Hlavní Výživa

Úplně první známky těhotenství

Moderní medicína vám umožní potvrdit přítomnost těhotenství ve velmi raných stádiích. Ženy se však staly netrpělivějšími: první signály možné zajímavé situace nejsou jen zpoždění menstruace a pozitivní test - mnoho z nich chce znát odpověď co nejdříve, rozpoznat první příznaky těhotenství, pečlivě poslouchat změny, ke kterým dochází v jejich těle.

Pro některé je zpráva o bezprostředním mateřství skutečným překvapením, zatímco jiní připouštějí, že věděli o svém těhotenství ještě před objevením dvou vzácných pruhů. Proč se to děje, existují objektivní příznaky, kterými můžete uhodnout svou pozici?

Co se stane s ženským tělem v nejranějších stádiích?

Oplodněné vajíčko způsobuje v ženském těle okamžité a násilné fyziologické procesy. Díky nejsilnějším změnám v hormonálním pozadí se mění i pocity budoucí matky: nálada, pohodu a dokonce i sny. Ne každý však může hádat, co se s ní děje. U některých žen se reakce na těhotenství objevuje později, zatímco jiné jsou na sebe méně pozorné. Nové pocity navíc umožňují pouze předpokládat, že došlo k oplození, pouze odborníci mohou potvrdit úspěšnou fixaci embrya v děložní dutině..

Porodnické období těhotenství přidá dva týdny ke skutečnému. K početí dochází později a oplodněné vajíčko bude muset projít obtížnou cestou vejcovody, získat oporu na stěně dělohy a začít se vyvíjet. Při zdravém těhotenství jsou naše hormony navrženy tak, aby chránily křehkou buňku a poskytovaly jí silnou podporu. Proto ihned po oplodnění vajíčka začíná intenzivní produkce progesteronů. Pozorné ženy díky jejich činnosti okamžitě zjistí, že v jejich tělech dochází ke změnám.

Únosnost

Nastávající matka se periodicky náhle ospí, má pocit frustrace, která se někdy mění v slz a podrážděnost. Únava se zhoršuje restrukturalizací celého organismu, která se začíná připravovat na nošení ještě před zpožděním. Náhlé změny nálady a rychlá únava tedy lze připsat úplně prvním příznakům těhotenství.

Změna celkového hormonálního pozadí také ovlivňuje kvalitu spánku - časné probuzení způsobuje, že se žena cítí ještě unavená, začíná potřebovat denní odpočinek, ve večerních hodinách je obtížnější udržet se v dobré kondici. Tento stav je typický pro první týdny, ale již ve druhém trimestru se zvyšuje hladina estrogenů - hormonů, které dávají sílu a vitalitu.

Zapomnětlivost

Hormony způsobují, že žena se více rozptyluje, takže náhlou zapomnětlivost lze také připsat nepřímým známkám zajímavé situace..

Oslabená imunita

Někdy může mírné onemocnění signalizovat těhotenství - někdo si stěžuje na nachlazení, které může skutečně očekávat nastávající matku kvůli oslabené imunitě, jiní cítí trochu tepla, známky horečky se projeví téměř nepostřehnutelným zvýšením teploty.

Porucha termoregulace

Tento příznak bude přetrvávat až do samého narození. To způsobuje, že těhotné ženy silněji reagují na zcela normální povětrnostní podmínky, stěžují si na teplo a chlad nebo na časté změny svých pocitů. Budoucí matky začnou mrznout při docela příjemné teplotě v důsledku snižování tlaku a některé se mohou červenat od tepla kvůli zvýšenému zatížení cév a celého oběhového systému.

Chutná změna

Ještě před nástupem toxikózy se chuťové preference ostře mění, u některých produktů se objevuje neodolatelná touha. Čerstvé citrusové plody někoho šílí, někdo začíná být závislý na cibuli nebo dokonce sní o doušku piva. Tělo se tedy snaží vyvážit výživu, jako by vyžadovalo aktivnější výživu deficitních vitamínů a minerálů. Pokud je v normálním stavu naše tělo docela trpělivé s nedostatkem určitých prvků, těhotenství určitě nutí ženu, aby do své stravy zahrnula nej neočekávanější potraviny..

Citlivost na zápach

Zvýšený čich povede k tomu, že dříve milované pachy se zdají nepříjemné a vůně okolního světa jsou příliš tvrdé. Někteří začínají cítit silnou averzi k parfémům, chuť zubní pasty a dokonce i vůně čerstvého pečiva a výlet městskou hromadnou dopravou nebo procházka kolem obchodu s rybami je skutečnou zkouškou..

Toxikóza

Změny chuti a citlivosti na pachy se budou během prvního trimestru dále zvyšovat. Někdy nauzea trápí ženu i před zpožděním, ale ve většině případů je toxikóza pozdějším příznakem, nejintenzivnější po 6 až 7 týdnech čekání. To lze vyjádřit výskytem kovové chuti v ústech, které budou nyní dodávány všechny produkty. Se silným projevem, chutí a vůní jídla způsobuje odmítnutí, časté útoky zvracení a dokonce i bolesti hlavy. Téměř každé těhotenství však doprovází mírná nevolnost a neschopnost jíst některé produkty a jsou považovány za normu. Toxikóza se bude vyvíjet stále více a bude končit pouze počátkem druhého trimestru.

Zvětšení dělohy

Jedna z nejspolehlivějších funkcí. Když děloha začíná růst a je jí krev na začátku těhotenství aktivně dodávána již od samého začátku těhotenství, pocit mírné tíže a mravenčení zřídka zůstává bez povšimnutí. I když je děloha sama o sobě stále skrytá za ochlupení, pocit „plnosti“ přichází ještě před zpožděním a její růst vyvíjí tlak na střeva. Tato změna je patrná také při vizuálním vyšetření gynekologem, které pociťuje sama žena. Zvýšený přísun krve do dělohy může ovlivnit sexuální touhu a posílit ji.

Citlivost bradavky

Změny v hrudníku se objevují různými způsoby, někteří si všimnou zvýšení citlivosti téměř okamžitě. Žena si může stěžovat na svědění v oblasti dvorce, otoky a ztuhnutí mléčných žláz. Prsa se stává citlivou i na mírný pokles teploty vzduchu, bradavky začnou bolestivě reagovat na chlad. V některých případech dochází ke zvýšení a citlivosti mléčných žláz později, pigmentace se postupně zvyšuje, barva areolů se stává tmavě hnědou.

Implantační krvácení

Implantace je v zásadě zcela neviditelná, ale někdy se projevuje ve formě malého narůžovělého výboje. Implantační krvácení nastává 6. až 12. den po oplodnění - v této době je budoucí embryo zavedeno do dělohy. Tento příznak je často považován za počátek menstruace, ale nový cyklus nenastane..

První příznaky těhotenství nejsou příliš výrazné, snadno se zaměňují s příznaky blížící se menstruace. Nejspolehlivějším způsobem je měření bazální teploty, ale její rozvrh bude muset být dodržen předem. Po úspěšném oplodnění zůstane teplota nadále kolem 37, ale její snížení bude znamenat, že nedochází k těhotenství a tělo se připravuje na nový cyklus..

Co dělat, pokud máte podezření na těhotenství?

Pokud příznaky naznačují těhotenství, bude třeba i ty netrpělivé čekat trochu. Test bude informativní pouze v případě, že dojde ke zpoždění a vhodný expresní proužek nebude vždy ukazovat správný výsledek v nejbližším možném termínu - hladina hormonů může být pro reakci stále nedostatečná. Rozptyl pochybností je schopen krevního testu na hladinu hCG, který se provádí na klinice a je nejinformativní. Dynamika hladiny hCG zajistí, že se těhotenství vyvíjí, a transvaginální ultrazvuk ukáže, že plod se správně fixoval. Do 6. až 7. týdne bude ultrazvukové vyšetření reagovat na první tep, řekne, že plod roste v souladu s načasováním a umožní vám upravit odhadované datum narození.

Jsem těhotná - co dělat? Podrobná instrukce

Dokonce i ženy, které pečlivě plánovaly těhotenství, když k nim dojde, jsou často ztraceny a nemají dobrou představu o tom, co dělat a jak se chovat..

Elizaveta Novoselova
Porodník-gynekolog, Moskva

Test ukázal dva proužky - jasný, jasný, přesvědčivý. Potvrzují, že se stal zázrak a nyní budete mít dítě. Tato zpráva způsobuje stav euforie, který však brzy brzy ustupuje úzkosti: co dělat dál? Jak se chovat v novém stavu, musím jít k lékaři, kdy a kde se zaregistrovat k těhotenství, jaké testy a vyšetření musím absolvovat? Je nutné shromáždit nějaké doklady pro mateřskou dovolenou, jak dlouho trvá práce, co je rodný list, kdy a jak si vybrat nemocnici a zda uzavřít smlouvu? Obecně potřebujete jasný návod k dalším činnostem, abyste mohli mluvit krok za krokem pokyny pro těhotenství. Toto je pokyn, na který jsme se rozhodli upozornit.

Návštěva gynekologa a prvního ultrazvuku.

Jakmile se dozvíte o těhotenství, musíte neprodleně navštívit lékaře. První schůzka s gynekologem bude zahrnovat externí vyšetření, vyšetření na gynekologickém křesle, ultrazvuk a krevní test na hCG.

Na základě výsledků tohoto rychlého vyšetření bude lékař schopen přesně potvrdit fakt těhotenství (nebo jej vyvrátit, protože testy jsou někdy „špatné“), určit období a vyloučit ektopickou lokalizaci embrya. Kromě toho při prvním jmenování obdržíte informace o dalších lékařských událostech: návštěva u jiných lékařů - to může být nutné v případě chronických onemocnění, - další testy, datum další návštěvy gynekologa a ultrazvuku.

Upravte životní styl

Nyní musíte zkontrolovat denní rutinu, pracovní rozvrh a fyzickou aktivitu. První týdny těhotenství jsou kritickým obdobím vývoje plodu: jakékoli přetížení, stres a nemoc nastávající matky během tohoto období mohou nepříznivě ovlivnit zdraví a těhotenství dítěte. Noční procházky, kluby a hlučné večírky bude muset být odloženo na lepší časy. V prvních týdnech těhotenství byste se měli pokusit navštívit menší přeplněné oblasti, abyste se vyhnuli riziku infekce a zranění. Zkuste si odpočinout více, dostatek spánku a chodit na čerstvý vzduch.

Je nutné okamžitě opustit práci přesčas, služební cesty; pokud je to možné, změňte počáteční a koncový čas pracovního dne, abyste se vyhnuli dopravě v dopravní špičce. Máte veškeré právo na všechny tyto příjemné změny pracovního plánu v souladu s pracovními předpisy..

V prvních týdnech byste se měli dočasně vzdát sportu; následně, s normálním průběhem těhotenství, bude možné vrátit se ke sportu - samozřejmě upravený na „zajímavou pozici“.

Pro nově nastávající matku je užitečné chodit a plavat; ale jízda na kole, běhání, bruslení a lyžování by měla být vyřazena, jakmile bude známo těhotenství. Snažte se neudělat náhlé pohyby nebo zvedat závaží: maximální doporučená hmotnost je 3 kg, rovnoměrně rozdělena do obou rukou.

Měli byste také upravit svůj jídelníček: je důležité, aby těhotná žena správně jíst. Konzervované potraviny, syntetické nápoje a výrobky s umělým doplňkem potravin je nutné opustit, nezneužívat kořeněná, mastná a smažená jídla.

Vezměte si vitamíny

Od prvních dnů těhotenství se doporučuje nastávajícím matkám užívat kyselinu listovou - vitamin B9. Tento vitamin poskytuje nezbytnou rychlost růstu a vývoje dítěte v raných stádiích, je hlavním prostředkem k prevenci nevyvíjejícího se těhotenství a vzniku malformací nervového systému a srdce plodu. Kyselina listová navíc poskytuje lepší absorpci železa, která je nezbytná pro tvorbu hemoglobinu. Doporučená denní dávka tablet vitaminu B9 je 800 mcg..

Dalším „vitamínem prvních dnů těhotenství“ je E; je nezbytné, aby tělo budoucí matky syntetizovalo hlavní hormon těhotenství - progesteron, který zajišťuje normální tón a prokrvení dělohy.

Doporučená dávka - 100 mg.

Druhý ultrazvuk

Podruhé se provádí ultrazvukové vyšetření po dobu 8 až 12 týdnů. Účel studie: potvrdit prodloužení - úspěšný průběh a vývoj těhotenství, zjistit shodu velikosti a vývoje plodu s očekávaným gestačním věkem, vyloučit vznik malformací. Podle výsledků druhého ultrazvuku se nastávající matce doporučuje zahájit pravidelnou návštěvu gynekologa, aby sledovala průběh těhotenství.

Těhotenství účetnictví

Je vhodné zahájit systematické lékařské sledování vývoje těhotenství po dobu nejpozději 12 týdnů; je lepší se registrovat včas - současně s druhým ultrazvukovým vyšetřením.
Včasná registrace těhotenství a zahájení pravidelného lékařského dohledu mohou významně snížit riziko exacerbací chronických onemocnění a komplikací těhotenství. Ženy, které se zaregistrují nejpozději do 12 týdnů, dostávají paušální příspěvek ve výši poloviny minimální mzdy. Při registraci na prenatální klinice by měla být nastávající matce předložena cestovní pas, politika povinného zdravotního pojištění a výsledky lékařských vyšetření za poslední rok, včetně uzavření prvních ultrazvukových a analytických údajů. V budoucnosti se těhotné matce doporučuje navštívit těhotnou alespoň 12krát. Po dobu až 28 týdnů byste měli jít k lékaři alespoň 1krát za měsíc, od 28 do 37 týdnů - nejméně 2krát za měsíc a začínat od 38 týdnů - každých 7-10 dnů. Například za přítomnosti zvláštních indikací, pokud je nezbytné další vyšetření na základě výsledků testů nebo zdravotního stavu, může lékař doporučit neplánované návštěvy v kterémkoli z uvedených dat.

