilo zdravé, ale jeho výška byla srovnatelná s délkou kliky.

7. Počátek těhotenství se nezapočítává ode dne navrhovaného početí, ale od prvního dne poslední menstruace. To znamená, že žena se může dozvědět o své situaci nejdříve o 4 týdny později, když má zpoždění, a existuje důvod k provedení testu.

8. Vícečetná těhotenství jsou stejná a různorodá. Stejné vajíčko se vyvíjí po oplodnění jedním spermatem jednoho vajíčka, které se následně dělí na několik částí, a rozdílné vajíčko se vyvíjí po oplodnění dvěma, třemi atd. Spermatem. vajíčka.

9. Blíženci mají identický vzhled, protože mají stejné genotypy. Ze stejného důvodu jsou vždy stejného pohlaví..

10. Dvojčata, trojčata atd. může být stejného pohlaví a stejného pohlaví. Nemají stejný vzhled, protože jejich genotypy se od sebe liší stejným způsobem jako obyčejní bratři a sestry narozené s rozdílem několika let.

11. Stalo se, že těhotná žena začala ovulovat a znovu otěhotněla. V důsledku toho se děti narodily s různým stupněm úplného trvání: maximální zaznamenaný rozdíl mezi dětmi byl 2 měsíce.

12. Pouze 80% těhotných žen trpí nevolností v raných stádiích. 20% žen podstupuje těhotenství bez příznaků toxikózy.

13. Nauzea může těhotné ženy obtěžovat nejen na začátku těhotenství, ale i na konci těhotenství. Pokud není časná toxikóza považována za nebezpečnou, může se pozdější toxicita stát základem pro stimulaci porodu nebo císařského řezu..

14. S nástupem těhotenství u ženy dochází v těle k hormonálním změnám. Výsledkem je, že vlasy začnou růst rychleji, zabarvení hlasu se snižuje, objevují se zvláštní chuťové preference, dochází k prudkým změnám nálady.

15. Srdce začíná fungovat v 5-6 porodnických týdnech. Bije velmi často: až 130 tepů za minutu a ještě více.

16. Lidské embryo má ocas. Ale zmizí v 10. týdnu těhotenství.

17. Těhotná žena nemusí jíst dva, musí jíst dva: tělo potřebuje zvýšenou dávku vitamínů a minerálů, ale nikoli energii. V první polovině těhotenství by energetická hodnota stravy měla zůstat stejná a ve druhé polovině bude nutné zvýšit pouze o 300 kcal.

18. Dítě začíná dělat první pohyby v 8. týdnu těhotenství. Přestože nastávající matka bude hnutí cítit až v 18. - 20. týdnu.

19. Ve druhém a následujících těhotenstvích jsou první pohyby pociťovány o 2-3 týdny dříve. Budoucí matky si je proto mohou všimnout již za 15–17 týdnů.

20. Dítě uvnitř se může zhroutit, skákat, tlačit ze stěn dělohy, hrát si s pupeční šňůrou a trhat rukama. Když je v pořádku, může se ušklíbnout a usmívat.

21. Genitálie dívek a chlapců do 16 týdnů vypadají téměř stejně, takže před tímto obdobím je téměř nemožné vizuálně určit pohlaví.

22. Moderní medicína se od 12 týdnů těhotenství naučila rozpoznávat sex bez viditelných známek genitálního rozlišení v genitálním tuberkulu. U chlapců se odchyluje o větší úhel ve srovnání s tělem, u dívek - o menší.

23. Tvar břicha, přítomnost nebo absence toxikózy, stejně jako chuťové preference, nezávisí na pohlaví dítěte. A dívky neberou maminčinu krásu.

24. Sací reflex začíná působit i v lůně. Dítě je tedy šťastné, že si může sát palce již v 15. týdnu.

25. Dítě začíná slyšet zvuky v 18. týdnu těhotenství. A ve 24-25 týdnech už můžete pozorovat jeho reakci na určité zvuky: rád poslouchá svou matku a klidnou hudbu.

26. Od 20–21 týdnů začíná dítě rozlišovat chutě a polykat okolní vodu. Chuť plodové vody závisí na tom, co jí nastávající matka.

27. Úroveň slanosti plodové vody je srovnatelná s obsahem soli v mořské vodě.

