Hlavní Zdraví

Škytavka u novorozenců, co dělat

Škytavka je krátkodobé (normální) nebo patologické narušení i vnějšího dýchání, při kterém jsou pozorovány kontrakce bránice, krátké chvění dýchacích cest a pohyby. Této obvyklé fyziologické situaci čelili všichni rodiče. Ale co dělat, když novorozené škytavky, proč škytavky začínají, málokdo ví. To bude probráno v našem článku..

Z tohoto článku se dozvíte

Příčiny

Škytavka u novorozenců je častější normální reakcí na dráždivé faktory než patologie. Nezpůsobuje dětem žádné nepříjemnosti a rychle prochází.

Pachateli dočasné dechové vady mohou být:

 • Podchlazení. Když je dítě chladné, bránice se šíleně zmenšuje z chvění.
 • Žízeň. Škytavka prsu kvůli vysychání ústní sliznice.
 • Nadměrný vzduch v žaludku. Dítě pije vzduch při pití z láhve a kojení. Přetrvává v jícnu a žaludku, snaží se jít ven, což způsobuje škytavku.
 • Kolika a nadýmání. Nafouknutá střeva tlačí na bránici.
 • Přejídání. Žaludek je zbytečně natažený, potlačuje spodní okraj žeber.
 • Zděšení. Silné emoce způsobují napětí v břišních svalech.
 • Kontaminovaný vzduch. Nikotin, prach, alergeny ve vzduchu vyvolávají otok sliznice, její vysychání v důsledku toho dochází k škytnutí.

Pokud dítě často škytá a bránice se intenzivně stahuje déle než 5-10 minut několikrát denně, můžeme mluvit o nemocech imunitního nebo nervového systému. V tomto případě příčina škytavky spočívá v následujících vrozených a získaných patologiích:

 • GERD. To je kyselý reflux. Vrozená patologie vývoje gastrointestinálního traktu. Jídlo nelze držet v žaludku, je vypouštěno do jícnu a vyvolává škytání, regurgitaci, zvracení, bolest břicha po krmení. V prvních měsících života je GERD často zaměňován s kolikou..
 • Rozrušení nervových center. Zraněn mozkem a míchou, hypoxie plodu během porodu.

Škytavka v různých situacích

Škytavka se vyskytuje u malého dítěte v nej neočekávanějších situacích: ve snu, z nachlazení, během krmení, po smíchu, v rozhovoru. Rozumíme důvodům každého z nich..

Dítě škytá ve snu nebo po probuzení

Spánek pro novorozence je neaktivní fází růstu a vývoje. Všechny orgány kromě odpočinku štítné žlázy a hlavní hormonální žláza produkují velké množství hormonů nezbytných pro zrání dítěte.

Škytavka přerušuje tento proces ve snu, dítě se probouzí kvůli ostrému kontrakci svalů, může vyplakat ze strachu. Břišní křeč v noci obvykle netrvá déle než 15 minut a sama prochází. Zastavte ji vodou nebo není nutné krmení.

Situaci lze vysvětlit takto:

 • Dítě škytá ve snu kvůli chladu. Termoregulace u dětí do jednoho a půl roku je nedokonalá. Dítě mohlo zamrznout, popsat, opřít se o studenou stěnu postele. Chcete-li se zbavit nočních škytavek, zahřejte dítě, oblékejte si suché a teplé pyžamo, vyměňte pleny a dejte dítě do náručí.
 • Dítě je žízeň. Pokud je místnost horká, topné systémy fungují, sliznice rychle schne.

Nedostatek vlhkosti v ústní dutině způsobuje škytavku. Pijte drobky s teplou vodou a jděte spát.

 • Nervový systém dítěte byl během dne přeceňován. Ve snu dítě prožije poslední den, pokud byl plný emocí. Svaly mohou zůstat v lehkém napětí a vyvolat bráničkový křeč. Dítě se často probudí. Pokud se situace opakuje několik nocí v řadě, zkuste atmosféru doma zklidnit, vyhněte se hlučným hostům a stresu. To neznamená, že musíte přestat vidět přátele a příbuzné, ale je vhodné pozastavit se na několik týdnů.
 • Škytavka po smíchu

  Tento problém pravděpodobně neovlivní týdenní dítě, škytavka po smíchu se vyskytuje u dětí ve věku 4–5 měsíců. Z fyziologického hlediska je smích nedobrovolný pohyb svalů těla a obličeje se současnou výslovností specifických zvuků.

  Také se mění práce dýchacího systému při smíchu. Dítě se zhluboka nadechne, nerv je upnutý na bránici, vzduch zůstává uvnitř. Při výdechu vytváří hrudník ostré otřesy. Pokud vzduch vyjde částečně, nerv se nebude úplně uvolňovat, začne škytavka. Útok netrvá dlouho. Po smíchu a uklidnění dejte dítěti vodu.

  Dítě škytá v rozhovoru

  Stává se, že dvouměsíční dítě chce agucca a začne škytnout silně. Příčinou nedobrovolných křečí je silný dech před artikulací. Dítě nemůže vydechovat veškerý vzduch, praskne hrudník, bránice je snížena.

  Některé děti, když škytají v rozhovoru, třesou nohy a fidget, vzduch vychází s říháním a zbytky jídla.

  To je normální. Kloubové spojení bude jednodušší po vertikalizaci a dítě blíže k 6-7 měsícům.

  Škytavka pro děti během a po krmení

  Silná škytavka po a během krmení jsou známkou chyb v péči o novorozence. Máma musí věnovat pozornost situaci při jídle dítěte, kolikrát denně krmí dítě a opilé směsi. Škytavky jsou běžné u dětí, které jsou nesprávně drženy v náručí a dávají hrudník nebo láhev při přejídání.

  Pokud se matky budou řídit jednoduchými pravidly, nebudete muset zastavit škytavka:

  • Hlava dítěte by měla být během krmení zvednutá, můžete ležet na polštáři nebo maminčině ruce.
  • Nechte tělo volně usazovat, není třeba mačkat bříško, hrudník, napnout nohy. Nechte dítě ležet, jak je pohodlné a pohodlné.
  • Během krmení nebuďte nervózní. Lepší, pokud jsou oba klidní: máma a dítě.
  • Dítě musí chytit bradavku nebo silikonovou bradavku úplně. Bude nemožné spolknout vzduch.
  • Nezvyšujte otvor pro rychlý tok směsi. Kapalina by neměla běžet rychle.
  • Pokud je v prsou hodně mléka, dítě si s tokem nezvládne, příště máma potřebuje trochu vyjádřit.
  • Nemůžete odstranit bradavku z úst dítěte násilím. Až bude plný, pustí mu hruď..
  • Neprovádějte příliš dlouhou přestávku mezi jídly. Hladové dítě dychtivě popadne láhev nebo bradavku, takže spolkne vzduch s jídlem.
  • Nenechte dítě jíst, když pláče, škytavka.

  Je lepší se uklidnit a hrát jako první.

