Hlavní Bolest

Mimoděložní těhotenství, příznaky a důsledky

Mimoděložní těhotenství je vážným porušením tvorby embrya po oplodnění vajíčka. Patologii charakterizuje skutečnost, že fetální vajíčko začíná růst a vývoj ne v děloze, ale ve vejcovodu. Méně obyčejně jsou stěny pobřišnice nebo vaječníků místem jejich implantace. Někdy je pozorována situace, kdy fetální vajíčko vychází z tuby a zůstává v děložním čípku a uvízne v ní. Embryo přirozeně nebude schopno přežít, protože za takových podmínek roste a vyvíjí se. Lékařská věda zná jen několik případů těhotenství v břiše, což lze považovat za zázrak.

Mimoděložní těhotenství je spojeno s vážnými riziky pro ženu, protože ohrožuje prasknutí trubice a rozvoj vnitřního krvácení. Pokud se oběť nedostane v krátké době do nemocnice, dojde k rozsáhlé ztrátě krve, což v 80% případů povede k úmrtí. Každá žena ve svém reprodukčním věku by proto měla znát hlavní příznaky naznačující mimoděložní těhotenství a prasknutí vejcovodu..

Lékaři bez důvodu považují mimoděložní těhotenství za nejvíce zákeřnou patologii v gynekologickém oboru. To končí asi 0,8-2,4% všech těhotenství. Kromě toho se embryo v 98% případů váže na vejcovody. Po roztržení přívěsku může pacient navždy zůstat neplodný. Další mimoděložní těhotenství se nazývá mimoděložní..

Druhy mimoděložního těhotenství

Oplodněné vajíčko se může připojit mimo dělohu na následujících místech:

V břišní dutině (břišní těhotenství). Toto těhotenství může být primární (oplodnění vajíčka se okamžitě objevilo v peritoneální dutině, kde zůstalo) a sekundární (fetální vajíčko se vynořilo z vejcovodu a „usadilo se“ v peritoneální dutině).

Do vaječníku (těhotenství vaječníků). Rozděluje se na těhotenství, které se vyvíjí na povrchu vaječníků, a které roste uvnitř folikulu.

Na vnitřní povrch vejcovodu (tubální těhotenství).

V dutině základního děložního rohu.

Byly také takové případy těhotenství, kdy jedno embryo roste a vyvíjí se v děloze a druhé - mimo jeho dutinu. Nejčastěji je však pozorováno tubální těhotenství. Jeho nejpříznivějším zakončením je spontánní tubální potrat, kdy vajíčko plodu nezávisle opouští dutinu přívěsku. V tomto případě bude žena narušena krvavým vaginálním výtokem.

Kdo je ohrožen vývojem mimoděložního těhotenství??

Mimoděložní těhotenství se považuje za patologické, protože vajíčko plodu se nepřipevňuje v děložní dutině, ale ve zkumavce. V pobřišnici se zaznamenává velmi zřídka (ne více než 1% všech případů mimoděložního těhotenství). Plod není životaschopný a pro ženu existuje skutečné ohrožení života.

Mimoděložní těhotenství se nejčastěji vyskytuje u žen ve věku 35 let, které se snaží poprvé otěhotnět. Do rizikové skupiny patří ženy, které jsou léčeny pro hormonální poruchy nebo pro neplodnost.

Nemoci, jako je mykoplazmóza, chlamydie a jiné pohlavně přenosné infekce, mohou v budoucnu zvýšit riziko mimoděložního těhotenství. Proto byste nikdy neměli zapomenout na antikoncepci.

K nejzávažnějším komplikacím mimoděložního těhotenství dochází, když ženy ignorují své první příznaky, nevěnují pozornost alarmujícím signálům těla.

Proč je mimoděložní těhotenství: důvody pro jeho vývoj

Aby se těhotenství vyvíjelo normálně, nestačí jen oplodnit vajíčko spermatem. Předpokladem je jeho implantace do děložní stěny. Pouze tento orgán v celém ženském těle má schopnost protáhnout se, aby se vešel na dítě samo o sobě. Kromě toho je v děloze, že plod dostane všechny potřebné živiny pro svůj růst a vývoj..

Někdy se stane, že vejce nedosáhne dělohy a je připevněno na špatném místě. Výsledkem je mimoděložní těhotenství, které představuje hrozbu pro život ženy. Proto, když je fetální vajíčko nalezeno mimo dělohu, lékaři posílají pacienta na pohotovostní operaci. Jinak nelze zabránit prasknutí potrubí a rozvoji vnitřního krvácení..

Důvody, proč se může mimoděložní těhotenství vyvinout:

Patologie vejcovodů. Pokud jsou zkumavky zakryty jizvami po zánětu, umělých potratech, mnoha sexuálně přenosných nemocech, pomůže to zajistit, aby se oplodněné vajíčko nedostalo do dělohy, ale usadilo se na nesprávném místě..

Vrozené vady vejcovodů. Podobné patologie jsou často pozorovány u žen, jejichž matky zneužívaly alkohol během těhotenství, kouřily nebo užívaly drogy.

Nosit intrauterinní zařízení pro antikoncepci může vést k mimoděložnímu těhotenství.

Časté potraty. Více potratů uměle přispívá k tomu, že adheze porostou v břišní dutině a ve vejcovodech. To narušuje kontraktilitu, vede ke zúžení příloh. Podle statistik jsou ženy, které měly potrat, dále ve 45% případů mimoděložním těhotenstvím..

Kouření. Bylo zjištěno, že riziko mimoděložního těhotenství u žen, které kouří, je třikrát vyšší než u nekuřáků. Nikotin nepříznivě ovlivňuje fungování vejcovodů a dělohy, což vede k selhání imunitního systému.

