Hlavní Zdraví

Poporodní fyziologie

Uvolnění placenty po narození dítěte je začátkem poporodního období. Trvá to 6-8 týdnů. V této době dochází k převratu orgánů a systémů ženského těla, které se účastnily těhotenství a narození dítěte. Děloha, děložní čípek a kardiovaskulární systém se vracejí do stavu před těhotenstvím. Mléčné žlázy začnou fungovat díky laktaci. V genitáliích se vyskytují zvláště výrazné změny.

Pochopení toho, jak probíhá proces zotavení, pomůže ženě v prvních dnech a týdnech mít sebevědomí. Tento článek pojednává o změnách, které se vyskytují v ženském těle po porodu..

Brzy poporodní období

Časné období po porodu trvá 2–4 hodiny po propuštění z placenty. V této době je mladá matka pod dohledem porodníka a gynekologa. Porodní asistentka sleduje tlak, stahy dělohy a sleduje sekrece. Poporodní komplikace se nejčastěji vyskytují během prvních 4 hodin, proto je nezbytné přísné sledování stavu puerpery. Lékař zkoumá dělohu pomocí gynekologických zrcadel a kontroluje stav vagíny. V případě potřeby šije poškození, poranění nebo roztržení. V historii porodu jsou dokumentovány informace o tom, jak se narodilo, a stavové ukazatele ženy.

V prvních hodinách po porodu je puerpera obvykle velmi vyčerpaná kvůli vyčerpávajícím kontrakcím. V tuto chvíli ale nemůžete spát. Jinak se může vyvinout hypotenze dělohy, což znamená oslabení kontrakcí..

Co se stane s orgány

Aktivní kontrakce dělohy usnadňuje první aplikace dítěte na hrudník a nárůst hormonů. Děloha se stahuje rychle a přísně v prvních hodinách po narození. Ihned poté, co dítě opustilo dělohu, se velikost dělohy zmenší na 20 týdnů těhotenství. První den po narození se děloha rychle stahuje. Po průchodu placenty vypadá vnitřní povrch dělohy jako otevřená rána a krvácí. Zejména výrazné krvácení v místě, kde byla připojena placenta.

Cervix bezprostředně po narození dítěte prochází zápěstí. Nejprve uzavře vnitřní hltan. Tři dny po narození jím prochází 1 prst. A po 10 dnech se úplně uzavře.

Pokud první 2 hodiny uplynuly bez komplikací, je poporodní žena převedena na poporodní jednotku. Bylo by hezké spát v místnosti a získat sílu, ale je nepravděpodobné, že usne. V krvi po porodu došlo k adrenalinovému spěchu, který vzrušujícím způsobem působí na nervový systém. Převod matky a dítěte na oddělení znamená, že porod byl úspěšný. Od této chvíle začíná období obnovy.

Pozdní poporodní období

Řízení poporodního období provádí porodník-gynekolog. Řídí stav dělohy. Pokud se mírně stahuje, jsou předepsány injekce oxytocinu. Kontrakce dělohy se žena cítí jako křeče v dolním břiše. U vícerozměrných dětí jsou často velmi intenzivní a bolestivé. Stehy z epiziotomie na perineu jsou léčeny denně. Lékaři doporučují často ležet na břiše. To pomáhá redukovat dělohu a také jí pomáhá zaujmout správné místo v pánevní oblasti.

Poporodní propuštění

Čištění a hojení dělohy se projevuje oddělením vnitřní vrstvy. Krevní sekrece, které se nazývají lochie, jsou odmítnuté endometriální buňky, krev, hlen. V prvních 2-3 dnech je výboj šarlatový, krvavý. Na 3-4 dny se stanou krvavými, se sladkou vůní krve. O týden později červenohnědá s příměsí hlenu. V následujících dnech Lohia oslabuje a zastavuje se do 40. dne po narození. Pozdní poporodní období končí koncem propuštění. Podrobněji jsme popsali poporodní výboj v článku Poporodní výboj.

Laktace

Po narození dítěte se mléčné žlázy produkují mléko pod vlivem hormonů. Proces laktace závisí na dvou hormonech: prolaktinu a oxytocinu. Prolaktin je zodpovědný za tvorbu mléka a oxytocin - za jeho vylučování z prsu. Baby sání spouští laktační hormony.

V prvních dvou dnech se kolostrum vylučuje z hrudníku. Toto je předchůdce zralého mléka, které přichází za 3-4 dny. Colostrum je první dětská výživa, která naplňuje střeva prospěšnou mikroflórou. Obrana těla tvoří vysoké bílkoviny a imunoglobuliny.

První nával mléka se často vyskytuje v porodnici 3-4 dny po porodu. Hrudník je hrubý, těžký a bolestivý. Krmení dítěte na vyžádání pomůže zajistit laktaci a zabránit stagnaci mléka. Společný pobyt vám umožní stanovit rytmus krmení a rychle se naučit, jak správně připojit dítě k hrudi. Další informace o správném připojení.

K prvnímu připevnění novorozence k prsu dochází na mateřském stole ihned po narození dítěte, pokud porod prošel bez komplikací. Během stimulace bradavky je děloha intenzivně stahována, placenta je oddělena a lochie je odstraněna.

Máma a novorozenec jsou propuštěni 3-5 dnů po narození, pokud se cítí dobře. Před výbojem se provádí ultrazvukové vyšetření, aby se zajistilo, že je děložní involuce normální a že nedochází ke srážení krve..

Hygiena

Správná poporodní hygiena pomáhá předcházet komplikacím..

Seznam pravidel osobní hygieny po porodu:

 • Po každé návštěvě toalety se umyjte. Směr pohybu - zepředu dozadu.
 • Vyměňte poporodní polštářky každé 2 hodiny.
 • K mytí nepoužívejte žínku. Po sprše namočte rozkrok bavlněnou plenkou.
 • K mytí používejte dětské mýdlo. Má neutrální ph, nedráždí pokožku, dobře se čistí.
 • Je lepší používat speciální poporodní kalhotky. Jsou vyrobeny z hypoalergenního, prodyšného materiálu a nedotahují pokožku..
 • Je vhodné zařídit vzduchové koupele pro perineum a bradavky: chodit po oddělení s holými ňadry a zároveň sundávat kalhoty. To je užitečné pro léčení šicích a prasklin v bradavkách..
 • Ručníky na obličej, ruce, intimní hygienu a tělo by měly být oddělené.
 • Prsa umývejte dětským mýdlem pouze během ranních a večerních sprch. Před každým krmením není možné prsu umýt mýdlem. Mýdlo odplavuje ochrannou vrstvu z oblasti bradavky a halo, vysychá a vyvolává tvorbu trhlin.
 • Je užitečné spát a odpočívat na břiše, aby děloha zaujala své místo a její kontrakce byly účinné.
 • Během období Lochie nemůžete používat tampóny. Vypouštění by mělo jít ven.
 • Z důvodu slabosti svalového korzetu není možné zvedat závaží více než hmotnost dítěte.
 • Nepoužívejte mýdlo s vysokým obsahem alkálií (v domácnosti).
 • Douching je poporodní období zakázáno. Myje vaginální mikroflóru.