 • Po jídle uschovejte kolonu, nechte pryč přemostit přebytečné mléko. Spolu s jídlem unikne vzduch ze žaludku..
 • Pokud dítě škytá po každém krmení, chová se neklidně celý den, odmítá jídlo, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

  Škytavka po burácení

  Pití malého množství mléka po krmení je normální fyziologický proces pro děti do jednoho roku, někdy až do jednoho a půl. Takže existuje přebytečné jídlo a vzduch. To usnadňuje proces trávení, dítě nebude mučeno kolikou a nadýmáním.

  Pokud novorozená škytavka po regurgitaci znamená, že při sání spolkl velké množství vzduchu, zůstalo jídlo v jícnu a bránilo vniknutí vzduchu. Je nutné držet dítě v náručí svisle po dobu 1-2 minut, nepodávat pití. V takových situacích není třeba konzultovat lékaře.

  Dítě škytá po koupeli, zatímco mění oblečení

  Viníkem kontrakce svalů bránice je chlad. Otřete dítě do sucha přímo v koupelně, neměňte oblečení s otevřenými okny.

  Boj o teplo by neměl být divoký. Chladný vzduch a vzduchové lázně jsou užitečné pro novorozence pro kalení doma. Musíte zastavit škytavku z podchlazení pomocí teplého oblečení, trochu vody nebo jiného krmení ve správné poloze na rukou mámy.

  Škytáčky po celý den

  Můžete se jen smát a říci, že si dítě pamatuje celý den milující babička, podle všeobecného přesvědčení, ale dlouhá škytavka dává dětem spoustu nepříjemností.

  Dítě nemůže jíst, spát, hrát normálně.

  Škytavka ne více než hodinu 1-3krát denně až do šesti měsíců až roku je považována za normu a je způsobena nedokonalostí vnitřních orgánů dětí. Pokud příznaky škytavek nezmizí dlouhou dobu, stav trvá několik dní, je třeba se s tímto problémem poradit společně se svým lékařem. Během prvních 1 až 2 dnů můžete zkusit revidovat stravu maminky a dítěte, ujistěte se, že dítě není podchlazené.

  Co by maminka měla dělat, když se u novorozence objeví škytavka - jednoduchá doporučení

  Novorozenci škytají velmi často. Ve většině případů je tento stav vyvolán faktory, které dráždí bránici a způsobují reakci z vagus nervu. U dětí je svalový systém nedokonalý a často má nepříznivé účinky..

  Příčiny

  Škytavka se může objevit u dítěte ještě před narozením, když plodová voda vstoupí do jeho těla. Náhlé škubnutí u kojenců jen zřídka znamená jakoukoli patologii, téměř vždy jsou známkou narušení péče nebo krmení. V běžných situacích dochází k nepříjemným podmínkám:

  1. Překrmování. Je velmi hladové, dítě dychtivě nasává mléko nebo směs, jeho žaludek přetéká a protahuje se a vyvíjí na membránu nadměrný tlak. Svaly se stahují a dítě začne škytat..
  2. V případě nesprávné polohy těla, rychlého proudu pramínek mléka nebo neúplného sevření bradavky během jídla dítě spolkne vzduch s jídlem, což způsobí, že se rozšíří stěny žaludku, jícnu a silný škytavka. Pokud jsou vzdušné škytavky u novorozenců doprovázeny bohatou regurgitací.
  3. Nezralý trávicí systém dítěte je náchylný ke zvýšené tvorbě plynu, zejména pokud matka zneužívá koření nebo uzené produkty, díky kterým pronikají do mléka agresivní škodlivé látky. Výsledné plyny praskly ve střevech dítěte, v důsledku čehož je membrána rovněž vystavena tlaku. Trávení a tvorba plynu způsobují nejen škytavku, ale také silnou úzkost, koliku, pláč.
  4. Vysušení sliznice nedostatečným mlékem nebo vodou je běžnou příčinou škytnutí u kojenců.
  5. Podchlazení nepříznivě ovlivňuje stav bránice: počasí je příliš chladné na ulici nebo v místnosti.
  6. Silné emocionální podněty - strach, když se rozsvítí světla, hlasité zvuky, mnoho cizinců, domácí kočky nebo psi, náhlé popadnutí rukou, brzdění, lechtání - mohou také způsobit škytnutí u dětí. Hlasitě křičí, křičí, zatímco svaly jsou velmi napjaté.
  7. Bez zjevného důvodu, děti také škytají, nedokonalost jejich nervového systému je na vině - svalové stěny se mohou začít stahovat bez jakéhokoli specifického účinku, což způsobuje trhání a specifické zvuky.

  Jak pomoci?

  Útok škytavek na kojence trvá od 5 minut. až půl hodiny a obvykle vymizí po odstranění všech nepříznivých faktorů. V případě bezpříčinných projevů kontrakcí bránice stačí počkat. Můžete si vzít dítě do náručí, uklidnit a hladit, udělat masáž, snadno hladit bříško.

  Abychom eliminovali nepříjemné projevy a zabránili jejich opakování, je nutné zjistit, proč novorozené škytavky. Pokud k útoku dojde po jídle, nejpravděpodobněji jde o nesprávné umístění dítěte na prsa nebo do produktů, které matka konzumuje.

  Řízení výkonu

  Pokud se po krmení HS objeví škytavka, je pro matku nežádoucí jíst potraviny, které zvyšují produkci plynu. Je nutné vyloučit syrovou a konzervovanou zeleninu s hrubou vlákninou, kořenitou a pikantní svačinou: čerstvé zelí, nakládané zelí, okurky, fazole, hrášek, arašídy. Je nutné omezit uzené a mastné maso, mořské plody a jiné pochoutky, kyselé ovoce a bobule a cukrovinky. Další rady ohledně výživy konzultujte s lékařem..

  Poté, co se ujistíte, že neexistují žádná jídla škodlivá pro dítě, je třeba zkontrolovat správné připojení novorozence k hrudi a to, jak jí.

  Je nutné držet dítě v náručí tak, aby jeho zátyl ležel na ohybu lokte, jeho hlava a tělo měly být v jedné linii. Vsuvka je umístěna těsně pod úrovní koruny. Při krmení z láhve byste také měli mít dítě. Pokud dítě často leží na posteli, poloha těla pomáhá zmáčknout bránici.

  Kojení je důležité pro správnou věc. Předtím, než dítěti dáte bradavku, musí být vyvinut pro pohodlné uchopení. Novorozenec má dobře vyvinutý reflex sání, ale nejprve potřebuje pomoc. Pro správné uchopení by mělo dítě otevřít ústa dokořán. Aby to bylo usnadněno, musí maminka svisle posunout bradavku na rty a vložit ji do úst s částí dvorce..

  Je nemožné odtrhnout dítě dříve, než bude mít dostatek času, ale ani jeden by neměl být překrmován. Dlouhá a vzácná krmení přispívají zejména k vývoji škytavek, takže podávání potravy je užitečné co nejčastěji.

  Při krmení umělou směsí nebo mlékem z láhve je nutné zvolit bradavky s malými otvory, aby jídlo nevytečelo v dostatečném proudu a dítě se neusytilo.

