Hlavní Bolest

Poporodní čištění

Porod se vyskytuje ve třech obdobích: porod, narození plodu a narození po porodu. Následky jsou placenta a fetální membrány, ve kterých je plod umístěn.

Po narození placenty by děloha neměla mít zbytky a krevní sraženiny připojené ke stěnám nebo blokující odtok sekretů, čištění by mělo být kompletní.

Všechny tyto tkáně se po porodu zhnívají v děložní dutině a vytvoří živnou půdu pro početně podmíněně patogenní a patogenní mikroflóru, která žije na povrchu těla.

Krevní sraženiny, které zůstávají v dutině, mohou narušit její čištění po porodu - odstranění její lochie - poporodní sekrece. Krevní sraženina může také ucpat cévu ve zdi a po chvíli se uvolnit, což způsobí těžké krvácení. Takové krvácení může začít najednou i měsíc po narození.

Aby se předešlo těmto důsledkům, provádějte čištění (kyretáž, kyretáž) dělohy po porodu. Pokud části placenty a fetálních membrán zůstávají v dutině, kyretáž se provádí okamžitě po porodu nebo do jednoho dne po nich.

Pokud se v děloze vyskytují krevní sraženiny, které zasahují do čištění dutiny, provádí se kyretáž podle indikace v závislosti na stavu ženy, nejpozději však v prvním týdnu porodního pole..

Přítomnost indikací kyretáže na moderních klinikách potvrzuje ultrazvuk (ultrazvuk).

Operace je jednoduchá, ale bolestivá, proto se provádí v celkové anestezii. Lékař odstraní sliznici dělohy lékařským nástrojem (kyretou) a odstraní horní funkční vrstvu spolu se zbytky porodní tkáně. Někdy se provádí vakuové čištění s následnou kontrolou ultrazvuku.

Důležité! považuje-li to lékař za nutné, žena ji nesmí odmítnout!

Hlavní kritéria pro úspěch čištění dělohy

Je indikována úspěšnost operace kyretáže po porodu (je třeba si uvědomit!):

 • nepřítomnost výrazného zvýšení tělesné teploty v šestinedělí (normální - až 37,5˚);
 • nedostatek krvácení, mírné špinění po několik dní (někdy až týden) je považováno za normu, postupně zhnědnou a poté zesvětlí; výtok nemá nepříjemný zápach;
 • bolestivost dolního břicha - postupně klesá, ale přetrvává až do úplného smrštění dělohy;
 • celkový stav ženy je uspokojivý, ale může být mírně závratě; všechny tyto příznaky naznačují, že čištění probíhá správně.

Je důležité věnovat pozornost následujícím příznakům a nahlásit je svému lékaři:

 • zvýšené krvácení;
 • úplná absence výboje v prvních dnech po čištění se současným zvýšením bolesti; to znamená porušení čištění;
 • výtok získává nepříjemný hnilobný zápach - příznak infekce;
 • teplota stoupne na 38˚ a vyšší.

Jak probíhá rehabilitace a zotavení?

Po porodu (4-6 dní) je po porodu žena po porodu v nemocnici pod dohledem lékaře. Provádí denní inspekci, aby včas identifikoval možné komplikace. Léčba léčiv je předepsána:

 1. léky na kontrakce dělohy - jedná se o prevenci opakovaného krvácení;
 2. antibiotika - k prevenci rozvoje infekcí.

Pokud je doba rehabilitace normální, žena je propuštěna 5-6 dní po očištění a další sledování jejího stavu provádí lékařka. Výboj po kyretáži (stejně jako po porodu) trvá asi 6 týdnů, postupně se zjasňuje a zmenšuje. Dva měsíce po narození, úplné očištění a zotavení.

Komplikace a důsledky po kyretáži dělohy

Stejně jako po jakékoli jiné operaci jsou možné komplikace. Komplikace mohou být brzy a pozdě. Mezi rané komplikace patří:

 • krvácení s poškozením cévy umístěné ve stěně dělohy; v tomto případě může být hojné krvácení z genitálního traktu a může se projevit ve formě hemometrů - hromadění krve v děložní dutině v důsledku uzavření výstupu z dutiny; pro prevenci hemometrů se předepisují antispasmodika - léky, které zmírňují křeče hladkého svalstva;
 • perforace (narušení integrity) děložní stěny ostrým nástrojem - malá propíchnutí může růst sama o sobě a velká je sešita; nepříjemné následky se zpravidla nestávají.

Tyto důsledky jsou eliminovány na operačním stole nebo během druhé operace během prvního dne. Moderní kliniky mají všechny příležitosti se s takovými důsledky vyrovnat..

Pozdní komplikace, které se mohou vyvinout po několika dnech operačního pole a trvat dlouho, zahrnují infekci a související důsledky..

V případě narušení očkování dělohy se vyvíjí infekční a zánětlivý proces - akutní endometritida, která se vyskytuje s vysokou horečkou, bolestmi v dolním břiše, změnami v charakteru lochie (stávají se fetální, čištění je narušeno).

Včasně předepsaná antibakteriální terapie vám umožňuje tento proces rychle zastavit a zabránit vážným následkům.

Důležité! Čištění je obtížnější a endometritida je léčena u žen trpících některými skrytými infekcemi - chlamydií, ureaplasmózou atd..

Porodníci-gynekologové proto při plánování těhotenství vždy trvají na kompletním vyšetření a léčbě infekce. V takových případech endometritida získává chronický průběh a je doprovázena vývojem adhezí..

Zánětlivý proces jde do vejcovodů a pánevních orgánů, kde se postupně vyvíjejí následky zánětu - adheze.

Adheze v děloze a vejcovodech je hlavní příčinou neplodnosti. Adheze ve vejcovodech mohou narušovat početí a v děložní dutině mohou bránit narození dítěte a porodu. Zpracování takových procesů je dlouhé. Začíná identifikací a léčbou infekce, která se zpravidla smíchá s dlouhodobým zánětem způsobeným různými patogeny..

Po odstranění infekce jsou adheze disekovány, což se nejčastěji provádí metodami endoskopie (bez velkých řezů, pomocí speciálních endoskopických nástrojů). A teprve poté se odstraní důsledky infekce a žena může znovu otěhotnět.

Hormonální abnormality a selhání menstruačního cyklu mohou být důsledkem příliš hluboké kyretáže stěn, kdy je odstraněna nejen horní funkční (regenerační) vrstva endometria, ale také spodní bazální vrstva, kterou nelze obnovit. Tuto komplikaci lze řešit s velkými obtížemi a nejčastěji způsobuje neplodnost..

Jak urychlit proces hojení po očištění

Chcete-li to provést, musíte dodržovat všechna doporučení lékaře. Rada:

 • udržujte své genitálie čisté; osprchovat se dvakrát denně; ve vaně, ve vaně nelze saunu prát;
 • nemůžete udělat douching, všechny čistící postupy by měly být povrchní;
 • vyměňte těsnění, jakmile jsou naplněna, ale nejméně 6-8krát denně; v prvních dnech je lepší používat plenky (i po porodu);
 • i při malém výboji nepoužívejte vaginální tampóny - to narušuje čištění;
 • během prvních dvou týdnů po vyčištění by měla být vyloučena jakákoli fyzická aktivita a stres;
 • sexuální styk je možný pouze po úplném zastavení přísavek.

Po úspěšném poporodním očištění a po všech nezbytných požadavcích v pooperačním období nejsou obvykle žádné negativní důsledky pro ženy. Pokud by čištění nebylo provedeno včas, dochází k mnohem závažnějším důsledkům..

Proč a jak se provádí poporodní čištění

Po těhotenství, porodu a porodu by se tělo matky mělo vrátit k normálnímu stavu. Pro reprodukční orgány je třeba určitou dobu vyčistit, zastavit vybíjení, získat krevní sraženiny a zbytky tkáně. Pokud k tomu nedojde, začne se v děložní dutině rozkládat, což vytváří příznivé prostředí pro rozvoj patogenní flóry.

Za určitých podmínek je potřeba kyretáž. Po porodu se děloha vyčistí, pokud existují předpoklady: hromadí se krev, částice místa dítěte zůstávají v děložní dutině nebo na stěnách orgánu, krevní sraženiny nevycházejí.

A po císařském řezu je tento postup nezbytný, protože placenta musí být odstraněna mechanicky. Dokonce i mikroskopické laloky placenty jsou genitálním orgánem vnímány jako cizí a tělo je konfigurováno tak, aby je odstranilo.

Zablokování cévy sraženinou po nějaké době může vést k těžkému krvácení.

Technika

Kyretáž po porodu se provádí vakuově nebo mechanicky. Při dostatečně dlouhém porodu matce dochází síla a děloha se stahuje nedostatečně intenzivně, aby se fetální membrány placenty od ní úplně oddělily. Někdy je vajíčko příliš připevněno ke stěnám orgánu a placenta musí být oddělena rukou.

Po porodu zůstává žena v porodu další dvě hodiny v porodním sále, kde se hodnotí její stav, přítomnost nebo nepřítomnost ztráty krve a dynamika kontrakcí dělohy. Po vyšetření v křesle pomocí gynekologického zrcadla a ultrazvuku dělohy se lékaři po nalezení patologie rozhodnou o čištění.

