Hlavní Výživa

Jak pomoci novorozence jít na záchod

Rodiče se těší na okamžik, kdy se mohou s dítětem osobně setkat po dobu devíti měsíců. Po porodu se musí ještě přizpůsobit novým vnějším změnám. Mnoho matek se snaží dozvědět více o péči a výchově dětí. Některé situace je však obtížné předvídat předem. Ani nejzkušenější rodiče nebudou schopni jednoznačně odpovědět na otázku, jak pomoci dítěti jít na záchod. Po narození je gastrointestinální trakt obsazen pouze všemi nezbytnými mikroorganismy.

Porušení stolice dává dítěti hodně nepohodlí. Aby bylo možné tlačit, musí dítě vynaložit velké úsilí. Začíná být velmi vrtošivý a pláč. Rodiče mohou pomoci dítěti pouze tehdy, pokud nejprve dbají na radu odborníka.

Vlastnosti chování drobků při zácpě

Novorozence může být nápomocen, pouze pokud jsou zohledněny individuální vlastnosti jeho těla. Rychlost střevních pohybů také závisí na nich. Kromě toho je třeba poznamenat, že u dětí, které jsou krmeny mateřským přírodním mlékem, je mnohem větší pravděpodobnost, že se budou krmit. Pravidelnost přímo závisí na celkovém zdraví dítěte. Pokud má měkký žaludek a je dostatečně aktivní, neměli byste si s tím dělat starosti. Bude hovno, jakmile bude připraven.

V prvních dnech života vypadá stolice novorozence jako kaše a velmi tenká. Během tohoto období by si rodiče měli být vědomi jeho solidního vzhledu. Pokud v ní vidíte další krevní pruhy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Čím rychleji je pomoc poskytnuta dítěti, tím je pravděpodobnější, že v budoucnu bude mít vážné následky..

Hlavní příčiny onemocnění

U dětí v tomto věku je zácpa zaznamenána na pozadí negativních účinků dvou skupin faktorů: funkčního a organického. Každému z nich by se mělo zabývat podrobně..

Příčinou onemocnění je organická látka, má-li následující vlastnosti:

 • Přítomnost zanícené oblasti v žaludku nebo ve střevech.
 • Patologická situace se vyvíjí v důsledku vrozených anomálií.

Funkční důvody zahrnují následující situace:

 • Dítě mělo prudkou změnu ve struktuře nebo frekvenci výživy. Například přechod z jedné směsi do druhé.
 • Maminčin strava nemá dostatek vitamínů a minerálů.
 • Nesprávná umělá směs.
 • Novorozenec nedostává dostatek jídla, které je nezbytné pro správné fungování gastrointestinálního traktu.
 • Dítě nedostává nezbytnou fyzickou aktivitu.

Druhy onemocnění

Při zácpě je důležité určit její povahu v čase: atonický a spastický.

Atonická forma onemocnění nastává v případě nedostatečné aktivity střevních stěn. Celkový projev je umocněn nadýmáním. V tomto případě jsou pohyby střev vzácné, ale hojné. Hustota stolice se zvyšuje, takže samotný proces dává dítěti hodně nepohodlí.

Při spastické střevní poruše se výkaly začnou vylévat v tenkém proudu. Je důležité zajistit, aby neexistovaly patologie konečníku. K tomu je vhodné konzultovat pediatra.

Funkce napájení

Pro správnou pomoc dětem se zácpou je nutné kontaktovat pediatra, aby zjistil příčinu. Lékař provede řadu nezbytných testů. Při práci v gastrointestinálním traktu je nutné vyloučit zánět nebo vývoj dalších patologií.

Při kojení ženy by měla žena věnovat pozornost výběru své stravy. Pikantní, smažené a uzené jídlo je z něj zcela vyloučeno. Nadměrný obsah soli má také negativní účinek. Porušení stolice některých dětí dokonce vede k masu, bramborám, vejcím a bílém chlebu. Ke zlepšení peristaltiky by mělo být ve stravě obsaženo dostatečné množství jablek, řepy a švestek. Nezapomeňte na dodržování pitného režimu. Během kojení má každá teplá tekutina pozitivní vliv na objem produkovaného mléka..

Děti na směsi někdy musí změnit kaši. Pro minimalizaci negativních důsledků je nejlepší postupovat postupně. Nová verze pokrmu se zavádí do stravy po dobu nejméně 7 dnů. V takovém případě by měl být stav a změny v těle dítěte kontrolovány lékařem.

Fermentované mléčné výrobky pomáhají zlepšovat funkci střev. Neočekávané experimenty jsou však nejlépe opuštěny. Před zavedením nového produktu do stravy je nutná konzultace s pediatrem. Jinak se zvyšuje pravděpodobnost rozvoje problémů ve střevech, které vedou k dysbióze. Takovou patologii lze velmi obtížně odstranit..

Poměrně často dítě konzumuje mateřské mléko a směs. Odstranění zácpy pomáhá nastolit kojení. Pokud při tomto procesu vzniknou problémy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Řešení, která uděláte sami, mohou problém jen prohloubit. Správný přístup k pohybům střev - rychlé a efektivní oslabení střev.

Sanitka doma

Neprovádějte experimenty s teploměrem nebo vatovými pupeny..

Léčba povede k výsledku, pouze pokud je to přiměřené:

 • Pravidelné pokládání na bříško pomáhá dítěti jít na záchod. Díky tomu je možné posílit svaly tisku. Přírodní masáž odstraňuje plyn. Fyzická aktivita je také důležitá pro odstranění střevních problémů..
 • Bezplatné zavolání pomáhá dítěti jít na záchod sám. Maminka může také vykonávat kolo s nohama. Díky tomuto jednoduchému cvičení je možné urychlit odchod plynárenských pracovníků.
 • Bříšková masáž je povolena pouze ve směru hodinových ručiček. Tyto manipulace se nejlépe provádějí v okamžiku, kdy je dítě velmi napjaté. Pokud mají drobky tendenci k zácpě, pak se masáž provádí profylakticky dvakrát denně..
 • K rychlému řešení střevních problémů potřebujete také teplo. Může pomoci nejen topná podložka, ale také plenka, která byla zahřátá železem. Tato metoda pomáhá dítěti rychle zrušit jejich utrpení.
 • Pít můžete jen ty děti, které jsou na umělém krmení. Mateřské mléko obsahuje potřebné množství tekutiny. V horkém počasí je povoleno pouze malé množství mléka.

Pokud všechny výše popsané manipulace nepřinesly očekávaný výsledek, je povoleno plynové potrubí. Některé matky dávají přednost svíčkám s glycerinem nebo rakytníkem. Díky nim je možné rychle a efektivně normalizovat střevní motilitu.

Léky mohou být použity pouze jako poslední možnost. Pozitivní efekt mají fondy s laktulózou. Mezi nimi je Dufalac velmi populární. Změkčuje výkaly, takže se rychle vylučují. Po aplikaci však výsledek nepřijde okamžitě. Proto je jeho příjem předepsán kursem. Probiotika pomáhají rychle a efektivně normalizovat střevní funkci. Jakékoli léky by měl předepisovat lékař. Jinak se situace se zácpou může jen zhoršit..

Realizovatelnost použití klystýru

Nedostatek pohybu střev je pro tělo jakékoli osoby nebezpečný. V tomto případě začíná proces aktivní akumulace toxinů a toxinů, které tělo otráví.

Na tomto pozadí se tělesná teplota zvyšuje. Fekální sraženiny mohou také poškodit konečník. Mikrotrhliny jsou zase nebezpečné v důsledku sekundární infekce. Zácpa je také psychologický problém. Na tomto pozadí si dítě vyvine strach z bolesti. Doporučuje se provádět klystýr, pouze pokud není stolice po dobu 24 hodin. V tomto případě by měl být žaludek těsný. Dítě ukazuje jeho nelibost a zlost. Před zahájením klystýru je nutné jeho konec namazat krémem nebo vazelínou..

Nejprve byste měli dát novorozence na bok a lehce ohnout jeho nohy. Do hrušky vstupujte velmi opatrně, jinak můžete poškodit svaly konečníku. Je třeba se vyhnout ostrým pohybům a nadměrnému spěchu..

Použití tradičních medicínských metod

Pokud má dítě již šest měsíců, může mu dát sušené meruňky a švestky. Před jídlem by však měly být namočeny v teplé vodě po dobu půl hodiny. Takový produkt je rozemlet a poté podán před hlavním chodem. K dosažení výsledku stačí jen pár lžiček. Rozinky také vykazovaly vysokou účinnost..

V lidovém léčitelství se doporučuje použít infuzi ovesných vloček k normalizaci stolice. Pro jeho přípravu nelze obiloviny vařit. Stačí vzít dvě polévkové lžíce a nalít je sklenicí vařené vody. K dosažení pozitivního účinku stačí trvat na výsledné směsi po dobu dvou hodin. Před jídlem by mělo být dítěti podáno 50 ml tekutiny. K tomu je vhodné použít běžnou láhev.

Nejlepší je odmítnout používat řepu, protože jsou známá příliš agresivními vlastnostmi..

Situace se zpravidla řeší sama, když dítě začne dostávat doplňkové potraviny. Díky tomu je práce gastrointestinálního traktu znatelně uvolněná. Neměli bychom zapomenout, že ve stravě by mělo být obsaženo dostatečné množství zeleniny a ovoce. Misky z kyselého mléka mají pozitivní vliv na peristaltiku. Dítě se začne aktivně pohybovat a seznamovat se světem. Při výběru léčby by rodiče měli být velmi opatrní. Agresivní látky se nesmí používat, dokud není tělo strouhanek plně posíleno..

Prevence

Pokud existuje možnost zabránit problému, mělo by být veškeré úsilí zaměřeno na provedení těchto opatření. Pravidelné koupání, masáže a léčebná cvičení mají pozitivní vliv na tělo. Žena by měla udělat vše pro rozšíření možnosti kojení.

V lékařské praxi se často vyskytuje problém s gastrointestinálním traktem u dětí mladších než jeden rok. Pokud si rodiče všimli zpoždění ve výkalech, měli byste okamžitě vyhledat pomoc pediatra. Díky integrovanému přístupu se můžete rychle zbavit problému..

Jak pomoci dětem jít na záchod

Dítě často nemůže jít na záchod kvůli narušení funkce střevní motoriky. Při krmení se orgány gastrointestinálního traktu rytmicky stahují a jídlo je tlačeno směrem k konečníku. Pokud je tato funkce narušena, objeví se zácpa..

Proč dochází k zácpě?

Důvody mohou být různé:

 1. Organický V důsledku rozvoje zánětu v gastrointestinálním traktu nebo vrozených patologií.
 2. Funkční. Může být spojena s různými faktory:
 • Změny v denní rutině a době krmení dítěte.
 • Špatný výběr mléka.
 • Meager drink.
 • Máma podvýživa.
 • Nízká aktivita dítěte.

Nejprve by se měl režim krmení drobky vrátit zpět do normálu. Proč někteří lékaři doporučují dítěti porci víc než obvykle? To vám umožní rychle se vypořádat se zácpou, aktivuje trávicí systém..

Nemusíte však dítěti dávat příliš velké porce, abyste mu nezpůsobili nevolnost a zvracení. Během krmení musíte vstoupit do fermentované mléčné směsi: 1: 2.

Chcete-li zlepšit trávení, můžete otočit dítě na břicho po dobu 10 minut, poté provést lehkou masáž a použít teplou topnou podložku.

Pokud byla zácpa pozorována déle než 1,5 dne, měli byste použít klystýr. Voda v klystýru by měla dosáhnout teploty 22 stupňů.

Počet pohybů střev

Mnoho rodičů se diví: proč má každé dítě svůj normální počet pohybů střev? Všechny děti jsou individuální a proces defekace v nich závisí na mnoha faktorech. Často s různým krmením je pozorována odlišná frekvence stolice. Takže s kojením jsou střevní nepokoje vzácné a takové děti jsou pošírovány 1–7krát denně, s umělým krmením - 4krát denně.

Nevšímejte si pouze kvantitativní skutečnosti o pohybu střev, ale je lepší sledovat celkový stav drobků. Je také důležité sledovat konzistenci fekálií - měla by být kaše nebo kapalina, ale ne pevná. Pevné výkaly znamenají poruchu trávicího procesu.

Střevní choroby mohou být stanoveny přítomností slizničních inkluzí, stejně jako pruhy krve ve stolici. Právě tyto příznaky by měly způsobit rodičovskou úzkost..

Jak pomoci

Pokud dítě trpí zácpou, rodiče mu budou moci pomoci, protože existuje celá řada opatření ke zmírnění tohoto stavu dítěte.

Výzdoby

 1. Odvar sušených meruněk. Pokud již bylo dítěti podáváno doplňkové jídlo, můžete použít tento recept. Je třeba vzít 3 ks. sušené meruňky a nalijte ji sklenicí vody. Tento kompot se uvede do varu a poté se ochladí, filtruje a nabídne dítěti. Je vhodné dát takový odvar z láhve. Úlevu si však můžete všimnout, pokud po pití uplynulo nejméně půl dne.
 2. Při zácpě je dovoleno nahradit mléčnou směs odvarem ovesné vločky. K přípravě budete potřebovat 2 polévkové lžíce ovesné vločky, naplněné 1 šálkem vroucí vody. Tato směs musí být vařena po dobu 10 minut, a když voda vaří, nalijte 1 polévková lžíce cukru do ní. Pokud dítě dobře reaguje na mléko, můžete do vývaru nalít sklenici mléka. A pokud je alergický, měli byste přidat vodu. Poté se kapalina opět zahřeje do varu, ochladí se a filtruje se. Kojenci nemusí dát tento vývar ve velkém množství. Při prvních testech by dítě nemělo spotřebovat více než 1 čajovou lžičku.

Léky

Stojí za to vědět, že nemusíte bojovat se zácpou, pokud si nejste jisti, že to opravdu je. Absence stolice po dobu několika dnů v kojeneckém věku je normou, když dítě nevypadá neklidně a je dobře.

Během kojení dochází také k hladové zácpě kvůli nedostatku materiálu pro pohyb střev. To se stane, pokud je mléko úplně absorbováno ve střevech..

S výskytem nadýmání, plynu, ztráty chuti k jídlu, pláče, musíte dítěti pomoci, aby se rozrostlo.

Nestojí za to nabízet dětem laxativa, protože takové léky nemohou brát - mohou způsobit dehydrataci nebo otravu. V počáteční fázi zácpy může dítě vzít Dufalac, což má mírný účinek.

Masáž

Nejlepší způsob, jak pomoci drobkům, aby se rozrostly, je masáž. Můžete stimulovat střevní motilitu, pokud děláte lehká cvičení a masírujete bříško.

Mezi nejoblíbenější a nejúčinnější metody boje proti zácpě patří použití teplé topné podložky na bříško a hladké po směru hodinových ručiček. Musíte také udělat cvičení „kolo“. K tomu se spodní končetiny dítěte přitahují koleny do žaludku. Poté se dítě zvedne na polovinu. Díky tomuto cvičení se dítě zbaví přebytečných plynů a bude moci vyprázdnit střeva.

Aby byla masáž co nejefektivnější, byla pro rodiče vyvinuta postupná instrukce pro její implementaci:

 1. 10 kruhových pohybů v pupku: jedna cesta a druhá. Ale musíte si uvědomit, že nemůžete vyvíjet velký tlak na drobky.
 2. Po stranách břicha by se mělo také několikrát jemně držet zdola nahoru a naopak.
 3. Několikrát ohněte a uvolněte nohy v kolenou a jemně je přitáhněte k žaludku.
 4. Opakujte 15krát křížení končetin.
 5. Před krmením by dítě mělo ležet na břiše několik minut.

Pokud vidíte, že dítě pláče a tlačí po dlouhou dobu po celý den, ale nemůže se pokak, naléhavě potřebuje pomoc. Nejlepší možností, jak se zbavit drobků z takového problému, by byla pravidelná masáž. Měl by se však použít, pokud dítě není příliš zatraceno zácpou. Pokud má dítě zhoršení pohody, silné nadýmání, měli byste použít klystýr.

A pro prevenci zácpy jsou kromě masáže dokonalé i odvary sušeného ovoce nebo ovesné vločky. Takové nápoje by se však měly vyrábět, pouze pokud na ně dítě dobře reaguje..

Co dělat, když dítě nemůže jít na záchod?

Domů »Tipy pro rodiče» Péče o novorozence »Co dělat, když dítě nemůže jít na záchod?

Novorozenci procházejí kritickým obdobím přizpůsobení zvláštním podmínkám, které se ukáží jako neobvyklé. Ovlivňuje to vaše zdraví.

V prvních měsících děti často trpí poruchou střeva. To se projevuje ve formě koliky, nadýmání, zácpy.

Tyto stížnosti jsou způsobeny funkčním poškozením. Pouze příležitostně u dítěte odhalí organické léze vyžadující dlouhé a specifické ošetření.

Zácpa může být nebezpečná pro kojence, takže pravidelná stížnost naznačuje nutnost konzultace s lékařem. Doporučuje se také prevence, aby se zabránilo častému výskytu nežádoucích příznaků. O to se může starat každý milující rodič..

Proč novorozenec nemůže z větší části jít na záchod

Normálně se děti pravidelně vyprazdňují bez další pomoci. V prvních měsících života je povoleno více stolic denně, protože existuje úzký vztah s příchozím jídlem ve střevech. K defekaci by mělo dojít přirozeně bez jakéhokoli úsilí, pláče. Přírodní stolice označuje zdravé střeva.

Zácpa se projevuje nejen vzácnými stolicemi, ale také pevnými, nevýznamnými výkaly. Příliš tvrdé výkaly znamenají porušení střev. Tyto situace jsou způsobeny funkčními a organickými jevy, které narušují přirozený průchod potravy střevy. Když se zkušenosti osvědčí?

Organické příčiny jsou určovány vrozenými nebo genetickými poruchami gastrointestinálního traktu:

 • Během těhotenství je plod ohrožen další smyčkou konečníku. To vede k prodloužení střev u novorozence. Výkaly se následně hromadí v další smyčce. Příliš pomalý pohyb stolice vede k zácpě. Střevo se postupně roztahuje, výkaly - stlačené. Zhoršení problému naznačuje onemocnění známé jako dolichosigma;
 • Situace je komplikovaná, pokud je u novorozence diagnostikována Hirschsprungova choroba. V tomto případě je nedostatek nervových zakončení, takže k defekaci nedochází, protože střeva jsou naplněna výkaly. Porucha peristaltiky se stává hlavní příčinou pravidelné zácpy.

U organických příčin je diagnostika a následná léčba povinná.

Funkční důvody jsou způsobeny zařazením nevhodných produktů do nabídky matky nebo dítěte, chybami v péči o dítě:

 • Zácpa se vyskytuje nejčastěji v horkém létě, kdy je dítě velmi horké a trpí rizikem dehydratace. Pokud stolice ztvrdne, začnou se objevovat nepravidelnosti s frekvencí odchodu na záchod;
 • Slabost břišních svalů. Takový příznak se projevuje u různých nemocí (například křivice);
 • Uměle krmená děti trpí zácpou v důsledku nevhodných směsí;
 • Nesprávná výživa matky může vést k zácpě u dítěte. Nadměrné množství škrobových produktů vede ke vzniku pevných výkalů a následně k rozvoji zácpy;
 • Je žádoucí zvážit psychogenní faktor mezi možnými příčinami. Některé děti jsou velmi připoutané k matce, takže stěží prožívají osamělost. Takové situace vyvolávají porušení funkčnosti střeva.

Co dělat, když se dítě bojí z velké části jít na záchod, přečtěte si zde.

V ideálním případě se provádějí průzkumy, aby se pochopila příčina gastrointestinálních poruch.

Pokud novorozenec nechodí na záchod déle než jeden den

Při zácpě je dítě úzkostné: křičí, nejí. Uklidnění dítěte je téměř nemožné. Navzdory tomu zůstávají příležitosti uklidnit dítě.

Teplá bylinná koupel může pomoci. Děti milují vodu, na kterou si zvykly před narozením. Voda pomáhá uvolňovat svaly a orgány, normalizovat trávicí trakt a zklidňovat drobky. Po koupání je dítě šťastné, ale rodiče by se neměli uvolnit, protože problém stále existuje. Nejdůležitější věcí je schopnost masírovat bříško, protože se dítě uklidnilo a přestalo se vzbouřit.

Jak udělat masáž?

 • Ruce jsou hojně potřeny olejem, otírány a zahřívány;
 • Olej se na břiše jemně rozmazával kruhy;
 • Pohyby se provádějí ve směru hodinových ručiček;
 • Kruhy se zvětšují nebo zmenšují;
 • Na samém konci, podélné pohyby dolů.

Po masáži se doporučuje lehká gymnastika..

 • Nohy dítěte jsou střídavě ohnuty k bříšku a pak společně;
 • Ohnuté nohy provádějí kruhy;
 • Se strouhankou provádějí klasická cvičení „nůžky“ a „kolo“, které přispívají k úspěšnému odstranění problému..

Nyní můžete jen ležet na bříšku. Po masáži a gymnastice se novorozenec začne tlačit, aby mohl úspěšně vyprázdnit střeva.

Pokud problém po první pomoci přetrvává, budete muset dát malou svíčku s glycerinem nebo speciální klystýr pro děti. Při volbě pravidelného klystýru na bázi vody existuje vážné riziko poškození sterility a vyluhování prospěšné mikroflóry. Ve vzácných případech se používají další metody, protože pravidelné používání zhoršuje situaci se stolicí..

Jak pomoci novorozence jít na toaletu z větší části

Laxativa určená pro kojence jsou lokální a všeobecná (v prvním případě je zajištěno použití čípků a ve druhém - sirupy a roztoky).

Pro vzácné problémy s pohybem střeva a poskytnutí rychlé a účinné pomoci je vhodné použít rektální laxativní čípky. Tyto prostředky se prodávají v jakékoli lékárně..

Glycerin je povolen od prvních dnů života. U novorozenců se používá jedna osmina svíčky. Poté, co dítě otočí měsíc, je dovoleno zdvojnásobit jeho velikost. Glycerinové čípky pomáhají změkčit výkaly, v důsledku čehož je usnadněno vyprázdnění a eliminuje bolest. Zároveň si musíte pamatovat: žádný lék nelze užívat nepřetržitě, protože u jiného přístupu existuje vážné riziko, že střeva budou fungovat pouze se stimulanty.

Samostatná konverzace je řada léků ve formě kapiček pro léčbu zácpy.

Farmakologické značky nabízejí různé prostředky pro regulaci záchodových toalet. Maminky by si měli pamatovat: výběr drogy je vždy založen na věkové kategorii dítěte. Dodržování pokynů je navíc předpokladem.

Nejoblíbenější léky:

 • Prelax Hlavní složkou sirupu je laktulóza, která přispívá ke zlepšení pohyblivosti střeva a má pozitivní vliv na mikroflóru. Nástroj se doporučuje používat, aby se zabránilo zácpě. Po jedné dávce je léčivo účinné po dobu jedné hodiny;
 • Dufalac. Základem přírodního léčiva je syrovátka. Sirup může dávat drobky i v prvních dnech života. Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje počkat asi jeden den. Na samém začátku užívání Dufalacu existuje vážné riziko plynatosti. Vedlejší účinek zmizí za několik dní. Dufalac má pozitivní vliv na funkční stav střeva, takže problémy s pohybem střev jsou minulostí;
 • Normolact, který je často kojencům předepisován k regulaci trávicího traktu, je vytvářen na základě laktulózy. Doporučuje se začít užívat lék s vysokou dávkou. Když se dosáhne požadovaných výsledků, sníží se jejich dávkování. Možnost dlouhodobého léčení;
 • Microlax. Tento lék patří k inovativním prostředkům. Účinek lze porovnat s mikroklystémem. Výsledek je rychlý. Jedinou výhradou jsou zbytečně vysoké náklady, které nejsou dostupné pro každého mladého rodiče.

Vlastní výběr léků k odstranění zácpy je nežádoucí. Výjimkou je situace, kdy je vyžadována pohotovostní péče s použitím léku mírného účinku..

Při pravidelné zácpě je nezbytné vyšetření u zkušeného lékaře. Hlavním úkolem za takových okolností je diagnostika identifikace dědičných nebo vrozených gastrointestinálních chorob. Zácpa u dítěte může být způsobena banálním přizpůsobením dítěte jídlu a novým podmínkám, takže by neměla být povolena panika.

Jak pomoci novorozence jít na záchod bez klystýru

Co dělat, když dítě nemůže jít na záchod, je mučeno zácpou? Jak as čím nahradit lék předepsaný pro léčbu zácpy?

V této situaci je dovoleno používat lidové recepty, které se osvědčily z nejlepší strany:

 • Běžná vazelína se často používá k vyprazdňování střev. Malý bavlněný tampon je potřen tenkou vrstvou tekutého parafinu a aplikován na konečník dítěte. Po nějaké době se lidový lék ukáže jeho účinnost. Dítě přestane trpět zácpou;
 • Drobečky mohou používat přírodní dětské mýdlo. Rodiče by měli injikovat malý kousek cenného detergentu do řitního otvoru dítěte. Taková pomoc je nejdostupnější, ale vyžaduje maximální opatrnost;
 • Ovesný vývar. Mnoho lékařů tvrdí, že tento nástroj funguje skutečné zázraky. K přípravě odvarů se nalije do sklenice vařené vody několik lžic přírodních ovesných vloček. Poté se směs vaří několik minut na mírném ohni. Hotový vývar se filtruje a používá se v teplé formě. Je nežádoucí zahrnout ovesný vývar ostře do stravy malého muže. Zpočátku dávají pouze polovinu lžičky terapeutického činidla. Možná bude počáteční dávka stačit k normalizaci střev.

Směsi kyselého mléka pro novorozence: které jsou lepší, přečtěte si zde.

Ne všichni lékaři však schvalují tradiční metody léčby zácpy. Je třeba poznamenat, že použití cizích předmětů je spojeno se zvýšeným rizikem pro konečník a střevní sliznici u kojence. Omluvou může být pouze zvýšená opatrnost a obtížná situace, kdy je zapotřebí okamžitá pomoc..

Další možností, která smí vylepšit stolici v drobenkách, je použití odvzdušňovacího potrubí. Takový nástroj přibližuje klystýr a zaručuje maximální účinnost.

Občas se rodiče a jejich děti musí ještě vždy dohodnout na klystýru.

Klystýr se doporučuje, pokud dítě trpí tvrdým bříškem a pláče, nemůže jít na záchod samo o sobě.

Pro úspěšný klystýr se řídí následujícími tipy:

 • konec stříkačky je potřen tenkou vrstvou vazelíny nebo dětského krému;
 • dítě leží na hlavni, nohy jsou pečlivě ohnuté;
 • klystýr se podává pomalu, aby se vyloučilo riziko poškození svalů konečníku;
 • jakékoli náhlé pohyby a spěch jsou kontraindikovány.

Pečlivé a správné klystýr je zárukou účinného postupu.

Dítě nechodí na záchod po velký týden

Pravidelnost stolice je jedním z hlavních ukazatelů dobrého zdraví dítěte. Fungování zažívacího traktu určuje imunitu drobků a jejich přizpůsobení nejen jídelnímu menu, ale také vnějším podmínkám. Výkaly dítěte navíc závisí na výživových vlastnostech jeho matky. Navzdory zvláštní důležitosti stolice pro zdraví dítěte je nemožné přivést vše na určitou úroveň. Pravidelnost jít z velké části na toaletu je individuální záležitost. Současně týdenní zácpa naznačuje vážné problémy a potřebu lékařské péče..

Časté stoličky jsou normální. Během prvního měsíce života děti jedí až desetkrát denně a pohyby střev jsou zpočátku přímo spojeny s každým jídlem. Zároveň děti, které jedí mateřské mléko, chodí na toaletu častěji než vrstevníci, kteří jsou krmeni nebo krmeni směsí mléka. Je třeba poznamenat, že zácpa během 2 až 3 dnů může signalizovat abnormální výživu dítěte, proto se doporučuje věnovat zvýšenou pozornost a pozornost, sledovat stav dítěte.

Přítomnost vážného problému je potvrzena „tvrdým“ bříškem, plyny, rozmarem dítěte. Projevy nepohodlí u dítěte a dokonce i výskyt bolesti ukazují na nutnost navštívit lékaře k diagnostice a úspěšné léčbě drobků..

Na konci prvního měsíce života má mnoho dětí mírnou zácpu, která trvá několik dní. Důvodem je úplná adaptace dítěte a jeho gastrointestinálního traktu na nové podmínky. Snadné a krátké zpoždění ve stolici, které se projeví po několika dnech, by nemělo být důvodem paniky. Pokud zácpa přetrvává po dobu jednoho týdne, již nelze upustit od pohotovostní pomoci a rychlé lékařské pomoci..

Podle jakého schématu se provádí další profylaxe, aby se zabránilo opakování situace se zácpou.?

 • Povinným požadavkem je úprava stravy dítěte nebo jeho matky. Umělé směsi pro děti nebo nežádoucí jídla v mateřské stravě, které ovlivňují mateřské mléko, často vedou k poruchám stolice;
 • Dítě potřebuje správný pitný režim. Takový požadavek se stává zvláště důležitým v horké sezóně. Nedostatek pití vede k dehydrataci, kalení stolice, zácpě;
 • Doporučuje se udržovat stálý kontakt s pediatrem. Pouze lékař může diagnostikovat drobky za účelem poskytnutí pomoci, ale také doporučení ohledně vhodných léků, možnosti použití klystýru. Samoléčení dítěte není povoleno. Lékař musí identifikovat příčinu porušení stolice a poté - poskytnout doporučení, poskytnout pomoc;
 • Rodiče by si měli pamatovat na rysy trávicího traktu malé osoby. Za tímto účelem je vhodné položit dítě na bříško před každým krmením. Tato akce pomáhá zlepšit pohyby střev a urychlit chod na záchod;
 • Pravidelně se doporučují masáže a gymnastika. Takové události přispívají k udržení dobrého funkčního stavu zažívacího traktu..

Každá maminka by se měla starat o vyloučení rizik spojených s výživou pro své milované dítě. Nabídka by tedy měla být následující:

 • asi 400 gramů čerstvé zeleniny a ovoce denně (nejlepší je odmítnout potraviny s vysokým obsahem alergenů);
 • 2,5 litru čisté vody;
 • 100 gramů nízkotučného tvarohu, 30 gramů sýru nebo jiných produktů obsahujících vápník;
 • 150 gramů obilovin;
 • 150 gramů vařeného libového masa;
 • 200 gramů fermentovaných mléčných výrobků;
 • lžíce rostlinného oleje.

Nabídka kojící matky je základem zdravého mateřského mléka pro kojence. Normalizace gastrointestinálního traktu u novorozenců je doba, kdy je třeba věnovat zvýšenou pozornost podpoře zdravotního stavu dítěte. Zpoždění stolice není důvodem hrozivé paniky. Rodiče by se však měli starat o prevenci, včasný přístup k lékaři. Pečlivé sledování stavu dítěte a citlivý přístup k sebemenšímu nepohodlí přispívají k eliminaci zbytečných rizik spojených se zdravím dítěte, které tak vyžaduje péči...

Co dělat, když dítě nemůže jít na záchod sám

Co máma dělat, když dítě nemůže jít na záchod? Tvorba trávicího systému dítěte je základem pro vývoj zdravého těla a jakékoli jeho poruchy jsou důvodem konzultace s místním pediatrem.

Frekvence stolice

Kolikrát denně chodí dítě na záchod? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Existují však významné rozdíly mezi dětmi v oblasti přirozené a umělé výživy. Takže novorozené dítě může chodit tolikrát, kolikrát bylo jídlo.

Měsíční dítě na umělém krmení je vyprazdňováno až dvakrát denně, i když to není standard. Proces defekace dítěte přímo souvisí s výživou směsí jednoho nebo druhého druhu. Pokud je směs vhodná, novorozené dítě může chodit ve velkém měřítku a každý druhý den. Hlavní věc je, že bříško je měkké a dítě je veselé a zdravé..

Příčiny zpoždění stolice

Zácpa je způsobena narušením střevní motility. Jinými slovy, snížení jeho aktivity a motorických funkcí. Příčiny zpoždění stolice u kojenců mohou být:

 1. různé typy patologie;
 2. podvýživa.

Patologické poruchy v těle by měly být diagnostikovány pediatrem. Funkční příčiny (nesprávná strava) zahrnují:

 • prudká změna v druhu jídla;
 • nevhodná směs mléka;
 • nesprávná strava matky;
 • nedostatečný pitný režim;
 • příliš brzy na krmení;
 • nedostatek prospěšných bakterií ve střevech;
 • nedostatečná motorická aktivita dítěte.

Vytvoření autonomního trávicího systému je složitý a zdlouhavý proces. Během vývoje trávicího traktu dítěte mohou být pozorovány některé odchylky stolice od normy. Kdy se nemusíte bát a připravit klystýr? V případě, že dítě je veselé, dobře jí, netrpí nadýmáním a výfukem plynů.

Měsíční dítě, které kojí, může také trpět zácpou. Říká se tomu - hladový. Taková zácpa je vytvářena s nedostatečnou částí přijímaného mléka, které je zcela absorbováno tělem dítěte a nezanechává žádný odpad.

Máma by měla sledovat přírůstek hmotnosti drobků: 130 gramů denně. Pokud hmotnost nepřijde, pak mléko nestačí.

Příčina poplachu

Mnoho dětí v prvním měsíci života má ve stolici dočasné zpoždění. Pokud se novorozenec jednoho dne nezvýšil, není čeho se obávat. Měsíční dítě na umělých směsích může chodit každý druhý den. Poplach musí být aktivován, když:

 • nadýmání;
 • velmi hustá stolice;
 • nechutenství;
 • židle ve formě tenké pásky nebo pramínky.

Pokud je měsíční dítě zřídka vyprázdněno, s obtížemi, s bolestí a zadržováním plynu, mělo by to mámu upozornit. Je to špatné, když se bříško současně napíná a stává se napjatým. Kojící matka by měla zkontrolovat její stravu a matka řemeslníka by měla vzít směs. Pediatrická konzultace - povinné.

Jak pomoci dítěti?

Pokud bylo dítě vyšetřeno pediatrem a nenašlo patologie, je nutné eliminovat funkční příčiny zpožděného pohybu střev. Jsou uvedeny výše. Jakou pomoc může mít dítě od své matky? Musíte být okamžitě varováni: neprovádějte „divoké“ pokusy na těle malého dítěte - do zadku nevkládejte kousky mýdla a bavlněných pupenů! Pomoc musí být přiměřená.

Opatření k prevenci zácpy zahrnují:

 • položení dítěte na bříško před krmením;
 • volný pohyb končetin během krmení;
 • výběr vhodné směsi;
 • dostatečný pitný režim.

Měsíční dítě by mělo při jídle volně pohybovat rukama a nohama. Nezadržujte ho pevně a znemožněte pohyb! Aktivní pohyby těla pomohou střevům pracovat aktivněji. Šíření na bříško trénuje svaly dítěte a aktivuje tón střeva. Nechte dítě ležet před jídlem 5-10 minut na bříšku a škubněte nohy.

Nevhodná směs, náhlý přechod z kojení na umělé krmení, neočekávaná výměna jedné směsi za jinou za tělo dítěte, může způsobit dočasnou zácpu.

Dítě by mělo vzít dostatečné množství jednoduché pitné vody denně. Také zkontrolujte, kolik vody připravujete suchou směs pro vaše dítě. Možná množství tekutiny, které potřebujete zvýšit.

Poraďte se se svým pediatrem o době zavedení fermentovaných mléčných výrobků do dětské výživy. Možná předepíše bifidobakterie k normalizaci stolice.

Kdy udělat klystýr?

Pokud neměsíční dítě nemůže chodit na záchod druhý den v řadě a existují známky úzkosti, měla by být vydána klystýr. Dlouhé zpoždění ve stolici nevede k dobrému: toxiny z konečníku jsou absorbovány do krevního řečiště a poškozují tělo.

Některé matky mohou odpovědět, že po dobu pěti dnů se měsíční dítě nevyprázdnilo a nevykonalo žádnou klystýr. Vlastní otrava je však špatná!

 • objem klystýru pro měsíční dítě - 30 ml;
 • pro tříměsíční dítě - 60 ml;
 • od šesti měsíců - 90 ml.

Voda z klystýru by měla být o něco chladnější než tělesná teplota, aby nevnikla do střevní stěny. Špička stříkačky musí být určitě namazána vazelínou nebo dětským krémem!

Důležité! Nepoužívejte léky na zácpu sami. Lék by měl být předepsán pediatrem a měl by uvádět dávku podání.

Co dělat, když novorozenec nemůže jít na záchod

Mladé matky často čelí situacím, kdy novorozené dítě nemůže z větší části jít na záchod. Co dělat v tomto případě? Pokud dítě trpí zácpou, první věcí, kterou musí rodiče udělat, je domluvit si schůzku s lékařem. Pouze odborník může provést správnou diagnózu a zvolit vhodnou léčbu. Naším úkolem je pochopit, co je zácpa, proč se vyskytují, čemu byste měli věnovat pozornost a jak pomoci vašemu dítěti doma..

Normální frekvence stolice u novorozence

Kolikrát denně má dítě chodit na záchod ve velkém počtu? V této záležitosti neexistují žádné konkrétní rámce. Všechno je zde individuální. Frekvence pohybu střev je ovlivňována mnoha funkcemi, například výživou matky, plánem krmení, činností dítěte, obsahem tuku v mateřském mléku atd. Od prvních dnů porodu lze vyprazdňování dítěte pozorovat poměrně často po každém krmení. Pokud je dítě na umělém krmení, jsou pohyby střev často pozorovány jednou denně, nebo dokonce dvakrát.

Složení kojenecké výživy také ovlivňuje pevnost stolice. Potraviny s vysokým obsahem železa mohou způsobit zácpu.

Druhy a příčiny defekace

Lékaři rozlišují několik typů zácpy u novorozenců. Jsou tříděny podle příčiny. Podívejme se na ně podrobněji..

Funkční

S pravidelným zpožděním v pohybu stolice není důvod se obávat. K porušení může dojít například v důsledku skutečnosti, že dítě dostalo méně tekutin a přehřátí. V souladu s tím se stolice stala hustší a těžší se pohybovat ve střevech. Kromě toho může zácpa způsobit jakýkoli druh doplňkových potravin, protože trávicí trakt dítěte se obtížně přizpůsobuje novému jídlu.

Ve vyšším věku se problém často vyvíjí v důsledku emočního přetížení. Může to způsobit každá situace - navazování nových přátel, návštěva, dlouhý výlet a další. Děti často úmyslně zpožďují akt defekace, když se je snaží přinutit do hrnce.

Situace je jiná, pokud se u dítěte rozvine zácpa. K tomuto stavu dochází pod vlivem následujících provokujících faktorů:

 • Vlastnosti režimu krmení. Při pravidelném předávkování trávicí systém dítěte nezvládne příchozí jídlo. To způsobí zpoždění ve stolici. Dalším důvodem je nesprávná volba směsi. Mateřská podvýživa, stejně jako nedostatek tekutin v těle, mohou u dítěte způsobit zácpu.
 • Nedostatek trávicích enzymů. U novorozenců fungují trávicí orgány v režimu ladění, to znamená, že stále nefungují v plné síle. V prvních měsících života jsou gastrointestinální orgány kolonizovány prospěšnými bakteriemi. Pokud jsou některé trávicí enzymy nedostatečné, může dojít k retenci stolice..
 • Pro normální pohyby střev by mělo být batole dostatečně pohyblivé. Je nutné mu dát masáž a šířit ji na bříško. Při těsném zavěšení nebo příliš těsném oděvu dochází často ke zpoždění evakuace trusu z těla..
 • Použití některých léků může vyvolat problém. Pokud matka vypije tyto nebo tyto tablety, jdou jejich účinné látky k dítěti.

Kromě toho se zácpa u kojenců často vyskytuje v přítomnosti chronických onemocnění, například s křivicí, cystickou fibrózou, hypotyreózou.

Fyziologický

Mnoho matek zaznamenává u svých dětí takový stav, že dítě nejde na toaletu 2-3 dny, ale zároveň se cítí skvěle. Arašídy jsou aktivní, dobře jí, bříško je měkké, nebolí. Někteří odborníci tvrdí, že tato podmínka je vysvětlena skutečností, že mateřské mléko je pro dítě vhodné a absorbuje se na sto procent.

Pokud má novorozenec nějaké negativní příznaky, například bolest břicha, úzkost, pláč a chrochtání během defekace, již se to nepovažuje za fyziologickou zácpu. V této situaci by rodiče měli určitě konzultovat pediatra.

Při nepřítomnosti stolice po několik dní a pohody dítěte se tento stav považuje za normální a v lékařské praxi se nazývá fyziologická zácpa..

Organický

Za nejnebezpečnější se považuje organické zadržování stolice. K tomuto porušení může dojít u dětí různého věku (4, 5, 6, 7, 8 měsíců a starších). Neschopnost jít na záchod je do značné míry vysvětlena přítomností problémů, jako jsou adheze ve střevech, onkologické formace v zažívacích orgánech, prodloužení střev a další.

Tyto patologie se zpravidla stále nacházejí v děloze nebo v porodnici. Ošetření se provádí pomocí chirurgického zákroku..

Jak pomoci dítěti doma?

Pomoc dítěti doma by měla být poskytována, pouze pokud je problém nepravidelný a vyskytuje se sporadicky. Zvažte metody, které mohou rodiče použít k usnadnění pohybu střev u novorozence.

Denní masáže a gymnastika

Pro zlepšení pohyblivosti žaludku a střev se doporučuje masáž denně. Tento postup je nejlepší provést po teplé lázni. Jemně masírujte břicho dítěte kruhovým pohybem ve směru hodinových ručiček, pokračujte v gymnastice.

Současně by měly být nohy malého, ohnuté na kolena, přivedeny co nejblíže k bříšku a narovnány. Cvičení se opakuje 5-7krát. Poté můžete položit arašídy na bříško. Cílem takové gymnastiky je normalizovat peristaltiku.

Užívání drog

První pomoc při zácpě může být poskytnuta pomocí některých léků. Ať už používáte cokoli, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem.

V kabinetu pro domácí léky by rodiče měli mít tyto léky:

 • Glycerinové svíčky. Glycerol, který je hlavní účinnou látkou v těchto lécích, je pro kojence považován za relativně bezpečný. Tyto čípky lze použít, pokud máte měsíční drobky, tříměsíční dítě nebo starší dítě. S rozvojem problému je čípek vložen do konečníku a po několika minutách jsou pozorovány pohyby střev. V tomto případě se glycerol absolutně neabsorbuje do krve. Látka ponechává nezměněnou výkaly.
 • Microclyster Microlax. To je další bezpečný a účinný lék na zácpu u dětí a dospělých. Nástroj je pohodlný na používání, nepřináší nepohodlí dítěte, účinek jeho použití nastane během 5-10 minut.
 • Dufalac, normolact, normáza a další léky na bázi laktulózy. Jejich působení je považováno za nejbezpečnější pro zažívací trakt novorozenců, takže tyto léky se nejčastěji používají u dětí.

Každý lék má své vlastní indikace, kontraindikace a vedlejší účinky. Používejte léky velmi pečlivě a pouze podle pokynů lékaře. To pomůže předcházet různým komplikacím a dosáhnout maximálního terapeutického účinku..

Možná vás bude zajímat o výživě mámy v prvním měsíci laktace. Všechny potřebné informace jsou zde..

Použití odvzdušňovacího potrubí

Pro usnadnění vyprazdňování a potírání koliky doma se doporučuje použít odvzdušňovací trubku. Můžete si ji koupit v jakékoli lékárně. Návod k použití:

 1. Důkladně si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem..
 2. Konec zkumavky namažte vazelínou nebo vařeným rostlinným olejem..
 3. Dítě by mělo být položeno na zádech, zatímco kolena by měla být ohnutá a přivedena na hruď.
 4. Pomalu a opatrně vložte 2 cm zkumavku.
 5. Obvykle je doba relace asi 10-15 minut.
 6. Abyste se ujistili, že se trysky pohybují pryč, můžete druhý konec zkumavky spustit do vody.
 7. Jakmile dítě začne hovno, zkumavka se odstraní.

Je kontraindikováno používat toto zařízení pro krvácení do střeva, pokud má dítě nádory v zažívacím traktu, s rozvojem zánětlivého procesu v konečníku a se střevní obstrukcí.

Vlastnosti léčby zácpy u starších dětí

Poruchy stolice se často vyvíjejí nejen u novorozenců, ale také u starších dětí, například ve věku tří nebo čtyř let. V takovém případě lze defekaci pozorovat jednou za tři dny.

Bylo by špatné vyřešit problém s masáží a klystýrem. Je důležité normalizovat peristaltiku správnou výživou a dostatečnou fyzickou aktivitou. Poraďte se s pediatrem předem.

Výživa pro zácpu

Pokud je problém se stolicí, měli byste si jasně vybrat výživu pro dítě. Je známo, že některé výrobky upevňují židli, zatímco jiné ji naopak uvolňují. V tabulce najdete doporučené a nežádoucí pokrmy k zácpě.

UmětTo je nemožné
Nevhodné pečivo, sušenky, sušenky, žitný chléb.Sladké pečivo, pečivo, koláče, pečivo, čokoláda, čerstvý bílý chléb.
Zeleninové polévky vařené na slabém masovém nebo rybím vývaru, zelná polévka, červená řepa.Bohaté masové a rybí vývary s mastnými odrůdami ryb a masa.
Pohanka, ovesné vločky, pšeničná kaše ve vodě nebo mléce.Rýže, krupicová kaše.
Nízkotučné maso - kuře, krůta, králík.Masné maso - vepřové, hovězí, jehněčí.
Vařené nebo pečené ryby z odrůd stravy.Fatty Fish.
Vařená, čerstvá a pečená zelenina a ovoce.Kdoule, svída, houby.
Rostlinné oleje.Živočišné tuky, máslo, margarín.
Nízkotučné fermentované mléčné výrobky.Mastné mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka - zakysaná smetana, tvaroh, sýr.
Zelené bylinné čaje, kompoty, čištěná voda.Silný čaj, kakao. Sladké sycené nápoje.

Jídlo by mělo být vařeno vařením, dušením nebo pečením. Dítě by mělo brát jídlo v malých porcích 5-6 krát denně. Pokud si sami nemůžete vybrat stravu, můžete se obrátit na odborníka na výživu. Lékař pomůže při každodenním stravování dítěte podle jeho individuálních charakteristik.

Cvičte stres

Aby trávicí systém dobře fungoval, je důležité udržovat dostatečnou fyzickou aktivitu. Děti zpravidla dlouho nesedí. Pokud vaše dítě nemá rádi aktivní hry, zkuste ho zajímat. Ukažte, že hrát míč nebo skákací lano je zábava.

Trávit více času se svým dítětem, často chodit na čerstvý vzduch. To pomůže vyřešit problém a vybudovat důvěru u dospělých..

Mohu použít klystýr??

Klystýr se doporučuje pouze v extrémních případech, pokud jsou jiné způsoby léčby neúčinné. Nezapojujte se do tohoto postupu, protože to narušuje střevní mikroflóru. Tento postup navíc dítěti přináší nepohodlí a často se ho bojí. Klystýr se provádí následujícím způsobem:

 1. Hrot stříkačky by měl být sterilní čistý. Před zavedením do konečníku jej velkoryse namažte vazelínou nebo dětským krémem..
 2. Dítě by mělo ležet na boku, kolena ohnutá k žaludku.
 3. Po vložení špičky pomalu zavádějte tekutinu. Současně nelze provádět ostré pohyby..

Pro klystýr použijte slabý odvar heřmánku nebo převařenou vodu. Teplota kapaliny by měla být 23-24 stupňů. Pro dítě do měsíce se odebere 30 ml vody, po třech měsících - 60 ml, od šesti měsíců - 90 ml. Pro děti ve věku 5-7 let lze podat 150 ml tekutiny.

Připomeňme, že použití této metody přílišného odstranění zácpy může vážně ovlivnit peristaltiku..

Možné komplikace zácpy

Dlouhý průběh problému může vyvolat docela nebezpečné komplikace. Pokud jsou výkaly příliš tvrdé, mohou poškodit střevní stěnu. To způsobuje fyzické a psychické nepohodlí u malého pacienta. Současně se na stěnách střeva objevují rány a otoky, které způsobují bolest. V důsledku toho se drobeček může bát jít na záchod za velkou. Pokud dítě nechodí dobře na záchod, výkaly, které byly po dlouhou dobu ve střevech, mají tendenci se rozkládat. Toxiny uvolňované během tohoto procesu vstupují do systémového oběhu a otráví celé tělo. Další nebezpečnou komplikací je natažení střevních stěn, které může vést dítě k operačnímu stolu.

Více informací o léčbě zácpy u novorozenců lze nalézt v tomto článku..

Prevence

Chcete-li tomuto problému zabránit u novorozenců, měli byste pečlivě zvážit zdraví drobků, sledovat jejich výživu a pitný režim. Kromě toho musíte provádět každodenní gymnastiku a masáže. No a samozřejmě nesmíme zapomenout, že kojení je klíčem ke zdraví.

Video

O léčbě poruch stolice u dětí hovořil známý lékař s mnohaletými zkušenostmi, Evgeny Komarovsky..

Články O Neplodnosti