Hlavní Výživa

Vývoj předčasně narozených dětí

Předčasně považováno za dítě narozené ve 37 týdnech těhotenství a dříve. Nejčastější příčinou předčasného porodu jsou infekce, nemoci matek nebo patologie placenty. Ovlivňuje také zdraví dítěte, proto by se péče o takové dítě měla věnovat zvláštní pozornost. Všechny děti narozené předčasně jsou rozděleny do skupin v závislosti na tělesné hmotnosti:

 • Extrémně nízká hmotnost: méně než 1000 g
 • Velmi nízká hmotnost: od 1000 g do 1500 g
 • Nízká hmotnost: od 1500 do 2500 g (obvykle za 34-37 týdnů)

Jak posoudit věk předčasně narozených dětí?

Věk předčasně narozeného dítěte se odhaduje stejně jako věk narozeného dítěte včas. To znamená od prvního dne po narození. K posouzení psychomotorického vývoje předčasně narozeného dítěte podle měsíců se však používají tzv. Předčasné korekce. Například jednoroční dítě narozené 3 měsíce před plánovaným termínem (ve 28 týdnech) bude vyhodnoceno jako devítiměsíční dítě. Požadavky na duševní a fyzický vývoj mu budou předloženy přesně ve věku 9 měsíců, a nikoli 12. Takový systém se používá, dokud dítě nedosáhne věku 2 let..

Možné zdravotní problémy u předčasně narozených dětí

Dýchací obtíže

 • Syndrom respirační tísně
 • Vrozená pneumonie
 • Nedostatečný vývoj plic
 • Přerušené dýchání (apnoe)

Běžným jevem je nezralost dýchacího ústrojí s nedonošenými. Nepřítomnost povrchově aktivní látky - speciální látky, která lemuje plíce - vede k shlukování a neschopnosti dýchat. Děti s hmotností nad 1000 g nejsou po porodu schopny dýchat samy o sobě a vyžadují připojení k ventilátoru. Děti často trpí epizodami apnoe - dlouhé přestávky v dýchání. Obvykle projdou věkem 36 týdnů těhotenství a předtím vyžadují zvýšenou kontrolu.

Krevní změny

 • Anémie
 • Žloutenka
 • Krvácení v kůži, játrech, nadledvinách
 • Nedostatek vitaminu K

Obyčejná žloutenka novorozenců spojená s rozpadem fetálního hemoglobinu trvá u předčasně narozených dětí o něco déle. K maximu dochází v den 5, v den 10, žlutost kůže normálně zmizí. Pokud je tento stav fyziologický, nepředstavuje pro dítě nebezpečí. Pokud hladina bilirubinu způsobujícího žloutenku přesáhne přípustnou hodnotu, existuje riziko poškození mozku. V takových případech lékaři používají fototerapii.

Dalším běžným problémem u spěchaných dětí je anémie. Vyvíjí se ve věku 1-3 měsíců. Její projevy jsou rozmanité: bledý, špatný přírůstek na váze, snížená aktivita, zhoršená funkce srdce. V některých závažných případech vyžadují děti transfuzi krve. Ale pro většinu novorozenců stačí dostávat přípravky železa do 1-1,5 roku.

Gastrointestinální patologie

 • Dyskineze
 • Nekrotická enterokolitida

Jedním z nejnebezpečnějších a nejrychlejších stavů malých předčasně narozených dětí je nekrotická enterokolitida. Je založen na smrti části střeva se zánětem pobřišnice. Nejčastěji se onemocnění vyvíjí v prvních 2 týdnech života, které se projevuje krví ve stolici a obecným zhoršením. V závislosti na velikosti mrtvého střeva může být výsledek odlišný. Při rozsáhlé nekróze je nutné odstranit tuto část střeva, která je v budoucnu spojena s vysokou úmrtností a zdravotními problémy. Mírné případy nezpůsobují vážné komplikace..

Problémy s nervovým systémem

 • Intraventrikulární krvácení (do mozku)
 • Hypoxicko-ischemické poškození mozku
 • Křeče
 • Patologie sítnice
 • Hluchota
 • Svalová slabost

Nezralost krevních cév u „raných“ dětí vede ke zvýšenému riziku mozkového krvácení. Toto riziko je vyšší, čím nižší je porodní hmotnost. Většina těchto krvácení se vyskytuje v prvních několika dnech života. Dítě se stává letargickým, jako „hadrová panenka“, ospalé, respirační zástavy se objevují dokonce i v bezvědomí. Ultrazvukové vyšetření mozku se používá pro diagnostiku a v případě potřeby i pro výpočetní tomografii. Léčba je pouze symptomatická. Prognózy krvácení sahají od smrti a vážného poškození mozku po mírné vývojové zpoždění nebo úplné uzdravení.

Hladina kyslíku v předčasném věku má také škodlivý účinek na mozek. V závislosti na čase a závažnosti hypoxie může být výsledkem dětská mozková obrna, demence, mírné zpoždění ve vývoji psychomotoru nebo úplná absence následků.

Poruchy kardiovaskulárního systému

 • Fungující ductus arteriosus
 • Nestabilita krevního tlaku

Další problémy

 • Tendence k nízké tělesné teplotě
 • Zranitelnost vůči infekcím
 • Otok

Udržování teploty

Ihned po narození jsou vytvořeny zvláštní podmínky pro nedonošené dítě s nízkou tělesnou hmotností. Jsou umístěny v polích, kde je udržována optimální teplota a vlhkost. Je dokázáno, že přežití těchto dětí se zvyšuje, pokud nemusí na energii zahřívat. K domovnímu výtoku obvykle dochází poté, co dítě dosáhne určité hmotnosti, a tedy schopnost regulovat teplotu. Ale v místnosti, kde bude dítě, by to mělo být pohodlné: není horké ani chladné a vlhkost vzduchu by měla dosáhnout 60%.

Novorozená výživa

Čím dříve se dítě narodilo, tím je pravděpodobnější, že zpočátku nebude schopno sát mléko samo. Pokud předčasně narozené děti s extrémně nízkou tělesnou hmotností zažívají operaci střev, infekci s průjmem a zvracením, pak jediným způsobem, jak udržet tělo naživu, je parenterální výživa. V takových případech se všechny potřebné látky podávají dítěti žílou. Po zlepšení začíná kojení trubicí. Když je dítě dostatečně silné, naučte se koordinovat sací pohyby, otáčení bradavek nebo dokonce připevnění k hrudi. Objemy mléka by měly být sledovány, aby nedošlo k regurgitaci nadbytku a jejich vstupu do plic. Frekvence krmení je obvykle 8-10 krát denně. Pokud dítě „utrácí“ 6-8 plenek denně, potřebuje dost mléka.

Kojení

Význam kojení pro děti narozené předčasně nelze přeceňovat. Ochranné protilátky a snadno stravitelné proteiny nalezené v mlezivu a mléce pomáhají dětem růst a odolávat infekcím. Ale protože potřeba některých prvků a vitamínů u těchto dětí je větší než u zdravých dětí, musíte je přidat do dětské stravy navíc.

Mléčná výživa

Pokud není možné kojit z různých důvodů z důvodu nezralosti zažívacího traktu, častého plivání a zvláštních potřeb předčasně narozených dětí, krmí se speciálními směsmi:

 • Bellact PRE
 • Nutrilac Pre
 • Pre Nan
 • Pre Nutrilon
 • Similac NeoSure
 • Similac SpecialCare
 • Frisopre
 • Kapalina Humana 0-HA

Výživa pro předčasně narozené děti

Zavádění doplňkových potravin má také své vlastní vlastnosti. Pokud se běžným dětem doporučuje zavádět zeleninu nebo cereálie od 6 měsíců, pak se u dětí před narozením bere v úvahu korekce na předčasnost. To znamená, že dítěti narozenému 1,5 měsíce před plánem je podáváno doplňkové jídlo 7,5 měsíce od narození. Tyto lhůty však není třeba dodržovat do jednoho týdne. Je mnohem důležitější zaměřit se na ochotu a touhu dítěte vyzkoušet nové jídlo (podívejte se, jak správně zavést doplňkové potraviny pro dítě).

Příznaky připravenosti na krmení:

 • Stimulace ejekčního reflexu (dítě nevysunuje žádný předmět, který se jazykem dostal do úst)
 • Trojnásobná váha od okamžiku narození (zatímco zdvojnásobení je dost pro ty narozené včas)
 • Nedostatek kojení
 • Aktivní zájem o potraviny pro dospělé

Zbývající pravidla doplňkového krmení jsou podobná pravidlům při narození včas. Zahájení uvádění nových produktů na trh s obilovinami (pokud váha špatně roste) nebo se zeleninou (pokud je vše v souladu s hmotností).

Vápník a vitamín D

Děti narozené s nízkou a extrémně nízkou tělesnou hmotností jsou náchylné k nedostatku vápníku a vitamínu D v krvi. Výsledkem mohou být křivice, osteoporóza a patologické zlomeniny. Aby se těmto stavům předešlo, jsou dětem předepisovány přípravky vitamínu D (Aquadetrim v dávce 300 - 500 IU denně) a často vápník a fosfor.

Příznaky nedostatku vitamínu D:

 • rickety růženec (zahušťování na žebrech, podobné oválnému růženci)
 • malý přírůstek na váze
 • snížení hladiny vápníku v krvi
 • zakřivení nohou

Železné přípravky

Téměř všem předčasně narozeným dětem se doporučuje dávat doplňky železa (Actiferrin, Ferrum-lek a další), dokud nedosáhnou 1-1,5 roku. Dávka se vypočítá podle vzorce: 2 mg léčiva na kilogram. Množství železa může upravit lékař v závislosti na stavu dítěte.

Hmotnost dítěte

Pokud dítě nemá vážné zdravotní problémy, může být po dosažení hmotnosti 1800 - 2 000 g propuštěno domů. Nejlepší je zakoupit dětskou váhu předem pro kontrolu přírůstku hmotnosti jednou za 1-2 týdny (ale ne každý den). V průměru by denní přírůstek na hmotnosti měl být 15-30 g na kg denně. To je zvláště důležité pro děti, které špatně berou prsa. V případě normální stravy může nízký nárůst znamenat anémii nebo zažívací potíže. Jak dítě roste, týdenní zvýšení se snižuje.

Graf hmotnosti, výšky a obvodu hlavy

Věk v grafu se měří v týdnech od početí (do 40 týdnů) a poté od narození v měsících, jako u dětí narozených včas. Tučná černá čára označuje průměrnou hodnotu. Tmavá oblast kolem čáry je blízko průměru. Čárkovaná čára označuje meze normy. Ale i když překračujete tyto hranice, musíte vzít v úvahu individuální údaje dítěte: jeho zdravotní stav, nutriční vlastnosti a názor lékaře.

