Hlavní Zdraví

Cystitida během těhotenství

Cystitida je nemoc, která často zastíní jedno z nejpříjemnějších období v životě ženy - těhotenství. Podle statistik zažila každá desátá těhotná žena tuto nemoc. Medicína vysvětluje prevalenci této patologie u nastávajících matek strukturálními rysy ženského těla a hormonálními a fyziologickými změnami, které se v ní vyskytují během těhotenství. Co je tedy cystitida a jak se těhotná žena dokáže vypořádat s tímto onemocněním bez újmy na sobě a na dítěti?

Co je to cystitida během těhotenství?

Cystitida je zánět stěny močového měchýře. Toto je nejčastější urologické onemocnění infekčního a neinfekčního původu..

Infekční cystitida může vyvolat oportunní mikroflóru: stafylokoky, streptokoky, Escherichia coli atd., Jakož i patogeny, jako je chlamydie, mykoplazma, ureaplasma, vaginální trichomonády atd..

Neinfekční cystitida vede k: podchlazení, přepracování, oslabené imunitě, střevní dysbióze a vaginální dysbióze, podráždění sliznice močového měchýře chemikáliemi uvolňovanými stěnou (například při nekontrolované medikaci), poškození sliznice během lékařských manipulací atd..

Cystitida v časném těhotenství

Cystitida v raných stádiích těhotenství lze dokonce nazvat určitou pravidelností. Často se vyskytují případy, kdy se žena náhodou dozví o těhotenství a obrátí se k lékaři kvůli exacerbované cystitidě. Proto odborníci připisují toto onemocnění podmíněným příznakům těhotenství v raných stádiích. Proč se toto děje?

U těhotných žen se cystitida často vyskytuje v důsledku změn hormonálních hladin a imunosuprese (přirozená inhibice imunity těhotné ženy, která je nezbytná k zabránění imunologického odmítnutí embrya). Slabá ochrana imunity umožňuje infekcím množit se aktivně, což zase při vstupu do močového měchýře způsobuje zánět.

Od prvních dnů těhotenství se navíc začaly aktivovat staré boláky a nemoci. Pokud tedy trpíte chronickou cystitidou v anamnéze, je pravděpodobné její opakování v raných stádiích těhotenství..

Příznaky cystitidy během těhotenství

Existují dvě formy cystitidy: akutní a chronická. Mezi příznaky akutní cystitidy patří:

 • časté bolestivé močení;
 • bolesti v dolním břiše (od bolesti při bolestech v dolním břiše a mírné bolestivosti na konci močení až po ostré oslabující bolesti a neschopnost zadržet moč);
 • vylučování krve močí;
 • horečka.

Při exacerbaci chronické cystitidy mohou být příznaky méně výrazné a závisí na příčinách onemocnění..

Jak zacházet s cystitidou během těhotenství: příčiny, důsledky

Podle statistik diagnostikují lékaři u každé čtvrté ženy cystitidu během těhotenství.

Někdy jsou příznaky zánětu močového měchýře zaměňovány s častým močením - první známkou těhotenství a spěchají do lékárny na antibakteriální léky.

V žádném případě to nelze provést, pro začátek stojí za to určit příčinu častých nutkání a teprve poté lékař předepíše léčbu.

Jak rozlišit cystitidu

Cystitida během těhotenství má charakteristické příznaky, které mohou naznačovat onemocnění..

Ženy si stěžují:

 • pálení při močení;
 • turbidní vylučování moči;
 • těžká intoxikace těla;
 • nepříjemný hnilobný zápach moči;
 • přítomnost krevních nečistot v moči s hematurií;
 • kresba a bolest v podbřišku;
 • bolavé pocity v dolní části zad;
 • slabost, únava;
 • nevolnost nebo zvracení
 • močová inkontinence, únik;
 • časté falešné nutkání na záchod nebo malé množství moči;
 • možná horečka.

Takové příznaky cystitidy se objevují v akutní formě, ale chronický průběh nemoci vymaže hlavní ukazatele - tělesná teplota není vyšší než subfebril, bolest v břiše je slabá nebo vůbec necítitelná.

Příznaky cystitidy během těhotenství by měly nutit ženu, aby navštívila lékaře, aby zahájila léčbu včas, a neprovokovala přechod patologie do chronické formy.

Příčiny onemocnění

Výskyt zánětu močového měchýře u nastávajících matek je primárně spojen se snížením imunity.

K patologii také vedou následující faktory:

 • hormonální změny v těle, snížení lokální imunity;
 • proniknutí infekce do močového měchýře;
 • sekundární imunodeficience;
 • podchlazení;
 • fyzická nečinnost;
 • snížený tón močového měchýře;
 • stav imunosuprese;
 • přítomnost pohlavně přenosných chorob;
 • přepracování těla;
 • manipulace, které poškozují sliznici močového měchýře (například zavedení katétru);
 • vaginální dysbióza.

Když nastane těhotenství, je důležité, aby žena byla opatrná a nedovolila ovlivnit faktory vyvolávající cystitidu.

Na začátku těhotenství je cystitida infekční i neinfekční povahy..

K infekční cystitidě dochází v důsledku aktivace oportunní mikroflóry, která v příznivém prostředí zvyšuje počet a překračuje dynamickou rovnováhu.

Neinfekční ve formě alergické reakce na jakékoli dráždivé látky.

Pozdní cystitida se vyskytuje častěji v důsledku stagnace moči. Zvětšená děloha začíná vyvíjet větší tlak na močový měchýř, kde se orgán stává méně pohyblivým a shromažďovaná moč stagnuje.

V tomto případě je zaručena reprodukce patogenních mikroorganismů, které byly dříve omezeny imunitními silami těla.

Stojí za zvážení, že diagnostikovaná cystitida se změnila na latentní formu a se snížením imunitních sil v těle se nemoc opět zhoršuje.

Patologická diagnostika

Na začátku těhotenství se cystitida vyskytuje jak akutně, tak chronicky, takže se provádí důkladná diagnostika těla, aby se identifikoval patogen.

I přes zjevné příznaky cystitidy je nutné provést testy. Co udělat pro detekci patologie - lékař vám řekne, kdo napíše potřebné pokyny.

Optimální doba pro dodávání moči pro analýzu je v 1. a 2. trimestru dvakrát měsíčně a ve třetím - každých deset dní.

Mezi diagnostickými postupy bude informativní:

 • analýza moči podle Nechiporenko;
 • stanovení hladiny cukru v krvi;
 • obecná analýza moči;
 • Zimnitsky test;
 • polymerázová řetězová reakce pro stanovení patogenní DNA;
 • bakteriologická kultura média;
 • klinický krevní test;
 • analýza vaginální mikroflóry na dysbiózu.

Ultrazvuková diagnostika močových orgánů je povinná, která detekuje kameny v močovém měchýři těhotných žen, které komplikují průběh nemoci.

Někdy se pro diagnostiku patologie používá nejen ultrazvuk, ale také cystoskopie. Do dutiny močového měchýře je vložen aparát s videokamerou, který zkoumá sliznici močového měchýře, diagnostikuje krvácení, možné slizniční léze s kameny a kameny.

Cystoskopie je diagnostická metoda pro cystitidu, která je asymptomatická. V akutní formě nemoci se nepoužívají, protože průběh cystitidy se po analýze zhoršuje.

Vlastnosti léčby nemoci

Léčba cystitidy u těhotných žen má své vlastní charakteristiky. Důvodem je skutečnost, že těhotné ženy by neměly používat ta antibiotika, která se používají k léčbě jiných pacientů, takže výběr léků je vážně omezen..

