Hlavní Neplodnost

Švestky během těhotenství

Švestky - Sušené švestkové ovoce. Použití švestek zlepšuje trávicí trakt, pomáhá vyrovnat se se zácpou a zabraňuje rozvoji anémie. Co jiného je užitečné prořezávat během těhotenství?

Prune Složení

Sušené švestky nebo sušené švestky se používají k přípravě široké škály jídel. Sušené ovoce je součástí různých omáček a zákusků přidávaných do masových a zeleninových pokrmů. Sušené švestky jsou součástí cimes (židovské jídlo mrkve a fazole) a tajine (masové jídlo severoafrických národů). Ve skandinávských zemích se tradiční želé vyrábí z švestek, které se na Vánoce podávají s rýžovou kaší.

Následující látky si zaslouží zvláštní pozornost ve složení sušených švestek:

 • vitaminy: B, C, E, PP;
 • minerální prvky: železo, jód, draslík, vápník, fosfor, sodík, kobalt, zinek, měď;
 • ovocné cukry;
 • celulóza;
 • organické kyseliny (jablečná, šťavelová, citronová).

Sušené švestky jsou produktem s vysokou kalorickou hodnotou. 100 sušených plodů odpovídá 200 až 350 kcal, v závislosti na způsobu přípravy. Těhotné ženy s nadváhou by měly tento produkt používat opatrně..

Užitečné vlastnosti švestek

Sušené švestky jsou známé svým příznivým účinkem na zažívací trakt. Když vstoupí do žaludku, aktivuje produkci žaludeční šťávy a určitých enzymů, čímž zlepšuje trávení všech příchozích potravin. Ve střevech švestky změkčují výkaly a usnadňují jejich vylučování z těla. Jídla s přidáním švestek se doporučují v druhé polovině těhotenství jako optimální lék na zácpu. V období po porodu také švestky přispívají k jemným pohybům střev..

Švestky stimulují imunitní systém a zvyšují odolnost těla vůči infekcím. Tato užitečná vlastnost bude platit zejména na podzim, v zimě a brzy na jaře, v období epidemie chřipky a SARS. Sušené švestky mají také antioxidační účinek. Absorbuje agresivní volné radikály, má obecný účinek proti stárnutí na celé tělo a zabraňuje rozvoji rakoviny.

Prořezaná jídla budou přínosem pro těhotné ženy trpící zvýšenou úzkostí a podrážděností. Pro nespavost se doporučuje používat švestky, a to i v pozdním těhotenství. Toto ovoce je také oceňováno pro svou schopnost zvyšovat odolnost těla vůči různým stresovým situacím..

Sušené švestky jsou skvělým přírodním prostředkem, který pomáhá bojovat proti anémii. Velké množství železa činí tento produkt nepostradatelným v druhé polovině těhotenství, když se zvyšuje zátěž na kardiovaskulární systém ženy. Švestky jsou zvláště doporučovány pro nastávající matky s nízkou hmotností a dodržující vegetariánskou stravu..

Švestky jsou považovány za dobré diuretiky. Kompost ze sušeného ovoce se doporučuje pro použití v pozdním těhotenství s výskytem otoků. Švestky budou také těžit z některých nemocí močového ústrojí. Antioxidační a diuretické vlastnosti švestek pomáhají v boji proti infekci cystitidou a pyelonefritidou, zvyšují celkový tón těla a urychlují regeneraci.

Prune Harm

Švestky jsou bohaté na uhlohydráty, proto se nedoporučuje pro ženy náchylné k rychlému nárůstu tělesné hmotnosti nebo obezitě. S opatrností by se švestky měly používat na diabetes mellitus, včetně těch, které se vyskytly během těhotenství..

Švestky zřídka způsobují alergické reakce ve formě kožní vyrážky nebo Quinckeho edému. Podobné komplikace se obvykle vyskytují při použití produktu nízké kvality, při jehož přípravě bylo použito velké množství chemických přísad. Některé přísady používané v potravinářském průmyslu prodlužují životnost sušených švestek, ale negují všechny jeho příznivé vlastnosti a vedou k rozvoji alergických reakcí.

Způsob použití

Denní sazba sušených švestek během těhotenství je jedna nebo dvě hrsti sušeného ovoce. Překročení uvedeného objemu se nedoporučuje. Před použitím je nutné sušené švestky důkladně omýt horkou vodou a vysušit.

Sušené švestky jsou produktem připraveným k jídlu. Ve své syrové podobě může být použit jako vydatná a zdravá svačina. Ke snídani se švestky často přidávají do cereálií, jogurtů a tvarohů. Švestky jsou také součástí mnoha masných a zeleninových jídel, omáček a občerstvení. Sušený ovocný kompot je během těhotenství považován za jeden z nejzdravějších nápojů..

Nejlepší sušené švestky se získávají přirozeným sušením bez použití glycerinu a dalších látek. Takové ovoce si zachovává všechny své prospěšné vlastnosti a nepoškozuje tělo těhotné ženy. K sušení jsou vhodné pouze zralé a šťavnaté plody, protože obsahují všechny potřebné vitamíny a minerální prvky..

Na základě sušených švestek s přídavkem sušených meruněk, medu, ořechů a citronu se připravuje vysoce kalorická a velmi výživná směs. Taková směs stimuluje imunitní systém, zvyšuje celkový tón těla a odolnost proti infekcím a také stimuluje zažívací trakt a močový systém. Směs sušených švestek můžete používat denně v kterékoli fázi těhotenství.

Švestky během těhotenství: co je užitečné a jak si vybrat

Sušené švestky nebo sušené švestky jsou často doporučovány pro použití jako zdravé potraviny, vzhledem k vysokému obsahu živin, vitamínů a minerálů. Ženy na svém místě by měly sledovat svou stravu a vylučovat nebo přidávat do ní určité potraviny. Podívejme se dále na to, jak užitečné jsou švestky během těhotenství, jak a v jakém množství je jejich použití přípustné..

Struktura

Příznivé látky obsažené v sušených švestkách mohou zlepšit fungování všech tělesných systémů, poskytnout nezbytnou podporu vitamínů a odstranit problémy spojené s hormonálními změnami v těle ženy během těhotenství.

Správné zahrnutí švestek do budoucí mateřské stravy pomůže vytvořit vyváženou stravu, která prospívá zdraví. Všechny látky ve svém složení pomáhají ženskému tělu poskytnout plodu vše potřebné pro jeho růst a vývoj.

Stojí za zmínku, že sušené ovoce se semeny je nasyceno vitamíny a minerály než bez nich..

