Hlavní Zdraví

Těhotenství deprese

Deprese je závažné duševní onemocnění charakterizované snížením nálady a neschopností prožít pozitivní emoce. K podobnému stavu často dochází během těhotenství i v období po porodu. Deprese nezjištěná včas může způsobit vážné duševní poruchy a významné zhoršení kvality života..

Příčiny a rizikové faktory

Podle statistik je deprese u žen třikrát častější než u zástupců silné poloviny lidstva. To je částečně způsobeno větší emocionalitou žen a tendencí krásných žen hluboce prožívat jakékoli události, které se s nimi vyskytnou. Ve skutečnosti za rozvoj deprese neodpovídá ani zvýšená emocionalita žen, ale to, jak souvisí emoce s fungováním endokrinního systému. Častý výskyt deprese ve spravedlivém sexu je vysvětlen zvláštnostmi produkce hormonů a změnou jejich koncentrace v různých obdobích života..

Těhotenství je časem významných změn v endokrinním systému žen. V těle budoucí matky zuří skutečná hormonální bouře. Není divu, že mnoho žen zažívá příznaky deprese v očekávání dítěte. Podle statistik až 15% těhotných žen a šestinedělí trpí depresí různé závažnosti.

Rizikové faktory pro rozvoj deprese během těhotenství:

 • zvýraznění charakteru: emoční vzrušivost, tendence k násilným zážitkům, hysterie;
 • osobnostní rysy: únava, melancholie;
 • přítomnost depresivních poruch před těhotenstvím;
 • depresivní poruchy v bezprostřední rodině (vysoká pravděpodobnost dědičného přenosu choroby);
 • nechtěné těhotenství;
 • těhotenství s komplikacemi;
 • nepříznivé podmínky v rodině, v práci, v prostředí;
 • závažné psychoemotivní otřesy během těhotenství;
 • potřeba dělat těžkou fyzickou nebo duševní práci během čekání na dítě;
 • obtížná finanční situace, problémy s bydlením a další podobné aspekty;
 • strach z nadcházejícího porodu.

Přítomnost deprese před těhotenstvím je vážným rizikovým faktorem pro vývoj takovéhoto stavu v očekávání dítěte. Pravděpodobnost opětovného výskytu deprese se zvyšuje, pokud žena současně odmítla specifickou terapii nebo nedokončila průběh léčby. Všechny ženy s depresí musí plánovat těhotenství pouze v období remise a stabilního emočního stavu. Před počátkem dítěte je nutné podstoupit vyšetření psychoterapeutem.

Není vždy možné zjistit přesnou příčinu deprese. Je pochopitelné, pokud se na pozadí silných pocitů vyskytne depresivní nálada a další příznaky (například v případě smrti příbuzného, ​​nemoci jednoho z členů rodiny, vážných problémů v práci a v jiných oblastech života). Ale co když deprese nastane bez zjevného důvodu, na pozadí úplné vnější pohody? V takovém případě by se příčina měla hledat podle jejich vlastních pocitů a pocitů. Deprese se často vyskytuje s vysokými očekáváními od těhotenství a také s prudkou změnou životního stylu během tohoto období. Zkušený psychoterapeut pomůže pochopit příčiny tohoto stavu a dostat se z něj s minimální ztrátou..

Příznaky

Rozpoznání prvních příznaků deprese během těhotenství je docela obtížné. Žena, která rodí dítě a bez jakýchkoli patologických poruch, se stává úzkostlivou, podrážděnou a nadměrně emotivní. Její nálada se neustále mění, chce se bez důvodu smát a pak brečet. Mnoho nastávajících matek v raných stádiích těhotenství, stejně jako před samotným narozením, má nižší náladu, poruchy a rozvíjí se nespavost. Tento stav je považován za zcela normální a je způsoben vznikem dominantního těhotenství v centrálním nervovém systému..

Přirozená emotivita těhotné ženy brání včasné detekci prvních příznaků deprese. Nastávající změny v psychice jsou často připisovány obvyklé únavě spojené s porodem dítěte. Propadnutí deprese na dlouhou dobu není považováno za důležité, což velmi komplikuje diagnostiku a narušuje včasné poskytování kvalifikované péče.

Příznaky úzkosti naznačující pravděpodobný vývoj deprese:

 • nepřiměřený pocit smutku;
 • prodloužená depresivní nálada nebo apatie;
 • neschopnost zažít pozitivní emoce;
 • výrazná ztráta síly, letargie;
 • pocit bezmoci a marnosti;
 • podrážděnost a slza;
 • snížená nebo úplná nedostatečná chuť k jídlu (nebo naopak zvýšená chuť k jídlu jako touha „uchopit“ problém);
 • snížené libido;
 • neochota komunikovat s manželem, dětmi, blízkými příbuznými a přáteli;
 • poruchy spánku (nespavost nebo zvýšená ospalost, inverze spánku, časté noční můry);
 • ignorování nepříjemných pocitů ve vlastním těle, odmítnutí starat se o své zdraví;
 • výskyt nejasné bolesti v různých částech těla bez zjevného důvodu;
 • myšlenky na smrt, sebevražedná nálada.

Deprese by měla být podezřelá, pokud těhotná žena má 5 nebo více příznaků z tohoto seznamu. Pokud příznaky deprese přetrvávají dva nebo více týdnů, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Deprese v časném těhotenství

V prvním trimestru dochází k depresi hlavně u nechtěného a náhlého těhotenství. V této situaci žena nechce přijmout změny ve svém životě, ale z nějakého důvodu nemůže mít potrat. Takový rozpor nepřispívá k dobré náladě a za určitých podmínek může způsobit depresi.

K depresi také dochází při žádoucím těhotenství uprostřed vážného emočního otřesu. Impulsem pro rozvoj nemoci může být nemoc nebo smrt blízkých příbuzných, manžel / manželka opouštějící rodinu, potíže v práci, propouštění nebo vážné finanční problémy. Radost z očekávání zázraku není schopna překonat problémy, které vyvstaly, což nevyhnutelně ovlivní psychoemocionální stav budoucí matky a může vést také k depresi..

V prvním trimestru těhotenství je poměrně obtížné rozpoznat příznaky deprese, během které dochází k přirozené inhibici nervové aktivity. Existuje slabost, často spojená s toxikózou, dochází k apatii, je cítit ztráta síly. Pro mnoho žen jsou také charakteristické změny nálady, slzy, podrážděnosti, ospalosti. Pouze zkušený odborník v osobní konzultaci dokáže odlišit přirozený stav nervového systému v časném těhotenství od prvních příznaků deprese.

Deprese v pozdním těhotenství

Ve druhé polovině těhotenství je deprese nejčastěji spojena se strachem z nadcházejícího porodu. Podobný stav se vyskytuje hlavně u prvorozených žen. Důvodem deprese během opakovaného těhotenství může být obtížné předchozí narození a přirozený strach z budoucího narození dítěte.

Strach není jedinou příčinou deprese v pozdním těhotenství. Měnící se tělo, trápnost pohybů, neschopnost dělat obvyklé věci - to vše zanechává stopy na psychice budoucí matky. Pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, pravděpodobnost vzniku deprese na pozadí silných pocitů se několikrát zvyšuje.

Pozdní projevy deprese zahrnují nespavost, nemotivovanou podrážděnost, únavu a neustále depresivní náladu. Nastávající matka nechce připravit věno pro dítě, obnovit pořádek v domě a provádět obvyklé činnosti, které jsou charakteristické pro většinu žen na svém místě. Alarmujícím zvonkem jsou myšlenky na smrt, řekněte, že život skončí po porodu. U mnoha žen dochází k apatii, jejich zájem o vlastní zdraví a stav jejich dítěte zmizí. Pokusy o povzbuzení takové ženy nepřinesou úspěch. V mnoha případech deprese, ke které dochází v pozdějších stadiích těhotenství, postupně přechází do poporodní deprese.

Diagnostika

Po prohlídce pacienta bude psychoterapeut schopen diagnostikovat a předepsat léčbu na základě gestačního věku. K identifikaci deprese se používají různé tabulky a testy (Beckova stupnice, Hamiltonova stupnice atd.). Těhotná žena může některé z těchto testů absolvovat sama, zatímco ostatní odborníci budou muset interpretovat ostatní..

Principy léčby

Především těhotná žena potřebuje podporu svého manžela, blízkých příbuzných a přátel. Nastávající matka by měla být v příjemném a klidném prostředí. Nemusíte se bát mluvit o svých problémech se svým manželem nebo jinými blízkými lidmi. Povědomí o nemoci je prvním krokem k uzdravení a návratu do normálního života..

Léčba bez drog

Individuální nebo skupinová psychoterapie je nejlepším způsobem, jak se zbavit deprese a vrátit se do stabilního emočního stavu. Psychoterapeutické sezení by měl provádět zkušený lékař, který má dovednosti v práci s těhotnými ženami. Délka léčby je stanovena individuálně a závisí na závažnosti stavu budoucí matky. Velké množství různých technik umožňuje terapeutovi dosáhnout určitého úspěchu a zbavit těhotnou ženu všech nepříjemných projevů deprese.

Léčba drogy

Léky proti depresi během těhotenství jsou předepisovány pouze pro přísné indikace. Tyto zahrnují:

 • myšlenky na sebevraždu nebo pokus o sebevraždu;
 • úplné odmítnutí jídla a rychlé hubnutí;
 • vývoj těhotenských komplikací při depresivním chování;
 • prodloužená nespavost a další poruchy spánku;
 • výskyt chronické bolesti různé lokalizace spojené s depresí.

Tricyklická antidepresiva se používají k léčbě deprese během těhotenství. Tyto léky jsou považovány za relativně bezpečné, které neovlivňují průběh těhotenství a vývoj dítěte. Ve vzácných případech je při užívání antidepresiv u plodu pozorován pomalý přírůstek hmotnosti. U novorozenců je možný rozvoj přechodné tachykardie, respiračního selhání a snížení aktivity zažívacího traktu. V tomto ohledu jsou antidepresiva během těhotenství předepisována pouze podle přísných indikací v případě, kdy není možné jejich použití bez použití..

Svépomocná opatření pro depresi

Co může těhotná žena udělat pro zmírnění jejího stavu?

 1. Vyhněte se stresu. Jakékoli silné zkušenosti během tohoto období povedou k progresi onemocnění.
 2. Omezte se na negativní informace. Nesledujte novinky, nečtěte noviny. Vyhněte se mluvení s lidmi, které se vám nelíbí.
 3. Nedělejte důležitá rozhodnutí. Odložte všechny vážné záležitosti až do zotavení.
 4. Opatruj se. Nechte se hýčkat s dárky a vytvořte dobrou náladu jakýmkoli způsobem, který máte k dispozici.
 5. Jezte chutné a zdravé potraviny. Nezapomeňte, že uvnitř žijete malé stvoření, které potřebuje živiny pro normální vývoj a růst..
 6. Přesunout více. Gymnastika nebo jóga, plavání, procházky na čerstvém vzduchu - to, co potřebujete v tomto obtížném období.
 7. Chatujte s příbuznými a přáteli. Pozvěte hosty sami nebo navštivte příbuzné. Neskrývejte se před světem ve své depresi.
 8. Neužívejte alkohol - alkohol zhoršuje váš stav a poškozuje rostoucí dítě.
 9. Najděte něco podle svých představ. Plette, šít věno pro dítě, kreslete malbami, psejte dopisy - cokoli, abyste se bavili a užívali si života.
 10. Nebojte se mluvit o svých problémech a obavách. Sdílejte všechno ve svém srdci se svým manželem, rodinou nebo psychoterapeutem.

Realizace těchto doporučení umožní těhotné ženě udržet klid v duši a rychle se vypořádat s depresí, která vznikla během tohoto obtížného období jejího života.

Jak se dostat z deprese během těhotenství ve třetím trimestru?

Všem čtenářům přeji vše nejlepší a respekt!

Je to jedna věc, naplánovat těhotenství a očekávat, když test ukáže dva pruhy. Ale úplně jiný obrázek se objeví, když žena již potvrdí úspěšné oplodnění a uvědomí si, že uvnitř ní roste nový život.

Téměř každý se vyrovná s novými fyzickými podmínkami, jako je nevolnost, bolesti zad a otoky končetin, ale ne každá budoucí máma je schopna odolat psychologickým změnám.

Nestabilita emočního pozadí se začíná projevovat pocity úzkosti, vnitřních pocitů, negativních myšlenek a zhroucení, což má za následek závažnější duševní poruchu - deprese během těhotenství, jejíž třetí trimestr je charakterizován zvláště častými projevy deprese, melancholie a melancholie.

Aby se dítě narodilo zdravé, musí se žena „v pozici“ nejprve postarat o svůj fyzický a duševní stav. Proto je nezbytné mít představu o tom, proč se takové poruchy vyskytují, zda mohou být nezávisle diagnostikovány, a jak vytvořit emoční pozadí v těch nejvíce znepokojujících posledních měsících funkčního období..

Deprese u těhotných žen: jaký je tento stav?

Pokud se podíváte na ženské fórum věnované šťastnému období těhotenství, můžete vidět mnoho recenzí, které říkají, že to není takový čas a bezstarostné.

Pokud nezvýšíte změny ženského těla na fyzické úrovni, pak stále existuje mnoho problémů s psychoemocionálním pozadím, které doprovázejí nastávající matku v průběhu těhotenství..

Situace se zhoršuje zejména v případě deprese ve 3. trimestru - psychologické poruchy, při které je pozorováno množství negativních stavů.

Jeho těžká forma často vede k myšlenkám na sebevraždu, touhu po alkoholu a drogách. Proto by měla být deprese u ženy nesoucí dítě včas odhalena a odstraněna..

Proč deprese nastává pozdě: příčinné faktory

Všechny možné příčiny deprese ve třetím trimestru se dělí na:

 • sociální;
 • fyziologický;
 • estetické skupiny.

Druhá kategorie zahrnuje vnější změny. Potvrzuje to několik recenzí žen, které již porodily děti. V důsledku nadměrné plnosti, zhoršení vzhledu, zejména stavu kůže, realizace jejich neatraktivity, ztratily smysl pro radost, staly se podrážděné a upadly do hluboké deprese..

Mezi nejčastější fyziologické příčiny psychologické poruchy v pozdějších stádiích stojí za zmínku zvýšená únava a patologie, které se objevily, a v sociální kategorii - finanční nestabilita, neplánované těhotenství, nedostatek podpory jejího manžela a příbuzných.

Naučit se rozpoznávat depresi ve 3. trimestru: primární a sekundární příznaky

Nestabilita emočního stavu u těhotných žen je pozorována po celou dobu a dokonce i po porodu. Z tohoto důvodu je velmi obtížné rozpoznat přítomnost deprese u ženy..

Hlavní příznaky, které naznačují odchylku, jsou:

 • deprese, deprese a špatná nálada, pokud zůstanou v těhotné ženě déle než 2-2,5 týdne;
 • ztráta zájmu o minulé koníčky a oblíbené aktivity během stejného období.

Po dlouhou dobu trvání této symptomatologie je nutné kontaktovat odborníky na klinice, aby zjistili příčinu psychického onemocnění a předepsali odpovídající léčbu..

Mezi další příznaky, které je třeba řešit, patří:

 • nespavost;
 • špatná nálada (pokud trvá celý den);
 • neustálý pocit strachu z budoucnosti - projevuje se úzkostná deprese;
 • zvýšená podrážděnost;
 • letargie;
 • apatie;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • stres jako reakce na vlastní zkušenosti nebo nedorozumění ze strany blízkých.

Častým příznakem je zvýšená slza. Předpokládá se, že slza v těhotenství je normální stav, protože hormony skákají as nimi nálada budoucí matky.

Pokud se tento příznak projevuje v pozdních stádiích mnohokrát denně po dlouhou dobu, je třeba vyhledat pomoc lékaře, aby se předešlo riziku ohrožení plodu..

Beck Depression Scale: Online test k určení, zda máte depresi a její úroveň

Každá žena může samostatně určit svůj psychický stav doma. K tomu potřebujete pouze počítač s připojením k internetu. V online režimu můžete provést test od amerického psychoterapeuta Aarona Becka, jehož výsledky pomohou identifikovat nebo vyvrátit přítomnost symptomů deprese u testované osoby..

Míra deprese je 21 otázek o osobním stavu, myšlenkách a náladě. Pro spolehlivost výsledků je důležité jim odpovědět čestně. Podobného účinku lze dosáhnout při jmenování odborníkem.

Psycholog klade řadu otázek, poté analyzuje data a učiní závěr. Výsledky vám pomohou pochopit, jak se dostat z depresivního stavu a která metoda léčby bude v konkrétním případě nejúčinnější..

Nebezpečí deprese v rané a pozdní fázi po porodu: zdravotní důsledky pro ženy a děti

Deprese u těhotných žen ve třetím trimestru, navzdory blížícímu se porodu a možnosti jejich zhoršení, se stále nepovažuje za tak nebezpečnou jako v raných stádiích..

Děti, jejichž matky byly v prvních měsících těhotenství nesmírně znepokojeny, se rodí s nedostatečnou hmotností, špatným zdravím a vývojovým zpožděním. V každém období porodu dítěte má porucha v psychice špatný účinek nejen na pohodu ženy, ale na plod to také neprojde beze stopy.

Depresivní stav ve 3. trimestru ohrožuje s následujícími důsledky:

 • narození předčasně narozeného dítěte;
 • vývoj jakékoli závislosti na dítěti ve fázi dospívání;
 • nevhodné chování v dospívání;
 • porucha řeči;
 • potrat;
 • komplikace v době narození.

Boj proti nestabilitě v chování je nezbytný nejen před porodem drobků, ale také po něm. Mladé matky ve svých hodnoceních často uvádějí první roky výchovy dítěte jako „velkou depresi“. A ne bez důvodu.

To je doba, kdy se maminka musí vzdát svého obvyklého života a rychle přejít do nového režimu bez častých setkání s přáteli u sklenky vína a návštěvy večírků nebo restaurací. Poporodní deprese nastává na pozadí domácích a materiálních obtíží, ke kterým dochází u většiny párů.

To překračuje přípustnou úroveň, pokud stav brání matce normálně vychovávat dítě. Léčba by měla být zajištěna, když je po roce pozorováno nestabilní chování, deprese nemá konec a zhoršuje se ženský vzhled..

Nejúčinnější léčby pozdní deprese: léky, fyzioterapie a tradiční medicína

Co dělat s depresí, kterou léčebnou metodu zvolit - to vše by mělo být lékaři vysvětleno po vyšetření.

V takových případech jsou zpravidla předepsány následující metody ošetření:

 • léky - tablety pro depresi Anafranil, Melipramin a Amitriptylin. Ženy jsou oprávněny zaujmout je „na svém místě“, pokud je situace skutečně kritická;
 • elektrokonvulzivní terapie - potlačení stresových hormonů působením elektrického proudu na mozek;
 • psychoterapie - pomáhá v počátečním stadiu vývoje patologie. Spočívá v provádění sezení s odborníkem.

Ženy, které během druhého těhotenství zažívají příznaky deprese, dobře vědí, jak s nimi zacházet. Doma vám uvolní a obnoví psycho-emocionální rovnováhu doma masér na krk a záda s oteplovacím účinkem, aromaterapie, koupel s éterickými oleji a bylinnými odvary a nápoje na bázi čínské citronové trávy, mučenky a mrkvové šťávy..

zjištění

Psychický stav ženy, která nosí dítě pod svým srdcem, vážně ovlivňuje nejen vývoj dítěte v děloze, ale také jeho vývoj po narození. Proto je důležité v devítiměsíčním období chránit těhotnou ženu před zbytečnými problémy, fyzickou námahou a vším, co může vést ke stresu a přispívat k její dlouhodobé depresi..

Pozitivní emoční stav budoucí matky do značné míry závisí na jejím blízkém prostředí, jejich porozumění a podpoře. Je důležité, aby páry četly článek společně, protože informace obsažené v tomto článku jsou užitečné pro všechny. Buďte s námi a brzy se uvidíme v dalších článcích!

S pozdravem Katherine Grimová, matka nádherné dcery!

Deprese během těhotenství - co dělat

Štěstí z mateřství se často mění v psychologické problémy spojené s úzkostí ohledně nadcházejícího porodu, zdraví nenarozeného dítěte nebo velmi změněného vzhledu budoucí matky. Úzkost se v některých případech může proměnit v hlubokou depresi.

Význam deprese během těhotenství

Deprese u těhotných žen je vážným psychologickým problémem, který významně mění mysl ženy. Ovlivňuje vnímání událostí v životě, sebevědomí a pochopení vyhlídek spojených se změnou okolností.

Důležité! Tento stav, který způsobil ženě v raných stádiích, může ovlivnit rozhodnutí o ukončení těhotenství, v souvislosti s nímž by příbuzní měli pečlivě zvážit změnu nálady budoucí matky, aby včas dosáhli pomocné ruky..

Jaká je podstata problému

Žena, která se dozvěděla, že se v ní narodil život, vždy zažívá vzrušení, i když byla koncepce plánována, žádoucí a dlouho očekávaná. Uvědomuje si, že rozhodnutí již není možné zrušit, potřebuje změnit stravu, bdělost a odpočinek a opustit špatné návyky. Prudká změna životního stylu, často doprovázená nepříjemnými fyzickými pocity a změnou zdravotního stavu, může u těhotných žen vést k depresivnímu syndromu..

Úzkost se může stát duševní poruchou

Žena ztratí zájem o život, cítí se jako otrok okolnostmi, uvědomuje si, že už sama sobě nepatří. Spěchá mezi touhou osvobodit se od povinností a zodpovědností, zatímco instinkt tvrdí opak: plození a plození je smysl života. Každou minutu pociťuje svou zvláštní situaci, zatímco svět kolem ní pokračuje v obvyklém rytmu. Právě v těchto chvílích se zdálo, že zůstala tváří v tvář své obtížné situaci. Na ostatních je hořkost, slza, nedůvěra a úzkost vzrůstají.

Dodatečné informace. Pokud příbuzní neposkytují citlivou povahu s náležitou pozorností, péčí a podporou, může se rodící dítě stát symbolem ztráty tak milované bezstarostné mládí na celý život.

Příznaky deprese

Deprese během těhotenství je diagnostikována několika příznaky:

 • podrážděnost během rozhovoru s partnerem (budoucí otec, v jeho nepřítomnosti s dalšími blízkými příbuznými);
 • plačtivost;
 • poruchy spánku;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • pocit chronické únavy;
 • prudký pokles sebeúcty.

Pozornost! Přítomnost alespoň jednoho příznaku by měla upozornit ostatní členy rodiny a stát se důvodem pro kontaktování specialisty.

Jak odlišit depresi od špatné nálady

Spolu s depresí navštěvují mateřské dovolené nastávajících matek myšlenky, že jejich zvláštní situace dává právo být vrtošivý a z jakéhokoli důvodu prokázat svou špatnou náladu. Můžete rozeznat rozmar od mentální poruchy vlnovitou povahou projevu přitažlivé špatné nálady.

Pokud je dívka po většinu času v klidném nebo vysokém duchu a za určitých okolností se změní na nesnesitelný tyran, nejde o depresi během těhotenství. Pokud má morálka skutečně patologické odchylky, těhotná žena po celý den nezažije nárůst síly nebo změnu negativního postoje pozitivním.

Dočasné výkyvy nálad - ne naštvané

Příčiny poruchy

Jednou z nejčastějších příčin deprese na mateřské dovolené je nedostatečné porozumění tomu, co dělat po narození dítěte, a také vědomí nedostatečné osobní svobody a absolutní změny priorit. Existuje řada dalších stejně významných důvodů pro rozvoj nejhlubších problémů duševního zdraví:

 • Neplánované těhotenství. Nucená změna životního stylu se stává pro tragickou dívku skutečnou tragédií.
 • Nedostatek finanční stability. Porucha a neschopnost zajistit nezbytné minimum pro sebe a nenarozené dítě jsou jednou z hlavních obav nastávající matky.
 • Neschopnost budoucího otce účastnit se života matky a dítěte. Absence spolehlivého muže v blízkosti může významně narušit duševně zdravou dívku.

Pozornost! Podobné problémy se setkávají s mnoha ženami, a proto na každé státní prenatální klinice existuje psycholog na plný úvazek, který vede bezplatné schůzky pro pacienty, které byly polykány depresí na mateřské dovolené..

Konzultace se ženami poskytují psychologa

Vlastnosti Prenatal Disorder

Změny v psychice mají v určitých obdobích vzniku plodu odlišnou povahu. Je to dáno jak zvláštnostmi hormonálního pozadí, tak fyzickou pohodu budoucí matky.

Deprese v prvním trimestru

Deprese během časného těhotenství může být spojena s globální restrukturalizací funkčnosti celého organismu novým způsobem. Vývoj toxikózy se stává katalyzátorem nervových poruch.

Ve druhém trimestru

V této fázi se postavení ženy znatelně obklopuje: objeví se zaoblené břicho, zvětší se prsa, zvětší se rysy obličeje. Budoucí matka už nemůže nosit obvyklé oblečení, musí se vzdát podpatků, v případě nadměrného přírůstku na váze omezit používání tekutin a mnoho potravin, což způsobuje depresi během těhotenství ve druhém trimestru.

Ve třetím trimestru

Deprese ve 3. trimestru těhotenství je nejnebezpečnější. Může to způsobit předčasný porod. Dítě již dosáhlo působivé velikosti a přináší matce spoustu nepříjemností. Aktivní pohyb může být bolestivý: ledviny s úzkým odstupem trpí údery vyvíjejících se končetin. Močový měchýř je velmi přeplněný, také se dostane od dítěte. Těhotná žena už celou noc nemůže zdravě spát, působivý žaludek jí neumožňuje ležet na zádech a mačkat vena cava. Nucené časté močení způsobuje přerušení spánku. Vyčerpání pálení žáhy vám nedovolí vychutnat si jídlo.

Nebezpečí prenatální deprese

Deprese v prvním a posledním týdnu těhotenství s sebou nese riziko přerušení nebo předčasného porodu. Nedostatek adekvátního posouzení situace vede k nezodpovědnosti, v důsledku čehož nastávající matka nepovažuje za nutné užívat léky nezbytné pro zdraví dítěte, včetně aminokyselin, které zajišťují správnou tvorbu fetálních tkání, v důsledku čehož se mohou objevit nepříjemné následky ve formě rozštěpů měkkých patra nebo nesprávně tvarovaných prstů.

Jak těhotná překonává depresi

Psychologové předporodních klinik mohou pomoci vyrovnat se s depresí u těhotných žen ve třetím trimestru, kteří často pozorují pacientky až do samého narození a nedopustí poškození sebe ani plodu..

Jak to udělat sami

Chcete-li se zbavit emocionálních problémů bez vnější pomoci, můžete využít online fóra šťastných žen čekajících na porod. Sdílejí pouze pozitivní okamžiky zkušeného období. Čtení jejich příspěvků může snadno vyústit z emoční propasti..

Lidové metody pomoci

S fyziologickými obtížemi se můžete vyrovnat v pozdějších stádiích návštěvou bazénu. Plavání dává pocit beztíže a umožňuje vám odstranit zátěž z páteře. Kromě toho voda uklidňuje nervový systém a dává pocit harmonie a míru..

Dodatečné informace. Jemná masáž dolní části zad a límce umožní ženě relaxovat, užít si hmatové teplo a užít si okamžik.

Je důležité si uvědomit, že těhotenství není nemoc. I po získání tuctu kilogramů, jen rok po porodu, se můžete vrátit do předchozí podoby, obléknout si své oblíbené šaty a nechat si oblíbenou pochoutku. Intimita by neměla zmizet ze života těhotné ženy, pokud lékař nestanoví jinak. Neomezujte se záměrně na potěšení, pokud to není zakázáno léky.

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy. Je ponořena do šťastných myšlenek o budoucím mateřství a všech jeho kouzlech. V některých případech je však období porodu dítěte zastíněno vážnými duševními problémy, z nichž jedním je deprese během těhotenství..

Očekává každá těhotná žena takový nepříjemný jev, jako je deprese během těhotenství? Samozřejmě že ne. Jak ukazuje lékařská praxe, deprese u těhotných žen se vyskytuje přibližně v 12–15% případů.

Depresivní stav nastávající matky není jen špatná nálada a apatie, je to vážný problém, který je třeba okamžitě vyřešit.

Rysy deprese u těhotných žen

Deprese během těhotenství je nebezpečný psychologický stav, který je doprovázen výskytem v nastávající matce posedlých myšlenek, neustálé úzkosti, špatné nálady během normálního vývoje dítěte.

Těhotenství a deprese jsou nesmírně obtížnou a nebezpečnou kombinací, která může mít velmi žalostné důsledky pro ženu i dítě.

Depresivní stav se nevyvíjí u každé ženy, ale pouze v případě, že existují určité osobnostní rysy - zvýšená podezření, pochybnosti, zvyk brát všechno, co se děje blízko srdce.

Pravděpodobnost vzniku depresivního stavu se navíc několikrát zvyšuje s různými sociálními problémy a obtížnými životními situacemi. Všechny tyto faktory jsou kombinovány s těhotenstvím a mohou způsobit rozvoj prenatální deprese..

Mnoho lidí věří, že prenatální deprese u těhotných žen je spojena s hormonálními změnami v ženském těle..

Tento názor je chybný - je to závažné onemocnění, které může výrazně změnit identitu matky a mít přímý dopad na duševní vývoj plodu..

Stejně jako u jiných nemocí i deprese potřebuje včasnou diagnostiku a komplexní léčbu, zejména pokud jde o duševní zdraví matky a dítěte.

Příčiny onemocnění

Lékaři nespojují prenatální depresi s věkem nebo obdobím těhotenství. Stejně tak často diagnostikována deprese v časném těhotenství a později.

Všechny důvody, které vyvolávají vývoj nemoci, jsou rozděleny do tří hlavních skupin - estetické, fyziologické a sociální.

Estetické důvody jsou spojeny s nespokojeností ženy s jejím měnícím se vzhledem. Zejména často estetické faktory způsobují depresi během těhotenství v pozdějších stádiích. V této době se vzhled budoucí matky dramaticky změní - její žaludek se velmi zvětší, její hrudník se může prohýbat, objevují se strie, hromadí se další libry.

Mnoho zástupců spravedlivého sexu výrazně zhoršuje stav zubů, kůže a vlasů. To vše může způsobit vážné pochybnosti. Ve třetím trimestru těhotenství je velmi důležitá podpora blízkých a příbuzných, zejména manžela.

Sociální problémy mohou být příčinou prenatální deprese v kterémkoli trimestru těhotenství..

Existuje mnoho takových problémů:

 • Rozloučení s otcem nenarozeného dítěte.
 • Smrt milovaného člověka.
 • Ztráta práce nebo bydlení.
 • Finanční problémy.
 • Napětí s rodinou nebo přáteli.

Sociální otázky samozřejmě nepřidávají sebevědomí žádné osobě a ne každá těhotná žena se může pochlubit tím, že se jich sama zbavila. Ve většině případů doprovází druhý faktor těhotenství sociální faktor.

Zvýrazněna je také řada dalších faktorů, které mohou během těhotenství způsobit depresi..

 • V případě, že je těhotenství nežádoucí.
 • Žena, která dříve dlouho nemohla otěhotnět.
 • Dědičný faktor.
 • Nemoc se vyvinula před těhotenstvím.

Deprese během těhotenství mohou také působit fyziologické faktory - třetí trimestr je charakterizován ukončením hormonálních změn v ženském těle. Restrukturalizace fungování vnitřních orgánů a systémů může také vyvolat depresivní stav v prvním trimestru a ve druhém trimestru..

Příznaky deprese

Během těhotenství se deprese může projevovat různými příznaky. V ženském těle dochází ke znatelným změnám. Jedná se o depresivní, matnou náladu, depresi, která trvá několik týdnů, chronická slabost, únava.

Nastávající matka ztratí zájem o všechny činnosti a koníčky, které ji dříve potěšily, je uchvácena lhostejností a apatií. Také žena má poruchy spánku, chuť k jídlu, která se může výrazně snížit nebo zvýšit..

Sebevědomí ženy je výrazně sníženo, snaží se nechodit ven a vyhýbat se kontaktu s jinými lidmi. Poměrně často, zejména během těhotenství v raných stádiích, nastávající matka má naprostou jistotu, že dítě nemůže rodit, nebo že se narodí mrtvý. Velmi často se mohou objevit myšlenky na sebevraždu..

Jak si můžete pomoci a zbavit se deprese? Chcete-li to provést, musíte se poradit s lékařem, který diagnostikuje nemoc a pomáhá účinně řešit depresi.

Léčba deprese během těhotenství

Těhotné ženy si musí pamatovat, že byste se v žádném případě neměli samostatně vypořádat s dlouhodobými depresivními stavy. Kvalifikovaní lékaři vám pomohou zbavit se nemoci a vybírají nejlepší postup léčby pro nastávající matku..

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství? K tomuto účelu se používá drogová terapie a psychoterapie..

Léčba nemoci se provádí pomocí antidepresiv, speciálně vybraných psychoterapeutem a gynekologem. Lékaři přistupují k výběru léků s maximální odpovědností, protože takové léky mají mnoho vedlejších účinků a kontraindikací.

Bylinné antidepresiva se často používají k léčbě depresivních stavů. Mají jemnější a jemnější účinek a nemají tak silný negativní dopad na zdraví matky a nenarozeného dítěte. Jako každý jiný léčivý přípravek jsou rostlinná antidepresiva vybírána pouze lékaři..

Psychoterapie je považována za účinnou léčbu depresivních stavů. Jejím cílem je zvýšit náladu a sebevědomí budoucí matky, její důvěru v budoucnost a pozitivní výhled na život.

Prevence deprese u nastávající matky

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství a co dělat pro budoucí matku, aby se zabránilo rozvoji nemoci? Zbavte se blues, apatie a chmurnosti, věnujte veškerý svůj volný čas příjemným relaxačním aktivitám, oblíbeným koníčkům.

Období smutku a reflexe budoucnosti jsou samozřejmě to, co má každý člověk. Musíte se však pokusit odvrátit pozornost od touhy a lhostejnosti, komunikace se zajímavými lidmi, procházení fascinujících procházek nebo výletů.

Dobrá kniha nebo sledování hezkého filmu může také pomoci, nejlépe ze všeho s milovanou. V celém trimestru těhotenství byste měli odmítnout prohlížet násilné scény násilí, zločinecké programy.

Denní lehké cvičení je skvělý způsob, jak získat pozitivní emoce. Sport lze nahradit turistikou, plaváním. Zkuste odpočívat a relaxovat více. Není třeba zkusit před porodem převzít veškerou domácí práci - vybavit školku, provést opravy.

Nechte to udělat doma a budoucí matka je nejlepší udělat příjemnější potíže - výběr oblečení nebo hraček pro dítě.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vašemu menu. Těhotným ženám se doporučuje, aby přestaly používat silnou černou kávu, sladkosti, kořeněné nebo moučné pokrmy. Základem stravy by měla být lahodná, výživná a zdravá jídla - cereálie, mléčné výrobky, čerstvé bobule, zelenina a ovoce, ořechy.

Aby se překonala prenatální deprese, musí se žena změnit, ne o určitou dobu, ale zcela radikálně změnit svůj životní styl. V žádném případě se nedoporučuje užívat žádné léky samostatně a ještě více antidepresiva nebo trankvilizéry..

Tyto léky se používají pouze na lékařský předpis, v nejjemnějším dávkování. Jsou návykové a mohou vážně poškodit vyvíjející se plod, včetně potratu nebo narození mrtvého dítěte..

Včasná lékařská pomoc, podpora příbuzných a přátel, správný a pozitivní životní styl je klíčem k vítězství nad depresí u těhotné ženy.

Těhotenství deprese

Často z rtů budoucí matky můžete slyšet: „Mám depresi.“ Emoční stav těhotné ženy se často nemění stálostí.

Stává se, že během dne je pocit radosti opakovaně nahrazován podrážděností, úzkostí. Ale jen špatná nálada - to není deprese.

Co je deprese??

Deprese (od latinského slova deprese - potlačení) je vážné duševní utrpení. Kromě snížené nálady je toto onemocnění charakterizováno negativním vnímáním situace, sebe sama v této situaci a v budoucnosti. To znamená, že když je člověk v depresi, je si jistý, že je vše špatné, že on sám je zcela bezvýznamný a neschopný se s touto beznadějnou situací vyrovnat, a v budoucnu to bude ještě horší.

Deprese u žen je pozorována u dvou a podle jednotlivých výzkumných pracovníků - a třikrát častěji než u mužů. To je částečně způsobeno lepší detekovatelností depresivních poruch u žen, protože jsou ochotnější mluvit o svých emočních zážitcích. Ale hlavní důvod spočívá v těsném vztahu emočního stavu ženy s fungováním jejího neuroendokrinního systému. Tento vztah je nejvíce patrný během kritických období hormonální úpravy, z nichž jedním je těhotenství..

Deprese v těhotenství se přirozeně nevyskytuje u každé ženy a podle posledních údajů je dokonce o něco méně častá (přibližně v 9–20%) než u žen v reprodukčním věku (10–25%) jako celku. A i když jsou intenzitou příznaky deprese během těhotenství mnohem mírnější než ty, které jsou pozorovány v období po porodu, nepříznivě ovlivňují zdraví ženy a vývoj plodu, protože jsou faktorem rozvoje různých těhotenských komplikací.

"Mám depresi"

Mezi hlavní rizikové faktory rozvoje deprese u těhotné ženy patří:

 1. Přítomnost depresivního stavu před těhotenstvím. Zejména výrazně zvyšuje riziko exacerbace depresivních symptomů při přerušení léčby existující depresivní poruchy.
 2. Depresivní poruchy u blízkých příbuzných - rodiče, dědové, prarodiče, bratři a sestry.
 3. Nežádoucí těhotenství, kdy je narození dítěte vnímáno jako něco negativního, bolestivého.

Ve všech těchto případech byste měli být obzvláště opatrní při kolísání nálady těhotné.

Těhotenství deprese

Je jasné, že deprese je způsobena nějakou skutečně negativní událostí: kolaps nadějí v důsledku nechtěného těhotenství, hořké zklamání, přestávka s otcem dítěte, smrt blízké osoby.

Těžší je pochopit, kdy se zdá, že váha je v pořádku: sama žena je zdravá, dítě se normálně vyvíjí, péče o manžela, v práci si cení - žít a radovat se. Neexistuje však žádná radost, ale naopak nastávající matka se postupně stává stále více zoufalá. Proč se toto děje?

Při výskytu deprese během těhotenství je zaznamenána úloha biologických i sociálně psychologických faktorů. Jak již bylo zmíněno, v průběhu těhotenství prochází tělo globální restrukturalizací, což může vést k narušení regulace neuroendokrin, snížení úrovně přenosu nervových impulsů v centrální nervové soustavě a v důsledku toho ke vzniku deprese..

Období těhotenství je navíc nasyceno psychologickým stresem, když se obvyklý životní styl ženy změní: obchodní aktivita klesá, všechny akce jsou podřízeny plodení dítěte.

Riziko deprese během těhotenství se zvyšuje, pokud má žena iracionální myšlenku: „Je nutné, aby mě všichni lidé milovali, ocenili a respektovali“; "Všechno by mělo být přesně tak, jak chci"; "Musím uspět, pokud tomu tak není, pak je to prostě hrozné." Takové myšlenky udržují ženu v neustálém napětí, rychle se unavuje, ztrácí optimismus a sebevědomí.

Projevy deprese

Mezi hlavní příznaky deprese patří nízká nálada a neschopnost užívat si běžné životní situace. Neschopnost radovat se doprovází celá řada zážitků - od agrese vůči manželovi až po neochotu žít.

Prvními příznaky nástupu deprese mohou být alarmující obavy z jejich stavu, výsledku těhotenství a možnosti potratu. Je těžké sedět z úzkosti, žena neustále čeká na potíže. Je mi velmi líto a já chci plakat. Slzy začínají z jakéhokoli důvodu, tekou a tekou bez zastavení. Spánek je narušen: je obtížné usnout kvůli negativním myšlenkám, časná probuzení jsou obzvláště bolestivá - není spánek ani síla vstávat. Chuť k jídlu může zmizet, ale může se zvýšit. Postupně se zvyšuje melancholie a apatie. Pocit naprosté bezmoci, beznaděje a beznaděje se rozvíjí, když není žádná síla vykonávat ani ty nejjednodušší věci. Z toho těhotná žena cítí břemeno pro své příbuzné a přátele, prožívá pocit viny. Hlava je plná negativních myšlenek jako: „Mohl bych dělat lépe“; "Budu špatná matka"; "Nezasloužím si to, nestojím o nic"; "Všechno je pro mě obtížné"; "Mám depresi".

Lidé v okolí, dokonce i ti nejbližší, někdy nejsou schopni porozumět tomu, co se děje, doporučují „nebýt naštvaný“, „přitáhnout se k sobě“. Pokud by to žena mohla udělat, určitě by to udělala, ale bohužel to není v její moci.

V této situaci je nutná pomoc psychoterapeuta. Při těžké depresi během těhotenství s pocitem beznaděje, sebevražedných myšlenek (myšlenky na sebevraždu) byste se měli okamžitě poradit s lékařem.

Jak zjistit, že mám depresi

Závažnost depresivních příznaků se může lišit. Trvání symptomů po dobu dvou týdnů pomáhá rozlišovat mezi depresivní poruchou a krátkodobým poklesem nálady..

Měli byste přemýšlet o depresi během těhotenství, pokud je pozorováno pět nebo více následujících příznaků po dobu delší než dva týdny.

 1. Neustálý pocit smutku a prázdnoty. Ztráta zájmu o dříve zábavné aktivity.
 2. Únava, vyčerpání, retardace.
 3. Neschopnost soustředit se, pamatovat, rozhodnout se.
 4. Pocit marnosti a prázdnoty něčí existence.
 5. Nedostatek chuti k jídlu.
 6. Snížená sexuální touha.
 7. Poruchy spánku (nespavost, časné probuzení, příliš dlouhý spánek).
 8. Cítím se provinile, zbytečně, bezmocně.
 9. Touha izolovat se od ostatních.
 10. Myšlenky na smrt nebo sebevraždu.
 11. Nadměrná slza, podrážděnost.
 12. Jakákoli dlouhodobá, neléčitelná bolest.

K posouzení deprese během těhotenství a posouzení její závažnosti se používají různé stupnice hodnocení (Beckova stupnice, Hamiltonova stupnice, Nemocniční stupnice úzkosti a deprese atd.).

Pro autotest lze použít stupnici hodnocení deprese (založenou na nemocniční úzkostné a depresivní stupnici vyvinuté Zigmondem A.S. u Snaithem R. P. v roce 1983)..

Měřítko musí být vyplněno samostatně. Nemysli příliš dlouho na každé tvrzení. První reakce bude vždy pravdivější..

Při hodnocení výsledků se bere v úvahu celkové skóre, přičemž se rozlišují tři oblasti hodnot: O-7 - absence symptomů deprese; 8-10 - mírná závažnost symptomů deprese; 11 a vyšší - významná závažnost symptomů deprese.

  To mi přineslo velké potěšení a nyní se cítím stejně.

0 - rozhodně je

1 - pravděpodobně ano

2 - je to jen ve velmi malé míře

3 není vůbec

  Jsem schopen se smát a vidět něco vtipného na této nebo té události.

0 - rozhodně je

1 - pravděpodobně ano

2 - je to jen ve velmi malé míře

3 - vůbec ne schopný

  jsem vzhůru

0 - téměř po celou dobu

3 - vůbec ne

  Myslím, že jsem začal dělat všechno velmi pomalu

3 - téměř po celou dobu

  Nesleduji svůj vzhled

0 - Sleduji sám sebe jako předtím

1 - Možná jsem tomu začal věnovat méně času

2 - Tomu věnuji tolik času, kolik je třeba

3 - rozhodně ano

  Věřím, že mé záležitosti (aktivity, záliby) mi mohou přinést pocit uspokojení

0 - přesně stejné jako obvykle

1 - ano, ale ne ve stejném rozsahu jako dříve

2 - výrazně méně než obvykle

3 - Nemyslím si to vůbec

  Mohu si užít dobrou knihu, rozhlas nebo televizní program

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství

Antidepresiva se zpravidla používají k léčbě depresivní poruchy. Jejich podávání těhotným ženám je však nežádoucí, zejména v prvním trimestru těhotenství z důvodu rizika teratogenního účinku (vznik fetálních malformací). Se závažnými příznaky však může být nezbytná léčba antidepresivy. Při rozhodování o jmenování antidepresiv těhotným lékařem proto lékař v každém případě porovnává riziko potenciálního poškození plodu s rizikem negativních účinků deprese na plod i matku.

Nejběžněji používanými léčivy pro léčbu těhotných žen jsou tricyklická antidepresiva (TCA nebo selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)). Jak se ukázalo po řadě studií, užívání těchto léků během těhotenství nezvyšuje frekvenci úmrtí plodu nebo závažných malformací plodu. Vývoj mozku plodu, pokud matka během těhotenství užívala TCA nebo fluoxetin, se nelišil od vývoje u zdravých dětí. Současně v jedné studii byl zaznamenán pokles hmotnosti novorozenců po léčbě fluoxetinem ve třetím trimestru těhotenství..

Antidepresiva jsou léky, které normalizují bolestivě depresivní náladu. V současné době se nejčastěji používají tricyklická antidepresiva (TCA): AMITRIPTILIN, ANAFRANIL, MELIPRAMINE a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI): Fluoxetin, PAXIL, ZOLOFT, CIPRAMIL atd..

Bohužel u novorozenců, jejichž matky během těhotenství užívaly antidepresiva, se mohou objevit některé abnormality.

Například třes, zvýšení počtu srdečních kontrakcí, snížení aktivity gastrointestinálního traktu, zpoždění v močení, zhoršená adaptace dýchacího systému, obtížné stravování, průjem (volná stolice) a další. Proto se antidepresiva používají v nejzávažnějších případech, kdy těhotná žena s depresí odmítá jíst, nespí, přemýšlí o sebevraždě.

Vážnou terapeutickou alternativou k antidepresivní léčbě je elektrokonvulzivní terapie (ECT) - použití elektrických výbojů k vyvolání konvulzivního stavu pro terapeutické účely. Mechanismus účinku elektrického šoku není zcela objasněn - jedním z předpokladů je, že pod vlivem elektrického proudu dochází k zastavení působení stresových hormonů, které ničí strukturu mozku, k růstu nervových buněk, růstu mozkových cév, k obnovení spojení mezi mozkovými buňkami.

Tato metoda je zvláště dobrá, když potřebujete dosáhnout rychlého a spolehlivého zlepšení vašeho duševního stavu. Na rozdíl od předsudků je ECT poměrně bezpečná léčba těžké deprese v těhotenství. Četné studie prokázaly bezpečnost ECT pro těhotné ženy v jakékoli fázi těhotenství.

Naštěstí se u většiny těhotných žen rozvinou mírné depresivní příznaky, kdy profesionální psychoterapie2 dokáže bez drogové terapie nebo ECT. Častěji používaná terapeutická hypnóza a kognitivně-behaviorální psychoterapie. Kognitivně-behaviorální psychoterapie je vysoce účinná léčba deprese. Terapeutického účinku je dosaženo identifikací a opravou nerealistických závěrů o nás a světě kolem nás. Během léčby, jednotlivě nebo ve skupině, terapeut vysvětluje, jak myšlenky ovlivňují emoční stav, cvičí, aby identifikoval negativní myšlenky a nahradil je racionální, adekvátněji odrážející realitu. Po zvládnutí dovedností racionálního myšlení žena přiměřeně vnímá události, které se odehrávají, konstruktivněji reaguje na její stav a situaci jako celek. Účast ve skupinové psychoterapii navíc ženě umožňuje pochopit, že ve své depresi není sama. Tato skupina umožňuje nastávající matce získat podporu od ostatních členů skupiny a pomoci ostatním.

Při depresi během těhotenství je velmi důležitá pomoc blízkých příbuzných, i když o to těhotná žena nežádá. Správné chování příbuzných pomůže ženě rychle se dostat z bolestivého stavu. K tomu je třeba mít na paměti, že deprese je nemoc, při které je zapotřebí empatie, ale v žádném případě by se člověk neměl vrhnout do nemoci s těhotnou ženou a sdílet její pesimismus a zoufalství. Člověk musí být schopen udržet určitou emoční vzdálenost, neustále připomínat sobě i pacientovi, že deprese je přechodný emoční stav. Studie ukázaly, že deprese je obzvláště nepříznivá v těch rodinách, kde je o pacientovi mnoho kritik. Pokuste se své ženě objasnit, že její stav není její vina, ale její neštěstí, že potřebuje pomoc a léčbu. Neměli byste se soustředit na nemoc milovaného člověka, je lepší přinést pozitivní emoce do vašeho života a do rodinného života. Pokud je to možné, pokuste se zapojit těhotnou ženu do nějaké užitečné činnosti a neodstraňujte ji z podnikání.

Nej těhotnější, abyste se vyhnuli depresi, nebo zvláště, abyste cítili její první příznaky, musíte se o sebe postarat: více se uvolněte a bavte se. Nezapomeňte najít někoho, kdo vám pomůže s domácími úkoly. Nevyčerpávejte se svými domácími úkoly. Vaše potěšení musí být dána do popředí a domácí práce na druhé nebo dokonce třetí.

Nejlepší je naplánovat své hodiny. Chcete-li to provést, měli byste si naplánovat další den. Stojí za to se snažit vytvořit si pro sebe dobrou náladu, vaše úsilí se neztratí.

Těhotná žena potřebuje dobrý odpočinek. Je nutné spát více, přebírat menší zodpovědnost, více nechat ostatním. Jinak se v průběhu času únava hromadí a vyvíjí se v podrážděnost, deprese.

Nezapomeňte dobře jíst, i když se na sebe musíte snažit. Deprese během těhotenství způsobuje ztrátu chuti k jídlu a špatná výživa zvyšuje depresi. Pokud je chuť k jídlu přílišná, měli byste jí věnovat pozornost..

Protože letargie je jedním z projevů deprese během těhotenství, je nutná motorická aktivita. Je dobré chodit více, dělat cvičení. Část dne by měla být strávena mimo dům a nechat ji zvyknout..

Je důležité starat se o sebe. Stejně jako špatná výživa přispívá k depresivnímu stavu nedbalý vzhled. Zastoupení toho. že neexistují žádné síly, a to ani pro důležitější záležitosti, se nevystavují kritice. Pokud žena vypadá dobře, je pravděpodobnější, že se bude cítit dobře. Návštěva kadeřníka, masáž obličeje a každodenní sprcha vás rozveselí.

Musíte sledovat své negativní myšlenky. Věnujte pozornost tomu, co si myslíte, zkuste pochopit, jak racionální myšlenky jsou, zda jejich obsah odpovídá objektivní realitě. Za tímto účelem je třeba považovat jeho zdánlivě neotřesitelné úvahy za hypotézy, které vyžadují důkaz. Nejprve byste měli uvést seznam argumentů prokazujících platnost této myšlenky a poté hledat argumenty, které ji vyvracejí. Není překvapivé, pokud existuje více vyvracejících argumentů. V důsledku toho byla myšlenka chybná a musí být nahrazena racionálnější (správnější). Například myšlenka „Jsem ošklivá a můj manžel mě už nemiluje.“ Důkaz pro tuto myšlenku: „Nemám rád sebe.“ Důkaz proti: „Vzhled se mění během těhotenství.“ "Přátelé a známí říkají, že jsem hezčí." "Manžel je ke mně pozorný." Zjevně existuje více argumentů, které vyvrací původní myšlenku. Proto neodpovídá realitě a musí být nahrazena vhodnější. Řekněte: „Manžel mě velmi miluje“.

Až příště chytíte takové pesimistické zážitky, řekněte si „zastavte se“ - a přejděte k pozitivní myšlence, připomeňte si, že je tu opravdu více dobrých než nepříjemných.

Těhotenství je nádherné období v životě ženy! Mnoho těhotných žen prošlo depresivním stavem a bezpečně se z toho vynořilo. Depresivní stav je bolestivý, ale určitě to projde!

Články O Neplodnosti