Hlavní Testy

Věnována nachlazení těhotným (užitečný článek)

Těhotné nachlazení by mělo být léčeno velmi opatrně, aby nedošlo k poškození dítěte!

V ideálním případě by budoucí maminka měla být lepší, kdyby se vůbec nezdravila, ale málokdy se někomu podaří vyhnout se nachlazení a chřipce během chladného období. I když jsou kontakty s okolním světem minimalizovány, může do domu přivést viry lepkavý člen rodiny.

Navíc! Někdy na nás útočí zevnitř bez vnější infekce, protože se usazují v genetickém aparátu buněk a čekají na příznivý okamžik, aby se prohlásili. Jedním z těchto stavů je těhotenství..

Ochranný systém ženského těla je z fyziologických důvodů ve stavu nucené inhibice - imunosuprese. To je záruka, že mechanismus ochrany vnitřního prostředí před vším cizím nebude fungovat proti rodícímu se životu. Plná kompatibilita tkání je možná pouze mezi dvěma klony nebo stejnými dvojčaty, ale ne mezi budoucí matkou a jejím dítětem!

Stejná imunosuprese, která inhibuje rejekční reakce a pomáhá udržovat těhotenství, však činí ženu extrémně citlivou na sezónní infekce. Pokud některou z nich vyzvednete, chovejte se rozumně, aby nedošlo k poškození dítěte!

PREGNANCY: LÉČBA CHLADU

Během těhotenství by neměla být užívána chemie (a převážná většina léků z lékárny je proti virům bezmocná), ale musíte být o rostlinné medicíně opatrní: byliny jsou někdy silnější než léky!

Na základě tohoto zákazu drogy obsahující alkohol (i v malém množství je škodlivý pro plod!), Zejména tinktury imunostimulancií - lékořice, echinacea, citronová tráva, zamanchi, leuzea, ženšen, rhodiola rosea... Zvyšují zátěž tvrdě pracujících srdce budoucí matky a cévní systém dítěte.

Jeho malé srdce bije v zuřivém rytmu a vydělalo více než 200 tepů za minutu. Zrychlit toto tempo znamená opotřebení formujícího se srdečního svalu a položení základů pro srdeční onemocnění.

Tip: Použijte imunostimulační látku, která nemá nežádoucí účinky. Tento křen se již dlouho používá při nachlazení v tradičním lékařství. Nastrouhejte kořen na jemném struhadle, smíchejte se stejným množstvím cukru, nechte ho na teplém místě po dobu 12 hodin, přelijte a vezměte 1 polévkovou lžíci. každou hodinu při akutním nachlazení.

PREGNANCY A Rýma

Přípravky, jako je galazolin a naftyin, používejte pouze na vrcholu běžného nachlazení, přísně dodržujte dávkování (1–2 kapky, nikoli čtvrtinu lahve najednou!) A četnost, která závisí na typu účinné látky. Některé léky se používají 1-2krát denně, jiné 4-5krát: pečlivě si přečtěte pokyny!

Čím méně budete tyto kapky používat, tím lépe. Proč?

1. Vasokonstrikční účinek se také může rozšířit do tepen placenty, což narušuje přísun krve plodu, pokud kapáte lék příliš často, na dlouhou dobu nebo hodně. Část je absorbována sliznicí nosohltanu a druhá se odteká do jícnu a vstupuje do krevního oběhu z trávicí soustavy..

2. Takové kapky mají nepříjemnou vlastnost, že způsobují křeče nejen předních, ale také únosových cév, což zvyšuje otok nosní sliznice. Akce se začíná objevovat od 3. 5. Dne nemoci a vytváří závislost na drogě. Vštípili to a bylo snazší dýchat, ale po hodině se nos ještě zesílil a vy jste znovu sáhli po kapkách - není to bez důvodu, že jim moderní lékaři říkají nazální drogy!

U těhotných žen taková závislost vzniká snadněji než u všech ostatních: hormonální pozadí je takové, že nosní kongesce je někdy pociťována během všech 9 měsíců a po porodu magické zmizení projevů vazomotorické rinitidy. To je další důvod k opatrnosti s vazokonstrikčními kapkami - výhoda moderní vědy a tradiční medicíny zná mnoho jiných léků na nachlazení!

Tip: Vypláchněte nos ze stříkačky slabým solným roztokem (ve sklenici vody - stolní sůl na špičce nože) a kapejte do nosu na základě mořské vody (Aquamaris, Salin).

VITAMINY PRO PREGNANTNÍ CHLAD

Potřeba těchto matek u budoucích matek je již vysoká a během nemoci se zvyšuje. Musím je vzít navíc?

Vše záleží na délce těhotenství a vlastnostech nemoci: poraďte se s lékařem! Bez jeho svolení nezvyšujte dávku vitamínů v lékárně. Možná lékař doporučí podporu těla pomocí kyseliny askorbové, která je silně konzumována při infekcích, nebo pomocí askorutinu (posiluje stěny krevních cév a snižuje riziko krvácení chřipkou).

Hlavní věcí je pozorovat jemnou linii: vyplnit nedostatek životně důležitých látek způsobených touto nemocí, ale ne vytvářet hypervitaminózu. Nadbytek vitaminu A v časných stadiích těhotenství vede k malformacím a nadbytek vitamínů C a D v posledních měsících je plný stárnutí placenty.

Tip: opřete se o čerstvé ovoce a zeleninu a vypijte z nich vymačkané šťávy (kromě mrkve). Tělo vstřebá z nich vitaminy, které potřebuje, bez přebytku.

PREGNANCY-COLD-MED

S jejich pomocí obvykle utíkáme z respiračních infekcí. Ale je lepší ji nepoužívat v druhé polovině těhotenství: alergie se může již vytvořit u nenarozeného dítěte a cukrovka těhotné matky u těhotných žen.

VYTÁPĚNÍ V PREGNANCII

Mnoho z nich ve vaší pozici je kontraindikováno. Můžete být zvyklí na studenou koupel se solí a bylinkami. Během těhotenství budete na ni muset zapomenout! Stoupající nohy jsou také nežádoucí: existuje skutečné nebezpečí, že se stimuluje stimulace dělohy, způsobí potrat nebo předčasný porod..

Ale i když se nic takového nestane, je špatné, že krev proudí do žil nohou (natáhne je a způsobí otok) a zároveň bude odtékat z placenty: během procedury bude dítě trpět nedostatkem výživy a kyslíku.

Tip: Můžete si vztyčit ruce pod tekoucí vodou horkou vodou pro budoucí matku - to je vynikající prostředek pro běžné nachlazení a bolest v krku! Suché teplo také nepřinese škodu. Pocit, že se začínáš slupovat, ovíjet si krk teplým šátkem, oblékat si vlněné ponožky (do nich můžete nalít trochu hořčičného prášku nebo vystřihnout vložky z hořčičných omítek), teplé pyžamo a jít spát: je možné, že ráno zima zmizí beze stopy.

PREGNANCY: LÉČBA POKOJOVÉ HOMEOPATIE

Na rozdíl od tradičních drog není homeopatie těhotných žen škodlivá.

Pokud se necítíte dobře, rozpusťte 5 zrn homeopatického (!) Antigrippinu v ústech každých 15–30 minut, nebo užijte tabletu chřipky se stejným účinkem každých 15 minut po dobu 2 hodin. Chcete-li efekt upevnit, pokračujte stejně po dobu nejméně dalších 5 dnů, užívejte antigrippin každé 2 hodiny a chřipkový gel - 3-5krát denně.

KONTAKTUJTE SVÉHO LÉKAŘE, POKUD:

 • Nelíbil se s malátností za 2-3 dny.
 • Teplota je nad 38 stupňů, zejména pokud je doprovázena silnou intoxikací - pocit slabosti, slabosti, bolesti hlavy, zvracení.
 • V krku se objevily nálety, na „mandlích“ dopravní zácpy.
 • Hlen z nosu nebo sputa se změnil na žlutozelenou a v nich se objevila krev.
 • V čele a očích byla silná bolest hlavy, zhoršená ohýbáním.
 • Dotyčný těžký kašel, sípání, potíže s dýcháním.

Tip: Je lepší pozvat lékaře ráno, když jsou bolestivé příznaky výraznější a pro lékaře je snazší diagnostikovat a zvolit správnou léčbu.

PREGNANCY: STRONG INFLUENZA

OPATŘENÍ

Je pro matku těžké dýchat - a dítěti se dodává méně kyslíku. Navíc s hojným hlenem vylučovaným z nosu ztrácí vaše tělo až 2,5 litru tekutiny. Pijte více - je třeba vyrovnat ztráty!

 • Umístěte další polštář pod hlavu: sníží otok a zánět sliznice a také usnadní dýchání.
 • Masírujte body na vnější základně nosních dír špičkami ukazováček - nosní kongesce se okamžitě sníží.
 • Několikrát denně naneste na nosní můstek, whisky a na místa, kde se cítíte nepohodlí, malý balzam Zvezdochka.
 • Z rýmy a zánět vedlejších nosních dutin pomáhá horká infuze banánů, divokých jahodových listů a třezalky tečkované: 2 polévkové lžíce. polévkové lžíce jakékoli byliny nalít sklenici vroucí vody, nechat 30 minut, napětí a vypít půl sklenky 2-3 krát denně.
 • Dobře čistí nosní dutinu, usnadňuje dýchání, kapky sodové třísloviny: uvařte čajovou lžičku čaje se sklenicí vroucí vody, nechte 15 minut vařit při nízkém žáru, přelijte přes sýr a přidejte čajovou lžičku jedlé sody. Pipetujte 1-2 pipety 2-3krát denně do každé nosní dírky, pak si nezapomeňte vyfouknout nos.
 • Fytoterapeuti doporučují nalít 6-8 kapek čerstvých džusů (mrkev a jablko) nebo bylinných infuzí do každé nosní dírky 3-4 krát denně. Ten lze použít ve formě inhalací - 3 - 4 denní procedury po dobu 5 minut:
 • 1. Smíchejte třezalku tečkovanou, mladou vrbovou a dubovou kůru, lipové květy a lístky máty (1: 1: 2: 2: 2). Nalijte 2 lžíce. sbírání sklenicí vroucí vody. Před použitím nechte působit 3 hodiny v termosku, přefiltrujte a přidejte 3-5 kapek jedle.
 • 2. Vezměte rovnoměrně řebříček a oregano trávu, listy šalvěje, trikolóru fialového kořene a kůru Kalina. Nalijte 2 lžíce. sbírat sklenici studené vody, nechat hodinu stát, přivést k varu, nechat ji 5-7 minut vařit, vychladnout a napnout.
 • 3. Udělejte sbírku stejných částí pupenů borovice, květů lesního slézu, listů podbělů, vrby a vrby oregano. Připravte infuzi jako v bodě 2.

PREGNANCY: TEPLOTA

ZPRACOVÁNÍ TEPLOTY POČAS PREGNANCY

 • Pokud teplota prudce stoupne, ale stále máte pocit chladu a nemůžete se vůbec zahřát, vaše ruce a nohy jsou ledové, přikryjte se přikrývkou, vypijte několik sklenic horkého zpoceného čaje a položte si ji na dlaně a chodidla topné podložky. To pomůže rozšířit zúžené cévy kůže, což způsobí nával krve a tím zvýší přenos tepla. Když se zahřejete, začněte snižovat teplo tradičními prostředky babičky: otřete tělo vodkou nebo napůl zředěnou vodou 3% octem (svlékněte se po celou dobu zákroku a nespěchejte, abyste se okamžitě zabalili).
 • Pokud máte horečku, vařte bylinný čaj: 2 lžíce. suché nebo malinové bobule extrahované z marmelády. 4-listový podběl, 3-jitrocel, 2-majoránka. Další recept: 1 lžička. jemně nasekanou bílou vrbovou kůru, zalijeme 1 šálek vroucí vody, vychladíme. Pijte 4krát denně po dobu 1 polévkové lžíce.
 • Připravte si předem jehličnatý koktejl. Rozemelte 100 g mladých výhonků jedlí nebo borovicových pupenů a 50 g malinových kořenů. Přeložte do skleněné nádoby a nalijte 100 g cukru. Doplňte 1 polévkovou lžíci. vroucí vodou, trvat na tom, a pak zahřívat dalších 6-8 hodin ve vodní lázni. Nechte 2 dny stát a vypusťte výslednou jasnou malinovou šťávu. Skladujte na chladném tmavém místě a vezměte 1 polévkovou lžíci. 4-5krát před jídlem.

PREGNANCY: SICK THROAT

ZPRACOVÁNÍ V KROKU POČAS PREGNANCY

 • Vezměte 1 čajovou lžičku lékárenského sirupu, 2 lžíce. šťáva z červené řepy a kefír. Do této směsi vtlačte ½ citronové šťávy. Tento nápoj je prospěšný při chronické faryngitidě a angíně..
 • Na noc vypijte šalvějový mléčný vývar (již ležel v posteli). 1 polévková lžíce suchá tráva nalijte sklenici mléka, přiveďte k varu, nechte 10 minut mírně zahřát na mírném ohni, poté zatěžte a znovu vařte.
 • Budoucí matky by neměly používat lízátka a lékárnické pilulky na bolest v krku. Nahraďte je tradičními prostředky: držte v ústech čajovou lžičku oleje z rakytníku nebo vitaonu, kousek listu aloe řezu přes.
 • Připravte si antivirový oplach: bříza, eukalyptus a šalvěj (1: 2: 3). 1 polévková lžíce smíchat směs se sklenicí vroucí vody, trvat na teplém místě pod víkem po dobu 15-20 minut, napětí.
 • Každé 2 hodiny kloktat teplou převařenou vodou s cibulkou nebo šťávou z červené řepy (1: 1) nebo horkou infuzi jedné z bylin - třezalka tečkovaná, šalvěj, heřmánek, měsíček, eukalyptus. Nalijte 1 polévková lžíce. suroviny se sklenicí vroucí vody, trvejte na tom, 15-20 minut, napětí. Podle stejného receptu, při stejném složení, si můžete připravit opláchnutí z bylinných přípravků, pouze je musíte naléhat déle - 1 - 2 hodiny: Č. 1 - listy brusinky, perforované třezalky tečkované, maliny, malé lipy a popel; Č. 2 - nesmrtelné květy, malinové listy a pole přeslička tráva.

PREGNANCY: HLAS HLASENÝ

POSTUPY PRO ZPRACOVÁNÍ PRÁVNÍHO HROZNICE

Nesnažte se mluvit ani šeptem - může to být ještě nebezpečnější. Než hlasitá řeč. Při šeptání hrtanu se hlasité šňůry napínají, jako když křičí. Můžete úplně ztratit hlas!

Každých 30 minut vdechujte vonnou páru. Nalijte bylinkovou vodu do sklenice vroucí vody a nechte ji ponořit jednu hodinu pod víkem. Složení infuzí:

 • 1/2 lžičky listů bažinového rozmarýnu, 1 lžička listů velkého jitrocelu a 2 lžičky listy podbělky;
 • 3 lžičky. pupeny borovice nebo tráva z květů levandule a heřmánku;
 • 2 lžičky tříbarevné fialové byliny a 1,5 lžičky tráva řady tripartitů;
 • 1 lžička. listy podbělů. Mullein žezlo květiny a květy bezinky.

Kloktat! Každopádně ani kapka se nedostane do hrtanu - během zákroku ji epiglottis pevně zakrývá. A zvuky oplachování mohou poškodit.

PREGNANCY: Kašel (SUCHÉ NEBO MOKRÉ)

OŠETŘENÍ PREGNANCY

Na začátku nemoci, kdy je kašel suchý, vypijte a nadechněte pár infuzí a odvarů heřmánku, jitrocele, šalvěje a třílisté, lipové barvy. Změkčují hrtan a průdušky, zklidňují podrážděnou sliznici dýchacích cest a mají protizánětlivé účinky..

Po 2-3 dnech, poté, co kašel zvlhne a sputum začne přecházet, jděte k odvarům bylin se sušícím, svíravým a vykašláváním - had horský, list brusinky a eukalyptu, rozmarýnová tráva, řebříček a posloupnost.

S dlouhým kašlem, který vás do konce týdne "pustil". Musíte být vyšetřen lékařem, abyste vyloučili zápal plic..

Jak zacházet s rýmou během těhotenství

Rýma během těhotenství je jedním z významných problémů. Při konstantním nazálním přetížení nebo hlenu z nosu může dojít k narušení celkového postavení těhotné ženy. Navíc nenarozené dítě trpí. Jak mohou těhotné ženy léčit rýmu??

Příčiny a projevy

Rýma (rýma) je zánětlivý proces v oblasti nosní sliznice. Projevuje se otokem a otokem sliznice, svěděním, kýcháním, sekrecí hojného průhledného a tekutého hlenu z nosu a následným zahuštěním sekrece a tvorbou krustů..

Během těhotenství se z důvodu charakteristik hormonálního metabolismu může výtok z nosu projevit závažněji a závažněji. U těhotných žen může být rýma způsobena:

 • viry (chřipka, SARS)
 • mikrobiální infekce (stafylokok, streptokok atd.)
 • expozice alergenům (pyl, vlna, jídlo atd.)

Hlavním nebezpečím rýmy během těhotenství je otok sliznic, který narušuje normální nazální dýchání. Současně, hojný výboj vede k podráždění kůže nosu a obličeje v důsledku tření se šátky. Při silném nachlazení, chuti k jídlu a spánku může být narušena žena, která je podrážděná a oslabená.

Trpí však nejen ona, ale i plod. V případě narušení nazálního dýchání se vytvoří stav hypoxie, a to i u plodu, což je pro něj velmi škodlivé. Nelze proto ignorovat rýmu během těhotenství. Dnes existuje spousta lidových, nedrogových a léčivých způsobů, jak bojovat proti těhotnému nosu.

Principy léčby nádchy u těhotných žen

Léčba nachlazení by měla být aktivní, komplexní a co nejbezpečnější. Základem léčby je:

 • očištění nosní dutiny hlenu, bakterií nebo virů, krusty
 • užívání drog k zvlhčení, změkčení a snížení podráždění nosu
 • přípravky pro zmírnění nosního dýchání
 • činidla pro kontrolu patogenů
 • léky stimulující obranyschopnost těla.

V případě alergické rýmy je také důležité chránit sliznice před vystavením alergenům a používat specifickou terapii zaměřenou na snížení aktivity a odstranění alergických reakcí.

Nosní čištění

Základem léčby nachlazení je očištění nosní dutiny, protože všechna další léčebná opatření (kapky, spreje, byliny) budou účinné pouze při odstraňování hlenu. Tento postup navíc pomáhá urychlit zotavení, snížit riziko komplikací, zmírnit otoky a zabránit mikrobiální infekci. Užitečné bude pravidelné vyfukování nosu, každá nosní dírka zvlášť, uzavření druhého (přitlačení na nosní přepážku). To je nutné, aby během foukání do ušních kanálů nevnikl žádný hlen - to je plné zánětu středního ucha. Pamatujte, že během těhotenství by měl být foukání nosu bez stresu, aby nedošlo ke zvýšení nitrobřišního tlaku.

Nosní dutinu můžete vyčistit promytím fyziologickým roztokem. Tyto zahrnují:

 • aqualor spreje (jsou s heřmánkem, silným paprskem, fyziologickou sprchou),
 • spreje a kapky akvamarisu (mořská voda)
 • solné roztoky (solný roztok, marimer atd.)
 • fyziologické roztoky v lahvičkách
 • komplexy pro mytí nosu (delfín)

Tyto léky jsou během těhotenství naprosto bezpečné, nemají žádné kontraindikace a nejsou alergické. Podle potřeby se používají bez omezení frekvence. Roztoky se solí, mořskou vodou mechanicky čistí dutinu hlenu a virů, mikroby, zvlhčují sliznice a zmírňují otoky. Léky se vštípí do nosu nebo použijí k mytí proud podle pokynů.

Přípustné je opláchnutí nosu odvarem bylin - heřmánku nebo šalvěje. Mají čistící, protizánětlivý účinek a zvlhčují sliznice..

Snížení přetížení nosu

Při těžké nosní kongesci a otoku se jako zvláštní potřeba používají vazokonstrikční kapky. Při kontaktu se sliznicemi zmírňují otoky a normalizují dýchání nosem. Léky se používají pouze na nosní sliznici zbavenou hlenu a krust. Během těhotenství se používají velmi opatrně, působí lokálně, ale jsou částečně absorbovány do krve.

Až 14 týdnů těhotenství, pokud je to možné, by se mělo jejich použití zlikvidovat. Po těchto podmínkách se nepoužívají déle než 3-4 dny v řadě, protože při delším používání jsou návykové. Používají se pouze dětské lékové formy se sníženými dávkami.

Používá se xylometazolin nebo jeho analogy. Přednostně s dlouhým účinkem - otrivin, nasol, xymelin, ve formě kapek nebo spreje. Doporučuje se používat pouze s velmi špatným nachlazením, v noci nebo před jídlem.

Změkčení sliznice, stimulace imunity v nose

Aby se zabránilo vysychání sliznic a zmírnění pocitu sucha a podráždění, ke snížení otoku a přetížení se používají olejové kapky. Patří sem pinosol. Kvůli obsahu máty peprné, borovice, řepky a jedle, kapky zmírňují otoky, změkčují a stimulují místní imunitní obranu. Tyto kapky jsou zakázány pro těhotné ženy s alergiemi na složky a alergickou povahou nachlazení.

Aby se stimulovala lokální imunita, ležela v nosních pasážích oxolinová mast, kapky fluferferonu, derinát. Působí na sliznice a stimulují tvorbu vlastních ochranných faktorů. Aplikujte v kterékoli fázi těhotenství, přísně podle pokynů, doba trvání recepce není omezena.

Nemedikační a tradiční medicína

S rýmou během těhotenství mohou pomoci místní tepelné ošetření. Těhotné ženy jsou zakázané banky, hořčičné omítky, nemohou stoupat na nohy. Jsou povoleny místní tepelné procedury - teplé vlněné ponožky na noc, zahřívání nosních dutin horkým vařeným vejcem, pytel písku nebo soli. Pomáhá zahřátí nosu „modrou“ lampou..

Vdechování páry, česneku nebo cibule může pomoci. Pro ně nakrájejte česnek a cibuli na konvici, nalijte vroucí vodu, nechte je mírně vychladnout a každou nosní dírku několik minut vdechujte. Heřmánek, šalvěj, čajový strom nebo éterické oleje z mentolu jsou pro takové inhalace užitečné. Provádějí se 10 minut 4krát denně..

Užitečná masáž nosu s éterickými oleji. Je třeba masírovat ukazováčkem body blízko křídel nosu, nosního můstku a chrámů. Tyto oleje můžete nahradit Dr. IOM.

Často se místo kapek nebo sprejů s nachlazením doporučují džusy různých rostlin. Během těhotenství musíte být s nimi opatrní. Mnohé z nich obsahují ovocné kyseliny, které mohou vést k vážnému podráždění sliznic a dokonce k popáleninám. Je dobré zředit takové šťávy dvakrát až třikrát solným roztokem nebo převařenou vodou. Nanesené jablko, mrkvová šťáva, aloe, Kalanchoe (u posledně jmenovaného musíte být obzvláště opatrní). Obvykle se doporučuje do každé nosní cesty vpravit 3-4 kapky až 3-4 krát denně.

Silný nápoj se studenou

Jedním z účinných ošetření nachlazení je vypít hodně tekutin. Pomáhá proti přetížení, vyrovnává ztráty tekutin, posiluje tělo a proplachuje toxiny. Je užitečné pít bylinné čaje, ovocné nápoje, mléko s medem, bylinky. Obzvláště užitečné jsou nápoje s vitamínem C - čaj s citronem, kompot s rybízem, šípkový vývar. Při silném nachlazení, infuze jitrocelu nebo divoké jahody, vrby vrby je užitečné podběh. Před použitím bylinných prostředků byste se měli poradit s lékařem.

Léčba alergické rýmy u těhotných žen

U alergií je hlavním problémem běžného nachlazení kontakt alergenů se sliznicí, jeho podráždění a zánět, otok a nazální kongesce. Při léčbě alergické rýmy, mytí nosu solným roztokem je užitečná mořská voda. Pro zmírnění otoku sliznice jsou indikována antihistaminika a antialergika. Dokáže je předepsat pouze lékař po konzultaci..

Často s takovým nosem se vibrocil používá ve spreji nebo gelu - má dvojitý účinek, zmírňuje otoky a kongesce, zánět. Používá se v kterékoli fázi těhotenství, dokud nevymizí akutní příznaky, po dobu 3-4 dnů.

Pro ochranu sliznice před kontaktem s alergeny u těhotných žen se používá nasaval, vytváří film, který nedovoluje alergenům dotýkat se sliznice. K eliminaci těžké alergické rýmy pod dohledem lékaře z druhého trimestru lze použít lokální kortikosteroidy - tafen, flixonázu.

Algoritmus pro léčbu rýmy u těhotných žen doma

Hlavní věc, kterou potřebujete pro rýmu těhotných žen, je navštívit lékaře a léčbu pod jeho kontrolou. Samoléčení je nebezpečné s komplikacemi. Při domácí léčbě:

 • zvlhčování, větrání, pokojová teplota 20-22 stupňů
 • spí na polštáři se zvednutou hlavou až 30 stupňů

S rýmou těhotných žen po působení hormonů:

 • výplach nosu solnými roztoky, spreje, odstranění hlenu
 • inhalace minerální vodou, solný roztok

U alergické rýmy:

 • výplach nosu solnými roztoky, spreje, odstranění hlenu
 • inhalace minerální vodou, solný roztok
 • nosní sprej
 • se silným otokem, přetížení - vibrace
 • od druhého trimestru hormonální lokální spreje přísně předepsané lékařem

Při silném nacpání nosu:

 • výplach nosu solnými roztoky, spreje, odstranění hlenu
 • inhalace minerální vodou, solný roztok
 • mazání sliznic v nose rakytníkem, olivovým olejem
 • aplikace pinosolu
 • aplikace balzamu s hvězdičkou na křídlech nosu nebo masáž s éterickými oleji, Dr. Mom
 • použití vazokonstriktorů ne více než 4 dny, ne více než dvakrát denně (od druhého trimestru těhotenství).

Proč se na začátku těhotenství objevila rýma

Nosní přetížení v prvních měsících těhotenství je běžným problémem kvůli restrukturalizaci ženského těla.

Kromě fyziologických změn pozorovaných u nastávajících matek považují lékaři za příčiny běžného nachlazení v raných stadiích těhotenství několik dalších faktorů:

 • infekce - infekce SARS je doprovázena kýcháním, bolestmi v krku, horečkou, celkovou slabostí;
 • suchá nosní sliznice - vyvolaná nedostatečnou vlhkostí v domě, pravidelným vystavením prachu a výfukových plynů;
 • exacerbace existujících chronických onemocnění - pokud před těhotenstvím žena trpěla neustálými relapsy sinusitidy, zánětu středního ucha, bronchitidy, pak se často objevují v raných stádiích těhotenství.

Pro trvalé uvolnění nastávající matky nosní kongesce je důležité odstranit příčiny nepříjemných symptomů. Alergické reakce a infekční patologie jsou léčeny omezením kontaktu s dráždivými a nemocnými lidmi. Lékařská léčba je v případě potřeby vybírána výhradně lékařem, aby nedošlo k poškození vyvíjejícího se plodu.

Je rýma nebezpečná v raných fázích

Hlavním nebezpečím přetrvávající rýmy během těhotenství lékaři zvažují riziko fetální hypoxie. Neustálé nucené dýchání ústy vede ke snížení množství kyslíku dodávaného do vnitřních orgánů a tkání, včetně formující placenty. Mnoho žen upřednostňuje nosit rýmu bez použití vazokonstriktorů. Lékaři se však domnívají, že je někdy lepší usnadnit dýchání nosními kapkami, než vystavit dítě riziku přetrvávající hypoxie..

Akutní respirační nebo bakteriální infekce také negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Až do 6 týdnů, dokud se nevytvoří plnohodnotná placentární bariéra, je pro patogenní mikroby snazší proniknout do plodu, což způsobuje malformace v jejím vývoji. Proto je u závažných ARVI, chřipky, sinusitidy a bronchitidy důležité zahájit léčbu včas.

Jak a jak zacházet s rýmou v raných fázích

V léčbě rýmy u těhotných žen existuje několik oblastí, včetně léků a alternativních metod. Za účelem rychlého vyléčení rýmy je důležité včas stanovit její příčinu a odstranit ji, dokud se příznaky nestanou chronickými..

Doporučené terapie:

 • prostředky pro čištění nosních cest hlenu - v raných stádiích situace je lepší používat lékárny isotonické sloučeniny, chlorid sodný nebo obyčejný domácí solný roztok;
 • léky, které rychle usnadňují dýchání - hlavně vazokonstrikční kapky a spreje. Je nežádoucí používat je až do druhého trimestru během těhotenství, protože zužují kapiláry v nosní dutině a dodávají dělohu. Při silném přetížení však můžete lék používat na bázi xylometazolinu nebo naftazolinu jednou denně;
 • zvlhčení sliznice - nezbytné pro změkčení tkání nosních cest, zabránění vzniku bolestivých krust. Jsou to oleje šípkové, rakytníku, eukalyptu, čajovníku. Před použitím by měl být proveden test citlivosti a olejové přípravky by měly být zlikvidovány, pokud se na ně objeví alergická reakce;
 • masáž akupunkturních bodů (v oblasti nasolabiálního trojúhelníku, nosního můstku, chrámů, na nohou) - k tomu použijte balzam Zvezdochka nebo masku Doctor Mom. Je nepřijatelné používat prostředky k mazání nosní sliznice a vnitřního příjmu;
 • inhalace - můžete provádět parní procedury nebo inhalovat léčivé přípravky pomocí rozprašovače. Kontraindikace při inhalaci páry se považuje za zvýšenou tělesnou teplotu;
 • léky zvyšující lokální imunitu - Derinat, Grippferon, Oxolinová mast;
 • alternativní léčebné metody - zahrnují vštípení různých kompozic (šťáva ze zeleniny, léčivé rostliny) do nosu, zahřívání dutin vařeným vejcem, pytle rýže nebo písku. Kontraindikace pro oteplování - horečka a podezření na bakteriální povahu infekce.


Pozor!
Při výběru metody ošetření je důležité se řídit bezpečnostními pravidly. Vedlejší účinky léků a recepty tradiční medicíny mohou negativně ovlivnit stav plodu a zdraví budoucí matky samotné. Terapie chronického nádchy by měla být prováděna pod dohledem odborníka.

Hormonální rýma

Tzv. Rinitida těhotných žen je nazální kongesce, ke které dochází v raných stádiích těhotenství. Taková rýma je vyvolána zvyšujícím se množstvím estrogenu produkovaného formující se placentou. Pod vlivem hormonů se mění fungování nervového a kardiovaskulárního systému. Kapiláry se rozšiřují, stávají se propustnějšími, což vede k hromadění přebytečné tekutiny v mezibuněčném prostoru ak rozvoji otoku nosní sliznice..

Léčba hormonální rýmy není plně rozvinutá. Obvykle příznaky restrukturalizace těla zmizí samy o sobě do konce druhého trimestru, ale mohou přetrvávat až do samého narození. Pro odstranění přetížení můžete použít tradiční léky nebo vazokonstrikční léky v dávce pro děti, nejlépe před spaním - Nazol, Vicks, Nazivin, Otrivin.

Chronický nádch

Trvalá rýma, která nedovoluje nastávající matce řádně dýchat a spát, může být výsledkem exacerbace existujícího chronického onemocnění. Růst v dutině nosohltanu polypů a adenoidů, zakřivení nosního septa, recidiva sinusitidy - všechny tyto faktory způsobují příznaky přetrvávajícího dlouhodobého přetížení.

Exacerbace bakteriální sinusitidy je léčena antibiotiky chráněné penicilinové třídy - Amoxicilin, Augmentin, Amoxiclav. Neovlivňují nepříznivě plod a rychle ničí patogenní flóru v nosohltanu. Potřeba léků určuje lékař.

Bez antibiotik je nemožné, pokud těhotná žena nemůže dýchat, mukopurulentní obsah se vylučuje z nosu a teplota se prudce zvyšuje. Aby se snížil systémový účinek léků na tělo, lékaři předepisují lokální léky - aerosoly Bioparox, Isofra, Polydex. Používají se na pozadí pravidelného mytí nosu Marimerem, Humerem, delfínem nebo normálním fyziologickým roztokem..

Teplota a rýma

Zvýšení teploty teploměru nad 37-38 ° C naznačuje virovou infekci organismu. Dalšími příznaky akutních respiračních virových infekcí jsou kromě běžného nachlazení suchý kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, pocení, slabost a únava..

Aby se urychlila evakuace viru z těla, je nutné mýt nos denně pomocí následujících prostředků:

 • domácí solný roztok (1 lžička soli na 500 ml vody);
 • Furacilin - kompozice se připravuje vařením léčiva ve vodě v množství 1 tableta na 100 ml kapaliny;
 • odvarky heřmánku, šalvěje, eukalyptových listů;
 • opláchnutí lékárenským systémem Dolphin.


Pozorování
Souběžně s péčí o nosní dutinu je důležité zbavit těhotnou ženu hromadění toxinů dodržováním režimu pití. Den musíte vypít nejméně 2 litry vývaru šípků, ovocných nápojů a ovocných nápojů z bobulí, čisté vody, čaje s mlékem, medem, malinami.

Rýma a bolest v krku

Je-li zaznamenán bolest v krku spolu s nazální kongescí, je důležité provést antiseptické ošetření celé nazofaryngeální dutiny..

Způsoby, jak léčit rýmu a bolest v mandlích:

 • kloktání s odvarem heřmánku, máty, měsíčku a jiných protizánětlivých bylin;
 • mytí mandlí roztokem furacilinu zředěného vodou směsí soli a jedlé sody;
 • ošetření hrtanu Miramistinem, chlorofyliptem, chlorhexidinem;
 • výplach nosu isotonickými roztoky, odvar bylin;
 • masážní chrámy, body na nosní části nosu a mezi obočím pomocí hvězdičky, jedle, masti Dr. Mom.


Názor odborníka
Borovikova Olga
Při prudkém zvýšení teploty, nemožnosti plně polykat jídlo a vodu v důsledku těžkého bolestí v krku, je důležité konzultovat lékaře. Tyto příznaky mohou naznačovat připojení bakteriální infekce, která vyžaduje použití antibiotik dostupných k léčbě těhotných žen..

Nosní přetížení

Při konstantním nazálním přetížení, kromě mytí fyziologickým roztokem, poskytuje inhalace (pára a rozprašovač) dobrý účinek. Hlavní látkou používanou při těchto postupech je sůl a přípravky na jejím základě (fyziologický roztok, Humer, Salin, Aqualor). Do teplé vody se přidávají odplyňování páry, odvar z léčivých protizánětlivých bylin, éterické oleje - rakytník, čajový strom, máta peprná, broskev, eukalyptus, jedle.

Přípravky pro použití v rozprašovači pro zmírnění přetížení:

 • imunostimulační sloučeniny - Derinat, Interferon;
 • antiseptika - Miramistin, Chlorhexidin, Furacilin;
 • bylinné tinktury lékárnické výroby - Rotokan, Calendula, Propolis;
 • mucolytika (s hustým a viskózním nosním hlenem, který musí být naředěn) - Lazolvan, Ambrobene v kapkách.

Těžké přetížení způsobené závislostí na vazokonstriktorech je léčeno hormonálními drogami. Toto je Nasobek, Flixonáza, Bekonáza.

Pijte více tekutin

Rýma a kašel

Konstantní nosní kongesce vede k nucenému dýchání ústy. To vyvolává vysušení sliznice krku a v důsledku toho i vzhled dráždivého kašle. Dýchání v ústech otevírá další cesty pro pronikání patogenních mikrobů do těla, a proto může být kašel produktivní. Jako známka bronchitidy se uvolňuje velké množství viskózního sputa.

Chcete-li se zbavit posedlého kašle v raných stádiích situace, můžete užívat drogy:

Pro zlepšení účinku, pro zúžení nejen hlenu v průduškách, ale také v nose, jsou účinné inhalace na rozprašovači. Jsou prováděny solným roztokem, minerální vodou Borjomi, kapkami Ambrobene, roztokem Rotokan nebo tinkturou měsíčku.

Těžký výtok z nosu

Přetrvávající přetížení může znamenat závažnou alergickou reakci. Pokud žena před těhotenstvím netrpěla přecitlivělostí na potraviny, pachy, rostliny a zvířata, na začátku těhotenství se zvyšuje citlivost na senzibilizaci. Pokud je dráždidlo známo nastávající matce, stačí omezit kontakt s ním.

Léky pro léčbu těžké alergické rýmy:

Použijte průběh hormonálních sprejů, jehož průměrná doba trvání je 7 dní. Dávkování a četnost použití určuje ošetřující lékař.

Poraďte se s lékařem

Studené přípravky

Pro rychlé usnadnění dýchání a snížení úrovně zánětu v nose, bez ohledu na to, jaký faktor to vyvolává, se používají aerosolové přípravky. Nosní sprej je výhodnější než kapky, umožňuje ovlivnit všechny rohy nosních cest a je přesně dávkován.

Existuje několik tříd léků proti nachlazení:

 • obsahující antialergickou složku - Vibrocil, Flixonase, Nazaval. Rychle odstraňte otok sliznice, zabraňte proniknutí hluboko do tkáně vnějších podnětů;
 • rostlinný původ - Edas-131, Euphorbium Compositum, Pinosol, Delufen. Přispívají nejen k snadnějšímu dýchání, ale také ke zvýšení místní imunity, boji proti patogenním mikrobům;
 • hormonální - používá se k odstranění závislosti na vazokonstriktorech, léčbě alergické a chronické rýmy;
 • vasokonstriktory - Tizin, Vicks, For Noses. V časných stadiích těhotenství se používají s opatrností, krátký průběh 4-6 dnů, jednou denně.

Při výběru mezi léky chemického a bylinného složení je vhodné zahájit léčbu nachlazení homeopatickými a lidovými léčivy. A pouze pokud to nemá žádný účinek, jděte pod dohledem lékaře na léky na léky.

Hlavní věc je, že začnete léčbu včas

Lidové léky

Po zahájení léčby rýmy v čase, bez čekání na připojení bakteriální infekce, je možné úspěšně překonat přetížení.

Seznam účinných lidových prostředků vhodných pro těhotné ženy:

 • léčivý čaj - před lžičkou smíchejte lipové květy a sušené maliny na lžičce, nalijte vroucí vodu, naléhejte a pijte s přídavkem medu;
 • cibule-česnek vdechnutí - nastrouhejte malé množství kořenové zeleniny, dejte na dno sklenice, která pak zasuňte do mísy s vroucí vodou. Pomocí kartonové nálevky zakryjte sklo, dýchejte úzkou dírou v léčivých výparech po dobu 5-8 minut;
 • bavlněné turundy zvlhčené tekutým medem - vkládají se do nosních dírek po dobu 10-15 minut, aby se dosáhlo antiseptického účinku (metoda je kontraindikována na alergie na včelařské produkty);
 • instilace šťávy z aloe nebo Kalanchoe (zředěná na polovinu vodou) do nosu - rostliny mají dráždivý účinek. Po zavedení roztoku do nosních dírek začíná aktivní kýchání, které vám umožní vyčistit sliznici virů a alergenů;
 • inhalace s tekutým roztokem hvězdičky - malé množství léku je umístěno v teplé vodě. Je třeba přikrýt ručníkem a vdechnout páru etherů po dobu 5-10 minut.

Dobrého efektu se vštípí do nosu čerstvé šťávy ze zeleniny a ovoce, například jablek, řepy, mrkve. Aby nedošlo ke spálení zanícené nosní sliznice, musí být tekutina zředěna vařenou vodou dvakrát nebo třikrát.

Důsledky nachlazení

Pokud nebudete věnovat pozornost neustálému ucpání nosu, mohou být důsledky pro těhotnou ženu smutné.

Kromě skutečnosti, že neschopnost dýchat nosem vede k fetální hypoxii, nastávající matka sama riskuje následující komplikace:

 • poruchy spánku;
 • podrážděnost, pocit neustálé únavy;
 • bolesti hlavy;
 • vstup bakteriálního zánětu paranazálních dutin;
 • vývoj zánětu středního ucha - v důsledku neléčené infekce nosohltanu;
 • častá onemocnění bronchopulmonálního systému;
 • snížená imunita;
 • smrtící choroba meningitida - vyvíjí se v důsledku bakteriální sinusitidy a přechodu zánětu z čelního sinusu na meninges.

Těhotná žena je zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za úplný vývoj dítěte. Je důležité včas diagnostikovat nádchu, určit její rozmanitost a vybrat vhodné metody léčby a prevence, aby nedošlo k nebezpečným komplikacím..

Rýma jako znamení těhotenství


Odborné hodnocení
Borovikova Olga
Mezi ženami existuje rozšířená teorie, že neočekávaně rýmou může být těhotenství určeno ještě před zpožděním. Opravdu to může být, ale ne každá nastávající matka. Se zvláštní citlivostí nervového, imunitního a kardiovaskulárního systému malé fluktuace v hormonálním pozadí často způsobují rýmu v prvních týdnech po početí. A ačkoli se těhotná rýma obvykle vyvíjí později, ve 14-20 týdnech, často se vyskytuje jako určitý druh oplodnění.

Kromě hormonálních změn v těle v raných stádiích těhotenství je výskyt nosní kongesce vyvolán prudkým poklesem imunity. Těhotná žena se v prvních několika týdnech stává bezbrannou proti napadení viry a bakteriemi. Často si stěžuje na nosní hlen, kýchání, kašel a malátnost.

Recenze

Ekaterina, 27 let:

Oba časy jsem hádal o svém těhotenství z náhlé rýmy. Nosní sliznice se stala ostře edematózní, objevil se hustý průhledný výtok z nosu a sůl se několikrát denně promývala. Kapky Pinosolu, inhalace inhalátoru Zvezdochka a Vibrocil spray (v létě šetří před alergickým kýcháním) také pomohly z rýmy.

Nejsem zastáncem chemických drog, poškozují více než dobré, zejména v těhotenství. Zachránila ji kopáním šťávy z aloe do nosu a namazáním nosní dírky polotekutým medem. Umožňuje okamžitě vyděsit, zbavit se zánětu a zvýšit místní imunitu.
V raných stadiích těhotenství ohrožuje konstantní výtok z nosu nejen nastávající matku, ale i úplný vývoj plodu. Včasné zahájení terapie a návštěva u lékaře (u těžké rýmy) rychle zbaví paranazální dutiny z tlustého hlenu, usnadní dýchání a vyhnou se komplikacím.

Khaitova R.M., Iljina N.I. (2009). "Alergologie a imunologie: Národní průvodce." „M.: GEOTAR-Media“.

Yolkina T.A. (2000). "Klinické a epidemiologické charakteristiky alergií horních cest dýchacích u žáků města Novosibirsk." "Abstraktní. dis.... doktor. Miláček. vědy ".

Ilyina N.I. (2014). "Alergologie." Federální klinické pokyny. “ Tisková média Pharmarus.

Chuchalin A.G. (2004). "Racionální farmakoterapie respiračních onemocnění." "Průvodce pro odborníky".

Zakharzhevskaya T.V., Sidorenko I.V., Treskunov V.K. (2009). "Účinnost a bezpečnost nosního spreje Na-Zaval při prevenci a léčbě přetrvávající alergické rýmy." Ruský alergický deník č. 5.

O autorovi: Olga Borovikova

Jak zacházet s rýmou u těhotné ženy rychle a bezpečně?

Otázka tedy nevyhnutelně vyvstává v případě, že těhotná žena má rýmu - jak správně zacházet, aby nedošlo ke komplikaci situace.

K tomu všemu přidejte skutečnost, že mnoho léků prodávaných v lékárnách je těhotných jako přímá kontraindikace, a proto je nezbytné zjistit seznam léků, které jsou povoleny k použití v tak delikátním období..

V tomto článku obdržíte informace o tom, jaké lékařské prostředky mohou pomoci vyrovnat se s rýmou u těhotné ženy. Kromě toho bude možné získat znalosti o charakteristikách nástupu a průběhu nemoci, poškození, které způsobuje nenarozenému dítěti, jakož i preventivních opatřeních, která pomohou zabránit nemoci z rýmy.

Rýma během těhotenství - funkce

Během těhotenství prochází ženské tělo a zejména imunitní systém řadu změn, které plodu pomáhají.

Snížení imunity během tohoto období je zcela přirozeným stavem, protože jinak tělo bude vnímat materiál DNA, který se narodil mimozemšťan, a bude se ho snažit zničit a způsobit potrat..

Tělo během těhotenství se snaží poslat veškerou svou sílu přesně na normální vývoj dítěte, a nikoli na sebe.

To vše vedlo k tomu, že snížená imunita u těhotných žen má negativní stránku - tělo se prostě nemůže bránit před různými infekcemi, které se mohou do těla dostat.

Malé množství protilátek se s virem nemůže jednoduše vypořádat a to nakonec vede k jednomu výsledku - ucpaný nos a uzel.

Samotná rýma není přes její prevalenci standardním nezávislým onemocněním. Představuje výskyt zánětu na sliznicích nosu a patří do kategorie patologií ovlivňujících dýchací orgány.

Toto onemocnění je nejčastějším příznakem mnoha virových infekcí, jako jsou akutní respirační infekce, chřipka a další, protože právě to je sliznice nosu, která se stává první bariérou, která chrání tělo před extrémními teplotami, viry nebo jinými nepříznivými faktory..

Rýma u těhotných žen je poměrně častým jevem, zejména během prvního trimestru, kdy se hormony aktivně začínají znovu budovat.

U těhotných žen můžete často pozorovat rýmu, zvláště pokud se dítě narodí v chladném období - v zimě a na podzim. Během tohoto období panují virová onemocnění a slabá imunita vede k mírné infekci..

Kromě nejzjevnějšího důvodu - virové infekce však existuje řada důležitých důvodů, které mohou u těhotných žen způsobovat rýmu..

Hlavní důvody

Jak již bylo zmíněno dříve, snížená imunita je u těhotných žen zcela normální..

Proto, pokud chcete porodit dítě, budete se s tím muset vyrovnat po celou dobu těhotenství - zvýšení bude negativně ovlivňovat plod až do jeho smrti. Organismus v tak delikátním časovém období se stává neuvěřitelně zranitelným vůči vnějším vlivům.

Příčiny běžného nachlazení mohou být:

 • Různé infekce - výtok z nosu je považován za hlavní příznak nachlazení a dalších onemocnění považovaných za respirační a ovlivňující nos;
 • Alergie - restrukturalizace těla může vést k reakci těla na nové podněty nebo k posílení starých. Alergen, který se dostane na sliznice nosu, může snadno vyvolat alergickou rýmu. Mezi takové dráždivé látky patří prach, pyl, vlna, drogy, domácí chemikálie a mnoho dalších. Kromě vodního výtoku z nosu je standardně doprovázeno svěděním, kýcháním, častým hojným slzením;
 • Patologické nemoci na nosohltanu - zvětšené napojené, adenoidy, zakřivené nosní septum nebo sinusitida mohou snadno způsobit zánět v nose;
 • Neustálá prodloužená podchlazení těla těhotné ženy;
 • Nízká vnitřní vlhkost vzduchu vedoucí k mukóznímu sušení.

Hormonální efekt

Kromě výše uvedených důvodů, které mohou způsobit rýmu, nejen u těhotné ženy, ale i u obyčejné osoby, je zde ještě jeden důležitý.

Během období vývoje plodu dochází k intenzivní rekonstrukci těla matky na hormonální úrovni.

Aktivní produkce progesteronu, která udržuje těhotenství v bezpečí, vede ke skutečnosti, že tekutina se v těle aktivně hromadí.
Jeho postupné zvyšování vede k otokům, nosní dutina také není výjimkou - objem tekutin se často začíná zvyšovat v tkáních.

V současné době však na ženské tělo působí více než jeden progesteron. Současná produkce estrogenu související s pohlavními hormony, kromě přímých funkcí pro vývoj placenty a dítěte, pomáhá zvýšit objem nosní sliznice..

Současná práce dvou hormonů vede ke vzniku rýmy, která je lékařům lépe známa jako „rýma těhotných žen“..

Typicky je takové onemocnění doprovázeno řadou nepříjemných symptomů:

  • neustálé průhledné sekrece hlenu z dutin;
  • časté kýchání
  • suché nozdry a svědění.

Škodlivý těžký výtok z nosu během těhotenství pro dítě

Otázka poškození, které může rýma během těhotenství způsobit, je jednou z nejdůležitějších otázek, na které se budoucí rodiče zeptají lékařů. Bohužel zde není možné dát přesnou odpověď, protože vše záleží na trimestru, ve kterém je žena v době běžného nachlazení.

Jedna věc je jistá - v raných fázích vývoje plodu se může rýma pro nenarozené dítě stát smrtící, protože způsobuje potrat nebo spontánní potrat..

Kromě toho existuje řada nebezpečí:

 • Pokud virová infekce vstupuje do těla, šíří se po celém těle a vstupuje do embrya, může to vést nejen k předčasnému porodu, ale také k abnormalitám ve vývoji dítěte;
 • Silná rýma ztěžuje matce dýchání nosem. Neustálý nedostatek kyslíku může vést k hladovění kyslíku u dítěte;
 • Užívání téměř všech léků, které se používají k léčbě rýmy, může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu..

Nastávající matka by tedy měla být jasně asimilována - dokonce i zdánlivě neškodný výtok z nosu, který lze v normálním stavu snadno léčit kapkami, u těhotných žen často způsobuje ztrátu dítěte, a proto byste měli pečlivě zvážit své zdraví.

Diagnóza rýmy

Před zahájením léčby rýmy by měl lékař stanovit příčiny jejího výskytu.

„Rýma u těhotných žen“, která se objevuje v důsledku hormonálních změn, se prakticky neléčí - nepoškozuje zdraví a přechází až po porodu. Pokud však máte na vině alergie nebo viry, měli byste okamžitě začít léčit nachlazení.

Jedním z hlavních znaků, podle kterého můžete vypočítat typ rýmy - trvání a typ výtoku z nosu - mají vodnatou nebo slizniční strukturu.

Používá se zejména ke stanovení stavu:

 • Diferenciální diagnóza, během níž je pacient pečlivě vyšetřen a lékař určí přesný typ onemocnění podle dostupných příznaků, anamnézy stížností a stížností.
 • Ve vzácných případech je také použita přední rinoskopie nebo je vyšetřena nosní dutina pomocí endoskopie..
 • Pokud existuje možnost, že se bakterie stanou příčinou běžného nachlazení, pak lékař vezme výtěr z nosní dutiny na bakteriologickou kulturu.

Léčba rýmy během těhotenství

Vlastnosti léčby trimestrem

Během léčení je nejlepší postupovat podle doporučení lékaře v závislosti na trimestru. Tímto způsobem bude možné dosáhnout efektivního výsledku a zároveň nepoškozit nenarozené dítě.

První trimestr

Jakékoli infekce jsou pro tělo neuvěřitelně nebezpečné, protože se dítě právě začíná objevovat.

Virová rinitida je charakterizována horečkou, obecnou nevolností, zatímco hormonální rýma je charakterizována pohodou, ale oteklým nosem..

V tomto trimestru je nejlepší používat lidové léky, veškeré léky jsou absolutně zakázány, protože snadno pronikají do plodu..

Vložte do svého nosu přírodní šťávy a zahřejte je.

Druhý trimestr

Lékaři považují druhý trimestr za nejbezpečnější. Plod a placenta jsou celkem stabilní, proto výtok z nosu u matky na dítě nijak zvlášť neovlivňuje. Nejběžnější v této době jsou hormonální a alergická rýma..

K odstranění přetížení můžete použít měkké léky, například dětské nosní kapky.

Účinnost se také prokázala mytím dutin bylinnými a solnými vývary..

V lékárně si můžete koupit hotová řešení pro mytí nosu nebo přírodních kapek na bázi mořské vody:

Používejte inhalaci nebo aromaterapii.

Třetí trimestr

Tělo matky si obvykle zvykne na nové alergeny, takže k tomu často nedochází.

K léčbě se používají inhalace mentolem nebo vavřínem a na nos lze aplikovat také masti:

Ošetření nosních kapek

Při léčbě nachlazení je třeba dávat pozor na kapky, které lze vštípit do nosu těhotných žen:

 • Nepoužívejte vasokonstrikční kapky v žádném případě - ačkoli jsou účinné v boji proti zánětu nosní sliznice, mají řadu negativních faktorů. Především se látky, které do něj vstupují, snadno šíří po celém těle, včetně těch, které mohou vstoupit do plodu. Kromě toho existuje zvýšené riziko hypoxie v důsledku zvýšeného krevního tlaku. Je třeba poznamenat, že takové kapky mají návykový účinek..
 • Nosní kapky xylometazolinu by se neměly kupovat.
  Tato skupina zahrnuje takové populární drogy jako:

 • V extrémních případech mohou lékaři předepisovat léky na bázi oxymethazolinu. Nejlepší je používat dětské verze těchto léků, protože možnost předávkování je menší. Nesahejte do nosu více než dvakrát denně.
  Tyto zahrnují:

Opláchněte nos

Výplach nosní dutiny je považován za velmi účinný postup pro těhotné ženy při vyléčení rýmy..

K tomu je nejlepší použít:

 • Solné roztoky by však jejich koncentrace měla být velmi slabá. I v tomto případě může praní vyčistit nosní sliznici proliferujících virů a zlepšit dýchání. K přípravě roztoku rozpusťte čajovou lžičku mořské soli ve sklenici vody (vařenou a chlazenou) a také přidejte pár kapek jódu.
 • Pro vypláchnutí nosu můžete použít fyziologický roztok;
 • Pokud hnis vyjde z nosu spolu se sekretem, použijte antimikrobiální roztok - ve sklenici vody rozpusťte jednu tabletu furacilinu. Účinně ničí bakterie;
 • Pokud nechcete samostatně připravovat roztoky pro mytí, můžete použít lékárenské výrobky na bázi mořské vody. Kvůli své přirozenosti nenarušují nenarozené dítě.

Miramistin z nachlazení

Miramistin se po řadě klinických studií ukázal jako bezpečný pro matku a plod i v prvním trimestru těhotenství.

Je široce používán v mnoha oborech medicíny - od chirurgie po porodnictví jako antiseptikum s antimikrobiálními účinky a je velmi univerzální..

Miramistin s rýmou lze použít nejen jako kapky do nosu, ale také k inhalaci a výplachu:

 • Jako kapky vštepte 1-2 kapky v čase asi 8krát denně po dobu jednoho týdne;
 • Jako prostředek k mytí nosu čistěte několikrát denně;
 • Při inhalaci se do nebulizéru přidají 4 ml léčiva - celkem musí být provedeny až 4 procedury denně.

Homeopatie

Obecně se homeopatická léčba dosud neprokázala jako účinná při léčbě rýmy u těhotných žen. Nebylo provedeno žádné z klinických hodnocení, protože obsah účinných látek v těchto léčivech je nízký nebo dokonce nulový..

Homeopatie, navzdory své obrovské popularitě u stovek tisíc lidí, působí více na základě efektu „placeba“ než z důvodu skutečné účinnosti nachlazení.

Současně je však používání matek Delufen, Cinnabsin a dalších prostředků naprosto bezpečné pro tělo matky a lze je použít v kterémkoli měsíci těhotenství, aniž by se obávalo poškození plodu..

Fytoterapie

Esenciální oleje, v jejich přirozené formě nebo jako součást drogy, mají svůj vlastní počet fanoušků kvůli vysokému výkonu:

 • Sinupret pomáhá vypořádat se s léčbou nachlazení. Vytvoří se rostlinný lék. Během těhotenství je nejlepší užívat tablety, které jsou povoleny v jakémkoli trimestru. Přítomnost četných bylin ve složení léčiva může způsobit alergickou reakci.
 • Složení léčiva Pinosol pomáhá zvlhčovat nosní sliznice. Je založen na mnoha olejích, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky..
 • Balzam Zvezdochka se často doporučuje pro rýmu během těhotenství, ale mělo by se s ním zacházet opatrně. Esenciální oleje a včelí vosk vyvolávají riziko alergií. Lék by neměl být aplikován na sliznice nebo podáván orálně.

Inhalace

Pokud je rýma vyvolána viry, bude inhalace páry velmi účinným způsobem, jak se zbavit těhotné ženy z rýmy..

Pro postup je nejlepší použít:

 • éterické oleje (eukalyptus, jedle);
 • bylinné přípravky (heřmánek, šalvěj, měsíček).

Všechny tyto složky mají antimikrobiální účinek a snižují zánět nosu..

Chcete-li provést inhalaci z běžného chladu, vložte vroucí vodu do nádoby, přidejte pár kapek éterického oleje a vdechujte výsledné páry. Pára přímo ovlivňuje dýchací cesty, ale dále se nešíří. Procedura se provádí po dobu 5 minut 3-4 krát denně, jednu hodinu po jídle.

Lidové léky na léčbu rýmy během těhotenství

Rýma je nemoc, kterou lze vyléčit bez použití jakýchkoli chemických drog.

Lidové metody po mnoho staletí prokázaly svou vysokou účinnost:

 • Červená řepa nebo mrkvová šťáva ze nachlazení. Vylisujte čerstvou šťávu ze zeleniny a poté ji nakopejte do nosu. Do každé nosní dírky se doporučuje vštípit 4 kapky šťávy ne více než 5krát denně.
 • Šťáva Kalanchoe - vytlačte šťávu z listů květu a zřeďte ji vroucí vodou. Nalijte 3 kapky najednou, pouze 3krát denně po dobu 7 dní.
 • Pomáhá také šťáva z aloe, získaná z masitých listů. Naneste několik kapek najednou 3krát denně.

Předpověď

Jak můžete pochopit, i výtok z nosu může nepříznivě ovlivnit tělo těhotné ženy. Pozornost by měla být věnována léčbě, jinak se mohou objevit následné komplikace jak pro matku, tak pro plod.

Nakonec vše může vést k potratu nebo vážné virové infekci..

Prevence

Ve skutečnosti je docela obtížné chránit tělo před nachlazením během těhotenství, i když jen proto, že po několik měsíců v roce bude žena muset přežít chladné měsíce se sníženou imunitou..

Lékaři však pro těhotné ženy doporučují řadu preventivních opatření, která pomohou snížit pravděpodobnost infekce:

 • Vyvarujte se stresu, správnému jídlu a zapojení do povolené fyzické aktivity - pokuste se vést zdravý životní styl.
 • Pečlivě si vyberte oblečení, ve kterém se chystáte na procházky - mělo by to odpovídat počasí a nedovolit možnost přehřátí nebo podchlazení.
 • Při návštěvě přeplněných míst, kde existuje možnost kontaktu s pacienty, použijte gázový obvaz nebo jako preventivní opatření aplikujte oxolinovou mast..
 • Navlhčete dům a umístěte zvlhčovač.

Recenze

Recenze o rýmě během těhotenství:

K léčbě ženského těla z rýmy během těhotenství je nesmírně důležité zjistit příčinu, která vedla k jeho vzhledu. Při prvních známkách malátnosti nebo slabosti okamžitě vyhledejte lékaře.

Léčba těhotných žen na jakékoli onemocnění je spojena s velkým úsilím, protože nemohou být předepisovány různé léky. Většinou se musí zaměřit na mnoho způsobů tradiční medicíny, aby nepoškodili plod.

Články O Neplodnosti