Hlavní Zdraví

Zpracování pupku u novorozence po propuštění z nemocnice

Po narození dítěte začínají každodenní práce pro rodiče. Nezkušené matky a otcové si stále nemohou na svou roli zvyknout, mnoho problémů se pro ně jeví jako zcela neřešitelné. Existuje mnoho otázek o péči o dítě. Zejména mladí rodiče se zajímají o léčbu pupečních ran. Proto budeme hovořit o tom, jak to udělat správně, co znamená použít a kolikrát denně zpracovat.

Jak se objeví pupeční rána

Když se dítě narodí, jeho pupeční šňůra je upevněna speciální sponou (špendlíkem) a odříznuta. Dítě má malý segment pupeční šňůry (2 cm) s kolíkem na prádlo, který by v budoucnu měl uschnout a spadnout. V místě, kde se zbytky pupečníkové šňůry oddělí, se vytvoří rána, o kterou se musí náležitě postarat.

Nezbytné nástroje pro zpracování

 • vatové tyčinky, disky;
 • peroxid vodíku (3% roztok);
 • kosočtverečné greeny (nebo jiný lék doporučený lékařem).

Ošetření novorozeného pupku špendlíkem

 • důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou;
 • kape 1-2 kapky peroxidu vodíku na ránu;
 • jemně překlopte, vyjměte a ošetřete samotný špendlík s peroxidem, abyste z něj odstranili všechny možné bakterie
 • zacházet s pupeční šňůrou;
 • otřete klip bavlněnou podložkou a ošetřete 70% alkoholem;
 • lehce navlhčete pupeční šňůru, abyste ji vysušili z peroxidu;
 • navlhčete bavlněný tampón v zelence a zcela jej potřete pupeční šňůrou;
 • clothespin lze znovu nasadit.

Kolíček na prádlo se zbytkem pupeční šňůry spadne asi 5 dnů po narození.

Základní pravidla pro léčbu pupečních ran

 • umyjte si ruce mýdlem;
 • kape 1-2 kapky peroxidu vodíku do rány, začne se tvořit pěna;
 • před přechodem na další akci držte krátkou pauzu;
 • jemně odstraňte měkčené kůrky vatovým tamponem bez horlivosti;
 • osušte ránu vatovým tamponem;
 • léčte pupeční ránu novorozence zelenou, ale aniž by došlo k poškození kůže v okolí (tímto způsobem můžete sledovat změny v kůži).

Místo zeleně můžete použít chlorofyllipt. Jeho výhoda oproti brilantní zelené je bezbarvá, v budoucnu si můžete včas všimnout jakýchkoli porušení.

Kolikrát denně zpracovávat pupek

Zbytek pupeční šňůry s kolíkem na prádlo stačí ke zpracování 1krát denně. Ránu je třeba léčit 2krát denně - ráno po jídle a večer po koupání.

Je možné se vykoupat

Je velmi důležité vykoupat novorozence pupeční šňůrou, špendlíkem a poté ranou. Dodržujte však pouze následující pravidla:

 • Doporučuje se koupat dítě v samostatné vaně;
 • použijte pouze převařenou vodu ochlazenou na 34-37 stupňů;
 • jednou týdně můžete své dítě umýt vodou s přidáním slabého roztoku manganistanu draselného.

Je zakázáno přidávat do lázně různé odrůdy bylin, gelů nebo pěn.

Jaké plenky a věci na sebe

Pro lepší hojení pupku je nutné pravidelné proudění vzduchu. Není proto nutné jej utěsňovat pomocí bandáže, přikrýt ji bandáží. Plienkový pás by se neměl otírat o ránu, takže musí být mírně ohnutý směrem dovnitř. V současné době v prodeji najdete modely, které mají otvor pro pupeční šňůru. Je také velmi důležité je pravidelně měnit, aby se zabránilo infekci rány.

Oblečení pro novorozence je vybráno z přírodního dýchacího materiálu, prostorného a neprodyšného. Nedoporučuje se používat k léčení kalhotky, v opačném případě by se mohly rozdrtit a otřít. Nejlepší volba - tělo, skluzy.

Kdy dávat pozor

Lékařská pomoc může být potřebná, pokud pupeční rána:

 • neléčí se dlouho (déle než měsíc);
 • často krvácí;
 • neustále mokrá, zčervenalá kůže;
 • objevil se hnis a nepříjemný zápach;
 • otok
 • silně vyčnívá na kůži.

V nejlepším případě lékař doporučí důkladnější a častější léčbu rány. Ale někdy se pupek zvlhne u novorozence kvůli nebezpečné chorobě způsobené zánětem způsobenou stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, E. coli. Fistula se také může stát příčinou špatného uzdravení - vady v břišní dutině, ve které se vytvoří kanál, který spojuje pupek se střevem nebo močovým měchýřem. V důsledku toho vstupuje jejich obsah do rány, nehojí se dobře a voní. V tomto případě může být nutný chirurgický zákrok..

Další komplikací je granulom (houba). Je to narůžovělá formace, která sahá za pupek. Také výčnělek může být příznakem pupeční kýly u dítěte. Patologie se vyvíjí s vysokým nitrobřišním tlakem, ke kterému dochází během silného křiku nebo úzkosti.

Co nelze udělat s pupeční ranou

 • Nepokoušejte se odstranit špendlík s zbytky pupeční šňůry;
 • pro oloupání kůry ze suché rány ji vyzvedněte vatovým tamponem;
 • Lepicí náplast nelepte, ani ji nezakrývejte bandáží;
 • nepoužívejte kalhotky s pevným elastickým materiálem nebo tělem se sponami v pupku.

Máte-li jakékoli pochybnosti o uzdravení pupku, vždy se poraďte s lékařem. Zvláštní konzultace s odborníkem nikdy neublíží, zejména pokud jde o dítě.

Péče o novorozence pupek

Margarita Kapelovich; Lada Starostina
Pediatr, klinika dětských nemocí JIM. Sechenov; Neonatolog, Klinika dětských chorobMMA pojmenovaná po I.M.Sechenově

Po narození dítěte mají mladí rodiče mnoho otázek, které potřebují rychlou odpověď: jak správně pečovat o dítě, co lze udělat a co by se nemělo dělat. A samozřejmě v prvních dnech života novorozence vyžaduje pupek zvláštní pozornost, protože ve skutečnosti se při řezání pupeční šňůry provádí malá chirurgická operace. Nenarozené dítě přijímá všechny potřebné látky od své matky přes pupeční šňůru, která sahá od placenty. Brzy po prvním nezávislém vdechnutí dítěte, zmenšení cév z pupeční šňůry a průtoku krve těmito cévami se zastaví, tělo dítěte začne fungovat nezávisle na těle matky. Pupeční šňůra je přerušena ihned po narození nebo po několika minutách, kdy se v ní pulzace zastaví. Za příznivých podmínek, po 4-10 dnech, zbytek pupeční šňůry spontánně vyschne a zmizí, a dítě bude mít roztomilý pupek.

Co dělat s pupečníkovou šňůrou dítěte v nemocnici

Pupeční šňůra je ovázaná ve dvou stupních. V prvním stádiu porodního bloku se na něj umístí 2 sterilní chirurgické svorky: jedna ve vzdálenosti 10 cm od pupečního prstence, druhá 2 cm od první svorky. Na pupeční šňůru mezi svorkami se působí roztokem jodu a potom se stříhá sterilními nůžkami. Poté, 3 mm - 1 cm od pupečního prstence novorozence, je pupeční šňůra sevřena speciální konzolou nebo ovázána hedvábnou nití (ligatura). Zbytek pupeční šňůry je odříznut sterilními nůžkami.

Poté se v mateřských nemocnicích používají dvě hlavní metody péče o šňůry. V posledních letech se metoda chirurgického řezání zbytků pupečníkové šňůry ve druhý den života novorozence stále více rozšířila. Na pupeční ránu se aplikuje aseptický obvaz a nahoře jsou okraje rány nataženy lepicí náplastí. Tato metoda umožňuje zkrátit dobu hojení, zjednodušit péči o pupek. Další možností je, že zbytek pupeční šňůry není odříznut a spolu s držákem umístěným na ní v porodním bloku mumifikuje (vyschne) a spontánně zmizí během několika příštích dnů s vytvořením pupeční rány. Zpravidla se to také děje v nemocnici. V obou případech povrch rány vyžaduje péči.