Problémy po porodu

Porod je stres pro matčino tělo, velký výdaj duševní a fyzické síly. V prvních dnech po narození dítěte čelí puerpery některým obtížím:

 1. Stehy z epiziotomie. Slzy a řezy na perineu jsou zpravidla sešity se samoplastovými nitěmi. Porodní sestry ošetřují stehy denně a sledují jejich hojení. Pro antibakteriální hygienu můžete po promytí perineum opláchnout roztokem chlorhexidinu nebo furatsilinu. Mladá matka s stehy na rozkroku nesmí sedět prvních 10 dní po porodu.
 2. Puerpera někdy necítí nutkání močit. Během průchodu porodním kanálem hlava dítěte stiskla nervové zakončení, což vedlo ke ztrátě citlivosti v této oblasti. Proto, pokud žena necítí nutkání močit, měla by močit každé 2-3 hodiny, aniž by čekala na nutkání. Pokud máte potíže s průtokem moči, sdělte to svému lékaři. Může být vyžadován katétr..
 3. Hemoroidy jsou běžným jevem po porodu. V pozdním těhotenství hlava dítěte stlačuje krevní cévy. Odtok krve je narušen a stagnuje v žilách pánve. Hemoroidní hrudka způsobená intenzivním stresem během porodu může způsobit odtok. S problémem hemoroidů je důležité vyhnout se zácpě, upravit výživu. Někdy jsou nutná projímadla. Zde jsme psali o poporodní hemoroidy..

Patologie a komplikace poporodní periody

Někdy poporodní období je zastíněno komplikacemi. Patologie jsou často způsobeny mikroby, v nichž je tělo již obsazeno. V obvyklém stavu nejsou schopni nemoc vyvolat, jejich imunita potlačuje. Ale na pozadí oslabených tělesných sil roste patogenní mikroflóra a tělo se nedokáže vypořádat s velkým množstvím bakterií. Některé komplikace poporodní periody, které jsou nebezpečné pro život a zdraví ženy:

Sepse je infekční infekce krve. Ohnisko infekce je vytvářeno v místě připojení placenty v děloze, pokud zbývají kusy placenty. Další příčinou sepse je endometritida. Toto onemocnění je nebezpečné, protože může způsobit toxický šok. Sepse se vyvíjí 8-10 dní po narození. Pokud mladá matka pozoruje takové příznaky, jako je: teplota 39 ° C nebo vyšší, hnilobný zápach lochie, červeno-fialový výboj a konzistence podobná husté rajské pastě, celková intoxikace těla, bolest břicha - je třeba neprodleně konzultovat lékaře. Sepse je nebezpečný stav, který ohrožuje život..

Endometritida je zánět slizničního povrchu dělohy. Příčinou endometritidy může být zablokování děložního hrdla s krevní sraženinou, placentární zbytky v děložní dutině. A historie zánětlivých onemocnění pánevních orgánů. Mladá matka by měla pečlivě sledovat výtok, pohodu po porodu, a v případě bolesti břicha se zápach praštění stal nepříjemným hnilobou - okamžitě byste se měli poradit s lékařem.

Mastitida je zánět prsní tkáně. Mastitida se vyskytuje v důsledku infekce prasklinami v bradavkách. Někdy je nemoc důsledkem pokročilé lakostázy. Mastitida se projevuje obecnou intoxikací těla, zarudnutím hrudníku v oblasti stagnace, teplotou 38-39 ° C. Možné vypuštění mléka s příměsí hnisu z postiženého prsu.

Pyelonefritida je zánětlivá léze ledvin. Vzestupná infekce vstupuje do dělohy z dělohy do močového měchýře. Teplota je vysoká až 40 ° C, horečka, bolest v dolní části zad. Pokud máte příznaky pyelonefritidy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Hlavním ukazatelem toho, že období zotavení je v pořádku, je lochie. Vzhled ostře nepříjemného pachu hniloby, ostrého zastavení krevních sekretů nebo naopak nečekaně hojných přísavek by měl tuto matku varovat. Vzhled jedné z těchto příznaků je příležitostí navštívit lékaře.

Restorativní gymnastika po porodu

První cvičení je lepší odložit do konce propuštění po porodu. Do této doby se orgány vrátí na své místo, tělesné systémy začnou fungovat stabilně. Ale nezaplatit si tělesnou výchovu i bezprostředně po porodu to nestojí. Hlavním úkolem pohybové terapie v období po porodu je obnovení tónu svalů pánevního dna. Pro tento účel je vhodná sada Kegelových cvičení. Posilují svaly perineum a vagíny, děloha se stahuje efektivněji.

Abyste se naučili vlastnit svaly pánevního dna, musíte je najít. Pokuste se zastavit tok moči při močení a pochopíte, jaké svaly je třeba vypracovat.

Komplex cvičení Kegel se skládá z několika typů technik:

 • Komprese a relaxace. Stiskněte svaly pánevního dna, držte po dobu 5 sekund, uvolněte se.
 • Zkratka. Bezprostředně rychlým tempem utáhněte a uvolněte svaly pánve.
 • Napětí. Snadné namáhání jako při porodu nebo vyprázdnění.
 • Musíte začít s 10 kontrakce-kontrakce-namáhání 5 krát denně. Postupně se zvyšuje na 30krát denně.

Video: podrobný popis techniky cvičení Kegel

Po ukončení poporodní výboje lze postupně zavádět nové typy fyzické aktivity: jógu, pilates a další. Ale trénovat tělo bez přípravy vnitřních svalů se rovná stavbě domu bez nadace.

Období zotavení po porodu vyžaduje, aby žena byla ohleduplná ke svému zdraví a aby měla přiměřené rozdělení fyzické a morální síly. V nejlepším případě by měl být tento čas věnován dítěti a jeho uzdravení. A svěřit domácnosti otázky manželovi a příbuzným.

První dny po porodu: blaho ženy

Je to po všem? V prvních minutách po porodu je mladá matka objata neobvyklým pocitem lehkosti a štěstí z poznání, že již dlouho očekávané dítě se už narodilo, že na rozdíl od všech očekávání, jeho narození nebylo tak obtížné, že si člověk nemůže myslet, kdy je vše začne a jak přežít porod. To se již stalo. Narození dítěte však není jen úžasným a nezapomenutelným okamžikem v životě každé ženy, ale také tvrdou prací celého organismu, která vyžaduje hodně energie.

