Hlavní Neplodnost

Důvody proč celé tělo svědí během těhotenství: co dělat

Svědění během těhotenství je častou stížností u žen čekajících na narození dítěte. V tomto případě mohou být citlivé oblasti kůže umístěny na různých místech. Přirozeně, nejčastěji u těhotných žen, je svědění lokalizováno v břiše, méně často si uvědomují, že celé tělo svědí. Měl bych si dělat starosti s podobným problémem? Známka toho, co svědí během těhotenství a jak se s tím vypořádat? Odpovědi na tyto otázky najdete v tomto článku..

Proč tělo svědění během těhotenství?

Odborníci identifikují řadu následujících důvodů, které nejsou ohroženy rozvojem podmínek nebezpečných pro těhotné ženy:

 1. Zvýšená zátěž na játra, což má za následek rozvoj cholestázy (stagnace žluči), ke které dochází okamžitě po úspěšném porodu..
 2. Hormonální změny v těle ženy, která se chystá stát matkou, spojené se zvýšenou syntézou estrogenu. Likvidace nadbytku těchto hormonů se vyskytuje v játrech, což vytváří další zátěž pro orgán a vede k jeho dysfunkci s hromaděním žluči. Toxické látky nahromaděné v jaterních kanálech s průtokem krve jsou přenášeny v celém těle, dráždí nervové pocity a zesilují výskyt svědění (svědění rukou během těhotenství, nohou a dalších částech těla).
 3. Sušení a podráždění kůže v důsledku zvýšení tělesné hmotnosti ženy a změn objemu tekutiny cirkulující přes cévy.
 4. Tvorba strie, která je těhotným ženám známa jako strie na kůži břicha, je způsobena nedostatkem v těle kolagenu a elastinu v pozadí rychlého zvýšení objemu břicha. Může být také postižen pás dolních končetin. Často během těhotenství, svědění nohou v důsledku napínání kůže.
 5. Nosit spodní prádlo vyrobené z nekvalitních syntetických tkanin, které velmi obejmou tělo.
 6. Zvýšené pocení, když nadměrná vlhkost vytváří příznivé podmínky pro růst a reprodukci mikroorganismů na povrchu kůže, které mohou vyvolat výskyt svědění.

Během těhotenství je svědění kůže poměrně častým jevem, který nepoškozuje zdraví nastávající matky a jejího dítěte. V některých případech však podobný příznak může signalizovat poruchu v těle těhotné ženy. Proto byste neměli ignorovat žádné nepohodlí nebo nepohodlí, ale okamžitě vyhledat radu porodníka-gynekologa.

Svědění

Svědění těhotných žen může být příznakem závažných poruch v těle nastávající matky, které bez dostatečné lékařské korekce a okamžité reakce lékařů často způsobují předčasné ukončení těhotenství nebo představují skutečné ohrožení zdraví ženy a jejího dítěte.

Rozlišují se následující nemoci, které mohou během těhotenství vyvolat svědění:

 • diabetes mellitus diagnostikovaný u ženy před těhotenstvím a přetrvávající hyperglykémie v pozdních stádiích (gestační diabetes);
 • alergické reakce, které jsou častými společníky těhotných žen a vyskytují se pod vlivem různých faktorů na jejich tělo, včetně potravin, hygienických přípravků, syntetických vitamínů apod. (svědivá vyrážka se nejčastěji objevuje na tenké a jemné kůži v přirozených záhybech);
 • svědivá kůže během těhotenství může být časným příznakem hrubé dysfunkce jater;
 • drozd nebo kandidóza vyvolává výskyt svědivých pocitů v oblasti genitálií, které jsou doprovázeny hojnými sekrecemi s kyselou vůní;
 • hormonální změny u těhotných žen se zvýšenou aktivitou produkce hormonů štítné žlázy, nadledvin;
 • nervové poruchy;
 • kožní onemocnění, zejména lišejník, ekzém, dermatitida, svrab a plísňová infekce epidermálních tkání;
 • chronická intoxikace těla.

Svědění v časném těhotenství

Proč tělo svědění během těhotenství? Lékaři musí každý den slyšet podobnou otázku. Pocity svědění mohou pronásledovat ženu po celou dobu porodu dítěte a mohou se projevovat výhradně v první nebo druhé polovině těhotenství..