Prune má ve svém složení:

 • vláknina - dietní vláknina, která zlepšuje fungování gastrointestinálního traktu;
 • pektin - polysacharid, který působí jako houba absorbující škodlivé látky v těle;
 • fruktóza - uhlohydráty, díky rychlému trávení dává okamžitý pocit sytosti v době svačinu;
 • organické kyseliny - udržují rovnováhu kyselina-báze;
 • vitaminy (B1, B2, C, PP, A);
 • stopové prvky (fosfor, draslík, hořčík, železo, sodík).

Příznivé vlastnosti

Vzhledem ke složení produktu je zřejmé, že má pouze pozitivní vliv na fungování všech tělesných systémů:

 • Zažívací ústrojí. Téměř okamžitý zásah lze pozorovat při problematické práci gastrointestinálního traktu těhotné ženy. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny se urychluje odstraňování nestrávených zbytků, takže sušené švestky jsou oblíbeným lékem na zácpu během těhotenství. Preventivní poměr - 5 bobulí denně.
 • Vylučovací systém. Sušené švestky mají díky organickým kyselinám, které tvoří složení, diuretické, choleretické vlastnosti. To urychluje eliminaci rozkladných produktů, toxinů a brání jejich hromadění v orgánech. Zrychlený metabolismus přispívá k celkové regeneraci a tónu.
 • Oběhový systém. Železo obsažené v produktu se podílí na procesu krvetvorby - tvorbě krvinek. Kromě toho další stopové prvky a vitaminy pomáhají posilovat stěny krevních cév a kapilár, normalizují krevní tlak.
 • Imunitní systém. K udržování ochranných vlastností těla, jeho odolnosti vůči negativním faktorům prostředí dochází díky vitamínům, stopovým prvkům, které mají podpůrný účinek při tvorbě normálního hormonálního pozadí. Antibakteriální vlastnosti - schopnost neutralizovat mikroby a patogenní bakterie přímo v ústní dutině nastávající matky.

Škodlivé při nadměrném používání sušených švestek

Opatrně by měly být použity těhotné švestky, protože jsou možné některé důsledky:

 • příliš rychlý přírůstek hmotnosti díky obsahu kalorií;
 • zvýšená hladina cukru v těle díky vysokému obsahu fruktózy;
 • alergické reakce v případě individuální nesnášenlivosti na složky, které tvoří sušené ovoce.

Jak si vybrat právo

Při nákupu švestek je třeba věnovat pozornost jejich vzhledu. Možná se ukáže, že plody budou nekvalitní, pokud:

 • tvrdý, předsušený nebo vypršel;
 • příliš měkký (výrobní proces není dokončen);
 • jsou přítomny hnědé skvrny (porušení výrobní technologie - švestky byly opařeny vroucí vodou).

Užitečné vlastnosti a účinky na tělo závisí na kvalitě produktu. Chuť dobrých švestek by měla být sladká a kyselá, pokud je hořká, znamená to, že byla provedena nesprávně nebo nebyly dodrženy podmínky skladování. Pokud existuje příležitost vyzkoušet si před nákupem, zkuste se vyhnout konzumaci nekvalitního produktu, což je během těhotenství zcela nepřijatelné..

Silný lesk naznačuje, že ovoce bylo s největší pravděpodobností zpracováno, aby byla prezentace zachována co nejdéle. Takový produkt by měl být před použitím důkladně omyt, aby se zabránilo vniknutí chemikálií do těla..

Správně sušené ovoce má intenzivní modrou barvu (téměř černou), elastickou strukturu a neporušenou pokožku. Jsou-li při výrobě sušených produktů z čerstvých produktů splněny podmínky tepelného zpracování, všechny živiny se skladují a koncentrují..

Způsoby použití

Vzhledem ke specifické chuti v její čisté podobě ne každý má rád švestky. A protože v průběhu těhotenství, kvůli hormonálním změnám u žen, změnám preferencí, může být bohatá kořenitá chuť těchto sušených plodů nepřijatelná. V tomto případě si můžete připravit chutné pokrmy ze švestek..

Vitamínová směs

Sušené švestky, sušené meruňky, fíky, ořechy jsou pečlivě nasekané. Můžete použít kuchyňský robot nebo kliku v mlýnku na maso. Výsledná hmota se smíchá s medem.

Výsledná sladká směs vitamínů se konzumuje v polévkové lžíci několikrát denně..

Vzhledem k vysokému obsahu cukru byste neměli zneužívat zdravý dezert.

Prune Drink

Uvařte pravidelný černý čaj, přidejte do něj kousky sušeného ovoce a pijte jako obvykle.

Způsob přípravy odvarů. Ne příliš jemně nasekejte švestky (pokud se používá ovoce se semeny, neřežte) nalijte vodu, přiveďte k varu a nechte ji vařit.

Nápoje s přídavkem sušených švestek pomáhají zmírňovat únavu a zvyšují celkový tón těla..

Jako koření

Tradičně se používá sušeného ovoce, zejména sušených švestek, při přípravě teplých pokrmů (pilaf, dušené maso a smažené maso), jakož i jako součást různých salátů. Poskytuje známým pokrmům nový odstín chuti a výhod.

Ořešte jogurt

Dezert umožňuje odmítnout večerní použití jídla pro těhotné ženy, které sledují hmotnost. Uspokojí hlad, zlepší trávení a saturuje tělo se vším potřebným.

Indikace a kontraindikace pro použití švestek během těhotenství

Při sestavování stravy během těhotenství je třeba vzít v úvahu obsah zvláště nezbytných prvků ve výrobku. Včasné nasycení těla vitamíny a minerály může zabránit možným zdravotním problémům u žen a nenarozených dětí.

Proto jsou švestky doporučovány jako profylaxe anémie a nedostatku vitamínů. Nedostatek vitamínu vede k narušení normální tvorby a vývoje plodu, stejně jako k těžkému těhotenství a obtížnému porodu..

Změny v hormonálních hladinách způsobují, že střevní funkce (kontrakce hladkých střevních svalů) není pravidelná. Kvůli zvýšenému stresu je možná častá zácpa, k likvidaci a prevenci se doporučuje používat sušené švestky.

Vysoká hladina cukru v krvi a tendence k alergické reakci jsou jedinou kontraindikací proti zahrnutí švestek do každodenní stravy během těhotenství. S opatrností, při dodržení opatření, můžete zahrnout do stravy pro nastávající matky s nadváhou..

Maximální množství, které lze denně spotřebovat, je 200 g.

Díky jedinečnému složení jsou švestky účinným antioxidantem, který pomáhá tělu neutralizovat škodlivé účinky nepříznivé environmentální situace. Proto je produkt zvláště určen pro použití v oblastech, kde existují zjevné environmentální problémy..

Sušené švestky jsou univerzálním zdrojem vitamínů a minerálů, které jsou k dispozici v každém ročním období. Po seznámení se se složením přípravku a účinkem na tělo je zřejmé, že jeho správné použití v potravě může tělu přinést velké výhody. Zejména během těhotenství, kdy je žena vystavena silnému stresu, protože tělo je reorganizováno tak, aby pracovalo v novém režimu.

Zavádění sušených švestek ve stravě pomáhá udržovat optimální hmotnost, urychluje metabolické a trávicí procesy, zabraňuje stagnaci a normalizuje vodní rovnováhu. Kromě toho pomáhá zlepšovat stav pokožky, vlasů, nehtů, dobré nálady a psychického pohodlí těhotné ženy..

Je možné jíst švestky pro těhotné ženy, aby se zabránilo zácpě. Léčení sušeného ovoce: jaké je použití švestek během těhotenství

Je možné jíst švestky pro těhotné ženy, aby se zabránilo zácpě. Léčení sušeného ovoce: jaké je použití švestek během těhotenství

Švestky jsou užitečné při moderování během těhotenství.

Výhody a poškození sušených švestek

Sušené švestky jsou sušené ovoce antioxidantu. Konzumací produktu je možné zvýšit imunitu. Věří se, že ovoce s kostí obsahuje více živin než bez ní. Sušené ovocné kalorie vyšší než čerstvé švestky.

Díky svému bohatému složení:

 • nervový systém ženy a plodu je posílen a podporován;
 • chuť k jídlu se zlepšuje;
 • zlepšuje stav kůže budoucí matky;
 • metabolismus, krevní oběh se zlepšuje;
 • cévní stěna je posílena;
 • existuje regulace fungování srdce;
 • zlepšuje se funkce ledvin;
 • snižuje se zánět dásní;
 • posiluje se imunitní systém těla, zvyšuje se odolnost vůči virům a bakteriím.

Kromě toho, sušené ovoce pomáhá v prevenci anémie, s její pomocí rychle a účinně zbavit zácpy.

Produkt je nepochybně užitečný, ale může být také škodlivý, pokud se používá příliš mnoho..

Nedoporučuje se používat švestky:

 • s diabetem;
 • pokud je v moči detekován cukr;
 • s obezitou;
 • s pankreatitidou;
 • s cholecystitidou;
 • pro alergie na produkt.

Použití švestek během těhotenství by mělo být provedeno po konzultaci s lékařem. Pak bude léčba dělat více dobra než újma..

Lze švestky použít k prevenci a léčbě zácpy u těhotných žen?

Lékaři ze sušeného ovoce často doporučují k zácpě během těhotenství. Abyste se nepoškodili, musíte vědět, jak ji správně používat.

Plody sušených švestek pro těhotné ženy lze kombinovat se sušenými meruňkami v práškové formě. Pak přidejte 1 lžička. med (zakázáno, pokud na produkt existuje alergie). Dobře promíchejte a vytvořte koule. Poté se jídlo umístí na několik hodin do lednice a používá se v čisté formě nebo s jogurtem, ovesnou kaší, tvarohem jednou denně. Abyste získali maximální užitek a nepoškodili se sušením ovoce, musíte se ujistit, že na komponenty nejsou alergie.

Švestky jemně zmírňují zácpu

Sušené ovoce v raných fázích

Sušené švestky na začátku těhotenství jsou pro tělo dobré. S jejich pomocí je možné zbavit se nedostatku vitamínů a problémů s pohybem střev. Zpravidla se v prvním trimestru těhotenství doporučuje konzumovat několik druhů ovoce v surové formě, vyrobit odvar, kompotovat z nich.

Pozdní sušené švestky

Stejně jako v časném těhotenství je zácpa možná i ve třetím trimestru. Dítě v lůně výrazně rostlo a aktivně se pohybuje. V důsledku toho se zvyšuje tlak na vnitřní orgány, narušuje se normální pohyblivost střeva, vyskytují se problémy se stolicí. Žena často trpí edémem.

Díky sušenému ovoci se práce ledvin zlepšuje, zvyšuje se močení, problém otoků zmizí. Ženy, které trpí hypertenzí, se také doporučuje používat sušené švestky, protože pomáhají udržovat tlak na optimální úrovni, která je bezpečná pro ženské tělo a plod..

Názor odborníka

Elena Plahotniuc, certifikovaná výživa s pěti lety zkušeností, tvrdí, že sušené švestky nemají žádné kontraindikace. Jsou však způsoby, jak poškodit jejich nadměrnou spotřebu. Mnoho lidí zapomíná, že sušené ovoce je vysoce kalorická léčba. Malé množství produktu je užitečné pro naprosto všechny, včetně těhotných žen, které potřebují vitamíny, fruktózu, glukózu a pektin. Ale nemůžete absorbovat sušené švestky ve velkém množství, protože to je plné rychlého přibírání na váze. Denní norma pro těhotné ženy by neměla překročit 60–70 g produktu, doporučuje se jíst ráno.

Sušené švestky jsou určitě zdravou léčbou, ale jejich nadměrná konzumace vede k negativním důsledkům. Abychom věděli, jak správně používat sušené ovoce, doporučuje se konzultovat s lékařem množství jídla denně.

Produkt může být konzumován v čisté formě, přidán do dezertů, salátů, hlavních jídel i do kuchařských kompotů a odvarů..

 1. Prořezejte kompot: 200 g ovoce se dobře umývá a máčí 3-4 hodiny. Poté vypusťte vodu, ovoce znovu opláchněte a vložte do smaltované pánve. Naplňte nádrž vodou na požadovanou úroveň a přiveďte k varu. Po varu na mírném ohni dalších 10 minut. Vypněte a trvejte asi šest hodin.
 2. Odvar švestek se vaří při nízkém žáru. K přípravě se vezme 500 g sušených švestek, dobře se umyje a na 10 minut se umístí do studené vody. Poté se plody vloží do pánve a zalijí se 2 litry vody. Potom se půl hodiny vaří na mírném ohni. Až nápoj vychladne, můžete podle chuti přidat trochu cukru..
 3. Infuze ze sušeného ovoce je vynikající alternativou odvarování. Díky tomuto pití bude žena schopna zabránit nedostatku vitamínů a anémii nebo se jich zbavit. Pro přípravu infuze je třeba 100 g ovoce dobře umýt a umístit do termosky, nalijte 1/2 litru vroucí vody a nechte přes noc. Netrvejte déle než deset hodin! Pijte jednu sklenici denně dvacet minut před jídlem.

Je dovoleno jíst dvě hrsti produktu denně. Na prázdný žaludek se doporučuje jíst nejvýše 3-4 sušené švestky.

Nejbezpečnější řez pro těhotenství - vlastní švestky

Jak vybrat kvalitní produkt

Sušené švestky mohou těžit, pouze pokud je produkt vysoce kvalitní. Jinak může dojít k negativním následkům ve formě průjmu, alergií nebo zvracení..

Jak vybrat kvalitní produkt:

 • získávat ovoce bez nepříjemného zápachu, přítomnosti plísní;
 • sušené ovoce by mělo být celé, nemělo by vypadat jako kaše;
 • povrch produktu by měl být mírně lesklý;
 • přítomnost hnědých skvrn na ovoci naznačuje účinek vroucí vody na produkt;
 • pokud je lesk sušeného ovoce nadměrný - možná jsou plody zpracovány glycerinem;
 • chutná kvalitní ovoce, je mírně kyselá, bez hořkosti.

Při výběru produktu je důležité vzít v úvahu všechny parametry a nakupovat pouze čerstvé, vysoce kvalitní ovoce. Není nutné odstraňovat zbytky, které by mohly ležet po dlouhou dobu. Pamatujte, že během těhotenství je žena odpovědná nejen za své zdraví, ale také za zdraví svého dítěte.

Jak vařit švestky doma sami

Dělat to doma je snadné. Ale musíte na to strávit celý den. Samosušené švestky jsou bezpečné, neobsahují škodlivé látky, vůně. K tomu je třeba zakoupit velmi zralé, ale solidní ovoce. Počet švestek je na uvážení hostesky. Budete také potřebovat roztok sody. Pro jeho přípravu se 50 g sodovky rozpustí v 5 litrech vody.

 1. Před zahájením přípravy je důležité ovoce dobře umýt a očistit ocasy. Kosti nelze odstranit (volitelné).
 2. Po umytí ovoce se ošetří horkým (nikoli vařící vodou) roztokem sody. Poté se na plech na pečení položí švestky a umístí se do předehřáté (do 50 stupňů) pece. Švestky jsou tři hodiny.
 3. Po uplynutí této doby otevřete troubu, vyjměte švestky a nechte je zcela vychladnout.
 4. Potom se teplota v peci zvýší na 70 stupňů a plody se umístí na 5 hodin do sucha.
 5. Po chvíli znovu musíte ovoce dostat, vychladnout a poslat do trouby na 80 stupňů po dobu 4 hodin.

Po sušení se trouba neotevře, stupně se sníží na minimum a ponechají se další 1 hodinu. Poté bude připraveno domácí sušené ovoce!

Sušené švestky během těhotenství jsou velmi prospěšné. Je však důležité nezneužívat lahůdku s vysokou kalorickou hodnotou a před jejím použitím se poradit s lékařem.

Mohou těhotné ženy jíst švestky, aby se zabránilo zácpě?

Sušené švestky jsou jedním z nejzdravějších sušených plodů. A gastroenterologové to často předepisují svým pacientům během přísné stravy. Předpokládá se, že sušené švestky pomáhají změkčovat výkaly a díky přítomnosti velkého množství vlákniny v jejím složení čistí střeva od nahromaděných toxinů. Je možné během těhotenství jíst švestky na zácpu? Poškodí to nenarozené dítě? A pokud je to možné, kolik by se mělo jíst?

Užitečné vlastnosti švestek

Švestky jsou zahrnuty ve velkém množství:

 • glukóza;
 • fruktóza;
 • sacharóza;
 • organické kyseliny;
 • dusík;
 • opalovací komponenty;
 • Vitaminy B;
 • beta karoten;
 • vitamín C;
 • celulóza;
 • polysacharidy.

Neméně důležitá je skutečnost, že sušené švestky jsou hypoalergenní sušené ovoce. To znamená, že ani při konzumaci ve velkém množství nezpůsobuje alergickou reakci ani u dětí. Proto ji můžete jíst během těhotenství.

Je však třeba věnovat pozornost přítomnosti polysacharidů a vlákniny. Jedná se o látky, které nejsou tráveny a nerozkládají se žaludeční šťávou a žlučou (včetně enzymů). Jsou však nezbytné, aby trávicí trakt normalizoval trávicí proces. Vlákno mechanicky rozdrtí hustou stolici, přispívá k jejich přirozenému výstupu z těla. A polysacharidy působí jako absorbenty, odstraňují toxické látky ze střev, přebytečnou tekutinu, normalizují rovnováhu pH (čímž zabraňují dysbióze). Právě díky těmto vlastnostem se doporučuje zahrnout do výživy sušené švestky, aby se zabránilo zácpě.

Stojí za zmínku, že sušené meruňky (sušené meruňky) mají podobné vlastnosti. Ale pokud ji přidáte do stravy, pak jen sladké nebo z přezrálého ovoce. Příliš kyselé sušené meruňky mohou přispět ke zvýšení kyselosti žaludeční šťávy, která zhorší pálení žáhy (které těhotné ženy často trpí), gastritidu a dokonce může vyvolat výskyt vředů. Sušené meruňky a sušené švestky mají velmi podobné složení, ale v prvním je mnohokrát více kyseliny askorbové (vitamín C). Je to ona, kdo dává tuto velmi kyselou chuť.

Kolik tam je?

Těhotné švestky by měly být pečeny před použitím v troubě při teplotě 180 ° po dobu 2-3 minut před použitím - tím se ušetří sušené ovoce od bakterií, plísní, drobného hmyzu (to vše se vytvoří, když je nesprávně sušeno nebo skladováno). Prořezávání by nemělo být zneužíváno. Doslova stačí 4-5 kusů na jednu dávku. Neměli byste jíst více než 100 gramů denně - to může vyvolat průjem. Dlouhodobý průjem u těhotných žen je však extrémně nebezpečný, protože může způsobit dehydrataci těla, což naruší syntézu pohlavních hormonů (a to je také plné ukončení těhotenství)..

Přirozeně, s rozrušeným gastrointestinálním traktem nebo nadměrně uvolněnou stolicí je lepší zcela opustit švestky a sušené meruňky. Místo toho odborníci na výživu doporučují pít zelnou šťávu - drží se dobře. Ve vzácných případech může použití velkého množství sušeného ovoce vyvolat zánět sliznice krku. Je to kvůli vysokému obsahu fruktózy. V tomto případě stačí upravit stravu, dočasně opustit sušené ovoce nebo přejít na kompoty z nich - nepůsobí horší, pokud jde o normalizaci trávicího traktu.

Infuze proti zácpě

Existuje kategorie lidí, kteří netolerují chuť švestek. Ale co když lékař trvá na zahrnutí sušeného ovoce do trávicí stravy? Nejjednodušší způsob je připravit infuzi. Udělat toto:

 • vezměte 100 gramů čerstvých švestek, 50 gramů suché trávy Senna;
 • směs se nalije 0,5 litru vroucí vody a vaří se po dobu 10 minut při nízkém zahřátí;
 • Po ochlazení se infuze filtruje přes několik vrstev gázy, vytlačí se a nalije do skleněné misky.

V případě potřeby můžete do hotové infuze přidat 3-4 polévkové lžíce medu, několik kapek mátového silice. Vezměte si to při 50 gramech každou hodinu, dokud nenastane úspěšný pohyb střeva, a pak zastavte. Aby se zabránilo infuzi, pijí 100 gramů ráno a večer (před jídlem).

Kouřící bobule

Parní švestky by se měly používat v „kritických“ případech, kdy těhotná žena nenavštívila záchod déle než 48 hodin. Měli byste být opatrní, protože takové „jídlo“ je velmi slabé. Pokud průjem trvá déle než 4-6 hodin, je lepší vyhledat pomoc gastroenterologa nebo terapeuta.

U šunkových švestek se odebere 100 gramů sušeného ovoce, nalije se sklenicí horké (ale nikoli vroucí) vody, nádobí se přikryje a zabalí do ručníku. Po 4 hodinách se směs důkladně rozemele v mixéru nebo kuchyňském robotu. Ihned po tom musíte jíst (včetně všech švestek, ale bez kamenů). Zpravidla přichází úleva po 40 minutách. Po návštěvě toalety byste měli vypít 1 sklenici vody za hodinu až do konce průjmu.

Celkem jsou možné těhotné ženy na zácpu, protože to pomáhá změkčit výkaly a očistit střeva od nahromaděných toxinů. V případě, že žena prostě nemá ráda švestky nebo se cítí nevolně, je lepší použít odvar s medem a sennou trávou - prakticky v ní není žádná kyselá kyselá chuť. Stále můžete bobule jen napařit, ale takový lék je velmi slabý, takže se používá jako poslední. Hlavní věcí je nezapomenout na mírnou výživu. To znamená, nejezte se, nejezte, pokud nechcete. V extrémních případech můžete vždy použít klystýr - v těhotenství není kontraindikován. A někteří gynekologové dokonce doporučují, aby dívky alespoň jednou za měsíc čistily střeva těmito prostředky. A švestky jsou pro ně skvělou alternativou..

Vlastnosti použití švestek během těhotenství

Sušené ovoce, jako jsou švestky, se používají v různých pokrmech a lze je použít jednoduše jako sladký čaj. Zvažte, jak používat švestky pro těhotné ženy, jak pro ně bude užitečná, kontraindikace, kritéria pro její výběr a domácí produkci.

Lze použít švestky nastávajících matek??

Lékaři doporučují ženám, které čekají dítě, aby muffiny a cukrovinky odmítly. Sladkosti, ke kterým se můžete sami chovat, musí obsahovat látky nezbytné pro bezpečný vývoj dítěte a být užitečné pro tělo matky.

Mezi potravinami doporučovanými odborníky na výživu pro těhotný dezert jsou nejen med, čokoláda, domácí jogurty, ovoce a bobule, ale také sušené ovoce. Obsahují více kalorií než čerstvé ovoce, ale koncentrace živin v nich je také vyšší.

Stejně jako všechna sušená ovoce obsahují i ​​švestky mnoho vitamínů a minerálů, pektinů, vlákniny a antioxidantů. Bude to užitečné při stravě těhotné ženy. S ním bude dobré mít občerstvení a různá jídla.

Užitečné vlastnosti švestek pro těhotnou ženu

Sušené švestky obsahují skupinu vitamínů B, včetně kyseliny listové, což je nezbytné pro normální vývoj dítěte. Má hodně vitamínu K, existují karotenoidy, vitamíny E, PP, A a C. Mají hodně draslíku, hořčíku, fosforu a mědi, stejně jako vápník, železo, mangan, zinek. Všechny tyto látky jsou prospěšné pro matku a dítě..

 • Zvažte, co dalšího je pro těhotné ženy užitečné:
 • Účinně bojuje proti zácpě. Švestky obsahují hodně vlákniny a pektinů, které stimulují střeva. Obsahuje také projímadla, která jemně působí na tělo (sorbitol, nechlorovaná a kyselina chlorogenová). Ale v posledních měsících těhotenství, kdy plod vyvíjí značný tlak na vnitřní orgány, mají ženy často zácpu.
 • Hořčík a skupina vitamínů B uklidňují a posilují nervový systém nastávající matky.
 • Obsahuje železo pro chudokrevnost.
 • Podporuje detoxikaci a zlepšuje metabolismus. Užitečné u těhotných žen s toxikózou.
 • Má močopudný účinek a odstraňuje přebytečnou vodu. Odstraňuje otoky, k nimž často dochází u těhotných žen trpících stresem ledvin.
 • Zvyšuje imunitu a potlačuje zánět.
 • Obsahuje antioxidanty, které zvyšují obranyschopnost těla a zabraňují rakovině.

Jak používat švestky během těhotenství?

Nastávající matky v očekávání dítěte mohou konzumovat sušené švestky takto:

 • přidat k hlavním pokrmům (pilaf, kaše, hodgepodge a některá jídla z masa nebo zeleniny);
 • vyrábět směsi nebo sladkosti na bázi vitamínů ze sušeného ovoce, medu a ořechů;
 • přidat k nápojům - čaj, kompot, jogurt;
 • konzumovat jako malé občerstvení nebo na čaj.

Při zácpě můžete připravit infuzi těchto sušených plodů - nalijte 100 g prořezaného ½ litru vroucí vody a nechte přes noc. S těmito problémy můžete jednoduše žvýkat na lačný žaludek 5 plodů sušené švestky a vypít ji vodou. Poté opakujte za několik hodin. Pohyb střev se uskuteční ve stejný den.

Takové žvýkání švestek také pozitivně ovlivní stav ústní dutiny, odstraní zápach z úst. Nakupované sušené ovoce by se mělo před použitím dobře umýt horkou vodou, protože během skladování může být zpracováno chemickými látkami.

Jak se sušit švestky sami?

Nakoupené švestky by měly být připraveny před sušením. Za tímto účelem jsou plody tříděny, zlikvidovány poškozené a shnilé vzorky. Potom se myjí pod tekoucí vodou vodou a suší se papírem nebo bavlněnou utěrkou. Jakmile plody vyschnou, odstraní semena. K tomu jemně nakrájejte švestku na polovinu nožem a vyjměte kost.

V případě potřeby nelze kost odstranit. Poté je nutné provést blanšírování. K tomu připravte roztok na základě poměru - 1 čajová lžička sody na 1 litr vařené vody.