Lékaři v počátečním stádiu cystitidu nedoporučují používat antibakteriální látky a léčit onemocnění rostlinnými přípravky, které jsou dostupné v tabletách.

Jsou méně škodlivé pro organismus a nemají teratogenní účinek na plod. Jak léčit cystitidu, abyste nepoškodili plod, musíte se poradit s urologem nebo terapeutem.

Při léčbě cystitidy se lékaři snaží omezit na lék „Monural“ nebo „Amoxiclav“.

„Monural“ je syntetické antibakteriální činidlo, které nemá žádné vedlejší účinky.

To je nesmírně důležité během těhotenství, protože bezpečnost pro dítě se stává kritériem pro výběr léku.

Můžete eliminovat symptomy a léčbu bez negativních následků pomocí "Monural".

„Monural“ vyrábí francouzská společnost vyráběná ve formě prášku, který se rozpustí ve sklenici vody a opilý.

Objem léčiva (s výjimkou jednoho procenta) vstupuje do moči a působí lokálně na sliznici močového měchýře. Protože se léčivo neabsorbuje do krve, je pro plod bezpečné.

U nekomplikovaných forem cystitidy v počátečním stádiu výskytu příznaků patologie stačí jeden balíček „Monural“, aby nemoc ustoupila..

Před léčbou cystitidy přípravkem Monural vyprázdněte močový měchýř a vezměte lék v noci.

Další lék, který léčí cystitidu, je Amoxiclav. Jedná se o kombinovaný lék, který se dokáže vypořádat s bakteriálními lézemi, včetně zánětu močového měchýře..

Recenze použití Amoxiclavu jsou spíše kontroverzní. Někteří pacienti zaznamenali během lékové terapie pozitivní zdravotní stav, zatímco jiní si stěžovali na vedlejší účinky léku - výskyt nevolnosti, zvracení, alergická reakce.

Proto lékaři v extrémních případech předepisují Amoxiclav, pokud není možné bojovat s touto chorobou jinými drogami.

Jaké tablety se používají k léčbě patologie, pokud se Monural a Amoxiclav nezvládnou?

V tomto případě se tablety doporučují pro cystitidu „Cefuroxim“ (2–3krát při klepání při 250 mg), „Ceftibuten“ (1krát denně při 400 mg), „Nitrofurantoin“ (každých 6 hodin při 100 mg po dobu tří dnů) Amoxicilin (250 mg každých osm hodin po dobu tří dnů).

K zajištění bezpečné terapie pro patologii používají rostlinné přípravky - Kanefron.

Složení léku zahrnuje rozmarýn, kořen kořenů a kentauru. Tento léčivý přípravek se získává ve formě tablet i ve formě roztoku.

„Kanefron“ má diuretický a antimikrobiální účinek. Pomáhá zmírnit bolestivost a neexistují žádné kontraindikace, kromě individuální nesnášenlivosti na součásti tohoto nástroje.

Kromě přípravku Kanefron můžete pít lék Fitolizin třikrát denně, každá po jedné čajové lžičce, a také si vzít do sebe odvar z diuretických rostlinných složek a vypít půl sklenice po dobu tří dnů..

V druhé polovině těhotenství je dítě chráněno placentou, takže se plod nebojí účinků antibakteriálních látek.

Od té doby jsou těhotným ženám předepisovány peniciliny a cefalosporiny, které účinně vylučují nemoc.

Kromě tabletových přípravků jsou uvedeny instillace přímo do dutiny močového měchýře - tato metoda není o nic méně účinná, v případě potřeby je léčba patologie často prováděna lékaři a tato metoda.

Instilace močového měchýře se provádí katétrem, do dutiny orgánů se nalije rivanol nebo kyselina boritá.

V důsledku působení finančních prostředků na stěny močového měchýře je zánětový proces eliminován, sliznice je obnovena, otoky prochází.

Pro léčbu stačí několik postupů k vyléčení nemoci. Provádí se výhradně v nemocnici a během těhotenství se v raných stádiích instilace snaží předepsat.

Během těhotenství lékaři nedoporučují používání tetracyklinů a sulfonamidů, protože při užívání těchto léků se vyskytovaly časté případy narození dětí s nedostatečnou hmotností, žloutenkou a kraniocerebrálními poruchami.

Důsledky nemoci a prevence

Během těhotenství je akutní cystitida léčena od počátku příznaků patologie. Pokud je nemoc ponechána náhodě, pak to ohrožuje přechod do chronické formy.

To znamená, že infekce je ve stavu dynamické rovnováhy, která se zhoršuje, když se objeví příležitost. Co je nebezpečná cystitida pro ženu a plod?

Dalším nepříjemným důsledkem nemoci je výstup infekce močovodem do ledvin..

Pokud se na pozadí zánětu močového měchýře u ženy během těhotenství vyvíjí pyelonefritida, ohrožuje to zdraví matky a dítěte.

S pyelonefritidou v pozdních stádiích se lékaři uchylují k předčasnému porodu, protože tělo matky se nedokáže vypořádat s eliminací toxinů a jejich počet se zvyšuje.

Pokud je cystitida vyléčena včas, ženy nesou plné těhotenství.

Vážnou komplikací je intersticiální cystitida - s touto formou patologie zánětlivý proces neovlivňuje tolik sliznici jako svalovou vrstvu.

Takovou cystitidu je obtížné léčit a orgán může brzy přestat fungovat..

Prevence cystitidy je eliminace faktorů, které vyvolávají patologii, léčbu zánětlivých onemocnění pánve, osobní hygienu, tělesnou výchovu.

Těhotné ženy se musí vyvarovat podchlazení a pravidelně chodit na záchod při prvním nutkání.

Pokud nemoc zasáhla těhotnou ženu, ošetření se provádí až do konce, pokud je to nutné, pozorujte odpočinek na lůžku.

V případě exacerbace během těhotenství jsou dodržována preventivní opatření, často onemocnění napadá ženské tělo ihned po porodu.

Příznaky a léčba cystitidy během těhotenství

Cystitida má zpravidla infekční původ, ale jsou izolovány také léky, toxické a alergické patologie. Největším nebezpečím je infekční cystitida během těhotenství, protože mnoho léků a léčebných metod je v tomto období kontraindikováno.

Příčiny cystitidy během těhotenství

Cystitida může předjíždět těhotnou ženu jak v raných stádiích, tak v posledním trimestru. Během období těhotenství je nástup patologie ovlivněn stejnými faktory jako u jiných žen. Situaci zhoršuje skutečnost, že v průběhu těhotenství je tělo oslabeno a náchylnější k působení patogenních mikroorganismů.

Časté příčiny cystitidy:

 • Infekce Escherichia coli;
 • přítomnost kandidózy, ureaplasmy, chlamydie;
 • podchlazení těla;
 • hormonální změny;
 • snížená imunitní obrana.

Existují specifické faktory nemoci, které se vztahují přímo na těhotné ženy:

 • imunita se zhoršuje, síly těla směřují k tvorbě plodu, snižuje se ochrana proti patologickým organismům;
 • zvětšená děloha tlačí na močový měchýř, což zhoršuje krevní oběh;
 • dochází k hormonální nerovnováze, zvyšuje se hladina progesteronu, což snižuje tón močového měchýře.

Tyto faktory přispívají k stagnujícím procesům v orgánu, což vytváří příznivé podmínky pro šíření patogenních mikroorganismů. Cystitida u žen během těhotenství nejčastěji vyvolává stafylokoky, streptokoky a E. coli.

