Hlavní Analýzy

Čištění dělohy po porodu. V jakých případech je tato manipulace nutná?

Většina žen, které čekaly na poslední týdny těhotenství od „dobrých“ poradců nebo přátel, které nedávno navštívily porodnici, samozřejmě ví, že v některých případech je nutné čištění po porodu.

A takový vypravěč nebude šetřit slova a obrazové výrazy pro podrobný popis tohoto postupu, který dělá těhotnou ženu strach.

Proto se mladá matka po porodu snaží co nejlépe skrýt před lékařem skutečný stav, pokud si myslí, že se něco „pokazilo“ v tajné naději, že se vyhne takové nepříjemné proceduře..

Měl bych se tomuto postupu vyhnout?

Je možné se vyhnout čištění po porodu, ale komplikace vyplývající z předčasného dokončení tohoto postupu mohou přinejlepším pouze jedna z tisíc žen.

A není skutečností, že nedojde k dlouhodobým komplikacím, z nichž nejnebezpečnější je neplodnost v budoucnosti.

Mnoho „dobře přečtených“ současníků se nelíbí skutečnosti, že po této manipulaci jsou antibiotika a dočasné zastavení kojení povinné.

Teď, když sama začne brát antibakteriální léky nachlazení, pak je to úžasné a lékařská jmenování a potřeba manuálního čerpání mléka pro udržení laktace mohou být ignorovány.

Pouze většina z těchto mladých matek zapomíná, že povrch dělohy po narození je nepřetržitě otevřený povrch rány a jakákoli krevní sraženina nebo část placenty, která zůstává v děloze, je cizí těleso..

Nemělo by to být podle definice - za prvé, je to ideální živná půda pro mikroorganismy, které mohou způsobovat hnisavé komplikace, které je třeba ještě léčit, a za druhé, zabraňuje normálnímu stahu dělohy, což zvyšuje riziko infekce.

Není třeba se snažit skrývat zvýšenou tělesnou teplotu, protože tento příznak se objevuje nejen při přetížení dělohy, ale také se zánětem stehů (pokud se překrývají) a se zvýšením množství produkovaného mateřského mléka - v každém případě by měl stav ženy kontrolovat pouze kvalifikovaný lékař..

A pokud lékař při vyšetření nebo na základě výsledků ultrazvukového vyšetření zjistí indikace k čištění, je lepší s ním souhlasit a provést nezbytnou léčbu.

V opačném případě je pravděpodobné, že mladá matka bude stále muset jít zpět do nemocnice a léčit endometritidu, ale v tomto případě bude dítě muset zůstat doma, protože v gynekologických odděleních nemocnic neexistují žádné podmínky pro pobyt dítěte.

V rozporu s normálním biologickým mechanismem je narušena separace placenty a fetálních membrán - s velkou děloží (přetížení během mnohočetného těhotenství), se zvýšením placenty, ke kterému dochází na pozadí rány existujících zánětlivých onemocnění děložní dutiny a vnitřních pohlavních orgánů nebo na pozadí dříve provedených potratů..

V tomto případě je povinné oddělení placenty (ruční čištění po porodu), po kterém lékař (nikoli porodní asistentka, jako při běžném porodu) určí celistvost membrán a placenty jako celku.

Kromě toho je manuální oddělení placenty, ale již pod kontrolou zraku, jakož i rozšíření děložního hrdla, nutně prováděno během operace císařského řezu - bez toho se nelze vyhnout purulentním komplikacím v pozdním poporodním období nebo v časném zotavovacím období po porodu.

Proto žena zůstává v mateřské místnosti první dvě hodiny po ukončení porodu - vyhodnocuje se nejen její celkový stav, ale také stupeň ztráty krve porodním kanálem a dynamika děložních kontrakcí..

Provozní technika

Dodržování těchto pravidel vám umožní určit indikace manipulace v čase, čištění po porodu pomůže zabránit rozvoji komplikací - bohužel sepse po porodu nastane dnes, v éře rozšířeného užívání antibiotik.

Podle techniky provádění se čištění po porodu prakticky neliší od kyretáže děložní dutiny během nežádoucího těhotenství nebo manipulace prováděné pro diagnostické účely.

Během operace, prováděné v celkové anestézii, jsou zbytky funkční vrstvy děložního endometria mechanicky odstraňovány, což by se normálně mělo během porodu zcela odstranit, stejně jako krevní sraženiny..

Bezprostředně před manipulací, již na gynekologickém křesle, je žena podrobena gynekologickému vyšetření a léčbě vnějších genitálních roztoků antiseptik (alkoholový roztok jodu, ethanolu různých koncentrací)..

Poté se provede postupná mechanická expanze děložního čípku, jeho kyretáž, během které jsou odstraněny všechny sraženiny a zbývající částice membrán a placenty.

Po očištění dělohy a jejím úspěšném odstranění by však mělo šestinedělí zůstat pod lékařským dohledem - je nutné odpovídajícím způsobem posoudit reakci ženského těla na léky proti bolesti a krvácení, které se nutně zvyšuje bezprostředně po manipulaci.

Předepisujte antibakteriální léky se širokým spektrem účinku, jejichž režim, způsob a trvání podávání doporučuje lékař.

Může si vybrat lék, který existuje v injekční formě (tato část terapie bude prováděna v nemocničním prostředí) a ve formě tablet - jeho podávání bude pokračovat doma.

Pooperační zotavení

Je nutné dočasně opustit horké koupele a návštěvy lázní a saun, nadměrné fyzické námahy (vzpírání, sportovní trénink).

Tradiční sexuální kontakty se rovněž nedoporučují - vaginální styk může vyvolat vývoj opakovaného krvácení z dělohy nebo způsobit infekci v genitáliích ženy.

Aby se předešlo stagnaci obsahu v děloze, může být předepsán krátký průběh jakékoli léčby antispasmodickým účinkem, ale při užívání přípravku No-shpa pomocí papaverinu a jakéhokoli analoga těchto léků je zakázáno kojit nežádoucí toxický účinek této skupiny léčiv na tělo dítěte..

Metoda vakuové aspirace / vakuová aspirace - recenze

"Čištění" po císařském řezu.

Je známo: je nesmírně důležité, aby se porod konal přirozeným způsobem - tak, jak byl koncipován matkou přírodou. V tomto smyslu jsem neměl štěstí - s přirozeným porodem; musela zažít všechna „kouzla“ období zotavení po císařském řezu.

Komplikace ve formě zánětu děložní sliznice v důsledku hromadění krevních sraženin (konec konců na děloze - taková jizva)))) se objevila 10. den po narození - pod 40 prvními známkami takových komplikací.

Vakuové odsávání dutiny dělohy je minioperace; zcela bezbolestné, protože se provádějí v celkové anestezii.

Asi 10 minut jsem se dostal do zapomnění po intravenózním podání anestézie; během této doby byla děložní dutina „vyčištěna“ speciálním zařízením pro vakuové aspirace. Po 10 minutách se vzbudila, okamžitě provedla na oddělení pod kapátkem. Snadno přenesl předka.

Nejnepříjemnější věc začala později - 2týdenní průběh injekcí (antibiotika, oxytocin) v nemocnici. Nemůžete jít domů, protože musíte být pod dohledem lékařů. Během tohoto období samozřejmě nemůžete kojit dítě; Chcete-li zachovat kojení, ujistěte se, že se vyjadřuje každé 2-3 hodiny.

Před výbojem - ultrazvuk dělohy, testy.

Obecně je velmi nezbytná operace účinná a bezbolestná.

Kyretáž dělohy po císařském řezu

Po těhotenství, porodu a porodu by se tělo matky mělo vrátit k normálnímu stavu. Pro reprodukční orgány je třeba určitou dobu vyčistit, zastavit vybíjení, získat krevní sraženiny a zbytky tkáně. Pokud k tomu nedojde, začne se v děložní dutině rozkládat, což vytváří příznivé prostředí pro rozvoj patogenní flóry.

Za určitých podmínek je potřeba kyretáž. Po porodu se děloha vyčistí, pokud existují předpoklady: hromadí se krev, částice místa dítěte zůstávají v děložní dutině nebo na stěnách orgánu, krevní sraženiny neopouštějí. A po císařském řezu je tento postup nezbytný, protože placenta musí být odstraněna mechanicky. Dokonce i mikroskopické laloky placenty jsou genitálním orgánem vnímány jako cizí a tělo je konfigurováno tak, aby je odstranilo. Zablokování cévy sraženinou po nějaké době může vést k těžkému krvácení.

Technika

Kyretáž po porodu se provádí vakuově nebo mechanicky. Při dostatečně dlouhém porodu matce dochází síla a děloha se stahuje nedostatečně intenzivně, aby se fetální membrány placenty od ní úplně oddělily. Někdy je vajíčko příliš připevněno ke stěnám orgánu a placenta musí být oddělena rukou.

Po porodu zůstává žena v porodu další dvě hodiny v porodním sále, kde se hodnotí její stav, přítomnost nebo nepřítomnost ztráty krve a dynamika kontrakcí dělohy. Po vyšetření v křesle pomocí gynekologického zrcadla a ultrazvuku dělohy se lékaři po nalezení patologie rozhodnou o čištění.

Někdy se kyretáž provádí ve stejný den, v jiných případech se monitoruje stav mladé matky a ultrazvukové vyšetření se provádí 5. den po porodu. Podle jeho výsledků se určuje, zda je proces redukce a čištění normální nebo zda je vyžadováno čištění.

Manipulace trvá asi půl hodiny. Žena je podána lokální nebo celková anestézie, jsou léčeny genitálie, děložní hrdlo je rozšířeno a funkční vrstva endometria je seškrábnuta kyretou. Dokáže se regenerovat: po určité době se ze spodních vrstev vytvoří nová neporušená sliznice a děloha je opět připravena k „práci“..

Technika postupu je stejná jako kyretáž během nežádoucího těhotenství nebo kyretáž pro diagnostické účely.

Během operace se provádí mechanické ruční čištění dělohy od funkční vrstvy endometria, částic membrán a krevních sraženin.

Očista ženy při porodu je řízen lékaři, pooperační období je pečlivě sledováno. Sledují puls, tělesnou teplotu, sekrece a pohodu, protože kyretáž je bolestivá procedura, po které děloha představuje otevřenou ránu. Potřebuje antiseptické ošetření a každodenní péči. Přípravky předepsané odborníkem pomohou zcela vyčistit porodní kanál.

Vakuové čištění dělohy

Pro vakuové čištění dělohy po porodu se používá speciální zařízení - vakuová pumpa vybavená aspiračními špičkami. V dutině orgánů se vytváří podtlak a obsah se vytlačí..

Metoda vakua znamená manuální a strojový typ kyretáže. První je nejčastější a zahrnuje:

 1. Vnější ošetření genitálií.
 2. Vložení zrcadla do pochvy.
 3. Cervikální příprava.
 4. Zasunutí sací trubice.
 5. Odstranění tkáně rotací zkumavky nebo diagnostickým vzorkem materiálu pro vyšetření.

Zobrazeno vakuové čištění:

 • pokud po porodu nebo císařském řezu v genitálním orgánu zůstala placenta nebo její část;
 • v důsledku spontánního potratu s neúplným únikem embryonálních zbytků;
 • po potratu;
 • pro studium biocenózy;
 • s cystickým driftem;
 • těžké krvácení z dělohy.

Tato metoda kyretáže je šetrnější než mechanická, protože zranění dělohy, děložního hrdla a endometria lze minimalizovat..

