Hlavní Výživa

Cholestáza těhotných žen, nebo proč svědění nohou u nastávajících matek

Svědění kůže je symptom vyžadující povinnou návštěvu u lékaře. Pokud chodidla během těhotenství svědí, je nejprve nutné vyloučit patologické stavy, které ohrožují vývoj plodu. Je důležité identifikovat příčinu svědění kůže v čase a zahájit léčbu - jediný způsob, jak zabránit vzniku komplikací.

Proč jsou svědění nohou?

Možné příčiny svědění kůže:

  Alergická reakce. Pruritus je charakteristický příznak alergií. Vyskytuje se v reakci na kontakt s dráždivým prostředkem. Může se jednat o výrobky pro péči o pokožku nohou, sprchových gelů, hydratačních olejů atd. Oblečení vyrobené z nekvalitních syntetických materiálů může také způsobit alergie. Svědění je doprovázeno výskytem červených nebo růžových skvrn v místě kontaktu s alergenem. Po odstranění provokujícího faktoru dojde ke zlepšení během 2-3 dnů. Je zaznamenán výrazný peeling kůže..

Příčinou svědění během těhotenství může být vysušení kůže. Změna hormonálního pozadí nastávajících matek vede ke skutečnosti, že kůže (včetně nohou) se stává příliš citlivou na účinky negativních faktorů prostředí. Je zaznamenána suchost, je pozorováno mírné svědění a těsnost pokožky. Po porodu se situace normalizuje a stav kůže se zlepší..

Co dělat, když noha svědění?

 • Péče o kůži. Nejprve je nutné vyloučit nejviditelnější důvod výskytu svědění - suchou pokožku. Zvlhčovač by měl být aplikován na kůži nohou dvakrát denně - ráno a večer. Krém musí být aplikován po postupech vody.
 • Vyloučení alergenů. Pokud můžete spočítat zdroj problému, nepříjemné příznaky zmizí během několika dnů. Než zjistíte příčinu svědění kůže, měli byste opustit jakoukoli kosmetiku (krémy, oleje, gely), s výjimkou zvlhčovače. Do ukončení terapie se doporučuje nosit oděvy a prádlo pouze z přírodních tkanin..
 • Kontrola hmotnosti, diuréza a krevní tlak. Svědění kůže, která se objevila uprostřed otoku nohou, může být prvním projevem gestózy. Tato patologie je doprovázena zvýšením krevního tlaku a hrozí ukončení těhotenství..
 • Zvýšená poloha nohou. Pomáhá vyrovnat se s příznaky křečových žil: svědění kůže, otoky a bolesti nohou. Vykládání žil dolních končetin by mělo být podáváno denně (večer). K úlevě dochází při nošení kompresního punčochového zboží. Výběr prádla a třídy komprese provádí flebolog.

Další taktika bude záviset na příčině svědění kůže:

 • Při alergické reakci jsou antipruritická činidla předepisována externě. Podle indikací se uvnitř používají antihistaminika.
 • U infekční kožní léze je použití antibiotik nebo antimykotik oprávněné. Častěji předepsané vnější přípravky ve formě mastí, krémů, gelů.
 • Autoimunitní onemocnění jsou léčena praktickým lékařem nebo revmatologem. Terapie se volí s ohledem na délku těhotenství.
 • U křečových žil dolních končetin je indikována venotonika a nošení elastického úpletu. Dodávka probíhá v kompresním prádle.
 • S rozvojem preeklampsie na pozadí edému dolních končetin jsou předepisována léčiva, která zlepšují průtok krve v děloze a snižují krevní tlak.
 • V případě cholestatické hepatózy jsou zrušeny všechny léky, kromě těch nezbytných. Provádí se léková podpora jater, kontrola krevního tlaku a funkce jater..

Je důležité vědět: svědění kůže na jakémkoli místě může být známkou patologie vnitřních orgánů. K této symptomatologii dochází v případě narušení štítné žlázy a pankreatu, některých metabolických poruch a dalších stavů. Když se objeví první příznaky patologie, těhotná žena by měla konzultovat lékaře - gynekologa nebo terapeuta.

Svědění nohou během těhotenství: příčiny a metody léčby

Svědění nohou během těhotenství je nepříjemným příznakem, s nímž se ženy často setkávají při porodu dítěte. Svědění způsobuje nepohodlí, obtěžuje ženu, může vyvolat stres nežádoucí během těhotenství.

Svědění nohou během těhotenství: příčiny

Příznaky svědění jsou velmi podobné příznakům plísňových onemocnění nohou. Přesná diagnóza může být stanovena specialistou na infekční choroby nebo dermatologem. Protože ženy v této situaci procházejí změnami v celém těle, je obtížné stanovit skutečnou příčinu svědění samy o sobě.

Hlavní příčiny výskytu svědění u těhotných žen jsou identifikovány:

 • hormonální změny;
 • zhoršená funkce jater, například cholestáza;
 • alergické reakce;
 • zvýšené pocení;
 • kožní choroby.

Podle statistik se v 94,6% případů objevuje svědění nohou u těhotných žen v důsledku nadměrné akumulace tekutin v těle a zvýšení objemu těla. A pokud výsledky vyšetření vylučují onemocnění jater a závažné alergické reakce, pak by dítě nemělo poškodit svědění na nohou během těhotenství.

Léčení svědění doma

Jakákoli léčba závisí na jasně stanovené diagnóze. Pokud se svědění objeví v důsledku otoku těla, začněte s místní terapií. Svědění nohou během těhotenství pomůže zmírnit následující doporučení:

 1. Koupel nohou s kaštanovou tinkturou, mořskou solí, heřmánkovým vývarem.
 2. Naneste na nohy speciální zvlhčovač a lék proti bolesti.
 3. Používejte bavlněné ponožky. Syntetické produkty vyvolávají alergickou reakci.
 4. Vypijte správné množství tekutiny. Pijte nejméně 1,5 litru vody denně.
 5. Zkuste vyloučit ze stravy citrusové plody a další potraviny, které mohou vyvolat alergickou reakci - mořské plody, med, arašídy.

Tato doporučení pomáhají dočasně zmírnit příznaky svědění. Nakonec svědění zmizí až po porodu a zotavení těla.

