Hlavní Výživa

První dny po císařském řezu

Cesarean sekce je efektivní moderní metoda v gynekologii, která umožňuje bezpečnému narození dítěte do světa. Operaci lze naplánovat, nebo podle indikací v průběhu přirozeného porodu.

U žen v práci je operace spojena s mnoha poporodními důsledky. Obzvláště důležité je dodržovat doporučení ošetřujícího personálu v prvních dnech po operaci - to určí, jak rychle jde rehabilitace matky.

První den po císařském řezu je porodník v jednotce intenzivní péče, protože potřebuje pečlivou pozornost zdravotnického personálu. Je nutné sledovat doplňování krevních ztrát, předepisovat léky proti bolesti, antibiotika. Chcete-li se zbavit bolesti, analgetika jsou vždy přiřazována od prvních hodin, po dobu 2-3 dnů se léky proti bolesti podávají podle indikací.

V prvních hodinách po operaci existuje vysoké riziko krvácení z dělohy, takže lékaři a sestry monitorují výtok z dělohy. Během prvních dvou hodin se děložní kontrakce podávají do puerpery a led se umístí na břicho. Po anestézii může mít žena bolest v krku, nevolnost, někdy zvracení. Chirurgický zásah má za následek určité důsledky, s nimiž zdravotnický personál a příbuzní pomůžou matce vyrovnat se..

Doporučení týkající se zotavení se týkají fyzické aktivity, výživy, nálady pacienta. Poté, co je žena v práci převedena na pravidelné oddělení, lékaři ji stále sledují, sama žena však musí vědět, jak se musí chovat pro včasné uzdravení.

Jak vstát po císařském řezu

Aby se zotavilo rychleji, je nutné zavést fungování střeva a zabránit tvorbě adhezí, a proto je velmi důležitá motorická aktivita matky. Lékař vám s největší pravděpodobností připomene, že aktivace puerper by měla začít první den, kdy se stále nemůžete dostat z postele. Tím se zabrání přetížení v plicích, střevní parezi, poruchám oběhu.

Po 6 hodinách můžete začít s nejjednodušší gymnastikou a také s masáží břicha a hrudníku. Cvičení musí být provedeno s mírně ohnutými koleny:

 • udeřte do boku a přední části hrudníku, pohyby musí být prováděny zdola nahoru do podpaží. Levou rukou masírujte pravou stranu a naopak.
 • Hlazení břicha: střídavě provádějte šikmo dolů a nahoru a opakujte strukturu šikmých svalů břicha; dolů a nahoru svaly rectus abdominis; ve směru hodinových ručiček. Proveďte tato cvičení 2-3 minuty.
 • Hluboké dýchání hrudníkem. Chcete-li tento proces ovládat, položte dlaně na hruď. Při výdechu lehce zatlačte na hrudník.
 • Zhluboka dýchejte žaludkem a držte oblast, kde je pooperační šev. Při výdechu co nejvíce zatáhněte za břicho, při nadýchání nafoukněte břicho.
 • Kruhová rotace chodidel bez sejmutí podpatků z postele: chodidla se otáčí různými směry s maximálním poloměrem, ohýbejte chodidla.
 • Při ležení masírujte bederní oblast rukama za zády.

Chcete-li se zotavit rychleji, je třeba cvičení opakovat 2-3krát denně.

Provádění zdravotní gymnastiky není jen nejkratším způsobem, jak obnovit fyzickou podobu puerpery, ale také uvolněním endorfinů, které jsou pro tělo nezbytné po císařském řezu a po přirozeném porodu. Endorfiny příznivě ovlivňují psychický stav ženy, která porodila, zmírnila bolest, napětí v zádech a svalech. Bude pro vás snazší vyrovnat se s bolestí, překonat obavy a možnou depresi..

Mladé matky vstávají z postele za den. Chcete-li po císařském řezu správně vstát z postele, musíte dodržovat tato doporučení:

 • převalte se po boku a sklopte nohy k podlaze;
 • spočívat na rukou;
 • pak vstaň a posaď se na postel.

Poté, co se přizpůsobíte své poloze, zkuste se postavit. V tomto případě je lepší někoho držet nebo se opřít o postel. Nespěchejte jít hned - stojte trochu na jednom místě. Poté, co je žena v práci zvyklá na tuto pozici, se může pomalu pohybovat malými kroky.

Je lepší, když bude kontrolu pohybu provádět někdo z příbuzných nebo zdravotnického personálu. Poté, co jste začali chodit trochu, pravidelně odpočívejte, protože z dlouhodobého ležení v posteli se objeví závratě - žena v porodu může padnout.

Je možné nosit poporodní obvaz - chůze s ním není tak bolestivá, drží napnuté svaly břicha, uvolňuje stres od páteře. Nepřehánějte to - dlouhodobé nošení obvazu nedovoluje břišním svalům napínat se sami.

Co nelze dělat po císařském řezu

Nemůžete se osprchovat, než budou švy odstraněny, a to není dříve než o týden později. Samotný šev na žínku není lepší. Vana a koupel jsou kontraindikovány po dobu asi 60 dnů. Hlavním ukazatelem toho, že můžete navštívit lázeňský dům nebo saunu, je, když se výboj zastavil a jizva přetrvávala.