V raných fázích

V prvních týdnech těhotenství začíná aktivní restrukturalizace těla, imunita klesá, hormonální pozadí je narušeno. Během tohoto období mohou ženy čelit zhoršení stávajících patologií a vzniku nových.

V pozdních termínech

Jak roste děloha, zvyšuje se tlak na močový měchýř a močové cesty. Dochází k narušení odtoku moči a její stagnaci. To se stává faktorem podráždění močového měchýře, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost infekčního onemocnění..

Příznaky cystitidy u těhotných žen

Během těhotenství se příznaky cystitidy prakticky neliší od projevů patologie u jiných žen, ale stále existují určité specifické příznaky. Klinika bude záviset na průběhu patologie. Cystitida se může objevit v akutní a chronické formě.

Jak je akutní zánět močového měchýře u těhotných žen:

 • časté močení;
 • bolest v podbřišku;
 • výskyt krve v moči;
 • bolest při močení;
 • horečka a všeobecná nevolnost.

Časté močení a bolest břicha jsou prvními příznaky cystitidy

V období exacerbace mohou být symptomy méně výrazné v závislosti na příčině. Cystitida je u některých projevů podobná jako u jiných patologií genitourinárního systému, proto je nutná vysoce kvalitní diferenciální diagnostika.

Diagnostické metody

Vyšetření na podezření na cystitidu zahrnuje obecnou analýzu moči a podle Necheporenko. K určení patogenu choroby se také provádí bakterioza. Kromě toho může být předepsána PCR pro stanovení základní infekce..

Po zjištění patogenních organismů v moči těhotné ženy může odborník poslat na ultrazvukové vyšetření genitourinární systém. Pro stanovení stupně patologického procesu se provádí cystoskopie a cystografie..

Principy léčby

Hlavní léčba cystitidy během těhotenství je užívání léků, jejichž účinek je zaměřen na ničení patogenní mikroflóry. Je třeba mít na paměti, že při porodu plodu jsou přípustné pouze některé prostředky.

Léčba těhotné ženy zahrnuje také instalace, to znamená zavádění léků přímo do močového měchýře. U několika z těchto postupů lze patologii vyléčit bez poškození nenarozeného dítěte..

Žena musí dodržovat speciální dietu, řídit se všemi doporučeními lékaře a v žádném případě nesmí provádět samoléčení. Použití lidových prostředků je přípustné pouze se souhlasem lékaře a společně s hlavní terapií.

Léky

S cystitidou nemohou antibakteriální léky dělat. Během těhotenství může lékař předepsat Amoxiclav a Monural. Účinkem těchto léků je ničení infekčních patogenů. V tomto případě se dává přednost lékům, které jsou injikovány do močového měchýře a nejsou podávány orálně.

Urolesan je rostlinný lék, který je povolen během těhotenství

Těhotné lze předepsat některé bylinné prostředky:

 • Urolesan - přípravek na bázi ricinového a jedlového oleje, máty peprné, oregana, mrkvového ovoce a extraktů z kužele;
 • lékárenské poplatky, skládající se z volodyushka, sabelnik, brusinky, zimní hobby, máty, hřibu, husa;
 • Kanefron - droga založená na kořeni lásky, rozmarýnu a kentaury.

Bolest s cystitidou, kterou těhotná žena zažívá, je eliminována antispasmodickými a protizánětlivými léky. Anestezie bude důležitým stadiem léčby, protože nepříjemné pocity nepříznivě ovlivňují průběh těhotenství.

Od léků proti bolesti může lékař předepsat Ibuprofen, Paracetamol, No-Shpu. Každý lék má své vlastní kontraindikace, včetně oddělených období těhotenství, které je třeba vzít v úvahu před užitím.

Uro-Vaxom je imunostimulant, který zvyšuje buněčnou a humorální imunitu. Používá se spolu s antibakteriálními látkami od prvního dne léčby. Průběh léčby může trvat až 3 měsíce.

Kanefron N označuje rostlinné přípravky s diuretickým, protizánětlivým a antispasmodickým účinkem. Zvyšuje účinnost léčby antibakteriálními léčivy a zabraňuje opětovnému výskytu cystitidy..

Instillace

Zavedení léku přímo do močového měchýře vám umožňuje doručit ho do centra patologie a obejít gastrointestinální trakt. To zvyšuje účinnost produktu a současně eliminuje riziko pro plod.

Pro tento postup se používají antiseptická a antibakteriální léčiva, která dobře pronikají do stěn orgánu. Kontraindikace takové léčby budou pouze akutní zánětlivé procesy v pochvě.

K provádění instilací se používají následující nástroje:

 • kyselina boritá;
 • Rivanol;
 • léčivé oleje;
 • dusičnan stříbrný.

Nevýhodou takového postupu bude to, že potřebuje přípravu, která spočívá v provádění protizánětlivé a antibakteriální terapie. Bez předchozí léčby existuje riziko exacerbace chronické cystitidy. O předepisování jednotlivých léků rozhoduje ošetřující lékař, který vám okamžitě řekne, jak lze cystitidu léčit bez následků pro nenarozené dítě..

Lidové léky

Používání tradiční medicíny během těhotenství je přípustné, musí se to však provádět s velkou opatrností. Nejlepší je použít techniky zahrnující místní procedury ve formě koupele a obklady. Také s cystitidou můžete pít infuze ve vodě a mléce. Použití terapeutických činidel bude zvláště účinné v chronickém průběhu patologie, aby se zabránilo exacerbaci.

Známé lidové léky na cystitidu:

 • odvar z kopru, ovsa, kořenů chřestu, přesličky pole;
 • šťáva z ředkviček s medem;
 • infúze medvědice;
 • piniové oříšky s medem;
 • extrakt z pampelišky;
 • semena konopí s mlékem nebo čistou vodou;
 • čerstvý purslane;
 • černý rybíz, borůvky a brusinky.

Čaj z černého rybízu, borůvek a brusinek je bezpečným lékem proti cystitidě u těhotných žen

Účelem těchto fondů je zamezit růstu bakterií a zmírnit zánět. Jednotlivé kombinace bylin mají analgetický účinek.

Mléčné koupele

K přípravě mléčné lázně je třeba vařit 3 litry mléka. Potom se nalévá do pánve, kde nohy klesají, aby vychladly. Během procedury se musíte zabalit do teplé přikrývky. Poté, co jsou chodidla suchá, oblékněte si ponožky a pantofle.

Mléčné koupele lze použít jak při léčbě cystitidy, tak při její prevenci. Těhotná žena může tento postup provést několikrát měsíčně v chladném období, aby se zabránilo sezónním onemocněním.

Tinktury pro orální podávání

K přípravě tinktury můžete použít šípky. Několik lžic rozdrcených kořenů se nalije do litru vody, produkt se vaří 15 minut a pak se filtruje. Chrání se 4krát denně před jídlem..

Velká lžíce topolů se nalije 400 ml vroucí vody. Lék je podáván infuzí po dobu 3 hodin, poté se užívá půl hodiny před jídlem 3krát denně.

Možné důsledky

Nebezpečí cystitidy pro těhotnou ženu je riziko komplikací. Na pozadí zánětu močového měchýře může dojít k infekci ledvin. K dispozici je také možnost předčasného porodu a podváhy.

Riziko spočívá v tom, že akutní forma nemoci bez léčby se stává chronickou, která se vyznačuje častými relapsy. V takovém případě dojde ke zhoršení cystitidy pokaždé, když dojde k ovlivnění nepříznivých faktorů. Čím déle je léčba odložena, tím vyšší je pravděpodobnost zahájení nemoci, kdy nebude možné se jí úplně zbavit.