Raisa Zyablikova
Porodník-gynekolog, Centrum pro plánování a reprodukci rodiny

Ihned po narození začnou stahy dělohy. Během 6-8 týdnů klesá hmotnost dělohy z 1000 g na 50 g. Ke kontrakci dělohy dochází v důsledku periodických kontraktilních pohybů děložních svalů, které jsou doprovázeny bolestí různé intenzity, které jsou podobné světelným kontrakcím. Kontrakce se během kojení zesiluje (se stimulací bradavky v krvi stoupá hladina oxytocinu, látka, která pomáhá snižovat dělohu). Je třeba poznamenat, že po opakovaném porodu se děloha stahuje bolestivěji než po prvním. Při velmi bolestivých kontrakcích je možné použít léky proti bolesti a antispasmodika, ale ve většině případů to můžete udělat i bez léků proti bolesti. V případě nedostatečných kontrakcí dělohy lékař předepíše další kontrakce.
Bolest v perineu je možná i bez slz. To je způsobeno skutečností, že tkáně prošly během porodu vážným protahováním. Obvykle bolest není příliš intenzivní a zmizí po 2-3 dnech. Pokud v perineu byly slzy nebo řez, bolest trvá déle. Léčení trvá 7-10 dní. Je třeba poznamenat, že při šití perineu po celou tu dobu by se žena neměla posadit. Pro lepší hojení je důležitá pečlivá hygiena a ošetření šití antiseptickými roztoky..
Hemoroidy (křečové žíly konečníku) se někdy objevují během těhotenství nebo po porodu a také způsobují bolest. Důkladná hygiena pomáhá snižovat bolest (sprchování po každém močení a vyprázdnění), aplikování ledu na perineum. Léky mohou být použity podle pokynů lékaře.
Problémy se stolicí jsou také možné v období po porodu. Při přítomnosti stehu na perineu, první vyprazdňování po porodu vždy vyvolává strach, že se stehy mohou „rozšířit“. Tento strach je neopodstatněný, protože švy se nikdy neodchylují. Během defekace můžete držet oblast perineálního stehu ubrouskem, který sníží napínání tkání, defekace bude méně bolestivá. Stolice je obvykle 2-3 dny po narození. Chcete-li tento proces usnadnit, přidejte do své stravy sušené meruňky, švestky a pití minerální vody. Pokud ve 4. den není žádná stolice, můžete použít projímací svíčku.
První den po porodu, kvůli skutečnosti, že velké krevní cévy zůstávají na místě oddělené placenty, je zaznamenáno poměrně velké množství krevního výtoku z dělohy (jako při těžké menstruaci). Mohou obsahovat malé sraženiny. Pokud se zdá, že výtok krve je příliš vysoký, je naléhavé zavolat porodní asistentku nebo lékaře, který může situaci vyhodnotit a v případě potřeby provést léčebná opatření. Po 3 dnech se výtok stane serózní-sacharózou (nažloutlá-hnědá) a od 10. dne serózní (nažloutlá-bílá). Do 5. až 6. týdne se vypouštění z dělohy zastaví. Někdy v prvních několika dnech po porodu dochází k částečnému zpoždění výboje v děložní dutině.
V tomto případě může infekce vést k zánětlivému procesu děložní sliznice - endometritidy. Proto se se zpožděním sekrecí a zvýšením tělesné teploty provádí ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby chirurgický zákrok, během kterého jsou z dutiny dělohy odstraněny sraženiny (mytí nebo kyretáž dělohy)..
V postpartálním období dochází pod vlivem hormonálních změn k významným změnám v mléčných žlázách, které v tuto chvíli začínají produkovat mléko. V prvních 2-3 dnech se kolostrum vylučuje, ve 3. až 3. dni - přechodné mléko, které se postupně mění na zralé mateřské mléko. Krmení a vyprazdňování prsu stimuluje produkci mléka. Proto se při nedostatečném mléce doporučuje častější kojení. Poměrně často se ženy potýkají s dalším problémem - nadměrným množstvím a obtížným odtokem mléka, který vede k jeho stagnaci a vážnému propadnutí mléčných žláz. Současně mléčné žlázy ztvrdnou, zvýší se objem, stanou se bolestivými a zvyšuje se tělesná teplota. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se, aby během prvních 3 až 4 dnů po narození omezil příjem tekutin na 800 ml denně a pokusil se dítě pravidelně krmit. Při správném režimu krmení postupně zhasíná. Již po 1-2 dnech je to mnohem snazší. Správná tvorba laktace je také usnadněna nošením pohodlné podprsenky. Kůže bradavek je velmi jemná. Při kojení dochází k postupnému ztuhnutí bradavek, ale v prvních dnech je možné popraskat. Abyste tomu zabránili, v prvních 2-3 dnech po porodu dejte dítě na prsa po dobu 5-7 minut, poté mu dejte další prsa, také po dobu 5-7 minut, a potom dejte dítě zpět na prsa, se kterým začalo krmení. K prevenci prasklin bradavek můžete použít speciální krém.

Když je žena v nemocnici, lékař a porodní asistentka ji denně sledují. Objasňují stížnosti, hodnotí celkový stav, měří puls, krevní tlak, tělesnou teplotu, monitorují stav mléčných žláz, dělohy, vnější pohlavní orgány, povahu sekrecí a fyziologické funkce. Každý den nepříjemné příznaky ustupují a zdraví se zlepšuje..

Mýtus nebo pravda: těhotenství je lék na tělo?

Jak těhotenství a porod ovlivňují ženu? Někteří jsou hezčí a zdá se, že si užívají mateřství, zatímco jiní se naopak vůbec nemohou zotavit a trpí různými chorobami po dlouhou dobu. Proč se to děje a jaké jsou vzory? Zkusme na to přijít

Matky, tchyně a nejrůznější tety sousedé rádi říkají začínajícím matkám: říkají: „Ve vašich letech jsem se oblékala - nevšimla jsem si, porodila, vyprskla a okamžitě jsem běžela do práce,“ a možná přidají „bez vašich plenek“. A všechno pro ně bylo tak snadné a zdravé, silné a krásné samy odletěly z nemocnice. Alespoň v mých vzpomínkách. Ostatní poradci se prostě vzdávají: „Těhotenství není nemoc.“ "Proč je to se mnou?" - postižené mladé matky. Proč je to tak obtížné v těhotenství, při porodu a poté, co se to nezjednodušilo? Zdraví se rozpadá a psychika je slabá a tlak je tak velký.

Věří se, že ženské tělo se po narození stává mladším. A existují vědecké důkazy. Takže na University of Richmond bylo prokázáno, že hormony produkované během těhotenství pozitivně ovlivňují mnoho orgánů, například mozek, zlepšující paměť, schopnost učení a dokonce i výkon. Většina žen však řekne, že po porodu se cítí neustále unavená a navíc se v prvních letech objevují dříve neviditelné vředy. Kde je tedy omlazení, kdy nedostatek vitamínů, chudokrevnost, zánět, poruchy spánku, nervové poruchy, mastitida, laktostáza, snížené libido, hemoroidy a další „kouzla“? Obecně ženy nesouhlasí s „svědectvím“.

  Anna S., 32 let, dítě 6 měsíců:
  "Vlasy začaly vypadávat, ale nehty byly naopak silnější a obličej byl čistý".

  Oksana P., 27 let, dítě 5 měsíců:
  "Nevím o omlazení, ale ledvina upadla na místo." Nikdy nedošlo k recidivě a po narození říkali, že ledviny jsou po ultrazvukovém vyšetření symetrické. “.

  Feda A., 40 let, děti 11 a 4 roky:
  „Všechny vnější známky - zlepšení i zhoršení - nemají nic společného se slovem„ omlazení “, to vše je účinek hormonů. Odpověď na otázku, zda je tělo při porodu omlazeno, je jednoznačná! Těhotenství opotřebuje tělo.

  Oksana A., 20 let, dítě 2 roky:
  "Ano, každý zvlášť, nevšiml jsem si například omlazení." Ale moje matka porodila dítě ve věku 36 let a začala vypadat lépe. Možná to platí pro ty starší ".

  Anna N., 28 let, 1 rok staré dítě:
  "Porodila jsem jedno dítě a cítím se jako nemocná stará žena." Tchána mého manžela porodila tři, ale vypadá skvěle! “

Imunita po porodu

Není známo ženě při demolicích, tělo bojovalo s vnitřními infekcemi, viry, bakteriemi, ale po porodu jsou aktivovány všechny, přibité, ale ne rozbité. Současně byla imunita těhotné ženy samozřejmě snížena, takže tělo neodmítlo plod. Po porodu je taková poloviční imunita snížena ještě více, aby se část mléka dostala. Jaký je výsledek? Ženy často a rychle chytí pyelonefritidu, mastitidu, choriomnimonitidu, endometritidu.