Péče o novorozence pupku doma

Aby vše nebylo komplikováno, musíte se naučit několik jednoduchých pravidel pro péči o vaše břicho, a to:

 • Pokuste se zajistit volný přístup k vzduchu z pupečníkové šňůry, což je nejlepší prostředek pro jeho normální sušení. Zde si můžete vzpomenout, že vzduchové koupele po dobu několika minut budou užitečné pro zadek dítěte.
 • Dbejte na to, aby plenka neotřela pupeční šňůru. K tomu držte plenu těsně pod knoflíkem na břiše nebo použijte jednorázové plenky s otvorem pro pupeční šňůru..
 • Není třeba pomáhat při pádu pupeční šňůry, mělo by se to stát přirozeně. Dříve bylo doporučeno otřít pupeční šňůru tekutinami obsahujícími alkohol. Moderní studie však prokázaly, že to není nutné, proces sušení pupečníkové šňůry lze urychlit pouze zvýšením doby vystavení vzduchu.
 • Po chirurgickém odříznutí nebo spadnutí pupečníku po dobu několika dnů v pupeční ráně se mohou vytvořit průhledné nažloutlé nebo krvavé krusty. Měly by být odstraněny z rány, protože je to vynikající médium pro šíření patogenních mikrobů. K tomu použijte peroxid vodíku. Pomocí pipety nalijte na krusty trochu peroxidu a poklepejte je vatovým tamponem nebo gázou. Postup opakujte několikrát, dokud se rána nevyčistí nebo dokud se krusty snadno neoddělí. Opatrně je odstraňte vatovým tamponem a poté namažte ránu antiseptickým roztokem (brilantní zelená). Podobný postup by se měl provádět 1-2krát denně..

Neměli byste se pokoušet měnit tvar pupku použitím mincí nebo fixováním požadovaného tvaru pomocí pomůcky. To může v budoucnu způsobit různé komplikace. Bude to pro vaše dítě lepší, pokud opustíte pupek tak, jak ho příroda vytvořila.

Domníváme se, že zatímco zbytky pupeční šňůry stále zůstávají u novorozeného dítěte, je lepší ho koupat ve vaně (aby nedošlo k ponoření pupeční šňůry do vody) a omezit se na mytí pouze určitých částí těla vodou nebo otřením pokožky dítěte vlhkou houbou. Když se pupeční rána uzdraví, můžete začít vykoupat dítě ve vaně nebo ve vaně pro dospělé.

Je důležité si nechat ujít infekci pupku: to platí zejména v prvních týdnech života vašeho dítěte. Nezapomeňte se poradit s pediatrem v následujících případech:

pokud poté, co pupeční šňůra zmizí, dítě zůstává v pupku oteklé, mírný výtok z něj pokračuje po dlouhou dobu, pupeční prstenec se po dlouhou dobu nesnižuje; Pokud zjistíte, že oblast kolem pupku je červená a oteklá, uvolní-li se hnis, objeví se nepříjemný zápach. Zčervenání kůže kolem pupku může být způsobeno jeho otíráním. Pokuste se odstranit příčinu odření a podívejte se, zda nezmizí červenání. Pokud zůstane nebo se zvýší, vyhledejte lékaře.

Někdy v prvních dnech života může pupek trochu krvácet. Ošetřujte oblast krvácení peroxidem vodíku, a pokud krvácení nepřestane po 5-7 minutách, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Pokud si všimnete, že dítě v pupečním prstenu má výčnělek kulatého nebo oválného tvaru, který roste s pláčem dítěte, je to pravděpodobně pupeční kýla. V tomto případě dítě potřebuje také konzultaci s pediatrem.

Jak zacházet s pupkem pro novorozence

Po propuštění z nemocnice čelí rodiče mnoha otázkám. Jak zpracovat pupek pro novorozence, jednoho z nich. Jak často zpracovávat pupek, jak jej zpracovávat? Existuje rozdíl v manipulaci s pupkem s i bez špendlíku na prádlo? Proč krvácení pupku nebo zvlhčení? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v tomto článku..

Proč potřebujete zpracovat pupek pro novorozence

Během těhotenství je dítě svázáno s matkou pupeční šňůrou. Po narození je pupeční šňůra nejprve sevřena špendlíkem na prádlo a poté uříznuta. Dítě má pupeční ránu, která se může snadno nakazit, pokud není o dítě řádně postaráno.

Aby se zabránilo vniknutí infekce do rány a urychlení jejího hojení, je nutné ošetřovat pupek dítěte denně.

Jak a kolikrát zpracovat pupek

Podrobnou konzultaci o zpracování novorozeneckého pupku získáte u dětského lékaře v nemocnici nebo od svého poskytovatele zdravotní péče a zdravotní sestry.

Obvykle se pupek ošetřuje jednou nebo dvakrát denně. Pokud již své dítě vykoupáváte, je nejlepší provést jedno ošetření ihned po provedení vody. Pokud se ještě nekoupete, léčte ráno a večer, je však žádoucí, aby doba mezi ošetřeními byla stejná (každých 12 hodin)..

Existuje mnoho názorů na to, jak zpracovat pupek. Ale většina lékařů má sklon k klasické léčbě peroxidem a brilantní zelenou. Pro toto ošetření pupku budete potřebovat 3% peroxid vodíku, brilantní zelený alkoholový roztok (zelený) nebo alkohol chlorofylipt, bavlněné pupeny a sterilní ubrousky.

Peroxid vodíku 3%. Jedná se o dezinfekční prostředek, jehož vezikuly pomáhají očistit ránu kontaminantů a oddělit sušené krusty, které se tvoří během procesu hojení. Kromě antiseptických účinků Zelenka dobře usuší ránu a suchá rána se hojí rychleji.

Jak zacházet s pupelem novorozence pomocí špendlíku na prádlo

Clothespin - klip na pupku se může oddělit i v nemocnici a může zůstat na pupku až dva týdny. Kolíček na prádlo potom zmizí, pupeční šňůra vyschne, a to závisí na tloušťce pupeční šňůry, na kvalitě péče a individuálních vlastnostech dítěte.

Navel manipulace s clothespin průchod

 1. Připravte si vše, co potřebujete pro zpracování vašeho břicha a umístěte jej na přebalovací stůl (nebo na jakékoli jiné místo, kam chcete dát dítě).
 2. Umyjte si ruce mýdlem..
 3. Opatrně zvedněte kolíček na prádlo otočením na jeho straně, abyste viděli pupeční šňůru pod ním. DŮLEŽITÉ! Silný tah není nutný, aby nedošlo k roztržení špendlíku na prádlo.
 4. Kapal peroxid vodíku 3% do pupeční dutiny.
 5. Když peroxid přestane bublat, opatrně osušte pupek sterilní ubrouskem a snažte se shromáždit veškerou vlhkost a uvolněné krusty..
 6. Ponořte vatový tampon do zářivě zelené a zpracovejte pupek, jemně zachycující normální kůži kolem pupeční šňůry..
 7. Po dokončení ošetření je dítě lepší zůstat několik minut nahé, aby pupeční šňůra vyschla.

Jak zacházet s pupkem pro novorozence bez kolíčků na prádlo

Když je kolíček na prádlo s pupeční šňůrou oddělený, pupeční rána zůstává na svém místě. Léčí se stejnými prostředky a stejnou frekvencí až do úplného uzdravení..

Postupné ošetření pupeční rány

 1. Umyjte si ruce mýdlem.
 2. Vizuálně vyhodnoťte pupeční ránu. Je zarudnutí nebo otok?.
 3. Jemně roztáhněte pupeční prstenec ukazováčkem a palcem.
 4. Vložte 3% peroxidu do pupeční fossy a počkejte, až roztok dokončí probublávání.
 5. Vymažte ránu sterilním hadříkem a odstraňte veškeré uvolněné krusty a vlhkost. DŮLEŽITÉ! Není nutné odstraňovat krusty, které se samy neoddělovaly!
 6. Položte na ránu zelenou a snažte se nevynechat záhyby.
 7. Stejně jako v předchozím případě nechte dítě několik minut nahé.

Proč pupek v novorozence léčí po dlouhou dobu

K úplnému uzdravení partie dochází, když je pupek zcela pokryt kůží (epitelizace). K tomu obvykle dochází druhý nebo třetí týden života dítěte. Stává se však, že během tohoto časového období vznikají problémy.

Pupek krvácí nebo zvlhčuje

V procesu hojení se může uvolnit trochu krve nebo tkáně, když se oddělí špendlík s pupeční šňůrou nebo se uvolní krusty. S tím není nic špatného, ​​pokud nejsou níže uvedeny žádné známky zánětu.

