Hlavní Výživa

Fórum rodičů:

Poslední týdny čekání tedy skončily. Boj začíná. Vyvrcholení celého těhotenství přichází - ještě pár hodin, a uvidíte své dítě. Samozřejmě se budete obávat výsledku porodu, ale pokud jste dobře připraveni a pochopíte, co můžete očekávat, co se stane v každé fázi kontrakcí, odvaha se také vrátí. Dejte život dítěti! Koneckonců, to je takové štěstí! Připravte se, osvojte si techniky a metody relaxace a kontroly dýchání předem - pomohou vám udržet sebekontrolu a vyrovnat se s bolestí. A nebuďte znepokojeni, pokud během bojů něco není tak, jak jste očekávali.

JAK ZÍSKAT ZAČÁTEK BATERIÍ

VÁŠ ALARM, že vám bude chybět nástup kontrakcí, je zcela neopodstatněný. Přestože falešné kontrakce, ke kterým dochází v posledních týdnech těhotenství, lze někdy považovat za počátek porodu, skutečné záplaty si s ničím nezaměňujete..

Vzhled
Mírně se otevírá, děložní čípek vytlačuje krevní sliznici, která ji během těhotenství ucpává.
Co dělat Toto se může stát pár dní před nástupem porodu, takže než zavoláte porodní asistentku nebo porodnici, počkejte, až bolest v žaludku nebo zádech ustane nebo dokud plodová voda neodejde..

Vypouštění plodové vody
Roztržení plodové vody je možné kdykoli. Voda může vytéct, ale často trochu vytéká - jsou zadržovány dětskou hlavou.
Co dělat Okamžitě volejte porodní asistentku nebo sanitku. Hospitalizace je bezpečnější, i když stále neexistují kontrakce, protože je možná infekce. Mezitím vložte vaflový ručník tak, aby absorboval vlhkost.

Děložní kontrakce
Nejprve se cítí jako tupá bolest v zádech nebo v bocích. Po chvíli začnou stahy, podobné pocitům při bolestivé menstruaci.
Co dělat Když se kontrakce stanou pravidelnými, upravte intervaly mezi nimi. Pokud si myslíte, že kontrakce začaly, zavolejte porodní asistentku. I když nejsou příliš časté (až 5 minut) nebo bolestivé, nemá smysl spěchat do nemocnice. První narození obvykle trvá docela dlouho, 12-14 hodin, a část této doby se nejlépe tráví doma. Jděte pomalu a zastavte se. Pokud voda ještě neodlétla, můžete si dát teplou sprchu nebo se lehce osvěžit. V porodnici vám může být doporučeno, abyste nedorazili před zesílením kontrakcí a začali se opakovat každých 5 minut.

BITTY BITEL
Během těhotenství dochází ke slabým stahům dělohy. V posledních několika týdnech se stávají stále častějšími a intenzivnějšími, takže někdy je lze považovat za začátek bojů. Když pocítíte takové kontrakce, postavte se, projděte se a poslouchejte, ať pokračují, zda se přestávky mezi nimi zkracují. Harbingery jsou obvykle nepravidelné.

FREKVENCE BITEL
Sledujte dynamiku kontrakcí za hodinu: začátek a konec, zisk, zvýšení frekvence. Když se kontrakce stabilizují, jejich trvání by mělo být alespoň 40 sekund.

V TÉTO FÁZE se děložní svaly stahují, aby otevřely děložní hrdlo a zmeškaly plod. Při prvním narození kontrakce trvají v průměru 10–12 hodin. Je možné, že v určitém okamžiku budete panikařit. Bez ohledu na to, jak dobře jste připraveni, pocit, že se děje něco v bezvědomí, může být děsivý. Zachovejte klid a snažte se nerušit své tělo, udělejte to, co vám říká. Právě teď opravdu oceníte přítomnost manžela nebo přítelkyně vedle vás, zejména pokud vědí, jaké kontrakce jsou..

PRVNÍ NAROZENÍ
Na začátku a na konci kontrakce dýchejte zhluboka a rovnoměrně, vdechujte nosem a vydechujte ústy. Když kontrakce dosáhne svého vrcholu, uchýlte se k mělkému dýchání, ale nyní vdechujte dovnitř a ven ústy. Nevdechujte příliš dlouho - můžete mít závratě.

PŘÍCHOD V Mateřské nemocnici

Na recepci vás potká sestra porodní asistentky, která provede všechny formality a přípravné postupy. V tuto chvíli může být manžel poblíž vás. Pokud rodíte doma, budete připraveni na porod stejným způsobem..

Otázky porodní asistentky
Porodní asistentka zkontroluje registrační záznamy a vaši výměnnou kartu a také zkontroluje, zda voda odešla a zda byla uvolněna sliznice. Kromě toho se bude ptát na řadu otázek o kontrakcích: kdy začaly? jak často se vyskytují? Co cítíš? jaké je trvání záchvatů?

Průzkum
Když změníte oblečení, změří váš krevní tlak, teplotu a puls. Lékař provede interní vyšetření, aby určil, jak moc se děložní čípek otevřel..

Fetální vyšetření
Porodní asistentka zkoumá váš žaludek, aby určila polohu dítěte, a pomocí speciálního stetoskopu poslouchá jeho srdce. Je možné, že po dobu asi 20 minut bude zaznamenávat srdeční rytmus plodu pomocí mikrofonu - tato nahrávka pomůže zjistit, zda dítě během děložních kontrakcí přijímá dostatek kyslíku..

Další postupy
Budete požádáni, abyste předali moč na analýzu cukru a bílkovin. Pokud jste ještě neopustili vodu, můžete se osprchovat. Budete posláni na prenatální oddělení.

VNITŘNÍ PŘEHLEDY
Lékař v případě potřeby provede interní vyšetření, sleduje polohu plodu a stupeň otevření děložního hrdla. Zeptejte se ho - měli byste také vědět, co se děje. Obvykle je otevření dělohy nerovnoměrné. otřesy. Vyšetření se provádí v intervalech mezi kontrakcemi, a proto pociťujete přístup k další redukci, musíte o tom informovat lékaře. Nejpravděpodobněji budete požádáni, abyste si lehli, pokrytí polštáři, ale pokud je tato situace nepříjemná, můžete si lehnout na svou stranu. Zkuste se uvolnit co nejvíce.

BITKY
Cervix je kruh svalů normálně uzavřený kolem děložního hltanu. Podélné svaly, které tvoří stěny dělohy, se od ní odchylují. Během kontrakcí se stahují krkem dovnitř a poté jej natahují tak, aby hlava dítěte prošla do děložního hltanu..
1. Cervix se uvolňuje pod vlivem hormonů.
2. Slabé kontrakce hladce vyhladí děložní čípek.
3. Silné kontrakce vedou k dilataci děložního čípku.

USTANOVENÍ PRO PRVNÍ OBDOBÍ NARODENÍ
V prvním období zkuste vyzkoušet různé polohy těla a pro každou fázi najít nejvhodnější. Tyto pozice musí být zvládnuty předem, takže v pravý čas můžete rychle zaujmout vhodnou pozici. Možná si najednou myslíte, že je lepší si lehnout. Lehněte si na záda, ale na svou stranu. Hlava a stehno by měly spočívat na polštářích..

Vertikální poloha
V počátečním stádiu kontrakcí použijte nějakou podporu - zeď, křeslo nebo nemocniční lůžko. Můžete si klečet, pokud si budete přát.

Sedící poloha
Posaďte se na zadní stranu židle a položte si na polštář. Hlava je vyklenutá, kolena jsou od sebe. Na sedák lze umístit další polštář.

Opíraje se o manžela
V první fázi porodu, kterou si pravděpodobně udržíte na nohou, je během kontrakcí vhodné položit ruce na ramena svého manžela a opřít se o něj. Manžel vám může pomoci odpočívat masírováním zad nebo hladením ramen..