Dietní a pitný režim

U žen s cystitidou se doporučuje mléčná a zeleninová strava. Během léčby a pro prevenci exacerbace byste měli dodržovat některá pravidla výživy a pitného režimu. Aby nedošlo k podráždění zanícených stěn močového měchýře, je třeba opustit koření, koření, soda, kávu.

Pro rychlé zotavení musíte pít hodně vody. Užitečné budou ovocné nápoje brusinky a brusinky. Bylinné ošetření také urychlí zotavení. K jejich přípravě můžete použít heřmánek, šalvěj, měsíček. Můžete je užívat pouze se souhlasem lékaře, protože některé léčivé byliny nelze během těhotenství pít..

Následující cystitida je nebezpečná pro následující potraviny a nápoje:

 • Káva a čaj;
 • kyselá, slaná, uzená, smažená;
 • bohaté vývary;
 • jídlo s umělými barvami;
 • květák, cibule, šťovík, kyselé ovoce.

Můžete zdůraznit nejužitečnější jídla a nápoje pro těhotnou ženu s cystitidou:

 • bylinné čaje a voda chloridu vápenatého;
 • otruby a obilniny;
 • olivový olej;
 • Piniové oříšky;
 • čerstvé sladké ovoce;
 • dušené ovocné nápoje, ovocné nápoje, ovocné šťávy;
 • Miláček;
 • mléčné výrobky, nesolený sýr;
 • libové maso a ryby.

U cystitidy je důležité dodržovat režim pití a vypít nejméně 2 litry vody denně. Většina tekutin by měla být přijímána ráno.

Preventivní opatření

Co je třeba udělat během těhotenství pro prevenci cystitidy:

 • výběr vysoce kvalitních produktů pro intimní hygienu, přičemž upřednostňujeme přírodní nebo dítě;
 • vyhněte se podchlazení, noste oblečení podle počasí, nespadejte pod průvan;
 • pít hodně čisté vody, omezit sodové nápoje;
 • včasné léčení zánětlivých onemocnění genitourinárního systému;
 • během plánovacího období těhotenství podrobit komplexní lékařské prohlídce a v případě zjištění patologie provést její léčbu před početí;
 • brát vitamínové komplexy a získat dostatek živin s jídlem, odstranit příliš ostré, slané a pepřové ze stravy;
 • okamžitě navštivte toaletu s nutkáním na močení, protože stagnace moči bude faktorem rozvoje infekční patologie.

Odkaz! Aby se zabránilo cystitidě, lze použít speciální imunitní komplexy ke zvýšení lokální ochrany v močovém měchýři. Lékař může tyto léky předepsat ve fázi plánování těhotenství..

Pokud se objeví příznaky cystitidy, měla by těhotná žena konzultovat urologa. Můžete se také poradit s gynekologem, který vás poté odkáže na profilového lékaře. Specialista předepíše vyšetření a vybere nejúčinnější léčbu..

Co je nebezpečná cystitida během těhotenství a jak léčit

Cystitida je zánětlivý proces, který zahrnuje stěny močového měchýře. To je převážně infekční v přírodě, často chronicky u žen. U těhotných žen se může zhoršit bez zjevného důvodu nebo v důsledku šíření infekčních patogenů z chronického zaměření infekce (tonzilitida, kaz, sinusitida, pyelonefritida). Některé ženy zhoršují cystitidu pouze během těhotenství a o své situaci se mohou dozvědět dříve než jiné.

Příčiny cystitidy

Urologova rada: „Nejprve bych rád řekl, že bez lékařského předpisu nemůžete používat silné zdravotnické prostředky. Velmi dobré pro prevenci nemocí pomáhá. Přečtěte si více "

Specialisté identifikují dva hlavní důvody rozvoje cystitidy během těhotenství - přítomnost chronické infekce a porušení urodynamiky močových cest. Navzdory vysoké prevalenci může zánětlivý proces v močovém měchýři vyvolat intrauterinní patologie, komplikovat porod a zvýšit riziko vývoje dětí s vrozenými anomáliemi.

Cystitida během těhotenství se vyvíjí na pozadí hormonálních změn v těle. Progesteron se začíná aktivně vyrábět, což snižuje tón nejen dělohy, ale také močového měchýře a dalších vnitřních orgánů. To vede k pánevně-renálnímu refluxu a kongestivním procesům. Koncentrovaná moč je příznivým prostředím pro reprodukci mikroorganismů, které způsobují zánět.

Kromě toho vysoká koncentrace progesteronu a estrogenu významně snižuje odolnost epitelu močového měchýře vůči bakteriím, které jsou považovány za oportunistické (stafylokoky, streptokoky, Escherichia coli)..

V druhé polovině těhotenství je močovod stlačen zvětšenou děloží a rozšířenými ovariálními žilami. Na konci gestačního období je močový svěrač značně oslaben, což také vzestupně přispívá k šíření infekce..

Příznaky cystitidy u těhotných žen

Cystitida se vyskytuje v akutní a chronické formě. V důsledku poklesu imunity a dalších přirozených změn může dokonce i banální hypotermie vyvolat relaps zánětlivého procesu..

Nejčastěji se onemocnění zhoršuje na pozadí akutních infekcí dýchacích cest: několik dní po vývoji respiračních onemocnění dochází k bolesti a bolesti. Mimo exacerbace se cystitida během těhotenství vyskytuje téměř bez příznaků. Ženy někdy pociťují nepříjemné pocity v močové trubici, zejména po intimitě nebo nucené retenci moči.

Příznaky exacerbace cystitidy:

 • časté močení;
 • nepohodlí v břiše a močové trubici, pocit pálení;
 • silná bolest na začátku a na konci močení;
 • zakalení moči;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • bolest hlavy a další známky intoxikace.

Zahajte léčbu prvních příznaků cystitidy během těhotenství. I když je nit slabá a při močení není silná bolest, nedoporučuje se odmítnout pomoc lékaře.

Cystitida je v každém případě infekční onemocnění a infekce může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. Na pozadí cystitidy se onemocnění ledvin často zhoršují. V tomto případě bude nutná hospitalizace těhotné ženy a závažné antibakteriální ošetření.

Pouze kvalifikovaný odborník ví, jak léčit cystitidu během těhotenství. Lékař musí určit typ patogenu, vyšetřit močový měchýř, ledviny a zároveň kontrolovat vývoj plodu a zabránit hrozbě potratu na pozadí výrazného infekčního procesu..

Cystitida v prvním trimestru těhotenství

Nejčastěji se cystitida vyvíjí v prvním trimestru těhotenství, když dojde k hormonální změně, tón svalů vnitřních orgánů se snižuje a imunitní systém oslabuje. Během tohoto období je žena náchylná k infekcím..

Urolog: pokud se chcete zbavit cystitidy, aby se již nevrátila, stačí se rozpustit. Číst více »

Příčinou cystitidy v časném těhotenství je E. coli. Může pronikat močovou trubicí z perianální oblasti. Cystitida na začátku těhotenství také způsobují stafylokoky, streptokoky a další podmíněně patogenní mikroorganismy..