Baby spánek

Celková doba spánku předčasně narozeného dítěte je delší než doba dítěte narozeného včas. Současně je však „rané“ dítě citlivější na vnější vlivy, a proto se často probouzí. Je důležité, aby po jasně osvětlené místnosti intenzivní péče a hluku zdravotnických prostředků mohlo dítě několik týdnů reagovat na domácí temnotu a ticho. Proto poprvé po vybití může být užitečné zapnout tichou, klidnou hudbu a nechat tlumené světlo v noci, aby se dítě postupně přizpůsobovalo.

Nejlepší poloha pro spaní dítěte je poloha na zádech. U předčasně narozených dětí je riziko apnoe vyšší, jsou méně citlivé na snížení hladiny kyslíku. Proto spánek na břiše může vést k syndromu náhlé kojenecké smrti. Ze stejného důvodu by dětská postel měla být mírně těsná, bez hromadných přikrývek a hraček..

Nyní jsou v prodeji speciální kolébky a kokony pro takové speciální novorozence. Mnoho rodičů si uvědomuje, že spánek dětí v takových dětských postýlkách je silnější. Současně však nebyly provedeny žádné studie o bezpečnosti takových kokonů, takže odborníci jen zřídka doporučují jejich nákup..

Při propuštění z oddělení předčasně?

 • Dítě by mělo být připojeno k kojení / kojení přes bradavku
 • Hmotnostní přírůstek za den by měl být alespoň 10-30 g
 • Když dítě leží v postýlce, mělo by být dostatečně teplo
 • Neměly by se vyskytnout žádné epizody zastavení nebo náhlého zpomalení dýchání
 • Krmení žíly by mělo být přerušeno vypouštěním
 • Před výbojem by měly být provedeny testy zraku a sluchu.
 • Hmotnost dítěte by měla být 1800 gramů a více.

Prognóza pro novorozence

Díky moderním metodám intenzivní pediatrické péče překračuje míra přežití předčasně narozených dětí o hmotnosti od 1,5 do 2,5 kg 95%. Pokud nemají souběžné malformace a vážné poškození mozku, budou ve věku 2 let dohánět vrstevníky narozené včas ve všech ohledech. Při závažné souběžné patologii může dojít ke zpoždění ve vývoji různých stupňů.

Čím dříve se dítě narodilo, a čím menší byla jeho hmotnost, tím menší byla šance na přežití a zotavení. Takže narození ve 22 týdnech těhotenství zvyšuje šanci na přežití blíže k 0. Ve 23 týdnech se zvyšuje na 15%. Po 24 týdnech přežije polovina novorozenců, po 25 týdnech - 70%.

Možné dlouhodobé účinky extrémně nízké porodní hmotnosti:

 • Demence
 • Mozková obrna
 • Epilepsie
 • Hydrocephalus (kapka mozku)
 • Poruchy sluchu a zraku (od krátkozrakosti po úplnou slepotu a hluchotu)
 • Častá pneumonie
 • Jaterní a ledvinové selhání
 • Anémie, nedostatek vitamínů, zpomalení růstu
 • Nízký školní výkon
 • Snížené sociální přizpůsobení

Všechny výše uvedené dlouhodobé důsledky u předčasně narozených dětí se vyskytují hlavně s extrémně nízkou hmotností - méně než 800 g. Při správné terapii a pečlivé rodičovské péči však existuje riziko, že se těmto důsledkům vyhnete.

Očkování předčasně narozených dětí

Existuje rozšířené přesvědčení, že předčasně narozené děti mají „léky“ z očkování kvůli slabé imunitě. Odborníci z celého světa se však shodují v tom, že právě díky vysoké náchylnosti k infekčním chorobám jsou tyto děti prvními kandidáty na očkování. Protože riziko úmrtí z běžných spalniček, záškrtu, černého kašle a jiných nemocí je vysoké právě při předčasném porodu (viz očkovací schéma pro děti).

První vakcínou podanou dětem je vakcína proti hepatitidě B. E se obvykle podává první den po narození. Ve skutečnosti takové děti často vyžadují přenos, krevní transfuze a další rizikové faktory pro přenos hepatitidy. Děti s extrémně nízkou tělesnou hmotností mají smysl čekat až 30 dní, protože k optimální reakci na očkování dochází při hmotnosti 2 kg nebo více.

Při absenci závažných zdravotních problémů (vrozená imunodeficience, progresivní onemocnění mozku) se podle obecného plánu podávají i další očkování. Doporučuje se vybrat pertusovou složku acelulární (vakcíny Pentaxim, Infanrix).

Zajímavosti

 • Malé děti narozené předčasně přibírají na váze rychleji a při kontaktu s matkou jsou silnější. V odděleních, kde jsou tyto děti, jsou povoleny návštěvy rodičů, protože to má příznivý dopad na pohodu dětí.
 • U předčasně narozených dětí je větší pravděpodobnost, že se u jednodenních dětí stanou leváky nebo budou obě ruce používat stejně
 • Asfyxie a hypoxie při porodu (hladovění kyslíkem) jsou charakterističtější u osob narozených ve věku 34–37 týdnů. Osoby narozené v období 25–34 týdnů to lépe snášejí, i když dlouhodobé následky jsou horší.