Klečící pozice
Nasaďte si kolena, roztáhněte nohy a po uvolnění všech svalů spusťte horní část těla na polštáře. Držte záda co nejpříměji. V intervalech mezi kontrakcemi sedněte na bok.

Čtyřbodová podpora
Nasaďte si kolena a opřete se o ruce. Je vhodné to udělat na matraci. Posuňte pánev tam a zpět. Neztrácejte záda. Mezi kontrakcemi se uvolněte, nakloňte se dopředu a položte hlavu do dlaní.

BĚŽNÁ ZPĚTNÁ BARVA
Při prezentaci hlavy spočívá hlava dítěte na páteři a způsobuje bolest zad. Pro usnadnění:
během bojů se nakloňte dopředu, přeneste váhu do svých rukou a pomocí pánve provádějte trvalé pohyby; jít v intervalech
v intervalech mezi kontrakcemi nechte manžela masírovat záda.

Bederní masáž
Tento postup zmírní bolesti zad a zklidní a omladí vás. Ať vám manžel masíruje základnu páteře, zatlačí na ni kruhovými pohyby s výčnělkem dlaně. Použijte talek prášek.

JAK POMOCI VÁM

Pohybujte se více, chodte v intervalech mezi kontrakcemi - pomůže to vyrovnat se s bolestí. Během záchvatů si vyberte pohodlnou polohu těla.
Držte se co nejrovněji: hlava dítěte bude spočívat na děložním čípku, kontrakce budou silnější a účinnější.
Zaměřte se na dýchání, abyste se uklidnili a odvrátili vaši pozornost od kontrakcí.
Odpočiňte si během přestávek, abyste ušetřili sílu, dokud nejsou zvláště potřeba.
Zpívej, dokonce křič, aby zmírnil bolest.
Podívejte se na jeden bod nebo jakýkoli předmět, který rozptyluje.
Reagujte pouze na tento boj, nemyslete na následující. Představte si každý útok jako vlnu, „jízdu“, kterou budete „dítě“ nést.
Močte častěji - močový měchýř by neměl zasahovat do vývoje plodu.

CO HUSBAND MŮŽE POMOCI

Chvála a povzbuďte svou ženu ve všech směrech. Neztrácejte se, pokud je naštvaná - vaše přítomnost je stále důležitá.
Připomeňte mi relaxační a dýchací techniku, kterou studovala v kurzech..
Otřete si tvář, držte ji za ruku, masírujte záda, nabízejte změnu její pozice. Jaké doteky a masáže se jí líbí, musíte vědět předem.
Buďte prostředníkem mezi vaší ženou a zdravotnickým personálem. Udržujte svou stranu ve všem: například, když požádá o léky proti bolesti.

Nejtěžší doba porodu je konec prvního období. Boj se stává silným a dlouhým a intervaly se zkracují na minutu. Tato fáze se nazývá přechodná. Poté, co se vyčerpáte, budete pravděpodobně v této fázi buď depresivní, nebo příliš nadšení a slzící. Můžete dokonce ztratit smysl pro čas a mezi boji upadne. To může být doprovázeno nevolností, zvracením a zimnicí. Nakonec budete mít velkou touhu, která se snaží tlačit plod. Pokud to však uděláte předem, je možný cervikální edém. Proto požádejte porodní asistentku, aby zkontrolovala, zda je děložní hrdlo úplně otevřené..

Přechodné dýchání
Pokud začnou předčasné pokusy, vydechněte se dvakrát a jeden dlouhý výdech: „pu, pu, pu-p-p-p-p-p“. Když je potřeba se pokusit zastavit, vydejte se pomalu a vydechujte.

Jak zastavit pokusy
Pokud se děložní hrdlo ještě neotevřelo, v této poloze se zhluboka nadechněte a vydechněte: „pu, pu, pu-p-p-p-p“ (viz vpravo nahoře). Možná budete potřebovat úlevu od bolesti. Vstaňte na kolena a ohýbejte se dopředu, spusťte hlavu do dlaní; pánevní podlaha by měla viset ve vzduchu. To oslabí nutkání pokusit se a ztěžuje tlačení plodu.

CO HUSBAND MŮŽE POMOCI

Pokuste se uklidnit svou ženu, fandit, otřít pot; pokud to nechce - netrvejte na tom.
Během kontrakcí s ní dýchejte.
Noste-li zimnici, ponožky.
Pokud se pokusy začnou, okamžitě zavolejte porodní asistentku.

CO DĚLÁ NA Cervixu
Cervix, cítil se v hloubce 7 cm, je již docela natažený kolem hlavy plodu.
Pokud již není cítit děložní hrdlo, je jeho expanze dokončena.


DRUHÉ OBDOBÍ JAK se otevřel jen děložní čípek a jste připraveni na pokusy, začíná druhé období porodu - období vyhoštění plodu. Nyní přidáváte své vlastní úsilí k nedobrovolným kontrakcím dělohy, což pomáhá vytlačit plod. Kontrakce zesílily, ale už jsou méně bolestivé. Pokusy jsou těžkou prací, ale porodní asistentka vám pomůže najít nejpohodlnější polohu a povede vás, řekne vám, kdy se máte tlačit. Nespěchejte, snažte se dělat vše správně. Při prvním narození druhé období obvykle trvá déle než hodinu..

DRUHÝ PEST
Cítíte nutkání to zkusit, zhluboka se nadechněte a nakloňte se dopředu, zadržte dech. Mezi pokusy se zhluboka nadechněte dech. Po kontrakci pomalu relaxujte.

Představuje vyloučení plodu
Když se snažíte, zkuste zůstat rovnější - pak pro vás bude fungovat gravitace.

V podřepu
Toto je ideální poloha: lumen pánve se otevírá a plod vychází pod vlivem gravitace. Ale pokud jste se na tuto pozici předem nepřipravili, brzy se budete cítit unavení. Uchyťte se k lehké variantě: pokud manžel sedí na okraji židle a roztáhne si kolena, můžete mezi nimi sedět a položit ruce na boky..

Na kolenou
Tato pozice je méně únavná, kromě toho usnadňuje pokusy. Pokud jste podporováni ze dvou stran, dá to tělu větší stabilitu. Stačí se opřít o ruce; záda by měla být rovná.

Sedící
Porod můžete sedět na posteli a překrýt polštáři. Jakmile začnou pokusy, spusťte bradu dolů a uchopte nohy rukama. V intervalech mezi pokusy si odpočiňte a opřete se.

JAK POMOCI VÁM
V době kontrakce vytáhněte postupně, hladce.
Zkuste uvolnit pánevní podlahu, abyste cítili, že se potápí.
Uvolněte svaly obličeje.
Nezkoušejte ovládat střeva a močový měchýř.
Přestávejte mezi souboji, šetřete sílu pro pokusy.

CO HUSBAND MŮŽE POMOCI
Pokuste se nějak rozptýlit vaši manželku mezi pokusy, pokračujte v klidu a povzbuzujte ji.
Řekněte jí o tom, co vidíte, jako je vzhled hlavy, ale nebuďte překvapeni, pokud vám nevěnuje pozornost..

Vrchol porodu přišel. Dítě se brzy narodí. Můžete se dotknout hlavy svého dítěte a brzy si ho vyzvednout. Nejprve budete pravděpodobně ohromeni pocitem velké úlevy, ale potom bude následovat překvapení, slzy radosti a samozřejmě pocit ohromné ​​něhy pro dítě..

1. Hlava plodu se přibližuje k vaginálnímu otvoru a tlačí na pánevní dno. Koruna se objeví brzy: s každým zatlačením to bude buď tlačit dopředu, nebo snad se trochu vrátit zpět, když jsou kontrakce oslabeny. Nebojte se, je to úplně normální.