Metody prevence a prevence příznaků svědění

Svědění na nohou se může vyskytnout u každé osoby. Můžete se však pokusit regulovat faktory, které ovlivňují jeho vzhled, jako je fyzický a psychoemocionální stav. Nastávající matky:

 1. Nezůstávejte dlouho na nohou ani v sedu. V takových případech dochází k narušení krevního oběhu, což vyvolává znecitlivění horní kůže.
 2. Musíte jít více na čerstvý vzduch. To je užitečné pro matku jako profylaxi anémie, protože krev je nasycena kyslíkem. Tím se zlepší krevní oběh, aktivuje se mozková aktivita a nastane psychoemotivní stav..
 3. Vezměte si kontrastní sprchu. Pokud vaše tělo není zvyklé na takové postupy, zkuste to udělat pouze na těch částech těla, kde dochází ke svědění.
 4. Navštivte masážní místnost. Někdy svědění v nohou zmizí, když se masíruje. Masáž lze také provádět doma..

Svědění na nohou je nepříjemným příznakem, ale lze mu zabránit nebo zmírnit dodržením výše uvedených doporučení..

Svědění nohou během těhotenství a proč je to vážné

Obsah článku

ObsahEtiologie podráždění Cholestatické podráždění Endokrinní patologie Ekzém dyshidrotické Nervózní vzrušení Alergické reakce Příčiny Fyziologické příčiny svědění v nohou svědění v nohou jako projev malátnosti Co dělat, když dlaně nebo chodidla podráždění nohou Je obtížné ji poškrábat

Etiologie podráždění

Když jsou rušivé příznaky lokalizovány v částech těla, jsou jejich příčiny častěji způsobeny místními faktory. Další věcí je současné svědění nohou s podobnými problémy na dlaních. Důvody této náhody mohou být skryty u onemocnění složitější formy, kde vnější podráždění je pouze jedním z příznaků. V tomto ohledu se nejčastěji zmiňují:

 • cholestáza,
 • endokrinní patologie,
 • dyshidróza,
 • stres svědění.

Cholestatické podráždění

Toto onemocnění je nejprve podezřelé, když dráždí oba páry končetin. Tento příznak naznačuje, že nemoc přechází do zobecněného stadia. Tento výskyt je spojen s narušením rovnováhy žlučové kyseliny v krvi, což je vyvoláno snížením žlučovodu. Ten může být zase způsoben:

 • infekce jater;
 • intoxikace alkoholem;
 • brát léky;
 • jako vedlejší účinek těhotenství;
 • jako projev cirhózy;
 • patologie produkce žluči a zažívacího systému.

Obzvláště nebezpečné ve třetí fázi těhotenství. Hormonální pozadí se stává maximální a snižuje produkci žlučové kyseliny z organismů matky a dítěte. V důsledku toho se zvyšuje zátěž jater plodu, což je plné výskytu vrozených patologií nebo předčasného porodu..

Endokrinní patologie

Patří sem patologie štítné žlázy, diabetes a další podobné problémy. S metabolickými poruchami se objevuje suchá kůže, která se stává citlivou na plísňové a virové infekce. V tomto okamžiku svědění chodidel a podobné problémy na dlaních. K maximálnímu nepohodlí dochází v noci, kdy pokožka začne nesnesitelně svědit kvůli průtoku krve do končetin.

Ekzém je dyshidrický

Častěji se formuje na dlaních, pouze v pětině případů trpí noha v oblasti chodidla. Na kůži se vytvářejí malé bubliny naplněné hnisavou tekutinou. Kůže v postižené oblasti je velmi svědivá, což vede k otevření vezikul. Během infiltrace se vytvoří žlutá kůra. Existují možnosti, při nichž nedochází k tvorbě bublin, v oblastech postižených ekzémem se suchá kůže začíná odlupovat. Faktory způsobující onemocnění jsou:

 • zhoršený metabolismus;
 • působení alergenů;
 • stresový stav.

Nervózní vzrušení

Ve stresové situaci nebo ve stavu přepracování v oběhovém systému se zvyšuje obsah žlučových kyselin, histaminů a serotoninu. Na první pohled je nevysvětlitelný silný svědivý efekt. Doprovodné příznaky mohou zahrnovat:

V procesu diagnostiky se příznaky dělí na primární a systémové poruchy kůže, pro které je předepsána komplexní léčba.

Alergické reakce

Ve vzácných případech může být současná úzkost na končetinách projevem alergické reakce. Častěji jsou tyto příznaky charakteristické pro ruce citlivější na alergeny. Ten může být:

 • prací prášek;
 • detergenty (gely, šampony, mýdlo);
 • domácí chemikálie;
 • hmyzí štípnutí;
 • rostlinný pyl a domácí prach.

Příčiny

Abychom pochopili, co ohrožuje frivolní postoj k problému, musíte nejprve zjistit, proč ženy během těhotenství získávají svědivé nohy. Důvody mohou být fyziologické, tj. Přirozené (samozřejmě pro stav těhotenství) a patologické, což naznačuje, že existují zdravotní problémy.

To navíc vyžaduje pečlivou pozornost, protože hovoříme o zdraví dvou lidí najednou. Mluvíme nejen o subjektivním nepohodlích, ale také o objektivní hrozbě pro zdraví.

Fyziologické příčiny svědění v nohou

 • poruchy oběhu;
 • hojné pocení.

Může to vypadat jako rozpor, ale během těhotenství jsou některé abnormality přirozené. Tělo, které v této době přestavuje, směřuje své zdroje primárně k uspokojení potřeb nenarozeného dítěte. Samotná těhotná žena může někdy pociťovat nepohodlí, zejména svědění rukou a nohou během těhotenství (dalším projevem nepohodlí během těhotenství je znecitlivění končetin. Přečtěte si související článek: Ruce a chodidla během těhotenství znecitliví >>>).

V krevním oběhu, obrazně řečeno, se důraz přesouvá, protože pro plný růst potřebuje plod kyslík a živiny, a to vše mu dodává krev matky. U nohou těhotné ženy lze pozorovat stagnující procesy, zhoršená normální cirkulace může vést ke svědění, otoku nohou a dokonce i křečovým žilám (přečtěte si aktuální článek Bolest nohou během těhotenství >>>).

Oteklost během těhotenství je příčinou svědění nohou. Vyřešte tento problém následovně:

 1. Pijte rostlinné diuretika se středním účinkem (tzv. Ledvinový čaj, Kanefron atd.);
 2. Používat nápoje z kyselých bobulí - rybízu, brusinek a dalších;
 3. Když se nohy bolí a objeví se svědění, musíte si lehnout, abyste si odpočinuli umístěním válečku pod nohy;
 4. Nezapomeňte nosit pohodlné, nemačkané boty bez podpatku;
 5. Při svědění se vyhýbejte syntetickým punčochám a punčochám, v závislosti na ročním období noste bavlněné nebo vlněné ponožky a punčocháče.

