Hlavní Bolest

Stehy po porodu: jak zpracovat, kolik se uzdraví ?

Nikdo nepopírá, že během hojení kloubů budete muset zažít nepříjemné pocity, vznikají další práce, protože při zpracování zubů dochází k pálení a mravenčení, může dojít k problémům s pohybem střev.

Aby se stehy po porodu rychle uzdravily, musíte dodržovat pravidla péče, o nichž pojednáme níže. Pomůže to rychle zapomenout na jizvy a užít si šťastnou dobu mateřství..

Druhy stehů po porodu

Vzhledem k místnímu prasknutí nebo incizi se rozlišují vnější stehy po porodu (v perineu) a vnitřní (vaginální, na děložním čípku). Šev může být proveden s různými vlákny, což ukazuje na důležitost správné péče, protože mladá matka musí být informována o všech jemnostech zpracování a dezinfekce.

Stehy po porodu na děložním čípku:

 • Důvod: výskyt mezery vyvolává velký plod;
 • Anestezie: obvykle neprovádí anestezii, protože děložní čípek ztrácí citlivost;
 • Materiál nitě: katgut, který časem ustupuje, což znamená, že potřeba následného odstranění nitě zmizí; Lze také použít PHA, caproag, vicryl.
 • Výhody: takový steh po porodu nevyvolává komplikace, není cítit a nezpůsobuje nepříjemnosti;
 • Péče o švy: Není požadováno

Stehy po porodu v pochvě:

 1. Důvod: zranění při porodu, slzy různých hloubek v pochvě;
 2. Anestezie: citlivost na bolest je snížena u novokainu (lidokain);
 3. Materiál závitu: katgut;
 4. Nevýhody: bolest přetrvává několik dní;
 5. Péče o švy: Není požadováno

Stehy po porodu na perineu:

 • Důvod: poškození perineum nebo pitev gynekologem;
 • Odrůdy: 1 stupeň - poškození kůže, 2 stupně - svalová tkáň je poškozena spolu s kůží, 3 stupně - mezera dosahuje ke stěnám konečníku;
 • Anestezie: provádí se s lidokainem;
 • Vláknitý materiál: katgut je šicí materiál v prvním stupni a v ostatních případech hedvábná nit
 • Nevýhody: Bolest doprovází ženu po dlouhou dobu
 • Péče o stehy: péče by měla kombinovat mír, hygienu a antiseptické ošetření.

Vnější stehy po porodu, které jsou umístěny v perineu, přinášejí mladé matce zvláštní nepohodlí. Rány mohou způsobit zánět, hnisání, infekci. Proto bude vyžadována zvláštní péče. Po porodu by žena měla dostat co nejvíce informací o tom, která řešení lze použít k léčbě stehů. Koneckonců, matky se obávají o svůj zdravotní stav, protože mají mnoho otázek.

Péče o švy. Jak zpracovat stehy po porodu

Pokud má žena slzy v procesu porodu, musíte vědět, jak se o stehy starat a jak je zpracovat po porodu, abyste urychlili proces hojení. Neváhejte se ptát, protože konzultace je součástí profesních povinností lékaře. Péče o švy by měla být zajištěna snížením pohybové aktivity, dodržováním osobních hygienických pravidel a antiseptickým ošetřením.

Abychom předešli komplikacím a urychlili hojení stehů, je třeba dodržovat hlavní pravidla:

 1. Porodní asistentka v nemocnici provádí dvakrát denně léčbu jizev zelenou barvou.
 2. Těsnění se vyměňuje každé 2 hodiny (možná častěji).
 3. Poprvé po porodu musí být použity jednorázové kalhotky. Poté použijte volně padající bavlněné spodní prádlo.
 4. Po každém použití toalety se osprchujte..
 5. Používejte mýdlo pro mytí perineum by nemělo být více než 2krát denně: ráno a večer a odpoledne plavat bez něj.
 6. V případě potřeby jít na záchod. Nevyplňujte močový měchýř, jinak by to narušilo kontrakci dělohy.
 7. Na konci sprchy je rozkrok otřen ručníkem zepředu dozadu.
 8. Je nežádoucí zvedat závaží vyšší než 3 kg.
 9. Po dobu 10 dnů je zakázáno jíst moučné výrobky, cereálie, tj. co ovlivňuje zácpu.
 10. K důležitým otázkám - kolik mladých matek by si nemělo sednout v přítomnosti poporodních stehů. V závislosti na složitosti přestávek mluví lékaři o týdnu až dvou. První den po šití si můžete sednout na záchod. Po 7 dnech můžete dřepat na hýždě, která je naproti straně, kde jsou rány fixovány. V tomto případě může žena sedět pouze na tvrdém povrchu. Tuto chvíli je třeba vzít v úvahu při návratu domů z porodnice. V autě je lepší být v polosedu nebo ležet.
 11. Nebojte se kvůli bolesti jít na záchod. Proces defekace vytváří značné zatížení svalů perineum, protože bolest je zvýšena. Glycerinové čípky pomohou situaci trochu zmírnit: tento lék pomáhá změkčit stolici, což znamená, že pohyb střev bude rychlejší a snadnější..
 12. Sledujte svůj jídelníček, abyste se vyhnuli zácpě. Vyloučit ze stravy ty potraviny, které mají zpevňující účinek. Před jídlem vypijte lžíci rostlinného oleje (olivový, lněná semínka), aby byla stolice normální a stehy se hojily rychleji.

Každá žena v práci, která má stehy po porodu, by si měla vzpomenout na hlavní věc - nemůžete se posadit dříve než 10 dní po šití.

Po týdnu je povoleno sedět na tvrdém povrchu, po 10 dnech - na měkkém povrchu. Je také důležité vzít v úvahu, že nejprve je vhodné dát klystýr nebo použít glycerinové svíčky pro bezbolestný výlet na záchod.

Jak dlouho se stehy léčí po porodu ?

Pokud je přestávka nevyhnutelná během porodu, je ženě v práci po porodu šita. Důležitou otázkou pro ni je, jak dlouho se stehy léčí po porodu? V každém případě způsobují nepohodlí. Jak rychle se léčí, je ovlivněna aplikační technikou, použitými materiály a lékařskými indikacemi.

Pomocí samo-vstřebatelných stehů se proces hojení provádí během několika týdnů. Jizvy se rozpustí za měsíc, což vám umožní zapomenout na jejich existenci.

Při použití závorek jsou švy odstraněny po 6-7 dnech po aplikaci. Léčení trvá asi 4 týdny..

Nesprávná péče o švy může způsobit, že bakterie způsobí vážné problémy..

Každá matka si chce rychle užít šťastné chvíle při komunikaci s dítětem, takže je pro ni důležité, aby nepohodlí a nepohodlí ustaly. Kolik stehů se uzdraví po porodu bude záviset na ženě, na tom, jak dodržuje hygienu a předepsaný odpočinek v posteli.