2. Jakmile se objeví koruna, budete vyzváni, abyste již netlačili - pokud hlava vyjde příliš rychle, jsou možné rozkrokové trhliny. Uvolněte se, nadechněte se. V případě vážného selhání nebo jakéhokoli narušení dítěte může dojít k epiziotomii. Jak hlava rozšiřuje vaginální otvor, je to pocit pálení, ale netrvá dlouho, což uvolňuje otupělost, která je způsobena těžkým protahováním tkání.

3. Když se objeví hlava, obličej dítěte směřuje dolů. Porodní asistentka zkontroluje, zda je pupeční šňůra ovinuta kolem krku. Pokud k tomu dojde, lze ji odstranit, když je uvolněno celé tělo. Potom dítě otočí hlavu na stranu a před úplným uvolněním se otočí. Porodní asistentka si otře oči, nos, ústa a v případě potřeby odstraní hlen z horních cest dýchacích.

4. Nedávné kontrakce dělohy a tělo dítěte je zcela uvolněno. Obvykle je dítě při porodu umístěno na břicho ženy, protože ho kabel stále drží. Možná, že v první chvíli se vám bude dítě zdát namodralé. Jeho tělo je pokryto prvotním tukem, na kůži zůstaly stopy krve. Pokud dýchá normálně, může být zvednut a přitisknut k hrudi. Pokud je dýchání obtížné, dýchací trakt se uvolní a v případě potřeby bude podána kyslíková maska..

TŘETÍ OBDOBÍ NARODENÍ
Na konci druhé fáze porodu vám bude pravděpodobně podána intravenózní injekce léku, který zvyšuje kontrakce dělohy - pak placenta téměř okamžitě odejde. Pokud počkáte, až se přirozeně odlupuje, můžete ztratit hodně krve. Potvrďte tento bod předem se svým lékařem. Pro odstranění placenty položí lékař jednu ruku na břicho a druhá jemně táhne pupeční šňůru. Poté musí zkontrolovat, zda se placenta úplně stáhla..

SCALE APGAR
Po adopci dítěte porodní asistentka vyhodnotí jeho dech, srdeční frekvenci, barvu pleti, svalový tonus a reflexy a vypočítá skóre na 10-bodové hangárové stupnici. U novorozenců se tento indikátor obvykle pohybuje v rozmezí 7 až 10. Po 5 minutách se provede přepočet: počáteční skóre se zpravidla zvyšuje.

PO DĚTÍ
Budete umyty a v případě potřeby zašity. Novorozence prozkoumá novorozenec, porodní asistentka to zváží a změří. Aby dítě nemělo vzácné onemocnění spojené s nedostatečnou koagulací krve, může mu být podán vitamín K. Močová šňůra je přerušena ihned po narození.

OTÁZKA a ODPOVĚĎ „Bojím se zranění při porodu. Existuje takové nebezpečí?“
Nebojte se, nehrozí takové nebezpečí - vaginální stěny jsou elastické, jejich záhyby se mohou natáhnout a projít plodem. "Musím dát dítěti prsa ihned po narození?" Můžete dát prsa, ale pokud dítě nebere - netrvejte. Ve skutečnosti je sací reflex u novorozenců silný a když sají, mají dobrou náladu.

DODÁVKA RARELY prochází bezbolestně, ale bolest má také zvláštní význam: konec konců je každý boj krokem k narození dítěte. Možná budete potřebovat léky proti bolesti - záleží to na průběhu práce a vaší schopnosti vyrovnat se s bolestí. Možná to dokážete překonat pomocí svépomocné techniky, ale pokud se přitěžující bolest stane nesnesitelnou, zeptejte se svého lékaře na léky proti bolesti.

EPIDURÁLNÍ ANESTÉZIE
Tato anestézie zmírňuje bolest, blokuje nervy dolního těla. Je účinný, když kontrakce způsobí bolest zad. Ne každá nemocnice vám však nabídne epidurální anestezii. Doba jeho použití by se měla spočítat tak, aby účinek anestetika přestal působit ve 2. období porodu, jinak může zpomalit práci a zvýšit riziko epiziotomie a kleště..

Jak se to stane
Epidurální anestézie vyžaduje cca. 20 minut. Budete požádáni, abyste se stočili, aby vaše kolena spočívala na bradě. Anestetikum se vstřikuje do dolní části zad injekční stříkačkou. V tomto případě jehla není odstraněna, což v případě potřeby umožňuje zavedení další dávky. Účinek anestetika se zastaví po 2 hodinách. Může to být doprovázeno určitými obtížemi v pohybu a chvění rukou. Tyto jevy brzy zanikají.

Akt
Bolest vás přenese, jasnost vědomí zůstane. Některé ženy trpí slabostí a bolestmi hlavy, stejně jako těžkostí v nohou, které někdy přetrvávají i několik hodin..
Na dítě.

KYSELINA NITROGENOVÁ S OXYGENEM
Tato plynná směs významně snižuje bolest, aniž by ji zcela odstranila, a způsobuje euforii. Přihlaste se na konci 1. období práce.

Jak se to stane
Směs plynu vstupuje přes masku spojenou hadicí s přístrojem. Působení plynu se projeví za půl minuty, takže na začátku zápasu se musíte zhluboka nadechnout.

Akt
Gas na vás bolest utlumí, ale nijak ji nezbavuje. Při vdechování budete mít závratě nebo nevolnost..
Na dítě.

MEDEDOL
Tento lék se používá v 1. stádiu porodu, kdy je žena v práci nadšená a pro ni je obtížné se uvolnit..

Jak se to stane
Injekce promedolu se vstřikuje do hýždě nebo stehna. Nástup akce - po 20 minutách, trvání - 2-3 hodiny.

Akt
Promedol se na vás projevuje jinak. Soustavně na někoho působí, uvolňuje se a způsobuje ospalost, i když vědomí toho, co se děje, je plně zachováno. Existují stížnosti na ztrátu kontroly nad sebou, stav intoxikace. Můžete být naivní a ohromující.
U dítěte může přípravek Promedol u dítěte způsobit útlum dýchání a ospalost. Po porodu se dýchání snadno stimuluje a ospalost sama zmizí.

ELEKTRICKÁ STIMULACE
Zařízení elektrostomulace snižuje bolest a stimuluje vnitřní mechanismus k překonání bolesti. Funguje na slabých elektrických pulsech, které ovlivňují zadní část kůže. Měsíc před narozením zjistěte, zda v nemocnici takové zařízení existuje, a naučte se jej používat.

Jak se to stane
Čtyři elektrody jsou umístěny na záda v koncentraci nervů směřujících do dělohy. Elektrody jsou připojeny dráty k ručnímu ovládacímu panelu. Může být použit k nastavení aktuální síly..

Akt
Na vás zařízení snižuje bolest v počátečních fázích porodu. Pokud jsou kontrakce velmi bolestivé, je zařízení neúčinné.
Na dítě.


MONITOROVÁNÍ ČTVRTÉHO STÁTU

Během celého porodu lékaři neustále zaznamenávají srdeční frekvenci plodu. To se provádí běžným porodním stetoskopem nebo pomocí elektronického monitoru.

OBSTETRICKÝ STETOSKOP
Když jste v porodním sále, porodní asistentka pravidelně poslouchá břišní stěnou na srdeční rytmus plodu..

ELEKTRONICKÉ MONITOROVÁNÍ OVOCE
Tato metoda vyžaduje sofistikované elektronické vybavení. V některých nemocnicích se takové sledování (kontrola) používá během narození, v jiných - příležitostně nebo v následujících případech:
pokud je porod uměle indukován
pokud vám byla podána epidurální anestézie
pokud máte komplikace, které by mohly ohrozit plod
pokud se u plodu vyskytnou abnormality.
Elektronické monitorování je absolutně neškodné a bezbolestné, ale významně omezuje svobodu pohybu - takže nemůžete kontrolovat kontrakce. Pokud vám váš lékař nebo porodní asistentka nabídla průběžné sledování, zjistěte, zda je to skutečně nutné..