Čištění po císařském řezu

Pokud je častým výskytem čištění dělohy po porodu, měl by lékař předepsat kyretáž po císařském řezu s opatrností a s ohledem na zdravotní stav ženy při porodu. Po operaci se tělo zotavuje déle, provedený řez narušuje integritu svalové tkáně a reprodukční orgány se zmenšují méně. Teprve na konci druhého týdne po narození dítěte se obnoví jeho velikost a tvar a švy se uzdraví ještě déle.

Ženy, které měly císařský řez, mají více poporodní komplikace v dutině dělohy.

Třetí den po zákroku se provede ultrazvuk a zkontroluje se integrita švu. Pokud existuje silná bolest, provede se neplánované ultrazvukové vyšetření k vyhodnocení stavu pooperační jizvy. Jeho otok může naznačovat poporodní endometritidu - zánět děložní sliznice.

Podle svědectví lékaře se kyretáž provádí během operace císařského řezu, což pomáhá předcházet komplikacím. Někdy však části placenty zůstávají uvnitř, což je přímý důvod pro čištění.

Aby bylo zajištěno, že příští těhotenství po císařském řezu bude úspěšné, odborníci doporučují zdržet se početí po dobu 3 let. Během této doby se pooperační jizva vyléčí a děloha je opět připravena nosit dítě.

Někdy však těhotenství nastane dříve a vy si musíte vybrat: nechte dítě nebo se rozhodněte těhotenství ukončit. Ženy, které podstoupily potrat po císařském řezu, hlásí, že se jedná o velké zdravotní riziko, protože může dojít k poškozeníformované jizvy.

Je třeba si uvědomit, že následky potratů mohou být neplodnost, infekce, krvácení, hormonální poruchy.

Komplikace po vyčištění

Po každém chirurgickém zákroku dochází k možným komplikacím. Kyretáž dělohy po porodu není výjimkou. Jedním z nežádoucích účinků je hematometr, kdy se v genitálním orgánu hromadí krevní sraženina. Svalový křeč se hrtan uzavře a zůstanou uvnitř. Aby se zabránilo hromadění krve v děložní dutině, lékaři předepisují No-shpu pro uvolnění svalů.

Během procesu čištění může chirurg propíchnout stěnu dělohy ostrým nástrojem, který povede k její perforaci. Problém je zpravidla vyřešen ve stejný den..

Pozdní komplikace, které se vyvinou několik dní po kyretáži, mohou vést k infekci a dalším nepříjemným následkům. Špatná likvidace zbytků placenty může vyvolat příznaky akutní endometritidy, která se vyznačuje vysokou horečkou, bolestí ve spodním těle, výtokem s nepříjemným zápachem.

Stav dělohy po kyretáži se neliší od menstruace: normální výtok by měl být mírný, bez nepříjemného zápachu, trvat asi týden. Poté se jejich intenzita snižuje a krvácení se zastaví.

Zotavení

Rehabilitace po kyretáži by měla být zaměřena na obnovení funkce porodu, stále dochází k krvácení z dělohy, ale toto je běžný výskyt. Malá bolest, která se vrací k dolní části zad, naznačuje, že se tělo začalo stahovat. Alokace zhnědnou a po chvíli - bílá, hlenová, to znamená, že se vrátí do normálu.

Je nutné zdržet se sexuální aktivity, dokud není úplné uzdravení povrchu poškozeného kyretáží. Oba partneři jsou vystaveni riziku infekce a žena zažije bolest při sexu. Těžké krvácení kvůli vaginálnímu podráždění.

Měli byste dodržovat zdravý životní styl a dodržovat lékařské pokyny. Nemůžete se vykoupat, sprcha, jít do vany a sauny, používat tampony, zvedat závaží.

Pokud se budete řídit doporučeními, menstruační cyklus se obnoví do jednoho měsíce, reprodukční zdraví se obnoví.

Léčba

Terapie po kyretáži děložní dutiny zahrnuje užívání léků. Nezvyšují endometrium, ale brání infekci, zlepšují pohodu žen. Antispasmodika se předepisuje opatrně, protože přispívají ke kontrakci dělohy, která je doprovázena silnou bolestí, zejména bezprostředně po vyčištění. Ve vážných případech je indikován No-shpa..

Antibiotika jsou předepisována: pomáhají zabránit infekci. Vaginální mikroflóra je obnovena pomocí antimykotik ve formě tablet a čípků. Můžete použít bylinné odvar a infuze: pastýřská kabelka, kopřiva, borový les, kalina, meduňka.

Hormonální léky pomáhají obnovit rovnováhu v těle a zabránit opakování nemoci..

Kromě uvedených léků užívejte enzymy, které zabraňují tvorbě adhezí.

Předpokladem je vyšetření gynekologem a opakované testování, aby nedošlo k relapsu. Plánování těhotenství v následujících šesti měsících léčby nestojí za to. Pohlaví po kyretáži by mělo být s kondomem a teprve po následném vyšetření lékařkou.

Porod je složitý a fázový proces. Někdy se stává, že narození dítěte je jen malou částí toho, co musí nastávající matka snášet.

Velmi často gynekolog předepisuje očištění dělohy po porodu. Pacienti jsou vystrašení a zmatení, proč je to nutné. Není to však tak jednoduché. Tento postup se provádí, pokud je placenta oddělena kousky nebo nevychází z děložní dutiny..

U některých žen stačí stimulovat svalové kontrakce s oxytocinem nebo jinými hormony, takže poslední vyjde. Pro zbytek není nic rozumnějšího, než provádět vakuové nebo ruční škrábání.

Jaké by mohly být důsledky po vyčištění dělohy?

Proces kyretáže ženského svalového orgánu je poměrně komplikovaný. Doktor to provádí téměř slepě. Současně není možné použít kamery, které by zobrazovaly obraz vnitřních orgánů na monitoru.

Proto někdy vznikají nepříznivé důsledky, konkrétně:

 • infekce;
 • vývoj zánětlivého procesu;
 • endometritida;
 • hematometr;
 • exacerbace chronických sexuálních chorob;
 • silné krvácení.

Po takové operaci je obvykle pozorování špinění 5-7 dní. Pokud však trvají déle než stanovené období a současně se stanou hojnějšími, je to důvod k poplachu.

Pokud tyto příznaky ignorujete a nekontaktujete gynekologa, můžete ztratit příležitost mít děti. Neléčená endometritida nebo hematometr jsou často důvodem úplného chirurgického odstranění dělohy. Můžete se vyhnout negativním důsledkům. Chcete-li to provést, pokud zaznamenáte první příznaky, které naznačují poruchu, poraďte se se svým lékařem.

Bolí to čištění?

V medicíně neexistují zcela bezbolestné postupy. To je nesporná skutečnost. Ne nadarmo však přišli s anestézií. Proces kyretáže probíhá v lokální nebo celkové anestézii. Bez tohoto není žena schopna snášet takovou manipulaci se svými vnitřními orgány.

Pokud lékař pomocí ultrazvuku zjistí, že kyretáž může být provedena v lokální anestezii, pak ano. Zároveň se však žena cítí trochu nepohodlně. Zpravidla to vše závisí na prahu citlivosti. Pokud je vysoký, bude pacient trochu bolestivý. Když je prah bolesti nízký, pak téměř žádné nepohodlí.

Pokud gynekolog zjistí vážné poškození, když potřebujete provést vakuovou instrumentální kyretáž, předepíše celkovou anestézii. V tomto stavu je žena ušetřena potřebu snášet bolest a nepohodlí. Nebude bolestivý šok. Po probuzení však bude pacient stále cítit, že byl proveden zásah. Dolní břicho může bolet, táhnout. Tělesná teplota subfebrilu se udržuje po očištění několik dní..

Když je zákrok proveden bez anestézie?

Mnoho žen je zděšeno nadcházejícím očištěním. Barevně a podrobně představují, jak je doktoři vysmívají. Je však třeba si uvědomit, že nádvoří je 21. století. Nikdo nebude posmívat lidem. Vydržet kyretáž dělohy bez anestézie je psychicky i fyzicky velmi obtížné.

Pokud z nějakého důvodu není možné provést celkovou anestezii, pak se uchylují k místním anestetikům. To může být:

Absolutně bez anestezie by se tato operace neměla nikdy provádět. Lékaři na to prostě nemají právo. Nebojte se, pokud lékař předepsal celkovou anestézii. Před čištěním musí být děloha anestetizována jinými místními přípravky. V tomto případě je bolest pociťována, není však tak silná, aby se chvěla a škubla.

Se správným psychologickým přístupem může takový zásah vydržet. Nejedná se o operaci dutiny bez anestézie, ale o jednoduchou kyretáž. Takže se nebojte marně. Gynekolog ví, co a jak dělat.

Jak se škrábání?

Kyretáž se provádí pomocí speciálních nástrojů: ručně nebo vakuově.

V obou případech je horní vnitřní vrstva dělohy odstraněna spolu s kousky placenty nebo celého následného porodu. Děje se tak, aby se zabránilo rozvoji zánětlivého procesu v porodním kanálu..

Není třeba se obávat skutečnosti, že se endometrium zotaví více. Za měsíc po kyretáži se vytvoří nová ochranná vrstva.

Čištění dělohy se provádí v celkové nebo lokální anestézii. Žena sedí v gynekologickém křesle, je anestetizována, její genitálie jsou ošetřeny jódem a 50% roztokem alkoholu k dezinfekci. Jakmile anestezie funguje, lékař začne čistit. S pomocí speciálních nástrojů vyřadí veškerý přebytek z dělohy. Na konci zákroku je žena převezena do nemocnice, kde je na několik následujících dní rehabilitována..

Vakuové čištění: Charakteristické rysy

Podle některých lékařů je tento typ kyretáže bezpečnější. Pacientovi však také přináší větší bolest. Proto je vakuové čištění prováděno v celkové anestézii a nic jiného.

Placenta je odsávána z děložní dutiny pomocí speciálního zařízení, které se podobá vysavači podle mechanismu účinku. Toto srovnání je samozřejmě trochu přehnané, avšak zařízení pro vakuové čištění nasává obsah dělohy spolu s horní vrstvou endometria.

Po takové kyretáži musí lékař ošetřit vnitřek dělohy antibakteriálním roztokem, aby se zabránilo infekci a infekci. Kromě toho je ženě předepsána léčba antibiotiky, která zabrání rozvoji rozsáhlého zánětu dělohy a přívěsků..

Ruční čištění po dodání

Takové kyretáž se liší od možnosti s vakuovým nástrojem pouze ve formě a mechanismu působení zařízení pro operaci. Typicky je tento druh intervence prováděn pomocí nástroje se zaoblenou smyčkou na konci.

Tímto způsobem jsou všechna cizí tělesa, která jsou v děloze, zachycena a vyvedena ven. Po ručním čištění lékař vždy předepisuje antibiotika a na nějakou dobu by měla žena pravidelně navštěvovat gynekologa. Chrání pacienta před negativními důsledky a komplikacemi..

Kyretáž po císařském řezu

Pokud porod nebyl přirozený, pak se během císařského řezu odstraní placenta. Poté, ve většině případů, neexistují žádné komplikace..

Někdy však existují situace, kdy lékař vynechal několik kusů po porodu. To je přímý důvod pro jmenování kyretáže. Která forma zákroku je nejlepší, rozhodne pouze lékař.

Podle moderních statistik je však výhodná metoda vakua. Pacient se vstříkne do krátkodobé celkové anestézie a provede se kyretáž, která netrvá déle než 20 minut.

Recenze žen v práci

Statistiky říkají, že je velmi vzácné, že pacienti mají komplikace nebo negativní důsledky čištění. Všechny ženy jsou však individuální. Pro každou ženu v práci, která tento postup potřebovala, je tento proces úplně jiný. Někteří si stěžují, že operace byla velmi bolestivá. V některých případech ženy tvrdí, že čištění je bolestivější než porod..