Někdy se kyretáž provádí ve stejný den, v jiných případech se monitoruje stav mladé matky a ultrazvukové vyšetření se provádí 5. den po porodu. Podle jeho výsledků se určuje, zda je proces redukce a čištění normální nebo zda je vyžadováno čištění.

Manipulace trvá asi půl hodiny. Žena je podána lokální nebo celková anestézie, jsou léčeny genitálie, děložní hrdlo je rozšířeno a funkční vrstva endometria je seškrábnuta kyretou. Dokáže se regenerovat: po určité době se ze spodních vrstev vytvoří nová neporušená sliznice a děloha je opět připravena k „práci“..

Technika postupu je stejná jako kyretáž během nežádoucího těhotenství nebo kyretáž pro diagnostické účely.

Během operace se provádí mechanické ruční čištění dělohy od funkční vrstvy endometria, částic membrán a krevních sraženin.

Lékaři sledují očištění žen při porodu, pooperační období je pečlivě sledováno.

Sledují puls, tělesnou teplotu, sekrece a pohodu, protože kyretáž je bolestivá procedura, po které děloha představuje otevřenou ránu.

Potřebuje antiseptické ošetření a každodenní péči. Přípravky předepsané odborníkem pomohou zcela vyčistit porodní kanál.

Vakuové čištění dělohy

Pro vakuové čištění dělohy po porodu se používá speciální zařízení - vakuová pumpa vybavená aspiračními špičkami. V dutině orgánů se vytváří podtlak a obsah se vytlačí..

Metoda vakua znamená manuální a strojový typ kyretáže. První je nejčastější a zahrnuje:

 1. Vnější ošetření genitálií.
 2. Vložení zrcadla do pochvy.
 3. Cervikální příprava.
 4. Zasunutí sací trubice.
 5. Odstranění tkáně rotací zkumavky nebo diagnostickým vzorkem materiálu pro vyšetření.

Zobrazeno vakuové čištění:

 • pokud po porodu nebo císařském řezu v genitálním orgánu zůstala placenta nebo její část;
 • v důsledku spontánního potratu s neúplným únikem embryonálních zbytků;
 • po potratu;
 • pro studium biocenózy;
 • s cystickým driftem;
 • těžké krvácení z dělohy.

Tato metoda kyretáže je šetrnější než mechanická, protože zranění dělohy, děložního hrdla a endometria lze minimalizovat..

Čištění po císařském řezu

Pokud je častým výskytem čištění dělohy po porodu, měl by lékař předepsat kyretáž po císařském řezu s opatrností a s ohledem na zdravotní stav ženy při porodu..

Po operaci se tělo zotavuje déle, provedený řez narušuje integritu svalové tkáně a reprodukční orgány se zmenšují méně..

Teprve na konci druhého týdne po narození dítěte se obnoví jeho velikost a tvar a švy se uzdraví ještě déle.

Ženy, které měly císařský řez, mají více poporodní komplikace v dutině dělohy.

Třetí den po zákroku se provede ultrazvuk a zkontroluje se integrita švu. Pokud existuje silná bolest, provede se neplánované ultrazvukové vyšetření k vyhodnocení stavu pooperační jizvy. Jeho otok může naznačovat poporodní endometritidu - zánět děložní sliznice.

Podle svědectví lékaře se kyretáž provádí během operace císařského řezu, což pomáhá předcházet komplikacím. Někdy však části placenty zůstávají uvnitř, což je přímý důvod pro čištění.

Aby bylo zajištěno, že příští těhotenství po císařském řezu bude úspěšné, odborníci doporučují zdržet se početí po dobu 3 let. Během této doby se pooperační jizva vyléčí a děloha je opět připravena nosit dítě.

Někdy však těhotenství nastane dříve a vy si musíte vybrat: nechte dítě nebo se rozhodněte těhotenství ukončit. Ženy, které podstoupily potrat po císařském řezu, hlásí, že se jedná o velké zdravotní riziko, protože může dojít k poškozeníformované jizvy.

Je třeba si uvědomit, že následky potratů mohou být neplodnost, infekce, krvácení, hormonální poruchy.

Komplikace po vyčištění

Po každém chirurgickém zákroku dochází k možným komplikacím. Kyretáž dělohy po porodu není výjimkou. Jedním z nežádoucích účinků je hematometr, kdy se v genitálním orgánu hromadí krevní sraženina. Svalový křeč se hrtan uzavře a zůstanou uvnitř. Aby se zabránilo hromadění krve v děložní dutině, lékaři předepisují No-shpu pro uvolnění svalů.

Během procesu čištění může chirurg propíchnout stěnu dělohy ostrým nástrojem, který povede k její perforaci. Problém je zpravidla vyřešen ve stejný den..

Pozdní komplikace, které se vyvinou několik dní po kyretáži, mohou vést k infekci a dalším nepříjemným následkům. Špatná likvidace zbytků placenty může vyvolat příznaky akutní endometritidy, která se vyznačuje vysokou horečkou, bolestí ve spodním těle, výtokem s nepříjemným zápachem.

Stav dělohy po kyretáži se neliší od menstruace: normální výtok by měl být mírný, bez nepříjemného zápachu, trvat asi týden. Poté se jejich intenzita snižuje a krvácení se zastaví.

Zotavení

Rehabilitace po kyretáži by měla být zaměřena na obnovení funkce porodu, stále dochází k krvácení z dělohy, ale toto je běžný výskyt. Malá bolest, která se vrací k dolní části zad, naznačuje, že se tělo začalo stahovat. Alokace zhnědnou a po chvíli - bílá, hlenová, to znamená, že se vrátí do normálu.

Je nutné zdržet se sexuální aktivity, dokud není úplné uzdravení povrchu poškozeného kyretáží. Oba partneři jsou vystaveni riziku infekce a žena zažije bolest při sexu. Těžké krvácení kvůli vaginálnímu podráždění.

Měli byste dodržovat zdravý životní styl a dodržovat lékařské pokyny. Nemůžete se vykoupat, sprcha, jít do vany a sauny, používat tampony, zvedat závaží.

Pokud se budete řídit doporučeními, menstruační cyklus se obnoví do jednoho měsíce, reprodukční zdraví se obnoví.

Léčba

Terapie po kyretáži děložní dutiny zahrnuje užívání léků. Nezvyšují endometrium, ale brání infekci, zlepšují pohodu žen. Antispasmodika se předepisuje opatrně, protože přispívají ke kontrakci dělohy, která je doprovázena silnou bolestí, zejména bezprostředně po vyčištění. Ve vážných případech je indikován No-shpa..

Antibiotika jsou předepisována: pomáhají zabránit infekci. Vaginální mikroflóra je obnovena pomocí antimykotik ve formě tablet a čípků. Můžete použít bylinné odvar a infuze: pastýřská kabelka, kopřiva, borový les, kalina, meduňka.

Hormonální léky pomáhají obnovit rovnováhu v těle a zabránit opakování nemoci..

Kromě uvedených léků užívejte enzymy, které zabraňují tvorbě adhezí.

Předpokladem je vyšetření gynekologem a opakované testování, aby nedošlo k relapsu. Plánování těhotenství v následujících šesti měsících léčby nestojí za to. Pohlaví po kyretáži by mělo být s kondomem a teprve po následném vyšetření lékařkou.

Kyretáž děložní dutiny (gynekologie) - čištění

Kyretáž jsem udělal dvakrát a to se stalo doslova pár dní po narození. V tu chvíli jsem nevěděl, že porod není konec.

Když se chystáte stát matkou, pokuste se čerpat co nejvíce informací ze všech dostupných zdrojů, abyste nebyli překvapeni..

Jak vydělat dítě, kam porodit, co s sebou vzít do nemocnice, císařským řezem nebo přirozeným porodem? A tak, když se studovalo tuny literatury, studovala se místa a fóra „od“ a „do“, a taška byla sbírána v porodnici, žena konečně „mohla relaxovat“, protože si myslí, že je zcela připravena na porod a poporodní období..

Období očekávání narození dítěte začíná. Někdo vesele vstoupí do nemocnice, někdo o jeho znalostech trochu pochybuje, ale někdo je stále v panice. A pak, když konečně skončilo, když se pekelné mučení vytrvale udržuje, když se narodí dlouho očekávané dítě, okamžik štěstí.

V těchto vteřinách pochopíte, že vaše hlavní trápení je pozadu, vytrvale jste se postavili a ocenili za to, jak si zasloužíte - lásku vašeho dítěte. Ale bohužel ne všechno jde hladce. Většina žen čelí problému po porodu, jako je kyretáž (čištění) dutiny dělohy.

„Čištění“ v „lékařském jazyce“ znamená kyretáž. Tento postup může být znám ženám, které podstoupily potrat. Kyretáž děložní sliznice je operace, při které se provádí mechanické odstranění funkční vrstvy endometria.

Bohužel odkazuji na procento žen, které porodily a nemohly se tomuto procesu vyhnout..

Dobře, můj příběh.