Jak se to stane
Budete požádáni, abyste si sedli nebo si lehli na gauč. Tělo bude upevněno polštáři. Na žaludek budou fixovány lepicí pásky se senzory, které fixují srdeční frekvenci plodu a zaznamenávají kontrakce dělohy. Údaje na přístroji jsou vytištěny na papírovou pásku. Poté, co se plodová voda vypustí, může být srdeční frekvence dítěte změřena pohybem elektronického senzoru k hlavě. Tato metoda monitorování je nejpřesnější, ale ne příliš pohodlná. Některé nemocnice používají monitorovací systémy s rádiovými vlnami s dálkovým ovládáním (telemetrické monitorování). Jejich výhodou je, že nejste vázáni na objemné vybavení a během bojů se můžete volně pohybovat.


ZVLÁŠTNÍ METODY NAROZENÍ
EPISIOTOMIE
Jedná se o pitvu vaginálního otvoru, aby se zabránilo prasknutí nebo zkrácení druhé fáze porodu v případě ohrožení zdraví plodu. Chcete-li se vyhnout epiziotomii:
Naučte se uvolnit svaly pánevního dna
při řízení plodu se udržujte rovnější.

Indikace
Epiziotomie je nutná, pokud:
plod má slepou představu, velkou hlavu, jiné odchylky
máš předčasné narození
použít kleště nebo vakuum
nekontrolujete pokusy
kůže kolem vstupu do pochvy není dostatečně napnutá.

Jak se to stane
Při vyvrcholení kontrakcí je proveden řez ve vagíně - dolů a obvykle mírně do strany. Někdy není čas na anestetickou injekci, ale nebudete stále cítit bolest, protože tkáně jsou částečně znecitlivěny kvůli tomu, že jsou natažené. Šití po epiziotomii nebo prasknutí může být docela zdlouhavé a bolestivé - složitý postup, který vyžaduje zvláštní péči. Trvejte na tom, abyste dostali dobré lokální anestetikum. Materiál sutury se po chvíli sám rozpustí, není nutné jej odstraňovat.

Efekty
Nepříjemné pocity a záněty po epiziotomii jsou běžné, ale bolest může být závažná, zejména při infekci. Řez se zahojí za 10 až 14 dní, ale pokud vás a pak něco bude obtěžovat, poraďte se s lékařem.

VÝVOJ OVOCE
Někdy, pro pomoc s narozením dítěte, použijte kleště nebo odsávání. Použití kleští je možné pouze při úplném otevření děložního hrdla, když do něj vstoupila hlava plodu. Vakuová extrakce je přípustná i při neúplném odhalení v případě dlouhodobé práce.

Indikace
Vynucená extrakce se provádí:
pokud máte vy nebo plod během porodu nějaké abnormality
v případě glutealní prezentace nebo předčasného porodu.

Jak se to stane

Štípačky vám podají anestézii - inhalační nebo intravenózní anestezii. Doktor umístí kleště, sevře je dětskou hlavou a opatrně ji vytáhne. Při použití kleští jsou pokusy zcela eliminovány. Pak se všechno stane přirozeně.
Vakuový extraktor Jedná se o malý přísavku připojenou k vakuové pumpě. Prostřednictvím vagíny je přiveden na hlavu plodu. Když tlačíte, plod je pečlivě tažen podél porodního kanálu.

Efekty
Kleště mohou zanechávat prohlubně nebo modřiny na hlavě plodu, ale nejsou nebezpečné. Po několika dnech tyto stopy zmizí.
Sací šálek zanechá mírný otok a potom na hlavě dítěte modřinu. Bude také sestupovat postupně.

STIMULACE NARODENÍ
Stimulace znamená, že kontrakce budou muset být vyvolány uměle. Někdy se používají metody pro zrychlení kontrakcí, pokud jdou příliš pomalu. Přístupy lékaře ke stimulaci jsou často odlišné; zkuste tedy zjistit, jaká je praxe umělého vyvolávání práce, kde porodíte.

Indikace
Kontrakce způsobují uměle:
pokud se zpožděním porodu o více než týden objeví příznaky fetálních abnormalit nebo dysfunkce placenty
jestliže máte vysoký krevní tlak nebo jiné komplikace, které jsou pro plod nebezpečné.

Jak se to stane
Uměle indukovaný porod je plánován předem a vy vám bude nabídnuto jít do nemocnice předem. Použijte 3 metody stimulace kontrakcí:
1. Do děložního hrdla zadejte hormonální lék cerviprost a změkčujte děložní hrdlo. Kontrakce mohou začít asi za hodinu. Tato metoda není vždy účinná při prvním narození..
2. Rozdělení plodové vody. Doktor propíchne otvor v plodové vodě. Většina žen nezažívá žádnou bolest. Brzy se začnou stahovat dělohy.
3. Hormonální lék, který podporuje kontrakci dělohy, se injikuje intravenózně pomocí kapátka. Požádejte o umístění kapátka na levou ruku (nebo na pravou stranu, pokud jste levou rukou).

Efekty
Výhodnější je zavedení hormonální drogy - během kontrakcí se můžete volně pohybovat. Při použití kapátka budou kontrakce intenzivnější a intervaly mezi nimi jsou kratší než u konvenčních porodů. Také musí lhát.

BELLY NABÍDKA
Ve 4 případech ze 100 opustí dítě spodní část těla. Porod v této poloze plodu je delší a bolestivý, proto se musí konat v nemocnici. Protože hlava, největší část těla dítěte, se objeví při porodu jako poslední, je měřena předem ultrazvukovým skenerem, aby se zajistilo, že prochází pánví. Bude vyžadována epiziotomie; Často se používá císařský řez (na některých klinikách je to povinné).

DVOJČATA
Blíženci se musí narodit v nemocnici, protože k jejich extrakci se často používají kleště. Navíc, jeden z nich může mít gluteal previa. Pravděpodobně vám bude nabídnuta epidurální anestézie. První období práce bude jedno. Existují dva z nich, z nichž dva jsou nuceni: nejprve jedno dítě vyjde a potom druhé. Interval mezi narozením dvojčat je 10-30 minut.

V sekci CESARIAN se dítě rodí otevřenou břišní stěnou. O potřebě chirurgického zákroku budete informováni předem, ale toto opatření může být způsobeno komplikacemi během porodu. Pokud je naplánován císařský řez, použije epidurální anestezii, to znamená, že budete při vědomí a budete moci dítě okamžitě vidět. Pokud během porodu nastane potřeba chirurgického zákroku, je možná epidurální anestézie, i když někdy je nutná celková anestézie. Je těžké vyrovnat se s tím, že nemůžete rodit normálně. Ale tyto zkušenosti jsou překonatelné, pokud se připravujete psychologicky.

JAK SE TOTO STAVE
Vaše pubis bude odříznuta, kapátko bude přineseno do ruky a do močového měchýře bude zaveden katétr. Provedou anestézii. V případě epidurální anestézie bude pravděpodobně mezi vámi a chirurgem instalována obrazovka. Obvykle se provádí horizontální řez, poté chirurg odstraní plodovou vodu odsáváním. Dítě je někdy odstraněno kleštěmi. Po odmítnutí placenty ji můžete vyzvednout. Samotná operace trvá asi pět minut. Šití trvá dalších 20 minut.

Řez
Řez "bikiny" se provádí horizontálně, nad horní linií pubis a po uzdravení je téměř neviditelný.

PO OPERACI
Nebudete mít možnost lhát dlouho, aniž byste vstali. Chůze a pohyb jsou pro vás zcela neškodné. V prvních dnech bude řez stále bolestivý, takže požádejte o léky proti bolesti. Postavte se rovně a uchopte rukama šev. Za dva dny začněte lehká cvičení; po dalším dni nebo dvou, když je obvaz odstraněn, můžete plavat. Šicí materiály jsou odstraněny 5. den. Za týden se budete cítit docela dobře. Prvních 6 týdnů se vyhněte těžkým nákladům. Po 3-6 měsících bude jizva vyblednout.