Je nutné konzultovat lékaře s následujícími změnami pupku:

 1. Pupek nebo kůže kolem něj zčervená
 2. Nepříjemný zápach z pupku
 3. Průhledná tekutina se od pupku pravidelně odděluje a narušuje hojení
 4. Objevil se hnisavý výboj z pupku
 5. Edém pupečníkového prstence a vydutí
 6. Vzhled uzlů nebo výčnělků v pupečníku

Jak urychlit hojení pupku

Můžete urychlit hojení pupku a snížit riziko možné infekce, pokud:

 1. Léčte své pupeční rány každý den a dobře
 2. Častěji nechte své dítě nahé
 3. Nepřehřívejte ani nezabalujte dítě
 4. Nezakrývejte pupek plenkou a neaplikujte obvazy

Související videa

V tomto článku jsme se pokusili odpovědět na otázku co nejpodrobněji, jak zpracovat pupek pro novorozence.

Správná péče o pupek novorozence

Jaký je zbytek pupeční šňůry

Poté, co se dítě narodí, lékař odřízne pupeční šňůru a vytvoří zbytky pupeční šňůry dlouhé asi 2 cm. Počáteční ošetření pupečníkové šňůry v mateřské nemocnici provádí lékař. Zbytek postupně vysychá a v průměru zmizí po 4-5 dnech (mnoho lékařů umožňuje období 3 až 10 dní kvůli různé tloušťce pupeční šňůry u dětí). Na jeho místě zůstává pupeční rána. Obvykle se to děje před propuštěním z porodnice, ale pokud byl novorozenec propuštěn z pupeční šňůry, není třeba se toho bát. Pravidla pro jeho zpracování musí být vysvětlena lékařem nebo zdravotní sestrou. Pokud jste v tomto období s matkou v mateřské nemocnici nehovořili o péči o dítě, můžete položit všechny otázky lékaři nebo ošetřovatelce, která novorozence navštěvuje doma.

Ošetření pupečníkové šňůry

Přirozené vysychání a vypadávání pupečníkové šňůry pro dítě je bezbolestný proces, ale člověk by se neměl snažit jej urychlit sebevznesením. To může vést ke krvácení, zánětu, bolesti dítěte a nepohodlí..

Pro péči o pupeční šňůru je nutné použít antiseptika. Běžná možnost léčby s použitím brilantní zelené (antiseptické brilantní zelené) a 3% roztoku peroxidu vodíku. Nejprve se peroxid vodíku používá k ošetření místa připojení pupeční šňůry a poté je místo připojení pupeční šňůry a samotné pupeční šňůry zelené. Taková péče pomáhá vyschnout zbytky, zabraňuje vzniku zánětu. Po konzultaci s lékařem o péči o pupek si můžete vybrat další moderní antiseptika, která neznečistí pokožku.

V některých případech je zbývající část pupeční šňůry chirurgicky odstraněna v porodnici. Po odříznutí se obvazy aplikují na pupek, lékaři pozorují a zpracovávají.

Problémy s pupeční šňůrou

Někdy jsou možná zánětlivá onemocnění pupeční šňůry. Při absenci normální mumifikace nedochází k pádu, zbývající část zůstává po dlouhou dobu mokrá. To vyvolává výskyt zánětu a gangrény. V mírných případech není stav dítěte narušen, ale pokud se zánět zhorší, novorozenec se stane neklidným. Úkolem matky upozornit lékaře na možné problémy s pupkem. Tyto varovné signály mohou zahrnovat:

 • pupeční šňůra neklesá dlouho
 • cítil nepříjemný zápach
 • špatná chuť k jídlu, dětský spánek, celková úzkost
 • horečka

Nikdy byste se neměli stydět konzultovat s pediatrem, pokud máte nějaké starosti s pupkem!

Péče o pupeční rány

Pupeční rána zůstává po pádu pupeční šňůry. Průměrná doba hojení je 4-10 dní. V tuto chvíli je nutné sledovat proces epitelizace a organizovat správnou péči, aby se snížilo riziko zánětlivého procesu. Dříve byla denní léčba pupeční rány prováděna s 3% peroxidem vodíku a brilantní zelenou (nebo jinými antiseptickými činidly bez zbarvení), dokud nebyla zcela zahojena. V současné době mnoho lékařských odborníků tuto praxi opustilo, což mezi matkami způsobilo mnoho otázek a sporů. Antiseptika mohou být použita na záchodě pupeční rány jako další opatření k jejímu vysušení. Pokud nečistota nevnikne do pupeční rány, zřídkakdy přijde do styku s vodou, pak může uzdravení pokračovat normálně bez zvláštního ošetření. Nadměrné používání zdravotnických prostředků, trvalé trauma do rány rukama, vatové tyčinky a vatové tampony mohou způsobit zánět. Opatření je proto důležité všude! Pokud se rozhodnete odmítnout každodenní speciální ošetření, nezapomeňte pravidelně kontrolovat pupek. Pokud se praktikuje denní toaleta pupku, zpracování se provádí 1krát denně a všechny manipulace by měly být čisté. Před vyléčením pupeční rány není povoleno vykoupat se ve společné lázni. Tření a oplachování není zakázáno, ale oblast pupku nemusí být nadměrně omývána nebo otírána.

Důležitá pravidla

Při péči o zbývající část pupeční šňůry a pupeční rány dodržujte následující důležitá pravidla:

 • oblast pupku by se neměla skrývat těsně přiléhající plenkou (ohněte opasek, vytvořte výřez pro pupek);
 • koupání v dětské vaně do úplného zahojení pupku je lepší omezit nebo použít pro tyto účely převařenou vodu;
 • Po koupání nezapomeňte otřít pupek sterilní bavlnou;
 • normální hojení pupeční rány přispívá do vzduchových lázní;
 • před vyšetřením nebo použitím toalety na břiše si důkladně umýt ruce;
 • mokré plenky ve styku s pupkem mohou způsobit podráždění a zánět;
 • pro péči o pupek je vhodné použít sterilní vatové tampony nebo použít metodu vštípení antiseptických látek (v tomto případě je vyloučeno riziko dalšího traumatu);
 • nevynakládejte úsilí k odstranění krust vytvořených na pupku, neodlupujte je (je-li to nutné, jsou odstraněny po namočení peroxidem vodíku).

Problémy s pupeční ranou

Jakékoli příznaky potíží s tlačítkem na břiše, které vás znepokojují, jsou důvodem k návštěvě lékaře. Během celého období novorozence přichází do dětského domova pediatr nebo zdravotní sestra, která provede vyšetření a ujistěte se, že jste zkontrolovali pupek. Děti, které se narodily předčasně, musí být pečlivě sledovány. Jsou více ohroženi zdravotními problémy a onemocnění pupku není výjimkou..

Alarmující příznaky:

 • zarudnutí kůže poblíž pupku
 • zápach
 • jakýkoli významný výtok z pupku, vzhled krve, hnis
 • pupeční rána zvlhne na dlouhou dobu (transparentní výtok z pupku)
 • pupeční rána se rozšířila, vypadala jako vřed, pokrytá plaketou
 • výstupek v pupku
 • celkový stav dítěte se změnil, tělesná teplota se zvýšila.

Pupek je individuální pro každé dítě! Nejlepší pomocník ve všech obtížných a vzrušujících situacích - váš lékař!

Pokud vaše dítě již vyrostlo, ale jeho bolest břicha mu vadí, přečtěte si náš další článek Proč má dítě ve věku 5–6 let bolesti žaludku?

Jak jste se starali o břicho vašeho dítěte? Podělte se o své cenné zkušenosti a doporučení s ostatními matkami.!

Komentář (1)

Chcete-li komentovat, musíte

Autor

Veškeré informace na webu slouží pouze pro informaci.

Chcete-li provést diagnózu a předepsat léčbu, musíte se osobně poradit s lékařem.

OGRN 1155476136804 TIN / KPP 5406597997/540601001

Zásady ochrany osobních údajů

Správa webu viline.tv (LLC "VILINETV" OGRN 1155476136804 TIN / KPP 5406597997/540601001) respektuje a dodržuje právní předpisy Ruské federace. Při vyplňování, přenosu a uchovávání vašich důvěrných informací také respektujeme vaše právo a zachováváme důvěrnost..

Žádáme vaše osobní údaje o zpětnou vazbu s cílem poskytnout informace nebo služby, reagovat na vaše požadavky na službu podpory webu, pořádat soutěže a další propagace, provádět průzkumy za účelem zlepšení kvality služeb.

Osobní údaje jsou informace týkající se předmětu osobních údajů, tj. Potenciálního kupce. Jedná se zejména o příjmení a jméno, datum narození, kontaktní informace (telefon, e-mailovou adresu) a další údaje uvedené spolkovým zákonem ze dne 27. července 2006 č. 152-ФЗ „O osobních údajích“ (dále jen „zákon“), do kategorie osobní data.