Sexuální infantilismus, ve kterém jsou vejcovody velmi dlouhé a mají zakřivený tvar.

Věk žen starších 35 let.

Příjem perorální antikoncepce Mini-pil. Všechny ostatní léky v této skupině jsou zcela bezpečné a mini-pilulka by měla být používána k ochraně před nežádoucím těhotenstvím u žen starších 35 let, kojících matek a teprve po konzultaci s lékařem.

ECO. Existují statistiky, které naznačují, že každých 20 IVF končí mimoděložním těhotenstvím.

Hormonální poruchy. Pokud má ženské tělo nedostatečnou hladinu progesteronu, může to vést k mimoděložnímu těhotenství. Na pozadí nedostatku tohoto hormonu, vejcovody nejsou schopny normálně stahovat a propagovat vejce do dělohy..

Negativní výsledek testu s mimoděložním těhotenstvím: jaké jsou důvody?

Těhotenský test reaguje na hladiny hCG zachycením hormonu v moči. U mimoděložního těhotenství může být test negativní, nebo se druhý pruh na něm bude jevit matně. Podobný výsledek by měl nutně upozornit ženu. Za týden by měla provést druhou studii. Když i po 7 dnech bude výsledek těhotenského testu opět pochybný, nemůžete váhat kontaktovat lékaře.

Test na mimoděložní těhotenství je negativní vzhledem ke skutečnosti, že hCG v těle je produkován, ale ne ve stejném množství jako během normálního těhotenství. Proto musíte pozorně naslouchat svému tělu: nedává žádné patologické signály, například ve formě bolesti v podbřišku..

Pokud jde o použití těhotenských testů, mohou přinést stejně pozitivní výsledek, a to jak při ektopických, tak při normální lokalizaci fetálního vajíčka. Nakonec se hladina hCG, na kterou reagují všechny testy, v každém případě zvýší.

Obecně není mimoděložní těhotenství nutné posuzovat pouze na základě provedeného testu. Abyste se ujistili, že neexistuje patologie, je nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření, které vám umožní vizualizovat vajíčko plodu a jeho umístění.

Příznaky mimoděložního těhotenství

V počátečním stádiu připojení vajíčka plodu mimo dělohu se příznaky patologického těhotenství nebudou lišit od příznaků normálního těhotenství. Bude možné zjistit, že embryo neproniklo do dělohy pouze během průchodu ultrazvukem. Lékaři proto důrazně doporučují vyhledat radu, pokud menstruace nedojde včas.

Skutečnost, že u ženy dojde k mimoděložnímu těhotenství, bude naznačena malými bolestmi, které jsou lokalizovány v podbřišku. Bolí v přírodě a neliší se ve vysoké intenzitě. Jak embryo roste, bolest se zvětšuje..

Jak ukazuje gynekologická praxe, asi 50% žen nenavštíví lékaře v rané fázi těhotenství. Průměrná doba registrace je 10-12 týdnů. Takové zanedbání sebe a vlastního zdraví může mít smutné následky, protože již po 8 týdnech mimoděložního těhotenství je riziko prasknutí vejcovodu 70%.

Do menstruace jít s mimoděložním těhotenstvím?

Po výskytu mimoděložního těhotenství menstruace ustává, protože přítomnost embrya v ženském těle způsobuje nástup hormonální úpravy. V důsledku toho menstruace nepřichází včas (v 75–92% případů). Z tohoto důvodu mnoho žen nechodí k lékaři, protože věří, že měly normální těhotenství. Taková nedbalost hrozí vážnými komplikacemi..

Výskyt výtoku krve v časných stádiích mimoděložního těhotenství nejčastěji naznačuje, že žena brzy potratí. Pokud dojde k nadměrnému krvácení, vyžaduje to lékařskou pomoc.

Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství?

Je téměř nemožné samostatně rozlišit mimoděložní těhotenství od normálního těhotenství po dobu 1,5–2 měsíců. Lékaři však rozlišují určitý soubor příznaků, které by měly upozornit ženu a přimět ji, aby co nejdříve navštívila lékaře.

Vlastnosti průběhu mimoděložního a konvenčního těhotenství: srovnávací charakteristika

Po početí může tělesná teplota stoupnout na subfebrilní značku 37,5 ° C

Tělesná teplota zůstává neustále zvyšována a dosahuje úrovně 37,6-37,8 ° C

Vyskytuje se velmi často, je doprovázena horečkou

Bolestivé pocity mohou být bolestivé a lokalizované v dolním břiše. Žádná bederní bolest.

Bolest má často bodavý charakter lokalizovaný v břiše a pánvi. Bolest vyzařuje do bederní oblasti, dává kostrči a střevům (v 35% případů). 72-85% všech pacientů trpí bolestí

Vaginální výtok s krví

Mohou se vyskytnout pouze tehdy, existuje-li riziko spontánního potratu.

Čas od času se objeví malé množství výboje. Jsou pozorovány v 60-70% případů

Tento příznak je charakteristický pro časnou toxikózu. Když však ženy upraví své menu a věnují více času chůzi na čerstvém vzduchu, nevolnost a zvracení ustupují. Úzkost způsobuje tyto příznaky hlavně ráno.

Vyskytují se kdykoli během dne, nelze je napravit pomocí jídla. Není možné zbavit se zvracení ani po užití léků. V 48-54% případů byla pozorována časná toxikóza ve formě nevolnosti a zvracení

Bolest při vyprazdňování močového měchýře

Bolest při močení je extrémně vzácná a nejčastěji je známkou infekce močového nebo reprodukčního systému.

Bolest se vyskytuje velmi často a má tendenci zintenzivňovat se s rostoucím objemem vajíčka.

Je častým společníkem běžného těhotenství.