FAQ

Chlapec, 1,5 měsíce starý, hmotnost 1800 g, se narodil ve 35 týdnech s růstovou retardací, vážil 1300 g. Je nemožné dosáhnout stoličky, a to ani u projímadel. Obvykle dochází ke stolici každé 2-3 dny. Co se dá dělat?

Frekvence stolice jednou za 2-3 dny je u každého novorozence zcela normální. Hlavní věc je, že má měkkou konzistenci a nezpůsobuje narušování dítěte.

Šestiměsíční předčasně narozené dítě nezískává na váze dobře, nemusí za celý týden vůbec přibývat. Jak přimět dítě k jídlu?

V tomto věku nejsou důležité týdenní přírůstky, ale trend hmotnosti. Na grafu je třeba poznamenat křivku věku v měsících a tělesné hmotnosti, porovnat ji s normální hodnotou (uvedenou v článku). Pokud plán stoupá, pak se zvyšováním je vše v pořádku. V žádném případě nemůžete donutit dítě k jídlu.

Moje dcera se narodila ve 33 týdnech a vážila 1700 g. Nyní má 2,5 roku, dohonila ji vrstevníci ve fyzickém a psychomotorickém vývoji. Problémy začaly výletem do mateřské školy. Téměř neustále nemocný, každý týden. Má smysl odložit návštěvu mateřské školy, protože se dítě narodilo předčasně?

Téměř všechny děti začnou aktivně trpět SARS v prvním roce na zahradě. S předčasností to nemá nic společného. Pokud vám dítě nevadí navštěvovat předškolní zařízení a rodiče mají příležitost často si odpočinout z důvodu nemoci, můžete jít do mateřské školy.

Psychomotorický vývoj dítěte

Čím dříve se dítě narodí, tím vyšší je jeho riziko neurologických komplikací. Proto je důležité najít kompetentního odborníka, který bude pravidelně vyhodnotit vývoj dítěte a dát správná doporučení. Důležitými kroky jsou kontroly 9, 18, 24 a 30 měsíců od narození.

Mnoho pediatrů používá vhodný vývojový deník od 0 do 3 let, publikovaný v knize A. M. Kazmin. Tento deník ukazuje kritické načasování vzhledu dovedností. To znamená, že u většiny dětí se objeví dříve, a to až o 5% později. Je třeba si uvědomit, že lhůty pro předčasně narozené děti se počítají v pozměněném znění (například dítě narozené měsíc před plánem by mělo mít možnost mít šest měsíců, co mohou 7měsíční děti dělat).

Rané děti. Předčasné dítě: fyziologie, vývoj, péče

Jak vypadá předčasné dítě. Nervový systém. Dýchací systém. Kardiovaskulární systém

V prvním roce života každého dítěte dochází k maximálnímu růstu a rychlému rozvoji. Ale během tohoto období je tělo extrémně zranitelné, obrana je slabá a nedokonalá. To platí zejména pro děti, které se narodily předčasně a jsou považovány za předčasné.

Rizikovými faktory pro předčasný porod mohou být jak socio-demografický (neuspokojený rodinný život, nízká sociální úroveň, příliš mladý věk), tak lékařský (předchozí potraty, vícenásobné těhotenství, hemolytické onemocnění plodu, vyvíjející se v důsledku konfliktu s Rhesusem, stejně jako akutní a chronická onemocnění matky). Příčiny předčasného těhotenství zahrnují také škodlivé pracovní podmínky, špatné návyky, tělesná a duševní zranění během těhotenství. Předčasně se považuje dítě narozené od 22 do 37 týdnů těhotenství1 o hmotnosti od 500 g. Toto ustanovení zavedla Světová zdravotnická organizace, ke které se připojili pediatrové naší země.

Existují různé stupně předčasnosti. Hlavním kritériem pro jejich stanovení je tělesná hmotnost. Pokud se tedy dítě narodí s tělesnou hmotností menší než 1 kg, pak je předčasné s extrémní hmotností; do 1,5 kg - předčasně s nízkou tělesnou hmotností a více než 1,5 kg - jen předčasně.

Jak vypadá předčasné dítě?

Externě je předčasně narozené dítě výrazně odlišné od dítěte narozeného včas. Podkožní tuk je velmi slabý nebo zcela chybí (v závislosti na době předčasnosti). Kůže je velmi tenká, tmavě červená, vrásčitá, bohatě pokrytá hustou chmýří na obličeji, zádech a končetinách. Pupek se nachází v dolním břiše, zatímco u dětí na plný úvazek je ve středu. Hlava je velká vzhledem k velikosti trupu, švy mezi kostmi lebky a malým fontanelem jsou otevřené (mezi kostmi lebky a v oblasti malého fontanelu jsou oblasti nepokryté kostní tkání), velký fontanel je malý kvůli posunutí kostí lebky. Zvonky jsou velmi měkké. Hřebíky jsou tenké, nedosahují k okrajům hřebíků. U dívek labia majora nepokrývá labia minoru, takže můžete vidět široce otevřenou karmínově červenou barvu sexuální mezery; a u chlapců varlata ještě nejsou snížena do šourku, šourek sám je jasně červený. Ušní pupeční šňůra u těchto dětí zmizí později než u dětí v úplném období a pupeční rána se hojí sedmým až desátým dnem života.