Pokud jste zveřejnili své kontaktní informace na webu, automaticky jste souhlasili s následujícími akcemi (operacemi) s osobními údaji: shromažďování a shromažďování, ukládání, vyjasňování (aktualizace, úprava), použití, zničení, depersonalizace, převod na žádost soudu, včetně h. vůči třetím osobám, na která se vztahují opatření zajišťující ochranu osobních údajů před neoprávněným přístupem.

Uvedený souhlas je platný po dobu neurčitou od okamžiku předložení údajů a můžete jej odvolat zasláním prohlášení do správy webu s uvedením údajů uvedených v Čl. 14 zákona „o osobních údajích“.

Zrušení souhlasu se zpracováním osobních údajů lze provést zasláním příslušné objednávky jednoduchou písemnou formou na e-mailovou adresu (e-mail) [email protected]

V případě odvolání souhlasu se zpracováním našich osobních údajů se zavazujeme odstranit vaše osobní údaje nejpozději do 3 pracovních dnů.

o projektu

Projekt Viline pomáhá rodičům v rodičovství a zdravém rozvoji dětí od prvních dnů jejich života.

Užitečné video kurzy, audio klipy, zajímavé články - zde máma a táta najdou vše, co je potřeba pro vývoj, zotavení a psychologické a intelektuální vzdělávání dítěte. Stránka zveřejňuje materiály pro rodiče s dětmi do 7 let a pro nastávající matky.

Na webových stránkách jsme shromáždili odborníky, kteří se s vámi rádi podělí o tajemství výchovy dětí ve věku, kdy je položen základ pro osobní rozvoj..

Každé dítě je talentované. Hlavní věc je vytvořit podmínky od prvních dnů života dítěte pro úplné odhalení jeho přirozeného potenciálu.

Pomůžeme vám vyřešit jakékoli, i ty nejtěžší problémy, a vychovávat vaše dítě silným, zdravým a talentovaným. Snadno se připojí k jakémukoli týmu, bez psychického stresu půjde do školky, školy a sportovní sekce.

Shromáždili jsme přední odborníky v oblasti vývoje dětí, zachování a posílení imunity, vývoje a implementace rehabilitačních metod. Budou se s vámi podělit o své zkušenosti a znalosti, zodpoví otázky a budou schopni řešit jakékoli, i ty nejtěžší problémy. Pomůžeme vám rozvíjet vaše dítě silné, zdravé a talentované. Snadno se připojí k jakémukoli týmu, bez psychického stresu půjde do školky, školy, sportovní sekce.

Autoři kurzů vývoje dítěte:

Přináší váš materiál chráněný autorskými právy vašim rodičům? Je publikum portálu ViLine.tv jasně vašimi potenciálními zákazníky? Pak umístěte své kurzy na náš projekt!

My sami budeme propagovat vaše kurzy z 30% z prodeje.

Partnerství s ViLine.tv je:

 • Propagace vašich kurzů prostřednictvím e-mailové distribuce předplatitelům ViLine. Naše dopisy čtou desítky tisíc mladých matek!
 • Reklama na internetu, vstupní stránky s vysokou konverzí pro kurzy autorských práv a speciální stránky o vás;
 • Tvorba propagačních materiálů pro propagaci kurzu a autora v našem vlastním videostudiu;
 • Zvyšování autorské slávy - řekneme obrovskému publiku, proč se váš kurz vyplatí koupit.
 • Kurz prodáváme za vaše ceny a dostáváme provizi. Získáte aktivní růst tržeb a základní zisk.
 • Prodáte nám svůj kurz za výhodnou cenu. Poté vaše materiály prodáme sami a získáme 100% zisk.

Napište na [email protected], pošlete své kurzy. Podmínky ubytování jsou diskutovány individuálně s každým autorem..

Autoři článků:

Máte materiály hodné pozornosti širokého publika? Chcete psát užitečné články pro maminky a tatínky? Pošlete materiály. Umístíme je pod vaše autorství na projekt, do tematických zpravodajů a sociálních sítí.

Umístění článků na ViLine.tv je:

 • ✓ Příležitost sdílet zkušenosti a znalosti s velkým publikem;
 • ✓ Propagace vašeho webu;
 • ✓ Dobrá odměna.
 • - materiál musí být jedinečný;
 • - nezveřejňujte články SEO;
 • - Můžeme odmítnout zveřejnit materiál podle uvážení vedení projektu.

Zahájení spolupráce

 • ✓ Napište dopis na adresu [email protected] s příklady prací a / nebo odkazem na web.

Zdravé, harmonicky vyvinuté dítě je nejlepší odměnou pro ideální rodiče.

Platba a dodání

Na našem webu si můžete zakoupit produkt, který vás zajímá, jedním z platebních způsobů:

Zabezpečení plateb a důvěrnost

Při výběru tohoto způsobu platby pro objednávku na webové stránce ViLine.tv budete automaticky přesměrováni na platební formulář zpracovatelského centra PayU, kde zadáte údaje o své bankovní kartě..
Všechna data zadaná na platebním formuláři zpracovatelského centra PayU jsou plně chráněna v souladu s požadavky bezpečnostního standardu PCI DSS. Dostáváme pouze informace o vaší platbě..
E-mail bude zaslán na e-mailovou adresu, kterou jste zadali při provádění platby.
Ihned po provedení platby budete přesměrováni zpět na náš web. Informace o vaší platbě se k nám mohou dostat od 5 sekund do několika minut. Pokud podle vašeho názoru došlo ke zpoždění při zpracování objednávky, musíte kontaktovat kancelář společnosti telefonicky na čísle 8 800 500-65-37

Osobní údaje kupujícího.

Při vyplňování Žádosti na Stránce Klient poskytuje následující informace: Příjmení, Jméno, e-mailovou adresu, telefon, dodací adresu.
Prodávající používá tyto informace ke splnění svých závazků vůči zákazníkovi. Prodávající se zavazuje nezveřejňovat informace přijaté od klienta. Za porušení se nepovažuje, že Prodávající poskytuje informace agentům a třetím osobám jednajícím na základě dohody s Prodávajícím o plnění závazků vůči Klientovi.

Zveřejnění informací v souladu s přiměřenými a použitelnými požadavky zákona se nepovažuje za porušení povinností. Prodávající neodpovídá za informace poskytnuté Klientem na Stránce ve veřejné podobě.

Po zaplacení zadejte svůj „Můj účet“ a vyberte „Moje kurzy“
Zde najdete všechny produkty, které jste si zakoupili na naší webové stránce ViLine.tv
Pokud jste neobdrželi produkt do hodiny po zaplacení, napište prosím na support info[email protected]

Zásady vrácení peněz

Zákazník má právo odmítnout poskytnutí placených služeb a požadovat vrácení peněz v následujících případech:

1. Za placené elektronické zboží (nahrávání webináře, semináře, školení, školení, šablon a podpůrných materiálů dostupných ke stažení). Žádost o vrácení peněz by měla být odeslána z e-mailové adresy, ze které byla objednávka odeslána, do podpůrné služby dodavatele do 7 (sedmi) dnů od data platby. Po uplynutí stanovené doby nejsou pohledávky akceptovány a peníze se nevracejí. Při předkládání žádosti o vrácení peněz je nutné předložit kopii dokladu totožnosti (cestovní pas).

2. Za seminář nebo konzultaci, které zaplatil a zúčastnil se jím. Žádost o vrácení peněz by měla být zaslána z e-mailové adresy, ze které Zákazník zaregistroval na seminář, do podpůrné služby Dodavatele do 14:00 moskevského času v den následující po dni, kdy byla služba poskytnuta. Po uplynutí stanovené doby nejsou pohledávky akceptovány a peníze se nevracejí. Při předkládání žádosti o vrácení peněz je nutné předložit kopii dokladu totožnosti (cestovní pas).

Předčasné propuštění z nemocnice: co dělat s pupkem novorozence

Pupeční šňůra a pupeční šňůra: jak správně zacházet

Řeknu vám o problému, který vznikl v souvislosti s předčasným propuštěním z porodnice pro novorozence z porodnice. Tato inovace v naší zemi neočekávaně vedla k nepříjemným situacím pro mnoho rodičů při komunikaci se zdravotnickými pracovníky okresní kliniky.

Ihned řeknu: Jsem zcela za předčasné propuštění zdravých matek a dětí. Dům je místem, kde se milují a čekají, a porodnice je zdravotnické zařízení, kde poskytuje lékařskou péči, kde kromě mámy existuje spousta cizinců.