Poprvé jsem otěhotněla, docela rychle, doslova ve druhém měsíci našich pokusů s manželem. Těhotenství bylo normální, testy byly v pořádku, s výjimkou jednoho období. Existují však důvody. A teď, ve 39 týdnech, se probudím ze skutečnosti, že moje voda odešla.

Můj manžel a matka mě vzali a odvezli taxíkem do porodnice v Pushkino. Nebyly žádné boje, objevily se již v porodnici po vyplnění veškeré potřebné dokumentace a provedení požadovaných postupů (nově vytvořené matky pochopí).

4 hodiny po zahájení bojů se narodil náš syn.

Porodil jsem se sám, ačkoli mi udělali epiziotomii, abych zabránil vážným slzám a usnadnil proces porodu.

Epiziotomie při porodu - chirurgický řez perineální tkáně, který se provádí za účelem usnadnění průchodu plodu porodním kanálem a zabránění mnohonásobným prasknutím pochvy a perineu.

Šev byl malý, šili mě do sebe pohlcujícími nitěmi. Uzdravil se dobře, nedocházelo k hnisání. Třetí den ráno přišel na náš dětský pediatr a řekl, že s dítětem je vše v pořádku, můžete si sbalit tašky.

Nálada byla vynikající, jakmile jsem chtěl opustit porodnici a jít domů. Ale v porodnici je nastaveno tak, aby před propuštěním prošel každý povinný ultrazvuk. Nově vyrobené mumie přeplněné chodbou a následně vstoupily do kanceláře, trapně se pohrávaly s plenkou v ruce.

Když na mě přišla řada, cítil jsem mírné vzrušení, ale v zásadě je to pro mě charakteristické: bojím se bez příčiny. Ale jak se ukázalo, já jsem se nebál nadarmo. Doktor vydal verdikt: „Děloha je špatně očištěna, existuje spousta sraženin. Analýzy nejsou v pořádku. Nenecháme tě jít domů. “.

Čekal na mě verdikt a jen začátek celé noční můry.

Bylo mi řečeno, že na mě čeká úklid. Abych byl upřímný, neměl jsem tušení, co to je a jak se to provádí. Doktorka však řekla, že se mě nejprve pokusí ručně vyčistit. Po půl hodině jsem už míří do kanceláře, mé srdce bilo rychle. Abych byl uklízen, byl jsem „nabídnut“, abych vylezl na židli.

Připomněl jsem doktorovi, že po epiziotomii mám šití. Ale řekla, že bych se neměla bát, protože by ho držela. A pak začalo peklo. Když se do vlastních rukou dostala do dělohy, pomalu rozšiřovala děložní čípek, chtěla jsem utéct, odletět, spěchat z kanceláře... Cítila jsem všechno, co dělá.

Každá buňka tam byla nemocná a žádala o milost. Plenka pode mnou zvlhla, krev pomalu začala vytékat a doktor mezitím několikrát vytáhl několik velkých sraženin. Celou tu dobu jsem jednou rukou držel zeď a druhou rukou doktora. Poklepal jsem si zuby a snažil jsem se křičet bolestí. Procedura trvala asi 10 minut.

Poté mě poslali na „zraněného znovu“ na oddělení, dlouho jsem odešel. Uvnitř všechno bolelo a bolelo, ten pocit byl takový, že uvnitř vás byla vybrána velmi bolavá rána. Pak mi byly předepsány injekce oxytocinu tak, aby se děloha stahovala a tím rychleji vylučovala sraženiny. Za pár dní jsem měl další ultrazvuk. Šel jsem k němu a doufal v to nejlepší.

Ale to se nestalo. Znovu mi řekli, že sraženiny zůstaly, a teď se musím připravit na skutečné očištění pod anestézií.

Obvykle se čištění provádí v celkové anestezii v gynekologickém křesle. Před operací se vnější genitálie ošetří 5% alkoholovým roztokem jodu a vagina a děložní čípek se ošetří 50% ethylalkoholem..

Pomocí zavedených dilatátorů různých průměrů se děložní krček rozšíří a zbývající placentární tkáň se odstraní pomocí speciální tupé kyrety nebo porodnické kyrety se zuby.

Operace netrvá déle než 20 minut.

Bylo to jako vana se studenou vodou. Můj syn byl úplně zdravý, ale kvůli mně jsme strávili celý týden v nemocnici.

Pro stanovený den X jsem se připravil: nejedl jsem ani nepil. Můj stav byl hrozný, velmi jsem se bál nadcházejícího očištění. Bylo mi řečeno, že v 9 hodin mi zavolají. Uplynul ale čas, ale neodvezli mě. Když jsem se zeptala doktora, jestli mě očistí, řekla, že mě očistí sama. Znovu. Mimochodem, podle zkušenějších sester to byl již další lékař.

Třásl jsem se a znovu jsem si představoval ty pekelné bolesti, které by musely vydržet. Židle znovu. Ale z nějakého důvodu byly v kanceláři stále zdravotní sestry, které mi zabránily uklidnit se, nedobrovolně jsem vykřikl, když mi doktor začal čistit dělohu. Bolest byla ještě silnější než poprvé.

Nemůžu ani teď s jistotou říci, zda je to pravda, nebo že je to proto, že jsem se strašně bál. Po dobu 10 minut se „vybrala“ a vytáhla sraženiny, které samy nechtěly jít ven. Rozkrok byl strašně bolestivý, tělo bolelo a stále svíral šev z epiziotomie.

Z nějakého důvodu mě ošetřovatelka ošetřila zahojeným švem.

Neměl jsem druhý ultrazvuk, což jsem přičítal skutečnosti, že „tento doktor všechno vytáhl.“ Sedmého dne jsem byl konečně propuštěn a čekal jsem na poslední výsledky opakovaných testů, a jakmile doktor dal záda, začal jsem volat své příbuzné a sbírat věci. A dítě a já jsme šli domů.

Už doma, když jsem se trochu vzdálil od šoku, jsem zjistil, že při druhém čištění se mi roztrhl šev. To bylo tehdy, když jsem si vzpomněl na okamžik s léčbou stehu, ukázalo se, že to doktor viděl, ale oni mě nešili.

Dále, proces zotavení, jsem se vzdálil depresi a mezitím jsem nechal syna a babičku, abych běžel na placenou kliniku pro procedury. Šev se mi znovu prořízl a pak se znovu šil, zpracoval, odstranil.

Díky nemocnici za to.

Tady je takový smutný zážitek. Je dobré, že všechno skončilo dobře.

ZJIŠTĚNÍ.

Ultrazvuk před propuštěním je povinný postup, který musí být proveden v každé porodnici pro každou nově vyrobenou matku. Pokud to nemocnice náhle nezajistí, kontaktujte svého gynekologa v místě bydliště nebo navštivte placené zdravotní středisko..

Po narození je děloha otevřená rána. Proto je jakákoli krevní sraženina nebo část placenty velkým nebezpečím. Koneckonců může začít zánětlivý proces, který povede k nepříliš dobrým důsledkům.

Čištění je nezbytný postup, pokud existují všechny náznaky. Bohužel nebo naštěstí nevím, co je kyretáž pod anestézií. Ale protože je tento postup podobný potratovému řízení, myslím si, že v tom není nic dobrého. Ale vím, jak to udělat ručně. A bolí to.

Je možné čištění? To vše je individuální a bude zcela záviset na vás a vašem těle. Existuje však několik tipů, které pomohou vašemu tělu rychleji se zotavit..

 • Neležte celý den na posteli a čekejte, až dáte dítě na krmení, jděte. Pěšky a znovu pěšky. Ano, stává se, že neexistuje síla, tělo bolí, bolí švy, ale opravdu to pomáhá.
 • Pokud lžete, udělejte to na břiše.
 • Nezapomeňte dítě připevnit k hrudníku, čímž jí pomůže obnovit její dělohu a zmenšit její velikost. Opravdu, když se krmí hormon oxytocin je produkován.

Je také velmi důležité zajistit, aby se placenta „narodila“ po narození dítěte a udržovala si jeho integritu. Ale to je péče o lékaře a porodní asistentku.

Postup čištění (kyretáž) je samozřejmě velmi nepříjemný a bolestivý, ale je lepší jej okamžitě provést a zabránit vzniku komplikací, které vám zabrání v užívání dítěte.

Doufám, že můj příběh bude pro někoho užitečný. Toto téma je samozřejmě velmi choulostivé, ale chtěl jsem se o něj podělit.

V jakých případech a jak vyčistit dělohu po porodu?

Po přečtení příběhů matek o čištění po porodu na fórech „Internet“ jsem dospěl k závěru: víte méně - lépe spíte. Ale poté, co jsem to přemýšlel, jsem si uvědomil, že informace z fóra nestačily pro zdravý spánek. Samozřejmě, že čištění po porodu je nepříjemným koncem nejdůležitějšího okamžiku v životě ženy, a ti, kteří zažili tento stav, někdy nedokážou omezit své emoce, takže jejich příběhy mohou být uvedeny jako „ne pro slabé srdce“. A dodáváme: ne pro těhotné.

Abyste se nebáli poporodního očištění (konec konců to vůbec neznamená, že ho budete potřebovat), musíte se o něm dostat co nejvíce, ale lékařskými informacemi, nikoli „z osobní zkušenosti“..

Pokud je třeba po porodu očistit?

Každá žena porodí dvakrát (na jednu návštěvu nemocnice): dítě a placenta (placenta), s nimiž zůstal po dobu 9 měsíců.

Mnoho žen si ani nevšimlo zrození placenty, protože v tuto chvíli už jsou zaneprázdněni vyšetřováním dítěte, které jí pohřbilo malý nos do hrudi své matky. Bohužel se tak vždy nestane.

Někdy je placenta příliš pevně „fúzována“ s dělohu a rodí se „částečně“ nebo vůbec nevychází, pak by mělo být provedeno manuální oddělení placenty, které se vždy provádí po císařském řezu.

Před propuštěním z nemocnice (na 2–3 dny) se žena podrobí diagnostickému ultrazvuku, aby vyhodnotila stav vnitřní děložní dutiny. Pokud lékař zjistí stopy placenty nebo krevních sraženin v děloze, je předepsána žena v porodu čištění.

Jak se čistí po porodu?

„Čištění“ v „lékařském jazyce“ znamená kyretáž. Tento postup může být znám ženám, které podstoupily potrat. Kyretáž děložní sliznice je operace, při které se provádí mechanické odstranění funkční vrstvy endometria. Krátce po kyretáži roste z zárodečných vrstev endometria nová sliznice.

Obvykle se čištění provádí v celkové anestezii v gynekologickém křesle. Před operací se vnější genitálie ošetří 5% alkoholovým roztokem jodu a vagina a děložní čípek se ošetří 50% ethylalkoholem..

Pomocí zavedených dilatátorů různých průměrů se děložní krček rozšíří a zbývající placentární tkáň se odstraní pomocí speciální tupé kyrety nebo porodnické kyrety se zuby.

Operace netrvá déle než 20 minut.

Jak se chovat po vyčištění?

Po očištění by měla být žena pod dohledem lékařů, kteří sledují tělesnou teplotu, tepovou frekvenci a výtok z pohlavních orgánů. 2x denně by měly být vnější genitálie ošetřeny antiseptickými roztoky.

Po operaci po dobu 2 týdnů nemůžete používat vaginální tampóny, douching, vykoupat se, navštívit koupel, zvedat závaží, hrát sporty.

Vaginální sex je také kontraindikován kvůli skutečnosti, že děložní hrdlo zůstává otevřené a na děložní sliznici je mnoho eroze, což se může stát příznivými podmínkami pro rozvoj infekce, kterou může sexuální partner „přinést“..

Aby se předešlo zánětu a dalším komplikacím po vyčištění, jsou předepisována antibiotika. Postup kyretáže je bolestivý, takže bolest lze pozorovat také v pooperačním období. Během tohoto období vám může být předepsán ne-shpa, abyste zabránili rozvoji hematometrů (krevní sraženiny v děložní dutině).

Jaké mohou být komplikace po vyčištění?

Hematometr je jen častá komplikace kyretáže. Může se vyskytnout v důsledku silné komprese (křeče) děložního čípku, což způsobí zpoždění děložní dutiny krve. Rychlé zastavení špinění je hlavním příznakem hematometrů. Udržovat děložní čípek v uvolněné poloze a jmenovat No-shpa, jak je uvedeno výše.

Další komplikací čištění je krvácení z dělohy, ale jsou velmi vzácné (hlavně pouze u žen s poruchami krvácení). Ale v případě proniknutí do děložní dutiny po vyčištění mikrobů může dojít k endometritidě - infekce a zánět děložní sliznice.

Všechny komplikace vyžadují určité ošetření, které může předepsat pouze ošetřující gynekolog. "Ideálně," po několikahodinovém čištění je pozorován těžký krvavý výboj sraženinami, ale brzy se stanou méně hojnými. Po kyretáži po dobu nejméně 10 dnů je třeba pozorovat skvrny, krvavé, hnědé nebo nažloutlé výboje..

Jak vidíte, čištění po porodu není tak děsivé, pokud dodržujete jednoduchá pravidla osobní hygieny a pokyny lékaře. Proto se nebojte! Všechno bude stát!

Poporodní čištění: indikace

Porodili jste krásné dítě, ale nespěcháte, abyste vás napsali z domu, doktor řekl, že je možné provést poporodní čištění. V jakých případech je nutné po dodání vyčistit?

V porodnici budete mít po porodu ultrazvukové vyšetření a vyšetření na křesle. Pokud vám lékař po vyšetření a ultrazvuku řekne, že je nutné čištění, v žádném případě jej neodmítněte, protože odmítnutí očistit po porodu je spojeno s následky.

Po porodu mohou kousky placenty a krevních sraženin zůstat v dutině dělohy. To se může stát například během vícenásobného těhotenství, kdy se děloha natáhne příliš, nebo když roste placenta, pokud žena měla zánětlivá onemocnění vnitřních pohlavních orgánů nebo na pozadí předchozích potratů..

Pokud zbývající kusy v děloze nejsou odstraněny po porodu, může to vést k závažným zánětlivým onemocněním. Vzhledem k tomu, že děložní dutina po porodu představuje jednu velkou zanícenou ránu a je ideálním prostředím pro mikroorganismy, může cizí těleso, které se v ní objevilo, vyvolat hnisavé zánětlivé poporodní nemoci.

Příznaky po porodu, které musíte věnovat pozornost:

 • teplo;
 • změna struktury poporodní výboje;
 • množství vylučovaného mateřského mléka;
 • intenzivní kontrakce dělohy.

Konkrétně, aby lékař mohl sledovat krevní ztráty ženy při porodu, povahu výtoku a frekvenci kontrakcí dělohy, tráví první dvě hodiny po porodu v porodnici.

Když jste v nemocnici, neskrývejte nic, co by se zdálo podezřelé u lékaře, existuje možnost, že budete propuštěni včas z nemocnice bez poporodního čištění, a doma dostanete hnisavý zánět, s kterým půjdete do nemocnice, kde budete po ní očištěni porod.

Ale zároveň riskujete hrozivé komplikace, až do neplodnosti nebo dokonce odstranění dělohy. V každém případě, pokud je to nutné, pokud se lékař rozhodne předepsat úklid po porodu, je nutné to udělat, a to i přesto, že se budete muset na chvíli přestat kojit a pít antibiotika.

S nástupem hnisavého zánětu vám budou antibiotika předepisována v ještě větším množství.

Jak se provádí poporodní čištění?

Čištění po porodu je stejná operace jako u konvenčních mechanických kyretáží, která se provádí například při diagnostice onemocnění nebo při ukončení těhotenství. Doba po porodu je 20-30 minut.

Čištění po porodu se provádí v celkové anestézii, žena je léčena antiseptikem, jako je například alkoholický roztok jódu, genitálie. Během operace lékař pomocí děložního dilatoru mechanicky odstraní endometriální vrstvu se zbývajícími krevními sraženinami, placentou a částicemi fetální membrány.

Po operaci budete mít nějaký čas pod dohledem lékařů, kteří budou monitorovat vaši pohodu, sledovat množství a povahu ztráty krve, předepisovat nezbytná antibakteriální léčiva. Nepanikárte, že krvácení se po očištění po porodu zvýší: jedná se o normální reakci na operaci.

Ujistěte se, že po očkování po porodu lékař předepíše léky, které pomáhají redukovat dělohu. Když vezmeme tyto léky, děloha se začne silně stahovat, což může vést k velmi bolestivým pocitům v podbřišku..

Pamatujte, že po takové operaci byste v žádném případě neměli užívat horké koupele a chodit do lázeňského domu nebo do sauny, dokud nedostanete povolení od lékaře.

Vyhněte se fyzické námaze, nezvedejte závaží, necvičte. Krvácení se může zesílit nebo znovu obnovit.

Chcete-li zabránit infekci a opětovnému krvácení, počkejte chvíli se sexem.

Lékař vám doporučí jednotlivá doporučení, předepíše léky, které potřebujete, včetně léků proti bolesti, které pomáhají redukovat dělohu, a případně předepsat antibiotika. Nezanedbávejte doporučení lékaře, abyste nezpůsobili komplikace a nevyužili příležitost znovu porodit.

Čištění po porodu: jak k tomu dochází, jaké jsou příčiny kyretáže a její důsledky?

Dodání probíhá ve dvou fázích - narození dítěte a ukončení po porodu. Pokud místo dítěte nevycházelo samo o sobě, existuje podezření, že části placenty, fetální membrány zůstaly v děloze, proto je indikováno kyretáž nebo vakuové čištění..

Jedná se o jednoduchý, ale spíše bolestivý postup, v jehož důsledku se provádí po předběžné anestézii bezprostředně po porodu, během následujícího dne, prvního nebo druhého poporodního měsíce.

Proč to udělat bez čištění a jaké jsou možné komplikace po něm?

Kdy je třeba porod??

Stává se, že při porodu placenta odchází částečně nebo úplně v děloze. V tomto případě porodník okamžitě rozhodne o manuální kyretáži děložní dutiny nebo provede vakuové aspirace, aby vyčistil svalový orgán. Před propuštěním z porodnice (po dobu 3–5 dnů) se mladé matky podrobí kontrolnímu ultrazvuku.

Nedodržení včasné kyretáže dříve nebo později povede k hospitalizaci. To je spojeno s následujícími důsledky:

 • krvácení z dělohy s poklesem hladiny hemoglobinu, slabost, neschopnost pečovat o dítě;
 • endometriální zánět;
 • sepse - běžná infekce krve, která vede k infekci dělohy.

Pokud se krev srazí, části placenty zůstanou v dutině svalového orgánu, rozloží se kvůli aktivitě podmíněně patogenní mikroflóry.

Kromě toho mohou zbytky placenty interferovat s výstupem přísavek a závěrečným očištěním dělohy..

Krevní sraženiny mohou ucpat děložní cévy a odtrhnout se po několika měsících, což způsobí krvácení (další podrobnosti viz: proč krevní sraženiny zůstávají v děloze i po porodu?).

Nejlepší čas na čištění je hned po porodu. Stává se však také, že je předepsán 6-8 týdnů po přirozeném porodu nebo císařském řezu kvůli výskytu špinění nebo krvácení, které se otevřelo..

Technika čištění

Čištění dělohy po porodu, zatímco její hltan je otevřený, je optimální doba pro zásah. V tomto případě je možné ruční čištění, které zahrnuje instrumentální kyretáž pod anestézií. V některých případech se provádí vakuové odsávání. Po tomto postupu je mladá matka v nemocnici zpožděna o 1-2 dny.

Pokud je porodník přesvědčen, že po narození místo dítěte úplně odešlo, položili na žaludek ledový ohřívač. Pak každý den na klinice provádějte intramuskulární injekce oxytocinu.

Látka vyvolává aktivní kontrakce dělohy, umožňuje tělu rychle se vrátit do prenatálního stavu. Lékař v tomto případě pociťuje žaludek každý den a zajímá se o objem poporodní výboje.

Kontrolní ultrazvuk před vybitím ukazuje, zda se má kyretáž.

Je-li podle výsledků kontrolního ultrazvuku nutné čištění po porodu, je žena v nemocnici odložena o několik dní. Postup se neliší od potratu:

 • použití celkové nebo lokální anestezie;
 • léčba vnějších genitálií antiseptiky;
 • mechanické rozšíření cervikálního kanálu;
 • přesné odstranění sraženin a částí placenty z děložní dutiny pomocí sterilní kyrety.

Děloha je čištěna ne déle než 15-30 minut, mladá matka se postupně odchyluje od moderní anestézie, bez bolesti hlavy a dalších vedlejších účinků. Aby se zvýšila kontraktilita dělohy, jsou indikovány injekce oxytocinu nebo podobných léků. Krvácení by nemělo být normální, pouze lochie. Objem sekrecí se bude postupně snižovat s časem, kdy mizí.

Čištění dělohy lze nahradit praním, které se začíná provádět jeden den po porodu. Kurz zahrnuje 3-5 procedur. Úkolem je odstranit zbývající sraženiny a provést antiseptické ošetření dutiny svalového orgánu. Manipulace se provádí v lokální anestézii po expozici děložního čípku pomocí zrcadel. Lavage se provádí dvěma způsoby:

 • Aspirace. Silikonová trubice je připojena k intravenóznímu infuznímu systému, kterým je do dutiny pumpován promývací roztok (antiseptický, enzymový, antibiotický, anestetický). Extrakce obsahu se provádí pomocí elektrického aspirátoru přes rozšířený kanál.
 • Gravitací. Místo silikonové trubice se používá gumový katétr. Obsah dutiny dělohy opouští gravitace.

Období rehabilitace a způsoby, jak urychlit zotavení

Období zotavení po kyretáži je asi 2 týdny a shoduje se s dobou rehabilitace po porodu. Stav mladé matky je řízen lékařem, jeho úkolem není nechat ujít začátek zánětlivého procesu.

Během zotavení je indikováno použití protizánětlivých, analgetických léků, antispasmodik a dalších léků. Druh medikace, jejich dávkování a průběh přijímání lékař volí individuálně.

Zohledňuje se oslabený stav pacienta po porodu, hladina hemoglobinu v krvi a celkový zdravotní stav. Během období léčby je kojení dočasně přerušeno. Kojení je stimulováno masáží prsu a čerpáním.

To pomůže rychle zorganizovat krmení dítěte po propuštění z nemocnice.

Aby byl proces obnovy úspěšný, měla by mladá matka vzít v úvahu tato doporučení:

 • Nenavštěvujte saunu, koupel, neukoupejte se po dobu 3 měsíců;
 • dodržovat pravidla intimní hygieny;
 • vyloučit plavání na volné vodě;
 • Nepoužívejte tampony, pouze podložky, které je třeba pravidelně měnit;
 • vyloučit intimitu a fyzickou aktivitu po dobu 1,5 měsíce.

Pokud je čištění provedeno správně a včas, nemůžete se obávat komplikací. Hlavní věcí je řídit se doporučeními lékaře a určitě podstoupit následné vyšetření.

Možné komplikace po kyretáži

Hlavní kritéria pro úspěšnou kyretáž:

 • nedostatek zánětlivého procesu. což je potvrzeno výsledky ultrazvuku;
 • normální tělesná teplota, která se nezvýší nad hodnoty subfebrilů (37,5);
 • je možný obecný uspokojivý stav mladé matky, mírné závratě a slabost v důsledku zásahů;
 • kresba mírné bolesti v podbřišku, která postupně mizí;
 • při absenci šarlatového krvavého výboje může být přítomna lochie normálně - nevýznamný výtok, který se nakonec zbledne a úplně zmizí za 6 týdnů.

Komplikace a potřeba dalšího lékařského zákroku jsou indikovány:

 • závažné krvácení z dělohy, při kterém je někdy nutné učinit rozhodnutí o extirpaci dělohy;
 • hematometr - nepřítomnost lochie po čištění (naznačuje špatně provedenou operaci a hromadění sekrecí v dutině orgánu);
 • snížená kontraktilita dělohy;
 • nepříjemný zápach sekrecí - příznak tkáňové infekce;
 • vysoká tělesná teplota, horečka.

Lékař provádí kyretáž po císařském řezu zvláště pečlivě, přičemž bere v úvahu skutečnost, že je narušena integrita svalového orgánu. Z tohoto důvodu se děloha zotavuje pomaleji a zhoršuje se. Vrací se do svého stavu 2 týdny po porodu a stehy se uzdravují trochu déle.

Ultrazvuk 3. den po operaci vám umožňuje posoudit stav svalového orgánu. Otok pooperační jizvy může indikovat endometritidu, která je léčena lékařsky.

Přes skutečnost, že během císařského řezu lékaři pečlivě vyčistí děložní dutinu, někdy ultrazvukové vyšetření ukazuje přítomnost sraženin. Pokud jsou detekovány částice placenty nebo roste endometrium, jsou očištěny pod anestézií.

Další těhotenství se doporučuje naplánovat po 3 letech..

Špatná kyretáž může v budoucnu vést ke zdravotním problémům. Negativně ovlivňuje další plodnost, vede k adhezí v pánevní oblasti. Následně jsou možné potíže s otěhotněním a porodem dítěte, hormonální poruchy, které vedou k fibroidům, cystám a dalším gynekologickým patologiím.

Během manipulace nikdo není v bezpečí před komplikacemi. Snížení rizika jejich výskytu umožňuje provoz zkušeného lékaře pomocí moderního vybavení. V tomto případě se endometrium rychle zotaví a v dalším ovulačním cyklu je možné nové těhotenství. Během kojení je obtížné minout a pokud manželé neplánují děti, je lepší postarat se o prostředky ochrany.

V jakých případech a jak vyčistit dělohu po porodu

Dodání probíhá ve dvou fázích - narození dítěte a ukončení po porodu. Pokud místo dítěte nevycházelo samo o sobě, existuje podezření, že části placenty, fetální membrány zůstaly v děloze, takže je indikováno kyretáž nebo vakuové čištění. Jedná se o jednoduchý, ale spíše bolestivý postup, jehož výsledkem je provádění po předběžné anestézii bezprostředně po porodu, během následujícího dne, prvního nebo druhého poporodního měsíce. Proč to udělat bez čištění a jaké jsou možné komplikace po něm?

V jakých případech je nutné po porodu očistit dělohu

Nejdůležitějším orgánem zodpovědným za úspěšný průběh těhotenství a narození dítěte je děloha. V průběhu těchto procesů nese největší zátěž ona.

Po porodu se děloha začíná vylučovat z membrán, celé těhotenství obklopuje plod. Tomu se říká narození po porodu. Placenta, včetně pupeční šňůry a fetální membrány, by měla úplně vyjít. Pokud k tomu nedojde, porodník-gynekolog může ihned po porodu provést manuální čištění dělohy, aby získal zbylé zbytky. Úplné očištění dělohy nastane za 7-8 týdnů a je to proces podobný menstruaci..

Před propuštěním z nemocnice je každá žena zkontrolována ultrazvukem na krevní sraženiny v děloze, a pokud je nalezena, je jí předepsána očista. Žena by ji nikdy neměla odmítnout.

Včasné sledování poporodního čištění dělohy je důležité a může zabránit vzniku komplikací:

 • všechny zbytky v děloze se mohou začít rozkládat a vytvářet tak příznivé podmínky pro vývoj bakterií;
 • sraženina může růst do dělohy, což způsobuje rozvoj endometriózy.

Vyčištění dělohy předepsané pro nově razenou matku pravděpodobně propustí propuštění z nemocnice o několik dní. Provedení zákroku v následujících třech dnech po porodu je méně bolestivé, protože děložní čípek ještě neměl čas zcela uzavřít smlouvu a nebude muset expandovat.


Pokud novorozená matka nebyla vyšetřena na sraženiny v děloze v porodnici, měli byste se obrátit na kliniku v místě bydliště nebo na placenou kliniku

Pokud vás ultrazvukový přístroj nekontroloval na sraženinách v porodnici, obraťte se na kliniku v komunitě nebo na placenou kliniku a zkontrolujte dělohu..

Období rehabilitace a způsoby, jak urychlit zotavení

Období zotavení po kyretáži je asi 2 týdny a shoduje se s dobou rehabilitace po porodu. Stav mladé matky je řízen lékařem, jeho úkolem není nechat ujít začátek zánětlivého procesu.

Během zotavení je indikováno použití protizánětlivých, analgetických léků, antispasmodik a dalších léků. Druh medikace, jejich dávkování a průběh přijímání lékař volí individuálně. Zohledňuje se oslabený stav pacienta po porodu, hladina hemoglobinu v krvi a celkový zdravotní stav. Během období léčby je kojení dočasně přerušeno. Kojení je stimulováno masáží prsu a čerpáním. To pomůže rychle zorganizovat krmení dítěte po propuštění z nemocnice.

Aby byl proces obnovy úspěšný, měla by mladá matka vzít v úvahu tato doporučení:

 • Nenavštěvujte saunu, koupel, neukoupejte se po dobu 3 měsíců;
 • dodržovat pravidla intimní hygieny;
 • vyloučit plavání na volné vodě;
 • Nepoužívejte tampony, pouze podložky, které je třeba pravidelně měnit;
 • vyloučit intimitu a fyzickou aktivitu po dobu 1,5 měsíce.

Pokud je čištění provedeno správně a včas, nemůžete se obávat komplikací. Hlavní věcí je řídit se doporučeními lékaře a určitě podstoupit následné vyšetření.

Jak vyčistit dělohu po porodu

Čištění dělohy po porodu se obvykle provádí podle pokynů ultrazvuku do 3–5 dnů po porodu:

 1. Před zákrokem je žena podrobena celkové nebo lokální anestezii.
 2. Poté se vnější genitálie a vnitřní stehno pacienta ošetří jódem nebo jiným antiseptikem a vagina a děložní hrdlo ethanolem.
 3. S pomocí dilatátorů různých velikostí se děložní hrdlo otevře a samotná děloha se vyčistí.

Celá operace netrvá déle než 25 minut. Po vyčištění je předepsán druhý ultrazvuk dělohy, který řídí jeho úplné čištění.

V závislosti na typu použitých nástrojů je čištění dělohy rozděleno do několika typů:

 • vysávání;
 • ruční (mechanické) čištění;
 • spláchnutí (výplach).

Vakuové čištění dělohy

Vakuové čištění - očištění dělohy od krevních sraženin nebo zbytků placenty pomocí speciálního přístroje - vakuové pumpy. Tato účinná metoda zabraňuje traumatu děložního hrdla a děložních stěn..

Procedura se nejčastěji provádí v lokální anestézii, takže žena nepociťuje bolest. Během operace může pacient cítit jen nepříjemné pocity kyretáže. Před čištěním porodník-gynekolog zkoumá porodní kanál ženy a potom je ošetřuje antiseptiky. Dále se pomocí speciálních dilatátorů otevře děložní hrdlo a samotný orgán se přímo vyčistí.

Princip činnosti vakuové pumpy je podobný jako u běžného vysavače. Pomocí tohoto přístroje se v děloze vytvoří podtlak, který umožňuje přebytečným prvkům jít ven.

Procedura trvá dvacet minut až půl hodiny a je prováděna pouze zdravotnickým zařízením zkušeným personálem.


Vakuové čištění dělohy je šetrný způsob čištění.

Čištění dělohy pomocí vakuové pumpy je nejbolestivější metodou čištění pro nově narozenou ženu.

Ruční (mechanické) čištění dělohy

Pokud se po porodu objeví malé množství krevních sraženin v děloze, může se lékař pokusit je zbavit bez chirurgického zákroku a stisknout si ruce na žaludek pacienta. V jiných situacích je předepsáno ruční (mechanické) čištění dělohy.


Proces ručního čištění dělohy se provádí pomocí speciálního porodnického nástroje - kyrety

Veškeré předoperační ruční čištění dělohy je totožné s vysáváním. Samotný proces čištění orgánů se provádí pomocí speciálního porodnického nástroje - kyrety. Porodnická kyreta může být někdy denticles. Postup ručního čištění dělohy netrvá dlouho, obvykle ne více než dvacet minut. Během operace se krev srazí a po ní v děloze roste nová zdravá sliznice.

Tři dny po porodu bylo v nemocnici provedeno ultrazvukové vyšetření a bylo také nalezeno malé množství krevních sraženin. Porodník-gynekolog a uzist na částečný úvazek začaly čistit mou sraženinu rukou a druhou mi tlačil na břicho. Tato manipulace netrvala dlouho - asi 1-1,5 minuty. Bylo to bolestivé a nepříjemné. Ihned během procedury se objevilo několik sraženin. Byl jsem ponechán v nemocnici na další den. Následující den se postup opakoval a poté se znovu objevilo několik krevních sraženin. Pak mě znovu zkontrolovali na ultrazvukové vyšetření, řekli, že je vše v pořádku, a nechali mě jít domů. Toto mini-čištění se mi podařilo v nemocnici a radoval jsem se, že jsem nemusel podstoupit plnohodnotnou operaci.

Video: jak čistit dělohu rukou lékaře

Výplach dělohy

Výplach dělohy (výplach) - postup prováděný po porodu k očištění děložního těla od neprobádaných krevních sraženin nebo částic membrán.

Do dutiny dělohy se zavede speciální tenká zkumavka, kterou se vstřikuje antiseptický roztok:

 1. Děloha se smršťuje a zmenšuje kvůli masážním účinkům na ni.
 2. Léčbou antiseptiky je zánětlivý proces eliminován nebo je zabráněno..
 3. Krevní sraženiny jsou odstraněny mechanickým působením..


Pro dosažení maximálního účinku praní by měl být postup prováděn 4-5krát

Výplach dělohy se provádí dvěma hlavními metodami:

 • gravitační mytí. Do genitálního traktu je vložena gumová trubička, skrz kterou se do dutiny dělohy nalijí antiseptická léčiva. Obsah dělohy se spontánně vysype. Pro nejlepší účinek, procedury v žaludku mohou dát obklad s ledem;
 • aspirační metoda. Silikonová trubice je spojena s komplexem pro intravenózní injekci, přes kterou je do těla dělohy nalita dezinfekční studená kapalina. Odstraňování krevních sraženin a tekutin se provádí pomocí elektro-aspirátoru.

Samotné praní prochází hlavními fázemi:

 1. Genitálie pacienta jsou léčeny antiseptikem.
 2. Do vagíny se vloží gynekologické zrcadlo a nachází se děložní hrdlo.
 3. Zkumavka se vloží co nejhlouběji do děložní dutiny, aby se dosáhlo nejlepšího splachovacího účinku..
 4. Ochlazený antiseptický roztok se vstřikuje do děložní dutiny pod malým tlakem, aby se získal proud. Takové mytí netrvá déle než 25 minut.
 5. Tlak roztoku se sníží a postup pokračuje dalších 100 až 120 minut.

K dosažení maximálního účinku je nutné provést až 4-5 mycích relací. Vše záleží na stupni obstrukce dělohy. S malým počtem krevních sraženin stačí jedna sezení.

Pro výplach použijte antiseptická léčiva:


Jako antiseptická léčiva se používají furatsilin a antioxidant

Jako anestetikum se používá novokain nebo lidokain. Během jednoho praní se do dutiny dělohy nalije asi jeden litr tekutiny. Antiseptický roztok by měl být ochlazen na 5 ° C, což vytváří další účinek snižování citlivosti. Po zákroku, aby se zabránilo rozvoji komplikací, jsou pacientům předepsány antibiotika.

Bolí to?

Mnoho žen si během zákroku nestěžuje na bolest, ale cítí, jak se tekutina vylévá z genitálií. Některé maminky nemají rádi pocit nachlazení v jejich žaludku. Před zákrokem je ženě podána analgetická injekce.

V recenzích najdete stížnosti na pocit plnosti v břiše po tekuté infuzi, nepohodlí při zavádění katétru do děložní dutiny.

Zavlažování drogami není příjemným postupem, ale nezpůsobuje mnoho bolesti. Na mnoha klinikách se používá nitrožilní anestézie, aby žena nezažila žádné, ani mírné nepohodlí.

Důsledky čištění dělohy

Pokud lékař předepsal čištění dělohy, je tento postup povinný, protože komplikace nenastanou kvůli čištění, ale kvůli selhání průchodu. Po operaci se endometrium (vnitřní sliznice dělohy) postupně zotavuje. Děloha je pokryta novou zdravou vrstvou epitelu.

Důsledky čištění dělohy však nelze zcela vyloučit. V některých případech výskyt:

 • krvácení z dělohy. Tento jev je po vyčištění vzácný. Obvykle to postihuje ženy, které dříve měly problémy s koagulací krve;
 • hematometry - zpoždění v tekuté krvi nebo krevní sraženiny v genitáliích. Taková patologie po očištění je poměrně vzácná a vyskytuje se v důsledku vážného sevření nebo křeče svalů děložního čípku nebo vagíny. Aby se předešlo hematometrům, mohou porodníci-gynekologové předepsat Aspirin nebo No-shpu. Tyto léky pomáhají uvolňovat svalové křeče a poskytují bezplatné čištění ženských pohlavních orgánů;
 • endometritida - zánět vnitřní vrstvy dělohy. Může k tomu dojít pronikáním bakterií a mikrobů do poraněné plochy dělohy. Abychom vyloučili výskyt endometritidy, je třeba vzít antibiotika.

S kompetentním a jemným čištěním se riziko negativních následků po zákroku sníží na nulu. Proto se nebojte se operace a jejích důsledků. Souhlasíte s intervencí lékařů.

Měl bych se tomuto postupu vyhnout?

Je možné se vyhnout čištění po porodu, ale komplikace vyplývající z předčasného dokončení tohoto postupu mohou přinejlepším pouze jedna z tisíc žen.

A není skutečností, že nedojde k dlouhodobým komplikacím, z nichž nejnebezpečnější je neplodnost v budoucnosti.

Mnoho „dobře přečtených“ současníků se nelíbí skutečnosti, že po této manipulaci jsou antibiotika a dočasné zastavení kojení povinné.

Teď, když sama začne brát antibakteriální léky nachlazení, pak je to úžasné a lékařská jmenování a potřeba manuálního čerpání mléka pro udržení laktace mohou být ignorovány.

Pouze většina z těchto mladých matek zapomíná, že povrch dělohy po narození je nepřetržitě otevřený povrch rány a jakákoli krevní sraženina nebo část placenty, která zůstává v děloze, je cizí těleso..

Nemělo by to být podle definice - za prvé, je to ideální živná půda pro mikroorganismy, které mohou způsobovat hnisavé komplikace, které je třeba ještě léčit, a za druhé, zabraňuje normálnímu stahu dělohy, což zvyšuje riziko infekce.

Není třeba se snažit skrývat zvýšenou tělesnou teplotu, protože tento příznak se objevuje nejen při přetížení dělohy, ale také se zánětem stehů (pokud se překrývají) a se zvýšením množství produkovaného mateřského mléka - v každém případě by měl stav ženy kontrolovat pouze kvalifikovaný lékař..

A pokud lékař při vyšetření nebo na základě výsledků ultrazvukového vyšetření zjistí indikace k čištění, je lepší s ním souhlasit a provést nezbytnou léčbu.

V opačném případě je pravděpodobné, že mladá matka bude stále muset jít zpět do nemocnice a léčit endometritidu, ale v tomto případě bude dítě muset zůstat doma, protože v gynekologických odděleních nemocnic neexistují žádné podmínky pro pobyt dítěte.

V rozporu s normálním biologickým mechanismem je narušena separace placenty a fetálních membrán - s velkou děloží (přetížení během mnohočetného těhotenství), se zvýšením placenty, ke kterému dochází na pozadí rány existujících zánětlivých onemocnění děložní dutiny a vnitřních pohlavních orgánů nebo na pozadí dříve provedených potratů..

V tomto případě je povinné oddělení placenty (ruční čištění po porodu), po kterém lékař (nikoli porodní asistentka, jako při běžném porodu) určí celistvost membrán a placenty jako celku.

Kromě toho je manuální oddělení placenty, ale již pod kontrolou zraku, jakož i rozšíření děložního hrdla, nutně prováděno během operace císařského řezu - bez toho se nelze vyhnout purulentním komplikacím v pozdním poporodním období nebo v časném zotavovacím období po porodu.

Proto žena zůstává v mateřské místnosti první dvě hodiny po ukončení porodu - vyhodnocuje se nejen její celkový stav, ale také stupeň ztráty krve porodním kanálem a dynamika děložních kontrakcí..

Lidové způsoby čištění dělohy po porodu

Obnovení ženských pohlavních orgánů můžete urychlit pomocí bylin, které pomáhají stabilizovat hormonální pozadí a kontrakce dělohy. Působení těchto bylin stimuluje svalový tonus a zvyšuje imunitu..

Nápoje, které pomáhají očistit dělohu, zahrnují:

  kopřivy. Kopřiva je díky své dostupnosti velmi populární jako lidový lék. Pro přípravu infuze nalijte 5 lžic suché kopřivy s 500 ml vroucí vody a nechte vařit, dokud vychladne. Tekutinu můžete vypít půl šálku až 3-4krát denně. Kopřiva podporuje kontrakce dělohy a má také protizánětlivé účinky;


Kopřivy má protizánětlivý účinek

 • infuze mladých březových listů. Musí být připravena z březových březových listů. Nástroj má antiseptický účinek a také pomáhá zvyšovat tón dělohy. Pro přípravu infuze nalijte 3 lžíce nasekaných listů do 600 ml vroucí vody a nechte ji vařit asi tři hodiny. Chlazený nápoj se musí filtrovat a brát 200 ml 3krát denně. Takový lék můžete začít používat až dva týdny po narození;
 • infuze z pastýřské tašky. Podporuje děložní kontrakce po porodu, stimuluje krevní oběh a má povzbuzující účinek. Je nutné naplnit 30 gramů trávy 600 ml vroucí vody a nechat ji vychladnout před ochlazením. Po pití napněte a vypijte půl sklenky 3-4 krát denně;
 • šťáva z kalina. K přípravě produktu musíte použít pouze čerstvé bobule. Šťáva musí být opilá ihned po přípravě, neopustit příště. Ke zvýšení tónu dělohy je nutné pít 3 až 4 polévkové lžíce čerstvé šťávy z kalina denně.


  Šťáva z Viburnum se nedoporučuje pro budoucí použití, ale měla by se konzumovat ihned po přípravě

  Kromě bylin přispívá tón dělohy a odstraňování sraženin k:

  • mírná fyzická aktivita;
  • časté vyprazdňování močového měchýře.

  Preventivní opatření

  Dodržování jednoduchých pravidel pomůže vyhnout se komplikacím a patologiím..

  • Dodržujte osobní hygienu. Umývejte genitálie několikrát denně. To pomáhá snížit riziko zánětlivé reakce..
  • Vyhněte se aktivní zátěži a zvedání těžkých břemen.
  • Postarej se o svou židli. Žádné zpoždění nebo zácpa.
  • Lehněte si na záda jednou nebo dvakrát denně. Taková póza stimuluje výstup z goof ven.
  • Po porodu se do žaludku doporučuje led. To pomáhá snižovat krevní ztráty..

  Jak se vyhnout čištění dělohy po porodu

  Když jsem byl v nemocnici, abych stimuloval odstraňování sraženin, bylo mi doporučeno často chodit na záchod, abych se močil a provedl přijatelné fyzické cvičení. K aktivaci děložních kontrakcí byl umístěn kapátko oxytocinu. Po propuštění předepsali vypít vodu z pepřové vody (Highlander pepřová tráva), která zvyšuje tón dělohy a stimuluje její redukci. Vzal jsem ústně 30 kapek 4krát denně 30 minut před jídlem. Průběh přijetí byl 5-7 dní.

  Uvolňování krevních sraženin po porodu je normální a dokonce nezbytné. Pokud však existuje jen několik sraženin nebo podle výsledků ultrazvuku žena viděla stagnaci krevních sraženin, můžete provést určité akce, které přispívají k uvolnění přebytečné krve a v některých případech pomáhají vyhnout se čištění dělohy:

  • aplikujte na žaludek chlad nebo led;
  • stále více kojíte své dítě. To podporuje produkci hormonu oxytocinu, což vede k děložním kontrakcím;
  • aktivně se pohybovat, provádět přijatelná fyzická cvičení povolená nově vytvořeným matkám;
  • leží na břiše;
  • vyprázdněte močový měchýř častěji.

  Po císařském řezu s odstraněním krevních sraženin z dělohy mohou také existovat problémy, protože:

  • fyzická aktivita je kontraindikována;
  • mateřské mléko může přijít pomalu.

  Proto jsou mladým matkám, které podstoupily COP, dokonce v nemocnici, předepsány injekce nebo kapátka oxytocinu.