V časném těhotenství, asi polovina nastávajících matek cítí svědění těla. Tento nepříjemný příznak se objevuje již v prvním měsíci a je spojen s hormonálními změnami v těle žen. Někteří z nich vnímají takové nepohodlí jako známku těhotenství. Takový rozsudek zdaleka není realitou, protože tyto dva pojmy se obvykle nespojují..

Hlavním důvodem, proč tělo svědí v prvních týdnech těhotenství, je aktivace patogenní mikroflóry, exacerbace chronického drozdu a rozvoj bakteriální vaginózy. To vše se děje na pozadí prudkého snížení imunity, proto má výrazné klinické příznaky. Také na začátku těhotenství se u ženy začíná rozvíjet cholestáza a v důsledku toho i silné svědění po celém těle.

Svědění v pozdním těhotenství

Obzvláště akutně ženy pociťují během těhotenství svědění a pálení po dobu 32-36 týdnů. Důvodem takových změn může být rychlý nárůst velikosti břicha, roztažení kůže a tvorba strie..

Velmi vzácně, po 6–9 měsících těhotenství, je svědění u žen známkou hepatitidy nebo hepatózy. V pozdějších stádiích byste neměli mít podezření na cholestázu u nastávajících matek, protože v tomto období se téměř nikdy nevyskytuje.

Co dělat, když se během těhotenství objeví svědění?

Pokud žena během těhotenství svědí své tělo, je lepší odložit návštěvu u lékaře, ale co nejdříve vyhledat radu od dermatologa a gynekologa. Léčba stavu by měla být nutně založena a měla by být zaměřena na odstranění hlavní příčiny vývoje patologického procesu, který se stal příčinou svědění.

Pro usnadnění celkového stavu těhotné pacientky pomohou jednoduchá doporučení, která zahrnují:

 • potřeba jíst správně a vyloučit potraviny, které mohou vyvolat alergie z potravy;
 • důležitost dodržování režimu pití (pokud je kůže poškrábána po celém těle, lékaři doporučují, aby nastávající matka vypila alespoň 2 až 2,5 litru tekutiny denně);
 • prevence vysychání kůže pomocí speciální zvlhčující kosmetiky;
 • kontrola osobní hygieny těla, nošení volného prádla z přírodních tkanin, častý příjem teplé sprchy;
 • vyhýbání se stresovým situacím;
 • relaxační masáž.

Léky proti svědění během těhotenství jsou indikovány u žen, které mají potíže spojené s přítomností onemocnění vnitřních orgánů.

 • S rozvojem hepatózy byste měli absolvovat kurz hepatoprotektorů rostlinného původu, sorbentů a imunoosilujících látek.
 • Kožní onemocnění by měla být léčena dermatologem. Terapie takových stavů je zaměřena na eliminaci hlavního etiologického faktoru při výskytu svědění.
 • V případě alergie je vhodné použít antihistaminika.
 • U diabetes mellitus je velmi důležité udržovat hladinu cukru v krvi, která je pro ženský organismus nejvíce přijatelná, zvýšením dávky inzulínu a zpřísněním její stravy.
 • V případě neurogenní povahy svědění jsou pacientům předepisovány sedativa, sedativní odvar a čaje.

Pokud se svědění objeví kdykoli, neměli byste paniku a samoléčbu, je lepší vyhledat pomoc odborníka. Profesionální přístup a správná léčba minimalizují nepohodlí během těhotenství, usnadní jeho průběh a předejdou výskytu možných nemocí, jak budoucí matky, tak dítěte.

Nebezpečí svědění během těhotenství?

Samotné svědění těla během těhotenství není stavem nebezpečným pro zdraví ženy. Nemusí mu ublížit, ale příčiny, které vyvolaly nepohodlí. Například nepohodlí výrazně zhoršuje emocionální pozadí a také narušuje plný spánek nastávající matky, v důsledku čehož se stává podrážděnou, necítí se dobře, je deprese.

Kromě toho je pro zdraví dítěte nebezpečné i svědění vyvolané vnitřními nemocemi. To často způsobuje úzkost (nedostatek kyslíku pro dítě) plodu, jakož i další závažnější komplikace.