Jak kojit
Nasaďte dítě na polštáře, aby na ránu netlačil.

Jak se chovat během porodu - rady nastávajícím matkám

Narození dítěte je přirozený proces. Všechny fáze a procesy probíhající v tomto okamžiku jsou stanoveny přírodou a jsou řízeny instinkty. Pro úspěšný průběh porodu, pro snížení rizika negativních komplikací, je velmi důležité, aby se žena chovala správně.

Co dělat během bojů? Jak se chovat při porodu? Mohu sedět během kontrakcí? Jakým chybám by se mělo zabránit? Zvažte odpovědi na tyto otázky později v článku..

Fáze práce

Abychom pochopili, jak se správně chovat v procesu narození dítěte, budeme uvažovat o porodu ve fázích.

Při porodu se rozlišují 3 fáze:

 • první úsek;
 • druhá perioda;
 • třetí perióda.

První období práce

V této fázi se děložní hrdlo otevře. To zahrnuje:

 1. Latentní fáze - děložní kontrakce se objevují jednou za 15 minut. Jejich intenzita se postupně zvyšuje a časový interval se zkracuje na 5 minut. Trvání této fáze může dosáhnout 7 hodin. Během této doby se krk otevře 3 cm.
 2. Častěji dochází ke kontrakcím dělohy. Interval mezi kontrakcemi nepřesahuje 4 minuty. Trvání této fáze je asi 5 hodin. Aktivní fáze se vyznačuje zvýšenou bolestí u ženy. Po dokončení jeviště je otvor hrdla 9 cm.
 3. Přechodná fáze - interval mezi kontrakcemi není delší než 1 minuta. Bolest a intenzita kontrakcí dělohy dosahuje svého vrcholu. Cervikální otvor dosahuje 10 cm. V této fázi hlava dítěte klesá do porodního kanálu.

Druhé období práce

V této fázi se aktivní kontrakce zastaví a začnou se snažit. Dítě je vyloučeno z děložní dutiny a pohybuje se podél porodního kanálu.

Trvání této fáze závisí na individuálních charakteristikách ženského těla. Může se lišit od několika minut do několika hodin.

Třetí období práce

V této fázi se již dítě narodilo. Je položen na matčině břiše. Během tohoto období žena rodí placentu.

Tento proces trvá asi 10 minut..

Jak se chovat během bojů

Proces otevření děložního hrdla je pro ženu nejdelší a nejbolestivější.

Správné chování ženy při porodu v této fázi může výrazně zmírnit nepohodlí a urychlit proces..

Během bojů můžete:

 • udržovat psycho-emoční klid;
 • stojan s oporou proti zdi;
 • správně dýchat;
 • dostat se na všechny čtyři;
 • leží na vaší straně;
 • na procházku;
 • k usnadnění masáže.

Během bojů nesmíte:

 • stahovat a napínat svaly;
 • obávat se;
 • sedět;
 • lehnout si na záda;
 • jíst a pít;
 • křičet;
 • konkrétně močit.

Psycho-emoční stres a strach během otevírání děložního čípku vyvolávají svalové křeče a zvýšenou bolest. Svalové napětí narušuje přísun krve do tkání.

Prudký výkřik mění povahu dechu, což zase snižuje účinnost.

Pozice ženy na zádech nebo sezení také narušuje krevní oběh a brání tomu, aby se dítě správně pohybovalo porodním kanálem.

Zákaz jídla a pití také není náhodný. Ne vždy se narodí dítě podle zamýšleného scénáře. Někdy je nutná nouzová operace pomocí anestezie.

Pokud žena jí, může to způsobit zvracení.

Chování mámy během pokusů

Pokusy - fáze aktivního vyloučení dítěte z děložní dutiny. Chování ženy může tento proces výrazně urychlit nebo naopak zpomalit.

Při pokusech se doporučuje:

 • zatlačte dech;
 • dodržovat techniku ​​správného dýchání;
 • dodržovat rady lékařů;
 • udržovat psycho-emoční klid;
 • na jeden zápas musíte zatlačit 3krát;
 • uvolněte svaly boků;
 • ohněte si kolena pro účinnější svalové napětí.

Během pokusů je to nemožné:

 • spontánně namáhejte svaly, aniž byste dodržovali doporučení lékařů;
 • křičet;
 • zatlačte do oka.

Nejen rychlost procesu, ale také zdraví dítěte závisí na znalosti ženy o tom, jak se chovat během porodu během porodu..

Nesprávné dýchání, svalová kontrakce může způsobit závažné komplikace pro matku i dítě.

Jak se chovat v konečné fázi porodu

Placenta je vyloučena z děložní dutiny 10-30 minut po narození dítěte. Poporodní kontrakce začínají u ženy.

Placenta je oddělena od dělohy a vychází ven z porodního kanálu ženy. Po vyhoštění lékař pečlivě zkoumá tkáně místa dítěte.

To je nezbytné k určení, zda všechny části placenty vyšly..

Ke stimulaci procesu se žena aplikuje na ženské prsa. Sání stimuluje tvorbu přírodního oxytocinu a kontrakce děložních svalů.

Pokud to nestačí a placenta zůstává uvnitř, žena dostane další injekci oxytocinu.

Důvody správného chování matky během porodu

Přístup k porodu pro všechny ženy vyvolává otázku „Jak porodit?“. V současné době existuje velké množství návodů, odborné literatury, kurzů a lekcí videa, které pomohou ženě řádně se připravit na narození dítěte..

Některé nastávající matky nevěnují dostatečnou pozornost studiu technik dýchání při práci, pravidlům svalového napětí a chování v porodnici..

Správné chování matky během porodu je důležité. Umožňuje:

 • snížit riziko poranění měkkých tkání porodního kanálu ženy;
 • omezit účinek bolesti;
 • zrychlit tempo postupu dítěte prostřednictvím porodního kanálu;
 • snížit riziko porodních komplikací pro dítě;
 • výrazně snižuje pravděpodobnost poporodní deprese.

Chování ženy v procesu porodu je velmi důležité. Křičí, strach, nadměrný stres může značně poškodit nejen ženu v práci, ale i její dítě.

Bylo zjištěno, že nedodržování pravidel a doporučení lékařů o dýchání zvyšuje bolest a zvyšuje riziko zranění.

Klidný psychoemocionální stav, který se řídí radami odborníků a správným dýcháním, to usnadňuje.

Jak se rodí: prekurzory, období a usnadnění procesu

Otázka „jak se narodí“ se týká nejen budoucích matek, ale také jejich manželů: jak těch, kteří se rozhodli podpořit svého manžela v obtížném procesu, tak těch, kteří čekají na objevení dědiců mimo nemocnici.

Obtížný proces vzhledu dítěte ve světle lékaře je rozdělen do několika období, z nichž každé má své vlastní úkoly, koordinované jednání ženy při porodu, dítě, porodní asistentka a lékař jsou zaměřeny na jejich řešení. V některých případech je nutný zásah anesteziologa, chirurga, neonatologa, resuscitačního týmu.

Maminky, které nejdou poprvé porodem, se o tuto problematiku často zajímají, a co je nejdůležitější, chtějí si usnadnit porod, protože dobře znají pocity. Pojďme mluvit o tom, jak se dítě narodí, co cítí žena v práci a jak tento proces usnadnit a bezbolestně.

Únosci práce: estrogen versus progesteron

Těhotenství je přirozený stav u žen v plodném věku, během tohoto období je tělo zaměřeno na přenášení dítěte, proto je aktivována práce všech orgánů a systémů, hormonální a fyziologické stresy jsou někdy příliš velké.

Těhotné ženy se v tomto důležitém období často unaví „zátěží“ nového života, který se v nich vyvíjí, a snem o porodu, jak se ho zbavit.