Nejen první dny, ale i první měsíce, by žena neměla dělat těžké domácí práce, zvedat více než 4 kg, ale můžete nosit dítě. Intenzivní cvičení by nemělo být prováděno, protože mohou způsobit nesoulad v nezhojené jizvě.

Další těhotenství není dříve než tři roky po operaci, minimální doba je dva roky. Intimní život může začít jeden a půl až dva měsíce po porodu, v zásadě i přirozeně po porodu. Tentokrát stačí, aby se místo připojení placenty uzdravilo a šev se uzdravil na děloze. Před obnovením plnohodnotného sexuálního života je nesmírně důležité myslet na antikoncepci, protože žena v porodu po císařském řezu by se neměla rodit na příští dva roky..

Intrauterinní zařízení se nedoporučuje instalovat dříve než 6 měsíců po operaci. Potrat po císařském řezu je zakázán, protože může vést k narušení stehu na děloze, protože jizva se netvořila úplně. Postarejte se o své zdraví - nezapomeňte na všechny důsledky, které mohou nastat při vyrážkách.

Dieta v prvních dnech

Jaká by měla být výživa v prvních dnech po císařském řezu? Omezení jsou způsobena skutečností, že fungování střevního a genitourinárního systému je stále zavedeno. Také stav dělohy ovlivňuje stravu. První den po císařském řezu se doporučuje pít pouze vodu, živiny vstupují do těla ženy při práci pomocí kapátka. Voda může být minerální nesycená nebo čištěná přidáním citronové šťávy.

Již druhý den můžete jíst:

 • kuřecí nebo masový vývar;
 • zeleninová polévka;
 • vařené libové maso mleté ​​v mixéru;
 • kefír, jogurt;
 • nízkotučný tvaroh.

Do seznamu nápojů se přidává kompot a slabý čaj.

Třetí den může žena jíst parní kotlety, cereálie na vodě, sýr. U vitamínů se doporučuje jíst bramborovou kaši z řady dětské výživy. Normalizace stolice nastává v průměru po 4 dnech.

Pátý den můžete chodit na pravidelnou stravu. Zároveň nezapomeňte na výskyt plynů, které nemusí být drženy - je nutné, aby odcházely. Aby to bylo snazší, musíte zdvihnout žaludek ve směru hodinových ručiček ležící na boku se zahnutými nohami.

Nejezte příliš studené nebo teplé jídlo a pevná jídla se zavádějí postupně, protože vyvolávají zácpu. Při zácpě může lékař předepsat čípky glycerinu nebo jiné léky, které neovlivňují kvalitu mléka pro dítě..

Jak se rychle zotavit po císařském řezu

Mírná fyzická aktivita pomůže rychleji se zotavit. Po porodu v první den už nemůžete chodit, ale musíte provést různá cvičení. Nejprve by se žena v práci měla otočit ze strany na stranu, uvolnit a napnout svaly hýždí a kolena střídavě a společně ohýbat. Otočte nohy a přitáhněte prsty k sobě.

Takový jednoduchý náboj pomůže napnout a obnovit tělo po císařském řezu. Cvičení s Kegelem jsou užitečná pro dělohu - rytmickou kontrakci svalů vagíny. To nejen obnovuje stav dělohy, ale obecně posiluje svaly pánve, což pozitivně ovlivňuje proces močení.

Šití po císařském řezu první dny denně otíráno antiseptickými látkami. Šev obvazu se také mění denně. Odstranění stehu se obvykle předepisuje nejpozději o týden později. V průměru, po narození, uplyne 7-10 dní, vše záleží na stavu ženy. Aby se zabránilo vzniku keloidní jizvy, používají Kuriozin a Kontraktubeks, které se prodávají bez lékařského předpisu v lékárně.

Vnitřní šev na děloze zmizí po 2-2,5 měsících.

Pokud jde o menstruaci, první menstruace po císařském řezu trvá tolik dní jako po přirozeném porodu. Hlavním faktorem je, zda žena, která rodí novorozence, kojí. Pokud ano, menstruace nepůjde dříve než 6 měsíců po operaci. Pokud je dítě krmeno směsí, může menstruace začít teprve 2 měsíce po narození dítěte.

Rehabilitace po císařském řezu v prvních dnech spočívá hlavně v mírném cvičení a správné výživě. O šest měsíců později můžete začít obnovovat původní fyzickou formu, včetně zahájení čerpání břišních svalů. Žaludek se bude moci vrátit do svého předchozího stavu po dobu šesti měsíců až roku.

Během této doby se doporučuje mladé matce dělat jógu, aerobik, fitness, flex těla. V tomto případě by se měla zátěž vypočítat s ohledem na skutečnost, že dítě bylo odstraněno břišním způsobem. Promluvte si se svým gynekologem a školitelem o tom, jaké pracovní zatížení je pro vás přijatelné..