Zde si stále můžete pamatovat na nemocniční flóru, která zde rostla, je silná a neodpovídá na jednoduchá hygienická opatření. Kromě toho sem flóra přichází každý den s novým příchodem těhotných a porodních žen, jakož i s každou novou změnou zdravotnického personálu. Každý má svou vlastní flóru! Předčasné propuštění, které se již dlouho praktikovalo v zahraničí a právě začíná u nás, považuji za dobré.

Takže jsme propuštěni 1-2 dny po narození. Hurá! Následující den přijde místní lékař nebo zdravotní sestra k nám domů bez pozvání. Toto je protokol. Po propuštění z nemocnice je adresa pobytu novorozence přenesena na nejbližší kliniku. První den po příjezdu domů by měl lékař přijít k mladé matce.

A pak se stane následující. Abychom pochopili situaci, poznamenávám, že první částí problému je profesionalita místních lékařů obecně (to není kámen pro kolegy, to je to, s čím se setkávám, a žádám vás, abyste věřili, že je to bolest). Druhou částí problému je nedostatek novorozeneckého vzdělání okresních lékařů. Pokud máte štěstí u okresního lékaře - máte štěstí.

Doktor vidí pupeční šňůru ve vzpěře, nějaké začervenání kolem a začíná panika (a doktor je také muž). Očekává pomoc od úzkých odborníků, kteří pošlou zdravé dítě na operaci s diagnózou omphalitidy. Omphalitida je zánět kůže a podkožní tkáně v pupeční oblasti způsobené infekcí pupeční rány. K tomu někdy dochází, ale ne tak často, jak na tom místní pediatrové trvají.

Pro mnohé z nich není hojení pupeční rány zatím velmi běžným jevem, protože donedávna v Rusku byli novorozenci propouštěni z porodnic teprve poté, co pupeční šňůra odpadla (obvykle k tomu dojde 3-5 dnů po narození). Okresní lékaři se tímto problémem prostě nezabývali, o kterém neonatologové v nemocnici museli rozhodnout před propuštěním.

Vynechám popis dalších normálních podmínek novorozence, které mohou vést k panice místním lékařem (novorozená žloutenka, sexuální krize, toxický erytém, zelená stolice). Toto je téma pro další diskusi..

Co dělat s podobnou situací na stránkách, já osobně nevím. Možná by stálo za to provést další kurz neonatologie pro místní pediatry, možná něco jiného.

Ihned musím říci, že ne všechny záněty v pupeční oblasti (pařez nebo po pádu, pupeční rány) by se měly léčit v nemocnici, ale všechny záněty by měl provádět lékař, který chápe (bez paniky) rozdíly v serózním a hnisavém zánětu, který viděl, jak zdravý pařez vypadá.

K tomu podle mého názoru stačí strávit 4 dny v nemocnici a podívat se na 200 novorozenců.

Nyní pro rodiče uvedu příznaky, které vyžadují lékařský dohled:

 1. Pařez pupeční šňůry nebo pupeční šňůra se navlhčí.
 2. Pařez nebo rána má výtok s barvou a (nebo) vůní - to je příležitost pro okamžitou lékařskou pomoc.
 3. Novorozenec má lokálně zvýšenou teplotu kůže kolem pupku.
 4. Bolí se dotknout pupku a okolí.
 5. Jste panikařit nebo panikařit někoho z člena rodiny.

Co nemusíte dělat:

 1. Pahýl nebo zranění pupečníkové šňůry ošetřete roztokem brilantní zelené (brilantní zelené). Co se děje dole.
 2. Položte dítě na břicho, dokud nespadne pupeční pahýl, na kterém je plastová svorka.
 3. Nalijte antispeptika (peroxid, chlorofylipt, manganistan draselný atd.) Na pařez nebo kapající do pupku;.
 4. Sbíráme na tlačítko břicho.
 5. Používejte jednorázové plenky, dokud se pupeční rána zcela nezhojí - obvykle je to 7-10. Den.
 6. Ošetřte kůži kolem pupeční rány roztoky obsahujícími alkohol.

Co dělat:

 1. Koupejte dítě každý den od 2 dnů života.
 2. Léčte pahýl pupeční šňůry dvakrát denně, dokud pupeční šňůra neodpadne, a poté pupeční šňůra 2-3 dny 2krát denně. Poté se ošetřete jednou denně po koupeli, dokud se rána zcela nezhojí. Dávám přednost léčbě peroxidem a bezprostředně po něm - silným roztokem manganistanu draselného (dvě léčiva v jedné léčebné relaci).
 3. Ukažte dítěti lékařům, kterým upřímně věříte.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jaká je péče o pupeční ránu novorozence

Když se dítě narodí, pupeční šňůra je přerušena, což spojuje krevní oběh dítěte s placentou matky. Výsledkem je malá část pupeční šňůry o velikosti asi 2 cm.

V místě rány se u novorozence vytvoří pupek. Mnoho mladých matek, kvůli jejich nezkušenosti, neví, jak správně zacházet s pupeční ranou u právě narozených dětí.

Jak to udělat, se často vysvětluje v nemocnici. Zdá se, že to není nic komplikovaného, ​​ale většina rodičů, kteří se bojí ublížit dítěti, upadá do hlouposti.

Kolik se pupek léčí u novorozence?

Podle normy se pupek u novorozence uzdraví během 3–4 týdnů. Vzhledem k individuálním charakteristikám se tato období mohou pohybovat o 1-3 dny, ale ne o více. Pupeční hojení ran lze rozdělit do několika fází.

 • V prvních 3-5 dnech je pupeční šňůra dítěte jako malý svazek. Během této doby by měl zcela uschnout a spadnout.
 • V prvních třech týdnech života novorozence se pupek uzdraví jako normální hluboká rána. Někdy může krvácet. Krvácení by nemělo být těžké. Pokud rána silně krvácí, měli byste se poradit s lékařem.
 • 3–4 týdny po narození dítěte by se pupeční rána měla zcela zahojit.

Kroky péče o pupeční rány

Pro rychlé hojení pupeční rány je nutné zajistit náležitou péči. Spočívá nejen ve správném ošetření pupeční rány, ale také v souladu s pravidly koupání, oblékání, nošení oblečení a dalších.

Příprava na postup

První věc, kterou je třeba udělat před zpracováním pupeční rány, je připravit vše potřebné pro její provedení. Ke zpracování se doporučuje použít následující nástroje:

 • Sterilní pipeta, vatový tampón nebo vatový tampon.
 • Sterilní pinzeta.
 • Kapacita použitého příslušenství.
 • Chlorhexidin. Roztok je určen pro antiseptické ošetření. Bezpečné použití, bezbarvé a bez zápachu.
 • Peroxid vodíku. Vhodné pro zpracování 3% roztoku. S jeho pomocí se můžete zbavit křížové kosti.
 • Zelenka. Univerzální 1% dezinfekční prostředek.
 • Manganistan draselný. Slouží k odstranění bakterií a infekcí..

Výkon

I v nemocnici je pupeční rána ošetřena roztokem obsahujícím peroxid vodíku a manganistan draselný.

Postupem času suší a mumifikuje..

Často se stává, že jsou propuštěni z nemocnice dříve, než zbytek pupeční šňůry vyschne a spadne.

Pak péče o pupeční ránu leží na bedrech maminek a otců.

Od 7. do 10. dne musí být pupeční rána ošetřena brilantní zelenou. Zpracování by mělo být prováděno jednou denně po koupeli, před spaním.

Během procedury by mělo být dítě zcela svléknuto. Je lepší ošetřit pupeční ránu na přebalovacím stole. Pod dítě musíte dát čistou plenku.

 1. Ukazatel a palec jedné ruky, pupeční rána musí být řádně natažena.
 2. Na otevřenou ránu kapku peroxidu vodíku a nechejte 1-2 minuty. Pěnění naznačuje, že v pupeční ráně jsou krevní částice.
 3. Je nezbytné odstranit všechny sušené částice, protože se mohou stát potravou pro bakterie..
 4. U bavlněného tamponu (pomocí pinzety) nebo bavlněného tamponu mírně vysušte pupeční ránu.
 5. Pomocí nové tyčinky nebo tampónu (pomocí pinzety) ošetřte ránu chlorhexidinem.
 6. Další hůlkou nebo vatovým tamponem (pomocí pinzety) namažte ránu zelenou barvou. Je lepší nedotýkat se kůže kolem pupku, protože si nemusíte všimnout změn v kůži.

Konec

Veškeré použité příslušenství vložte do nádoby na odpad..