  Zhanna Arzavyan, porodník-gynekolog, kandidátka na lékařské vědy:
  „Všechny tyto nemoci jsou, bohužel, časté poporodní komplikace. Důvody jsou ztráta krve, anémie, chirurgické zákroky. Co dělat, aby se jim vyhnuli a jak se s těmito věcmi vypořádat? Postupujte pouze podle pokynů lékařů. Nejčastěji antibiotická terapie, a to také znamená poruchy trávení u matky a dítěte. Ale od profesionálů - obvykle poměrně rychle zvládne tyto jevy zvládnout a zastíní štěstí při narození. “.

Překonejte komplikace i v nemocnici nebo ihned po propuštění - a co potom? Imunita nevzniká okamžitě, zejména na pozadí nedostatku spánku a únavy. Takže čas musí uplynout, než se žena zotaví. Který? Individuální otázka.

Svalový tón oslabil

Během těhotenství a porodu zažily svaly pánevního dna, zad a břicha stres a napětí. Pokud na to nebyli připraveni a žena neměla speciální sportovní oblečení, zotavení zabere hodně času. Pro zlepšení přísunu krve do pánve a posílení „intimních svalů“ několik týdnů po narození se doporučuje „Kegelova cvičení“ (jménem gynekologa z USA), která byla původně zaměřena na boj proti inkontinenci, ale ukázaly se pro posílení tónu pánevních svalů u žen..

Často potřebují pomoc chiropraktiků, fyzioterapeutů, aby obnovili svaly zad. Změněná anatomie páteře (hrudník, pánev, krk, ramena) během těhotenství byla znovu vystavena stresu ve formě dítěte v náručí. Pro obnovení mobility obratlů je třeba minimálně cvičení.

Těhotenství a porod - ženy budou rozumět - jsou pro psychiku samy o sobě obtížné, a to i bez doprovodných problémů a každodenních potíží. Před porodem, během a bezprostředně po hormonu, vypadnou z měřítka, jako u dospívajícího.

  Olga Colt, rodinný psycholog:
  "Nejprve si chci okamžitě udělat malou rezervaci ohledně poporodní deprese." Poporodní deprese je forma depresivní poruchy, a pokud pozorujete příznaky, jako je úzkost, doprovázené bušení srdce, bolesti hlavy, panika; subjektivní stav smutku a smutku; zhoršená chuť k jídlu; nespavost plačtivost; depresivní nálada; myšlenka sebezničení, měli byste se obrátit na specialisty - psychoterapeuta a neurologa “

Psycholog poznamenává, že může být vyžadována drogová terapie, ale předepisuje ji pouze lékař. Dítě, zejména první, dělí život před a po. Kromě štěstí je vzhled dítěte jasným stresem, stálou únavou a dokonce i podrážděností na sebe a dítě..

  Olga Colt, rodinný psycholog:
  "Mladé matky se nechtějí podělit o tyto zkušenosti ani se svým manželem, rodinou nebo přáteli, protože se obávají, že budou považovány za špatné." Snaží se to vydržet, jednat s ním samy, až se nahromadí tolik, že všechny tyto negativní emoce začnou vcházet do těla a proměnit se v nemoci, nebo se stanou nekontrolovatelnými výbuchy hněvu, nebo se vyvinou ve skutečnou neurózu. “

Psycholog doporučuje naučit se vytahovat prvky štěstí, dívat se na všechno z optimistického hlediska a kompenzovat špatné myšlenky: „Pokud nevíte, co s dítětem dělat, pak hledejte informace - to zvýší úroveň důvěry. Máte-li strach - hledejte podporu, sdílejte se svým manželem, mámou, přítelkyní, psychologem - sníží to úzkost. Pokud jste unavení - hledejte pomocníky, přijímejte pomoc, neváhejte a požádejte o to. Vezměte postupně štěstí mateřství, dejte si čas na opětovné nastavení, nechte chyby a chyby na začátku cesty. A pak se toto štěstí nebude jevit jako těžké břemeno “.

Až bude vše v pořádku?

Kdy se žena stane „sama sebou“? Tělo potřebuje 3-4 roky před novým šokem ve formě těhotenství. Minimální. Porod je jako kámen vržený do vody: vlny se po dlouhou dobu rozptýlí po celém těle a postupně se rozeznávají ozvěny.

Jak se rychle zotavit po porodu? Jezte plně, vezměte vitamíny, sportujte - provádějte lehké fyzické cvičení, snažte se dostat dost spánku. Jak se s tím vyrovnat s dítětem v náručí? Představte se jako superstar! Jediná možnost.

Moderní věda věří, že porod po 30 letech skutečně pomáhá tělu regenerovat. Buňky těla (zejména krve, lymfy) se obnovují a dávají to nejlepší pro dítě a matku. To jsou klady. Bohužel existují hormonální nevýhody: přinejmenším - problémy s vlasy, zuby, kůží, náladou.

Obecně platí, že žena jakéhokoli věku, která prošla „školou života“ - která vydržela, porodila a vychovala dítě - je ve srovnání se svým bezdětným vrstevníkem úplně jiná žena. Nebudete se vyděsit, je morálně dospělá a psychicky i fyzicky stabilnější.

Autorům článku můžete v komentářích položit dotazy.!

Tento článek by vás mohl zajímat? Sdílet odkaz ve svých sociálních sítích:

Poporodní období u žen

Změny v těle ženy v období po porodu

Porod a poporodní období u žen je skutečným testem na tělo a psychiku. Jaké změny nastávají s tělem v prvních týdnech po narození dítěte, co může být nebezpečné a co je považováno za normu? Jaký je poporodní období u žen, co cítí??

Okamžité zotavení ženského těla na těhotné trvá asi 6-8 týdnů. V případě komplikací se však může prodloužit..

Poporodní výboj a zotavení genitálu

Krvavý výtok, velmi hojný, se objevuje u ženy z vnitřního povrchu rány dělohy, který zůstal po abrazi placenty, obvykle netrvá déle než 3-5 dnů. Poté se výboj po porodu zhnědne. A asi o 10 dní více jako rozmazání.

Současně se děloha rychle zmenšuje. Její hmotnost se postupně vrací na 50 gramů, zatímco během těhotenství dosahuje 1 kg. Spodní část dělohy, její horní část, rychle klesá a bříško opouští. Tento proces můžete urychlit, pokud do břicha vložíte chladnou topnou podložku zabalenou do plenky, spíte na břiše, nosí poporodní obvaz.

Stává se však také, že poporodní krvácení se odkládá o více než několik dní. Nebo se zastaví a poté, po několika dnech, obvykle do této doby, kdy se žena už podařilo propustit z nemocnice, začínají novou silou. To se obvykle děje v důsledku subinvoluce dělohy - když je špatně stažena, je lochie zadržena v dutině, častěji se to stává v důsledku křečového děložního kanálku.

Léčba - injekce oxytocinu a vicasolu. Je důležité zabránit poporodní endometritidě, proto v mnoha případech jsou ženám předepisována i antibiotická terapie.

Chcete-li obnovit bez problémů, musíte pečlivě sledovat čistotu genitálií. Hygiena ženy po porodu zahrnuje mytí mýdlem. Pokud byly na perineum umístěny stehy - ošetření antibakteriálními látkami.

Sanitární polštářky v prvních dnech je lepší používat speciální poporodní. Je to možné a běžné, ale pouze s látkovou základnou. A měňte je každé 2-3 hodiny, bez ohledu na plnost.

