Hlavní Analýzy

Borůvky během těhotenství

Od pradávna se používá ovoce a listy borůvek pro léčení široké škály chorob. Moderní medicína pokročila daleko vpřed a vývoj farmaceutického průmyslu eliminoval potřebu mnoha léčivých bylin. Přesto mnoho žen aktivně používá osvědčené recepty tradiční medicíny, včetně zařazení borůvek. Jaký je přínos této bobule a jak ji správně používat během těhotenství?

Struktura

Borůvky se nacházejí všude v mírném podnebí. Upřednostňuje temné lesy, není kultivován za umělých podmínek. Borůvky se sbírají v polovině léta, listy se suší od začátku května. Šťavnaté borůvky zanechávají špatně omyté skvrny na kůži a oděvu, odkud pochází název této rostliny.

Složení borůvek zahrnuje následující prospěšné látky:

 • vitaminy A, B, C;
 • minerální prvky: vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, železo, chlor;
 • taniny;
 • organické kyseliny (citrónová, chinová, jablečná, jantarová, šťavelová, mléčná);
 • glykosidy.

Obsah kalorií v čerstvých bobulích je pouze 57 kcal. Po vysušení se obsah kalorií v produktu zvýší na 80 až 90 kcal.

Příznivé vlastnosti

Borůvky jsou cenným zdrojem vitamínů a minerálů. V raných stadiích těhotenství jsou zvláště důležité vitaminy A a C. Retinol zajišťuje diferenciaci rostoucích fetálních buněk regulováním jejich snášky během organogeneze. Kyselina askorbová podporuje imunitu ženy, brání virům a bakteriím v napadení těla během tohoto obtížného období. Společně tyto vitaminy poskytují příznivý průběh prvního trimestru a ovlivňují tak vývoj dítěte v průběhu těhotenství.

Vitamín A se nachází v borůvkách jako provitamin (karoten). Když vstoupí do těla ženy s jídlem, promění se ve svou konečnou podobu ve stěnách tenkého střeva. Vitamin A je nesmírně důležitý ve stadiu početí dítěte, a to nejen pro ženu, ale také pro jejího partnera. Adekvátní příjem tohoto prvku zajišťuje normální vývoj vajíčka a také stimuluje produkci spermií. Regulováním aktivity pohlavních žláz vytváří vitamín příznivé podmínky pro početí dítěte a jeho nosení během všech 40 týdnů.

Příznivý účinek borůvek se vztahuje na fungování močového systému. Borůvkový džus spolu s dalšími bobulovými nápoji se doporučuje pro zánětlivá onemocnění genitourinární sféry. Urologové doporučují pít bobule šťávy a ovocné nápoje pro cystitidu, uretritidu a pyelonefritidu. Nápoj zvyšuje aktivitu antibiotik, posiluje imunitní systém a zvyšuje diurézu. Díky aktivnímu odstranění moči je uvolňování toxinů z těla urychleno, což stimuluje zotavení a snižuje riziko komplikací.

Nápoj z borůvek bude také prospěšný pro otoky v pozdním těhotenství. Princip účinku je stejný: bobule ovocné šťávy zvyšuje diurézu a tím zmírňuje edematózní syndrom. Doporučuje se vypít alespoň 1 litr borůvkové šťávy denně (nejlépe v první polovině dne). Lahodný nápoj také pomáhá snižovat krevní tlak, což bude mít rozhodující vliv na pohodu těhotné ženy.

Borůvky jsou známé svými příznivými účinky na malé krevní cévy. Při pravidelném používání zlepšují borůvky mikrocirkulaci, včetně cév sítnice, pánevních orgánů a placenty. To je důvod, proč se borůvky doporučují pro ztrátu zraku (včetně jako součást některých léků), jakož i pro placentární nedostatečnost, která vznikla, jako jeden ze způsobů komplexní terapie (společně s léky, které stimulují průtok krve v placentě a zvyšují zásobování plodu kyslíkem).

Další prospěšné vlastnosti borůvek:

 • stimuluje chuť k jídlu;
 • eliminuje nevolnost toxikózou;
 • snižuje slinění;
 • zvyšuje celkový tón těla a dává sílu;
 • zlepšuje střevní motilitu;
 • podporuje uvolňování trávicích enzymů;
 • aktivuje metabolismus (včetně lipidů);
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi a snižuje riziko vzniku aterosklerózy;
 • Pomáhá bojovat proti zácpě
 • je silný antioxidant.

Borůvky mají schopnost redukovat agregaci destiček. Při pravidelném používání borůvky snižují viskozitu krve, což zase stabilizuje průtok krve ve vnitřních orgánech a placentě. Antiagregační vlastnosti borůvek jsou významné zejména ve druhé polovině těhotenství, kdy se zvyšuje riziko komplikací hemostatickým systémem.

Preventivní opatření

Nenechte se unést borůvkami se závažnou hypotenzí, a to ani v časných stadiích těhotenství. Nadměrná konzumace bobulí může vést k ještě většímu snížení krevního tlaku a zhoršit stav ženy.

Nejezte borůvky pro onemocnění trávicího traktu, včetně gastritidy a peptického vředu v akutním stadiu. Bobule šťáva může zvýšit produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, což zase povede ke zhoršení stavu ženy. Při těžké toxikóze s častým zvracením je dobré dočasně opustit i konzumaci bobulí.

U žen náchylných k alergiím mohou borůvky způsobit kožní vyrážky a silné svědění. Když se takové příznaky objeví, jíst borůvky nestojí za to. Během kojení je také vhodné snížit podíl bobule ve vaší stravě.

Způsob použití

Čerstvé borůvky jsou nejlepší volbou pro ženy v zajímavém postavení. Zralé ovoce obsahuje velké množství vitamínů nezbytných pro nastávající matky. Optimální denní sazba je půl sklenice bobule denně. S dobrou tolerancí borůvek můžete zvýšit svůj objem ve své stravě na 1 šálek.

Zmrazené borůvky lze v mrazničce skladovat až šest měsíců, sušené - 2 roky v těsně uzavřené nádobě. Správně zmrazené a sušené bobule si zachovávají většinu svých prospěšných vlastností a mohou být použity k přípravě různých pokrmů a nápojů..

Borůvkový džus je nápoj, který se doporučuje ženám v jakékoli fázi těhotenství. Nápojový ovocný nápoj by měl být teplý nebo mírně chlazený. Můžete připravit ovocné nápoje ze směsi bobulí, které jsou podobné tělu: borůvky, černý rybíz a třešně.

Do čaje (černé nebo zelené) se přidávají borůvkové listy a bobule, které dávají nápoji zvláštní chuť a vůni. Čaj borůvkový má příznivý vliv na fungování gastrointestinálního traktu, zvyšuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení. Čaj s přídavkem borůvek také stimuluje imunitní systém a zvyšuje celkový tón ženského těla během těhotenství.

Borůvky během těhotenství: preventivní opatření!

Borůvky jsou jedním z nejoblíbenějších bobulí v lidech. Má neobvyklou chuť a má pozitivní vliv na lidské tělo..

Její léčivé vlastnosti byly známy našim prababičkám. Je možné jej použít během těhotenství a jaké budou výsledky?

Obecná informace

Borůvky jsou hustě rozvětveným keřem z čeledi Vereskov, jehož výška se pohybuje od 15 do 40 cm. Světle zelené listy jsou ve tvaru vejce. Jednotlivé květy jsou zelenavě bílé, připomínají zvony nebo džbány, objevují se v květnu.

Ovoce je nahoře mírně zploštělé kulovité černé a modré bobule, uvnitř je fialová dužina s malými semínky, která má kyselou svíravou chuť.

Plně zraje v červenci až srpnu. Roste v tundře a lesní tundře, smrkových a borovicových lesích, ve rašeliništěch rašeliníku. Ruské jméno vzniklo díky skutečnosti, že bobule „zčerná“ ruce a ústa.