  Poté, co dítě sní, nesmí být položeno ihned, jinak se neobjeví jen škytavka, ale také hojné a dlouhodobé vyplivnutí v důsledku návratu mléka ze žaludku do jícnu. Aby se tomu zabránilo, musí být dítě drženo po dobu 15 minut. svisle - sloupec. Zároveň ho můžete pohladit na bříško. Vzduch, který se dostane dovnitř, vyjde a dítě nebude škytat. Totéž by mělo být provedeno s emocionálními projevy, následky strachu nebo úzkosti..

  Prevence podchlazení

  U kojenců, zejména novorozenců, není termoregulace dostatečně vyvinuta. Z tohoto důvodu může dítě zmrznout tam, kde je dospělý pohodlný. Výsledkem je reflexní kontrakce bránice a škytavky..

  Moderní doporučení pro dodržování teplotního režimu v místnosti, kde se novorozenec nachází, by neměla být přísně dodržována. Při teplotě +18–20 ° C se u dítěte může vyvinout vážné zimnici, zejména s ohledem na to, že často spí, což ještě více zpomaluje krevní oběh. Při regulaci teploty v místnosti se musíte řídit přiměřenými zásadami. Při 22-24 ° C můžete nechat dítě v tenkých košilích a jedné plence, ale nižší hodnoty vyžadují další oblečení: halenku, ponožky. Chcete-li zjistit, zda je pro dítě chladné nebo horké, můžete položit ruku na krk. Chladná pokožka indikuje mrznutí, pokud tělo vyzařuje teplo, cítí na ní vyčnívající pot - dítě může být snášeno nebo větráno.

  Místnost, ve které dítě žije, je nutné obnovit tak často, jak je to možné, ale pouze v jeho nepřítomnosti.

  Když jdete na procházku s novorozencem, vždy si musíte vzít s sebou další oblečení, navzdory dlouhé době ve vzduchu nebo počasí. Je nutné zkontrolovat, zda je mladík zmrzlý dotykem nosu a úchytů, zejména pokud je na ulici chladný nebo větrný.

  Péče na ulici

  Příliš prašný vzduch, hluk, smog, výfukové plyny automobilu, cigaretový kouř jsou další dráždivé látky, které mohou způsobit trochu škytnutí. Chcete-li snížit riziko nepohodlí, musíte se pokusit najít nejklidnější a nejtišší místo pro chůzi od rušných dálnic.

  Doma je také nutné zajistit, aby se nikdo nerozhodl kouřit vedle dítěte.

  Obvykle několik minut po odstranění všech možných příčin škytavka u novorozenců bezpečně projde.

  S příliš častými a oslabujícími škytavky, bez důvodu, musíte se poradit s pediatrem. Nepříjemné příznaky mohou signalizovat vývoj závažných patologických stavů: gastroesofageální onemocnění, zhoršená funkce jater, poškození páteře a míchy, pneumonie.

  Škytavka u kojenců - důvody, co dělat a jak pomoci

  Mladí rodiče se často obávají škytavek u kojenců, i když ve většině případů se jedná o velmi neškodnou reakci těla dítěte na vnitřní a vnější podněty..

  Málokdo ví, že škytavka dětí v žaludku matky - tak je bránice dítěte připravena na nové životní podmínky. Po narození nejsou nervový a trávicí systém dítěte ještě dokonalý, je obtížné se přizpůsobit, a proto je až měsíc nebo dokonce dva trápí plyny, kolika, uvolněná stolička a škytavka.

  Škytavka u kojenců - příčiny škytavek, jak se zbavit kojenců škytavek

  Škytavka pro děti kvůli kontrakcím bránice, která reaguje na různá podráždění. Někteří pediatrové se domnívají, že je to kvůli vagus nervu, který je vzrušený bez zvláštního důvodu. Vagusový nerv má přímý účinek na břišní svaly, což způsobuje jeho kontrakci.

  Důvody pro škytání

  Pozorní rodiče si mohou všimnout, že škytavka se objevuje okamžitě po krmení dítěte nebo dokonce během jídla. Přeplnění žaludku vede k jeho protažení a tlaku na bránici a dítě začne škytat. Téměř stejný účinek má plné plynové střevo dítěte.

  Příčiny škytnutí u kojenců mohou být nejen vnitřní, ale také vnější, tj. normální podchlazení při koupání vzduchem nebo chůze ve většině případů způsobuje nepříjemný příznak. Jakmile se nos nebo prsty dítěte ochladnou, škytavka začne.

  Ty. stručně shrnuto, pak v zásadě existují pouze dva důvody:

  1. Škytavka s jídlem;
  2. Škytavka z podchlazení.

  VUT v Brně, škytavka, kterou lze opakovat velmi často a bez zjevného důvodu, může trvat dlouhou dobu a velmi oslabovat dítě, může se stát vážným příznakem vyžadujícím okamžitou léčbu v nemocnici. Příčinou může být zánětlivé onemocnění plic nebo zažívacích orgánů, protože procesy zánětu dráždí bránici. Encefalopatie nebo patologie míchy způsobuje tvrdohlavý škytavka, která brání dítěti v normálním dýchání. I když je to velmi vzácné, pečujte se a poraďte se se svým pediatrem.

  Co dělat, jak zastavit a zachránit dítě před škytáním?

  Když škytavka začíná u dítěte, ne mnoho matek ví, co dělat, a aby nedošlo k záměně, musíte si pamatovat několik jednoduchých kroků, které dítěti pomohou.

  Metoda 1 Škytavka během krmení

  Například, pokud dítě škytá s jídlem, nemusíte pokračovat v krmení, ale svisle ho zvedněte a přitlačte na žaludek. Možná, že dítě spolklo vzduch, když snědl příliš dychtivě, a po převrácení nadbytek by se cítil lépe.

  Protože je velmi obtížné zastavit škytavka u dítěte po jídle a musíte počkat, až se mléko rozplyne v jeho komoře, jediná věc, kterou mohou rodiče udělat, je držet dítě ve vzpřímené poloze. V poloze na zádech tlačí na bránici přetékající žaludek a škytavka může trvat dlouho..

  Metoda 2 Škytavka z podchlazení

  Existuje několik způsobů, jak zachránit dítě před škytáním, které začalo mírnou podchlazení. Nejprve musíte dítě ohřát teplým oblékáním, přikrývkou přikrývkou nebo jednoduše přilnutím na sebe. I když doba krmení ještě neuplynula, můžete dát dítěti kojení nebo teplé mléčné směsi - to ho rychle zahřeje.

  U škytavek nemusí dítě panikařit a myslet si, že je dítě vážně nemocné: ve většině případů je to prostě reakce malého organismu na dráždivé látky. Klid a důvěra rodičů se přenášejí na děti a nervozita matky může vyvolat úzkost dítěte.

  Na toto téma:

  Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

  Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

  Škytavka u novorozenců - 7 příčin a co by měli rodiče dělat

  Nezkušené matky, když dítě začne škytnout, se velmi bojí. Koneckonců stále nevědí, co se děje s dítětem, co ho zároveň trápí, zda je nutné s ním zacházet. Škytavka u kojenců se často vyskytuje. Existuje několik běžných situací, kdy dítě začne škytat. Článek se zabývá všemi těmito hlavními případy a uvádí doporučení, co je třeba udělat..

