Hlavní Analýzy

Nepravidelná období u kojící matky: normální nebo ne?

K obnovení menstruačního cyklu po porodu dochází postupně. Proto jsou nepravidelná období kojení normální možností. Selhání cyklu je spojeno se změnou hormonální rovnováhy na pozadí změn vyskytujících se v těle. Období obnovy reprodukčního systému závisí na mnoha parametrech..

Může menstruace začít při kojení

Prolaktin je zodpovědný za produkci mléka. Udržování hladiny tohoto hormonu zajišťují receptory bradavek. Čím častěji je dítě na hrudi, tím více prolaktinu produkuje hypofýza.

Estrogen a progesteron jsou zodpovědné za normalizaci menstruačního plánu. Jsou to ženské hormony, jejichž koncentrace a úroveň se systematicky mění. Ovládají cyklus, ovlivňují jeho stabilitu. Prolaktin inhibuje produkci těchto hormonů. Z tohoto důvodu přichází menstruace během kojení, když počet aplikací klesá. K tomu obvykle dochází po zavedení doplňkových potravin..

Pokud je dítě krmeno smíšeným způsobem, je prolaktin produkován málo. Vaječníky začínají fungovat a přichází menstruace.

V případech, kdy se kojící ženě podaří zřídit HS, vyloučit směs, cyklus selže. Prolaktin opět inhibuje práci estrogenu a progesteronu.

Menstruace

Frekvence menstruace u kojících žen závisí na osobních vlastnostech, vnějších faktorech. Neexistuje jediná norma. Pokud žena kojí, je menstruační rozvrh ovlivněn:

 • hormonální aktivita;
 • genetika;
 • stáří;
 • děložní kontraktilita.

Obnovení cyklu je určeno počtem dětí, stavem reprodukčního systému a celkovým zdravím.

Kdy začínají první období po přirozeném porodu

Po porodu trvá úplné uzdravení. Porodní kanál je natažený, zraněný. Plavidla poškozená vypouštěním placenty krvácí. Po porodu tělo řídí zdroje pro obnovu svalové tkáně, sliznic. Děloha se začne aktivně stahovat. Tento proces pokračuje, dokud nedosáhne své původní podoby..

Hlavní část kontraktilních pohybů nastává během aplikace dítěte na hrudník. Právě v tomto okamžiku se produkuje hormon oxytocin, který stimuluje dělohu. Kojení urychluje regeneraci těla, protože je to přirozený proces.

Poporodní výtok (lochie) nemá nic společného s menstruací. Jsou způsobeny poškozením endometria, cév, ke kterým byla připojena placenta. Ihned po narození je výboj hnědý. Asi o týden později se rozjasní. Jejich intenzita se každý den snižuje..

Menstruace obvykle začíná 2-4 týdny po snížení krmení. První výtok krve padá na 6-7 měsíc laktace. Během této doby dítě již dostává další jídlo. Kromě toho dítě v noci zřídka žádá prsa. Produkce prolaktinu je snížena. Mozek dostává signál, že tělo má dostatek zdrojů pro nové pojetí. Ovariány pokračují v práci.

Normou je také situace, kdy menstruace nastane až po ukončení laktace. K tomu dochází, když žena i po doplňkovém krmení často kojí. Velkou roli hrají noční aplikace. Koneckonců, ve tmě se produkuje hlavní množství prolaktinu.

Nepravidelná období během kojení

U HB je menstruace zřídka periodická. Důvodem je skutečnost, že prolaktin inhibuje tvorbu vajíčka. Kojení však není bezpečným způsobem, jak zabránit nechtěnému těhotenství. K ovulaci může dojít kdykoli..

Trvání cyklu s kojením je od 2 do 8 týdnů. Menstruace může být nepravidelná. Délka výboje se také mění..

Nejčastěji je plán obnoven 4-6 měsíců po první menstruaci. Pokud po této době není dodržena stabilita, musíte navštívit gynekologa, provést testy.

Během období HB jsou ženy často chráněny skromnými (špinícími) obdobími. Tento stav se nazývá fyziologická hypomenorea. Nízká menstruace během kojení je výsledkem nestabilní hladiny prolaktinu v krvi. Ukazatel se pravidelně mění, přizpůsobuje se potřebám dítěte. Z tohoto důvodu si může kojící žena všimnout nízkého výtoku, který trvá 1-3 dny..

Příčiny nepravidelných období

Cyklus obnovy nezávisí na způsobu doručení. Hlavním důvodem nepravidelných období je hormonální restrukturalizace. To je normální stav kojení. V některých případech nastává nestabilita menstruace na pozadí:

 • gynekologická onemocnění - endometrióza, fibroidy, cervikální dysplazie, různé nádory;
 • zánět
 • infekce
 • poporodní deprese;
 • nedostatek vitaminu;
 • přepracování;
 • nadměrná fyzická námaha.

Tyto faktory lze kombinovat. Hormonální nerovnováha je někdy spojena s onemocněním štítné žlázy, protože endokrinní a reprodukční systém jsou vzájemně propojeny..

Opožděná menstruace po porodu

Kojící ženy často čelí této situaci. Především by mělo být těhotenství vyloučeno se zpožděním menstruace. Chcete-li to provést, proveďte test.

Pravidelné zpoždění kromě přirozených hormonálních změn může být způsobeno:

 • poporodní komplikace;
 • stres
 • nedostatek spánku;
 • přepracování;
 • nevhodná strava (včetně přísné stravy).

Pokud by menstruace nezačala během 1–2 měsíců po ukončení kojení, měly by vzniknout obavy. Velké zpoždění naznačuje hormonální abnormality. Mohou být způsobeny nedostatkem ženských hormonů, nemocí pohlavních orgánů, infekcí, sníženou imunitou, úbytkem hmotnosti.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu u všech žen má různá období. Každý organismus má své vlastní zdroje. Chcete-li normalizovat práci reprodukčního systému, musíte plně jíst, chodit na čerstvý vzduch, dělat, co můžete, dělat lehkou gymnastiku.

Kdy začínají období po porodu?

Proč není menstruace obnovena ihned po porodu?