Omyjte si ruce mýdlem a ošetřete antiseptickým roztokem. Dítě musí být oblečené.

Oblečení by mělo být pohodlné, vyrobené z přírodních materiálů a nemělo by rozdrtit novorozence.

Musí se důkladně omýt a napařit železem, aby se zabránilo infekci v pupeční ráně.

Pokud neexistují žádné komplikace, není nutný obvaz na pupeční ráně.

Při používání plenky ji musíte nosit tak, aby se nedotýkala pupeční rány. Existují dokonce i plenky s výřezem na břiše. Není nutné umožňovat pád moči na ránu, plenky musí být vyměněny včas.

Je možné koupat novorozence před hojením ran?

Některé jsou špatně vyladěny v souvislosti s koupáním dítěte před uzdravením pupeční rány, zatímco jiné nevidí nic špatného.

Pupeční rána se nemusí hojit dlouho a nedostatek správného čištění kůže nepovede k ničemu dobrému..

Novorozenec se může objevit podráždění a pocení. Mnoho pediatrů má proto povoleno vykoupat dítě den po propuštění z nemocnice.

Hygienická koupel

Dítě je nutné koupat každý den v prvních 6 měsících života, od 6 měsíců do roku se můžete koupat jednou za dva dny.

Během léčení pupku nezapomeňte dítě vykoupat v samostatné dětské vaně. Před použitím musí být omyto mýdlem..

Pokud lékař povolil plavání a rána se ještě nezhojila, doporučuje se do vody přidat několik kapek manganistanu draselného do vody..

Nejdůležitější je to přehánět, voda by měla být mírně růžová. Jinak může dojít k vážnému popálení kůže. Po zahojení pupeční rány můžete dítě vykoupat ve vodě bez manganistanu draselného.

Do dětské koupele můžete přidat odvar různých protizánětlivých, antiseptických bylin: heřmánek, dubová kůra, měsíček.

Mnoho doporučuje předvařit vodu. Po ochlazení na 36–37 stupňů můžete začít koupat své dítě. Voda je nutné vařit, pokud je odebrána z otevřených vodních útvarů.

Je nutné zahájit koupání s teplotou vody 36–37 stupňů, pak postupně snižovat teplotu, čímž se novorozenec ztvrdne. Teplota vzduchu v místnosti, ve které se dítě koupe, by měla být alespoň 22 stupňů. Zkušené matky nedoporučují zavírat dveře do koupelny, aby po koupeli nedošlo k velkým teplotním rozdílům.

Můžete se kdykoli vykoupat. Mnozí doporučují tento postup večer, takže novorozenci budou unaveni rychleji a v noci lépe usnou..

Koupání je v nemýdlové vodě. Mýdlo by se nemělo používat více než jednou týdně. Jinak můžete jemnou pokožku dítěte vysušit.

Trvání první lázně je asi 5-7 minut. Dále můžete prodloužit čas strávený ve vodě.

Po koupání můžete dítě opláchnout vodou o jeden stupeň pod teplotou vody v lázni. To je další prvek kalení..

Po koupeli nemusíte dítě utírat, jen ho popláchněte ručníkem.

Během hojení pupku existuje vysoké riziko infekce, takže je důležité dodržovat všechna pravidla péče, léčba musí být prováděna každý den. Zpracování pupku není tak složité, jak se zdá na první pohled. Z tohoto důvodu je pro udržení zdraví dítěte a pro zabránění infekce nezbytné začít zpracovávat pupeční ránu.

Vše o pupeční kýle u kojenců: příznaky a léčba

První měsíce života dítěte jsou pro matku a otce velmi důležité a zásadní období. Jakákoli odchylka od normy je důvodem k obavám rodičů. Zkušenosti jsou často způsobeny pupeční kýlou u novorozenců.

Podle statistik se vyskytuje u 20% dlouhodobých a 30% předčasně narozených dětí. Dívky jsou 2,5krát častěji postiženy touto patologií než chlapci. Přítomnost kýly může rodiče vyděsit. Ve většině případů se však dobře hodí pro konzervativní léčbu..

Z tohoto článku se dozvíte

Co to je

Pupková kýla (hernia umbilicalis) je výstup vnitřních orgánů prostřednictvím defektů břišní stěny v pupku. U novorozenců se vyskytuje v důsledku abnormalit při uzavírání pupečního prstence během hojení pupeční rány..

Jako každá kýla má tři složky:

 1. herniální brány;
 2. herniální vak;
 3. herniální obsah.

V tomto případě slouží široký nebo zdeformovaný pupeční kruh k opuštění břišních orgánů ven. Omentum nebo střeva vyboulí skrz něj, objevují se přímo pod kůží, jsou zabaleni v pobřišnici a příčné fascii.

Takto to vypadá na fotografii ve skutečnosti:

Pupeční kýla u novorozenců se vyvíjí častěji v prvních dvou měsících života dítěte, což je vrozená patologie. Nemoc se však může deklarovat později (až do roku).

Diagnóza nemoci v jakémkoli věku není obtížná. Vyšetření je zpravidla dostačující pro stanovení diagnózy. Někdy může být nutné ultrazvuk, obecné klinické testy a další studie, aby se včas odhalily komplikace tohoto onemocnění.

Příčiny výskytu

Umbilická kýla u kojenců se objevuje v důsledku anatomických rysů této oblasti. Skutečnost je taková, že spodní část pupečníkového prstence je hustší než horní, protože se tvoří během vyhlazování krevních cév a je nahrazena silnými spojovacími strukturami.

Shora je téměř celý prostor pupeční šňůry obsazen tukovou tkání, která se v procesu tvorby jizev stává jejím slabým místem. Porucha pojivových a svalových vláken v pupeční oblasti vede k narušení tvorby normálního těsného uzavření pupečníku..

Pro referenci! Často se dědí slabost určitých anatomických struktur. Pokud tedy maminka nebo táta měli v dětství pupeční kýlu, potomstvo s velkou pravděpodobností vyvine stejnou patologii.

Embryogeneze také hraje velkou roli. Je prokázáno, že zneužívání alkoholu, kouření, užívání některých léků a látek, infekční onemocnění během těhotenství vedou k nerozvinutí pojivové a svalové tkáně u nenarozeného dítěte..

Přítomnost defektu v pupečním kruhu není vždy projevem kýly. U malých velikostí herniálních bran může patologie trvat dlouho a mizí sama o 2–3 roky. Ale zřídka se to stane.

Obvykle se hlásí i malé kýly. Rodiče mohou vidět výčnělek na přední břišní stěně vycházející z pupeční zóny. To se děje se zvýšením nitrobřišního tlaku. Faktory, které provokují výstup vzdělávání, jsou následující:

 • silný, dlouhý, hořký pláč nebo kašel;
 • trávicí poruchy (plynatost, kolika, zácpa);
 • Vyhození malého dítěte;
 • včasné přijetí vzpřímené polohy (dítě začalo brzy sedět a chodit).

Všechny výše uvedené důvody mohou rodiče vyloučit nebo jim zabránit. Pokud dítě neustále pláče, měli byste mu to ukázat pediatrovi. Pokud se objeví kašel, měl by se dítěti dostat speciální kapky nebo sirup. Problémy s trávením jsou vyřešeny dietou kojící matky, pokud dítě pije mateřské mléko, a výběrem směsi u dětí při umělém krmení..

Známí lékaři, zejména Dr. Komarovsky, mnohokrát řekli, že není možné spěchat, aby si dítě postavilo na nohy. Dítě se musí posadit a postavit se. U fyzicky zaostalých dětí vedoucích sedavý životní styl se však objevuje šance na kýlu.

Důležité! Dokud dítě není 9 měsíců, člověk musí důvěřovat přírodě. Všechno se stane přirozeně. Nejprve se dítě plazí a posadí, a teprve potom se postaví na nohy a provede první kroky. Během této doby se svaly jeho břicha zesílí a snadno vydrží zvýšení vnitřního tlaku.

U kojenců s nedostatkem vitamínu D (křivice) a nemocí charakterizovaných poškozením pojivové tkáně a svalů celého těla bude zvýšeno riziko tvorby pupeční kýly. To platí také pro kojence narozené před 37 týdny, protože všechny systémy a orgány nejsou úplně vytvořeny. Rodiče těchto dětí musí být zvláště ostražití.

Doposud na internetu najdete verzi skutečnosti, že pupeční kýla u novorozenců nastává v důsledku nesprávného řezání pupeční šňůry v nemocnici.

Tento názor je chybný. Technika stříhání a oblékání pupeční šňůry nemůže ovlivnit anatomické rysy pupeční prstence.