Často doprovází mimoděložní těhotenství

Pokud žena zjistí alespoň 2 příznaky, měla by co nejdříve kontaktovat lékaře a být vyšetřena.

Únava, která neodezní po nočním odpočinku v kombinaci s dalšími patologickými příznaky, může znamenat mimoděložní těhotenství.

Také u ženy s mimoděložním těhotenstvím ve 41% případů dochází ke zvýšení a citlivosti mléčných žláz. Tento příznak však není pro tubulární početí patogenní..

Skutečnost, že u ženy dojde k mimoděložnímu těhotenství později, bude znamenat bolest v ramenou. Bolest nastává kvůli skutečnosti, že vnitřní krvácení se otevřelo, krev pronikla do peritoneální dutiny a dráždí bránici.

Diagnóza mimoděložního těhotenství

Poté, co žena přijde na schůzku s lékařem a podá zprávu o svém problému, lékař jí definitivně nabídne gynekologické vyšetření. S mimoděložním těhotenstvím vizualizuje změkčené děložní hrdlo, které bude mít namodralý nádech. Tento příznak však může naznačovat normální i mimoděložní těhotenství. Během palpace vejcovodů je možné na jedné straně rozšířit přívěsek. V tomto případě on sám způsobí bolest při sondování. Přítomnost vzdělání v oblasti slepého střeva může být detekována v 58% případů a bolest se vyskytuje v 38% případů. Současně lékař není schopen kvalitativně sondovat tvar pečeti.

Aby se potvrdil předpoklad mimoděložního těhotenství, gynekolog doporučí ženě, aby podstoupila následující testy:

Ultrazvuk břišní dutiny a pánevních orgánů.

Stanovení hladiny hormonů v krvi (odhaduje se hladina progesteronu a chorionického gonadotropinu). Ukazatele s mimoděložním těhotenstvím budou nižší než u normálního stavu.

Příznaky prasknutí vejcovodu

Bez ohledu na to, jak dlouho došlo k prasknutí vejcovodů, budou příznaky vždy stejné. Její svalová vrstva je poškozená, což vede k rozvoji těžkého vnitřního krvácení.

Je nemožné nevšimnout si mezery, která se stala, protože je doprovázena následujícími příznaky:

Studený pot na čele.

Bouchání kůže.

Závratě a mdloby (mdloby je možné).

Do popředí přichází nejsilnější šicí bolest v dolním břiše, která dává konečníku, dolní část zad.

Nastávající taktika při vývoji takové situace je nepřijatelná, musíte okamžitě zavolat záchranný tým. Pokud žena vyvine hemoragický šok, bude velmi těžké zachránit její život.

Během gynekologického vyšetření lékař vizualizuje cyanotické děložní hrdlo, malou velikost děložní dutiny, která neodpovídá skutečnému gestačnímu věku. Zadní oblouk malé pánve je vyhlazený, což je způsobeno hromaděním krve v břišní dutině. Při pohmatu dává bolest. Krev z dělohy nemusí vyjít a objevit se až po operaci.

Pokud lékař odebere punkci krve z pobřišnice, bude mít tmavou barvu a nebude se ani srážet. Zřídka se uchylují k propíchnutí a prasknutí vejcovodu je diagnostikováno dostupnými známkami.

Proč dochází během mimoděložního těhotenství k prasknutí vejcovodu??

Floplopian trubice praskne, když žena nechodí k lékaři, i když ví, že je těhotná. Právě tato předčasná registrace v 80% případů vede k této vnitřní katastrofě na pozadí mimoděložního těhotenství. Žena neprochází nezbytnými testy, neprovádí ultrazvukové vyšetření včas, atd. Pokud pacient přijde k lékaři v rané fázi, bude mít podezření na mimoděložní těhotenství, což zabrání vážným zdravotním komplikacím.

Na vejcovodu, na rozdíl od dělohy, nelze protáhnout, vzít velikost rostoucího plodu. Potrubí sestává z hustých svalů a pojivové tkáně, takže není absolutně vhodné pro nošení dítěte. Jak embryo roste, stěny trubice se rozšiřují a praskne..

Je nějaká šance mít dítě s mimoděložním těhotenstvím??

Okamžitě je třeba poznamenat, že šance na udržení těhotenství je minimální. Věda ví jen několik případů, kdy mimoděložní těhotenství skončilo porodem, což je z hlediska oficiálního lékařství velmi pochybné. Zastáncové této teorie naznačují, že k tomu může dojít, když je plod fixován na samém konci zkumavky. Jak roste, vajíčko plodu se může jednoduše vtlačit do existujícího lumenu, vystoupit do břišní dutiny a připojit se k orgánu tam.

V medicíně se však tento stav nazývá potrat trubice. Pokud jde o šance, že plod přežije, je jich jen velmi málo. Lékaři proto důrazně doporučují pacientům odebrat embryo. Tím se zabrání zánětlivé reakci a mnoha dalším komplikacím..

Když praskne vejcovod?

Nejčastěji dochází k přerušení v období 8 až 12 týdnů, i když poškození dýmky rostoucím vajíčkem plodu nelze vyloučit po 4 až 6 týdnech. Ani jeden lékař není schopen pojmenovat přesnější data. Proto je období v rozmezí 4–12 týdnů považováno za nebezpečné.

Je třeba poznamenat, že existují určité faktory, které mohou ovlivnit roztržení vejcovodu, mezi nimi:

Jednotlivé strukturální vlastnosti ženského těla, zejména průměr vejcovodu;

Přítomnost nebo absence patologie plodu;

Individuální charakteristiky růstu a vývoje embrya;

Zdravotní stav ženy.