A jakmile skončí změny v ženském těle v období po porodu, mnoho žen, které nedojčí, začne menstruaci. Lze ji očekávat již za 1,5 měsíce po porodu. U kojících žen je menstruační cyklus zpravidla obnoven později.

Poporodní komplikace - založení laktace

V prvních 2-3 dnech začíná kolostrum vystupovat z bradavek u žen, které porodily. Jedná se o vysoce kalorickou tekutinu, velmi výživnou a užitečnou pro imunitu novorozenců. A blíže k pátému dni, který porodil poprvé poprvé, jsou mléčné žlázy hrubé a mateřské mléko z nich začíná vystupovat. To může být doprovázeno bolestivými pocity, pokud matka nedojčí, vysává malé mléko nebo samotný proces kojení není v pořádku. Teplota se při měření v podpaží zvyšuje.

Častými komplikacemi poporodního období jsou stagnace mléka ve specifické části mléčné žlázy. Tzv. Lakostáza. Mohou být nebezpečné, pokud se infekce dostane do mléčné žlázy. V tomto případě se může vyvinout mastitida..

Další časté problémy ženy v období po porodu jsou spojeny s plochými bradavkami. Nemohou dítě zachytit a v důsledku toho odmítá prsa. Pro záchranu situace pomůže správné použití a použití speciálního silikonového obložení pro bradavky.

Poporodní deprese a nástup sexuální aktivity

Mnoho žen, zejména to, co se týká prvorozených, se v prvních dnech necítí velké lásky k novorozenému dítěti. Často vytvářejí pocit nereálnosti toho, co se děje, strachu z budoucnosti. To vše je naprosto normální a často pozorováno po porodu, tj. 8 týdnů, ale častěji se žena začne v roli matky rychleji uvědomovat po 2-3 týdnech..

To vše je zcela normální. Žena by se neměla vyčítat za tyto pocity, považovat ji za špatnou matku. Ovlivňuje únavu, špatné zdraví po porodu. Kromě toho se hladina ženských pohlavních hormonů prudce snižuje. Objevuje se něco jako premenstruační syndrom, ale pouze 10krát silnější. Jakmile se obnoví hormonální pozadí, zmizí také mírná poporodní deprese. A pouze ve velmi ojedinělých případech je nutná pomoc psychologa nebo psychoterapeuta.

Poporodní žena: psychologický a fyziologický stav

Žena je jedinečná bytost. Ve svém těle mohou současně bít dvě srdce současně, dává pokračování nového života a je schopna tuto magii v životě vykonávat několikrát. Těhotenství a porod jsou nejzajímavějšími událostmi v životě každé ženy, ale mají mnoho různých důsledků..

Těhotenství v každé nastávající matce jde úplně jinak. Někdo se chvěje jako motýl od početí do porodu a někdo z prvního dne nezná klid. Také s dobou zotavení po porodu. Přestože stojí za zmínku, že porod je vždy nepředvídatelný.

Poporodní zotavení

Ale když je těhotenství a porod pozadu, nastává složitá a dlouhá doba zotavení. Přesněji, aktualizace. Organismus, který se přizpůsobil potřebám dítěte po dobu 9 měsíců, se vrací do svého předchozího stavu..

Zprvu je pro ženu obtížné jak fyzicky, tak psychicky. Často dochází k odmítnutí vlastního vzhledu, který po krátké době po porodu zdaleka není ideální. Ano, je to normální. Svaly abs, nohou, zad a paží potřebují čas, aby se zotavily. Každá žena má toto období. Závisí to přímo na jejím stavu mysli, fyzických schopnostech a životním stylu. Blízký, a co je nejdůležitější, manžel, by neměl mladé matce obviňovat za její vzhled, ale je třeba prokázat trpělivost a porozumění, protože sama není snadné.

Pokud mluvíme na úrovni fyziky, pak po porodu dojde k komplexní hormonální restrukturalizaci, bude to pokračovat, dokud žena nedojde. Kromě toho musí všechny vnitřní orgány pokračovat ve své „práci před těhotenstvím“ a také na svých obvyklých místech, protože jako vývoj plodu jsou přemístěny, aby dítě mělo více prostoru. Metabolismus, fermentace se mění, což aktivně ovlivňuje psychiku mámy.

Žena a vztahy: dopad dítěte na vztahy s ostatními

Emoční rovnováha v tomto období je velmi nejistá a vyžaduje velkou pozornost od rodiny a přátel žen.

V prvních měsících po narození dítěte probíhá důležitý společenský proces. Z ženy se rodí matka. To je důležité. Pro ženu samotnou i pro společnost jako celek. Jaká bude matka a jak buduje vztahy se svým dítětem? Tyto otázky jsou položeny každou novou matkou..

Kromě vztahu „matka-dítě“ prochází také vztah „manželka-manžel“. Nejčastěji je v životě ženy přiděleno druhé místo manžel, který beze stopy neprochází. Je nutné se připravit na otce, přijmout a uvědomit si skutečnost, že priority partnera i jejich vlastního podstoupí významné změny, protože manželka bude v každém případě dítěti věnovat více pozornosti. Po nějaké době se však matka musí „uvolnit“ a vrátit manželovu pozornost, protože díky němu zažívá radost z mateřství. Po určité době se musí manžel také vrátit do nevládního postavení a získat, na co má nárok..

Obrovský vliv na rodinu někdy vykonávají příbuzní a přátelé. Babičky, tety, které porodily přítelkyně a další, které nejsou lhostejné, si pospíší, aby přemohli nově vyrobené rodiče tipy, jak nakrmit, vykoupat se, hrát si, pečovat atd. To vše je jistě neocenitelný příspěvek, ale pouze v případě, že samotná mladá rodina je iniciátorem těchto tipů. Nezáleží na tom, jaký vztah jste měli předtím, mohou být zničením uložením názorů zničeny. Zde musí rodiče uvést určité limity. Všechny rodiny vychovávají děti a mají různé způsoby života, takže neshodám nelze v žádném případě zabránit..

Stav ženy po porodu: když potřebujete odbornou radu

Jen si představte, do jaké míry probíhají procesy v hlavě, těle a duši ženy. Mnozí se prostě nemohou vyrovnat se všemi změnami a nevědí, co dělat v dané situaci. Dnes existuje celá řada workshopů, seminářů a školení v psychologii, dietetice, problémech správné výživy a zdravého životního stylu. Pokud tedy žena cítí potřebu poradit se s kvalifikovaným odborníkem, který se na situaci může podívat z odborného hlediska, vyhledá kvalifikovanou pomoc..

Moderní vědecká a technologická akademie zve mladé a zkušené matky k účasti na školení „Psychologické zdraví žen po porodu“, které se bude konat 26. června. Účastníci zde získají cenné rady, jak se vyhnout depresi, naučit se přijímat své nové postavení a užívat si mateřství. Školení povede odborník na zdraví žen, rodinný psycholog, kandidát psychologických věd Irina Spivak.

Kromě toho Akademie nabízí navštěvovat specializovaný kurz hubnutí a zotavení po narození výživky Eleny Tikhomirové. Lze jej navštívit 9. července na akademii. K účasti jsou pozvány nejen ženy, které porodily, ale také lékaři, porodníci, psychologové a školitelé.

Ti, kteří si přejí, se naučí, jak jíst po porodu, budovat každodenní rutinu, jaká fyzická cvičení provádět a jak kombinovat mateřství a zdravý životní styl. A to je někdy nesmírně obtížné.