Příznaky

Hlavním příznakem je přítomnost vzdělání v pupku. V závislosti na velikosti to může vypadat jako malý hrbol nebo vydutí. Průměr takové koule bude ve většině případů 2-3 cm.

Patologický tuberkulóza se objeví v situacích, kdy dojde ke zvýšení nitrobřišního tlaku (křičí, zácpa atd.) A zmizí v klidu, na lačný žaludek a během spánku.

Charakteristiky vzdělávání jsou následující:

 1. vydutí od 5 mm do 5 - 6 cm nebo více, kulaté nebo oválné, méně často - nepravidelného tvaru, který vychází z pupku;
 2. měkký na dotek;
 3. bezbolestný;
 4. kůže v pupku se nezmění;
 5. pod formací je cítit široký pupeční kruh, který je herniální bránou;
 6. při velké velikosti kužele se kůže natáhne a ztenčí, v důsledku čehož lze pozorovat střevní motilitu;
 7. snadno se čistí uvnitř s charakteristickým zvukem;
 8. se vrací se zvyšujícím se břišním tlakem.

Mnoho rodičů se zajímá o otázky: bolí pupeční kýla, je to úzkost dítěte a problémy s trávením spojené s tím, co ohrožuje její porušení, co se s ní stane v budoucnosti.

Lékaři ujišťují, že s nekomplikovaným průběhem tato patologie nezpůsobuje dítě nepohodlí. Výjimkou může být situace, kdy kýla trčí. Potom se jí dítě bude moci dotknout rukama a projevit zájem o ni as ní související úzkost.

Od babiček můžete slyšet frázi: „Dítě křičí kýlu.“ Takové tvrzení je nesprávné, stejně jako skutečnost, že toto onemocnění způsobuje střevní koliku a nadýmání. Nejčastěji jsou nepříjemné příznaky spojeny s nesprávným krmením dítěte. Střeva dítěte se zpravidla časem přizpůsobují a známky střevního nepohodlí zmizí.

Výčnělek na přední břišní stěně je kosmetický defekt a mnoho matek a otců se ho snaží všemi způsoby zbavit. Mělo by však být zřejmé, že nadměrné úsilí a používání některých lidových metod může vést ke komplikacím.

Jaké je nebezpečí nemoci

Jako každá jiná, pupeční kýla může být důvodem nouzové operace. Taková situace je podle lékařů velmi vzácná, ale každý rodič musí vědět, jak vypadá porušení kýly, a musí být schopen rozpoznat její znaky.

Jak určit porušení - následující příznaky prozradí, a to i v počáteční fázi procesu:

 1. kýla vypadá napjatá, plná, nehybná, fixovaná v pupečním kruhu, kůže nad ní je ztenčená, její barva se mění;
 2. při hmatu je pečeť ostře bolestivá, neaktivní;
 3. dítě bude křičet z těžké bolesti břicha, může se během záchvatu bolesti kroužit;
 4. objevily se výrazné dyspeptické poruchy (zvracení, nadýmání v důsledku nevypouštění plynů atd.);
 5. zvýšená tělesná teplota, projevy intoxikace.

Důležité! V případě porušení kýly je nemožné zkusit vytlačit obsah herniální vak do břišní dutiny, protože tyto akce situaci jen zhoršují..

Jakékoli zpoždění v takovém klinickém obrazu může být tragédií. Koneckonců, s porušením, jsou střevní smyčky umístěné v herniální vak uzavřeny pupečníkovým prstencem a do nich přestává proudit potřebné množství krve. Procesy tkáňové nekrózy začínají. Výkaly přispívají k rychlému rozvoji zánětlivého procesu. Hernia perforace možná.

K tkáňové nekróze dochází rychle. Rozsah provedeného chirurgického zákroku a prognóza závisí na tom, jak brzy je nemocné dítě odvezeno do nemocnice. Všechny mrtvé tkáně (části orgánů) budou muset být odříznuty. Pokud není operace provedena včas, začne se gangréna.

Aby se předešlo nouzové situaci, rodiče musí kýlu pečlivě sledovat. Pokud se jeho velikost postupně zvětšuje, pravidelně se špatně upravuje, její výstup je doprovázen úzkostí dítěte, neměli byste čekat na vývoj nemoci, musíte naléhavě vyhledat lékaře.

Alarmujícími příznaky jsou přetrvávající zácpa a kongesce plynu, výskyt hlenu a krve ve stolici, systematická nevolnost a bolest břicha.

Při nesprávné péči a nedodržování hygienických opatření může být kýla komplikována vývojem infekčního procesu. Velké formace často vedou k chronické zácpě (až do koprostázy) a zánětlivému onemocnění střev.

Domácí léčba

Malé pupeční kýly (do 3 cm) odcházejí samy, když dítě dosáhne tří let. Lékaři tvrdí, že k jejich vyléčení nejsou zapotřebí žádné aktivní kroky.

U objemových útvarů za účelem prevence a ujišťování rodičů však pediatři dávají doporučení pro konzervativní léčbu.

Mělo by být komplexní, systematické a dlouhodobé. Terapeutický plán vybírá lékař. Se souhlasem rodinných příslušníků dítěte pečlivě dodržujte lékařské pokyny a začíná proces hojení.

Populární metody kontroly pupeční kýly zahrnují:

Bandáž (pásek, korzet)

Speciální bandáž BG-101D a další dětské modely se používají v kombinaci s progresí patologie. Produkt si nekupujte sami, měl by jej vybrat lékař. Lékař vysvětluje rodičům, jak používat obvaz.

Bandážový pás vám umožní spolehlivě fixovat herniální vak uvnitř břišní dutiny a vyrovnat vnitřní a vnější tlak. Provádí následující funkce:

 1. zabraňuje úniku vnitřních orgánů ven;
 2. Má slabý kompresní účinek v pupeční oblasti;
 3. Je to druh korzetu pro svaly břišní stěny;
 4. Zabraňuje sevření kýly.

Zařízení se používá jako nezávislá metoda léčby a v období před a po operaci. Zevně vypadá produkt jako široký pás se sponami. Je vyrobena z hypoalergenního materiálu..

Pokud má dítě při použití alergickou reakci, je léčba zrušena. Nemůžete nosit obvaz pro komplikované kýly a při přítomnosti kožních onemocnění v místě fixace.

O tom, jak dlouho nosit obvazový pás, rozhodne lékař.

Před prvním použitím musí lékař opravit pupeční kýlu. Potom to mohou udělat rodiče. Schéma pro obvaz je následující:

 1. dejte dítě na bříško na několik minut, aby džípy odešly;
 2. pečlivě prozkoumejte kůži dítěte na zádech a břiše, zhodnoťte stav kýly - kůže by měla být čistá a suchá;
 3. roztáhněte pás na tvrdý povrch;
 4. položte na něj dítě zády;
 5. pečlivě upravte herniální obsah a upevněte pás, ujistěte se, že pelot je umístěn v oblasti pupku (jeden rodič může pomáhat druhému tím, že drží dítě);
 6. nosit zařízení nanejvýš 12-16 hodin denně, vzlétat v noci.

Malé kýly zpravidla po dvou měsících nošení obvazu úspěšně ustupují. Tato léčebná metoda je ve většině případů optimální a bezpečná..

Náplast

Oplach z pupeční kýly lze zakoupit v běžné lékárně. Kontraindikace pro něj jsou stejné jako u obvazu. Před prvním lepením by lékař měl nasměrovat herniální obsah do břišní dutiny. Vychovává rodiče.

Pak je možné opravu odstranit doma. Pokud je však nesprávně přilepeno, riziko komplikací je velmi vysoké, proto se doporučuje, aby byl náhradní postup svěřen odborníkovi..

V sovětských dobách byla použita běžná adhezivní omítka, která často způsobovala nežádoucí místní reakce. Nyní existují moderní hypoalergenní léky.

Nejoblíbenější je náplast „Porofiks“, která je vyrobena z nepromokavého materiálu, který umožňuje koupat dítě bez jeho odstranění.

Pupek musí být zapečetěn po dobu 10 dnů a poté vyměněn. Délka kurzu je stanovena lékařem. Pokud se v překryvné oblasti produktu objeví nějaké kožní projevy, musí být okamžitě odstraněny a léčba musí být přerušena..

Klepnutí

Kinesiotape získala v poslední době zvláštní popularitu. Používá se k léčbě mnoha onemocnění pohybového aparátu. Dětští lékaři však doporučují zdržovat se lepení teip kojencům.

Vědecké studie potvrzující bezpečnost a účinnost této metody nebyly provedeny. Je nebezpečné aplikovat teip na pupeční oblast.