Listy a plody se používají pro léčebné účely. Od starověku v Rusku byly borůvky považovány za „omlazující bobule“, protože podporuje regeneraci buněk.

Moderní medicína široce využívá vlastnosti této rostliny, včetně prevence tvorby nádorů vnitřních orgánů.

Borůvky mají také antianemické, antibakteriální, vazokonstrikční vlastnosti díky ideálnímu poměru vitamínů C, B, přítomnosti taninů v kombinaci s hořčíkem, železem a mědí.

Stojí za zmínku, že železo obsažené v bobulích je absorbováno mnohem lépe než z drog.

U pektinových látek léčí střeva. Karoten je dobrý pro zrak a přítomnost kyseliny askorbové, fosforu, vápníku, sodíku, manganu a dalších prvků činí borůvky nepostradatelné nejen v lidovém, ale také v moderní medicíně..

Borůvky během těhotenství

Výhoda

Užívání borůvek během těhotenství přispívá k:

 • vaskulární elasticita;
 • zlepšení trávicích a metabolických procesů;
 • stabilizace vidění;
 • nasycení těla potřebnými vitamíny;
 • snížení hladiny cukru v krvi a riziko cukrovky;
 • posílení imunity.

Ovoce a listy jsou široce používány jako alternativa k různým lékům, což je zvláště důležité pro nastávající matky.

Při virové infekci nebo výskytu jakýchkoli abnormalit v těle bude léčba přírodními přípravky, jako jsou odvary, infuze nebo borůvky, mnohem výhodnější pro matku i dítě..

Je to možné a jaké je léčení nevyvinutého těhotenství? Podívejte se na odpověď na tento článek..

Naše sekce se zabývá komplikacemi a obtížemi při plánování těhotenství..

Negativní důsledky nadměrné konzumace borůvek nastávajícími matkami zahrnují:

 • možné alergické reakce;
 • výskyt průjmu nebo zácpy.

Indikace

Indikace pro použití jsou:

 • akutní poruchy trávení;
 • ulcerativní kolitida;
 • diabetes;
 • cystitida a onemocnění ledvin;
 • gastritida a žaludeční vřed;
 • stomatitida;
 • angíny a akutní respirační infekce;
 • průjem;
 • hemoroidy a jejich prevence;
 • avitaminóza;
 • popáleniny, rány, dermatitida a jiná kožní onemocnění.
obsah ↑

Kontraindikace

Nezapomeňte, že borůvky jsou silným alergenem. Před použitím jako léčiva musí těhotná žena jíst několik bobulí a vyhodnotit reakci těla. U osob trpících alergickými reakcemi je nutná konzultace s odborníkem.

Pamatujte, že během laktace byste se měli vyvarovat borůvek, což může nepříznivě ovlivnit dítě, způsobit koliku nebo křeče..

Způsoby použití

Borůvky se jedí téměř v jakékoli formě: syrové, sušené, zmrzlina, ve formě odvarů a infuzí, z nich se peče koláče a muffiny, používají se k plnění knedlíků a palačinek, přidávají se do salátů a při vaření masa jsou likéry a mnohem více. Samozřejmě nejužitečnější čerstvě sklizené bobule.

K léčbě angíny, stomatitidy a kataru horních cest dýchacích. 2 lžičky sušené bobule se nalijí do sklenice vroucí vody a napustí se asi 15 minut nebo 3 lžičky. - sklenici studené vody, ale necháme ji 8 hodin. Způsob aplikace: vypláchněte nebo vezměte 1/3 šálku 4krát denně.

Chcete-li se zbavit cystitidy, uretritidy, urolitiázy nebo onemocnění žlučových kamenů, gastralgie, pít infuze borůvek.

Budoucnost maminky jako prevence hemoroidů může pít borůvkový džus. K jeho léčbě použijte klystýry s infuzí a douching pomůže při drozdu.

V počátečních formách diabetu se doporučuje infuze: 2 lžíce. l rozdrcené sušené listy se nalije 2 šálky vroucí vody. Použijte po ochlazení třikrát denně na 0,5 šálku.

V rámci poplatků jsou listy předepisovány pro cukrovku, ovoce pro nadýmání.

V přítomnosti čerstvých bobulí se z nich vytlačí šťáva (2 polévkové lžíce na sklenici teplé vody), používá se podobně jako infúze. Také těhotné ženy mohou pít čaj z listů jako antipyretikum. Těm, kteří mají žaludeční vředy, se doporučuje před jídlem jíst až 50 gramů bobule..

Borůvkový vývar: 200 g bobulí na 1 litr vody, přiveďte k varu, po snížení objemu na polovinu zahřejte. Komprese z vývaru se mění nejméně třikrát během dne.

V listech (30 g na půl litru vroucí vody) se v klystýru používá hemoroidní krvácení.

Těhotná žena se může snadno zbavit průjmu tím, že jí sušené bobule nebo pije želé z borůvek.

Byla vyvinuta i speciální „borůvková strava“. Tajemství toho, že významně snižuje množství cukru v krvi, nedochází k pocitu hladu v důsledku používání bobulí spolu s mléčnými výrobky.

Tato strava pomůže odstranit nadváhu a nasycení těla vitamíny. Použití této stravy je možné pouze po konzultaci s lékařem.

Z tohoto článku se můžete dozvědět o Bioparoxu během těhotenství..

Preventivní opatření

Borůvky jsou velmi užitečné, ale pouze pokud jsou dodržována všechna preventivní opatření..

Bobule začnou zpívat v polovině léta, v tuto chvíli jsou nejlépe vybíráni. Nedělejte to v blízkosti frekventovaných dálnic a na místech se špatnou ekologií, protože borůvky mohou absorbovat škodlivé látky z okolí, včetně záření.

Pokud to nemůžete udělat sami, pak si koupte bobule na trhu, vyberte si velmi opatrně. Plody by měly být velké a všechny stejné barvy..

Pokud najdete šedý štítek, nebuďte vystrašení, nejsou rozmazlení, je to naopak, což naznačuje, že byli nedávno ošizeni. Povrch bobulí by měl být suchý a rovný. V zimě nekupujte čerstvé borůvky, během tohoto období je lepší si pochutnat na marmeládě.

Nepoužívejte velké množství bobulí nebo čerstvě vymačkané šťávy, abyste se vyhnuli alergiím.

Pro dlouhodobé skladování je třeba borůvky posypat cukrem, vařeným džemem, sušit nebo zmrazit, jiné metody se nedoporučují.

Naši předkové se tedy nemýlili, když považovali borůvky za jeden z nejužitečnějších bobulí v Rusku. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, což je nezbytné pro ženy během těhotenství.

Ovoce a listy budou pro budoucí matky skvělou alternativou drahých dovážených vitamínů a léků.

Naši odborníci

Časopis byl vytvořen, aby vám pomohl v těžkých dobách, kdy se vy nebo vaši blízcí potýkáte s nějakým zdravotním problémem!
Allegolodzhi.ru se může stát vaším hlavním pomocníkem na cestě ke zdraví a dobré náladě! Užitečné články vám pomohou vyřešit problémy s pokožkou, nadváhou, nachlazením, řeknou vám, co dělat s problémy s klouby, žilami a zrakem. V článcích najdete tajemství, jak udržet krásu a mládí v každém věku! Ale muži nezůstali bez pozornosti! Pro ně je zde celá sekce, kde najdou spoustu užitečných doporučení a rad ohledně mužské části a nejen!
Všechny informace na webu jsou aktuální a dostupné 24/7. Články jsou neustále aktualizovány a kontrolovány odborníky v oblasti medicíny. Ale v každém případě si vždy pamatujte, že byste se nikdy neměli sami léčit, je lepší kontaktovat svého lékaře!

Užitečné a negativní vlastnosti borůvek pro těhotné ženy

Zástupci slabšího pohlaví vždy sledují své zdraví a postavu, zejména během těhotenství. To je pak to, že se ženy snaží dodržovat vyváženou stravu, což znamená, že do ní zahrnují nejbohatší potraviny. Jedním z hlavních zdrojů mnoha užitečných komponent lze nazvat bobule. Proto se dnes budeme bavit více o borůvkách, jejichž plody pomohou ženám zůstat během těhotenství přitažlivé a zdravé.

Užitečné vlastnosti borůvek

Užívání borůvek během těhotenství zlepšuje a normalizuje:

 • vaskulární elasticita;
 • trávicí a metabolické procesy;
 • vidění;
 • obohacení těla o vitamíny a minerály;
 • krevní cukr
 • imunitní systém.

Navíc k prevenci a léčbě různých nemocí nastávajících matek během těhotenství se používají nejen bobule, ale také listy, které jsou považovány za vynikající alternativu k farmaceutickým přípravkům..

Borůvkové listy nejsou o nic méně zdravé než plody.

Škody a kontraindikace

Navzdory širokému užitečnému spektru účinku mají borůvky řadu kontraindikací. Nadměrná konzumace této modré bobule může vést k alergické reakci a zácpě. Přítomnost kyseliny šťavelové způsobuje, že borůvky jsou zakázány pro těhotné ženy trpící pankreatitidou a problémy se žlučovými cestami.

K identifikaci možné alergie na bobule potřebujete jíst jen několik plodů a zhodnotit reakci těla. A s jistotou správného použití tohoto nebo tohoto produktu je vždy lepší konzultovat s ošetřujícím lékařem. Nezapomeňte také: borůvky během kojení mohou nepříznivě ovlivnit zdraví vašeho dítěte, což mu způsobuje koliku a křeče.

Metody aplikace

Maminka a borůvkový džus, což je přírodní přírodní antibiotikum, je velmi užitečný pro budoucnost. Právě on zabraňuje výskytu hemoroidů, které často doprovází spravedlivější sex během těhotenství. Vypijte sklenici této přírodní šťávy denně nebo si připravte klystýr pomocí infuze borůvek a hemoroidy vás přestanou trápit. A pokud je toto onemocnění také doprovázeno krvácením, připravte klystýry s párem borůvkových listů v množství 30 g sušiny na 500 ml vroucí vody. Pokud dojde k drozdu, použijte stejnou denní páru pro každodenní douching..

Při těžkých formách počátečního diabetu připravte nápoj ze dvou polévkových lžic nasekaných borůvek a nalijte je dvěma sklenicemi vroucí vody. Po ochlazení vezměte 100 ml filtrované infuze 3x denně. Čaj z listů těchto bobulí je také vynikající antipyretikum, takže jej lze bez pochyb použít při zvýšených teplotách..

Pokud máte čerstvé bobule, vytlačte z 2 lžíce. l ovocnou šťávu a zředit ji ve sklenici teplé vody. Vezměte si nápoj podobný předchozímu receptu..

Blueberry želé pomáhá jemně zbavit zácpy u těhotných žen

Pokud máte žaludeční vředy, stačí před jídlem jíst 50 gramů bobule a pokud máte průjem, použijte sušené borůvky nebo lépe vařte želé.

Preventivní opatření

Borůvky budou užitečné, pouze pokud budou dodržena všechna nezbytná opatření. Za prvé, sběr ovoce by měl být prováděn v polovině léta. Nedoporučujeme jíst bobule shromážděné poblíž rušných dálnic a na místech se špatnou ekologií, protože borůvky absorbují velmi dobré škodlivé látky.

Při výběru bobulí na trhu se zblízka podívejte na plody. Měly by být dostatečně velké a stejné barvy. Pokud na plodech uvidíte modrý povlak, neměli byste se bát. Naopak, je to dobré znamení, což naznačuje, že borůvky byly vybrány nedávno. Zaměřte se na povrch bobulí - měl by být suchý a rovný. V zimě se nedoporučuje kupovat čerstvé borůvky, je lepší si tuto sezónu užít předem připraveného džemu. Aby bobule zůstaly delší, musí být posypané cukrem, sušeny nebo zmrazeny.

Borůvky jsou zdrojem prospěšných vitamínů a antioxidantů. Je to nezbytné zejména pro tělo každé ženy během těhotenství. Recepty s jeho použitím pomohou vyrovnat se s mnoha problémy, které se často objevují během tohoto období. Hlavní věcí je dodržovat určitá opatření a nezneužívat bobule, aby nedošlo k vyvolání alergií a jiných komplikací..

Borůvky během těhotenství: výhody a poškození těhotných žen, používání bobulí ve třetím trimestru a v jiných obdobích

Borůvky během těhotenství: výhody a poškození. Jak používat borůvky během těhotenství ve prospěch sebe a svého dítěte

Borůvky jsou lesní plody bohaté na vitamíny..

Listy a plody se v lidovém lékařství často používají k léčbě mnoha onemocnění. Z borůvek si můžete připravit léčivé odvarky, želé, ovocné nápoje a infuze.

Užitečné vlastnosti mají nejen samotný bobule, ale také listy v sušené formě.

Borůvky se během těhotenství doporučují, protože jejich použití příznivě ovlivňuje mateřské tělo a celkové zdraví plodu v děloze. Musí být používán opatrně, nadbytek bobulí může vést k zácpě a jiným nežádoucím následkům..

Opevněné borůvkové složení

1. Antioxidanty - působí na organismus na buněčné úrovni. Udržování dobré rovnováhy pomáhá předcházet rozvoji nádorů (maligní).

2. Jablečná, citronová, šťavelová, blahodárné účinky na imunitní systém.

3. Z vitaminů - PP, K, A, B6, kyselina askorbová.

4. Ze stopových prvků - fosfor, měď, železo, draslík, měď, mangan.

5. Pektinové látky, jejichž přítomnost v těle přispívá ke zlepšení gastrointestinálního traktu, odstranění toxinů a toxinů.

6. Taniny - má příznivý vliv na strukturu sliznic.

Rovněž stojí za zmínku, že čerstvé borůvky jsou nízkokalorickým produktem, energetická hodnota na 100 gramů je pouze 44 kcal.

Borůvky během těhotenství: blahodárné účinky na tělo

Když se žena nosí v lůně, potřebuje více vitamínů, aby se plod mohl normálně vyvíjet. Borůvka je bobule, jejíž použití v určitém množství příznivě ovlivňuje tělo nastávající matky a jejího dítěte.

1. Složení obsahuje vápník ve velkém množství, díky kterému jsou kosti dítěte a matky zesíleny. Zlepšuje se také stav ženských vlasů a nehtů, pokožka získává zdravý stín, unavený vzhled zmizí.

2. Stimuluje činnost kardiovaskulárního systému.

3. Borůvky během těhotenství pomáhají ženskému tělu bojovat s infekčními a virovými chorobami.

4. Infuze z listů bobule reguluje hladinu cholesterolu v krvi.

5. Obsah železa ve směsi může zabránit rozvoji těhotenské anémie.

6. Borůvkový kompot zabraňuje toxikóze. Stejného účinku bude dosaženo s použitím ovocných nápojů z čerstvých bobulí, které se vaří doma..

7. Zlepšení metabolických procesů v těle, uklidňuje nervový systém.

Těhotenství borůvek: negativní účinky

Kromě užitečných vlastností mohou borůvky během těhotenství také nepříznivě ovlivnit stav matky a jejího dítěte. To se děje v případě zneužití produktu. Je důležité pochopit, že i ty nejnebezpečnější bobule nebudou užitečné, pokud budete jíst příliš mnoho z nich..

Důsledky zneužívání borůvek

1. Projev alergické reakce. Může to mít formu vyrážky, anafylaktického šoku nebo kopřivky. Každý z výše uvedených případů je nebezpečný pro těhotnou ženu a dítě v děloze.

2. Hyperkalcemie. Vápník je pro tělo dobrý, ale nepřekračuje. Nadměrný příjem látky může během porodu vést ke komplikacím..

3. Oxalaturie. Nadměrná konzumace borůvek vede k hromadění kyseliny šťavelové v ledvinách. Když je jich hodně, nemá čas se dostat ven včas. To vede k hromadění škodlivých látek v těle ak tvorbě ledvinových kamenů..

4. Přejídání borůvek během těhotenství vede k zácpě a poškození gastrointestinálního traktu.

! V případě urolitiázy nebo při individuální nesnášenlivosti bobulí je přísně zakázáno používat je pro ženy v období těhotenství..

Kolik můžete během těhotenství jíst borůvky

Existuje názor, že pokud chce těhotná žena něco jíst, neměla by se popírat. Ve skutečnosti tomu tak je, ale všechno by mělo být s mírou. Borůvky během těhotenství mají pozitivní vliv na matku a její dítě, pouze pokud ji budete jíst správně.

Je povoleno jíst po jídle nejvýše 3 polévkové lžíce bobule denně jako dezert. Odvar z bobulových listů, džemu nebo borůvek se šťouchaným cukrem není zakázán. V každém případě musíte dodržovat základní pravidlo - nepřebíjejte se.

Borůvky během těhotenství: recepty pro nastávající matky

1. Borůvková preventivní infúze

Příprava je velmi jednoduchá, nápoj je velmi užitečný pro těhotné ženy. Budete muset jemně rozdrtit 1 polévkovou lžíci čerstvých bobulí a výsledná hmota se nalije vroucí vodou. Nádoba musí být zakryta talířkem a ponechána stát, dokud není zcela vychlazena. Aby bylo používání infuze příjemnější, můžete do ní přidat malé množství medu. Výsledný nápoj se doporučuje pít 1 polévkovou lžíci 3x denně po jídle. Je to vynikající prevence nachlazení..

2. Odvar borůvkových listů pro těhotné ženy

1 polévková lžíce mletých sušených listů borůvek se vaří ve vroucí vodě (jedna sklenice) a nechá se vařit po dobu 20-30 minut. Vývar musí být filtrován a spotřebován v půl sklenici 3krát denně. Takový lék zbavuje těhotnou ženu průjem, řeší problém zácpy.

3. Strouhané bobule s cukrem

Borůvky jsou velmi užitečné čerstvé, ale v zimním období je velmi obtížné najít přírodní produkt, takže je lepší se připravit předem. V létě kupte borůvky a brouste jej cukrem - v této podobě je dokonale uložen v lednici. Sklenici bobule vyžaduje 1 polévkovou lžíci cukru. Během těhotenství můžete takové jídlo používat maximálně 3 polévkové lžíce denně.

Borůvky během těhotenství: důležité body pro konzumaci bobulí

1. Bobule, které se prodávají v obchodě ve zmrazené formě, jsou naprosto zbytečné, proto se pro ženy v období porodu dítěte nedoporučují. V létě je lepší koupit borůvky a zmrazit je v plastové nádobě, nebo brousit cukrem a jíst jako marmeládu.

2. I když žena dosud nezažila alergickou reakci na produkt, během těhotenství se může vše změnit. Z tohoto důvodu, abyste se vyhnuli vyrážce, musíte nejprve jíst několik bobulí a sledovat reakci vašeho těla během dne..

3. Borůvky během těhotenství mohou být konzumovány nejen čerstvé. Je také užitečné přidat do čaje sušené listy..

4. Používání bobulí způsobuje časté močení, takže k doplnění rovnováhy je třeba vypít 1,5 až 2 litry vody. Musí to být čistá voda nesycená oxidem uhličitým..

5. Těhotné ženy se často potýkají s problémem, jako jsou hemoroidy. Aby se snížilo riziko vzniku onemocnění, doporučuje se během období těhotenství vypít sklenici čerstvé borůvkové šťávy denně. Zlepší střevní motilitu a její mikroflóru..

Borůvky během těhotenství budou užitečné v jakékoli formě, jak pro nastávající matku, tak pro její dítě. Hlavní věcí je dodržování denní přípustné míry bobule (3 polévkové lžíce), aby se zabránilo negativním důsledkům.

Borůvky během těhotenství: prospěšné vlastnosti lesních plodů

Strava těhotné ženy by měla obsahovat všechny potřebné živiny - to přispívá k normálnímu vývoji dítěte. Nastávajícím matkám se doporučuje konzumovat zeleninu, libové maso, celá zrna, nízkotučné mléčné výrobky, sezónní místní ovoce a bobule. Borůvky jsou velmi užitečné během těhotenství..

Existuje mnoho produktů, které je třeba vyloučit nebo omezit ve stravě těhotných žen. Je to z různých důvodů - vysoký obsah kalorií, nízká nutriční hodnota, přítomnost složek se specifickým účinkem, vysoký obsah tuku nebo cukru a nebezpečí potenciální alergické reakce. Borůvky tyto nedostatky prakticky postrádají a díky své příjemné chuti mohou dezert zcela nahradit.

Výhody a poškození borůvek

Odborníci na výživu si cení tohoto bobule především pro kombinaci vysoké nutriční hodnoty a nízkého obsahu kalorií. Borůvky - dietní produkt, obsahuje pouze asi 40-50 kcal na 100 g čerstvých bobulí.

Borůvky obsahují vitamíny C, K, A a E, vitaminy skupiny B (niacin, pyridoxin, foláty a kyselina pantothenová). Kromě toho jsou borůvky během těhotenství užitečné v tom, že obsahují velké množství stopových prvků, zejména draslík, mangan, měď, železo a zinek. Bobule také obsahují taniny a organické kyseliny (citrónová, jablečná, jantarová, chinová, benzoová, mléčná, šťavelová).

Borůvky mají řadu užitečných vlastností:

 1. Vysoká antioxidační aktivita jejích složek zabraňuje poškození tkání těla volnými radikály. Produkt vděčí za tento účinek polyfenolickým sloučeninám - antokyanidinům (kyselina chlorogenová, taniny, myricetin, quercetin a kempferol), jakož i flavonoidům, luteinům, zeaxantinu a vitamínům A, E, C.
 2. Kyselina chlorogenová pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, což pomáhá kontrolovat cukrovku 2. typu.
 3. Laboratorní testy na myších ukázaly, že extrakt borůvek zlepšuje koordinaci a krátkodobou paměť díky působení antokyaninu, který chrání neurony v mozku.
 4. V některých oblíbených receptech se sušené borůvky používají k léčbě průjmu, protože obsahují látky škodlivé pro E. coli.
 5. Bobule mohou snížit hromadění „špatného“ cholesterolu, účinné látky snižují oxidaci lipoproteinů o nízké hustotě, což snižuje riziko vzniku plaku a krevních sraženin.
 6. Borůvky zlepšují noční vidění. Mirtillin glykosid zvyšuje kapilární pružnost a propustnost rohovky.
 7. Jako zdroj potravní vlákniny stimuluje střevní motilitu, chrání před zácpou a podporuje úplnější vstřebávání živin..

Borůvky jsou zcela bezpečné a nepoškozují tělo, jsou-li konzumovány v přiměřeném množství a jsou součástí vyvážené stravy. WHO doporučuje konzumovat alespoň 500 gramů ovoce a zeleniny denně, a borůvky jsou pro to docela vhodné spolu s dalšími rostlinnými potravinami.

I když jsou doporučené normy pro konzumaci borůvek během těhotenství překročeny, je nepravděpodobné, že by se vyskytly jakékoli negativní vedlejší účinky, protože složení přípravku je dobře prozkoumáno a neobsahuje žádné sloučeniny nebezpečné pro plod nebo ženu. Spravedlivě však stojí za to říci, že nebyly provedeny žádné vědecké studie o účincích předávkování borůvkami.

Hlavní rizika spojená s používáním přípravku jsou možná kontaminace pesticidy a toxiny. Je vysoce pravděpodobné, že způsobí vrozené vady plodu..

Indikace a kontraindikace

Borůvky nejsou pouze skladem vitamínů a mikroprvků, v těhotenství mohou být použity jako lék na některá onemocnění, která nemají vedlejší účinky:

 • pro léčbu a prevenci akutních respiračních infekcí a akutních respiračních virových infekcí v důsledku obsahu vitamínu C, který má imunostimulační vlastnosti;
 • doporučeno pro zvýšené riziko trombózy a křehkosti stěn krevních cév;
 • používá se pro cukrovku k normalizaci hladiny cukru v krvi;
 • používá se s nízkým hemoglobinem;
 • pro léčení průjmů, včetně E. coli, a zácpy vyplývající z letargických pohybů střev.
 • díky antioxidačním vlastnostem se používá ke stimulaci tkáňových oprav v různých zánětlivých procesech, včetně infekcí močových cest a onemocnění dýchacích cest.

Kromě toho, díky nízkokalorickému obsahu kalorií a obsahu vlákniny v potravě, borůvky pomáhají udržet chuť k jídlu těhotných žen pod kontrolou, což pomáhá nezískat na váze vyšší, než doporučují lékaři.

Jasnou kontraindikací pro použití borůvek je alergie. Vědci tvrdí, že alergická reakce je nejčastěji způsobena kyselinou salicylovou v produktu, vyskytuje se také v jahodách, ostružinách, malinách. Pokud jste na tyto bobule alergičtí, měla by těhotná žena opustit borůvky. Nedoporučuje se používat borůvky pro ledvinové kameny oxalátu, protože obsahuje kyselinu šťavelovou.

Způsoby použití

Borůvky jsou samy o sobě chutné, můžete však stravu rozšířit a použít ji jako přísadu do různých pokrmů:

 • obiloviny nebo müsli;
 • saláty;
 • jogurty a jiné fermentované mléčné výrobky.

Můžete si připravit šťávu ze směsi ovoce a bobulovin nebo si vyrobit koktejl s borůvkami jako přísadu. Když mletý, smíchaný s cukrem, bude tento bobule skvělým doplňkem palačinek, krutónů nebo zmrzliny.

Preventivní opatření

Těhotné ženy by měly být obzvláště opatrné, pokud jde o výběr borůvek, protože snadno přijímají pesticidy a toxiny a shromažďují se po silnicích, stává se jednoduše život ohrožujícím. Bobule nakoupené od důvěryhodných prodejců nebo sebrané osobně na ekologicky čistém místě pomohou zabránit otravě..

Borůvky se skladují v lednici v nemyté formě, ale před použitím je nutné je důkladně omýt. Čerstvé bobule se doporučuje konzumovat do 2-3 dnů.

Borůvky jsou nízkokalorické, výživné a chutné produkty, které si zaslouží být součástí každodenní stravy těhotné ženy. Při absenci alergií a urolitiázy může být konzumován bez obav z negativních důsledků pro plod a jeho léčivé vlastnosti pomohou normalizovat hladinu cukru v krvi, vyrovnat se s různými zánětlivými procesy, poruchami stolice a trávení.

Autor: Evgenia Limonova,
speciálně pro Mama66.ru

Výhody borůvek během těhotenství

Borůvky jsou krátkým a velmi rozvětveným keřem vřesovité rodiny, jehož plody jsou plody, které se aktivně používají při vaření a medicíně. Listy rostliny mohou být použity pro léčebné účely. Borůvky mají složení bohaté na vitamíny a další esenciální látky, proto se považují za velmi užitečný produkt..

Je známo, že plody keře jsou vynikajícím nástrojem pro prevenci očních chorob a pro boj proti průjmům. Ne každý však ví, že borůvky během těhotenství mohou zabránit mnoha komplikacím a zmírnit je. To je důvod, proč nastávající matky jsou vybízeny, aby tuto bobuli zahrnovaly do své stravy.

Složení ovoce a listů borůvek

Borůvky mají bohaté složení. Obsahují velké množství vitamínu A, který udržuje zdravé vidění a je zodpovědný za regulaci buněčného dělení. Bez této látky není možné normální fungování kůže a epitelu vnitřních orgánů. Vitamín E v borůvkách má antioxidační účinek na lidské tělo a podílí se také na dozrávání vajíček a spermií a na udržování sexuální funkce u mužů a žen..

V bobulích keře je vitamín K, bez kterého je normální fungování krevního koagulačního systému nemožné. S nedostatkem u člověka je pozorováno neustálé krvácení, které vede k těžké anémii. Borůvky obsahují vitaminy B: B1, B6, B9, B12. Účastní se mnoha biochemických reakcí těla, z nichž hlavní je buněčné dýchání. Také bez vitamínů B není možný přenos nervových impulsů, srdeční aktivita, trávicí procesy.

Borůvky jsou bohaté na vitamin C, který se účastní imunitních procesů, asimilačních reakcí železa a má antioxidační účinek. Keře lze použít jako prostředek boje proti kurděje (hypovitaminóza vitamínu C). Bobule má ve svém složení velké množství chemických prvků: sodík, draslík, vápník, hořčík, mangan, měď, fosfor, železo. Jsou nezbytné pro udržení metabolismu voda-sůl, energetické reakce, přenos nervových impulsů, vidění, sluch, čich, činnost kardiovaskulárního systému.

V borůvkách jsou některé organické kyseliny, jako je šťavelová, citrónová, jablečná a octová. Všichni jsou účastníky biochemických reakcí nezbytných pro normální lidský život. Ovoce obsahuje antokyany s protizánětlivými účinky. Při nesprávné stravě pomáhají zlepšovat trávicí procesy. Účinným nástrojem, který pomáhá v boji proti mikroorganismům, jsou taniny, které se nacházejí ve velkém množství u borůvek..

Listy keřů mají podobné složení, ale obsahují ještě více taninů, vitamínu C a antokyanů. Obsahují také saponiny, které mají dráždivý účinek na žlázy, což vede ke stimulaci jejich práce. Listy keřů obsahují rostlinné glykosidy, které zlepšují srdeční funkci.

Výhody borůvek během těhotenství

Borůvky během těhotenství mohou předcházet a léčit mnoho nemocí, jak souvisejících s porodem dítěte, tak somatických. Plody mají díky svému složení mnohostranné účinky na organismus a ovlivňují orgány a systémy. Během těhotenství má 12 hlavních výhod:

Snížená hladina cukru v krvi. Díky svému složení je bobule schopna snížit množství cirkulující glukózy. Tento účinek je vynikající prevencí hyperglykémie, proto odborníci doporučují zahrnout borůvky do stravy pro pacienty s diabetem typu 2, u kterých je problém.

Prevence a léčba anémie. Borůvky obsahují hodně snadno stravitelného železa, které je nezbytné pro funkci červených krvinek..

Prevence patologií kosterního systému plodu. K normální tvorbě kostry nenarozeného dítěte je zapotřebí dostatečné množství vápníku, které je obsaženo ve velkých objemech borůvek.

Posílení krevních cév. Bobule obnovuje poškozené stěny tepen a žil, chrání tělo před rozvojem aterosklerózy.

Odstranění příznaků toxikózy. Borůvky mohou na začátku těhotenství zmírnit nevolnost. Pro zmírnění toxikózy u žen se ihned po probuzení doporučuje jíst několik bobulí..

Prevence syndromu DIC. Toto onemocnění je doprovázeno poruchami v systému srážení krve. Borůvky na to mají pozitivní vliv díky přítomnosti vitaminu K.

Prevence poškození zraku. Borůvky jsou schopny posílit cévy sítnice, uvolnit oči, ostřit noční vidění.

Boj proti zažívacím nepokojům. Sušené keře jsou skvělý způsob, jak bojovat s průjmem. Čerstvé borůvky jsou účinné proti zácpě a často se vyvíjejí ve třetím trimestru těhotenství.

Posílení imunitního systému. Borůvkový džem během těhotenství s pravidelným užíváním snižuje výskyt infekčních chorob 2-3krát.

Léčba bakteriálních chorob ústní dutiny a zažívacího traktu. Borůvky mají antimikrobiální aktivitu proti mnoha kmenům bakterií.

Expektorační účinek. Listy borůvky během těhotenství stimulují průduškové žlázy, což vede k odstranění sputa z plic.

Zlepšení srdečního výkonu. Během těhotenství může odvar borůvkových listů zlepšit krevní oběh do všech orgánů. Tohoto efektu je dosaženo zlepšením funkce srdce..

Kontraindikace a způsoby použití

Použití těchto bobulí nemá prakticky žádné kontraindikace, výjimkou jsou osoby:

 • s alergickou reakcí na konzumaci keřů;
 • se zánětem slinivky břišní;
 • se zánětem žlučníku;
 • s urolitiázou.

Při jídle borůvek se doporučuje opustit tepelný efekt, protože z tohoto důvodu ztrácí své užitečné vlastnosti. Nejlepší možností je jíst čerstvé bobule. Také plody keře neztrácejí své vlastnosti při skladování v mrazničce. Čerstvě vymačkaná borůvková šťáva je další vynikající metodou použití produktu, při které nedochází k rozkladu látek nezbytných pro budoucí matku.

Pokud se vaří borůvky, měli byste se pokusit je snížit na minimum. Z plodů rostliny se získá chutný a zdravý kompot, marmeláda, marmeláda, želé. Z listů borůvek, které nemají nižší složení, než bobule keře, si můžete připravit čaj a odvar.

Aby těhotenství mohlo probíhat příznivě, musí kromě nastávajících plodů nastávající matka do své stravy zahrnout i další užitečné produkty. Základem stravy by mělo být libové maso, ryby, obiloviny, kuře, čerstvá zelenina a ovoce. Při přepravě dítěte stojí za to omezit konzumaci silného čaje, sody, kávy, čokolády, uzených a mastných potravin.

Borůvky během těhotenství: výhody a poškození plodů pro tělo

Když žena začíná období těhotenství, musí být obzvláště opatrná, pokud jde o její stravu, protože nyní musí zajistit výživu nejen jednomu tělu, ale dvěma. Potřeba živin, vitamínů a minerálních prvků se mnohokrát zvyšuje, zvláště důležité jsou vzácné mikro a makro prvky.

Obvykle jsou tyto vzácné prvky potřebné v minimálním množství, ale jejich spotřeba se dramaticky zvyšuje, když dítě roste a vyvíjí se v matčině lůně..

Hlavním zdrojem vitamínů a minerálů ve stravě těhotné ženy je rostlinná strava, protože rostliny je berou přímo z půdy.

Zelenina a ovoce během těhotenství by měly být konzumovány tak často, jak je to možné, a pokud možno různorodé.

Zvláštní pozornost by měla být věnována místní zelenině a ovoce, protože jsou geneticky kompatibilní s lidmi, kteří na těchto územích žijí, a zřídka způsobují alergické reakce..

V létě je na ruském trhu k dispozici mnoho zdravých bobulí. Jedním z nich jsou borůvky. Před zařazením do stravy musí žena vědět, jaké výhody to přináší a zda borůvky mohou během těhotenství poškodit.

Charakteristika borůvek

Borůvka obyčejná - nízký keř, patří do rodiny Heatherů. Bobule jsou člověkem dobře vstřebávány, společně s listy se používají k získávání léčivých surovin..

Rostlina "Borůvka"

Název „borůvka“ se objevil díky skutečnosti, že když jsou tyto bobule konzumovány, jejich šťáva skvrny na rukou a ústech osoby v černém.

Plody této rostliny jsou černo-modré nebo černé. Borůvky rostou v lesích (zejména v borových lesích) a v bažinách.

Zraje do konce července a je k dispozici ke sběru až do začátku září. Borůvky v těhotenství jsou zdrojem vitamínů A, C, B, flavonoidů, má hodně hořčíku, manganu a vápníku.

Jaké prospěšné látky jsou ve složení bobule

Borůvky mají nízkou energetickou hodnotu - 44 kcal na 100 gramů produktu.

Prospěšné látky v borůvkách

Složení bobule obsahuje následující látky:

 • proteinové sloučeniny - 1,1 g;
 • tuky - 0,6 g;
 • uhlohydráty - 7,6 g;
 • potravinářská vlákna - 3,1 g;
 • organické kyseliny - 1,2 g;
 • voda - 86 g;
 • vitaminy (beta karoten, niacin, A, B1, B2, B4, B5, B6, B9, C, E, H, K, PP);
 • vápník;
 • chlór;
 • draslík;
 • fosfor;
 • křemík;
 • síra;
 • hořčík;
 • hliník;
 • sodík;
 • žehlička;
 • zinek;
 • bor;
 • chrom;
 • vanadium;
 • fluor;
 • jód;
 • rubidium;
 • kobalt;
 • selen;
 • lithium;
 • mangan;
 • molybden;
 • jiný.

Jíst borůvky během těhotenství

Výhody borůvek během těhotenství jsou následující:

 1. prevence anémie zvýšením hladiny hemoglobinu;
 2. prevence nemocí orgánů zraku;
 3. chrání zuby, vlasy a nehty před zničením;
 4. snižuje cholesterol;
 5. zabraňuje hromadění nadměrné tělesné hmotnosti;
 6. zlepšuje chuť k jídlu;
 7. chrání proti křečovým žilám;
 8. pomáhá v boji proti pálení žáhy;
 9. normalizace srážení krve;
 10. antioxidační účinek;
 11. stabilizace gastrointestinálního traktu (zabraňuje průjmu, nadýmání, nadýmání);
 12. zlepšení imunitního systému, zvýšení odolnosti vůči infekčním chorobám;
 13. normalizace metabolismu voda-sůl;
 14. prevence otoků;
 15. zlepšené vedení nervových impulzů v centrální nervové soustavě;
 16. protizánětlivý účinek;
 17. zlepšení práce srdce a orgánů kardiovaskulárního systému.

Nejlepší je jíst čerstvé borůvky, tepelné zpracování vede ke ztrátě mnoha užitečných vlastností. Je dovoleno zmrazit bobule, můžete ji vysušit.

Borůvkový džus pro těhotenství

Možnosti stravování borůvek:

 • čerstvě vymačkaná šťáva;
 • kompot;
 • želé;
 • ovocný nápoj;
 • džem;
 • čaj nebo odvar;
 • s jogurtem;
 • ve formě lichotníku;
 • spolu s ovesnou kaší.

Užitečné vlastnosti bobulí

Borůvky jsou obzvláště prospěšné pro těhotné ženy, protože mají mnoho pozitivních účinků:

 1. snížení hladiny cukru v krvi (to platí zejména v případě diabetes mellitus);
 2. prevence patologických stavů v kosterním systému plodu;
 3. ochrana krevních cév před poraněním a krvácením (zvláště důležitá pro tvorbu placenty a je nezbytná pro její normální fungování);
 4. odstranění příznaků toxikózy (to je zvláštní výhoda borůvek během těhotenství v raných stádiích);
 5. ochrana proti průjmu a prevenci zácpy (proto jsou borůvky zvláště užitečné během těhotenství ve třetím trimestru);
 6. chrání ženské tělo před infekčními patogeny baktericidním působením a posiluje imunitní systém;
 7. má expektoranční a protizánětlivý účinek, který pomáhá při nachlazení.

Možné poškození

Pro těhotné ženy s borůvkami existuje jen několik kontraindikací:

 • urolitiáza;
 • zvýšená individuální citlivost;
 • zánětlivé procesy v pankreatu;
 • zánět žlučníku;
 • omezit množství borůvek spotřebovaných, aby se zabránilo zácpě.

Aby se předešlo zdravotním problémům, je nutné zkontrolovat, zda bobule procházejí radiační kontrolou, protože mohou akumulovat záření, pokud jsou poblíž zdroje zdroje záření.

Zákaz borůvek pro urolitiázu

Skladovatelnost čerstvě sklizených bobulí by neměla přesáhnout pět dní. Množství konzumovaného bobulového produktu by nemělo přesáhnout 100 gramů denně.

Závěr

Borůvky - přírodní lesní plod, který se dobře vstřebává a přináší těhotným ženám mnoho výhod.

Zajišťuje potřebu ženského těla a vyvíjejícího se dítěte na vitamíny a minerály, normalizuje trávicí, oběhový, imunitní systém, má pozitivní vliv na orgány vidění, odstraňuje nepříjemné projevy toxikózy, působí jako antioxidant.

Video: Borůvky - prospívá a poškozuje tělo. Kdo by neměl jíst borůvky?

Mohou těhotné ženy jíst borůvky

Miluji borůvky, ale neodvažuji se to zahrnout do vaší stravy při čekání na dítě? Ale marně!

Borůvky mají mnoho užitečných vlastností pro tělo budoucí matky a dítěte: pomáhá nezískat nadváhu během těhotenství, posiluje pohybový aparát plodu, saturuje jej potřebnými živinami a mnohem více.

Dále v článku podrobně prozkoumáme, co dalšího je užitečné pro borůvky pro těhotné ženy, v jakém množství to nezpůsobí újmu, a způsoby konzumace bobulí..

Užitečné vlastnosti pro ženy v „zajímavém“ období

Borůvky rostou ve velké části Ruska (západovýchodní regiony) a Ukrajiny (svahy Karpat, Lvov, Sumy, Zhytomyr), preferují regiony s jehličnatými lesy a bažinami.

Berry je oblíbená pochoutka ve stravě mnoha. Kromě jemné chuti borůvky obsahují mnoho životně důležitých vitamínů, mikro a makro prvky: vitamíny A, K a C, cholín (vitamín B4), draslík, fosfor, mangan a měď.

Stejně jako většina bobulí je to nízkokalorická - ve 100 g borůvek pouze 50 kcal, protože téměř 85% bobule tvoří voda.

Mnoho budoucích matek se obává výhod a poškození borůvek během těhotenství, ale bobule by měly být bezpečně zahrnuty do vaší stravy, zatímco očekáváte dítě.

Nezapomeňte opatření dodržet

Ačkoli borůvky obsahují sklad užitečných složek, neznamená to vůbec, že ​​při konzumaci neexistuje žádná přípustná norma, zejména pro ženy v pozici.

Je třeba si uvědomit, že pokud budete jíst více borůvek, tělo, bohužel, nedostane více živin - jednoduše se nebudou absorbovat. Proto, aby bylo dosaženo výrazného příznivého účinku při konzumaci bobulí, je nutné pokračovat v užívání po dobu 1-1,5 měsíce.

Používáte-li sušené bobule, postačí 1-2 polévkové lžíce, které je třeba předpracovat několik hodin nebo přes noc. Při pití čerstvě vymačkané borůvkové šťávy je norma 1/2 šálku denně.

Kontraindikace a poškození

Přes zjevné příznivé vlastnosti borůvek existují určitá omezení a kontraindikace pro konzumaci borůvek během těhotenství. Dívky, které trpí cholecystitidou, pankreatitidou, urolitiázou, je vhodné se vyhýbat bobulím ve stravě, protože vysoký obsah kyseliny šťavelové v bobulovině může zhoršit průběh onemocnění.

Pokud je touha hodovat silnější, stojí za to striktně dodržovat normu a je nejlepší nejprve konzultovat lékaře.

Nezapomeňte také, že borůvky mohou způsobovat potravinové alergie, jako jakýkoli jiný produkt. Borůvkový džus můžete použít při absenci problémů se žlučovým traktem, protože bobule může vyvolat uvolňování kamenů z žlučníku, což je vždy doprovázeno křečemi a bolestmi. Pamatujte, že nadměrná konzumace bobulí je plná zácpy, nadýmání a narušení trávicího traktu, zatímco jejich mírné používání tyto procesy normalizuje..

Jak si vybrat při nákupu

Chcete-li mít na stole nejzdravější a nejzdravější bobule, musíte věnovat zvláštní pozornost pravidlům pro nákup borůvek. Co byste měli věnovat pozornost:

 • Barva - bobule by měly být rovnoměrně natřeny do černého a modrého odstínu, ale pokud existují lehčí bobule, znamená to, že borůvky byly sklizeny dříve, než měly čas zcela dozrát..
 • Přítomnost namodralého nebo bělavého povlaku - nebuďte vystrašení, pokud na bobulích najdete podobný povlak, naznačuje to čerstvost ovoce, zdraví a správný transport.
 • Skladovací kontejnery - bedny, bedny nebo palety musí být čisté a suché..
 • Dostupnost certifikátů kvality. Nikdy neváhejte a zeptejte se prodejce na dostupnost laboratorní zprávy o produktu. V dokumentu musí být uvedeno místo sběru ovoce, obsah dusičnanů, kovů, radioaktivních a toxických látek.

Neměli byste kupovat bobule poblíž silnic z vesnic a vesnic - plody jsou schopné absorbovat kadmium a olovo z výfuku motoru..

Mimochodem, norma olova v 1 kg borůvek by neměla překročit 0,42 mg, pokud jde o kadmium, měla by být v rozmezí 0,058 mg na 1 kg. Radioaktivita by neměla být vyšší než 500 Bq / kg.

Skutečnost je taková, že těžké kovy jako olovo a kadmium mají tendenci se hromadit v těle, a to i u těhotné ženy, protože mohou způsobit nenapravitelné poškození nenarozeného dítěte, což může narušit mozkovou aktivitu, kognitivní onemocnění, patologie ledvin a kostní křehkost..

Jak a kde skladovat čerstvé

Chcete-li napnout potěšení z dobrých šťavnatých bobulí, musíte se uchýlit k zamrznutí. Čerstvé borůvky si v chladničce udržují vzhled a vlastnosti několik dní. Chcete-li toto období prodloužit, postupujte takto:

 1. Vyberte plně zralé, celé, krásné bobule. Ovoce nemůžete umýt!
 2. Připravte si plastovou nádobu s otvory pro cirkulaci vzduchu a několik papírových ručníků, které absorbují přebytečnou vlhkost.
 3. Na dno nádoby položte ručníky a rovnoměrně natřete ovoce.
 4. Ovoce uložte do středních polic chladničky. Je lepší vyhnout se příliš chladným poličkám (nízké teploty mohou zničit prospěšné vlastnosti ovoce) a zásuvce pro skladování ovoce (není dostatečná cirkulace vzduchu a vysoká vlhkost).

Optimální teplota pro skladování je +10 ° C. Při provádění výše uvedených akcí si bobule uchová vzhled a vlastnosti po dobu 7-10 dnů. Ovšem stojí za to denně třídit ovoce, aby se extrahovalo zkažené včas.

Aby se prodloužila skladovatelnost na 1 měsíc, je nutné ovoce ošetřit octem. K vaření smíchejte ocet a vodu v poměru 1: 3. Opláchněte sítem bobulí a osušte je.

Poté plodinu vložte do větrané skladovací nádrže, jejíž dno je také obloženo papírovými ručníky. Tato metoda bude vhodná pro skladování velkého počtu bobulí. Můžete také uložit borůvky do mrazničky - s touto metodou si můžete užívat ovoce alespoň několik měsíců. Z tohoto důvodu je však třeba ovoce zmrazit v ploché misce, takže každý bobule leží odděleně od zbytku.

Po 3-4 hodinách v mrazáku se plodina může nalít do konstantní nádoby a poslat zpět do komory.

V jaké formě je lepší použít a co lze udělat

Chcete-li získat spolu s ovocem maximum prospěšných látek, borůvky se nejlépe konzumují bez tepelného ošetření. Ovoce jde dobře s medem, zeleným čajem, mléčnými výrobky (zakysaná smetana, jogurt nebo kefír). Pamatujte, že při tepelném zpracování je vitamin B4 zcela zničen. Můžete si také vyrobit borůvkové džusy a koktejly. Pro větší užitek můžete zabíjet zeleninu v mixéru (například špenát nebo salát nemají výraznou chuť, ale obohatí tělo budoucí matky o užitečné komponenty).