Zdraví "Stále natáhnout":
Co se stane se sexem po porodu

Mýty jsou zpět v podnikání

Text: Anastasia Pivovarova

Obecně se přijímá, že po porodu žena zapomene na sebe a zcela se soustředí na dítě - ai když tomu tak není, dítě si stále vyžaduje více pozornosti a matka „si na to přijde“ se svými vlastními problémy. Toto toxické postavení vede k tomu, že ženy často nevědí, co očekávat po návratu z nemocnice, pokud jde o pohodu a změny v těle, a problémy související se sexuálním životem jsou nedostatečně pokryty. Ve skutečnosti na nich není nic zvláštního: sex po těhotenství existuje.

Kdy mohu začít?

Hlavní doporučení gynekologů ohledně sexu s penetrací je jedno: nespěchejte. Když porod končí oddělením placenty, zůstává na vnitřní ploše dělohy v podstatě otevřená rána, která by se měla hojit. Děloha, děložní čípek a pochva samy o sobě potřebují čas, aby se stáhly a přijaly normální velikosti, a žena potřebuje přestávku, aby se zotavila a obecně chtěla sex. Průměrná doba pro zahájení vaginálního sexu je šest týdnů. Asi v této době se tělo vyrovná s hlavními důsledky porodu. Gynekolog, který v každém případě musí být navštíven ve stejných šesti týdnech, může plně potvrdit připravenost na sexuální aktivitu.

Stejně je třeba upustit od análního sexu, zejména pokud vzpomínka na porod zanechala stehy od slz nebo řezů. Sexuální aktivita může vést k tomu, že se tyto stehy oddělí nebo jen zraní. Kromě toho hemoroidy, což je běžná komplikace po přirozeném narození a pokusech, mohou narušovat anální kontakty. Sexuální aktivita obecně (například orální sex a mazlení) však není kontraindikována: mnoho žen ji praktikuje již 3–4 týdny po narození, a to nemá důsledky pro tělo..

Potíže po císařském řezu

Zdá se, že po císařském řezu je návrat k sexuálnímu životu snazší než po přirozeném porodu, protože vagína není při operaci poškozena. Ženy však do tří měsíců od porodu hlásí různé problémy, bez ohledu na to, jak šly. Stává se, že císařský řez se neprodleně provádí, když již při porodu vzniknou potíže - a to znamená, že mu předcházejí kontrakce a otevření děložního hrdla. Proto je z bezpečnostních důvodů s pronikavým sexem lepší nespěchat, dokud se tělo nevrátí do normálního stavu. Trvá to čtyři až šest týdnů, během nichž mají ženy s císařským řezem také krvavé propuštění - mohou skončit dříve než v případě přirozeného porodu. V každém případě je císařský řez břišní operací a musíte počkat, až budou stehy na vnitřních orgánech úplně uzdraveny..

Jak slzy a řezy ovlivňují sex

Při porodu se někdy používá epiziotomie, tj. Perineum je pitváno. To je nutné z mnoha důvodů, například pokud chcete urychlit porod, nebo je dítě ve špatné prezentaci. Rozkrok je rozřezán, aby se zabránilo slzám tkáně - zejména pokud existuje riziko vážných trhlin třetího nebo čtvrtého stupně. To znamená, že rána by byla stejně, ale rozdíl mezi rozmělněním, poškozením svalů a úhledným chirurgickým řezem, který neovlivňuje důležité orgány, je významný. Kromě toho je po pitvě snadnější aplikovat dokonce i stehy a rána se hojí rychleji. Je pravda, že nyní existuje stále více důkazů ve prospěch skutečnosti, že lehké slzy (na úrovni pouze sliznice) se dobře uzdravují a epiziotomie je zobrazena pouze jednotlivým pacientům s obtížnou prací.

Stehy někdy musí být aplikovány nejen na perineum, ale také na děložní čípek a na stěny vagíny - v závislosti na tom, jak vážná byla zranění při porodu. V každém případě, v době, kdy končí lochie (poporodní výtok), jsou stehy již v pořádku a rány se zahojí. Nepříjemné pocity se mohou objevit při pohlavním styku i několik měsíců po narození. Někdy je to způsobeno tím, jak se mezery zahojily: ​​po nějakou dobu může dojít k poškození nervových zakončení. Nepříjemné pocity lze zpravidla odstranit bez zvláštního ošetření, a pokud byly slzy nebo disekce dobře sešité a již zahojené, stačí běžná příprava na sex: probudit se, použít mazivo a nikam se nespěchat.

Jak se chránit
po porodu

Laktační amenorea - nepřítomnost menstruace během kojení - je obvykle považována za zanedbávanou metodu antikoncepce: téměř každý člověk má příběh o „přítelkyni, která kojila a otěhotněla“. Ovšem v počátečním stadiu kojení ovulace skutečně nedochází (tj. Vajíčko nezraje) a těhotenství nemůže nastat, ale pouze za přísného dodržování čtyř podmínek..

Za prvé, kojení by mělo být jedinou výživou pro dítě. Za druhé, frekvence krmení hraje důležitou roli při udržování hormonálního pozadí, které neumožňuje ovulaci: dítě by mělo dostat mateřské mléko alespoň každé čtyři hodiny (tj. Nejméně šestkrát denně). Třetí podmínka - ne více než šest měsíců po porodu, by měla projít, a čtvrtá - absence menstruace. Důležitou nevýhodou laktační amenorey jako metody antikoncepce je to, že není možné předvídat, kdy první vejce zraje - během tohoto období je možné otěhotnět. A protože ještě neexistovala žádná období, nedojde ke zpoždění, což je jeden z hlavních příznaků těhotenství. Žena nemusí věnovat pozornost jiným změnám, protože prsa kojící matky je neustále nalita a tělo se nechová jako obvykle.

Celkově lze říci, že krátká doba, po kterou funguje laktační amenorea, je od přírody dána, abychom se zotavili, orientovali a začali používat účinné metody antikoncepce - mohou to být kondomy nebo nehormonální nitroděložní prostředky nebo určité typy hormonálních antikoncepcí. Během kojení se předepisují léky, které obsahují pouze progestinovou složku: některé tablety (tzv. Mini-pilulka), hormonální implantáty a nitroděložní systém. Kombinovaná perorální antikoncepce obsahující estrogen může oslabit laktaci (ale ne všechny studie to potvrzují), což je nežádoucí, pokud žena chce pokračovat v kojení. Proto se doporučuje používat kombinovanou antikoncepci až po stanovení kojení, nejdříve však po šesti týdnech po porodu. Kromě toho existuje teoretické riziko, že hormony, které matka užívá, mohou ovlivnit zdraví dítěte (pro děti je vzhledem k nezralosti jater a ledvin obtížné zpracovat hormony, které se dostávají do mléka). Neexistují však žádné důkazy o poškození (stejně jako o úplné bezpečnosti).

Proč nechcete sex po porodu

Ne u všech žen se šestiměsíční abstinence po porodu stává obtížnou. Někteří naopak nechtějí přemýšlet o sexu docela dlouho. Průzkumy ukazují, že v prvních osmi měsících po narození dítěte se výrazně snižuje kvalita sexu a spokojenost s intimním životem. Zde ovlivňuje několik faktorů: rodiče malého dítěte často trpí nedostatkem spánku a únavy, což v žádném případě nepřispívá k touze. Hormonální změny po těhotenství a porodu vedou k vaginální suchosti, šití a poškození. Na konci, těhotenství, porod a související únava mění tělo. Otázka se netýká ani myšlenky krásy - stačí si na sebe zvyknout, narozením dítěte je dáno příliš mnoho nových pocitů. Takže ne vždy chcete sex, a to je naprosto normální. I když je předepsaných šest týdnů pozadu a ještě nejste připraveni, znamená to, že nejste připraveni, bez ohledu na to, co říká gynekolog.