Ovoce se umístí do takového horkého roztoku na 20–25 sekund. Švestky by se měly zcela ponořit do vroucí vody. Pro odstranění vosku z povrchu ovoce je nutné blankování..

Kůže z vroucí vody praskne, a tím se zlepší odpařování vlhkosti.

Poloviny švestek nejsou blanch. Poté se švestka opět omyje pod tekoucí studenou vodou a suší se na ručníku. Nyní jsou plody připraveny k zaschnutí. Jakákoli švestka může být sušena, ale některé odrůdy jsou nejvhodnější pro přípravu švestek.

Ovoce můžete sušit následujícím způsobem:

 1. Na slunci. Za tímto účelem se připravené ovoce položí na mříže nebo do dostatečně větraných krabic a potom se umístí na slunce. Ve večerních hodinách jsou plody přeneseny do místnosti a ráno, když Rosa zmizí, jsou znovu umístěny na slunce. Sušení probíhá během 5-7 dnů. Čas do značné míry závisí na počasí a velikosti švestek. Poté se částečně sušené švestky umístí do stínu na 2 až 4 dny, aby se dokončilo sušení.
 2. S troubou. Pečicí papír je umístěn na plech nebo jsou použity speciální mřížky. Plody jsou umístěny do jedné vrstvy a pokud jsou použity poloviny, jsou umístěny oloupané. Při sušení v peci se švestky nejprve udržují po dobu 5 hodin při teplotě + 50 ° C. Potom 6 hodin při + 70 ° C a poté do doby, kdy je připraven při +70 ° C. + 80 ° C Mezi uvedenými fázemi se pečicí plech (drátěný stojan) vytáhne z trouby a švestky se převrátí, aby se ochladila. Poté proces pokračuje.
 3. Použití elektrické sušičky. Švestky jsou umístěny na speciální palety v jedné vrstvě. Poloviny se umísťují dolů. Nejprve je režim nastaven na 4 hodiny při 50 ° C, poté 4–5 hodin při + 60 ° C a na konci 4–6 hodin při +70. + 80 ° C V každé fázi sušení by měly být misky znovu uspořádány a švestky by se měly převrátit.
 4. Používání mikrovlnné trouby. Při použití této techniky jsou pro sušení vhodné pouze pevné švestky, jinak se ovoce stane jako kyselá nádoba. Plody jsou umístěny do ploché misky, která je pokryta papírovou utěrkou. Plody jsou také pokryty papírovou utěrkou. Poté nastavte režim na střední výkon na 3 minuty. Po uplynutí stanovené doby se ručník vyjme shora a vloží na 3 minuty zpět do mikrovlnné trouby. Poté, co se zapnou na plný výkon a podržíte další 1 min. Pokud nejsou švestky dostatečně sušené, položte další 1 min. A tak dále, dokud nebude připraven.

Nakonec se sušené ovoce nechá vychladnout a vloží do sáčků nebo do skladovacího kontejneru.

Video: Jak vařit švestky doma

Jak si vybrat dobrou švestku a jak ji uložit?

Při nákupu je velmi důležité zvolit kvalitní produkt.

Proto odborníci při nákupu švestek dávají následující doporučení:

 1. Plody by neměly být příliš měkké. Nadměrná vlhkost zkracuje trvanlivost produktu a může vést k plísním.
 2. Švestky by neměly být příliš suché, protože to snižuje jejich užitečnost a nutriční hodnotu..
 3. Přítomnost nahnědlých skvrn naznačuje, že suché ovoce bylo umístěno do vroucí vody, což vedlo ke zhoršení jakostních charakteristik produktu a snížilo jeho užitečnost.
 4. Dobré švestky by měly mít sladkou a kyselou chuť. Pokud sušené ovoce způsobuje hořkost, byl během procesu sušení proces přerušen nebo doba použitelnosti tohoto produktu již vypršela..
 5. Pokud má švestka příliš lesklý povrch, musí se pečlivě omýt horkou vodou. Švestky by měly mít matný povrch. Lesklý povrch však naznačuje, že plody byly ošetřeny tukem nebo glycerinem.

Švestky lze uložit na polici chladničky. Za tímto účelem se sušené švestky třídí a, pokud jsou mírně vlhké, suší. Poté se umístí do sáčku a ponechají otvor pro vzduch.

Pravda, tato metoda má nevýhodu - přes díru mohou sušené ovoce absorbovat vlhkost a vůni jiných potravin. Pokud je však pytel pevně uzavřen, bez vzduchu, uvnitř se objeví kondenzace a ovoce se může začít formovat.

Proto je třeba je pravidelně kontrolovat, odstraňovat poškozené případy a otevírat obal pro ventilaci. Pro delší skladování je lepší umístit sušené ovoce do skleněné nádoby a těsně uzavřít víkem.

Sušené švestky lze také skladovat při pokojové teplotě na suchém a tmavém místě, které je dobře větrané. V tomto případě se sušené ovoce umístí do papírových sáčků, textilních sáčků (pouze z přírodních materiálů) nebo do sklenic.

Sušené ovoce by nemělo být chráněno před předměty, které mají chuť, protože absorbují zápach. Je vhodné zakoupit sušené švestky v malém množství, které lze v blízké budoucnosti použít. Takové sušené ovoce by mělo být skladováno maximálně jeden rok..

Možné kontraindikace pro použití

Hlavní kontraindikací pro konzumaci švestek během těhotenství je cukrovka, protože plody obsahují velké množství fruktózy. Kromě toho má toto sušené ovoce poměrně vysoký obsah kalorií (100 g obsahuje 240 kcal) a ženy, které během těhotenství získaly další libry, by tento produkt neměly zneužívat..

Je třeba poznamenat, že ve vzácných případech může na tento produkt dojít k individuální nesnášenlivosti a alergickým reakcím. Při kojení musí být žena při konzumaci této sušené švestky také opatrná, - dítě může mít poruchy trávení.

Sušené švestky by se měly používat opatrně s hypotenzí, protože tento produkt může snižovat tlak. Ale pár věcí z těchto sušených plodů nebude bolet vůbec. Nejezte tento produkt pro průjem a poruchy příjmu potravy..

Švestky patří mezi doporučené potraviny během těhotenství, protože jsou zdrojem živin a pomáhají bojovat proti zácpě. Měli byste si koupit kvalitní produkt, před použitím jej umyjte a vzít v úvahu kontraindikace produktu.

Švestky během těhotenství

Obsah:

Švestky jsou lahodné sušené ovoce, nasycené vitamíny a minerály. V malém množství podporuje aktivní trávení, normalizuje stolici, je přirozeným antioxidantem, a proto se aktivně používá při přípravě stravy pro těhotné ženy..

Přínos pro nastávající matku bude mít za následek použití pouze produktu, který prošel vysoce kvalitním sušením a zpracováním, který dostal do prodejního pultu z důvěryhodné továrny.

Výhody švestek během těhotenství

Jak je uvedeno výše, švestky jsou skladištěm stopových prvků a vitamínů, zejména skupin B, C, PP, A atd. Vitaminy B posilují nervový systém těhotné ženy a díky tomu jsou odolnější vůči výkyvům nálady a stresu. Mezi stopové prvky plodu patří vápník, fosfor, hořčík, sodík, železo, bór a draslík. Všechny tyto složky zlepšují stav kosterního systému matky a dítěte, posilují zuby a dásně nastávající matky a přispívají k normalizaci metabolismu. Američtí vědci zjistili, že pravidelné používání švestek zabraňuje rozvoji křehkosti kostí a osteoporózy.

Jako přírodní antioxidant produkuje sušené ovoce prevenci různých nemocí, včetně nemocí z povolání, spojených s prací v nepříznivých environmentálních a radioaktivních podmínkách. To znamená, že pravidelným používáním sušených švestek maminka chrání sebe i dítě před faktory prostředí.

Antibakteriální vlastnosti produktu pomáhají snižovat pravděpodobnost, že dojde ke vzniku nachlazení a dýchacích cest. Inhibuje také vývoj stafylokoků a Escherichia coli a některých parazitů (salmonel)..

Použití suchých švestek posiluje kardiovaskulární systém a pomáhá vyrovnat se s onemocněními, jako je „těhotná hypertenze“.

Sušené švestky obsahují kromě vitamínů také pektiny, fruktózu, vlákninu, organické kyseliny, antioxidanty a minerály, které jsou nezbytné pro metabolismus těhotné ženy. Užitečné komponenty vám umožní odstranit volné radikály a toxiny, rozkládat cholesterolové plaky v cévách. Proto švestky přispívají k komplexnímu očištění a omlazení těla, čímž se snižuje riziko nebezpečných chorob (onkologických, vaskulárních, srdečních atd.).

Lékaři často předepisují sušené ovoce pro těhotné ženy za účelem zlepšení trávení, normalizace metabolismu, posílení imunity a oběhového systému a odstranění příznaků anémie. Tím se provádí prevence nemocí močového ústrojí a žlučovodů. Mírný laxativní účinek švestek pomůže zbavit se zácpy těhotných žen a obnovit rovnováhu tekutin.

Produkt má také vysoký obsah kalorií, takže rychlé občerstvení hrstky sušených švestek pomůže doplnit energii a odstranit hlad po dobu několika hodin. Po dietě se švestkami zabráníte nadváze.

Opatrnost při odebírání švestek během těhotenství

Stejně jako ostatní produkty jsou i švestky užitečné při moderování. Lékaři doporučují jeho použití účelně a v případě potřeby v dávce nejvýše 200 g za den (lepší je distribuovat na 2-3 svačiny).

Pokud těhotná žena nemá problémy se stolicí a trávením, je střevní pohyblivost normální, pak by použití sušeného ovoce mělo být omezeno kvůli projímavému účinku.

Důležité Nepoužívejte přípravek po narození dítěte během kojení. Vstřikované složky do mateřského mléka mohou způsobovat nadýmání, koliku, nadměrný plyn a zažívací potíže, a je zakázáno jíst ovoce lidem s individuální alergickou reakcí.

Všimněte si, že fruktóza ve složení výrobku je docela sladká. Proto se švestky nedoporučují pro nastávající matky s vysokým obsahem cukru v krvi a moči. Produkt s vysokým obsahem kalorií zakazuje příjem u lidí s nadváhou a obezitou..

Jak vybrat a používat těhotné švestky

Prune je sušená nebo sušená švestka odrůd „maďarských“ nebo „zelených“. Při přípravě se plody blanšírují ve vroucí vodě a suší se párou.

Dobré sušené ovoce by mělo být mírně sušené, ale v žádném případě by nemělo být ve stavu rozinek. Neměl by mít film, nadměrnou vlhkost nebo mastné stopy (naznačuje použití vosku výrobcem). Kůra by také neměla mít hnědé skvrny, což naznačuje další ošetření vroucí vodou.

Barva produktu - nasycená černá nebo tmavě modrá. Chuť - sladká a kyselá nebo sladká, ale bez dochuti v dochuti.

Při vaření se používá univerzální produkt, který zdůrazňuje chuť široké škály jídel, sladkých i masových. Oblíbené masové a zeleninové saláty s švestkami a ořechy, pilaf. Při pečení v troubě se kachna a hus často plní sušeným ovocem. A samozřejmě, všechny dorty, pečivo a jiné dezerty získají nové gastronomické vlastnosti, když se přidají švestky.

Kromě toho mohou těhotné ženy v mixéru připravovat müsli se suchými švestkami a také vitamínové koktejly. V malých kouscích ovoce si můžete dát svačinu na čaj, což pomůže omezit používání cukru. Pěstování domácího jogurtu s sušenými švestkami pomůže začít trávení a poskytuje snadný pocit v žaludku po celý den.

důležité Pokud dodržujete opatření (ne více než 200 g denně), švestky vytvářejí pozitivní účinek na tělo, normalizují trávení, zvyšují ochranné vlastnosti těla a zlepšují vzhled pokožky. Současně však může vysoce kalorický a sladký produkt poškodit těhotné ženy s nadváhou nebo diabetem.

Sušené švestky během těhotenství a krmení: výhody a poškození lahodného sušeného ovoce

Je možné pro těhotné a výživné švestky: tajemství složení

Správně sušené švestky určitých odrůd se nazývají švestky, protože mají hlavně tmavý stín. Dnes se však všechny sušené švestky nazývají tímto obecným názvem..

Výhody švestek během těhotenství a HB

Během porodu dítěte by matka neměla přijímat pouze všechny látky nezbytné pro život těla, ale také ty, které jsou potřebné k vybudování nového. Proto je jistě možné a nutné jíst toto sušené ovoce, zejména proto, že jeho jedinečná chuť je vhodná pro přípravu sladkých i nesladkých jídel. Ale co kojení, protože všechny látky ve vysoké koncentraci přecházejí do mateřského mléka a potom křehké a nepřipravené tělo dítěte.

Pro mámu

Pravidelná konzumace švestek s mírou po porodu pomůže ženě zotavit se rychleji, protože její tělo je během těhotenství a porodu velmi vyčerpané. Sušené švestky však mají nejen tento účinek, ale i další:

 • Nižší krevní tlak.
 • Vlákna čistí střeva a absorbují z ní toxiny.
 • Normalizuje a urychluje metabolické procesy.
 • Uklidňuje nervy a zlepšuje náladu tím, že pracuje jako silný antidepresivum.
 • Zabraňte předčasnému stárnutí vázáním volných radikálů.
 • Zvyšuje odolnost organismu vůči vnějším infekcím a posiluje imunitní systém.
 • Snižte riziko zánětu.
 • Odstraňte přebytečnou tekutinu z těla.
 • Zvyšte hladinu hemoglobinu a účastněte se procesu krvetvorby.
 • Odstraňte „špatný“ cholesterol.
 • Díky vysokému obsahu vápníku a dalších látek zlepšuje stav zubů, vlasů, nožů, nehtů.
 • Zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému a obecně zlepšuje kvalitu krevních cév a svalů, zabraňuje srdečním infarktům a mrtvici.

Pravidelné používání švestek navíc výrazně zlepšuje výkon, mentální schopnosti, schopnost soustředit se na jakékoli, i ty nejsložitější úkoly..

Pro dítě

S dítětem není všechno tak jasné, protože jeho malé tělo ještě není zvyklé na obvyklé jídlo pro nás, zejména na produkty, které se mohou ukázat jako silné alergeny. Švestky jsou dobré pro kojení proti zácpě novorozence. Později, po asi 5-8 měsících, pokud nebyla nalezena individuální nesnášenlivost, můžete dokonce připravit odvar tohoto sušeného ovoce pro dítě, určitě to pomůže.

Pokud má dítě zácpu, pak nepřetržitě brát švestky kojící matce není nejlepší cesta ven. Nejprve musíte kontaktovat svého pediatra, který zjistí důvod a teprve poté se domluví.

Bohaté složení vitamínů (askorbová, listová, pantothenová, kyselina nikotinová, tokoferol, kalciferol, retinon, fylochinon, thiamin, pyridoxin, cholin, biotin) pomáhá dítěti rychleji se vyvíjet. Kromě toho obsahuje produkt stopové prvky a minerály, které také pomáhají dítěti získat maximum z mateřského mateřského mléka. Jedná se o železo, mangan, vápník a draslík, fosfor, zinek, sodík a mnohem více..

Kontraindikace a omezení

Mnozí říkají, že když matka jí sušené švestky, děti trpí střevní kolikou a průjmem. Toto, nejoblíbenější podobný efekt, je však možné ve velmi vzácných případech. Například to může být způsobeno alergií nebo nadměrným množstvím ovoce, které matka snědla. Proto je velmi důležité to přehánět, aby nedošlo k poškození sebe a vašeho dítěte.

V poslední době se vědcům podařilo zjistit, že sušené švestky obsahují poměrně hodně monomeru kyseliny akrylové amidové (akrylamid), který je považován za silný karcinogen a neurotoxin. Tato sloučenina se obvykle tvoří v potravinách při teplotách nad 100 ° C a není obsažena ve výchozích produktech. U nesprávně sušených broskví a švestek však může být v dostatečně velkém množství, bez ohledu na to, jakou teplotu se sušení provádí.

 • Dokud dítě nebude mít dva měsíce, doporučuje se, aby maminka konzumovala švestky.
 • Alergické reakce, jak již bylo zmíněno, jsou docela možné. Pokud má dítě slzy, horečku, podráždění nebo vyrážky na kůži, ostré a bolestivé bolesti v břiše, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.
 • Švestky mohou vést k rozvoji koliky a nadměrné tvorby plynu u dětí.
 • Nadměrná konzumace sušeného ovoce matkou může negativně ovlivnit trávení dítěte obecně, protože produkt je velmi kalorický. Na to se nesmí zapomenout a je lepší pít odvar nebo kompot než jíst samotné ovoce.

Je velmi důležité pochopit, že ne všechny sušené švestky by se měly jíst během kojení nebo těhotenství. Někteří bezohlední výrobci je ošetřují škodlivými chemikáliemi, aby se maximalizovala jejich skladovatelnost. Kromě toho to nemusí označovat při označování produktu. Tomu musíte věnovat zvláštní pozornost, abyste nepoškodili sebe ani dítě.

Jak vybrat a spotřebovat švestky na hepatitidu B a těhotenství

Pravidla výběru

Připravujete se na matku a ještě více při kojení dítěte byste měli věnovat zvláštní pozornost výběru kvalitních švestek, abyste nepoškodili sebe nebo své dítě..

 • Nejdříve si musíte vybrat vzhled ovoce. Měly by být krásné, mírně zvrásněné, ale ne lesklé, lesklé, ale matné, sametové a atraktivní..
 • Plody musí být pružné, ale ne příliš měkké, jinak se v nich může tvořit plíseň.
 • Pokud je povrch šedivý-bouře, silně zmačkaný, s největší pravděpodobností byl proces sušení přerušen. Kvalitní švestky jsou téměř černé, někdy dokonce modro-černé, mohou být jen mírně nahnědlé.
 • Důležitým faktorem je také vůně sušení, měla by mít lehkou a příjemnou charakteristickou aroma „zákal“, ale ne „zápach“ kouřený několik metrů.
 • Vezměte prosím na vědomí, že sušené švestky mají vždy semeno, to je způsob správného sušení.
 • Je důležité podívat se na data vypršení platnosti, pokud se blíží ke konci, je lepší odmítnout nákup.
 • Stanovení kvality sušených švestek okem není tak jednoduché, proto je výhodné nakoupit malá množství v samostatném balení. Za prvé, tam jsou všechny informace o produktu na dosah ruky, a za druhé, můžete zkusit změnit výrobce, pokud je to nutné.

Kvalitní produkt má charakteristickou sladkokyselou chuť, ale v žádném případě by neměl být hořký. Pokud vám chuť připadá nepřirozená nebo špatná, je lepší takové švestky nepřijmout.

Jak jíst švestky pro těhotné a kojící ženy

Existuje mnoho možností, jak tento produkt používat během těhotenství a při kojení. To může být jeden surový nebo přidat k paletě kulinářských specialit:

 • Maso a ryby.
 • Pilaf.
 • Zeleninová jídla.
 • Kompot, čaj, jogurt, koktejl.
 • Pekařské produkty.
 • Dorty, pečivo, sladkosti.

Hlavní věc zde není přehánět, protože pouze 4-5 sušeného ovoce se stane denní normou pro těhotné ženy i kojící matky. V druhém případě musíte být více pozorní na kvalitu produktu, jeho čerstvost, přirozenost, šetrnost k životnímu prostředí, protože špatné švestky mohou ublížit dítěti.

Články O Neplodnosti