Odstranění stehu. Kdy odstranit stehy po porodu ?

Při propuštění z nemocnice maminka odstraní stehy. Žena v práci se přirozeně obává otázky: je bolestivé odstranit stehy po porodu? Samotný proces je bezbolestný postup, který trvá několik minut. Může se vyskytnout mírné nepohodlí, možná mírný pocit mravenčení. Tato manipulace se provádí s úplným zahojením rány, tj. Po týdnu. Pokud se infekce dostane do stehů, lékař odstraní zánět a poté steh odstraní. Při přerušení se aplikuje nové šití, ženám v práci se podrobně říká, jak zpracovat švy po porodu, kdy je nutné navštívit lékaře.

Šití lze odstranit i v nemocnici, pokud byl pobyt ženy zpožděn. V případě, že matka a dítě byly propuštěny dříve, bude muset znovu navštívit zdravotnické zařízení.

Před zahájením manipulace se specialistou ujistí žena, že odstranění stehu je prakticky bezbolestný postup. I když hodně záleží na citlivosti na bolest. Při absenci komplikací a bolesti bude možná jen mírný pocit pálení, proto není nutná anestézie.

Ostrá bolest v oblasti švu

Více než polovina žen, které mají po porodu stehy, zažívá během měsíce nepohodlí. Podle odborníků se jedná o typický jev. Existují však okamžiky, které naznačují, že ne vždy je nepohodlí normou. Pokud žena nedodrží doporučení lékaře, může nastat bolest..

Komplikace po stehu

I po několika týdnech se může mladá matka cítit nepříjemně. To znamená, že něco ovlivňuje proces hojení, což naznačuje komplikace. V tomto případě může být nutný lékařský zásah, ošetření míst na šití léky, jakož i ošetření. Je velmi důležité, aby žena poslouchala její pocity a byla pozorná po poranění.

Stehy po porodu:

 • Pokud se jizvy nezhojí dlouho, cítíte bolest, ale během vyšetření lékař neodhalil žádné problémy, pak odborník může doporučit oteplování.
 • Zahřívací procedury se provádějí pouze dva týdny po porodu, kdy se děloha již trochu začala stahovat.
 • Pro tento účel jsou vhodné infračervené, křemenné nebo „modré“ žárovky.
 • Při zahřívání by lampa měla být 50 cm od povrchu kůže;
 • Po předběžné konzultaci s lékařem můžete provést vytápění doma.
 • Bolest můžete zmírnit pomocí prostředků pro léčení stehů - masti "Kontraktubeks". Lék se používá dvakrát denně od 14 do 21 dnů.

Byla distribuována šva po porodu:

 1. Pokud se šev liší, žena naléhavě potřebuje navštívit lékaře. Samoléčení je zakázáno.
 2. Zavolejte specialistovi doma nebo zavolejte sanitku.
 3. Po potvrzení nesrovnalosti se švy znovu aplikují.
 4. Pokud je však zranění téměř zahojeno, nemusí být nutné nové švy..
 5. V takové situaci předepisuje specialista léky na rány ve formě svíček a mastí.

Svědění švu po porodu:

 • Nebojte se, pokud cítíte svědění v oblasti stehu. Obvykle tento symptom nenaznačuje vývoj patologie.
 • Vzhled svědění nejčastěji naznačuje, že se rána hojí, a proto by neměl být důvod k vzrušení.
 • Postupy s vodou pomohou odstranit svědění: k mytí použijte vodu o pokojové teplotě, ale horká voda nebude fungovat.
 • Pokud máte pocit, že jste usrkali stehy, možná jste začali sedět brzy?

Festering šev po porodu:

 1. Pokud se objeví nepříjemné sekrece, které podle vašich pozorování nejsou menstruační, měli byste vzít v úvahu zápach sekrecí, jejich barvu, protože může existovat vážné zdravotní riziko.
 2. Pokud zjistíte hnisání, nahlaste tento příznak svému lékaři..
 3. Výskyt sekrecí někdy ukazuje na zánět v poporodním stehu nebo rozpor. To i další vyžaduje lékařskou péči co nejdříve.
 4. Pokud je zjištěna infekce, je předepsána antibiotická terapie..
 5. Externí zpracování se provádí pomocí Malavit, Levomikol, Vishnevsky nebo Solcoseryl..
 6. O hnisání jizev rozhoduje, jaké léčebné nástroje lze použít, pouze lékař. Může to být nejen léčení ran a protizánětlivé gely a masti, ale také kapaliny typu chlorhexidin nebo peroxid vodíku, které umožňují dezinfekci.
 • Pokud stehy po porodu začaly krvácet, pak ve většině případů je to kvůli porušení hlavního doporučení - nesedejte si v prvních 10 dnech: v procesu natahování povrchu rány.
 • Neléčte sami sebe a nezačněte léčit ránu improvizovanými prostředky, je lepší poradit se s lékařem.
 • Tato situace může vyžadovat změnu..
 • Gely s hojivým účinkem jsou často předepisovány například Solcoseryl.

Sledujte stav stehů: pokud jsou první dny po aplikaci charakterizovány neexistencí výše popsaných obtíží, zbývá pouze odstranit poporodní švy. Tento postup by měl být prováděn ve zdravotnickém zařízení. Buďte na to mentálně připraveni: buďte v klidu a nebojte se.

Shrnout

Míra hojení šití závisí na ženě. Při přísném dodržování pravidel bude v blízké budoucnosti možné zapomenout na švy.

Porod je proces, během kterého se může stát cokoli. Kromě toho je výskyt mezer poměrně častým jevem a samotní lékaři je nepovažují za komplikaci nebo problém. Moderní medicína umožňuje profesionální přístup k aplikaci poporodních stehů, které při řádné a pečlivé péči nezpůsobují značné nepohodlí.

Stehy po porodu: jak urychlit hojení?

Některé okolnosti mohou zastínit první týdny po narození dítěte. To platí zejména pro stehy po porodu, kterým se často nelze vyhnout. Pokud se bez nich neobejdete, musíte po porodu dodržovat určitá pravidla, aby nedocházelo k žádným komplikacím a hojení proběhlo co nejrychleji.

Ekaterina Svirskaya
Porodník-gynekolog, Minsk

Jednou z nejčastějších komplikací při porodu jsou slzy během porodu měkkých tkání porodního kanálu, které zahrnují děložní hrdlo, vagínu, perineum a vnější genitálie. Proč se to děje a je možné se vyhnout stehu? Ve skutečnosti je nemožné určit jediný důvod pro přestávky. Ale některé z nich mohou být ovlivněny..

Nejprve je třeba si uvědomit, že pouze zdravé tkáně mají dostatečnou pružnost a roztažitelnost. Zanícená tkáň je křehká a oteklá, proto se při jakémkoli mechanickém působení neprotahuje, naruší. Takže jakýkoli zánět genitálií v předvečer může vést k prasknutí během porodu. Asi měsíc před narozením by tedy každá žena měla podstoupit vyšetření a na mikroflóru projít skvrnou. Pokud je zjištěn zánět, je léčba rozhodně předepsána s následným sledováním její účinnosti. Dalším důvodem snížení pružnosti tkáně jsou předchozí zranění (jizvová tkáň neobsahuje elastická vlákna, a proto je prakticky neroztažitelná). Takže, pokud byl perineální řez proveden u předchozích narození, zpravidla se u následných narození může obejít i bez něj.

Dalším důvodem pro přerušení porodu je rychlý porod, nedostatek koordinované práce ženy a porodní asistentky, velká velikost dítěte nebo nesprávné vložení již existující části plodu. V ideálních porodech se plod pohybuje po porodním kanálu postupně a tkáně budoucího těla matky mají čas se přizpůsobit rostoucímu tlaku, stále více se protahují. Pokud tělo nemá čas se přizpůsobit, pak to vede k narušení krevního zásobení a výskytu otoku tkání porodního kanálu, což nevyhnutelně končí prasknutím.

Stehy po porodu: oprava slz a řezů

Všechna poranění porodního kanálu podléhají povinnému léčení. Začíná se zkoumáním porodního kanálu ihned po oddělení placenty. Pro šití malých prasklin děložního čípku není nutná analgezie, protože v děložním čípku nejsou receptory bolesti. Pokud je nalezena velmi hluboká mezera (což je vzácné), je žena ponořena do celkové anestezie, aby vyšetřila hloubku mezery v dutině dělohy. Krční slzy se sešívají absorbovatelným materiálem.

Po prozkoumání děložního čípku jsou vyšetřeny stěny pochvy. Pokud během porodu dojde k několika přestávkám a nejsou hluboké, bude stačit lokální anestézie - okraje rány jsou odříznuty léky proti bolesti. Při hlubokých a vícenásobných prasklinách se používá celková anestézie. Pokud byla při porodu použita epidurální anestézie, pak anesteziolog při šití přiřadí k existujícímu katétru analgetikum. Slzy ve stěnách vagíny jsou šity absorbovatelnými stehy, které není třeba odstraňovat.

Malé praskliny vnějších genitálií často nevyžadují šití, protože se hojí rychle, ale tato část porodního kanálu je velmi dobře zásobena krví, takže pokud jsou trhliny doprovázeny krvácením, musí být po porodu šity. Poškození vnějších genitálií je velmi bolestivé, takže lékařské manipulace v této oblasti často vyžadují celkovou anestézii. Stehy jsou navrstveny velmi tenkými absorbovatelnými nitěmi, které není třeba odstraňovat.

Na konci poporodního vyšetření se obnoví integrita perinea. V současné době jsou stehy po porodu častěji šity absorbovatelným šicím materiálem a nevyžadují odstranění, méně běžné nodulární neabsorbovatelné švy.

Samostatným případem přišití při porodu jsou stehy za císařským řezem. Dříve, s císařským řezem, bylo břicho vyříznuto uprostřed „od pupku po pubis“ a byly aplikovány přerušované stehy. Nyní dělají malý řez podél ochlupení. Nejčastěji se používá speciální kontinuální kosmetický šev, méně často - uzlové švy nebo kovové svorky. Stehy po řezu císařským řezem jsou odstraněny 7. až 9. den. Po řádné péči zůstává rok po operaci bílá jizva tenká jako nit, kterou snadno zakryjí i spodní část bikin..

Poporodní léčení sutury

Samozřejmě, že všechny mladé matky se zajímají o otázku, kolik sutur se uzdraví po porodu? Tento proces tedy závisí na velikosti poškození, řádné péči, obecném stavu těla, metodách a materiálech použitých při šití. Při použití přírodních nebo syntetických vstřebatelných materiálů dochází k hojení ran během 10-14 dnů, švy se rozpadnou přibližně za měsíc. Při použití kovových držáků a neabsorbovatelného materiálu se tyto materiály po porodu odstraní v průměru 5. den v nemocnici před propuštěním. V tomto případě bude hojení ran delší - od 2 týdnů do 1 měsíce.

Stehy v pochvě a na děložním čípku

Self-vstřebatelné stehy v pochvě a na děložním čípku nepotřebují zvláštní péči. Nemusíte je zpracovávat a odstraňovat, stačí zajistit úplný klid a čistotu. Poporodní exkrece je ideálním substrátem pro růst patogenních bakterií. Proto je třeba během prvních tří týdnů po narození pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, aby se infekce nedostala do genitálního traktu. Před každou návštěvou toalety a výměnou podložky si důkladně umyjte ruce mýdlem. Po záchodu odstraňte staré těsnění zepředu dozadu. Umyjte rozkrok teplou vodou a mýdlem. Směr pohybu a proud vody by měl být vždy z genitálií do konečníku. Po umytí genitálií je nutné je vysušit ubrouskem nebo dobře absorbujícím ručníkem. Takový ručník, jako spodní prádlo, musí být vyměněn, když je kontaminován sekretem okamžitě a denně - pokud to všechno zůstává v čistém vzhledu. I když nemáte pocit nutkání k močení, ujistěte se, že jít na záchod každé 3-4 hodiny. V prvním měsíci po porodu však nebude možné se vykoupat.

Rozkrokové stehy

Přítomnost stehů na perineu bude vyžadovat ještě důkladnější hygienu. V prvních dvou týdnech to bolelo docela špatně, je těžké chodit a je zakázáno sedět, matky se krmit, zatímco ležely, také musely jíst, když ležely nebo ležely. To se nevztahuje na toaletu, protože na toaletu můžete sedět již první den po narození dítěte. Při mytí rukou a rozkroku použijte mýdlo s antiseptikem. Nedotýkejte se švů rukama. Těsnění v prvních dnech musí být často měněna, někdy každé 2 hodiny, protože pro nejrychlejší hojení rány musí být udržována v suchu. Používejte speciální jednorázové poporodní kalhotky nebo volné bavlněné prádlo.

Když jste v nemocnici, léčí stehy dvakrát denně porodní asistentka, za použití řešení „manganistanu draselného“ nebo „zpětné vazby“. Odstranění závitu je bezbolestný postup, který významně eliminuje nepříjemné pocity.

V prvních dnech po porodu musíte stolici odložit, proto je lepší nejíst obiloviny, ovoce, zeleninu a další produkty, které stimulují pohyby střev. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože před porodem se provádí klystýr. Po 3 dnech, projímadlo pomůže obnovit stolici, pokud je to nutné. Abyste předešli zácpě, můžete před jídlem vypít polévkovou lžíci rostlinného oleje, poté stolice změkne a neovlivní hojení švů..

Po odstranění stehů a propuštění z nemocnice, pokud se léze léčí dobře, není potřeba léčení. Posezení na pevné látce je povoleno pouze po 2 týdnech a pouze na zdravé hýždě, naproti boku řezu.

Během dne několikrát proveďte následující cvičení: zatáhněte za svaly vagíny, perineum a konečníku. Jste v tomto stavu na několik sekund a poté uvolněte svaly. Potom vše opakujte. Cvičení lze provést během 5-10 minut. Stimuluje průtok krve do orgánů a přispívá k jejich lepšímu uzdravení. Uzly absorbovatelných stehů spadnou kolem třetího týdne. Od bolesti a svědění v oblasti švu pomůže infuze heřmánku. Takovou infuzi lze omýt, nebo ji můžete navlhčit gázovým polštářkem a připojit ji k ráně na 1-2 hodiny. Některé ženy používají studené obklady. Za tímto účelem se drcený led vloží do sterilní gumové rukavice. Rukavice se aplikuje na ránu po dobu 20-30 minut. Během prvního měsíce se pokuste dlouho nesedět a stát. Je lepší ležet na vaší straně a sedět na polštáři nebo kruhu. Na konci prvního měsíce po narození musíte navštívit gynekologa na prenatální klinice. Prohlédne švy, v případě potřeby odstraní zbývající absorbovatelná vlákna.

Švy po císařském řezu

Švy po císařském řezu. Ženy, které měly císařský řez, by měly být připraveny na skutečnost, že bolest v oblasti pooperační rány bude narušena po dobu 2-3 týdnů. V prvních dnech musíte používat léky proti bolesti. V tuto chvíli, když chodíte, musíte nosit pooperační obvaz nebo si svázat žaludek s plenkou.

Spát v posteli nestojí za to, protože včasné vstávání a mírná aktivita (péče o dítě, chůze po chodbě) nejen zlepšuje pohyblivost střeva, ale také přispívá k lepší kontrakci dělohy a rychlejšímu hojení pooperační rány. Když jste v nemocnici, ošetřující sestra ošetřuje stehy antiseptickým roztokem denně a mění obvaz. Je důležité chránit tento obvaz před vodou, proto jej při mytí zakryjte ručníkem. Musíte zajistit, aby oděv přiléhající k ráně byl vždy čistý. Spodní prádlo, včetně noční košile, se mění každý den a jak se špiní, ještě častěji.

Po odstranění stehů můžete být propuštěni domů a osprchovat se. Další zpracování švu již zpravidla není nutné. První 2 týdny po propuštění by měla být pokožka dvakrát denně omyta mýdlem a vodou. Po umytí kloubů je jemně poklepejte do sucha jednorázovým nebo čerstvě umytým ručníkem..

Dokud se rána úplně nezhojí, doporučujeme nosit lehké prodyšné spodní prádlo. Silné spodní prádlo může po císařském řezu poškodit šev. Nejlepší volbou jsou volné bavlněné kalhoty s vysokým pasem. V prvním měsíci po narození se novorozené matce nedoporučuje zvedat závaží více než hmotnost dítěte. Je také nutné nosit speciální poporodní obvaz. Zpočátku může být jizva velmi svěděná, je spojena s léčebným procesem, stačí ji tolerovat. Na konci druhého týdne po porodu můžete začít mazat jizvu krémy a masti, které zlepšují regeneraci kůže.

Poporodní komplikace

Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění krve (vytváření hematomu) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu i v nemocnici, takže byste měli okamžitě informovat svého lékaře o tomto pocitu..

K divergenci švů dochází nejčastěji v prvních dnech nebo bezprostředně po odstranění, zřídka později. Důvodem může být předčasné sezení, náhlé pohyby, porušení sterility a špatné přizpůsobení tkání při šití, jakož i nedodržování hygienických pravidel po porodu. Jedná se o vzácnou komplikaci, ke které dochází při vážných hlubokých perineálních slzách. Pokud po propuštění domů začne oblast stehu krvácet, bolí, zčervená, objeví se hnisavý výtok, je naléhavě nutné se poradit s gynekologem, protože infekce se s největší pravděpodobností spojila a objevil se zánět. Pro léčbu bude třeba ránu ošetřit různými antiseptiky a někdy může být vyžadována speciální chirurgická léčba..

Komplikace po porodu vyžadují okamžitou léčbu, protože mohou vést k velmi závažným následkům - poporodní peritonitida (zánět břišní dutiny) nebo sepse (běžná infekční léze celého těla, která se šíří krví). Pokud se tedy ve vašem stavu něco vadí, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Bolí to odstranění stehů po porodu

Po dlouho očekávaném narození dítěte vyvstává mnoho otázek, z nichž jedna je - je bolestivé odstranit stehy po práci a jak přesně je třeba se o ně postarat.

Lékařské šití během porodu provádějí lékaři velmi často. To se provádí, aby se zajistilo, že hojení ran je rychlé a bez bolesti..

Šití po porodu

I když je žena vytrvalá a odvážná, porod se považuje za obrovský stres pro tělo.

Pokud se lékaři po nich rozhodli stehovat, pak to znamená, že k samotnému procesu došlo s komplikacemi. Z tohoto důvodu mnozí nechtějí prožít nepříjemné okamžiky při odstraňování stehů..

 • Není třeba se o to starat, protože tento postup je maličkost, kterou si nemusíte dělat starosti.
 • Vzhledem k tomu, že lékaři šijí s absorbovatelnými švy, není nutné je stahovat z kůže. Také tyto nitě šijí řezy po císařském řezu.

Pokud lékař během porodu použil obvyklé nitě, pak načasuje jejich odstranění.

Postup pro odstranění stehů nepřináší bolest, ale nepohodlí. Některé ženy spojují tento postup s taháním obočí..

 1. Při odstraňování vláken můžete cítit ostré brnění. Tento postup trvá 10 minut, přičemž se bere v úvahu příprava a ošetření ran po odstranění nití.
 2. Na konci bude žena cítit pálivý pocit a brnění světla. Celý proces není tak bolestivý, jak si mnozí dokážou představit.

Péče o šev po císařském řezu

Po porodu by si žena měla udržovat čistý rozkrok.

 • Lékaři by měli prodiskutovat potřebu dalších léků a načasování, pokud je nutné odstranit stehy..
 • Lékař v případě potřeby prozkoumá povrch těla, odebere nebo řekne přibližný den, kdy budou muset být odstraněny.

Lékaři doporučují používat šípkový olej nebo olej z rakytníku po práci, protože dezinfikují a zjemňují pokožku. Takové oleje obsahují vitaminy A a E, které urychlují proces hojení..

Žena při léčení stehu musí dodržovat následující pravidla osobní hygieny:

 • po omytí musí být rozkrok vysušen čistým a žehleným ručníkem;
 • jizvy by měly být léčeny antiseptikem, dokud nejsou zcela uzdraveny;
 • místa chirurgického zákroku je třeba umýt mýdlem;
 • po záchodu důkladně propláchněte genitálie;
 • těsnění by měla být měněna často;
 • po porodu byste se měli snažit nosit pohodlné spodní prádlo, které při nošení neztrácí tělo.

Kdy mohu sedět po porodu?

Sedět na hýždě po porodu je zakázáno. To lze provést pouze 10 dní po narození. To je způsobeno tím, že při sezení je tlak na švy těla, protože se mohou oddělit.

Nejlepší je ležet na vaší straně a střídavě měnit polohu těla. Po chvíli musíte dát přednost tvrdé židli a později bude možné sedět na měkkých sedadlech.

Hygiena

 • V tomto případě je důležité dodržovat osobní hygienu. Ráno a večer se musíte umýt mýdlem nebo intimní pěnou.
 • Obnova reprodukčních orgánů závisí na doporučeních lékaře, imunitě žen a jejího věku, emoční náladě a osobní hygieně.

Video

Jaké jsou komplikace stehu??

Pokud není správné se starat o stehy a nerespektovat rady lékařů, mohou během hojení dojít ke komplikacím, které se projevují hnisáním, bolestí a nesouladem. Zvažte každou z možností podrobněji:

 1. Hnisání. V tomto případě se na těle vyskytne bolest, otok rány a hnisavý výtok. Někdy může dojít ke zvýšení tělesné teploty. Takový výsledek lze pozorovat u žen, které nemonitorují svou hygienu nebo mají infekci v ráně. Pokud si všimnete hnisání stehů, měli byste okamžitě vyhledat pomoc lékaře, aby předepsal správné ošetření.
 2. Bolest. Bolestivý syndrom je často charakteristický v případech, kdy je v blízkosti stehu infekce. V žádném případě nepotřebujete samoléčbu, ale měli byste okamžitě vyhledat pomoc lékaře.
 3. Rozpor. Vnitřní švy, které jsou na perineu, se často liší. Hlavním důvodem může být včasná sexuální aktivita s jejím manželem po porodu, infekce nebo náhlé pohyby. Když se švy liší, můžete pozorovat otoky rány, cítit bolest a všimnout si krvácení. Když žena pociťuje těžkost, naznačuje to hematom.

Komplikace švů není často doprovázena jedním, ale několika příznaky najednou, na které lze navázat zvýšení tělesné teploty. To vše ukazuje na přítomnost infekce v oblasti stehu..

Kolik šití se hojí po porodu

Pokud dodržujete osobní hygienu, jíst správně a dodržovat všechna doporučení lékaře, proces zotavení proběhne rychle. Stehy se napnou a uzdraví..

Poporodní léčení sutury

Doba hojení kloubů závisí na místě, kde byly aplikovány, a na materiálu.

 • Šev sám se zahojí za 2 týdny nebo měsíc.
 • Rány Catgut se zahojí do 14 dnů.
 • Po měsíci se vlákna rozpustí sama.

Jak urychlit hojení stehů

K urychlení hojení lékaři doporučují cvičení s kegely, které matky dobře znají, když nosí dítě. Tento postup zlepšuje krevní oběh v perineu. Opakujte je několikrát denně.

Poporodní švy by proto měly být pečlivě ošetřovány, aby nevedly k různým komplikacím..

Poporodní šev - 10 důležitých věcí, které byste měli vědět

Pomohl vám článek po porodu šití??

Zaručená odpověď do hodiny

Nejprve pochopíme, jaké jsou švy, protože každý typ švu může vyžadovat vlastní omezující opatření a funkce péče..

Po porodu jsou tedy možné následující typy stehu:

 1. šití po císařském řezu - v současné době je v dolním břiše proveden příčný řez, který odpovídá spodnímu segmentu dělohy, 12-13 cm dlouhý a obsahuje 2 stehy: vnitřní - děloha je sešitá a vnější, která vidíme na kůži.
 2. stehy na děložním čípku jsou vnitřní stehy, které se používají v případě prasknutí během fyziologického porodu. Důvodem může být neúplné otevření děložního čípku, rychlé dodání.
 3. stehy na stěnách vagíny - vnitřní stehy, které se aplikují při prasknutí vagíny, ke kterému také dochází během rychlého dodání a zánětu pochvy - zatímco stěny se stávají nepružnými a snadno se zraní.
 4. perineální švy jsou vnější. Překrývá se s prasknutím perineum různých stupňů as epiziotomií (umělá disekce perineum). Příčinou ruptury a epiziotomie je rychlý porod, vysoké postavení perineum, pánevní prezentace plodu a další.
Bez ohledu na umístění lze švy rozdělit na vnitřní a vnější. Pro interní není vyžadována žádná péče, jsou prováděny vstřebatelnými nitěmi a samy se hojí.

Vnější švy se liší pouze materiálem šití, s nímž jsou prováděny, a bez ohledu na umístění švu a techniku ​​jeho provedení vyžadují náležitou péči.

Kolik šití se hojí po porodu?

Míra hojení šití závisí na několika faktorech. Z toho, zda je to tržná rána nebo řez. Z šicího materiálu, který může být vstřebatelný nebo ne (nitě vyžadující odstranění nebo kovové svorky). Z některých doprovodných nemocí, které zhoršují hojení ran. Stejně jako péče o švy a osobní hygiena.

Stehy na rány se léčí vždy o týden déle, než na ty nařezané. Poporodní švy s aplikací absorbovatelných materiálů se hojí asi 10-15 dní a po dalším týdnu ustoupí. Stehy používající nitě, které vyžadují následné odstranění, se uzdraví po 15-20 dnech a rozpustí se týden po uzdravení. Šicí materiály, u nichž se používají kovové svorky, se za 3-4 týdny uzdraví a do 1 týdne vymizí.

Hojení švů může být zhoršeno: doprovodný diabetes mellitus, masivní ztráta krve, anémie, ochablé svaly a kůže atd..

Jak se starat o poporodní šití?

Vnitřní švy nevyžadují zvláštní péči. Vnitřní šev po císařském řezu je pokryt kůží a nepřichází do styku s prostředím.

A se švy na děložním čípku a pochvě je nutné vyprázdnit močový měchýř, střeva včas, dodržovat intimní hygienu a nezvedat závaží. Ve většině případů jsou tyto stehy superponovány absorpčními stehy a nevyžadují odstranění, ale samostatně se hojí a zjizvují..

Vnější švy přicházejí do styku s prostředím, proto existuje riziko infekce a takové švy vyžadují pečlivou péči.

O šití po císařském řezu během prvních několika dnů, zatímco je žena v nemocnici, se stará lékařský personál. Šev se denně ošetřuje antiseptikem a aplikuje se sterilní obvaz. V průměru jsou stehy odstraněny po týdnu, poté se v léčbě pokračuje až do úplného uzdravení..

Švy na perineu se o ženu velmi bojí. Na tyto stehy nelze aplikovat aseptický obvaz, tyto švy se během vyprazdňování cítí a vyžadují velmi pečlivou péči. Po každém močení a vyprázdnění je nutné se omýt tekoucí vodou při pokojové teplotě bez mýdla.

Dvakrát denně, ráno a večer, umyjte šev mýdlem, ale nemyjte je žínkou. Poté pokožkou vysušte v oblasti švu. K tomu je nejlepší použít papírové ručníky na jedno použití. Ručník ale můžete dostat pouze do rozkroku a měnit jej každý den. Poté, co vodní procedury neponesou prádlo, vzduchové lázně přispívají k regeneraci tkání.

Nenoste syntetické prádlo - pouze bavlna nebo speciální jednorázové prádlo je dobrá volba.

Nemůžete nosit strečové spodní prádlo, narušuje plný průtok krve, který je nezbytný pro léčení stehu.

Těsnění je nutné vyměnit nejméně každé 2 hodiny, i když není vyplněno, mikroorganismy se v něm jednoduše množí.

Tyto stehy nemusejí být léčeny antiseptiky a masti antibiotikem bez indikací, používají se pouze k vymýcení stehu. Pro péči můžete použít nástroje, které podporují nejrychlejší regeneraci tkání, ale neobsahují antiseptickou nebo antibakteriální složku: bepanten, olej z rakytníku, atd. Při hnisání se šicí materiál ošetřuje antiseptiky (roztok brilantní zelené, chlorofylipt, chlorhexidin atd.) A masti s antibiotiky (levomecol, oflokain a další). Ale s infekcí a zánětem stehu je nezbytně nutné lékařské vyšetření, protože nedostatečná léčba může vést ke komplikacím ve formě zánětu vnitřních pohlavních orgánů..

Pro rychlou regeneraci stehu se doporučuje provádět cvičení zaměřená na zlepšení průtoku krve v pánvi. To vyžaduje zmenšení svalů pánevního dna. Nejúčinnější je přerušit proud moči při močení.

Pokud se vytvoří hustá, nepružná jizva, může lékař předepsat speciální vstřebatelné masti, které se denně aplikují na oblast jizvy po dobu několika měsíců.

Vlastnosti režimu pro poporodní švy

Především se bojíme divergence švu. Proto musí být u poporodních stehů přijata preventivní opatření, aby se zabránilo jejich odchýlení. Zde hrají hlavní roli dvě složky: včasný pohyb střev a prevence zácpy a omezení cvičení.

Zácpa vede k nutnosti namáhání během pohybů střeva, což je riziko divergence švu. Zácpa také vede k množení saprofytické flóry, což zvyšuje riziko infekce stehu.

Je nutné pokusit se židli co nejvíce regulovat stravou, ale s nutností dodržovat přísnou stravu to není vždy možné. K zjemnění stolice může kojící žena jíst minimálně sklenici jakéhokoli mléčného produktu (jogurt, kefír, fermentované pečené mléko, acidofilus atd.), Vlákno z ostropestřce mariánského po dobu 1 lžičky denně. až třikrát denně s jídlem a pitím hodně tekutin. V prvních třech dnech můžete udělat klystýr nebo dát glycerinový čípek s každým nutkáním k defekaci. Pokud dojde k zácpě, je nutné vyprázdnit střevo klystýr..

Žena by neměla zvedat závaží dva týdny. Také se švy na perineu je nejdůležitějším omezením zákaz sezení na minimálně 2 týdny. A to je možná nejtěžší okamžik. Bylo by to snazší, kdyby žena po porodu nemusela starat o novorozence a rodinu. A z nemocnice se musíte nějak dostat domů. Ve voze se doporučuje lhát, stát nebo ležet na zdravé straně. Z ležící polohy do stálé polohy je nutné zvednout a obejít sedadlo. Musíte se dostat nahoru přes pozici na vaší straně přes zdravou stranu (naproti té, na které jsou švy), pak stát na všech čtyřech, a tak jít dolů na podlahu.

Můžete si lehce sednout na toaletu, ale hlavní oporu udělejte na zdravé straně.

Nemůžete dřepět a dělat žádné náhlé pohyby. Všechny pohyby by měly být měkké a hladké..
Můžete začít sedět po dvou týdnech, pokud neexistují žádná doprovodná onemocnění, která zhoršují regeneraci tkání, a to pouze na tvrdém povrchu. A teprve po týdnu - na měkké.

Pokud žena porodila císařským řezem, pak se první 2-3 dny zpravidla zavedou analgetika, aby se snížila intenzita bolesti v oblasti poporodního stehu, a poté se doporučuje nosit speciální obvaz nebo napnout žaludek plenkou nebo ještě lépe dlouhou elastickou bandáží..

Po jakékoli operaci břicha chirurgové nedoporučují zvedání závaží nad 2 kg. Dodržování tohoto doporučení by bylo ideální pro poporodní ženu. Ale to lze provést pouze s pomocí venku, pokud se o vaše dítě postará někdo z vás, a jeho matka bude přivedena pouze ke krmení. A tak před uzdravením stehu - v průměru 2 týdny. Pokud to není možné, doporučuje se v tomto případě nezvedat nic jiného než hmotnost dítěte (3–4 kg)..

V jaké poloze krmit dítě stehem na perineu?

Je také nutné krmit dítě vleže. Velmi pohodlná pozice, ve které matka leží na boku a ruka na této straně vede za dítětem nebo za hlavou. A dítě na druhé straně obrácené k matce, břicho přitisknuté k bříšku. Zároveň si musíte pod hlavu položit pohodlný polštář. Možná budete také potřebovat polštář nebo polštář jakékoli tkáně pod zády v pánvi nebo mezi koleny.

Po 1,5 až 2 týdnech po porodu můžete dítě nakrmit v klidném náručí, ale velmi opatrně.

Jak dlouho vydrží stehy po porodu?

Šití mohou být narušeny i měsíce po uzdravení. A intenzita bolesti se při úspěšném hojení snižuje o 5-7 dní. Ale pokud jsou bolesti delší nebo zesíleny, pokud je hnisání švu, krvácení ze švu a stoupá teplota, je to povinný důvod konzultovat gynekologa.
Po 2-3 týdnech lze zaznamenat svědění a mírný pocit utažení, což ukazuje na resorpci švu.