Rané prasknutí vejcovodu

V době mimoděložního těhotenství někdy dochází k prasknutí vejcovodu během méně než jednoho měsíce. K tomu však dochází velmi zřídka a pouze tehdy, je-li vajíčko plodu fixováno v nejužší části vejcovodu (v jeho isthmické části). Podobná situace hrozí, že přívěsek může prasknout ještě předtím, než se žena o své situaci dozví. V takovém případě bude pacient schopen zachránit život pouze za podmínky, že okamžitě vyhledá lékařskou pomoc. Proto, když se objeví známky, které naznačují prasknutí vejcovodu, musíte zavolat lékařský tým co nejdříve.

Pokud se oběť dostane do nemocniční nemocnice sama, je nejlepší být ve vodorovné poloze. Tím se sníží bolest a krvácení..

Pokud vejcovod praskne v pozdním těhotenství

Plodové vajíčko, které přesahuje průměr 5 mm, nemůže zůstat v žádné části vejcovodu a nutně povede k jeho prasknutí. Nejvýhodnější je situace, kdy je vajíčko plodu fixováno na místě přechodu zkumavky do dělohy. V tomto případě existuje šance, že se žena dozví o své situaci rychleji, než dojde k prasknutí přívěsku. Faktem je, že právě v této části mají svaly trubice maximální pružnost a schopnost protahování. Proto pokud žena včas konzultuje gynekologa, bude riziko ruptury trubice minimální.

Statistiky jasně ukazují, že nejčastěji jsou vejcovody poškozeny po dobu 8 až 12 týdnů, takže včasná registrace není rozmarem gynekologů, ale pečlivým přístupem k vlastnímu zdraví. V některých případech tak žena zachrání život.

Mimoděložní těhotenství představuje skutečné ohrožení života a zdraví ženy, proto pokud objevíte první příznaky této patologie, měli byste se poradit s gynekologem.

Komplikace mimoděložního těhotenství

Žádný lékař nemůže zaručit, že žena nikdy nebude mít mimoděložní těhotenství.

Její komplikace mohou být velmi závažné:

Odstranění dodatku. Trubka bude během operace přerušena. Musí být odstraněno v případě, že dojde k prasknutí stěn přívěsku. V tomto případě je mimoděložní těhotenství komplikováno vnitřním krvácením a může být fatální..

Neplodnost. Pokud má žena dýmku odstraněnou, pak jsou rizika, že se stane neplodnou, velmi vysoká. To platí zejména pro ženy ve věku. Zatímco tělo mladých pacientů se mnohem rychleji přizpůsobuje absenci jediného přívěsku. Mohou otěhotnět i jednou zkumavkou. V tomto případě je důležité, jak dobře fungují vaječníky..

Recidiva mimoděložního těhotenství. Je možné, že mimoděložní těhotenství u ženy se může opakovat, ale embryo se usadí ve zbývající zkumavce. Aby tomu bylo zabráněno, musí se žena podrobit léčbě. Riziko opakovaného mimoděložního těhotenství po tubotomii je 4-13%.

Tvorba adhezí v pánvi po operaci.

Rovněž není vyloučen rozvoj střevní obstrukce.

Lékaři doporučují, aby se ženy, které měly mimoděložní těhotenství, podrobily protizánětlivé léčbě. Během rehabilitačního období a po něm by se ženy měly držet zdravého životního stylu, správně jíst a 6 měsíců chránit před těhotenstvím.

Je nutné udržovat vejcovody během mimoděložního těhotenství??

Protože mimoděložní těhotenství vyžaduje nouzový chirurgický zákrok, nejčastěji lékaři provádějí salpingektomii, což se snižuje na odstranění vejcovodu. Není možné jej uložit, protože obvykle má závažné deformace. I když je přívěsek zachován, příští těhotenství s sebou nese vysoké riziko, že bude opět mimoděložní.

Někdy se však chirurg rozhodne, že zkumavku neodstraní, ale aby na ní vytvořil podélný řez, odstranil vajíčko plodu a šev. Je možné zachránit přívěsek, když má vajíčko plodu průměr nepřesahující 5 mm, žena se cítí dobře a projevuje touhu mít děti v budoucnu.

V některých případech lze vajíčko plodu jednoduše vytlačit nebo vysát z přívěsku. Provedení fimbriální evakuace je však možné pouze za podmínky, že se embryo nachází v ampulární části zkumavky.

Další možností chirurgického zákroku k odstranění vejcovodu při zachování přívěsku je jeho resekce. V tomto případě je část trubky vyříznuta a konce jsou sešity dohromady.

Pokud je mimoděložní těhotenství diagnostikováno v raných stádiích jeho vývoje, je možné jeho lékařské odstranění. Současně se do dutiny přívěsu zavádí Methotrexát, což pomáhá rozpouštět embryo. Přístup do zkumavky je získán přes zadní vaginální fornix. Celý postup se provádí pod ultrazvukovou kontrolou..

Aby žena mohla po operaci přirozeně otěhotnět, musí být dodrženy následující podmínky:

Aby se zabránilo tvorbě adhezí, musí být pacient včas zvednut a ponechán v pohybu. Také je ukázána fyziologická léčba ženy.

Rehabilitace po operaci by měla být vysoce kvalitní a komplexní..

Po operaci je důležité zabránit rozvoji infekčních procesů.

Odpovědi na oblíbené otázky

Jak se chránit před mimoděložním těhotenstvím? Se zvýšeným rizikem rozvoje takové patologie se ženě nedoporučuje instalovat nitroděložní zařízení a užívat gestagenní perorální antikoncepci (Mini-pilulka).

Může těhotenský test určit mimoděložní umístění vajíčka? Ne, těhotenský test ukazuje pouze na to, že došlo k početí.