  Co je škytavka?

  Škytavka u novorozenců je respirační selhání. Začíná, když se bránice stahuje ve formě třesů a náhlých respiračních pohybů. Škytavka sama o sobě není nemoc, ale je to známka jakéhokoli narušení v těle dítěte. Abychom věděli, jak se zbavit škytavky, je nutné zjistit mechanismus tohoto jevu..

  Co je škytavka - vysvětlení

  Škytavka se vyskytuje u všech lidí nedobrovolně. Je to reakce těla na různé vnější nebo vnitřní podněty..

  Tím se snižuje bránice a tím i mezistupňové svaly. Je dech a dýchací cesty se ostře uzavírají. Proud vzduchu se náhle zastaví a existuje pocit, že osoba nemá dostatek vzduchu. Vědci o svých vlastních zkušenostech se obávají rodičů a domnívají se, že dítě ve věku jednoho měsíce je stejně překážkou jako dospělí. Ve skutečnosti to nezpůsobuje žádné poškození novorozencům.

  ?Proto se musíte přestat bát a zjistit, co vede k škytání u dítěte a jak mu pomoci.?

  Důvody pro škytání

  Proč novorozenci škytají často? Škytavka je reflex. Dítě začne škytnout nedobrovolně, stejně jako kýchání. Existuje několik důvodů, proč to novorozenci dělají:

  • stres;
  • dítě je zima;
  • vzduch v žaludku se shromáždil po krmení;
  • od přejídání;
  • kvůli nepohodlné poloze;
  • různé nemoci.

  Dítě nikdy nebude škytnout nepřiměřeně, je to důsledek různých dráždivých látek. Proto každý z těchto důvodů vyžaduje pozornost a pomoc rodičů.

  Vzduch v žaludku

  Účelem škytavky je pomoci dítěti osvobodit se od vzduchu, který se nahromadil v žaludku. U dětí se tak často stává po krmení. Když vzduch opouští žaludek, dítě se uklidní. Nejčastější příčinou tohoto jevu u novorozenců je vzduch v žaludku, který polykají mlékem při krmení.

  Vzpřímená poloha a kývání na paži odstraní vzduch ze žaludku

  Lékaři doporučují dítě po krmení zvednout do svislé polohy a udržovat jej takto asi 15 minut, lehce a mírně třást.

  To pomůže zbavit žaludek vzduchu. Pokud se po jídle novorozené škytavky mohou znovu aplikovat na prsa nebo dostat láhev (s umělým nebo smíšeným krmením). Mnoho matek dětí svědčí o tom, že to pomáhá dobře.

  Škytavka z přejídání

  Škytavka u dětí začíná po hojném krmení. Přebytečné jídlo vede k roztažení žaludku, hromadění vzduchu v něm, dochází k regurgitaci a bolí žaludek. Kojenci by proto měli být krmeni na požádání a v klidném prostředí, nepřivádějte je do stavu, kdy je velmi hladová a začne polykat vzduch mlékem.

  Nejčastěji může být dítě přejídáno umělým krmením, protože směsi mají velmi vysoký obsah kalorií. Nejsou přizpůsobeny žaludku novorozence jako mateřské mléko. Při umělém krmení je nutné dodržovat doporučení pediatrů. Krmivo je nutné krmit pouze podle režimu a dávat mu potřebné množství směsi, aniž by bylo krmeno. Směsi nejsou tráveny a vstřebávány, stejně jako mámino mléko. Proto musí být dítě krmeno ve směru hodinových ručiček, aby byla každá část zcela absorbována a aby se nerozptylovala.

  Stres

  Různé stresové faktory mohou způsobit škytavost, tj. Křečové kontrakce bránice, u dítěte:

  • hlasité zvuky (signál automobilu, hudba, začal křičet);
  • dítě zůstalo samo;
  • vzhled cizinců.
  Strach a stres mohou způsobit škytavku.

  Někteří rodiče se snaží spát své dítě jen v naprostém tichu. Lékaři však doporučují, abyste své dítě naučili spát za mírného okolního hluku. Spánek bude klidný. Může ho vyděsit pouze ostrá a hlasitá hudba nebo jiné zvuky. Někdy dítě začíná být nervózní, když je ponechán v pokoji sám. To může být také známkou stresu. Chcete-li zastavit škytavka, musíte ji vzít do svých rukou, a to se zastaví. Pokud jsou drobky ve směsi, musíte mu dát vodu. Pokud dítě - pak nabídněte prsa. Děti se pak uklidní.

  ?Schopnost nervového systému vede k škytavce ze stresu, ale stejně rychle se dítě uklidňuje.?

  Podchlazení

  Škytavka ze skutečnosti, že novorozenec je zima, se vyskytuje mnohem méně často, než když je vzduch v žaludku. Nejlepší pokojová teplota pro novorozence je 22 stupňů. Komarovsky doporučuje udržovat teplotu 19 stupňů v dětském pokoji. Pokud je místnost chladnější, krevní cévy se zužují, svaly se stahují a pak dochází k křečím bránice. Určení příčiny škytnutí v tomto případě není obtížné. Musíte se pokusit dotknout končetin dítěte, budou chladné. Potom rodiče prostě potřebují dát svetr na dítě a přitlačit si ho na sebe. Rychle se zahřeje a uklidní se. Ruce a nohy novorozence by měly být vždy teplé a rty růžové.

  Po plavání a škytání dítě ztuhlo

  Žízeň

  Mírná dehydratace těla v drobkách může vést k škytavkám. Často se vyskytuje u novorozenců, kteří jsou kojeni. Pediatrové často doporučují, aby kojenci, kteří jedí, pili vodu. Tím se zabrání nedostatku tekutin v jejich těle. Aby se dítěti pomohlo zbavit škytavek způsobených dehydratací, musí mu dát láhev vody. Pro děti je třeba připravovat speciální čaje. Heřmánek a další byliny mají další výhody, léčí koliku ve střevech.

  To je méně časté u kojenců. V mateřském mléce je dost tekutiny a nemusíte dítě pít. To se ale může stát při intenzivním letním vedru. Proto takováto batolata musí také nabídnout láhev vody.

  Pokud dáte prsa nebo pití - škytavka projde

  Škytavka na nemoci

  Běžné příčiny škytavosti u novorozenců jsou popsány výše, kdy rodiče mohou sami určit příčinu a pomoci dítěti. Zřídka se však vyskytují případy, kdy k tomu dochází u dětí v důsledku různých onemocnění, například zánětu (laryngitida, tracheitida) nebo nádoru v jícnu nebo žaludku. Proto je nutné dětem ukázat pediatrovi a vyšetřit dítě, aby se vyloučily různé patologické stavy.

