Hlavní Výživa

Co je to čištění dělohy?

Časopis byl vytvořen, aby vám pomohl v těžkých dobách, kdy se vy nebo vaši blízcí potýkáte s nějakým zdravotním problémem!
Allegolodzhi.ru se může stát vaším hlavním pomocníkem na cestě ke zdraví a dobré náladě! Užitečné články vám pomohou vyřešit problémy s pokožkou, nadváhou, nachlazením, řeknou vám, co dělat s problémy s klouby, žilami a zrakem. V článcích najdete tajemství, jak udržet krásu a mládí v každém věku! Ale muži nezůstali bez pozornosti! Pro ně je zde celá sekce, kde najdou spoustu užitečných doporučení a rad ohledně mužské části a nejen!
Všechny informace na webu jsou aktuální a dostupné 24/7. Články jsou neustále aktualizovány a kontrolovány odborníky v oblasti medicíny. Ale v každém případě si vždy pamatujte, že byste se nikdy neměli sami léčit, je lepší kontaktovat svého lékaře!

Kyretáž děložní dutiny: za co a jak

Často s gynekologickými chorobami, pro potvrzení diagnózy, je nutné vyšetřit endometrium dělohy. Nejdůležitější procesy probíhající v orgánech reprodukčního systému závisí na jeho stavu a vývoji. Čištění je také předepsáno pro léčebné účely. Jak postupuje, jak bolestivé je, jaké to mohou být důsledky, se obává mnoha žen, které se potýkají s potřebou kyretáže děložní dutiny. Riziko komplikací je minimální, pokud pacient po zákroku striktně dodržuje doporučení lékaře.

Co je kyretáž, k čemu je?

Děloha je potažena skořepinou (endometrium), která se skládá ze 2 vrstev. Jeden z nich hraničí přímo se svaly zdi. Na vrcholu je další vrstva, jejíž tloušťka se pravidelně mění v závislosti na fungování vaječníků a produkci ženských pohlavních hormonů. Kyretáž je úplné odstranění funkční vrstvy. Tento postup umožňuje diagnostikovat patologické novotvary a také vyčistit dutinu orgánů.

Druhy řízení

Pro takové čištění existuje několik metod..

Obvyklé čištění je odstranění sliznice pouze uvnitř dutiny.

Oddělený se liší tím, že sliznice je nejprve odstraněna z děložního čípku a poté z jeho dutiny. Vybrané materiály jsou shromažďovány v různých nádobách a zkoumány samostatně. To vám umožní objasnit povahu patologie v každé části orgánu.

Vylepšenou metodou je kyretáž současně s hysteroskopií. Použitím speciálního optického zařízení (hysteroskopu) se děloha osvětlí zevnitř a zvětší se obraz jejího povrchu. Doktor tedy nejde slepě, ale záměrně. Hysteroskopie umožňuje předběžné vyšetření dutiny, aby působila přesněji. To významně snižuje riziko, že částice endometria zůstanou v děloze, po operaci dojde ke komplikacím.

Indikace pro čištění pro diagnostické účely

Používá se jako nezávislý postup, jakož i jako pomocný postup, který umožňuje vyhodnotit povahu novotvarů a množství nadcházející operace odstranění břišního nádoru..

Pro diagnostické účely se kyretáž provádí za přítomnosti následujících patologií:

 • endometriální hyperplázie - stav, ve kterém je nadměrně zahuštěn, objevují se v něm nádory a je třeba objasnit jejich povahu (dříve byla anomálie detekována ultrazvukem);
 • endometrióza (rozšíření endometria za dělohu);
 • endometriální polypy;
 • cervikální dysplazie (v případě pochybností o benigní povaze patologie se provádí samostatný diagnostický postup);
 • děložní myomy;
 • menstruační nepravidelnosti.

Terapeutický účel

Indikace kyretáže pro terapeutické účely jsou:

 1. Přítomnost polypů. Je možné se jich zbavit pouze úplným odmítnutím a odstraněním celé vrstvy sliznice. Nejčastěji po takovém postupu nedochází k relapsu.
 2. Těžké krvácení během nebo mezi obdobími. Nouzové čištění pomáhá zabránit velkým ztrátám krve. Provádí se bez ohledu na den cyklu..
 3. Neplodnost při absenci zjevných hormonálních poruch a gynekologických patologií.
 4. Krvácení dělohy u žen po menopauze.
 5. Přítomnost adhezí v děložní dutině.

Porodnické kyretáž

Prováděno v následujících případech:

 • během potratu (umělé ukončení těhotenství se provádí tímto způsobem po dobu nepřesahující 12 týdnů);
 • po potratu, kdy je třeba odstranit zbytky vajíčka a placenty;
 • při zmrazeném těhotenství (je nutné odstranit mrtvý plod a úplně vyčistit dělohu, aby se zabránilo zánětlivým procesům);
 • jestliže po porodu dochází k těžkému krvácení, což naznačuje neúplné odstranění placenty.

Video: Indikace samostatné diagnostické kyretáže dělohy

Kontraindikace pro čištění

Rutinní kyretáž se neprovádí, pokud má žena v genitálií infekční onemocnění nebo akutní zánětlivé procesy. V naléhavých případech (například ke krvácení dojde po porodu) se postup provádí v každém případě, protože je nutné zachránit život pacienta.

Čištění se neprovádí, pokud jsou ve stěně dělohy řezy nebo trhliny. Tato metoda se nepoužívá k odstranění maligních nádorů..

Postup

Kyretáž se obvykle provádí v posledních dnech cyklu před nástupem menstruace. Během tohoto období je děložní čípek nejpružnější, je snazší expandovat.

Výcvik

Před zákrokem musí žena projít obecným testem na krev a moč na přítomnost zánětlivých procesů. Testuje se koagulace krve. Testy na syfilis, HIV a hepatitida.

Před postupem se provede mikroskopická analýza nátěru z pochvy a děložního čípku, aby se stanovilo složení mikroflóry..

3 dny před čištěním musí pacient přestat používat vaginální léky, jakož i odmítat znečišťování a zdržovat se pohlavního styku. Procedura se provádí na lačný žaludek..

Jak se operace provádí?

Kyretáž děložní dutiny se provádí výhradně v nemocnici za podmínek maximální sterility. Anestezie se provádí pomocí masky s oxidem dusičitým nebo intravenózním podáním novokainu. Někdy se používá celková anestézie..

Během zákroku se děloha rozšiřuje o speciální zařízení, změří se její vnitřní velikost. Horní sliznice orgánu se škrábe pomocí kyrety. Pokud je nutná diagnóza, je materiál odeslán na histologické vyšetření.

Při potratu nebo kartáčování po potratu, zmrazeném těhotenství, porodu se používá metoda sání. Odstranění obsahu děložní dutiny se provádí pomocí vakua. Stejným způsobem se z ní odebírá krev s dysfunkčním děložním krvácením nebo stagnací uvnitř dělohy. Tato metoda je šetrnější než kyretáž, protože nehrozí riziko poškození děložního čípku nebo stěny dělohy.

Při hysteroskopické kyretáži je do dělohy vložena zkumavka s videokamerou, která zkoumá povrch. Po odstranění horní vrstvy endometria se ujistěte, že je sliznice zcela odstraněna.

Po zákroku se na spodní část břicha umístí led. Pacient zůstává v nemocnici několik hodin, aby lékaři mohli plně ověřit, že nehrozí žádné krvácení.

Po operaci

Ihned po ukončení anestézie může žena pociťovat docela silnou bolest v břiše po dobu 2-4 hodin. Potom dalších 10 dní přetrvávají pocity mírné tažné bolesti. Krevní sekrece v prvních hodinách jsou silné, obsahují krevní sraženiny. Pak se změní na rozmazání, mohou se objevit do 7-10 dnů po operaci. Pokud se zastaví příliš rychle a současně žena stoupne na teplotu, naznačuje to stagnaci krve (hematometry) a zánětlivý proces. Oxytocin je léčen ke zvýšení kontraktility dělohy..

Pro eliminaci bolesti jsou předepisovány léky proti bolesti a antispasmodika (ne-lázně), které pomáhají urychlit odstraňování zbytků krve. Antibiotika se užívají několik dní, aby se zabránilo zánětu dělohy.

2 týdny po vyčištění se provede kontrolní ultrazvukové vyšetření, aby se ověřilo, že postup byl úspěšný. Pokud studie ukáže, že endometrium není úplně odstraněno, musí se čištění opakovat. Výsledek histologického vyšetření buněk odstraněného materiálu je hotový asi za 10 dnů, po nichž bude lékař schopen dospět k závěru, že je nutné další ošetření.

Měsíce po očištění začnou za 4-5 týdnů. Frekvence jejich nástupu je obnovena po asi 3 měsících.

Varování: Pokud krevní nečistoty v sekrecích nezmizí po 10 dnech, zatímco bolest v břiše zesiluje, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Výstraha by měla objevit zvýšenou teplotu několik dní po kyretáži. Je nutné navštívit lékaře, pokud se menstruace po vyčištění dělohy stala příliš hojnou nebo velmi skromnou a jejich bolestivost vzrostla.

Doporučení

Po operaci, až do úplného vymizení jejích důsledků, je nutné opustit douching, zavedení tamponů, drogy, které lékař nepředepisuje do vagíny. Na břicho si nemůžete dát horkou topnou podložku, jít do sauny, vykoupat se, zůstat v horké místnosti nebo na slunci na dlouhou dobu.