K přípravě borůvkového čaje musíte použít sušené borůvkové listy. Takový nápoj ve formě obkladů bude užitečný pro kožní onemocnění..

Pro nachlazení by měl být borůvkový čaj konzumován ústy. Pro budoucí matku je tento způsob řešení nemoci mnohem bezpečnější než drogy.

Z bobulí lze vyrobit mnoho dezertů: želé, ovocné nápoje, džemy, polevy na zmrzlinu a pečivo, které se přidávají jako náplň do knedlíků. Pro gurmány bude zajímavá kombinace masových jídel s borůvkovou omáčkou..

Ovoce dodá italským těstovinám a rýži pikantní chuť. Dopřejte si malou představivost a určitě si budete moci uvařit zdravé pochoutky s bobulí! Zkoumali jsme tedy, jak jsou borůvky užitečné během těhotenství, jak si vybrat a kolik konzumovat, studovali jsme, jak skladovat bobule a možnosti konzumace modrého ovoce pro nastávající matky. Dopřejte si nával borůvkové sezóny s hrstou voňavých, tmavě modrých bobulí!

Borůvky během těhotenství: možné nebo ne

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Borůvky jsou sezónní bobule s mírně kyselou chutí. V létě se v zimě skladuje pro použití v suchém, zmrazeném a zpracovaném stavu. Borůvky jsou bohaté na vitamíny, stopové prvky, pektiny. Zvyšuje hladinu hemoglobinu, snižuje hladinu cukru v krvi a slouží jako základ pro léky, které zlepšují zrak. Borůvky v těhotenství - vynikající dezert, terapeutický a profylaktický.

Mohu během těhotenství jíst borůvky??

Většina lidí má otázku, zda je možné jíst borůvky během těhotenství. Jedná se o oblíbený a velmi chutný bobule, skutečný zdroj zdravých přírodních látek. Divoké bobule jsou díky nízkému obsahu kalorií klasifikovány jako dietní potraviny. Díky této borůvek během těhotenství výživu doporučují všechny ženy, zejména ženy se zrakovým postižením a diabetici..

Černé ovoce a šťáva z nich, stejně jako suché listy, se používají nejen k jídlu, ale také jako alternativa k lékovým lékům. Pro nachlazení je užitečný čaj ze sušeného ovoce a listů, který šetří viry a vysoké teploty. Čerstvá šťáva se doporučuje propláchnout ústa bolestmi v krku a stomatitidou, borůvková šťáva také slouží jako profylaktika pro hemoroidy.

Ve starověku byly borůvky nazývány „omlazující bobule“; moderní medicína objevila a uplatňuje svou profylaktickou účinnost proti rakovinným nádorům.

Infuze sušených listů borůvkového keře (2 polévkové lžíce na šálek vroucí vody) je účinná pro ekzémy, popáleniny, alergické vyrážky, dermatitidu a poraněné rány. Po hodině infuze se tekutina používá ve formě pleťových vod. Při těžkých lézích jsou ponechány celou noc.

Výhody borůvek během těhotenství

Výhody borůvek během těhotenství jsou rozmanité, je to díky jedinečnému složení, chuti, preventivním a terapeutickým vlastnostem ovoce a listů. Čerstvé, suché, zmrazené, kandované bobule se používají k přípravě želé, dušeného ovoce, zavařenin, omáček, náplní, pečiva a také jako přírodní náplň při výrobě zmrzliny a jogurtů. Nejužitečnější borůvky v těhotenství - čerstvé.

 • Borůvky způsobují rychlý pocit plnosti, zabraňují přejídání a nadváhě.
 • Pektiny a kyselina pantothenová důkladně čistí střeva toxinů a zbytky potravin.
 • Vzácná kyselina jantarová a draslík mají příznivé účinky na srdce a krevní cévy, zejména zvyšují elasticitu stěn..
 • Vápník tvoří kostru plodu, udržuje zdravé zuby, vlasy a nehty matky.
 • Železo udržuje hladinu hemoglobinu; zatímco stopový prvek z borůvek je absorbován lépe než z farmaceutických přípravků.
 • Bobule má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, nahrazuje léky na léky proti nachlazení a chřipce.
 • Vzhledem k jejich schopnosti snižovat hladinu cukru zahrnují odborníci na výživu černé bobule ve stravě těhotných žen s diabetem.
 • Chutné bobule je velmi užitečná pro krátkozrakost, zánět spojivek a další problémy s očima a zrakem..
 • S gastritidou, peptickým vředem, borůvkami zlepšují metabolické procesy, normalizují trávicí orgány.
 • Sušené bobule a bobule v cukru nebo borůvkovém želé kromě průjmu, čerstvé ovoce ze zácpy.

Škodlivé borůvky během těhotenství

Poškození borůvek během těhotenství je irelevantní, pokud se sbírá na ekologicky čistých místech a nezneužívá množství. Protože lahodné bobule mohou akumulovat záření a v nadměrných dávkách - způsobují alergickou reakci.

Nejlepší je jíst jako dezert jako chutné a zdravé ošetření. Abyste se ujistili, že nedochází k žádné reakci, můžete začít s několika plody, posoudit důsledky a teprve poté zvýšit podávání. Pokud trpíte alergiemi, je lepší se poradit s odborníkem.

Borůvky jsou během těhotenství kontraindikovány těmito chorobami:

 • pankreatitida,
 • cholecystitida,
 • žlučníková choroba.

Bobule má choleretické vlastnosti, které mohou být škodlivé pro těhotné ženy trpící biliární dyskinezí. Aktivní borůvky mohou u ženy způsobit křeče a silnou bolest.

Během kojení se také doporučuje zdržet se borůvek, aby nedošlo k vyvolání koliky u dítěte.

Borůvka forte během těhotenství

Borůvkový forte je vitamínový komplex v tabletách, vytvořený na bázi borůvkového extraktu, doplňku stravy. Používá se jako další zdroj vitamínů B1, B2, B6, C a dalších užitečných složek. Borůvkové tablety Forte

 • zlepšit zrakovou ostrost,
 • přizpůsobit se nízkému světlu,
 • aktivovat regeneraci sítnice,
 • zmírnit únavu očí,
 • stimulovat syntézu rodopsinu (vizuální pigment),
 • posiluje krevní cévy a zlepšuje krevní oběh do očí,
 • normalizovat nitrooční tlak.

Navzdory bezpodmínečnému prospěchu je nutné před použitím doplňků stravy konzultovat lékaře. Borůvka forte je během těhotenství kontraindikována.

Borůvkové listy během těhotenství

Borůvkové listy během těhotenství se používají místo léčiv k léčbě nemocí močových cest a žlučových cest. Za tímto účelem připravte infuzi, která je také užitečná pro diabetes (v počátečním stadiu).

 • Suché borůvkové listy se nalijí vroucí vodou v poměru 2 lžíce. lžíce ve dvou šálcích vroucí vody. Nápoj se konzumuje chlazený (doporučená denní dávka - 3x, půl sklenice).

Dušené listy borůvek (30 g na 0,5 l vroucí vody) se používají jako účinný nástroj k odstranění hemoroidního krvácení (ve formě klystýru). Douching s infuzí eliminuje drozd.

Čaj z borůvkových listů během těhotenství pomáhá s teplem; jsou součástí bylinných ošetření cukrovky.

K dispozici je také speciální borůvková strava, jejíž podstatou je snížení cukru; černé bobule v kombinaci s mléčnými výrobky nasycují tělo užitečnými složkami a dodávají pocit sytosti. Taková strava obohacuje tělo o vitamíny a podporuje hubnutí. Ale než se pustíte do borůvkové stravy, musíte se poradit s odborníkem.

Plody a listy borůvkových keřů jsou vynikajícím vitaminovým, profylaktickým a terapeutickým činidlem. Nízkokalorická dietní bobule je užitečná pro dospělé, děti, muže a ženy. V mírných dávkách jsou borůvky během těhotenství velmi užitečné, protože přinášejí maximální výhody a potěšení.

Články O Neplodnosti