Fungování všech orgánů a systémů předčasně narozeného dítěte je také spojeno s neexistencí určitého období vývoje plodu a zvláštnostmi zrání a vývoje těla v novém prostředí. Vzhledem k nezralosti všech orgánů a systémů (centrální nervový, kardiovaskulární, respirační, zažívací) jsou nepříznivé účinky přenášeny zejména předčasně narozenými dětmi. Proto mohou být nemoci, které nejsou nebezpečné pro ostatní děti u předčasně narozených dětí, obtížnější.

Nervový systém předčasně narozeného dítěte

K položení mozkových struktur dochází v rané fázi nitroděložního vývoje. Proto se rodí i hluboce předčasně narozené dítě s formovanými částmi nervového systému, ale proces zrání cest - tvorba pochvy kolem nervů a nervových vláken nebo myelinace - není dosud dokončen, a proto je narušeno chování nervových impulsů do různých orgánů a tkání, což ovlivňuje jejich životaschopnost funkce. Myelinace normálně pokračuje v postnatálním období, tj. po narození. Během porodu, i bez komplikací, mozek dítěte zažívá výrazný stres. Tlak na výstelku mozku je tak silný, že se mohou vyvinout křeče, poruchy oběhu a krvácení v mozku. Tyto jevy jsou pravděpodobnější u předčasně narozených dětí kvůli nezralosti mozkových struktur..

U dětí s lézememi nervového systému je snížena pohybová aktivita a svalový tonus, reflexy jsou slabé nebo chybí, nekonzistentní malé škubání končetin a brady, škubání očních bulvů, přechodný strabismus.

Jedním z nejstarších, položeným v raných stádiích embryonálního vývoje, je sací reflex. Může to chybět, pouze pokud je dítě hluboce předčasné, ale ve většině případů je přítomné nebo oslabené. Nedonošené děti s nedostatečným sáním reflexu provádějí činnosti zaměřené na jeho rozvoj. Pokud nedochází k reflexu, začíná akupresura okamžitě po narození. Používají se také speciální lahve pro předčasně narozené děti..

Navíc u předčasně narozených dětí nejsou termoregulační mechanismy nedokonalé: snadno vydávají teplo, ale těžko ho produkují. U dětí narozených předčasně nefungují potní žlázy, pocení chybí, v důsledku čehož se snadno přehřívají. Proto by tyto děti měly být v nejpohodlnějších teplotních podmínkách, aby se zabránilo podchlazení i přehřátí. Udržování optimální teploty okolí je jedním z nejdůležitějších aspektů účinné péče o předčasně narozené dítě. Toho je dosaženo ve speciálních pohovkách pro předčasně narozené děti, kde je udržována konstantní teplota (asi 36 stupňů). Po propuštění z kliniky musí být udržován teplotní režim, aby nedošlo k podchlazení a přehřátí dítěte. Smyslové orgány předčasně fungují od prvních dnů života.

U předčasně narozených dětí dochází ke konvulzivnímu syndromu častěji než u dětí s úplným termínem, ale postupuje poněkud jinak. Příčiny křečových stavů mohou být organické poškození mozku, epilepsie, horečka, různé metabolické poruchy. Ve srovnání s dětmi narozenými včas nemají předčasně děti křeče; pokud jsou například u kojenců u kojenců křeče klonicko-tonické (tj. období záškuby svalů se střídají s obdobími „blednutí“), pak u předčasně narozených dětí jsou záchvaty častěji klonické - charakter „blednutí“. V každém případě konvulzivní syndrom vyžaduje okamžitou léčbu a následnou kontrolu, protože důvody, které k tomuto stavu vedly, mohou způsobit cévní mozkovou příhodu, což může následně vést k poškození mozku..

U předčasně narozených dětí (zejména u dětí s extrémně nízkou porodní hmotností) se často vyvine dětská mozková obrna. Konečná diagnóza dětské mozkové obrny může být provedena po roce, ale příznaky choroby jsou viditelné od narození a výraznější po třech měsících. Pokud má dítě přetrvávající změny ve svalovém tónu, nemůže-li se pohybovat pažemi nebo nohama, pokud po prvních masážních a lékových terapiích po dobu prvních tří až čtyř měsíců nedochází k pozitivní dynamice, je takové dítě ohroženo rozvojem dětské mozkové obrny. Děti s takovými poruchami jsou aktivně léčeny; pokud se netvoří reflexy odpovídající věku, pokud motility (motorická aktivita) zaostává, pak se provede diagnóza - formující mozková obrna.

Vzhledem k výše uvedeným charakteristikám nervového systému jsou předčasně narozené děti pečlivě sledovány dětskými neuropatology a na klinice jsou těmto dětem předepsány několik preventivních nebo terapeutických masáží. Sama matka však může dělat předčasně narozené dítě gymnastiku a masírovat pomocí jednoduchých technik, které ji pediatr naučí; to pomůže dítěti nejen správně se rozvíjet fyzicky, ale také navázat psychologický kontakt s jeho matkou, což bude mít pozitivní vliv na utváření nervového systému.

Dýchací systém předčasně narozeného dítěte

U předčasně narozených dětí rychlost dýchání obvykle překračuje normu a závisí na stupni předčasnosti: čím nižší je tělesná hmotnost dítěte, tím častěji dýchá.