Se švy na perineu, nepohodlí, pocitu zúžení a bolesti během pohlavního styku jsou možné několik měsíců až šest měsíců.

Možné komplikace poporodních stehů

Do dvou týdnů by se bolest v švu měla zastavit, ale někdy se stane, že po této době švy stále trápí ženu, doprovázené bolestí, nepohodlí, špinění, nepříjemným zápachem, hnisáním nebo divergencí šití. A kterákoli z těchto podmínek je příležitostí konzultovat lékaře.

Možné komplikace poporodních stehů:

  Bolest. Pokud po dvou týdnech bolest přetrvává a pokud fyzické vyšetření neodhalí objektivní příčiny bolesti, může být v tomto případě zahřívání předepsáno pomocí infračervené, modré nebo křemenné lampy. Relace trvá 5-10 minut ze vzdálenosti 50 cm. Zahřívání může začít nejdříve dva týdny po porodu. Pokud zahájíte postup dříve, může to způsobit krvácení z dělohy. Zahřívání lze provádět samostatně doma, ale pouze po jmenování lékaře po vyšetření.

Mohou být také předepsány speciální masti pro resorpci jizev..

 • Nesrovnalost švu. Pokud je šev rozdělen, jsou možné dvě další taktiky. Záleží na tom, zda se rána již uzdravila nebo ne, a na stupni divergence švu. Ve většině případů se stehy neaplikují znovu a k uzdravení dochází sekundárním napětím. V tomto případě se vytvoří méně elastická jizva. V některých případech se aplikují nové stehy, ale je nutné vytvořit novou část kůže, protože se stehy nenakouknou na infikovaných ranách. Poté se doporučuje lokální užívání léků, které podporují rychlou regeneraci..
 • Svědění Ve většině případů, asi dva týdny po šití, se žena začíná obávat svědění, někdy velmi závažné. Zpravidla se však nejedná o odchylku, nýbrž naopak o uzdravení stehu. Svědění je doprovázeno resorpcí jizvy. V tomto případě se doporučuje umýt se studenou vodou tak často, jak je to možné, ale ne horkou!

  Ale v některých případech, pokud je svědění přítomno nejen v oblasti jizvy, ale také v oblasti všech vnějších pohlavních orgánů a ve vagíně, naznačuje to zánět nebo dysbiózu vagíny.

 • Hnisání. Pokud je zaznamenán hnisavý výboj ze švu, který může být od šedé do zelené s nepříjemným zápachem, pak je tento stav velmi nebezpečný šířením hnisavého procesu a vyžaduje povinné vyšetření lékařem. Ve většině případů postačuje vnější ošetření antiseptiky a masti antibiotiky, které by měl lékař před vyšetřením předepsat. Ve závažnějších případech nebo při současném diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy může být předepsáno systémové podávání antibakteriálních léčiv.
 • Krvácející. Pokud je zaznamenáno krvácení po porodu, znamená to jeho selhání, že existují oblasti, kde se okraje rány nezavřou a nevykrvácí, když jsou vystaveny pohybům. K tomu dochází, když se šev po předčasném sezení rozchází. Ve většině případů to nevyžaduje zvláštní opatření a švy se spojují samostatně. V některých případech je nutné přešití..
 • Autor článku: Stanislavskaya Olga Sergeevna

  Aby nedošlo k žádné stopě. Péče po porodu

  Péče o stehy na děložním čípku a po řezu císařským řezem

  V procesu porodu často vznikají situace, kdy je nutné sešit. Jejich přítomnost vyžaduje mladou matku se zvýšenou opatrností a samozřejmě jistými dovednostmi v péči o tuto dočasnou „rizikovou zónu“..

  Když jsou potřeba švy?

  Pokud porod protékal přirozeným porodním kanálem, jsou stehy výsledkem obnovy měkkých tkání děložního hrdla, vagíny a perineu. Připomeňme si důvody, které by mohly vést k potřebě šití.

  Roztržky děložního čípku se nejčastěji vyskytují v situaci, kdy se děložní čípek ještě úplně neotevřel a žena začne tlačit. Hlava vyvíjí tlak na děložní čípek a poslední slzy.

  Řez rozkroku se může objevit z následujících důvodů:

  • rychlé narození - v tomto případě hlava plodu zažívá významné stresy, takže lékaři zjednodušují okamžik, kdy dítě projde rozkrokem: je to nezbytné pro snížení pravděpodobnosti poranění hlavy dítěte;
  • předčasný porod - řezání hlízy má stejné cíle jako při rychlém porodu;
  • dítě se rodí v pánevní prezentaci - perineum je pitvané tak, aby při narození hlavy nebyly žádné překážky;
  • s anatomickými rysy ženské perineum (tkáň je nepružná nebo existuje jizva po předchozím narození), díky níž nelze normálně narodit hlavu dítěte;
  • nastávající matka se nemůže tlačit kvůli těžké krátkozrakosti ani z jiných důvodů;
  • existují známky nebezpečí prasknutí perineum - v tomto případě je lepší provést řez, protože okraje rány vytvořené nůžkami rostou spolu lépe než okraje rány vytvořené v důsledku ruptury.

  Pokud se dítě narodilo císařským řezem, má mladá matka pooperační šev na přední břišní stěně.

  K šití perineum a přední břišní stěny se používají různé materiály. Volba lékaře závisí na svědectví, dostupných schopnostech, technice používané v tomto zdravotnickém zařízení a dalších okolnostech. Lze tedy použít syntetický nebo přírodní samo-absorbovatelný šicí materiál, neabsorbovatelný šicí materiál nebo kovové výztuhy. Poslední dva typy šicích materiálů se odstraní 4. až 6. den po porodu.

  Nyní, když jsme si vzpomněli, proč se mohou objevovat švy, pojďme mluvit o tom, jak se o ně starat. V případě šití by měla být mladá matka plně vybavena a měla by vědět, jak se chovat tak, aby rehabilitační doba byla co nejbezpečnější, a to bez nepříjemných následků..

  Rozkrokové stehy

  K hojení drobných ran a sešívání dochází do 2 týdnů - 1 měsíc po narození, hlubší zranění se hojí mnohem déle. V období po porodu musí být dodržována všechna bezpečnostní opatření, aby se v místě stehů, které by se pak mohly dostat do porodního kanálu, nevyvinula infekce. Správná péče o poškozené perineum sníží bolest a urychlí hojení ran..

  Pro péči o stehy na děložním čípku a stěnách pochvy stačí dodržovat hygienická pravidla, není nutná žádná další péče. Tyto stehy jsou vždy pokládány absorbovatelným materiálem, takže se neodstraňují.

  V mateřské nemocnici jsou stehy na perineu ošetřovány porodní asistentkou oddělení 1-2krát denně. K tomu používá „brilantní zelenou“ nebo koncentrovaný roztok „manganistanu draselného“..

  Stehy na perineu zpravidla také ukládají neabsorbovatelné nitě. Uzly zmizí 3-4 dny - v poslední den pobytu v nemocnici nebo v prvních dnech domu. Pokud byl šev položen z neabsorbovatelného materiálu, pak se švy odstraní také ve 3. až 3. dni.

  Při péči o stehy na perineu hraje důležitou roli také osobní hygiena. Každé dvě hodiny je nutné vyměnit těsnění nebo podložku bez ohledu na její naplnění. Používejte pouze volné bavlněné spodní prádlo nebo speciální jednorázové kalhotky. Používání spodního prádla je kategoricky vyloučeno, protože vyvíjí značný tlak na perineum, což narušuje krevní oběh a zabraňuje hojení.

  Je také nutné se umýt každé 2 hodiny (po každé návštěvě toalety; je třeba jít na toaletu s takovou frekvencí, aby celý močový měchýř neovlivňoval kontrakci dělohy). Ráno a večer, když se osprchujete, musíte si rozkrok rozetřít mýdlem a během dne jej můžete jen omýt vodou. Šev na rozkroku si musíte důkladně umýt - stačí na něj nasměrovat proud vody. Po omytí je třeba vysušit rozkrok a oblast švu pomocí namáčecích pohybů ručníků zepředu dozadu.

  Pokud jsou na perineu stehy, nesmí žena sedět po dobu 7-14 dní (v závislosti na stupni poškození). Zároveň si můžete sednout na záchod již první den po porodu. Když už mluvíme o záchodu. Mnoho žen se bojí silné bolesti a snaží se přeskočit pohyby střev, v důsledku toho se zvyšuje zatížení perineálních svalů a bolest se zesiluje. První nebo dva dny po porodu zpravidla neexistuje žádná stolice, protože žena dostala před porodem očistný klystýr a žena při porodu během porodu nejí. Křeslo se objeví na 2-3 dny. Aby nedošlo k zácpě po porodu, nejezte potraviny, které mají fixační účinek. Pokud problém s zácpou není pro vás nový, vypijte před každým jídlem lžíci rostlinného oleje. Židle bude měkká a neovlivní proces hojení..

  Ve velké většině případů se doporučuje sedět 5-7. Den po narození - na hýždě, na opačné straně zranění. Musíte sedět na tvrdém povrchu. 10. - 14. den můžete sedět na obou zadcích. Při řízení domů z nemocnice je třeba vzít v úvahu přítomnost švů na perineu: mladá matka bude pohodlně ležet nebo napůl sedět na zadním sedadle automobilu. Je dobré, když je dítě ve své osobní autosedačce pohodlné a nezabírá matce ruce.

  Stává se, že jizvy, které zůstanou po uzdravení švů, stále způsobují nepohodlí a bolest. Mohou být léčeni zahříváním, ale ne dříve než dva týdny po narození, když se děloha již uzavřela. K tomu použijte „modrou“, infračervenou nebo křemennou lampu. Procedura by měla být prováděna po dobu 5-10 minut ze vzdálenosti nejméně 50 cm, ale pokud má žena citlivou bílou pokožku, musí být zvýšena na metr, aby nedošlo k popálení. Tento postup lze provést samostatně doma po konzultaci s lékařem nebo ve fyzioterapeutické místnosti. Pokud se žena cítí nepohodlně na místě vzniklé jizvy, jizva je drsná, pak může lékař tyto jevy odstranit, a proto může lékař doporučit kontrahexovou mast - měla by se používat dvakrát denně po dobu několika týdnů. S pomocí této masti bude možné snížit objem vytvořené tkáně jizvy, snížit nepohodlí v oblasti jizvy..

  Švy po císařském řezu

  Po císařském řezu jsou stehy obzvláště pečlivě sledovány. Do 5-7 dnů po operaci (před odstraněním stehů nebo rovnátka) sestra po porodu zpracovává pooperační šití antiseptickými roztoky (například „zelená“) denně a mění obvaz. 5. až 7. den se odstraní stehy a obvaz. Pokud byla rána sešívána absorbovatelným šicím materiálem (takový materiál se používá při aplikaci takzvaného kosmetického švu), rána se ošetřuje stejným způsobem, ale švy se neodstraní (tyto švy se zcela absorbují 65 až 80. den po chirurgickém zákroku).

  Kolem 7. dne po operaci se vytvoří jizva kůže; proto, jen týden po císařském řezu, se můžete zcela osprchovat. Jednoduše si nemyjte šev žínkou - to lze provést za další týden.

  Císařský řez je poměrně závažný chirurgický zákrok, při kterém řez prochází všemi vrstvami přední břišní stěny. Proto se samozřejmě mladá matka obává bolesti v oblasti chirurgického zákroku. V prvních 2-3 dnech pomáhají bolestivé léky podávané ženě intramuskulárně s bolestivými pocity. Ale od prvních dnů, pro zmírnění bolesti, se mamince doporučuje nosit speciální poporodní obvaz nebo uvázat žaludek s plenkou.

  Po císařském řezu mají mladé matky často otázku: nezmění se šev, pokud vezmete dítě do náručí? Ve skutečnosti po chirurgickém zákroku v břiše chirurgové nedovolují svým pacientům zvedat více než 2 kg po dobu 2 měsíců. Jak ale říct takové ženě, která se o dítě postará? Porodníci proto nedoporučují poporodní ženy po císařském řezu poprvé (2-3 měsíce), aby zvedli více než 3-4 kg, tj. Více než hmotnost dítěte.

  Možné komplikace

  Dojde-li k bolestivosti, zarudnutí v oblasti švu na perineu nebo na přední břišní stěně, objeví se výtok z rány: krvavý, hnisavý nebo jakýkoli jiný, pak to ukazuje na výskyt zánětlivých komplikací - hnisání stehů nebo jejich divergenci. V takovém případě se poraďte s lékařem.

  V závislosti na závažnosti stavu lékař předepíše ženě místní léčbu. V případě hnisavých zánětlivých komplikací to může být Vishnevská mast nebo syntetická syntetická emulze (používají se několik dní), poté, co se rána uvolní z hnisu a začne se hojit, je předepsán levomekol, který pomáhá hojit ránu.

  Ještě jednou chci zdůraznit, že léčba komplikací by měla probíhat pouze pod vedením lékaře. Je možné, že porodní asistentka přijde k pacientovi domů, aby zpracovala stehy, nebo možná sama mladá matka bude muset jít na prenatální kliniku, kde bude tento postup proveden..

  Články O Neplodnosti