Co a kdy můžete po císařském řezu: nejčastější otázky

Obsah

Statistiky ukazují, že dnes se císařským řezem rodí deset procent novorozenců. Ačkoli tato operace není obtížná, má stejně jako každá chirurgická operace obtížnou dobu zotavení.

A v této době je důležité, aby žena věděla mnoho malých věcí, aby se zotavila rychleji a předešla chybám, které budou mít katastrofální následky. Díky analýze ženských tematických fór jsme identifikovali hlavní otázky o období zotavení po císařském řezu.

Co můžu jíst po operaci?

Stejně jako u každé břišní chirurgie se císařský řez provádí v celkové nebo epidurální anestézii. Rychlost zotavení po anestézii závisí na mnoha faktorech. Nejprve ze zvoleného typu léku, správným výpočtem dávky a charakteristik těla pacienta anesteziologem.

První den po této operaci můžete pít vodu bez plynu, nechat ji mírně okyselit citronovou šťávou. Všechny živiny pro ženu dosud vstupují do krevních cév pomocí kapátků.

Druhý den po císařském řezu je pacient převeden z jednotky intenzivní péče do porodu. Co můžu jíst? Stejně jako po další břišní operaci jsou povoleny vývary, neslazené ovocné nápoje, čaj, mleté ​​vařené maso, nízkotučné tvarohové sýry, jogurt bez ovocných plniv, kaše zeleninové pyré. Husté jídlo se nedoporučuje, protože je stále nutné šetřit trávicí orgány.

Po třech dnech a v budoucnu se obvyklá strava zavede postupně s ohledem na stravu pro kojící matku. Co se dá jíst po císařském řezu pro kvalitní kojení, řekne dětským lékařům v nemocnici. Užitečné jsou mléčné obiloviny, zeleninová příloha a vývary, ovocné želé, vařené maso a ryby, dušené kotlety. Je nutné vyloučit smažené, mastné, moučné, slané, sladké, sycené nápoje a další produkty, které jsou pro tělo v pooperačním období obtížné. Po prvním nezávislém křesle, které by mělo být zpravidla 3-5 dnů po operaci, je možné zcela obnovit normální menu..

Když se můžete aktivně pohybovat po císařském řezu?

Jak moc můžete po císařském řezu obnovit aktivitu, závisí na individuálních vlastnostech vašeho těla. Postupujte podle pokynů lékařů. A začít se pohybovat pouze se svolením. Již druhý den po operativním porodu budete muset sami vstát z postele. Dále je povolena pomalá chůze. Můžete se posadit, počínaje třetím dnem. V prvním měsíci po propuštění z nemocnice nemůžete zvedat závaží, která přesahují hmotnost vašeho dítěte.

Začněte sportovat po operaci

Opět to vše záleží na vašem těle. Lékaři však obvykle doporučují, abyste nezačali pravidelné sporty dříve než šest týdnů po operaci. Mnoho žen, zmatených obnovením jejich postavy, má zájem, když si můžete stáhnout tisk po císařském řezu. Doporučené zatížení svalů pobřišnice nejdříve o měsíc později. Jinak můžete způsobit deformace v oblasti jizvy a dokonce i kýlu..

Koupání v bazénu, například po císařském řezu, je povoleno pouze po ukončení vypouštění.

Když je povolen sex po císařském řezu

Na tuto intimní otázku neexistuje jediná odpověď. Přirozeně je nutné zastavit propouštění z práce. A stojí za to pochopit, že pooperační děloha je rozsáhlý povrch rány a předčasný návrat do sexuálního života může nejen způsobit bolest, ale také vystavuje riziku infekce sliznice. Sexuální vztahy je třeba obnovit nejdříve měsíc po chirurgickém porodu.

Nové těhotenství po císařském řezu

Gynekologové, když se zeptají, kdy mohou otěhotnět po císařském řezu, doporučují, aby mezi operací a následným těhotenstvím uplynulo nejméně 18 měsíců. Proto, i když kojíte novorozence a menstruační cyklus ještě neobnovil, nezapomeňte na antikoncepci. Koneckonců, těhotenství krátce po operaci přináší nebezpečí pro plod i jeho matku. V tomto případě může potrat také negativně ovlivnit stav již oslabené dělohy a může vést k neplodnosti v budoucnosti..

Kdy mohu porodit po operaci?

Když je možné porodit další dítě po císařském řezu, je otázka, která obává mnoho žen. V důsledku operace na děloze zůstává jizva, která se může během nového těhotenství rozptýlit, což představuje obrovské ohrožení života matky a plodu. Proto by mezi porodem a příštím těhotenstvím, v ideálním případě, mělo uplynout alespoň 2-3 roky, aby se tkáň jizvy plně formovala.

Příliš mnoho mezer mezi těhotenstvími však není žádoucí, protože to bude závažný argument ve prospěch opakovaného chirurgického porodu. Je důležité, aby těhotenství po předchozím císařském řezu bylo naplánováno a pokračovalo pod pečlivým vyšetřením lékaře. Nejprve musíte posoudit stav jizvy, pro kterou se používají metody, jako je hysteroskopie a hysterografie..