Do 2 týdnů po vyčištění nemůžete užít aspirin ani jiná antikoagulancia. Sexuální vztahy lze obnovit 3-4 týdny po kyretáži, kdy bolest a riziko infekce zmizí.

Těhotenství po kyretáži

V průběhu těhotenství a porodu neměla kyretáž, která se odehrála bez komplikací, obvykle vliv. Žena má příležitost otěhotnět během několika týdnů, ale lékaři doporučují její nástup naplánovat nejdříve 3 měsíce po vyčištění.

Video: Je těhotenství možné po vyčištění dělohy

Možné komplikace

Po kvalifikovaném postupu kyretáže se komplikace vyskytují jen zřídka. Někdy v důsledku narušení svalové kontraktility vzniká stav, jako je hematometr - stagnace krve v děloze. Zánětlivý proces začíná.

Během procedury může dojít k roztržení krku nástroji. Pokud je malá, rána se uzdraví rychle sama. Někdy musíte steh.

Slepé operace mohou poškodit stěnu dělohy. V tomto případě musíte mezeru uzavřít.

Poškození bazálu (vnitřní vrstva endometria, ze kterého je vytvořena povrchová funkční vrstva) je možné. Někdy se tím znemožní obnovení endometria, což vede k neplodnosti.

S neúplným odstraněním polypů mohou opět růst, bude vyžadovat opakované kyretáž.

Kyretáž dělohy a důsledky zákroku

Pravděpodobně se mnoho žen ocitlo v situaci, kdy po vyšetřování a vyšetřování gynekolog říká, že je třeba z jednoho nebo druhého důvodu kyretovat. Lidé často nazývají tento postup děložním čištěním, které přesně odráží jeho podstatu.

Ne každý lékař však považuje za nutné vysvětlit pacientům, co přesně je tato operace a jak se provádí, a proto mnoho žen začne panikařit, jakmile uvidí jmenování na kartě - kyretáž dělohy..

Zkušenosti však ve většině případů prostě nejsou opodstatněné.

Co je kyretáž?

Samice dělohy je hruškovitý svalový orgán, kde se nenarozené dítě vyvíjí z oplodněného vajíčka. Vnitřní povrch dělohy má ochrannou vrstvu ve formě speciální sliznice, která se nazývá endometrium.

Každý měsíc v děložní dutině dochází k určitým cyklickým změnám. Na začátku každého menstruačního cyklu se děložní dutina začíná připravovat na příjem oplodněného vajíčka a další vývoj dítěte, pokud k tomu nedojde a těhotenství nenastane, na konci cyklu se připravené vrstvy odmítnou a žena začne menstruaci..

Provádění kyretáže zahrnuje odstranění funkční vrstvy děložní sliznice, která je ochrannou membránou, a poté se rychle obnoví poškozené endometrium. Při správném čištění není zárodečná vrstva endometria ovlivněna, a proto rychlé zotavení.

Kyretáž děložní dutiny může být provedena ve dvou formách:

 1. Oddělte se, když je v prvním stádiu cervikální kanál vyčištěn, po kterém lékař pokračuje v čištění samotné dělohy. Škrábání, které se získá během postupu, se odešle do laboratoře k histologickému vyšetření, aby se určilo onemocnění nebo stanovila přesnější diagnóza. Dnes je oddělená kyretáž prováděna současně s hysteroskopií, když je do dutiny dělohy umístěno speciální optické zařízení, které umožňuje plnou kontrolu čisticího procesu. Tento postup umožňuje bezpečnější a pohodlnější postup a eliminuje některé možné důsledky..
 2. Při běžném čištění se operace provádí slepě, což často vede ke komplikacím, protože může dojít k poškození dělohy, což je vyloučeno při hysteroskopii.

Zpravidla je čištění dělohy předepsáno 1–2 dny před začátkem menstruace, protože v tomto případě je obnovení poškozeného endometria rychlejší a snadnější.

Indikace pro chirurgii

Škrábání se provádí výhradně podle pokynů lékaře za účelem diagnostiky nebo odstranění některých nemocí.

Indikace v tomto případě jsou:

 • Poruchy endometria, změny v jeho struktuře, detekované ultrazvukem. Kyretáž s endometriální hyperplázií a jejími dalšími poruchami se obvykle provádí za účelem diagnostiky. O endometriální hyperplázii se říká, že se vyskytuje v případech, kdy se její tloušťka výrazně liší od normy směrem nahoru. Navíc pomocí ultrazvuku mohou být detekovány různé lokální formace. V těchto případech je čištění dělohy nezbytné pro stanovení přesné diagnózy a odstranění poruchy..
 • Polypy na povrchu dělohy. Během normálního chirurgického zákroku se polypy odstraněné endometriální vrstvou zpravidla již neobjevují.
 • Menstruační nepravidelnosti.
 • Dlouhá a velmi těžká menstruace.
 • Intermenstruační krvácení.
 • Nemít plánované těhotenství bez zjevného důvodu.
 • Přítomnost krvácení během menopauzy.
 • Patologické procesy děložního čípku, zejména v případech, kdy lékař má podezření, že jsou maligní.
 • Spontánní potrat. Kyretáž po potratu je často nezbytným opatřením, protože pouze tato metoda může odstranit všechny zbytky placenty z dělohy, pokud k tomu nedošlo přirozeně.
 • Zastavte vývoj těhotenství. Bohužel ne každé těhotenství končí porodem. V některých případech se pod vlivem různých faktorů vývoj plodu zastaví a zemře. Kyretáž během zmrazeného těhotenství je nezbytná k odstranění mrtvého plodu a prevenci zánětlivých procesů.
 • Zbytky placenty nebo vajíčka po přirozeném porodu.
 • Čištění dělohy po potratu. Více o potratech →
 • Endometrióza.
 • Přítomnost nitroděložních adhezí (synechie).

Kromě toho se postup provádí před mnoha plánovanými operacemi, například před odstraněním fibroidů v těch případech, kdy bude zachována samotná děloha..

Komplikace po operaci

Po kyretáži se mohou vyskytnout některé komplikace, ale jsou vzácné. Tyto zahrnují:

 • Poškození děložního čípku, jeho slza. Někdy je tento důsledek pozorován po kyretáži během zmrazeného těhotenství a ve většině případů je příčinou jejího vzhledu skok ze střely. Pokud je trhlina malá, nejsou přijata žádná opatření, takové poškození se vyléčí samo o sobě. Velká mezera bude vyžadovat jeden nebo více švů.
 • Hematometr. Po operaci často dochází k cervikálním křečím, které mohou vést k infekci a nástupu zánětlivého procesu.
 • Perforace dělohy. Někdy, během zákroku, s nedbalostí lékaře nebo nedostatečným chováním pacienta (s lokální anestézií), může být děloha propíchnuta pomocí použitých nástrojů. Velké poškození bude vyžadovat další chirurgický zásah k sešívání perforací..
 • Zánět děložní dutiny. Příčinou vzniku zánětlivých procesů se obvykle stává různá porušení požadavků antiseptik a také předepisování antibiotik ženám po operaci. Nástup zánětlivého procesu je indikován výskytem vysoké teploty po porodu nebo kyretáží.
 • Způsobuje poškození zárodečnou vrstvou endometria během čištění. Tento důsledek je velmi obtížné odstranit, je těžké ho léčit. Často je to takové poškození, které způsobuje další problémy s nástupem těhotenství, protože poškozené endometrium se nemůže zotavit.
 • Nesprávný postup, když důvod pro určení operace, například jakákoli patologická formace v děložní dutině, nebyl zcela odstraněn nebo byl částečně odstraněn. V takové situaci bude žena potřebovat druhou operaci.

Aby se předešlo komplikacím, je nutné důvěřovat operaci, kterou bude provádět pouze kvalifikovaný lékař, který bude dělat vše nejen správně, ale také pečlivě.

Zotavení po kyretáži

Během několika dnů po operaci může být pozorováno špinění. Jejich doba trvání se může lišit a průměrovat od 3 do 9–10 dnů.

Pokud nedochází k žádnému výtoku, ale současně se v břiše objevuje bolest, může to znamenat, že hematometry vznikly v důsledku cervikálního křeče. V takovém případě musíte okamžitě vyhledat lékaře. Pomocí ultrazvuku potvrďte přítomnost křeče.

Abyste zabránili výskytu hematometrů po chirurgickém zákroku v prvních dnech po něm, můžete užít No-shpu nebo jeho ruský protějšek 1 tabletu 2 nebo 3krát denně.

Po operaci by měl lékař předepsat antibiotika, která je nezbytná jako prevence výskytu možných zánětlivých procesů. Po vyčištění dělohy se nestane opomenout toto jmenování.

10 dní po kyretáži musíte navštívit lékaře, abyste získali výsledky histologického vyšetření škrábání a prodiskutovali jejich podrobnosti se svým lékařem.

Je důležité si uvědomit, že těhotenství po běžném postupu může nastat během 2-3 týdnů, takže se mylně domnívejte, že kyretáž bude dočasným prostředkem ochrany..

Komplikace při porodu v tomto případě obvykle nevznikají. Pokud během 6–9 měsíců po takové operaci nenastane plánované těhotenství, musíte navštívit lékaře a podstoupit vyšetření.

Ve vzácných případech se vyskytuje porušení schopnosti otěhotnět po očištění dělohy, ale takové případy byly zaznamenány v lékařské praxi.

