Hlavní Analýzy

Co dělat, když vnitřní nebo vnější šev po porodu

Mezery a zranění, které ženy utrpěly při porodu, způsobují značné nepohodlí a nepohodlí. Stehy uložené v důsledku těchto zranění vyžadují zvláštní pozornost a ukládají určitá omezení na denní rutinu a činnost nově vyrobené matky. Takové švy nejenže způsobují bolest po dlouhou dobu, ale někdy se mohou lišit, což vyvolává závažnější problémy. Jak se vyhnout situaci, kdy se poporodní sutura rozešla, a co dělat v takových případech, budeme se zabývat v tomto článku.

Prevence integrity jizev

Nejčastěji jsou stehy po porodu superponovány v perineu, ačkoli existují stehy v pánevním dnu, na děloze po císařském řezu, v pochvě, na děložním čípku atd. Všechny tyto švy vyžadují pečlivé dodržování individuální hygieny ženy a velmi nízkou fyzickou aktivitu. Existují případy, kdy byla podobná jizva rozptýlena v důsledku náhlého pohybu ženy nebo v důsledku posunu dítěte.

 • Ve většině případů se švy liší v prvních hodinách po odstranění lékařských nití, které je držely pohromadě. To může být důsledkem jakéhokoli náhlého pohybu, nadměrného zatížení stehu nebo zánětlivého procesu, který narušuje dobrou tkáňovou fúzi. Někdy může předčasné odstranění chirurgického materiálu, když se jizva ještě nevytvořila, také způsobit problémy se švem. V takových případech se jizva sama o sobě nemusí rozptýlit, ale bude široká a drsná.
 • Za projevy bolesti v perineu během prvního sezení po porodu se považuje za normální. Abychom je omezili a zabránili šíření jizev, je přísně zakázáno sedět měsíc po porodu. Absolutně všechny postupy, včetně krmení dítěte, stravování, vyjadřování, sledování televize, řízení v autě nebo jiné dopravě atd., Lze provádět pouze v poloze sklopné, aniž by se posadil úplně, aby nedošlo k namáhání rozkroku. Čím méně stresu zažijí stehy, tím rychleji se uzdraví. Postupné načítání perineu může začít po čtyřech týdnech po narození. Nejprve byste měli sedět na měkkém povrchu a časem na tvrdším povrchu.
 • Špatná fúze tkání může být způsobena anamnézou diabetu u ženy při porodu. Pokud lékař zjistí, že nedochází k fúzi tkání, je žena hospitalizována a další ošetření se provádí pod zvláštním lékařským dohledem.

Bohužel ve velmi vzácných případech může žena zajistit úplnou absenci stresu a sterility oblasti stehu.

Stát několik týdnů po narození lochie vytváří příznivé podmínky pro vývoj různých patogenních bakterií.

A nutnost zvednout dítě v náručí za účelem krmení, koupání nebo zaplavení může způsobit porušení integrity jizvy. Suturu v perineální zóně nelze vzhledem ke zvláštnostem jejího umístění fixovat sterilním obvazem, a proto může žena v práci sama kontrolovat a ovlivňovat jeho stav..

Po císařském řezu

Švy po císařském řezu jsou nejvíce náchylné k nebezpečí divergence, protože jsou dlouhé a nesou břemeno téměř jakéhokoli pohybu ženy, nemluvě o přílišné krutosti u novorozeného dítěte.

Po operaci se v ženském těle vytvoří dvě jizvy: vnitřní a vnější.

 • Vnitřní jizva spojuje stěny dělohy po řezu.
 • Vnější spojuje stěny břišní dutiny.

V průběhu týdne se vytvoří šev na děloze, přibližně sedmý den po narození se ligatury odstraní. V tomto případě, pokud byl řez sešíván samo-vstřebatelnými stehy, sešva nebude odstraněna. Tato vlákna jsou na ráně asi 1,5–2 měsíce, spolehlivě fixují stěny řezu, proto jsou tyto švy považovány za spolehlivější.

Konečná tvorba jizvy na děloze končí přibližně 10-15 měsíců po narození.

Žena, která porodila dítě císařským řezem, musí být během této doby pravidelně vyšetřována ošetřujícím gynekologem, aby lékař ovládal zjizvení vnitřního stehu. Pro lepší vyšetření budete muset udělat ultrazvuk.

Poprvé po porodu způsobuje vnitřní šev na děloze tak silnou bolest, že léky na úlevu od bolesti jsou předepsány ženám v práci. Postupem času se však tyto bolesti postupně snižují..

 • Je velmi důležité provádět pravidelné antiseptické ošetření vnějšího stehu. Tkáně, ve kterých začíná zánětlivý proces a hnisání, nerostou společně, takže zdraví švu je přímo spojeno s rychlostí zjizvení. Pokud lékař zjistí proces čištění tkáně, provede drenáž, aby odvrátil uvolněný hnis z rány, a po vyčištění rány je nutné provést protizánětlivé ošetření.
 • V některých případech může být zánětlivý proces ve jizvě vyvolán individuálními vlastnostmi ženského těla, zejména nepříznivou reakcí na chirurgický materiál. V takových případech je nutné včasné odstranění upevňovacích vláken. Po důkladném vyšetření stavu jizvy rozhodne lékař o další léčbě. V případě mírného rozporu při stehu je předepsáno speciální ošetření, které pomáhá ránu rychleji se hojit. Ve zvláště obtížných případech může lékař doporučit opakované použití utahovacích nití, ale je to velmi vzácné.
 • Matky po císařském řezu musí pečlivě dodržovat doporučení lékaře týkající se hmotností povolených pro pohyb. V žádném případě by neměly vychovávat dítě po porodu, pokud jeho hmotnost přesahuje přípustné 3 kg. Šev se velmi často rozkládá 2-3 dny po odstranění ligatur právě kvůli porušení těchto požadavků. Ne každá matka může projevit dostatečnou vůli, aby nevyzdvihla tak dlouho očekávané dítě. Aby se těmto problémům zabránilo v prvních dnech po porodu, potřebuje žena po císařském řezu pomoc a podporu od blízkých, kteří jí mohou pomoci při péči o své dítě..
 • Kromě zvedání závaží může nadměrná fyzická námaha, jako je naklápění, ostré zatáčky, vyvolat divergenci jizvy. Jakékoli napětí v břišních svalech způsobuje prudké zvýšení nitroděložního tlaku. A to zase může vést k divergenci vnitřního švu. Aby se tomu zabránilo, ženy po císařském řezu by po porodu měly rozhodně nosit speciální elastickou bandáž, která fixuje zjizvující tkáň. V nepřítomnosti zvláštního obvazu můžete na břicho vytvořit těsný stahovací obvaz, který fixuje tkáně břišní dutiny. Takovou obvaz nebo obvaz by měla nosit žena při porodu, než ráno vstane z postele a nosí se po celou dobu, když je ve stoje nebo vsedě.

Léčba rozdělené jizvy

Bolest v oblasti stehu přetrvává nějakou dobu po porodu, ale postupně se stávají stále méně intenzivními..

V případě, že bolest v průběhu času nezmizí, nebo naopak, zesílí, žena v porodu by se měla rozhodně poradit s lékařem.

Bolest by neměla být odstraněna léky proti bolesti. Za prvé, takové léky mohou nepříznivě ovlivnit zdraví novorozeného dítěte, pokud se dostanou do jeho těla spolu s mateřským mlékem. Za druhé, zvyšující se bolest může být příznakem možných komplikací, jejichž léčba je nejlepší začít co nejdříve..

Situace, kdy se vnitřní jizva rozešla, je velmi vzácná. K tomu obvykle dochází, když žena v porodu nesplňuje doporučení lékařů při propuštění z nemocnice. Pokud žena zvedá závaží, nemonitoruje stav střev, což komplikuje pohyby střev, vystavuje se nadměrné fyzické námaze, pak zvyšuje pravděpodobnost odchylky vnitřního stehu.

Během vyšetření ženy při porodu může stav vnitřního stehu určit pouze lékař. Pokud existuje podezření na nesrovnalost ve jizvě, měla by se žena poradit s ošetřujícím lékařem. Příznaky problému mohou být:

 • zčervenání tkáně,
 • zvýšená bolest,
 • krvácející,
 • vzhled opuchy v místě jizvy,
 • horečka,
 • vzhled neobvyklého výboje.

V případě výskytu výše uvedených příznaků by se žena měla co nejdříve poradit s lékařem a provést vyšetření stavu jizvy, aby se vyloučila pravděpodobnost vzniku nebezpečných onemocnění, například endometriózy..

V závislosti na stupni narušení integrity šití lékař předepíše zvláštní léčbu.

 • Pokud se rána ještě nezhojila a šev již otevřel, lékař ji znovu aplikuje.
 • Pokud se nerozšíří celá jizva, ale jen několik jejích stehů, lékař možná nic neudělá, ale ponechá vše, co je, v případě, že taková situace nepředstavuje nebezpečí pro zdraví ženy.
 • Pokud po narození dítěte uplynulo asi rok nebo dva, ale šev se rozešel, bude vyžadována opětná disekce tkáně jizvy a opětovné šití.

Před propuštěním ženy z nemocnice musí lékař vyšetřit stehy a ujistit se, že neexistují žádné zánětlivé procesy, které by mohly ovlivnit proces hojení jizvy..

Pokud se vyskytuje hnisavý proces v perineu, může být předepsáno lokální ošetření, které zahrnuje ošetření šití a přilehlých tkání antiseptickými léky, jakož i použití speciálních léčivých mastí..

Jako antiseptika můžete použít fucorcin, roztok brilantní zeleně, jodinolu a dalších léků.

Rána bez zánětlivého procesu, při absenci hnisavých sekrecí, se doporučuje léčit levomekolovým krémem, což přispívá k rychlejšímu hojení rány. Přípravky na bázi panthenolu, oleje z rakytníku nebo oleje z ostropestřce mariánského, které léčí ránu a rozpouštějí tkáň jizvy, pomohou urychlit proces regenerace jizev..

Každá žena, která měla po porodu vnitřní nebo vnější stehy, by se měla pečlivě řídit doporučeními lékaře týkajícími se každodenní rutiny, fyzické aktivity, výživy a režimu. A také co nejvíce dodržovat individuální hygienu, aby se zabránilo rozvoji zánětlivého procesu nebo infekce tkání, ve kterých dochází k procesu fúze. Na tom, jak vážně žena přijme výše uvedené rady, závisí její budoucí zdraví a v některých případech užitečnost reprodukčního systému. Ale pokud se stále stane, že se některé švy rozdělí, neměli byste panikařit.

Bez ohledu na to, zda je šev zcela nebo částečně rozdělen, žena v porodu nemusí samoléčit, ale měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Po vyšetření bude lékař schopen určit míru ohrožení zdraví ženy a rozhodnout o vhodnosti dalšího ošetření.

Stehy po porodu

Švy po porodu jsou jako boje s ranami u mužů po bitvě, ale co je porod, ne-li bitva o vlastní život a život dítěte? ___________________________________________________________________

Naneštěstí jsou slzy děložního hrdla a perineum velmi časté. Vše nemusí vždy plynout hladce, protože perineum je taková část těla, kde je léčení obtížné. Pokud během vyšetření, které je nezbytně provedeno po narození dítěte, lékař zjistí řezy ze sešívaného.

Jak vypadají švy po porodu na perineu?

Proč šití po porodu?

Protože se jedná o šitou ránu, která se objevila v důsledku prasknutí nebo incize v perineu. Za týden to pro vás bude mnohem snazší, ale za 8 týdnů, nebo dokonce za šest měsíců se plně zotavíte...

Podívejme se, co je to šití, jak jsou aplikovány a jak se s ní v budoucnu zachází.

- Interní - překrývající se na slzách děložního čípku a pochvy, obvykle nebolí a nevyžadují zvláštní péči. Jsou superponovány z absorbovatelných materiálů, není třeba je odstraňovat, není třeba je ani zpracovávat, není třeba rozmazávat ani se kopat, stačí zajistit kompletní sexuální odpočinek po dobu alespoň 2 měsíců, protože zde jsou daleko od ideálních podmínek.

- Aby se rána dobře uzdravila, potřebuje mír a asepsii. Ani jeden, ani druhý nemohou být plně zajištěni, matka se bude muset ještě dostat ke svému dítěti, musí chodit. V této oblasti není možné použít žádný obvaz a poporodní vypouštění vytváří živnou půdu pro mikroby, a proto je taková situace docela běžná, že se šitá místa liší.

- Je možné šití perineum pomocí různých technik a materiálů, nicméně, toto jsou téměř vždy odstranitelné možnosti (budou muset být odstraněny po dobu 5-7 dnů). Nejčastěji, pokud všechno půjde dobře, jsou odstraněny dokonce v nemocnici před propuštěním.

- Zpracování kabelových míst v nemocnici provádí porodní asistentka. To lze provést jak na pozorovací židli, tak přímo v místnosti. Obvykle se ošetří brilantní zelenou 2krát denně. V prvních dvou týdnech je bolest velmi výrazná, je těžké chodit, ale je zakázáno sedět, matky se živí vleže, jíst nebo stát nebo ležet.

Po odstranění chirurgických stehů a propuštění z nemocnice žena nebude moci normálně sedět další měsíc. Zpočátku můžete sedět jen na boku na pevné látce, a dokonce i z nemocnice se budete muset vracet, v autě na zadním sedadle.

Kolik šití se hojí po porodu?

Péče po porodu

- Vlastní vstřebatelné možnosti v pochvě a v krční oblasti nepotřebují zvláštní péči.

- Vnější vlákna vyžadují pečlivou péči. Jejich uložení se nejčastěji provádí ve vrstvách za použití odnímatelného materiálu..

- Po jejich aplikaci budete muset po každé návštěvě toalety umýt čistou vodou s přídavkem manganistanu draselného a rozkrok důkladně osušit čistým ručníkem.

- Polštářky budou muset být vyměněny velmi často, protože rána potřebuje sucho. Když jste v nemocnici, porodní asistentka provede ošetření.

- Odstranění vlákna je bezbolestný postup, který do značné míry eliminuje nepříjemné pocity..

- V prvních dnech bude nutné první židli co nejvíce oddálit, zejména se slzami 3. stupně, v budoucnu se bude jmenovat pomocí svíček.

- Bude nějakou dobu nutné zdržet se obilovin a chleba, zeleniny a jiných potravin stimulujících stolici. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože očistný klystýr se provádí před porodem, což samo o sobě může zpozdit stolici.

K rozdílům v uzávěrkách nejčastěji dochází v prvních dnech nebo bezprostředně po jejich odstranění, zřídka později. Důvodem může být brzké sezení, náhlé pohyby a také komplikace jako hnisání. Nejedná se o běžnou komplikaci, ke které dochází při závažných prasklinách perineu, 2-3 stupně.

Pokud dojde k zánětu, zarudnutí, ostré bolesti v perineu, není předčasné odstranění materiálu, který omezuje prasknutí perineu, dokud není rána zcela zahojena, špatné, protože vytváří hrubou jizvu. Co zahojit ránu, ti řekne gynekolog.

Pokud časné období šlo dobře, léčení proběhlo bez komplikací, po propuštění z nemocnice budou vyžadována pouze hygienická opatření. Bepanten nebo jiná zvláčňující a léčivá mast mohou být doporučeny..

Když se stehy konečně uzdraví po porodu?

V průměru zmírňuje nepohodlí po 2 týdnech, ale sex bude nepříjemný po dobu nejméně 2 měsíců po narození dítěte. Při uzdravení se vytvoří jizva, která poněkud zužuje vstup do vagíny, takže sex je bolestivý.

Při řešení tohoto problému s největší pravděpodobností pomůže volba nejbolestivějšího držení těla, které má pro každou dvojici své vlastní, a použití mastí proti jizvám, například kontrahexu..

podivné pocity v pochvě vás mohou obtěžovat docela dlouho, až šest měsíců. V budoucnu se však zcela vyřeší.

Když potřebujete mít podezření, že se něco pokazí:

- Pokud jste již byli propuštěni domů a šitá oblast krvácí. Někdy dochází ke krvácení v důsledku divergence rány. Vy sami se nebudete moci plně prozkoumat, takže si pospěšte zpět k lékaři.

- Pokud bolí vnitřní rány. Normálně, po šití vaginálních ruptur, může být mírná bolest za 1-2 dny, ale rychle pominou. Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění hematomu (krve) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu, budete stále v nemocnici, řekněte svému lékaři o tomto pocitu.

- Někdy sešije fest po propuštění z nemocnice. V tomto případě je cítit bolestivý otok v oblasti rány, kůže je zde horká, může se zvyšovat vysoká teplota.

Ve všech těchto případech byste neměli přemýšlet sami o tom, jak si ránu ušpinit, je třeba naléhavě konzultovat gynekologa.

Přečtěte si také

Po porodu vlasy vypadají silně, co dělat

Kolik po porodu můžete mít sex?

Ve skutečnosti je to spíše individuální záležitost. Záleží na tom, v jakém porodu bylo, pokud je to těžké, rána se může hojit mnohem déle, než je obvyklé. V každém případě je důležité před prvním pohlavním stykem podstoupit úplné vyšetření a získat doporučení od specialisty. Přestože existují průměrné ukazatele. Takže asi po 4-6 týdnech se žena může zpravidla vrátit ke svému obvyklému životnímu stylu se svým partnerem.

Kolik stehů po porodu se uzdraví a jak je zpracovat?

Každá žena očekává narození s trochou strachu a strachu. Koneckonců, nikdo neví jistě, kdy přijdou, jak projdou a kdy skončí. A bez ohledu na to, jak se na to žena připravuje, nástup práce je stále překvapením.

Dlouhé boje, pokusy a nakonec dítě v náručí.

Štěstí, které zahrnuje ženu, nelze vyjádřit slovy, veškerá bolest, veškeré utrpení, které zažilo jen před několika minutami, se zapomíná. Abychom však mohli dítě klidně držet v náručí, budete muset tvrdě pracovat a trpět.

Nejnepříjemnější, nejbolestivější a dlouhá doba trvá první fázi porodu, kdy se děložní hrdlo otevře. Ale druhé - narození dítěte - je otázkou minut, které však mohou být zatemněny řezem nebo (horší) prasknutím perineum. Některé ženy odolávají řezu, jak mohou: nesnášejí a dokonce i křičí. Musíte však pochopit, že tato manipulace je někdy nezbytná.

Porodní kanál může být pro dítě úzký, a pokud to lékař neprovede, provede to dítě sám. Pak to bude již mezera s roztrženými hranami nepravidelného tvaru a bude docela obtížné ji přišít, nemluvě o tom, že se bude hojit dlouho a bolestivě.

Vnější (vnější) a vnitřní stehy po porodu

Vnitřní stehy se aplikují, když dojde k prasknutí děložního hrdla a vaginálních stěn. Protože děložní čípek ztrácí citlivost po porodu, když žena šije, žena v porodu nic necítí.

Ale když jsou stehy umístěny na pochvu, je to docela patrné, takže se provádí lokální anestézie. Vnitřní švy jsou vyrobeny z neabsorbovatelných nití, které nevyžadují dodatečnou péči a odstranění švů..

Vnější švy zahrnují švy na perineu, a tady je to trochu těžší. Žena se může roztrhat sama o sobě a stehy na přestávkách se uzdravují déle.

Většině lékařů se však podaří provést konečný (a absolutně bezbolestný) řez na konečník. Šití na tomto místě je trochu bolestivé, a proto se zde provádí lokální anestézie..

Samorezavé švy

V poslední době se téměř všechny švy nanášejí pomocí neabsorbovatelných nití. To je velmi výhodné: není třeba je odstraňovat a po 7 až 10 dnech už nebudou žádné stopy.

Jediná věc, kterou si žena může všimnout, jsou kousky nitě nebo uzlů na těsnění. Nenechte se znepokojit, víte, že tyto zbytky niti znamenají, že švy jsou téměř resorbovány. Po měsíci na lékařském vyšetření to můžete ověřit.

Ať už je koupel užitečná pro těhotné ženy, nebo ne, dozvíte se v tomto článku.

A tento článek pojednává o nebezpečí kouření během těhotenství..

Podívejme se na některé funkce

Aby se stehy rychle uzdravily a nezasáhly, musí se o ně náležitě postarat. Vnitřní švy v normálním proudu se vůbec nezpracovávají, protože se používají sterilní samo-vstřebatelné stehy. Existuje dostatečná hygienická péče.

Pokud jsou však vnitřní švy zapálené nebo ochablé, použijte tampony s levomikolem nebo jinými protizánětlivými mastmi..

Zvláštní pozornost je třeba věnovat vnějším švům. Mělo by se s nimi zacházet dvakrát denně. V nemocnici to dělá sestra..

Nejprve se švy zpracují peroxidem vodíku a poté zeleným nebo jódem. Kromě toho jsou prováděny fyzioterapeutické procedury, které přispívají k rychlému hojení..

Žena po porodu má vždy hodně problémů. A problémy se švy jsou jen malou částí. Ale věřte mi, že zdravé dítě sladce chrápající v náručí vykoupí všechny potíže a přiměje ho zapomenout na všechny potíže spojené s porodem.

Mnoho žen, které se poprvé setkaly se švy po porodu, neví, jak se chovat správně, aby se švy neoddělovaly.

Nejdůležitější věc je, že žena v práci s stehy by v žádném případě neměla sedět 7-10 dní. To znamená, že k jídlu, krmení dítěte, podvádění a provádění jiných prací může být pouze ležet nebo stát.

Nejprve bude obtížné si na to zvyknout a touha po sedu se bude objevovat stále. Je důležité nespáchat takovou hloupost, jinak se švy oddělí.

Dříve to bylo mnohem jednodušší, protože dítě bylo přivezeno pouze ke krmení a okamžitě vzato pryč, takže žena v práci mohla odpočívat, zvyknout si na novou pozici. Ženy v práci se stehy byly obecně zakázány vstávat zbytečně, a proto bylo hojení stehu po porodu mnohem rychlejší.

Ale teď, když je dítě přivedeno první den a ponecháno s matkou až do propuštění, je docela obtížné pozorovat odpočinek v posteli, protože musíte dítě vstát a přikrýt, umýt se, nakrmit. Jak můžete zapomenout a posadit se ze zvyku?

Vzhledem k tomu, že žena v práci je propuštěna 5. až 7. den, cesta domů nebude velmi pohodlná, v autě musíte jít do klidové polohy. Varujte příbuzné v předstihu, že s vámi může v autě jezdit pouze jeden cestující, protože budete potřebovat více místa.

Je tu ještě jeden bod: v prvním týdnu po šití musíte z velké části jít na toaletu. To je nejlepší dát klystýr na první nutkání, jinak se švy mohou také lišit od napětí svalů pánve.

A tady o problémech v raných fázích těhotenství.

Na našem webu https://puziko.online/ je stále mnoho zajímavých a užitečných informací.

Co dělat, když...

Švy se rozdělily

Pokud se švy přesto rozpadly, je důležité to rychle určit..

Vnitřní švy se ve velmi výjimečných případech liší. Je prostě nemožné si toho všimnout sami. To může vidět pouze lékař při vyšetření. Takové švy se zpravidla již nedotýkají.

Nejčastěji se to děje s vnějšími švy v perineu. Náhlé pohyby, nesprávný akt defekace nebo, pokud se žena posadila, mohou způsobit oddělení švů.

Pokud k tomu dojde doslova den po narození, použijí se opakované stehy. Další rozhovor, pokud se okraje rány již zahojily a švy se rozešly. Poté lékař vyřeší problém opětovného sešití.

Pokud je to jen pár stehů a není ohroženo život, švy mohou odejít tak, jak jsou. Stává se však také, že se šev zcela rozšířil. Potom se okraje rány vyříznou a stehy se znovu aplikují.

Stehy bolí

Stehy po porodu mohou zranit prvních pár dní, pak by bolest měla zmizet. Vnitřní švy se hojí mnohem rychleji a bolest je slabá, obecně prochází několika dny. Ale vnější švy se mohou stále obtěžovat po dlouhou dobu, pokud je nebudete dodržovat.

Bolestivé pocity při pokusu o sednutí jsou zcela přirozené, ale pokud se bolest objeví v klidném stavu, může to signalizovat zánětlivý proces.

Když jsou stehy odstraněny?

Situace je složitější u běžných švů, které je třeba odstranit. To lze provést pouze po hojení ran. V nejlepším případě se to stane v den 6-7.

Ale pokud dojde k zánětu šicích stehů po porodu nebo sešití stehů, pak se hojení zpozdí a vy budete muset bojovat se zánětlivým procesem a teprve potom odstraňte stehy.

Kdy tedy jsou stehy po porodu odstraněny? To vše se rozhoduje individuálně. Před propuštěním z nemocnice je žena vyšetřena lékařem, a pokud je vše v pořádku, jsou sešity odstraněny (proces je téměř bezbolestný). Pokud je příliš brzy, lékař vám řekne, kdy je třeba jít na konzultační vyšetření.

A zde zjistíte, zda pijete pivo během těhotenství.

Co dělat, když poporodní šití?

Existují interní a externí stehy, které se překrývají kvůli zásahu porodníka do procesu porodu. Řezy se provádějí bez léků proti bolesti, aby se usnadnil proces porodu a plod prošel co nejdříve děložním hrdlem. Nejběžnější situací jsou nesrovnalosti v poporodním švu. V tomto případě se operace neprovádí. Prvním příznakem nesrovnalostí kloubů je perineální zarudnutí, otok a bolest..

Šicí materiály:

 1. vstřebatelná vlákna (přírodní a syntetická);
 2. kovové držáky;
 3. neabsorbovatelná nit.

Jaké kroky podniknout, pokud se šev rozšířil?

Pokud pociťujete ostrou bolest a horečku, objeví se hnisavý výtok, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Stav dělohy, stejně jako samotný šev, může určit pouze lékař, takže je vhodné často navštěvovat ordinaci gynekologa nebo porodníka..

Šití se může po propuštění z nemocnice rozbít, v tomto případě můžete použít masti Levomekol, protože zabraňuje vzniku hnisání. Pokud je šev otevřen po několika letech, jsou sešívány znovu absorbovatelné stehy. V tomto případě může být proces hojení dlouhý..

Seam sám je také zpracován bez problémů: se speciálními masti, které lze zakoupit v lékárně, s lehkým roztokem manganistanu draselného po každé návštěvě toalety. Slabé vývar heřmánku a měsíčku jsou perfektní. Zmírňují nejen podráždění, zarudnutí, ale také přírodní antibakteriální látky.

Jak se vyhnout divergenci stehu po porodu?

Pokuste se sedět co nejníže a častěji zaujměte sklopnou polohu. Pokud pociťujete bolest, když stojíte nebo vleže, a v noci má tendenci zesílit, okamžitě vyhledejte lékaře.

Po císařském řezu je nejlepší použít speciální obvaz nebo těsný, široký obvaz, protože šev prochází celou břišní stěnou a je velmi zranitelný. Tyto švy vyžadují denní ošetření antiseptiky. Po vytvoření jizvy se zpracování zastaví.

Po šití je přísně zakázáno:

 1. otočit se ostře;
 2. rychle vstát z postele;
 3. zvedání závaží (ve zvláště závažných případech se nedoporučuje zvedat ani dítě);
 4. zaujmout polohu.

Vezměte si obrázek na místo ke spánku: na měkkých peřích a matracích je zakázáno spát. Někdy položili pod žaludek malý polštář, aby spali po svých stranách.

Věnujte pozornost používání léků proti bolesti a projímadel, zejména pokud kojíte dítě. Prášky na chvíli zmírňují bolest, aniž by vyřešily příčinu vašeho problému.

Aby nedošlo k žádné stopě. Péče po porodu

Péče o stehy na děložním čípku a po řezu císařským řezem

V procesu porodu často vznikají situace, kdy je nutné sešit. Jejich přítomnost vyžaduje mladou matku se zvýšenou opatrností a samozřejmě jistými dovednostmi v péči o tuto dočasnou „rizikovou zónu“..

Když jsou potřeba švy?

Pokud porod protékal přirozeným porodním kanálem, jsou stehy výsledkem obnovy měkkých tkání děložního hrdla, vagíny a perineu. Připomeňme si důvody, které by mohly vést k potřebě šití.

Roztržky děložního čípku se nejčastěji vyskytují v situaci, kdy se děložní čípek ještě úplně neotevřel a žena začne tlačit. Hlava vyvíjí tlak na děložní čípek a poslední slzy.

Řez rozkroku se může objevit z následujících důvodů:

 • rychlé narození - v tomto případě hlava plodu zažívá významné stresy, takže lékaři zjednodušují okamžik, kdy dítě projde rozkrokem: je to nezbytné pro snížení pravděpodobnosti poranění hlavy dítěte;
 • předčasný porod - řezání hlízy má stejné cíle jako při rychlém porodu;
 • dítě se rodí v pánevní prezentaci - perineum je pitvané tak, aby při narození hlavy nebyly žádné překážky;
 • s anatomickými rysy ženské perineum (tkáň je nepružná nebo existuje jizva po předchozím narození), díky níž nelze normálně narodit hlavu dítěte;
 • nastávající matka se nemůže tlačit kvůli těžké krátkozrakosti ani z jiných důvodů;
 • existují známky nebezpečí prasknutí perineum - v tomto případě je lepší provést řez, protože okraje rány vytvořené nůžkami rostou spolu lépe než okraje rány vytvořené v důsledku ruptury.

Pokud se dítě narodilo císařským řezem, má mladá matka pooperační šev na přední břišní stěně.

K šití perineum a přední břišní stěny se používají různé materiály. Volba lékaře závisí na svědectví, dostupných schopnostech, technice používané v tomto zdravotnickém zařízení a dalších okolnostech. Lze tedy použít syntetický nebo přírodní samo-absorbovatelný šicí materiál, neabsorbovatelný šicí materiál nebo kovové výztuhy. Poslední dva typy šicích materiálů se odstraní 4. až 6. den po porodu.

Nyní, když jsme si vzpomněli, proč se mohou objevovat švy, pojďme mluvit o tom, jak se o ně starat. V případě šití by měla být mladá matka plně vybavena a měla by vědět, jak se chovat tak, aby rehabilitační doba byla co nejbezpečnější, a to bez nepříjemných následků..

Rozkrokové stehy

K hojení drobných ran a sešívání dochází do 2 týdnů - 1 měsíc po narození, hlubší zranění se hojí mnohem déle. V období po porodu musí být dodržována všechna bezpečnostní opatření, aby se v místě stehů, které by se pak mohly dostat do porodního kanálu, nevyvinula infekce. Správná péče o poškozené perineum sníží bolest a urychlí hojení ran..

Pro péči o stehy na děložním čípku a stěnách pochvy stačí dodržovat hygienická pravidla, není nutná žádná další péče. Tyto stehy jsou vždy pokládány absorbovatelným materiálem, takže se neodstraňují.

V mateřské nemocnici jsou stehy na perineu ošetřovány porodní asistentkou oddělení 1-2krát denně. K tomu používá „brilantní zelenou“ nebo koncentrovaný roztok „manganistanu draselného“..

Stehy na perineu zpravidla také ukládají neabsorbovatelné nitě. Uzly zmizí 3-4 dny - v poslední den pobytu v nemocnici nebo v prvních dnech domu. Pokud byl šev položen z neabsorbovatelného materiálu, pak se švy odstraní také ve 3. až 3. dni.

Při péči o stehy na perineu hraje důležitou roli také osobní hygiena. Každé dvě hodiny je nutné vyměnit těsnění nebo podložku bez ohledu na její naplnění. Používejte pouze volné bavlněné spodní prádlo nebo speciální jednorázové kalhotky. Používání spodního prádla je kategoricky vyloučeno, protože vyvíjí značný tlak na perineum, což narušuje krevní oběh a zabraňuje hojení.

Je také nutné se umýt každé 2 hodiny (po každé návštěvě toalety; je třeba jít na toaletu s takovou frekvencí, aby celý močový měchýř neovlivňoval kontrakci dělohy). Ráno a večer, když se osprchujete, musíte si rozkrok rozetřít mýdlem a během dne jej můžete jen omýt vodou. Šev na rozkroku si musíte důkladně umýt - stačí na něj nasměrovat proud vody. Po omytí je třeba vysušit rozkrok a oblast švu pomocí namáčecích pohybů ručníků zepředu dozadu.

Pokud jsou na perineu stehy, nesmí žena sedět po dobu 7-14 dní (v závislosti na stupni poškození). Zároveň si můžete sednout na záchod již první den po porodu. Když už mluvíme o záchodu. Mnoho žen se bojí silné bolesti a snaží se přeskočit pohyby střev, v důsledku toho se zvyšuje zatížení perineálních svalů a bolest se zesiluje. První nebo dva dny po porodu zpravidla neexistuje žádná stolice, protože žena dostala před porodem očistný klystýr a žena při porodu během porodu nejí. Křeslo se objeví na 2-3 dny. Aby nedošlo k zácpě po porodu, nejezte potraviny, které mají fixační účinek. Pokud problém s zácpou není pro vás nový, vypijte před každým jídlem lžíci rostlinného oleje. Židle bude měkká a neovlivní proces hojení..

Ve velké většině případů se doporučuje sedět 5-7. Den po narození - na hýždě, na opačné straně zranění. Musíte sedět na tvrdém povrchu. 10. - 14. den můžete sedět na obou zadcích. Při řízení domů z nemocnice je třeba vzít v úvahu přítomnost švů na perineu: mladá matka bude pohodlně ležet nebo napůl sedět na zadním sedadle automobilu. Je dobré, když je dítě ve své osobní autosedačce pohodlné a nezabírá matce ruce.

Stává se, že jizvy, které zůstanou po uzdravení švů, stále způsobují nepohodlí a bolest. Mohou být léčeni zahříváním, ale ne dříve než dva týdny po narození, když se děloha již uzavřela. K tomu použijte „modrou“, infračervenou nebo křemennou lampu. Procedura by měla být prováděna po dobu 5-10 minut ze vzdálenosti nejméně 50 cm, ale pokud má žena citlivou bílou pokožku, musí být zvýšena na metr, aby nedošlo k popálení. Tento postup lze provést samostatně doma po konzultaci s lékařem nebo ve fyzioterapeutické místnosti. Pokud se žena cítí nepohodlně na místě vzniklé jizvy, jizva je drsná, pak může lékař tyto jevy odstranit, a proto může lékař doporučit kontrahexovou mast - měla by se používat dvakrát denně po dobu několika týdnů. S pomocí této masti bude možné snížit objem vytvořené tkáně jizvy, snížit nepohodlí v oblasti jizvy..

Švy po císařském řezu

Po císařském řezu jsou stehy obzvláště pečlivě sledovány. Do 5-7 dnů po operaci (před odstraněním stehů nebo rovnátka) sestra po porodu zpracovává pooperační šití antiseptickými roztoky (například „zelená“) denně a mění obvaz. 5. až 7. den se odstraní stehy a obvaz. Pokud byla rána sešívána absorbovatelným šicím materiálem (takový materiál se používá při aplikaci takzvaného kosmetického švu), rána se ošetřuje stejným způsobem, ale švy se neodstraní (tyto švy se zcela absorbují 65 až 80. den po chirurgickém zákroku).

Kolem 7. dne po operaci se vytvoří jizva kůže; proto, jen týden po císařském řezu, se můžete zcela osprchovat. Jednoduše si nemyjte šev žínkou - to lze provést za další týden.

Císařský řez je poměrně závažný chirurgický zákrok, při kterém řez prochází všemi vrstvami přední břišní stěny. Proto se samozřejmě mladá matka obává bolesti v oblasti chirurgického zákroku. V prvních 2-3 dnech pomáhají bolestivé léky podávané ženě intramuskulárně s bolestivými pocity. Ale od prvních dnů, pro zmírnění bolesti, se mamince doporučuje nosit speciální poporodní obvaz nebo uvázat žaludek s plenkou.

Po císařském řezu mají mladé matky často otázku: nezmění se šev, pokud vezmete dítě do náručí? Ve skutečnosti po chirurgickém zákroku v břiše chirurgové nedovolují svým pacientům zvedat více než 2 kg po dobu 2 měsíců. Jak ale říct takové ženě, která se o dítě postará? Porodníci proto nedoporučují poporodní ženy po císařském řezu poprvé (2-3 měsíce), aby zvedli více než 3-4 kg, tj. Více než hmotnost dítěte.

Možné komplikace

Dojde-li k bolestivosti, zarudnutí v oblasti švu na perineu nebo na přední břišní stěně, objeví se výtok z rány: krvavý, hnisavý nebo jakýkoli jiný, pak to ukazuje na výskyt zánětlivých komplikací - hnisání stehů nebo jejich divergenci. V takovém případě se poraďte s lékařem.

V závislosti na závažnosti stavu lékař předepíše ženě místní léčbu. V případě hnisavých zánětlivých komplikací to může být Vishnevská mast nebo syntetická syntetická emulze (používají se několik dní), poté, co se rána uvolní z hnisu a začne se hojit, je předepsán levomekol, který pomáhá hojit ránu.

Ještě jednou chci zdůraznit, že léčba komplikací by měla probíhat pouze pod vedením lékaře. Je možné, že porodní asistentka přijde k pacientovi domů, aby zpracovala stehy, nebo možná sama mladá matka bude muset jít na prenatální kliniku, kde bude tento postup proveden..

Pokud je šev přerušen po porodu, může se sám spojit

Co dělat, pokud jsou stehy po dodání oddělené?

Pokud žena, která rodí, má příliš úzký porodní kanál nebo je dítě velké, nemůže se bez slz a řezů obejít. Poškozené vnitřní orgány jsou sešity samo-vstřebatelnou nití, která nezpůsobuje žádné zvláštní problémy. Situace je u perineum jiná. V této oblasti se běžně používají chirurgické stehy nebo kovové svorky. Právě tam si ženy často všimnou, že švy po porodu.

Mladé matky s podobnými problémy mají velmi zvláštní režim, který je obtížné dodržovat. První dny jsou kontraindikováni, aby vstali z postele. Ale jak to udělat, když je třeba dítě neustále krmit a umývat? Na týden nebo i déle by se žena neměla posadit. Je dovoleno být pouze v poloze ležet a ležet. Až po 7-10 dnech bude mladá matka schopna sedět na tvrdém křesle a ne dříve než o měsíc později, na měkkém povrchu.

Musíte se umýt několikrát denně, zejména poté, co jste šli na záchod. Nepoužívejte toaletní papír. Při naléhání na defekaci je vhodné provést klystýr, aby nedošlo k namáhání. A první cesta „ve velkém“ by měla být odložena tak dlouho, jak je to možné. Na pár měsíců musíte zapomenout na sex. Pro zajištění suchosti v perineu je nutné vyměnit podložky každé dvě hodiny.

Obecně platí, že existuje mnoho pravidel, ale v neustálých potížích pro dítě je obtížné dodržovat všechna bezpečnostní opatření. Důvody, proč se švy liší, jsou následující:

 • .gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://uginekologa.com/wp-content/uploads/2018/08/razoshlis-shvyi-posle-rodov-cherez-god.png "/> pokusy se posadit;
 • náhlé pohyby;
 • vzpírání;
 • svalové napětí v případě zácpy;
 • rané pohlaví
 • nedodržování intimní hygieny;
 • nesprávná péče o švy;
 • na sobě těsné spodní prádlo.

Infekce se často připojuje k otevřené ráně. Na poškození nelze použít obvaz. V perineální oblasti je obtížné udržovat sterilitu a snížená imunita nemůže odolávat patogenům. Krvavý hlen, který se uvolňuje nějaký čas po narození, také nepřispívá k čistotě.

Podezření na problém je snadné. Pokud se vnitřní švy po porodu rozpadly, cítí žena bolest v břiše, těžkost a plnost, zatímco vše je v pořádku venku. Během pár dnů po porodu stále rány v pochvě a na děložním čípku stále bolí, ale nepohodlí rychle pomine. Pokud nepříjemné příznaky přetrvávají déle než dva dny, pak se v šité oblasti hromadí krev. Naštěstí v tuto chvíli je máma stále v nemocnici. Je nutné informovat lékaře o pohody, přijme opatření.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://uginekologa.com/wp-content/uploads/2018/08/razoshlis-naruzhnyie-shvyi-posle-rodov.png "/> Pokud je porušeno integrita vnějšího stehu v perineu, bolest a pálení jsou pociťovány. Poškozená oblast bobtná a zčervená. Krev a hnisové rázy z rány. Teplota těla stoupá, objevuje se slabost a sezení.

Divergence švů hrozí, že se připojí k infekci a rozvoji gynekologických chorob. Aby se předešlo nebezpečným následkům, musí být přijata včasná opatření. Pokud se vnitřní a vnější stehy po porodu během několika dnů rozdělí, je indikováno opětovné prošívání. V případech, kdy se rána již zahojila nebo se jen několik stehů roztrhlo, nechají všechno tak, jak jsou. Nejnebezpečnější divergence švu po několika měsících. V tomto případě jsou jizvy řezány a znovu sešity.

Když je rána infikována, je ošetřena antiseptickými roztoky a masti. Silné hnisání zahrnuje chirurgické ošetření poškozené oblasti a použití antibiotik, antipyretik, protizánět. Během léčby musíte kojení opustit.

Aby se předešlo nebezpečným komplikacím, doporučuje se řádná péče o švy. Měly by být pravidelně ošetřovány peroxidem vodíku nebo brilantní zelenou. Můžete používat protizánětlivé masti, ale pouze podle pokynů lékaře. Musíte se umýt roztokem manganistanu draselného a dětským mýdlem. Po procedurách s vodou je důležité poškozené místo pečlivě osušit čistým ručníkem..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://uginekologa.com/wp-content/uploads/2018/08/razoshlis-vnutrennie-shvyi-posle-rodov.png "/> Vyvarujte se fyzický stres. Je lepší odmítnout sexuální kontakt. I když v současné době málokdo chce mít sex. V důsledku zjizvení zůstává nepohodlí v pochvě ještě dlouho po úplném uzdravení..

Během rehabilitačního období je nutná správná výživa. Problémy se stolicí často způsobují odklon švů, proto by se nemělo používat potravin, které způsobují zácpu. Nemůžete jíst mouku a sladkosti. Lékaři doporučují zavést do stravy více mléčných výrobků.

Pokud bolest zesílí, není třeba ji snášet. Neměli byste však zneužívat léky proti bolesti. To nejen poškodí dítě při kojení, ale také zmaže příznaky. Nepohodlí obvykle zmizí za 10 dní. Pokud k tomu nedojde, zavolejte sanitku.

Úplné zotavení trvá 2-4 týdny. Velké poškození se léčí asi měsíc. Vše záleží na příčinách a povaze mezery. Pokud se vnitřní a vnější stehy po porodu oddělily, je důležité přijmout opatření co nejdříve, abyste se vyhnuli komplikacím.

Co dělat, když byl šev otevřen po porodu?

Mezery a jiná zranění, které ženy dostanou během porodu, jim obvykle způsobují značné nepohodlí a stehy, které jsou následkem takových zranění, vyžadují hodně pozornosti a významně omezují činnost mladé matky. Takové stehy mohou nejen způsobit bolest po dostatečně dlouhou dobu, ale mohou se také někdy lišit, což způsobuje docela vážné zdravotní problémy..

Příčiny narušení integrity jizvy a jak tomu zabránit

Nejčastějšími případy jsou případy, kdy se v perineu aplikují stehy po porodu. Mnohem méně často jsou stehy umístěny na dělohu a břicho - po císařském řezu, v pánevním dnu, na děložním čípku, v pochvě atd. Všechny výše uvedené stehy vyžadují pečlivou osobní hygienu a cvičení je přísně kontraindikováno..
.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://advicemama.ru/wp-content/uploads/2018/11/shov-posle-rodov.jpg "/>

Důvody nesouladu šití po porodu:

 • Ostré pohyby nebo nadměrná fyzická aktivita v prvních hodinách a dnech po porodu;
 • Předčasné odstranění pojivového materiálu;
 • Přítomnost zánětu, který narušuje hojení a fúzi tkání;
 • Přítomnost závažného chronického onemocnění, jako je diabetes;
 • Osobní hygiena.

Co musíte udělat, aby se švy nerozdělily?

Projev bolesti v perineu poprvé po porodu je ve většině případů považován za normu. Aby se ženy minimalizovaly, nedoporučuje se sedět asi měsíc. Všechny potřebné postupy: jíst, krmit dítě, vyjadřovat mléko, dívat se na televizi, výlet do auta je lepší naklonit. To vše je nutné, aby nedošlo k zbytečnému zatížení rozkroku, protože čím menší je zatížení kloubů, tím větší je pravděpodobnost, že se rychle a hladce vyléčí..

Stehy aplikovány po císařském řezu

Švy po císařském řezu jsou velmi citlivé na riziko švů vzhledem k tomu, že mají poměrně velkou délku, přičemž břemeno přebírá doslova jakýkoli pohyb ženy. Po takové operaci má žena dvě jizvy: vnější a vnitřní. Vnější jizva spojuje stěny břišní dutiny a vnitřní jizva spojuje stěny dělohy.

Incize dělohy se obvykle přišije speciálními vstřebatelnými stehy a přišije se 7 až 10 dnů. Prvních 3 až 5 dnů po chirurgickém zákroku mohou obě stehy docela vážně ublížit, takže během tohoto období je žena předepisována léky proti bolesti. Vnitřní steh na děloze je považován za docela spolehlivý a obvykle nevyžaduje žádnou zvláštní pozornost, protože je uvnitř těla. Jedinou podmínkou je vyloučení nákladů a odpočinku v prvních 3 až 5 dnech. Pokud jde o vnější šev, kromě vyloučení fyzické námahy je zde nutné pravidelné antiseptické ošetření, aby se zabránilo zánětlivému procesu a hnisání. Pokud se to náhle stalo, měl by lékař udělat drenáž, aby odvrátil hnis z rány a protizánětlivou léčbu stehu.

Aby se předešlo nesrovnalostem ve vnějším švu po císařském řezu, je velmi vhodné, aby ženy nosily speciální obvaz vyrobený z elastického materiálu, který pomůže opravit zjizvující tkáň. Alternativou obvazu může být napínací obvaz.

Video stehy po porodu

Co dělat, když se jizva rozšířila?

Bolest v kloubech obvykle trvá chvíli, ale postupně by se měly stát méně znatelné. Pokud bolest v průběhu času nezmizí, ale spíše se stává intenzivnější, je to velmi významný důvod k návštěvě u lékaře, protože skutečný stav stehů může posoudit pouze odborník..

Příznaky naléhavé lékařské pomoci:

 • Zvýšená bolest;
 • Zarudnutí švu a tkání kolem něj;
 • Krvácení a výskyt podivného výboje;
 • Otok kolem jizvy;
 • Ostrý nárůst teploty.

Po vyšetření Vám lékař předepíše nezbytnou léčbu v závislosti na stupni divergence integrity švu..

 1. Pokud se šev rozšířil a rána se ještě nezhojila, lékař ji znovu aplikuje.
 2. Pokud je ve spoji rozmístěno jen několik stehů, je zcela možné, že není nutný žádný chirurgický zásah..
 3. Pokud po porodu uplynuly 1–2 roky a šev se velmi rozešel, budete muset tkáň znovu rozřezat a v důsledku toho znovu sešívat.

Aby byla žena co nejvíce chráněna před situací s odlišnými stehy před propuštěním z nemocnice, je lékař jednoduše povinen provést důkladné vyšetření šití pro nepřítomnost zánětlivých procesů a také ji podrobně poučit o tom, co lze udělat a co je lepší se zdržet.

Stehy po porodu

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" http://nedeli.org/upload/iblock/023/IMGP3413ares.jpg "/>

Švy po porodu jsou jako boje s ranami u mužů po bitvě, ale co je porod, ne-li bitva o vlastní život a život dítěte? ___________________________________________________________________

Naneštěstí jsou slzy děložního hrdla a perineum velmi časté. Vše nemusí vždy plynout hladce, protože perineum je taková část těla, kde je léčení obtížné. Pokud během vyšetření, které je nezbytně provedeno po narození dítěte, lékař zjistí řezy ze sešívaného.

Jak vypadají švy po porodu na perineu?

Proč šití po porodu?

Protože se jedná o šitou ránu, která se objevila v důsledku prasknutí nebo incize v perineu. Za týden to pro vás bude mnohem snazší, ale za 8 týdnů, nebo dokonce za šest měsíců se plně zotavíte...

Podívejme se, co je to šití, jak jsou aplikovány a jak se s ní v budoucnu zachází.

- Vnitřní - překrývající se na slzách děložního čípku a pochvy, obvykle nebolí a nevyžadují zvláštní péči. Jsou superponovány z absorbovatelných materiálů, není třeba je odstraňovat, není třeba je ani zpracovávat, není třeba rozmazávat ani se kopat, stačí zajistit kompletní sexuální odpočinek po dobu alespoň 2 měsíců, protože zde jsou daleko od ideálních podmínek.

- Aby se rána dobře uzdravila, potřebuje mír a asepsii. Ani jeden, ani druhý nemohou být plně zajištěni, matka se bude muset ještě dostat ke svému dítěti, musí chodit. V této oblasti není možné použít žádný obvaz a poporodní vypouštění vytváří živnou půdu pro mikroby, a proto je taková situace docela běžná, že se šitá místa liší.

- Rozkrok můžete ušít různými technikami a materiály, ale jsou to téměř vždy vyjímatelné možnosti (budou muset být odstraněny po dobu 5-7 dnů). Nejčastěji, pokud všechno půjde dobře, jsou odstraněny dokonce v nemocnici před propuštěním.

- Ošetření drátových míst v nemocnici provádí porodní asistentka. To lze provést jak na pozorovací židli, tak přímo v místnosti. Obvykle se ošetří brilantní zelenou 2krát denně. V prvních dvou týdnech je bolest velmi výrazná, je těžké chodit, ale je zakázáno sedět, matky se živí vleže, jíst nebo stát nebo ležet.

Po odstranění chirurgických stehů a propuštění z nemocnice žena nebude moci normálně sedět další měsíc. Zpočátku můžete sedět jen na boku na pevné látce, a dokonce i z nemocnice se budete muset vracet, v autě na zadním sedadle.

Kolik šití se hojí po porodu?

Péče po porodu

- Možnosti samo-vstřebatelnosti v pochvě a krční oblasti nepotřebují zvláštní péči.

- Vnější závity vyžadují pečlivou údržbu. Jejich uložení se nejčastěji provádí ve vrstvách za použití odnímatelného materiálu..

- Po jejich aplikaci budete muset po každé návštěvě toalety umýt čistou vodou s přídavkem manganistanu draselného a rozkrok důkladně osušit čistým ručníkem.

- Těsnění bude nutné měnit velmi často, protože rána potřebuje sucho. Když jste v nemocnici, porodní asistentka provede ošetření.

- Odstranění nití je bezbolestný postup, který do značné míry eliminuje nepříjemné pocity.

- V prvních dnech bude nutné první židli co nejvíce oddálit, zejména se slzami 3. stupně, v budoucnu se bude jmenovat pomocí svíček.

- Bude nutné nějakou dobu upustit od obilovin a chleba, zeleniny a jiných produktů stimulujících stolici. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože očistný klystýr se provádí před porodem, což samo o sobě může zpozdit stolici.

K rozdílům v uzávěrkách nejčastěji dochází v prvních dnech nebo bezprostředně po jejich odstranění, zřídka později. Důvodem může být brzké sezení, náhlé pohyby a také komplikace jako hnisání. Nejedná se o běžnou komplikaci, ke které dochází při závažných prasklinách perineu, 2-3 stupně.

Pokud dojde k zánětu, zarudnutí, ostré bolesti v perineu, není předčasné odstranění materiálu, který omezuje prasknutí perineu, dokud není rána zcela zahojena, špatné, protože vytváří hrubou jizvu. Co zahojit ránu, ti řekne gynekolog.

Pokud časné období šlo dobře, léčení proběhlo bez komplikací, po propuštění z nemocnice budou vyžadována pouze hygienická opatření. Bepanten nebo jiná zvláčňující a léčivá mast mohou být doporučeny..

Když se stehy konečně uzdraví po porodu?

V průměru zmírňuje nepohodlí po 2 týdnech, ale sex bude nepříjemný po dobu nejméně 2 měsíců po narození dítěte. Při uzdravení se vytvoří jizva, která poněkud zužuje vstup do vagíny, takže sex je bolestivý.

Při řešení tohoto problému s největší pravděpodobností pomůže volba nejbolestivějšího držení těla, které má pro každou dvojici své vlastní, a použití mastí proti jizvám, například kontrahexu..

podivné pocity v pochvě vás mohou obtěžovat docela dlouho, až šest měsíců. V budoucnu se však zcela vyřeší.

Když potřebujete mít podezření, že se něco pokazí:

- Pokud jste již byli propuštěni domů a šitá oblast krvácí. Někdy dochází ke krvácení v důsledku divergence rány. Vy sami se nebudete moci plně prozkoumat, takže si pospěšte zpět k lékaři.

- Pokud bolí vnitřní rány. Normálně, po šití vaginálních ruptur, může být mírná bolest za 1-2 dny, ale rychle pominou. Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění hematomu (krve) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu, budete stále v nemocnici, řekněte svému lékaři o tomto pocitu.

- Někdy sešije fest po propuštění z nemocnice. V tomto případě je cítit bolestivý otok v oblasti rány, kůže je zde horká, může se zvyšovat vysoká teplota.

Ve všech těchto případech byste neměli přemýšlet sami o tom, jak si ránu ušpinit, je třeba naléhavě konzultovat gynekologa.

Přečtěte si také

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" http://nedeli.org/upload/iblock/356/q95x98i61j.jpg "/>

Po porodu vlasy vypadají silně, co dělat

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" http://nedeli.org/upload/iblock/84e/seks_posle_rodov.jpg "/>

Kolik po porodu můžete mít sex?

Ve skutečnosti je to spíše individuální záležitost. Záleží na tom, v jakém porodu bylo, pokud je to těžké, rána se může hojit mnohem déle, než je obvyklé. V každém případě je důležité před prvním pohlavním stykem podstoupit úplné vyšetření a získat doporučení od specialisty. Přestože existují průměrné ukazatele. Takže asi po 4-6 týdnech se žena může zpravidla vrátit ke svému obvyklému životnímu stylu se svým partnerem.

Byla distribuována šva po porodu: co dělat, co zpracovat? Kolik šití se hojí po porodu?

Těhotenství a porod jsou složité testy na ženském těle. Během porodu se často poraní žena v práci. Někteří z nich se rychle uzdraví a nezanechají žádné zbytky. Jedním z těchto důsledků jsou slzy a řezy, jakož i následné lékařské šití. Rána musí být neustále sledována a pečována. Jinak mohou nastat komplikace. Jak se starat o švy a co dělat, pokud jsou oddělené?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://fb.ru/misc/i/thumb/a/1/3/9/7/6/6/0/1397660.jpg " />

Všechny švy jsou rozděleny na:

Stehy na vnitřní tkáni

Jsou to stehy, které se aplikují na krční oblast a vaginální stěnu. Proces aplikace tohoto typu stehu na dělohu není anestetizován. V této oblasti nejsou žádné svalové zakončení, proto se anestézie nepoužívá. Při prasknutí pochvy se používá anestetikum. Po těchto operacích lékaři dávají přednost použití samo-vstřebatelných stehů po porodu..

Stehy umístěné na vnitřních orgánech nevyžadují zvláštní ošetření. Žena by měla přistupovat k dodržování hygienických standardů velmi zodpovědně.

Aby rána po operaci nezpůsobila problémy, musíte se o ni řádně postarat. Pro tohle:

 • Používejte denní podložky. Zpočátku bude šev krvácet a aby nedošlo k zašpinění spodního prádla, je lepší použít další ochranu.
 • Pro léčení upřednostňujte spodní prádlo vyrobené z přírodních materiálů. Nemělo by to způsobovat nepříjemnosti, otírat nebo omezovat vaše pohyby. Nejlepší možností by bylo použít jednorázové kalhotky.
 • Nezapomeňte na hygienu. Po operaci musíte pravidelně prát (po každém záchodu). Pro dokončení postupu vyberte sparing agent. Nejlepší je upřednostňovat dětské mýdlo. Můžete provádět pravidelné mytí bylinnými infuzemi (například heřmánkem).

Aby vnitřní šev nezpůsobil starosti ženy, doporučuje se:

 • Abstinence od pohlavního styku po dobu nejméně dvou měsíců.
 • Odmítněte těžkou fyzickou námahu. Sport bude muset být odložen o nejméně dva měsíce. Během tohoto období také nestojí za to nosit vážnost.
 • Věnujte pozornost každodenní toaletě. Žena by neměla mít zácpu, zpoždění ani příliš tvrdou stolici. Aby se proces vyprázdnění po porodu normalizoval, doporučuje se před jídlem vypít jednu polévkovou lžíci oleje.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://fb.ru/misc/i/thumb/a/1/3/9/7/6/6/7/1397667.jpg " />

Důvody šití jsou zpravidla stejné:

 • Nesprávné chování ženy při porodu (hlavní a nejčastější). Pokud děloha ještě není připravena na proces porodu a porod již započal, musí žena tlačit. V této chvíli je mezera.
 • Předchozí operace dělohy.
 • Pozdní narození.
 • Snížená elasticita děložního čípku.

Vnější švy

Tento druh stehu se aplikuje po porodu císařským řezem a, pokud je to nutné, řezáním perineum. Používají se různá vlákna v závislosti na typu a povaze řezu. Nejobvyklejší možností jsou samo-vstřebatelné stehy po porodu..

Důvody pro šití:

 • Nízká elasticita vaginálních tkání.
 • Zjizvení.
 • Zákaz pokusů podle svědectví lékaře. Například po porodu císařským řezem během prvního porodu nebo krátkozrakosti se žena nemůže tlačit.
 • Nesprávná poloha, těžká hmotnost nebo velikost dítěte. Aby se snížilo riziko roztržení, lékaři dávají přednost malému řezu. Léčí se rychleji a lépe..
 • Rychlé doručení. V této situaci se provede řez, aby se minimalizovalo riziko poranění dítěte.
 • Pravděpodobnost vaginálních ruptur. S operací je proces hojení rychlejší a snadnější..

Vnější švy vyžadují stálou péči a pozornost. Jinak mohou komplikace hrozit. Například zánět, hnisání švu. Nejčastěji se ženy po takových komplikacích obracejí k lékařům o skutečnosti, že šití bylo po porodu rozděleno.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://fb.ru/misc/i/thumb/a/1/3/9/7/6/6/3/1397663.jpg " />

V porodnici je žena sledována sestrami a lékařem, který operaci provedl. Stehy se zpracovávají dvakrát denně. Pokud lékař během operace použil jednoduché nitě nebo svorky, pak se před vypuštěním nejčastěji odstraní.

Správné chování po šití

 1. Šev nejprve svrbí. Současně je přísně zakázáno ji poškrábat.
 2. Při výběru spodního prádla dávejte přednost přírodním materiálům, zatímco styl by měl být takový, aby nebránil pohybům, a ještě více se netře. Nejvhodnější je používat jednorázové kalhotky (alespoň v prvních dnech).
 3. Asi čtyři až pět dní po narození má žena krvavý výboj, takže musíte používat osobní hygienické prostředky (podložky). Musíte je změnit každou jednu a půl až dvě hodiny.
 4. Po chirurgickém zákroku (dva až tři dny) se do rány nesmí dostat voda. Proto se nemůžete okamžitě osprchovat. Během mytí zkuste ránu navlhčit. Nejlepší je koupit speciální nepromokavou náplast pro klouby. Můžete si ji koupit v jakékoli lékárně.
 5. Musí opustit další fyzickou aktivitu. Gravitaci nelze zrušit od 1 do 3 měsíců.
 6. Sexuální aktivita bude poprvé zakázána. Alespoň dva měsíce se zdržet hlasování.
 7. Zvláštní pozornost věnujte hygieně. Mytí musíte provádět pravidelně pomocí jemných hygienických prostředků. Po provedení procedury nezapomeňte otřít ránu do sucha. Je dobré chodit na chvíli bez sprchy. Vzduchové lázně pomáhají urychlit hojení ran.
 8. Při šití perineum nemůžete sedět alespoň týden a půl.
 9. Po propuštění budete muset ošetřit stehy antiseptikem ještě několik dní (například „Chlorhexidin“ nebo „Miramistin“).
 10. Aby se snížilo riziko prasknutí švu, musíte během prvních dnů sledovat dietu a sledovat stolici. V tuto chvíli se nedoporučuje. Jídlo by mělo být měkké nebo tekuté. Odstraňte pečivo a sladkosti. Jezte spoustu mléčných výrobků. Pomohou zlepšit stav střevní mikroflóry..

Další doporučení po doručení císařským řezem:

 • Chcete-li zabránit otevření stehu po řezu císařským řezem, zkuste dítě nakrmit v poloze ležet nebo napůl sedět.
 • Pro lepší hojení ran můžete použít obvaz. Místo zdravotnického zařízení můžete použít flanelskou dětskou plenku. Připoutejte si to kolem břicha. To pomůže vytvořit rámec v oslabené oblasti..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://fb.ru/misc/i/thumb/a/1/3/9/8/1/0/9/1398109.jpg " />

Aby stehy léčily správně, rychle, aniž by způsobovaly problémy a komplikace, nezapomeňte navštívit gynekologa po návratu domů. Je vhodné navštívit lékaře jeden nebo dva týdny po propuštění z nemocnice, aby mohl vyšetřit ránu a stupeň jejího uzdravení..

Čas na uzdravení stehu

Ženy se často ptají: jak dlouho se léčí šev? Rychlost hojení ovlivňuje mnoho faktorů: dovednost chirurga, použitý materiál, lékařské indikace, technika řezu a další faktory.

Šicí materiály lze aplikovat pomocí:

 • Vstřebatelné nitě.
 • Obyčejná vlákna.
 • Použití speciálních sponek.

Použitý materiál má velký význam pro to, jak moc se stehy po porodu léčí. Při použití prvního typu materiálu trvá hojení rány jeden až dva týdny. Při šití pomocí sponek nebo běžných nití bude doba hojení v průměru 2 týdny - měsíc. Stehy jsou odstraněny pár dní před propuštěním..

Bolestivé a nepříjemné příznaky

Pokud bolí po císařském řezu bolí, nezačínejte se okamžitě obávat. Nepříjemné pocity v oblasti sešívání budou ženu otravovat ještě asi jeden a půl až dva měsíce. Bolest v operační oblasti zmizí za týden nebo dva. Pokud šev po císařském řezu bolí déle, je lepší navštívit lékaře.

Pro přesnější informace byste měli mluvit s chirurgem. Bude schopen říci, kolik stehů se po porodu léčí ve vaší situaci..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://fb.ru/misc/i/gallery/14137/182789.jpg "/>

Pokud je v prvních dnech rána velmi znepokojující, nespěchejte s léky proti bolesti. Ne všechny léky jsou kombinovány s kojením. Poraďte se s lékařem předem.

Jak se starat o šev doma

Ženy často po porodu chodí do nemocnice s problémem, který se po porodu neuzdraví. Před porodem jí vysvětlili, jak léčit rány sama. Pro takový postup se zpravidla používají antiseptické roztoky, například: „Chlorhexidin“, „Miramistin“, peroxid vodíku. Je možné použít masti podle pokynů lékaře: Solcoseryl, Levomikol a další. Při správné péči je riziko negativních následků nízké.

Možné komplikace

V případě nedodržení doporučení a pokynů lékaře, neopatrného přístupu k dezinfekci a léčbě stehu je riziko komplikací velké. Jsou možná hnisání, zánět, divergence švu, stává se, že po porodu krvácí šev..

 1. Hnisání. Příznaky zánětlivého procesu mohou být: otok rány, zarudnutí, vysoká tělesná teplota, výtok hnisu z operované oblasti, slabost a apatie. Tyto důsledky jsou možné s nedostatečnou péčí o švy nebo nedodržením základů osobní hygieny. Lékaři v takových situacích doplňují domácí péči o použití tamponů s masti na hojení ran.
 2. Bolest v stehu. Poprvé po operaci je nepohodlí přirozené. Stojí za to začít si dělat starosti, pokud se budou obtěžovat po dlouhou dobu nebo se pravidelně zvyšují. Podobné příznaky mohou naznačovat zánět nebo infekci rány..
 3. Po porodu byl otevřen šev. Takové situace se často nevyskytují, ale vyžadují největší pozornost..

Po porodu byl otevřen šev. Co dělat?

Rozdílnost švů je vzácná, a důvodem je zpravidla nedodržování bezpečnostních opatření. Před odchodem z nemocnice je ženě sděleno, jak dlouho se šev léčí, jaká pravidla se mají dodržovat a jak se správně starat o provozovanou oblast..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://fb.ru/misc/i/thumb/a/1/3/9/7/6/6/2/1397662.jpg " />

Důvody pro nesrovnalosti švů:

 1. Raný sexuální život (doporučuje se zdržet se alespoň dvou měsíců).
 2. Nadměrné cvičení (např. Vzpírání).
 3. Nedodržení pokynů, kdy nemůžete sedět.
 4. Infekce v oblasti obsluhy.

Mezi příznaky oddělení stehu po porodu patří: zánět, otok, špinění, bolest, vysoká tělesná teplota.

Šev se může rozpadnout:

V závislosti na tom budou akce ošetřujícího lékaře odlišné.

Částečná divergence švu

Po operaci je možná mírná odchylka stehu. Je to asi dva až tři stehy. Tato situace nevyžaduje pohotovostní chirurgický zákrok. Šev je zpravidla ponechán ve stejné formě, pokud nehrozí infekce nebo úplný nesoulad.

Kompletní divergence lékařského švu

S úplným rozporem v pooperačním šití je nutná nová pitva. Stehy se znovu aplikují. Děje se tak, aby se zabránilo možné infekci a rozvoji zánětlivého procesu.

Ženy nejčastěji chodí do nemocnice kvůli skutečnosti, že šev po porodu se zcela rozšířil, již z domova. V takovém případě neváhejte, je lepší okamžitě kontaktovat sanitku. I když rozpor je možný téměř okamžitě po porodu. Pak se nebojte, je lepší okamžitě informovat ošetřujícího lékaře o problému. Zpočátku musí být rána ošetřena antiseptickými roztoky, po kterých je provedeno opakované šití..

Aby se minimalizovalo riziko nesrovnalostí, neměla by žena zanedbávat stanovené povinné doby pobytu v nemocnici. Udělejte si čas na běh domů. Být pod dohledem lékaře a zdravotnického personálu minimalizuje možnost komplikací.

Může se šev po císařském řezu rozpadnout?

Divergence šic po porodu je vzácná. Pokud má žena podezření, že se šev rozšířil po císařském řezu, měli byste okamžitě kontaktovat kliniku v místě bydliště nebo sanitky. Pouze lékař bude schopen přesně diagnostikovat tuto situaci po vyšetření. Pokud došlo k rozdělení vnitřního švu, již se neprovádí opětné prošívání.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://fb.ru/misc/i/gallery/23745/1237039.jpg "/>

Pokud se vnější šev začne rozcházet, bude žena schopna detekovat příznaky (příznaky) sama. Příznaky nesrovnalostí při šití po operaci:

 • špinění z rány;
 • bolest zhoršená sezením a postavením;
 • zvýšení teploty.

Pokud máte po porodu šev, co dělat, lékař vám to řekne. Musíte okamžitě jít do nemocnice. Pokud dojde k rozporu ve vnějším švu, lékař znovu zašije. V tomto případě je po zákroku předepsán průběh antibiotik, aby se zabránilo rozvoji zánětu. Po léčbě je bohužel žena nucena opustit kojení, protože se v těle hromadí drogy a mléko se předává s mlékem.

Pokud máte po porodu stehy, projeví se důsledky pouze v tom, že tato skutečnost bude zohledněna při následných těhotenstvích a porodu..

Šití po porodu je poměrně běžný postup. Neboj se jí. Při řádné péči o ránu a podle doporučení lékaře se rána rychle uzdraví a jizva se časem sotva znatelně projeví..

Články O Neplodnosti