  Příčiny zbytku placenty

  Pokud sraženiny zůstanou v děloze i po porodu, mohou to být následující důvody:

  • Nízká aktivita stěn dělohy, což vede k neúčinným kontrakcím. Příčinou problému je zpravidla snížení hladiny takového ženského hormonu, jako je prolaktin. Je to on, kdo podporuje stahy dělohy a odstraňování amniotických membrán.
  • Přítomnost ohybu v isthmu dělohy. Může to být vrozená vlastnost těla. Během doby aktivního výboje může dojít k zablokování průchodu, což povede k zánětlivé reakci. Přítomnost takové funkce je stanovena pomocí ultrazvuku. V jeho nepřítomnosti bude sama žena schopna rozpoznat nebezpečí podle hlavního příznaku ohybu - ostrého zastavení výboje.

  Názor gynekologů

  Neměli byste se za to, co se stalo, obviňovat: mnoho žen chodí včas na odborné konzultace a provádí testy, ale to není záruka, že se narodí dlouho očekávané dítě. Je prostě nemožné tomuto stavu zabránit, protože různé důvody zastavují vývoj plodu. Embryo smrt je vždy známkou kyretáže.

  Každý zástupce spravedlivého pohlaví by si měl pamatovat, že od samého počátku těhotenství musíte být velmi pozorní ke svému zdraví a nahlásit jakékoli změny v pohody lékaři.

  Komunikace na fórech se ženami, čtení článků a recenzí není nejlepším řešením vzniklého problému. Pro identifikaci zmrazeného těhotenství stačí navštívit lékaře. Dobrý odborník na základě stížností a ultrazvuku diagnostikuje smrt embrya.

  Zmrazené těhotenství není díky možnosti medicíny pro ženu a její zdraví trestem. Včasná kyretáž zabrání komplikacím, aby se žena v budoucnu mohla stát matkou. Se zvláštní péčí musíte po očištění souviset s vaší pohodou. Monitorování výtoku během tohoto období je nejdůležitějším úkolem pacienta, protože může naznačovat jak příznivý výsledek patologického stavu, tak výskyt komplikací..

  Léčba

  Po očištění ve vakuu by měla žena, která porodila, věnovat zvláštní pozornost svému zdraví, dodržovat osobní hygienu a dodržovat všechna doporučení lékaře. Kromě toho musíte pravidelně navštěvovat gynekologa, abyste vyloučili pravděpodobnost komplikací.

  Aby byla rehabilitační doba snazší a rychlejší, je předepsána terapie:

  • antibakteriální léčiva podávaná intramuskulárně a intravenózně;
  • léky, které způsobují stahy dělohy;
  • antibiotika k eliminaci rizika zánětu.

  Aby nedošlo k otěhotnění do šesti měsíců po operaci, je předepsána perorální antikoncepce. Droga je vybrána na základě individuálních údajů o ženském těle.

  K diagnostice stavu musíte také darovat krev, moč, provést ultrazvukové vyšetření, prozkoumat hormonální pozadí. Všechny potřebné testy jsou předepsány lékařem ke konzultaci..

  Po operaci by se nemělo používat tamponů, během krvácení by se měly používat pouze poporodní polštářky. Je také zakázáno sportovat, protože to může přispět ke zvýšenému krvácení.

  Během terapie, po vakuovém čištění, je nutné dítě odmítnout krmit, protože léky přecházejí do mateřského mléka. Pro udržení laktace je vhodné se vyjádřit.

  Také v pooperačním období je nutné se vyvarovat početí po dobu 6-12 měsíců. Toto omezení je způsobeno skutečností, že existuje potrat. Těhotenství by mělo být plánováno pouze tehdy, když lékaři diagnostikují úplné zotavení těla po operaci.

  Terapie po kyretáži děložní dutiny zahrnuje užívání léků. Nezvyšují endometrium, ale brání infekci, zlepšují pohodu žen. Antispasmodika se předepisuje opatrně, protože přispívají ke kontrakci dělohy, která je doprovázena silnou bolestí, zejména bezprostředně po vyčištění. Ve vážných případech je indikován No-shpa..

  Antibiotika jsou předepisována: pomáhají zabránit infekci. Vaginální mikroflóra je obnovena pomocí antimykotik ve formě tablet a čípků. Můžete použít bylinné odvar a infuze: pastýřská kabelka, kopřiva, borový les, kalina, meduňka.

  Hormonální léky pomáhají obnovit rovnováhu v těle a zabránit opakování nemoci..

  Kromě uvedených léků užívejte enzymy, které zabraňují tvorbě adhezí.

  Předpokladem je vyšetření gynekologem a opakované testování, aby nedošlo k relapsu. Plánování těhotenství v následujících šesti měsících léčby nestojí za to. Pohlaví po kyretáži by mělo být s kondomem a teprve po následném vyšetření lékařkou.

  Zotavení

  Rehabilitace po kyretáži by měla být zaměřena na obnovení funkce porodu, stále dochází k krvácení z dělohy, ale toto je běžný výskyt. Malá bolest, která se vrací k dolní části zad, naznačuje, že se tělo začalo stahovat. Alokace zhnědnou a po chvíli - bílá, hlenová, to znamená, že se vrátí do normálu.

  Je nutné zdržet se sexuální aktivity, dokud není úplné uzdravení povrchu poškozeného kyretáží. Oba partneři jsou vystaveni riziku infekce a žena zažije bolest při sexu. Těžké krvácení kvůli vaginálnímu podráždění.

  Měli byste dodržovat zdravý životní styl a dodržovat lékařské pokyny. Nemůžete se vykoupat, sprcha, jít do vany a sauny, používat tampony, zvedat závaží.

  Pokud se budete řídit doporučeními, menstruační cyklus se obnoví do jednoho měsíce, reprodukční zdraví se obnoví.

  Recenze žen v práci

  Statistiky říkají, že je velmi vzácné, že pacienti mají komplikace nebo negativní důsledky čištění. Všechny ženy jsou však individuální. Pro každou ženu v práci, která tento postup potřebovala, je tento proces úplně jiný. Někteří si stěžují, že operace byla velmi bolestivá. V některých případech ženy tvrdí, že čištění je bolestivější než porod..

  Existují také pacienti, u nichž čištění nepřineslo žádné nepohodlí. Tvrdí, že pečlivé jednání gynekologa a jeho zkušenosti v této záležitosti jsou klíčem k pohodlí a bezbolestnosti ženy v práci. Kromě toho lze podle recenzí dospět k závěru, že kyretáž netrvá dlouho (asi 20 minut), takže bolest rychle prochází.

  Diagnostika

  Pro diagnostiku se vyhodnocují obecné ukazatele zdravotního stavu pacienta - předepisuje se tělesná teplota, stížnosti, krevní test a analýza moči. Dále je vyžadována hysteroskopie a ultrazvuk.

  Na ultrazvuku je obvykle možné diagnostikovat zvýšené objemy dělohy, heterogenní strukturu myometria, porušení involuce orgánu, heterogenní inkluzi echogenicity, akumulaci plynu.

  Hysteroskopie umožňuje vidět strukturu endometria a vyhodnotit jeho stav, identifikovat krevní sraženiny, placentární zbytky, šicí prvky.

  Sliznice dělohy je oteklá, existuje velké množství krvácejících cév a zeď samotná má cyanotický odstín.

  Díky fibrinovým depozitům můžete na stěnách orgánu vidět bělavý povlak a někdy jsou diagnostikována lehká adheze. Hysteroskopie je hlavní metoda, která pomáhá objasnit diagnózu..

  Laboratorní studie ukazují charakteristický zánětlivý obraz - leukocytóza, zvýšení počtu neutrofilů, zvýšení sedimentace erytrocytů, diagnostikována hypochromní anémie a snížena hladina bílkovin v krevní plazmě.

  Provozní technika

  Dodržování těchto pravidel vám umožní určit indikace manipulace v čase, čištění po porodu pomůže zabránit rozvoji komplikací - bohužel sepse po porodu nastane dnes, v éře rozšířeného užívání antibiotik.

  Podle techniky provádění se čištění po porodu prakticky neliší od kyretáže děložní dutiny během nežádoucího těhotenství nebo manipulace prováděné pro diagnostické účely.

  Během operace, prováděné v celkové anestézii, jsou zbytky funkční vrstvy děložního endometria mechanicky odstraňovány, což by se normálně mělo během porodu zcela odstranit, stejně jako krevní sraženiny..

  Bezprostředně před manipulací, již na gynekologickém křesle, je žena podrobena gynekologickému vyšetření a léčbě vnějších genitálních roztoků antiseptik (alkoholový roztok jodu, ethanolu různých koncentrací)..

  Poté se provede postupná mechanická expanze děložního čípku, jeho kyretáž, během které jsou odstraněny všechny sraženiny a zbývající částice membrán a placenty.

  Po očištění dělohy a jejím úspěšném odstranění by však mělo šestinedělí zůstat pod lékařským dohledem - je nutné odpovídajícím způsobem posoudit reakci ženského těla na léky proti bolesti a krvácení, které se nutně zvyšuje bezprostředně po manipulaci.

  Předepisujte antibakteriální léky se širokým spektrem účinku, jejichž režim, způsob a trvání podávání doporučuje lékař.

  Může si vybrat lék, který existuje v injekční formě (tato část terapie bude prováděna v nemocničním prostředí) a ve formě tablet - jeho podávání bude pokračovat doma.

 • Články O Neplodnosti