Dáváme testy

Lékař dává pokyny pro nezbytné laboratorní testy při první návštěvě, tj. při registraci na těhotenství. Standardní soubor studií provedených ve 12. týdnu zahrnuje:

 • klinický (obecně) krevní test;
 • obecná analýza moči;
 • krevní chemie;
 • koagulogram - krevní koagulační test;
 • stanovení příslušnosti k krevním skupinám a rhesus;
 • krevní test na HIV, hepatitidu B a C, syfilis;
 • vyšetřování infekcí pochodní: rubeola, toxoplasmóza, coxsack, herpes, cytomegalovirus, papillomavirus, chlamydie, močovina a mykoplazmóza, gardnerelóza. Tato onemocnění postupují tajně a mohou patologicky ovlivňovat vývoj plodu;
 • stěr flóry z vagíny;
 • dle uvážení lékaře je možné provést screeningové vyšetření na vrozená onemocnění - krevní test na alfa-fetoprotein a hCG.

Přes děsivou velikost seznamu je možné provést všechny testy najednou - k tomu musíte zjistit dny odběru krve a nezbytná opatření k přípravě. Například, biochemický krevní test by měl být proveden na lačný žaludek a v předvečer testu na RW (syphilis) byste neměli jíst hodně sladkostí: nedodržení těchto pravidel může vést k nesprávným výsledkům testu. V případě chronických onemocnění nebo podle pokynů jiných lékařů, jako je terapeut nebo endokrinolog, se seznam může rozšířit. V budoucnu se bude muset opakovat mnoho testů: například analýza moči - při každé návštěvě gynekologa; obecný krevní test - nejméně dvakrát za trimestr; analýza na HIV, syfilis a hepatitidu - jednou ve druhém a třetím trimestru; stěr na flóře - nejméně jednou za trimestr. Jsou nutné opakované testy na stejné infekce, protože teoreticky může nastávající matka během těhotenství onemocnět.

Příbuzní profesionálové

V porodnictví sousedí lékaři jiných specialit, jejichž vyšetření pomáhá gynekologovi zvolit správnou taktiku řízení těhotenství. Vyšetření lékařem, endokrinologem, oftalmologem, zubním lékařem a ORL je nejdůležitější pro sledování průběhu těhotenství, avšak pokud máte zdravotní problémy, možná budete muset konzultovat jiné lékaře, například nefrologa - specialistu na onemocnění ledvin, neurologa, flebologa - specialistu na onemocnění žil - nebo kardiologa. Odborníci na obcházení by měli začít nejpozději do 12 týdnů a dokončit do 16 týdnů těhotenství. V rámci vyšetření musí terapeut vytvořit elektrokardiogram. V případě potřeby mohou lékaři pozvat nastávající matku, aby ji znovu přijala ve druhém a třetím trimestru těhotenství, nebo předepsat další diagnostické testy.

Screeningová studie

V 16–18 týdnech těhotenství se těhotné matce doporučuje podstoupit tzv. „Trojitý test“, který umožňuje určit rizikovou skupinu pro vznik fetálních malformací. Za tímto účelem se provádí studie žilní krve těhotné ženy na množství alfa-fetoproteinu, lidského chorionického gonadotropinu a estriolu. Změna v množství těchto látek produkovaných tkáněmi plodu a placentou může naznačovat závažnou abnormalitu ve vývoji plodu, například Downův syndrom. Pokud je test pozitivní, nastávající matka je poslána na genetickou konzultaci.

Třetí ultrazvuk

Další ultrazvukové vyšetření se doporučuje po dobu 18–20 týdnů; v tomto bodě je dokončena tvorba placenty, jakož i pokládka hlavních orgánů a systémů plodu. Echografie v této době umožňuje posoudit stupeň vývoje kardiovaskulárního, nervového a močového systému plodu, vývoj a velikost dítěte během těhotenství, určit místo připojení placenty a hladinu krevního toku v cévách, posoudit strukturu placenty a pupeční šňůry. Třetí ultrazvuk je součástí doporučeného objemu screeningových studií pro identifikaci genetických abnormalit a malformací plodu.

Tělesné cvičení

Po 20. týdnu těhotenství, kdy již uplynula hlavní „kritická“ data, se vyplatí prodiskutovat se svým lékařem možnost hraní sportů, které jsou pro toto období přípustné. Připomeňme, že aktivní nastávající matky, které hrály sport před těhotenstvím, by měly při první návštěvě gynekologa diskutovat o nápravě obvyklé fyzické aktivity. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, je dávkována fyzická aktivita nejen povolena, ale také vysoce doporučena: dobrý svalový tonus a elasticita vazivového aparátu pomáhá tolerovat přírůstek hmotnosti během těhotenství a nepohodlí pracovní bolesti. Je lepší dát přednost protahovacím cvikům, jako je jóga pro těhotné ženy, pilates a flex těla. Těhotné ženy umí plavat, speciální aqua aerobik pro nastávající matky a dokonce i břišní tanec. Nezbytnou podmínkou je úplné vyloučení náhlých pohybů, tlaku na lisu a zvedacích závaží; Všechna výše uvedená cvičení jsou nejlépe prováděna pod dohledem školitele, který je kompetentní při výběru zátěže pro těhotné ženy. Pokud neexistují konkrétní doporučení lékaře, můžete se zapojit do „povolených“ sportů 40–60 minut 2-3krát týdně až do porodu.

Výměna karty

Tento dokument lze považovat za „těhotenský pas“: obsahuje všechny nezbytné lékařské informace o zdraví nastávající matky, o vlastnostech tohoto a předchozích těhotenství, výsledky analýz a vyšetření, obdržených léků a závěry odborníků..

„Výměna“ se skládá ze tří částí; první je vyplněn lékařem po konzultaci, druhý je porodník-gynekolog, který se narodil, třetí je neonatolog, který pozoroval dítě po narození v nemocnici. S pomocí tohoto důležitého dokumentu existuje kontinuita v přenosu informací o zdraví matek a dětí mezi prenatální klinikou, porodnicí a dětskou klinikou. Podle vyhlášky č. 30 ze dne 02.10.2003 je výměnná karta vydána nastávající matce v náručí dohlížející lékař na prenatální klinice nejpozději do 23. týdne těhotenství. Od okamžiku přijetí musí být „těhotenský pas“ vždy v tašce nastávající matky spolu s obecným pasem a povinným zdravotním pojištěním: mohou být zapotřebí v případě nepředvídané nouzové hospitalizace.

Kurzy pro budoucí rodiče

O výběru kurzů by se mělo rozhodnout do 25. týdne těhotenství: nejúplnější a nejzajímavější přednáškové cykly se počítají v průměru na dva měsíce návštěvy v režimu 1 - 2 hodiny týdně. Můžete začít navštěvovat kurzy dříve: většina témat bude informativní a relevantní již v prvních týdnech těhotenství a mnoho tříd zahrnuje kromě přednášek také užitečná tělesná cvičení. Kurzy jsou potřebné pro správnou psychologickou náladu při porodu, osvojení si dovedností při zvládnutí bolesti při porodu, které zahrnují držení těla, masáže, relaxační a dýchací techniky a péči o novorozence..

Standardní soubor přednášek obvykle zahrnuje témata týkající se funkcí těhotenství, porodu a poporodního období, vývoje plodu, hlavních aspektů lékařského dohledu nad těhotnou ženou, ženy při porodu, ženy při porodu a novorozence v porodnici, kojení, krmení, vývoje dítěte prvního roku života, přehledu porodnic ve vašem městě. Ve většině kurzů se kromě přednášek pořádají praktické hodiny - porodnická gymnastika a školení při porodu, kde procvičují anesteziologickou techniku. Třídy pro budoucí rodiče jsou nejlépe navštěvovány s partnerem. Tyto kurzy lze nalézt na prenatálních klinikách nebo porodnicích; Existují také nezávislé komerční kluby pro budoucí rodiče. Při výběru kurzů věnujte pozornost kvalifikaci učitelů (obvykle jsou přednášky prováděny specializovanými lékaři a psychology), trenéry gymnastiky, vhodnosti umístění kurzů a časem hodin, možností účastnit se přednášek se svým manželem a volit jednotlivá témata, která vás zajímají..

Mateřská dovolená

Osvědčení o invaliditě v mateřství vydává porodnice-gynekologka, která sleduje průběh těhotenství na následující období:

při normálním těhotenství - od 30. týdne do 140 kalendářních dnů (70 dní před porodem a 70 po porodu);
v případě vícenásobného těhotenství - od 28 týdnů do 180 kalendářních dnů;
u komplikovaných porodů se poporodní dovolená zvyšuje o 16 kalendářních dnů a celková délka vyhlášky je 156 (70 + 16 + 70) kalendářních dnů.

Obecný certifikát

Na mateřské dovolené po 30 týdnech těhotenství může nastávající matka získat další důležitý dokument. Jedná se o rodný list určený k doplatku za služby lékařů předporodních klinik, porodnic a dětských klinik z federálního rozpočtu. Projekt vydávání rodných listů byl zahájen 1. ledna 2006; jejím cílem je zlepšit kvalitu zdravotní péče nastávajících matek a dětí ve státních zdravotnických zařízeních.

Osvědčení se skládá ze tří kupónů: první platí za předporodní služby, druhý do porodnice a třetí do lékařské péče na dětské klinice. Při konzultaci se osvědčení vydává po ruce po 30 týdnech, přičemž registrace musí být provedena nejpozději do 12 týdnů a při návštěvě téhož lékaře na prenatální klinice nejméně 12krát během těhotenství; nastávající matka souhlasí s převzetím osvědčení, že je spokojena s obdrženou lékařskou péčí. V případě nepravidelného sledování, pozdní registrace, lékařské péče na komerčním základě nebo v případě nespokojenosti s těhotenskou úrovní lékařských služeb není rodný list vydán po konzultaci. V tomto případě nastávající matka obdrží rodný list již v nemocnici. Je třeba zdůraznit, že osvědčení o mateřství není povinným dokladem pro plánovanou nebo pohotovostní hospitalizaci v porodnici, bez ohledu na to, která porodnice je vybrána, a za jakých pojistných podmínek - podle politiky MHI nebo na placeném základě - bude nastávající matka doručena.

Čtvrtý ultrazvuk

Poslední ultrazvuk doporučený pro normální těhotenství je po 32 týdnech. Do této doby se plod již vytvořil, zaujímá stabilní polohu v děloze a lékař na základě výsledků studie vyhodnotí jeho fyzický vývoj, umístění, prezentaci, odhadovanou velikost do konce těhotenství, množství vody, stav placenty, průtok krve v cévách placenty, pupeční šňůru a děložní tepny. Tato data vám umožní sestavit navrhovaný plán narození, určit míru rizika a potřebu dalšího lékařského školení.

Kardiotocografie

Tuto studii je vhodné provést po 32-34. Týdnu těhotenství. Tato metoda umožňuje posoudit zdraví plodu podle frekvence a variability, tj. změny, jeho srdeční frekvence. Za tímto účelem se během 20–40 minut změří tep dítěte pomocí ultrazvukového senzoru a zaznamená se na papírovou pásku ve formě grafu. Na grafu CTG se navíc objevují okamžiky pohybu dítěte a zvýšený tón dělohy. Na základě změn srdeční frekvence, frekvence pohybů plodu a zvýšeného tónu myometria můžeme zhodnotit riziko hypoxie plodu a předčasného porodu.

Vyberte nemocnici

Tento důležitý proces se vyplatí začít nejpozději do 34. až 36. týdne těhotenství. Při výběru je třeba vzít v úvahu taková kritéria, jako je odlehlost porodnice, data preventivních ošetření („praní“), technické vybavení porodnice, úroveň pohodlí porodnic, v případě potřeby přítomnost zvláštní lékařské specializace, volba lékaře a individuální péče při porodu, přítomnost partnera při narození, společný pobyt matky a dítěte na porodním oddělení.

Seznamte se s nemocnicí

Po předchozím rozhodnutí o výběru mateřské nemocnice se po 36. týdnu vyplatí jít do ní osobně a „rozhlédnout se“. Je lepší předem prozkoumat možnosti cesty do porodnice, zjistit, kde se nachází vchod do přijímacího oddělení, seznámit se s pravidly pro přijetí k přijetí do prenatální hospitalizace a porodu, zjistit čas návštěv, rozhovory s lékaři a přijímání transferů. Při plánování individuální porodnosti po 36 týdnech se můžete seznámit se svým lékařem a uzavřít porodní smlouvu.

Věci a dokumenty v nemocnici

To musí být provedeno nejpozději do 38 týdnů těhotenství, aby se vzalo v úvahu vše, znovu zkontrolujte a ne rozrušte se v poslední chvíli. Seznam věcí, které mohou být hospitalizovány na porodních, porodních a poporodních odděleních, lze při uzavírání porodní smlouvy vyžádat od dotazů v porodnici nebo od pojišťovacího agenta. Požadavky na oděvy a osobní věci, které si můžete vzít s sebou v různých porodnicích, se mohou velmi lišit, takže se nemusíte příliš línit, abyste předem určili pravidla ve vybrané porodnici. Je lepší sbírat věci zvlášť pro každé oddělení a zabalit je do plastových sáčků. Z dokumentů pro hospitalizaci budete potřebovat cestovní pas, povinnou zdravotní pojištění, výměnu karty, rodný list a dodací smlouvu - pokud ji máte; je lepší pořídit fotokopie těchto dokumentů předem pro přijímací oddělení nemocnice. Okamžitě si můžete vzít s sebou věci a doklady k porodu, ale sáčky s věcmi pro porodnické oddělení lze do nemocnice předat až po narození dítěte, takže je lepší je označit a poskytnout pokyny příbuzným.

Nežádoucí rané těhotenství, co dělat

Pro rodiče

Pro děti

Populární dnes

Každá žena, která začala žít sexuálně, má skvělou příležitost otěhotnět a mít dítě. V určitých situacích je však těhotenství nežádoucí. Důvodem mohou být finanční problémy, neúspěšný vztah s budoucím otcem nebo možná žena prostě nechce převzít odpovědnost za život dítěte. Ať už je to jakkoli, jediným správným rozhodnutím by bylo mít dítě a dát ho těm, kdo se o něj mohou opravdu postarat. Pokud mluvíme o potratech (jinými slovy o potratech) v raných stádiích, dnes existuje mnoho různých způsobů. Zvažte je.

Dva pruhy - co dělat?

Ani předchozí test neznamená, že žena je skutečně těhotná. Skutečností je, že mnoho testovacích proužků je špatných - například pokud byly provedeny tři testy a dva z nich vykázaly dva proužky, může to být také chyba. Přesné potvrzení těhotenství však může poskytnout pouze lékař.