Období zotavení obvykle trvá asi 14–15 dní a v této době je třeba dodržovat některá omezení, například:

 • Vyhněte se sexu.
 • Nevyhazujte se.
 • Nepoužívejte vaginální výtěry k absorpci sekretů.
 • Svíčky nemůžete zadat bez lékařského předpisu.
 • Měli byste se zdržet jakéhokoli fyzického námahy, zejména zvedání závaží a práce ve svahu..
 • Osobní hygiena je důležitá..
 • Je třeba se vyhnout podchlazení..
 • Po vyčištění byste měli odmítnout navštívit lázně, sauny, solária, bazény a tělocvičny na 3-4 týdny.
 • Během tohoto období byste se neměli koupat, zejména ty horké, ani plavat v moři nebo v jiné vodní hladině.

Splnění všech požadavků v období zotavení zabraňuje komplikacím. Neměli byste se však takové operace bát, protože moderní vybavení a kvalifikace mnoha lékařů vám umožňují získat vynikající výsledky z takového postupu bez poškození zdraví..

Před několika desítkami let kyretáž často vedla v budoucnu k problémům s početím nebo komplikacemi při porodu. Dnes takové operace často pomáhají eliminovat problémy ženské neplodnosti a umožňují ženě zažít radost z mateřství..

Autor: Irina Vaganová, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Jak kyretáž dělohy: indikace postupu

Kyretáž děložní dutiny se týká zvláštních diagnostických a léčebných opatření, která zahrnují použití nástroje nebo vakuového systému, aby se úspěšně odstranila nezbytná část dělohy, která bude použita pro výzkum..

Téměř každý pacient by se měl připravit na skutečnost, že se tato událost provádí s rozšířením děložního hrdla, protože pouze v tomto případě může gynekolog získat nezbytný přístup k ženskému tělu.

Pro rozšíření dělohy je obvyklé používat speciální léky nebo nástroje, ale zvláštní péče by měla být.

V současné době může být kyretáž prováděna pro diagnostiku gynekologických chorob a jejich léčení, ale je třeba si uvědomit, že tento postup je operací a má určité potíže pro ženské tělo..

V jakých případech je vyžadována diagnóza?

Diagnostické kyretáž děložní dutiny by měla být provedena, aby se objasnily příčiny určitých příznaků, které umožňují podezření na poruchu pohlavních orgánů u ženy. V jakých případech může lékař poskytnout pomoc:

 1. Nepravidelná menstruace.
 2. Možnost krvácení mezi menstruací.
 3. Menstruační nepravidelnosti.
 4. Výboje se zahrnutím krevních sraženin, které se objevují u ženy po menopauze.
 5. Problémy s otěhotněním nebo potvrzenou neplodností.
 6. Podezření na rakovinu dělohy.

V každém případě může zkušený lékař poskytnout hodnou pomoc. V těchto situacích se předpokládá, že děložní sliznice se používá pro diagnózu pomocí histologie. K správné diagnóze jistě přispěje zkušený gynekolog..

Kromě toho lze provést hysterosalpingografii, která umožňuje zvýšit úroveň diagnostické účinnosti bez ohledu na specifičnost klinického obrazu pacienta..

Hlavním cílem postupu je kyretáž endometria děložní dutiny. Je třeba poznamenat, že pro diagnostiku se používá endometrium, které může být odmítnuto v době, kdy žena menstruuje. Kyretáž se obvykle provádí na klasické židli s gynekologem. Pro udržení sterility se postup provádí v operačním sále.

Procedura se provádí v celkové anestézii, aby se odstranila i ta nejmenší bolest..

Nejčastěji se používá anestézie na základě intravenózních injekcí speciálních léků určených k zavedení ženy do mělkého spánku a úplnému odstranění syndromu bolesti.

Celková doba trvání zákroku je od třiceti do čtyřiceti minut, ale současně je možné provést přesnou diagnózu. V některých situacích je možné zahájit léčbu neplodnosti a dát ženě šanci stát se matkou.

Během zákroku může lékař vyšetřit vnitřní povrch dělohy pomocí speciální videokamery..

Lékaři poznamenávají, že v některých případech je kyretáž přímo spojena se dvěma částmi dělohy: dutinou, jakož i kanálem krku. Lékaři tak okamžitě zkoumají dva důležité materiály. V tomto případě se tento postup nazývá samostatná diagnostická kyretáž..

Zpočátku se postup provádí ve vztahu k děložnímu hrdlu a v další fázi k děložní dutině. Je nezbytné, aby obdržené materiály byly shromažďovány odděleně, protože záleží na tom, zda bude zkouška provedena správně. Bohužel, v některých případech, po kyretáži děložní dutiny, se objevují vážné následky.

 • Roztržení krku. Tento vedlejší účinek je způsoben odstraněním použitých kulka ve tvaru kleští. Drobné slzy lze utahovat nezávisle, u velkých švů.
 • Hematometr. Křeče vedou ke vzniku krve v dutině dělohy. Výsledkem je zvýšené riziko infekce..
 • Perforace. Během chirurgického zákroku existuje riziko, že se děloha propíchne nástroji. Těžké situace vyžadují šití.
 • Zánět. Nesplnění antiseptických požadavků a nedostatek předběžné léčby antibiotiky vede k této komplikaci. Zánětlivý proces vede ke zvýšení tělesné teploty.
 • Poškození zárodečné vrstvy endometria. Tento vedlejší účinek je velmi obtížné odstranit. Hrozí riziko poškození endometria..

Pokud jde o zkušeného lékaře, který je připraven úspěšně dokončit postup, riziko výše uvedených nežádoucích účinků je vyloučeno.

Kyretáž umožňuje provést přesnou diagnózu, pokud je postup prováděn pro diagnostické účely. Můžete si být jisti, že děložní myomy, neplodnost a mnoho dalších ženských chorob bude minulostí. Zvláštní opatření po chirurgickém zákroku nejsou nutná, ale vedlejší účinky vyžadují léčbu.

Do dvou až tří měsíců však musíte mít na paměti následující omezení:

 1. Nezvedejte závaží.
 2. Vzdejte se fyzické aktivity.
 3. Nepoužívejte tampony.
 4. Vzdejte se douchingu.
 5. Neprovádějte tepelné postupy. Výjimkou je teplá sprcha.
 6. Vzdejte se sexu.
 7. Vyloučit léky ke snížení krevní srážlivosti.

Kyretáž děložní dutiny je účinný postup pro diagnostiku a léčbu gynekologických chorob, neplodnosti, ale zároveň musíte být velmi opatrní a konzultovat zkušeného lékaře. Měli byste se obrátit na zkušeného gynekologa, který si zaslouží zvýšenou důvěru nejen díky vysoké úrovni kvalifikace a dokonalým znalostem, ale také touze poskytnout maximální pomoc, schopnost úspěšně navázat kontakt a pozitivním způsobem navázat kontakt. Postarej se o své zdraví žen!

Kyretáž děložní dutiny: vlastnosti postupu

V gynekologii jsou rozšířena onemocnění endometria, vnitřní mukózní vrstva děložní dutiny, která se může vyskytnout z různých důvodů a projevuje se odlišně. Mají velmi odlišný charakter (zánět, novotvary, proliferace atd.), Ale téměř vždy způsobují pacientům značné nepohodlí, proto je velmi důležité zjistit jejich příčinu a rychle vyléčit taková onemocnění.

Kyretáž děložní dutiny je jedním z diagnostických a léčebných postupů, které lze použít jak pro stanovení diagnózy, tak pro léčbu konkrétního onemocnění..

Definice

Kyretáž nebo kyretáž dělohy je postup pro odstranění endometria - vnitřní slizniční vrstvy dělohy. Tato vrstva se mění v závislosti na menstruačním cyklu a obvykle má tloušťku několika milimetrů, až jeden a půl (a někdy i více) centimetrů.

Během menstruace je odmítnuta a většina z ní opouští tělo spolu s menstruačním krvácením. Proto má 5. až 6. den menstruačního cyklu minimální tloušťku a postupně roste v průběhu měsíce a dosahuje maximální tloušťky na začátku další menstruace..

Tato tkáň roste pod vlivem hormonálního estrogenu, protože hormonální poruchy primárně ovlivňují povahu růstu a tloušťky těchto tkání. Jejich nadměrné zahušťování se může vyvinout z jednoho nebo druhého důvodu a způsobit značné nepohodlí. Proto se provádí kyretáž.

Pro kyretáž dělohy se používá kyreta nebo smyčka. Kyreta pro kyretáž je chirurgický nástroj, který se nejvíce podobá lžíci, se kterou se slizniční vrstva jako by seškrábala z hlubších tkáňových formací.

Bylo to kvůli němu, že procedura dostala své „oficiální“ jméno - kuretáž. Chirurgická kovová smyčka, která odřízne sliznici, se používá mnohem méně běžně, ale často je vhodná pouze pro ošetření malých ploch povrchu..

Schéma této intervence je vidět na fotografii a ilustraci v materiálu.

Tento postup je různých typů. Existuje několik klasifikací, podle kterých lze tyto postupy rozdělit..

Například může být provedeno kyretáž děložní dutiny a děložního hrdla, nebo pouze orgánové dutiny. Kromě toho může být místní nebo celkem..

S lokální, pouze specifickou oblastí sliznice se škrábe ven, zatímco s celkem, absolutně veškerá sliznice je odstraněna ze všech částí dutiny.

Kromě toho je rozšířena klasifikace podle metod kyretáže a podle toho, co se provádí (například kyreta nebo smyčka atd.). Nejdůležitější klasifikace je však založena na účelu postupu. Podle tohoto parametru se rozlišuje terapeutické a diagnostické čištění dělohy. Podrobnosti o vlastnostech a rozdílech takových zkrácení jsou popsány níže..

Lékařský

Taková kyretáž, jak název napovídá, se provádí pro terapeutické účely, kdy již není třeba diagnostikovat stav pacienta. Například:

 • V důsledku nerovnováhy hormonů může endometrium výrazně růst, což je doprovázeno krvácením mimo menstruační cyklus, významnou ztrátou krve během menstruace a silnou bolestí. V tomto případě za účelem rychlého zmírnění příznaků provádějí pacienti kromě hormonální léčby také kyretáž. V tomto případě se často vyčistí celá děložní dutina;
 • Tento postup se také provádí při detekci změn v endometrii jedné nebo druhé povahy. V tomto případě je nutné odstranit zdroj změny a všechny změněné tkáně. Pokud je pouze jedno fokus, pak se sliznice odstraní přesně lokálně, pokud je jich mnoho, pak se vyčistí celá dutina;
 • V přítomnosti velkého počtu malých cyst, fibroidů nebo polypů se provádí kyretáž, aby se všechny okamžitě odstranily. V závislosti na umístění a počtu novotvarů může být také lokální nebo celková;
 • V jistém smyslu lze chirurgický potrat připsat i lékařským procedurám, během nichž je seškrábána celá sliznice děložní dutiny spolu s produkty těhotenství.

Pro tento postup mohou existovat další indikace, které budou popsány níže..

Diagnostický

Diagnostická kyretáž se říká, když endometriální tkáně odebrané z děložní dutiny jsou následně odeslány na histologické vyšetření..

Zároveň samotný postup nemá žádné rysy nebo rozdíly, ale během něj lékař okamžitě umístí materiál extrahovaný z dělohy na skleněné podložní sklíčko nebo do zvláštního řešení, takže později může být poslán do laboratoře, kde bude vyroben lék pro výzkum.

Kdy provádějí čištění pro diagnostické účely? V případech, kdy dochází k nejasným změnám v endometriu za účelem zjištění jejich povahy.

A také v přítomnosti dysplazie nebo leukoplakie za účelem stanovení přítomnosti nebo nepřítomnosti atypických buněk, které jsou známkou prekancerózního procesu (postup se provádí se stejnými cíli při identifikaci relativně onkologicky aktivních kmenů lidského papilloma viru). Při zánětlivých a infekčních procesech postup pomáhá určit typ patogenu..

Ve většině případů má tento postup lékařský diagnostický charakter. To znamená, že všechny poškozené tkáně jsou odstraněny a jsou odeslány do laboratoře k dalšímu výzkumu a diagnostice..

Indikace

V jakých případech je takový postup nezbytný? Děje se to za přítomnosti následujících indikací:

 1. Porušení struktury endometria;
 2. Přítomnost novotvarů na sliznici;
 3. Růst sliznice;
 4. Přítomnost infekčního nebo zánětlivého procesu;
 5. Hyperplázie, dysplázie, leukoplakie;
 6. Polypy;
 7. Přítomnost menstruačního krvácení;
 8. Příliš bohatá, bolestivá a dlouhotrvající menstruace;
 9. Menstruační nepravidelnosti;
 10. Krvácení po menopauze;
 11. Změny endometria nejasné povahy, detekované například během hysteroskopie nebo kolposkopie;
 12. Předčasný potrat;
 13. Přítomnost nebo podezření na prekancerózní proces;
 14. Zmrazené těhotenství (viz Curettage pro zmrazené těhotenství);
 15. Endometrióza;
 16. Přítomnost adhezí v děloze;
 17. Potrat;
 18. Zbytky gestačních produktů v děloze po potratu (chirurgickém nebo lékařském), potratu nebo porodu.

Samostatná diagnostická kyretáž děložní dutiny se provádí také při diagnostice neplodnosti a někdy při plánování těhotenství..

Výcvik

Pokud je zásah plánován, měly by být pro kyretáž připraveny zvláštní přípravy. Zahrnuje několik diagnostických studií, které potvrzují nepřítomnost kontraindikací postupu. Vyžadují se následující studie:

 1. EKG;
 2. Krevní test obecně a biochemický;
 3. Obecná analýza moči;
 4. Roztěr na flóře z pochvy;
 5. Ultrazvuk
 6. Konzultace terapeuta a gynekologa, někdy hysteroskopie;
 7. Koagulogram;
 8. Testy na HIV, hepatitidu, syfilis.

Je důležité pečlivě zvážit výsledky takových studií, protože není možné zasáhnout v přítomnosti jakýchkoli infekcí v pánevních orgánech, protože to vede ke zvýšenému riziku infekce.

Slabá koagulabilita, kterou lze diagnostikovat na základě výsledků koagulogramu, je také kontraindikací.

Rozbor moči a krevní testy jsou nezbytné, protože systémové zánětlivé procesy (které jsou patrné ve svých výsledcích) jsou také kontraindikace.

V případě novotvarů je čištění zrušeno nebo by mělo být prováděno s opatrností..

EKG a vyšetření terapeutem jsou nezbytné, protože manipulace je často prováděna v celkové anestézii a anesteziolog musí vědět, jak na ni bude pacient reagovat..

Zbývající kontraindikace jsou relativní, protože ve většině případů je nutná pouze pečlivá lékařská příprava - normalizace koagulace krve, vyléčení infekcí, pokud existují.

Pořadí chování

Jak čistit dělohu? postup trvá asi půl hodiny a provádí se v celkové anestezii, která se vstřikuje do žíly. Pacientka je umístěna na židli, dostane anestezii.

Jakmile to začne působit, jsou na pochvu a děložní čípek nainstalovány dilatátory. Genitálie jsou dezinfikovány antiseptikem.

Do děložního čípku se vloží kyreta a lékař provede kyretáž, během níž se materiál odstraní z děložní dutiny..

Po postupu se reorganizace opakuje a expandéry se odstraní. Pacient je převeden na oddělení, odkud odchází z anestézie.

S krvácením

Kyretáž během menstruace se neprovádí, protože během této doby se ztenčí endometrium a mohou se poškodit hlubší tkáně. Za optimální čas se považuje 15-20 dnů menstruačního cyklu.

Kyretáž děložní dutiny během krvácení mezi menstruací a její silnou aktivitou se však neprodleně provádí, aby se snížila ztráta krve, v tomto případě nebyly provedeny žádné testy na infekce ani den menstruačního cyklu..

Ale s tímto druhem léčby, po manipulaci po dobu jednoho týdne, jsou předepisována antibiotika širokého spektra účinku, jako je Ceftriaxon,.

V některých případech začíná krvácení po kyretáži. Sražuje se v děloze po kyretáži. To je poměrně vzácná komplikace. Pokud k tomu dojde, předepisují se hemostatika - Vikasol, Dicinon nebo Tranexam.

Hospitalizace

Kolik je v nemocnici po vyčištění? Závisí to na vlastnostech těla, ale obvykle ne více než den. Přísně vzato by pacientka měla ležet, dokud nebude zcela mimo anestezii a nebude schopna jít domů. Ve většině případů to trvá 6-8 hodin..

Zotavení

Období zotavení po kyretáži dělohy závisí na měřítku, ve kterém bylo provedeno, s úplnou kyretáží je endometrium úplně obnoveno do jednoho měsíce a po uplynutí této doby je menstruační cyklus obnoven, někdy se během prvních dnů pozorují bolesti po kyretáži..

Za účelem co nejrychlejšího zotavení z procedury se doporučuje vyhnout se sexuální aktivitě, přehřátí, nadměrné fyzické námaze, plavání v přírodních rezervoárech atd..

Obvyklá léčba není nutná, ale s počáteční hormonální nerovnováhou u pacienta může být předepsána hormonální léčba estrogeny (a někdy progesterony).

Podrobná doporučení pro průchod období po zákroku a jak minimalizovat negativní důsledky, přečtěte si materiál „Zotavení po vyčištění dělohy“.

Náklady

Jaké jsou náklady na terapeutickou nebo diagnostickou kyretáž dělohy? Závisí to na mnoha faktorech: účelu zákroku (ošetření nebo diagnóza), jeho objemu (úplném nebo místním), přítomnosti okolností, které tento proces komplikují (například provádění krvácení). Kromě toho ovlivňují také faktory třetích stran, například popularita zdravotnického zařízení, region, ve kterém je postup poskytován, služby zahrnuté v ceně intervence a další. V tabulce jsou uvedeny ceny za služby v různých lékařských centrech a různých regionech.

MěstoNázev zdravotnického zařízeníNáklady na postup v rublech
MoskvaMedCenterService v severním Medvedkově4600
PetrohradMadis na 5. sovětu4500
JekatěrinburgMedical Center "Pean"4000

Kromě toho lze léčbu a diagnostické kyretáž provádět bezplatně v rámci politiky povinného zdravotního pojištění.

To může nějakou dobu trvat, protože někdy existuje malá fronta pro tuto službu, ale pokud je zdravotní stav takový, že spěch není nutný, pak je docela možné provést postup tímto způsobem.

Pokud však otálení může poškodit stav pacienta, pak je nežádoucí ztrácet čas a je lepší uchýlit se ke službám komerčních zdravotnických středisek.

Závěr

Přestože je kyretáž poměrně nepříjemným postupem, který může pacientovi přinést značné nepohodlí, přesto patří do řady běžných v gynekologii..

Je to docela jednoduché, protože všechna rizika jsou téměř úplně eliminována i v těžkých případech. Tento způsob diagnostiky nebo léčby je považován za téměř funkční, proto je předepsán pouze v případě závažných indikací.

Z tohoto důvodu by se tomu nemělo vyhýbat, protože to může výrazně poškodit zdraví.

Kyretáž dělohy - Když kyretáž dělohy, znalecký posudek

Stává se, že po vyšetření gynekolog předepíše kyretáž děložního čípku. Mnoho žen je tímto oznámením hloupé. Kyretáž dělohy je chirurgický zákrok prováděný v případech polypů, krvácení, hyperplazie a potratů..

Podle stavu děložního endometria lze soudit gynekologická onemocnění ženy

 • Co je ale kuretáž?
 • Jedná se o chirurgický zákrok prováděný v oboru medicíny, jako je gynekologie, ve kterém je část povrchu sliznice dělohy oříznuta kyretou nebo vakuem.
 • Za účelem kyretáže děložní dutiny se také používají léky, které rozšiřují děložní hrdlo pro nejpohodlnější práci lékaře.

Příprava na gynekologické čištění

Kyretáž se v zásadě provádí několik dní před nástupem menstruace. Tím se zabrání velkému množství krve a děloha se může lépe zotavit..

Před zahájením zákroku je lékař povinen předepsat několik vyšetření, která pomohou bezpečnějšímu provedení zákroku..

Provádí se krevní test pacienta, provede se reakce na krevní srážlivost, odebere se výtěr z pochvy a provedou se také testy na pohlavně přenosná onemocnění. Všechny tyto činnosti se provádějí za účelem stanovení vhodných léků..

Pár týdnů před zahájením zákroku je nutné přestat brát léky, biologické potravinové přísady, pokud jejich příjem nebyl projednán s ošetřujícím lékařem. Pokud jsou léky spojeny s používáním chronických onemocnění, která vyžadují stálou léčbu (například diabetes mellitus nebo plicní astma), měla by být ohlášena lékaři.

Dva nebo tři dny před provedením kyretáže musíte opustit sexuální aktivitu. Rovněž stojí za to přestat používat jiné prostředky intimní hygieny. K péči o genitálie zůstává pouze teplá voda. Také nemůžete použít vaginální čípky a hygienické přípravky zavedené do dělohy (tampony). Rovněž je nutné vyloučit aplikaci sprejových produktů a krémů.

Bezprostředně před operací nesmíte nic jíst ani pít po dobu 8 nebo 12 hodin. To je nezbytné pro účinné podávání anestézie..

Pro stanovení složení mikroflóry je nutné projít rozborem nátěru z pochvy

Proč kyretáž?

Čištění povrchu dutiny dělohy se provádí ve dvou případech:

 • získat škrabky pro analýzu,
 • odstranit nežádoucí léze v děložní dutině.

V jakých případech dělají cervikální čištění

Polypy jsou benigní tkáňové výrůstky. Při vyšetření jsou vidět růžové léze.

 1. Abnormální růst děložní sliznice.
 2. Při zánětu endometriální vrstvy začala vnitřní dutina dělohy.
 3. Kyretáž zbytkem materiálu po porodu se provádí v případě odstranění zbývajících zbytků krve a placenty (tekutina, ve které bylo dítě). Zbytková tekutina v ženském těle může způsobit infekce.
 4. Gynekologická kyretáž dělohy, pokud bylo zjištěno zmrazené těhotenství - v případě mrtvého embrya musí být odstraněno co nejrychleji, protože vytváří potenciální nebezpečí.
 5. Vyčištění po potratu. Provádí se kyretáž zbytků plodu. Potrat může způsobit těžké krvácení.
 6. Mimoděložní těhotenství. Vždy provázené čištění dělohy a dalších orgánů.
 7. Potrat. V dnešním světě se současnou technologií je kyretáž velmi vzácná. Obvykle použijte vakuum.

Kyretáž se provádí v přítomnosti polypů v děložní dutině

Proces kyretáže děložního čípku

Postup kyretáže je založen na řezání vnější vrstvy sliznice dělohy, která během menstruačních dnů odchází..
Proces probíhající v gynekologické místnosti na židli s nohama a spojený s kyretáží se nazývá kyretáž.

Tato operace se provádí v mírné anestézii, čímž se pacient dostane do lehkého spánku. V tomto stavu není bolest cítit a proces operace není zapamatován. Ponořit pacienta do anestézie, lék do žíly.

Po porodu lze operaci provést bez anestézie. Po porodu jsou orgány v rozšířeném stavu a nevyžadují zavedení speciálních expandujících agentů. Anestezie trvá 10 až 30 minut (v závislosti na stavu pacienta, hmotnosti, posledním jídle).

Pokud se postup neuskuteční po porodu, když je děloha zúžena, provede se řada opatření k jejímu rozšíření. K tomu lékař používá gynekologické zrcadlo, vkládá kleště do dělohy a upevňuje svou polohu. Je vložena sonda (dlouhá tenká tyč). Doktor může vytáhnout první sondu a vložit další s největším průměrem, čímž se děloha ještě zvětší.

Sonda musí být vložena, aby se změřila velikost děložní dutiny. A až poté je postup pro rozšíření dělohy na velikost nejvhodnější pro lékaře. Velikost by měla zajistit viditelnost dělohy a dobrou průchodnost kyrety (čisticí zařízení).

Materiál získaný po seškrábnutí je ponořen do speciální nádoby a poslán do laboratoře k výzkumu..

Čištění dutiny dělohy trvá 15 minut až půl hodiny. Pacient může jít domů ihned po operaci.

S pomocí kyrety se seškrábe děložní sliznice

Problémy a komplikace, které mohou nastat během operace

Některé typy formací nelze pomocí kyrety odstranit. V tomto případě je představena kamera a speciální nástroje.
Výskyt komplikací v procesu čištění dělohy je vzácný, ale vyskytující se.

 • Krční slza. Může dojít v případě zadržení kleští. Kleště jsou drženy na samotné děloze a děloha je držena vazy. Některé ženy mají velmi ochablou dělohu, na které tyto kleště drží velmi špatně. Výsledkem je, že kleště mohou odletět a poškodit celistvost sliznice. Poškození se může lišit. Pokud se ukáže, že napětí je malé, pak nejsou nutná žádná další opatření a děloha se uzdravuje sama, a pokud je velká, použijí se stehy.
 • Zánět dělohy - může dojít, pokud povrch a nástroje nebyly pečlivě ošetřeny. Může se také tvořit, pokud nebyl předepsán nebo nepodstoupil předběžný preventivní průběh antibiotik. Léčení pomůže pouze antibakteriální terapie
 • Tvorba krevní sraženiny v děložní dutině. Po provedení gynekologické kyretáže dělohy by mělo dojít k výboji během několika dnů při normálním průběhu rehabilitace. Pokud je výtok špatný, s největší pravděpodobností dochází k hromadění krve v děloze. To může způsobit infekce a způsobit bolest. Pro řešení tohoto problému se provádí léková terapie a zmírnění křečí..
 • Poškození sliznice. Může k tomu dojít v případě nadměrné kyretáže, při níž je odstraněna nadbytečná část sliznice, která již není obnovena. To je jedna z nejhorších možností komplikací, protože není léčitelná..

Nejčastěji dochází ke komplikacím, když lékař během operace kameru nepoužívá a nemůže přesně ověřit úplné odstranění polypů z povrchu. Pokud zůstanou, začnou komplikace.

Bezprostředně po operaci může žena krvácet s těžkou bolestí břicha

Postupy po zákroku

Po zákroku kyretáže by měla pacient pečlivě sledovat její zdraví a vylučování po dobu několika dnů, přibližně deset let..

Normálně po operaci dochází k krvavému výboji na několik dní. Pokud se náhle zastaví a objeví se bolest, je to velmi špatný signál.

Je naléhavě nutné obrátit se na svého lékaře, který vám předepíše ultrazvuk a pomůže odstranit vznikající onemocnění.

Chcete-li zmírnit účinky chirurgického zákroku, můžete užívat léky proti bolesti v prvních 3 dnech.

Po zákroku musí být předepsán průběh užívání antibiotik. Tím se zabrání rozvoji infekčních chorob..
Laboratorní výsledky by měly být získány do deseti let. Musí být vyzvednuty a nezapomeňte se poradit s lékařem.

Co je třeba se zdržet prvních dvou týdnů po operaci:

 • Vyloučit sex.
 • Pro intimní hygienu používejte nástroje zavedené do dělohy (tampony). Lze použít těsnění
 • Ponořte se do vody. Vyloučit výlety do bazénu, sauny, vany a vany.
 • Nerobte těžkou fyzickou námahu.
 • Nepoužívejte léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou.

Kyretáž cervikálních patologií je tedy jednou z nejčastějších a nejrozšířenějších operací v oboru gynekologie. V moderním světě její implementace nezpůsobuje potíže a výskyt komplikací je nepravděpodobný.

V případě bolesti, náhlého zastavení krvácení je nutné se poradit s lékařem.

Diagnostické kyretáž - nejinformativní postup

Diagnostické kyretáž je obecný název postupu prováděného speciálním nástrojem k odstranění horní vrstvy podšívky dělohy. Biomateriál po kyretáži je odeslán k laboratorní histologické analýze.

Druhy diagnostické kyretáže dělohy a děložního čípku

Děloha je ženský svalový orgán, což je dutina se vstupem přes děložní hrdlo. Krk je umístěn v pochvě. U zdravé dělohy se plod vyvíjí během těhotenství. Vnitřní stěna orgánu je pokryta sliznicí, která se v medicíně nazývá endometrium.

Endometrium je nejdůležitější součástí dělohy, protože právě díky tomu je oplodněné vajíčko fixováno a vyvíjí se v orgánu. Během menstruačního cyklu endometrium mění tloušťku, a pokud nedojde k těhotenství, odlupuje se a odchází ve formě menstruačního toku. V dalším cyklu se vše opakuje.

Během kyretáže odstraní gynekolog horní vrstvu endometria (funkční vrstva), přičemž zárodečná vrstva zůstává nezbytná pro vytvoření nové sliznice. Krční kanál také škrábe.

Gynekolog může předepsat jednu z možností postupu..

 • Pro diagnostiku patologií různých etiologií děložního hrdla a děložní dutiny se provádí samostatná diagnostická kyretáž (WFD). V tomto případě gynekolog nejprve odřízne krční kanál, pak samotnou děložní dutinu.
 • Pro pokročilejší diagnostiku se společně se samostatnou diagnostickou kyretáží provádí hysteroskopie - RDV + HS. V tomto případě je do dutiny dělohy vloženo speciální zařízení, hysteroskop, který zkoumá stěny dělohy. Hysteroskopie pomáhá při určování patologických novotvarů v děložní dutině a při kontrole výsledku kyretáže.

Děloha může být čištěna kyretou nebo vakuem. Vakuum je modernější metoda, ale nelze ji připsat diagnostické technice. Protože vakuové čištění neumožňuje odstranit novotvary a odebrat mukózní tkáň k analýze. Tato metoda je vhodná pro předčasný potrat..

K čemu je diagnostická kyretáž?

Kyretáž může být předepsána v následujících případech:

 • Chcete-li provést seškrabání sliznice a poslat materiál pro histologické vyšetření - to vám umožní identifikovat onkologii v děloze, děložním čípku;
 • Pokud je to nutné, odstraňte patologickou formaci dělohy nebo děložního hrdla.
 • Chcete-li se připravit na operaci související s myomem dělohy (novotvar v tloušťce orgánu), pokud máte v úmyslu zachovat dělohu.
 • S endometritidou připravit tělo k léčbě.

Příznaky, kdy je předepsána kyretáž dělohy a děložního hrdla

Diagnostická kyretáž je nutná v případě porušení ženských reprodukčních orgánů, kdy ultrazvuk není informativní. V případě určitých alarmujících příznaků je předepsána diagnostická kyretáž k určení jejich příčin. Nejčastěji jsou příčinou diagnostické kyretáže:

 • špinění z pochvy mimo kritické dny;
 • těžká, bolestivá a dlouhá období;
 • výtok po menopauze;
 • primární nebo sekundární neplodnosti;
 • příprava na oplodnění in vitro;
 • změny v sliznici orgánu detekované ultrazvukem dělohy;
 • změny krční sliznice pozorované na kolposkopii;
 • předoperační diagnóza před odstraněním fibroidů, polypů a jiných novotvarů na sliznici se zachováním dělohy;
 • podezření na pozůstatky plodu po potratu;
 • endometriální patologie.

Během diagnostické kyretáže může lékař:

 • Odstraňte částice membrán, které zůstaly po potratu nebo potratu (komplikace potratu);
 • Odstraňte polypy dělohy. V současné době je to jediný způsob, jak se těchto nádorů zbavit. Nemůžete opustit polypy, protože vedou k neplodnosti, rychle rostou a mohou degenerovat na rakovinu.
 • Eliminujte endometriální růst - hyperplázii (zahušťování). Hyperplázie děložní endometria je také léčena pouze tímto způsobem..
 • Přestaňte krvácet z dělohy.
 • Dissect synechia - fúze stěn dělohy, zabraňující těhotenství. Postup se provádí pomocí hysteroskopu..
 • Odebrat vzorek tkáně pro cytologickou analýzu (laboratorní asistent zkoumá biomateriál v laboratoři a identifikuje rakovinu, rozlišuje benigní nádory).

Procedura diagnostické kyretáže je méně traumatická a nevyžaduje dlouhé zotavení. Provádí se pod anestézií, proto je bezbolestný.

Po postupu diagnostické kyretáže se výsledný vzorek tkáně z děložní dutiny odešle k histologické analýze. Cílem histologie je identifikovat tkáně postižené rakovinnými buňkami nebo s přítomností prekancerózních lézí..

Příprava na diagnostické napětí

 • Několik dní před začátkem další menstruace je předepsána diagnostická kyretáž, protože toto období je nejvýhodnější pro snížení krevních ztrát a rychlé obnovení tkáně dělohy..
 • Pokud je diagnostická kyretáž zkombinována s hysteroskopií, pak nejlepší období pro ni bude první dny po skončení další menstruace, kdy je endometrium velmi tenké a jakékoli změny a novotvary lze snadno detekovat pomocí hysteroskopu.
 • Před kyretáží má pacient řadu obecných testů - musí projít. Mezi požadované testy:
 • 2 dny před zákrokem byste měli opustit sexuální aktivitu, přestat používat produkty intimní hygieny a vaginální čípky.
 • Pro bezpečné působení anestezie byste 8 hodin před operací neměli jíst ani pít.

Jak se postup provádí?

Pacient je umístěn v křesle s podpěrami, podobně jako v gynekologické vyšetřovací místnosti. Anestezie se podává intravenózně, bude působit 15 až 25 minut. Po celou tu dobu bude pacient ve snu a nebude nic cítit a lékaři zahájí postup diagnostické kyretáže.

Do vagíny bude vloženo gynekologické zrcadlo, které odhalí děložní hrdlo, které je poté fixováno speciálními kleštěmi. To je nutné k upevnění dělohy, aby nedošlo k jejímu možnému posunutí.

Speciální kovová tyč, nazývaná sonda, měří dutinu dělohy tím, že ji zavádí dovnitř přes krční kanál. Poté se kanál začne rozšiřovat.

To se provádí pomocí dilatátorů různé velikosti, které se střídavě vkládají do děložního hrdla, dokud se nerozšiřují do takové míry, že mohou snadno přeskočit nástroj kyretáže nazývaný kyreta..

Tvar kyrety se podobá tvaru malé lžičky s naostřenou stranou (zařízení má dlouhou rukojeť). Kyreta se vloží přes rozšířený kanál do děložní dutiny, kde se kyretáž vytvoří naostřenou stranou. Seškrábání se shromáždí do sterilní nádoby pro další odeslání do histologie.

Při kombinaci diagnostické kyretáže s hysteroskopií se do dělohy nejprve zavede hysteroskop, pomocí kterého se pečlivě prozkoumá stěny a dutina dělohy, a poté se provede kyretáž. Po zákroku je opět zaveden hysteroskop, který znovu zkoumá dělohu zevnitř, aby bylo zajištěno, že kyretáž je pečlivě provedena..

Poté jsou kleště z děložního hrdla odstraněny a orgán je ošetřen spolu s vaginou antiseptikem. Led je položen na žaludek pacienta, aby se děloha co nejdříve stahovala a poslala na oddělení, po několika hodinách, méně často druhý den, je pacient propuštěn v průběhu léčby antibiotiky.

Gynekologie je obor medicíny, který studuje sexuální a reprodukční zdraví spravedlivého sexu a pomáhá ženám v období těhotenství a porodu. Jmenování gynekologa je nezbytnou součástí života každé ženy.

Kontraindikace: pokud není možné provést diagnostické kyretáž

Gynekolog nebude předepisovat postup, pokud pacient:

 • Akutní infekční onemocnění nebo zánět v genitáliích.
 • HIV
 • Hepatitida;
 • Syfilis.

Kyretáž můžete dosáhnout po zániku infekce a zánětu.

Bolest a výtok po diagnostické kyretáži

Po ukončení anestézie může být pacientka narušena bolestí podobnou bolesti, kterou zažívají některé ženy během menstruace. Bolest se doporučuje odstranit analgetiky..

Nadměrný krvavý výboj se sraženinami po dobu několika hodin po kyretáži je považován za normu. Do 7 až 10 dnů po tomto postupu bude normou také přítomnost sklovitého nažloutlého, hnědého nebo krvavého výboje. Absence sekrece po kyretáži však může signalizovat cervikální křeč a hromadění krevních sraženin.

Zotavení po diagnostické kyretáži

Děloha, po provedení diagnostické kyretáže, se plně zotaví po skončení následné menstruace, kdy její sliznice a vaječníky opět začnou synchronně fungovat.

Do 2 týdnů po tomto postupu se žena musí dávat pozor. Zakázáno:

 • vést sexuální život;
 • používat tampony;
 • koupat se ve vaně;
 • douching
 • vezměte aspirin a léky, které jsou v něm obsaženy;
 • zapojit se do těžké fyzické práce a sportu.

Menstruace po kyretáži může začít s malým zpožděním. Zpoždění až 4 týdny bude považováno za normální..

Komplikace po diagnostické kyretáži

Při provádění diagnostické kyretáže zkušeným lékařem jsou komplikace velmi vzácné. Stále však mohou být následující:

 • Poškození děložní sliznice nebo nadměrná kyretáž - situace, kdy kyreta poškodila zárodečnou vrstvu dělohy a endometrium přestalo růst;
 • Zánět dělohy - dochází, když jsou porušena antiseptická pravidla nebo je-li postup prováděn v přítomnosti ohnisek zánětu.
 • Hematometr je jeho příčinou - cervikální křeč a hromadění krve v dutině;
 • Krční slza - nastává, když je přitahována kleštěmi pro fixaci;
 • Děrovitá perforace - její perforace (propíchnutí) nástrojem zavedeným přes krční kanál.

Diagnostická kyretáž je důležitou metodou pro diagnostiku různých gynekologických onemocnění. Často se stává, že určení adekvátní léčby není možné bez tohoto typu diagnózy.

Histologické vyšetření vzorků tkáně získaných kyretáží umožňuje ošetřujícímu lékaři dělat to bez předepisování léčby minimem léků, protože histologie poskytuje nejpřesnější výsledek přítomnosti nemoci.

Anestezie během kyretáže dělohy a jejích typů

Kyretáž je chirurgický proces, při kterém se čistí dutina dělohy. Může být také prováděn pro lékařské a diagnostické účely. Ve většině případů je důkazem pro takový postup přítomnost takových faktorů:

 • přítomnost polypu;
 • krvácející;
 • hyperplázie a potrat;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potraty;
 • nemoci děložního čípku a jeho těla;
 • zmeškané těhotenství a další.

Ve všech těchto případech je kyretáž dělohy prováděna různými způsoby. Za starých časů se takový postup konal bez anestézie. Jediné, co mohli udělat, byla lokální anestézie lidokainem (hrudní krční hrudky).

Dnes civilizace zašla daleko dopředu, takže v moderní gynekologii se používají tyto tři typy anestézie: lokální anestézie, sedace a intravenózní anestézie během kyretáže..

Lokální anestézie

Při použití tohoto typu anestézie není bolest úplně odstraněna. Je to proto, že v procesu kyretáže děložní dutiny pomocí kyrety je v samotné děloze přítomna silná bolest. To znamená, že lokální anestézie může bolest velmi otupit, ale nemá funkci úplně ji zablokovat..

Mechanismus účinku takové anestezie je, že místní anestetikum je injikováno do tkání umístěných poblíž děložního čípku. S pomocí tohoto typu anestézie se často provádí conizace, po které pacient nepotřebuje dlouhodobý pobyt v nemocnici.

Dnes se však tato metoda anestezie používá jen zřídka pro kyretáž, protože existuje riziko, že se lék dostane do krevních cév umístěných kolem děložního čípku. To je plné ztráty vědomí, výskytu záchvatů a zhoršené funkčnosti kardiovaskulárního systému.

Sedace

Sedace je v současnosti běžným typem anestézie pro kyretáž. Při použití je pacientovi injekčně podáno narkotikum, které plní funkci anestetika (promedol) nebo sedativum (diazepam), injikováno do žíly.

Sedace se provádí hlavně v denní péči a ve většině případů se provádí za účelem přerušení těhotenského procesu nebo v případě potřeby tkáňové biopsie. U tohoto typu anestézie je přítomnost anestetika volitelná. Stejně jako lokální anestézii pro kyretáž dělohy lze provést i gynekologa.

Při tomto postupu se zpravidla používá minimální dávka léčiv, proto je pozorován slabý klinický účinek. Pokud se léky používají ve velkých dávkách, účinek bude silnější, ale zároveň může být narušen dýchací systém těla, což normalizuje pouze anestetik..

Během celého procesu má pacient ospalost a bolest zcela nezmizí. Žena také slyší okolní hlasy a může sledovat probíhající události. Je to také kvůli skutečnosti, že podávaný lék má malou dávku..

Intravenózní (obecná) anestézie

Obecnou (intravenózní) anestézii během kyretáže provádí pouze anesteziolog na operačním sále.

Před tímto postupem musí anesteziolog zjistit od ženy, zda už předtím měla poranění hlavy, jaké chirurgické zákroky s použitím celkové anestezie byla, jaká byla její tělesná hmotnost, výška atd. Tyto informace potřebuje odborník, aby si vybral správný lék a vypočítal jejich dávku.

Při použití celkové anestezie nemá pacient žádné pocity. Čištění obvykle trvá do jedné hodiny, minimální doba je dvacet minut.

Po operaci se žena probudí téměř okamžitě a rychle znovu získá vědomí.

Taková krátkodobá úleva od bolesti zřídkakdy v budoucnu způsobuje komplikace a na tělo nemají žádné negativní důsledky..

Tyto operace jsou naplánovány ráno. V tomto případě je důležité, že pacient by neměl jíst jídlo a tekutinu večer.

Obecná anestézie je dnes považována za nejčastější typ anestézie pro kyretáž. Je to z následujících důvodů:

 • krátké trvání postupu;
 • použití takové anesteziologické metody v operacích zaměřených na léčení nemocí, jako je hyperplázie (vyvolává rozvoj rakoviny, která může být zastavena kyretáží) a endometria (v některých případech je pro účinnější léčbu předepsáno čištění spolu s antibiotiky);
 • nemožnost dostat zbytky jídla ze žaludku do plic;
 • zachování spontánního dýchání ženy (pacient dýchá nezávisle pomocí kyslíkové masky);
 • přítomnost zvukového spánku;
 • nedostatek bolesti.

Léčiva kyretáže

V současné době je kyretáž nebo odstranění cyst, které se provádějí v celkové anestézii, nejčastěji doprovázeno použitím anestetik, jako je calypsol (ketamin), propofol a thiopental sodný. To nejlepší z této série je propofol..

Tento lék poskytuje hladký spánek, pohodlný pobyt ve snu a bezbolestné probuzení z anestézie. Široce se používá při diagnostickém vyšetření těla. Ketamin je podle mnoha odborníků zdaleka nejlepší lék v procesu kyretáže a kyretáže děložního čípku.

Může vyvolat hrozivé halucinace a vyznačuje se nepříjemnou cestou ven z anestézie.

Hlavní vyhledávač nádorů - diagnostická kyretáž

Složitost strukturální struktury orgánů ženské genitální oblasti naznačuje stejnou rozmanitost diagnóz, jejichž frekvence v našem století neklesá. Naopak statistiky spíše zaznamenávají nárůst případů prekanceróz a nádorových onemocnění pánevních orgánů. Mnoho z nich debutuje v premenopauze nebo menopauze a je doprovázeno přetrvávajícím krvácením, což spolehlivě naznačuje existující patologii. Aby však bylo možné včas určit maligní (nebo benigní) povahu procesu a zahájit odpovídající léčbu, je nutná přesná diagnóza. Aby bylo možné zastavit krvácení a zjistit jeho příčinu, po prozkoumání bioptického materiálu pod mikroskopem se provádí diagnostické a léčebné kyretáž děložní dutiny nebo kyretáže, kterou samy ženy nazývají jednoduše - „čištění“.

Co je diagnostické kyretáž?

Diagnostická kyretáž má za cíl stanovit přesnou diagnózu, její název o tom hovoří samo a provádí se za účelem extrahování biopsického materiálu z děložní dutiny..

Jakékoli pochybnosti lékaře o závažné patologii by měly být rozptýleny nebo potvrzeny škrábáním sliznice, pečlivě vyšetřeným morfologem.

Často se pro určení umístění patologického fokusu používá samostatná diagnostická kyretáž (WFD), která zahrnuje oddělený sběr funkční vrstvy endometria a epitelu děložního hrdla. Nejprve se nejprve oškrábejte krční kanál a poté se přesuňte do děložní dutiny.

 • Nástrojem pro extrakci tkáně je speciální kyreta, takže často můžete najít jiné jméno pro kyretáž - kyretáž děložní dutiny a / nebo kyretáž děložního hrdla, když znamenají škrábání endocervixem.
 • Diagnostická kyretáž je plánována, když ultrazvukové vyšetření a cytologická analýza naznačují přítomnost patologických změn v nevysvětlené genezi a mimořádnou situaci.
 • Diagnostická kyretáž se nejlépe provádí pod kontrolou hysteroskopu, který vám umožňuje odebírat materiál z konkrétního místa, navíc s hysteroskopií je RDF méně traumatizující.

Samostatná diagnostická a terapeutická kyretáž

V případě podezření na určitou patologii stanoví lékař samostatnou diagnostickou kyretáž. Na základě stížností pacienta provede lékař úvodní vyšetření, včetně cytologické diagnostiky a ultrazvuku.

Tampón odebraný z děložního čípku a děložního hrdla a biopsie aspirace mohou odhalit:

 • atypické buňky;
 • endometriální hyperplázie v aspirátu z děložní dutiny;
 • nepřímé známky polypu;
 • začátek maligního procesu;
 • přítomnost nádoru však k odlišení maligního nádoru a ještě více k určení stupně invaze nádoru cytologická analýza neumožňuje. To je k dispozici pouze pro histologické vyšetření, kde je část tkáně se všemi vrstvami podrobena studiu..

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuková diagnostika), prováděné zpočátku, určuje tloušťku endometria a umožňuje podezření na zhoubný proces, který bude základem pro opakované ultrazvukové vyšetření před menstruací a po (po cyklu).

Pokud by existovaly pouze předpoklady, obavy zmizí s menstruací, jinak bude předepsána diagnostická kyretáž.

Oddělené nebo pouze děložní dutiny - rozhodnutí je na lékaři, ale obvykle se používají společně, aby přesněji reprezentovaly stav děložního hrdla i děložní dutiny..

Rámcová směrnice o vodě má často dvojí účel, protože se jedná také o lékařský postup. Taková kyretáž se zpravidla používá pro dlouhodobé krvácení, ke kterému dochází na pozadí endometriální hyperplázie, která po kyretáži s odpovídajícím ošetřením často trvale zmizí.

Terapeutický účel RSV také nastává v případech odstranění polypu z děložního hrdla nebo děložní dutiny, který je nutně odeslán k histologickému vyšetření, aby se vyloučila jeho malignita.