Je vagina pravda
po roztažení porodu

Nesmíme zapomenout na hlavní poporodní hororový příběh - rozšířenou vagínu, ve které je příliš mnoho prostoru a málo potěšení. Ve skutečnosti se vagina rozšiřuje, aby zmeškala dítě. Není to však jen kvůli mechanickému napínání - hormony pomáhají tkání. Po porodu se jejich hladina vrátí do normálu a všechny orgány se postupně stahují a nabývají téměř stejného vzhledu jako před těhotenstvím. Svaly pánevního dna se mohou mírně oslabit - a gynekolog bude schopen odlišit ženu, která rodí, od nulliparous. Ale bez vyšetření na gynekologickém křesle je to nepostřehnutelné a není to tak důležité. Ano, vaginální sex může být na nějakou dobu neobvyklý, ne stejný, jako jste zvyklí, ale později se vše vrátí do normálu; Chcete-li tento proces urychlit, můžete vždy provádět cvičení na trénování svalů pánevního dna, a pak se obvyklé pocity vrátí rychleji. Kromě toho nezapomeňte, že hlavním přítelem ženy ve věcech orgasmu je klitoris.

Co nemůžete dělat po porodu: 10 důležitých zákazů

Po narození dítěte se mnoho matek chce rychle vrátit ke svému dřívějšímu způsobu života, vrátit se do formy, ponořit se do výchovy dítěte. Období po porodu je však velmi důležité, protože v této době je tělo matky obnoveno a budoucí zdraví matky závisí na tom, jak je obnoveno. Mnoho lékařů proto doporučuje, aby matky dodržovaly určitá doporučení, která významně sníží riziko komplikací a nepříznivých účinků. V tomto článku se podíváme na 10 hlavních zákazů, které by neměly být porušovány, aby se předešlo zdravotním problémům..

Nepoužívejte tampony po porodu

Na otázku: „Je možné použít tampóny po porodu?“, Lékaři odpovídají kategoricky „Ne“. Protože intenzivní hormonální změny, které se objevují během prvních šesti týdnů po narození, jsou doprovázeny odmítnutím lochie, odborníci důrazně doporučují používat pouze speciální vycpávky, v žádném případě tampony. Zpočátku jsou lochie hojné a obsahují hodně krve a částic membrán. Nakonec se výboj stane průhledným a vzácným. Ale i poté je použití tampónů příliš brzy. Samostatně stojí za to říci, že pokud žena porodila v rozkroku slzy a praskliny, je použití tamponů přísně zakázáno! Lékaři doporučují používat tampony až po obnovení menstruačního cyklu, kdy se výtok normalizuje a bude mít jednotný stav.

V následujícím období je velmi důležité dodržovat hygienu, po návštěvě toalety umýt genitálie. To musí být provedeno převařenou vodou s odvarem léčivých bylin. Je také důležité pravidelně vyměňovat těsnění - každé dvě hodiny, i když nejsou vyplněny.

Zanedbání hygieny může vést k růstu bakterií a rozvoji zánětu..

Neaplikujte se po porodu

I když by maminka nemohla prokázat kojení, samoléčení a užívání léků bez lékařského předpisu se nedoporučuje. Pro kojící ženy je zákaz léků ještě důležitější. Většina drog přece jen přechází do mateřského mléka a nepříznivě ovlivňuje zdraví dítěte. Dojení do mléka vede k narušení orgánů a systémů dítěte. Vedlejší účinky se mohou objevit u dítěte ve formě zvýšené podrážděnosti, slzy, nadýmání, snížené chuti k jídlu a výskytu dysbiózy. To vše může nepříznivě ovlivnit práci jater, srdce dítěte a další funkce jeho zdraví. Mladá matka by si měla pamatovat, že před užíváním léků i na bolesti hlavy musí vždy konzultovat s lékařem, který může doporučit, aby kojení na chvíli zastavil, a aby mléko udržovalo, aby udržovalo kojení. Léky se zpravidla odstraňují do 24–48 hodin po užití léku. Zvláštní kategorie léčiv zahrnuje antikonvulziva, hormony, vazokonstriktory, antibiotika, sedativa, hormonální antikoncepci a dokonce i některé byliny.

Pokud nemluvíme o poporodní zvýšené tělesné teplotě, neléčte sami. Nebuď „léčen“ Paracetamolem nebo Ibuprofenem, důvody mohou být velmi závažné. Nezapomeňte, že je důležité navštívit lékaře, i když jste si jisti, že se teplota zvýšila kvůli nachlazení nebo stagnaci mléka..

Pokud jsou kontraindikace, nosit obvaz

Mnoho matek považuje obvaz za bezpečný a pouze za užitečnou věc, s níž můžete urychlit obnovení postavy a vrátit se do předchozích podob. Obvaz má však nejen kosmetické, ale i léčivé vlastnosti, takže byste ho neměli používat sami, bez konzultace s lékařem, protože má určité kontraindikace a přísné indikace. Lékař v porodnici může doporučit obvaz, pokud k tomu existují přímé indikace. Pokud neexistují zjevné kontraindikace, v každém případě se na to zeptejte svého lékaře.

Z jakých důvodů může lékař předepsat obvaz:

 • bolest po císařském řezu;
 • problémy s pohybovým aparátem: zakřivení páteře, skolióza, osteochondróza, radikulitida atd..
 • ochablé břicho a strie;
 • snížený tón korzetu svalů.

Pokud jde o kontraindikace, na obvaz můžete uvést následující:

 • stehy v perineu;
 • onemocnění ledvin a zvané otok;
 • problémy se zažívacím traktem;
 • kožní nebo alergická onemocnění a vyrážky.

Obvaz po porodu je určitě výhodná věc, ale je třeba si uvědomit, že v období po porodu na hubnutí je třeba věnovat čas fyzické aktivitě, která se s touto úlohou vyrovná mnohem efektivněji.

Nechoď na dietu

Maminka přirozenou touhou po porodu je rychle zhubnout. Proto si mnozí volí stravu, která často zahrnuje odmítnutí určitých potravin a omezení počtu kalorií. Zkušení lékaři to nedoporučují, navíc, pokud matka kojí. Při kojení je bezpodmínečně nutné dodržovat určitou stravu, proto je nutné omezit mastná, kořenitá, slaná a smažená jídla, přičemž je důležité sledovat obsah kalorií v potravě, který by měl být v průměru 2200–2500 kcal denně. Zároveň byste neměli omezovat množství jídla, abyste „ztratili nadbytek“. Samotné tělo se vrátí do normálu, jakmile dojde k přebytečné tekutině a snížení objemu cirkulující krve. Asi za dva měsíce všechny hlavní orgány a systémy ženy reorganizují svou práci po ukončení těhotenství.