28. Když se dítě učí polykat plodovou vodu, bude pravidelně narušeno škytavkami. Těhotná žena ji může cítit v podobě rytmických a jednotných otřesů uvnitř.

29. V druhé polovině těhotenství může dítě spolknout asi 1 litr vody denně. Vylučuje stejné množství moči zpět a pak znovu spolkne: takto trávicí systém začne fungovat..

30. Dítě přijímá prezentaci hlavy (hlava dole, nohy výše), obvykle ve 32-34 týdnech. Předtím může změnit svou pozici několikrát denně.

31. Pokud dítě před 35. týdnem neodvrátilo hlavu, pravděpodobně to už neudělá: v žaludku je na to příliš málo místa. Stalo se však také, že se dítě těsně před narozením obrátilo vzhůru nohama.

32. Břicho těhotné ženy může být neviditelné pro osoby kolem 20 týdnů. Do této doby plod nabírá hmotu až 300 - 350 g.

33. Během prvního těhotenství roste žaludek pomaleji než během druhého a následujících. To je způsobeno tím, že jakmile je těhotenství napnuto, břišní svaly jsou napnuty a děloha již není obnovena na svou předchozí velikost..

34. Objem dělohy do konce těhotenství je 500krát větší než dříve. Hmotnost orgánu se zvyšuje 10 až 20krát (z 50 - 100 g na 1 kg).

35. U těhotné ženy se objem krve zvýší na 140 - 150% původního objemu. K posílení výživy plodu je zapotřebí hodně krve.

36. Krev na konci těhotenství zhoustne. Tělo se tedy připravuje na nadcházející porod, aby snížilo množství ztracené krve: čím silnější je krev, tím méně bude ztracena.

37. Velikost nohou ve druhé polovině těhotenství se zvyšuje o 1. Je to kvůli hromadění tekutin v měkkých tkáních - edém..

38. Během těhotenství se klouby stávají pružnější díky produkci hormonového relaxinu. Uvolňuje vazy a připravuje pánev na budoucí porodu.

39. Těhotné ženy v průměru získávají 10 až 12 kg. Kromě toho je hmotnost plodu pouze 3–4 kg, zbytek je voda, děloha, krev (každá asi 1 kg), placenta, mléčné žlázy (asi 0,5 kg), tekutina v měkkých tkáních a tukové zásoby (asi 2, 5 kg).

40. Těhotné ženy mohou užívat léky. To se však týká pouze těch léků, které jsou povoleny během těhotenství.

41. Naléhavé narození není předčasné nebo rychlé narození. Toto je narození, které nastalo v normálním období, jak se očekávalo.

42. Hmotnost dítěte téměř nezávisí na tom, jak nastávající matka jedí, ledaže samozřejmě nebude hladovět do vyčerpání. Ženy s nadváhou často porodí děti s hmotností nižší než 3 kg, zatímco hubené ženy často porodí děti s hmotností do 4 kg a vyšší.

43. Asi před stoletím byla průměrná hmotnost novorozenců 2 kg 700 g. Moderní děti se rodí větší: jejich průměrná hmotnost se nyní pohybuje mezi 3-4 kg.

44. DA (přibližné datum narození) se počítá pouze přibližně na základě toho, kdy se dítě rozhodne narodit. Jen 6% žen porodí v tento den.

45. Podle statistik je v úterý větší počet novorozenců. Sobota a neděle se stávají anti-rekordními dny.

46. ​​Děti s propletením se rodí stejně často, a to jak mezi těmi, kteří pletli během těhotenství, tak mezi těmi, kteří se zdrželi tohoto vyšívání. Můžete plést, šít a vyšívat těhotné ženy.

47. Těhotné ženy mohou nechat ostříhat vlasy a odstranit nechtěné vlasy kdekoli chtějí. To neovlivní zdraví dítěte.

48. V Koreji zahrnuje věk dítěte také dobu těhotenství. Korejci jsou proto v průměru o 1 rok starší než jejich kolegové z jiných zemí.

49. Lina Medina je nejmladší matkou na světě, která podstoupila císařský řez po 5 a 7 měsících. Narodil se sedmiměsíční chlapec s hmotností 2,7 kg, který zjistil, že Lina není sestra, ale jeho vlastní matka pouze ve věku 40 let..

50. Největší dítě se narodilo v Itálii. Jeho výška po narození byla 76 cm a hmotnost - 10,2 kg. ₽

Články O Neplodnosti