Histologické vyšetření provádí patolog, pro který laboratorní asistent připravuje sérii preparátů na podložních sklíčkách určených pro mikroskopické prohlížení. Přesná diagnóza může být získána do 10 dnů, a pak můžete znovu navštívit gynekologa, který rozhodne o taktice léčby, v závislosti na diagnóze..

Je zřejmé, že tento postup je lékařsko-diagnostický, ale pokud nemusí být lékařský, je to vždy diagnostický a ženy by měly vědět, že jej nelze ignorovat, protože význam a terapeutický účinek kyretáže lze jen stěží přeceňovat..

Indikace

Často, když uslyší hrozné slovo „kuretáž“, panikařují ženy a velmi se bojí nadcházejícího postupu, a někteří se dokonce snaží odmítnout, přičemž citují skutečnost, že rámcová směrnice o vodě může poškodit vnitřní vrstvu děložní dutiny nebo děložního hrdla, což povede k nevratným důsledkům..

Neměli byste se bát kuretáže. Děloha po kyretáži bude „jako nová“, protože je odstraněna pouze povrchová vrstva - funkční vrstva, která již každý měsíc opouští menstruaci.

Menstruační cyklus začíná nárůstem nového endometria díky bazální (výhonkové) vrstvě, která není vystavena kyretáži..

Jeho odstranění je považováno za závažnou lékařskou chybu, která se naštěstí stává velmi zřídka..

Ženy jsou často trápeny otázkou, pokud odstraníte endometrium během kyretáže, pak, když se znovu vytvoří, jak ji vybudovat po zákroku.

Dělejte si starosti a neměli byste. Zachovaná bazální vrstva a správně předepsaná hormonální léčba rychle obnoví endometrium v ​​plodném věku.

V případě, že kyretáž byla provedena pro endometriální hyperplázii a dufaston byl předepsán po zákroku, funkční vrstva poroste déle.

Měl bych si vzpomenout, že v premenopauze a menopauze endometrium prochází významnými změnami, takže povrchová vrstva ztrácí svůj význam a přestává fungovat jako zbytečná. V každém případě tyto a další nuance léčby po kyretáži objasní ošetřující lékař.

Výše uvedené faktory naznačují, že pokud existují indikace kyretáže dělohy a / nebo děložního hrdla, měla by být RDF provedena bez selhání a indikace jsou následující:

 • jakékoli krvácení, ať už jde o prodlouženou menstruaci, předpokládanou hyperplázii, polyp nebo nádor;
 • návrh na rakovinu endometria;
 • rakovina děložního čípku;
 • extrakce zbývající embryonální tkáně po potratu nebo po selhání umělého ukončení těhotenství;
 • endometrióza;
 • adenomyóza;
 • prokázaná endometriální hyperplázie;
 • potrat a neplodnost;
 • dysplazie (cervikální intraepiteliální neoplazie);
 • podezření na cervikální adenokarcinom;
 • synechia - fúze stěn dělohy, adheze (Ashermanův syndrom).

Jak se říká, je vybráno menší ze dvou zla, a proto, pokud hovoříme o život ohrožujících okolnostech, je jen stěží nutné přemýšlet o tom, jak vybudovat endometrium. Hlavní věc je najít příčinu nevhodného chování endometria a odstranit ji.

Jaké testy musí být provedeny před postupem?

Při akutním přijetí do nemocnice (obvykle krvácení se zjevnými příznaky anémie) by měla být akutní chirurgická patologie obvykle vyloučena. Vzhledem k naléhavosti nadcházející operace, kdy není čas na komplexní vyšetření pacienta, je předepsána konzultace s chirurgem a terapeutem. Celková anestézie se provádí v přítomnosti anesteziologa.

Analýzy v případě nouzové kyretáže budou samozřejmě nejpotřebnější, které lze provést naléhavě a současně maximalizovat stav ženy:

 • obecná analýza krve a moči;
 • krevní cukr a protrombinový index;
 • srážení krve a trvání krvácení;
 • krevní skupina podle systémů AB0 a Rhesus.

V případě plánované kyretáže děložní dutiny se rozsah testů rozšíří:

 • fluorografie;
 • obecná analýza krve (podrobná) a moči;
 • koagulogram;
 • krevní skupina AB0 a příslušnost k Rhesus;
 • biochemická analýza krve (glukóza, celkový protein, bilirubin, jaterní enzymy, močovina);
 • ELISA HIV a syfilis;
 • markery hepatitidy B a C;
 • rozmazání na flóře a cytologii;
 • pánevní ultrazvuk.

Je důležité vzít vyšetření před diagnostickou kyretáží vážně, protože se mohou objevit kontraindikace, které mohou vyžadovat úpravu, pokud jde o plánovaná opatření..

Kontraindikace

Akutní zánětlivé procesy, zejména způsobené genitálními infekcemi, musí být nejprve vyléčeny a poté pokračovat lékařskou diagnostickou kyretáží děložní dutiny, jinak mohou být důsledky nejvíce nepředvídatelné.

Před RSV je také velmi důležité posoudit stav celého těla ženy, protože některá chronická onemocnění ztěžují použití a zvládnutí celkové anestézie..

Při předepisování kyretáže je tedy třeba mít na paměti faktory, které operaci brání:

 • akutní zánětlivé procesy v dutině a děložním čípku;
 • exacerbace virových a bakteriálních infekcí;
 • zánětlivá onemocnění způsobená HPV, chlamydií, Trichomonas, gonokokem, herpes genitálií;
 • nemoci dýchacího systému a kardiovaskulárního systému ve fázi dekompenzace:
 • poruchy srážení krve;
 • cukrovka.

Před nadcházející operací je důležité, aby se předešlo neobvyklým situacím, přilákat příbuzné odborníky pro kolegiální řešení problému anestetického managementu RSV.

Zotavení a možné komplikace

Po operaci pacientka dostává antibakteriální a restorativní terapii, kterou pokračuje doma, kam chodí nejméně další den.

Týden po RSV, plánované gynekologické vyšetření s povinným ultrazvukem pánevních orgánů.

Do té doby by měla být děloha, pokud byla zvětšena, po kyretáži snížena, pak také zmizí krvavý výboj doprovázející pooperační období.

Rekonstrukce endometria začíná zpravidla ihned po kyretáži nebo podle předepsané léčby, kterou gynekolog předepíše po obdržení výsledků histologického vyšetření.

Na mnoho otázek žen, které se připravují na přežití nebo po přežití, kdy by menstruace měla přijít po kuretáži, neexistují žádné definitivní odpovědi. Možná za měsíc, možná za tři nebo - nikdy, pokud je menopauza. Závisí to na mnoha faktorech a je přísně individuální..

Po kyretáži v období zotavení je možný žlutý výtok z genitálního traktu a dlouho očekávaná menstruace může být nadměrně hojná a může vyvolávat obavy, což je zcela odůvodněné, protože svědčí o přítomnosti patologie spojené s chirurgickým zákrokem.

Stejně jako při jakékoli jiné operaci může i RSV způsobit nežádoucí následky a komplikace, které mohou nastat při zákroku - perforace dělohy, nebo může být vzdálená.

Perforace endocervixu obecně není ohrožena kvůli husté struktuře stěny, takže důsledky kyretáže cervikálního kanálu jsou obvykle omezeny akutním zánětlivým procesem, zatímco v děloze je mnohem více možných komplikací:

 • krční slzy;
 • zánět děložní sliznice (endometritida);
 • hematomy a hromadění krve v děložní dutině - hematometr;
 • adhezní proces - synechiae.

Aby se předešlo komplikacím po diagnostické kyretáži, nasměrujte veškeré úsilí na prevenci zánětlivých onemocnění ženských pohlavních orgánů pomocí antibakteriálních léků, vitamínů a antioxidantového komplexu, přísně dodržujte pracovní režim a odpočinek a chvíli zapomeňte na intimní život. Sex po kyretáži je kontraindikován po dobu nejméně dvou týdnů.

Diagnostické ceny kyretáže

Nouzové ošetření a diagnostická kyretáž se provádí ze zdravotních důvodů, takže ji lze provádět zdarma. Ale s plánovanou rámcovou směrnicí o vodě se žena rozhodne, kde a kolik zaplatí..

 1. V první řadě bude cena záviset na regionu (samozřejmě, v Moskvě je vše dražší a RDF není výjimkou), úrovni kliniky a kvalifikaci lékaře.
 2. Náklady navíc závisí na anestezii použité během operace, která se pohybuje od 1200-1500 (místní) do 5500-6000 (celkem až 3 hodiny) a až 8000-9000 (více než 3 hodiny).
 3. Samotný postup kyretáže bez použití hysteroskopu stojí asi 6 000 rublů a pod kontrolou hysteroskopie asi 11 000 rublů..

Některá lékařská centra nabízejí služby, kde jsou náklady na anestezii a hysteroskopii okamžitě zahrnuty do ceny diagnostické kyretáže, což bude stát 16 000–17 000 rublů. Jak lidé říkají: „moje peníze jsou moje pohodlí“, protože zdraví je důležitější než finanční náklady.

Chtěl bych si myslet, že po přečtení tohoto článku se ženy nebudou bát a někdy se vyhnou extrémně nezbytnému postupu zvanému diagnostická kyretáž..

V některých případech může RDV problém odstranit ve svém zárodku (endometriální hyperplázie nebo odstranění polypu) a také pomůže včas odhalit zhoubné novotvary.

Je známo, že úspěch v boji proti rakovině závisí na včasné diagnóze. A časná diagnóza je samostatná diagnostická kyretáž.

Články O Neplodnosti