Teprve poté byste měli začít přemýšlet o dalších akcích. Pokud je dítě nežádoucí, mnoho z nich (většinou jde o mladé dívky) se ho chce zbavit, ale bez poškození zdraví, aby v budoucnu mohlo otěhotnět.

Nežádoucí těhotenství v raných stádiích, co dělat: hlavní metody potratu

Existuje několik způsobů, z nichž každý má své vlastní vlastnosti a nevýhody. Nejběžnější je kyretáž dělohy.

Chirurgické přerušení (kyretáž)

Provádí se nejpozději do 12 týdnů těhotenství. To se provádí pod anestézií - epidurální nebo intravenózní (metoda je zvolena anesteziologem na základě fyziologických charakteristik a kontraindikací). S pomocí expandérů, které jsou trubkami různých průměrů, se otevře krční děloha a dovnitř se zavede železná smyčka (kyreta), jejímž prostřednictvím se provádí čištění. Jedná se o chirurgický zákrok využívající anestezii, takže vždy existuje riziko komplikací.

Na poznámku! Toto riziko může být sníženo, pokud je před / po zákroku vyšetřena děložní dutina hysteroskopem a ultrazvuková kontrola je také prováděna pomocí vaginální sondy.

Jednou z nejzávažnějších komplikací je perforace dělohy s následným vstupem do břišní dutiny. Důsledkem je poškození orgánů, peritonitida nebo těžké vnitřní krvácení, které může dokonce vést k úmrtí.

Video - Potrat

Mini potrat

Tzv. Manuální vakuová aspirace neboli zkrácená MBA. Tato technika se používá v počátečních stádiích (nejpozději do 12 týdnů) a spočívá v zavedení speciální stříkačky do dělohy, aby se aspiroval její obsah. V téměř 98% případů MBA zcela odstraní plod, a proto může být použit na ambulantní bázi. Podle statistik je aspirace bezpečnější než kyretáž a má méně komplikací.

Na poznámku! Navíc MBA pomáhá předcházet potížím způsobeným neúplným potratem..

Postup je následující. Nejprve si dívka domluví schůzku s lékařem, který ji vyšetří a potvrdí její těhotenství. Poté se určí ultrazvuk a datum potratu. Při procesu aspirace se do dělohy zavede vakuový aspirátor, kterým se vajíčko plodu evakuuje. V pochvě se vytváří negativní tlak, v důsledku čehož plod opouští děložní dutinu.

Samotný zákrok trvá asi 5 minut, během nichž je žena v celkové anestezii. Na konci procedury je předepsán druhý ultrazvuk, který určí, zda je fetální vajíčko zcela odstraněno. Pokud nebyl zcela odstraněn, provede se opakované čištění. >

Tato metoda potratu má své klady a zápory. Mezi první patří skutečnost, že je méně agresivní než kyretáž. Mezi mínusy patří dlouhé bolesti na dolním břiše na konci zákroku, možnost narušení menstruačního cyklu a hormonální hladiny.

Včasné lékařské potraty

Ukončení těhotenství s prášky získává v poslední době stále větší oblibu. Je však třeba si uvědomit, že tato metoda je účinná pouze v případech, kdy doba nepřesahuje 8 týdnů. Pokud je tato doba delší, nemůžete se obejít bez lékařské pomoci.

Mifepriston

Tento lék, jako antiprogestin, se používá k potratům s gestačním věkem menším než 49 dní. Dávky se mohou lišit. V evropských zemích je to orálně 600 ml, ačkoli nedávné studie ukázaly, že 200 ml je dost. Asi 1,5 až 2 dny po užití mifepristonu se používá prostaglandin. Podle stejných studií může kombinace těchto léků dosáhnout úplného potratu v 94% případů.

Mezi vedlejší účinky patří:

Na poznámku! Přes všechny výhody této metody je široce používán ve zdravotnictví pouze v jedné zemi - Číně.

Methotrexát

Tento antimetabolit zabraňuje dělení buněk; Dlouhodobě se používá při léčbě mimoděložního těhotenství (jeho účinnost přesáhla 90%). Není to tak dávno, kdy se také začalo používat k ukončení těhotenství v počátečních fázích. Pokud doba nepřesáhne 49 dní, pak se metotrexan podává intramuskulárně v dávce 50 mg na metr čtvereční povrchu těla. Asi 6 až 7 dnů po požití se do vagíny injikuje 800 mcg misoprostolu.

Mezi vedlejší účinky patří:

Dodáváme také, že WHO je kategoricky proti použití methotrexátu, vzhledem k možným vadám novorozenců. Ve skutečnosti je asi 10% přerušení neúspěšných a jakýkoli druh chirurgického zákroku je často již nemožný. Proto odborníci z WHO nedoporučují tento lék k potratu..

Na poznámku! Existuje také misoprostol, ale používá se pouze ve 2. a 3. trimestru. Kromě toho se používá po neúspěšném potratu (jinými slovy potrat) k úplnému odstranění vajíčka plodu z vagíny..

Video - Lékařský potrat

Alternativní způsoby přerušení

Okamžitě uděláme rezervaci, že je lepší obrátit se na gynekologa, protože pouze on bude schopen provést potrat s minimálními důsledky.

Od prvních dnů po početí dochází v těle k radikálním změnám, zejména hormonálního plánu. A ženy, které chtějí ukončit těhotenství pomocí lidových prostředků, musí pochopit, že je to škodlivé a někdy dokonce nebezpečné. To se týká zejména mladých dívek, které se stydí kontaktovat gynekologa nebo informovat své rodiče.

Na poznámku! Je mnohem obtížnější zajistit normální vývoj plodu než ukončit těhotenství. Ale mnoho, bohužel, nerozumím.

Nejpopulárnější mezi lidovými metodami jsou následující.

 1. Horká koupel s hořčičným práškem. Krevní cévy se při užívání těchto lázní rozšiřují, čímž se iniciuje děložní krvácení. Předpokládá se, že plod opouští dělohu s krví. Metoda je extrémně nebezpečná, protože takové krvácení je obtížné opustit doma. Tělo ztrácí hodně krve, což někdy vede k smrti.
 2. Nadměrné cvičení může také způsobit potrat, protože nitroděložní tlak se zvyšuje i po několika skokech. Výsledkem je, že plod je evakuován z děložní dutiny.
 3. Účinnějším prostředkem je vytrhávání. Jedná se o jedovatou rostlinu, která může vést ke smrti embrya. Všimněte si, že tato metoda je také extrémně nebezpečná pro ženu, protože odumřelé embryo je stále v děloze po dlouhou dobu, začne hniet a všechny toxické látky jím vylučované současně vstupují do krevního řečiště a otráví tělo matky. To často vede k smrti..

Existují také jiné rostliny, které mají potratové vlastnosti. Vedou ke kontrakci děložních svalů a vyloučení plodu. Ale téměř všechny tyto rostliny jsou jedovaté a způsobují velké poškození jater a ledvin..

 1. K potratu v časných stádiích těhotenství se používá tráva z límce. Promyje se, doplní se vroucí vodou a rozdrví se. Vytvořená kaše se stlačí a do šťávy se přidá voda v poměru 1: 2. Směs se vaří několik minut a bere se v 1 polévkové lžíci 3-4 krát denně.
 2. Listy dřišťálu se rozdrtí a nalijí se alkoholem v poměru 100 ml na 2 polévkové lžíce. Směs se podává infuzí po dobu 2 týdnů, poté se užívá 2-3krát denně, 25 kapek.
 3. Semena hřebíčku mohou také vést k potratu. Za tímto účelem musí být rozdrceny a nalít vroucí vodou v poměru 200 ml na čajovou lžičku. Směs se podá infuzí po dobu 2 hodin, poté se odeberou 1 až 2 polévkové lžíce.

Kromě toho se používá odvar trávy zploštělé platýse, trikolóra hořského a bažinového rozmarýnu. Poznamenáváme však, že pokud se žena stále rozhodne ukončit těhotenství, pak bezpečnější možností je lékařské potraty.

Pokud potrat není první

Dokonce i první a jediné ukončení těhotenství může mít nejzávažnější důsledky až do neplodnosti. A pokud už žena již potrat měla, další přerušení může být pro požadované těhotenství nebezpečné!

Použití antikoncepčních metod je mnohem snazší. A pro ty, kteří již mají několik potratů, je vhodné se poradit s gynekologem nebo psychologem (nebo lépe oběma).

Spolehlivost antikoncepčních metod

Metoda antikoncepceStupeň spolehlivosti,%
Přerušený pohlavní styk80-85
Metoda kalendáře (metoda Safe Days) *80-90 (s pravidelným cyklem)
Metoda měření základní teploty *80-90 (s pravidelným cyklem)
Vaginální douching10-15
Kondom90-95
Membrána (vaginální čepice)90-95
Vnitřní zařízení (spirály)90-92
Hormonální nitroděložní zařízení (spirály)90-97
Chemická antikoncepce (krémy, svíčky, tampóny)79-90
Hormonální tablety (orální antikoncepce)96,5-97
Hormonální injekce96,5-97
Hormonální implantáty99-99,8
Hormonální prsten NovaRing99,4
Lékařská sterilizace99,8-99,9

A poslední: potrat je vážným stresem pro tělo a nevyhnutelnou platbou za zanedbávání antikoncepce. A žádná z popsaných metod není zcela bezpečná - i s vynikající individuální tolerancí mohou být důsledky nejhorší. Takže stojí za to nahradit takové štěstí, jako mít dítě? Odpověď je zřejmá..

Líbil se vám materiál? Prosím ohodnoťte!

15 prvních kroků: kde začít, pokud zjistíte, že jste těhotná?

Ženy mi často říkají s takovými otázkami: „Zjistil jsem, že jsem těhotná, kde začít? Co dělat? Kde běžet? Co přijmout? “ Rozhodl jsem se, že je jednodušší napsat podrobného krátkého průvodce, než to říct znovu

Tento článek je váš rychlý průvodce vaší novou zemí - těhotenství. Poté se naučíte vše, co je možné, a budete dokonale orientováni ve všech znameních a podmínkách. Mezitím vám dávám rychlé a stručné tipy - co dělat, co přestat, co jíst a pít, jaké vitamíny brát a další.

Prvních 15 kroků:

Nejprve - Proveďte těhotenský test a darujte krev na HCG

Na první podezření provádíme těhotenský test, začneme to nejdříve 1-2 týdny s menstruací. Předtím nemusí nic ukázat.

Vezměte 2-3 různé testy najednou, ne nejlevnější výrobci. Pokud jste těhotná, test vám to ukáže. Přečtěte si můj článek o spolehlivých časných těhotenských testech.

V případě pochybností můžete darovat krev hormonu vylučovanému vajíčkem plodu - chorioganadotropinem (hCG)..

DŮLEŽITÉ neprovádět ultrazvuk k určení těhotenství!

Z nějakého důvodu si každý okamžitě myslí, že musíte spustit ultrazvukové vyšetření a zaregistrovat se. To není pravda!

Ultrazvuk - velmi silně ovlivňuje embryo, a to lze provést nejdříve 12 týdnů.

K zajištění těhotenství stačí darovat krev na HCG. Jedná se o velmi přesnou analýzu a žádný zásah do vývoje plodu..

Za druhé - řekněte svému manželovi a rodině

Poté, co se ujistíte, že jste těhotná, můžete říct svému manželovi a rodině o svém štěstí. Pokud je těhotenství neplánované, buďte trpěliví a citliví..

Nejprve sdělte svému manželovi, že je lepší psát, ráno zanechat poznámku, napsat, že jste těhotná, a večer všechno probrat. Dejte mu čas na zotavení z této zprávy. Pak můžete říct své rodině.

Koho říct, je na tobě. Ale mnoho dívek to dělá - do 3-4 měsíců říkají jen nejbližší - nejbližší, a tam už to všem řeknou.

Myslím, že se jedná o zcela odůvodněné rozhodnutí, první trimestr je zpravidla nejdůležitější a nejobtížnější pro dítě i pro vás.

Třetí - Změňte tempo života

Těhotenství bude samozřejmě vyžadovat změnu rytmu a životního stylu. V první řadě, vydechněte a relaxujte..

100% všech nastávajících matek cítí v prvních dnech těhotenství napětí, strach a nejistotu. A je to přirozené, nemusíte se obviňovat.

Jste na pokraji velkých změn a stále nevíte, zda se s nimi vypořádat či ne. Ale stále si na to musíte zvyknout..

I když ze zkušenosti vím, že pocity budoucího mateřství přijdou ve druhém trimestru, a teprve když ucítíte první pohyby dítěte, pochopíte, jak silní jste ve smyslu mateřství a jak přirozený je tento proces.

Mezitím zpomalte své tempo - zkuste relaxovat stále častěji. Existuje minuta - posaďte se, a ještě lépe si lehněte.

Často slyším, ale jak si odpočinout - je to stále malované - ani minutu, kde si dát čas. Odpověď je jednoduchá a zároveň velmi komplikovaná - zahoďte VŠECHNY, co je zbytečné. A co není zbytečné - spánek, jídlo, voda.

Všechno ostatní může být vyřazeno nebo odloženo: kavárna s přítelkyní, telefonní hovory, práce, domácí práce, filmy, knihy, nakupování. Trpělivost do 2. trimestru tam bude snazší a můžete dohnat.

Vaše tělo vám s tím pomůže. V prvním trimestru si všechny matky stěžují na velmi vysokou únavu a neustálé přání spát..

Začtvrté - Přestaňte okamžitě kouřit a pít alkohol

Jakmile zjistíte, o těhotenství, okamžitě přestat kouřit - pijte alkohol, a to i v malých dávkách, dokonce i víno a pivo. Důsledky mohou být zcela nepředvídatelné.

Každý den prvního trimestru je hodně práce, buňky embrya se dělí neuvěřitelnou rychlostí, položí se základy všech orgánů, systémů, buněk a tkání. Jakýkoli zásah do tohoto procesu může být velmi škodlivý..

Páté - Přestaňte užívat léky a jakékoli léčení

Pokud užíváte nějaké léky, podstupujete nebo máte v úmyslu podstoupit léčbu, okamžitě zastavte.

Jděte k lékaři na prenatální klinice a řekněte nám, jaké léky užíváte, lékař změní léčbu.

S jakoukoli malátností budete během těhotenství zacházet jinak, než jste zvyklí, takže cítíte známky nachlazení, neběží po Fairx nebo aspirinu.

Většina léků by neměla být užívána během těhotenství.!

Podívejte se do sekce „Encyklopedie léčiv a bylin“, kde najdete odpověď na otázku, je možné vzít tento nebo ten lék během těhotenství.

Šesté - začněte si pozorně naslouchat

Těhotenství je doba, kdy slyšíte svůj vnitřní hlas jasněji než kdy předtím. Chrání vás před vším, co je škodlivé a nebezpečné..

Poslouchejte vše, co říká bezpodmínečně.

Táhne zabalení teplejší - udělejte to, bez ohledu na názory ostatních. Chce spát - utíkat. Najednou se nějaká osoba nebo celá rodina staly nepříjemnými, vůně - no, vrátíte se k nim po porodu.

Chraňte a chráňte své tělo jako chrám!

Sedmá - pozastavení sportu

Pokud jste se před těhotenstvím zabývali jakýmkoli druhem sportu, pozastavte všechny činnosti. (Včetně joggingu, cyklistiky, jízdy na koni, tenisu, turistiky, aerobiku, fitness, kurzů tělocvičny a samozřejmě všech druhů profesionálních sportů.)

Během těhotenství můžete tančit (všechny tance, kromě sportů) a dělat cvičení pro těhotné ženy, plavat, dělat jógové ásany.

Osmá - start kyseliny listové

V prvním trimestru je velmi důležité užívat kyselinu listovou, protože to je základem správného vývoje a tvorby mozku dítěte a celého nervového systému..

Doporučuji vám však, abyste kyselinu listovou neužívali v tabletách, jak je obvyklé všude, ale pouze z potravinových zdrojů.

Faktem je, že podle nedávných studií nemají uměle syntetizované tablety s kyselinou listovou požadovaný pozitivní účinek, jejich aktivita a síla kolísá do 10% síly, kterou může jednoduchý špenát poskytnout.

Američtí vědci navíc prokázali vztah mezi užíváním pilulek s kyselinou listovou a rakovinou prsu ve věku 40–50 let..

Více o přírodních a umělých vitaminech budeme hovořit v sekci výživa, kde se tomu bude věnovat samostatný blok článků..

Kyselinu listovou tedy budete dostávat pouze z bylin a zeleniny, s přihlédnutím ke skutečnosti, že musíte obdržet nejméně 400 mcg denně.

Obsah kyseliny listové v rostlinných potravinách:

Jak jíst? Kaše, syrováVe formě sazenic, přidávání do salátů Čočka, syrováVe formě sazenic, přidávání do salátů Fazole, RawVe formě sazenic, přidávání do salátů Klíčící pšenice (klíčky)V sazenicích, přidávání do koktejlu, v salátech Syrová slunečnicová semínkaStejně jako přidávání salátů, koktejlů Špenát (syrový)Stejně jako přidávání salátů, koktejlů Petržel koprStejně jako přidávání salátů, koktejlů Červená řepa (surová)V šťávách, v salátu - syrové Pálivá papričkaPřidání do salátů Sea kaleVe formě salátu

Jaké recepty mohu doporučit saturovat sebe a své dítě kyselinou listovou?

- Úplně první je tedy zelený koktejl se špenátem (1 - 2 hrozny) a sazenice pšenice (zelené) (denně 0,5 - 1 litr). Střídavý špenát s petrželkou každé 2-3 dny.

- čerstvě vymačkaná šťáva z mrkve a řepy (denně 0,2 - 0,5 litru)

- Saláty s sazenicemi fazolí, fazolovými lusky, zeleným hráškem (pouze tepelně neupravené), květák a bílé zelí, rajče.

Deváté - Zahrňte do své stravy vápník

Vápník v těle není jen materiál, který tvoří lidskou kostní tkáň - kostra, zuby, kosti atd. Vápník se podílí na velkém počtu procesů v těle, je známo více než 179 tělesných funkcí, za které je zodpovědný vápník.

Vápník ovlivňuje:

 • pracovat se všemi svaly člověka
 • ovlivňuje fungování srdečního svalu a regulaci srdeční frekvence
 • je koagulační faktor
 • podílí se na tvorbě antialergické ochrany těla
 • zmírňuje bolest
 • vykazuje protizánětlivý účinek
 • ovlivňuje imunitní procesy
 • normalizuje funkci žláz s vnitřní sekrecí
 • podílející se na přenosu nervových impulsů

Nedostatek vápníku v těle těhotné ženy zvyšuje riziko potratu a předčasného porodu, hypertenze a rozvoje dalších komplikací - eklampsie, poporodní krvácení atd..

Je zřejmé, že vápník je nezbytný pro člověka nejen během těhotenství, ale i v běžném životě. Vaše norma je 1 500 mg vápníku denně..

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení však nelze vápník získat pomocí tablet, přísad, vápník nelze získat z vody, mléka, sýrů, zakysané smetany atd..

Podle nedávných studií je vápník ve vodě, tabletách, minerálních doplňcích - to je anorganický vápník, který organismus neabsorbuje, navíc je uložen v různých částech těla, což způsobuje mnoho problémů.

Mléko, sýr, zakysaná smetana nejen nepřidávají vápník, ale také ho umývají z kostí.

Více o vápníku si můžete přečíst v těchto dvou článcích:

Měli byste tedy získat normu vápníku z těchto produktů:

Syrová sezamová semínkaVe formě sezamového mléka nebo přidávání do salátů Syrová slunečnicová semínkaMůžete namočit na 1-2 hodiny a jíst, nebo přidat do salátu, koktejl Mandle, syrovéJak je, syrové DogroseVe formě tinktury ve studené vodě KoprStejně jako přidávání salátů, koktejlů Vrcholky vodniceStejně jako přidávání salátů, koktejlů ČesnekJak je, přidávání do salátů Čerstvá bazalkaStejně jako přidávání salátů, koktejlů Sea kaleSyrové jako salát Sušené fíkyJak to je Řasy "Wakame"Syrové jako salát Pálivá papričkaJak je syrové, přidejte do salátů Fazole, RawKlíčit a jíst syrové, přidávání do salátů Fazole, RawKlíčit a jíst syrové, přidávání do salátů PetrželStejně jako přidávání salátů, koktejlů CitrónJak je, přidávání do salátů Kaše, syrováKlíčit a jíst syrové, přidávání do salátů ŘepyStejně jako přidávání salátů, koktejlů Lískové ořechy, syrovéJak to je

Recepty:

- Coleslaw, s celerem, cibulí, semeny, bazalkou

Desátý - Zahrňte do své stravy jód

Jód během těhotenství je velmi důležitý, protože ovlivňuje fungování štítné žlázy, která tělu dodává hormony..

Během prvních 4 týdnů se vy i dítě vyvíjíte a žijete mimo své hormony (mateřské hormony), které štítná žláza intenzivně produkuje, za 16 týdnů - placenta přichází na záchranu.

První 3 měsíce by proto měly být sledovány tak, aby jód vstupoval do těla denně nejméně 250 mg.

Sea kale vám poskytne denní podíl jódu, obsahuje od 500 do 3000 mg jódu na 100 gramů produktu.

Můžete ji jíst buď jako salát nebo v sušené formě, namáčení a přidání do hotových zeleninových salátů.

Jedenáctá - neužívejte žádné vitamíny!

Nedávné studie zahrnující více než 15 000 těhotných žen nepotvrdily výhody užívání vitamínů..