Masáž

Masáž, stejně jako gymnastika, se v zásadě doporučuje všem dětem. Je však nutné masírovat dítě s pupeční kýlou správně, jinak může být účinek negativní. Aby nedošlo k poškození dítěte, stačí, aby se matka naučila provádět jednoduché akce a viděla, jak to dělá specialista..

Nejprve proveďte kruhové hladké pohyby bříško (přesně ve směru hodinových ručiček, podél smyček tlustého střeva), potom protihyby, pak sevření kolem pupku.

Masáž je kombinována s rozložením dítěte na bříško a kroucením na hlavni. To vám umožní posílit nejen rovné, ale také šikmé svaly přední břišní stěny. Masážní procedury se obvykle provádějí večer, po koupání, kdy je dítě co nejpohodlnější..

Posílení držení těla (položení na žaludek)

Toto je nejjednodušší a nejviditelnější způsob, jak posílit vaše břišní svaly. Pokaždé před krmením by mělo být dítě položeno na bříško.

To by mělo ležet 10-15 minut. Herniální obsah by měl být přirozeně v břišní dutině..

Cvičební terapie (gymnastika)

Fyzikální terapie pro malé děti by měla být prováděna pod dohledem odborníků. Kýlový komplex cvičení je zaměřen na posílení a zlepšení krevního oběhu přední břišní stěny. Tyto zahrnují:

 • povzbuzování rohů a kolen ve vzduchu;
 • Squat s podporou dospělých
 • lekce o fitballu atd..

Čím je dítě starší, tím rozmanitější budou třídy. Cvičební terapie se provádí pouze u fixačních zařízení (obvaz, obyčejná náplast).

Měděný nikl

Od pradávna existovala v lidech metoda - připevnění pětibublinové mince k pupku (někdy používají rubl, penny). Moderní medicína prokázala, že tato prastará metoda je nejen zbytečná, ale také nebezpečná. Při použití této „léčby“ rodiče vystavují dítě velkému riziku pupeční omphalitidy (zánět pupku) a dalším závažným důsledkům..

Potřebuju operaci

Podle pozorování pediatrických chirurgů jsou pupeční kýly malé velikosti náchylné k samoléčení. U tříletých dětí se tkáně pupečníkových prstenců postupně zesilují, ztrácí pružnost a vada se uzavře. Pokud však nemoc do 5 let neodezní, není šance na samoléčení. V tomto případě zahrnuje chirurgická taktika plánovanou chirurgickou léčbu.

Optimální věk pro operaci pupeční kýly je 5–7 let. V tomto věku jsou tkáně dítěte poddajné a rychle se regenerují a vytvářejí zdravý pupeční kruh. Během chirurgického zákroku mohou mít dospívající potíže.

Nouzové operace se provádějí přesně podle indikací. Obrovské kýly, náchylné ke komplikacím, se chirurgové dohodnou na operaci až poté, co dítě dosáhne 6 měsíců. Rozhodnutí o operaci je vždy na závěru lékaře.

Jaká je operace

Plánovaná kýlová oprava se provádí v nemocnici v celkové anestezii. Operace trvá 20-30 minut. Chirurg upravuje herniální obsah a šije herniální brány, u dětí se nepoužívají speciální sítě.

Existuje několik typů operací, které se většinou vyznačují přístupem, ale jejich podstata je stejná. Dříve používali stejnou techniku ​​jako dospělí, podle Dyakonov-Mayo-Sapezhko. Možná metoda Lexer nebo Spitzova operace. Ve druhém případě bude pooperační šev mít polooválný tvar.

Lexerova metoda

Mayo metoda

Sapezhko metoda

Stále častěji se také provádí laparoskopie, používá se laser a nové minimálně invazivní vysoce účinné techniky. Jizva po takových zákrokech je téměř nepostřehnutelná a pacient může být propuštěn z nemocnice dříve. Tyto operace jsou však placeny.

Pooperační období

Poté, co se dítě probudí z anestézie, ale ne dříve než 12 hodin po operaci, mu může být podána voda. Kapalina by se měla pít v malých doušcích.

O den později, když se objeví střevní pohyblivost, může být dítěti nabídnuta vývar (nebo lehká polévka), polibek, kefír, kompot a pečené jablko. Ve 2-3 dny se nabídka rozšiřuje o cereálie, ovocné pyré a jogurt. Následující den dítě postupně začne krmit obvyklá jídla.

Od prvního dne, pokud se dítě aktivně pohybuje a posadí, by měl být na jeho žaludek položen pooperační obvaz. Prvních 24 hodin by dítě nemělo opustit postel.

V následujících dvou dnech je pozorován mírný nemocniční režim, tj. Jsou vyloučeny skoky, náhlé pohyby atd. Obvaz je používán po dobu nejméně 2–3 týdnů. V něm můžete doma chodit a volně se pohybovat.

Po 3-4 týdnech se zotavení skončí a dítě bude moci začít žít v obvyklém režimu. V budoucnosti je však lepší zdržet se nadměrné fyzické námahy, zejména tělesné výchovy. Zvláštní rehabilitace po standardním ošetření kýly u dětí není nutná.

Alternativní metody léčby

Kromě výše uvedeného měděného niklu mohou mladí rodiče slyšet následující tipy od starší generace:

 • dát dítěti odvar rebarbory;
 • rozmazat pupeční zónu v noci s máslem a propolisem;
 • připojit listy kapradin;
 • aplikovat obklady s mléčnou syrovátkou;
 • otřete bavlnou navlhčenou zředěným octem;
 • jiné metody (spiknutí, homeopatie atd.).

Na internetu jsou stránky tzv. Léčitelů, kde podrobně říkají, jak by podle nich měla být léčena pupeční kýla u novorozenců. Poskytují fotografie vyléčených pacientů. Někdy se rodiče, nedůvěryhodní lékaři, kteří říkají, že kýla projde sama, obrátí na šarlatany. Náklady na jejich služby jsou vysoké a jejich účinek je nulový.

Mělo by být zřejmé, že lidová představivost je neomezená, a tyto metody nemají vědecký základ, a proto by se jim mělo zabránit. Novorozenec je často kvůli nemocným procedurám v nemocnici.

Důležité! Věřte zdraví svého dítěte pouze odborníkům. Jakákoli léčebná metoda musí být schválena lékařem..

Prevence

Rodiče se často ptají lékařů, proč k této patologii dochází a jak tomu zabránit. Prevence by měla začít plánováním těhotenství. Nastávající matka je povinna během těhotenství zabránit negativním účinkům na plod.

Pokud se dítě již narodilo s pupeční kýlou, hlavním úkolem rodičů je zabránit progresi nemoci. Udělat toto:

 • vyloučit situace, kdy je dítě nuceno plakat dlouho a naštvaný;
 • zbavit se zažívacích potíží (odstranit zácpu, odstranit plyny, dodržovat dietu pro kojící matku atd.);
 • Nevyhazujte dítě, neposaďte se, nenasazujte si nohy dopředu;
 • prevence a léčení nemocí včas, jejichž hlavním příznakem je kašel;
 • Nezneužívejte příliš těsné zavěšení;
 • zabránit křivici (vezměte vitamín D;
 • od 2 týdnů věku postupně začněte posilovat břišní svaly (masáž, plavání, speciální držení těla a cvičení).

Zde je to, co Dr. Komarovsky doporučuje ohledně pupeční kýly:

Aby se předešlo komplikacím, měly by být prováděny denní hygienické postupy a měly by být včas odhaleny sebemenší změny v oblasti pupku. Veškeré informace byste měli získat od svého poskytovatele zdravotní péče..

Často kladené otázky

Může kýla projít bez operace?

Ano, zpravidla je pupeční kýla novorozenců samostatně vyléčena o 3 roky.

Může se kýla objevit rok po narození?

Pupeční kýla novorozenců se obvykle projevuje v prvních dvou měsících života, ale v ojedinělých případech se může objevit i u jednoletého dítěte.

Může kýla prasknout?

Kýlní kýla samotného novorozence nemůže prasknout. Jeho perforace je možná s tkáňovou nekrózou nebo traumatem.

Co dělat, když pupek vyčnívá a není kýla?

Pokud pupek vyjde, nehádejte důvod, musíte ukázat dítě pediatrovi nebo pediatrickému chirurgovi.

DŮLEŽITÉ! * Při kopírování materiálů článku uveďte aktivní odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/zdorovie/pupochnaya_gryzha_u_novorojdennix.html

Pokud se vám článek líbil a zanechal svůj komentář níže. Váš názor je pro nás důležitý.!

Články O Neplodnosti