Porod se však jako každý přirozený proces nevyskytuje spontánně. Nějaký čas před jejich začátkem, žena začne cítit komplex symptomů, podle kterého lze předpokládat, že porod je blízko.

Je to způsobeno změnou hormonálního pozadí, protože progesteron, hormon pro zachování těhotenství, uvolňuje estrogen, hormon pro přípravu těla na porod. Je to on, kdo je „zodpovědný“ za proces „ladění“ ženy k úspěšnému narození dítěte. Budoucí maminky jsou z těchto okamžiků šťastné, protože se jedná o předzvěstí rychlého seznámení s dlouho očekávaným dítětem.

Podmíněně je možné rozdělit příznaky na ty, které lze určit samostatně, a na ty, které při prohlídce vidí pouze porodník-gynekolog.

Zde jsou známky, které může žena cítit sama o sobě:

 • krátké kontrakce dělohy, tzv. Brexton-Hicksovy kontrakce. Jejich úkolem je trénovat hladké svaly dělohy, protože sportovci trénují svaly, aby minimalizovali stres pro tělo a připravili ženské tělo na narození dítěte. Proto se tyto boje nazývají „tréninkem“.
 • zmenšení břicha. Tento příznak je způsoben skutečností, že hlava dítěte se správnou prezentací je snížena do malé pánve a připravuje se na porod. Současně se děloha snižuje, uvolňuje bránici a plíce, dýchání je usnadněno, méně často trápí pálení žáhy.
 • výtok z genitálního traktu. Tento příznak je často zaměňován s únikem plodové vody, ve kterém se dítě vyvíjí, a to se obává nastávajících matek. Abychom se zbytečně neobávali, můžete si v lékárně koupit speciální testy, podobné těm, které detekují těhotenství, a doma zjistit, zda v sekrecích je plodová voda.
 • úbytek hmotnosti o 1-2 kg a snížení viditelného otoku končetin. Pokud dříve než guma z ponožek zanechala viditelnou stopu, stává se téměř neviditelnou.
 • změna držení těla a chůze těhotné ženy: tento příznak je spojen s posunem těžiště a únavy z dlouhodobého těhotenství. Hlava je mírně hozena dozadu a je výhodnější, aby žena chodila v malých krocích, mírně pružná: taková procházka se nazývá „kachna“.
 • zvýšená frekvence nutkání k návštěvě toalety, uvolnění stoličky (spojené s uvolněním porodního kanálu tak, aby do něj mohla hlava dítěte volně vtlačit).
 • kreslení bolesti v dolní části zad a břicha. Ligamenty jsou nataženy, a to je přirozený proces během porodu. Mnoho žen odpovědělo na otázku, jak šlo druhé narození, toto znamení postrádá, protože to necítily: jejich vazy byly připraveny již narozením prvního dítěte.

Existují pouze dva příznaky, podle nichž pouze lékař může určit blízkost porodu: jedná se o pokles objemu břicha během dalšího měření (provedeno v poloze na zádech), jakož i změkčení a částečné otevření děložního čípku, změna jeho struktury z elastického na volnější..

Předchůdci porodu nejsou stejného typu: pro každou ženu může tento proces probíhat svým vlastním způsobem, v závislosti na hormonálním pozadí, fyzické kondici, morálním a psychologickém stavu a dalších okamžicích. Je také důležité, aby se žena poprvé narodila nebo již měla děti.

V primiparas probíhá proces přípravy na porod hladce, postupně a trvá dva až tři týdny. Navíc, ve většině případů, předchůdci porodu obecně zůstávají bez povšimnutí..

Ve vícečetných kontrakcích Brexton-Hicks přicházejí dříve a doba po odstranění zátky hlenu před snížením porodu, takže je zvláště důležité poslouchat sebe a své pocity, pokud nejdou do nemocnice poprvé. Číst dál: příznaky porodu →

Jak se narodí? Proces krok za krokem

Příznivci porodu se stávají hmatatelnějšími, tréninkové kontrakce se více bojí, čas se rychle blíží k 40. porodnickému týdnu těhotenství. To vše naznačuje, že porod začne brzy..

Pokud žena v práci dorazí do porodnice sanitkou nebo sama, protože má pocit, že porod začal, je porod označen jako naléhavý. Je pravda, že v některých případech je nutné jít do nemocnice předem, aby se nevynechal jejich začátek a aby se předešlo komplikacím.

Lékaři podmíněně rozdělují celý proces do tří období:

Poprvé může celý proces trvat i déle než 12 hodin, druhý, třetí a další trvá mnohem méně času. Budoucí otcové se často ptají, jak ženy rodí, aby se rozhodly, zda využijí příležitosti k narozeninám syna nebo dcery. Mnoho z nich se bojí bolesti a krve, bojí se, aby nevydrželi utrpení své ženy, a omdlí, pokud vidí nějaké lékařské manipulace.

V tomto případě je důležité určit účel pobytu při porodu. Nikdo nepožádá svého manžela, aby zasáhl nebo pozoroval samotný proces „ze strany lékařů“. Hlavním cílem muže by měla být morální a fyzická podpora manžela, jakož i ochota řešit některé byrokratické nebo technické problémy (zavolejte lékaře nebo porodní asistentku, pomozte vyplňovat dokumenty a činit důležitá rozhodnutí).

O každém období porodu vyprávíme samostatně.

Kontrakce

První kontrakce se vyskytují poměrně zřídka, s velkými a nestejnými časovými intervaly, ale postupně se stávají výraznějšími a bolestivějšími. Během této doby se může sliznice uzavřít a zablokovat vstup do dělohy, pokud se dříve neoddělila. Nejčastěji se kontrakce stávají pravidelnými po průtoku plodové vody.

V nemocnici, s cílem stimulovat nebo urychlit porod, se lékaři uchylují k punkci močového měchýře. Všude, kde je voda vylita, doma nebo v nemocnici, věnujte pozornost jejich kvantitě a kvalitě.

Pokud jich je málo, možná je odtok neúplný a jejich nazelenalá barva s vločkami a tmavými vměstky může znamenat, že dítě zažívá hladovění kyslíkem, je to už v děloze nepříjemné a je čas se dostat ven pomocí profesionálů.

Během boje je žena v porodu nucena snášet bolest, ne podlehnout panice a správně dýchat. Časté a rychlé dýchání bude saturovat krev kyslíkem, což znamená, že poskytne pohodlný stav jak matce, tak i dítěti.

Kontrakce se zesílí a po několika hodinách lékař nebo porodní asistentka po vyšetření diagnostikuje silné otevření děložního hrdla: 4 prsty, přibližně 8 až 10 cm, což ukazuje na přibližné období pokusů. Více o bojích →

Pokusy

Pokusy jsou vlastně vyhoštění plodu, mluvení jazykem oficiálního lékařství. Je těžké najít ženu, která by nevěděla, jak k prvnímu porodu dochází: nejčastěji nastávající matky četly hodně o tomto tématu, navštěvovaly kurzy nebo praktické třídy pro těhotné ženy. Ale i ty teoreticky vyškolené mohou být zmateny před začátkem období pokusů.

V tomto případě k záchraně přicházejí porodní asistentky nebo lékař. Ukážou a řeknou, jak tlačit, aby dítě porodilo rychle as nejmenšími problémy. Pokud všechno půjde tak, jak by mělo, proces tlačení dítěte bude trvat asi 25-30 minut. Je důležité nasměrovat pohyby svalů na pánev, řídit se pokyny odborníků a ne paniky.

Je-li při porodu přítomen citlivý manžel ženy při porodu, může v době pokusu opustit rodinu, protože v tuto chvíli není jeho přítomnost tak nutná.

Vyhoštění placenty

Placenta je svalový vak, orgán, který vzniká a vyvíjí se během těhotenství a umírá s jeho ukončením. Placenta po dobu dlouhých 40 týdnů vyživovala dítě kyslíkem, prováděla jeho spojení s nastávající matkou a po určité době bylo „místo dítěte“ odmítnuto z těla ženy.