Provokativní faktory

 • exacerbace chronických infekčních chorob: kolpitida, vulvitida, gardnerelóza, pyelonefritida, angína;
 • podchlazení těla;
 • urogenitální, pohlavně přenosné infekce;
 • vývoj respiračních virových chorob, včetně chřipky;
 • kořeněné zneužívání potravin;
 • chronická zácpa;
 • nedodržování osobní hygieny;
 • porušení vaginální mikrobiocenózy, střevní dysbiózy;
 • nošení příliš těsného spodního prádla ze syntetických tkanin, mačkání pánevní oblasti pevnými džíny a kalhotami.

Čím více těchto faktorů ovlivňuje tělo těhotné ženy, tím vyšší je riziko vzniku cystitidy.

Cystitida jako znamení těhotenství před zpožděním

V některých zdrojích je cystitida nazývána prvním příznakem těhotenství - tak často se onemocnění vyskytuje u žen v pozici. Odborníci jsou však skeptičtí.

Žena bohužel nemá jiný způsob, jak si před zpožděním stanovit těhotenství. Pokud se zánětlivý proces v močovém měchýři zhorší pouze v průběhu těhotenství, měli byste si dát pozor a vyhledat lékaře. Specialista provede vyšetření a předepíše léčbu, která zabrání šíření infekce a pomůže zabránit hrozbě potratu.

Pokud je cystitida považována za známku těhotenství, pak pouze hypotetická. Přesné období (podle vyšetření a ultrazvuku) může v každém případě určit pouze gynekolog. Moderní testy mohou odhalit těhotenství první den zpoždění a měly by jim být důvěřovány více než domnělé známky.

Léčba cystitidy během těhotenství

Co dělat, když se během těhotenství náhle objeví cystitida? Prvním krokem by mělo být navštívit lékaře. Dohodněte si schůzku s gynekologem, praktickým lékařem nebo urologem. Na schůzce sdělte lékaři, jaké příznaky vás trápí.

CO DĚLAT DOCTOROVU POVOLENÍ?

Doktor lékařských věd, čestný doktor Ruské federace a čestný člen Ruské akademie věd Anton Vasiliev:

"Léčím nemoci genitourinárního systému mnoho let." Podle statistik ministerstva zdravotnictví se cystitida v 60% případů stává chronickou.

Hlavní chybou je zpřísnění! Čím dříve zahájíte léčbu cystitidy, tím lépe. Existuje nástroj, který je doporučován pro samoléčení a prevenci cystitidy doma, protože mnoho pacientů nehledá pomoc kvůli nedostatku času nebo studu. Tohle je Ureferon. Je to nejvšestrannější. Nemá žádné syntetické složky, jeho účinek je měkký, ale hmatatelný po prvním dni podání. Zmírňuje zánět, posiluje stěny močového měchýře, jeho sliznici, obnovuje celkovou imunitu. Hodí se pro ženy i muže. Pro muže bude také k dispozici příjemný bonus - zvýšená potence. "

Pokud urolog provádí léčbu cystitidy během těhotenství, musí vzít v úvahu termín: v prvním trimestru má mnoho léků teratogenní účinky a je zakázáno je užívat. Přednost se dává bylinným prostředkům.

Závažné léky proti cystitidě během těhotenství (antibiotika, hormony) se předepisují přesně podle indikací. Před provedením jakéhokoli léku si přečtěte pokyny a poraďte se se svým lékařem. Obzvláště nebezpečná jsou antibakteriální a protizánětlivá léčiva pro cystitidu v časném těhotenství, kdy placenta nevykazuje bariérovou funkci ve vztahu k nebezpečným látkám..

Ve druhém trimestru začíná hematoplacentární bariéra fungovat, což nám umožňuje rozšířit škálu používaných léků. Lékař může předepsat léky proti cystitidě během těhotenství ze skupiny cefalosporinů, nitrofuranů a aminoglykosidů. Kromě toho mohou být předepsány vitaminy, antispasmodika a detoxikační činidla..

Jak zacházet s cystitidou v časném těhotenství

Včasná léčba cystitidy během těhotenství může zahrnovat:

 • užívání antibiotik (s ohledem na identifikovaný patogen);
 • shoda s lůžkem nebo polopoložkou;
 • těžké pití;
 • odmítnutí těžkých jídel, kořenitých jídel, koření;
 • udržování fyzického a psychoemotivního míru.

Při prudkém nárůstu teploty musí být použita antipyretika. Prodloužená horečka může komplikovat těhotenství a vést k potratům. Aktivní reprodukce infekčních patogenů je doprovázena intoxikací, která je také nebezpečná pro nenarozené dítě. Žena potřebuje vypít až 2,5 litru teplé tekutiny denně. V případě zadržení moči okamžitě vyhledejte odborníka.

Pokud to závažnost ženského stavu dovolí, provádí se léčba cystitidy během těhotenství doma. Zároveň však lékař pravidelně jmenuje konzultace a další výzkum. Na základě výsledků analýzy moči lze stanovit účinnost léčby. Ale i po zotavení může bakteriurie přetrvávat několik měsíců.

Prášky na cystitidu během těhotenství

Protizánětlivá a antibakteriální léčiva se nejčastěji předepisují během těhotenství v tabletách. Dávka se volí individuálně. Odborníci obvykle předepisují širokospektrální antibiotika, která chrání ženské tělo před různými patogeny.

Nejčastěji předepisovaný Monural, v některých případech Amoxiclav a Kanefron. Ve vážných případech se léčba cystitidy během těhotenství provádí v nemocnici pomocí infuzní terapie. Všechny léky by měl předepisovat pouze lékař.!

Tradiční medicína na pomoc těhotné ženě

Alternativní léčbu cystitidy lze považovat pouze za doplněk ke standardní terapii. Některé léčivé rostliny mají antimikrobiální aktivitu, zmírňují zánět a obnovují normální močení.

Při výběru tradiční metody ošetření je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že některé byliny jsou během těhotenství kontraindikovány, mohou zvýšit tón dělohy a mít teratogenní účinek. Před použitím konkrétního předpisu se poraďte s gynekologem.

V akutním období se doporučuje vařit bobule brusinky, květy heřmánku, přesličku polní. Tyto byliny jsou povoleny během těhotenství, mají diuretické vlastnosti a protizánětlivé účinky. Lingonberry zvyšuje odolnost epitelu močového měchýře k patogenním mikroorganismům a lze jej použít k prevenci častého recidivu infekcí močových cest.

Závěr

Cystitida během těhotenství je závažné onemocnění, které vyžaduje odpovídající léčbu. Neodmítávejte pomoc lékaře, postupujte podle jeho doporučení a starejte se o své zdraví.

Jak zacházet s cystitidou během těhotenství - příznaky, léky

Cystitida je zánětlivý proces, který ovlivňuje stěny močového měchýře. Ženy jsou náchylnější k nástupu této nemoci než muži kvůli vlastnostem jejich těla..

Jejich močová trubice je mnohem širší a kratší, což bakteriím usnadní vstup do močového měchýře. Tato nemoc trpí také často budoucí matky, ale jejich léčba je mnohem obtížnější.

Nebezpečí nemoci pro těhotné ženy

Mnoho těhotných žen má všechny potíže s cystitidou. Zvětšená děloha tlačí na močovod a tím přispívá ke stagnaci moči. Hormonální pozadí ovlivňuje stěnu bubliny a snižuje její tón. Dysbakterióza a změny pH vagíny přispívají k většímu riziku infekce. Proto tyto ženy častěji onemocní.

V těhotenství je cystitida u žen nebezpečnější z jiného důvodu. Pravděpodobnost pyelonefritidy je v tomto případě mnohem vyšší, protože ledviny pracují dvakrát intenzivněji. Odstraňují různé škodlivé látky, metabolické produkty, imunitní komplexy, které se vytvářejí v důsledku narození a vývoje plodu.

Klinický obrázek

Zánět močového měchýře je docela častý v časných stádiích těhotenství. Gynekologové dokonce hodnotí toto onemocnění jako podmíněné příznaky, které naznačují početí dítěte. Vyskytuje se v důsledku přirozeného oslabení imunitního systému způsobeného těhotenstvím, které je nezbytné, aby se zabránilo odmítnutí embrya tělem matky..

S poklesem ochranných sil se aktivují infekce, které jsou v našem těle v pasivním stavu nebo padají z vnějšku. Mohou způsobit zánět urogenitálních orgánů.

Je-li cystitida nebo jiné onemocnění již přítomno v chronické formě, je riziko jeho exacerbace výrazně zvýšeno.

Hlavní příznaky nemoci

Cystitida u těhotných žen se může vyskytnout ve dvou hlavních formách:

Akutní forma zánětu močového měchýře má výraznější klinický obraz. V dolním břiše a při močení jsou silné bolesti, časté močení, někdy dokonce i stoupající teplota.

S předčasnou a nesprávnou léčbou cystitidy se akutní forma onemocnění u těhotných žen zpravidla stává chronickou. Následná exacerbace pak nebude dlouho trvat. K tomu stačí malá podchlazení a opět silné bolesti při močení, časté návštěvy toalety.

Klinický obraz chronického zánětu se příliš neliší od akutní fáze. Rozdíl je pouze v intenzitě příznaků. Během remise může žena mít zvýšenou nutkání k močení a také pociťovat mírné nepohodlí v dolním břiše po fyzické námaze nebo pohlavním styku.

Jak diagnostikovat nemoc?

Lékařské vyšetření na zánět močového měchýře může zahrnovat následující diagnostická opatření:

 1. Rozhovor s pacientem za účelem stanovení závažnosti symptomů a možných příčin onemocnění.
 2. Laboratorní testy (obecná analýza krve a moči, kultivace moči).
 3. Ultrazvuk ledvin a urogenitálních orgánů. Umožňuje detekovat patologické formace, kvůli nimž se mohla vyvinout cystitida.
 4. Cystography. Do močového měchýře se vstříkne radiopakní látka. Umožňuje identifikovat konfiguraci těla a patologické změny v jeho struktuře.
 5. Cystoskopie. Používá se speciální optické zařízení, cystoskop. Pomáhá prozkoumat vnitřní stěny močového měchýře a určit míru poškození.

Absolvování nezbytných studií pomůže určit skutečnou příčinu nemoci a míru poškození vnitřních orgánů genitourinárního systému. To umožní těhotné ženě dostat účinnou léčbu a vyhnout se nebezpečným komplikacím..

Léky

Správná doporučení, jak zacházet s cystitidou během těhotenství, může poskytnout pouze lékař. Ke zničení bakteriální infekce, která se usadila v močovém měchýři, je nutné podstoupit léčbu antibiotiky.

Ne každý lék bude bezpečný pro budoucí matku a její plod, protože tím, že se dostane do krve, může pronikat do tkání budoucího dítěte a způsobit nevratné změny v nich.

Neodborné používání bylinných a homeopatických léčivých přípravků také nepřinese potřebné výsledky, navíc může také výrazně poškodit. Výběr léků by proto měl být poskytován odborníkovi s odpovídající kvalifikací.

Dobrým doplňkem léčby bude brusinková šťáva, která je užitečná pro ledviny. Tento nápoj má vysokou bakteriální aktivitu, je-li správně připraven a všechny vitamíny jsou zachovány. Bude-li odebrána v dostatečném množství a pravidelně, bude docela efektivní při vyplavování infekce z močového měchýře..

Léčba cystitidy během těhotenství má své potíže. Během tohoto období je nežádoucí užívat jakékoli léky. Léčba cystitidy bez antibiotik je však velmi obtížná.

Některá uroantiseptika však lze použít, například Malta. A Furadonin je kontraindikován u těhotných žen v raných stádiích. Po 12 týdnech je velmi pečlivě předepsán a po 20 letech je již považován za relativně bezpečného..

Kromě no-shpy nepoužívají žádné jiné léky proti bolesti a protizánětlivé léky, protože mohou ublížit dítěti.

Bylinné přípravky se v těhotenství hojně používají (Kanefron, Cyston, Urolesan).

V časných stadiích těhotenství byste v žádném případě neměli používat metody instilace močového měchýře (podávání léků přímo do těla). Antibiotika Norfloxacin, aminoglykosidy nejsou povoleny.

Je také nemožné podstoupit fyzioterapeutické procedury, protože mohou vést k hrozbě ukončení těhotenství. Nemůžete brát horké koupele, stoupat nohy a provádět jiné tepelné procedury.

Ale v pozdějších fázích již můžete využít místní teplo ve formě vyhřívací podložky v oblasti močového měchýře, stejně jako fyzioterapii.

Po 20 týdnech je riziko nežádoucích účinků na plod antibakteriálních léčiv sníženo. Již můžete používat amoxiciliny (Flemoxin, Ospamox), některé cefalosporiny (Ceftriaxon, Ceftazidime).

Při chronickém zánětu močového měchýře v těchto časech je již možné použít instilaci močového měchýře se zavedením léků.

Léčba cystitidy lidovými léky

Jak je uvedeno výše, nemůžete samoléčit a příliš se spoléhat na bylinné léky, pokud je žena těhotná.

Alternativní způsoby léčby však mohou být vynikajícím nástrojem pro základní léčbu léky, který doplňuje a zvyšuje jeho účinek..

Mnoho bylin a bylinných přísad je kontraindikováno u těhotných žen. Cystitida během těhotenství lze léčit bylinkami, jako je přeslička přes pole, šípky, horský popel a mnoho dalších s protizánětlivým a antibakteriálním zaměřením..

Léčba akutní cystitidy

V tomto případě jsou povoleny pouze dva syntetické produkty. Jsou to Monural a Amoxiclav.

Monural

Jedná se o antibiotikum, jehož hlavním účinkem je prudké oslabení adheze patogenních bakterií na vnitřní stěny močového traktu. Používá se pro všechny formy cystitidy:

 • akutní
 • chronický
 • asymptomatický.

V raných stádiích je lék předepisován pouze v kritických případech, protože neexistují přesné studie potvrzující bezpečnost léku pro nastávající matky a jejich děti.

Od 12-14 týdnů je droga předepisována častěji. Zde již mohou být použita jiná antibiotika, například cefalosporiny 3. generace (Suprax, Zedex atd.)

Amoxiclav

Jedná se o kombinované antibiotikum penicilinové skupiny. Přestože je antibiotická terapie v těhotenství nesmírně nežádoucí, Amoxiclav je stále předepisován i v raných stádiích. V tomto případě je pečlivě analyzován kompletní klinický obraz a možná rizika..

Lékaři tvrdí, že přestože účinné látky Amoxiclavu pronikají do placenty, je tento lék bezpečný, protože jejich koncentrace je zanedbatelná a nepředstavuje hrozbu pro dítě ani jeho matku. Pro použití tohoto léku v počátečních stádiích jsou však stále zapotřebí dobré důvody.

Někdy existuje názor na nízký terapeutický účinek dosažený při užívání Amoxiclavu. V praxi je však již dlouho testován - dává dobré výsledky.