Těhotenský test je pozitivní, zpoždění menstruace je 5 dní, během ultrazvuku v děloze nebylo zjištěno fetální vajíčko. Co dělat v této situaci? Pro stanovení hladiny hCG by měla být provedena analýza a po 7–14 dnech by měl být proveden druhý ultrazvuk. Je pravděpodobné, že fetální vajíčko je stále příliš malé, takže jej nelze během ultrazvuku vizualizovat.

Existuje zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství po jediném zánětu přívěsků? Ano, riziko vzniku mimoděložního těhotenství u žen, které podstoupily zánět vaječníků, je mnohem vyšší než u zdravých žen. Chcete-li ji minimalizovat, musíte v případě potřeby podstoupit vyšetření a ošetření.

Kdy mohu začít plánovat početí po mimoděložním těhotenství? Na děti můžete myslet nejdříve po 6 měsících.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekolog, reproduktolog

Vzdělávání: Diplom "Porodnictví a gynekologie" byl získán na Ruské státní lékařské univerzitě Federální agentury pro zdraví a sociální rozvoj (2010). V roce 2013 absolvovala postgraduální školu na NIMU im. N.I. Pirogova.

Příznaky mimoděložního těhotenství a jeho prevence

Mimoděložním těhotenstvím znamenají lékaři vážnou patologii těhotenství, v důsledku čehož se oplodněné vajíčko nepřipevňuje k děložní dutině, ale mimo ni. Ve velké většině případů je to pro ženu nebezpečné a samotný plod není životaschopný. Jaké jsou příčiny a příznaky tohoto problému? Jak zacházet a je možné zachránit plod? Dozvíte se o tom a mnohem více níže..

Co je mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství je připoutání a vývoj oplodněného vajíčka mimo dělohu. V naprosté většině případů je lokalizována ve vejcovodech, pouze příležitostně se fixuje ve vaječnících nebo v břišní dutině. Tento stav je jednoznačnou patologií, která po identifikaci vyžaduje kvalifikovanou lékařskou péči.

Mimoděložní těhotenství v raných fázích

Nejdůležitějším úkolem gynekologů specializujících se na obsluhu férového sexu v zajímavém postavení je včasné stanovení mimoděložního těhotenství v raných stadiích vývoje plodu. Je tedy pravděpodobné, že šance na úspěch ženy jsou co nejvyšší. Čím později je patologie objevena, tím je pravděpodobnější výskyt závažných komplikací, včetně smrti.

Jak ukazují současné lékařské statistiky, výše uvedený problém se objevuje v průměru u 2 procent nastávajících matek. V 99 procentech případů ze 100 lékařská konzultace předepisuje potrat s maximálním zabezpečením týmem zkušených odborníků.

Nebezpečí mimoděložního těhotenství

Mezi hlavní rizika patří:

 1. Vznik přetrvávající neplodnosti, jakož i významné zvýšení rizik potratů v budoucnosti. V polovině případů představitelka spravedlivého sexu s opakovanou koncepcí opět vytvoří mimoděložní těhotenství;
 2. Mechanický dopad na orgány lokalizované v oblastech lokalizace mimoděložního těhotenství s narušením jejich práce;
 3. Ruptura zkumavky, vaječníku, rudimentárního rohu v procesu vývoje plodu na místě atypickém pro něj. Výsledkem jsou závažné příznaky šoku, prudký pokles všech životních funkcí a absence chirurgických a resuscitačních opatření. Logický výsledek je fatální výsledek.

Faktory a rizikové skupiny

Jak ukazují moderní lékařské statistiky, v polovině případů mimoděložního těhotenství mají zástupci spravedlivého pohlaví následující skupiny faktorů:

 1. Zánětlivé procesy v ženských pohlavních orgánech. Mohou to být jak chronické patologie, tak akutní stavy bakteriální, houbové, virové povahy;
 2. Chirurgie v břišní dutině. Téměř všechny typy chirurgických zákroků v oblasti břicha u žen vedou v budoucnu k významnému zvýšení rizika mimoděložního těhotenství;
 3. Pravidelné používání nouzových antikoncepčních prostředků. Použití gestagenu a antigestagenu bezprostředně po nechráněném pohlavním styku na 100% neutralizuje možnost nechtěného těhotenství s sebou nese četná rizika. Jedním z nich je možné mimoděložní těhotenství;
 4. Různé nádory dělohy a přívěsky;
 5. Vrozené a získané abnormality vývoje ženských pohlavních orgánů;
 6. Významná změna v hormonálním pozadí způsobená patologickými mechanismy;
 7. Fyziologické nebo patologické poškození transportní funkce ve vejcovodu.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Nenechte si ujít náš týdenní kalendář těhotenství! Zjistěte, co se stane v každé fázi těhotenství..

Hlavním důvodem tohoto typu těhotenství je ucpání ve vejcovodech nebo porušení jeho rytmických kontrakcí. K tomuto, nepochybně, nebezpečnému stavu dochází pouze tehdy, když oplodněné vajíčko nemůže vstoupit do dělohy, nejčastěji zůstává ve zkumavce (až 98 procent případů), méně často v rudimentárním rohu, ováriích nebo břišní dutině. V pozdějších verzích je budoucí plod vyhozen z vejcovodu, ale opačným směrem. Mělo by být zřejmé, že mimo děložní dutinu neexistují žádné nezbytné podmínky pro uchování a vývoj embrya a mimoděložní těhotenství vede k vážným komplikacím.

Proč dochází k takovému zablokování nebo zpětnému propouštění budoucího plodu? Moderní medicína zatím nestanovila přesné důvody, ale dokázala najít vzorce s rizikovými faktory, které nejčastěji doprovázejí patologii.

Klíčové rizikové faktory:

 1. Věk nad 35 let;
 2. Žena předtím měla potrat;
 3. Aktivní zánětlivý proces v genitáliích nebo vaječnicích;
 4. Maligní nebo benigní nádory;
 5. Nedostatečný vývoj genitálií a souvisejících hormonálních poruch;
 6. Použití nitroděložního zařízení je delší než jeho nominální životnost.