Pokud je pocení příliš intenzivní, když se nohy silně potí, je třeba několikrát denně provádět koupele pro nohy při pokojové teplotě s přídavkem odvarů z dubové kůry, šalvěje a měsíčku. To nejen sníží pocení, ale také pomůže zmírnit svědění a odstranit možné nepříjemné pachy nohou. Zjistěte, zda si můžete během těhotenství zahřát nohy z článku Zvedněte nohy během těhotenství >>>.

Svědění v nohou jako znamení malátnosti

 • Je také nezbytné, pokud je na koncích svědění, zkontrolujte obsah cukru v krvi. Možná máte cukrovku, jejíž existenci jste ani netušili, a během těhotenství se nemoc začala vyvíjet. Mimochodem, jeden z příznaků cukrovky, kromě svědění, se potí;
 • Ale v případě kožních onemocnění může pocení způsobit svědění. Hluboko se potící nohy se stávají terčem patogenů, protože pokožka z neustálého potu se stává podrážděnou a zanícenou. Pokud také často poškrábáte svědivé nohy, můžete způsobit mikrotraumatu, která může být bránou k infekci..
 • Ale i při dokonalé péči se mohou objevit kožní choroby způsobené hormonálními poruchami během těhotenství;

Co dělat, když během těhotenství svědí nohy a svědění v kombinaci s vnějšími projevy (vyrážky, zarudnutí)?

 • Může to být reakce organismu na alergen. Zkuste si vzpomenout na to, co jste použili nové v potravinách (pro zdravou stravu, přečtěte si knihu Tajemství správné výživy >>>), domácích chemikálií (i když s nimi byste měli být během těhotenství co nejvíce opatrní), v pečovatelských výrobcích nebo kosmetice;
 • Také svědění mohou způsobit tradiční alergeny, jako jsou zvířata a pyly rostlin. Mimochodem, alergen není vlna, jak se běžně věří, ale exfoliační částice zvířecí nebo ptačí kůže. Proto tzv. „Holá“ plemena nejsou o nic méně alergenní než jejich chlupatí protějšky.

Co dělat, když svědí dlaně nebo chodidla nohou

Pokud dojde ke změnám kůže na rukou nebo nohou, je nezbytné kontaktovat několik odborníků: dermatologa, gynekologa, endokrinologa, neurologa, gastroenterologa a alergika. Proč několik najednou? Protože je příznak velmi častý, může být spojen s jakýmkoli onemocněním..

Pokud všechny studie ukážou, že v těle nejsou žádné závažné poruchy a příčinou svědění v dlaních a nohou je jednoduché podráždění, suchá kůže nebo zkušený stres, lze vyvinout určité úsilí k odstranění nepříjemného syndromu..

 1. Omezte kontakt s jakýmikoli dráždivými látkami a snažte se vystavit dlaně agresivním účinkům co nejméně, to znamená, umýt nádobí na minimum as rukavicemi, odmítat krémy, které způsobují alergie, používat mýdlo méně často.
 2. Jsou-li svědění, červené skvrny a puchýře způsobeny alergiemi, pomůže antihistaminikum tyto příznaky odstranit..
 3. Pokud jsou na rukou praskliny a zčervenání, lze je namazat speciálními léčivými masti, například Dexpanthenolem. Pro rychlejší obnovu pleti můžete také použít směs olivového oleje s olejovým roztokem vitamínu A nebo E.
 4. Uvolňuje řadu svědění a podráždění. K přípravě infuze je třeba vařit lžičku trávy se sklenicí vroucí vody, počkat půl hodiny, namočit roztok a použít pro místní koupele, pokud dlaně a chodidla svědí s různým podrážděním.
 5. Na svěděná zarudlá místa lze použít list zelí nebo jitrocel. Aby tito přírodní léčitelé lépe zklidňovali pokožku, je vhodné je předem napnout až do šťávy.
 6. Pokud jsou červené skvrny a svědění v dlaních, chodidlech nebo jiných částech těla důsledky stresu, můžete absolvovat kurs sedativní bylinné medicíny. Za tímto účelem se doporučuje namísto čaje nebo kávy večer vypít odvar z citronového balzámu, heřmánku, mateří nebo valeriána..

Psychologové se domnívají, že svědění na těle je projevem naší vnitřní nespokojenosti. Proto nejlepším způsobem, jak se vypořádat s červenými skvrnami podráždění a puchýřky na kůži, je neustálý optimismus.
Naučte se nemyslet, proč je život nespravedlivý nebo krutý.
Pokuste se vidět ve všech kladech a dobrých znameních a pak levá dlaň svědí pouze před platem nebo velkou výhrou v loterii a pravá dlaň - teprve před setkáním s těmi, kdo to chtějí vidět.

Svědění chodidla je často doprovázeno pálením, loupáním a zarudnutím kůže. Pokud se tyto příznaky objevují systematicky, nezdržujte cestu k lékaři. Nejběžnější příčinou svědění je houba (mykóza). Ale to není jediná patologie, která může vyvolat nepříjemný pocit v nohou.

Svědění nohou může znamenat houbu

Pokud se jedná o křečové žíly

Křečové žíly (křečové žíly) jsou deformace žilních cév s jejich následným vyčerpáním, v důsledku čehož se ve stěnách žil hromadí kyselina mléčná, oxid uhličitý a další produkty rozkladu. To vede k suché pokožce a svědění..

Hlavní příčiny tohoto populárního a nevratného onemocnění jsou obezita, těhotenství, užívání hormonálních léků a dědičnost..

Kromě svědění a loupání kůže křečovými žilami lze pozorovat otoky nohou, bolest v lýtkových svalech a noční křeče. S takovými příznaky byste se měli okamžitě poradit s flebologem.

Mezi běžné terapie křečových žil patří fyzické cvičení („kolo“, noha na tenisový míček, nastupování na nohou, plavání s deskou), dieta na hubnutí, speciální kolenní ponožky a punčochy, léky uvnitř (antistax, detralex, flekotie 600), tonizační gely (lyoton, venolife).

Chirurgický zákrok je indikován u závažných případů křečových žil a zahrnuje následující metody: skleroterapii (slepení postižené žíly a její vyloučení z celkového krevního řečiště), zničení vnitřní výstelky žíly laserem, flebektomie (odstranění žíly drobnými řezy).

Svědění kůže je způsobeno podrážděním senzorických receptorů (volné nervové zakončení). Svědění může být lokalizováno na jakémkoli místě nebo se může šířit po celém těle. Dermatologové často musí slyšet stížnosti svých pacientů, že jejich dlaně a chodidla svědí. Takové svědění způsobuje mnoho problémů, při česání, poranění kůže, vzniku mikrotrhlin, otevírání cesty možné infekci.

Koncentrace svědění na dlaních a nohou může být způsobena dyshidrózou, dyshidrotickým ekzémem. Klinický obraz těchto nemocí je následující: na laterálním povrchu prstů, na kůži dlaní, chodidlech, méně často na zadní straně chodidel a rukou, jsou intraepidermální průhledné váčky, které sedí hluboko v kůži a jsou vidět skrz stratum corneum.

Vzhled vezikul je doprovázen svěděním, pálením. Zvyšuje se otok, progresi hyperémie, přeměna malých bublin na bubliny různých velikostí. Jejich poškrábání vyvolává přidání pyogenní infekce způsobené grampozitivní mikroflórou. Dyshidrotické vyrážky ve vlhkém horkém klimatu mohou ovlivnit celé tělo. Suché klima je charakterizováno potratovou formou zvanou suchá lamelární dyshidróza. U potratové formy nemusí existovat žádné bubliny, častěji dochází k povrchovému peelingu ve formě zvláštních oblouků, prstenů s lokalizací na dlaních, ne vždy doprovázených svěděním.

Dlaně a chodidla také svědí kvůli nadměrné suchosti pokožky, alergické reakci na určité potraviny, léky, detergenty, kosmetiku a parfémy. Příčinou svědění může být nedostatek vitamínů, plísňové infekce. Nedostatek vitamínů (skupina B a další) se může stát základem pro vývoj kožních onemocnění doprovázeným svěděním nohou a rukou.

Během těhotenství se často objevuje svědění. Ve třetím trimestru tedy může být silné svědění způsobeno stagnací žluči, známkou cholestázy. Jeho charakteristickou lokalizací jsou dlaně a chodidla bez výrazných kožních vyrážek, zatímco dochází ke změně barvy moči, která získává tmavší barvu a výkaly se stávají světlejšími. Projev takových příznaků u těhotné ženy vyžaduje konzultaci s gynekologem a absolvování určitého průběhu léčby.

Návštěva dermatologa pomůže určit příčinu svědění, přijme vhodná opatření, aby se zabránilo nepříjemnému svědění. Pokud není pochyb o původu svědění alergické povahy, doporučuje se návštěva alergologa-imunologa. Konzultace s lékařem je také nezbytná pro přetrvávající, dlouhodobé svědění, které způsobuje nepohodlí i během spánku, další šíření svědění v těle, doprovázené dalšími rušivými příznaky, jako je vyrážka, úbytek hmotnosti, únava a další.

Problém svědění v dětství

Důvody, proč chodidla u dětí svědí, jsou založeny na vlastnostech mladé kůže. V nejmenším je možné svědit alergiemi na dětskou kosmetiku, textilie a výrobky pro péči. Vyrážka, pálení a neustálá úzkost dítěte vedou ke snížení chuti k jídlu a hmotnosti.

Slabost imunitního systému, zejména u kojených, může přispět k mírné infekci viry. Zejména enterovirus nebo Coxsackie. Negativně ovlivňují trávicí systém, jsou náchylné k masivním vyrážkám..

Kojenecké infekce jsou doprovázeny vyrážkou, svěděním a horečkou. Každý z nich má své vlastní patognomonické příznaky, v každém případě byste měli neprodleně konzultovat pediatra, samoléčení může vést k úmrtí dítěte.

S nedostatkem vitamínů, zejména skupiny B, pokožka ztenčí, křehká, bledá, dítě je pomalé, odmítá hry a aktivní pohyby, celkový stav trpí.
Sliznice jsou také bledé a náchylné k suchu..

Proč svěží dlaně rukou

Důvody, proč jsou dlaně svědění, mohou být velmi rozmanité. V některých případech je svědění způsobeno vážnými onemocněními, jejichž léčbu předepisuje pouze lékař. Mezi obecnější důvody výskytu takových pocitů patří:

 1. Alergie. To může být negativní reakce na konzumované jídlo nebo na látky, s nimiž byly ruce ve styku. Mezi nimi vyniká prášek, mýdlo, krém, mycí prostředek na mytí nádobí. Pokud dlaň, prsty a další části těla svědí, mohou takové alergie způsobit zvířecí vlasy, chlad, prach nebo jídlo.
 2. Psycho-emoční stres. Svědění je zde reakce těla na vnější dráždivé látky.
 3. Zvýšené pocení. Pro některé je to dědičné, zatímco pro jiné vzniká na pozadí vzrušení. To také vede k svědění a dokonce zarudnutí na kůži..
 4. Suchá kůže. Nedostatek vody v těle také vede ke skutečnosti, že dlaně začínají svědit, protože pokožka vyschne a praskne, což může dokonce bolet.

Mezi závažnější příčiny svědění patří řada kožních onemocnění. Mohou být také charakterizovány dalšími dalšími příznaky, například pálením nebo pálením ložisek zánětu. Mezi tyto patologie patří:

 • svrab (mezery mezi prsty začínají svědit);
 • ekzém (doplněný pocitem pálení a malou vyrážkou);
 • dermatitida (zarudnutí kůže je zaznamenáno spolu se svěděním);
 • lišejníky (dochází k zarudnutí a loupání);
 • kopřivka (doprovázená zarudnutím a poté puchýři, které praskly);
 • plísňová onemocnění (kůže zhoustne, navíc jsou postiženy nehty a vlasy).
 • lupus erythematodes;
 • syfilis;
 • diabetes;
 • lupénka.

Dlaně svědění rukou, červené skvrny

Přítomnost červených skvrn na dlaních, které jsou doprovázeny svěděním, často svědčí o alergiích nebo kožních onemocněních. Vyznačují se vyrážkami. V tomto případě jsou běžné dermatitida. Jsou způsobeny kontaktem s dráždivými látkami, například chemikáliemi pro čištění bytu. Alergie se mohou vyskytovat ve formě pupínků nebo více objemných skvrn. Svědí a někdy spálí.

Kombinace vyrážky a svědění je charakteristická pro hyperhidrózu, tj. Nadměrné pocení. V tomto případě je na nohou také zaznamenáno svědění a skvrny. Palmy často svědí při otravě kovem. Výskyt červených skvrn na dlaních je doprovázen některými chorobami způsobenými bakteriemi, viry nebo plísněmi. Tyto zahrnují:

Spálit a svědit

 • onemocnění jater, kameny v žlučovodech (narušují suchou kůži);
 • nadměrné pití (svědění dlaní a spálení);
 • diabetes mellitus (pálení rukou a nohou spolu s žízní, zvýšená chuť k jídlu a bolesti hlavy);
 • nedostatek vitaminu B (doprovázený pálením nohou a rukou, vypadávání vlasů, křehké nehty);
 • polyartritida (spolu s hořícími dlaněmi je zaznamenána ranní ztuhlost kloubů);
 • syndrom karpálního tunelu (pocení a pálení dlaní).

Peeling svědění

Když se objeví peeling spolu se svěděním, můžeme mluvit o kožním onemocnění, například ekzém. Doprovází ji suchost, praskliny a někdy i velké puchýře. Kůže může být mokrá nebo suchá. Dalším kožním onemocněním charakterizovaným peelingem je lupénka. Na dlaních jeho rukou se mohou objevit červené skvrny různých velikostí. Peeling bude pozorován v jejich středu. Svědění může být tak intenzivní, že chcete vtřít vaši pokožku do krve.

Stupeň peelingu je mírně nižší u atopické dermatitidy, chronického dědičného onemocnění charakterizovaného obdobím remise a exacerbace. Jiné příčiny svědění a odlupování kůže:

 • věkové rysy;
 • zvýšená suchost kůže;
 • nedodržování pitného režimu nebo přísných hygienických pravidel;
 • nízká vlhkost v místnosti.

Svědění u dítěte

U dětí není svědění dlaní často spojeno s příliš vážnými nemocemi, ale nelze je vyloučit. Je lepší vyhledat pomoc u lékaře, který určí příčinu těchto bolestivých pocitů. Dítě si může stěžovat, že dlaně svědí, s:

 • enterovirová infekce (doprovázená vyrážkou na pažích a hrudníku);
 • alergie (na zvířata, potraviny, léky nebo kosmetiku);
 • plísňová infekce (doplněná o peeling a sucho);
 • svrab (zejména mezery mezi svěděním prstů);
 • nedostatek vitamínů (podráždění, suché ruce);
 • dyshidróza (svědivé váčky se objevují na dlaních, nohou, mezi prsty);
 • kousnutí klíšťat, štěnice domácí, často žijící ve starém nábytku, hračkách, kobercích;
 • popáleniny z některých rostlin;
 • těžký stres nebo hormonální selhání.

Prevence

Mnoho příčin může způsobit podráždění kůže na nohou. Přesto se každý může chránit před svěděním..

Hlavní pravidla prevence:

 • Nenoste boty někoho jiného;
 • Nepoužívejte alkohol;
 • opustit úzké, mačkané boty na nohy;
 • zbavte se bot vyrobených ze syntetických materiálů;
 • Nepoužívejte vypršené, nekvalitní krémy na nohy;
 • neplavat ve špinavé vodě;
 • zdržte se úzkého kontaktu s lidmi, kteří vykazují příznaky svrabu nebo houby.

Vyvarujte se nošení nepohodlných bot, aby nedošlo k podráždění chodidel.

Tato pravidla vám pomohou chránit se před nejčastějšími chorobami, které způsobují svědění nohou..

Rovněž stojí za pochopení, že na pozadí stresu a neurózy se může objevit svrab. Pokud se svědění objevuje neustále a bez zjevného důvodu, pak stojí za to pít sedativní tablety nebo odvarky.

Když svěží dlaně a nohy současně, nejedná se pouze o nepříjemný příznak, který by způsoboval nepohodlí obvyklému způsobu života, ale také o známku progrese některých nemocí. Nebojte se, pokud je svědění vzácné, přerušované, což naznačuje vnější příčinu podráždění. Nemůžete ignorovat neustálé škrábání rukou a nohou. Je třeba stanovit příčiny obav.

Pokud je příčinou houba

Ve většině případů je způsobeno svědění nohou (mykóza). Tuto houbu můžete chytit ve veřejných lázních, bazénech, sprchách a také běžnými pantoflemi, ručníky, žínkami. Kromě svědění se může infekce projevit zarudnutím v oblasti mezi prsty, výskytem trhlin na povrchu chodidla..

Je nutné léčit mykózy pečlivě a být pod dohledem lékaře. Neošetřená houba se může znovu objevit a způsobit další problémy a nepohodlí.

Komplexní léčba mykóz zahrnuje mechanické působení (pedikúra), orální (použití přípravků terbinafinu a itrakonazolu uvnitř ve formě tablet) a vnější (masti, emulze, laky, spreje atd.). S pomocí posledně jmenovaného (exoderil, terbinafin, myco-stop, atd.) Lze houbu léčit v počátečním stádiu, takže nezdržujte cestu k lékaři a diagnostiku.

Pro prevenci plísňových infekcí je třeba dodržovat osobní hygienu, nosit vysoce kvalitní „dýchací“ obuv, která by měla být ošetřena jednou za měsíc antifungálním sprejem, sledovat správnou výživu obsahující vitamíny nebo je používat samostatně v komplexech, pravidelně dezinfikovat koupelnu, nepoužívat ručníky a boty ostatních lidí.

Těhotná léčba cholesterolu

Kyselina ursodeoxycholová (Ursodez, Ursosan, Ursofalk). Tento lék pomáhá normalizovat hladinu žlučových kyselin a zmírňuje příznaky svědění kůže, obnovuje funkční schopnosti jater..

Ve vážných případech jsou po posouzení rizik a přínosů použití předepsány steroidní hormony (Dexamethason).

Pro prevenci krvácení se používá dlouhodobé užívání vitaminu K..

Protože cholestáza těhotných žen zvyšuje pravděpodobnost mrtvého porodu, je zvláště pečlivě sledována žena a stav plodu. Často se úmyslně dostává do brzkého porodu, jakmile mohou plíce dítěte dýchat samy o sobě (zpravidla je to 35-38 týdnů těhotenství).

Pravděpodobnost, že v následujících těhotenstvích bude hladina žlučových kyselin vyšší než obvykle, je 80%.

Dále předepsán Essentiale forte, Hofitol, Carsil, Heptral.

Enzymy: Mezim, Creon, Festal, Panzinorm, Penzital zlepšují trávení a snižují zátěž slinivky břišní.

Pro lokální terapii se hydrokortizonová mast, mluvčí, krémy předepisují opatrně. Pro zmírnění intoxikace se používá adsorbent Polysorb.

Pro zmírnění intoxikace se používá adsorbent Polysorb..

Cholesterolamin se někdy předepisuje, je však třeba mít na paměti, že užívání tohoto přípravku může zhoršit nedostatek vitaminu K..

Cholesterol váže mastné kyseliny ve střevech a přirozeně je odstraňuje výkaly, lék se doporučuje pro vysoký cholesterol v krvi.

Rostlina Hepatofalk - přípravek založený na přírodních složkách, je současně choleretikum, antitoxikum a hepatoprotektivní léčivo.

Rostlina Hepatofalk obsahuje rostlinné výtažky:

• kurkuma, • bylinky a kořen lastury.

Během těhotenství používejte opatrně, pokud očekávaný přínos přesahuje poškození.

Polymorfní dermatóza těhotných žen

Tato patologie se týká benigních onemocnění, podle statistik se vyskytuje u 1 ze 150 žen během těhotenství.

Svědění kůže začíná v posledních měsících těhotenství obtěžovat a může přetrvávat nějakou dobu po narození.

Patologie je doprovázena vyrážkami jako u úlů, vyrážka je lokalizována na břiše, aniž by ovlivňovala pupek. Následně se rozšiřuje na hýždě a boky, velikost bublin nepřesahuje 1–2 mm. Může probíhat samostatně po dobu 4-5 týdnů. Neexistuje žádné zvláštní nebezpečí pro vývoj těhotenství.

Léčba je hlavně lokální (mast na bázi kortikosteroidů se silným svěděním), podle indikací jsou předepisovány antihistaminika

Pokud se dermatolog domnívá, že dermatóza získala generalizovanou formu, je indikována hospitalizace v nemocnici a použití systémových kortikosteroidů s krátkým průběhem.

Dohodněte si schůzku s lékařem ve vašem městě Klinika ve vašem městě

Mnoho žen zná nepříjemný stav, když je celé tělo nesnesitelně svědivé. Svědění během těhotenství může začít kdykoli, zatímco se liší v intenzitě a je doprovázeno kožní vyrážkou. S touto podmínkou se nemůžete vyrovnat, protože to může být alarmující signál, že v těle probíhají vážné procesy, které ohrožují zdraví budoucí matky a dítěte. Nejprve musíte zjistit, co způsobilo svědění, protože právě na tom závisí léčebné metody a důsledky.

Správně se zbavíme svědění

Plnohodnotné odstranění nemoci a odstranění jejích příčin je možné pouze při komplexní léčbě. Ke zmírnění stavu pacienta se používají následující metody:

 • aplikace;
 • použití kafrů a methanolových pleťových vod;
 • požití léků odpovídajících diagnóze;
 • použití studených obkladů na končetiny (mokrý ručník);
 • tření nebo nanášení obkladů z odvarů léčivých rostlin (heřmánek, jitrocel, skotský oříšek, řebříček, třezalka tečkovaná a další).
 • Nenoste těsné oblečení a obuv;
 • vyhnout se těžké fyzické námaze;
 • dlouhodobá expozice slunci je kontraindikována;
 • dávají přednost přírodním látkám (bavlna, len), odmítají syntetiku.

Svědění kůže, bez ohledu na to, kde je lokalizováno, je důležitým příznakem indikujícím vnitřní onemocnění nebo duševní poruchu.

Je důležité znát příčiny a metody léčby, pokud svírají nohy a chodidla, ruce a dlaně.

Pouze včasné ošetření vám umožní rychle se zbavit bolesti, aniž by došlo ke globálnímu poškození zdraví.

Mezi důvody, proč jsou zaznamenány svědění dlaní, kožní onemocnění, alergie, nedostatek vitamínů a řada vnějších faktorů, které také vedou ke vzniku svědění. Může to být doprovázeno dalšími příznaky, které mohou problém přesněji identifikovat. Pokud svědění v dlaních neustále trápí, pak je prostě nutné zjistit jeho příčinu. Pouze odstranění dráždivého faktoru pomůže vyrovnat se nejen s příznaky, ale také se samotnou nemocí. Důvody, proč svědí dlaně, jsou podrobně popsány níže..

Onemocnění endokrinního systému

Jsou-li dlaně a chodidla svědění a sušení, může být ve většině případů příčinou cukrovka. V tomto případě existují dva možné typy příznaků:

 1. Okamžité narušení fungování hematomikrocirkulačního lůžka a související problémy s citlivostí - projeví se zejména v noci a narušují lidské cirkadiánní rytmy;
 2. Houby kůže způsobené porušením trofických periferních tkání způsobují silné svědění.

Kromě toho existují případy, kdy je svědění kůže známkou tyreotoxikózy (svědění a svědění pak nebude jen nohou a rukama, ale celým tělem).

Svědění prstů během těhotenství

Snažím se, ale žaludek nesvědčí, LEGS svědí. HORROR, jsem jako škrábadlo, můj manžel se na mě podívá a také se začne škrábat. A smích a hřích.

když nohy bobtnají, také se to stane svědění.. nebo pokud věnce bolí, také se poškrábají)).... když je zvýšený cukr, mohou také svědit.
Samozřejmě musím projít testy, ale myslím, že není nic „děsivého“!

Ale jak vyčistit tělo během B.

Ach, ukázalo se, že nejsem jediný

Nejprve jsem zhřešil na jahodách, pak na nějaké trávě, na klíště na posteli - na čemkoli. Ukazuje se však, že se jedná o běžný problém.

Všechno to začalo někde v 16. týdnu. Zadní strana dlaní a potom se svědění přiblížilo k loktům. Pak ruce prošly, ale spodní část zad, hýždě a boky začaly svrbět. Krémy mírně pomáhají, rozmazávají se od strie, někdy Malavitu. Budu muset zkusit Boro Plus, i když se zdá, že se používá více jako antiseptikum.

Problémy s játry - to se zdá být můj důvod. Vyskytla se závažná toxikóza a terapeut diagnostikoval biliární dyskinezi. Teď je tu další důvod k pečlivému přemýšlení o vaší stravě. A dnes jsem jen snědl pár pirohů. Chtěl jsem - hrůza.

A také je nutné se hrabat v lékárničce, někde tam byl Hofitol. Možná to pomůže. Pokud vám to nepomůže, musíte vydržet, kam jít.

Zdá se, že se jedná o projevy alergie. Tři kandidáti: čokoláda, rajčata, vejce. Nyní se v nabídce střídám a snažím se identifikovat „zrádce“.

Svědění téměř zmizelo. Lékař předepsal suprastin 2krát denně na půl tablety a masti fenistil-gel (naprosto úžasný lék !!).

Doufám tedy, že tyto pocity vymažu navždy!

A během těhotenství jsem seděl na beztukové stravě, protože tělo samotné požadovalo, nebyly problémy s játry před těhotenstvím, a během toho se objevilo. Výsledkem bylo, že hepatóza způsobila porod ve 37-38 týdnech, měsíc po porodu ošetřovala své tělo. Bylo nemožné nakrmit. Takže možná ne každý může mít stravu.

Dobrý den všem.
Četl jsem na fóru různá témata a dospěl jsem k závěru, že s tímto konkrétním problémem je možné vybrat samostatné..
Faktem je, že poměrně málo témat s otázkami - co dělat, pokud je to nesnesitelně svědící.
Jak se ukázalo - často to není jen suchá kůže, strie atd..
Protože jsem nyní zaneprázdněn - to jsou další problémy. hmm. vnitřní charakter.
Tady jsem tváří v tvář.
Prakticky nemůžu spát! Nohy rozčesané do krve.
Trval na analýzách a v důsledku toho - cholestáze.

Chci se tedy zeptat - kdo čelí?
Jak bojovat, jak se vypořádat?
Kdo na jak dlouho?
Vlastně - co může kdokoli říct.

Odpověď na zprávu od Hanechky 13. listopadu 2009, 16:39
Darovala krev. jaterních testů, nebo tak něco. Něco takového. Stručně řečeno, doktorka sama předala (no. Řekla jsem jí. A byla v laboratoři).
Skutečnost je taková, že jeden není uklidňující - pochva je na místě, ale není nic, co by RADICALLY pomohlo.
Alespoň jsem toho moc nezbyl. Ale od 12 týdnů. TENTO GEST!
Upřímně sympatizuji!
Zde jsem na radu lékaře získal a pil artyčokový extrakt. Piju dnes, je čtvrtý den.
Dosud neexistují žádné RADICKÉ výsledky. ale naděje.
Další přítel doporučil škrobové koupele. Udělal jsem to. Druhou hodinu teď cítím Nitsche. Body jsou dokonce tolerovatelné. Taková koupel před spaním. I když můžete usnout.
Obecně platí, že konzoly projdou bezprostředně po porodu.

»Přidáno později
Odpověď na zprávu od Hanechky 13. listopadu 2009, 16:39
Jo, i tak. Ale zajímavé -
1 - Vaše přítelkyně dříve, než to mělo problémy s játry?
2 - KDY před uplynutím narození. Mám asi týdny, jak to začalo.
3 - Po porodu neměla přítelkyně ani dítě žádné problémy?
4 - Přítelka byla oficiálně diagnostikována?

»Přidáno později
Tak. Zde je víceméně slušný popis tohoto problému. -
-----------------------------------------------------------------------------------
Hlavní příčinou svědění během těhotenství je cholestáza..
Pravděpodobnost svědění u těhotných žen se podle různých autorů pohybuje od 0,21 do 0,33% do 1,5 až 3%.
Svědění se ve většině případů objevuje později v těhotenství (více než 6 měsíců) a po porodu úplně zmizí.
U žen, které ji jednou podstoupily, nemusí být v následujících těhotenstvích svědění.
Většina pacientů má mírné odchylky v jaterních funkčních testech, které jsou založeny na cholestáze, zejména na změně hladiny ß-lipoproteinů a žlučových kyselin v séru, zřídka se zvyšuje hladina aminotransferáz. Zdá se, že cholesterol během těhotenství souvisí s hladinami estrogenu. Může se projevit pouze svěděním, svěděním a žloutenkou a ve většině případů svědění předchází žloutence. Počátek cholestázy může předpovídat předčasné narození; prognóza perinatálních komplikací je horší u žen trpících svěděním a žloutenkou než u žen trpících pouze svěděním.

U žen, které neustále užívají perorální antikoncepci, lze pozorovat svědění způsobené cholestázou a objevuje se v 50% případů již během prvního měsíce podávání a v 90% případů během prvních 6 měsíců.

TELEVIZE. Kpacnolsky, E.A. Apavian, K.N. Monax

»Přidáno později
A zde je VÝBORNÝ článek o možné léčbě hematoopatickou metodou -
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Případová studie: Dolichos pruriens.
Vladislav Ivantsov, M.D.

"Homeopatické léky: Dolichos pruriens a
Chelidonium v ​​léčbě intenzivního svědění kůže a bolesti u pacienta s cholestázou ".

Autor článku:
Doktor - homeopat Ivantsov Vladislav Gerasimovich.
Základní specialita: praktický lékař.
Specializace na homeopatii: Univerzita přátelství národů, Katedra klasické homeopatie, Moskva 1998.
Léčba syndromu intenzivního svědění kůže a bolesti u pacienta se syndromem cholesterolu

Studna. Moji chudí přátelé.
Zjevně je to náš kříž. Přiveďte nám ji před dodáním.
A to je VŽDY plus!
Na pozadí výše uvedených a našich vlastních zkušeností, některé výsledky.

OSVĚTLENÍ BRING -
1 - Během tohoto období pijí uklidňující bylinné čaje (za těhotné ženy se platí zvláštní poplatky) - obsahuje valeriány atd..
2 - Můžete si vařit valeriána sami, dát do postele sáčky s kořenem valeriánu, vzít si valeriána v tabletách.
3 - Koupte se na noc - je to možné s čestným mužem, s heřmánkem, s roztokem manganu, stejně jako s škrobovými koupelemi. Žádoucí - velmi mírná, pokojová teplota.
4 - Vezměte extrakt / extrakt z artyčoků.
5 - Lokálně pomáhá Fenestil-gel
A přesto - v pohodě. Můžete použít mokré studené hadry.
Nezapomeňte si připnout nehty!
Umývejte si ruce často, abyste neměli žádnou infekci..
Na noc můžete nosit bavlněné rukavice, abyste zabránili násilnému poškrábání..

Pro ostatní - udělejte vše, co vám pomůže.
Hlavní věcí je pokusit se co nejvíce nečesat..