Léčba exacerbace chronické cystitidy

V přítomnosti chronické cystitidy v matčině těle je věnována velká pozornost prevenci možných relapsů nemoci. Urologické přípravky z rostlinných materiálů (Urolesan, Kanefron atd.), Léčivé urologické čaje na bázi léčivých bylin, zvýšený pitný režim pomohou s tímto úkolem zvládnout..

Strava

Správná výživa hraje velmi důležitou roli při posilování imunity. Přírodní produkty v něm musí převládat..

Musíte se také zakázat všem pikantním, nakládaným a kořenitým pokrmům. Je to tak, že látky obsažené v nich, opouštějící moč, nedráždí stěny močového měchýře a nevyvolávají rozvoj cystitidy.

Brusinkový (brusinkový) čaj nebo ovocná šťáva z bobulí bude velmi užitečná pro cystitidu..

Všechna smažená, uzená a rafinovaná jídla musí být ze stravy odstraněna. Jídlo by mělo být co nejužitečnější pro tělo dítěte a nastávající matku.

Možné komplikace

Léčba cystitidy u těhotných žen by měla být prováděna výhradně lékařem. Jinak může běžící nemoc způsobit vážné komplikace a být nebezpečná pro matku i dítě..

Hlavním rizikem cystitidy je to, že se patogenní mikroflóra může velmi snadno přesunout do ledvin a způsobit v nich zánět. Proto musí být pacient včas léčen adekvátně, aby chránil sebe a jeho plod před vývojem závažných patologií.

Jak zabránit této nemoci?

Léčení cystitidy během těhotenství je velmi problematické, zejména v první polovině. Proto se žena v tomto období musí zvlášť starat o sebe.

Je snazší zabránit nemoci než ji léčit - zní zde velmi užitečně. Kromě toho jsou antibiotika a další léky používané v takových případech kontraindikovány v časném těhotenství..

Pro minimalizaci rizika cystitidy je nutné nejprve dodržovat nejzákladnější standardy osobní hygieny:

 1. Omyjte teplou vodou denně.
 2. Vodní paprsek musí být nasměrován tak, aby nepřinesl infekci z konečníku, tj. Zepředu dozadu.
 3. Pro intimní hygienu používejte speciální kosmetiku.
 4. Dej přednost duši.
 5. Spodní prádlo by mělo být přizpůsobeno anatomickým rysům nastávající matky: volné fit, slabě elastické, vyrobené z přírodních materiálů.
 6. Nemůžete tolerovat, ale pokuste se vyprázdnit močovinu ihned po nutkání.

Nastávající matky by se měly vyvarovat podchlazení. Samozřejmě, že vždy chcete vypadat atraktivní, ale musíte se nejprve postarat o bezpečnost dítěte. Proto je prozatím nutné odložit všechny krátké sukně a maximalizovat teplo.

Hypotermie je jedním z nejnebezpečnějších faktorů vyvolávajících výskyt této choroby..

Prevence by samozřejmě měla zahrnovat dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, proveditelnou fyzickou aktivitu, dobrou výživu.

Cystitida a těhotenství

Mezi zánětlivými onemocněními močového ústrojí zaujímá zvláštní místo cystitida. Toto onemocnění velmi často postihuje těhotné ženy, jejichž imunita je kvůli situaci silně stresována. Léčba cystitidy během těhotenství je klíčem ke zdraví ženy a nenarozeného dítěte.

Nebezpečí cystitidy během těhotenství

Pyelonefritida je nejnebezpečnější a nejčastější komplikací pokročilé cystitidy. Tento stav vyžaduje povinnou hospitalizaci a ošetření v nemocnici. Obzvláště znepokojující pro nastávající matky je otázka, zda cystitida může být pro dítě nebezpečná.

Důsledky pro dítě

Navzdory skutečnosti, že plod je spolehlivě chráněn před vnějšími infekcemi amniotickým močovým měchýřem, s pokročilou formou cystitidy se pro dítě vyskytují následující důsledky:

 1. Předčasné narození nebo potrat.
 2. Únik vody.
 3. Intrauterinní infekce.

Důsledky pro ženu

Je důležité pochopit, že při absenci léčby se cystitida stává chronickou, což se obtížně zbavuje. Mezi možné důsledky patří:

 • zánět ledvin;
 • poškození močového měchýře;
 • paracystitida;
 • mukózní zánět;
 • únik moči;
 • empyém močového měchýře;
 • ulcerativní cystitida.

Chronická nebo akutní cystitida v časných stadiích těhotenství, pokud se neléčí, se stává příčinou vážných patologií u žen a v pozdějších vyvolává předčasný porod.

Příznaky nemoci

Mezi nejčastější a patrné příznaky cystitidy během těhotenství lze rozlišit:

 1. Změna barvy moči na zakalenou nebo narůžovělou.
 2. Přítomnost hlenu nebo kapek krve v moči.
 3. Bolest při močení. Zvláště silná bolest se vyskytuje u žen na konci močení.
 4. Neustálá touha vyprázdnit močový měchýř. Někdy se ukáže, že takové naléhání je nepravdivé nebo je doprovázeno uvolněním pouze několika kapek moči.
 5. Bolest v oblasti močového měchýře, která se zvýší, pokud na toto místo stisknete.

Příznaky cystitidy během těhotenství jsou někdy zaměňovány s fyziologickými změnami spojenými s děložním tlakem na močový měchýř. Je důležité sledovat své pocity a včas navštívit gynekologa, který dokáže stanovit správnou diagnózu..

Léčba

Léčba cystitidy u těhotných žen sestává z komplexu léků, z nichž každý vybírá výhradně ošetřující lékař. V tomto případě lékař vezme v úvahu, do jaké míry přínos léčby překročí možná rizika pro plod. Během terapie by měla být žena sledována gynekologem a pravidelně by měla provádět testy. Pouze v tomto případě lze cystitidu úplně vyléčit.

Léčba časné cystitidy

Je důležité pochopit, že čím dříve je léčba zahájena, tím lepší bude konečný výsledek. U těhotných žen zahrnuje léčba cystitidy následující položky:

 • brát léky;
 • dodržování režimu pití;
 • účel speciální stravy;
 • používání lidových receptů a technik.

V prvním týdnu

Cystitida v raných stádiích, zejména v prvním týdnu, je často zaměňována s projevy těhotenství, v souvislosti s nimiž mnoho žen ignoruje projevy nemoci, dokud se nestane chronickými nebo se nevyskytnou komplikace. Skutečnost je taková, že s počátkem těhotenství začíná zvětšená děloha vyvíjet tlak na močový měchýř, což způsobuje pocit přeplněnosti a touhy po močení. Se zánětem se však k tomuto příznaku přidává bolest a pálení..

Pokud byla cystitida zaznamenána v prvním týdnu těhotenství, pak se odborníci snaží zvolit „mírnou“ terapii. Mezi hlavní metody patří:

 1. Předepisování léků. V zásadě se dává přednost uroseptikům na přirozeném základě..
 2. Soulad s pitím.
 3. Osobní hygiena.

Pokud lze těhotenství, jehož 1. trimestr komplikuje zánět močového měchýře, přerušit, je žena umístěna v nemocnici.

V prvním trimestru

Stejně jako v jiných případech začíná léčba nemoci diagnózou, která vám umožní identifikovat původce zánětu. Poté lékař vybere léčebný režim. Je důležité pochopit, že v raných stádiích je nutné při výběru léků být velmi opatrní, protože existuje vysoké riziko potratu. Obecně se komplex opatření prakticky neliší od těch, která jsou jmenována v prvním týdnu. Cystitida v prvním trimestru by neměla být ignorována.

Pamatujte: samoléčení cystitidy během těhotenství je nepřijatelné, zejména při užívání léků. Taková opatření představují přímé ohrožení života nenarozeného dítěte..

Léčba pozdní nemoci

Ve třetím trimestru, stejně jako v prvních týdnech, je důležité vybrat léky opatrně. Některé z nich mohou obsahovat látky, které mohou vyvolat kontrakce dělohy. Režim léčby v pozdějších fázích je následující:

 • užívání antibakteriálních léčiv;
 • dodržování režimu pití;
 • použití uroseptik na bázi rostlin;
 • v případě potřeby předepisování léků proti bolesti a antispasmodiků.

V některých případech je ženě nabídnuta návštěva nemocnice, aby se riziko komplikací snížilo na minimum.

Co zacházet

Pro odstranění nemoci bez selhání by mělo být použito:

Důležité: výběr léčiv během těhotenství provádí výhradně lékař na základě průzkumu. Pokud odborník nabídne ženě hospitalizaci, neměli byste v žádném případě tuto příležitost odmítnout.

Léčba drogy

Léčba drog během těhotenství spočívá v kombinaci několika skupin drog najednou. Toto opatření umožňuje nejen zničit patogenní mikroflóru, ale také snížit riziko relapsu na minimum. Před zahájením léčby se ujistěte, že jste navštívili lékaře, který vám řekne, co můžete vzít a proč byste se měli zdržet.

Antibiotika

K potlačení patogenní mikroflóry u cystitidy a rychlejšího zotavení jsou během těhotenství nezbytná antibiotika. Kromě toho jsou nezbytné, pokud má žena exacerbaci cystitidy. Během období porodu se obvykle dává přednost prostředkům s minimem vedlejších účinků. Tyto zahrnují:

Antibiotika mohou být během těhotenství ve formě suspenzí, prášků a tablet proti cystitidě.

Nezapomeňte: dávkování léku a doba trvání léčby určuje odborník. Je důležité řídit se doporučeními lékaře a dokončit předepsaný průběh, i když jste prošli senzibilizací při cystitidě, protože při nesprávném užívání antibiotik se u mikroorganismů vyvine rezistence na léky.

Fytopreparace

Nejvýhodnější forma léků během těhotenství. Tyto fondy mají minimální vedlejší účinky a mohou být použity během těhotenství. Dobře se kombinují s antibiotiky a mohou zvýšit jejich účinnost. Mezi bylinné prostředky lze identifikovat:

Bylinné přípravky mají následující vlastnosti:

 1. Diuretický.
 2. Protizánětlivé.
 3. Baktericidní.
 4. Imunostimulace.

Vzhledem k přirozenému složení, pro dosažení plného terapeutického účinku, je vyžadováno dlouhodobé podávání léčiva. V akutní formě bylinné přípravky pijí nejméně 2-3 týdny. V tomto případě je dávkování určeno lékařem, který ví, jak léčit cystitidu u těhotné ženy.

Svíčky

Čípky u těhotných žen mohou být předepsány během těhotenství, a to jak v raných stádiích, tak v posledním trimestru. Tato léčiva jsou bezpečnější než antibiotika ve formě tablet, protože neovlivňují fungování trávicího traktu. Kromě toho se rychleji vstřebávají do krve a začínají jednat. V průběhu těhotenství lze použít následující léky:

 • Polygynax je dobrý lék během těhotenství. Používá se v jakékoli fázi těhotenství. Odstraňuje bolest a zánět močového měchýře, podporuje rychlejší hojení.
 • Hexikon - má antiseptické vlastnosti. Velmi často předepsán v časném těhotenství.
 • Betadine - svíčky pro cystitidu se širokým spektrem účinku. Účinné proti zánětu.

etnoscience

Tradiční medicína pro těhotné ženy v zásadě navrhuje použití léčivých bylin jako léčebných látek. Mezi běžné recepty patří:

 1. Šípkový vývar. K tomu potřebujete 3 lžíce růžových boků, abyste nalili sklenici vroucí vody a vařili v parní lázni asi 10-15 minut. Poté se vývar nechá vyluhovat po dobu 20 minut, filtruje se a odebere se ½ šálku 3-4 krát denně.
 2. Čaj vyrobený z listů černého rybízu. Pít s cystitidou můžete kdykoli. K pití potřebujete 9 polévkových lžící rybízových listů a 1,5 litru vroucí vody. Čaj trvá 30-40 minut, po kterém pijí po celý den.
 3. Brusinková šťáva. Sklenici čerstvých bobulí brusinek bude vyžadovat 1,5 litru vroucí vody. Bobule jsou předem nasekané, poté nality do vody a trvající 30 minut. Pro chuť v ovocném nápoji můžete přidat lžíci medu. Pijte celý den.
 4. Heřmánek vany. Nejprve se na základě heřmánku připraví odvar nebo infuze, ke které se přidá 1,5 litru teplé vody. Obecně 1,5 litru bujónu potřebuje stejné množství vody. Kapalina se nalije do lázně a nechá se v ní 15-20 minut. Teplota vody by neměla být příliš horká, protože to může vyvolat kontrakci dělohy. Vany se nedoporučují v prvním trimestru těhotenství.

Důležité: používání alternativního léku během těhotenství je přípustné pouze po předchozí konzultaci s lékařem.

Akutní cystitida během těhotenství

Akutní forma onemocnění se obvykle objevuje náhle a je charakterizována závažnými příznaky. Vyvolávat problém mohou takové faktory, jako jsou:

 • snížená imunita a hormonální narušení, ke kterým dochází během porodu dítěte;
 • sklon k alergickým reakcím;
 • mačkání žil a krevních cév v močovém měchýři. U těhotných žen je tento důvod nejčastější, protože zvětšená děloha komprimuje moč
 • bublina, narušující plný průtok krve;
 • charakteristika přepracování těhotných žen;
 • podchlazení;
 • mechanická zátěž je další běžná příčina těhotenství spojená s tlakem na močový měchýř.

Následující příznaky u těhotných žen mohou určit, že jste se setkali s touto formou nemoci:

 1. Neustálá touha jít na záchod.
 2. Bolest ve spodní části, která se při stisknutí zesiluje.
 3. Stopy krve v moči.
 4. Zvyšování tělesné teploty na 38 stupňů.
 5. Přítomnost vodního výboje s nepříjemným zápachem.

Chronická forma cystitidy během těhotenství

Hlavním důvodem rozvoje chronické cystitidy u těhotných žen je akutní cystitida, která nebyla úplně vyléčena. Současně je žena znepokojena takovými příznaky cystitidy během těhotenství:

 • časté močení;
 • bolest při močení;
 • bolest v podbřišku;
 • falešné nutkání.

Chronická cystitida se projevuje mimo sezónu, kdy je snížena imunita ženy. Během těhotenství se však relapsy vyskytují mnohem častěji.

Hlavním nebezpečím chronické cystitidy je zvýšené riziko zánětu přechodu do ledvin. V tomto případě se vyvíjí pyelonefritida, která při absenci pomoci vede k postižení a dokonce ke smrti. Kromě toho se mohou při porodu vyskytnout závažné komplikace, včetně infekce dítěte během průchodu porodním kanálem..

Zánětlivý proces ovlivňující genitourinární systém během těhotenství představuje přímé ohrožení nejen pro matku, ale také pro nenarozené dítě. Terapie nemoci během tohoto období se provádí pod dohledem odborníka. Je důležité přesně vědět, jak zacházet s cystitidou během těhotenství!

Články O Neplodnosti