Vyhoštění placenty obvykle nastane další boj po narození dítěte, ale jsou chvíle, kdy se orgán sám od sebe neoddělí. V tomto případě může lékař pomoci ženě v práci se ho zbavit: obvykle se placenta odstraní ručně v celkové anestézii, což znamená další dny pracovní neschopnosti.

Jak jsou první narození?

Pokud je žena poprvé těhotná, je více pozorná na své tělo, na změny, které se v něm odehrávají. Ale pokud neexistují zkušenosti, některé procesy si všimne později..

První míchání lze detekovat po 20 týdnech. Mimochodem, ti, kdo z první ruky vědí, jak se rodí 3 porodníci, někdy ujišťují lékaře, že cítili první pohyby plodu mezi 12 a 15 týdny těhotenství.

První narození nejčastěji trvá déle než následující, takže se nemůžete vrhnout do nemocnice, protože tam budete muset neúnavně chodit po prenatálním oddělení v očekávání dalších kontrakcí.

Důležité! Pokud rodíte poprvé, ale dříve jste měli potraty v pozdních stádiích nebo předčasný porod ze zdravotních důvodů, pak je vaše tělo již připraveno na proces porodu, což zabere mnohem méně času.

V opačném případě je první narození stejné jako u žen, které porodily několikrát, pokud vše půjde bez komplikací.

Jak tento proces usnadnit?

V zásadě ženy, které vyprávějí, jak jde druhé narození nebo následující, si všimněte, že nejdéle a nejbolestivější období je první: kontrakce. Proto se od těch, kteří přežili narození dítěte, druhý a třetí čas do nemocnice, žádá, aby anestetizovali dobu porodu..

Tento proces však může být usnadněn, aniž by se uchýlil k anestézii léčiv. Pojďme mluvit několika způsoby.

 1. Bederní masáž během kontrakcí pomůže zmírnit bolest. Na vlastní pěst nebo s pomocí svého manžela masírujte křížovou kostru jemnými, širokými pohyby rukou. Pomáhá uvolňovat svaly, odvádí pozornost a snižuje tak nepohodlí..
 2. Zpěv, recitování básní nebo dokonce tanec pomůže odvrátit bolest. Uvolňuje tělo, dává ženě práci pozitivní, pomáhá dítěti projít obtížným procesem. Mimochodem, v Indii ženy tradičně tančí během porodu rituální tanec zvaný „Bally Dance“..
 3. Naklonění trochu dopředu na gauči, stěně nebo zadní straně manžela je velmi užitečné, což výrazně usnadňuje kontrakce.
 4. Nepanikařujte, necítíte bolest jako přirozenou součást porodu a zažijte ji jako druh pozitivní zkušenosti ve vašem životě: je moudrý a povede ke snížení pracovních problémů..

Poslední a nejdůležitější rada: musíte poslouchat své tělo a dítě uvnitř, nezapomeňte věnovat pozornost slovům a tipům zkušených profesionálů doprovázejících vaše narození, důvěřovat sobě, svým pocitům a pocitům.

Velkou pomocí bude také přítomnost otce dítěte: stejně jako proces těhotenství je toto důležité životní období společně, můžete ho žít společně.

Nesmíme zapomenout, že porod je přirozený proces a ženské tělo je na něj připraveno samotnou přírodou, takže není nic strašidelného nebo nepochopitelného, ​​stačí si potřebné informace získat předem.

Pro bezpečné dodání je také důležité pravidelně během těhotenství navštívit gynekologa, řídit se doporučeními lékařů a chránit vaše zdraví. A v tomto případě, když se zeptáte, jak se uskutečnilo třetí narození, odpovíte: „Snadno as radostí!“

Přejeme vám zdravé narození a zdravé děti.!

Autor: Polina Toropova,
speciálně pro Mama66.ru

Standardní dodací postupy

Standardní lékařské postupy při porodu: vyšetření ve vyšetřovací místnosti, v prenatálním oddělení a po porodu.

Do nemocnice, nastávající matka, čeká na své první dítě, obvykle zažívá vzrušení. Mnoho nepochopitelných postupů, které čekají na ženu v porodnici, stejně jako všechno neznámé, vyvolává určité obavy. Abychom to rozptýlili, pokusíme se zjistit, co a proč bude zdravotnický personál dělat v každé fázi porodu.

Porod v nemocnici. Kam budete směřovat?

Začali jste pravidelně stahovat vodu nebo plodová voda začala odtékat, jinými slovy, porod začal. Co dělat? Pokud v tuto chvíli budete v nemocnici na oddělení patologie těhotenství, musíte o tom neprodleně informovat zdravotní sestru a ona zase zavolá lékaře. On-site porodník-gynekolog bude zkoumat a rozhodnout, zda jste opravdu začali porodit, a pokud ano, bude převeden na porodní jednotku, ale předtím provedou očistný klystýr (klystýr se nepoužívá v případě krvácení z genitálního traktu, s placentárním přerušením, úplným nebo blízkým) jemu otevření děložního čípku atd.).

V případě, že práce začíná mimo nemocnici, musíte vyhledat pomoc v nemocnici.

Během hospitalizace v porodnici prochází žena odbavovací jednotkou, která zahrnuje: přijímací místnost (vstupní hala), filtr, vyšetřovací místnosti (zvlášť pro zdravé a nemocné pacienty) a místnosti pro sanitární péči.

Těhotná žena nebo žena v porodu, vstupující do čekárny, sundá svrchní oděv a přechází do filtru, kde lékař ve službě rozhodne o tom, na které z oddělení má být poslán. Za tímto účelem shromažďuje podrobně anamnézu (žádá o zdraví, o průběhu těhotenství), aby objasnil diagnózu, pokusil se zjistit přítomnost infekčních a jiných nemocí, seznámil se s daty výměnné karty, provedl externí vyšetření (odhalí přítomnost pustulí na kůži a různé druhy vyrážek, zkoumá hrdlo), porodní asistentka měří teplotu.

Pacienti s výměnnou kartou a bez příznaků infekce jsou hospitalizováni na fyziologickém oddělení. Těhotné ženy a ženy v práci, které představují hrozbu infekce pro zdravé ženy (bez výměnné karty, mající určité infekční choroby, jako jsou akutní respirační infekce, pustulární kožní onemocnění atd.), Jsou odesílány do observatoře speciálně určené pro tento účel. Díky tomu je vyloučena možnost infekce zdravých žen.

Žena může být zařazena do patologického oddělení, pokud nástup práce není potvrzen objektivními výzkumnými metodami. V pochybných případech je žena hospitalizována na porodnici. Pokud se během pozorování nevyvíjí pracovní aktivita, může být těhotná žena po několika hodinách přesunuta na patologické oddělení.

V pozorovací místnosti

Jakmile je stanoveno, na které oddělení je těhotná žena nebo žena v práci poslána, je převedena do příslušné pozorovací místnosti. Zde lékař společně s porodní asistentkou provádí obecné a speciální vyšetření: zváží pacienta, změří velikost pánve, obvod břicha, výšku děložního pozadí, polohu a prezentaci plodu (hlavu nebo pánevní), poslouchá jeho srdeční rytmus, vyšetřuje ženu na otoky, měří tepennou tlak. Kromě toho lékař ve službě provádí vaginální vyšetření, aby objasnil porodnickou situaci, a poté určí, zda existuje pracovní činnost, a pokud ano, jaký druh činnosti je. Všechny údaje z průzkumu jsou zaznamenány v historii narození, která se zde začíná. Na základě vyšetření lékař stanoví diagnózu, vypíše potřebné testy a jmenování.