Příznaky mimoděložního těhotenství

V nejranějším stadiu vývoje se mimoděložní těhotenství neliší od klasické. Žena v prvních týdnech po početí dítěte může být narušena nevolností, něžností mléčných žláz, jejich rozšířením, zdrsněním a otokem. Kromě toho je u spravedlivého sexu často diagnostikována subjektivně častá změna nálady, zvýšená chuť k jídlu, ospalost ve dne, výrazná změna chutí a čichových pocitů, celková slabost a také zpoždění v pravidelném menstruačním cyklu.

Hlavní projevy patologické kliniky mimoděložního těhotenství začínají 4 týdny po početí. Oplodněné vajíčko se aktivně zavádí do vejcovodu nebo do struktury vnitřního epitelu břišní dutiny a poté jej začíná ničit - výše uvedené měkké tkáně nejsou určeny pro tento druh nárazu. Dále, proces vývoje mimoděložního těhotenství až 10 až 12 týdnů může probíhat dvěma způsoby - spontánním potratem s uvolněním embrya do břišní dutiny nebo roztržením orgánu, kde je plod umístěn..

Možné projevy nepříznivých příznaků

 1. Syndrom bolesti. V první fázi - bolavá, mírná síla spojená s bolestí během pohybu střev nebo močení. Ve druhé fázi - silná dýková bolest na levém nebo pravém dolním břiše;
 2. Krvácející. Nízký výtok dělohy, připomínající menstruaci, ale trvající dlouhou dobu. Je pozorován významný pokles hladin progesteronu. Těžké krvácení hlavně ve vnitřních orgánech;
 3. Vypoulenost a bolestivost zadního vaginálního fornixu, nestabilní lokalizace dělohy;
 4. Šokovat. Vyskytuje se v pozdějších stádiích v důsledku spontánního potratu v břišní dutině nebo v důsledku prasknutí potrubí. Vyznačuje se bledostí kůže, slabým, ale častým pulsem, významným poklesem krevního tlaku, vícenásobnou ztrátou vědomí;
 5. Smrtelný výsledek při absenci kvalifikované lékařské péče.

Diagnostika. Jak zjistit mimoděložní těhotenství?

Vzhledem k nebezpečí mimoděložního těhotenství je nejbližší možná diagnóza takového patologického stavu nejdůležitějším předběžným krokem k udržení zdraví a rovnoměrného života ženy..

Protože v prvních týdnech vývoje ektopické patologie se neobjeví žádné závažné vnější příznaky, s výjimkou klasických projevů těhotenství, hlavním doporučením v tomto období je kontaktovat gynekologa co nejdříve.

Ve všech známých případech kombinace opožděné pravidelné menstruace, špinění nemenstruační povahy od vagíny a bolesti, lze výše uvedený problém předpokládat a mělo by se předpokládat.

Navzdory všeobecnému názoru je docela problematické najít fetální vajíčko pomocí ultrazvuku mimo dělohu, zejména po dobu až 8 týdnů po početí. Ultrazvuk může ukazovat nepřítomnost embrya v děloze, což, spolu s charakteristickými příznaky těhotenství, může naznačovat jeho ektopickou povahu.

Hlavní kritéria pro kombinovanou diagnostiku v této situaci:

 1. Předběžný pozitivní těhotenský test;
 2. Absence vajíčka plodu na klasickém a intravaginálním ultrazvuku;
 3. Volná tekutina za dělohu nebo v břišní dutině (ve 2. stadiu mimoděložního těhotenství v přítomnosti vnitřního krvácení);
 4. Hladina hCG (chorionický gonadotropin) je vyšší než 1500 mIU / ml, nepřítomnost významného zvýšení jeho koncentrace po opakované analýze po 48 hodinách (méně než 1,5krát) nebo snížení ukazatelů za stejné období.

Co dělat?

Za prvé, nepropadejte panice. Při nejmenším podezření na mimoděložní těhotenství byste se měli okamžitě poradit s gynekologem, který vám předepíše komplexní diagnózu. Pokud je zjištěn problém a potvrzena diagnóza, bude ženě předepsána operace extrakce embryí a bude předepsána léčba souvisejících problémů..

Mimoděložní těhotenství je přímým ohrožením života spravedlivého pohlaví a jednoznačnou indikací k potratu bez ohledu na načasování! Ve světě je známo jen několik případů těhotenství a porodu císařským řezem během mimoděložního těhotenství - všechny jsou jedinečné svým vlastním způsobem, protože embryo bylo připevněno v břišní dutině, vaječníku, játrech, omentu nebo rohovce rohovky. V 99% případů lékaři diagnostikují patologii tubulu. Je nemožné vytáhnout dítě do vejcovodu - orgán je na něj příliš malý a rychle se zhroutí, což vyvolává vnitřní krvácení, potrat plodu do dutiny břišní nebo jeho tkáně jednoduše prasknou (až 16 týdnů po početí, obvykle 10–13 týdnů). Ve všech výše uvedených případech je nutný okamžitý chirurgický zákrok, intenzivní péče a řada resuscitačních opatření.

Mimoděložní těhotenství

Terapie mimoděložního těhotenství se vyvíjí individuálně, v závislosti na délce, umístění embrya, přítomnosti průvodních komplikací.

