Hlavní Výživa

Zamotání pupeční šňůry

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu je jednou z nejčastějších patologií během gestačního období. Podle statistik má každá 4 žena v anamnéze podobnou diagnózu v průběhu těhotenství. Je však tato diagnóza tak nebezpečná a stojí za to panikařit, když lékař detekuje smyčky kolem těla dítěte na ultrazvukovém monitoru.

Patologická definice

Během těhotenství je téměř nemožné určit tuto patologii bez použití různých testů. Žena nemá žádné příznaky nepohodlí a pouze na základě chování plodu uvnitř dělohy lze očekávat odchylku. Zvýšená aktivita dítěte může sloužit jako důvod k podstoupení ultrazvukového vyšetření k potvrzení nebo vyvrácení obav.

Pupeční šňůra je druh lana, který se skládá z cévy a dvou tepen, kterými dítě během pobytu v žaludku matky dostává živiny, které podporují život.

Všechno, co matka jí, dostává dítě přes pupeční šňůru. Pupeční šňůra také přenáší kyslík potřebný dítětem a dochází také k uvolňování zbytečných zpracovaných zbytků. Standardní velikost pupeční šňůry je 50-60 cm dlouhá, někdy může být pupeční šňůra krátká, 40 cm, nebo naopak může dorůst až 1 m, přičemž se několikrát omotá kolem plodu.

Jak roste ve velkém prostoru pro sebe, plave dítě v plodové vodě, měnící se poloha. Pupeční šňůra, která s ním plave, se kolem něj ovine a potom se dítě rozepne.

Stává se to až do 20 týdnů, zatímco plod je malý. Jak roste, volný prostor v matčině žaludku se zmenšuje, dítě se přestává otáčet a zastavuje se v určité poloze, v poloze pupeční šňůry, ve které se nedávno ocitl.

Dítě se již nemůže rozpadat samo o sobě a po dosažení určitého věku začnou pozorování chování samotné pupeční šňůry, je důležité, aby se nádoby, které jím procházejí, nepřenášely..

Drcení pupeční šňůry způsobuje u dítěte riziko nedostatku kyslíku, což vede k hypoxii, asfyxii, vývojovému zpoždění a také k ohrožení zdraví matky, protože natažená pupeční šňůra způsobuje oddělení placenty.

Příčiny zapletení šňůry kolem krku plodu

Během období růstu dítěte se dále zvětší také pupeční šňůra. Patologie je důsledkem nesouladu mezi velikostí pupeční šňůry, volným prostorem uvnitř dělohy a velikostí plodu.

Například v případě zvýšení pupeční šňůry na 70 cm nebo více, když je velikost dítěte stále malá, a je schopen manévrovat uvnitř lůna, v případě nadměrné pohyblivosti plodu, jejíž důsledky jsou chování ženy během těhotenství, její zdraví nebo stav dítěte, zamotaná pupeční šňůra, že se dítě již z ní nemůže osvobodit.

Další nuance, která zvyšuje pravděpodobnost zapletení pupečníkové šňůry, spočívá naopak v malé velikosti pupečníkové šňůry, která po ovinutí kolem krku plodu vyvolává nežádoucí následky.

Další faktory ovlivňující výskyt patologie:

Příčiny způsobené stavem dítěteHypoxie ploduNedostatek kyslíku nutí plod aktivně se pohybovat a vyvolává jednorázové nebo vícenásobné zapletení pupeční šňůry.
Prezentace ploduNesprávná poloha dítěte vzhledem k ose dělohy. Během těhotenství se dítě neotáčí přirozeně nebo se neotáčí správně, což vyvolává zapletení pupeční šňůry.
Příčiny matkyPolyhydramniosZvýšená produkce plodové vody, vyvolávající zvětšení prostoru v lůně, což poskytuje více manévrovacího prostoru během doby aktivity dítěte.
Anémie z nedostatku železaNedostatek železa v těle matky vyvolává poruchu v syntéze hemoglobinu, která je zodpovědná za dodávku kyslíku do tkání krví. Nedostatek kyslíku v krvi matky a potom dítěte vyvolává hladovění dítěte kyslíkem a vybízí ho k aktivním pohybům při „hledání kyslíku“. Nedostatek železa je také důsledkem fetoplacentální nedostatečnosti, způsobující hladovění kyslíku matky a plodu.
Duševní stavV procesu nervového napětí matky produkují nadledvinky velké množství adrenalinu, který se přenáší na plod, vzrušuje jeho nervový systém a vyvolává zvýšenou aktivitu.
Špatné návykyKouření, alkohol, zneužívání kofeinu během těhotenství vyvolává různá onemocnění, včetně hypoxie (zejména kouření) a zvýšené dráždivosti nervového systému (z kávy), která vyvolává různé patologie, obtížné porodení a porod.

Omotejte pupeční šňůru kolem krku plodu 1krát

Šňůra kolem krku plodu, jakmile je jednou diagnostikována během těhotenství do 20 týdnů, není nebezpečná, ale dokonce normální. Protože dítě v děloze je velmi malé, v této době se opakovaně otočí, vytváří smyčky a rozpíná je.

Tento stav se vyskytuje téměř u každé těhotné ženy, o které nemusí být ani informována, aby během těhotenství nevyvolávala strach a stres, což její stav zhorší..

Zapletení pupeční šňůry a tvorba uzlů neznamená automatické riziko tlaku v cévách. Příroda v tomto případě zajišťovala přítomnost pojivové tkáně, tzv. Želé Warton, která vyplňuje pupeční šňůru, narovnává ji, chrání cévy před vymačkáním.

Lékař se však rozhodne vložit na kartu těhotné ženy varování, že existuje podezření na zachycení pupečníkové šňůry, a nadále sleduje chování dítěte pomocí testu CGT ke sledování optimálního toku kyslíku do dítěte.

Jediná šňůra kolem krku plodu:

Kroucení pupeční šňůry kolem krku plodu dvakrát

Zapletení pupečníku kolem krku plodu je již dvakrát diagnostikováno jako vícenásobné zapletení. Tento stav je nebezpečný až po 32 týdnech gestačního období, kdy je pro dítě stále menší a menší prostor a on sám se nedokáže vyrovnat se zapletením, smyčky se i nadále zvyšují při zvětšení velikosti dítěte.

Zdvojená šňůra kolem krku plodu

V tomto období žena pokračuje v týdenním testování pomocí kardiotocogramu, který určuje stav plodu, měří jeho srdeční frekvenci, přítomnost hrozby hypoxie atd. Přirozený porod s diagnózou vícenásobného zapletení šňůry bude pravděpodobně kontraindikován.

Kabel je propleten kolem krku plodu třikrát

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu je třikrát kritickým stavem a představuje nebezpečí pro zdraví matky a dítěte, zejména v pozdějších fázích těhotenství..

Zamotání pupečníkové šňůry padá nejen na krk, ale i na jiné části těla, tento stav se nazývá „kombinované“ zamotání. V případě zapletení pupeční šňůry jedné části těla se zpravidla jedná o krk, pak se tento typ patologie nazývá „izolovaný“..

Pokud testování neodhalí ohrožení dítěte, lékaři nepodniknou žádné kroky, použije se pouze pasivní monitorování. V některých případech je indikován příjem vitamínů a léčiv, které přispívají ke stimulaci uteroplacentálního krevního toku.

Pokud je potvrzena přítomnost hypoxie nebo fetální asfyxie, je těhotná žena hospitalizována, což způsobí úmyslné narození, aby se dítě zachránilo..

Jak podezření na patologii sami

Pro vlastní detekci zapletení pupeční šňůry musíte poslouchat chování dítěte uvnitř, zaměřit se na jeho pohyby a rytmus. Takže se zvýšeným pohybem plodu existuje možnost vážného zapletení a dítě se v tuto chvíli snaží osvobodit.

K tomu dochází s kritickým nedostatkem kyslíku pro dítě, které začíná pociťovat hrozbu udusení a pokouší se osvobodit se od své poslední síly. Během tohoto období se plod může převrátit a vyvolat prezentaci (pánevní, příčnou) - nesprávná poloha dítěte, během níž při narození nevychází s hlavou, ale s jinými částmi těla.

V případě extrémního nedostatku kyslíku - hypoxie, dítě ztrácí sílu na dodávce aktivních signálů, jeho pohyby budou pomalé a téměř nepostřehnutelné. Zejména po rychlé mobilitě dochází k prudkému zpomalení činnosti dítěte. To je jasný signál, že dítě je v nebezpečí..

Jak je diagnostikována patologie?

Detekce přítomnosti patologie probíhá během plánovaného průchodu ultrazvukem. Po stanovení patologie je naplánováno ultrazvukové vyšetření, které se provádí každý týden za účelem sledování chování dítěte.

Ve spojení s pravidelným ultrazvukem jsou předepsány další studie:

 • Dopplerovo mapování. Pro stanovení porušení krevního toku, tlaku na cévy pupeční šňůry, předepište průchod barevným Dopplerovým mapováním. Barevný obraz, který je získán po zabarvení, je položen na ultrazvukový obraz, díky kterému můžete vidět polohu všech tří cév, jejich stav a přítomnost krevních sraženin. Pomocí tohoto testu je možné sledovat směr průtoku krve v krevním řečišti a také určit přesný směr propletení.
 • Kardiotocografie. Pomocí tohoto testu je možné určit přítomnost hypoxie a sledovat srdeční frekvenci plodu. CGT je rutinní studie během těhotenství a je předepisována všem těhotným ženám po 33 týdnech těhotenství. Tento postup navíc pomáhá určit tón dělohy během porodu. V době zvýšené aktivity plodu se pomocí KGT stanoví reflex myokardu, to znamená, jak se zvýšila srdeční frekvence plodu. CGT však, stejně jako jiné postupy, poskytují přesnou diagnózu pouze ve spojení s jinými analýzami.
 • Trojrozměrné ultrazvukové vyšetření. Tato studie může být předepsána jako doplňková k určení stavu srdce plodu. Trojrozměrný echogram poskytuje kompletní obraz srdce k určení přítomnosti nebo nepřítomnosti patologií.

Wraparound metody

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu v první fázi těhotenství, až do 20 týdnů, neohrožuje zdraví matky a dítěte, proto lékaři nezasahují do přirozeného procesu těhotenství.

Pokud se v polovině gestačního období dítě samo nerozpadlo z pupeční šňůry, ale stav dítěte je stále stabilní, lékaři nadále sledují. Možná jmenování léků, které stimulují krevní oběh v uteroplacentální oblasti.

Pokud již v pozdějších fázích dojde k pevnému zapletení, které zvyšuje riziko oddělení placenty i nástup hypoxie plodu, bude žena hospitalizována a způsobí umělý porod..

Kromě pasivního pozorování si těhotná žena může pomoci i prováděním speciálních předkožních nápravných cvičení. Tato metoda je oficiálně schválena porodníky a týká se prenatální ultrazvukové diagnostiky..

Metoda spočívá v odbočení vlevo a vpravo z náchylné polohy s intervalem 10 minut. Pod tíhou vlastního těla mění plod, plovoucí v plodové vodě, polohu a uvolňuje se z pupeční šňůry. Tato pomocná metoda je účinná při 60-70%.

Není nutné provádět celou dobu těhotenství v sedě nebo ležení, naopak by do denní rutiny měly být zahrnuty každodenní procházky, gymnastika a plavání. Mobilní životní styl zabraňuje výskytu fyzické nečinnosti, při které je cítit neustálá svalová slabost v důsledku nedostatečné aktivity.

Po celou dobu těhotenství by se také žena měla zdržet špatných návyků, aktivního a pasivního kouření, protože kouření vyvolává zúžení krevních cév, pomalý krevní oběh a hladovění kyslíkem..

Co ohrožuje zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu

Velké procento zapletení šňůry nevede k vážným následkům a řešení těhotenství končí úspěšně. Ale v určitých kritických případech, kdy diagnóza potvrdila vícenásobné zapletení, existuje nebezpečí dětské hypoxie, chronické i akutní.

Plod nedostává dostatek kyslíku a nezbytných látek, což je způsobeno poškozením centrálního nervového systému dítěte s následnými komplikacemi, což vede k zpoždění vývoje před a po narození. V případě akutní hypoxie a absence naléhavých opatření na záchranu dítěte existuje šance na smrt plodu.

Zapletení pupečníkové šňůry, které je diagnostikováno jako těsné kolem krku plodu, také vytváří pravděpodobnost prenatálního odlupování placenty. Tento stav je doprovázen bolestmi břicha, krvácením, normální fungování srdeční frekvence plodu je narušeno..

Pokud se placenta odlupuje po ¼ části, plod se dostane do stavu akutní hypoxie, ale přesto může být zachráněn, ale pokud placenta odlupuje na polovinu, dítě zemře.

Funkce řízení práce

Někteří lékaři, když vidí anamnézu pacienta s upozorněním na patologii zapletení, kategoricky trvají na císařském řezu, protože je pravděpodobné, že pupeční šňůra bude zpřísněna v době narození. V ostatních případech pacient stále dostává souhlas s porodem přirozeně.

V tomto případě se pečlivě sleduje chování plodu během porodu:

 1. V procesu narození porodník neustále sleduje stav srdeční frekvence dítěte pomocí testu KGT.
 2. Ve druhé fázi porodu se zvyšuje riziko hypoxie, proto každé 3 minuty porodník pomocí porodního statoskopu kontroluje srdce dítěte.
 3. V přítomnosti vícenásobného zapletení může porodník provést epiziotomii - řez v porodním kanálu, aby obešel svalové kontrakce dělohy a získal plod pomocí kleští nebo vakuovou extrakcí.

Pokud dítě chodí správně, hlavu nejprve, s diagnostikovaným vícenásobným zapletením kolem krku, pak zkušený porodník dítě jednoduše osvobodí ze smyček na krku samostatně bez rizika pro novorozence..

Proč se maminka nemusí bát

Diagnóza patologie habituace je potvrzena u téměř 100% těhotných žen v prvních týdnech, avšak porod končí příznivě. O takové diagnóze často není nutné říkat budoucí matce, pokud není důvod se domnívat, že existuje riziko pro plod..

Lékaři se snaží nevytvářet půdu pro zbytečný stres u těhotné ženy, protože excitace nervového systému nutí tělo produkovat adrenalin a kortizol. Tyto hormony jsou přenášeny na dítě, což ho nutí k aktivním pohybům, což vyvolává více matoucí.

Mnoho žen, zejména těch, které mají v anamnéze jiné komplikace, aby udržely bezpečnost a stabilitu dítěte, nejsou informovány o šňůře kolem plodu. Žena by se neměla bát. Před narozením dítě nedýchá lehce a pupeční šňůra kolem krku neznamená přítomnost „oprátky“.

Procento těžkého porodu v patologii propletení je extrémně malé. A v tomto případě medicína dlouho rozhodla o metodách poskytování první pomoci.

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video na toto téma: propletení pupeční šňůry kolem krku plodu

Šňůra kolem krku plodu:

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu - příčiny a důsledky

Pupeční šňůra je šňůra, která spojuje plod s placentou matky. Pupeční šňůra obsahuje dvě pupeční tepny a pupeční žílu. Cévy přenášejí krev s metabolickými produkty obohacenými oxidem uhličitým na placentu matky. Krev obsahující prospěšné sloučeniny a kyslík vstupují do plodu žílou. V některých případech může dojít ke spletení pupeční šňůry kolem krku plodu, což komplikuje průběh porodu a někdy představuje hrozbu pro život a zdraví dítěte. Je třeba poznamenat, že u plodu není mačkání pupeční šňůry na krku nebezpečné, protože v prenatálním období nedochází k dýchání plic a nadřízených dýchacích cest. Nebezpečí je napětí pupeční šňůry vedoucí k oddělení placenty a stlačení cév uvnitř ní, což vede k akutní hypoxii a zadusení plodu..

Skutečné zapletení je situace, kdy je pupeční šňůra umístěna kolem krku plodu po dobu 360 stupňů nebo více.

Statistika

Frekvence jediného propletení krku plodu pupeční šňůrou je asi 20%, dvojnásobek - méně než 2,9%, trojnásobek - 0,6%. Maximální zapletení popsané v literatuře je 9krát. Pokud se hypoxie plodu vyskytuje v 50% případů, je příčinou zapletení šňůry. Ve 3% případů je patologie příčinou úmrtí dítěte během porodu.

Důvody k bydlení

Příčinou zapletení je nejčastěji dlouhá pupeční šňůra. Obvykle je délka pupeční šňůry 50–70 cm. Při délce šňůry větší než 80 cm se pravděpodobnost patologie několikrát zvyšuje.

Další příčinou je chronická hypoxie plodu, která je běžně pozorována u kuřáckých matek..

Nikotin obsažený v cigaretách přispívá ke zúžení cév placenty a plodu, zhoršuje fetoplacentální průtok krve. Plod nepřijímá kyslík v dostatečném množství, stresové hormony - adrenalin a kortizol se začnou uvolňovat do krve, což vede ke vzniku neklidných chaotických pohybů dítěte a přispívá k zapletení pupeční šňůry kolem kmene a krku. Chronická fetální hypoxie se může objevit u některých onemocnění matky, jako je diabetes mellitus, trombofilie, preeklampsie, hypertenze.

Predispozičními faktory jsou polyhydramnie a častý stres matky. Stresové hormony pronikají pupeční šňůrou přes pupeční šňůru do krevního řečiště plodu, což má za následek mobilitu dítěte s polyhydramniemi, což může zmást pupeční šňůru.

Běžné mýty o výskytu propletení, když se matka věnuje gymnastice nebo domácím úkolu zvedáním rukou, úpletů, nemají žádné ospravedlnění.

Klasifikace zapletení šňůry:

 • zamotání krku:
  • neúplný (méně než 360 stupňů);
  • plný:
   • plný:
   • jednou;
   • dvojnásobek;
   • násobek;
 • zamotání těla;
 • zamotání končetin;
 • kombinované zapletení (několika oblastí).

Příznaky zapletení šňůry

Během těhotenství nedochází k zamotání šňůry klinicky. Během porodu dochází ke změnám stavu plodu. S jediným zapletením dochází k porodu obvykle příznivě a bez komplikací. Možná krátkodobé zvýšení srdeční frekvence plodu ve druhé fázi porodu (během pokusů), kdy dojde k zoubkování.

Při opakovaném zapletení se může objevit akutní fetální hypoxie (nedostatek kyslíku). Vyskytuje se díky relativnímu zkracování pupeční šňůry. V pupeční šňůře je výrazné napětí, zúžení lumenu krevních cév, akutní nedostatek kyslíku. Tento stav ohrožuje život plodu. Riziko se zvyšuje kombinací zapletení s jinými patologiemi (oligohydramnios, štíhlá a nevyvinutá pupeční šňůra, přítomnost pravého uzlu pupečníku).

Jednou z komplikací při porodu v důsledku nadměrného napětí šňůry může být předčasné placentární přerušení..

V nepřítomnosti patologie je placenta oddělena od dělohy nějaký čas po narození dítěte. Se zapletením dochází k relativnímu zkracování pupeční šňůry, protahuje se, dochází k tažení placenty. Během jednoho z pokusů může dojít k abrazi placenty, což vede k akutní fetální hypoxii a smrti.

Pokud je při porodu zachováno vícenásobné zapletení pupeční šňůry, může dojít k extenzorovým pozicím hlavy plodu. Ovoce obvykle prochází porodním kanálem se zadní částí hlavy, to znamená s minimální velikostí obvodu hlavy. Současně má hlava mírně ohnutou polohu. Pohyby pupeční šňůry na krku plodu brání této flexi. Výsledkem je, že dítě prochází porodním kanálkem s korunou hlavy, čela nebo obličeje, což přispívá k úrazům matky (praskliny děložního hrdla, vagíny, perineum) a poškození krční páteře u dítěte.

Diagnostika zamotání kabelů

Velice důležitá je sbírka anamnézy. Pravděpodobnost rozvoje patologie pupečníkové šňůry se zvyšuje, pokud již bylo v předchozím těhotenství pozorováno kroucení.

Hlavní diagnostickou metodou je ultrazvukové vyšetření provedené po 12. týdnu těhotenství. Nejčastěji je zapletení detekováno při třetím povinném ultrazvukovém vyšetření (ve 32. týdnu těhotenství). Lékař vyhodnotí přítomnost zapletení, určí, zda je plný nebo ne, počet zatáček, těsný nebo volný. Jediné těsné balení často zmizí před porodem.

Pro stanovení frekvence zapletení se provádí Dopplerometrie, při které je vizualizován průtok krve plodu a placenty.

Dopplerovské barevné mapování se provádí také ve složitých diagnostických případech, kdy není možné přesným ultrazvukem přesně určit, zda existují kroucení nebo smyčky pupeční šňůry jednoduše umístěné vedle krku plodu.

Chronická fetální hypoxie může být nepřímým příznakem zapletení. Po 32. týdnu těhotenství (a podle indikací dříve) se provádí kardiotocografie (CTG). Během CTG se počítají pohyby plodu a stanoví se srdeční frekvence. Při hypoxii během CTG se stanoví časté epizody poklesu srdeční frekvence.

Ošetření stanovišť

Není možné rozmotat smyčky pupeční šňůry u plodu. Léčba spočívá v přísné kontrole plodu, prevenci placentární nedostatečnosti a hypoxie, stanovení optimálního období a způsobu porodu.

V případě zamotání jediného kabelu nejsou přijata žádná další opatření. Při dvojím zapletení se ženám doporučuje provádět kardiotocografii (CTG) jednou za 7-10 dní. CTG umožňuje včasné stanovení hypoxie plodu a provedení příslušných opatření. Vícenásobné zapletení je indikací pro prenatální hospitalizaci na oddělení patologie těhotenství pro intenzivní denní sledování stavu plodu, načasování a stanovení způsobu porodu. Pokud existuje chronická hypoxie plodu, mohou být předepsány speciální léky na ochranu nervového systému před poškozením a na zlepšení průtoku krve. S rozvojem akutní fetální hypoxie se provádí nouzový císařský řez bez ohledu na gestační věk. V jiných případech závisí načasování porodu na stavu plodu, na výskytu komplikací (například retardace růstu plodu u chronické hypoxie)..

Během porodu, je-li provázeno šňůrou, je CTG prováděno každých 30 minut během kontrakcí a po každém pokusu.

V případě, že srdeční frekvence přesáhne normu v prvním období porodu (během porodu), provede se nouzový císařský řez (s malým otvorem děložního čípku) nebo stimulace oxytocinem (s otvorem větším než 8 cm). Pokud jsou porušení zjištěna ve druhé periodě (během pokusů), použije se epiziotomie (perineální pitva). Po narození hlavy je úkolem lékaře uvolnit krk dítěte z smyček pupeční šňůry, aby se zabránilo narušení napětí a krevního toku.

Prognóza a prevence

Strach z propletení pupeční šňůry kolem krku plodu je velmi přehnaný. Jediné zapletení s nízkou hustotou se u porodu vyvíjí u 30% žen a žádným způsobem neovlivňuje práci a zdraví dítěte..

Jediné zapletení v nepřítomnosti jiné patologie není indikací císařského řezu.

Prevence zapletení je prevence hypoxie plodu. Těhotná žena by měla dodržovat režim, vyhýbat se stresu, přestat kouřit, trávit více času venku. Podle svědectví může lékař předepsat léky, které zlepšují průtok krve dělohy.

Zapletení pupečníku: příčiny, diagnostika, důsledky, prevence

Těhotenství je krásný, ale komplexní stav ženy. V tomto článku se pokusím co nejvíce pokrýt jeden z problémů týkajících se zdraví nenarozeného dítěte - propletení pupeční šňůry. Co je to zauzlení pupečníkové šňůry? Proč dochází k zamotání kabelů a jak je diagnostikovat? Jaké jsou důsledky zapletení pupeční šňůry a lze jí zabránit?

Zamotání pupeční šňůry, jak se to stane?

Nejběžnějšími mýty týkajícími se těhotenství jsou zákaz pletení, který je vnímán jako důvod přispívající k propletení dítěte pupeční šňůrou, jakož i zákaz zvedání paží těhotné ženy vysoko. Tato tvrzení nemají nic společného s realitou. Pojďme to přijít v pořádku.
Nejprve musíte pochopit, co je pupeční šňůra.

Pupeční šňůra (funiculus umbilicalis), synonymum pro pupeční šňůru, je šňůra spojující pupeční šňůru plodu s placentou a obsahující pupeční cévy (2 tepny a 1 žíla), které slouží k výživě a dýchání plodu (Velká lékařská encyklopedie).

Normálně je délka pupeční šňůry od 40 do 60 cm, tloušťka je 2 cm. Někdy však může být délka pupeční šňůry 70 nebo více centimetrů, jednou z komplikací v důsledku přítomnosti takové dlouhé pupeční šňůry je propletení plodu. Kromě toho mohou polyhydramniy sloužit jako faktor predisponující k propletení pupeční šňůry, protože s tím má dítě příležitost aktivně manévrovat v žaludku matky.

Zapletení pupečníku jako patologie je docela běžné. Může to být jiné povahy. Rozlišují se následující typy propletení kabelů:

 • jedno (jedno otočení) - více (dvě nebo více otočení);
 • není těsný - těsný;
 • izolovaný (kolem jedné části těla) - kombinovaný (kolem několika částí těla, například kolem krku a nohou).

„Nejčastějším v porodnické praxi je jediné, těsné zapletení kolem krku dítěte. Toto zapletení nepředstavuje nebezpečí pro dítě, na rozdíl od vícenásobného těsného zapletení.

Diagnostika zamotání kabelů

Aby se zjistilo zapletení pupeční šňůry těhotné ženy, provádí se řada studií: nejprve kardiotocografická studie (CTG - registrace srdečních rytmů a pohybů) plodu, během níž se zjistí pravděpodobné příznaky problému. Poté se provede ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk), během kterého se vyjasní předpoklad o přítomnosti pupečních šňůr v krku plodu. Mnohonásobnost zapletení je stanovena barevným Dopplerovým mapováním.

„Nejpřesnější metodou při studiu stavu toku krve uteroplacentální a fetální placenty je Doppler.

Tyto výzkumné metody umožňují analyzovat rychlost průtoku krve v pupeční šňůře, stanovit fetální puls, přítomnost nebo nepřítomnost hypoxie. Celý komplex těchto studií provádí těhotná žena opakovaně, protože dítě je před narozením v neustálém pohybu a spletení může zmizet..

Důsledky propletení pupeční šňůry

Nejběžnějším důsledkem zapletení šňůry je výskyt narušení průtoku krve, což může vést k narušení vývoje plodu. Také silné stlačení krku nebo končetin může způsobit problémy s dodávkou krve do tkání dítěte..

„Kromě toho může placenta kvůli silnému napětí pupeční šňůry předčasně odlupovat, což povede k akutnímu utrpení plodu a předčasnému porodu..

Pokud v době narození studie potvrdí přítomnost propletení, je to základ pro stanovení specifické taktiky vedení porodu.

„V případě, že je diagnostikováno vícenásobné těsné ovinutí kolem krku dítěte (po období 37 týdnů), jedná se o indikaci k rychlému porodu, protože to výrazně zvyšuje riziko hypoxie a dokonce i zadušení plodu během porodu..

Jak zabránit zapletení

Je smutné, ale musíme připustit, že prakticky neexistují žádné metody úředně schválené medicínou nebo praxí, které by zabránily zapletení šňůry. Nastávající matka ani lékaři nemohou udělat nic pro to, aby vytvořenou smyčku odstranili z kterékoli části těla dítěte, když je v lůně..

Nezoufejte a nepropadejte panice. Je třeba si uvědomit, že dítě je schopné samostatně se zaplétat do pupeční šňůry i rozmotat se.

„Dodržování obecných doporučení - chůze, vyhýbání se různým stresům, se může příznivě odrazit, a to i z hlediska zamezení zamotání kabelů. To pomáhá eliminovat / snižovat nitroděložní hypoxii u dítěte, což znamená, že zabraňuje nadměrné aktivitě dítěte, v důsledku čehož může dojít ke spletení.

Jaké nebezpečí leží za zapletením pupeční šňůry?

Pupeční šňůra je doslova tepnou života pro dítě rostoucí v lůně. Díky tomu dostává výživu a kyslík, komunikuje s hmotou. Ale ona se pro něj může změnit v laso.

Tento stav se nazývá zapletení a popisuje situaci, kdy pupeční šňůra (pupeční šňůra) pohltí tělo dítěte, končetiny nebo krk. Proč se to stane, jak nebezpečné je zapletení pupeční šňůry a zda tomu lze zabránit?

Co je to pupeční šňůra??

Toto je specifická formace, která spojuje tělo rostoucí v lůně s placentou. Průměr šňůry je poměrně velký (u novorozence asi 2 cm). Skládá se z:

 • ze speciální tkaniny - želé Warton, která vytváří obal pro cévy;
 • 2 tepny;
 • 1 žíly (zpočátku existují dvě, ale jedna z nich se vyhladí);
 • žlučovod;
 • Urachus (kanál močového měchýře).

Normálně je délka pupeční šňůry proměnnou hodnotou. Je v rozmezí 40 - 70 cm, ale mohou zde být i odchylky. Pupeční šňůra může být:

 • krátké - 40-55 cm;
 • normální délka - 56-70 cm;
 • dlouhý - více než 70 cm.

Patologie vyžadující chirurgický výdej je považována pouze za velmi krátkou pupeční šňůru, která neumožňuje plodu normálně se pohybovat podél porodního kanálu. Při nadměrném prodloužení délky šňůry se zvyšuje riziko vzniku uzlů pupečníku a překrývání. Ale pokud se netvoří, porod nastane přirozeně.

Co je zapletení. Klasifikace

Zapletení se nazývá překrývání pupeční šňůry na těle plodu, jeho krku nebo končetinách. Klasifikace zapletení:

 • podle počtu smyček (1,2,3krát nebo více);
 • kompresním poměrem: těsný a volný (ne těsný);
 • podle počtu částí plodu zachycených ve smyčkách: izolované, kombinované.

S izolovaným přesahem smyček pokrývají jednu část těla: krk, končetinu nebo kmen. S kombinovaným zapletením pokrývají smyčky krk a kmen, krk a končetiny, několik končetin, několik končetin a kmen.

Překrývání nevede vždy k vážným následkům pro dítě. Musíte však pochopit, že čím více smyček zakrývá tělo dítěte, čím těsnější je překrytí, tím vyšší je riziko komplikací. Je zvažováno nejméně nebezpečné jednorázové zapletení, které často nemá vážné důsledky..

Diagnostika

Moderní medicína má ve svých arzenálních technikách, které vám umožní objevit tuto patologii v té době a rozhodnout se pro optimální způsob doručení. Hlavní diagnostické metody jsou:

 • ultrazvukové vyšetření;
 • Ultrazvuk s dopplerovským efektem;
 • CTG (tato studie je informativní od 32 týdnů).

Včasné vyšetření vám umožní určit přítomnost samotného klína i jeho účinek na průtok krve v systému děloha-placenta-plod. To umožňuje učinit kompetentní rozhodnutí o způsobu doručení.

Zapletení může být stanoveno již od 16. týdne těhotenství, ale často se často dítě „dostane“ z pupečních smyček. Od 32 týdnů tento jev přitahoval zvláštní pozornost porodníků..

Příčiny tohoto jevu

Proč existuje jednoznačně jednoznačný nikdo neodpoví. K tomu přispívá řada faktorů. A soubor nehod, který vede k tomu, že rukojeť nebo noha dítěte rostoucího v lůně je zapletena do smyček pupeční šňůry. Hlavní důvody jsou zvažovány:

To neznamená, že všechny děti, které jsou spojeny příliš dlouhou pupeční šňůrou se svou matkou, jsou odsouzeny k tomu, že trpí překrýváním jejích smyček. Stejně jako normální délka pupeční šňůry nezaručuje absenci zapletení.

Mezi další faktory, které vedou k překrývání smyček pupeční šňůry na těle dítěte, patří všechny momenty, které přispívají ke zvýšení jeho aktivity:

 1. Jíst kořenitá a kořenitá jídla, čokoládu, kávu a další vzrušující jídla.
 2. Emocionální výbuchy v matce, aktivace jejího dítěte.
 3. Intrauterinní hypoxie způsobená řadou faktorů (anémie matek, nedostatek kyslíku, způsobená nepřítomností procházek na čerstvém vzduchu, placentární nedostatečností, částečným oddělením placenty atd.).

To jsou nejčastější důvody, mohou existovat i jiné. Například otrava léky nebo dehydratace matky.

Hlavní nebezpečí

Dnes se drtivost s pupečními smyčkami těla dítěte nepovažuje za patologii ani za součást průběhu těhotenství a porodu. Nejčastěji se zaznamenává drtivost s jednou neuzavřenou smyčkou krku dítěte. V tomto případě bude dozor těhotné ženy porodníkem o něco přísnější.

Tento jev je pro porodníka spíše bolest hlavy, než pro dítě v matčině lůně. Už dvojí zapletení, zvláště těsné nebo kombinované, však již představuje hrozbu. Co ohrožuje překrývání pupečních smyček rostoucímu tělu?

Hlavní důsledky jsou:

 • hypoxie plodu způsobená kompresí cév pupeční šňůry s těsným nebo vícenásobným zapletením končetin plodu, jeho těla nebo krku. Nejčastěji k takové kompresi dochází během porodu;
 • jestliže normální nebo krátká pupeční šňůra pohltí krk nebo končetiny plodu, je možné nadměrné napětí pupeční šňůry a zúžení lumenu cév, které živí rostoucí tělo. To také způsobuje hladovění plodu kyslíkem;
 • ostré zastavení toku krve, což pro plod znamená výživu a kyslík. To může způsobit intrauterinní smrt dítěte;
 • generická asfyxie, je charakterizována porušením srdečního rytmu, cyanotickou kůží, petechií v obličeji a krku, potížemi s dýcháním;
 • placentární narušení, které může zahrnovat operativní doručení dříve, než bylo naplánováno.

Důsledky překrývající se pupeční šňůry mohou být velmi závažné. Obzvláště pokud se jedná o trojnásobné a pevnější nebo kombinované zapletení. Pokud je detekována po 37 týdnech, může to být příčinou císařského řezu.

Více než 20% nastávajících matek je diagnostikováno dvojitým zapletením kolem krku plodu po 32 týdnech. Lash pupeční šňůry krku dítěte děsí rodiče více než překrývání těla nebo končetin. Nezapomeňte však, že dítě vyvíjející se v jejím lůně nedýchá snadno.

Nebezpečí není překrývání krku, ale drcení pupečních cév. K tomu může dojít bez ohledu na to, kde je vytvořena smyčka. Pokud nedojde k akutní hypoxii po 37 týdnech, bude těhotné ženě předepsáno druhé ultrazvukové vyšetření. Bude se také řešit potřeba císařského řezu..

Prevence

Péče o matky, které si uvědomují nebezpečí propletení dítěte, mají zájem o to, zda lze tomuto jevu zabránit. Žádné kroky ze strany matky nemohou zaručit absenci pupeční šňůry na krku jejího dítěte, ale správné chování může riziko výrazně snížit. Všechno musí být učiněno tak, aby nebyl nuten plod aktivně bojovat, například:

 • zabránit STI před těhotenstvím;
 • odmítnout špatné návyky;
 • jíst zdravá jídla, opouštějící stimulační potraviny a energetické nápoje;
 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • zapojit se do povolené gymnastiky a plavání (po dohodě s porodníkem).

Mýty o tom, že pletení má základ pro tvorbu pupečních smyček, jsou neopodstatněné. Kromě běžných cvičení pro těhotné ženy není poskytována speciální gymnastika. Pro budoucí matku není hlavní věcí panikařit a vést zdravý životní styl.

Moderní medicína má dostatečný arzenál nástrojů k zajištění normálního porodu (přírodního nebo umělého) a narození zdravého dítěte ve většině těhotenství se zapletením.

Doporučujeme také sledovat následující video:

Zamotání pupeční šňůry

Autor materiálu

Popis

Zapletení pupečníkové šňůry - porodnická patologie, která je doprovázena obalením pupeční šňůry kolem krku, trupu nebo nohou plodu.

Pupeční šňůra poskytuje spojení mezi plodem a placentou. Obsahuje jednu žílu, kterou protéká arteriální krev z placenty do plodu, a dvě tepny, kterými protéká žilní krev z placenty do placenty.

Podle statistik je spletení plodu diagnostikováno u každých 4-5 žen. Nejčastěji jsou smyčky pupeční šňůry lokalizovány kolem krku plodu.

Rozlišují se následující provokativní faktory:

 • fetální hypoxie. Tento stav může způsobit jakoukoli extragenitální patologii matky. U žen trpících anémií s nedostatkem železa se často vyskytuje hypoxie plodu. Kvůli nedostatku kyslíku začne plod aktivně pohybovat, což přispívá k jeho zapletení do smyček pupečníkové šňůry.
 • polyhydramnios. V tomto případě se v dutině dělohy vytvoří velké množství prostoru, což vytváří příznivé podmínky pro aktivní pohyb plodu, v důsledku čehož se zaplete do pupeční šňůry. Je třeba poznamenat, že propletení plodu pupečníkovou šňůrou je také možné s nedostatkem místa v dutině dělohy. V takové situaci je pupeční šňůra náchylná k nezávislé tvorbě smyček, které jsou umístěny kolem krku, trupu nebo nohou plodu..
 • často propletení plodu pupeční šňůrou je diagnostikováno s délkou pupeční šňůry přesahující 70 cm. Tato délka přispívá k tvorbě smyček, do kterých se plod samo o sobě klouže.
 • genetická predispozice;
 • přítomnost špatných návyků u nastávající matky (kouření, pití alkoholu nebo drog);
 • systematický stres. Skutečnost je taková, že psychoemotivní stresy, které se týkají těhotné ženy v určité frekvenci, přispívají ke zvýšení hladiny adrenalinu v krvi, což také zvyšuje riziko výskytu dotyčné porodnické patologie..

Umbilické zapletení plodu v pozdních stádiích těhotenství může vyvolat rozvoj takových závažných komplikací, jako je předčasné placentární abrupce, hypoxie nebo fetální zadušení. Zpravidla dochází k předčasnému placentárnímu odtržení během zapletení pupečníkové šňůry, pokud je pupečníková šňůra dlouhá méně než 40 cm. Na druhé straně dochází k hypoxii plodu, když se pupeční šňůra proplétá, jejíž délka je větší než 70 cm, protože tato délka vytváří příznivé podmínky pro tvorbu vícečetných druh zapletení, který má méně příznivou prognózu.

Příznaky

Když je plod propleten pupeční šňůrou, matka si nevšimne výskytu patologických příznaků, podle kterých se neobrací na specialistu o pomoc. V některých případech si žena všimne zvýšené aktivity plodu. Během auskultace srdečního rytmu plodu může matka detekovat prudké zvýšení frekvence.

V závislosti na počtu smyček se rozlišují následující formy zapletení kabelů:

 • singl, ve kterém je jedna smyčka lokalizována kolem anatomických částí plodu;
 • více, ve kterých jsou detekovány dvě smyčky nebo více. Tato forma propletení kabelů je zase rozdělena do následujících typů:
  • izolované vícenásobné zapletení - smyčky jsou umístěny kolem jedné anatomické oblasti;
  • kombinované vícenásobné zapletení - smyčky jsou umístěny kolem několika anatomických oblastí, například jedna smyčka je umístěna kolem krku plodu, druhá je kolem těla.

Kromě toho rozlišujte mezi těsným a neuzavřeným propletením plodu pupeční šňůrou. Nejpříznivějším je těsné zapletení, ve kterém 90% žen má úspěšný porod bez rozvoje komplikací. Úzké provázání šňůry ohrožuje vývoj akutní hypoxie a udušení plodu, protože krevní cévy jsou rozdrceny, následuje zastavení krevního oběhu.

Dojde-li k propletení plodu pupečníkovou šňůrou v gestačním věku nepřesahujícím 32 týdnů, ve většině případů dojde k nezávislému odstranění spletence. Bohužel se to však v pozdějším stadiu těhotenství stává nemožným, protože se zmenšuje volný prostor v děložní dutině..

Diagnostika

Jak víte, každá těhotná žena v různých gestačních obdobích se podrobuje 3 screeningovým ultrazvukům, které umožňují posoudit stav vyvíjejícího se plodu, jakož i placentu, pupeční šňůru, plodovou vodu, dělohu a její přívěsky. Od 14. týdne těhotenství odhaluje ultrazvuková vyšetření takové porodnické patology, že propletou plod pupeční šňůrou. Studie objasňuje počet smyček pupeční šňůry a jejich umístění. Je důležité si uvědomit, že v raných stadiích těhotenství je možné samostatně eliminovat zapletení pupeční šňůry, protože v děložní dutině je dostatek volného místa pro pohyb plodu. Je-li později diagnostikováno propletení pupeční šňůry, je třeba pečlivě sledovat stav matky a plodu.

Po detekci zapletení plodu na ultrazvuku se provede Dopplerovo mapování, které vám umožní vizualizovat rychlost zapletení a směr průtoku krve cévami. K odlišení šňůry od skutečného uzlu se používá trojrozměrné ultrazvukové vyšetření, které umožňuje použití ultrazvuku k získání podrobného obrazu plodu ve třech projekcích. Tato studie nejen vyhodnocuje umístění pupeční šňůry, ale také pomáhá diagnostikovat nitroděložní malformace.

Pro posouzení stavu plodu se provádí dopplerometrie - ultrazvuková diagnostická metoda, která vám umožní vyhodnotit charakteristiky průtoku krve v cévách plodu, placentě a děloze. Pomocí dopplerometrie je možné stanovit přítomnost fetální hypoxie, což je zvláště důležité, pokud dojde k propletení pupeční šňůry. K hodnocení fungování kardiovaskulárního systému plodu se používá kardiotocografie (CTG). Tato studie dynamiky hodnotí dva ukazatele: srdeční frekvenci plodu a kontrakce dělohy. Příznakem nedostatku kyslíku (hypoxie) je snížení srdeční frekvence plodu během pohybu.

Léčba

Jak je známo, zapletení pupečníkové šňůry v časném těhotenství často končí nezávislým odstraněním zapletení. U pozdního těhotenství je však tento jev mimořádně vzácný, protože volný prostor v děložní dutině je výrazně snížen, což je překážkou pro samovolnou eliminaci spletence..

Léky se obvykle nepoužívají. Ve výjimečných případech jsou předepisovány léky, které zlepšují průtok krve děložním placentem, a vitamín-minerální komplexy, které ve svém složení obsahují spektrum stopových prvků nezbytných pro normální fungování ženského těla.

Způsob dodání do značné míry závisí na formě zapletení šňůry. Kromě toho se bere v úvahu celkový stav těhotné ženy a plodu. Při spojování jediného kabelu je zpravidla indikováno přirozené narození. Při řízení porodu se provádí pečlivé sledování srdeční frekvence, protože pokles srdeční frekvence plodu je známkou pro urychlené doručení. Při narození je pupeční šňůra odstraněna z krku dítěte, jakmile hlava prochází porodním kanálem. Pokud se vyskytnou známky hypoxie plodu, provede se nouzový císařský řez. Císařský řez se provádí plánovaným způsobem s těsným vícenásobným zapletením plodu pomocí pupeční šňůry. Fyziologická práce je v tomto případě přísně zakázána, protože při kontrakcích dochází ke zúžení cév, což vede k hypoxii plodu. Je důležité si uvědomit, že těsné vícenásobné zapletení pupeční šňůry může přispět k předčasnému oddělení placenty, což je také hrozící stav. Aby se předešlo této komplikaci, je v 37. týdnu těhotenství plánována hospitalizace ženy s následným porodem pomocí císařského řezu..

Léky

Ve většině případů se při zvažované porodnické patologii léky nepoužívají. Ve výjimečných situacích jsou předepisovány léky, které zlepšují průtok krve děložním placentem a vitamín-minerální komplexy.

Ke zlepšení uteroplacentálního průtoku krve lze použít následující skupiny léčiv:

 • léky, které pomáhají uvolňovat svaly dělohy (tocolytics). Tato léčiva v minimálních dávkách snižují vaskulární rezistenci na úrovni malých tepen, což vede ke zvýšenému průtoku krve uteroplacenty. Stojí za zmínku, že na pozadí užívání tocolytik u těhotné ženy se může srdeční frekvence výrazně zvýšit, a proto jsou předepsány další prostředky, aby se zabránilo rozvoji tachykardie;
 • antispasmodická léčiva (papaverin, drotaverin). Tato léčiva mají vazodilatační účinek a také snižují periferní vaskulární rezistenci. Zpravidla jsou antispasmodika dobře tolerována, nežádoucí reakce, které se vyskytnou během jejich podávání, jsou vzácné;
 • periferní dilatátory (pentoxifylin). Kromě svého hlavního vazodilatačního účinku zlepšují periferní vazodilatátory reologické vlastnosti krve a její oběh v malých kapilárách. Během podávání se mohou objevit následující nežádoucí účinky: bolest hlavy, závratě, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, celková slabost.

Vitaminové a minerální komplexy jsou předepsány pro celkové posílení ženského těla. V současné době nabízí farmakologický trh řadu jmen komplexů vitamínů a minerálů, které zahrnují speciálně vybranou kombinaci vitamínů a minerálů, která vyhovuje potřebám těla těhotné ženy..

Lidové léky

Samozřejmě neexistuje alternativní medicína, která by mohla ovlivnit spletení plodu s pupeční šňůrou. Existují však preventivní opatření, jejichž dodržování výrazně snižuje riziko zapletení. Nejprve se těhotným ženám doporučuje, aby se vyhýbaly stresovým situacím, negativním vlivům faktorů prostředí, včetně rizik z povolání. Kromě toho by mělo být konzumováno dostatečné množství zeleniny a ovoce, které jsou obohaceny vitamíny a minerály nezbytnými pro normální fungování ženského těla. Je také důležité vzdát se špatných návyků: kouření, pití alkoholu a drog. Nezapomeňte na pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, cvičení v terapeutické gymnastice. Pro těhotné ženy existuje speciální fyzioterapeutické cvičení, které zahrnuje speciálně navrženou sadu cvičení, která připravují ženské tělo k porodu. Tato cvičení posilují svaly přední břišní stěny a pánevního dna, zlepšují fungování kardiovaskulárního a dýchacího systému, snižují riziko hypoxie plodu a významně zlepšují celkovou pohodu těhotné ženy. V mnoha případech jsou také předepsána dechová cvičení, která příznivě ovlivňují stav plodu..

Kromě toho musíte pečlivě dodržovat všechna doporučení svého lékaře. V žádném případě nemůžete ignorovat dodávku laboratorních testů a instrumentálních vyšetření, která jsou předepsána k posouzení zdravotního stavu nastávající matky a včasného odhalení porodnické patologie.

Články O Neplodnosti