Po vyšetření se provede dezinfekce: holení vnějších pohlavních orgánů, klystýr, sprcha. Objem vyšetření a sanitace v pozorovací místnosti závisí na obecném stavu ženy, přítomnosti porodu a době porodu. Na konci sanitace dostane žena sterilní košili a župan. Pokud již porod začal (v tomto případě se žena nazývá žena při porodu), je pacient převeden na prenatální oddělení porodního bloku, kde celou první pracovní dobu vykonává před nástupem porodu, nebo v samostatné porodnici (pokud je vybavena porodnicí). Těhotná, stále čeká na porod, poslána na oddělení patologie těhotenství.

V silničním bloku

Porodní blok sestává z prenatálních porodů (jeden nebo více), porodních porodů (porodnic), oddělení intenzivní péče (pro sledování a léčbu těhotných žen a žen v práci s nejzávažnějšími formami těhotenství), manipulační místnosti pro novorozence, operační jednotky a řady technických místností.

V prenatálním oddělení (nebo mateřské krabici) jsou uvedeny podrobnosti o průběhu těhotenství, minulých těhotenstvích, porodech, provádí se další vyšetření ženy při porodu (postava, ústava, tvar břicha atd.) A podrobné porodnické vyšetření. Nezapomeňte provést test krevních skupin, faktor Rh, AIDS, syfilis, hepatitidu, moč a krevní testy. Zdravotní stav ženy pečlivě sleduje lékař a porodní asistentka: ptají se na její pohodu (stupeň bolesti, únava, závratě, bolesti hlavy, poruchy zraku atd.), Pravidelně poslouchají tlukot srdce plodu, sledují pracovní aktivitu (délka porodu, interval mezi nimi, síla a bolest), pravidelně (každé 4 hodiny a v případě potřeby častěji) měří krevní tlak a pulz ženy při porodu. Tělesná teplota se měří 2-3krát denně..

V procesu pozorování porodního procesu je třeba vaginální vyšetření. Během této studie lékař určí prsty prstem stupeň cervikálního otevření, dynamiku růstu plodu přes porodní kanál. Někdy v mateřské jednotce během vaginálního vyšetření je žena nabídnuta ležet na gynekologickém křesle, ale častěji se studie provádí, když žena v porodu leží na posteli..

Vaginální vyšetření při porodu se provádí vždy: při přijetí do nemocnice, bezprostředně po vypuštění plodové vody a také každé 4 hodiny během porodu. Kromě toho může být zapotřebí dalších vaginálních vyšetření, například během anestezie, odchylky od normálního průběhu porodu nebo výskytu krvavého výtoku z porodního kanálu (neměli byste se bát častých vaginálních vyšetření - je mnohem důležitější zajistit plnou orientaci při posuzování správnosti porodu). V každém z těchto případů jsou indikace chování a manipulace samotné zaznamenány v historii porodu. Podobně se v historii porodu zaznamenávají všechny studie a činnosti prováděné se ženou během porodu (injekce, měření krevního tlaku, srdeční frekvence, srdeční frekvence plodu atd.)..

Během porodu je důležité sledovat činnost močového měchýře a střev. Přetečení močového měchýře a konečníku narušuje normální průběh porodu. Aby nedocházelo k přetečení močového měchýře, jsou ženám v práci nabízeny močit každé 2-3 hodiny. Při absenci močení se uchylují ke katetrizaci - zavedení tenké plastové trubice, kterou prochází moč, do močové trubice.

Na prenatálním oddělení (nebo na individuální porodnici) vykonává žena v práci celou první pracovní dobu pod stálým dohledem zdravotnického personálu. Mnoho porodnic umožňuje přítomnost manžela při porodu. Na začátku nuceného období nebo období vyhnanství je žena v porodu přemístěna do porodní komory. Zde si mění košili, šálu (nebo jednorázovou čepici), přikrývky obuvi a položí Rakhmanovu postel - speciální porodnické křeslo. Taková postel je vybavena opěrkami nohou, speciálními držadly, které musíte během úsilí přitáhnout na sebe, upravit polohu čelního konce postele a některá další zařízení. Pokud k porodu dojde v individuální krabici, pak je žena přemístěna z obyčejné postele do Rakhmanovy postele, nebo je-li postel, na které žena ležela během porodu, funkční, přemění se na Rakhmanovu postel.

Normální porod v nekomplikovaném těhotenství se provádí porodní asistentkou (pod dohledem lékaře) a veškerá patologická porody, včetně porodu s pánevní prezentací plodu, jsou přijímány lékařem. Takové operace jako řez císařským řezem, aplikace porodních kleští, vakuová extrakce plodu, vyšetření dutiny dělohy, šití trhlin měkkých tkání porodního kanálu atd., Provádí pouze lékař.

Po narození dítěte

Jakmile se dítě narodí, porodní asistentka, která se narodí, prochází pupeční šňůrou nůžkami. Neonatolog, který je nutně přítomen při narození, nasává hlen novorozence z horních cest dýchacích pomocí sterilní plechovky nebo katétru připojeného k elektrickému sání a zkoumá dítě. Novorozence musí být předvedena matce. Pokud se dítěti a matce daří dobře, je dítě položeno na žaludek a aplikováno na hrudník. Je velmi důležité připojit novorozence k prsu ihned po narození: první kapky kolostra obsahují vitamíny, protilátky a živiny potřebné pro dítě.

U ženy po narození dítěte se narození ještě neskončilo: přichází neméně odpovědné třetí období porodu - končí narozením po porodu, proto se nazývá další. Placenta zahrnuje placentu, amniotické membrány a pupeční šňůru. V následujícím období jsou placenta a membrány odděleny od stěn dělohy pod vlivem následných kontrakcí. Narození placenty nastává přibližně 10-30 minut po narození plodu. Vyhoštění po porodu se provádí pod vlivem pokusů. Doba trvání následujícího období je přibližně 5 - 30 minut, po dokončení je proces narození ukončen; během tohoto období se žena nazývá puerpera. Po narození placenty se na ženský žaludek položí led, aby se děloha lépe stahovala. Ledová bublina zůstává na žaludku po dobu 20-30 minut.

Po narození placenty lékař zkoumá porodní kanál puerpery v zrcadlech, a pokud dojde k prasknutí měkkých tkání nebo k instrumentální disekci tkání při práci, obnoví se jejich integrita - stehy. Pokud jsou malé slzy děložního čípku, jsou sešity bez anestézie, protože v děložním čípku nejsou žádné receptory bolesti. Roztržení stěn vagíny a perineu se vždy obnovují proti bolesti.

Po skončení této fáze je mladá matka přemístěna na nosítka a převezena na chodbu nebo zůstane v individuální porodnici.

První dvě hodiny po porodu by měla šestinedělí zůstat na porodnici pod pečlivým dohledem lékaře ve službě vzhledem k možnosti různých komplikací, které mohou nastat v časném poporodním období. Novorozence je vyšetřena a ošetřena, poté zavěšena, nasazena na teplou sterilní vestu, zabalena do sterilní pleny a přikrývky a ponechána 2 hodiny na speciálním vyhřívaném stole, po kterém je zdravý novorozenec přenesen se zdravou matkou (puerpera) na porodnické oddělení.

Jak se provádí anestézie??
V určité fázi porodu může být nezbytná úleva od bolesti. Pro úlevu od bolesti při porodu se nejčastěji používají:

 • oxid dusný (plyn dodávaný maskou);
 • antispasmodika (baralgin a podobné léky);
 • Promedol - omamná látka, která se podává intravenózně nebo intramuskulárně;
 • epidurální anestézie - metoda, při které se anestetická látka vstřikuje do prostoru před dura mater obklopující míchu.
Anestezie porodu farmakologickými látkami začíná v prvním období za přítomnosti pravidelných silných kontrakcí a otevření hrtanu 3-4 cm. Při výběru léků proti bolesti je důležitý individuální přístup. Anestezii pomocí farmakologických léků při porodu a při řezu císařským řezem provádí anesteziologicko-resuscitátor, as vyžaduje zvláště pečlivé sledování stavu ženy při porodu, srdečního rytmu plodu a povahy porodu.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti