Hlavní Výživa

Proč tělo často svědí během těhotenství?

Ke všem komplikacím, které se objevují během těhotenství, je tu jedna věc, která nemusí být nutně známkou nemoci, ale určitě přináší nepohodlí, a někdy vás dokonce šílí - je to svědění kůže. Tím nechci říci, že pokud otěhotníte, určitě se s tímto problémem setkáte. Ale absolutně každý má šanci, protože praxe ukazuje, že mnoho budoucích matek svědí.

Může to být konstantní nebo příležitostně se vyskytující svědění, může se projevit sám nebo v kombinaci s jinými příznaky, večer se zintenzivnit nebo nezměnit jeho charakter. Ale ať už je to jakkoli, dříve než uděláte cokoli, musíte se poradit s gynekologem, specialistou na infekční choroby a dermatologem a zjistit příčinu svědění kůže..

Proč svědí kůže během těhotenství?

Na otázku: „Doktore, proč jsem během těhotenství škrábat?“, Ani jeden lékař vám určitě neodpoví, protože přesná odpověď prostě neexistuje. Z nějakého důvodu však musí být hledána kůže a důvod.

Existuje několik teorií týkajících se výskytu svědění kůže u těhotných žen. Příčiny jsou hledány v závislosti na projevech. To může být:

 • Vzhled strií: díky rychle rostoucí hrudníku a břiše je kůže natažená a v místech, kde se vlákna rozbijí, dochází k silnému svědění, které předchází vzniku strií. Takové svědění je lokalizováno v břiše, boky, hýždě, hrudi a někdy i v horní části paže. Vyskytuje se ve druhé polovině těhotenství, nejčastěji u geneticky predisponovaných a dobře krmených matek.
 • Těhotná cholestáza: způsobená poruchou funkce jater v důsledku změn v těle během těhotenství. Většinou je doprovázeno zarudnutím dlaní a nohou, které jsou velmi svědivé. V průběhu času se svědění šíří do celého těla a zintenzivňuje se ve večerních a nočních hodinách. Těhotná cholestáza se nejčastěji projevuje ve třetím trimestru. V tomto případě může moč výrazně ztmavnout, ale stolička se naopak stává světlejší. Do rizikové skupiny patří ženy s vysokým krevním cholesterolem a chronickými onemocněními žlučových cest.
 • Hormonální změny: jsou často příčinou cholestázy. Taková svědění je také lokalizováno na dlaních a nohou a zmizí až po porodu..

Svědění v intimní oblasti během těhotenství - je to nebezpečné

Svědění v intimní zóně během těhotenství je považováno za důsledek zánětlivého procesu, ke kterému dochází v genitourinárním systému. Důvody vzniku tohoto stavu jsou různé a při neexistenci účinných terapeutických opatření je možné další šíření infekce. To negativně ovlivňuje vývoj plodu a vede k různým komplikacím..

Co je to patologie?

Těhotenství je stav, který v těle způsobuje fyzické, hormonální a emoční změny. Během tohoto období čelí nastávající matky problém, jako je svědění vulvy.

Je možné se s tím vypořádat pomocí vaginálních tablet, krémů nebo tradiční medicíny. Během období očekávání dítěte by se však měla používat s maximální opatrností.

Normálně by pacient neměl mít při porodu žádné nežádoucí pocity. Během těhotenství je imunita značně snížena, což činí tělo zvláště zranitelným vůči mnoha bakteriím a plísním.

K podráždění stydkých pysků během těhotenství se často přidává jejich bolestivost. K odstranění patologického stavu by měl být komplexní přístup k řešení problému. Je důležité identifikovat příčiny těžkého nepohodlí, podstoupit účinnou léčbu a dodržovat preventivní opatření..

Příčiny

Svědění genitálií u těhotné ženy je kožní reakce na chemické, bakteriální a mechanické dráždivé látky. Nepříjemné projevy v této oblasti se obvykle zhoršují po pohlavním styku, po vodních procedurách nebo v noci. Mohou je vyvolat vnitřní i vnější faktory..

Mezi vnější faktory patří:

 • nedodržování pravidel osobní hygieny těhotné ženy;
 • nošení spodního prádla vyrobeného ze syntetických materiálů, které nedovoluje vzduchu dobře procházet a tře pokožku;
 • použití hygienických přípravků, které dráždí vulvu, suší ji a vedou ke vzniku mikroskopických trhlin;
 • podchlazení nebo přehřátí, které vyvolává vývoj patologického procesu;
 • na sobě ochucené denní polštářky, které obsahují chemickou látku a působí jako dráždivé.

Vnitřní faktory mohou během těhotenství vyvolat bolest a zarudnutí vagíny:

 • patologie ovlivňující močový trakt, dělohu a přívěsky;
 • diabetes;
 • alergická reakce na různé produkty;
 • příliš málo železa v těle.

Často se vyskytuje svědění genitálu během těhotenství v důsledku infekční léze vulvy. To vede ke změnám mikroflóry sliznice vlivem trichomoniázy, chlamydií a herpes genitálií..

Běžné onemocnění u nastávajících matek je považováno za drozd, který se vyvíjí pod vlivem mléčných kvasinek. U kandidózy je pozorován výskyt bílého syrového výtoku z pochvy.

Svědění v intimní oblasti během těhotenství vyvolává neustálé vzrušení, stres a duševní stres.

Příznaky

Vulvarské podráždění není nemoc, ale pouze příznak.

Tento projev je často doplněn následujícími dodatky:

 • bolestivé močení;
 • tvorba vředů a vyrážek na sliznicích;
 • špinění z pochvy;
 • zánět plodu;
 • bolest v podbřišku;
 • bolesti břicha a nadýmání.

Pálení v perineu se často šíří na kůži v konečníku a na vnitřních stehnech.

Při zánětlivém procesu je často narušen nažloutlý, zakřivený nebo hojný výboj s nechutným zápachem.

Jaké je nebezpečí

Svědění v intimní oblasti během těhotenství primárně naznačuje možný vývoj drozdu. Houby podobné kvasinkám Candida mohou pronikat placentární bariérou a způsobit nitroděložní infekci dítěte.

Ve většině případů dochází k infekci dítěte kandidózou, když se pohybuje podél porodního kanálu matky. Výsledkem je vážné poškození kůže novorozence, jeho sliznic a vnitřních systémů.

Drozd musí být léčen, aby se zabránilo nebezpečným komplikacím.

Sexuálně přenosná onemocnění, která jsou doprovázena silnou bolestí a pálením, jsou vážnou hrozbou pro vyvíjející se plod..

Při neexistenci účinného léčení je pravděpodobnost zjištění následujících porušení vysoká:

 • fetální vývojové defekty;
 • nízká hmotnost;
 • chronické respirační infekce;
 • narození mrtvého dítěte;
 • hluchota a slepota.

Sexuálně přenosné infekce vyvolávají potraty, předčasné narození a různé komplikace. Po narození dítěte je možné identifikovat sepsu, pneumonii a zánět spojivek.

Kdy a ke kterému lékaři

Před zahájením léčby je důležité zjistit, proč genitálie svědí během těhotenství. Při těžkém nepohodlí je nutné nejen přijmout opatření k jeho odstranění, ale také zjistit příčiny jeho výskytu.

Pokud se budete řídit pravidly intimní hygieny, můžete zabránit vzniku nepříjemných příznaků. Gynekologové doporučují nastávajícím matkám, aby provedly varhanní toaletu 2krát denně.

Při vypalování ve vulvě se doporučuje odmítnout nošení syntetického spodního prádla a denních vycpávek, které mohou způsobovat nežádoucí pocity.

V případě, že se příznak pouze prohloubí a doplní o nové projevy, musíte kontaktovat gynekologa a provést analýzu.

Pokud jsou tyto projevy ignorovány, je vysoká pravděpodobnost další reprodukce hub a bakterií v intimní zóně a zvýšených nepříjemných symptomů vysoká.

Diagnostika

Je lepší, aby těhotné ženy opustily jakoukoli samoléčbu a poradily se s lékařem, aby určily povahu patologického procesu. Správná diagnóza je možná pouze po absolvování některých testů..

Během vyšetření je proveden nátěr pro stanovení patologické mikroflóry. V některých případech se žena podrobuje obecné a biochemické analýze krve a moči.

Pomocí cytologické studie se hodnotí nejen přítomnost nebo nepřítomnost mikroorganismů, ale také stav epitelu. Hlubší analýza je považována za biopsii, během níž se studují buňky sliznice a kůže. Pomocí studie je možné identifikovat novotvary, které vyvolávají bolest a pálení v intimní zóně..

Studie PCR umožňuje identifikovat specifický patogen v nátěru. Pokud dojde k odchylkám od normy, pošle gynekolog ženu ke konzultaci se specializovanými odborníky.

Svědění genitálií u nastávajících matek může naznačovat různé zánětlivé procesy, které se vyskytují v genitourinárním systému. Tato podmínka je nebezpečná pro vyvíjející se plod, proto vyžaduje povinné ošetření.

Proč žaludek svědí během těhotenství v různých časech

Proč je to svědivá břišní kůže u těhotných žen

Faktory, které vyvolávají svědění v břiše, jsou rozmanité. Mezi nimi jsou neškodné, způsobené přirozenými fyziologickými procesy, a vážnější, vyžadující pečlivou pozornost lékaře.

Nejčastější příčinou je protažení kůže. To je spojeno s svěděním břicha u mnoha nastávajících matek v pozdějších stádiích. Dítě roste, zvyšuje se objem dělohy as ní i břicho. Z tohoto důvodu se kůže začíná natahovat, což je často doprovázeno svěděním. Břicho často svědí před výskytem strií nebo strie. Při dobré pružnosti pokožky se nemusí tvořit..

Pokud žaludek svědí v důsledku natahování kůže, je svědění lokální povahy, což naruší ženu na určitém místě - v pupku nebo dole po stranách.

Alergie

Během těhotenství se zvyšuje citlivost těla a látky, které dříve nebyly alergeny, se mohou stát alergeny. To platí pro mýdla, krémy a další kosmetiku, prací prášek, syntetické tkaniny atd..

Při čekání na dítě je třeba minimalizovat kontakt s potenciálními alergeny. Používejte dětské mýdlo, neparfémované hypoalergenní kosmetiky, prášky a bezfosfátové detergenty. Preferujete oblečení šité z bavlny a jiných přírodních tkanin.

Dermatóza

Jedná se o celou skupinu kožních onemocnění, včetně neurodermatitidy, ekzému, svrabů, dermatitidy a dalších. Během těhotenství je častěji spojována s alergiemi, pichlavým teplem, infekcemi.

Svrab je nebezpečné parazitární onemocnění. Je lokalizován v oblastech s jemnou a tenkou pokožkou - mezi prsty, břichem, hrudníkem a pubis. Před narozením není nemoc pro dítě nebezpečná, ale ženě přináší nepohodlí a může být komplikována pyodermou a dermatitidou..

Dermatóza má v závislosti na příčině různé projevy, ale je doprovázena hlavně vyrážkou nebo skvrnami na kůži, svěděním, peelingem. Stává se, že na některých místech žaludek zčervenal. Pokud máte podezření na patologii, navštivte lékaře.

Hormonální efekt

Těhotenství je spojeno s dramatickými změnami na hormonální úrovni. Tím se snižuje produkce elastinu a kolagenu, který tím nejlepším způsobem neovlivňuje stav pokožky: stává se méně elastickým a elastickým, může být suchý. Vyvolává svědění.

Včasná toxikóza

Kůže na břiše může svědit toxikózou těhotných žen. To je pozorováno hlavně v prvním trimestru a v posledních měsících. Kromě toho je svědění považováno za poplašný signál, který ukazuje na závažnou formu toxikózy, při které dochází k vysoké zátěži ledvin a jater. V takovém případě žena potřebuje lékařskou péči a měla by být pod dohledem specialisty.

Nemoci, při kterých žaludek svědí během těhotenství

Během těhotenství může žaludek začít svědit, a to nejen v důsledku strie, alergií nebo toxikózy. Svědění může být spojeno s onemocněním vnitřních orgánů:

 • cholecystitida;
 • hepatitida;
 • cholestáza;
 • pankreatitida
 • problémy s ledvinami.

Z větší části se svědění s těmito chorobami projevuje ve 3. trimestru těhotenství. Když problémy s játry a žlučníkem často svědí nejen žaludek, ale i další oblasti těla: hrudník, končetiny, záda. Svědění se v noci zřetelněji projevuje, je nesnesitelné, až do spálení. S cholestázou, silnějším svěděním rukou a nohou, jsou budoucí matky náchylné k tomuto onemocnění s cholecystitidou a s rizikem rozvoje žlučníkové choroby.

Nemoci vnitřních orgánů, které způsobují svědění na kůži, jsou potenciálně nebezpečné pro ženu a dítě, mohou způsobit smrt plodu. Proto je velmi důležitá včasná lékařská péče a sledování stavu ženy s onemocněním jater a ledvin.

Pokud je váš žaludek svědění a máte podezření na problémy s prací vnitřních orgánů, nezapomeňte navštívit lékaře. Předepíše testy, aby zjistil přesnou příčinu svědění a další nepohodlí..

Co dělat, když svědí žaludek během těhotenství

Prvním krokem je ohlásit svědění svému lékaři. I když žaludek mírně svědí, je lepší hrát na něj bezpečně a zjistit skutečnou příčinu toho, co se děje..

Fyziologické svědění může být vyloučeno, méně výrazné a dokonce může zabránit jeho výskytu, podle jednoduchých doporučení:

 • Hydratujte pokožku denně speciálními krémy a pleťovými mléky pro těhotné ženy.
 • Používejte oděv vyrobený z měkkých přírodních tkanin a zneškodňujte syntetické materiály, protože mohou způsobit podráždění kůže. Věci by také měly být pohodlné, nikoli omezující pohyby..
 • Pečlivě sledujte čistotu těla - ráno a večer se osprchujte. Používejte hypoalergenní produkty ke koupání. Je důležité, aby mýdlo nebo sprchový gel obsahovaly zvlhčující přísady a nevysychaly pokožku.

Odstraňte potenciální alergeny z potravy - citrusové plody, jahody, mořské plody. Postupujte podle výživových rad, které vám dá lékař..

Jak rozmazat žaludek, aby nedošlo ke svědění

Speciální krémy zvlhčují pokožku, snižují svědění a snižují riziko strií. Tyto produkty obsahují přírodní oleje, vitamíny, rostlinné extrakty, glycerin, kyselinu hyaluronovou, extrakty z řas, antioxidanty.

Vyberte si krém pro strie určené pro použití v těhotenství. Prostředky pro použití po porodu mají mírně odlišné složení.

Je důležité, aby produkt neobsahoval barviva, parabeny, konzervační látky, ropné produkty. Příklady kvalitních olejů a krémů: „Mama Comfort“, „Weleda“, „Sanosan“, „Avent“, „Vichi“. Ve spojení s kosmetickou péčí používejte obvaz. Podporuje žaludek a pokožku méně protahuje. Gynekologové doporučují začít jej používat ve druhém trimestru, počínaje 4 měsíci.

Lidové léky na svědění

Pokud žaludek svědí během těhotenství, olivový olej pomáhá zmírnit svědění a odstranit sucho. Nalijte 2 lžičky do dlaně. fondy a jemně, hladil krouživým pohybem na kůži břicha. Jojobové, mandlové a avokádové oleje mají také dobrý účinek..

Kůže můžete otřít infuzí heřmánku, provázku, březových listů nebo šalvěje. Ječmen ječmene má také zvlhčující a uklidňující účinek. Pro jeho přípravu, 4 lžíce. l zalijeme 1 litr horké vody a necháme půl hodiny vařit. Poté namáhejte vývar, ochlazujte a při svědění rozetřete žaludek.

Závěr

Pokud během těhotenství kůže břicha svědí, neměla by být ignorována. Nezapomeňte zjistit, s čím je spojen. A i když neexistují vážné důvody k obavám a svědění je způsobeno napínáním pokožky, snažte se minimalizovat nepohodlí. To pomůže zvlhčovačům, obvazům, osobní hygieně a správné výživě.

Uterus svědí

Při stanovení diagnózy upozorňuje lékař nejprve na stížnosti pacienta a data vizuálního vyšetření a teprve poté na základě těchto jmenuje určitá vyšetření. Je pravda, že od každého pacienta je odebrán nátěr na flóře bez ohledu na její stížnosti. To se provádí za účelem včasného odhalení genitálních infekcí, které jsou často doprovázeny silným svěděním..

Někdy se pacienti obracejí na lékaře se stížnostmi, což se na první pohled může zdát velmi podivné. Současně, pokud vezmete v úvahu všechny příznaky v komplexu, můžete identifikovat docela závažné nemoci, jejichž jedním z příznaků bude svědění v děloze..

Svědění v děloze je neobvyklým příznakem. Je velmi obtížné určit oblast lokalizace svědění v děloze. Někdy sama žena sama stěží dokáže popsat své pocity, které mohou ovlivnit retroperitoneální oblast ve spodní části.

Nepříjemné pocity mohou vzniknout a zmizet velmi rychle. V některých případech svědění v této oblasti obtěžuje ženu po dlouhou dobu. Svědění v děloze může mít další vlastnost, může být vázáno na měsíční cyklus..

Nejčastěji se však při vyšetření ukáže, že pocity s děloží nejsou nijak propojeny, ale jsou čistě subjektivní. Může se zdát ženě, že její děloha svrbí, ale ve skutečnosti patří svědění do jiné oblasti. V každém případě je svědění v děloze příznakem hodným pozornosti, je velmi důležité identifikovat kořenovou příčinu jejího vzhledu..

Příčiny

Lékaři říkají několik důvodů pro výskyt svědění v děloze spojené s gynekologií.

Za prvé se svědění v děloze nejčastěji vyskytuje v době implantace embrya na stěnu pohlavních orgánů. Většina žen si to nevšimne a pouze malá část může pociťovat svědění..

I když tomu dobře rozumíte, pak jsou tyto pocity trochu jako svědění. Mohou být popisovány jako mírná bolest nebo mírné brnění. Prožívat nepohodlí může žena, jejíž oplodnění nastalo přirozeně nebo in vitro.

Svědění v děloze se může objevit v předvečer menstruace. Někdy je premenstruační syndrom doprovázen nejen svěděním, ale také dalšími nepříjemnými pocity.

V době ovulace se mohou objevit přibližně stejné pocity. Při popisu svých stížností však ženy častěji cítí, že to není svědění, ale brnění. Obvykle musí pacient snášet takovou odchylku od normy během dne, méně často několik hodin.

Velmi často je výskyt svědění v děloze způsoben přítomností zánětlivého procesu v dutině tohoto orgánu. V tomto případě se nepohodlí dělohy velmi obává ženy a nelze ji vždy označit jako svědění. V tomto případě jsou dlouhé, nezastavují se ani na minutu.

Zánětlivé procesy v děloze mohou být vyvolány nejen bakteriemi, plísně mohou působit jako zdroj infekce. V tomto případě se svědění šíří nejen do dělohy, ale také do vagíny. Někdy při plísňové infekci vagíny bude svědění přítomno pouze v této části reprodukčního systému, ale je tak silné, že ji žena bude vnímat jako svědění v děloze..

Ve střevech

Někdy po vyšetření se ukáže, že neexistuje žádná patologie z oblasti genitálií a lechtání v děloze je stále přítomno. V tomto případě lékaři spíše naznačují, že to není děloha, která svědí střeva. Příčinou tohoto svědění může být přítomnost červů, zvýšená tvorba plynu ve střevě. V tomto případě se svědění vyskytuje v dolním břiše, což je mylně považováno za svědění v děloze.

Za zmínku stojí jeden rys anatomické struktury dělohy. Tento orgán má díky svým funkcím slabou úroveň inervace. Tím, že příroda sníží citlivost, zachrání ženu před mnoha nepříjemnými pocity spojenými s vývojem těhotenství.

Také v děložní dutině z velké části neexistují faktory, které by se teoreticky mohly stát zdrojem svědění. Když žena popisuje svědění v děloze, nejpravděpodobněji nemůže přesně určit oblast své lokalizace a popsané příznaky se netýkají dělohy, ale střeva. Příčinou svědění může být střevní křeč.

Pokud je zdroj svědění skutečně umístěn v děloze, pak ji žena s největší pravděpodobností sama nedokáže odstranit. Nejjednodušší řešení problému je trpělivost. V průběhu času, svědění, které jí vadí, zmizí samo o sobě.

Ale to je pouze v případě, že nepříjemné pocity nejsou spojeny s počátkem těhotenství nebo přípravou těla na menstruaci. V tomto případě svědění dlouho nezmizí a je trvalé. Doporučuje se vyhledat lékaře a zjistit skutečnou příčinu svědění. Zejména znepokojující příznak může být výtok, spojený s lechtáním.

Prevence

Pokud se žena opravdu bojí o své zdraví, neměli byste ignorovat symptom, jako je svědění v děloze. Lepší být přesvědčen o jeho neškodnosti, než nechat ujít stejné zánětlivé onemocnění..

Gynekolog vždy určí skutečnou příčinu nepohodlí. Žena si to nemůže dovolit, může předpokládat pouze to, co způsobilo nepohodlí, ale kterýkoli z jejích předpokladů může být chybný.

Co může žena udělat, aby zabránila nepohodlí v děloze, jejímž zdrojem není patologie? Nejprve musíte dodržovat pravidla osobní hygieny. Těžké svědění v pochvě je velmi často zaměňováno s svěděním v děloze.

S opatrností je nutné používat léky ve formě gelů, mastí, krémů a čípků, které jsou injikovány do vagíny, všechny se mohou stát zdrojem alergií, a tedy svědění. Poškrábání vagíny může také začít nadměrným používáním hygienických prostředků.

Při častém ošetření stydkých pysků a vagíny je narušena jejich normální flóra, potřebné bakterie mohou být nahrazeny patogenními. To bude další příčina svědění v pochvě, dávat do dělohy. Proto musí být vaginální dysbióza léčena včas.

Zdrojem nepříjemných problémů může být narušení hormonálního pozadí. Což se zase může změnit kvůli endokrinním onemocněním. Je obtížné, ale možné, sledovat řetězec sestávající z podezření na svědění v děloze, potom svědění v pochvě, hormonální nerovnováha a endokrinologické onemocnění.

Dalším důvodem může být užívání vysokých dávek antibiotik. Ničí laktobacily odpovědné za udržování kyselého prostředí v pochvě. V jejich nepřítomnosti je vysoká pravděpodobnost rozvoje zánětlivého procesu, který může jít do dělohy. Obzvláště stojí za to se obávat, pokud je zánět vagíny způsoben plísní. Svědění s touto chorobou je velmi závažné a způsobuje mnoho problémů..

Když svědí děloha, nepropadejte panice, nejčastěji jde o neškodný jev, který nevyžaduje lékařský zásah. Aby se však ujistilo, že nemoc chybí, je lepší se přihlásit k gynekologovi a podrobit se vyšetření.

Co způsobuje svědění a pálení během těhotenství?

Každá druhá nastávající matka čelí fenoménu, jako je svědění během těhotenství v intimní oblasti, což způsobuje značné nepohodlí a není zahrnuto do běžných kritérií. Tento příznak se může objevit v důsledku různých faktorů spojených s hormonálními změnami v těle a snížením imunitní obrany. Zdrojem problému jsou méně často gynekologické problémy..

Bez ohledu na příčinu patologie by měla být léčba prováděna pod dohledem lékaře.

Svědění kvůli vnějším dráždivým látkám

V raných stadiích těhotenství se hormonální pozadí ženy aktivně rekonstruuje. Současně se sliznice vnějších genitálií, která byla dříve hustá a elastická, pod vlivem hormonů stává drobivější, poréznější a vysoce citlivá na minimální vystavení jakýmkoli vnějším podnětům.

Změny také ovlivňují složení vaginální mikroflóry - v důsledku hormonálních změn v těle nastávající matky se zvyšuje produkce kyseliny mléčné, oproti níž se může zvýšit počet kvasinek a počet užitečných bakterií.

Jaké vnější podněty tedy mohou během těhotenství způsobit svědění a pálení:

 1. Používání syntetického spodního prádla, které nemůže plně umožnit průchod vzduchu, čímž se vytvoří příznivé prostředí pro aktivní růst a reprodukci patogenní mikroflóry.
 2. Časté douching. Pokud těhotná žena pravidelně provádí tento postup, a proto navrhuje, aby se zbavila vaginálního výtoku, riskuje porušení ochranné bariéry sliznice a změnu normální kyselosti intimní zóny..
 3. Aktivní použití na záchod genitálií běžných mýdlových nebo sprchových gelů. Takové fondy snadno vysušují vaginální sliznici a narušují její normální mikroflóru, takže nastávající matka čelí svědění stydkých pysků a pálení ve vagíně během těhotenství.

Je třeba si uvědomit, že během těhotenství by žena měla pečlivě sledovat povahu vaginálního výboje. Normálně mají mléčnou nebo průhlednou barvu, jednotnou konzistenci, zatímco jakýkoli cizí zápach by neměl být zcela přítomen. Pokud je vaginální výtok během těhotenství normální, není se čeho bát. Pokud dojde ke změnám jejich barvy a konzistence na pozadí těhotenství, objeví se známky svědění a pálení, měli byste se poradit s lékařem.

Vnitřní problémy

Snížení imunitní obrany těla během těhotenství je fyziologickým aspektem - díky němu má žena příležitost normálně vydržet a mít zdravé dítě. Ale navzdory této nesporné výhodě je zhoršení imunity způsobeno zvýšeným rizikem onemocnění na devět měsíců.

Zvažte, jaké patologické procesy mohou ovlivnit tělo budoucí matky a v důsledku toho mohou během těhotenství způsobit svědění v intimní sféře.

Infekce

Během období přenášení dítěte mohou na stav genitourinární koule nepříznivě ovlivnit různé infekční faktory. Ve většině případů je nesnesitelné svědění genitálu způsobeno chorobami, jako je uretritida a cystitida. Jejich vývoj je způsoben zánětem postihujícím močovou trubici a močový měchýř v důsledku těžké podchlazení, přehřátí a následné infekce.

Rostoucí pocit pálení v močové trubici během těhotenství s častými bolestivými nutkáním vyprázdnit močový měchýř řekne ženě o vzniku cystitidy. V tomto případě získává moč zakalenou barvu, je přidělena méně než obvykle. Přes časté močení nedochází k úlevě, svědění genitálií. Podmínka vyžaduje okamžitou léčbu, protože existuje vysoká pravděpodobnost komplikací ve formě vzestupné infekce ledvin..

Kandidóza

Svědění a výtok během těhotenství jsou často příznakem drozdu. Vaginální kandidóza čelí mnoha ženám v pozici, protože jejich imunitní systém je slabý, aby mohl plně bojovat proti patogenům této patologie. Někteří to dokonce vnímají jako známku těhotenství.

Drozd můžete určit sami podle následujících příznaků:

 • svědění a stočený bílý výboj během těhotenství;
 • kyselá vůně vaginálního výboje;
 • nepohodlí při močení;
 • nepohodlí a bolest při pohlavním styku.

Drozd musí být ošetřen. Za tímto účelem lékař obvykle vybírá léky, které jsou bezpečné pro nitroděložní vývoj dítěte, Nystatin a Pimafucin. Toto onemocnění je nutné odstranit před 36. týdnem těhotenství, protože sliznice postižená plísňovou infekcí může během porodu vážně trpět a je pravděpodobně také infikována ústní dutina dítěte..

Dysbakterióza

Dysbakterióza nebo bakteriální vaginóza se u nastávající matky vyvíjí v důsledku vytěsnění normální mikroflóry vagíny podmíněně patogenními mikroorganismy. Hlavními příznaky dysbiózy během těhotenství jsou rybí zápach z vaginálního výtoku a nesnesitelné svědění.

Přesná příčina bakteriální vaginózy není známa. Odborníci se domnívají, že patogenní mikroflóra může zachytit sliznici na pozadí predispozičních faktorů, jako jsou stres, hormonální změny, špatná ekologie, škodlivé potraviny a dlouhodobá léčba antibiotiky.

Opar

Herpetická vyrážka na kůži a sliznici intimní zóny a silné svědění bez výtoku během těhotenství jsou alarmujícími příznaky herpes genitálií. Pokud jsou tyto klinické příznaky diagnostikovány, měli byste se poradit se svým lékařem, protože se vlastní léčba tohoto onemocnění antivirovými léky nedoporučuje..

Pokud opomenete diagnózu a léčebná opatření, může být herpes nebezpečný pro otěhotnění v důsledku spontánního potratu nebo malformací nenarozeného dítěte. Čím dříve nastávající matka půjde k lékaři, tím lépe.

Chlamydia

Infekční onemocnění, jako je chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza a cytomegalovirová infekce, nezpůsobují v těle ženy specifické klinické příznaky, u kterých by se dalo předpokládat, že se vyskytnou tyto patologie. Mohou se objevit přesně v době, kdy je žena nejméně chráněna.

Chlamydie během těhotenství se objevuje při svědění genitálií, zesiluje po dlouhém chůzi nebo během močení. Toto onemocnění může nepříznivě ovlivnit normální průběh těhotenství a způsobit spontánní potrat nebo předčasný porod, jakož i ovlivnit nitroděložní vývoj dítěte, proto je nutné infekci léčit.

Parazitární nemoci

Svědění během těhotenství je někdy výsledkem parazitismu červů a stydkých vší. V tomto případě mohou být fragmenty parazitů detekovány na spodním prádle nebo ve stolici. Je nutné složit testy na diagnostiku parazitárních chorob, a pokud budou potvrzeny, lékař předepíše účinné a bezpečné antihelmintikum. Například piperazin je droga, která nepronikne do systémového oběhu nastávající matky a zároveň úspěšně bojuje s celou řadou hlíst..

Jiné příčiny svědění u těhotných žen

Výše uvedená onemocnění jsou vždy doprovázena svěděním a pálením jak v časném, tak v pozdním stádiu těhotenství. Ale to nejsou všechny možné faktory, které vedou k podráždění genitálií budoucí matky.

Existují případy, kdy svědění a pálení během těhotenství je výsledkem tak závažného onemocnění, jako je cukrovka. V tomto případě existuje neustálý žízeň a hlad, časté močení. Cukr obsažený v moči způsobuje zvýšenou suchost sliznice a kůže pohlavních orgánů, v důsledku čehož žena trpí silným pálením a svěděním v intimní oblasti..

Méně časté je svědění vagíny během těhotenství na pozadí dysfunkce jater. Tento stav je doprovázen klinickými projevy žloutenky - žloutnutí kůže a skléry, ztmavnutí moči, změna barvy stolice a bolest v játrech.

Zdrojem problému mohou být také poruchy, které se objevily v endokrinním systému - hyper- nebo hypofunkce štítné žlázy. Totéž lze říci o stresu, který se často vyskytuje u nastávajících matek v souvislosti s obavami o bezprostřední mateřství - v tomto případě ženské tělo začíná psychosomatické procesy, které mohou během těhotenství vyvolat příznaky, jako je svědění a pálení v pochvě..

Kterého lékaře kontaktovat?

Řešení problému by mělo vždy začít identifikací a odstraněním příčiny. Pouze odborník může určit jeho zdroj a zvolit taktiku k boji proti němu. K tomu se doporučuje nastávající matce poradit se s gynekologem provádějícím těhotenství.

Jakékoli léky lze užívat pouze se souhlasem lékaře. Léky jsou vybírány odborníkem v závislosti na gestačním věku, příčině patologického stavu a jeho závažnosti.

Méně často se žena odkazuje na jiné odborníky, například na endokrinologa se zvýšením hladiny cukru v krvi.

Jak se zbavit nepohodlí?

Léčbu by měl předepisovat lékař. Ale existují tři léky, které jsou účinné proti svědění a pálení v intimní oblasti a testovány během těhotenství.

Uvádíme je:

 • Livarol. Čípky, které eliminují svědění téměř jakéhokoli původu a v krátké době. Livarol však můžete použít pouze od druhého trimestru těhotenství. Během pouhých 5 dnů čípky obnoví vaginální mikroflóru a odstraní příčinu bakteriální vaginózy.
 • Clotrimazol. Účinně bojuje proti houbové flóře. Clotrimazol ve formě masti se doporučuje pro nastávající matky. Nástroj se aplikuje na postižené oblasti sliznice a kůže po dobu jednoho měsíce. V prvním trimestru je droga zakázána. Přečtěte si více o Clotrimazole →
 • Šestiúhelník. Droga úspěšně bojuje proti pohlavně přenosným a houbovým onemocněním genitální oblasti. Čípky se šestiúhelníky se vstřikují do vagíny 2krát denně po dobu jednoho týdne. Přečtěte si více o šestiúhelníku →

Odstranění nepohodlí a svědění doma pomůže také neškodným lidovým prostředkům, o jejichž použití musíte informovat lékaře.

Zde jsou některé recepty:

 1. Mrkvová šťáva pro obnovení vaginální mikroflóry. Douching se provádí ráno a večer. Tento nástroj uklidňuje a regeneruje sliznici, zlepšuje stav mikroflóry. Mrkvová šťáva může být nahrazena sodou, která má podobný účinek.
 2. Léčivé byliny pro zánět. K přípravě terapeutické látky budete potřebovat sbírku březových pupenů, čekanky, měsíčku lékařského, provázku, chmele a třezalky tečkované. 2 lžíce. l sbírka vařit 1 litr vroucí vody, trvat na hodinu a filtrovat. Pijte infuzi 200 ml 3krát denně před jídlem.

Prevence

Cílem prevence svědění během těhotenství je především udržování hygieny ženy a optimalizace jejího životního stylu.

Uvádíme hlavní preventivní opatření, která by všechny budoucí matky měly dodržovat:

 • denní sprcha bez použití ochucených detergentů;
 • oblast intimní zóny by měla být vždy udržována suchá a čistá, častá výměna měkkého bavlněného prádla velmi pomůže;
 • spodní prádlo se doporučuje prát neutrálním detergentem bez fosfátů;
 • oblečení budoucí matky by nemělo omezovat pohyby, je dobré, pokud je vyrobeno z přírodních hygroskopických materiálů;
 • Nenechávejte dům v extrémním žáru a zůstávejte dlouho v dusné místnosti;
 • nastávající matka by se neměla zapojovat do sladkých nebo škodlivých potravin, aby se udržela normální střevní a vaginální mikroflóra.

Těhotenství není čas na samoléčení. Zda svědění může být příznakem těhotenství a jak ho léčit, odborník odpoví. Ignorování léčby může vést k různým komplikacím, například k spontánnímu potratu nebo infekci plodu a membrán.

Autor: Olga Rogozhkina, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Genitální svědění během těhotenství

Obsah:

Svědění je bolestivý pocit, který je způsoben neustálým podrážděním nervových zakončení a projevuje se silnou potřebou česat kůži a sliznice. Takové pocity mohou být způsobeny řadou důvodů, a proto vyžadují odlišné zacházení.

Informace Svědění genitálu je u těhotných žen zcela běžné a je spojeno především se změnou hormonálních hladin. Významné kolísání hormonů vyvolává snížení obranyschopnosti těla, způsobuje změny mikroflóry vagíny a přispívá k množení patogenních mikroorganismů.

Příčiny svědění během těhotenství

Ve většině případů není svědění nezávislou patologií, nýbrž symptomem nemoci. Všechny příčiny svědění lze rozdělit do čtyř skupin:

 1. Dopad vnějšího prostředí na genitálie;
 2. Genitální patologie;
 3. Patologie jiných vnitřních orgánů;
 4. Duševní faktory.

První skupina (dopad na životní prostředí) zahrnuje:

 1. Infekce
 2. Porušení pravidel intimní hygieny, pravidelné zanedbávání sprchování, vzácná náhrada za každodenní kalhotky;
 3. Mechanické dráždivé prostředky (nosí hrubé syntetické prádlo, časté douching vagíny, pravidelné používání ochucených denních polštářků);
 4. Teplotní expozice (závažné prodloužené podchlazení nebo přehřátí).

Příčiny způsobené patologií vnitřních pohlavních orgánů:

 1. Patologický výboj při zánětlivých onemocněních dělohy a krku;
 2. Podráždění genitálií neustálým vylučováním moči do genitourinární píštěle.

Mezi choroby jiných vnitřních orgánů, které mohou způsobit svědění, patří:

 1. Cukrovka;
 2. Chronická onemocnění ledvin, močovodů a močového měchýře;
 3. Anémie;
 4. Chronické onemocnění jater;
 5. Nemoc štítné žlázy.

Mezi duševní faktory patří:

Diagnóza při výskytu svědění

Pokud dojde ke svědění genitálu, měli byste o tom okamžitě informovat porodníka-gynekologa. Lékař provede sérii diagnostických testů, aby určil příčinu svědění:

 1. Vyšetření genitálií a perineum. Při vyšetření můžete identifikovat otok, zarudnutí pysky stydké pysky a pysky stydké pysky, četné škrábance;
 2. Obecná analýza krve;
 3. Krevní chemie;
 4. Výtěr na flóře;
 5. Obecná analýza moči;
 6. Analýza stolice pro hlístová vejce;
 7. Konzultace úzkých odborníků (terapeut, urolog, endokrinolog, psychiatr).

Příznaky onemocnění svědění v těhotenství

Nejběžnější příčiny svědění jsou infekční choroby:

 1. Kandidóza (drozd). Nazývaný kvasinkovými houbami rodu Candida. Drozd se vyznačuje syrovým výbojem s nepříjemným zápachem, svěděním a pálením pohlavních orgánů, bolestí při močení a pohlavním stykem;
 2. Bakteriální vaginóza (gardnerelóza). Vývoj vaginózy je spojen s nahrazením normální vaginální mikroflóry oportunními patogeny (gardnerella). Mezi hlavní příznaky patří šedivý výtok s ostrým nepříjemným zápachem, připomínající vůni shnilých ryb, silné svědění a pálení;
 3. Genitální opar. Projevuje se zpočátku s výskytem svědění a pálení v lokalizovaných oblastech a poté s výskytem vyrážek z bublin;
 4. Trichomoniáza Toto je pohlavně přenosná nemoc. Vyznačuje se zarudnutím genitálií, svěděním, nažloutlým výtokem s nepříjemným zápachem, bolestí při močení;
 5. Chlamydia Toto onemocnění může být často asymptomatické nebo může vykazovat mírné svědění..

Svědění genitálních orgánů u těhotných žen je často způsobeno parazitárními chorobami:

 1. Svrab. Toto onemocnění je způsobeno svrabem svrab. Je doprovázeno silným svěděním, v noci horší;
 2. Stydké vši (stydké vši). K infekci dochází prostřednictvím pohlavního styku a domácnosti (častěji při používání jednoho spodního prádla a podestýlky);
 3. Helminthic zamoření. V přítomnosti helmintů se svědění často vyskytuje v konečníku, perineu a poté přechází do genitálií.

Vzhled svědění je také charakteristický pro zánětlivá onemocnění děložního čípku, tělo dělohy a její přívěsky (vaječníky, vejcovody). Tyto nemoci se vyznačují:

 • Bolest břicha;
 • Hnisavé vypouštění;
 • Horečka;
 • Bolest při vaginálním vyšetření;
 • Změna krevních testů (zvýšení počtu bílých krvinek a ESR).

S diabetem se často vyskytuje svědění genitálií a perineum. Toto onemocnění se vyznačuje prudkým zvýšením hladiny cukru v krvi a moči, zvýšeným žízní a zvýšeným močením. Vzhled svědění je spojen s vysokým obsahem glukózy v moči, v případě narušení intimní hygieny zůstávají zbytky moči na genitáliích, dráždí pokožku a způsobují pocit pálení.

Svědění je také charakteristické pro onemocnění jater a žlučových cest (hlavně s hepatitidou). Tato patologie se projevuje přítomností bolesti v pravé hypochondrii, horečkou, ztmavnutím moči, zesvětlujícími výkaly, ikterickou barvou kůže. Výskyt svědění je spojen s nadměrnou produkcí žlučových enzymů: hromadění v kůži, způsobuje žloutnutí a silné svědění.

Svědění s onemocněním močového systému se vyvíjí v důsledku produkce močoviny ve velkém množství, což má dráždivý účinek. Tento typ patologie je charakterizován bolestí při močení, těžkostí v bederní oblasti a dolním břiše, polyurií (zvýšení množství moči) nebo naopak ostrou retencí moči.

Onemocnění štítné žlázy (snížení nebo zvýšení jejích funkcí) vedou k významným hormonálním poruchám. Kolísání hladin hormonů negativně ovlivňuje sekreci sliznic pohlavních orgánů a způsobuje pálení a svědění.

Léčení svědění během těhotenství

Léčba by měla být zaměřena především na odstranění základní patologie, která způsobuje svědění. Je třeba si uvědomit, že většina léků je během těhotenství zakázána. V žádném případě by nemělo dojít k samoléčení, což může způsobit nenapravitelné poškození zdraví matky a dítěte. Přijímání jakýchkoli léků by mělo začít až po konzultaci s lékařem a podle jeho doporučení.

K dočasnému zmírnění svědění lze použít následující metody:

 1. Pečlivé dodržování pravidel intimní hygieny. Měli byste se osprchovat a umýt své pohlavní orgány nejméně 2-3krát denně. Můžete použít odvar heřmánkové lékárny, třezalku tečkovanou, dubovou kůru, máta. Nepoužívejte toaletní mýdlo;
 2. Porucha z důvodu pohlavního styku (způsobuje ještě větší podráždění genitálií);
 3. Soulad s dietou. Pikantní jídla, všechna koření a koření, uzená masa, konzervované potraviny by měly být z každodenní stravy vyloučeny;
 4. Udělejte si vanu 1-2krát denně (v odvarech heřmánku nebo šalvěje).

Prevence výskytu

Chcete-li zabránit svědění genitálu během těhotenství:

 1. Prohlédněte si prohlídku gynekologa a porodníka, při plánování těhotenství proveďte testy se svým manželem na skryté infekce;
 2. Před počátkem podstoupit úplné lékařské vyšetření s úzkými odborníky za účelem identifikace chronických onemocnění a jejich léčby;
 3. Dodržování pravidelné intimní hygieny;
 4. Nosit spodní prádlo pouze z přírodních tkanin;
 5. Vyhněte se podchlazení v chladném počasí;
 6. Příjem multivitaminových komplexů pro těhotné ženy.

Svědění během těhotenství

Svědění během těhotenství je patologický stav, který je příznakem různých nemocí, které se objevily nebo zhoršily během těhotenství. Projevuje se jako pocit bolestivě lechtivého podráždění kůže a sliznic, což způsobuje mykotický reflex. Mohou se vyskytnout vyrážky, další kožní příznaky, známky poškození různých orgánů a systémů. Je diagnostikována pomocí biochemických, imunologických, hormonálních, alergologických, mikrobiologických studií, PCR, RIF, ELISA, ultrazvukem. K patogenetické a symptomatické léčbě svědění se používají antihistaminika, kortikosteroidy, změkčovadla, sedativní bylinné přípravky.

ICD-10

Obecná informace

Podle pozorování porodnicko-gynekologů více než polovina těhotných žen pociťuje dočasné nebo trvalé svědění různé intenzity. 45-50% pacientů si stěžuje na genitálii (intimní), 18-22% - na kůži, 8-10% - na anální svědění. U některých žen je během těhotenství zaznamenán současný výskyt různých typů svědění. Typicky se porucha vyvíjí v důsledku exacerbace existujících nemocí. V některých případech je příčinou onemocnění, jehož příznakem je svědění, změna, ke které dochází během těhotenství. Relevance včasné diagnostiky patologie, která způsobila svědění kůže nebo sliznic, je způsobena rizikem závažných porodnických komplikací u některých patologií.

Příčiny

Specialisté v oboru porodnictví jmenují řadu faktorů, které mohou vyvolat výskyt svědění u těhotných žen. Svědění může projevovat onemocnění zhoršující se nebo vznikající v gestačním období, systémové reakce těla na působení exogenních látek a endogenních metabolitů. Nejčastější příčiny poruchy jsou:

 • Onemocnění kůže a plísní. Svědění je pozorováno u atopické a kontaktní dermatitidy, dermatofytózy, jednoduchých chronických lišejníků, lupénky, seborrhea, ekzému. Pocity svědění jsou charakteristické pro parazitární léze kůže - pedikulóza hlavy a ochlupení, svrab. V chladném období doprovází vývoj xerózy svědění. U mnoha pacientů jsou tyto poruchy detekovány ještě před těhotenstvím, i když během těhotenství je možná infekce parazity kůže nebo projev patologie.
 • Systémové procesy. Pruritus je doprovázen endogenní intoxikací přírodními a patologickými metabolity v některých formách onkopatologie (Hodgkinův lymfom, pravá polycythémie), onemocnění jater s cholestázou (virová hepatitida, onemocnění žlučových kamenů, hepatóza), endokrinopatie (diabetes mellitus, hypertyreóza, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypothyroidismus, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, hypotyreóza, s glomerulonefritidou, pyelonefritidou, hydronefrózou, nefrolitiázou.
 • Genitální infekce. Často se neprojevují kůží, ale intimním svěděním, ke kterému dochází podrážděním toxiny a patologickými sekrecemi (bílými). Příznak je výraznější u kandidózy, herpes genitálu, gardnerelózy, chlamydie, kapavky. Snížená imunita a hormonální změny charakteristické pro těhotenství často vedou k rozvoji bakteriální vaginózy, jedním z příznaků je svědění genitálu.
 • Urologická a proktologická onemocnění. Svědění v perineu je způsobeno nejen intenzivní vaginální leucorrhoea, ale také podrážděním moči s častým močením u těhotných žen s uretritidou, cystitidou, pyelonefritidou, patologickými změnami charakteristickými pro hemoroidy, anální praskliny, lokální perianální dermatitida. Jednou z příčin análního svědění je enterobióza - helmintická invaze, ve které je část životního cyklu parazita spojena s kožními lézememi v blízkosti konečníku..
 • Exogenní účinky. Vliv patologického agens může být vnější (přes kůži a sliznice) a vnitřní (po absorpci v gastrointestinálním traktu). V obou případech je možné vyvinout alergickou nebo toxickou systémovou reakci s svěděním různé intenzity. Provokativní faktory jsou nejčastěji drogy (aspirin, antibiotika, anestetika), jídlo, pyl rostlin, zvířecí vlasy, prach, kousnutí hmyzem.
 • Neurologické a mentální poruchy. Brnění, parestézie a intermitentní intenzivní svědění způsobené změnami v periferním nervovém systému mohou být časnými příznaky roztroušené sklerózy předcházející hlavním neurologickým symptomům. Neurogenní pruritus může být důsledkem stresu, známkou postherpetické neuralgie, mozkových nádorů. Ve vzácných případech se svědění objevuje jako součást taktilní halucinózy..
 • Dermatózy těhotných žen. U 1,5–3,0% pacientů, kteří mají dědičnou predispozici, vyvolávají fyziologické změny v průběhu těhotenství (roztahování kůže s poškozením pojivové tkáně, hyperestrogenie, restrukturalizace imunitního systému) alergickou reakci nebo intrahepatální stagnaci žluči. V důsledku toho se vyvíjí jedna ze specifických gestačních svrbivých dermatóz - atopická dermatitida, pemfigoid, těhotná cholestáza.

Pravděpodobnými předpoklady častějšího svědění u různých nemocí u těhotných žen jsou zvýšení suché pokožky vlivem progesteronu, fyziologický pokles imunity zaměřený na udržení těhotenství, protažení a roztržení vazivových vláken kůže s tvorbou autoantigenů a porušení přirozené mikroflóry vagíny. Těhotenství také slouží jako spouštěcí prostředek pro vývoj řady nemocí doprovázených svrbením - gestační diabetes, poporodní autoimunitní tyreoiditida atd. Obezita, nošení syntetického oblečení a spodní prádlo, použití voňavých polštářků a dráždivých alkalických produktů pro péči o pokožku a genitálie jsou považovány za další rizikové faktory. osobní hygiena, jíst kořeněná jídla s kořením, koření.

Patogeneze

Mechanismus výskytu svědění během těhotenství závisí na příčinách, které jej způsobily, avšak ve všech případech je klíčovým článkem v patogenezi podráždění určitých částí aferentních drah, které přenášejí nervové impulsy. Nejčastěji se svědění vyskytuje v důsledku stimulace periferních nocreceptorů. Mediátoři tvoření při lokální zánětlivé, alergické, autoimunitní reakci, mikrobiální toxiny, metabolity (žlučové kyseliny, dusíkaté sloučeniny, vysoká glukóza), léky obvykle ovlivňují receptorový aparát.

Možná vývoj svědění pocitů v důsledku zranění, při nichž je zánětlivá reakce v přírodě sekundární, konstantní lokální účinky (kousnutí hmyzem, pohyb helmintů, podráždění moči, vybílení). Někdy je zaznamenána patologická aferentní charakteristika svědění na pozadí mikrocirkulačních poruch (například u diabetes mellitus), poškození citlivých nervových vláken (s roztroušenou sklerózou). U objemových novotvarů mozku, mozkových mrtvic, neurotických a duševních poruch je zaměření patologického impulsu subjektivně vnímaného jako svědění lokalizováno v centrálních částech nervového systému..