Kdy by mělo začít období po porodu: přibližná data

 1. Čistě kojení. U GV nedochází k menstruaci. Zároveň však musí být splněny některé podmínky. Dítě by mělo být aplikováno na hruď nejméně jednou za tři hodiny. Nelze také zrušit noční krmení. Ale během spánku si můžete nechat přestávku až šest hodin. Při tomto způsobu krmení tělo produkuje dostatek prolaktinu, aby spolehlivě chránilo ženu před ovulací. V tomto případě k menstruaci nedochází po celý rok.
 2. Smíšené nebo umělé krmení. V tomto případě prolaktin nemá antikoncepční účinek. Funkce dělohy se obnoví za dva měsíce a první menstruace nastane za tři.
 3. Zavádění doplňkových potravin. Pediatrové doporučují začít přenášet dítě na potravu pro dospělé, počínaje šesti měsíci. S výskytem rozmanitosti ve stravě se obvykle dítě méně zajímá o mateřské mléko. Postupně klesá její produkce, klesá hladina prolaktinu a obnovuje se menstruace..
 4. Komplikace při porodu. V takových případech se děloha často zotavuje déle. Menstruace se proto objevuje později než tři měsíce.
 5. Stav nervového systému u žen. Stres může výrazně ovlivnit menstruační cyklus. To je pravda po porodu. Je však obtížné přesně předpovědět, jak to ovlivní. Proto není možné říci, kdy čekat na menstruaci.
 6. Odpočinek, spánek, dobrá výživa. Pokud se matce podaří dostatek spánku a nepřetěžování domácími pracemi, menstruace přijde včas.
 7. Celkové zdraví a chronická onemocnění. Těhotenství a porod mohou způsobit pravidelnější a méně bolestivý cyklus. Důvodem je zásadní restrukturalizace hormonálního pozadí. Ale při špatném zdraví a zhoršování chronických onemocnění byste neměli očekávat, že vaše období přijde včas.

Takže se nemůžete chránit?

Povaha menstruace po porodu

 • Lochia se nakonec stala vzácnější a bledší. Postupně se ničí. Pak přijde krátká přestávka. A teprve po tomto období může jít,
 • Když se menstruace vrátí, nestanou se okamžitě normální. První menstruace může být velmi skromná nebo příliš hojná,
 • Když nastane menstruace, cyklus se obnovuje postupně. Po první menstruaci může následovat přestávka. Po kolika měsících mohu čekat na další propuštění? I dva měsíce je normální čas.,
 • všimněte si, kolik výboje jde. Období 2 až 7 dní se považuje za fyziologické,
 • neměli byste očekávat, že po takové závažné restrukturalizaci začnou vaše období okamžitě běžet. Tělo potřebuje až šest měsíců před úplným obnovením cyklu.

Měsíční poporodní: alarmující znamení

 1. Je třeba věnovat pozornost tomu, kolik menstruace není. Pokud jste dokončili kojení a funkce žen se neobnovily do dvou až tří měsíců, měli byste se poradit s lékařem. To není známkou nějaké nemoci, ale musíte se ujistit, že je vše v pořádku.
 2. Obzvláště znepokojujícím příznakem je nadměrně hojný výtok. Pokud ztratíte více než 150 ml krve denně, vyžaduje to konzultaci. Hormonální poruchy a různá onemocnění - endometrióza, adenomyóza, endometriální hypoplasie a dokonce i nádory různých etiologií mohou tento obraz vyprovokovat..

Shrnout

Populární akcie na Mamsy

Populární příspěvky

Jak se zbavit myší v domě? Vzhled nepříjemných „sousedů“ ve formě hlodavců vždy vyvolává u člověka smíšené pocity - od odporu k panice. Pokud jsou myši v domě likvidovány, je nutné přijmout opatření.

Čteme s dětmi: Antoine de Saint-Exupery - "Malý princ" část 2 Malý princ - slavné vytvoření Antoine de Saint-Exupery bylo vydáno v roce 1943. Vyšlo to s kresbami samotného spisovatele.

Vaginální dysbióza: příznaky a léčba Co dělat, pokud máte nepohodlí v intimní oblasti? Jak se zbavit vaginální dysbiózy? Pokusme se problém pochopit a také nabídneme efektivní léčbu.

Restaurační jídla, která lze připravit doma! Navštívit rafinovanou restauraci je skutečným snem jakéhokoli hédonisty. Doslova šťastnější nás může doslova udělat nejen chutné, ale také krásně servírované jídlo v atmosféře národního kouzla. Ale

Správná výživa pro rodinu Správná výživa je hlavní složkou zdraví, ale proč není vždy možné správně jíst? Existuje několik důvodů.

Když po kojení začíná menstruace

Po porodu ženské tělo aktivuje proces obnovy. Měsíčně s laktací po dlouhou dobu chybí. Ihned po narození se objeví propuštění, které je velmi podobné menstruaci. Říká se jim Lochia. Období zotavení z menstruace je individuální. To přímo závisí na zvolené metodě krmení a stavu těla jako celku. Poprvé po obnovení menstruace budou pozorována výrazná porušení. Podmínka se postupně normalizuje. Často, po porodu, bolest, která doprovázela menstruaci před těhotenstvím, zmizí.


Po porodu se musí ženské tělo zotavit

Co se stane s ženským tělem po porodu

 1. Poporodní výboj - lochie - to není měsíční, trvají 5-7 týdnů. Děloha je tedy osvobozena od zbytků placenty, stahuje se a vrací se do své původní podoby, kterou měla před početím.
 2. Kojení začíná. To také ovlivňuje proces obnovy..
 3. Váha ženy se může měnit, dokud se celý systém jako celek nevrátí k normálu a nezvykne si na nový životní styl.
 4. Poporodní období trvá od 6 do 8 týdnů. To je doba, kdy dochází k kolosální restrukturalizaci celého organismu. Břišní svaly se postupně napínají, postava ženy nabírá ty formy, které existovaly před těhotenstvím. Cvičení je v tomto časovém úseku nezbytné, protože tělo potřebuje pomoc.

Shrnutí

Po narození může být menstruace nepravidelná. Pro vytvoření cyklu je nutné vrátit tělo do předchozího stavu, normalizovat hormonální pozadí, a to vyžaduje čas. Narození dítěte vyžaduje opatrnější postoj matky ke svému zdraví než dříve, protože mít děti je za ně a za sebe velkou zodpovědností. V tomto ohledu, pokud se objeví alarmující příznaky a stížnosti, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Jedním z důvodů, proč navštívit gynekologa, může být nepravidelná menstruace.

Faktory ovlivňující obnovení ženského menstruačního cyklu

 • Výživa. Pokud mladá matka sleduje denní režim, je-li její dieta různorodá a obsahuje vitaminy a minerály nezbytné pro zotavení, může menstruace v případě neexistence kojení začít 3 měsíce po porodu..
 • Zdraví. Zdraví žen je velmi důležitým aspektem. Při absenci jakýchkoli zánětlivých procesů a virových infekcí během kojení a při chronických onemocněních se tělo mladé matky docela aktivně obnovuje..
 • Psychologický stav. Absence stresu, uvolněná atmosféra a zdravý životní styl - to vše přispívá k rychlému návratu ženy do jejího obvyklého životního stylu. Tělo se mnohokrát rychleji přizpůsobí, všechny funkce (včetně menstruace) se vrátí do normálu.
 • Přítomnost špatných návyků. Účinky alkoholu na alkohol a závislost na kouření na zdraví mohou ovlivnit proces poporodní adaptace těla.

Laktační amenorea

První měsíc po narození, zatímco poporodní „menstruace“ (lochie) trvá, je žena považována za zcela sterilní a neschopnou otěhotnět. V této době se děloha stahuje, čistí a regeneruje (její povrch je velká krvácející rána).

V ženském těle v této době vládne hormon prolaktin. Je to on, kdo je zodpovědný za produkci mléka a nepřímo přispívá ke snižování dělohy. A navíc inhibuje produkci hormonů zodpovědných za normální menstruační cyklus. Proto jsou vaječníky dočasně „zdravotně postižené“ - folikuly nedozrávají, ovulace nenastává, menstruace nepřichází.

Pokud žena po porodu nedojčí, prolaktin postupně mizí a cyklus se obnovuje, takže menstruace může přijít poměrně brzy - 2-3 měsíce po narození. Pokud dítě kojí, má žena tzv. Laktační amenoreu - období, kdy není schopna otěhotnět kvůli krmení.

Ekologicky šetrné se nazývá krmení na vyžádání, bez mléka, krmení a používání bradavek, s povinným uchováním nočního krmení.

Období laktační amenorey trvá asi šest měsíců, ale nejde o 100% antikoncepční metodu, protože tělo každé ženy je individuální a tělo se zotavuje jinak ve všech.

Přesto, když žena kojí, živí se podle potřeby a ne podle režimu, pod vlivem hormonu prolaktinu, její tělo zabraňuje regeneraci cyklu. Pokud jsou dodržena všechna pravidla Eco-HB, pak menstruace nastane po ukončení kojení.

Jak HB ovlivňuje kojící matku?

Odborníci se domnívají, že kojení příznivě ovlivňuje zdraví mladé matky.

 • Díky kojení se děloha stahuje intenzivněji, čistí rychleji a vrací se do své původní podoby..
 • Kojení a kojení - vynikající prevence různých onemocnění ženských orgánů a mléčných žláz.
 • Pro kojící matku je snazší udržet svou postavu a chránit se před získáním dalších liber.
 • Hormonální pozadí se mnohokrát obnovuje, fungování ženských orgánů se zlepšuje s větší aktivitou a intenzitou.

Je možné kojit během menstruace?

Mnoho dívek se obává nástupu menstruace a jsou si jisti, že by v tuto chvíli mělo být kojení zastaveno. Tento názor je chybný. Měsíčně nijak neovlivňuje chuť mléka a jeho kvalitu.

Po nástupu kritických dnů může být laktace potlačena nebo naopak aktivována. Toto je individuální ukazatel. V prvních několika měsících má menstruace pozitivní účinek na prolaktin. Díky tomu se zvyšuje produkce mléka..

Je nejen možné, ale nutné, krmit dítě v kritických dnech. Ostré zastavení krmení může vést k rozvoji zánětlivého procesu. Zvýšené riziko onemocnění prsu.


Přestaňte se živit po začátku menstruace není nutné

Měsíčně po laktaci

Menstruační cyklus je přímo závislý na změnách v hormonálním pozadí. Po dokončení procesu obnovy těla po porodu začne děloha fungovat v obvyklém režimu. Menstruace může začít jak během kojení, tak po laktaci.

Pokud žena krmí dítě v systému, včetně nočních hodin, s největší pravděpodobností byste měli očekávat obnovení menstruace po kojení. Nebojte se, že menstruace se ještě neohlásila. Často s intenzivním kojením po dobu 1,5–2 let žena nemenstruuje. Možnost dřívějšího obnovení cyklu však není vyloučena.

Když je dítě na smíšené stravě - to znamená, že mu matka krmí několikrát denně upravenou směs - mělo by se očekávat, že menstruace, pokud kojení přestane, začne docela brzy, asi 1-2 měsíce po zavedení směsi do stravy.

Při umělém krmení dítěte bude možnost obnovení cyklu zcela záviset na procesu zotavení ženského těla po porodu..

Až přijde vaše období: video

Jaké jsou příčiny menstruace během kojení

Důvody nástupu menstruace během kojení zahrnují:

 • smíšené krmení;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • vzácné připoutání dítěte k hrudi;
 • nedodržení plánu krmení;
 • nesprávná produkce prolaktinu;
 • užívání určitých drog;
 • nedostatek nočních krmení.


Menstruace přichází rychleji po zavedení doplňkových potravin
Období obnovy období je individuální. Není možné přesně říci, kdy začíná menstruace.

Vlastnosti menstruačního cyklu po laktaci

 • Po ukončení kojení zpravidla žena po 1,5 měsíci znovu začíná menstruační krvácení. Tento proces není vždy snadný a bezbolestný. Je třeba poznamenat, že na začátku může menstruace připomínat krvavé hubené výboje. Rovněž není okamžitě stanovena správnost..
 • Zpoždění načasování nebo naopak předčasný nástup menstruace v prvních měsících zavedení cyklu po ukončení kojení je normální. Neměli byste si dělat starosti, protože hormonální pozadí se normalizuje okamžitě. Závisí to na působení hormonu prolaktinu, který ovlivňuje kojení a intenzitu funkce vaječníků..
 • Neměli byste věřit v mýtus, že po obnovení menstruace u žen se mění chuť mateřského mléka. To není pravda. Dítě nebude cítit rozdíl, bude rád jíst mateřské mléko. Chuť se zpravidla může lišit od konzumovaných potravin a léčiv užívaných kojící matkou.

Pokud máte dlouhou dobu zotavení, doporučujeme vám poradit se s lékařem. Odborná konzultace vám pomůže zbavit se úzkosti v důsledku změn, které se přirozeně vyskytují v období po porodu a po kojení..

Nemoci a komplikace

Nepravidelný cyklus po porodu během kojení, způsobený hormonálním selháním, je charakterizován dlouhodobým krvácením z dělohy. Důvodem je skutečnost, že vaječníky a hypofýza nefungují správně..

Příznaky hormonálního selhání jsou hojné výboje se sraženinami. Pro stanovení diagnózy, vyšetření krve a moči se provádí ultrazvuk genitálií. K léčbě se používá hormonální terapie..

Cysta ve vaječníku způsobuje poruchu období po porodu během kojení. To vyvolává uvolňování hormonů, díky nimž je cyklus zpožděn o 5 až 30 dní. Hlavním příznakem cysty je bazální teplota nižší než 36,8 stupně během ovulace.

Zánět během menstruace způsobuje, že menstruace je nepravidelná a bolestivá. Dysmenorea je doprovázena závratěmi, nevolností, výkyvy nálady a poruchami spánku. Kvůli bolesti a křečím je trávicí trakt narušen.

Sheehanův syndrom se vyskytuje během porodu krvácející hypofyzární buňky umírají. Produkce hormonů po komplikaci je narušena nebo úplně zastavena. Syndrom je charakterizován absencí menstruace, poklesem mléčných žláz a poklesem fyzické aktivity..

Onkologie ve formě nádoru odhaluje genitálie. S rozvojem rakoviny menstruace chybí nebo je vzácná. Alokace jsou doprovázeny svěděním, nepříjemným hnilobným zápachem. Kritické dny v onkologii způsobují silnou bolest.

V takovém případě byste měli kontaktovat specialistu

 • Když se menstruační cyklus po kojení dlouho nezotaví. Menstruace by měla být stanovena po 6 měsících po ukončení kojení.
 • Když je cyklus přerušen na dlouhou dobu. Specialista může radit léky, které přispívají k normalizaci menstruačního cyklu.
 • Pokud potřebujete radu ohledně antikoncepce během kojení. Během poporodní amenorey - klidových reprodukčních orgánů - žena nepotřebuje antikoncepci. Je však třeba si uvědomit, že hormonální pozadí každé ženy je individuální. Proto se k neplánovaným těhotenstvím tak často dochází velmi rychle po narození dítěte.
 • Když na začátku poporodní počátek menstruace, nepohodlí, bolest a další nepříjemné pocity jsou cítit po dlouhou dobu.

Jakékoli změny v práci orgánů porodících mladou matku nejsou důvodem k odmítnutí kojení. Pro dítě je to velmi důležité období. Dětská zdravotní základna je položena. Zatímco matka pokračuje v kojení, existuje mezi nimi úzký vztah, který nelze přeceňovat.

Menstruace a laktace jsou na sobě částečně závislé. Obnovení menstruačního cyklu může ovlivnit aktivitu mléčných žláz. Množství mléka klesá, ale to není důvod k poplachu. Je nutné pouze systematizovat krmení dítěte a laktace se normalizuje.

Poporodní období a doba po ukončení kojení - doba zotavení těla a jeho přizpůsobení novému dennímu režimu, výživě a životnímu stylu.

Těhotenství

Velmi často se můžete setkat s neplánovanou koncepcí. Ovulace se může i přes kojení objevit kdykoli. Pro tělo nově narozené ženy je stav těhotenství nejpřirozenější. S dobrou funkcí vaječníků ani vysoká sekrece prolaktinu nebrání tomu, aby vejce znovu dozrála. Zvláštní pozornost by měla být věnována antikoncepci během smíšeného krmení, kdy produkce hormonů klesá v důsledku snížení počtu krmení..

Výskyt těhotenství u kojící matky obvykle neovlivňuje chuť a množství mléka. Pokud máte podezření, měli byste okamžitě provést test nebo navštívit lékaře.

Měsíční krmení

Kojení a menstruační cyklus jsou dva procesy, které u mladých matek vyvolávají stovky otázek. Každý ví, že menstruace během kojení obvykle začíná později, ale žádný lékař nemůže určit přesné období, během kterého by měl být menstruační cyklus obnoven, protože tento proces, stejně jako mnoho jiných, je čistě individuální. Za normální se považuje, když první období kojící matky dorazí včas nejdříve šest týdnů po narození dítěte.

Výtoky, které vznikají bezprostředně po porodu, se nepovažují za menstruaci, protože příčinou jejich výskytu je placentární narušení endometria dělohy v důsledku narození dítěte, zatímco menstruace nastává v důsledku nenaplněného početí.

Takové propuštění po porodu nebo, jak jim lékaři říkají lochie, v průměru netrvá déle než čtyřicet dní, jsou zvláště hojně přiděleny během prvních 5 dnů po narození dítěte..

Je důležité vědět, že k ovulaci může dojít v období izolace lochie, takže by žena neměla zapomenout na antikoncepci a obecně se lékařům nedoporučuje vést aktivní sexuální život v časném poporodním období, protože se může ukázat jako povolání, které je nebezpečné pro zdraví ženy. Až po cestě do gynekologa po dvou nebo třech měsících po narození, která zjistí, že zdraví ženy není problémem, a vybere nejvhodnější způsob antikoncepce, lze sexuální život obnovit.

Když kojíte ženu, začne se v přední hypofýze produkovat prolaktin, peptidový hormon nezbytný pro kojení. Vyrobený prolaktin inhibuje zrání a ovulaci vajíček, a proto se menstruace nevyskytuje během krmení po dlouhou dobu. Jakmile matka přeruší krmení dítěte 8-12 krát denně a postupně jej začne převádět na doplňkové potraviny nebo úplně přechází na umělé krmení, snižuje se obsah tohoto hormonu v krevním séru a několikrát se zvyšuje pravděpodobnost obnovení menstruačního cyklu a ovulace..

Vlastnosti cyklu menstruace během kojení

Menstruace během kojení nemusí začít dlouho. Při častém krmení dítěte v těle ženy během kojení se produkuje velké množství hormonu prolaktinu, který podporuje uvolňování mateřského mléka, na druhé straně stejný hormon brání obnovení menstruačního cyklu a snižuje libido. Existují však případy, kdy při častém kojení je menstruační cyklus obnoven dva nebo tři měsíce po narození dítěte, a to z důvodu individuálních charakteristik ženského těla.

Pokud dojde k menstruaci, mělo by být dítě krmeno normálně. V případech, kdy žena zcela přestala krmit své dítě nebo od prvních dnů po narození neměla mléko, by mělo dojít k obnovení menstruačního cyklu po 1-2 měsících..

Menstruace během krmení, zejména pokud matka krmí dítě podle režimu a krmí ho náhražky mateřského mléka, může začít měsíc po ukončení přísavky. Obnovení menstruačního cyklu neovlivňuje chuť a množství vylučovaného mléka, dítě však může být na hrudníku znepokojeno kvůli odlišné kombinaci hormonů v mateřské krvi během tohoto období..

Intenzivní kojení dítěte ve věku více než jednoho roku, ve dne i v noci, může vést ke skutečnosti, že menstruace může chybět déle než rok, ale to neznamená, že je ohroženo zdraví matky a kojení musí být zastaveno..

Stav těla po porodu a během menstruace u kojící matky

Jakmile dojde k narození dítěte, děloha ženy zahájí proces čištění odpadních tkání a membrán plodu, které zajistí vývoj dítěte. Stává se, že během porodu není placenta úplně oddělena a její části zůstávají v děloze, což může nakonec ovlivnit sekreci mléka - může být produkováno se zpožděním nebo v malém množství. V průměru 4-6 týdnů po ukončení porodu po porodu, v žádném případě by neměly být zaměněny s menstruací, kojící amenorea začíná u kojící matky, když vejce ve vaječnících nezraje, a opakované těhotenství, a to i při nechráněném pohlavním styku, nenastane. umět.

Bylo zjištěno, že období zotavení menstruačního cyklu závisí na věku, zdravotním stavu a genetice ženy. Takže mladé světelné matky s tenkými zápěstí, které mají během krmení měsíční období, musejí čekat mnohem déle než hnědé oči se středním stavěním, ve kterých se může menstruační cyklus zotavit, i když je dítě neustále krmeno, již třetí měsíc po porodu.

Ideální období pro kojení dítěte jsou dva roky, během nichž se většina žen zotavuje během krmení asi 6 měsíců po porodu, současně matka postupně zavádí doplňkovou stravu do dětské výživy, a tím se intervaly mezi krmivy zvyšují.

V případech, kdy matka neměla dostatek mléka od narození dítěte a musela dítě krmit speciálními směsmi, může se její menstruační doba zotavit o něco dříve, ale přestat krmit dítě, i když jen s mírně přiděleným mlékem.

V případech, kdy matka intenzivně krmí dítě od jednoho roku, může toto období během krmení chybět po dlouhou dobu. Nicméně, jak je uvedeno výše, neměli byste panikařit, jakmile se kojení zastaví, menstruační cyklus se zotaví do 10 týdnů.

Menstruace během kojení může být zpočátku nestabilní, ale po 2-3 měsících se cyklus vrátí do normálu, ačkoli jeho trvání se může lišit od toho, co bylo před těhotenstvím, navíc nyní je menstruace s větší pravděpodobností bezbolestně procházet, protože poloha dělohy po porodu bude fyziologičtější a bez ohybu.

Během menstruace se kojení neliší od kojení v normálních dnech, avšak některé matky tvrdí, že bradavky se stávají citlivějšími a dítě je nespokojené s hrudníkem. V takových případech pomáhá masáž krční límce a zahřívání bradavek ihned po krmení dítěte.

Obnova menstruace během kojení někdy ovlivňuje množství vylučovaného mléka a první 2-3 dny je přiděleno o něco méně než obvykle, ale brzy se laktace zvýší na obvyklou úroveň.

Doslova před 50–70 lety ženy zcela postrádaly menstruaci během krmení, a to byla norma, nicméně neustálé stresové situace, špatná ekologie a používání hormonálních antikoncepcí přítomných v životě moderní ženy vedly ke skutečnosti, že obnovení menstruačního cyklu se stalo normou dlouho před koncem laktačního období.

Video z YouTube na téma článku:

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

O menstruaci po porodu

Mladé matky se často zajímají o otázku: kdy začínají období po porodu. Načasování nástupu menstruace závisí na mnoha faktorech: na způsobu krmení dítěte, na procesu narození, na charakteristikách hormonálního systému ženy a konečně na věku ženy a dokonce i počtu narození v minulosti..

Kdy začíná menstruace po císařském řezu a po přirozeném porodu? Co určuje načasování obnovy menstruace? Všechny tyto otázky se týkají mladých matek..

Aby první menstruace po porodu nepřicházela pro ženu jako překvapení, bylo by dobré předem zjistit, kdy v kalendáři očekávat červený den. Nejprve zvažte teoretický základ tohoto problému. Kdo se nechce ponořit do teoretických aspektů, může okamžitě přistoupit k dalším odstavcům článku.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

První menstruace po císařském řezu a po přirozeném porodu pokračuje po převratu dělohy. Pojem involuce v tomto případě znamená návrat dělohy do stavu před těhotenstvím. Dno dělohy padá, dochází k epitelizaci vnitřního povrchu, vnější a vnitřní hltan se uzavře.

Často se první měsíc po narození vezme lochie. Jedná se o výtok krve, ke kterému dochází během hojení dělohy. Začínají ihned po porodu a trvají průměrně 30-40 dní. Tyto sekrece nemají nic společného s pravidelnou menstruací. Lochia je na rozdíl od menstruace určena k odstranění dělohy krve, která byla vytvořena v důsledku prasknutí krevních cév v místě připojení placenty. Další informace o poporodní lochii naleznete v našem článku („Alokace po porodu“)..

Po ukončení porodu po porodu lze očekávat první menstruaci. Stává se, že hojná období po porodu vás nenechají čekat. Pro některé není menstruace okamžitě zavedena. Důležitou roli hraje, zda žena kojí své dítě nebo odmítla GV.

Měsíčně po císařském řezu a po přirozeném porodu se zásadně neliší. Přes různé způsoby dodání jsou fyziologické vlastnosti a hormonální změny v těle stejné.

Kdy začíná menstruace u těch, kteří nedojčí

V případě, že matka své dítě kojí, období začíná měsíc po narození. Jakmile se lochie zastaví a dojde k involuci dělohy, reprodukční funkce vaječníků se ustálí a první menstruace začíná po porodu.

K ovulaci a oplodnění může dojít ještě předtím, než nově razená matka objeví první menstruační období po porodu. Proto žena, která není během pohlavního styku chráněna, riskuje, že brzy uvidí dva proužky na testu.

Bohatá období po porodu, která přicházejí bezprostředně po konci přísavky, někdy děsí ženu. Ale nebojte se! Důvodem je to, že děloha ještě neměla čas na její předchozí velikost, a proto je objem sekrecí o něco větší než obvykle.

Kdy začíná menstruace u kojících matek

Kojící žena je obzvláště zvědavá: kolik po narození začíná menstruace. Maminky, které zavedly kojení, mohou na menstruaci zapomenout alespoň rok. Takový nevýznamný, ale velmi příjemný bonus.

Hormon podporující laktaci, prolaktin, inhibuje maturaci vajíček. Termín „laktační amenorea“ se v medicíně používá pro označení tohoto jevu, tj. Neexistence pravidelné menstruace během laktačního období..

Je třeba poznamenat, že absence menstruace vůbec neznamená, že kojící matka je spolehlivě chráněna před těhotenstvím. Hormonální systém ženy je velmi tenký a mnohostranný. I nejmenší pokles hladiny prolaktinu může způsobit, že vaječníky začnou znovu fungovat, a vajíčko bude stále oplodněno. Proto, pokud je těhotenství v blízké budoucnosti nežádoucí, je nutné uvažovat o antikoncepčních metodách.

Často se stává, že první menstruace po narození začíná až po dokončení kojení. Ale pouze pokud je hladina prolaktinu stabilně udržována na poměrně vysoké úrovni. Maminky, které volí styl krmení dítěte na vyžádání, a ne podle režimu, mohou nejčastěji zapomenout na menstruaci, než dítě odstaví z prsu. Noční aplikace také udržují vysokou hladinu prolaktinu..

Nabízíme vám sledovat video na téma: „Mohu otěhotnět během kojení“.

Se začátkem aktivního zavádění doplňkových potravin nebo přemístěním dítěte do obecné tabulky se však počet aplikací snižuje a hladina prolaktinu klesá. A možná pravidelná menstruace nebude trvat dlouho.

Pokud se praktikuje smíšené krmení (krmení směsí), pak je hladina prolaktinu nestabilní. Menstruace obvykle začíná 3-4 měsíce po narození.

Je možné kojit dítě během menstruace?

Samozřejmě můžete kojit během svého období.
Ale mnoho kojících matek si všimne, že v kritických dnech kojení přináší více problémů než obvykle.

Za prvé, žena je mučena zvýšenou citlivostí bradavek. Po krmení můžete aplikovat teplé mini-obklady k úlevě od bolesti.

Za druhé, dítě je zlobivé na hrudi, zasténá a ohýbá. Zdá se, že strouhanka neměla chuť mateřského mléka. Menstruační krvácení neovlivňuje chuť. Odtok mléka je však mnohem obtížnější. A to je způsobeno snížením hladiny oxytocinu v krvi. Během krmení často měňte prsa..

Zatřetí, depresivní nálada ženy, která ji obvykle doprovází ve formě PMS, hraje důležitou roli. Dítě čte náladu matky na genetické úrovni a nyní není v náladě a je připraven kdykoli plakat jako jeho matka. Snažte se v těchto těžkých dnech odpočívat a plně se najíst.

Menstruace po porodu: norma a patologie

První období po porodu jsou zpravidla normální a bez komplikací. Je důležité, aby byl pravidelný cyklus zaveden do 2-3 měsíců po první menstruaci. Mladé matky někdy děsí bohatá období po císařském řezu nebo po přirozeném porodu. Objem menstruačního toku a počet dní však mohou být stejné jako dříve, ale mohou se mírně lišit.

Kolik dní trvá menstruace po porodu u různých žen se může lišit. Obvykle je to 5-7 dní. Mnoho žen, které porodí, tvrdí, že po porodu je menstruace bezbolestná, na rozdíl od žen, které byly před těhotenstvím. Toto je obvykle kvůli skutečnosti, že ohyb dělohy byl odstraněn během porodu. A teď nic nebrání sekrecím v jemném opuštění děložní dutiny.

Některé ženy se stále potýkají s problémy, když menstruace nastane po porodu. Co je třeba hledat a kdy potřebujete poradit se s lékařem:

 • Pokud menstruace nedorazila do 3-4 měsíců po dokončení HB.
  Příčinou může být porucha štítné žlázy. Stejně jako hypofyzární adenom způsobený vysokými hladinami prolaktinu.
 • Pokud po porodu dochází k těžkým obdobím nebo má výtok nepříjemný zápach plodu.
  Možná vývoj zánětlivého procesu. Stejně jako různé infekční choroby.
 • Pokud se menstruace nestane pravidelnou, ale občas se stane.
  Cyklus by měl být stanoven do 3-4 měsíců po první menstruaci.

Když začnou a kolik jdou po menstruaci, závisí na mnoha faktorech. To zahrnuje hormonální léčbu během těhotenství, věk ženy, počet narození. Je důležité zařídit pro svou milovanou zdravou výživu, spánek a odpočinek, pohodlnou morálku. Hormonální systém pak bude fungovat hladce a správně. Menstruační cyklus začne včas. Kritické dny nepřinesou zvláštní nepříjemnosti a potíže.

Když po kojení začíná menstruace

Během těhotenství dochází k výrazné restrukturalizaci ženského těla. V důsledku tohoto procesu se mění hormonální pozadí a v mnoha systémech dochází ke změnám. Tělo se však po ukončení kojení nezotaví ani tak rychle, jak často mladá matka chce. Kdy a jak začíná menstruace po kojení?

Menstruace po období kojení začíná u každého různými způsoby. Často se to stane, když žena dokončí kojení a úplně převede dítě na normální výživu. Aktivní laktace ovlivňuje činnost vaječníků a obnovení menstruačního cyklu je zpožděno.

V tomto ohledu mají kojící matky mnoho otázek o porodu po menstruaci. Kdy končí období po kojení? Souvisí to s laktací nebo ne? Jak připravit tělo na menstruační cyklus?

Co se stane s ženským tělem po porodu

 1. Poporodní výboj - lochie - to není měsíční, trvají 5-7 týdnů. Děloha je tedy osvobozena od zbytků placenty, stahuje se a vrací se do své původní podoby, kterou měla před početím.
 2. Kojení začíná. To také ovlivňuje proces obnovy..
 3. Váha ženy se může měnit, dokud se celý systém jako celek nevrátí k normálu a nezvykne si na nový životní styl.
 4. Poporodní období trvá od 6 do 8 týdnů. To je doba, kdy dochází k kolosální restrukturalizaci celého organismu. Břišní svaly se postupně napínají, postava ženy nabírá ty formy, které existovaly před těhotenstvím. Cvičení je v tomto časovém úseku nezbytné, protože tělo potřebuje pomoc.

Faktory ovlivňující obnovení ženského menstruačního cyklu

 • Výživa. Pokud mladá matka sleduje denní režim, je-li její dieta různorodá a obsahuje vitaminy a minerály nezbytné pro zotavení, může menstruace v případě neexistence kojení začít 3 měsíce po porodu..
 • Zdraví. Zdraví žen je velmi důležitým aspektem. Při absenci jakýchkoli zánětlivých procesů a virových infekcí během kojení a při chronických onemocněních se tělo mladé matky docela aktivně obnovuje..
 • Psychologický stav. Absence stresu, uvolněná atmosféra a zdravý životní styl - to vše přispívá k rychlému návratu ženy do jejího obvyklého životního stylu. Tělo se mnohokrát rychleji přizpůsobí, všechny funkce (včetně menstruace) se vrátí do normálu.
 • Přítomnost špatných návyků. Účinky alkoholu na alkohol a závislost na kouření na zdraví mohou ovlivnit proces poporodní adaptace těla.

Jak HB ovlivňuje kojící matku?

Odborníci se domnívají, že kojení příznivě ovlivňuje zdraví mladé matky.

 • Díky kojení se děloha stahuje intenzivněji, čistí rychleji a vrací se do své původní podoby..
 • Kojení a kojení - vynikající prevence různých onemocnění ženských orgánů a mléčných žláz.
 • Pro kojící matku je snazší udržet svou postavu a chránit se před získáním dalších liber.
 • Hormonální pozadí se mnohokrát obnovuje, fungování ženských orgánů se zlepšuje s větší aktivitou a intenzitou.

Měsíčně po laktaci

Menstruační cyklus je přímo závislý na změnách v hormonálním pozadí. Po dokončení procesu obnovy těla po porodu začne děloha fungovat v obvyklém režimu. Menstruace může začít jak během kojení, tak po laktaci.

Pokud žena krmí dítě v systému, včetně nočních hodin, s největší pravděpodobností byste měli očekávat obnovení menstruace po kojení. Nebojte se, že menstruace se ještě neohlásila. Často s intenzivním kojením po dobu 1,5–2 let žena nemenstruuje. Možnost dřívějšího obnovení cyklu však není vyloučena.

Při umělém krmení dítěte bude možnost obnovení cyklu zcela záviset na procesu zotavení ženského těla po porodu..

Až přijde vaše období: video

Vlastnosti menstruačního cyklu po laktaci

 • Po ukončení kojení zpravidla žena po 1,5 měsíci znovu začíná menstruační krvácení. Tento proces není vždy snadný a bezbolestný. Je třeba poznamenat, že na začátku může menstruace připomínat krvavé hubené výboje. Rovněž není okamžitě stanovena správnost..
 • Zpoždění načasování nebo naopak předčasný nástup menstruace v prvních měsících zavedení cyklu po ukončení kojení je normální. Neměli byste si dělat starosti, protože hormonální pozadí se normalizuje okamžitě. Závisí to na působení hormonu prolaktinu, který ovlivňuje kojení a intenzitu funkce vaječníků..
 • Neměli byste věřit v mýtus, že po obnovení menstruace u žen se mění chuť mateřského mléka. To není pravda. Dítě nebude cítit rozdíl, bude rád jíst mateřské mléko. Chuť se zpravidla může lišit od konzumovaných potravin a léčiv užívaných kojící matkou.

V takovém případě byste měli kontaktovat specialistu

 • Když se menstruační cyklus po kojení dlouho nezotaví. Menstruace by měla být stanovena po 6 měsících po ukončení kojení.
 • Když je cyklus přerušen na dlouhou dobu. Specialista může radit léky, které přispívají k normalizaci menstruačního cyklu.
 • Pokud potřebujete radu ohledně antikoncepce během kojení. Během poporodní amenorey - klidových reprodukčních orgánů - žena nepotřebuje antikoncepci. Je však třeba si uvědomit, že hormonální pozadí každé ženy je individuální. Proto se k neplánovaným těhotenstvím tak často dochází velmi rychle po narození dítěte.
 • Když na začátku poporodní počátek menstruace, nepohodlí, bolest a další nepříjemné pocity jsou cítit po dlouhou dobu.

Jakékoli změny v práci orgánů porodících mladou matku nejsou důvodem k odmítnutí kojení. Pro dítě je to velmi důležité období. Dětská zdravotní základna je položena. Zatímco matka pokračuje v kojení, existuje mezi nimi úzký vztah, který nelze přeceňovat.

Menstruace a laktace jsou na sobě částečně závislé. Obnovení menstruačního cyklu může ovlivnit aktivitu mléčných žláz. Množství mléka klesá, ale to není důvod k poplachu. Je nutné pouze systematizovat krmení dítěte a laktace se normalizuje.

Poporodní období a doba po ukončení kojení - doba zotavení těla a jeho přizpůsobení novému dennímu režimu, výživě a životnímu stylu.

Kdy začínají období po porodu

Krevní výtok, který se objevuje po dokončení porodu, se nazývá lochie. Pokračují až do úplného obnovení poškozené tkáně dělohy..

Lochie není menstruace nebo děložní krvácení. Toto je poporodní výtok z dělohy. Tento fyziologický proces je charakterizován čištěním a hojením jeho dutiny.

Lochia obsahuje zbytky placenty, hlenu z děložního hrdla, dělohy a krve.

Měsíční zotavení po porodu

K potlačení funkce vaječníků dochází pod vlivem hormonu prolaktinu. Pokud žena kojí, její vývoj pokračuje, ale k tomuto procesu dochází pouze při pravidelném používání dítěte.

Pokud kojící matka nemá dostatek mléka (je třeba použít kojeneckou stravu) nebo se provádí noční krmení směsí, produkce prolaktinu klesá a menstruace může začít dříve.