Existují také pacienti, u nichž čištění nepřineslo žádné nepohodlí. Tvrdí, že pečlivé jednání gynekologa a jeho zkušenosti v této záležitosti jsou klíčem k pohodlí a bezbolestnosti ženy v práci. Kromě toho lze podle recenzí dospět k závěru, že kyretáž netrvá dlouho (asi 20 minut), takže bolest rychle prochází.

Po přečtení příběhů matek o čištění po porodu na fórech „Internet“ jsem dospěl k závěru: víte méně - lépe spíte. Ale poté, co jsem to přemýšlel, jsem si uvědomil, že informace z fóra nestačily pro zdravý spánek. Samozřejmě, že čištění po porodu je nepříjemným koncem nejdůležitějšího okamžiku v životě ženy, a ti, kteří zažili tento stav, někdy nedokážou omezit své emoce, takže jejich příběhy mohou být uvedeny jako „ne pro slabé srdce“. A dodáváme: ne pro těhotné.

Abyste se nebáli poporodního očištění (konec konců to vůbec neznamená, že ho budete potřebovat), musíte se o něm dostat co nejvíce, ale lékařskými informacemi, nikoli „z osobní zkušenosti“..

Pokud je třeba po porodu očistit?

Každá žena porodí dvakrát (na jednu návštěvu nemocnice): dítě a placenta (placenta), s nimiž zůstal po dobu 9 měsíců. Mnoho žen si ani nevšimlo zrození placenty, protože v tuto chvíli už jsou zaneprázdněni vyšetřováním dítěte, které jí pohřbilo malý nos do hrudi své matky. Bohužel se tak vždy nestane. Někdy je placenta příliš pevně „fúzována“ s dělohu a rodí se „částečně“ nebo vůbec nevychází, pak by mělo být provedeno manuální oddělení placenty, které se vždy provádí po císařském řezu.

Před propuštěním z nemocnice (na 2–3 dny) se žena podrobí diagnostickému ultrazvuku, aby vyhodnotila stav vnitřní děložní dutiny. Pokud lékař zjistí stopy placenty nebo krevních sraženin v děloze, je předepsána žena v porodu čištění.

Jak se čistí po porodu?

„Čištění“ v „lékařském jazyce“ znamená kyretáž. Tento postup může být znám ženám, které podstoupily potrat. Kyretáž děložní sliznice je operace, při které se provádí mechanické odstranění funkční vrstvy endometria. Krátce po kyretáži roste z zárodečných vrstev endometria nová sliznice.

Obvykle se čištění provádí v celkové anestezii v gynekologickém křesle. Před operací se vnější genitálie ošetří 5% alkoholovým roztokem jodu a vagina a děložní čípek se ošetří 50% ethylalkoholem. Použitím zavedených dilatátorů různých průměrů se cervikální kanál expanduje a zbývající placentární tkáň se odstraní pomocí speciální tupé kyrety nebo porodnické kyrety se zuby. Operace netrvá déle než 20 minut.

Jak se chovat po vyčištění?

Po očištění by měla být žena pod dohledem lékařů, kteří sledují tělesnou teplotu, tepovou frekvenci a výtok z pohlavních orgánů. 2x denně by měly být vnější genitálie ošetřeny antiseptickými roztoky.

Po operaci, po dobu 2 týdnů, nemůžete používat vaginální tampóny, dělat douching, vykoupat se, navštívit koupel, zvedat závaží, hrát sporty. Vaginální sex je také kontraindikován kvůli skutečnosti, že děložní hrdlo zůstává otevřené a na děložní sliznici je mnoho eroze, což se může stát příznivými podmínkami pro rozvoj infekce, kterou může sexuální partner „přinést“..

Aby se předešlo zánětu a dalším komplikacím po vyčištění, jsou předepisována antibiotika. Postup kyretáže je bolestivý, takže bolest lze pozorovat také v pooperačním období. Během tohoto období vám může být předepsán ne-shpa, abyste zabránili rozvoji hematometrů (krevní sraženiny v děložní dutině).

Jaké mohou být komplikace po vyčištění?

Hematometr je jen častá komplikace kyretáže. Může se vyskytnout v důsledku silné komprese (křeče) děložního čípku, což způsobí zpoždění děložní dutiny krve. Rychlé zastavení špinění je hlavním příznakem hematometrů. Udržovat děložní čípek v uvolněné poloze a jmenovat No-shpa, jak je uvedeno výše.

Další komplikací čištění je krvácení z dělohy, ale jsou velmi vzácné (hlavně pouze u žen s poruchami krvácení). Ale v případě proniknutí do děložní dutiny po vyčištění mikrobů může dojít k endometritidě - infekce a zánět děložní sliznice.

Všechny komplikace vyžadují určité ošetření, které může předepsat pouze ošetřující gynekolog. "Ideálně," po několikahodinovém čištění je pozorován těžký krvavý výboj sraženinami, ale brzy se stanou méně hojnými. Po kyretáži po dobu nejméně 10 dnů je třeba pozorovat skvrny, krvavé, hnědé nebo nažloutlé výboje..

Jak vidíte, čištění po porodu není tak děsivé, pokud dodržujete jednoduchá pravidla osobní hygieny a pokyny lékaře. Proto se nebojte! Všechno bude stát!

Sraženiny po porodu v děloze: příčiny. Co dělat? Poporodní čištění

Krevní sraženiny v děloze po porodu

Během těhotenství a porodu je děloha podrobena největšímu testu a stresu. S pomocí tohoto orgánu dítě dozrává, proces jeho narození, po kterém tlačí poslední (fetální membrána, pupeční šňůra, která dítě spojila s matkou a placentou). Ale i přes skutečnost, že většina zbytků (lochie) vyjde okamžitě po dokončení procesu porodu, některé stále zůstávají v děloze. Pokud tedy sraženina vyjde po porodu z dělohy, nepropadejte panice. Zbytek po porodu vychází postupně. Tento proces může trvat až šest až osm týdnů..

Izolace lochie je podobná sraženinám po porodu v děloze. První dny jsou dost hojné a mají jasně šarlatovou barvu. Postupem času se stávají jasnějšími. Výsledkem je, že lochia vyniká téměř průhlednou barvou.

Lze zaznamenat několik období zvýšené sekrece:

 • Laktace. V této chvíli dochází k aktivní kontrakci svalů pohlavních orgánů, což přispívá k jejímu očištění od zbytečných prvků.
 • S prudkým vzestupem z postele. Jsou možné i tahové bolesti..

Přidělování Lochie se v průběhu několika měsíců postupně snižuje. Nejintenzivnějším procesem je první týden, poté se postupně stává méně znatelným. Zpravidla po dvou měsících přestane genitální orgán vylučovat sraženiny po porodu v děloze, což naznačuje, že došlo k úplnému očištění.

Proces čištění děložní dutiny může být doprovázen taháním bolestivých pocitů, které postupně prochází. Důvodem je kontrakce pohlavních orgánů. Bolest se zastaví, jakmile se děloha vrátí do své původní velikosti a tvaru..

Sraženiny po porodu v děloze jsou pro ženu normální. V době, kdy je lochie obzvláště hojná, je žena v porodu pod dohledem lékaře a zdravotnického personálu.

Jak se provádí

Jak umýt dělohu, má zájem každá žena, která je předepsána tento postup. Zpočátku musí sedět v gynekologickém křesle a postavit nohy na speciální stojany. Poté jsou vnější genitálie léčeny antiseptickými léky.

Dále se postup provádí podle tohoto algoritmu:

 • Pomocí zrcadel lékař odhalí děložní čípek;
 • Obsah exsudátu se odstraní z děložní dutiny pomocí stříkačky a následně se odešle na bakteriologické vyšetření;
 • Poté je infuzní trubice zavedena do samého dna dělohy, takže lékař může důkladně ošetřit vnitřní povrch;
 • Zpočátku se kapalina, předem ochlazená, nalije proudem (manipulace trvá 20 minut);
 • Poté rychlost snižování tekutin klesá o 10 ml / min a trvá další jednu a půl nebo dvě hodiny.

K praní použijte roztoky s antiseptickým účinkem. Celý kurz zahrnuje 3-5 procedur a musí být dokončeny všechny, i když nejsou docela příjemné. Jako drogy používejte následující:

 1. Antiseptická skupina: Furacilin, Dioxidin, Dimexide;
 2. Novokain se používá k úlevě od bolesti;
 3. Jako antibiotikum je výhodný kanamycin;
 4. Enzymy se používají k prevenci tvorby děložních adhezí (Longidaza).

Pro jeden postup odborníci nalijí asi 2 až 3 litry sterilního roztoku, který se předem ochladí na teplotu odpovídající 4 až 5 stupňům. Protože tekutina je studená, vytvářejí se další podmínky pro lepší úlevu od bolesti.

Pro postup se používá roztok furacilinu. Zdroj: vseogorle.ru

Logickou otázkou samozřejmě je, zda je bolestivé prát. Většina pacientů tvrdí, že při provádění výplachu dělohy necítili takový syndrom. Jediná věc, která je cítit, je to, jak tekutina vytéká z genitálií. Někteří také říkali, že nepohodlí způsobuje pocit nachlazení v žaludku..

Musíte vědět, že před provedením manipulace dá pacientovi analgetickou injekci. Proto, aby byl postup úspěšný, se dívka doporučuje odpočívat co nejlépe. Některé dívky také říkají, že když je tekutina vyluhována, je to, jako by břicho prasklo, ale na konci mytí to prochází.

Vypouštění z porodnice

Před odesláním ženy do práce je provedeno ultrazvukové vyšetření. Děložní dutina je vyšetřena na přítomnost velkých přísavek. Pokud nemáte ultrazvukové vyšetření, obraťte se na kliniku v místě registrace nebo pobytu. Tento postup vás může ochránit před komplikacemi.

Pokud se zjistí nějaké odchylky, prohlášení se odloží na pozdější datum. V děloze by neměly být žádné sraženiny. V opačném případě může být ženě předepsána procedura, jako je čištění po porodu. Pokud se objeví sraženiny v prvních dvou až třech dnech po dlouho očekávaném okamžiku, kdy se stěny dělohy ještě nezmenšily, pak bude postup čištění genitálních orgánů méně nepříjemný, protože nebudete muset rozšiřovat stěny.

Vakuové čištění pro mrtvé těhotenství

Vakuové čištění dělohy se provádí nejen po porodu, ale také během zmrazeného těhotenství.

Kyretáž plodu, který se zastavil ve vývoji, se provádí, když to ženské tělo nezavrhlo nezávisle. V tomto případě se používá metoda vakuového čištění pro zmrazené těhotenství podle stejných pokynů.

Po postupu eliminace zbytků plodu se provede analýza histologie, přítomnosti genetických poruch. To je nezbytné k diagnostice příčin blednutí těhotenství..

Po operaci musí být žena sledována u ošetřujícího lékaře. Pokud se objeví alarmující příznaky, poraďte se s lékařem a vyloučte možnost vzniku život ohrožujících patologií. Normálně je v pooperačním období cítit bolest v podbřišku, slabost. Je také možné, že se objeví krvavý výboj, který trvá 6 až 9 dní po vyčištění.

Příčiny zbytku placenty

Pokud sraženiny zůstanou v děloze i po porodu, mohou to být následující důvody:

 • Nízká aktivita stěn dělohy, což vede k neúčinným kontrakcím. Příčinou problému je zpravidla snížení hladiny takového ženského hormonu, jako je prolaktin. Je to on, kdo podporuje stahy dělohy a odstraňování amniotických membrán.
 • Přítomnost ohybu v isthmu dělohy. Může to být vrozená vlastnost těla. Během doby aktivního výboje může dojít k zablokování průchodu, což povede k zánětlivé reakci. Přítomnost takové funkce je stanovena pomocí ultrazvuku. V jeho nepřítomnosti bude sama žena schopna rozpoznat nebezpečí podle hlavního příznaku ohybu - ostrého zastavení výboje.

zjištění

Mnozí se obávají chirurgických zákroků, ale když se jedná o život a zdraví mladé matky, musíte použít všechny možné možnosti. A i když existují zvěsti, že lékaři za zajištění posílají absolutně každého do vakua.

Tento postup je předepsán pouze podle indikací..

Po císařském řezu se tento zásah používá, protože děložní dutina se nemůže okamžitě řádně stahovat a lékaři jsou nuceni zasáhnout. Ale bez dobrého důvodu to neudělají. Požádejte o pomoc pouze vysoce kvalifikovaní odborníci a riziko komplikací bude výrazně nižší.

Kdy vyhledat pomoc u lékaře?

Pokud krevní sraženiny vyjdou, co to je, lékař to může s jistotou říct. I poté, co lékař potvrdí, že je vše v pořádku, a při odjezdu domů by měla žena věnovat zvláštní pozornost svému propuštění. Jakmile se objeví nějaké podivné příznaky, neměli byste odkládat návštěvu u lékaře.

Důvodem kontaktování gynekologa by mělo být:

 • Je-li krev po sražení po narození krevní, má jasně červenou barvu a je doprovázena bolestivými pocity.
 • Velmi silné krvácení.
 • Pokud propouštění pokračuje i po dvou měsících.
 • Pokud má lochie vůni a je doprovázena svěděním.
 • Zvyšování tělesné teploty a zastavení přidělování lochie.
 • Pokud dojde k propuštění na několik dní.

Při použití vakuového čištění

Vakuové čištění je předepsáno, pokud narození dítěte nekončí spontánním opuštěním ženských částí těla placenty, krevními sraženinami. Takový postup je nutný, protože existuje riziko zánětu, vývoj infekčních patologií.

Existuje několik indikací podobné kyretáže po porodu:

 • detekce plodové vody v porodním kanálu;
 • potřeba biopsie;
 • přítomnost placentárních zbytků v děložní dutině;
 • silné krvácení.

Postup je předepsán také v jiných případech:

 • pokud existuje potřeba vakuového potratu v časném těhotenství;
 • nižší výnos fetálních zbytků během spontánního potratu;
 • Slábnutí procesu vývoje plodu.

Účelnost postupu určuje lékař na základě údajů z gynekologického vyšetření, ultrazvuku, hormonálních testů.

Preventivní opatření

Dodržování jednoduchých pravidel pomůže vyhnout se komplikacím a patologiím..

 • Dodržujte osobní hygienu. Umývejte genitálie několikrát denně. To pomáhá snížit riziko zánětlivé reakce..
 • Vyhněte se aktivní zátěži a zvedání těžkých břemen.
 • Postarej se o svou židli. Žádné zpoždění nebo zácpa.
 • Lehněte si na záda jednou nebo dvakrát denně. Taková póza stimuluje výstup z goof ven.
 • Po porodu se do žaludku doporučuje led. To pomáhá snižovat krevní ztráty..

Období rehabilitace a způsoby, jak urychlit zotavení

Období zotavení po kyretáži je asi 2 týdny a shoduje se s dobou rehabilitace po porodu. Stav mladé matky je řízen lékařem, jeho úkolem není nechat ujít začátek zánětlivého procesu.

Během zotavení je indikováno použití protizánětlivých, analgetických léků, antispasmodik a dalších léků. Druh medikace, jejich dávkování a průběh přijímání lékař volí individuálně. Zohledňuje se oslabený stav pacienta po porodu, hladina hemoglobinu v krvi a celkový zdravotní stav. Během období léčby je kojení dočasně přerušeno. Kojení je stimulováno masáží prsu a čerpáním. To pomůže rychle zorganizovat krmení dítěte po propuštění z nemocnice.

Aby byl proces obnovy úspěšný, měla by mladá matka vzít v úvahu tato doporučení:

 • Nenavštěvujte saunu, koupel, neukoupejte se po dobu 3 měsíců;
 • dodržovat pravidla intimní hygieny;
 • vyloučit plavání na volné vodě;
 • Nepoužívejte tampony, pouze podložky, které je třeba pravidelně měnit;
 • vyloučit intimitu a fyzickou aktivitu po dobu 1,5 měsíce.

Pokud je čištění provedeno správně a včas, nemůžete se obávat komplikací. Hlavní věcí je řídit se doporučeními lékaře a určitě podstoupit následné vyšetření.

Možné komplikace

Pokud zjistíte, že máte rušivé příznaky, neodkládejte návštěvu gynekologa. Jinak to může vést ke komplikacím, jako jsou:

 • Vývoj endometriózy je proces zánětu vnitřní vrstvy dělohy.
 • Začátek subinvoluce - zastavení svalových kontrakcí dělohy.
 • Překážka dělohy, což vede k zánětlivé reakci.
 • Vývoj zánětlivého procesu v důsledku nárůstu infekce.

Po vyšetření pošle gynekolog ženu na ultrazvukové vyšetření, aby zjistila přesnou příčinu patologie, po které se děloha zpravidla vyčistí. V některých situacích je možné se omezit na lékařské ošetření. V tomto případě je žena předepsána antibiotika. Při přirozeném krmení lékař vybere lék, který lze během tohoto období použít. V každém případě se doporučuje tato opatření nezanedbávat. Kojení dítěte se tedy nejlépe provádí před užitím drogy. Po celou dobu léčby dejte dětskému laktobacilu a bifidobakteriím. Pomohou se vyhnout problémům se stále netvořenými střevy..

Normální výboj po vyčištění

Uvolnění po takovém chirurgickém zákroku je přirozený proces. Malé množství krevního hlenu by nemělo u pacientů vyvolat úzkost. Stopy na podložce mají mnoho podobností s menstruací.

Vzhled velkého množství sraženin a nepříjemný zápach je příležitostí navštívit lékaře.

Výtok po kyretáži děložní dutiny by měl být červený. Nadměrně krvavý výboj se může objevit jen zřídka - to je také varianta normy. Hlavní věc je, že nové těsnění by mělo stačit alespoň na 3 hodiny. Za normálních okolností by hojný hlen měl projít do 14 dnů. Někdy toto období trvá 3-4 týdny. Prodloužení mírného krvácení není patologií, ale je nutný odborný dohled.

Čištění dělohy po porodu: indikace a postup

Narození dítěte je nejšťastnější událostí pro každou ženu. Zdálo by se, že veškeré trápení je pozadu, tady je to štěstí... Bohužel to tak není vždy. Koneckonců, porod probíhá ve dvou fázích: narození dítěte a narození po porodu. Pokud se placenta nenarodila sama, musí ji lékař odstranit pomocí jiných technik, například kyretáže, vakuového aspirace.

V jakých případech je po porodu nutné čištění dělohy?

Stává se, že po narození dítěte, po zavedení oxytocinu (lék na posílení kontrakcí dělohy) placenta nevyšla úplně nebo vůbec nevyšla..

V tomto případě se porodník uchýlí k ručnímu odstranění placenty nebo k chirurgickým technikám (kyretáž děložní dutiny, vakuové aspirace).

Kromě toho žena před propuštěním z nemocnice (3–5 dnů po porodu) podle ultrazvuku vykazovala známky zánětu, krevních sraženin nebo části placenty v děložní dutině. S těmito příznaky lékaři provádějí výhradně chirurgické čištění dělohy.

Žena samozřejmě může odmítnout provést manipulaci. Měli byste však vědět, že jeho odmítnutí je spojeno s vážnými a někdy fatálními důsledky. Tyto zahrnují:

 • krvácení dělohy kvůli neschopnosti dělohy být redukována po porodu;
 • poporodní endometritida - zánět vnitřní vrstvy dělohy (endometrium);
 • sepse - běžná otrava krve patogenními mikroorganismy způsobená lokální infekcí dělohy.

Tyto 3 patologie s předčasnou pomocí a léčbou vedou k smrti.

Moderní metody čištění dělohy

V porodnické a gynekologické praxi se používají metody jako kyretáž děložní dutiny, vakuové aspirace a omývání děložní dutiny..

Kyretáž dělohy

Kyretáž stěn děložní dutiny po porodu - instrumentální odstranění povrchové vrstvy endometria pro terapeutické účely se provádí pod kontrolou hysteroskopie. Při správné manipulaci zůstává zárodečná vrstva endometria neporušená.

Manipulační technika

Manipulace se provádí na gynekologickém křesle po vyprázdnění močového měchýře:

 1. Zpočátku je žena léčena vnějšími genitáliemi a vaginou antiseptickými roztoky.
 2. Poté se do pochvy vloží zrcadla, která umožní přístup k děložnímu čípku.
 3. Krk je ošetřen tinkturou jódu a zachycen kleštěmi. Vzhledem k tomu, že krční kanál je u ženy otevřený při práci, není třeba jej rozšiřovat, takže lékař okamžitě přejde do hlavní fáze operace - kyretážová kyretáž.
 4. Kyreta eliminuje krevní sraženiny, části placenty a funkční vrstvu endometria, která se za měsíc opět zvýší. Hlavní fází operace je kyretáž povrchové vrstvy endometria
 5. Po kyretáži jsou aplikované kleště odstraněny, děložní hrdlo je znovu ošetřeno jodem a zrcátka jsou odstraněna z pochvy..

Další léčebné taktiky a možné komplikace

Po operaci je nutné podstoupit antibiotickou terapii podle předpisu ošetřujícího lékaře, protože při každém chirurgickém zákroku je riziko infekčních komplikací.

Po zakázání kyretáže:

 • během prvního měsíce hrát sport;
 • douching;
 • používat hygienické vaginální tampóny;
 • během prvního měsíce se zapojit do vaginálního sexu;
 • vykoupat se;
 • navštivte sauny, koupele.

Tyto zákazy jsou způsobeny skutečností, že po operaci je vnitřní vrstva dělohy otevřený povrch rány - s pronikáním cizích mikroorganismů je možný rozvoj endometritidy.

Každá operace s sebou nese riziko komplikací, kyretáž není výjimkou z pravidla. Naštěstí je to zřídka komplikované..

Mezi první účinky chirurgie patří:

 • krvácející
 • infekce dělohy - endometritida (vyskytuje se vzácně, zejména pokud nejsou dodržována pravidla antibiotické terapie); Endometritida - zánět vnitřní vrstvy dělohy (endometrium)
 • perforace děložní stěny - průchod kyretovou stěnou dělohy. Dnes je to velmi vzácná komplikace, protože operace se provádí pod kontrolou hysteroskopu. Průnik děložní stěny kyretou je dnes prakticky nemožný

Pozdní komplikace zahrnují:

 • neplodnost. Vyskytuje se v důsledku traumatu v zárodečné vrstvě endometria, které by normálně neměla být kyretou ovlivněna. V důsledku toho se oplodněné vajíčko nemůže připojit k vnitřní vrstvě dělohy;
 • adhezivní onemocnění. Vývoj onemocnění je způsoben předchozím zánětlivým procesem pánevních orgánů (například endometritida). Této komplikaci se však lze snadno vyhnout - postupujte podle pokynů lékaře ohledně antibiotické terapie a osobní hygieny.

Anestezie pro kyretáž děložní dutiny

Postup kyretáže není samozřejmě příjemný, každý to ví. Operace se proto provádí v lokální anestézii nebo v celkové anestézii. Volba typu anestezie závisí na stavu ženy, jejích chronických a akutních onemocněních.

Například, pokud má žena srdeční vadu, nedoporučuje se do anestezie. Nezoufejte, pokud vám byla odepřena celková anestézie a máte panický strach z chirurgických zákroků. S největší pravděpodobností budou kromě lokální anestezie lidokainem podávány sedativa (trankvilizéry) intravenózně.

Nebudete tedy cítit bolest a zážitky vás projdou kolem.

Vakuové aspirace

Vakuové aspirace je metoda odstraňování povrchové vrstvy endometria pomocí vakua. Princip činnosti se podobá použití vysavače. Ve srovnání s kuretáží se jedná o metody šetrného zacházení..

Hojení endometria po vakuu je mnohem rychlejší a nedochází k poškození děložního čípku.

Dlouhodobé důsledky operace neplodnosti jsou sníženy na nulu, protože během manipulace nehrozí riziko poškození zárodečné vrstvy endometria.

Operace se provádí na gynekologickém křesle:

 1. Nejprve se žena ošetří vnějšími genitáliemi antiseptikem, poté se do vagíny vloží gynekologická zrcadla.
 2. Když se otevře přístup k děložnímu čípku, ošetřuje se také antiseptickým roztokem..
 3. Po ošetření se do cervikálního kanálu zavede katétr a pomalu se točí v kruhu. K katétru je připojeno vakuové zařízení, které pumpuje podtlak, takže obsah výstupu z děložní dutiny vystupuje.
 4. Doktor řídí výstup aspirátu z děložní dutiny, jakmile přestane opouštět, lze operaci považovat za dokončenou.

Trvání manipulace - 10 min..

Hlavní fází operace je aspirace povrchové vrstvy endometria

Další léčba a komplikace

Po působení vakua je děloha otevřeným povrchem rány, takže hlavním úkolem ženy v období zotavení je zabránit infekci. Je třeba dodržovat základní pravidla:

 • opustit vaginální sex po dobu 1 měsíce;
 • odmítají používat tampony, douching;
 • neužívejte horké koupele;
 • Nenavštěvujte sauny a vany;
 • vyhnout se fyzické aktivitě;
 • vyhnout se podchlazení;
 • léčit genitálie antiseptiky po dobu 5–7 dnů, brát antibiotika podle pokynů lékaře.

Při užívání antibiotik musíte kojení úplně opustit.

Ačkoli vakuové aspirace šetří ženské tělo, někdy se vyskytují komplikace. Nejběžnější z nich:

 • endometritida. Průměr katétru je malý, takže nemusí úplně absorbovat části placenty nebo krevní sraženiny. Mrtvá tkáň a krev jsou ideální půdou pro vývoj mikrobů;
 • krvácející;
 • adhezivní onemocnění - pozdní komplikace vakuové aspirace v důsledku zánětlivého procesu pánevních orgánů.

Anesteziologické metody

Manipulace se provádí v celkové anestézii nebo lokální anestézii v závislosti na stavu ženy a jejím zdraví. Obecná anestézie není nutná, protože operace se provádí rychle. Lékaři doporučují použití lokální anestézie.

Oplachování dělohy

Oplach děložní dutiny (výplach dělohy) je gynekologický postup, který spočívá v zavedení velkého objemu antiseptických nebo antibakteriálních roztoků do dělohy. Používá se k léčbě poporodní endometritidy. Tento postup snižuje absorpci toxických látek v děloze a ničí patogeny.

Techniky mytí dělohy

Existují dvě možnosti pro výplach dělohy: aspirace-spláchnutí a zjednodušené:

 1. Pro výplach výplachu, silikonové nebo vinylchloridové zkumavky se používá elektrický aspirátor. Zkumavka se vloží do děložní dutiny. 500–1 000 ml antiseptického roztoku se nalije do dutiny úzkým kanálem zkumavky a širokým kanálem připojeným k elektrickému aspirátoru se odstraní.
 2. Ve zjednodušené verzi se používá gumový katétr, ve kterém tekutina nalitá do dělohy spontánně vytéká bez pomoci elektrického aspirátoru.

Výplach dělohy se provádí denně po dobu 3 až 5 dnů. Trvání procedury je 1–2 hodiny. Lékaři používají léky, jako je furatsilin, chlorhexidin, dioxidin, antibiotika.

Vyprázdněte po vyčištění dělohy

Po vyčištění dělohy by měla být zvláštní pozornost věnována sekrecím z genitálního traktu. Připodobují se menstruačnímu toku, protože během menstruace i po vyčištění ztrácí děloha horní vrstvu endometria.

Vypouštění by proto mělo být: mírné, krvavé povahy, bez nepříjemného zápachu. Jejich doba trvání je 5 dní, každý den by se mělo množství vypouštění snižovat.

Žena může být obtěžována bolestmi v podbřišku, jako při menstruaci - to je normální.

Pokud se výtok nezastaví 10 dní po čištění, cítí se nepříjemně, má nepřirozenou barvu, chybí, musíte se poradit s lékařem. Prodloužený výtok plodu naznačuje možný vývoj endometritidy. A jejich nepřítomnost je o hematometru, onemocnění, při kterém se hromadí krev v dutině dělohy v důsledku zhoršeného odtoku.

Čištění dělohy je nepříjemný postup, ale neměli byste se bát a odmítnout ji, pokud existují objektivní indikace. Koneckonců, v případě selhání se odsouzíte k závažným komplikacím, možná i fatálním. Proto je lepší přežít operaci jednou, než ztratit reprodukční orgán nebo život..

Proč a jak se provádí poporodní čištění

Po těhotenství, porodu a porodu by se tělo matky mělo vrátit k normálnímu stavu. Pro reprodukční orgány je třeba určitou dobu vyčistit, zastavit vybíjení, získat krevní sraženiny a zbytky tkáně. Pokud k tomu nedojde, začne se v děložní dutině rozkládat, což vytváří příznivé prostředí pro rozvoj patogenní flóry.

Za určitých podmínek je potřeba kyretáž. Po porodu se děloha vyčistí, pokud existují předpoklady: hromadí se krev, částice místa dítěte zůstávají v děložní dutině nebo na stěnách orgánu, krevní sraženiny nevycházejí.

A po císařském řezu je tento postup nezbytný, protože placenta musí být odstraněna mechanicky. Dokonce i mikroskopické laloky placenty jsou genitálním orgánem vnímány jako cizí a tělo je konfigurováno tak, aby je odstranilo.

Zablokování cévy sraženinou po nějaké době může vést k těžkému krvácení.

Technika

Kyretáž po porodu se provádí vakuově nebo mechanicky. Při dostatečně dlouhém porodu matce dochází síla a děloha se stahuje nedostatečně intenzivně, aby se fetální membrány placenty od ní úplně oddělily. Někdy je vajíčko příliš připevněno ke stěnám orgánu a placenta musí být oddělena rukou.

Po porodu zůstává žena v porodu další dvě hodiny v porodním sále, kde se hodnotí její stav, přítomnost nebo nepřítomnost ztráty krve a dynamika kontrakcí dělohy. Po vyšetření v křesle pomocí gynekologického zrcadla a ultrazvuku dělohy se lékaři po nalezení patologie rozhodnou o čištění.

Někdy se kyretáž provádí ve stejný den, v jiných případech se monitoruje stav mladé matky a ultrazvukové vyšetření se provádí 5. den po porodu. Podle jeho výsledků se určuje, zda je proces redukce a čištění normální nebo zda je vyžadováno čištění.

Manipulace trvá asi půl hodiny. Žena je podána lokální nebo celková anestézie, jsou léčeny genitálie, děložní hrdlo je rozšířeno a funkční vrstva endometria je seškrábnuta kyretou. Dokáže se regenerovat: po určité době se ze spodních vrstev vytvoří nová neporušená sliznice a děloha je opět připravena k „práci“..

Technika postupu je stejná jako kyretáž během nežádoucího těhotenství nebo kyretáž pro diagnostické účely.

Během operace se provádí mechanické ruční čištění dělohy od funkční vrstvy endometria, částic membrán a krevních sraženin.

Lékaři sledují očištění žen při porodu, pooperační období je pečlivě sledováno.

Sledují puls, tělesnou teplotu, sekrece a pohodu, protože kyretáž je bolestivá procedura, po které děloha představuje otevřenou ránu.

Potřebuje antiseptické ošetření a každodenní péči. Přípravky předepsané odborníkem pomohou zcela vyčistit porodní kanál.

Vakuové čištění dělohy

Pro vakuové čištění dělohy po porodu se používá speciální zařízení - vakuová pumpa vybavená aspiračními špičkami. V dutině orgánů se vytváří podtlak a obsah se vytlačí..

Metoda vakua znamená manuální a strojový typ kyretáže. První je nejčastější a zahrnuje:

 1. Vnější ošetření genitálií.
 2. Vložení zrcadla do pochvy.
 3. Cervikální příprava.
 4. Zasunutí sací trubice.
 5. Odstranění tkáně rotací zkumavky nebo diagnostickým vzorkem materiálu pro vyšetření.

Zobrazeno vakuové čištění:

 • pokud po porodu nebo císařském řezu v genitálním orgánu zůstala placenta nebo její část;
 • v důsledku spontánního potratu s neúplným únikem embryonálních zbytků;
 • po potratu;
 • pro studium biocenózy;
 • s cystickým driftem;
 • těžké krvácení z dělohy.

Tato metoda kyretáže je šetrnější než mechanická, protože zranění dělohy, děložního hrdla a endometria lze minimalizovat..

Čištění po císařském řezu

Pokud je častým výskytem čištění dělohy po porodu, měl by lékař předepsat kyretáž po císařském řezu s opatrností a s ohledem na zdravotní stav ženy při porodu..

Po operaci se tělo zotavuje déle, provedený řez narušuje integritu svalové tkáně a reprodukční orgány se zmenšují méně..

Teprve na konci druhého týdne po narození dítěte se obnoví jeho velikost a tvar a švy se uzdraví ještě déle.

Ženy, které měly císařský řez, mají více poporodní komplikace v dutině dělohy.

Třetí den po zákroku se provede ultrazvuk a zkontroluje se integrita švu. Pokud existuje silná bolest, provede se neplánované ultrazvukové vyšetření k vyhodnocení stavu pooperační jizvy. Jeho otok může naznačovat poporodní endometritidu - zánět děložní sliznice.

Podle svědectví lékaře se kyretáž provádí během operace císařského řezu, což pomáhá předcházet komplikacím. Někdy však části placenty zůstávají uvnitř, což je přímý důvod pro čištění.

Aby bylo zajištěno, že příští těhotenství po císařském řezu bude úspěšné, odborníci doporučují zdržet se početí po dobu 3 let. Během této doby se pooperační jizva vyléčí a děloha je opět připravena nosit dítě.

Někdy však těhotenství nastane dříve a vy si musíte vybrat: nechte dítě nebo se rozhodněte těhotenství ukončit. Ženy, které podstoupily potrat po císařském řezu, hlásí, že se jedná o velké zdravotní riziko, protože může dojít k poškozeníformované jizvy.

Je třeba si uvědomit, že následky potratů mohou být neplodnost, infekce, krvácení, hormonální poruchy.

Komplikace po vyčištění

Po každém chirurgickém zákroku dochází k možným komplikacím. Kyretáž dělohy po porodu není výjimkou. Jedním z nežádoucích účinků je hematometr, kdy se v genitálním orgánu hromadí krevní sraženina. Svalový křeč se hrtan uzavře a zůstanou uvnitř. Aby se zabránilo hromadění krve v děložní dutině, lékaři předepisují No-shpu pro uvolnění svalů.

Během procesu čištění může chirurg propíchnout stěnu dělohy ostrým nástrojem, který povede k její perforaci. Problém je zpravidla vyřešen ve stejný den..

Pozdní komplikace, které se vyvinou několik dní po kyretáži, mohou vést k infekci a dalším nepříjemným následkům. Špatná likvidace zbytků placenty může vyvolat příznaky akutní endometritidy, která se vyznačuje vysokou horečkou, bolestí ve spodním těle, výtokem s nepříjemným zápachem.

Stav dělohy po kyretáži se neliší od menstruace: normální výtok by měl být mírný, bez nepříjemného zápachu, trvat asi týden. Poté se jejich intenzita snižuje a krvácení se zastaví.

Zotavení

Rehabilitace po kyretáži by měla být zaměřena na obnovení funkce porodu, stále dochází k krvácení z dělohy, ale toto je běžný výskyt. Malá bolest, která se vrací k dolní části zad, naznačuje, že se tělo začalo stahovat. Alokace zhnědnou a po chvíli - bílá, hlenová, to znamená, že se vrátí do normálu.

Je nutné zdržet se sexuální aktivity, dokud není úplné uzdravení povrchu poškozeného kyretáží. Oba partneři jsou vystaveni riziku infekce a žena zažije bolest při sexu. Těžké krvácení kvůli vaginálnímu podráždění.

Měli byste dodržovat zdravý životní styl a dodržovat lékařské pokyny. Nemůžete se vykoupat, sprcha, jít do vany a sauny, používat tampony, zvedat závaží.

Pokud se budete řídit doporučeními, menstruační cyklus se obnoví do jednoho měsíce, reprodukční zdraví se obnoví.

Léčba

Terapie po kyretáži děložní dutiny zahrnuje užívání léků. Nezvyšují endometrium, ale brání infekci, zlepšují pohodu žen. Antispasmodika se předepisuje opatrně, protože přispívají ke kontrakci dělohy, která je doprovázena silnou bolestí, zejména bezprostředně po vyčištění. Ve vážných případech je indikován No-shpa..

Antibiotika jsou předepisována: pomáhají zabránit infekci. Vaginální mikroflóra je obnovena pomocí antimykotik ve formě tablet a čípků. Můžete použít bylinné odvar a infuze: pastýřská kabelka, kopřiva, borový les, kalina, meduňka.

Hormonální léky pomáhají obnovit rovnováhu v těle a zabránit opakování nemoci..

Kromě uvedených léků užívejte enzymy, které zabraňují tvorbě adhezí.

Předpokladem je vyšetření gynekologem a opakované testování, aby nedošlo k relapsu. Plánování těhotenství v následujících šesti měsících léčby nestojí za to. Pohlaví po kyretáži by mělo být s kondomem a teprve po následném vyšetření lékařkou.

Co je to poporodní čištění? Čištění dělohy po porodu: indikace a možné komplikace

Narození dítěte je nejšťastnější událostí pro každou ženu. Zdálo by se, že veškeré trápení je pozadu, tady je to štěstí... Bohužel to tak není vždy. Koneckonců, porod probíhá ve dvou fázích: narození dítěte a narození po porodu. Pokud se placenta nenarodila sama, musí ji lékař odstranit pomocí jiných technik, například kyretáže, vakuového aspirace.

V jakých případech je po porodu nutné čištění dělohy?

Stává se, že po narození dítěte, po zavedení oxytocinu (lék na posílení kontrakcí dělohy) placenta nevyšla úplně nebo vůbec nevyšla..

V tomto případě se porodník uchýlí k ručnímu odstranění placenty nebo k chirurgickým technikám (kyretáž děložní dutiny, vakuové aspirace).

Kromě toho žena před propuštěním z nemocnice (3–5 dnů po porodu) podle ultrazvuku vykazovala známky zánětu, krevních sraženin nebo části placenty v děložní dutině. S těmito příznaky lékaři provádějí výhradně chirurgické čištění dělohy.

Žena samozřejmě může odmítnout provést manipulaci. Měli byste však vědět, že jeho odmítnutí je spojeno s vážnými a někdy fatálními důsledky. Tyto zahrnují:

 • krvácení dělohy kvůli neschopnosti dělohy být redukována po porodu;
 • poporodní endometritida - zánět vnitřní vrstvy dělohy (endometrium);
 • sepse - běžná otrava krve patogenními mikroorganismy způsobená lokální infekcí dělohy.

Tyto 3 patologie s předčasnou pomocí a léčbou vedou k smrti.

Moderní metody čištění dělohy

V porodnické a gynekologické praxi se používají metody jako kyretáž děložní dutiny, vakuové aspirace a omývání děložní dutiny..

Kyretáž dělohy

Kyretáž stěn děložní dutiny po porodu - instrumentální odstranění povrchové vrstvy endometria pro terapeutické účely se provádí pod kontrolou hysteroskopie. Při správné manipulaci zůstává zárodečná vrstva endometria neporušená.

Manipulační technika

Manipulace se provádí na gynekologickém křesle po vyprázdnění močového měchýře:

Další léčebné taktiky a možné komplikace

Po operaci je nutné podstoupit antibiotickou terapii podle předpisu ošetřujícího lékaře, protože při každém chirurgickém zákroku je riziko infekčních komplikací.

Po zakázání kyretáže:

 • během prvního měsíce hrát sport;
 • douching;
 • používat hygienické vaginální tampóny;
 • během prvního měsíce se zapojit do vaginálního sexu;
 • vykoupat se;
 • navštivte sauny, koupele.

Tyto zákazy jsou způsobeny skutečností, že po operaci je vnitřní vrstva dělohy otevřený povrch rány - s pronikáním cizích mikroorganismů je možný rozvoj endometritidy.

Každá operace s sebou nese riziko komplikací, kyretáž není výjimkou z pravidla. Naštěstí je to zřídka komplikované..

Mezi první účinky chirurgie patří:

Pozdní komplikace zahrnují:

 • neplodnost. Vyskytuje se v důsledku traumatu v zárodečné vrstvě endometria, které by normálně neměla být kyretou ovlivněna. V důsledku toho se oplodněné vajíčko nemůže připojit k vnitřní vrstvě dělohy;
 • adhezivní onemocnění. Vývoj onemocnění je způsoben předchozím zánětlivým procesem pánevních orgánů (například endometritida). Této komplikaci se však lze snadno vyhnout - postupujte podle pokynů lékaře ohledně antibiotické terapie a osobní hygieny.

Anestezie pro kyretáž děložní dutiny

Postup kyretáže není samozřejmě příjemný, každý to ví. Operace se proto provádí v lokální anestézii nebo v celkové anestézii. Volba typu anestezie závisí na stavu ženy, jejích chronických a akutních onemocněních.

Například, pokud má žena srdeční vadu, nedoporučuje se do anestezie. Nezoufejte, pokud vám byla odepřena celková anestézie a máte panický strach z chirurgických zákroků. S největší pravděpodobností budou kromě lokální anestezie lidokainem podávány sedativa (trankvilizéry) intravenózně.

Nebudete tedy cítit bolest a zážitky vás projdou kolem.

Vakuové aspirace - metoda odstranění povrchové vrstvy endometria pomocí vakua.
Princip činnosti se podobá použití vysavače. Ve srovnání s kuretáží se jedná o metody šetrného zacházení..

Hojení endometria po vakuu je mnohem rychlejší a nedochází k poškození děložního čípku.

Dlouhodobé důsledky operace neplodnosti jsou sníženy na nulu, protože během manipulace nehrozí riziko poškození zárodečné vrstvy endometria.

Postup techniky

Operace se provádí na gynekologickém křesle:

 1. Nejprve se žena ošetří vnějšími genitáliemi antiseptikem, poté se do vagíny vloží gynekologická zrcadla.
 2. Když se otevře přístup k děložnímu čípku, ošetřuje se také antiseptickým roztokem..
 3. Po ošetření se do cervikálního kanálu zavede katétr a pomalu se točí v kruhu. K katétru je připojeno vakuové zařízení, které pumpuje podtlak, takže obsah výstupu z děložní dutiny vystupuje.
 4. Doktor řídí výstup aspirátu z děložní dutiny, jakmile přestane opouštět, lze operaci považovat za dokončenou.

Trvání manipulace - 10 min..

Hlavní fází operace je aspirace povrchové vrstvy endometria

Další léčba a komplikace

Po působení vakua je děloha otevřeným povrchem rány, takže hlavním úkolem ženy v období zotavení je zabránit infekci. Je třeba dodržovat základní pravidla:

 • opustit vaginální sex po dobu 1 měsíce;
 • odmítají používat tampony, douching;
 • neužívejte horké koupele;
 • Nenavštěvujte sauny a vany;
 • vyhnout se fyzické aktivitě;
 • vyhnout se podchlazení;
 • léčit genitálie antiseptiky po dobu 5–7 dnů, brát antibiotika podle pokynů lékaře.

Při užívání antibiotik musíte kojení úplně opustit.

Ačkoli vakuové aspirace šetří ženské tělo, někdy se vyskytují komplikace. Nejběžnější z nich:

 • endometritida. Průměr katétru je malý, takže nemusí úplně absorbovat části placenty nebo krevní sraženiny. Mrtvá tkáň a krev jsou ideální půdou pro vývoj mikrobů;
 • krvácející;
 • adhezivní onemocnění - pozdní komplikace vakuové aspirace v důsledku zánětlivého procesu pánevních orgánů.

Anesteziologické metody

Manipulace se provádí v celkové anestézii nebo lokální anestézii v závislosti na stavu ženy a jejím zdraví. Obecná anestézie není nutná, protože operace se provádí rychle. Lékaři doporučují použití lokální anestézie.

Oplachování dělohy

Oplach děložní dutiny (výplach dělohy) je gynekologický postup, který zahrnuje zavedení velkého objemu antiseptických nebo antibakteriálních roztoků do dělohy..
Používá se k léčbě poporodní endometritidy. Tento postup snižuje absorpci toxických látek v děloze a ničí patogeny.

Techniky mytí dělohy

Existují dvě možnosti pro výplach dělohy: aspirace-spláchnutí a zjednodušené:

 1. Pro výplach výplachu, silikonové nebo vinylchloridové zkumavky se používá elektrický aspirátor. Zkumavka se vloží do děložní dutiny. 500–1 000 ml antiseptického roztoku se nalije do dutiny úzkým kanálem zkumavky a širokým kanálem připojeným k elektrickému aspirátoru se odstraní.
 2. Ve zjednodušené verzi se používá gumový katétr, ve kterém tekutina nalitá do dělohy spontánně vytéká bez pomoci elektrického aspirátoru.

Výplach dělohy se provádí denně po dobu 3 až 5 dnů. Trvání procedury je 1–2 hodiny. Lékaři používají léky, jako je furatsilin, chlorhexidin, dioxidin, antibiotika.

Vyprázdněte po vyčištění dělohy

Po vyčištění dělohy by měla být zvláštní pozornost věnována sekrecím z genitálního traktu.
Připodobují se menstruačnímu toku, protože během menstruace i po vyčištění ztrácí děloha horní vrstvu endometria.

Vypouštění by proto mělo být: mírné, krvavé povahy, bez nepříjemného zápachu. Jejich doba trvání je 5 dní, každý den by se mělo množství vypouštění snižovat.

Žena může být obtěžována bolestmi v podbřišku, jako při menstruaci - to je normální.

Pokud se výtok nezastaví 10 dní po čištění, cítí se nepříjemně, má nepřirozenou barvu, chybí, musíte se poradit s lékařem. Prodloužený výtok plodu naznačuje možný vývoj endometritidy. A jejich nepřítomnost je o hematometru, onemocnění, při kterém se hromadí krev v dutině dělohy v důsledku zhoršeného odtoku.

Video: lékař kyretáže dělohy

Čištění dělohy je nepříjemný postup, ale neměli byste se bát a odmítnout ji, pokud existují objektivní indikace. Koneckonců, v případě selhání se odsouzíte k závažným komplikacím, možná i fatálním. Proto je lepší přežít operaci jednou, než ztratit reprodukční orgán nebo život..

Postup kyretáže děložní dutiny po porodu v časném poporodním období je docela nebezpečný. Ženy však obvykle znamenají manuální čištění dělohy lékařem nebo vakuové aspirace - méně nebezpečné manipulace.

Děložní kyretáž se provádí ve výjimečných případech a obvykle později, když se děložní hrdlo uzavře.

Kyretáž po porodu je charakteristická pro pozdní poporodní období a provádí se za účelem odstranění placentárního polypu z dělohy. Nejdříve ale první.

Porod se skládá ze tří období: Když se děložní hrdlo otevře během porodu, dítě se narodí a třetí je narození placenty. Třetí etapa práce je obvykle nejrychlejší a nejbolestivější. Placenta, spolu se zbytky membrán a pupeční šňůry, se nejčastěji rodí 15-20 minut po narození dítěte. Méně často po 30-40 minutách.

Pokud je tento proces zpomalen, kyretáž nebo čištění dělohy po porodu neproběhne okamžitě. Oxytocin může být ženě podán k vyvolání kontrakce dělohy a zrození placenty. A ještě snazší - dát dítě na hrudník, nebo pokud to není možné - stimulovat bradavky. To také povede ke zlepšení kontraktility dělohy..

Pokud nic nepomůže, měl by lékař zasáhnout.

Jak kyretáž po porodu - s úlevou od bolesti nebo bez ní? Jak jsme psali dříve, mluvíme o ručním čištění dělohy, přesněji o ručním oddělení placenty pevně připevněném ke stěně dělohy. V tomto případě se obvykle provádí celková anestézie - intravenózní nebo maska.

Je vzácné, když jsou manipulace prováděny bez anestézie. Doktor přes plně otevřený děložní čípek vstupuje do její dutiny a jemně odděluje placentu.

Pokud se nic nestane, začne se těžké krvácení - může dojít k nouzové situaci, kdy musíte nechat dělohu vyhynout - to znamená chirurgicky odstranit orgán.

Důsledky kyretáže děložní dutiny po porodu mohou být tragické, pokud dojde k vážnému krvácení, které nelze zastavit. Lékaři se proto snaží dělat vše co nejpečlivěji a bez použití lékařských nástrojů.

Ihned po narození placenty ji lékař a porodní asistentky zkontrolují na integritu. Pokud existuje podezření, že se úplně neoddělila, není dostatek lobule, obvykle se lékař rozhodne okamžitě ručně vyšetřit dutinu dělohy a vyčistit ji.

Po narození placenty, přirozené nebo s pomocí lékaře, si žena položí ledový balíček na břicho, aby se děloha nadále dobře stahovala a krvácení mírně klesalo. A pak po dobu 3 dnů injikujte oxytocin dvakrát denně.

V nemocnici lékaři pečlivě sledují stav břicho žen při porodu. Zajímá se, zda je děloha bolestivá, jak rychle se stahuje (zmenšuje se). Ultrazvuk může být proveden 3. až 5. den po přirozeném porodu..

A pokud z jeho výsledků vyplývá, že se v děloze hromadí mnoho sekretů, které s největší pravděpodobností zasahují do dělohy, aby se dobře stahovaly a sloužily jako živná půda pro patogenní bakterie, je předepsána kyretáž sraženin po porodu z dutiny dělohy, ale častěji vakuové aspirace, které mohou provádět v malém operačním sále, v tomto případě nevyžaduje anestézii a přítomnost anesteziologa.

Je třeba poznamenat, že k tomuto problému často dochází po narození velkého dítěte, po vícenásobném těhotenství, pokud žena porodila hodně, protože děloha je přetažena a není schopna se dostatečně rychle zotavit, což ohrožuje endometritidu - zánětlivý proces. Pokud dojde k porodu po porodu, může být zkráceno časové období, kolik výtoku může mít, což pozitivně ovlivní zdraví ženy.

Existují však situace, kdy je žena propuštěna z nemocnice zdravá, s dobrým ultrazvukovým výsledkem, a po několika týdnech její tělesná teplota stoupá a začíná krvácení dělohy. To obvykle znamená, že se v děloze vytvořil placentární polyp..

Je bolestivé vyléčit dělohu po poměrně dlouhé době po porodu? Ano, protože děložní čípek je již uzavřen a je nutné jej instrumentálně rozšířit. Obvykle se v tomto případě provádí celková intravenózní anestézie..

Méně obvyklá lokální anestézie, pokud celková anestézie z nějakého důvodu není vhodná.

Čištění dělohy po porodu

Kyretáž dělohy (kyretáž) po porodu je gynekologický postup, při kterém jsou zbytky amniotických membrán a velké krevní sraženiny mechanicky odstraněny z dělohy..

Poté, co se dítě po něm narodí z ženského těla, konkrétně z dělohy, by měla placenta (placenta) opustit. Někdy z nějakého důvodu, například kvůli těsnému připoutání, placenta neopustí a zůstává uvnitř orgánu. Když se placenta vzdálí, mohou její částice nebo zbytky amniotických membrán a tkání zůstat v děloze. Normálně by se toto vše společně s krevními sraženinami, které se vytvoří během poporodní hojení dělohy, mělo pohybovat ve formě lochie - poporodní výboje.

Pokud však placenta nevyjde, částice tkáně zůstanou v děloze nebo se vytvoří velké krevní sraženiny, které blokují průchod lochie, existuje riziko infekce. Zbytky placenty a amniotických membrán se začnou rozkládat, což se stane příznivou oblastí pro vývoj bakterií a povede k zánětlivým a hnisavým procesům. Chcete-li tomu zabránit, proveďte postup kyretáže.

Mimochodem, po císařském řezu musí být placenta vždy mechanicky odstraněna.

Jaký je postup čištění dělohy?

Kyretáž dělohy se provádí na gynekologickém křesle. V tomto případě je žena v celkové anestezii. Pokud placenta neodešla ihned po narození, lékař provede manuální kyretáž: zatímco je děložní hrdlo stále dostatečně otevřené, umožňuje manuálně odstranit přebytečnou tkáň a krevní sraženiny.

Pokud byla během ultrazvukového vyšetření zjištěna potřeba čištění, používají se k provádění kyretáže speciální nástroje, které „škrábají“ sliznici endometria.

Před zákrokem jsou genitálie ošetřeny roztokem jodu a roztokem alkoholu.

Sterilita hraje při čištění velkou roli, protože vnitřní povrch dělohy je v tomto okamžiku velká rána, náchylná k infekci.

Pooperační období. Jak se chovat a co nemůžete dělat?

Po proceduře kyretáže by manželka měla věnovat pozornost hygieně, léčit genitálie antiseptikem. V tuto chvíli je zakázáno používat tampony a provádět douching. Nemůžete si dát horkou koupel, navštívit lázně - během zotavení se budete muset omezit na sprchu. Sexuální jednání je rovněž zakázáno až do konce období zotavení..

Po kyretáži lze předepsat antibiotika, antispasmodika a léky, které přispívají k procesu stahu dělohy. Při užívání léků je obvykle kojení zakázáno, takže mléko bude muset být dekantováno, aby nedošlo k narušení laktačního procesu..

Po dobu dvou týdnů po očištění nemůžete zvedat závaží, vystavovat tělo fyzické aktivitě.

Komplikace po vyčištění

Pokud byla během kyretáže zavedena infekce, může to vést k endometritidě, zánětlivému procesu. Při krvácení se mohou vyvinout hematomery - hromadění krve v děložní dutině, které se objevuje kvůli problémům s jejím odtokem.

Pokud má žena problémy s koagulací krve, je naopak možné těžké krvácení a ztráta velkého objemu krve. Normálně po zákroku dochází k výtoku krve, jsou však malé a postupně klesají..

Pokud nemáte sekrece nebo odchází hodně jasně červené krve, poraďte se s lékařem.

Jak a v jakých případech je vakuové čištění prováděno po dodání?

Čištění dělohy po porodu je gynekologický postup, který může lékař předepsat jako diagnózu nebo pro lékařské účely (potrat, po potratu, odstranění zmrazeného embrya nebo po porodu). Čištění se provádí ručně (mechanicky) nebo vakuově. V obou případech může být použita lokální anestézie nebo celková anestézie..

Vakuové čištění je moderní účinný způsob odstraňování obsahu dutiny dělohy k uvolnění slizniční vrstvy orgánu z krevních sraženin nebo zbytků (kusů) placenty, prováděných bez poškození děložního čípku a jeho stěn. Pro tento postup existuje mnoho indikací. Budeme brát v úvahu případy, kdy je čištění předepsáno po porodu.

Čištění dělohy po porodu je často komplikací spojenou s nedostatkem přirozeného opuštění placenty a fetální tkáně, kterou nelze nijak ignorovat, protože je nebezpečná pro zdraví ženy. Mnozí se tohoto postupu bojí, ale není to tak děsivé, jak by se mohlo zdát..

V každém případě to není horší než samotné narození (a už jste je zažili). Lékaři kromě toho předepisují čištění pouze v extrémních případech, pokud jde o možnost závažnějších komplikací, jejichž důsledky mohou být docela složité až fatální. Proto byste se neměli bát a postup odmítnout.

Musíte jen přijít na to, co musíte udělat..

Indikace pro poporodní vakuové čištění

Po narození dítěte zůstává žena zpravidla v porodnici pod dohledem lékařů dalších 5 dní, a to je nezbytné, aby gynekolog mohl posoudit stav matky a určit:

 • její tělesná teplota;
 • stav porodního kanálu;
 • výtok z dělohy;
 • stav švů (pokud byly použity po císařském řezu nebo v důsledku prasknutí);
 • celkové blaho ženy.

Pokud během 2-3 dnů po narození, během vizuálního vyšetření a měření pozadí dělohy ženy, dojde k mírnému (nebo úplnému zastavení) redukci, může se lékař uchýlit k instrumentálnímu vyšetření na gynekologickém křesle nebo odvézt pacienta k ultrazvukovému vyšetření pánevních orgánů, aby ho vyšetřil na možné přítomnost částic placenty, fetálních membrán nebo velkých krevních sraženin v děloze. Pokud byly nalezeny, jsou nejprve předepsány intravenózní injekce, které stimulují kontrakce dělohy a usnadňují průchod placenty z pohlavních orgánů. K této komplikaci dochází v případě silné fúze placenty s dělohou, která neumožňuje tkání volně opustit druhou fázi porodu. A přítomnost cizí tkáně v děloze se stává:

 • za prvé, živná půda pro mikroorganismy a jejich aktivní reprodukce mohou způsobit hnisavý zánět;
 • za druhé, příčina významného snížení kontraktility dělohy, což v konečném důsledku vede k infekci a rozvoji závažných následků po porodu.

Pokud kapátka nepomohou, jedná se o indikaci pro čištění dělohy, protože další vývoj purulentních procesů a toxické otravy těla jako celku okamžitě zakazuje kojení (protože infekce s průtokem krve vstupuje do mateřského mléka) a zdraví pacienta je ohroženo.

Postup po porodu se obvykle provádí v celkové anestézii a technicky se podobá potratu po nežádoucím těhotenství. Aby se zabránilo bolestivému šoku, lze použít jak celkovou anestézii, tak lokální anestézii..