Příznaky svědění během těhotenství

Hlavním příznakem poruchy jsou lokální nebo generalizované svědění pocity různé intenzity, od mírného mravenčení a pálení po nesnesitelnou touhu poškrábat nebo otřít pokožku, sliznice. V závislosti na důvodech, proč se objevilo svědění, může být konstantní nebo periodické, může sloužit jako jediný příznak nemoci, nebo může být doprovázeno dalšími kožními projevy - zarudnutím, poškrábáním, makulárním, papulárním, vesikulárním, pustulárním exantémem, loupáním. Obecně je klinický obraz charakterizován významným polymorfismem určeným hlavní patologií, jehož příznakem byla kůže nebo intimní svědění.

Komplikace

Nemoci s intenzivním svěděním mohou být komplikovány sekundární infekcí exkoriačních míst. Pravděpodobnost vzniku porodnických komplikací závisí na účinku základního onemocnění na těhotenství. Většina kožních onemocnění, přechodné alergické reakce, těhotné dermatózy způsobují nepohodlí a zhoršují kvalitu života, ale nepředstavují vážné ohrožení ženy a plodu. Při těžké těhotenské cholestáze se zvyšuje mnoho systémových procesů, pravděpodobnost gestózy, spontánního potratu, předčasného porodu, fetoplacentální nedostatečnosti, retardace růstu plodu, abnormalit práce, koagulopatického krvácení a DIC. Možnými komplikacemi infekčních chorob vyskytujících se při svědění jsou chorioamnionitida, nitroděložní infekce plodu, poporodní endometritida, porodnická peritonitida.

Diagnostika

Hlavním úkolem diagnostického vyhledávání stížností pacienta na svědění kůže, genitálií, perianální oblasti je identifikovat příčinu poruchy. K diagnóze se používá celá řada laboratorních a instrumentálních diagnostických metod, které umožňují určit stav různých orgánů a systémů a detekovat biochemické markery nemoci. Kromě gynekologického vyšetření se během těhotenství doporučují obecné testy krve a moči:

 • Krevní chemie. U některých chorob jsou indikativní údaje o hladině glukózy, žlučových kyselin, celkového bilirubinu, cholesterolu, triglyceridů, sérového železa, močoviny, kyseliny močové, kreatininu, enzymů (Alt, ACT, alkalická fosfatáza), složení proteinových frakcí v krvi.
 • Hormonální studie. K vyloučení endokrinopatií, které se projevují svěděním kůže a sliznic, se používá index rezistence na inzulín, stanovení hladin inzulínu v krvi, TSH, tyroxinu, trijodtyroninu, tyroxinu vázajícího globulinu. V některých případech určete hladinu pohlavních hormonů.
 • Studium imunitního a alergického stavu. Potvrzením atopické povahy onemocnění je zvýšená koncentrace IgE, histaminu v krvi. U některých poruch jsou detekovány specifické markery autoimunitních procesů (protilátky proti kolagenu, AT-TPO, AT rTTG)..
 • Diagnostika infekcí. Polymerázová řetězová reakce, RIF, ELISA jsou vysoce citlivé metody pro detekci infekčních chorob. S jejich pomocí můžete detekovat známky genitálního oparu, kandidózy, chlamydie, mykoplazmózy, ureaplasmózy a dalších urogynekologických chorob.
 • Výsev odděleného urogenitálního traktu. Mikrobiologický výzkum umožňuje nejen stanovit původce infekčního onemocnění, ale také vyhodnotit jeho citlivost na antibakteriální léčiva. Metoda je zvláště indikována u pacientů s svěděním vulvy, vagíny, močové trubice..

Pokud existují vyrážky, analyzuje se škrábající nebo odnímatelná kůže. Pro posouzení morfologického stavu různých orgánů se pro plod používá ultrazvuková diagnostika - ultrazvuk ledvin, jater, žlučníku a malé pánve. Jako další metody lze doporučit chemicko-toxikologické analýzy, histologické vyšetření vzorků biopsie, odštěpky pro enterobiózu, fekální analýzu vajíček hlíst. Diferenciální diagnostika se obvykle provádí mezi nemocemi, u kterých se během těhotenství vyskytuje svědění. Kromě porodníka-gynekologa a dermatologa, je-li to indikováno, je pacientovi poraden venereolog, specialista na infekční choroby, endokrinolog, gastroenterolog, hepatolog a urolog.

Léčení svědění během těhotenství

Při vývoji taktiky léčby pacientů se stížnostmi na svědění se bere v úvahu účinek základního onemocnění na těhotenství. Ve většině případů je možné prodloužení těhotenství na dobu fyziologického porodu. Léčebný režim je určen protokolem pro odpovídající poruchu, která může zahrnovat antibiotika, hormony, antimykotika, hormonální, antikonvulziva, léky z jiných farmakoterapeutických skupin, přičemž se bere v úvahu jejich možný účinek na vývoj plodu. Pro snížení nebo odstranění svědění je účinná nespecifická patogenetická a symptomatická terapie:

 • Antihistaminika. V důsledku blokády histaminových receptorů se snižuje přenos excitace podél citlivých C-vláken a snižuje se uvolňování mediátorů žírnými buňkami. Potlačení alergické reakce může výrazně snížit intenzitu svědění nebo ji úplně zastavit.
 • Glukokortikoidy. Lokální aplikace kortikosteroidních mastí, krémů, emulzí má výrazný antipruritický účinek. Lokální léčba je účinnější s omezenou dermatitidou a dermatózami. Vzhledem k potenciálním účinkům na plod se systémové kortikosteroidy používají během těhotenství jen mírně.
 • Zmäkčovadla. Vzhledem k tomu, že pokožka během těhotenství schne, což zintenzivňuje svědění, má její hydratace a změkčení pozitivní terapeutický účinek. Prostředky této skupiny také umožňují urychlit regeneraci poškozené epidermy a lipidových mezibuněčných struktur kůže.
 • Sedativní fytopreparace. Díky vzájemnému působení svědění a emočních poruch (špatná nálada, podrážděnost) umožňuje jmenování sedativních poplatků snížení intenzity vnímání nepříjemných pocitů v centrální nervové soustavě. Sedativní terapie také přispívá k normalizaci narušeného spánku..

Pacientovi se doporučuje vyloučit ze stravy výrobky, které zvyšují podráždění nebo mohou způsobit alergie, normalizovat režim pití, dostatek odpočinku a vyhnout se stresu. Pro těhotné ženy s svěděním se obvykle doporučuje přirozené porod. Císařský řez se provádí pouze s porodními indikacemi.

Prognóza a prevence

Při absenci systémových onemocnění je výsledek těhotenství u žen s svěděním obvykle příznivý. Prognóza se zhoršuje, když jsou detekována závažná somatická onemocnění a jsou detekovány endokrinopatie. Pro profylaktické účely, pacientky trpící kůží a jinými patologiemi, je při plánování těhotenství třeba vzít v úvahu doporučení dermatologa a specializovaných odborníků. Těhotným ženám bez souběžné patologie se doporučuje pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, odmítnout syntetické spodní prádlo, zvlhčit pokožku přírodními produkty a vyhnout se situacím, kdy je intenzivnější pocení - pobyt v dusných místnostech, přehřátí na slunci. K praní oděvů a oděvů je lepší použít neutrální prací prášky bez fosfátů..

Články O Neplodnosti