Svědění nohou během těhotenství a proč je to vážné

Svědění kůže těla je běžné u těhotných žen, ale někdy to může být příznak závažné choroby zvané porodnická cholestáza. Je doprovázeno silným svěděním kůže nohou a rukou, zejména nohou a rukou v noci. Na rozdíl od svědění, které doprovází normální roztahování kůže, může porodnická cholestáza ovlivnit játra těhotné ženy a zdraví nenarozeného dítěte..

Je svědění v nohou nebezpečné během těhotenství??

Kůže během těhotenství svědí u mnoha žen, které obvykle nepředstavují nic vážného. Pokud se však ve třetím trimestru vyskytne svědění v pažích a nohou a je doprovázeno neobvyklými příznaky, jako je nauzea, zvracení, únava a ztráta chuti k jídlu, nemusí to být jen kožní problém..

Jednou z běžných příčin svědění nohou během těhotenství je cholestáza, stav, při kterém je narušen odtok žluči z jater. V tomto případě se barva moči obvykle ztmavne a stolice se zbarví. Nadměrná žluč v krvi je toxická pro dítě a zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu, stejně jako riziko polykání jeho vlastní stolice (meconium) během porodu, což vede k problémům s dýcháním. Existuje také riziko úmrtí plodu, takže váš lékař může raději donutit předčasný porod, aby se předešlo možným komplikacím..

Kromě toho může cholestáza vést ke zhoršené absorpci vitamínů A, D, E a K rozpustných v tucích v těle matky. Stejně jako další nebezpečné komplikace, s vysokým rizikem recidivy v příštím těhotenství.

Proč nohy mohou svědit během těhotenství?

Oblasti těla, kde se kůže během těhotenství protahuje, jako je žaludek, boky a nohy, mohou svědit, ale to nezpůsobuje žádné zvláštní problémy. Nicméně stav zvaný cholestáza u těhotné ženy je indikován svědivými nohami, dlaněmi a močí má tmavou barvu, stolička je světlá a bílé oči a kůže jsou žluté.

Přesná příčina porodnické cholestázy je nejasná, odborníci se však domnívají, že je to způsobeno hormonálními změnami spojenými s těhotenstvím. Současně žluč (žluto-zelená trávicí tekutina) neprotéká z jater do střev, jak se očekávalo. Vyrábí se v játrech, ale pokud je jeho odtok do střev obtížný, může vstoupit do krevního řečiště a způsobit neobvyklé příznaky, včetně svědění nohou během těhotenství. Tento stav může být navíc spojen s určitými genetickými faktory. Je známo, že cholestáza během těhotenství je často pozorována v jedné rodině..

Jak snížit svědění nohou?

Diagnóza porodnické cholestázy je potvrzena laboratorními testy ukazujícími abnormální výsledky jaterních funkcí. Lékař by měl během těhotenství pravidelně sledovat krevní testy a stav dítěte.

1. Bezpečné pleťové vody

Uklidňující pleťové vody mohou pomoci zmírnit svědění. Vzhledem k tomu, že některé perorální léky jsou během těhotenství často nebezpečné, může váš lékař doporučit ke snížení svědění svěží kosmetiku, jako je opalovací krém..

2. Doplňky výživy

Cholestáza snižuje schopnost vstřebávat určité živiny, takže byste měli zvýšit příjem vitamínu K ve stravě těhotné ženy, která je nezbytná pro koagulaci krve. Cholestáza během těhotenství je docela léčitelná. Doporučuje se kyselina ursodeoxycholová. Jedná se o pilulku, která absorbuje přebytečnou žluč a brání jejímu vniknutí do krevního oběhu dítěte a současně snižuje svědění kůže těhotné ženy..

3. Stimulace práce

Pokud je pruritus velmi závažný, může být nutná nucená práce před tím, než těhotenství dosáhne svého plného období (37 týdnů). Pouze lékař však může určit, zda to dítěti ublíží, zda jsou jeho plíce plně vyvinutá. A pouze on rozhodne, kde je bezpečnější zůstat dítě - uvnitř nebo vně dělohy.

4. Lékařské testy pro monitorování

Lékař předepisuje týdenní testy ke sledování jaterních enzymů a také provádí stresové testy ke sledování stavu dítěte. Sonogramy lze pořizovat každé dva týdny, aby se zajistilo, že plod roste a jeho plíce dobře fungují..

Co říkají ostatní ženy o svědění nohou během těhotenství

Převzato ze zahraničního fóra:

"Měl jsem asi 32 týdnů těhotenství, když jednou v noci moje nohy začaly hodně svědit." Jako by se pod kůži plazili malé červené mravenci! Hlava a ruce byly také poškrábané, ale hlavně nohy.

Rozhodl jsem se o tom hledat na internetu. Mnoho lidí psalo, že svědění může být pouze projevem alergie. Ačkoli velmi málo míst diskutovalo o porodnické cholestáze, zjistil jsem, že přebytek žluči v krvi může být pro dítě toxický. Následující den jsem zavolala svému lékaři a prošla diagnózou několika testy. Tento lékař mě léčil a pozoroval a také kontroloval stav mého dítěte. Nakonec se narodil zdravý. “.

"Nejdřív jsem si všiml, že moje kůže zbledla a moje moč byla velmi tmavá." Pak jsem začal mít silné svědění nohou a rukou, které mě rozzlobilo, zvláště v noci! O týden později jsem šel k lékaři, po několika krevních testech, řekl, že vzhledem k tomu, že už jsem byl téměř 37 týdnů těhotný, bylo by lepší, kdybych souhlasil s umělým porodem. Vysvětlil, že kvůli toxinům způsobeným cholestázou v mém těle bude dítě bezpečnější mimo dělohu. Jsem velmi vděčný doktorovi za rychlé rozhodování o stimulaci porodu. Moje dítě se narodilo jen 5 liber 6 uncí (2,4 kg - cca Ed.), Ale v dobrém stavu. Doporučil bych nastávajícím matkám, aby se během těhotenství více staraly o podivných příznakech a aby kvůli svému dítěti neprodleně konzultovaly lékaře. “.

"Když jsem byl těhotný s mým prvním dítětem, poškrábali mi spodní nohy. Svědění bylo tak silné, že jsem chtěl plakat. Řekl jsem to své porodní asistentce a doporučila mi provést krevní test. Naštěstí jsem byl ve 38. týdnu, takže volání porodem nebyl problém. Teď moje dítě má 6 měsíců a zdá se, že se mu nic špatného nestalo. “.

Články O Neplodnosti