Bylo prokázáno, že vitamíny jsou léky, a nikoli potravinový doplněk, měly by být užívány pouze tehdy, pokud bylo podle výsledků analýzy zjištěno, že nějaký vitamin chybí, jsou předepsány, vypijí ho a to je vše.

Nemůžete je jen „pít“ pro zdraví, mnoho z nich nemá výhody, některé prostě nejsou absorbovány a některé poškozují.

Vitamíny je třeba získat z potravin..

Vaše vitaminy po celých 9 měsíců jsou zelenina, ovoce a zelenina:

Dvanáctý - zkontrolujte svou stravu

Budeme hovořit podrobněji o výživě v sekci „Výživa“, budu psát mnoho důležitých článků na toto téma, protože změnou vaší stravy se dokážete zcela obnovit, zbavit se nemocí, komplikací a zabránit všem zbytečným onemocněním v budoucnu pro své dítě.

Vše, co potřebujete k jídlu, je uvedeno výše, aby se tělo naplnilo kyselinou listovou, vápníkem, jódem a vitamíny. Neváhejte a vezměte si uvedené produkty, připravte si z nich stravu.

Ale pamatujte si několik zlatých pravidel výživy:

 1. Není třeba jíst pro dva, dítě má dost. Není třeba výrazně zvyšovat množství potravin. Fráze „jíst pro dva“ není pravda! Jezte, jak tělo žádá, ale neoddávají se všem vašim touhám příliš. Pokud je vaše těhotenství doprovázeno nevolností a zvracením (zvracení ne více než 3-4krát denně a nechcete zhubnout - to je normální) a nejíte téměř nic, nebojte se, nebolí to dítěti, vyvíjí se na úkor vašich rezerv.
 2. Vaše strava by měla sestávat z: 80% zeleniny, ovoce a bylin.
 3. Ovoce a bobule by se měly jíst odděleně od jakéhokoli jiného jídla, nejlépe ráno.
 4. Každý den ve vaší stravě by mělo být hodně zelených. 0,5-1 litr zelené smoothie je klíčem k vašemu štěstí a zdraví před - během - a po těhotenství.
 5. Zelenina by měla být konzumována pouze surová, protože při vaření ztratí většinu vitamínů.
 6. Musíte odstranit živočišné bílkoviny z vaší stravy, to platí pro maso, ryby, drůbež, vejce, mléko a všechny mléčné výrobky.
 7. Během jídla a bezprostředně po něm nepijte vodu / džus / čaj a jiné tekutiny. Vypijte sklenici čisté vody 20 minut před jídlem nebo 1 hodinu po jídle.
 8. Neopírejte se o sladkosti a mouku, jako jsou sušenky, rohlíky, chléb, sladkosti, perníčky atd. Místo toho zkuste jíst sladké ovoce nebo sušené ovoce, v extrémních případech čistou čokoládu.
 9. Přestaňte pít sycené šťávy a nápoje: cola, fantom a tak dále. Přečtěte si štítek, není nic přirozeného kromě vody, zbytek jsou chemické sloučeniny, které nikdy nestrávíte, ale pouze spotřebují energii těla na jejich výstup. Kromě toho všechny nápoje sycené oxidem uhličitým silně spláchují vápník z vašich kostí, zubů a nehtů, stejně jako z kojeneckých kostí..
 10. Přestaňte jíst konzervované potraviny, uzeniny, zavařeniny, pasty, mleté ​​maso. Každý konzervovaný produkt obsahuje hodně chemie a nikdo neví, jak to všechno ovlivní vás..
 11. Zapomeňte na mikrovlnnou troubu, která ničí nejen všechny zdravé vitamíny, ale také mění chemické složení potravin!
 12. Vyhněte se nadměrnému příjmu soli a je lepší ho úplně opustit. Tento krok pomůže zachránit vaše ledviny a zabránit komplikacím v těhotenství, jako je vysoký krevní tlak, preeklampsie a eklampsie..
 13. Byliny, bylinné tinktury a infuze jsou také léky, takže je neberte tak jako to bez jasných doporučení. Například kopřiva má silný účinek - způsobuje kontrakce, které jsou užitečné až po porodu, aby odstranily poslední a veškerý přebytek z dělohy, ale ne během těhotenství.

Třináctá - Pijte vodu!

Pijte 1,5 až 2 litry vody denně. Prosím, postupujte velmi pečlivě. V běžném životě stěží pijeme sklenici, hlavně čaj, kávu, džusy, polévky, ale ne vodu.

Všechny nápoje, které živí čistou vodu, jsou však pro naše tělo potravou..

Pouze voda je okamžitě absorbována do krve, zředí ji, pomáhá přenášet kyslík a všechny látky do buněk.

Se sníženým množstvím vody v krvi (pokud pijete sklenici denně) pod mikroskopem, je vidět, že červené krvinky se drží pohromadě a „vznášejí se“ jeden po druhém, ale řetěz. V této formě červené krvinky netolerují dostatek kyslíku..

Protože jedna červená krevní buňka musí být obklopena kyslíkem, pokud se drží spolu s ostatními, jednoduše nemá volný prostor, kde by se mohly připojit atomy kyslíku.

Současně krev zhoustne, krevní tok se zpomalí, orgány a tkáně trpí hypoxií. Cítíme se slabí, bolest hlavy, unavení, letargičtí.

Během těhotenství je voda nesmírně důležitá, nejen že se zvyšuje váš objem krve o 40%, ale také potřebujete vodu, abyste naplnili dětský bazén (amniotický vak), abyste jej neustále čistili a obnovovali, protože mateřské tělo samo odstraní vše pro sebe a pro dítě.

Takže všude s sebou noste láhev vody a naučte se pít co nejvíce.

Voda někdy funguje jen zázraky - pokud se vám nachladne, můžete pít pouze čistou vodu celý den a nic víc, nemoc úplně zmizí za 1-2 dny, pokud jste unavení po nějaké námaze - zvýšíte množství vody další den, zotavíte se za 3-5 krát rychleji.

Zpočátku vím pro sebe, nemám chuť na pitnou vodu, stěží pijete jednu sklenici. Všechno čerpá z něčeho sladkého, syceného oxidem uhličitým. Ale čas plyne (5-10 dní) a máte pocit, že nechcete nic jiného než vodu.

Čtrnáctá - Zaregistrujte se

Dále musíte najít místo, kde budete testováni a kde vám budou poskytnuty všechny potřebné dokumenty (pracovní neschopnost, směnárna). Může se jednat o ženskou konzultaci nebo o jakoukoli placenou kliniku, která má státní licenci k poskytování služeb v oboru „porodnictví a gynekologie“..

Na LCD se budou všechny analýzy provádět zdarma, ale to je možná konec výhod. Na placené klinice je méně front, více pozornosti na vás, lepší vybavení. Bude vhodné navštívit lékaře po dobu 12 týdnů, poté bude možné provést vyšetření, složit všechny potřebné testy a provést ultrazvuk.

Patnácté - sledujte těhotenské programy

Doporučuji sledovat BBC chic science filmy „Život před narozením“ části 1 a 2, podle mého názoru - jedná se o nejlepší filmy o těhotenství.

To je vše, co teď potřebujete! Máte-li jakékoli dotazy, pochybnosti, napište do komentářů k tomuto článku, rád vám odpovím.

Články O Neplodnosti