Při vakuovém čištění se však žena nemusí bát získání mikrotraumat a jiných podobných komplikací, a proto se postup provádí v lokální anestézii - pacient necítí bolest, ale může zaznamenat charakteristické nepříjemné pocity kyretáže..

Operace probíhá podle tohoto „scénáře“:

 1. Předoperační vyšetření ženských pohlavních orgánů - jejich vnější a vnitřní ošetření antiseptiky (ethylalkohol a jód)
 2. Postupné rozšiřování děložního čípku pomocí dilatátorů různých průměrů.
 3. Postup čištění, během kterého jsou odstraněny všechny krevní sraženiny a zbytky po porodu. Vakuum je vyrobeno pomocí speciálního zařízení, jehož princip se podobá provozu vysavače. Během procesu čištění se z dělohy odstraní „veškerý přebytek“ a horní epiteliální vrstva stěn orgánů..

Procedura trvá asi půl hodiny.

Rehabilitační období

Po vyčištění se děloha podobá otevřené krvácející ráně, a proto je žena i nadále několik dní pod dohledem lékařů. V této době jí předepisuje individuální lék, který odpovídá charakteristikám jejího těla:

 • antibakteriální terapie (injekce) - aby se zabránilo expozici sraženinám dříve přítomným v děloze a možné infekci;
 • užívání léků stimulujících kontrakce dělohy;
 • ošetření vnějších (pokud je to nutné, vnitřních) genitálií antiseptickým roztokem a léky pro rychlejší zotavení.

Po proceduře čištění má žena výtok, který může trvat až 10 dní a připomíná menstruaci. Nejsilnější jsou pozorováni v prvních hodinách po operaci, poté se snižují a po 5 až 6 dnech se mění a zhnědnou. Na konci desetiletí úplně prošli.

Při výboji je žena kontraindikována:

 1. Pomocí tamponů.
 2. Douching.
 3. Nadměrná fyzická aktivita a jakýkoli druh sportu.
 4. Laktace. Důvodem je lékařské ošetření, které může ovlivnit složení mléka a poškodit zdraví dítěte. Kromě toho je žena nemocná a nemusí se o své dítě postarat. Po ukončení léčby může žena pokračovat v kojení.

Zprvu po očištění může žena cítit tažnou bolest v dolním břiše, která se snižuje se snižováním výtoku.

Pokud však výboj trvá déle než 10 dní, má nepříjemný zápach a podivnou barvu, zcela chybí, měl by o tom ošetřující lékař věnovat pozornost.

Možné komplikace

Navzdory bezpečnosti samotného zákroku, stejně jako jakékoli operace, může vakuové čištění dělohy po porodu způsobit některé komplikace, které bohužel nelze předvídat:

 1. Poškození stěn nebo děložního čípku.
 2. Těžká ztráta krve.
 3. Genitální infekce.
 4. Zánětlivé procesy v pánevních orgánech.
 5. Tvorba adheze.
 6. Fúze tkání v děložní dutině.
 7. Výskyt hormonálních a endokrinních poruch.
 8. Porucha menstruačního cyklu.
 9. Neplodnost.

V případě komplikací po operaci lékaři zvolí vhodnou léčbu.

Čištění po porodu: jak k tomu dochází, jaké jsou příčiny kyretáže a její důsledky?

Dodání probíhá ve dvou fázích - narození dítěte a ukončení po porodu. Pokud místo dítěte nevycházelo samo o sobě, existuje podezření, že části placenty, fetální membrány zůstaly v děloze, proto je indikováno kyretáž nebo vakuové čištění..

Jedná se o jednoduchý, ale spíše bolestivý postup, v jehož důsledku se provádí po předběžné anestézii bezprostředně po porodu, během následujícího dne, prvního nebo druhého poporodního měsíce.

Proč to udělat bez čištění a jaké jsou možné komplikace po něm?

Kdy je třeba porod??

Stává se, že při porodu placenta odchází částečně nebo úplně v děloze. V tomto případě porodník okamžitě rozhodne o manuální kyretáži děložní dutiny nebo provede vakuové aspirace, aby vyčistil svalový orgán. Před propuštěním z porodnice (po dobu 3–5 dnů) se mladé matky podrobí kontrolnímu ultrazvuku.

Nedodržení včasné kyretáže dříve nebo později povede k hospitalizaci. To je spojeno s následujícími důsledky:

 • krvácení z dělohy s poklesem hladiny hemoglobinu, slabost, neschopnost pečovat o dítě;
 • endometriální zánět;
 • sepse - běžná infekce krve, která vede k infekci dělohy.

Pokud se krev srazí, části placenty zůstanou v dutině svalového orgánu, rozloží se kvůli aktivitě podmíněně patogenní mikroflóry.

Kromě toho mohou zbytky placenty interferovat s výstupem přísavek a závěrečným očištěním dělohy..

Krevní sraženiny mohou ucpat děložní cévy a odtrhnout se po několika měsících, což způsobí krvácení (další podrobnosti viz: proč krevní sraženiny zůstávají v děloze i po porodu?).

Nejlepší čas na čištění je hned po porodu. Stává se však také, že je předepsán 6-8 týdnů po přirozeném porodu nebo císařském řezu kvůli výskytu špinění nebo krvácení, které se otevřelo..

Technika čištění

Čištění dělohy po porodu, zatímco její hltan je otevřený, je optimální doba pro zásah. V tomto případě je možné ruční čištění, které zahrnuje instrumentální kyretáž pod anestézií. V některých případech se provádí vakuové odsávání. Po tomto postupu je mladá matka v nemocnici zpožděna o 1-2 dny.

Pokud je porodník přesvědčen, že po narození místo dítěte úplně odešlo, položili na žaludek ledový ohřívač. Pak každý den na klinice provádějte intramuskulární injekce oxytocinu.

Látka vyvolává aktivní kontrakce dělohy, umožňuje tělu rychle se vrátit do prenatálního stavu. Lékař v tomto případě pociťuje žaludek každý den a zajímá se o objem poporodní výboje.

Kontrolní ultrazvuk před vybitím ukazuje, zda se má kyretáž.

Je-li podle výsledků kontrolního ultrazvuku nutné čištění po porodu, je žena v nemocnici odložena o několik dní. Postup se neliší od potratu:

 • použití celkové nebo lokální anestezie;
 • léčba vnějších genitálií antiseptiky;
 • mechanické rozšíření cervikálního kanálu;
 • přesné odstranění sraženin a částí placenty z děložní dutiny pomocí sterilní kyrety.

Děloha je čištěna ne déle než 15-30 minut, mladá matka se postupně odchyluje od moderní anestézie, bez bolesti hlavy a dalších vedlejších účinků. Aby se zvýšila kontraktilita dělohy, jsou indikovány injekce oxytocinu nebo podobných léků. Krvácení by nemělo být normální, pouze lochie. Objem sekrecí se bude postupně snižovat s časem, kdy mizí.

Čištění dělohy lze nahradit praním, které se začíná provádět jeden den po porodu. Kurz zahrnuje 3-5 procedur. Úkolem je odstranit zbývající sraženiny a provést antiseptické ošetření dutiny svalového orgánu. Manipulace se provádí v lokální anestézii po expozici děložního čípku pomocí zrcadel. Lavage se provádí dvěma způsoby:

 • Aspirace. Silikonová trubice je připojena k intravenóznímu infuznímu systému, kterým je do dutiny pumpován promývací roztok (antiseptický, enzymový, antibiotický, anestetický). Extrakce obsahu se provádí pomocí elektrického aspirátoru přes rozšířený kanál.
 • Gravitací. Místo silikonové trubice se používá gumový katétr. Obsah dutiny dělohy opouští gravitace.

Období rehabilitace a způsoby, jak urychlit zotavení

Období zotavení po kyretáži je asi 2 týdny a shoduje se s dobou rehabilitace po porodu. Stav mladé matky je řízen lékařem, jeho úkolem není nechat ujít začátek zánětlivého procesu.

Během zotavení je indikováno použití protizánětlivých, analgetických léků, antispasmodik a dalších léků. Druh medikace, jejich dávkování a průběh přijímání lékař volí individuálně.

Zohledňuje se oslabený stav pacienta po porodu, hladina hemoglobinu v krvi a celkový zdravotní stav. Během období léčby je kojení dočasně přerušeno. Kojení je stimulováno masáží prsu a čerpáním.

To pomůže rychle zorganizovat krmení dítěte po propuštění z nemocnice.

Aby byl proces obnovy úspěšný, měla by mladá matka vzít v úvahu tato doporučení:

 • Nenavštěvujte saunu, koupel, neukoupejte se po dobu 3 měsíců;
 • dodržovat pravidla intimní hygieny;
 • vyloučit plavání na volné vodě;
 • Nepoužívejte tampony, pouze podložky, které je třeba pravidelně měnit;
 • vyloučit intimitu a fyzickou aktivitu po dobu 1,5 měsíce.

Pokud je čištění provedeno správně a včas, nemůžete se obávat komplikací. Hlavní věcí je řídit se doporučeními lékaře a určitě podstoupit následné vyšetření.

Možné komplikace po kyretáži

Hlavní kritéria pro úspěšnou kyretáž:

 • nedostatek zánětlivého procesu. což je potvrzeno výsledky ultrazvuku;
 • normální tělesná teplota, která se nezvýší nad hodnoty subfebrilů (37,5);
 • je možný obecný uspokojivý stav mladé matky, mírné závratě a slabost v důsledku zásahů;
 • kresba mírné bolesti v podbřišku, která postupně mizí;
 • při absenci šarlatového krvavého výboje může být přítomna lochie normálně - nevýznamný výtok, který se nakonec zbledne a úplně zmizí za 6 týdnů.

Komplikace a potřeba dalšího lékařského zákroku jsou indikovány:

 • závažné krvácení z dělohy, při kterém je někdy nutné učinit rozhodnutí o extirpaci dělohy;
 • hematometr - nepřítomnost lochie po čištění (naznačuje špatně provedenou operaci a hromadění sekrecí v dutině orgánu);
 • snížená kontraktilita dělohy;
 • nepříjemný zápach sekrecí - příznak tkáňové infekce;
 • vysoká tělesná teplota, horečka.

Lékař provádí kyretáž po císařském řezu zvláště pečlivě, přičemž bere v úvahu skutečnost, že je narušena integrita svalového orgánu. Z tohoto důvodu se děloha zotavuje pomaleji a zhoršuje se. Vrací se do svého stavu 2 týdny po porodu a stehy se uzdravují trochu déle.

Ultrazvuk 3. den po operaci vám umožňuje posoudit stav svalového orgánu. Otok pooperační jizvy může indikovat endometritidu, která je léčena lékařsky.

Přes skutečnost, že během císařského řezu lékaři pečlivě vyčistí děložní dutinu, někdy ultrazvukové vyšetření ukazuje přítomnost sraženin. Pokud jsou detekovány částice placenty nebo roste endometrium, jsou očištěny pod anestézií.

Další těhotenství se doporučuje naplánovat po 3 letech..

Špatná kyretáž může v budoucnu vést ke zdravotním problémům. Negativně ovlivňuje další plodnost, vede k adhezí v pánevní oblasti. Následně jsou možné potíže s otěhotněním a porodem dítěte, hormonální poruchy, které vedou k fibroidům, cystám a dalším gynekologickým patologiím.

Během manipulace nikdo není v bezpečí před komplikacemi. Snížení rizika jejich výskytu umožňuje provoz zkušeného lékaře pomocí moderního vybavení. V tomto případě se endometrium rychle zotaví a v dalším ovulačním cyklu je možné nové těhotenství. Během kojení je obtížné minout a pokud manželé neplánují děti, je lepší postarat se o prostředky ochrany.

Články O Neplodnosti