V důsledku nezralosti nervového systému a lipidového výměnného systému, jehož derivátem je povrchově aktivní látka, která poskytuje otevření plic během první inhalace a jejich normální fungování v budoucnosti, se u předčasně narozených dětí často vyvine syndrom dechové tísně, což se projevuje rozvojem atelektázy. Atelektázy jsou oblasti zhroucené nebo ne zcela expandované plicní tkáně, které se neúčastní dýchání a mohou způsobit respirační selhání. Takové dítě je převedeno na umělou plicní ventilaci, dokud dýchací systém nezačne fungovat sám. Na pozadí syndromu respirační tísně se často přidávají různé infekční choroby (pneumonie), což samozřejmě zhoršuje stav dítěte. Aby se předešlo těmto komplikacím, v případě předpovídání předčasného porodu (hemolytické onemocnění plodu, těžká gestóza atd.) Se ženě během těhotenství podává speciální glukokortikoidové léčivo, které urychluje zrání fetálního respiračního systému plodu..

Po propuštění dítěte z nemocnice nebo dětské nemocnice, abyste snížili pravděpodobnost zánětlivých onemocnění dýchacího systému, byste se měli pokusit chránit ho před velkým počtem kontaktů s potenciálně infikovanými příbuznými a známými a omezit okruh kontaktů pouze na členy rodiny. Pro udržení normální mikroklima by však měla být místnost, ve které se dítě nachází, větraná, aniž by však zapomněla teplotní režim.

Kardiovaskulární systém předčasně narozeného dítěte

Stejně jako všechny ostatní systémy v těle předčasně narozeného dítěte je kardiovaskulární systém nedokonalý. Studie tedy ukázaly, že jakékoli podráždění způsobuje zvýšený srdeční rytmus, zvýšenou sonoritu srdečních zvuků a zvýšený krevní tlak. Před narozením má plod svůj vlastní specifický oběhový systém, ale v době narození u kojenců je veškerá srdeční komunikace (přechody a spojení mezi cévami a srdcem, otvory uvnitř srdce) správně utvořena. Předčasně narozené děti, protože se narodily v předstihu, mohou mít různé srdeční abnormality, které způsobují změny srdeční frekvence a zhoršují celkový stav dítěte. Echokardiografie (ultrazvuk srdce) se v současné době široce používá k diagnostice srdečních abnormalit..

Protože kardiovaskulární systém předčasně narozených dětí je citlivý na vnější podněty, musíte se pokusit dítě před nimi chránit (například před hlasitými zvuky).

Trávicí systém a výživa předčasně narozeného dítěte

Trávicí systém nezralých dětí má také řadu funkcí. To je primárně vyjádřeno v nezralosti enzymatického systému. Žlázy gastrointestinálního traktu nevytvářejí správné množství enzymů a žaludeční šťávy. Když kolonizují mikroorganismy v gastrointestinálním traktu, dokonce i malé množství patogenních bakterií, které by byly normálně neutralizovány ochrannými vlastnostmi žaludeční šťávy a pankreatické šťávy, způsobují u předčasně narozených dětí dysbiózu (nesprávný poměr určitých mikroorganismů v gastrointestinálním traktu). Také z důvodu nezralosti nervového systému a přenosu nervových impulzů trpí motorická (motorická) funkce gastrointestinálního traktu a zpomaluje se pohyb potravy podél gastrointestinálního traktu. V důsledku toho se vyskytují problémy s příjmem potravy v různých částech žaludku a střev a jejím vylučováním. Přes nedokonalost trávicího systému, iu hluboce předčasně narozených dětí v žaludeční šťávě je syřidlo, srážené mléko. Proto nejlepší a nezbytnou výživou pro předčasně narozené dítě je mateřské mléko.

Kromě nutriční hodnoty poskytuje mléko neocenitelnou službu pro ochranu těla dítěte před agresivními faktory prostředí. Proto i v případě, že je dítě bezprostředně po porodu na jednotce intenzivní péče a dostává parenterální výživu (kapátkem) nebo je tak slabé, že nemůže kojit, musí být učiněna veškerá možná opatření k zachování mateřského mléka, ke krmení dítěte lžičkou. To je jeden z nezbytných faktorů při kojení předčasně narozených dětí. Pokud se dítě narodilo hluboce předčasně a nemá sací reflex, pak se krmení provádí kapáním: pomocí speciálních zařízení - lineomatů pomocí nasogastrické (nasogastrické) sondy, do mateřského žaludku se postupně zavádí exprimované mateřské mléko nebo mléčná směs. Vzhledem k tomu, že potřeba předčasných bílkovin, vitamínů a minerálů je velmi vysoká, jsou předepsány další přísady, které se zavádí do mateřského mléka.

Systém předčasných kostí

Dokonce iu hluboce předčasně narozených dětí se kostní systém může vytvořit při narození, mineralizace kostí však ještě není úplná, a proto se jim navíc předepisuje vápník. S nedostatkem vitamínu D, fosforu a vápníku v těle se u dítěte vyvíjí křivice. Předčasné děti jsou ohroženy rozvojem této choroby. V nich proudí zvlášť ostře a rychle postupuje. Proto jsou předčasně narozené děti předepsány vitamín D, aby se zabránilo křivici.

