Hlavní Zdraví

Pokud přestanete kouřit brzy v těhotenství, jaké bude nebezpečí nikotinu pro plod a zda může být minimalizováno: důsledky kouření

Většina dětí narozených ženám, které kouří, se rodí předčasně. Jejich váha je výrazně nižší než u dětí narozených matkám bez špatných návyků. Kuřáci děti se vyvíjejí občas pomaleji, zažívají hladovění kyslíkem v průběhu těhotenství.

Jak kouření ovlivňuje plod

Kouření je škodlivé pro každou ženu, zejména pokud je těhotenství potvrzeno.

Správným rozhodnutím je vzdát se závislosti na nikotinu. Mělo by být zřejmé, že nenarozené dítě často trpí tímto negativním zvykem.

Závislost na nikotinu během těhotenství: hlavní rizika pro plod a matku

Kouřící dívka má v těle řadu poruch:

 • nesprávný krevní oběh;
 • zúžení krevních cév;
 • změny v činnosti srdce, dýchacích orgánů atd..

Totéž se stane s plodem. Chybí jí kyslík a další živiny nezbytné pro vývoj.

V první řadě trpí kouřením matky následující orgány dítěte vyvíjející se v lůně:

Děti narozené kuřáckým matkám mají sníženou tělesnou hmotnost a vrozené vady, jako je kůň noha nebo rozštěp rtu.

Látky obsažené v cigaretách nepříznivě ovlivňují tělo matky, stává se náchylnou k infekcím, které jsou provokatéry předčasného porodu a různými patologiemi plodu.

Je nebezpečné přestat kouřit v různých termínech

Dnes existují dva názory, zda je nebezpečné přestat kouřit během těhotenství nebo ne. Někteří odborníci se domnívají, že je nutné kouření postupně přestat, zatímco jiní se zavázali náhle se zbavit závislosti na nikotinu. V prvním případě nebezpečí spočívá v tom, že dívka, která věděla o svém zajímavém postavení, stále vdechuje jedovaté výpary. Za druhé, nedostatek nikotinu v krvi vyvolává ženu k nervovému zhroucení. To i další může způsobit potrat.

Žena by měla přestat kouřit včas, aby neměla negativní dopad na její dítě.

Mohu skončit v prvním trimestru

Během plánování těhotenství by dáma v zásadě neměla mít špatné návyky. Pokud mají stále své místo, žena stále netuší podezření, které se stalo, a nadále kouří. V žádném případě byste neměli myslet na potraty.

Během tohoto období se nestalo nic nenapravitelného. Jakmile žena zjistí o své situaci vše, co potřebuje, je okamžitě se vzdát cigaret. Když dojde k implantaci zygoty do endometria dělohy, stane se plod a tělo matky jedním. Po tomto období se všechny změny, které se vyskytnou u matky, ať už tak či onak, týkají dítěte.

Jak ukončit ve druhém trimestru

Kouření je nejvíce návykové. Pokud jste to nemohli odmítnout na začátku těhotenství, měli byste být připraveni na to, že dítě bude mít nějaký druh narušení. Je to kvůli velkému riziku, že je nutné podniknout veškerá opatření k odstranění závislosti na nikotinu. Je důležité mít na paměti riziko potratových komplikací a těhotenství. Lékaři říkají, že vzdání se cigaret by mělo být postupně a pokud možno pod dohledem odborníka, vyvine vhodnou metodu, jak se zbavit závislosti.

Jak nekuřit ve třetím trimestru a během laktace

Závislost na nikotinu by měla být co nejdříve odstraněna. V přítomnosti závislosti - hlavní věcí je naučit se sebeovládání a nesahat po krabici cigaret v době obtíží, špatné nálady nebo problémů, které se objevují, a nezáleží na tom, jak dlouho se to stane.

Ideálně se vzdejte cigaret až do 12. týdne. Není snadné pro ženu, která kouří asi deset cigaret denně, aby se vzdala nikotinu, a proto, pokud myšlenka přestat kouřit vznikla pouze ve třetím trimestru, je lepší postupovat postupně.

Aby nedošlo ke kouření ve třetím trimestru těhotenství, musíte si uvědomit, že to poškozuje nenarozené dítě. Neriskujte zdraví drobků za pár potahů.

Pokud jde o otázku laktace, je třeba poznamenat, že kouření ovlivňuje kvalitu mléka a jeho objem. V důsledku kouření tělo dítěte nepřijme vitaminy potřebné pro vývoj látek, budou absorbovány nikotinem.

Pokud nikotin vstupuje do těla dítěte denně, mohou nastat následující účinky:

 • ztráta chuti k jídlu;
 • poruchy spánku;
 • pomalý vývoj;
 • střevní potíže;
 • alergie;
 • predispozice k maligním nádorům.

Vliv nikotinu na plod a placentu

První týdny těhotenství jsou pokládka všech hlavních orgánů dítěte. Proto je důležité, aby nenarozené dítě dostalo všechny potřebné živiny, zejména kyslík v plné výši. Nikotin je jed, který během těhotenství negativně ovlivňuje tělo matky i dítě dítěte. Navíc, pokud ženské tělo „chrání“ imunitní systém, plod chrání placentu. Míra obtížnosti a zdravotních problémů přímo závisí na počtu cigaret kouřených ženou. Hrozba narušení placenty je nebezpečná, její pravděpodobnost se zvyšuje o 25%, pokud žena kouří 10 cigaret denně. Je-li dlouhodobým kuřákem, pravděpodobnost stoupne na 65%.

Jak cigarety ovlivňují výživu plodu

To, jak dítě jí, závisí na průtoku krve. Kouření blokuje tok kyslíku a omezuje krevní cévy. V důsledku toho dochází k hladovění kyslíkem, což je spojeno s vážnými důsledky pro nenarozené dítě. Dítě nemá dostatek živin, které potřebuje, aby se správně a plně vyvíjelo.

Pokud kouříte slabé cigarety

Lehké cigarety se neliší od silných cigaret. Rozdíl je pouze v množství. Pokud kouříte dvě lehké cigarety, je to téměř stejné jako kouření jedné silné cigarety. Jakýkoli příjem nikotinu v těle poškozuje budoucí matku a dítě, a proto nezáleží na tom, které cigarety žena kouří.

Porodné komplikace

Kuřácká matka zvyšuje riziko potratu v průměru o 30%. Komplikace při porodu po kouření během těhotenství je narození dítěte s podváhou. Nejhorším důsledkem kouření je narození mrtvého dítěte.

Je bezpečné přestat kouřit okamžitě

Odborníci jsou přesvědčeni, že díky okamžitému ukončení špatného zvyku žena zvyšuje šanci na zdravé potomstvo. Lékaři trvají na tom, jak se zbavit závislosti, pokud se žena rozhodne přestat kouřit déle než 4 měsíce.

Kouření způsobuje nemoci

Závislost na tabáku negativně ovlivňuje matku. Za zmínku stojí nezdravá barva pleti, chraplavý hlas, špatné zuby. Existují mnohem závažnější nemoci, například:

 • osteochondróza;
 • nespavost;
 • křečové žíly;
 • poruchy oběhu;
 • osteoporóza;
 • poruchy práce srdce;
 • nespavost atd..

Mnoho kuřáků ospravedlňuje svůj zvyk tím, že říká, že vzdání se cigaret způsobí stres a tím i poškození dítěte. Ano, je to částečně pravda. Nezapomeňte však, že poškození způsobené nikotinem je mnohem závažnější než stres způsobený selháním. Je chybou se domnívat, že drahé cigarety jsou vysoce kvalitní, a proto méně škodlivé. Není nutné si myslet, že pokud se sníží počet kouřených cigaret nebo se sníží síla, bude pro dítě snazší dýchat.

V případě, že dívka plánuje mít dítě, nebo vidí na testu dva pruhy, první věcí, kterou by měla udělat, je přestat kouřit. Od prvních dnů musí matka chránit své budoucí dítě a dělat vše pro to, aby ho chránila před škodlivými účinky toxického kouře.

Jak přestat kouřit během těhotenství

Těhotná žena by neměla kouřit, protože na ní závisí život a zdraví jejího nenarozeného dítěte. Nikotin i v malých dávkách negativně ovlivňuje tvorbu jeho kostry, vnitřních orgánů, systémů. Nedostatek kyslíku v lůně nevyhnutelně povede ke skutečnosti, že v budoucnu bude dítě trpět vážnými nemocemi a abnormalitami ve fyzickém i duševním vývoji. Nastávající matka se proto musí této závislosti co nejdříve zbavit a doporučení a společné metody jí v tom pomohou..

Jak zvyk ovlivňuje vývoj plodu

V prvním trimestru těhotenství se u dítěte vytvoří všechny životně důležité orgány. Ke zpomalení tohoto přirozeného procesu může dávka nikotinu, která se dostala k plodu od kouřící matky. Oxid uhelnatý, karcinogeny, pryskyřice, těžké kovy, benzen a radioaktivní látky pronikají placentou a nepříznivě ovlivňují nenarozené dítě. Je vysoce pravděpodobné, že se může narodit s fyzickými vadami na nohou, pažích, čelisti a dalších částech těla.

U matky závislé na nikotinu se plod nemůže normálně vyvíjet, protože mu chybí životně důležitý kyslík. Dýchací, oběhové, zažívací, nervové systémy začínají selhávat. To vede ke skutečnosti, že mikroelementy, vitamíny a další užitečné látky nevstoupí do rostoucího těla ve správném množství. Chronická intoxikace plodu ve druhém trimestru těhotenství podkopává ochranné funkce těla a narušuje tvorbu imunity.

Ve třetím trimestru se ženské tělo připravuje na porodu, ale pokud bude i nadále kouřit, může dojít k narušení placenty a dítě se narodí předčasně. Bude to fyzicky málo rozvinuté: malé nejen co do hmotnosti, ale také na výšku.

Jaké by mohly být důsledky

V důsledku nedostatku kyslíku se u dítěte může rozvinout hypoxie. Kyslíkové hladovění vede k narušenému duševnímu vývoji. Příznaky takové odchylky se navíc nemusí objevit okamžitě, ale až po několika letech. V důsledku nitroděložní hypoxie bude dítě následně trpět astmatem, častou bronchitidou a jinými plicními chorobami..

Jedovaté látky obsažené v cigaretách nepříznivě ovlivňují všechny orgány a systémy dítěte. To vede k následujícím nemocem:

 • autismus;
 • Downův syndrom;
 • diabetes;
 • leukémie;
 • epilepsie;
 • srdeční vady;
 • Dětská mozková obrna;
 • Plicní Hypertenze.

Kromě toho lze při narození u dětí pozorovat zjevné fyzické vady: „rozštěp“ nebo „vlčí“ rty, nedostatečně vyvinutá čelist, nedostatek prstů na koncích, deformace lebky, zakřivení nohou a další deformace. Často mají problémy se sluchem, zrakem a čichem. Novorozenci nespí dobře, neustále pláčou, špatně jedí, jsou nervózní.

Kouřící žena má zvýšené riziko porodu předčasně narozeného nebo mrtvého dítěte. Předčasný porod se závažnými následky a komplikacemi není vyloučen. Dítě s malou hmotností po narození se zpravidla dostane do jednotky intenzivní péče v nemocnici a lékaři musí bojovat o svůj život po dlouhou dobu.

Děti narozené kouřící matce často onemocní, mají velmi slabou imunitu. Některé nemoci se mohou objevit poprvé pouze v období dospívání. Jejich pozornost je rozptýlená, nemohou se soustředit, začnou mluvit pozdě, studují špatně ve škole a jsou často podrážděni a nervózní.

Vysoká pravděpodobnost náhlé kojenecké smrti. K tomu může dojít 3-5 měsíců po narození. Tento jev nebyl vědci studován až do konce, ale z nějakého důvodu děti žen, které kouří během těhotenství, většinou umírají.

Proč nemůžete přestat náhle kouřit během těhotenství

Nevzdávejte se náhle kouření, je lepší postupovat postupně. Jinak může těhotná žena pociťovat abstinenční příznaky, které po narození ovlivní vývoj dítěte a jeho zdraví. Při ostrém odmítnutí cigaret se tělo nemůže rychle přizpůsobit, nastává stresující stav. Vnitřní orgány, které náhle neobdrží obvyklou dávku nikotinu, přestanou normálně fungovat. Srdce, plíce, játra a zažívací trakt jsou zvláště postiženy. Tělo naruší produkci správného množství dopaminu, což má za následek depresivní stav a prudkou změnu chování.

Příznaky z vysazení mohou být doprovázeny následujícími příznaky:

 • Nadměrné pocení;
 • podrážděnost;
 • třes rukou;
 • rozptýlená pozornost;
 • zimnice;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • otok obličeje;
 • cardiopalmus;
 • zácpa nebo průjem;
 • skoky v krevním tlaku;
 • těžký kašel se sputem.

U těhotné ženy, která přestane kouřit, se její imunita snižuje, ona i nenarozené dítě podléhají různým nemocem. Na pozadí stresového stavu těla dochází k časté bronchitidě, akutním infekcím dýchacích cest, akutním virovým infekcím dýchacích cest, zhoršujícím se stávajícím chronickým onemocněním a trpí nespavostí. Těhotná žena by neměla dovolit rozvoj abstinenčních příznaků, aby nepoškodila dítě a sebe, proto se doporučuje, aby se cigarety nevzdávaly okamžitě.

Ostré ukončení kouření může dokonce způsobit potrat nebo smrt plodu v lůně..

Tipy pro odvykání kouření během těhotenství

Lékaři se bez výjimky domnívají, že tento špatný zvyk poškozuje matku a její nenarozené dítě. Je nutné se toho zbavit ještě před početím. Pokud těhotná žena nadále kouří, je riziko porodu nezdravého dítěte velmi vysoké. Ukončení závislosti je nutné postupně, aby organismy nezažívaly silný stres.

Na prenatální klinice by měla být sledována žena v poloze a informovat lékaře o její závislosti na nikotinu. Po absolvování všech analýz a vyšetření můžete přesně posoudit celkový stav dítěte i budoucí matku při porodu. Pokud se matka sama nemůže zbavit kouření, bude nutné navštívit psychologa nebo psychoterapeuta, ve zvláště závažných případech mohou být postoupena narkologovi. V případě potřeby lékař předepíše léky.

Těhotná žena musí nejprve myslet na své dítě a starat se o své zdraví. Přestat kouřit je snazší, pokud se vyhnete stresu, negativním myšlenkám, chodíte více, dost spíte, děláte to, co máte rádi a sportujete. Do stravy byste měli zahrnout potraviny, které snižují chuť na nikotin: celer, zázvor, černý rybíz, petržel a brokolice.

Máma by se měla vypořádat s kouřením závislostí pouze pod dohledem lékaře. Pomůže předcházet možným nežádoucím účinkům těla, předcházet komplikacím a udržovat zdraví dítěte.

Některé ženy, které kouří během těhotenství, mají averzi k cigaretám, takže se snadno zbaví zvyku. Ale to se vždy nestane. Někdy je třeba vyvinout úsilí, abyste se toho zbavili. Existuje několik způsobů, jak je možné přestat kouřit, a to:

 • Cvičení snižuje nutkání kouřit cigaretu a zlepšuje zdraví. Je však důležité si uvědomit, že komplex cvičení by měl být vybrán speciálně pro ženy v dané pozici.
 • Denně si přečtěte speciální literaturu o účincích nikotinu na plod, podívejte se na video. Pokud si těhotná žena uvědomí a chápe, že svým jednáním ničí své vlastní dítě, je nepravděpodobné, že bude chtít pokračovat v kouření.
 • Použijte metodu - „tři týdny“. Psychologové prokázali, že jakýkoli zvyk člověka se vyvíjí po 21 dnech. V prvním týdnu musíte snížit počet uzených cigaret na polovinu. Dále je lepší kouřit každý druhý den. V posledních sedmi dnech je povoleno kouřit 1-2krát, pouze se silným hladováním nikotinu. Po třech týdnech touha po cigaretách úplně zmizí.
 • Můžete dělat jógu, plavání, meditaci, své oblíbené koníčky. Vzrušující, zajímavé a užitečné činnosti odvádějí pozornost od špatných návyků..
 • Vyjměte cigaretové obaly, zapalovače a popelníky z dohledu. Pokud chcete kouřit - je lepší jíst chutné ovoce, zeleninu nebo bobule.
 • Chodte více, dýchejte čerstvý vzduch, obdivujte přírodu a absorbujte pozitivní emoce.
 • Se silnou touhou kouřit si představte, co dítě cítí a jak reaguje na tabákový kouř.

Můžete se zbavit závislosti na nikotinu pomocí akupresury nebo akupunktury. Před provedením postupů by těhotná žena měla vždy konzultovat lékaře.

Co dělat, když nemáte dost síly na to, abyste opustili špatný zvyk

Skutečná matka bude především myslet na své dítě, a ne na sebe a její rozmary. Přestat kouřit je docela možné, stačí shromáždit veškerou vůli a implementovat ji pro dítě. Nemá na výběr, jeho život a zdraví závisí pouze na ní.

Pokud je odvykání kouření velmi obtížné, můžete použít pomocné prostředky: žvýkačky, omítky, bonbóny, spreje, elektronické cigarety. Obsahují minimální dávku nikotinu. Můžete si je koupit bez lékařského předpisu, ale měli byste přísně dodržovat návod k použití, aby nedošlo k žádným komplikacím a vážným důsledkům pro dítě. Pokud se u vás vyskytnou alergické reakce, neurologické poruchy, zažívací potíže, poruchy dýchacího systému nebo srdce, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Drogy, jako je Tabex nebo Citizine, se prodávají na přepážce proti závislosti na nikotinu v lékárnách bez lékařského předpisu. Ale bohužel během těhotenství jsou tyto léky zakázány.

Přestat kouřit je snazší, pokud existuje morální podpora od příbuzných, milujících lidí, kamarádek nebo přátel. Musíte jim jen říct o svých úmyslech a požádat o pomoc. Pozitivní přístup, smysl pro zodpovědnost za život dítěte a víra v sebe samy pomohou vyrovnat se s touto závislostí.

Každá žena v pozici se může zbavit kouření. Je nutné pouze psychicky naladit, ukázat vůli a přemýšlet o tom, jak porodit zdravé dítě. Odstranit závislost na nikotinu by mělo být postupně a pod dohledem lékaře, aby nedošlo ke komplikacím. Bude to mnohem snazší, pokud použijete osvědčené metody a doporučení lékařů. Čím dříve nastávající matka odmítne cigarety, tím je pravděpodobnější, že vydrží zdravé dítě.

Kouření během těhotenství, nebo Jak přestat kouřit stranou

Když se zamyslím nad tématem závislostí, zatemnění a poškozováním mého zdraví a pohody všech kolem mě, vzpomínám si na slova moudrého učitele: „Měj odvahu přežít vše, co jsi sám jednou vytvořil,“ a „Udělej jinému, na co bys chtěl být aplikován. vy". Na základě těchto přesvědčení se tento článek zrodil.

Tak. Kouření. Kouření žen. A nejen to, ale v těhotenství. Když je žena v podstatě dočasným domovem, tobolkou pro růst, vývoj a utváření jiného živého tvora, které musíte prostě milovat, krmit, pokud je to možné, předávat mu vše důležité o životě v tomto světě a nechat ho jít; přebírá určitý počet povinností a zodpovědnosti za světonázor budoucích generací, jejich životní styl a zdraví, fyzický i duševní.

Kouření žen. Trochu osobní zkušenosti

Svítil jsem ve 12 letech (cín, promiň!) A obecně si to ani nevybral. Uzená maminka. V televizi byla spousta reklamy na vymývání mozků: jak krásná a módní je, je růžová a lesklá. A pamatuji si, že kolem mě byla společnost, kde všechny dívky kouřily, a tohle bylo nabízeno jako jeden z mála způsobů, jak vyniknout. Bylo jich mnohem víc, už pili alkohol. Dokud mi nebylo 14 let, kouřil jsem jen v létě, v této podivné společnosti „přátel“, a když jsem se po letní dovolené musel vrátit z babičky do města a jít do školy, kde jsem byl vynikající student, cigarety se samy zastavily. Ale to nebylo dlouho. Příští akademický rok mě nezastavil a pevně jsem stál v řadách tzv. Obětí reklamy a vymývání mozků a stal jsem se vášnivým uživatelem tabáku. Po škole - studium na vysoké škole a institutu, a již vážná závislost na cigaretách, spojení s faktem, že bez cigarety nejste vy, ale kouřit znamená relaxovat. Pravidelně odcházela, ale bylo to, jako by na mně nezáviselo. Manželství - a společné kouření s partnerem. Neschopnost otěhotnět dítě po dobu tří let, nekonečné utrpení v nemocnicích, testy, nějaký neobvyklý pseudo-ošetření - buď mě, mého manžela. Nulové výsledky.

A ani nedosáhlo hledání jiného důvodu, otevření očí realitě. Dokud jóga pevně nevstoupila do života. Dobrá karma předběhla. Na druhou stranu bylo hodně odhaleno a život změnil směr. A touhy, bez ohledu na to, o čem jsem dříve snil, se všichni začali naplňovat (toto je samostatné téma pro úplně jiný článek, ale stále buďte opatrní, co chcete!). Na základě osudu a díky práci na sobě jsem se mohl rozloučit se závislostí během cesty na místa moci, na turné s Andreim Verbou a Katyou Androsovou. Z osobní zkušenosti určitě mohu říci, že se stává, že zkušený praktik moc strohostí „vezme“ vaše zármutky a rozdá „pokrok“ rozvoji.

Po cestě jsem zjistil, že jsem šel na výlet v časných stádiích těhotenství. Moje dcera tedy ukázala dobrou karmu v několika aspektech najednou: Přestal jsem kouřit na cestě a my jsme cvičili na místech moci. Pro ty, kteří stále přemýšlejí, zda se vydat na cestu rozvoje sebe sama a zda udělat z jógy plnohodnotnou součást jejich života, natož přestat kouřit, rozhodně - ano!

Kouření během těhotenství. Zjednodušeně řečeno o důležitém

Budu uvádět pouze některé informace o nebezpečí kouření budoucích matek a žen obecně. Ochrana a podpora zdraví žen je zásadní pro zdraví a rozvoj nejen dnešních občanů, ale i budoucích generací. A již dlouho je známo, že ženské zdraví položila dívka její babička s matkou! Zde není žádná chyba, je to jednoduché: folikuly, ze kterých se plod v budoucnu vyvine, se vytvoří v těle dívky v lůně její matky. Proto kouřící žena stanoví zdraví po mnoho let nejen pro své dítě, ale také pro své vnoučata! Přemýšlejte o tom! I když vás někdo se slabou vůlí a mrkající myslí přesvědčí, že kouření není v moderním městě škodlivější než dýchání. Abychom pochopili, proč je někdo zdravý, a moje matka kouřila během těhotenství (ukaž mi tyto lidi!), Podívej se, jaký životní styl vedla moje babička.

Například moje prababičky žily ve vesnici na zelenině a cereáliích, nebylo kouření ani alkoholu. A žili jako sta let. Mám vynikající zdraví od narození. Dnešní průměrné mladé dámy, které jsou ve třicítce již lepené a nemají imunitu, ale mají otřes a nějak rodí, jsou jejich špatným zdravím - klíčem k selhání vitality budoucích generací. O vnoučata se postaráme za 20–40 let.

Cituji údaje WHO: asi 200 milionů z jedné miliardy kuřáků na světě jsou ženy. Tabákový průmysl agresivně zapojuje ženské kouření do kouření, aby rozšířil svou spotřebitelskou základnu, aby nahradil ty, které přestaly kouřit nebo umírají předčasně v důsledku rakoviny, onemocnění krve, srdečního infarktu nebo mrtvice a také dalších nemocí souvisejících s tabákem. Dospívající z obou pohlaví začnou tabák používat z důvodu nedostatku informací. Na chlapce a dívky mohou mít různé důsledky, ale poškození způsobené užíváním tabáku je jiné než u mužů. Přitahováním žen k kouření má průmysl příležitost zvýšit prodej a ovládat obyvatelstvo. V mnoha zemích byly tyto kampaně vedeny tak úspěšně, že počet kuřáků převyšuje kuřáky a epidemie mužů klesá..

Hlavní rána je zaměřena na mladší generaci. Je radostné si uvědomit, že nyní můžete stále pozorovat trend klesajícího zájmu o nikotin u mladých lidí, kvůli vyšším cenám za tabák, nižší kvalitě a anti-reklamě plus cigaretová móda odešla. Pozitivní trend má také zdravý životní styl: podle posledních průzkumů VTsIOM 55% dotázaných nikdy nekouřilo a 29% kuřáků začalo používat méně tabáku. Objevila se však nová metla mládí - elektronické cigarety plné jedovatých směsí a glycerinu, jejichž účinky a negativní účinky nebyly dosud prozkoumány. Podle statistik WHO v naší zemi kouří více než polovina populace. Každým rokem zemře na následky tabáku více než pět milionů lidí, z nichž asi jeden a půl milionu jsou ženy, a úmrtí způsobených kouřem, sekundárním kouřem a dětskou úmrtností v důsledku škodlivého návyku matky a jejího prostředí dosud nebyly vzaty v úvahu!

Co každý potřebuje vědět o kouření během těhotenství

Mateřství znamená péči, lásku, schopnost myslet na štěstí a zdraví budoucího dítěte. To je jeden způsob práce s egem. Těhotenství je pro ženu významnou událostí, někdy je to zkouška při pokusech opustit závislost, například kouření. Je samozřejmě lepší začít vůbec. Ale pokud je příliš pozdě na to, abyste se zamysleli, přečtěte si, jak se zbavit závislosti nejméně bolestným způsobem a jak si pomoci uvědomit si potřebu těchto naléhavých opatření. Existují vědecké údaje z velkého počtu studií po celém světě a všechny se nezávisle shodují na obecných nepříznivých účincích kouření v období početí, těhotenství a krmení dítěte..

Závislost znamená:

 • možnost porodu předčasně narozeného dítěte;
 • zvýšené riziko perinatální úmrtnosti;
 • nedostatečně aktivní hmotnostní přírůstek novorozence;
 • zdravotní patologie, které se projevují po celý život;
 • riziko spontánního potratu;
 • duševní a intelektuální poruchy, nedostatečný rozvoj, vývojové zpoždění;
 • různé patologie - obličeje, končetiny, vnitřní orgány;
 • Syndrom náhlého úmrtí dětí.

Během období porodu plodu jsou dva organismy jeden celek, a proto matka obejme dítě kouřovou clonou, která vede ke křečím krevních cév. Dochází k nevratným změnám placenty, infarkt placenty je možný díky jeho ředění.

Výsledky kouření před početí a během porodu dítěte mohou být podobné:

 • možná spontánní práce;
 • rané narození a nízká tělesná hmotnost kojenců;
 • porušení procesů kojení;
 • riziko vrozených vad;
 • zaostávání dětí v mentální a fyzické rovině;
 • defekty ve vývoji nervové trubice - dysrafismus;
 • srdeční choroba;
 • poruchy formování nosohltanu;
 • tříslová kýla;
 • strabismus;
 • mentální abnormality.
 • výskyt trizomie (Downova nemoc);
 • pro mámu je to také toxikóza, křečové žíly, nedostatek vitamínu C..

Je faktem, že tabákové karcinogeny inhibují funkce reprodukčního systému plodu. U dívek je snížena nabídka vajec a u chlapců - problémy s genetikou a pojetím požehnaného potomka. Novorozenec, narozený kouřící matce, trpí „abstinencí nikotinu“, což povede ke špatnému spánku, nervovým stavům a udušení..

 • schopnost otěhotnění je významně snížena (žena ztrácí schopnost pohybovat vajíčkem ve vejcovodech, inhibuje se také působení hormonů; muž ztrácí pohyblivost spermií;
 • počet narozených chlapců je snížen, protože samčí embryo je méně přizpůsobitelné obtížným podmínkám přežití;
 • úmrtnost dětí při porodu u kuřáků se zvyšuje o 30%.

Četné studie potvrdily, že pouze se záměrem těhotné matky kouřit dítě se jeho vitální ukazatele snížily. To je spojené s potížemi při budoucí sociální realizaci: nepříznivý prostor, ve kterém dítě nedobrovolně zůstalo během vývojového období, ponechává svůj otisk v podvědomí po zbytek svého života..

Toxické složky cigaretového kouře jsou oxid uhelnatý, nikotin, kadmium, rtuť, kobalt, lepidlo, barviva a další. Zaručená intoxikace tabáku matkou a dítětem.

Při plánování těhotenství vytvořte pro své nenarozené dítě plné vývojové podmínky. Vědomě začněte dělat jógu, čistěte postupy na fyzických a jemných letadlech, zkontrolujte stav vašeho těla; vyřešit všechny své problémy, uklidit své myšlenky a emoční stav. Vzdejte se všech závislostí. Nakonec stav, ve kterém budete pozvat své dítě, přímo určí úroveň duše, která se bude shodovat s vaší čistotou a frekvencí vašich vibrací. A v duších s vysokou úrovní vědomí je naše planeta nyní více zajímána než kdy jindy.

Mějte na paměti: Pokud přestanete kouřit, úplné odstranění nikotinových toxinů z těla trvá asi šest měsíců.

Kouřící dívky si všimly, že často trpí poruchami menstruačního cyklu, bolestivými podmínkami v kritických dnech; pozorováno je také zpoždění ovulace a časná menopauza.

Kouření v časném těhotenství

Pokud kouříte a zjistíte, že jste těhotná. Příroda zde projevila určité obavy a zachránila vás před vyrážkami: Koneckonců, početí se objevuje přibližně čtrnáctý den cyklu. První týden chybí spojení mezi matkou a embryem, vyvíjí se díky své síle a rezervám. Plod vstupuje do endometria dělohy ve druhém týdnu funkčního období a žena se učí o těhotenství. Vyvíjejte veškeré úsilí, abyste zapomněli na závislost na začátku těhotenství, a ne později. I když existuje verze, která z pohledu jemného těla je duše vedle matky šest měsíců před fyzickým početím, takže úroveň duše, která vás navštívila, je stanovena dlouho předtím, než se zárodek začne vyvíjet..

A pokud je všechno smutné. Ukončení závislosti není tak obtížné. Vydržte prvních dvacet čtyři hodin - a jste prakticky hotovi. Zbývá minimalizovat setkání s ničivými přáteli, omezit situace vysokého nervového napětí atd. Pokud jste kouřili více než deset cigaret denně, doporučuje se, aby se náhle nerozbily zvyk, aby nedošlo ke snížení srdečních kontrakcí a neaktivaci dalších svalových kontrakcí, které mohou vést k potratu.. Proces natahujte maximálně dva týdny, snižte počet a dávku cigaret, aniž byste doložili dokumentaci do konce: pár potahů a definitivní „zastavení“! A pamatujte, že kouření během těhotenství je vědomé uvalení vaší vůle na duši, která k vám přišla a poškozuje jinou osobu, to znamená přímé porušení jednoho z prvních a důležitých pravidel správné interakce se světem - achimy. Pravidelná praxe jógy, čištění a koncentrace také umožňuje zvýšit energii o několik úrovní nad obvyklý stav a závislosti vás nechávají.

Jóga a kouření

Chci říci o nebezpečí kouření, pokud jde o jógu a cvičení jógy. Mezi osmi kroky Patanjaliho čtvrté jógy po jámě, niyamu a ásanech je indikováno pranayama - různé dechové techniky k naplnění životní síly a vibrací vesmíru; díky této vědě získá jogín dokonalé zdraví, čistotu mysli a rovnováhu ducha. Pokud se tělo kontaminuje, a to i toxickým tabákovým kouřem, je nasycení pránou nemožné. Není tedy pochyb o kouření jógy a ještě méně učitel a samozřejmě jogín, který cvičí, vyměňuje energii s těmi, kdo cvičí.

Udělejte jógu a řekněte ostatním. Děkujeme za přečtení tohoto článku..

V textu byl použit datový med. expert Portnov Alexey Alexandrovich, oficiální data od WHO a VTsIOM.

Kouření během těhotenství - jak ovlivňuje matku a dítě?

Možná nikdo nebude tvrdit, že kouření je škodlivé pro každou mladou ženu. Když je však na svém místě, poškození způsobené nikotinem se nezměrně zvyšuje. Ve skutečnosti nenarozené děti nejvíce trpí zvykem nafouknout.

Všechny toxické látky pronikají do dítěte placentou. Kromě toho nehraje zvláštní roli ani zkušenost, ani počet kouřených cigaret - stačí jen jeden potah. Ve skutečnosti plod kouří se svou matkou. Ujma není srovnatelná: koncentrace všech těchto látek v těle dítěte je mnohem vyšší než v mateřské krvi! Mimochodem, cigareta obsahuje asi 2500 chemikálií: nikotin, pryskyřice, oxid uhelnatý, benzapyren a dokonce i některé radioaktivní látky jednoduše zabijí vznikající tělo.

Důsledky kouření během těhotenství

Co se stane ve chvíli, kdy se matka táhne, lze si představit: fetální prostředí se stává kouřem místo běžného průhledného, ​​dítě začne kašlat a dusit. Začne křeč krevních cév a začne hladovět kyslík. To vede ke skutečnosti, že u žen, které kouří častěji než ostatní, se předčasně narozená děti narodí s tělesnou hmotností menší než 2500 g a se sníženými dalšími parametry (dlouhý obvod těla, hlavy a hrudníku). Z tohoto důvodu často onemocní a pomalu se vyvíjejí..

Existuje názor, že během těhotenství není možné přestat kouřit, protože očista těla prochází plodem, což je pro něj ještě horší. Lékaři v takových případech doporučují snížit počet kouřených cigaret na minimum. Studie však prokázaly, že to stále nevede ke snížení nikotinu v ženském těle. Existují také různé informace o tom, jak dlouho kouření způsobuje nejvíce škody. V této souvislosti lze říci pouze jednu věc: kouření je pro vás a nenarozené dítě velmi škodlivé a nebezpečné! Bez ohledu na termín a další faktory, milující přiměřená matka je prostě povinna opustit tento zvyk!

Co dělat, když jste nevěděli, že jste těhotná a že jste nadále kouřili? Nezoufejte. Házení není nikdy pozdě. Studie ukázaly, že ženy, které přestaly kouřit v prvních měsících těhotenství, snížily riziko, že bude mít nemocné dítě, na minimum. Přestat kouřit i v minulém měsíci může výrazně pomoci dodávat dostatek kyslíku pro dítě..

Narození zdravého dítěte je tedy možné pouze tehdy, pokud se svou matkou nekouří. A zda můžete ukončit zvyk, který ho a vás zabije, bude záležet pouze na tom, jak moc máte zájem porodit zdravé dítě. Uvědomujete si, že jste zodpovědní za život někoho jiného?

Kouření během těhotenství

Období těhotenství je pro ženy, které kouří, obvykle obtížnější než pro nekuřáky nebo ženy, které přestaly kouřit před početím. Kouření budoucích matek trpí časnou toxikózou, gestózou, křečovými žilami, zácpou a častými závratěmi.

Při kouření dochází k urychlení ničení vitaminu C, v důsledku toho dochází k nedostatku těla a jeho důsledky mohou být velmi závažné. Nedostatek vitamínu C může vést k metabolickým poruchám, narušené imunitě, problémům s trávením bílkovin a časté depresi..

Již bylo prokázáno, že v důsledku otravy nikotinem u ženy během početí dítěte se riziko potratu zvyšuje 8-10krát.

Důsledky kouření během těhotenství

Nejnebezpečnější je účinek nikotinu na dítě v děloze. Je nutné si představit, že vaše dítě začíná svůj život uprostřed otravy nikotinem (intoxikace). Dítě je v lůně matky, která kouří, působí jako pasivní kuřák. Jak víte, dospělý kuřák po několika hodinách (záleží na intenzitě kouření) nuceného odmítání cigaret, existuje prostě nespoutaná touha kouřit nebo alespoň bafnout. Specialisté v této oblasti nazývají tento jev „hlad po nikotinu“. Je těžké si to představit, ale novorozenci mají také „hlad po nikotinu“. Tento „hlad“ se může projevit různými způsoby (vše záleží na tom, jak dlouho a kolik matka kouřila během těhotenství).

Často se stává, že děti neustále pláčou a je obtížné usnout, a důvodem je kouření matky. A někdy se dokonce stane, že se dítě narodilo, poprvé se nadechlo v jeho životě, křičelo a po pár sekundách se začalo dusit a zčervenalo. Toto je projev silného nikotinového hladu u dítěte. Ve vzácných a nouzových případech mohou lékaři dokonce požádat matku, aby zapálila cigaretu a vydechovala kouř směrem k dítěti.

Děti kuřáckých matek jsou ve vývoji pozadu, nejen v děloze, ale také po narození. U matek s tímto špatným zvykem trpí děti in utero hladováním kyslíku, a proto se často rodí v předstihu, mají malou váhu a trpí respiračními poruchami. Po porodu po dlouhou dobu trpí děti otrávením, které dostaly během svého pobytu v lůně. Nikotin přispívá k porážce mozkových buněk dítěte, což může vést k narušenému spánku dítěte a bezdůvodným rozmarům..

Před těhotenstvím musíte přestat kouřit!

Je lepší začít kouřit vůbec, ale pokud vás tento špatný zvyk už zotročil, měli byste najít sílu přestat kouřit asi rok před údajným těhotenstvím. Tento rok je nutný, aby nikotin zcela zmizel z ženského těla. Některé kuřačky říkají, že kouří už dlouhou dobu a nemohou se tohoto zvyku zbavit, ale zároveň se snaží správně jíst, pít vitamíny a chodit na čerstvý vzduch, takže kouření neovlivňuje jejich nenarozené dítě. Správná výživa, přijímání vitamínů a chůze na čerstvý vzduch jsou samozřejmě velmi užitečné, ale dítě bude stále dostávat dávku otravy nikotinem. Proto byste měli opustit tento špatný zvyk před těhotenstvím!

Přestat kouřit opravdu

Přestat kouřit opravdu! Říkají, že cigarety jsou drogou, i když to není pravda! A každá zdravá žena má sílu přestat kouřit. Nejobtížnější období odvykání kouření je prvních 24 hodin, pokud to vydržíte a nevzdáte se uvolnění, pak si druhý den možná ani nebudete pamatovat, že jste přitahováni k cennému balíčku s nikotinem. Pobídky pro kouření mohou být z různých důvodů, například pro společnost s přáteli, ze zvyku nudy, touhy po velkolepé póze nebo pro nervové poruchy. V tuto chvíli, když se vaše ruka natáhne po vyhledávaném balíčku, aby vytáhl a zapálil si cigaretu, zeptejte se sami sebe: „Proč to potřebuji?“, Poté, co odpovíte, zkuste přijít s jiným způsobem, jak uvolnit nervové napětí nebo si jen vzít volný čas. Je možné přestat kouřit, musíte si to pamatovat.

Nemůžete přestat kouřit ostře!

Ženy, které kouří po dlouhou dobu a více než 10 cigaret denně, by měly během těhotenství přestat kouřit velmi opatrně a pomalu. Těhotenství je pro tělo již velmi velkým stresem, proto jakékoli změny v obvyklém rytmu života během tohoto období (včetně odvykání kouření) pouze zvýší již tak bolestivý stav ženy. Když žena přestane kouřit, její srdeční kontrakce se snižuje a její kontraktilita svalů se zvyšuje, což již může vést k potratu. Vážný, bolestivý stav může trvat docela dlouho, od několika týdnů do měsíce. Hlavní věc zde není přehánět to! Musíte pochopit, že předtím, než se můžete spolehnout pouze na svou vlastní sílu, ale nyní si musíte pamatovat, že máte ještě jednu osobu.

Jaký je nejlepší způsob, jak přestat kouřit během těhotenství? Odborníci tvrdí, že v žádném případě byste neměli brát a přestat kouřit ostře těhotnou ženu. To by mělo být provedeno postupně, ne za jeden den, ale protahujte jej na 3 týdny.

V první fázi snižte počet cigaret denně kouřených na polovinu a přepněte na lehčí cigarety.

Po týdnu snižte počet cigaret denně. A udělejte si pravidlo: nedokončujte cigaretu až do konce, vezměte pár potahů, abyste snížili hlad nikotinu, a to stačí.

Ve třetím týdnu se nechte nafouknout jen v nejextrémnějších případech, pokud srdce začne bít příliš, závratě atd. A na konci třetího týdne už nebudete chtít vzít cigaretu do ruky.

Náhlé těhotenství

Ve většině případů dojde k náhlému těhotenství a budoucí rodiče nejsou na to úplně připraveni. V okamžiku, kdy se dozvědí o těhotenství, je embryo již ve věku asi 2–4 týdnů a do té doby se mu již podařilo „zachytit“ dostatek nikotinu. Ve 4 týdnech se v embryu začnou tvořit játra, ledviny, zažívací trakt, páteř a mozek a nikotinový účinek je vážně ovlivněn játry, ledvinami, zažívacím traktem, páteří a mozkem..

Ženy, které přestaly kouřit na začátku těhotenství, se obávají, že se jim již v prvních týdnech podařilo otrávit své budoucí dítě nikotinem. Nepanikařte, můžete minimalizovat škodlivé účinky kouření během zbývajícího těhotenství. Nezapomeňte upozornit svého lékaře, že jste nedávno přestali kouřit. Váš lékař Vám předepíše vitaminy s vysokým obsahem vitamínu C a železa. Měli byste odmítnout takové výrobky, které obsahují kofein, mezi něž patří čokoláda, káva, černý čaj, cola atd. Měli byste jíst co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, pít čerstvé šťávy. Pokuste se vypít co nejvíce tekutiny, například mléko, kefír, zelený čaj, stále minerální voda, to vše přispěje k odstranění produktů rozkladu nikotinu. Nezapomeňte na procházky na čerstvém vzduchu alespoň 3-4 hodiny, zkuste se vyhnout kouřovým místnostem a v žádném případě nedovolte kouřit ve vaší přítomnosti. Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých pravidel, můžete napravit škody na těle způsobené nikotinem a porodit plné, zdravé dítě..

A tati se nezdržujte

Přestat kouřit je samozřejmě lepší spolu s druhou polovinou. Nejprve vás zachrání před závistí, když váš manžel vyjde na kouřovou přestávku. Navzdory skutečnosti, že mnoho mužů věří, že nemusí přestat kouřit, protože dítě samy nenosí. Ale to není tak! Má se za to, že pokud jeden z rodičů kouří, ovlivní to v každém případě budoucí potomstvo. Nikotin velmi silně otráví tělo nejen žen, ale i mužů, což ovlivňuje kvalitu a množství spermií. Aby bylo dítě zdravé, měli by oba rodiče přestat kouřit.

Je třeba poznamenat, že na rozdíl od ženského těla se nikotin vylučuje z mužského těla rychleji za pouhé 3 měsíce. To naznačuje, že pokud je pouze kuřák, můžete naplánovat těhotenství po 3 měsících od doby, kdy se vzdal kouření. Pokud se otec nechce této závislosti vzdát, zkuste mu přinést následující lékařské studie:

Vědci zjistili, že pokud jeden nebo oba rodiče jsou kuřáky v rodině, děti mají dvakrát větší pravděpodobnost onemocnění, jako je pneumonie, bronchitida a astma, tabák přispívá ke zúžení krevních cév a také výrazně narušuje okysličování krve.

U dětí s rodiči s kouřením je šestkrát vyšší pravděpodobnost onemocnění gastrointestinálního traktu. U dívek, které se narodily již pasivní kuřáci, se v pozdějším životě může objevit neplodnost.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekolog, reproduktolog

Vzdělávání: Diplom "Porodnictví a gynekologie" byl získán na Ruské státní lékařské univerzitě Federální agentury pro zdraví a sociální rozvoj (2010). V roce 2013 absolvovala postgraduální školu na NIMU im. N.I. Pirogova.

Bez ohledu na to: jak přestat kouřit nastávající matku?

Co když plánujete těhotenství a vaše ruka sáhne po balení cigaret. Negativní účinky kouření na plod a nastávající matku.

Každý ví, že kouření je škodlivé. To je prostě ne všichni závislí kuřáci dokážou zbavit se nepříjemné závislosti. Co dělat, pokud plánujete těhotenství a vaše ruka sáhne po balení cigaret?

Většina žen, které kouří, říká něco takového: „Budu těhotná, vzdám se, ale prozatím.“ Vědci však dokázali, že se musíte vzdát špatného zvyku několik měsíců, nebo ještě lépe, rok před těhotenstvím. Proč? Za prvé, emoční stres způsobený narušením obvyklého průběhu událostí (mluvíme o tzv. Psychologické závislosti) a fyzický stres (ukončení nikotinu) se objeví v klidnější době, a nikoli na začátku těhotenství - v době velkých změn v těle. Za druhé, kouření v prvních týdnech po početí je obzvláště škodlivé, ale po tom všem většina nastávajících matek si ani neuvědomuje, že jsou těhotné. A konečně, bude-li první pokus o ukončení kouření neúspěšný, bude mít žena možnost to zkusit znovu a zvolit jiný, vhodnější způsob, jak se vypořádat se špatným zvykem.

I přes přesvědčivost výše uvedených argumentů se však ve skutečných životních událostech odehrávají odlišně. Obvykle otázky „co dělat?“ a „jak přestat?“ nastanou poté, co mladý pár má ve svých rukou pozitivní výsledek těhotenského testu.

Vyladili jste správným způsobem, rozdali zásoby cigaret kouření známým, ale pak se stalo nečekané: vydatný rozhovor v teplé společnosti a. navrhovanou cigaretu jste nemohli odmítnout! Nedělejte si starosti, přestat kouřit je časově náročný proces, proto byste neměli doufat v okamžitý výsledek. Odpusťte se za tento malý dohled, povzbuďte se k zdrženlivosti a za peníze uložené na cigaretách a zapalovačích si kupte něco hezkého.

Jak přestat kouřit: možné možnosti

Jak se události obvykle odehrávají po rozhodnutí přestat kouřit?

Možnost jedna. Touha kouřit cigaretu zmizí okamžitě po obdržení zprávy o nástupu těhotenství: riziko poškození dítěte odrazuje od veškerého lovu.

Váš „spojenec“ na této cestě je toxikóza: nevolnost a nesnášenlivost pachů. Možná, když to projde (obvykle se to stane do 12. - 16. týdne), závislost na nikotinu zmizí nebo výrazně oslabí. Je třeba si uvědomit, že se jedná o nejvýhodnější verzi průběhu událostí..

Druhá možnost. Nastávající matka se během těhotenství snaží přestat kouřit a přepne se na zapalovače cigaret a začne postupně snižovat jejich počet. Pokud to končí úplným ukončením kouření, i když často dochází k narušení. Tento způsob je výhodnější pro ženy, které kouřily po dlouhou dobu a ve velkém množství..

Třetí možnost. Nastávající matka se rozhodne přestat kouřit jednou provždy.

Bohužel, v případě silné závislosti vás bude touha kouřit vytrvale následovat, stanete se podrážděným, špatně spíte, stěžujete si na depresi, bojujete se slzami a při práci se nebudete moci soustředit a dělat obvyklé věci. V tomto stavu není nic zvláštního: odborníci to definují jako stres způsobený ukončením kouření. Nyní potřebujete pomoc psychoterapeuta nebo akupunkturního specialisty a také nástroje, které zmírní fyzickou závislost - omítky a žvýkačky s nikotinem.

Čtvrtá možnost. Každé ráno nastávající matka vstává s úmyslem přestat kouřit dnes a pokaždé, když selže.

Pronásledují vás noční můry o tom, jak ublížíte vašemu dítěti, a když kouříte cigaretu, cítíte se jako zločinec. Navzdory tomu však kouříte i nadále podle principu „vše nebo nic“. Bohužel, toto je nejvíce nevhodné chování, protože intenzivní kouření v kombinaci s konstantním stresem může komplikovat průběh těhotenství.

Pátá možnost. Nastávající matka zapálila další cigaretu a necítila žádné lítosti: „Kamarádky kouřily, rodily a porodily děti a já budu v pořádku.“ Nechte tuto situaci bez komentáře.

Kde je pravda?

Pokud kouříte a nemáte v úmyslu ukončit tuto činnost i přes těhotenství, nehledejte podporu lékařů: odborníci si jsou jisti, že kouření poškozuje nastávající matku a dítě. Nikdo vám však nebude vinit za to, co se děje, a zahušťovat již tak ponuré barvy: kdo jiný než doktoři by měli vědět, že závislost na tabáku je formou zneužívání návykových látek? Proto potřebuje kouřící žena pomoc. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se cigarety vzdát. Je pravda, že začnou jednat, až když opravdu chcete přestat kouřit. Jinak existuje mnoho důvodů, proč budete i nadále mít přestávku na kouř a během devítiměsíčního čekání.

Ten, kdo hledá, najde

I když vás těhotenství „ulovilo“ v kuřáckém pokoji, nenechte se odradit a neklíhněte se za to, že nemáte čas se řádně připravit na vzhled dítěte. Narozené dítě je zpravidla velmi brzy chráněno před škodlivými vlivy, a pokud došlo k početí, vše se děje podle plánu. Nyní je vaším úkolem pomáhat dítěti správně se vyvíjet.

Pokud cítíte sílu okamžitě přestat kouřit - je možné, že závisíte na cigaretě čistě psychologicky. Co to znamená? Můžete snadno bez kouření několik hodin v řadě, na místech, kde je to zakázáno, nebo jednoduše proto, že jste tak dobře, ale pokud jste nervózní nebo příliš nadšení, okamžitě spěchejte do cenného balíčku. Kromě toho dostanete cigarety po chutné večeři, šálku kávy nebo na cestě domů. Abychom vám usnadnili vzdání se obvyklého gesta, vytvořte plán nahrazení cigaret něčím jiným, neméně příjemným, ale užitečnějším. Například při odchodu z práce jezte jablko, pijte vodu, vezměte bonbóny máty peprné. Není třeba opakovat donekonečna: "Chci kouřit, jako by se nerozbít." Zkuste se přesvědčit, že i když opravdu chcete kouřit, je lepší místo toho udělat něco jiného.

Pokud touha po kouření nezmizí, poraďte se s lékařem: možná vám poradí ohledně speciálních produktů - žvýkaček nebo náplastí obsahujících nikotin. V případě toxikózy zvolte druhé z těchto dvou činidel: ostrá chuť žvýkačky může zhoršit nevolnost a další onemocnění. Nezapomeňte, že náplast musí být odloupnuta v noci. Další radikální lék je akupunktura, díky níž je proces odstavení z kouření snazší. Mechanismy působení této metody nebyly dosud plně prozkoumány, snad odborníci „pomocí“ jehliček „uhasí“ receptory, které vyžadují nové dávky nikotinu. Výsledkem je, že po určité době začíná kouření způsobovat skutečné znechucení.

Seznam úkolů nebo pouzdro na kouření

Nemůžete najít čas na návštěvu psychologa? Zkuste aplikovat na sebe známý psychoterapeutický přístroj a podrobně na kusu papíru uveďte argumenty, které vás přesvědčí o tom, proč musíte opustit špatný zvyk. To vám pomůže psychologicky se připravit na rozloučení s cigaretou, zejména pokud si vzpomenete na seznam právě ve chvíli, kdy se vaše ruka natáhne po vyhledávaném balení. S největší pravděpodobností budete psát následující.

 • Kouření poškozuje mě i dítě a dítě trpí bez důvodu.
 • Nelíbí se mi, že jsem závislý na cigaretách.
 • Z úst cítím špatně. Moje ruce, vlasy, oblečení a všechno kolem mě voní jako tabákový kouř.
 • Je pro mě obtížné hodnotit vůni a chuť jídla.
 • Cítím se trapně mluvit s nekuřáky.
 • Ráno mě šokuje nechutný kašel.
 • Kouření je nebezpečná závislost, musíte najít sílu, abyste se toho vzdali.
 • Od cigaret kůže kazí, coarsens a změny hlasu.
 • Můj život se změnil v přestávku od přestávky na kouř na přestávku na kouř.
 • Celkově vzato, v mém kouření není jediné plus.

Další varianta. Vytváříte seznam s názvem „Co dosáhnu ukončením kouření?“

 • Moje tělo postupně vyčistí 5 000 škodlivých látek a přestane je přenášet na mé dítě..
 • Dítě přestane trpět vazospasmem a dostane více kyslíku.
 • Moje vlasy, zuby a nehty se zlepší.
 • Ráno přestanu kašlat.
 • Ráno můžu vsáknout do postele a ne vyskočit z postele při hledání cigarety.
 • Moje kůže konečně zaujme svěží vzhled a mé ruce přestanou páchat jako cigaretový kouř.
 • Jsem na sebe hrdý.

Neměnné pravdy

Ještě jednou vám nikdo neřekne příběhy o tom, co by se mohlo stát, kdybyste přestali kouřit. Pouze fakta jsou fakta a vy o nich musíte vědět.

 • Aby mohlo dojít k početí, může kouření žena potřebovat déle než rok, protože látky obsažené v tabákovém kouři zahajují proces usmrcení vajíček. Ze stejného důvodu se blíží nástup menopauzy téměř 3 roky.
 • Vědci zjistili, že kouření v prvním trimestru těhotenství může vést k narození dítěte s rozštěpem rtů a patra. Kromě toho existuje verze, že čím více cigaret žena kouří během dne, tím je pravděpodobnější, že se dítě narodí s uvedenými odchylkami.
 • Stává se, že u matek, které kouří, začíná porod dopředu a dítě se narodí s malou hmotností (je to kvůli skutečnosti, že placenta nefunguje v plné síle).
 • U kojenců, jejichž matky kouří častěji, se vyvinou alergie na jídlo, senná rýma (alergie na pyl) a bronchiální astma.
 • Podle některých zpráv je IQ u dětí, jejichž matky neopouštěly špatný zvyk, nižší než u dětí nekuřáckých rodičů.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti