Hlavní Neplodnost

Stehy po porodu

Během porodu dostávají ženy velké množství mikrotraumas, které žena v porodu ani necítí. Léčí se sami, nevyžadují lékařský zásah a další péči. Porodnické trauma se však na to často neomezuje a porodníci musí šití slz a slz perineum, vagíny, děložního hrdla a dokonce i dělohy. Protože mezery často doprovázejí proces porodu nastávajících matek, je otázkou - jak dlouho se vnitřní stehy po porodu léčí a jakou péči vyžadují? A také, kolik externích kloubů bude potřeba k uzdravení a jak se o ně starat? Závisí to na materiálu šití a umístění švu. To bude diskutováno v tomto článku o Skoromamoy.

Druhy švů a šicího materiálu

Sutury jsou obvykle klasifikovány podle jejich umístění na interní (na dělohu, děložní čípek, vaginální stehy) a externí (perineální švy). Catgut se nejčastěji používá pro vnitřní švy. Tento šicí materiál je absorbován nezávisle. Tyto švy nevyžadují péči. Stehy na děložním čípku obvykle nezpůsobují potíže a žena se necítí. Vaginální švy jsou po několik dní bolestivé. V některých případech použijte umělý materiál:

Roztržky v perineální oblasti se vyskytují jak z přírodních důvodů (poškození při porodu), tak v důsledku řezu (pitvy) porodníkem. Podle závažnosti (hloubka poškození) jsou přestávky rozděleny do tří stupňů:

 • I Art. - je poškozena pouze kůže;
 • II Čl. - jsou postiženy svaly;
 • III umění. - tkáně jsou poškozeny až ke stěnám konečníku.

Ve stupni I mohou být stehy aplikovány pomocí katgutu. Pro hlubší zranění se používají nitě, které nejsou schopny absorbovat (hedvábí nebo kapron). Stehy na perineu způsobují po dlouhou dobu bolest a nepohodlí a vyžadují péči. Péče je pečlivé dodržování pravidel intimní hygieny a zacházení se stehy antiseptiky.

Jak rychle se poporodní švy léčí?

Rychlost hojení závisí na několika faktorech. Za prvé, z materiálu na šití (samovolně vstřebatelné švy se hojí rychleji). Za druhé, z individuálních charakteristik ženského těla. Zatřetí, z dodržování pravidel intimní hygieny. Když se bakterie dostanou do poškozených tkání, vznikne zánět a zpomalení hojení. Začtvrté, od chování a opatrnosti ženy: kouření, příjem alkoholu zpomalují regenerační procesy. Náhlé pohyby, předčasné obnovení sexuální aktivity a nadměrné fyzické námahy mohou vést k tomu, že se švy oddělí, a je třeba je opakovat..

Odpověď na otázku, kdy se absorbují samo-vstřebatelné stehy po porodu, můžeme říci, že proces probíhá ve dvou fázích:

 • do 14 dnů se stehy rozezní;
 • do 30 dnů se jizvy vyřeší.

Pokud byly použity jiné materiály, je také možné podmíněně rozlišit dvě fáze procesu:

 • hojení ran do 5 až 7 dnů, dokud nejsou švy odstraněny;
 • hojení jizev během 2-4 týdnů.

Jsou uvedena data pro normální regenerační proces. Některé patologie (např. Diabetes mellitus, zácpa), poporodní krvácení, tkáňový stav (letargie) mohou zpomalit proces zjizvení a vstřebávání jizev..

Kvalita regenerace vnějšího švu a životního stylu také významně ovlivňuje regenerační procesy. Pokud nedodržíte hygienická pravidla a doporučení porodníka, může mladá matka čelit komplikacím.

Komplikace po šití

Pokud uběhly dva týdny a žena stále cítí bolest v poškozené oblasti - to znamená, že proces hojení byl přerušen. Hlavní komplikace, kterým může mladá matka čelit, jsou následující:

 • bolest;
 • zánět a hnisání;
 • nesrovnalosti švů;
 • krvácející;
 • svědění.

Nejčastěji jsou tyto jevy spojovány s porušením intimní hygieny, se skutečností, že žena zapomněla pravidelně zpracovávat stehy. Nebo začala sex příliš brzy (odborníci doporučují sexuální abstinenci do 2 měsíců po porodu). Možná se posadila příliš brzy. Můžete sedět na tvrdém povrchu 1 týden po propuštění z nemocnice a na měkkém povrchu po 14 dnech. Nebo zvedl příliš velkou váhu. Hmotnostní omezení jsou individuální, ale v prvních týdnech po narození by se nemělo zvyšovat o více než 3 kg.

Péče o švy

Na povrchu rány, a to i za šicího materiálu, se vytváří příznivé prostředí pro vývoj patogenních mikroorganismů. Obvykle je tento problém vyřešen pomocí aseptického obvazu. Není však možné obvaz na perineum. Kromě toho je žena nucena neustále se pohybovat, což může situaci ještě zhoršit. Proto by tyto švy měly být ošetřovány obzvláště pečlivě. V porodnici se porodní asistentka podílí na léčbě poškozených oblastí. Obvykle maže stehy dvakrát denně brilantním zeleným roztokem. Aby se minimalizovalo riziko vzniku infekce a urychlil proces hojení, gynekologové doporučují matkám dodržovat několik jednoduchých pravidel:

 • vyměňovat hygienické vložky každé 2 hodiny;
 • sledovat pravidelnost vyprazdňování střev a močového měchýře;
 • pokud je pohyb střev obtížný, můžete použít svíčky s glycerinem;
 • po tečení toalety se umyjte tekoucí vodou;
 • umývat dětské mýdlo dvakrát denně;
 • Neotírejte švy, nýbrž je osušte blotovacími pohyby.

Porodníci-gynekologové navíc doporučují udržovat sexuální abstinenci, dokud nejsou jizvy úplně uzdraveny, a nezvedat nic těžšího než vaše vlastní dítě. Ale i když jste dodržela všechna pravidla a stále se objevila bolest, příliš svědění nebo hnisavé vypouštění oblečení, musíte vyhledat radu odborníka..

Stehy po porodu

Švy po porodu jsou častým a velmi nepříjemným jevem. Každá třetí žena čelí tomuto problému a po vyslechnutí zkušených přátel o nebezpečí švů v panice hledá informace o tom, jak se chránit před takovou situací..

Existuje několik povinných pravidel v péči o poporodní jizvy, ale nejdřív musíte pochopit, jaké jsou stehy a v jakých případech jsou aplikovány ženou v práci.

 • Švy po císařském řezu. Zde je vše jasné. Jsou vyžadovány stehy. Velikost chirurgického řezu je asi 12 cm a provádí se v oblasti spodního segmentu dělohy..
 • Stehy na děložním čípku. Překrývá se při prasknutí děložní tkáně při přirozeném porodu a k prasknutí dochází v důsledku nedostatečného odhalení děložního čípku a předčasného vyloučení plodu, při kterém hlava vyvíjí tlak na děložní čípek, což způsobuje jeho prasknutí.
 • Stehy v pochvě. Stěny pochvy praskají ve stejných případech jako děložní čípek.
 • Stehy na perineu. Roztržky v rozkroku jsou nejčastější, existuje několik typů a vyskytují se v různých situacích: rychlý porod, předčasný porod, pánevní prezentace plodu atd. Zadní vaginální adheze (1 stupeň prasknutí), kůže a svaly pánevního dna (2 stupně) a kůže, svaly a stěny konečníku (3 stupně) mohou prasknout. Rozkrokové slzy jsou také umělé: rozkrok je rozříznut speciálním nástrojem ve střední linii od zadního komisaře pochvy po konečník..

Existuje několik technik šití. V poslední době stále častěji používají stehy, půjčené z kosmetologie. Po uzdravení jsou zcela neviditelné. Avšak bez ohledu na způsob šití vyžadují švy stejnou kvalitu péče. Švy rozlišuje pouze materiál, s nímž jsou vyrobeny. Pokud jsou stehy pokládány neabsorbovatelnými nitěmi, měly by být odstraněny po 2-5 dnech. Samoabsorpční materiál však takový postup nevyžaduje. Nejčastěji se používají katgut, vicryl a maxson. Tato vlákna jsou zcela absorbována bez opakovaného lékařského zákroku, to znamená, že takové švy neodstraňují.

Jak zpracovat stehy po porodu?

Švy v pochvě a na děložním čípku nejsou zpravidla ženy rušeny a nevyžadují zvláštní péči. Je nutné pouze dodržovat pravidla osobní hygieny a nezvedat závaží. Takové stehy jsou aplikovány pomocí nití, které se samy vyřeší během několika týdnů. Jizvy se hojí bezbolestně a poměrně rychle.

Švy po císařském řezu vyžadují zvláštní pozornost. V prvních dnech po operaci se o ně stará sestra. Pooperační šití se denně ošetřuje antiseptickými roztoky a aplikuje se sterilní obvaz. Po týdnu jsou neabsorbovatelné stehy odstraněny, ale zpracování pokračuje.

Ženy si často stěžují, že bolest stehů v perineu dlouho nezmizí a stehy se špatně zahojí. Tady je třeba trochu vydržet, ale zpracování je nesmírně důležité. Různé ženy na to mají různé drogy. Porodníci v porodnicích zpracovávají stehy na perineu, obvykle zeleně. Doma se doporučuje vyzkoušet Levomekolovou mast, Bepanten, Malavit gel, Solcoseryl, Chlorhexidin, olej z rakytníku, Chlorofyllipt. Je třeba poznamenat, že ne všechny léky jsou stejně dobré: mnoho žen si například všimne zvýšení bolesti při používání Levomekolu, a proto musíte vyzkoušet, vybrat a vydržet - v tomto případě se léčí také čas. Mezitím nezapomeňte na hygienu.

Kolik stehů po porodu se uzdraví a jak je zpracovat?

Každá žena očekává narození s trochou strachu a strachu. Koneckonců, nikdo neví jistě, kdy přijdou, jak projdou a kdy skončí. A bez ohledu na to, jak se na to žena připravuje, nástup práce je stále překvapením.

Dlouhé boje, pokusy a nakonec dítě v náručí.

Štěstí, které zahrnuje ženu, nelze vyjádřit slovy, veškerá bolest, veškeré utrpení, které zažilo jen před několika minutami, se zapomíná. Abychom však mohli dítě klidně držet v náručí, budete muset tvrdě pracovat a trpět.

Nejnepříjemnější, nejbolestivější a dlouhá doba trvá první fázi porodu, kdy se děložní hrdlo otevře. Ale druhé - narození dítěte - je otázkou minut, které však mohou být zatemněny řezem nebo (horší) prasknutím perineum. Některé ženy odolávají řezu, jak mohou: nesnášejí a dokonce i křičí. Musíte však pochopit, že tato manipulace je někdy nezbytná.

Porodní kanál může být pro dítě úzký, a pokud to lékař neprovede, provede to dítě sám. Pak to bude již mezera s roztrženými hranami nepravidelného tvaru a bude docela obtížné ji přišít, nemluvě o tom, že se bude hojit dlouho a bolestivě.

Vnější (vnější) a vnitřní stehy po porodu

Vnitřní stehy se aplikují, když dojde k prasknutí děložního hrdla a vaginálních stěn. Protože děložní čípek ztrácí citlivost po porodu, když žena šije, žena v porodu nic necítí.

Ale když jsou stehy umístěny na pochvu, je to docela patrné, takže se provádí lokální anestézie. Vnitřní švy jsou vyrobeny z neabsorbovatelných nití, které nevyžadují dodatečnou péči a odstranění švů..

Vnější švy zahrnují švy na perineu, a tady je to trochu těžší. Žena se může roztrhat sama o sobě a stehy na přestávkách se uzdravují déle.

Většině lékařů se však podaří provést konečný (a absolutně bezbolestný) řez na konečník. Šití na tomto místě je trochu bolestivé, a proto se zde provádí lokální anestézie..

Samorezavé švy

V poslední době se téměř všechny švy nanášejí pomocí neabsorbovatelných nití. To je velmi výhodné: není třeba je odstraňovat a po 7 až 10 dnech už nebudou žádné stopy.

Jediná věc, kterou si žena může všimnout, jsou kousky nitě nebo uzlů na těsnění. Nenechte se znepokojit, víte, že tyto zbytky niti znamenají, že švy jsou téměř resorbovány. Po měsíci na lékařském vyšetření to můžete ověřit.

Ať už je koupel užitečná pro těhotné ženy, nebo ne, dozvíte se v tomto článku.

A tento článek pojednává o nebezpečí kouření během těhotenství..

Podívejme se na některé funkce

Aby se stehy rychle uzdravily a nezasáhly, musí se o ně náležitě postarat. Vnitřní švy v normálním proudu se vůbec nezpracovávají, protože se používají sterilní samo-vstřebatelné stehy. Existuje dostatečná hygienická péče.

Pokud jsou však vnitřní švy zapálené nebo ochablé, použijte tampony s levomikolem nebo jinými protizánětlivými mastmi..

Zvláštní pozornost je třeba věnovat vnějším švům. Mělo by se s nimi zacházet dvakrát denně. V nemocnici to dělá sestra..

Nejprve se švy zpracují peroxidem vodíku a poté zeleným nebo jódem. Kromě toho jsou prováděny fyzioterapeutické procedury, které přispívají k rychlému hojení..

Žena po porodu má vždy hodně problémů. A problémy se švy jsou jen malou částí. Ale věřte mi, že zdravé dítě sladce chrápající v náručí vykoupí všechny potíže a přiměje ho zapomenout na všechny potíže spojené s porodem.

Mnoho žen, které se poprvé setkaly se švy po porodu, neví, jak se chovat správně, aby se švy neoddělovaly.

Nejdůležitější věc je, že žena v práci s stehy by v žádném případě neměla sedět 7-10 dní. To znamená, že k jídlu, krmení dítěte, podvádění a provádění jiných prací může být pouze ležet nebo stát.

Nejprve bude obtížné si na to zvyknout a touha po sedu se bude objevovat stále. Je důležité nespáchat takovou hloupost, jinak se švy oddělí.

Dříve to bylo mnohem jednodušší, protože dítě bylo přivezeno pouze ke krmení a okamžitě vzato pryč, takže žena v práci mohla odpočívat, zvyknout si na novou pozici. Ženy v práci se stehy byly obecně zakázány vstávat zbytečně, a proto bylo hojení stehu po porodu mnohem rychlejší.

Ale teď, když je dítě přivedeno první den a ponecháno s matkou až do propuštění, je docela obtížné pozorovat odpočinek v posteli, protože musíte dítě vstát a přikrýt, umýt se, nakrmit. Jak můžete zapomenout a posadit se ze zvyku?

Vzhledem k tomu, že žena v práci je propuštěna 5. až 7. den, cesta domů nebude velmi pohodlná, v autě musíte jít do klidové polohy. Varujte příbuzné v předstihu, že s vámi může v autě jezdit pouze jeden cestující, protože budete potřebovat více místa.

Je tu ještě jeden bod: v prvním týdnu po šití musíte z velké části jít na toaletu. To je nejlepší dát klystýr na první nutkání, jinak se švy mohou také lišit od napětí svalů pánve.

A tady o problémech v raných fázích těhotenství.

Na našem webu https://puziko.online/ je stále mnoho zajímavých a užitečných informací.

Co dělat, když...

Švy se rozdělily

Pokud se švy přesto rozpadly, je důležité to rychle určit..

Vnitřní švy se ve velmi výjimečných případech liší. Je prostě nemožné si toho všimnout sami. To může vidět pouze lékař při vyšetření. Takové švy se zpravidla již nedotýkají.

Nejčastěji se to děje s vnějšími švy v perineu. Náhlé pohyby, nesprávný akt defekace nebo, pokud se žena posadila, mohou způsobit oddělení švů.

Pokud k tomu dojde doslova den po narození, použijí se opakované stehy. Další rozhovor, pokud se okraje rány již zahojily a švy se rozešly. Poté lékař vyřeší problém opětovného sešití.

Pokud je to jen pár stehů a není ohroženo život, švy mohou odejít tak, jak jsou. Stává se však také, že se šev zcela rozšířil. Potom se okraje rány vyříznou a stehy se znovu aplikují.

Stehy bolí

Stehy po porodu mohou zranit prvních pár dní, pak by bolest měla zmizet. Vnitřní švy se hojí mnohem rychleji a bolest je slabá, obecně prochází několika dny. Ale vnější švy se mohou stále obtěžovat po dlouhou dobu, pokud je nebudete dodržovat.

Bolestivé pocity při pokusu o sednutí jsou zcela přirozené, ale pokud se bolest objeví v klidném stavu, může to signalizovat zánětlivý proces.

Když jsou stehy odstraněny?

Situace je složitější u běžných švů, které je třeba odstranit. To lze provést pouze po hojení ran. V nejlepším případě se to stane v den 6-7.

Ale pokud dojde k zánětu šicích stehů po porodu nebo sešití stehů, pak se hojení zpozdí a vy budete muset bojovat se zánětlivým procesem a teprve potom odstraňte stehy.

Kdy tedy jsou stehy po porodu odstraněny? To vše se rozhoduje individuálně. Před propuštěním z nemocnice je žena vyšetřena lékařem, a pokud je vše v pořádku, jsou sešity odstraněny (proces je téměř bezbolestný). Pokud je příliš brzy, lékař vám řekne, kdy je třeba jít na konzultační vyšetření.

A zde zjistíte, zda pijete pivo během těhotenství.

Poporodní šev - 10 důležitých věcí, které byste měli vědět

Pomohl vám článek po porodu šití??

Zaručená odpověď do hodiny

Nejprve pochopíme, jaké jsou švy, protože každý typ švu může vyžadovat vlastní omezující opatření a funkce péče..

Po porodu jsou tedy možné následující typy stehu:

 1. šití po císařském řezu - v současné době je v dolním břiše proveden příčný řez, který odpovídá spodnímu segmentu dělohy, 12-13 cm dlouhý a obsahuje 2 stehy: vnitřní - děloha je sešitá a vnější, která vidíme na kůži.
 2. stehy na děložním čípku jsou vnitřní stehy, které se používají v případě prasknutí během fyziologického porodu. Důvodem může být neúplné otevření děložního čípku, rychlé dodání.
 3. stehy na stěnách vagíny - vnitřní stehy, které se aplikují při prasknutí vagíny, ke kterému také dochází během rychlého dodání a zánětu pochvy - zatímco stěny se stávají nepružnými a snadno se zraní.
 4. perineální švy jsou vnější. Překrývá se s prasknutím perineum různých stupňů as epiziotomií (umělá disekce perineum). Příčinou ruptury a epiziotomie je rychlý porod, vysoké postavení perineum, pánevní prezentace plodu a další.
Bez ohledu na umístění lze švy rozdělit na vnitřní a vnější. Pro interní není vyžadována žádná péče, jsou prováděny vstřebatelnými nitěmi a samy se hojí.

Vnější švy se liší pouze materiálem šití, s nímž jsou prováděny, a bez ohledu na umístění švu a techniku ​​jeho provedení vyžadují náležitou péči.

Kolik šití se hojí po porodu?

Míra hojení šití závisí na několika faktorech. Z toho, zda je to tržná rána nebo řez. Z šicího materiálu, který může být vstřebatelný nebo ne (nitě vyžadující odstranění nebo kovové svorky). Z některých doprovodných nemocí, které zhoršují hojení ran. Stejně jako péče o švy a osobní hygiena.

Stehy na rány se léčí vždy o týden déle, než na ty nařezané. Poporodní švy s aplikací absorbovatelných materiálů se hojí asi 10-15 dní a po dalším týdnu ustoupí. Stehy používající nitě, které vyžadují následné odstranění, se uzdraví po 15-20 dnech a rozpustí se týden po uzdravení. Šicí materiály, u nichž se používají kovové svorky, se za 3-4 týdny uzdraví a do 1 týdne vymizí.

Hojení švů může být zhoršeno: doprovodný diabetes mellitus, masivní ztráta krve, anémie, ochablé svaly a kůže atd..

Jak se starat o poporodní šití?

Vnitřní švy nevyžadují zvláštní péči. Vnitřní šev po císařském řezu je pokryt kůží a nepřichází do styku s prostředím.

A se švy na děložním čípku a pochvě je nutné vyprázdnit močový měchýř, střeva včas, dodržovat intimní hygienu a nezvedat závaží. Ve většině případů jsou tyto stehy superponovány absorpčními stehy a nevyžadují odstranění, ale samostatně se hojí a zjizvují..

Vnější švy přicházejí do styku s prostředím, proto existuje riziko infekce a takové švy vyžadují pečlivou péči.

O šití po císařském řezu během prvních několika dnů, zatímco je žena v nemocnici, se stará lékařský personál. Šev se denně ošetřuje antiseptikem a aplikuje se sterilní obvaz. V průměru jsou stehy odstraněny po týdnu, poté se v léčbě pokračuje až do úplného uzdravení..

Švy na perineu se o ženu velmi bojí. Na tyto stehy nelze aplikovat aseptický obvaz, tyto švy se během vyprazdňování cítí a vyžadují velmi pečlivou péči. Po každém močení a vyprázdnění je nutné se omýt tekoucí vodou při pokojové teplotě bez mýdla.

Dvakrát denně, ráno a večer, umyjte šev mýdlem, ale nemyjte je žínkou. Poté pokožkou vysušte v oblasti švu. K tomu je nejlepší použít papírové ručníky na jedno použití. Ručník ale můžete dostat pouze do rozkroku a měnit jej každý den. Poté, co vodní procedury neponesou prádlo, vzduchové lázně přispívají k regeneraci tkání.

Nenoste syntetické prádlo - pouze bavlna nebo speciální jednorázové prádlo je dobrá volba.

Nemůžete nosit strečové spodní prádlo, narušuje plný průtok krve, který je nezbytný pro léčení stehu.

Těsnění je nutné vyměnit nejméně každé 2 hodiny, i když není vyplněno, mikroorganismy se v něm jednoduše množí.

Tyto stehy nemusejí být léčeny antiseptiky a masti antibiotikem bez indikací, používají se pouze k vymýcení stehu. Pro péči můžete použít nástroje, které podporují nejrychlejší regeneraci tkání, ale neobsahují antiseptickou nebo antibakteriální složku: bepanten, olej z rakytníku, atd. Při hnisání se šicí materiál ošetřuje antiseptiky (roztok brilantní zelené, chlorofylipt, chlorhexidin atd.) A masti s antibiotiky (levomecol, oflokain a další). Ale s infekcí a zánětem stehu je nezbytně nutné lékařské vyšetření, protože nedostatečná léčba může vést ke komplikacím ve formě zánětu vnitřních pohlavních orgánů..

Pro rychlou regeneraci stehu se doporučuje provádět cvičení zaměřená na zlepšení průtoku krve v pánvi. To vyžaduje zmenšení svalů pánevního dna. Nejúčinnější je přerušit proud moči při močení.

Pokud se vytvoří hustá, nepružná jizva, může lékař předepsat speciální vstřebatelné masti, které se denně aplikují na oblast jizvy po dobu několika měsíců.

Vlastnosti režimu pro poporodní švy

Především se bojíme divergence švu. Proto musí být u poporodních stehů přijata preventivní opatření, aby se zabránilo jejich odchýlení. Zde hrají hlavní roli dvě složky: včasný pohyb střev a prevence zácpy a omezení cvičení.

Zácpa vede k nutnosti namáhání během pohybů střeva, což je riziko divergence švu. Zácpa také vede k množení saprofytické flóry, což zvyšuje riziko infekce stehu.

Je nutné pokusit se židli co nejvíce regulovat stravou, ale s nutností dodržovat přísnou stravu to není vždy možné. K zjemnění stolice může kojící žena jíst minimálně sklenici jakéhokoli mléčného produktu (jogurt, kefír, fermentované pečené mléko, acidofilus atd.), Vlákno z ostropestřce mariánského po dobu 1 lžičky denně. až třikrát denně s jídlem a pitím hodně tekutin. V prvních třech dnech můžete udělat klystýr nebo dát glycerinový čípek s každým nutkáním k defekaci. Pokud dojde k zácpě, je nutné vyprázdnit střevo klystýr..

Žena by neměla zvedat závaží dva týdny. Také se švy na perineu je nejdůležitějším omezením zákaz sezení na minimálně 2 týdny. A to je možná nejtěžší okamžik. Bylo by to snazší, kdyby žena po porodu nemusela starat o novorozence a rodinu. A z nemocnice se musíte nějak dostat domů. Ve voze se doporučuje lhát, stát nebo ležet na zdravé straně. Z ležící polohy do stálé polohy je nutné zvednout a obejít sedadlo. Musíte se dostat nahoru přes pozici na vaší straně přes zdravou stranu (naproti té, na které jsou švy), pak stát na všech čtyřech, a tak jít dolů na podlahu.

Můžete si lehce sednout na toaletu, ale hlavní oporu udělejte na zdravé straně.

Nemůžete dřepět a dělat žádné náhlé pohyby. Všechny pohyby by měly být měkké a hladké..
Můžete začít sedět po dvou týdnech, pokud neexistují žádná doprovodná onemocnění, která zhoršují regeneraci tkání, a to pouze na tvrdém povrchu. A teprve po týdnu - na měkké.

Pokud žena porodila císařským řezem, pak se první 2-3 dny zpravidla zavedou analgetika, aby se snížila intenzita bolesti v oblasti poporodního stehu, a poté se doporučuje nosit speciální obvaz nebo napnout žaludek plenkou nebo ještě lépe dlouhou elastickou bandáží..

Po jakékoli operaci břicha chirurgové nedoporučují zvedání závaží nad 2 kg. Dodržování tohoto doporučení by bylo ideální pro poporodní ženu. Ale to lze provést pouze s pomocí venku, pokud se o vaše dítě postará někdo z vás, a jeho matka bude přivedena pouze ke krmení. A tak před uzdravením stehu - v průměru 2 týdny. Pokud to není možné, doporučuje se v tomto případě nezvedat nic jiného než hmotnost dítěte (3–4 kg)..

V jaké poloze krmit dítě stehem na perineu?

Je také nutné krmit dítě vleže. Velmi pohodlná pozice, ve které matka leží na boku a ruka na této straně vede za dítětem nebo za hlavou. A dítě na druhé straně obrácené k matce, břicho přitisknuté k bříšku. Zároveň si musíte pod hlavu položit pohodlný polštář. Možná budete také potřebovat polštář nebo polštář jakékoli tkáně pod zády v pánvi nebo mezi koleny.

Po 1,5 až 2 týdnech po porodu můžete dítě nakrmit v klidném náručí, ale velmi opatrně.

Jak dlouho vydrží stehy po porodu?

Šití mohou být narušeny i měsíce po uzdravení. A intenzita bolesti se při úspěšném hojení snižuje o 5-7 dní. Ale pokud jsou bolesti delší nebo zesíleny, pokud je hnisání švu, krvácení ze švu a stoupá teplota, je to povinný důvod konzultovat gynekologa.
Po 2-3 týdnech lze zaznamenat svědění a mírný pocit utažení, což ukazuje na resorpci švu.

Se švy na perineu, nepohodlí, pocitu zúžení a bolesti během pohlavního styku jsou možné několik měsíců až šest měsíců.

Možné komplikace poporodních stehů

Do dvou týdnů by se bolest v švu měla zastavit, ale někdy se stane, že po této době švy stále trápí ženu, doprovázené bolestí, nepohodlí, špinění, nepříjemným zápachem, hnisáním nebo divergencí šití. A kterákoli z těchto podmínek je příležitostí konzultovat lékaře.

Možné komplikace poporodních stehů:

  Bolest. Pokud po dvou týdnech bolest přetrvává a pokud fyzické vyšetření neodhalí objektivní příčiny bolesti, může být v tomto případě zahřívání předepsáno pomocí infračervené, modré nebo křemenné lampy. Relace trvá 5-10 minut ze vzdálenosti 50 cm. Zahřívání může začít nejdříve dva týdny po porodu. Pokud zahájíte postup dříve, může to způsobit krvácení z dělohy. Zahřívání lze provádět samostatně doma, ale pouze po jmenování lékaře po vyšetření.

Mohou být také předepsány speciální masti pro resorpci jizev..

 • Nesrovnalost švu. Pokud je šev rozdělen, jsou možné dvě další taktiky. Záleží na tom, zda se rána již uzdravila nebo ne, a na stupni divergence švu. Ve většině případů se stehy neaplikují znovu a k uzdravení dochází sekundárním napětím. V tomto případě se vytvoří méně elastická jizva. V některých případech se aplikují nové stehy, ale je nutné vytvořit novou část kůže, protože se stehy nenakouknou na infikovaných ranách. Poté se doporučuje lokální užívání léků, které podporují rychlou regeneraci..
 • Svědění Ve většině případů, asi dva týdny po šití, se žena začíná obávat svědění, někdy velmi závažné. Zpravidla se však nejedná o odchylku, nýbrž naopak o uzdravení stehu. Svědění je doprovázeno resorpcí jizvy. V tomto případě se doporučuje umýt se studenou vodou tak často, jak je to možné, ale ne horkou!

  Ale v některých případech, pokud je svědění přítomno nejen v oblasti jizvy, ale také v oblasti všech vnějších pohlavních orgánů a ve vagíně, naznačuje to zánět nebo dysbiózu vagíny.

 • Hnisání. Pokud je zaznamenán hnisavý výboj ze švu, který může být od šedé do zelené s nepříjemným zápachem, pak je tento stav velmi nebezpečný šířením hnisavého procesu a vyžaduje povinné vyšetření lékařem. Ve většině případů postačuje vnější ošetření antiseptiky a masti antibiotiky, které by měl lékař před vyšetřením předepsat. Ve závažnějších případech nebo při současném diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy může být předepsáno systémové podávání antibakteriálních léčiv.
 • Krvácející. Pokud je zaznamenáno krvácení po porodu, znamená to jeho selhání, že existují oblasti, kde se okraje rány nezavřou a nevykrvácí, když jsou vystaveny pohybům. K tomu dochází, když se šev po předčasném sezení rozchází. Ve většině případů to nevyžaduje zvláštní opatření a švy se spojují samostatně. V některých případech je nutné přešití..
 • Autor článku: Stanislavskaya Olga Sergeevna

  Kolik dní se stehy léčí po porodu

  Existuje celá řada okolností, za kterých žena musí při porodu šít. Pokud dodržujete některá opatření, švy se rychle uzdraví a nebudou se rozdělit..

  Šicí situace

  Pokud k porodu dochází přirozeným způsobem, mohou nastat situace, které musí být jednoduše zašity. Zaprvé, porodní švy mohou být pro dítě příliš úzké. Takže je musíte rozšířit řezem. A pokud to není lékař, udělá to dítě sám. V druhém případě se vytvoří nepravidelně tvarovaná mezera, která bude obtížné sešití a hojení bude také mnohem delší a bolestivější. Pokud lékař provede řez, takový šev se uzdraví mnohem rychleji a bezbolestněji. A pokud je správně postaráno, šev se rychle uzdraví, aniž by jeho majiteli způsobil potíže.

  Lékař provede řez v perineu v následujících případech:

  • předčasný porod;
  • rychlé dodání;
  • pánevní prezentace dítěte;
  • přítomnost jizvy z předchozích narození, nepružnost tkání;
  • hrozba prasknutí perineum;
  • kontraindikace při porodu.

  Všechny tyto důvody mají pouze jeden cíl - usnadnit průchod dítěte děložním hrdlem, aby nedošlo k poranění hlavy dítěte. V případě perineálního řezu skalpelem je hojení stehu rychlejší a lepší než při přirozeném roztržení svalové tkáně.

  Pokud se dítě narodí císařským řezem, je šev na břišní přední stěně.

  Kolik šití se hojí po porodu

  Hojení poporodních stehů je poměrně dlouhý proces obnovy měkkých tkání v perineální oblasti. Používají se různé materiály, jejichž výběr závisí na důkazech a okolnostech..

  K dnešnímu dni jsou k dispozici následující typy materiálů:

  • syntetické a přírodní samo-vstřebatelné;
  • neabsorbovatelné;
  • kovové závorky.

  Obvykle se rána po resorpci švů hojí až 1,5 až 2 týdny. Švy samy odezní asi za měsíc. Pokud jde o ostatní materiály (neabsorbovatelné, závorky), jsou odstraněny pátý den v závislosti na velikosti a příčině švu.

  Ošetření po porodu

  K rychlému uzdravení stehů a eliminaci jejich divergencí, jakož i ke zmírnění bolesti ak prevenci infekce tam je nutná náležitá péče a jsou dodržována určitá pravidla.

  V případě, že švy jsou na děložním čípku a na stěnách vagíny, bude stačit dodržovat obvyklá hygienická pravidla. Péče o švy není nutná, protože jsou šity samonasávacími nitěmi a samy se hojí.

  V prvních dnech po porodu ošetřuje sestra na perineu sestra dvakrát denně, obvykle za použití „brilantní zelené“ nebo roztoku „manganistanu draselného“. Materiál je běžně používán jako absorbovatelný. Uzly těchto nití padají samy o sobě po dobu asi 4-5 dnů.

  Doma stačí dodržovat obvyklá pravidla osobní hygieny:

  • vyměňte těsnění tak často, jak je to možné;
  • doporučuje se používat jednorázové spodní prádlo nebo volné bavlněné prádlo;
  • během období hojení stehu nosit spodní prádlo, které napíná postavu, protože je narušen krevní oběh, který zabraňuje hojení ran;
  • by se mělo mýt dvakrát denně (ráno a večer) a používat pouze dětské mýdlo;
  • po procedurách s vodou by měl být šev vysušen ručníkem a poklepáním ručníkem.

  Měli byste vědět, že v příštích deseti dnech se žena, která má po porodu švy na perineu, absolutně nesmí posadit. S výjimkou návštěvy toalety, kde můžete sedět na toaletě již první den po porodu.

  Obvykle je žena před porodem očištěna klystýrem. Jídlo není povoleno. Proto se stolice objevuje třetí den po porodu. Abyste předešli zácpě, můžete před jídlem vypít jednu polévkovou lžíci rostlinného oleje. Potom bude stolice měkčí, což neovlivní hojení rány. Nedoporučuje se také jíst jídlo, které má fixační účinek.

  Švy po císařském řezu

  Zatímco žena v porodu je v nemocnici, veškerá léčba stehu po císařském řezu provádí zdravotnický personál. Švy jsou ošetřeny antiseptickými roztoky a periodicky mění obvaz. Žena by měla záchodové stehy pozorovat pouze po operaci. Jizva na kůži se tvoří asi sedm dní. Pokud jde o materiál používaný k šití, nitě se samy rozkládají až do 2 až 3 měsíců.

  Císařský řez je poměrně závažný chirurgický zákrok, při kterém se provede řez ve všech vrstvách přední břišní stěny. Žena v porodu bude narušena bolestí při šití, proto se v prvních dnech podává intramuskulární lék na bolest. Kromě toho se doporučuje nosit poporodní obvaz a nezvedat závaží, která váží více než hmotnost dítěte.

  Rozpor po porodu

  Pokud by se to stalo, měli byste to rychle určit a přijmout neodkladná opatření. Uvnitř švů se velmi zřídka liší a pro sebe je velmi obtížné. Během vyšetření to uvidí pouze lékař. Nejčastěji se švy v perineu liší. A důvod může být velmi banální - nesprávný akt defekace, žena se posadila, zvedla těžký předmět nebo ostrý pohyb.

  Pokud jsou stehy odděleny první nebo druhý den po porodu, jsou stehy znovu aplikovány. V případě divergence dvojic stehů bez ohrožení života mohou švy opustit tak, jak jsou. Ale žena je sledována, když je v nemocnici, a v případě rozporu se švy doma musí naléhavě vyhledat pomoc..

  Příznaky divergence švu:

  • bolest;
  • zarudnutí;
  • vybít;
  • další vnější znaky.

  V závislosti na složitosti situace, například v případě hnisání rány, lékař předepíše místní ošetření. V případě hnisavých zánětlivých komplikací je nutné stehy zpracovat pomocí Vishnevského masti nebo syntetické emulze. Po kompletně očištěné ráně od hnisu je obvykle předepsán „levomekol“, který urychluje hojení rány.

  Dodržování jednoduchých hygienických pravidel a lékařských doporučení pomůže vyhnout se komplikacím..

  V procesu porodu existují situace, kdy je žena v práci sešita během prasknutí děložního čípku a perineu, stejně jako po řezu v perineu, a to je nyní docela běžné.

  K prasknutí dělohy a vagíny dochází, když během porodu se děložní hrdlo neotevře až do konce a hlava dítěte na něj vyvíjí silný tlak, což způsobuje prasknutí dělohy. V tomto případě se aplikují tzv. Vnitřní stehy, které se aplikují na slzy děložního hrdla a pochvy z absorbovatelných materiálů. Nevyžadují zvláštní péči a neubližují. Pro jejich úplné uzdravení je nutné zajistit kompletní sexuální odpočinek po dobu nejméně dvou měsíců po porodu.

  Vnější švy se aplikují při přerušení nebo řezu perineu. K dnešnímu dni je hlavním cílem řezání perineum usnadnit průchod dítěte krční páteří, aby se zabránilo prasknutí perineum a poranění hlavy dítěte během prezentace hlavy, a také usnadnění odstranění ramenního pletence a hlavy dítěte během prezentace pánve a prevence poranění při porodu. Když je perineum řezáno, okraje řezu jsou rovné, a proto k hojení kloubů dochází mnohem rychleji než u roztržených, nerovných okrajů, které se vytvářejí během prasknutí. Porodník-gynekolog provádí řez v perineu během rychlých a rychlých porodů, pánevní prezentace, předčasného porodu, v souvislosti s některými anatomickými rysy perineum (v přítomnosti jizvy po předchozím porodu nebo nepružnosti perineálních tkání), jakož i se známkami, které ukazují na riziko ruptury v dutině ústní;. Švy po císařském řezu mírně odlišné povahy.

  Uzdravení jakékoli lokalizace po porodu je proces úplného obnovení integrity měkké tkáně perineu. Stehy se používají v závislosti na svědectví pomocí různých materiálů a technik dostupných v době dodání okolností a příležitostí. Hlavními typy materiálů pro šití po porodu jsou syntetické nebo přírodní samo-vstřebatelné, kovové držáky a neabsorbovatelné materiály..

  Čas potřebný k uzdravení poporodních stehů závisí na umístění stehu - vnitřním stehu (na děložním čípku, pochvě) nebo vnějšímu (na perineu nebo stydké pysky) a materiálu. Když se aplikují samo-vstřebatelné vnitřní stehy, dojde k hojení ran od jednoho do dvou týdnů a stehy se úplně absorbují během jednoho měsíce.
  Při použití neabsorbovatelného materiálu nebo kovových držáků se nitě nebo svorky odstraní přibližně v pátý den po dodání, v závislosti na stupni konsolidace a stavu okrajů, a hojení ran nastává v průměru od čtrnácti dnů do měsíce, a to záleží na důvodu šití a jeho velikosti. Proto po kolika dnech jsou stehy odstraněny - pro každý jednotlivě.

  Pro rychlejší hojení vnějších stehů a prevenci vzniku komplikací je nutné pečlivě pečovat o stehy po porodu a dodržovat některá jednoduchá pravidla: každé dvě hodiny vyměňovat těsnění pro ženy v práci, používat prostorné bavlněné spodní prádlo nebo speciální mateřské kalhotky. Během této doby nemůžete nosit spodní prádlo, které napíná postavu, protože mohou nastat poruchy oběhu, které se stanou překážkou hojení ran. Po každé návštěvě toalety, stejně jako ráno a večer, je nutné se umýt dětským mýdlem, dobře si umýt šev a nasměrovat na něj proud vody. Po omytí by měl být rozkrok sušen osušením ručníkem. Když jsou švy umístěny na perineu, nemůžete sedět deset dní.

  Příznaky nesrovnalostí při šití nebo přítomnost komplikací zahrnují následující příznaky: bolest a zarudnutí v oblasti šití, stejně jako výskyt sekrecí nebo krvácení. Doporučuje se také přečíst si publikaci jiného lékaře na podobné téma, jak dlouho se stehy léčí po porodu..

  Během porodu žena dostává mnoho mikrotraum, které se za pár týdnů uzdraví samy. Nezpůsobují nepohodlí mladé matce a nevyžadují zvláštní ošetření.

  Často dochází k vážným prasklinám perineu a děložního čípku, což vede k šití, které, pokud je nesprávně udržováno, může způsobit komplikace.

  Proč jsou nutné švy?

  Stehy po porodu se ukládají v případě, že během postupu dítěte podél porodního kanálu došlo k mezerám. Přes pružnost děložního hrdla a stěn vagíny je docela obtížné vyhnout se zranění. Nejčastěji dochází k slzám u velkého plodu, rychlého porodu, kdy tkáně nejsou dostatečně napnuté, se špatným chováním ženy při porodu. Poslední bod se týká žen, které začnou tlačit dopředu nebo napínat pánev, čímž vytvářejí překážku průchodu dítěte..

  Šicí materiály se používají také v případě řezání perineu (epiziotomie). Důvody jsou podobné - plod je nesprávně umístěn, jeho velká velikost, špatná pružnost svalů. Disekce perineum je také nutná pro dlouhodobý porod, když voda odchází, a dítě je obtížné projít porodním kanálem. V těchto případech epiziotomie zachrání plod a ženu před tržné rány, které se hojí mnohem déle než chirurgický řez. Více o amniotomii →

  Druhy švů

  Existují dva typy poporodních stehů:

  1. Vnitřní - jsou položeny na stěnách pochvy a děložního čípku s mechanickým zraněním. Vnitřní stehy po porodu se hojí dostatečně rychle a sestávají ze samo-absorbovatelného materiálu. Při aplikaci není nutná anestézie, protože krk nemá citlivost.
  2. Vnější - překrývají se při pitvě nebo prasknutí perineu. V závislosti na ráně může být použit jak absorpční materiál, tak běžný materiál používaný v chirurgii a požadované odstranění v pátý den.

  Kolik stehů se léčí?

  Pokud žena dodržuje všechny pokyny předepsané lékařem, uzdraví se poporodní švy během 3–5 týdnů. Při velkých mezerách a nedodržování základních hygienických pravidel může proces hojení trvat několik měsíců.

  Samo vstřebatelný materiál zcela zmizí z rány asi druhý týden po porodu. Konvenční chirurgické stehy jsou odstraněny 5 dnů po porodu.

  Ženské pocity

  Bohužel přišití téměř vždy zanechává nepříjemný otisk. Je nemožné vyhnout se bolesti a nepohodlí, ale pokud budete dodržovat několik důležitých pravidel, která budou popsána později, můžete zkrátit dobu hojení švů..

  Prvních několik dní ve tříselné oblasti může způsobit pocit pálení, svědění nebo plnost. Pokud nedochází ke krvácení, není důvod k obavám. Hlavní věcí je nevystavovat vaše tělo těžké zátěži a při silné bolesti je nutné navštívit lékaře.

  Je možné nepohodlí během pohlavního styku. Před úplným uzdravením stehu musíte opustit sex! Žena bude nejen zraněna, ale je také možná komplikace.

  Jak se starat o rány?

  Pokud vnitřní stehy po porodu nevyžadují zvláštní péči, je třeba zvláště pečlivě sledovat vnější rány. První ošetření se provádí v nemocnici, pak se opakuje 2-3krát denně. Obvykle používají zelenou nebo manganovou.

  Po propuštění z stehu musí žena samostatně zpracovat stehy a dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • Vyměňte těsnění každé 2-3 hodiny. Poporodní výboj se obává každé ženy v práci, takže používání hygienických prostředků je povinné. Pokud je to možné, je lepší použít jako povlak speciální těsnění, která mají přírodní podklad a měkký, nesyntetický materiál. Zabraňují vzniku alergií, podráždění a přispívají k rychlému hojení stehů..
  • Umyjte se teplou tekoucí vodou, po sprše kousek bez prádla. Ve vzduchu se stehy po porodu hojí mnohem rychleji. Po sprchování nelze perineum otřít ručníkem. Je lepší se trochu navlhčit vatovým hadříkem nebo počkat, až úplně uschne..
  • Po sprchování zpracovejte švy zeleně.
  • Nezvedejte závaží měsíc a sedněte alespoň 10 dní.
  • Prádlo musíte nosit pouze z přírodních materiálů, ještě lépe - jednorázové bavlněné kalhotky. Nejprve je nutné opustit úzké prádlo, které narušuje průtok krve v genitáliích.

  Možné komplikace

  Ve většině případů se stehy hojí dobře po porodu, aniž by ženy zbytečně nepohodlily. Existuje však několik nemocí, které mohou vést k nedodržování hygienických pravidel a oslabení imunity mladé matky:

  1. Šev se rozšířil. Při nesprávném sešívání, pohybu střev s námahou a vzpírání se mohou švy lišit. Častěji se to děje během prvních tří dnů po porodu, ale možná později. Léčba spočívá v opětovném sešití.
  2. Šev slaví. Pokud má žena infekci, která nebyla vyléčena před porodem nebo nedodržuje hygienu, je možné šití šití. V tomto případě dochází k silné bolesti, rána se zvětší, z ní se uvolní hnis. Léčbu může předepsat pouze lékař, neměli byste se sami pokoušet zbavit zánětu!
  3. Švy hodně bolí. Jak je uvedeno výše, vnější švy zpočátku způsobují bolest. V normálních mezích, když se žena cítí nepohodlí při sezení nebo mytí. Pokud se bolest nezastaví, ale zesílí, při chůzi se objeví pocit pálení nebo tlak, pak můžeme mluvit o zánětlivém procesu. Nemůžete začít s nemocí, musíte navštívit gynekologa a získat doporučení k léčbě.

  Není nutné se bát šití během porodu. Jedná se o manipulaci obvyklou v moderní medicíně, která vám umožní zachránit zdraví a život dítěte a žena zabránit vzniku ošklivých, neestetických ran.

  Užitečné video o perineu

  Doporučujeme, abyste si přečetli: Proč se krevní sraženiny vytvářejí v děloze po porodu

  Během porodu dostávají ženy velké množství mikrotraumas, které žena v porodu ani necítí. Léčí se sami, nevyžadují lékařský zásah a další péči. Porodnické trauma se však na to často neomezuje a porodníci musí šití slz a slz perineum, vagíny, děložního hrdla a dokonce i dělohy. Protože mezery často doprovázejí proces porodu nastávajících matek, je otázkou - jak dlouho se vnitřní stehy po porodu léčí a jakou péči vyžadují? A také, kolik externích kloubů bude potřeba k uzdravení a jak se o ně starat? Závisí to na materiálu šití a umístění švu. To bude diskutováno v tomto článku o Skoromamoy.

  Druhy švů a šicího materiálu

  Sutury jsou obvykle klasifikovány podle jejich umístění na interní (na dělohu, děložní čípek, vaginální stehy) a externí (perineální švy). Catgut se nejčastěji používá pro vnitřní švy. Tento šicí materiál je absorbován nezávisle. Tyto švy nevyžadují péči. Stehy na děložním čípku obvykle nezpůsobují potíže a žena se necítí. Vaginální švy jsou po několik dní bolestivé. V některých případech použijte umělý materiál:

  • PGA;
  • vicryl;
  • caproag.

  Roztržky v perineální oblasti se vyskytují jak z přírodních důvodů (poškození při porodu), tak v důsledku řezu (pitvy) porodníkem. Podle závažnosti (hloubka poškození) jsou přestávky rozděleny do tří stupňů:

  • I Art. - je poškozena pouze kůže;
  • II Čl. - jsou postiženy svaly;
  • III umění. - tkáně jsou poškozeny až ke stěnám konečníku.

  Ve stupni I mohou být stehy aplikovány pomocí katgutu. Pro hlubší zranění se používají nitě, které nejsou schopny absorbovat (hedvábí nebo kapron). Stehy na perineu způsobují po dlouhou dobu bolest a nepohodlí a vyžadují péči. Péče je pečlivé dodržování pravidel intimní hygieny a zacházení se stehy antiseptiky.

  Jak rychle se poporodní švy léčí?

  Rychlost hojení závisí na několika faktorech. Za prvé, z materiálu na šití (samovolně vstřebatelné švy se hojí rychleji). Za druhé, z individuálních charakteristik ženského těla. Zatřetí, z dodržování pravidel intimní hygieny. Když se bakterie dostanou do poškozených tkání, vznikne zánět a zpomalení hojení. Začtvrté, od chování a opatrnosti ženy: kouření, příjem alkoholu zpomalují regenerační procesy. Náhlé pohyby, předčasné obnovení sexuální aktivity a nadměrné fyzické námahy mohou vést k tomu, že se švy oddělí, a je třeba je opakovat..

  Odpověď na otázku, kdy se absorbují samo-vstřebatelné stehy po porodu, můžeme říci, že proces probíhá ve dvou fázích:

  • do 14 dnů se stehy rozezní;
  • do 30 dnů se jizvy vyřeší.

  Pokud byly použity jiné materiály, je také možné podmíněně rozlišit dvě fáze procesu:

  • hojení ran do 5 až 7 dnů, dokud nejsou švy odstraněny;
  • hojení jizev během 2-4 týdnů.

  Jsou uvedena data pro normální regenerační proces. Některé patologie (např. Diabetes mellitus, zácpa), poporodní krvácení, tkáňový stav (letargie) mohou zpomalit proces zjizvení a vstřebávání jizev..

  Kvalita regenerace vnějšího švu a životního stylu také významně ovlivňuje regenerační procesy. Pokud nedodržíte hygienická pravidla a doporučení porodníka, může mladá matka čelit komplikacím.

  Komplikace po šití

  Pokud uběhly dva týdny a žena stále cítí bolest v poškozené oblasti - to znamená, že proces hojení byl přerušen. Hlavní komplikace, kterým může mladá matka čelit, jsou následující:

  • bolest;
  • zánět a hnisání;
  • nesrovnalosti švů;
  • krvácející;
  • svědění.

  Nejčastěji jsou tyto jevy spojovány s porušením intimní hygieny, se skutečností, že žena zapomněla pravidelně zpracovávat stehy. Nebo začala sex příliš brzy (odborníci doporučují sexuální abstinenci do 2 měsíců po porodu). Možná se posadila příliš brzy. Můžete sedět na tvrdém povrchu 1 týden po propuštění z nemocnice a na měkkém povrchu po 14 dnech. Nebo zvedl příliš velkou váhu. Hmotnostní omezení jsou individuální, ale v prvních týdnech po narození by se nemělo zvyšovat o více než 3 kg.

  Péče o švy

  Na povrchu rány, a to i za šicího materiálu, se vytváří příznivé prostředí pro vývoj patogenních mikroorganismů. Obvykle je tento problém vyřešen pomocí aseptického obvazu. Není však možné obvaz na perineum. Kromě toho je žena nucena neustále se pohybovat, což může situaci ještě zhoršit. Proto by tyto švy měly být ošetřovány obzvláště pečlivě. V porodnici se porodní asistentka podílí na léčbě poškozených oblastí. Obvykle maže stehy dvakrát denně brilantním zeleným roztokem. Aby se minimalizovalo riziko vzniku infekce a urychlil proces hojení, gynekologové doporučují matkám dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • vyměňovat hygienické vložky každé 2 hodiny;
  • sledovat pravidelnost vyprazdňování střev a močového měchýře;
  • pokud je pohyb střev obtížný, můžete použít svíčky s glycerinem;
  • po tečení toalety se umyjte tekoucí vodou;
  • umývat dětské mýdlo dvakrát denně;
  • Neotírejte švy, nýbrž je osušte blotovacími pohyby.

  Porodníci-gynekologové navíc doporučují udržovat sexuální abstinenci, dokud nejsou jizvy úplně uzdraveny, a nezvedat nic těžšího než vaše vlastní dítě. Ale i když jste dodržela všechna pravidla a stále se objevila bolest, příliš svědění nebo hnisavé vypouštění oblečení, musíte vyhledat radu odborníka..

  • Zobrazení
  • Jak dlouho se léčí
  • Jak se starat o švy
  • Jaké komplikace mohou být
  • Jak odstranit

  Během porodu se vyskytují časté případy, kdy má žena rupturu vagíny, dělohy nebo perineum. Tato situace není obtížná, protože lékaři tyto mezery dovedně a rychle šijí, aniž by se na ni zaměřili.

  Ve skutečnosti je to všechno velmi nepříjemné. Zaprvé, šicí proces je poměrně bolestivý postup. Za druhé, švy po porodu mohou mladé matce přinést spoustu starostí a problémů. Musíte vědět, jak je minimalizovat a redukovat nežádoucí důsledky mezer na nic. Řádná poporodní péče o tyto „válečné“ jizvy bude do značné míry záviset na tom, kde se nacházejí..

  V závislosti na tom, kde se mezera objevila, existují vnější (na perineu) a vnitřní stehy po porodu (na děložním čípku, v pochvě). Jsou vyrobeny z nití z různých materiálů, což znamená, že vyžadují zvláštní péči, o které musí být mladá matka informována.

  Stehy na děložním čípku

  • důvod: velké ovoce;
  • anestézie: neprovádí se, protože děložní hrdlo po porodu na nějakou dobu ztrácí citlivost;
  • šicí materiály: katgut, který vám umožní uložit samo-vstřebatelné stehy, které pak nemusejí být odstraněny; stejně jako vicryl, caproag, PHA;
  • výhody: nezpůsobují nepříjemnosti, necítíte, nezpůsobují komplikace;
  • péče: není požadováno.

  Stehy v pochvě

  • důvod: poranění, vaginální ruptury různých hloubek;
  • anestézie: lokální anestézie novokainem nebo lidokainem;
  • materiál na šití: katgut;
  • nevýhody: přetrvávání bolesti po několik dní;
  • péče: není požadováno.

  Rozkrokové stehy

  • příčiny: přírodní (poškození perineální během porodu), umělé (pitva gynekologem);
  • typy: I stupeň (rána postihuje pouze kůži), II stupeň (kůže a svalová vlákna jsou poškozena), III stupeň (mezera dosahuje ke stěnám konečníku);
  • anestézie: lokální anestézie lidokainem;
  • šicí materiály: katgut (pro jakost I), neabsorbovatelné stehy - hedvábí nebo kapron (pro jakost II, III);
  • nedostatky: přetrvávající bolestivost po dlouhou dobu;
  • péče: odpočinek, hygiena, pravidelné ošetření antiseptickými roztoky.

  Zvláštním problémem jsou vnější švy po porodu, které se provádějí na perineu. Mohou způsobit různé druhy komplikací (hnisání, zánět, infekce atd.), A proto vyžadují zvláštní pravidelnou péči. Mladá matka by na to měla být upozorněna v porodnici a měla by být informována o tom, jak zacházet s těmito povrchy ran. Ženy o tom obvykle mají spoustu otázek a každá z nich je pro její zdraví a kondici velmi důležitá.

  Jak dlouho se stehy léčí po porodu?

  Každá žena, které se nepodařilo vyhnout se slzám, je znepokojena otázkou, jak dlouho se stehy léčí po porodu, protože se opravdu chci rychle zbavit bolestivých pocitů a vrátit se k mému předchozímu životnímu stylu. Rychlost hojení závisí na mnoha faktorech:

  • při použití samo-vstřebatelných stehů dojde k uzdravení do 2 týdnů, jizvy se rozpustí asi měsíc a nezpůsobí mnoho problémů;
  • je mnohem problematičtější, jak dlouho se stehy léčí při použití jiných materiálů: jsou odstraněny pouze 5-6 dní po narození, léčení trvá 2 až 4 týdny, v závislosti na individuálních vlastnostech těla a jejich péči;
  • doba hojení poporodní jizvy se může zvýšit, když mikroby vstoupí do rány, proto je vyžadována schopnost zpracovat povrchy rány a sledovat jejich čistotu.

  Ve snaze rychle se vrátit ke svému dřívějšímu životnímu stylu a zbavit se bolestivých pocitů hledají mladé matky způsoby, jak vyléčit stehy po porodu, aby do nich nezasahovaly a těšily se z radosti z komunikace s novorozence. To bude přímo záviset na tom, jak elegantní je žena a zda se kompetentně stará o své porodnické „bojové“ rány..

  Jak se starat o švy?

  Pokud se přestávkám nelze vyhnout, musíte předem vědět, jak se starat o stehy po porodu, abyste se vyhnuli komplikacím a urychlili jejich hojení. Lékař musí podrobně konzultovat a sdělit vám, jak to udělat správně. To je součástí jeho profesních povinností, proto se na ně zeptejte. Péče o stehy po porodu obvykle zahrnuje sedavý životní styl, dodržování hygienických pravidel a léčbu různými léčeními rány a antiseptiky.

  1. V porodnici ošetřuje porodní asistentka vnější jizvy „zeleným“ nebo koncentrovaným roztokem „manganistanu draselného“ dvakrát denně..
  2. Vyměňte těsnění každé dvě hodiny po dodání.
  3. Používejte pouze volné, přírodní (nejlépe bavlněné) spodní prádlo nebo speciální jednorázové kalhotky.
  4. Nemůžete nosit napínací spodní prádlo, které vyvíjí silný tlak na perineum, což ovlivňuje krevní oběh: v tomto případě může být hojení stehů po porodu zpožděno.
  5. Praní každé dvě hodiny a také po každém použití toalety.
  6. Jděte na záchod v takových intervalech, aby plný močový měchýř neinterferoval s kontrakcemi dělohy.
  7. Ráno a večer, když se osprchujete, umyjte rozkrok mýdlem a během dne to jen umyjte vodou.
  8. Vnější jizvu je třeba umýt co nejdůkladněji: nasměrujte proud vody přímo.
  9. Po omytí rozkroku osušte blotovacími pohyby ručníku v jednom směru - zepředu dozadu.
  10. Další důležitou otázkou je, kolik si nemůžete sednout s stehy po porodu, pokud jsou vyrobeny v rozkroku. Lékaři v závislosti na stupni poškození volají dobu od 7 do 14 dnů. V tomto případě je záchod povolen sedět hned první den. Po týdnu můžete dřepnout na hýždě, na opačné straně, kde došlo k poškození. Doporučuje se sedět výhradně na tvrdém povrchu. Tuto otázku je třeba zvážit při návratu mladé matky z nemocnice. Je lepší ležet nebo napůl sedět na zadním sedadle automobilu.
  11. Nemusíte se bát silné bolesti a proto přeskočte pohyb střev. To vytváří další zátěž na svaly perineum, v důsledku čehož se bolest zesiluje. K usnadnění tohoto procesu můžete po porodu bezpečně používat glycerinové čípky se stehy: jsou rektální a změkčují stolici, aniž by poškodily poraněné perineum..
  12. Vyhněte se zácpě, nejezte potraviny, které mají zpevňující účinek. Před jídlem vypijte lžíci rostlinného oleje, aby se stolice normalizovala a nezpomalila proces hojení..
  13. Nezvedejte závaží vyšší než 3 kg.

  Toto jsou základní pravidla hygieny, která umožňují i ​​při přerušení těla mladé matky rychle se zotavit a vrátit se do normálu. Ale co dělat, když stehy po porodu bolí příliš dlouho, když už všechny lhůty již uplynuly, ale stále to není snazší? Možná některé faktory vyvolaly komplikace, které by vyžadovaly nejen dodatečnou péči, ale také léčbu.

  Jaké komplikace mohou být při šití?

  Žena a po dvou týdnech po porodu velmi často pociťují bolest a nepohodlí. To je signál, že něco bránilo uzdravení, a to je spojeno s různými komplikacemi - v tomto případě bude vyžadován lékařský zásah, léčba a léčba stehu po porodu speciálními drogami. Proto by mladá matka měla být velmi pozorná a citlivě naslouchat svým vlastním pocitům, velmi pečlivě sledovat proces hojení porodních poranění.

  Bolest:

  1. pokud se jizvy nezdraví velmi dlouho, bolí, ale během lékařského vyšetření nebyly zjištěny žádné patologie nebo zvláštní problémy, lékař může doporučit zahřátí;
  2. jsou prováděny nejdříve 2 týdny po porodu, aby se děloha mohla stahovat (více o obnovení dělohy po porodu);
  3. pro tento postup použijte „modrou“, křemennou nebo infračervenou lampu;
  4. zahřívání se provádí po dobu 5 až 10 minut ze vzdálenosti 50 cm;
  5. to lze provést samostatně doma po konzultaci s lékařem;
  6. Masť „Kontraktubeks“ pro hojivé švy může také zmírnit bolest: nanáší se 2krát denně po dobu 2-3 týdnů.

  Šev byl otevřen:

  1. pokud je šev otevřen po porodu, je přísně zakázáno dělat cokoli doma;
  2. v takovém případě musíte zavolat lékaře nebo sanitku;
  3. pokud byla skutečně diagnostikována rozpornost stehu po porodu, nejčastěji se překrývají;
  4. ale pokud se rána již uzdravila, nebude to vyžadovat žádný lékařský zásah;
  5. v takových případech lékař po vyšetření předepíše, jak zpracovat stehy po porodu: obvykle se jedná o masti na hojení ran nebo čípky.
  1. ženy si velmi často stěžují, že svěří po narození, a to velmi - zpravidla to neznamená žádné odchylky a patologie;
  2. svědění je nejčastěji příznakem hojení, takže by u ženy nemělo vyvolávat úzkost;
  3. aby se tento nepříjemný, i když příznivý příznak nějak zmírnil, doporučuje se častěji omývat vodou při pokojové teplotě (hlavní věc nemá být horká);
  4. to platí také pro případy, kdy je šev tažen: takto dochází k jejich uzdravení; ale v tomto případě se zkontrolujte sami, jste příliš brzy na to, abyste si sedli a nemusíte nosit závaží.

  Vymezení:

  1. pokud si žena všimla nepříjemného, ​​neobvyklého výtoku (nezaměňovaného s obnovením menstruace), zápachu špatného a podezřelého hnědo-zeleného zabarvení, může to znamenat hnisání, což představuje vážné zdravotní riziko;
  2. pokud šev slaví, musíte o tom rozhodně informovat lékaře;
  3. komplikace, jako je zánět stehů po porodu nebo jejich nesoulad, se mohou projevit - oba případy vyžadují lékařský zásah;
  4. pokud došlo k infekci, mohou být předepsána antibiotika;
  5. z vnějšího ošetření se doporučuje mařit Malavit mastí, Levomekol, Solkoseril, Vishnevsky masti;
  6. pokud jizvy hnisají, pouze lékař jim může předepsat, jak je léčit: kromě výše uvedených protizánětlivých a hojivých gelů a mastí se používají také chlorhexidin a peroxid vodíku, které dezinfikují dutiny rány.

  Krvácející:

  1. pokud po porodu je pravděpodobné, že došlo k porušení základního pravidla - nesedejte první týdny: tkáně jsou napnuté a povrchy rány jsou odkryty;
  2. v tomto případě se nedoporučuje řešit problémovou oblast sami, ale kontaktovat přímo odborníka;
  3. může být vyžadována změna;
  4. ale nejčastěji stačí použít masti a gely na hojení ran (například „Solcoseryl“).

  Pokud první dny uplynuly bez výše uvedených komplikací a zvláštních obtíží, proběhne další postup - odstranění stehu po porodu, který provádí specialista ambulantně. Je také morálně nutné se na to připravit, aby nedošlo k panice a nebát se.

  Jak odstranit stehy?

  Před propuštěním lékař obvykle upozorní, v který den jsou stehy odstraněny po porodu: v normálním průběhu hojení se to stane 5-6 dní po aplikaci. Pokud byl pobyt ženy v porodnici opožděn a v té chvíli je stále v nemocnici, bude tento postup proveden tam. Pokud k propuštění došlo dříve, budete muset znovu přijít.

  Nicméně hlavní otázkou, která se týká všech žen, které se účastní tohoto postupu, je, zda je bolestivé odstranit stehy po porodu a zda se používá anestézie. Lékař samozřejmě ujišťuje, že se tento postup podobá pouze komárovi. Všechno však bude záviset na prahu bolesti ženy, který je pro každého jiný. Pokud by nedošlo k žádným komplikacím, nebude to opravdu bolest: pouze neobvyklé brnění se cítí smíšené s pálením. Proto není nutná anestézie.

  Porod je nepředvídatelný proces, takže se může stát cokoli. Současně nejsou mezery neobvyklé a lékaři je nevnímají jako komplikaci nebo obtíž. Moderní medicína zahrnuje profesionální a kompetentní šití po porodu, které následně způsobuje minimální nepohodlí s náležitou péčí.

  Články O Neplodnosti