Ve většině případů při smíšeném krmení končí laktační amenorea ještě před zrušením kojení. První menstruace nastane 2-3 měsíce po narození.

Lochia po porodu je špinění, které je vybíjení ran.

Když je dítě zcela na umělém krmení, mělo by se obnovení menstruačního cyklu očekávat 8-10 týdnů po narození. Možná menstruace přijde se zpožděním, je to kvůli individuálním vlastnostem těla.

Je třeba si uvědomit, že absence menstruace může být důsledkem zdravotních problémů vyžadujících lékařskou péči..

Obnovení funkce vaječníků může začít, pokud žena z nějakého důvodu nedojčila své dítě (dekantované mléko) a poté obnovila HB. Nedostatek stimulace bradavek, ke kterému dochází, když dítě saje mléko, může způsobit časný nástup menstruace.

Není možné přesně říci, kdy menstruace začíná po porodu během kojení, protože tento fyziologický proces ovlivňuje mnoho faktorů.

Vlastnosti menstruace během krmení

Menstruace během kojení je individuální. Možná na začátku bude cyklus nepravidelný. Jeho porušení v období po porodu je považováno za normu. Při absenci zdravotních problémů se zotaví sám.

Stává se, že před těhotenstvím byla menstruace doprovázena bolestí, ale po porodu zmizely příznaky. Důvodem je skutečnost, že nepohodlí bylo spojeno s ohýbáním dělohy a po porodu a porodu patologie prošla.

Trvání menstruace také závisí na hladině prolaktinu v těle. Pokud je vysoká, krvácení skončí rychle. Když je hormon produkován v malém množství, bude menstruace dlouhá.

Menstruace během kojení je prvním příznakem normalizace všech procesů v ženě po porodu.

Krevní výtok po císařském řezu

Bez ohledu na způsob porodu se všechny ženy podrobují procesu čištění a hojení děložní dutiny. Lochia po císařském řezu může trvat až 2 měsíce. Počátek prvního odmítnutí funkční vrstvy endometria nezávisí na tom, jak se dítě narodilo.

Znak Loch:

 • první 2-3 dny po narození - špinění;
 • 3-4 dny - výtok serózní sacharózy
 • od 10. dne - nažloutlý bílý výboj;
 • po 5-6 týdnech se výtok z dělohy zastaví.

Prodloužený výtok krví - příležitost konzultovat s lékařem!

V budoucnu, pokud kojící matka pravidelně staví dítě na její prsa a v noci vyjadřuje mléko (dítě odmítá jíst v noci), pak bude laktační amenorea pokračovat až do začátku snižování produkce prolaktinu, tj. Nelze očekávat nástup menstruace..

Po císařském řezu, obnovení menstruačního cyklu, množství sekrecí a dalších ukazatelů bude záviset na individuálních charakteristikách pacienta.

Ačkoli je řez císařským řezem považován za jednoduchou operaci, mohou se po něm objevit komplikace. Z tohoto důvodu se doporučuje ženám, které porodily císařským řezem, vědět, jaké jsou rozdíly mezi krvácením z dělohy, lochií a menstruací..

O tom si promluvíme v jednom z našich dalších článků..

Krmení dítěte během menstruace

Pokud během laktace dojde k menstruaci, neměli byste kojení odmítnout. Obnovení cyklu nemá vliv na kvalitu mléka, jeho chuťové vlastnosti se také nemění - záleží na tom, co jí kojící žena..

Množství mateřského mléka produkovaného během menstruace u některých žen klesá. Pro zvýšení jeho množství se doporučuje připevňovat dítě k hrudi častěji. Speciální přípravky pro laktaci, které lze zakoupit v lékárně, pomáhají zvýšit produkci..

Nedoporučuje se přerušit kojení během menstruace, např to může vést k vymizení mléka.

Pokud dítě během menstruace odmítne kojit, doporučuje se, aby se žena častěji sprchovala a prováděla hygienu bradavek (prsu)..

Důvodem tohoto chování dítěte může být vůně matky: během menstruace pod vlivem hormonů se mění vůně ženského těla.

K obnovení menstruačního cyklu, a tedy k nástupu menstruace, obvykle dochází po období laktace nebo po krmení dítěte.

Kdy konzultovat s lékařem

Doporučuje se ženě konzultovat gynekologa k rutinnímu vyšetření nejpozději měsíc po propuštění. Lékař zkontroluje průběh děložních kontrakcí, provede nátěr, prozkoumá mléčné žlázy, dá doporučení ohledně antikoncepčních metod atd..

Důvodem návštěvy u lékaře může být nemoc, například bolest v podbřišku. Pokud by lochie zmizela, měla by být konzultována gynekologka, ale po několika dnech by měla být obnovena..

Normálně by první menstruace po ukončení laktace měla nastat od 2 měsíců do 6 měsíců. Pokud po 6 měsících nezačne vaše období, doporučuje se podstoupit lékařskou prohlídku.

Zdravotní pomoc je nutná u žen, které v cyklu nezískaly pravidelnost.

Menstruace po ukončení laktace

Pro zotavení po těhotenství a porodu trvá tělo asi 8 měsíců. Během tohoto období se děloha stahuje do své normální velikosti, hojení vnějších pohlavních orgánů a obnovení hormonálního pozadí.

Po laktaci trvá ženské tělo normalizaci vaječníků 1-2 měsíce. Proto, pokud matka krmí dítě pravidelně, pak poté, co přestane aplikovat dítě na její prsa, měla by očekávat menstruaci za 30-60 dní.

Ale protože každý organismus je individuální, je možné, že práce vaječníků bude pokračovat dříve.

První kritické dny po ukončení laktace se mohou lišit od menstruačního krvácení, které bylo před těhotenstvím. Výtok může být nadměrně vzácný nebo hojný, mohou být přítomny krevní sraženiny..

Trvání menstruace po HB se také často liší od doby před počátkem porodu.

K obnovení hormonálního pozadí dochází postupně, takže druhá a následná menstruace může začít dříve nebo později.

Normální variantě lze připsat nepravidelným obdobím u žen, které přestaly kojit.

Obnovení funkce vaječníků umožňuje tělu oplodnění, a proto pokud pár neplánuje více dětí a menstruační krvácení nepřichází včas, doporučuje se provést těhotenský test nebo provést krevní test na hCG..

Články O Neplodnosti