Prevence

Jak víte, svědění kůže během porodu dítěte je vždy snazší zabránit než vyléčit. K dosažení tohoto cíle pomohou rady lékařů, mezi něž patří:

 • dodržování správné výživy těhotné ženy a odmítnutí produktů, které mohou způsobit vznik alergií;
 • pravidelná hygiena těla pomocí vodních procedur a používání hypoalergenních drog;
 • použití vitaminových komplexů, které zlepšují stav pokožky, kyseliny listové, Magne B6;
 • vědomý výběr krémů pro kožní strie, které obsahují minimální množství vůní;
 • pravidelné trávení času na čerstvém vzduchu, dlouhé procházky před spaním;
 • přiměřený pitný režim;
 • užívat bylinné koupele za použití heřmánku, měsíčku, třezalky;
 • vyhýbání se přímému slunečnímu světlu;
 • prevence poškrábání s následnou infekcí a použití speciální masti pro svědění;
 • změna syntetického spodního prádla na přirozenější a kvalitnější.

Je důležité si uvědomit, že svědění během těhotenství je jednou z příčin narušení celkového stavu a psychoemocionálního pozadí ženy. Přeruší spánek a způsobuje, že nastávající matka je podrážděná. Proto byste neměli snášet takové nepohodlí, ale okamžitě vyhledat pomoc lékaře a problém vyřešit až do jeho důsledků.

Svědění těla během těhotenství

Co dělat, když během těhotenství všechno svědí

Někdy těhotenství žen nemusí být doprovázeno nejpříjemnějšími pocity. Mluvíme o svrabech, ke kterým dochází obvykle po 4 nebo 5 měsících těhotenství. Naštěstí to není považováno za vážnou patologii. Kromě toho může kůže současně se svěděním zžloutnout. Důvodem je skutečnost, že tělo je dostatečně citlivé na jakékoli změny během těhotenství. Pokud jsou tyto příznaky velmi akutní (například se na kůži objeví vyrážka), může být v závislosti na příčině vyžadována léčba. Proto se budeme dále zabývat nejpravděpodobnějšími důvody, proč tělo svědí během těhotenství v pozdních stádiích.

Příznaky svrab

Svědění může nastat různými způsoby: pro někoho je doprovázeno silným zarudnutím, vyrážkami na kůži. U jiných se jeho mírné příznaky objevují až ve večerních hodinách, kdy je tělo již uvolněné. Během dne si žena nemusí všimnout, že měla během těhotenství svědění. Někdy se dokonce skrývá za jinými příznaky. Chcete-li přesně určit důvod, proč tělo svědí během těhotenství, měli byste si domluvit schůzku s profesionálním lékařem. Teprve po důkladném prozkoumání je možné odhalit pravdu. To je důležité, protože běžné onemocnění může způsobit nebezpečné svrab. Důvody mohou být následující:

 1. Pokud svědění rukou a nohou během těhotenství a vyrážka na kůži, pak příčinou je alergická reakce na některé složky. Může to být pyl květin, zatuchlých šatů, nekvalitní kosmetiky a dokonce i jídla. Abychom se zbavili černých teček na těle, měla by se těhotná žena izolovat od působení alergenu. Změňte minimálně makeup;
 2. Pokud svědění celého těla bez vyrážky během těhotenství nezpůsobí pro ženu velké problémy, pak je zcela možné, že jeho příčinou jsou malé hormonální změny. Zvýšené množství estrogenu je v lidském životě jen dočasným jevem a dítě neohrožuje přinejmenším. Téměř bezprostředně po narození se jeho úroveň vrátí do normálu a svrab zmizí;
 3. Neměli byste si však myslet, že během těhotenství celé tělo svědí pouze z hormonů. Svědění je někdy doprovodným faktorem kožních onemocnění (stejný ekzém nebo dermatóza). V takových případech může žena pozorovat vznik vyrážky na těžko přístupných místech: pod pažemi, pod koleny atd. Zde se neobejdete bez pomoci profesionálního dermatologa;
 4. Je však mnohem horší, pokud příčinou svědění celého těla na konci těhotenství je patologie jater. Na břiše se může objevit vyrážka a svědění na těle během těhotenství. Takzvaná cholestáza se často objevuje u těch, kterým se dříve podařilo onemocnět cholecystitidou, hepatitidou nebo pankreatitidou. Také ženy, které kdysi trpěly žlučovými kameny, nejsou imunní vůči riziku. V tomto případě je diagnóza prováděna pomocí analýzy moči. Totéž by mělo být provedeno pro ty, jejichž onemocnění genitourinárního systému jsou chronická. Je nepravděpodobné, že by jim vyhovovalo těžké svědění nohou a paží během těhotenství;

Důležité. Příčinou je občas věk (za předpokladu dámy starší 40 let) a vysoký cholesterol v krvi.