V období po porodu se nemůžete vykoupat

Nespouštějte močový měchýř pozdě

Každá žena po porodu by měla sledovat včasné vyprázdnění močového měchýře. Nejlepší je jít na toaletu každé 2-3 hodiny, i když není nutkání k močení. Faktem je, že citlivost močového měchýře se může po porodu snížit, je to způsobeno tím, že děloha, která je po porodu natažena, na měchýř netlačí. Tón močového měchýře klesá, jeho stěny se bobtnají a natahují, což značně mění umístění břišní dutiny a pánevních orgánů v důsledku velkého množství moči. Tento stav je plný vývoje infekčních a zánětlivých změn v orgánech močového systému, jakož i zánětu a komplikací stavu z dělohy, přívěsků a střev..

Při pravidelném močení se obnoví kontrakce dělohy a správné postavení orgánů, které jsou v pánvi. Kromě toho se žena při dodržení tohoto režimu rychle zastaví krvácení z pohlavního ústrojí a jejich práce bude plně obnovena. Obvykle, nějaký čas po narození, močový proces normalizuje..

V porodním období nemůžete mít sex

Po narození gynekologové nedoporučují sex po dobu 6 až 8 týdnů. Během této doby se obnovuje reprodukční systém matky, zmenšuje se velikost dělohy na normální velikosti. Také v tomto období si většina žen ponechává poporodní výtok (lochie), což také nutně vyžaduje abstinenci od sexu po porodu. Rané pohlaví po porodu může být pro ženu nepříjemné a dokonce může způsobit bolest v důsledku suché vagíny. Podceňované libido ženy, která porodila, je normální, pokud po porodu nechcete sex, je to jen přirozená obrana proti komplikacím a nechtěnému těhotenství. Postupem času se vše normalizuje.

Po porodu císařským řezem může gynekolog doporučit sexuální odpočinek po dobu 1–2 měsíců. Než se pár vrátí do sexuálního života, musí se uzdravit i šva na děloze a šva na břiše.

Obzvláště často je prodloužení periody sexuální abstinence spojeno se šitím po prasknutí měkkých tkání porodního kanálu nebo epiziotomie. Pokud žena měla složité narození s perineálními slzami, musíte počkat, až se uzdraví stehy. Nemůžete je rušit, jinak se mohou rozptýlit. Kromě toho, kvůli stehu na perineu, může být sex po porodu bolestivý a sama žena bude mít strach, aby obnovila sexuální život. Rovněž stojí za zmínku, že pokud byly na perineum položeny stehy (kvůli epiziotomii nebo slzám vnitřních tkání), neměla by žena po porodu sedět po dobu 3 týdnů. To je nezbytné, aby byly tkáně zcela obnoveny a nedocházelo k divergenci švů.

V případě poporodních komplikací (například kyretáž děložní dutiny po porodu) lze ženám zakázat sex po dobu až 1–2 měsíců. Později lze toto období prodloužit až do úplného uzdravení porodního kanálu. Pokud se vyskytly nějaké komplikace, lékař sdělí párům, kdy můžete mít sex.

Nenechte si ujít ani odložit návštěvu gynekologa

Návštěva by měla být zpravidla bezprostředně po snížení krvavého poporodního výtoku - lochie. Během porodu lze pomocí císařské návštěvy u lékaře provést 6-8 týdnů, do této doby mají švy na perineu čas se trochu zahojit, což umožňuje kvalitní vyšetření. V tomto případě je nutné zajistit, aby byl hlen, který se oddělí, lehký a bez krvavých nečistot, v opačném případě by návštěva u lékaře neměla být odložena. Nemůžete oddálit návštěvu, také se zvýšením tělesné teploty, což může znamenat zánět dělohy nebo vnitřní stehy. Vzhled nepříjemného zápachu, těžkého krvácení nebo silné bolesti by maminku také měl upozornit. Jakékoli zarudnutí a zánět vnějších stehů naznačuje připojenou infekci. První vyšetření po porodu gynekologem musí být tedy provedeno několik týdnů po propuštění. Pokud se u vás objeví výše popsané alarmující příznaky - okamžitě se poraďte s lékařem.

Nemůžete hrát sporty, stáhnout tisk

Do 2-3 měsíců po porodu by se žena neměla aktivně věnovat sportu, během kterého je možná intenzivní fyzická aktivita. Také nemůžete skákat, běhat, provádět cvičení spojená se zvedáním závaží nad 3,5 kg. V období po porodu je třeba se vyvarovat cvičení souvisejících se zátěží břišních svalů, jako například: zvedání obou nohou z polohy na zádech, přivedení ohnutých kolen k hrudi z polohy na zádech, zvedání horní části těla z polohy na zádech, střídání houpání nohou. Tato cvičení mohou vyvolat děložní krvácení nebo narušit procesy návratu dělohy do původního stavu..

Před zahájením sportu po porodu je vhodné podstoupit vyšetření gynekologem, zejména pokud se vyskytly komplikace poporodní periody nebo císařského řezu. Při absenci kontraindikací se můžete vrátit k prenatální zátěži s ohledem na fyzickou zdatnost. Je lepší začít nakládat břišní svaly dýchacími cvičeními, naklápěním a otáčením těla, díky nimž jsou trénovány šikmé svaly.

Populární cvičení mezi mnoha je břišní vakuum, což je jistě dobrý způsob, jak udržet tón břišních svalů, je však kontraindikován pro matku, která nedávno porodila. Pro zahájení cvičení by měly vyjít všechny poporodní sekrece, poté byste měli počkat alespoň 2 další měsíce. Jinak je možné opakované krvácení, otrava těla toxiny..

Přečtěte si více o tom, jak zhubnout po porodu, jsme hovořili v tomto článku..

Neodmítávejte pomoc a dělejte všechno sami

V období po porodu má mnoho žen slezinu spojenou s obtížemi při péči o domácí a domácí práce. Zpočátku je pro matku obzvláště obtížné stanovit způsob života a vstoupit do rytmu. Žena se snaží být dobrou matkou, vyrovnat se s povinnostmi, ale jakékoli potíže vedou k zoufalství a ještě většímu úsilí z její strany. Když její příbuzní viděli stav ženy, snaží se jí pomoci kolem domu. Vzhledem k restrukturalizaci těla, hormonálním změnám a depresivnímu poporodnímu stavu však tato pomoc může urazit nově razenou matku. Může se jí zdát, že příbuzní ji považují za chudou milenku a mámu.

Zkušení psychologové důrazně doporučují, abyste se sami nepokoušeli předělat všechny domácí práce, i když se zdá, že je nikdo neudělá lépe než vy. Můžete a měli byste se na to zeptat svého manžela nebo jednoho z příbuzných. Pokud nemůžete počítat s pomocí, můžete odložit starosti, které se přímo netýkají maminky a dítěte a bez nichž se nic katastrofického nestane. Pokuste se rozdělit odpovědnosti kolem domu, aby byl čas na odpočinek. Když dítě usne, nespěchejte a běhejte, abyste vyžehlili vaše oblečení, lehněte si a odpočívejte s ním. Klidná a odpočívaná matka je pro dítě mnohem důležitější než dokonale vyžehlené plenky. Pokud se vám zdá, že vás začnou odsuzovat za žehlení nebo nevyčištěný dům, požádejte o pomoc blízké, nechte je sedět s dítětem a klidně obchodujte.

Pamatujte, že při dlouhodobém stresu se imunitní obrana těla snižuje. Nedostatek spánku a odpočinku vyvolává nástup nebo zhoršení různých nemocí, sníženou náladu a rozvoj závažných následků. Postupem času bude vše fungovat a dojde k normálnímu rytmu.

Články O Neplodnosti