Hlavní technika je chirurgická

 1. Nouzová operace k zastavení intraabdominálního krvácení s obnovením základních hemodynamických parametrů;
 2. Laparotomie - provádí se na jakémkoli místě plodu nebo nedobrovolném potratu v případě mimoděložního těhotenství. Je okamžitě předepsán v případě vzniku hemoragického šoku;
 3. Tubektomie. Odstranění vejcovodu s plodem. Je předepsán pro opakované případy mimoděložního těhotenství, prasknutí orgánu, velkého průměru embrya, cikatrických změn ve struktuře měkkých tkání a dalších komplikací;
 4. Dojení. Konzervativní plastická chirurgie k vytlačení vajíčka plodu v případě jeho lokalizace v oblasti fimbrií. Procedura zachovává orgán a jeho reprodukční vlastnosti, ale je možná pouze při absenci komplikací a ne ve všech případech;
 5. Tubotomie. Resekce zkumavky s extrakcí vajíčka plodu. Používá se při absenci komplikací, prasknutí a malé velikosti embrya v raných stádiích jeho vývoje;
 6. Chirurgická intervence u mimoděložních těhotenství, nikoliv tubulární lokalizace. Vzácné případy vyžadují zvláštní chirurgický zákrok. Těhotenství v základním rohu - indikace pro jeho odstranění. U ovariální ektopie se provádí resekce oblasti zdravých tkání s uchováním orgánu. V případě mimoděložního mimoděložního těhotenství excize fetální nádoby paralelní hemostázou.

Alternativní technika

Medicína moderních vyspělých západních zemí v posledním desetiletí se stále častěji používají konzervativní metody léčby mimoděložního těhotenství. Mluvíme o použití chemoterapie - lokálních injekcích methotrexátu, prováděných pomocí komplexního transvaginálního ultrazvukového sledování nebo laparoskopie. Toto cytostatikum účinně zastavuje vývoj a rozpouští vajíčko plodu v časných stádiích mimoděložního těhotenství, kdy velikost embrya nepřesahuje 3 centimetry.

Tato technika vyžaduje velkou přesnost a profesionalitu, je určena pro nekomplikované formy patologie a elektivní chirurgie. V některých případech to může vést ke krvácení z mesosalpinxu - poté je chemoterapie zastavena a okamžitě převedena na laparotomii. V současné době se výše uvedený režim v Rusku a v postsovětských zemích neuplatňuje kvůli nedostatku znalostí, nedostatku potřebného vybavení a zkušenostem lékařských specialistů, i když je považován za slibný kvůli nízké invazivitě a také kvůli vysoké šanci na úplnou reprodukci spravedlivého sexu po zotavení.

Pomocná terapie

Zahrnuje rehabilitační opatření (hlavně cvičení), fyzioterapeutické procedury (od masáže a akupunktury po magnetoterapii a UHF / UFO), současné užívání léků podle indikací (hepatoprotektory, analgetika, kortikosteroidy, antibiotika pro sekundární infekce atd.), Vitamin minerální komplexy.

V některých případech může žena potřebovat psychologickou nebo psychoterapeutickou pomoc, komplexní pooperační péči. Do šesti měsíců po operaci nemůžete znovu otěhotnět - používání perorálních kontraceptiv a kondomů je racionální.

Efekty

Mimoděložní těhotenství může velmi vážně ovlivnit zdraví ženy..

 1. Významné snížení nebo úplné vymizení plodné funkce v důsledku odstranění vejcovodů, vaječníků nebo jiných důležitých orgánů ze zdravotních důvodů;
 2. Široká škála neuroendokrinních a vegetovaskulárních poruch;
 3. Výrazné zvýšení rizik reektomického těhotenství v případě početí;
 4. Adhezivní procesy v pánvi;
 5. Četné pravidelné bakteriální infekce pohlavních orgánů v důsledku snížení úrovně místní imunity;
 6. Smrtelné následky při absenci kvalifikované lékařské péče v případě spontánního potratu nebo prasknutí vejcovodu.

Těhotenství po mimoděložním

Pokud měl spravedlivý sex první mimoděložní těhotenství bez komplikací, pak se podle moderní statistiky odhaduje šance na následnou úspěšnou normální početí v děloze na 50 procent - zatímco u každé páté ženy je diagnostikována opakovaná mimoděložní těhotenství a třetina je úplně neplodná..

V případě komplikací, špatně přenesených operací, přítomnosti jizev a adhezí, přímého odstranění jedné vejcovody a dalších negativních aspektů, šance na následné plození rychle klesají.

Mimoděložní prevence těhotenství

Prvním krokem pro každou ženu, která chce snížit šance na vznik mimoděložního těhotenství, je včasné ošetření jakýchkoli zánětlivých procesů v pánevních orgánech. Preventivní terapie by měla být prováděna nejen pro spravedlivé pohlaví, ale také pro jejich partnery, což platí zejména pro páry se zvýšenou koncentrací chlamydií, ureaplasmat, mykoplazmat.

Druhým důležitým bodem je správná antikoncepce. Konec konců, potrat jako radikální lék pro neplánované dítě zůstává hlavním viníkem pro mimoděložní následné formy těhotenství. Použití spolehlivých a bezpečných metod pro zdraví ženy adekvátně naplánuje budoucí doplnění v rodině.

Použití „nouzových“ antikoncepcí po nechráněném pohlavním styku se přísně nedoporučuje - mají obrovské množství vedlejších účinků. Je lepší neprodleně kontaktovat specializované zdravotnické zařízení a pod dohledem odborníků provést přerušení, nejen relativně bezpečné a málo traumatické, ale také zahrnout nezbytnou rehabilitaci po potratu.

Z obecných doporučení lze uvést klasické události, které zvyšují průměrnou kvalitu života člověka a snižují rizika různých nemocí chronické povahy, které společně mohou ovlivnit zdraví ženy a zvýšit riziko mimoděložního těhotenství:

 1. Normalizace cirkadiánních rytmů spánku a odpočinku;
 2. Korekce schématu napájení;
 3. Pravidelné cvičení;
 4. Příjem multivitaminových komplexů;
 5. Odmítnutí špatných návyků;
 6. Předběžné předběžné plánování pro doplnění v rodině;
 7. Pravidelné zkoušky.