Tak či onak, onemocnění jater patří mezi nejzávažnější problémy spojené s pokožkou těhotných žen. Protože cholecystitida může vést k potřebě předčasného porodu nebo použití císařského řezu;

 • Ale pálení v genitáliích může naznačovat výskyt drozdu nebo trichomoniázy. Pokud zkušený gynekolog správně určí příznaky těhotenství, svědění těla od bakteriální vaginózy nebo zvýšené hladiny estrogenu, bude schopen předepsat speciální léčbu. Neměli byste s těmito chorobami flirtovat a je lepší je léčit dlouho před narozením. A jsou spojeny s hojnými sekrecemi vaginálních sekretů;
 • Diabetes mellitus může způsobit svědění těla během časného těhotenství. Proto plánování těhotenství musí začít odborným poradcem vašeho lékaře. Postižené ženy by měly vést určitý životní styl během těhotenství i po něm. Jinak se na pozadí komplikací bude svědění kůže u těhotných žen zdát poněkud nevýznamné;
 • Zvýšení hladiny vlastního potu může také během těhotenství způsobit svědění celého trimestru. Pevné počasí může dobře způsobit zvýšenou vlhkost, což vede k podráždění. To je ještě důležitější, pokud se má dítě narodit na konci léta a matka se snaží nevynechat prázdninové období. Nejlepší způsob, jak vyřešit tento problém, je banální sprcha a svědomitý přístup k výběru druhu oblečení. Je důležité, aby denní prádlo mělo potřebné vlastnosti, proto se doporučuje nakupovat pouze přírodní věci. Jinak pouze časté výměny povlečení během dne mohou pomoci odstranit nepohodlí..
 • Protahování kůže

  Nejpravděpodobnějším důvodem, proč tělo těhotné ženy svědí, je banální protažení kůže. K podobným změnám kůže obvykle dochází, když těhotná žena rychle přibírá na váze. Suchost kůže velkého břicha způsobuje pálivou touhu ji vyčesat. Pokud ale na konci těhotenství celé tělo svědí, je pravděpodobné, že žena přidává příliš mnoho liber příliš rychle. To způsobuje určité nepohodlí v těle, takže byste měli přemýšlet o omezení výživy..

  Strie nijak neohrožují zdraví dítěte, ale svědění kůže během těhotenství v pozdějších stádiích a ne nejatraktivnější vzhled posledně uvedených způsobují touhu se jich zbavit.

  Pozornost! Slabá elasticita kůže může být způsobena nepřítomností kolagenu v těle.

  Aby se předešlo jejich co nejrychlejšímu vzhledu, je třeba po doporučení s odborným dermatologem zakoupit produkty speciální péče. Bez jejich použití je vývoj událostí, ve kterých se novotvary objeví po narození, zcela povolen. A aby se zabránilo vzniku jizev v břiše, hýždě nebo boky je na začátku mnohem snazší, než se je pokusit zbavit po nich.

  Ošetření svědění kůže

  Protože jsme již přišli na to, proč celé tělo svědí během těhotenství, můžeme přejít do léčebné fáze. Po vyšetření musel profesionální lékař studovat všechny testy a předepsat konkrétní kurz.

  Pozornost! Pro včasné zastavení tvorby stejné cholestázy je nutné se obrátit na odborníka. Mohou být vyžadovány jaterní testy..

  Pokud celé tělo těhotné ženy obvykle svědí v noci, ale nic neohrožuje zdraví dítěte, pak je docela možné vypořádat se s nepříjemnými pocity sami. Jako univerzální doporučení lze použít následující tipy:

  • Dávejte pozor na stravu: někdy její změna okamžitě vede k pozitivním výsledkům. Bude nutné vyloučit nebezpečné látky z jater z potravin. Pro zlepšení funkce střev se doporučuje jíst švestky nebo sušené meruňky alespoň jednou týdně. Měly by však být důkladně omyty. Nenechte se příliš unášet mořskými plody nebo zámořským ovocem. Protože tyto látky mohou být zdrojem alergenů;
  • Banální hygiena je zárukou, že svědění u těhotných žen v pozdějších stádiích proběhne docela snadno. Je důležité provádět sprchy pomocí speciálních hypoalergenních gelů. A pitná voda musí být čistá. Je-li otok dolních končetin mírný, pak by se dva litry vody měly stát každodenní normou pro budoucí ženu v porodu;
  • Pravidelné používání zvlhčovačů by také mělo pomoci zmírnit svědění po celém těle po porodu. Jeho složení musí být správně vybráno a vyznačeno neutrální vůní. Alternativou k léčivům mohou být dětské krémy bez aromatických přísad a vysoce kvalitní odrůdy olivového oleje. Aby nedošlo k padělání, musíte být připraveni zaplatit dobré peníze za láhev Extra Virgine. Měl by být označen DOP nebo PGI a sériovým číslem;
  • Důležitým faktorem ke snížení svědění je větrání domu a chůze na ulici. Kůže by měla dýchat čerstvý vzduch, takže je lepší vyhnout se syntetickému oblečení, které kůži napíná;
  • Pokud je těhotenství 15 týdnů, tělo svědí a kůže zčervená, můžete po konzultaci s lékařem zkusit přidat do koupele různé bylinky. Je důležité vyhnout se přehřátí, méně být na slunci;
  • Když je kůže po narození velmi svěděná, je povoleno používat protizánětlivé masky z ovsa nebo aplikovat baktericidní obklady z bylinných odvarů. Tradiční medicína také nabízí různé obklady a byliny;
  • Masáž je nejpříjemnější způsob, jak zmírnit nepřijatelnou bolest. Zabraňuje také vzniku strií, protože zlepšuje pružnost pokožky díky zlepšenému průtoku krve;
  • Je důležité mít oblíbený koníček, abyste věnovali méně pozornosti místům se svěděním. V opačném případě bude česání kůže vést k tvorbě těchto strie.

  Tyto metody jsou nejdostupnější doma..

  Závěr

  A pokud se někdo jiný ptá, jestli tělo může během těhotenství svědit, budoucí matky už vědí, jak se s tím vypořádat. Tyto nepříjemné pocity jsou často způsobeny banální nedbalostí. Pokud je vše v pořádku s játry nebo vaginální sekrecí, je možné vyloučit svědění kůže u těhotných žen samostatně. Bez souhlasu ošetřujícího lékaře by však neměly být použity alternativní metody léčby..

  Svědění během těhotenství - co může stát za tím?

  Pokud máte pocit, že tělo během těhotenství svědění, neměli byste být překvapeni. Téměř všechny ženy v tomto období mají svědění jiné povahy, v závislosti na povaze svého původu. Svědění může vyvolat jiné příčiny než těhotenství, ale někdy se stává příčinou specifický trimestr..

  Časté příčiny nemoci v těhotenství

  Ne nutně všechny příčiny spojené s prenatálním obdobím. Pokud žena před těhotenstvím trpěla kožními chorobami nebo alergiemi (trvalými i sezónními), pak se ve „zajímavém postavení“ situace nijak nezmění.

  Alergie. Alergii může vyvolat cokoli:

  • pyl květin;
  • plody moře;
  • ovoce;
  • zelenina;
  • ořechy
  • prací prášek:
  • syntetické oděvy;
  • mazlíček a tak dále.

  Pro každou osobu je alergen individuální a ovlivňuje jej jinak. Alergie se projevuje ve formě zarudnutí kůže a vyrážek, které neustále svědí. Může se objevit také rýma a slza. Chcete-li si pomoci s alergií na těhotnou ženu, musíte se nejprve alergenu zbavit. Pokud jsou alergie známy předem a vy už víte, co dělat, když se objeví. V této poloze se nedoporučuje používat nový prací prášek a vyzkoušet neobvyklé produkty, protože mohou způsobit svrab.

  Kožní choroby. Mezi taková onemocnění patří ekzém, dermatitida, kožní houba a další. Možná, že problém byl přítomen ještě před početí dítěte. Kožní onemocnění se vyznačují nejen vyrážkou, ale také loupáním kůže.

  Svědění v prvním trimestru

  V prvním trimestru se mění hormonální pozadí, které může ovlivnit výskyt svědění. Hlavním důvodem jejího vzhledu se změnou hormonálního pozadí je estrogen. Začne se zvyšovat dokonce i během cesty oplodněného vajíčka do dělohy. Je to tento hormon, který změkčuje stěny dělohy před zavedením vajíčka a také s jeho pomocí se zvyšuje mléčná žláza. V normálním množství estrogen nezpůsobuje nepříjemnosti, ale při jeho nadměrném množství může tělo během těhotenství v časných stádiích svědit. Pravidelné testy prováděné pro všechny těhotné ženy pomáhají udržet tuto hladinu hormonů uvnitř.

  Svědění těla ve druhém a třetím trimestru

  Podvrtnutí kůže

  Ve druhém trimestru dochází k rychlému nárůstu hmotnosti. Pokud žena nezíská svou osobní hmotu, svěří ji pouze zvětšený žaludek, hrudník a boky. Rychle rostoucí plod a zvětšené mléčné žlázy velmi napínají pokožku, od které tělo často svědí.

  V pozdním těhotenství se strie mohou objevit nejen na břiše a na prsou, ale také na bocích, protože se při přípravě na porod liší. Pokud tělo během těhotenství svědí, speciální krémy pomohou zvýšit pružnost pokožky..

  Porušení vnitřních orgánů

  Na přelomu druhého a třetího trimestru se často objevuje cholestáza. Důvodem je hormon estrogen, který se zvýšil příliš vysoko. Práce jater a žlučových cest je narušena. To může být určeno svrabem nohou a rukou. Svědění začíná ve večerních hodinách a končí pouze ráno, charakterizované jako pálení. Pokud se neléčí, šíří se po celém těle svědění.

  V případě cholestázy by neměla být povolena samoléčba, je nutná pouze kvalifikovaná lékařská pomoc. Nemoc v zanedbávaném stavu je nebezpečná pro život dítěte, protože nadbytek produkované žluče koroduje stěnu placenty, díky čemuž špatně přenáší kyslík na plod živinami. Dítě bude pociťovat hladovění kyslíkem, na které může zemřít.

  U hepatitidy a diabetu jsou také zaznamenány závažné obsedantní svrab. V takovém případě musíte naléhavě konzultovat lékaře, absolvovat řadu studií a analýz. Pokud bude teorie potvrzena, lékař předepíše odpovídající léčbu, která je nejvhodnější pro těhotné ženy.

  Silné pocení

  Jedním z nejčastějších problémů ve třetím trimestru je nadměrné pocení. Zejména v létě se hromadí sůl mezi kožními záhyby, což dráždí pokožku a způsobuje svědění. Co lze udělat, pokud je svědění těla během těhotenství způsobeno pocením?

  1. Časté sprchy. Pokud se vyskytne problém s pocením, je nutná častá sprcha.
  2. Používejte pouze přírodní oblečení. Syntetický oděv nepropouští vzduch, díky čemuž se tělo cítí jako v parní místnosti. Během těhotenství nemůžete nosit oblečení ani s malým procento syntetiky. Pouze čistá a přírodní látka!

  Jak svrab ovlivňuje budoucí dítě?

  V podstatě svědění nepřináší dítěti žádné nepohodlí, pokud se nejedná o nemoc vnitřních orgánů. Svrab způsobený jinými příčinami může dráždit pouze nastávající matku. Ale s nedostatkem spánku, podrážděním a špatnou náladou bude žena zranitelnější vůči virovým infekcím a nachlazením. Vzhledem k tomu, že během těhotenství nelze mnoho léků užívat, bude obtížnější se zotavit. Je lepší nechat problém s svěděním těla na pozdější dobu, ale okamžitě vyhledat radu od svého pozorujícího lékaře a dermatologa.

  Články O Neplodnosti