Jsou přirozený porod možný po císařském řezu?

Nejprve to záleží na tom, proč byl proveden císařský řez. A pokud to stále není vyřešeno (například problémy zraku matky), je v budoucnu možné pouze operativní doručení. Je možné porodit po císařském řezu i v jiných případech? Pokud dítě během předchozího těhotenství jednoduše leželo v lůně nesprávně, a proto muselo podstoupit operaci, jsou možné následné vaginální porody. Ale to bere v úvahu stav a typ jizvy (podélné nebo příčné), stejně jako průběh nového těhotenství. Při podélném švu u ženy je porod přirozeně vyloučen.

S příčnou jizvou po císařském řezu můžete porodit sami sebe, pokud pro to již nejsou kontraindikace. Konečné rozhodnutí o možnosti vaginálního porodu po předchozím operativu je však vydáno po 35 týdnech těhotenství. To zohledňuje faktory, jako je velikost plodu, jeho prezentace a poloha v lůně, umístění placenty vzhledem k vnitřnímu krku dělohy a sutury, jakož i životaschopnost samotné jizvy. Teprve potom bude žena informována, zda může porodit po císařském řezu.

Co se týká porodu po císařském řezu, neexistuje ani jediná odpověď. To vše je individuální a závisí na zdravotním stavu ženy. Protože těhotenství s jizvou na děloze představuje nebezpečí jak pro matku, tak pro plod a každá nová operace je složitější než ta předchozí, lékaři doporučují, aby maximální počet císařských řezů nebyl větší než tři.

Rychlé a správné zotavení po císařském řezu

Uzdravení po císařském řezu - těhotenství a porod - toto je období šoků a pokusů o ženské tělo. A pokud porod proběhl císařským řezem, pak je to dvojnásob obtížné.

Řekneme vám, jak se z císařského řezu rychleji zotavit a jak toto období zmírnit..

Co je to císařský řez??

Jedná se o skutečnou operaci, která se provádí v celkové anestézii nebo v epidurální anestézii..

Spočívá ve skutečnosti, že lékař odřízne tkáně břišní stěny a dělohy a vytáhne dítě skrz přijatou díru. Moderní chirurgové nejčastěji používají epidurální anestezii, protože je méně nebezpečná pro ženu a plod.

Při jeho použití není ve spodní části těla žádná citlivost. Nespornou výhodou této operace je schopnost ženy vzít dítě do náručí ihned po narození a dát si ji na hruď.

K dnešnímu dni lze naplánovat císařský řez, pokud je předem známo, že by operace měla být provedena a neplánovaná, když během porodu existuje naléhavá potřeba chirurgického zákroku.

Jaká je operace?

Chirurgie je pro tělo vždy stresující. Poté se mohou objevit komplikace a bolest, ale zachráněný život dítěte a jeho matky je dražší než všechny problémy.

Proto lékaři tyto operace nepochybně provádějí, pokud existují důkazy.

Před zásahem se provede příprava. Žena je injikována katétrem do močové trubice, která uvolňuje močový měchýř.

Může se stát překážkou děložních kontrakcí. A pak začnou pitvat kůži a vnitřní tkáně břicha a dělohy. Poté se otevře močový měchýř a dítě se vyjme.

Dále všechno jde stejně jako u přirozeného porodu - pupeční šňůra je odříznuta, placenta je odstraněna a jsou provedeny další akce. Poté doktor spojí všechny tkáně vrstvu po vrstvě.

V některých případech je v stehu ponechán drenážní katétr, který odvádí tekutinu z rány. Je odstraněn 2-3 dny po operaci. Spony lze aplikovat na kůži, ale častěji než ne, je to běžný steh. Šití jsou odstraněny 5-6 dní po zákroku..

Jak se zotavuje po operaci?

Zotavení po operaci zahrnuje postupné zvyšování fyzické aktivity ženy a gymnastiky pod dohledem lékaře.

Měli jste císařský řez a dítě se narodilo, teď mu nic neohrožuje a mladá matka má dlouhou dobu zotavení.

První den je žena resuscitována, kde ji lékaři a senzory sledují. K úlevě od bolesti po operaci lékaři provádějí anestézii 2-3 dny.

Pokud je vše v pořádku, je mladá matka převedena na obyčejné oddělení, kde tráví ještě několik dní. Lékaři sledují stav a dávají doporučení, která jsou povinná.

Jsou nezbytné, aby se zabránilo adhezím, krevním stázím nebo tromboembolismu. Žena musí provádět určitá cvičení nebo chodit, což se nejčastěji děje. Na konci prvního dne je mladá matka vychována z postele.

Rehabilitace po operaci

Zotavení po zákroku začíná do jednoho dne a pokračuje až do zahojení všech ran. Kromě chůze by žena měla provádět gymnastiku 2-3krát denně:

 • masáž břicha hladkými pohyby ve směru hodinových ručiček;
 • stejné hladké pohyby hrudníku, jedna ruka na pravé straně a druhá na levé straně;
 • přesná masáž dolní části zad - hladení se provádí shora dolů;
 • dechová cvičení - hluboké dýchání hrudníku;
 • dýchání žaludkem, zatímco je třeba držet šev rukou;
 • pohyby nohou podobné sklouzávání, střídavě se pohybující nohy;
 • rotační pohyby chodidel bez jejich oddělení od povrchu postele.

Taková gymnastika se provádí vleže. Na konci prvního dne nebo druhého dne lékař nechá ženu sednout. Posezení, musíte se opřít, aby nedošlo k poškození švu.

Ihned po operaci můžete vypít minerální vodu s citronovou šťávou a stopové prvky potřebné pro tělo se zavedou kapátkem.

A pak můžete jíst měkké vařené jídlo bohaté na bílkoviny a vitamíny, cereálie. Od 4 dnů už můžete jíst všechna obvyklá jídla. Týden po operaci jsou matka a dítě propuštěny domů.

Od tohoto dne a dalších dvou měsíců se žena může osprchovat.

Zotavení po císařském řezu

Chirurgie narušuje tělo, je „ztracena“ v sledu událostí. Proto musíte po císařském řezu pečlivě sledovat své tělo.

Měsíční zotavení nastane během 6-8 týdnů po operaci nebo po 8 měsících. Období zotavení je ovlivněno přítomností a aktivitou laktace.

Proces zotavení po císařském řezu trvá dlouho.

V prvních dnech po operaci je proveden ultrazvuk, který vám umožní sledovat, jak dochází k hojení švů na děloze a v břišní dutině. Pokud celý proces proběhne dobře, dojde k první návštěvě gynekologa několik dní po ukončení propuštění..

Všechny nouzové situace by měly být vyřešeny okamžitě. Důvodem naléhavé lékařské péče by měla být teplota, bolest, výtok ze stehu nebo pochvy.

Po prvním narození s pomocí operace může druhé dítě otěhotnět nejdříve po 2 letech.

Zotavení po císařském řezu - to znamená, že mladí rodiče musí používat antikoncepci do dvou let po operaci. Po uplynutí této doby můžete mít druhé dítě. Druhé narození se může uskutečnit přirozeně, ale lékař musí dát souhlas.

Kojení po císařském řezu

Kojení po císařském řezu je velmi důležité, protože oxytocin je uvolňován do těla, což snižuje objem dělohy..

Mnoho žen, které podstoupily operaci, má potíže s kojením..

Důvodem je především skutečnost, že v porodnici bylo dítě krmeno směsí, zatímco matka byla v intenzivní péči, nejdřív si dítě může napsat, a pak matka.

Ne však vše je ztraceno. Po císařském řezu lze obnovit normální kojení. Proto se mnoho žen uchýlí k masáži prsu a vyjadřuje mléko.

Chcete-li, aby mléko bylo pro dítě výživné, musíte matku plně jíst a užívat speciální výživové doplňky. Nejlepší k obnovení kojení je časté kojení..

Císařský řez je spasením životů a zdraví mnoha žen a dětí. V mnoha zemích je tato operace považována za jednu z metod doručení a lze ji provést bez zvláštních indikací..

V naší zemi však lékaři omezují počet operací. A pokud je možné porodit samy o sobě, musí se to udělat.

Tato operace je bezpečná, o čemž svědčí recenze žen, které ji prošly. Pokud tedy máte naplánovanou císařskou sekci, nebojte se.

Zotavení po císařském řezu

Porod se ne vždy vyskytuje přirozeně. Někdy pro dítě a jeho matku je císařský řez mnohem bezpečnější. Spory o pečlivou porodnickou péči probíhají po celém světě. Na jedné straně je císařský řez bezpečnější pro matku a plod, ale na druhé straně má své nevýhody, z nichž nejdůležitější lze právem považovat za delší období zotavení po operaci. V tomto článku si povíme, jak se rychle zotavit po císařském řezu, jak zachovat reprodukční zdraví a naplánovat nové těhotenství..

O chirurgickém porodu

Císařský řez má starou a bohatou historii. Jeho název v latině se překládá jako „královský“ a sekční „sekta“. Královská sekce byla praktikována ve starověku, ale hlavně jako operace zoufalství. To znamená, že břišní stěna a děloha byly pitvány pouze tehdy, když bylo zřejmé, že žena už nemůže být spasena, ale dítě může být spaseno..

Ve Francii v 16. století se královský lékař Ambroise Paré opakovaně pokusil operovat s živými ženami, jejichž narození bylo obtížné, ale výsledek byl pro ženy v práci vždy fatální. Po další tři století udělali chirurgové stejnou chybu - neodšili dělohu a doufali, že se to přetáhne na sebe. V důsledku toho pacienti zemřeli ve 100% případů.

Teprve na konci 19. století začaly ženy přežít ve 20% případů, protože lékaři s dítětem odstranili dělohu. Teprve v minulém století si lékaři uvědomili, že záchrana života ženy je možná, pokud je děloha šitá po pitvě. Poté se objevila antibiotika a ženy po operaci přežily ve většině případů.

Kvalita anestezie, šicího materiálu, použití antibiotik a kontrakcí dnes umožnila nejen úspěšné přežití matky i plodu v důsledku císařského řezu, ale také opakované mateřství, protože děloha zůstává na svém místě, netrpí funkce vaječníků, což znamená, že žena může znovu otěhotnět a porodit dítě.

Dnes se operace provádějí tolikrát, kolikrát je třeba, a proto ženy, které měly jeden císařský řez, se mohou stát matkami dvou, tří, čtyř a více dětí, pokud existuje odpovídající touha. Ale v mnoha ohledech vyhlídky závisí na tom, jak byl proveden chirurgický zákrok a jak se ukázalo období zotavení..

Technika a jak anestetizovat?

Císařský řez lze naplánovat i nouzově. První se provádí ze zdravotních důvodů, pokud je již při porodu dítěte zřejmé, že nezávislý porod je buď nemožný nebo velmi riskantní a může vést k vážným důsledkům pro dítě a jeho matku. Mezi tyto údaje patří:

 • velké nebo obří dítě s úzkou pánví;
 • nedostatek vody;
 • placenta previa, ve které „místo dítěte“ zcela nebo zčásti uzavírá vnitřní hltan;
 • nádory v děložní dutině;
 • pravděpodobnost ruptury dělohy (kvůli přítomnosti jizvy z předchozích operací);
 • nesprávná prezentace plodu (dítě sedí nebo je příčné);
 • genitální herpes v matce;
 • vícenásobné těhotenství (v některých případech);
 • těžké formy gestózy;
 • historie srdečních a cévních onemocnění u žen, renální selhání, krátkozrakost a odloučení sítnice v historii.

Při plánované operaci je žena hospitalizována předem, aby vyloučila spontánní nástup porodu. Obvykle k tomu dochází v období 38-39 týdnů, s opakovanými COP - 37-38 týdnů. Datum narození určuje sama žena společně s lékařem, před operací jsou provedeny všechny nezbytné testy a je vybrána metoda úlevy od bolesti.

Ve většině případů se dnes v Rusku císařský řez provádí se spinální anestézií (epidurální anestézie), ve které se anestetikum vstřikuje do míchy. Dolní část těla ztrácí citlivost, ale žena zůstává plně při vědomí a může být „přítomna“ s lékaři při narození svého vlastního dítěte, okamžitě ho vidět, dotknout se ho, obvykle se dítě také aplikuje na hrudník v porodnici.

Obecná (endotracheální) anestezie zbavuje ženu schopnosti slyšet, vidět a hodnotit, co se děje. Během operace je v hlubokém spánku. Setkání s dítětem se obvykle koná několik hodin po operaci, kdy matka konečně přijde k jejím smyslům.

Málokdo ví, že žena sama si může zvolit typ anestézie. Většina lékařů zoufale odolává a odradí ženu od porodu z celkové anestézie, s odkazem na skutečnost, že „bere pět let svého života“ a cesta z ní je obtížnější. Současně však anesteziologové často mlčí o skutečnosti, že spinální anestézie s nejmenší chybou je plná postižení ženy, poranění páteřového kanálu je navíc objektivně o nic snazší než dostat se z celkové anestézie a doba předčasného uzdravení je poněkud natažená kvůli tomu, že žena cítí horší nohy.

Podle některých zpráv je epidurální anestezie, která je doslova uvalena na každého, bez výjimky, mnohem levnější, a proto existují doporučení ministerstva zdravotnictví týkající se jejího použití. Obecná anestézie má však své nevýhody. Proto by si měla vybrat pouze ona sama. Lékaři nemají právo odmítnout jakoukoli formu anestézie, pokud to pacient trvá.

Během operace lékař disekuje břišní stěnu. Při plánované operaci je puška v dolním segmentu dělohy vodorovná. Svaly jsou chovány do stran, v děloze je proveden řez a dítě je odstraněno. Poté chirurg ručně odděluje placentu. Poté se zašije děloha, svaly peritoneum a močový měchýř, odložené stranou, se vracejí zpět na místo, aplikují se vnější stehy nebo šle.

Nouzový císařský řez je prováděn v případě rozvoje slabosti práce v kterékoli fázi porodu. Pokud je nezávislé porod zpomaleno, kontrakce nebo pokusy jsou zastaveny, stimulace nepomohla, pokud má dítě známky akutní hypoxie a není čas čekat, porod okamžitě skončí.

V tomto případě je anestézie obvykle vybírána ve prospěch celkové anestézie a řez může být vodorovný nebo svislý od shora dolů, pokud je třeba dítě co nejdříve odstranit..

Výhody a nevýhody

Císařský řez umožňuje zachránit život matky a dítěte. A to je jeho hlavní plus. Všechno ostatní je dost kontroverzní. Oficiální medicína tedy naznačuje tyto výhody:

 • pravděpodobnost poranění u dítěte je minimalizována;
 • u ženy nedochází k napínání genitálního traktu a zranění;
 • neexistuje bolest při narození;
 • poporodní hemoroidy se nevyvíjejí.

Nevýhody jsou následující:

 • v břišní dutině matky je vždy možnost nákazy;
 • nástup laktace probíhá pomaleji;
 • přítomnost jizvy na děloze, která v případě platební neschopnosti bude vážnou překážkou pro následné těhotenství;
 • delší doba zotavení;
 • nedostatek kontaktu mezi dítětem a vaginální mikroflórou ženy zvyšuje pravděpodobnost snížení imunity u dítěte.

O operaci tedy rozhoduje lékař. A dělá to pouze pečlivým zvážením všech kladů a záporů této ženy.

Časné pooperační období

Spousta předpovědí pro budoucnost závisí na tom, jak šlo nejranější pooperační období. Obvykle je žena z operačního sálu přemístěna na jednotku intenzivní péče na několik hodin, sledují ji, jak vyšla z anestézie v reálném čase, dala kapátka, aby obnovila rovnováhu slané minerální látky a intramuskulárně injikovala léky proti bolesti..

Pro zmenšení dělohy se na žaludek umístí močový měchýř nebo topná podložka s ledem a zavedou se kontrakce. Faktem je, že svaly dělohy během těhotenství rostly téměř 500krát, a po přirozeném porodu se reprodukční ženské orgány samy stahují. Ale po císařském řezu, ve kterém nebyly kontrakce jako takové vůbec pozorovány, potřebuje ženské tělo pomoc.

K posílení kontraktilních funkcí dělohy se používá hormon oxytocin, který se podává intramuskulárně. Se zvýšením tělesné teploty v časném pooperačním období je ve výchozím stavu podezření na infekci a jsou předepisována antibiotika.

Po 4-6 hodinách, je-li ženský stav uspokojivý, je převedena z intenzivní péče na oddělení, kde bude muset strávit ležením alespoň dalších 6-8 hodin. Poté se doporučuje vstávat. Předpokládá se, že delší horizontální poloha zabraňuje průchodu krve z genitálního traktu a zvyšuje pravděpodobnost infekce.

Doporučuje se také připevnit dítě k hrudi co nejdříve. I když v něm ještě není mléko, v prvních několika dnech bude stačit několik kapek kolostra.

Při kojení žena produkuje svůj vlastní oxytocin, a proto se hladké svaly dělohy aktivněji snižují. Pokud dítě nemá dostatek výživy, je krmeno v dětském oddělení.

V časném pooperačním období, které trvá dva dny, se nedoporučuje ženě zůstat spolu s dítětem, protože pro bezpečné hojení odebraných tkání je nutné vyloučit zvedání závaží, i když je to hmotnost vlastního dítěte. Po 1,5–2 dnech se žena může samostatně o dítě postarat, pokud k tomu neexistují kontraindikace ani ze strany gynekologů, ani ze strany dětských lékařů, kteří dítě pozorují..

V prvních dnech po chirurgickém porodu se tuhá strava nedoporučuje. Dvanáct hodin po zákroku může žena pít vývar, želé. Po 36 hodinách je přípustné přidávat do stravy rozmazanou kaši.

Přísná strava je nezbytná, aby se zabránilo vyplnění střeva a jeho tlaku na dělohu. Dokud se žena nezvedne, doporučuje se katetrizaci močového měchýře katétrem do cévy.

Rehabilitace

Rehabilitace by měla být zahájena co nejdříve. Zotavení bude rychlejší, pokud se žena začne pohybovat dříve. Nejprve se doporučuje zvládnout zatáčky ze strany na stranu. To musí být provedeno opatrně. Některé matky si dávají pozor na házení a otáčení a věří, že stehy na žaludku se otevřou. To se nestojí za strach - chirurgové šijí spolehlivě a materiál stehu je dnes mnohokrát silnější než ten, který byl použit před 20 lety. Pokud bude provedeno opatrně, nedojde k žádnému rozporu..

Po otočení se musíte naučit znovu sedět. Za tímto účelem musí být jedna noha spuštěna z postele z náchylné polohy na její straně. Opřete se o ruku a jemně zvedněte své vlastní tělo, aniž byste namáhali abs. Pokud se pokusíte vstát z polohy na zádech, nebudete se moci vyhnout tlaku tisku, který jistě přinese spoustu nepříjemných bolestí.

Poté, co se žena učí sedět, musíte postupně vstávat a podnikat první kroky. Lepší - s podporou. Pokud to není možné, měli byste se rozhodně držet za zády postele, ke zdi, aby nedošlo k pádu, protože závratě v prvních dnech po operaci je univerzální a pochopitelný jev.

Během tří dnů se ženě podávají léky proti bolesti, takže proces získání svobody pohybu nebude tak bolestivý a obtížný, pokud bude vše správně provedeno.

Druhý den můžete začít provádět regenerační terapeutická cvičení, která zahrnují:

 • kruhové údery břicha s otevřenou dlaní ve směru hodinových ručiček;
 • lehké broušení dolní části zad;
 • dechová cvičení (zhluboka se nadechněte a pomalu vytahujte výdechy se zvednutím hrudníku);
 • podobná dechová cvičení, ale s nadýmáním;
 • rotace chodidel v kruhu;
 • kašel (oblast švu podporovaná dlaní).