  ?Škytavka u samotného dítěte není nemoc. Je to důsledek nedokonalosti jeho těla, který roste a vyvíjí se. Proto, pokud bylo dítě vyšetřeno lékařem a bylo zjištěno, že novorozenec je zdravý a dítě stále nepřestává škytat, rodiče se nemusí starat. V průběhu času jeho tělo poroste a nedobrovolné kontrakce bránice se zastaví.

  Škytavka u novorozenců: příčiny a účinné způsoby boje

  Škytavka je výsledkem nedobrovolné kontrakce bránice - svalů pod plícemi. V důsledku této redukce se hlasové šňůry nečekaně zavřou a vydávají známý zvuk ik.

  Příčiny škytnutí jsou četné. Tento proces tedy může být způsoben přejídáním, polykáním vzduchu během jídla nebo dokonce strachem, takže by neměl být považován za nějakou vážnou nemoc. Pamatujte, že škytavka u novorozenců neznamená, že se dítě cítí dobře.

  Pokud však škytavka přetrvává dlouhou dobu, měli byste být opatrní, protože existují případy, kdy delší škytavky způsobují různé komplikace s dýchacím systémem..

  Abychom se vyhnuli různým problémům spojeným s škytavkami, podívejme se na tento jev podrobněji.

  Škytavka u novorozenců při krmení

  Není tajemstvím, že novorozenec během krmení (kojení nebo láhev) spolkne určité množství vzduchu s mlékem. Je to vzduch, který může způsobit škytání. Navíc přebytečný vzduch způsobí, že vaše dítě nejen cítí určité nepohodlí v bříšku, ale také praskne.

  Pokud se chcete vyhnout takové nepříjemné situaci, přerušte krmení a nechte dítě odpočívat. Změňte svou pozici (pozice kojení). Nezapomeňte, že takový manévr nejen umožní dítěti vypuknout přebytečný vzduch, ale také přestane škytat. Pokud škytavka přetrvává několik minut po zastavení krmení, pokračujte v ní, protože tato metoda se stává poměrně účinnou.

  Kromě toho je třeba poznamenat, že někteří novorozenci jsou náchylnější k škytavkám. V tomto případě je třeba je krmit v době, kdy jsou zcela uvolněni..

  Škytavka však není vždy spojena s krmením. Existují situace, kdy novorozenec jí i spí, škytá. Navíc některé z matek tvrdí, že v bříšku slyší škytavka jejich dítěte..

  Nebezpečí škytavek

  Škytavky obvykle obtěžují naše nejmenší. Existují však situace, kdy takový běžný výskyt může způsobit vážné dýchací potíže. V tomto případě novorozenci potřebují asistované dýchání, konkrétně plicní ventilaci.

  V současné době bylo zjištěno, že případy plicní ventilace u novorozenců s škytavkami jsou často spojovány s nemocemi, jako je špatná průchodnost horních cest dýchacích nebo snížená rychlost dýchání. Proto, pokud si ve svém dítěti všimnete něčeho podobného, ​​měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Hlavní věc není odkládat!

  Škytavka jako indikátor novorozeneckých zdravotních problémů

  Ve většině případů škytavka trvá několik minut. Pokud však trvá asi hodinu - něco je špatně. Stojí za zvážení, že vaše dítě je v nebezpečí..

  Příčiny dlouhých škytavek jsou četné. Jejich seznam může začít banálním bolestí v krku a končit závažnějšími chorobami, jmenovitě poruchou trávicího systému (zejména gastroezofageální reflux nebo cysta / otok hrdla). Kromě toho může onemocnění ledvin nebo diabetes způsobit škytavku..

  Účinný boj proti škytavosti u novorozenců

  Protože hlavní příčinou škytavek je nadměrné krmení nebo polykání vzduchu, můžete rychle a snadno překonat konstantní „škytavky“ pomocí několika jednoduchých tipů.

  Věnujte pozornost tomu, kdy novorozenec začne škytat.

  Sledujte tento trend, protože vám pomůže zbavit se škytavky. Chcete-li to provést, musíte:

  • Zaznamenejte počáteční čas a trvání škytavky;
  • Označte, kdy škytavka začala - během krmení nebo bezprostředně po něm;
  • Prohlédněte si poznámky a najděte spouštěč, který spouští škytavka..

  Uspořádejte novorozenecký rozvrh krmení

  Krmte své dítě častěji, abyste omezili přestávky mezi krmením. Nezapomeňte, že škytavka může začít, když dítě v jednom sezení sní hodně jídla. V důsledku toho žaludek nezvládá velký objem mléka a začíná vyvíjet tlak na svaly bránice, což způsobuje škytavku. Nezapomeňte, že časté krmení je klíčem ke správné výživě bez přejídání a v důsledku toho i škytání.

  Během krmení pozastavte

  Takové přestávky jsou nutné, aby dítě prasklo. Bez ohledu na to, zda dítě kojí nebo krmí z láhve, proveďte 2-3 pauzy. Tento způsob krmení mu poskytne včasné grilování a dobrou náladu.

  Minimalizujte příjem vzduchu

  Každý ví, že přebytečný vzduch, který novorozenec během krmení spolkne, způsobuje škytku tak nepříjemnou. Proto stojí za zvážení, jak snížit takové požití na nulu. Chcete-li to provést, měli byste:

  • Poslouchejte dítě při krmení. Pokud si všimnete, že novorozenec rychle spolkne mléko, není pochyb o tom, že také spolkne vzduch. Proto přerušte krmení a pokračujte, až se dítě trochu uklidní.
  • Ujistěte se, že novorozenec saje správně. To je pravda - to je, když dítě zachytí nejen bradavku, ale také dvorku.
  • Uchovávejte láhev v úhlu 45 stupňů (pokud je novorozenec krmen jednotlivě). V této poloze se vzduch v láhvi zvedne na dno pryč od bradavky, což zabrání vašemu dítěti spolknout škodlivý přebytek.
  • Během přestávek během krmení a také 20 minut po něm udržujte dítě v polo vertikální poloze. Tato poloha sníží tlak na membránu, to znamená, že minimalizuje škytání..

  Pokud škytavka dítěte nepřestane, přerušte krmení

  Zastavte, počkejte 5-10 minut. Pokud novorozenec pokračuje v škytání, pokračujte v krmení. Tato technika často pomáhá zastavit nepříjemné ik-ik..

  Udržujte své dítě v klidu

  Krmte svého novorozence, když je klidný. Klidné dítě koneckonců jedí pomaleji, což nepovede k polykání vzduchu.

  Pokud škytavka u novorozence doprovází bolest žaludku a zvracení, navštivte lékaře.

  Je třeba poznamenat, že jev, jako je škytavka, může být spojen s vážnými onemocněními. Jedním z nich je gastroezofageální reflux. V takovém případě je nutné se poradit s lékařem, aby provedl správnou diagnózu a také předepsal potřebný průběh léčby..

  "Jedlé a nepoživatelné" metody léčby škytavky u novorozenců

  „Jedlé“ kontrolní prostředky

  • Dejte si své dítě na hruď. Je zřejmé, že škytavka je takzvaným „podrážděním“ bránice. A abyste ji uklidnili, musíte dát dítěti trochu mléka. Zatímco vaše dítě bude kojit, svaly bránice se uklidní a škytavka zmizí sama o sobě.
  • Dejte si pod jazyk trochu cukru. Při spolknutí cukrových granulí dítě vyvíjí určité fyzické úsilí a zároveň se napíná. Právě toto napětí způsobuje uvolnění membránových svalů. Pokud je dítě stále velmi malé, ponořte figurínu cukrem.
  • Dejte mu něco k jídlu. Tato položka bude vhodná pro starší děti (po dobu 6 měsíců). Možnosti jídla jsou jednoduché - ovesná kaše nebo ovesná kaše.
  • Zastavte škytku s trochou vody. K tomu potřebujete jen malou lžičku. Je však schopna zastavit nepříjemné škrty..

  Druhou kategorií jsou „nepoživatelné“ léčebné metody.

  • Držte novorozence ve svislé poloze. Téměř vždy se během krmení objevuje škytavka u novorozence. Chcete-li ji zastavit, změňte polohu dítěte. Držte ji vzpřímeně po dobu 30 minut - všechno jde samo od sebe.
  • Rozptyl svůj zázrak. Takový manévr je ideální, protože pomůže nejen zastavit škytavku, ale také rozveselit vaše dítě. Můžete rozptýlit pomocí hry, chrastítka nebo hračky, kterou může novorozenec žvýkat.
  • Pat novorozence na zádech. Slám uvolní membránové svaly. A jejich klid je zárukou, že vaše dítě přestane škytat.
  • Počkejte, pokud vám nic nepomůže. To však neznamená, že můžete bezpečně sledovat, jak vaše dítě škytá několik hodin po sobě. Pamatujte, že dlouhá škytavka naznačuje něco vážnějšího než kontrakce bránice, takže si pospěšte a navštivte svého lékaře.

  Škytavka u dítěte: co s tím dělat?

  Škytavka u novorozenců se vyskytuje velmi často. Mnoho mladých matek se velmi bojí, když dítě začne škytat, a neví, co s tím dělat. Proč škytavka vzniká? Na tuto otázku neexistuje jediná odpověď. Ve většině případů škytavka nezpůsobuje dítěti zvláštní potíže a nezpůsobuje žádné porušení.

  Hlavní příčiny škytavek

  • Dítě je velmi chladno.
  • Při krmení dítě spolklo vzduch mlékem.
  • Dítě má žízeň.
  • Něco dítě děsilo, například jasné světlo nebo hlasitý zvuk.
  • Novorozenec se mohl přejídat. Jídlo, jednou v žaludku, ho napíná a způsobuje kontrakci bránice.

  Jak se projevuje škytavka?

  Škytavka u kojenců obvykle netrvá déle než 15 minut. Tento stav není nebezpečný, téměř vždy zmizí sám o sobě, bez určitých úkonů ze strany matky.

  Pokud škytavka vydrží dlouho, je to příležitost k přemýšlení o funkčních nebo organických poruchách. Pokud se škytavka vyskytuje u dítěte velmi často a trvá vždy déle než 20 minut, je nutné konzultovat pediatra. Taková dlouhá škytavka může mluvit o onemocněních zažívacího traktu, pneumonie nebo poranění míchy..

  Jak pomoci dítěti škytavka?

  I přesto, že škytavka ve většině případů není nebezpečná, chce matka pomoci dítěti odstranit škytavka. Existuje několik způsobů, jak se můžete pokusit použít zadáním příčiny škytavek..

  1. Vzhledem k tomu, že škytavka se nejčastěji vyskytuje v důsledku polykání vzduchu během krmení, je třeba dítě přitlačit k sobě a při jeho držení ve svislé poloze trochu po pokoji chodit po místnosti. Tato situace obvykle rychle umožňuje dítěti zbavit se polykaného vzduchu a škytavka se zastaví..

  Pokud je dítě kojeno, měli byste věnovat pozornost bradavce a láhvi. Často, když se krmí lahví, směs vstupuje velmi rychle a novorozenec spolkne směs se vzduchem, přičemž se snaží dusit. V současné době výrobci například AVENT vyrábějí lahve na krmení se speciálními bradavkami se speciálními lístky. Když se krmí z takové láhve, vzduch nevnikne do břicha dítěte a zůstane v láhvi.

  Pokud dítě kojí, maminka by měla věnovat pozornost tomu, jak dítě bere prsa. Při krmení zkuste změnit polohu dítěte a je možné, že na škytavku zapomenete.

  Pokud škytavka dlouho nezmizí a často se objevují, můžete zkusit dát dítěti láhev vody nebo ji znovu připojit k hrudi. Tekutina pomáhá zbavit škytavka.

  2. Pokud dítě škytá, maminka by se měla ujistit, že dítě není zima. Nejprve se musíte dotýkat úchytů novorozence, pokud jsou na dotek chladné, měli byste dítě zahřát, přikrýt a vyzvednout.

  3. Odstraňte všechny nepříjemné faktory, které mohou rušit dítě: hlasitý zvuk, jasné světlo. Dítě musí být uklidněno, zvednuto, promluvit si s ním, zpívat píseň, zvracet místnost. Uklidní to dítě a škytavka projde.

  Někdy se dítě bojí cizinců a začne škytat. V tomto případě je lepší omezit návštěvu dítěte, dokud nevyroste a nepřizpůsobí se okolím..

  4. Dítě nepřekrmujte. Pravidelné předkrmování vede k chronickému stádiu škytání. Přejídání je indikováno hojnou regurgitací dítěte. Je lepší krmit dítě častěji, ale ne dost.

  Škytavky, které se často vyskytují u dětí prvního roku života, rychle pominou a později si o tom rodiče už nepamatují. Čím je dítě starší, tím dokonalejší je jeho trávicí trakt a škytavka ho bude méně a méně obtěžovat. Můžete se pokusit uklidnit škytavky metodami babičky, například zapomenout na způsob, jak vyděsit dítě. To může vyvolat pouze nový útok a nepříznivě ovlivnit psychický stav dítěte.

  Co dělat, když škytavka škytavka: příčiny a prevence

  Po narození dítěte mají rodiče mnoho nových starostí a problémů. Ne všechny problémy jsou však radostné: děti, které nedosáhly 1 roku, mohou přinést spoustu emocí a vytvářet alarmující situace, kdy rodiče nevědí, co mají dělat správně. Škytavka s arašídy jsou v zásadě alarmující „zvonek“, který může být nebezpečným jevem a může také potvrdit přítomnost jakýchkoli patologických změn v těle.

  Jak se zbavit

  Hlavní věc, které by rodiče měli pochopit, není panikaření. Obecná pravidla pro krmení:

  • nenechte dítě jíst příliš mnoho;
  • při krmení by dítě mělo být téměř svislé;
  • dejte dítěti trochu teplé vody ke zlepšení trávení.

  Ujistěte se, že počet škytavek u dítěte neustále klesá. Uvolňování vzduchu ze žaludku je normální proces, ale v prvních měsících života jakékoli osoby by se v budoucnu měly záchvaty omezit a do prvního roku prakticky zmizet..