Užitečné video

Mimoděložní těhotenství. Příznaky a symptomy. Co dělat?

Otázka odpověď

Ukazuje test mimoděložní těhotenství?

Rychlé testy obecně nemohou naznačovat typ těhotenství. Nejcitlivější modely mohou nepřímo demonstrovat možný hypotetický problém - například druhý proužek s ektopickým uspořádáním embrya obvykle intenzivně kašel. Je to kvůli nestabilní koncentraci chorionického gonadotropinu, specifického ženského hormonu syntetizovaného chorionem ihned po implantaci budoucího plodu. V případě mimoděložního těhotenství se jeho koncentrace zvyšuje příliš pomalu nebo po aktivní produkci již o 3-4 týdny a začíná úplně klesat.

Výše uvedený výsledek však nemůže být spolehlivým důkazem patologie - svědectví může být spojeno s dalšími problémy nebo rysy současného fyziologického stavu ženy.

Jak zjistit mimoděložní těhotenství v raných stádiích?

Před 3 týdny těhotenství je docela obtížné stanovit ektopickou lokalizaci vnějšími příznaky - pouze komplexní diagnóza může naznačovat patologii s určitým stupněm pravděpodobnosti. První vnější známky jsou viditelné již od 4 týdnů - jde o skromné ​​krvácení, podobné nemenstruaci, ale není to, stejně jako bolest z podbřišku..

Mimoděložní těhotenství po dobu 2 týdnů. Co dělat?

Během tohoto období je prakticky nemožné určit povahu těhotenství a jeho lokalizaci, a to i za pomoci komplexního vyšetření, které je dostupné alespoň průměrnému laikovi v Rusku a v postsovětských zemích. Jakýkoli chirurgický zásah je možný pouze tehdy, když embryo dosáhne minimální velikosti, viditelné hardwarem, velikosti. Pokud máte podezření na mimoděložní těhotenství v tak brzkém období, nezapomeňte se zaregistrovat u gynekologa a být neustále sledován - to ukáže vaše další akce o něco později.

Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství po dobu 6 týdnů?

V 6. týdnu mohou být typické příznaky mimoděložního těhotenství pravidelné krvácení podobné menstruaci, nepohodlí v zadním vaginálním fornixu a bolest v dolním břiše, vlevo nebo vpravo (v závislosti na umístění patologie). Ve vzácných případech dochází k spontánnímu potratu nebo prasknutí vejcovodu - v tomto případě je v těchto oblastech diagnostikována akutní bolest dýky, šokový stav, dočasná ztráta vědomí, rychlý puls, snížený krevní tlak, bledost kůže atd. Tento akutní stav vyžaduje okamžitou hospitalizaci a operační resuscitaci a následné dlouhé období rehabilitace.

HCG ukazuje mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství není prokázáno samotnou analýzou, ale její dynamikou. Pokud první test na chorionický gonadotropin dává hodnotu vyšší než 1500 mIU / ml, znamená to, že férový sex je těhotný. Následující vzorky se odeberou po 48 a 96 hodinách. Podezření na ektopickou lokalizaci embrya nastává v případě, že zvýšení hCG je menší než 1,6krát, ukazatele jsou statické nebo klesají. V každém případě jsou nutné další testy, aby se konečně potvrdila patologie - zejména ultrazvuk, který ukazuje nepřítomnost plodu v děloze a další instrumentální techniky.

Mohu otěhotnět po mimoděložním těhotenství??

Vše záleží na povaze patologie, přítomnosti komplikací a včasnosti kontaktování lékaře. Ve většině případů je po první epizodě mimoděložního těhotenství, které bylo vyloučeno bez odstranění vejcovodu, šance na normální početí v děložní dutině asi 50 procent. Zároveň je riziko opakovaného mimoděložního těhotenství až 20 procent, u třetiny pacientů je pozorována neplodnost.

Pokud bylo odstranění patologie doprovázeno řadou problémů, šance na opětovné otěhotnění rychle klesají. Při odstraňování jedné vejcovody není celková úspěšnost více než 25 procent. Pokud budou obě dýmky odstraněny, nebude možné přirozeně otěhotnět - zástupce spravedlivého pohlaví zůstane pouze s možností IVF (umělé oplodnění).

Do menstruace jít s mimoděložním těhotenstvím?

Menstruace nemůže jít s žádným typem těhotenství - produkovaný progesteron narušuje tento proces. Často se však s patologií zjistí vzácné špinění - jedná se o klasické krvácení, které je důsledkem roztržení tkání vejcovodu. Tato okolnost je signálem k okamžitému kontaktu se specializovanou institucí za účelem komplexního zkoumání..

Existují období po odstranění mimoděložního těhotenství??

Pravidelný menstruační cyklus je obnoven 1-2 měsíce po odstranění mimoděložního těhotenství. Pokud byla odstraněna jedna vejcovod, pak stále existuje šance na přirozené otěhotnění. Pokud oba - pouze umělé oplodnění (IVF).

Ultrazvuk ukazuje mimoděložní těhotenství.?

V prvních týdnech ultrazvuk obvykle neukazuje konkrétní umístění mimoděložního těhotenství (nalezení embrya v raných stádiích vývoje je docela problematické), ale absence plodu v děloze. Na základě těchto údajů, jakož i komplexu hCG analýz, lze stanovit vhodnou diagnózu. Přesná patologická lokalizace je stanovena již od 6 do 8 týdnů po početí, přičemž nejprve jsou studovány vejcovody, poté s negativním výsledkem vaječníky, břišní dutina a další potenciální místa abnormální fixace embrya..

Články O Neplodnosti