Hlavní Analýzy

Nebezpečí nízkého krevního tlaku během těhotenství

Během těhotenství byste měli pečlivě sledovat svůj tlak, jehož nejmenší odchylky mohou představovat hrozbu pro ženu i plod. Nastávající matky se nejčastěji obávají hypertenze a věří, že nízký krevní tlak (hypotenze) není nebezpečný a nebude mít žádné vážné důsledky..

K čemu může vést hypotenze?

Normálně je krevní tlak 120/80, pokud jsou hodnoty tonometru nižší než 100/60, existuje důvod k obavám. Je to hypotenze, která způsobuje poruchy oběhu placentárního krevního toku, v důsledku čehož plod nedostává normální množství živin nezbytných pro jeho zdravý vývoj. Výsledkem je, že v pozdějších stádiích existuje riziko vrozených abnormalit a dokonce i fetální smrti. Je nebezpečné mít nízký tlak během těhotenství a pro budoucí matku, která se začíná cítit nepohodlí, které jí brání v jejím obvyklém způsobu života. Kromě toho může těhotná žena v případě omdlení získat závažné modřiny, v nejnevhodnějším okamžiku (v dopravě, na silnici, při řízení atd.) Zažít závratě..

Příčiny nízkého krevního tlaku u těhotných žen

Nízký krevní tlak se obvykle cítí v raných stádiích, kdy se hormonální pozadí ženy začíná měnit. Pokud je poslední trimestr těhotenství doprovázen gestózou se silným zvracením, je výskyt hypotenze nevyhnutelný. Tlak také klesá s těžkou dehydratací, srdečním selháním, neaktivním životním stylem.

Příznaky nízkého tlaku:

 • velmi rychlá únava;
 • slabost, ospalost;
 • nevolnost, zvracení, mdloby;
 • vzhled oslnění a tmavých skvrn před očima, tinnitus;
 • dušnost i při pomalé chůzi;
 • časté migrény.

Důvodem nízkého krevního tlaku je také to, že nastávající matka vyvine závažná onemocnění: selhání ledvin, žaludeční vředy, patologie štítné žlázy, alergické stavy. Proto pokud si všimnete příznaků hypotenze, měli byste okamžitě kontaktovat svého terapeuta. Obzvláště užitečné je věnovat pozornost vašemu zdraví ženám, které měly před těhotenstvím časté poklesy tlaku..

Jak se vypořádat s hypotenzí?

Bohužel není možné zvýšit tlak tak běžným způsobem, jako je šálek silné kávy, jinak se zbavíte jednoho problému, dostanete spoustu dalších. Nespěchejte s lékem, zvláště bez lékařského předpisu - můžete normalizovat stav pomocí improvizovaných prostředků. Zkuste hypotenze pít sladký černý čaj s plátkem citronu, rajčatové šťávy nebo sklenicí čisté čištěné vody. Při nízkém tlaku je dobré pít hodně tekutin, které stimulují intenzivnější krevní oběh..

Chcete-li zvýšit tlak bez léků, sledujte svou stravu, ve které musí být přítomny živočišné bílkoviny. Vývar masa, celeru, jahod stabilizuje tlak.

Ale co když chuť k jídlu při nízkém tlaku chybí? Pocit hladu dále zvyšuje nevolnost, takže i přes „nechci“ můžete jíst čerstvé ovoce, sušenky nebo pít šťávu. Pokud máte obavy z těžké toxikózy, zkuste nahradit běžná jídla mléčnými výrobky, které jsou nejen zdravé, ale také velmi uspokojivé..

Prevence

Abyste předešli nízkému krevnímu tlaku během těhotenství, musíte nejprve vyrovnat stravu, normalizovat každodenní rutinu, podniknout více procházek na čerstvém vzduchu. Spánek by měl mít alespoň 10 hodin, neměl by být přepracovaný, vést mobilní životní styl. Pokud neexistují žádné kontraindikace, přihlaste se k bazénu, fitness, józe nebo jiným činnostem pro těhotné ženy. Chladná sprcha, kontrastní koupele na ruce a nohy, koupele s aromatickými oleji a bylinkami pomohou normalizovat tlak..

S tonometrem můžete zjistit, jaký máte tlak. Můžete si ji koupit v jakékoli lékárně. Dnes je představeno mnoho pohodlných zařízení pro domácí použití, díky kterým můžete provádět všechna potřebná měření na vlastní pěst. Pokud nemáte osobní monitor krevního tlaku, ale zdravotní stav je alarmující, navštivte lékařskou ordinaci a nechte se podrobit vyšetření.

Příčiny nízkého krevního tlaku během těhotenství a způsoby, jak jej zvýšit

Nízký krevní tlak se může projevit jako závratě, slabost a nevolnost. V raných fázích těhotenství, kdy se ženské tělo ještě nepřizpůsobilo vnitřním změnám, se nízký krevní tlak považuje za zcela normální..

Ale se zvýšením těhotenství může nízký krevní tlak způsobit fetální hypoxii. V tomto případě se doporučuje, aby těhotná žena přizpůsobila svůj denní režim a životní styl. Léčba léků na nízký krevní tlak během těhotenství je velmi vzácná.

Důvody pro snížení tlaku v různých stádiích těhotenství

Během těhotenství tvoří nastávající matka další kruh krevního oběhu a zvyšuje se objem cirkulující krve. Kardiovaskulární systém na tuto reakci reaguje expanzí kapilár a krevních cév, čímž snižuje tlak. Proto se u většiny žen začíná již v raných stadiích těhotenství pozorovat mírný pokles tlaku.

Normálně by měl být tlak 120/80 mm Hg. Art., Ale ne méně než 100/60 mm RT. Svatý.

Pokud tlak poklesne pod vyznačenou nižší normu, bude na osobní kartě těhotné ženy uveden tento jev jako hypotenze.

Je také nutné věnovat pozornost jak hornímu, tak i spodnímu tlaku.

K poklesu pouze horního indikátoru (systolický tlak) dochází v prvním trimestru, který se nepovažuje za patologický jev. A pokud se kromě toho pozoruje pokles srdeční frekvence, je to již známkou bradykardie.

Dalšími viníky snižování pouze horního tlaku jsou poruchy srdeční chlopně, přítomnost cukrovky u těhotné ženy nebo nadměrná fyzická aktivita v předvečer měření tlaku..

A nižší (diastolický) tlak se může snižovat s vegetativně-vaskulární dystonií, endokrinními poruchami, alergiemi.

Nezapomeňte, že existuje přirozená fyziologická hypotenze, když má osoba od narození nízký krevní tlak, ale zároveň se necítí dobře. Obvykle je to typické pro lidi s určitou tělesnou konstitucí, zejména pro ženy s řídkou postavou. Také hypotenze může být přenášena „dědičností“ z rodičů na děti.

Dalším důvodem, který může způsobit hypotenzi v raných stádiích, je změna hormonálního pozadí, kvůli které se toxikóza objevuje s častým zvracením. To má za následek pokles tlaku..

Kromě důvodů, které vznikají po početí, existuje také řada důvodů pro hypotenzi, bez ohledu na postavení ženy. Snížení tlaku může vyvolat následující faktory:

 • přetížení a vysoká únava;
 • dehydratace a / nebo hladovění (když uplyne 5 nebo více hodin mezi jídly);
 • alergický stav;
 • infekce různého původu;
 • onemocnění a poruchy kardiovaskulárního systému, štítné žlázy nebo nadledvin;
 • vnitřní krvácení nebo těžká ztráta krve;
 • stresující podmínky a emocionální výbuchy;
 • sedavý životní styl.

Jedním z možných důvodů snížení tlaku, kdy měření tlaku nastane po dlouhém ležení na zádech, je zhoršení přísunu krve do srdce v důsledku vymáčknutí spodní duté žíly ženy o hmotnost, která byla zvýšena na hmotnost.

Během těhotenství se může objevit kterýkoli z těchto faktorů a zhoršit pohodu nastávající matky. Po těhotenství by se ženy měly seznámit s příznaky hypotenze a zapamatovat si je. A pokud má žena často nízký krevní tlak a nízký puls, měli byste ho určitě informovat při příštím jmenování porodníkem-gynekologem.

Příznaky nízkého krevního tlaku během těhotenství

V ideálním případě by žena měla pravidelně měřit krevní tlak, zatímco čeká dítě. Doporučuje se to denně. Pokud ale budoucí matka nemá tonometr, můžete se soustředit na pohodu a její změny.

S následujícími příznaky lze předpokládat hypotenzi:

 • pocit slabosti v těle;
 • závratě a ztmavnutí očí;
 • zvýšená srdeční frekvence (více než 90 tepů za minutu);
 • tinnitus;
 • výskyt dušnosti při chůzi;
 • bolest v chrámech nebo frontotemporální oblasti;
 • zvýšená únava i při malém zatížení;
 • zhoršení toxikózy (zvýšené nutkání k zvracení);
 • nedostatek spánku během normálního spánku.

Příznaky nízkého krevního tlaku jsou velmi rozmazané a objevují se téměř u každé ženy v poloze bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost hypotenze. Proto se doporučuje zakoupit tonometr pro domácí použití nebo vyhledat lékárnu ve městě, která poskytuje možnost měřit tlak zdarma (v takových lékárnách je samoobslužný stůl s tonometrem pro měření tlaku).

Nebezpečí nízkého krevního tlaku během těhotenství?

Hypotenze způsobuje narušení krevního oběhu v placentě. Krev obohacená kyslíkem přestává proudit ve správném množství k dítěti, což vede k hypoxii plodu (malý muž se začne dusit, postrádá vzduch).

Také s krví dítě dostává všechny potřebné látky, které jsou jeho výživou a základem pro položení všech životně důležitých orgánů, proto hypotenze také ohrožuje plod se zpožděním ve vývoji a růstu.

Tlak na budoucí matku nepracuje nejlépe: cítí se hůře (závratě, slabost, nevolnost, ztmavnutí očí atd.), Hlavní orgány (zejména srdce a mozek) trpí nedostatkem kyslíku a živin.

Kromě toho může prudký pokles tlaku způsobit, že těhotná žena omdlí, což může způsobit potrat, protože pád na břicho je smrtelný pro život dítěte, zejména ve třetím trimestru..

Abyste se vyhnuli závažným komplikacím, měli byste začít zvyšovat tlak včas všemi možnými nedrogovými metodami. V případě kriticky nízkého tlaku je těhotná žena předepsána ošetření pod dohledem lékařů.

Způsoby, jak zvýšit krevní tlak během těhotenství

Jakékoli ošetření během těhotenství by mělo být provedeno pouze po konzultaci s lékařem. Samoléčení, které může zvýšit krevní tlak, je přísně zakázáno..

Takové léky způsobují vazokonstrikci, která pozitivně ovlivňuje zdraví matky, ale způsobuje snížení průtoku krve v placentě. Léky, které zvyšují krevní tlak, navíc negativně ovlivňují stav hladkých svalů, zvyšují tón dělohy a zvyšují riziko vzniku potratu..

Proto je během těhotenství dovoleno používat pouze nedrogové metody zvyšující se tlak:

 • zvýšení motorické aktivity;
 • dodržování správného režimu dne;
 • úprava menu a dodržování režimu pití;
 • příjem kontrastní sprchy;
 • vlastní masáž aktivních bodů.

Lokomotorická aktivita urychluje průtok krve a mírně zvyšuje tlak. Také zvyšuje ventilaci plic a dodává tělu velké množství kyslíku. Procházka v parku, plavání v bazénu, jóga pro těhotné ženy ve zvláštních skupinách nebo procvičování fitball doma významně zlepší pohodu těhotné ženy, a tím sníží negativní dopad hypotenze na plod. Ale žádné zatížení!

Pravidelný spánek v dostatečném množství (nejméně 8-10 hodin) je schopen částečně normalizovat tlak. Je třeba si uvědomit, že těhotným ženám se nedoporučuje spát na zádech (zejména po 20 týdnech), je lepší to udělat na levé straně. Neměli byste ležet v posteli dlouho po probuzení, ale také nemůžete náhle vstát z postele. Nejprve si můžete lehnout výše (jako kdyby jste se dostali do polohy „sklopné“), a poté si nohy sklopte z postele a teprve potom hladce vstávejte.

Je nutné dodržovat správnou výživu: jíst často, ale v malých porcích; konzumují více bílkovinných potravin (rostlinných a živočišných), zeleniny, čerstvého ovoce a šťáv (s výjimkou brusinek, dýně, citrusů a břízy). Ujistěte se, že máte snídani, alespoň něco (banán, sušené ovoce, müsli nebo obilné mléko). Je zakázáno sedět na vyčerpávající stravě, natož hladovět, žádné dny nalačno!

Při normální funkci ledvin a nepřítomnosti otoků můžete mírně zvýšit příjem soli. Je schopna zvýšit tlak.

Výrobky, které snižují krevní tlak, by měly být ze stravy vyloučeny. Tyto zahrnují:

Dodržujte pitný režim! Ženy, které očekávají dítě, by měly pravidelně pít čistou vodu (asi 1,5 litru denně). Káva během těhotenství může být použita ke zvýšení krevního tlaku, ale ne častěji než jednou denně. Může působit jako diuretikum a způsobit dehydrataci. Černý čaj může také zvýšit krevní tlak, ale neměly by být zneužívány, všechno by mělo být s mírou.

Pravidelné kontrastní sprchy cvičí lodě. Během těhotenství by měl být teplotní rozdíl mírný a samotný postup je pravidelný, nejlépe denně. To by mělo nutně končit studenou vodou.

Samomasáž se provádí v určitém pořadí:

 1. Prstem pravé ruky masírujte drážku, která je pod nosem (oblast mezi nosem a rty). Vezměte 8 kruhů v jednom a poté v opačném směru.
 2. Umístěte své ukazováčky pod křídla nosu na obě strany (je to někde uprostřed mezi nosem a rty, ale ne uprostřed, ale jako by pod nosními dírkami), v kostech horní čelisti najdete malé fosílie. Lehce lisujte a tyto body masírujte 8krát v obou směrech.
 3. Třete prsty oběma rukama, počínaje velkým.

Pokud znáte nebezpečí nízkého krevního tlaku během těhotenství, musíte pečlivě sledovat jeho změnu. Pocit závratě, nevolnosti a tmy ve vašich očích okamžitě najde příležitost posadit se. Vždy, když dojde ke snížení krevního tlaku, noste ve své kabelce tyčinku černé (nejlépe i ořechové) čokolády, z nichž tři krabice mohou zvýšit krevní tlak po dobu 1-2 hodin. Hodí se také svačina s lehkým sýrovým sendvičem..

TOP 7 příčin nízkého krevního tlaku během těhotenství

Někdy nastávající matky zažijí během těhotenství nízký krevní tlak. Krevní tlak se skládá z „dolního“ a „horního“. Normální tlak je obvykle v rozmezí 120/80 mmHg. Umění. Ne každý se takovými ukazateli cítí dobře, proto existují pro každý jednotlivý standard. Uspokojivé rychlosti se pohybují od 100/60 do 140/90 mm Hg. Umění. Pokud tlak překročí tyto standardy, měli byste se poradit s lékařem.

V těhotenství indikuje indikátor méně než 100/60 nízký tlak, který se nazývá hypotenze. Tento termín znamená snížení tónu krevních cév, jehož stav je určen indexem krevního tlaku. „Nižší“ tlak se nazývá diastolický a odráží stav cév a „horní“ - systolický - stav srdce a jeho intenzita při čerpání krve.

Některé ženy považují nízký krevní tlak za přímé znamení těhotenství. To není pravda. Přestože se krevní tlak může během porodu dítěte změnit, není to příznak početí.

Příčiny a příznaky nízkého tlaku

Každá dívka musí vědět, proč se během těhotenství může objevit nízký krevní tlak. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují pokles krevního tlaku. Tyto zahrnují:

 • emocionální otřes;
 • stres
 • strach, vzrušení;
 • přepracování;
 • chronický nedostatek spánku;
 • prudká změna povětrnostních podmínek;
 • nedostatek vody;
 • hlad nebo podvýživa.

Přítomnost bolesti hlavy s nízkým krevním tlakem

Někdy se budoucí matky cítí dobře po horké koupeli, dlouhém pobytu v dusné místnosti, dlouhodobém stání, což je také spojeno se snížením krevního tlaku. Studie ukázaly, že vysoké a hubené dívky ve věku 20 až 40 let s bledou pokožkou jsou nejvíce náchylné k hypotenze. Často mají studené končetiny, pomalý puls, křečové žíly nohou.

Lékaři jsou si jisti, že v prvním trimestru těhotenství je výskyt nízkého krevního tlaku normální, protože krevní tlak na stěnách cév není kvůli hormonálním změnám tak silný. Obvykle k tomuto jevu dochází hned po početí a v prvním trimestru. [2]

Během těhotenství ve 3. trimestru je možný také nízký krevní tlak. Někdy se projeví až při porodu dítěte. Existují však situace, kdy dívka trpí nestabilním krevním tlakem a migruje před početím. Pak se tyto nemoci jen prohloubí. To se pravděpodobně stane v raných fázích..

I když se často vyskytuje nízký krevní tlak, daleko od všech žen se z toho cítí nepříjemně. Nastávající matka pravděpodobně nebude pociťovat mírný pokles krevního tlaku, takže není třeba provádět žádná opatření. To ukazuje pouze na fyziologickou hypotenzi..

Mnoho dívek se cítí velmi špatně, často si stěžují na špatné zdraví a následující příznaky:

 • pocení;
 • poškození paměti;
 • třes rukou a nohou;
 • ostré změny emočního stavu, nálady;
 • silná slabost, únava;
 • vlnky a ztmavnutí v očích;
 • nevolnost;
 • bolesti hlavy;
 • závrať;
 • pulzující šíje nebo whisky;
 • mdloby;
 • zvonění, tinnitus;
 • rychlá únava;
 • snížený výkon;
 • poškození paměti;
 • nepohodlí v srdci;
 • závislost na počasí.

Kromě těchto příznaků se často objevují i ​​další příznaky. Mnoho dívek si stěžuje na arytmii, rychlý pulz. Někdy dochází k zvracení, které není nijak spojeno s toxikózou. [3]

Specializované monitorování krevního tlaku

Proč nebezpečně nízký tlak

I přes to, že je mnohem obtížnější vypořádat se s vysokým krevním tlakem, čelí nízký tlak také určitým obtížím. Porodníci-gynekologové obvykle během těhotenství sdělují svým pacientům, co přesně je nebezpečně nízký krevní tlak. Mírné projevy stavu jsou obvykle docela bezpečné..

V počátečních stadiích těhotenství by však neměl být ignorován nízký krevní tlak..

Je nutné provést studii stavu plodu. Přihlaste se k odběru ultrazvuku. Kvůli hypotenze v uteroplacentálním kruhu může krevní oběh zpomalit. [4] Pro dítě je to nebezpečné, může to vyvolat nitroděložní hypoxii. Někdy může dojít ke zpomalení růstu intrauteriny. Pokud je během těhotenství pozorován vysoký puls a velmi nízký tlak, existuje riziko narušení normálního průběhu procesu porodu. Žena není schopna tvrdě tlačit, což je příčinou špatné kontrakce dělohy. To výrazně zpožďuje narození a hrozí krvácení. Lékaři s nízkým krevním tlakem často trvají na císařském řezu.

Hypotenze nemusí být samostatným onemocněním, ale může působit jako příznak jiných patologií. Nemoci s nízkým krevním tlakem zahrnují infekční a alergické procesy, poruchy štítné žlázy, nadledvinky a žaludeční vředy. Tyto nemoci jsou pro ženu a její dítě nebezpečné. Pokud cítíte alespoň jednu z příznaků, určitě byste se měli poradit s lékařem.

Měli byste vědět, jak zvýšit krevní tlak

Pokud se nízký krevní tlak projeví v 1., 2. nebo 3. trimestru, může začít závažná toxikóza nebo gestóza. U gestózy jsou ukazatele obvykle v normálních mezích, ale vzhledem k chronicky nízkému krevnímu tlaku mohou být velmi vysoké. Lékaři tvrdí, že dívky s chronickou hypotenzí jsou náchylné k potratům. Návštěvu u lékaře byste neměli odkládat až později, protože tím ohrožujete své dítě.

Během těhotenství je důležité vědět, jak zvýšit nízký krevní tlak. To může zachránit vaše dítě před patologiemi a ještě závažnějšími důsledky. Vzhledem k tomu, že stav způsobuje nepříjemné příznaky, je třeba se snažit je zbavit a užívat si magického období života..

Léčba a prevence hypotenze

Pokud se během těhotenství objeví nízký krevní tlak, u svého lékaře se ujistěte, co s tímto onemocněním dělat. Šálek sladkého čaje obvykle pomáhá při nevolnosti, ztmavnutí očí a rychlém pulsu. Místo toho můžete jíst kousek hořké čokolády, v níž je obsah kakaa nejméně 70%. Poté si musíte lehnout a odpočívat.

Hodina spánku stačí, aby se HELL vrátil k normálu. Musíte spát v temné místnosti s příjemnou teplotou vzduchu. Je vhodné otevřít okno tak, aby byl v místnosti čerstvý vzduch a položte nohy na polštář.

Velmi nízký tlak může nastat, pokud spíte příliš málo a nedostanete dostatek spánku. Zkuste věnovat více času nočnímu spánku. Musíte spát nejméně 9 hodin. Žádoucí 10-11. To také neublíží odpočívat 1-2 hodiny odpoledne. [5]

Nezapomeňte ovládat své menu. Odborníci na výživu doporučují rozdrtit porce jídla a jíst trochu, ale 5-6krát denně. V tomto případě musíte do nabídky zahrnout velké množství bílkovin: ryby, tvaroh, maso, kefír, vejce. Nezapomeňte jíst sacharidy: ovoce, bobule, zelenina, celá zrna, otruby. Lékaři doporučují užívat vitamíny. Vitaminové přípravky skupiny B a C jsou skvělé. Pokud trpíte anémií s nedostatkem železa, kupte doplňky železa.

Při nízkém tlaku musíte dodržovat speciální dietu

Silný čaj je vynikající tonikum a osvěžující lék. Je vhodné pít zelený čaj. Pokud se vám nelíbí její přirozená chuť, můžete do něj vložit lžíci cukru. Při nízkém tlaku mnoho pije kávu, ale tento nápoj se nedoporučuje během těhotenství. Neexistují žádné přísné zákazy, protože každý organismus je individuální. Neopírejte se však o kávu.

Někdy je lepší pít jednu kávu namísto tablet. Nic špatného se nestane. V tomto případě by nápoj neměl být silný, nejlépe s mlékem. Neukládejte a nekupujte levný nápoj. Pokud se rozhodnete léčit sami sebe, kupte si vysoce kvalitní přírodní kávu a vařte ji v Turku. Různé náhražky mohou způsobit tachykardii a vážně poškodit játra. Pokud si chcete kávu užít, můžete se poradit s lékařem..

Pokud vás během těhotenství trápí nízký krevní tlak, použijte některé recepty. Pro jednu z metod potřebujete:

Je vhodné produkt používat před jídlem. Neexistuje žádný trik ve vaření.

 1. Kapání do lžíce 15 kapek.
 2. Vezměte třikrát denně po dobu jednoho měsíce.

Extrakt Eleutherococcus má podobný účinek, který je pro nastávající matky docela bezpečný. Po dobu dvou týdnů užijte 2 ml léku dvakrát denně. Používejte také před jídlem..

Můžete si vyrobit čaj ze zlatého kořene růžové radioly. Nástroj nejen normalizuje krevní tlak, ale také eliminuje přepracování, k čemuž často dochází u patologie. Potřebujete pouze:

Lék se užívá třikrát denně po 250 g. Pokud je čaj hořký, můžete do něj přidat trochu cukru nebo lžičku medu. To dá nápoj příjemnější chuť..

 1. Nalijte vroucí vodu přes kořen.
 2. Vařte 10 minut na tlumeném ohni.
 3. Trvejte na tom, půl hodiny.
 4. Kmen.

Při nízkém tlaku zkuste bylinnou sklizeň. Požadované:

 • 1 díl trávy třezalky tečkované;
 • 2 části šípků;
 • 1,5 části plodů hloh;
 • 2 části kořene růžové radioly;
 • 400 ml vroucí vody.

Lék by se měl vypít třikrát denně v půl sklenici. Před použitím přípravku se ujistěte, že jste se poradili se svým lékařem. Je snadné vařit.

 1. Nalijte vroucí vodu přes bylinky.
 2. Směs.
 3. Trvejte na tom.
 1. Publikace American Heart Association o „nízkém krevním tlaku“.
 2. Klinický poradce F. Ferry, 2012; Mosby, 2012.
 3. Thaisetthawatkul P. Neurology 2004.
 4. Národní ústav srdce, plic a krve: „Co je to hypotenze?“
 5. Libby P. a Bonow R., Brownwaldova choroba srdce: Učebnice kardiovaskulární medicíny, Saunders, 2007.

O autorovi: Olga Borovikova

Jak snížit krevní tlak během těhotenství

Za účelem zjištění zvýšeného krevního tlaku během těhotenství by měl být pravidelně měřen.

Tlakové standardy u těhotných žen

U zdravého člověka je krevní tlak v průměru 120/80. Referenční hodnota je 140/100. Pokud je hodnota, kterou ukazuje tonometr, vyšší, jedná se o tlakový skok. Se systematickým překračováním normy bez přirozených příčin, jako je stres nebo fyzická námaha, je diagnostikována arteriální hypertenze..

Normální hodnoty se během těhotenství mírně liší..

U těhotné ženy se zvyšuje objem cirkulující krve, zrychluje se srdeční aktivita a mění se hladina hormonů. To vše ovlivňuje krevní tlak..

V raných stádiích a uprostřed těhotenství dochází ke snížení tlaku: systolický - o 10-15 mm Hg, diastolický - o 5-15. S působením hormonu progesteronu je spojen nižší tlak než je obvyklé. Má relaxační účinek na cévní stěny, což je důležité pro normální vývoj dítěte a přípravu nastávající matky na porod..

S každým měsícem porodu dítěte dochází ke zvýšení zátěže srdce a krevních cév, významně se zvyšuje hmotnost ženy. To způsobuje zvýšení krevního tlaku na standardní hodnoty..

Nebezpečí hypertenze pro těhotné ženy

Překročení standardů v prvním trimestru způsobuje obtíže fyziologickému vývoji dítěte a může vést k potratu. Ve druhém trimestru mohou skoky v krevním tlaku způsobit vážnou gestózu, patologii srdce a krevních cév, selhání ledvin.

V pozdějších fázích je hypertenzní krize velmi nebezpečná, protože může způsobit předčasnou porodu, patologické stavy plodu a dokonce smrt..

Pokud má žena náchylnost k náhlým změnám tlaku, bude muset předem konzultovat s lékařem, co v případě nouze použít, aby se minimalizovalo riziko komplikací.

Příznaky vysokého krevního tlaku

Zákeřnost vyskočeného krevního tlaku spočívá v tom, že žena necítí klinické projevy patologie vždy. Problém je objeven náhodou, při rutinním vyšetření gynekologem, kde je nezbytné měření tlaku. Mohou však existovat určité známky toho, že těhotná žena často zmiňuje perinatální onemocnění. Je hlášeno zvýšení tlaku:

 • bolesti hlavy;
 • tinnitus;
 • pocit těžkosti v hrudi a očích;
 • blikání „mouch“, závratě;
 • pocit slabosti;
 • nevolnost a zvracení;
 • hyperémie kůže, zejména v přední a krční oblasti - kůže je pokryta načervenalými skvrnami.

Absence příznaků nevylučuje možnost závažných následků, které ohrožují život matky a dítěte. Je velmi důležité systematicky kontrolovat krevní tlak po celou dobu těhotenství..

Léčba drogy

Pokud se hodnoty krevního tlaku v procesu těhotenství začnou zvyšovat nad 140/90, nastávající matka potřebuje léčbu. Lékař stanoví taktiku po stanovení příčin hypertenze, s přihlédnutím k její formě, trimestru těhotenství.

Pokud se žena cítí docela dobře a zvýšení tlaku je malé, lékař může navrhnout terapii založenou na stravě a infuzi léčivých bylin, bez užívání drog.

Bez ohledu na způsob snižování tlaku, který si těhotná žena zvolí, by si měl lékař rozvinout léčebný průběh. Je samoléčivé.

Výrobky snižující tlak

Mírné zvýšení tlaku bez gestačních symptomů lze úspěšně napravit správným denním režimem a dietou. Doporučuje se, aby těhotná žena měla dostatek spánku, aby se sprchovala kontrastem, vyhýbala se stresu a chodila v přírodě častěji. V tomto případě nezůstávejte na otevřeném slunci v žáru.

Důležitým faktorem normalizujícího se tlaku u hypertenze je strava. Seznam produktů, které příznivě ovlivňují krevní tlak, zahrnuje:

 • vařená řepa;
 • brusinková šťáva;
 • bříza a grapefruitová šťáva;
 • vařená dýně s medem;
 • řepa a mrkev salát;
 • kopr, petržel, koriandr;
 • ořechy a semena;
 • zelený čaj a ibišek;
 • slabý černý čaj s citronem;
 • mléčné výrobky;
 • brambory pláště;
 • dušené zelí;
 • sušená jablka, sušené švestky a sušené meruňky.

Ke stabilizaci jezte více ovoce, které obsahuje hodně draslíku a hořčíku. Tyto minerály přispívají k normalizaci cévního tonusu, snížení krevního tlaku. Užitečné ovoce zahrnuje banány, grapefruity, kiwi, jablka, vodní melouny, broskve.

S tendencí k hypertenze je nutné omezit příjem soli na pět gramů denně. Musíte také odstranit kávu a silný čaj, uzené a nakládané výrobky, konzervované potraviny, mastná a smažená jídla z potravy.

Bylinná medicína doma

Na doporučení lékaře můžete použít infuze léčivých rostlin. Jejich použití pomáhá zlepšit cévní tonus, odstranit přebytečnou vlhkost, zklidňuje nervy a uvolňuje.

Léčivé infuze, které pomohou těhotným ženám s hypertenzí:

 • Na kořeni valeriánu. Nalijte 10 g suroviny s 200 ml vody, přiveďte k varu, vařte 20 minut. Pijte v malých doušcích po celý den.
 • Na mateřské. 15 g sušené trávy nalije 200 ml vroucí vody, vaříme čtvrt hodiny ve vodní lázni, před jídlem užijte malé dávky.
 • Na mincovně. Nalijte 10 g listů do 200 ml teplé vody. Dušte ve vodní lázni po dobu deseti minut, počkejte čtvrt hodiny, vypijte výsledný nápoj ve třech dávkách před jídlem.
 • Na pivoňce. Vařte velkou lžíci květin ve 250 ml vroucí vody, filtrujte, pijte 75 ml třikrát denně.
 • Na koprových semenech. Rozemelte dvě velké lžíce surovin, naplňte půllitrové termosky a nalijte vařící vodu po dobu deseti hodin. Vezměte 100 ml 5-6 krát denně.
 • Na kalina, divoká růže, lipové listy, mateří a měsíček. Rozemelte všechny složky a promíchejte ve stejných poměrech. 250 g směsi nalije litr vroucí vody. Trvejte na tom tři hodiny. Pijte půl šálku po snídani, obědě a večeři.

Bylinné infuze se pijí každý den po dobu dvou až tří týdnů nebo dokud se tlak nestabilizuje. Před zahájením fytoterapie se musíte poradit s lékařem. Musí se ujistit, že těhotná žena nemá žádné kontraindikace pro takovou terapii, a vysvětlit jí pravidla pro přijímání infuzí. Je nutné dodržovat doporučení pro dávkování, aplikovat na léčivé suroviny pro čaje, které byly zakoupeny pouze v lékárně.

Samomasáž krční a týlní oblasti pomůže snížit tlak doma.

Masoterapie

Při malém zvýšení krevního tlaku pomůže masáž. Při provádění bodových procedur s úhlednými pohyby polštářů prstů se masíruje týlní oblast, kde se hlava připojuje k páteři. Masáž se provádí ve dvou krocích po dobu 10 sekund s krátkou přestávkou.

Masážní procedura pod teplou vodou má také terapeutický účinek, který vám umožní odstranit nepříjemné příznaky spojené se zvýšením krevního tlaku..

Poprava je podobná akupresuře. Během procedury však směřujte proud teplé vody do krční a týlní oblasti. Provozní doba - nejméně pět minut.

Nejlepší je masáž dvakrát denně - ve večerních a ranních hodinách. To pomáhá zmírnit stres a zmírnit stav po celý den. Při akupresuře byste měli používat zvlhčovač.

Léčba lidovými prostředky

S tradičním léčivem je možné vyrovnat se s malým zvýšením krevního tlaku, což zahrnuje použití produktů s vlastnostmi snižujícími tlak..

 • Oloupejte dýně, nakrájejte na plátky a vařte. Smíchejte 350 g zeleniny s 30 g medu a místo dezertu jezte. Dýně na medu nejen snižují krevní tlak, ale také poskytují tělu vitamíny.
 • Vylisujte šťávu z půl kilogramu čerstvých nebo zmrazených brusinek. Ten musí nejprve rozmrazit. Vařené bobule se vaří ve 250 ml vody a poté se filtrují. Smíchejte se šťávou, přidejte podle chuti 60 g krupice a granulovaného cukru. Když krupice bobtná, jezte velkou lžíci pětkrát denně.
 • Jezte kukuřičnou kaši nebo mamalygu, nejméně čtyři velké lžíce třikrát denně, můžete více.

I při zdánlivé bezpečnosti lidových receptů nejsou vhodné pro všechny. Před použitím se poraďte s lékařem, aby nedošlo ke zhoršení stavu.

Naléhavá pomoc se skokem v krevním tlaku

Doma můžete stav zlepšit tlakovým skokem spočívajícím v polosedě

Pokud nastávající matka náhle vyskočila pod tlak, potřebuje pomoc. Doma proveďte následující:

 • Položte těhotnou ženu na postel s velkým polštářem nebo polštářem pod zády tak, aby byla v polosedě..
 • Otevřete okno nebo dokonce křídlo pro rychlý proud čerstvého vzduchu.
 • Pijte nastávající matku ovocnou šťávou z bobuloviny nebo čerstvě vymačkanou grapefruitovou šťávou. Můžete nabídnout studený slabý čaj s citronem. Horký nápoj se nedoporučuje, pomáhá zvyšovat krevní tlak.

Pokud těhotná žena trpí dlouhodobě hypertenzí a lékař jí předepsal jemný lék, můžete si vzít pilulku. Pokud však nebyl předepsán farmaceutický přípravek na vysoký krevní tlak, musíte zavolat lékaře a očekávat, že přijde, přičemž nic nebere. Pokud se stav zhorší, zavolejte sanitku.

Aby se zabránilo tlakovým rázům, musí těhotná žena vést zdravý životní styl. Projděte se na čerstvý vzduch, dobře najíst a hlavně se vyvarovat fyzického a emočního stresu.

Proč krevní tlak během těhotenství klesá a proč je nebezpečný?

Změna hormonálního pozadí, ke které dochází během těhotenství v ženském těle, také ovlivňuje sílu krevního tlaku na stěnách krevních cév. V prvním trimestru je krevní tlak nastávající matky obvykle snížen, i když to není vůbec nutné. To je norma, ale stále existuje rámec, za nímž nízký krevní tlak představuje hrozbu pro těhotenství, dítě a proces porodu. Proto, pokud jste náchylní k nízkému krevnímu tlaku - buďte opatrní.

Příčiny snížení tlaku během těhotenství

Jak jsme řekli na začátku článku, hlavní příčinou hypotenze během těhotenství je změna hormonálních hladin. Přirozený pokles krevního tlaku v prvním trimestru má specifickou funkci, koncipovanou přírodou: v podmínkách vytváření nových sítí krevních cév je takový stav pro tělo příznivější. Proto je určitě časná hypotenze lepší než hypertenze.

Nízký krevní tlak však může být také příznakem jedné z vážných chorob. Tento ukazatel například klesá s žaludečními vředy, infekčními chorobami, alergickými stavy, nedostatečností nadledvin nebo štítné žlázy a dalšími nemocemi. Proto je důležité informovat svého lékaře, že váš krevní tlak poklesl. Kromě toho arteriální hypotenze často doprovází toxikózu v časném těhotenství v důsledku neustálého zvracení..

Příznaky nízkého krevního tlaku během těhotenství

U různých žen dochází k určitým příznakům nízkého tlaku, nejčastěji se však doprovázejí:

 • nevolnost;
 • slabost;
 • ospalost;
 • rychlá únava;
 • závrať;
 • ztmavnutí v očích;
 • hluk nebo zvonění v uších;
 • pocit nedostatku vzduchu;
 • mdloby.

Normy pro snížení krevního tlaku během těhotenství

Normálně je krevní tlak mimo těhotenství v rozmezí 90/60 až 140/90. Pro každého jsou to jejich vlastní ukazatele, ve kterých se člověk cítí dobře nebo normálně. Ale během těhotenství, jak jsme řekli, se mohou měnit jedním či druhým směrem. Přípustná fluktuace se považuje za změnu krevního tlaku až o 10%. Pokud tlak klesne více, měl by být již zvýšen..

Mnoho žen věří, že nízký krevní tlak během těhotenství není nebezpečný, pokud neztratí vědomí a mohou se pohybovat samy od sebe. Nebezpečí je však v tom, že při nízkém krevním tlaku krev špatně cirkuluje do placenty a zpomaluje se dodávka živin a kyslíku plodu. To znamená, že je v nich dítě nedostatečné, placentární nedostatečnost se vyvíjí se všemi důsledky. Ano a v období po porodu se mohou objevit potíže spojené s nízkým krevním tlakem. Proto, i když obvykle byl váš tlak vždy snížen, nemůžete dovolit, aby během těhotenství silně poklesl.

Jak se vypořádat s nízkým krevním tlakem během těhotenství?

V žádném případě se nemusíte uchýlit k lékům léky ke zvýšení tlaku bez konzultace s lékařem. Například stejný Eleutherococcus zvyšuje nejen krevní tlak, ale také tón, včetně dělohy. Proto je lepší dělat improvizované prostředky: sladký černý čaj s citronem, rajčatovou šťávou, petrželkou - něco pomáhá každému.

Někteří doporučují jíst slanou nebo pít kávu. Jak víte, měli byste být při solení během těhotenství velmi opatrní a produkty a nápoje kofeinové (včetně kávy, čajů, čokolády) by se neměly přenášet. Bylo by proto rozumné poradit se s lékařem ohledně některého z těchto doporučení..

Ale to je přesně to, co neublíží, ale prospívá pouze těhotné ženě s hypotenzí - optimální denní režim, přiměřená vyvážená strava, dobrý odpočinek, procházky na čerstvém vzduchu. Pokud nemáte kontraindikace, přihlaste se k vodní aerobiku nebo jiným činnostem pro těhotné ženy. Ale nikdy se nezapírejte na procházku. A všimnete si, že to opravdu funguje!

Příznaky a příčiny nízkého krevního tlaku během těhotenství

Každý lékař, který pozoruje těhotnou ženu, určitě zahrne měření tlaku do seznamu pravidelných postupů. Nastávající matky se často obávají, že míry jsou nad normou, a proto mohou existovat hrozby pro zdraví dítěte a ženy při porodu. Nízký tlak během těhotenství však není o nic méně alarmujícím signálem těla, kterému musíte věnovat pozornost. Hypotenze - tzv. Snižování krevního tlaku v medicíně.

Důvody poklesu tlaku

Budoucí matky mohou čelit tak nepříjemným příznakům v každém trimestru. Pro správnou a bezpečnou léčbu je nutné zjistit, co způsobilo nízký krevní tlak během těhotenství, co dělat, aby se eliminovaly tyto faktory a nebezpečné následky.

Příčiny ukazatelů, které nedosahují normy, jsou:

 • existující nebo přenesené choroby infekční povahy;
 • dědičná predispozice;
 • nadměrná ztráta tekutin v těle;
 • nevyvážená strava s nedostatkem vitamínů a živin;
 • nedostatečně aktivní rytmus života, nečinnost;
 • stres, nervové vyčerpání, pocity;
 • nedostatek spánku;
 • chronické přepracování.

Jednou z hlavních příčin nízkého krevního tlaku u těhotné ženy jsou změny, ke kterým dochází při hormonálním pozadí. Tělo se začne aktivně připravovat na nošení dětí a poté - na produkci mateřského mléka pro krmení.

Skupinu možného rizika doplňují také ženy, které před těhotenstvím zažily hypotenzi, ale symptomy byly ignorovány a léčba.

Některé matky od lékaře přesně neslyší, proč mají těhotné ženy pokles tlaku. Nepříjemné příznaky se objevují náhle, nejsou spojeny s nemocí nebo přepracováním. Proto musíte čelit neočekávanému mdlobu, ostré slabosti a obecnému zhoršení pohody.

V noci může tlak klesnout i během spánku. Je to proto, že vena cava je pod tlakem z celé hmotnosti plodu. Krevní oběh je narušen, dochází k udušení, srdeční sval trpí špatným přísunem krve a nedostatkem kyslíku.

Příznaky a příznaky hypotenze u těhotných žen

Lékaři varují budoucí matky před možným prudkým poklesem krevního tlaku. Proto musíte být velmi opatrní na své zdraví. Explicitní signály downgrade jsou:

 • vzhled pocitu „zvonění“ v uších;
 • tmavé skvrny „mouchy“ před očima;
 • potíže s dýcháním kvůli nedostatku kyslíku;
 • ostrá slabost a ztráta orientace v prostoru;
 • ospalost;
 • zvýšení rytmu srdeční frekvence;
 • bolest v časové nebo týlní oblasti.

Přerušení dodávek krve v první řadě negativně ovlivňuje všechny části mozku. To je jeden z faktorů, které vysvětlují, proč nebezpečně nízký krevní tlak během těhotenství. Paměť ženy oslabuje, její koncentrace a koncentrace jsou ztraceny, stává se nepozornou a rozptýlenou..

Problémy diagnostikované s autonomním nervovým systémem mohou situaci ještě zhoršit. Objeví se závratě, ruce a chodidla se zchladí, tělo hází teplem nebo studeným potem. Jakýkoli pokus o náhlé vstání z postele může vést ke ztrátě vědomí..

Hypotenze je také snadno určitelná jiným znamením - silná citlivost na počasí. I když nastávající matka před těhotenstvím nezažila závislost na změnách počasí, v období hormonálních změn se může tento příznak objevit. V závislosti na délce těhotenství je reakce vyjádřena různými způsoby: od mírné bolesti hlavy po nesnesitelnou migrénu a slabost.

Lékaři říkají, že nejčastěji se dívky s tendencí k nadváze musí vypořádat s hypotenzí. Štíhlá stavba je jedním z důvodů poklesu krevního tlaku během těhotenství..

Nebezpečné účinky nízkého tlaku

Nastávající matky by měly věnovat zvláštní pozornost jejich zdraví a pohodě. Jakékoli podezřelé signály těla musí být nahlášeny ošetřujícímu lékaři a jejich ignorování může vést k nebezpečným důsledkům pro matku i plod. Známky, které se projevují, závisí na tom, jak dlouho se vyskytují víceméně výrazněji.

 1. Já trimestr. První měsíce po početí jsou nejrizikovější a nejnebezpečnější. Je důležité znát nebezpečí nízkého krevního tlaku v průběhu těhotenství, jak dlouho předcházet nežádoucím účinkům. Pokud tlak začne klesat, toxikóza se zesílí. To zvyšuje riziko spontánního přerušení. Lékař může doporučit dodržovat klid v posteli, snížit aktivitu, zdržet se fyzické námahy. Terapie je upravena a komplex vitamínů.
 2. Při prudkém omdlení žena riskuje, že spadne na břicho, což je v její delikátní poloze extrémně nebezpečné. Pokud se necítíte dobře, je lepší neopustit dům, zůstat v poloze na zádech, pít horký čaj. Není zbytečné volat lékaře ke konzultaci.
 3. III trimestr. Velmi důležitá a rozhodující fáze, příprava na narození nové osoby. Nastávající matka bude nejen věnovat pozornost svému vlastnímu blahu, ale také sledovat, jak se dítě chová a vyvíjí. Při sníženém tlaku je možné zhoršení zdraví s následnou podvýživou plodu. Hypotenze v pozdních fázích komplikuje proces porodu a způsobuje krvácení.

Nejnebezpečnějšími důsledky nízkého krevního tlaku jsou mentální nebo nervové abnormality u nenarozeného dítěte. Všem nežádoucím důsledkům lze zabránit, pokud se včas poradíte s lékařem a přísně dodržujete předepsaná doporučení..

Způsoby, jak zvýšit krevní tlak

Pouze pozorující odborný lékař může správně říci, co dělat s nízkým krevním tlakem během těhotenství. Pokud indikátory jednou poklesly, a to bylo způsobeno stresem nebo emocionálním nadměrným nadbytkem, můžete je zvýšit na normální pomocí šálku horkého sladkého čaje. Je nežádoucí používat kávu pro tyto účely, i když si můžete dovolit šálek aromatického bezkofeinového nápoje.

Pro udržení stabilních a normálních ukazatelů krevního tlaku je nutné dodržovat režim spánku a odpočinku a střídat je s mírnou aktivitou. Nastávající matka by měla častěji chodit, dýchat čerstvý vzduch, přijímat pozitivní emoce. Takže se můžete zbavit nespavosti a pocitu nedostatku vzduchu.

Nápoje a zdravé jídlo

Těhotná žena by se měla ve své stravě starat o správnou výživu, včetně každodenní zeleniny, čerstvého ovoce a dalších zdravých produktů (ryby, tvaroh, játra, vejce, zelenina). Strava nemusí zahrnovat sycené nápoje, kořeněná jídla.

Při absenci kontraindikací může lékař dovolit a dokonce doporučit nastávající matce, aby šla plavat v bazénu. Světelná cvičení ve vodě pomohou stabilizovat tlak, posílit krevní cévy, udržet je v dobré kondici..

Aby nedošlo k vyvolání změn krevního tlaku, musíte ráno po probuzení pomalu stoupat. Při časté hypotenzi se doporučuje používat ke spánku vysoký polštář střední tvrdosti..

Jako lehké přípravky s terapeutickým účinkem si můžete připravit čaj z máty nebo oregana, chmele nebo meduňky.

Užitečné odvarky šípků s medem a citronem, infuze malin nebo listů rybízu. Takové nápoje jsou zdrojem celého komplexu vitamínů, minerálů, živin.

Pouze stálé monitorování a sebepozorování zabrání nežádoucím jevům vyvolaným nízkým tlakem. Včasná zjištěná hypotenze a přijetí opatření pro její léčbu jsou klíčem k snadnému porodu a narození zdravého dítěte.

Jak zvýšit doma nízký diastolický tlak během těhotenství pomocí alternativních metod, tablet nebo výživy

Krevní tlak od okamžiku, kdy je žena zaregistrována, bude sledovat gynekolog. Hypotenze je snadno léčitelná, pokud jsou nezbytná opatření přijata včas.

Nízký krevní tlak: jak vychovat těhotné ženy bez ohrožení dítěte

Krevní tlak (označovaný jako krevní tlak) během těhotenství je poměrně nestabilní hodnota, která se liší od různých vnějších a vnitřních faktorů. Tělo ženy necítí malé změny v ukazatelích, ale když tlak prudce poklesne, může to být signálem narušení fungování jakéhokoli orgánového systému.

Jaký krevní tlak je považován za nízký během těhotenství

S nástupem těhotenství by měla být žena registrována až 12 týdnů. Od této chvíle gynekolog zaznamená při každém jmenování krevní tlak. Ukazatele BP závisí hlavně na výživě, dědičných faktorech a životním stylu.

Pro měření pomocí těchto dvou indikátorů:

 • systolický nebo horní - určuje kontrakci srdce;
 • diastolický nebo nižší - charakterizuje tlak v tepnách ve fázi relaxace srdečního svalu.

U těhotných žen by měl být tonometr v rozmezí 90/60 -140/90 mm Hg. Pokud krevní tlak klesne pod 90/60, znamená to arteriální hypotenzi a v jednom případě musí žena prostě odpočívat a normalizovat svůj jídelníček av jiném případě může být vyžadována léčba.

Proč se může snížit diastolický tlak

Nízký nízký krevní tlak u těhotné ženy hlavně naznačuje, že v těle dochází k hormonální změně. Snížení krevního tlaku však často ovlivňují různé faktory a vývoj určitých nemocí. Proto by každá nastávající matka měla znát příčiny hypotenze.

1 trimestr

Nejčastěji dochází v prvním trimestru k trvalému poklesu krevního tlaku (hypotenze). Mírná odchylka od normy se nepovažuje za patologii a je vysvětlena změnou hormonálního pozadí.

Mohou však existovat i jiné důvody:

 • dehydratace;
 • špatná výživa;
 • stres
 • po probuzení prudký vzestup z postele;
 • hubenost;
 • alergie na jídlo;
 • těžká toxikóza.

Kromě toho může být arteriální hypotenze dědičným faktorem a může být přenášena z matky na dceru.

2 trimestru

V této fázi těhotenství se mohou hodnoty tonometru ze stejných důvodů snížit. Nízký krevní tlak může být také způsoben syndromem nižších genitálních žil. U ženy, která často tráví čas ležící na zádech, je děloha stlačená. To narušuje příval krve do srdce. Těhotná žena v takových okamžicích pociťuje silnou slabost, může se jí točit hlava a může se objevit nevolnost. V takových situacích musíte změnit polohu těla a ležet na vaší straně (nejlépe nalevo).

3 trimestru

Krevní tlak během třetího trimestru je ovlivněn velikostí dělohy a rostoucího plodu. Důvody mohou také zahrnovat:

 • sedavý životní styl;
 • časté stresy;
 • přepracování;
 • být v dusném vozidle nebo místnosti.

V každém případě by měl jakýkoli výkyv krevního tlaku sledovat ošetřující lékař. Komplikacím se lze včas vyhnout pouze pod dohledem odborníků.

Může být nízký krevní tlak známkou těhotenství

Snažíte se otěhotnět každá žena věnuje pozornost všem změnám, které tělo živí.

Často po okamžiku početí se mohou objevit silné slabosti, závratě a mdloby. Nejedná se však vždy o příznaky nízkého krevního tlaku. Faktem je, že se zvýšením hormonu progesteron, stěny cév oslabují, což vede k tomuto stavu.

Jak zvýšit krevní tlak

Léky by se měly užívat pouze na radu lékaře. Těhotenství není případ, kdy se můžete řídit radou přítele nebo kolegyně. Gynekologové předepisují léky hlavně na rostlinné bázi, aby nevyvolávali patologické abnormality ve vývoji.

Odborníci nejčastěji doporučují:

 1. Extrakt z Eleutherococcus. Tinktura zlepšuje fungování imunitního systému, normalizuje krevní tlak a zlepšuje celkový stav.
 2. Zamaniha. Léčivá tinktura je účinná při hypotenzi. Zlepšuje spánek, zmírňuje únavu.
 3. Pantocrine. Stimulační lék, který má dobrý vliv na fungování nervového systému a cévního tónu. Lék lze zakoupit ve formě tablet, tinktur nebo injekcí.
 4. Tinktura rádia růžová. Zlepšuje průtok krve do mozkových cév, čímž zvyšuje krevní tlak.

Ženy mohou navíc vypít několik šálků zrnkové kávy. Přírodní nápoj zlepšuje cévní tonus a normalizuje krevní tlak.

Lidové recepty

Většina těhotných žen odmítá brát drogy ze strachu z poškození dítěte. V tomto případě se můžete uchýlit k tradiční medicíně. Přírodní léčivé přípravky nejsou návykové a nemají žádné vedlejší účinky..

Zvažte několik účinných nástrojů:

 1. Zelený čaj. Obsahuje kofein, takže se tento nápoj doporučuje všem těhotným ženám s hypotenzí..
 2. Vývar z Kalina s cibulovou kůrou. Všechny ingredience je třeba vařit v 500 ml vody po dobu 10 minut, pak nechat vyluhovat půl dne. Před jídlem napijte a napijte půl šálku.
 3. Jablečný ocet. Z tohoto produktu se vyrábějí obklady. Za tímto účelem se 1 lžíce míchá v 500 ml vody. ocet, namočený v roztoku kousků tkáně a aplikovaný na paty po dobu 15-20 minut.

Cvičení a dechová cvičení

Oslabené stěny krevních cév vedou ke snížení krevního tlaku. Abyste je uvedli do normálu, musíte pravidelně provádět jednoduchá cvičení.

Děláme všechno v náchylné poloze:

 1. Ohněte nohy na kolena a zvedněte. Pomalu pedál imaginární pedály. Cvičení je každému známo jako „kolo“.
 2. Nohy dolů. V rukou činky 1 kg. Zvedne je nahoru, drží je nad hlavou na natažených pažích po dobu 3-4 sekund a sklopí je rovnoběžně s tělem.
 3. Provádíme „nůžky“. Zvedněte končetiny nad podlahu a křížte se mezi sebou.

Denní trénink nejen odstraní arteriální hypotenzi, ale také zlepší náladu a celkový stav..

Chcete-li normalizovat tlak, musíte také být schopni správně dýchat:

 1. Zhluboka se nadechneme do hrudníku (žaludek by se neměl hýbat). Vydechněte maximální kompresi v hrudníku.
 2. Pomalu se nadechněte nosem (horní dech) a vydechněte ústy, zatímco rty je třeba přetvořit do zkumavky.
 3. Nohy od sebe mají šířku ramen, paže sklopené podél trupu. Zakulacujte záda a nakloňte hlavu dolů. Zhluboka se nadechneme. Vstáváme a ve vzpřímené poloze tělo vydechuje pomalu.

Podobné události je třeba provést v komplexu. Každé cvičení stačí na 5-7krát. Pamatujte, nepracujte.

Výživa

V některých případech může být hypotenze odstraněna správnou výživou. Existuje řada produktů, které mohou mírně zvýšit tlak..

Tyto zahrnují:

 • mastná ryba;
 • máslo;
 • maso;
 • celer;
 • vlašské ořechy;
 • šťáva z citrusových plodů;
 • lesní jahody;
 • mléčné produkty;
 • obilné cereálie;
 • jodizovaná sůl;
 • černá čokoláda.

Každé těhotné tělo bude potřebovat vlastní produkt, který pomůže zlepšit stav. Lékaři nejčastěji doporučují zahrnout do stravy více bílkovin. Jak víte, protein je stavební materiál, proto bude mít pozitivní vliv na krevní cévy.

Nejlepší je jíst malá jídla několikrát denně. Strava ženy by měla být co nejrůznější. Je dobré, když každé jídlo bude zahrnovat nejen bílkoviny nebo kaši, ale také zeleninu, čerstvé bobule nebo vitamínový kompot.

Množství vody

S nástupem těhotenství si každá nastávající matka všimne, jak žízeň zesiluje. A to není žádná náhoda. Po početí tělo začne pracovat ve zvýšeném režimu a všechny procesy (metabolické a biochemické) se vyskytují díky tekutině.

Čistá pitná voda může poskytnout nejen energii a sílu, ale také normalizovat tlak. Čím více je opilý, tím větší je krevní oběh. Těhotná žena by měla pít 1,5 až 2 litry tekutiny denně. Překročení doporučeného množství může vést k otoku.

Doporučení a tipy

Dodržování jednoduchých pravidel vám pomůže udržet normální krevní tlak. Podívejme se na ně podrobněji:

 • dostatek spánku - to znamená, spát alespoň 9 hodin v noci;
 • jíst správně a plně;
 • vzít komplex předepsaných vitamínů;
 • procházka na čerstvém vzduchu dvakrát denně;
 • dělat gymnastiku nebo jít do bazénu.

Stejně důležité je, aby se při zhoršení zdraví neléčely, ale včas vyhledaly pomoc svého lékaře..

Nízký krevní tlak není věta, neměli byste však tento stav ignorovat a podceňovat. Plánovaná návštěva u lékaře a dodržování všech jeho doporučení pomůže snadno vydržet a porodit zdravé dítě.

Články O Neplodnosti