Stává se, že předčasně narozené děti se rodí s netvarovanými kyčelními klouby. Dysplazie (nedostatečný vývoj kloubů) ohrožuje další subluxace, dislokace a zbavení schopnosti samostatně se pohybovat. Proto je nutné tuto patologii diagnostikovat včas a předepsat léčbu. Pro detekci dysplazie je provedeno ultrazvukové vyšetření kloubů, které vám umožní správně diagnostikovat. Pro léčbu v závislosti na stupni zralosti kloubů je předepsáno buď široké zavinování, nebo na sobě vzpěry, nebo - v závažných případech - imobilizace sádrovými obvazy.

Co čeká dítě, které je „spěcháno“, aby se narodilo? Prognóza závisí na stupni předčasnosti. Pokud se dítě narodilo po 33. týdnu a netrpělo porodem, může být propuštěno domů za sedm až deset dní. Pokud je doba těhotenství kratší a tělesná hmotnost je nízká, jsou tyto děti přeneseny do druhé fáze ošetřovatelství ve speciálních dětských nemocnicích. Tam se podrobí kompletnímu vyšetření a v případě jakékoli patologie - léčbě. Po stabilizaci je dítě propuštěno pod dohledem místního pediatra. Zvláštní pozornost je obvykle věnována předčasnému dítěti na okresní klinice..

Závěrem ujišťujeme rodiče: jak ukazují dlouhodobá pozorování, navzdory všem popsaným rysům, s dobrou péčí a náležitou pozorností rodičů a lékařů, se předčasně narozené děti úspěšně rozvíjejí a po roce dohánějí své vrstevníky.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Předčasné dítě - měsíční vývojový diagram a vývojové prvky až do roku

Přečtěte si také:

Vývoj dítěte po 5 měsících - dovednosti

4měsíční vývoj dítěte - dovednosti, schopnosti a fyzický vývoj

Vývoj dítěte ve 3 měsících - dovednosti, schopnosti a fyzický vývoj

Ahoj milí rodiče! Dnes budeme mluvit o předčasně narozených dětech. Konkrétně, když se dítě považuje za předčasně narozené, jaké jsou stupně předčasnosti o vývoji těchto dětí do roku a o vlastnostech jejich vývoje po roce.

V posledních desetiletích dochází k předčasnému narození dětí častěji. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se na celém světě každoročně narodí více než 2,6 milionu předčasně narozených dětí. Co nejvíce trápí rodiče, jejichž dítě se narodilo předčasně? Samozřejmě, rysy a možné důsledky předčasné péče a to, jak se předčasné dítě liší od ostatních. Měsíční vývoj má určité rozdíly, na které musíte být připraveni, takže pojďme zjistit, co je co.

1. Když je dítě považováno za předčasné

Podle kritérií WHO jsou kojenci narození od 28 do 37 gestačních týdnů o hmotnosti od 1 kg do 2,5 kg považováni za předčasné a růst se pohybuje mezi 35 cm a 46 cm.

2. Stupeň předčasnosti

Existují 4 stupně předčasnosti:

 1. První stupeň je stanoven, pokud se dítě narodilo mezi 35-37 týdny těhotenství a vážilo ne více než 2500 gramů;
 2. Druhý stupeň předčasnosti je dán dětem narozeným ve 32-34 týdnech těhotenství s hmotností 1500 až 2000 gramů;
 3. Třetí stupeň je stanoven při narození dětí ve věku 29-31 týdnů těhotenství s hmotností nejvýše 1500 gramů;
 4. Čtvrtý stupeň předčasnosti je určen dětem, které se narodily před 29. týdnem těhotenství a vážily nejvýše 1 000 gramů..

Při stanovování stupně předčasnosti lékaři berou v úvahu nejen ukazatele hmotnosti, ale také vyzrálost těla narozeného dítěte. Stává se, že děti vážící 2500 gramů jsou nižší ve zralosti orgánů a systémů než kojenci, vážící asi 2000 gramů:

3. Funkce při vývoji předčasně narozených dětí (do 1 roku)

Tabulka č. 1. Vývoj předčasně narozeného dítěte po měsících:


1 měsícTakové děti zpravidla vyžadují zvláštní podmínky pobytu a stálý lékařský dohled. Resuscitační opatření závisí na stupni předčasnosti, nezralosti a zdravotního stavu dítěte. V případě potřeby je dítěti poskytována umělá dodávka kyslíku, termoregulace a výživa pomocí sondy. V prvním měsíci dochází k nárůstu hmotnosti velmi pomalu, což je spojeno s nezralostí gastrointestinálního traktu. Existuje letargie, snížení svalového tónu, částečná a úplná absence vrozených reflexů.
2 měsíceJe pozorováno aktivnější zvýšení tělesné hmotnosti a zvýšení růstu předčasně narozených dětí, někdy dokonce překračující rychlost dětí narozených včas. Děti se rychle unaví a hodně spí. Protože jsou příliš tvrdé na to, aby se mohly kojit, krmí matky zpravidla kojence miminko mlékem. Je těžké držet hlavu pro takové drobky.
3 měsícePokud se hmotnost od okamžiku narození zdvojnásobí - je to dobré znamení. Dítě má reflexy, reakci na zvuk, výrazy obličeje. Dítě pevně upírá svůj pohled na tváře a předměty. Stále unavený rychle a spí hodně.
4 měsícePokud už dítě zvedne a drží hlavu, otočí ji na zvuk, chytí hračku perem. Začíná vydávat zvuky samostatně, některé děti se již smějí. Často dochází ke zvýšení svalového tonusu. Je vyžadováno neurologické pozorování, lékař s největší pravděpodobností doporučí speciální masážní kurz a také ukáže cvičení, která maminka může samostatně provádět ve formě nabíjení s dítětem.
5 měsícůNěkteré předčasně narozené děti se teprve začínají usmívat a některé se divoce smějí. Dítě už spí mnohem méně, během bdělosti začíná projevovat zájem o vnější svět. Natáhl se po objektech, chytil je, drží je. Kliky a nohy se aktivně pohybují. Sluch a vidění se zlepšily, tón končetin se může zvýšit..
6 měsícůJe dobré, pokud se hmotnost dítěte ve srovnání s porodní hmotností zvýšila 2,5 až 3krát. Během tohoto období se dětem zpravidla doporučuje zahájit první krmení lžičkou polotekutou potravou. Dítě je aktivní, dobře se valí na hlaveň a snaží se převrátit ze zad do břicha; pokud držíte dítě v podpaží, odstrčí nohy z povrchu, jako by poskakoval. Dítě miluje komunikaci a hraní s dospělými, procházky. Pokud byl při narození vystaven 1 stupeň předčasnosti, byla zajištěna dobrá péče a rodiče se řídili doporučeními lékařů, pak se taková děti ve věku 6 měsíců nemusí lišit svým vývojem od dětí narozených včas.
7 měsícůPokud se dítě otočí na své bříško samo, pokusí se plastickým způsobem plazit k hračce, houpe se na všech čtyřech - to je velmi dobré, vaše dítě se připravuje na plazení. Dítě se stalo více společenským, hlasitě blábolí a po dlouhou dobu aktivně hraje, bere předměty sám, užívá si svých úspěchů.
8 měsícůDítě se snaží sedět na vlastní pěst, často mění své držení těla, snaží se plazit, někteří se již snaží stát s podporou. Chůze každý den je rozmanitější. Některé děti v tomto období vyslovují jednoduché slabiky, například: „ma“, „pa“, „ba“, „ano“, což velmi potěší jejich příbuzné.
9 měsícůMnoho dětí se již obrací od břicha dozadu a zpět k bříšku, posaďte se z ležné polohy, postavte se na nohy, přidržte podpěru a dobře se plazte. Řeč se stává rozmanitější a lze získat první slova, například: „matka“, „otec“, „žena“.
10 měsícůPohyby dítěte se stávají sebevědomější a obratnější každý den. Dítě už jen nestojí, drží se na podpěře, ale snaží se vykročit nohama. Při sezení drží záda dobře, ale může ztratit rovnováhu. Nyní je dítě velmi přitahováno ke všemu, co se hýbe a vydává zvuky, například k pohyblivým hračkám nebo dětem, které si hrají na ulici. Dítě má zájem o jídlo pro dospělé..
11 měsícůJedná se o období aktivního procházení a některé děti se již snaží pohybovat po zdi. Hlavní věc je, že rodiče je nespěchají, musíme počkat, až bude dítě připraveno prvními kroky. Zpravidla se to stává o něco později než u dětí narozených včas, přibližně - o 13-18 měsíců.
12 měsícůDěti s 1–2 stupněm předčasnosti v tomto věku se již neliší od ostatních dětí narozených včas.

Do roku se lékaři při přibírání na váze a výšce řídí standardy zdravých dětí přijatými WHO.

Tabulka č. 2. Výška a hmotnost dítěte podle roku podle WHO:1 rok (12 měsíců)Dolní hranice normáluHorní hranice normálu
Hmotnost chlapců, kg7.712,0
Hmotnost dívek, kg7,011.5
Výška chlapců, cm71,080.5
Výška dívek, cm68,979.2

Pediatrové a neurologové, kteří pozorují předčasně narozené děti, si uvědomují, že fyzicky dohoní své vrstevníky rychleji než v neuropsychickém vývoji, obvykle se to stane za 2 - 3 roky.

5. Co nejčastěji zaznamenávají lékaři u předčasně narozených dětí po roce

 • Později formace řeči, nesprávná výslovnost zvuků, možná budete potřebovat pomoc logopedu;
 • poznávací procesy se objevují pomaleji, pro děti je obtížné zapamatovat si informace, je pro ně obtížné soustředit svou pozornost;
 • přizpůsobení se nové situaci a zvyknutí na nové lidi jsou obtížnější;
 • je zde zvýšená emotivita, slza, náchylnost k dětskému stresu.

Rodiče a učitelé by měli zvážit tyto vývojové rysy a být takovým dětem trpělivější a pozornější. V některých fázích vývoje dítěte mohou příbuzní potřebovat pomoc dětského psychologa.

Závěrem stojí za zmínku, že předčasnost není nemoc. Rodiče by měli pochopit, že dítě má zvláštní způsob rozvoje. S pečlivou pozorností na dítě, dříve narozený dohoní jeho vrstevníky. Maminky a tatínky budou potřebovat hodně trpělivosti, pohodlnou psychologickou situaci v rodině, víru ve své dítě, a co je nejdůležitější - vaši lásku.

Podívejte se na video o vlastnostech vývoje předčasně narozených dětí zde:

Být zdravý! Pokud se vám článek líbil a bude to užitečné pro vaše přátele, sdílejte jej na sociálních sítích. Dokud se znovu nepotkáme!

Články O Neplodnosti