  Škytavka dítěte v chladné místnosti, udělejte vše pro to, aby nebyl zima. Zabalte ji do jiné přikrývky, zvedněte ji a zahřejte ji teplem těla. Pokud škytavka začala na ulici, kde je nízká teplota, je lepší jít domů a nenechat drobky úplně zmrznout..

  V zásadě, pokud škytavky nejsou spojeny s žádnými patologiemi, pak i změna polohy dítěte pomůže zbavit se toho.

  Během krmení

  Chcete-li se zbavit nepříjemných příznaků, měli byste nejprve přestat krmit. Zvedněte dítě vzpřímeně a přitlačte ho k sobě. S největší pravděpodobností spolkl vzduch nebo příliš přehnal, to znamená, že byl chamtivý.

  Poté, co dítě praští, bude se okamžitě cítit lépe a škytavka projde. V žádném případě nedržte dítě vodorovně, pokud je jeho bránice příliš krátká, pak se na něj přitlačí jídlo, které je v žaludku, a škytavka může vydržet téměř donekonečna.

  Pokud je již dítě starší než 6 měsíců, můžete dát trochu vody a slabý odvar heřmánku.

  Jak pomohli dítěti škytavka, věděli také naši předkové - s trochou cukru. Pokud je dítě dost staré, může se cukr dát pod jazyk. Když dítě ještě není schopno trávit tuhé jídlo, můžete bradavku namočit do sladkého sirupu a dát jí drobeček. Cukr pomáhá uvolnit bránici.

  Dalším způsobem, jak zastavit škytnutí u novorozence, je masáž. Dítě musí sedět a lehkým kruhovým pohybem otřít záda ze spodní části zad na ramena. Totéž lze udělat položením drobků na bříško. Hlavní věc je masírovat co nejjemněji a bez úsilí.

  Má-li příčina škytnutí u novorozence nervový základ, musí být rozptýlena hračkou, doteky, masáží. Můžete sledovat, která hračka se vám líbí nejlépe, a používat ji při každém spasmodickém stlačení bránice.
  Pokud dítě neustále škytá, může vám pomoci koprová voda..

  Existuje názor, že kopr normalizuje práci gastrointestinálního traktu, ačkoli neexistují žádná vědecká a lékařská potvrzení této teorie. Recenze koprové vody jsou však vynikající. Samozřejmě, pokud používáte kopr pro dítě, je lepší se nejprve poradit s pediatrem.

  Ve snu

  Pokud má dítě škytku ve snu, existuje mnoho důvodů pro tento stav: od problémů se zažívacím traktem po podchlazení. Rodiče se přirozeně zajímají o otázku, co dělat s škytavkou u novorozence, zejména pokud spí..

  Pokud již neexistují žádné rušivé příznaky, nemělo by se dítě probudit. Ruce by měly být zkontrolovány, aby zjistily, zda jsou studené, aby se zjistilo, zda z úst uniká mléko. Pokud tyto faktory existují, musíte je okamžitě odstranit..

  Popis

  Škytavka u novorozence se vyskytuje ve 100% případů. Důvodem je snížení diafragmy se křečemi na hrudi. Hlavní věc je, že nejčastěji tento stav není spojen s přítomností choroby.

  Membránová kontrakce může být krátkodobá nebo trápit dítě po dobu asi 1 hodiny. Reakce je možná nejen na vnitřní podněty, ale také na vnější.

  Příčiny

  Škytavka u kojenců je spojena s ostrým uzavřením dýchacích cest, objevují se křeče, opakující se s určitou frekvencí. U dětí je škytavka častější než u dospělých a nejpravděpodobněji mají škytavky u novorozenců fyziologické příčiny..

  Přejídání

  Pokud matka nekontroluje množství konzumované dítětem, je možné, že nadměrné množství mléka nebo směsi bude vyvíjet tlak na bránici, a dítě začne škytnout. Pediatrové vždy doporučují krmení dítěte ne častěji než každých 1,5–2 hodiny, pokud dítě jí více než 20 minut, musí být tento proces přerušen.

  Hlavní věcí není přehánět to a nečinit příliš dlouhé přestávky mezi jídly. Zpravidla se po půl roce vše zlepšuje, počet útoků se snižuje. Pokud škytavka stále trápí, pak určitě dítě jí příliš rychle nebo rodiče přidají do stravy hodně suchých jídel.

  Přebytečný vzduch

  Pokud dítě škytá, je možné, že při spolknutí jídla zachycuje příliš mnoho vzduchu, které se hromadí v žaludku a po chvíli se pohybuje nahoru a ven. V tomto případě by matka měla dodržovat některá pravidla:

  • Naučte se správně aplikovat na hrudník, držte dítě téměř svisle a zkuste sevřít celou svatbu bradavky ústy;
  • výběr láhve pro krmení by měl být individuální a důkladný, stejné požadavky na bradavku, ideálně, když se láhev převrátí, by z bradavky mělo vytéct několik kapek za sekundu;
  • po krmení dítěte je nutné držet ve svislé poloze po dobu nejméně 5 minut, pak přebytečné vzduchové bubliny ze žaludku přirozeně vyjdou.

  Nadměrná akumulace plynu

  U novorozence se škytavka může objevit v důsledku přebytku plynů, které se hromadí v horním střevě. Nadýmání u dítěte je nejčastěji důsledkem nedodržování dietou kojící matkou, tj. Použitím nedoporučených potravin, kukuřice, luštěnin, sodovek, plnotučného mléka a čerstvého ovoce. V případech, kdy je po drobení pozorována nadýmání a plynatost v drobcích, je lepší konzultovat pediatra.

  Podchlazení

  Kupodivu, ale snížení okolní teploty může u novorozenců způsobit škytání. Pokud je příliš chladno, je vagus nerv, který prochází blízko hrudního pobřišnice, podrážděn, v důsledku toho dochází k křečovitému křeči. Dítě může zamrznout na místě, kde není příliš teplo nebo na procházce. Nejjednodušší způsob, jak se oblékat dítě, vzít ho do náručí a teplo s jeho teplo.

  Stres

  Děti samozřejmě netrpí depresí, ale děsivé je docela jednoduché. Mohou to být hlasité zvuky vysavače, náhlé zahrnutí jasného světla nebo prudká změna ve známém prostředí. Pokud novorozenec často škytává z takových faktorů, prostě eliminujte nepříjemné faktory, zvedněte ho, zpívejte písničku a klid.

  Nedostatek tekutin

  Je možné, že dítě nemá dostatek vody, trápí ho žízeň, která se objevuje v důsledku vysychání sliznice v ústní dutině.

  Znečistěný vzduch

  Pokud dítě škytá, je možné, že ve vzduchu jsou dráždivé látky. Dýchací systém kojenců je mnohem citlivější než u dospělých, jakékoli znečištění, páry nebo příliš intenzivní aroma mohou způsobit nejen kašel, ale i škytavka.

  Hypertonicita

  S fyziologickou hypertonicitou, která obvykle trvá 3 měsíce od narození, jsou všechny svaly neustále napjaté, i když je dítě v klidu. Jakýkoli podnět způsobuje ještě větší napětí, včetně spastické kontrakce bránice. Škytavka může začít i v procesu výměny oblečení.

  Matky obvykle nevědí, co dělat, když dítě škytá, a dítě prostě zabalí. Ve skutečnosti je krátkodobá podchlazení dokonce prospěšné, protože tělo dítěte se v takových dobách přizpůsobuje životnímu prostředí.

  Po smíchu dítě často začne škytat. To je způsobeno tím, že ostré povzdechnutí svírá vagus nerv, který „vysílá signál“ do bránice, takže se začne stahovat.

  Hlavním cílem rodičů v této situaci je osvobodit novorozence od křečí a uvolnit nervus vagus. Dítě může být položeno vodorovně a lehce taženo nebo dáno vodou.

  Helminths

  Pokud má tělo novorozence hlístové zamoření, může tělo reagovat na jejich přítomnost škytáním. V tomto případě může komprese membrány trvat déle než 10 minut a několikrát denně.

  Patologické faktory

  Škytavka u kojenců může být předzvěstí nemocí, které se již začaly vyvíjet. Pokud je dítě spolu s křečemi bránice neustále regurgitováno, dítě se chová drsně, je nervózní a šepotá, je pravidelně mučen kašlem, hypertermie jsou špatné příznaky.

  Tato symptomatologie je charakteristická pro mnoho patologických změn, je možné, že dítě:

  • zánět v plicích;
  • nádor se vyvíjí v mozku nebo plicích;
  • infekční onemocnění: od spalniček k toxoplazmóze;
  • gastroezofageální reflux;
  • je ovlivněna bránice.

  Zpravidla, pokud existují podezření, proč novorozenci často škytají, a zdá se, že je to právě problém s gastrointestinálním traktem, pak jsou kromě křečí bránice možné i další příznaky:

  • zvracení, téměř fontána;
  • bolest v žaludku;
  • nadýmání;
  • hojné vypouštění plynů;
  • zácpa nebo naopak průjem;
  • dítě může odmítnout jídlo.

  Ale pouze lékař může vyvrátit nebo potvrdit podezření a teprve po sérii vyšetření, proto pokud existují takové příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat pediatra.

  Dítě může škytnout kvůli alergiím. Hlavními dráždivými látkami jsou zpravidla proteiny, které mohou být v mléce nebo ve směsích, což způsobuje zánětlivý proces v jícnu a způsobuje křeč bránice..

  Nezáleží na tom, jak strašidelné to může znít, ale škytavka může být důkazem toho, že se dítě vyvíjí hroznějšími patologiemi než problémy se žaludkem. Škytavka může mít centrální genezi, to znamená, že se objevuje na pozadí poškození centrálního nervového systému a může být potvrzením perinatálního poškození nebo příznakem abnormality ve vývoji míchy nebo mozku..

  Periferní škytavka se vyskytuje, pokud jsou do patologického procesu zapojeny bránice a větve. Tento stav lze pozorovat proti vrozeným nádorům nebo aneuryzmě aorty.

  Odražené škytavky mohou potvrdit diagnózu - bránice kýla. Na pozadí komplikací po virových infekcích je tato forma škytavky také možná.

  Důvody, proč je škytavka dítěte mnohem více, je možné, že má zranění hrudníku nebo je poškozena mícha, poranění při porodu.

  Co dělat, když se škytavka objeví u novorozenců a je pravděpodobně důsledkem vývoje nemoci? Okamžitě se poraďte s lékařem. V tomto případě nelze hovořit o žádné samoléčbě..

  Prevence

  V každém případě je lepší zabránit nepříjemnému stavu, než se s ním vypořádat později, a nemyslet na to, co dělat, když dítě škytá..

  Pokud dítě často škytá, pak je pravděpodobně nutné změnit způsob krmení. Při jednom jídle se nemusíte snažit co nejvíce naplnit žaludek dítěte. Velké množství jídla způsobí podráždění žaludku a bránice.

  Nezbytně při krmení, nezáleží na tom, kojení nebo z láhve, by dítě mělo být v úhlu 35-45 stupňů. Tato pozice těla umožní, aby jídlo vstoupilo přímo do jícnu a zabránilo se škytavým útokům na dítě. Když je dítě schopné sedět, nejprve při jídle držte záda, aby se do žaludku dostalo méně vzduchu.

  Dudlík a lahvička po krmení důkladně omyjte, aby se v nich nehromadily zbytky potravin, které během následného krmení způsobí, že dítě polkne hodně vzduchu.

  V žádném případě nenechte dítě usnout s lahví v ústech. Na rozdíl od prsou jídlo neustále vytéká z plné láhve a mléko se z prsou uvolňuje pouze sáním. To není jen důvod, proč dítě často škytá, ale také ohrožení života, protože drobeček se může utopit.

  Nespěchejte na pozvání hostů do domu, aby vám ukázali svého novorozence. Děti jsou velmi plaché a s velkým davem lidí jsou nervózní a začínají škytat. Pokud přesto příbuzní přišli, je lepší stlačit dítě k sobě, dokud se nez uklidní a přestane se bát lidí v okolí.

  Kontraindikace

  Bez ohledu na důvod, proč dítě škytá často, ho nikdy neděsí. Tato metoda je vhodná pro dospělé a hlasité tleskání rukou nejen vystraší dítě, ale může poškodit i velmi tenké ušní bubínky.

  Kyselé bonbóny by se neměly používat k odstranění škytavek, a to ani v případě, že arašídy již rostly na 1 rok. Sladkosti mají nejčastěji práškovou konzistenci, barviva a konzervační látky, které mohou nepříznivě ovlivnit trávicí trakt dítěte.

  V žádném případě nenarazte dítětem tvrdě na záda, kostra a kosti jsou stále měkké v raném věku a lze je snadno poškodit.

  Kdy navštívit lékaře

  Nejčastěji jsou škytavky dítěte dočasným jevem, který by neměl vyvolávat obavy. Pokud dojde ke stlačení bránice několikrát denně a netrvá dlouho, zatímco chování drobků je stále zábavné, není třeba se obávat. Pokud stav trvá neobvykle dlouho, dítě je nervózní a rozrušení a škytavka se často opakuje, pak je to příležitost k naléhavé odvolání k lékařskému zařízení.

  Lze předpokládat, že dítě má gastroezofageální reflux, a to nejen častými škytavkami, ale také neustálým pliváním malým množstvím vody. Arašídy mohou vyklenut záda, otráví se obvyklými věcmi, často plačou.

  Když novorozená škytavka narušuje spánek a krmení, je lepší poradit se s lékařem, možná se u dítěte vyvine nějaké onemocnění, které je lepší léčit v rané fázi. Pískavý zvuk během škytnutí je také alarmujícím „zvonkem“.

  Pokud rodiče přijali veškerá opatření k odstranění příčin redukce spasmodické bránice, měli by být konzultováni s odborníkem, ale nedosáhli požadovaného účinku. Možná budete muset konzultovat neurologa, abyste vyloučili problémy s mozkem a míchou.

  Články O Neplodnosti