Počínaje 4 dny po operaci může žena jít k hlavnímu stolu, tj. Jíst všechno, co ostatní jedí, ale nemělo by se vyhýbat potravinám, které stimulují produkci střevních plynů. Nadýmání nyní přinese spoustu nepohodlí a poškodí stav dělohy.

Po propuštění

Po přirozeném porodu jsou ženy obvykle propuštěny domů třetí den, pokud neexistují žádné komplikace. Po císařském řezu bude žena schopna jít domů s dítětem nejdříve pátý den, a to i tehdy, pokud měla včasnou rehabilitaci bez zvláštních funkcí.

Skutečnost propuštění neznamená, že se žena vrátila do zdravého stavu. Rehabilitace po COP je dlouhá a pečlivá, zotavení bude trvat dlouho.

Příbuzní by se měli ujistit, že veškeré domácí úkoly spojené s úklidem a vaření po dobu nejméně prvního týdne se provádějí bez účasti nové matky. Nesmí se ohýbat, ohýbat, krčit se nebo zvedat žádné závaží. Porodníci rádi porovnávají hmotnost povolených hmotností s miskou polévky. Můžete zvednout talíř jídla, vše, co je těžší - nemůžete.

O příbuzné by se měli starat i příbuzní. Všechny manipulace s dítětem, které vyžadují naklápění, zvedání dítěte v náručí, v prvních dvou týdnech u ženy je lepší vyloučit. Ostatní lidé by měli dítě předávat matce. Pro ženu je lepší krmit dítě v poloze ležet nebo napůl sedět s podporou polštářů.

Pokud nejsou příbuzní a není nikdo, kdo by žádal o pomoc, nezoufejte. Musíte požádat přátele nebo sousedy, aby správně uspořádali podmínky péče o sebe. Spodní část postýlky by měla být zvýšena na maximální výšku, pro změnu potřebujete použít stůl. Vana by měla být umístěna na vyvýšenině, aby se neohýbala a nezatěžovala žaludek.

Abychom normalizovali laktaci, musí žena plně jíst, se zaměřením na bílkovinné produkty. Mléko může přijít pomalu, to je docela normální po císařském řezu, ale to se určitě objeví, nemůžete si dělat starosti.

Důležitým úkolem prvních dnů domu je normalizace střev. Z tohoto důvodu se nejčastěji vyskytují největší potíže. Ženy se bojí tlačit, mají zácpu. Push a nepotřebují. Pokud nemůžete jít na záchod ve velkém smyslu, můžete použít projímadla ve svíčkách, například „Bisacodyl“ nebo mikrolytry. Umožňují rychle obnovit stolici, ale projímadla by neměla být zneužívána. Jsou vhodné pro použití 1-2krát, pak se musíte pokusit jít na záchod sami. V ideálním případě by židle po COP měla být denně.

Švy je třeba zpracovávat denně. Lepší 1-2krát denně. Nejlepší je, když to udělá jeden z příbuzných. Pokud je žena sama, je možné provést zpracování před zrcadlem. K tomu použijte brilantní zelenou, protože řešení „brilantní zeleně“ je nejlepší prevencí stafylokokové infekce - nejnebezpečnější bakteriální infekce. Před namazáním oblasti kolem kloubů zeleně můžete lehce zalévat pojivovou tkáň peroxidem vodíku, zejména pokud jsou mokré oblasti. Pokud šev nezmokne, je suchý, nemusíte nosit obvaz - takže se bude hojit rychleji.

Pokud se objeví známky vlhkosti, naneste po zpracování suchou sterilní gázu v několika vrstvách a baktericidní náplast připevněte k okrajům. Před odstraněním švů je třeba se vyhnout vodě..

5–7 dnů po propuštění musí žena navštívit místo porady s ženskou konzultací. Dejte lékaři, který vedl těhotenství, propouštěcí dokumenty z nemocnice a odstraňte stehy. Neublíží to, není to děsivé. Po odstranění stehů žena pokračuje ve zpracování jizvy několik dní doma, aniž by použila obvaz na gázu..

Obnovení švu obvykle nezpůsobuje problémy. Dnes se chirurgové snaží vyrábět kosmetické švy, které jsou po šesti měsících téměř neviditelné i v plavkách. Primární hojení stehu obvykle probíhá do 3 týdnů. Během roku se stane nenápadným.

Co nelze udělat?

Omezení po císařském řezu se vztahují na mnoho oblastí života mladé matky. Během období zotavení je zakázáno nadměrné fyzické námaze, stresu, vzpírání. Pokud je to podrobněji, pak poznámka zakázaných akcí vypadá takto.

 • Sex je zakázán po dobu 2 měsíců. Žena může začít žít sexuální život až poté, co přestane krvavé vypouštění z pohlavních orgánů. Od stejného období by měla žena používat bariérové ​​metody antikoncepce, dokud se neobnoví menstruační cyklus. Poté si můžete vybrat jakýkoli vhodný způsob ochrany těhotenství spolu s gynekologem.
 • Nemůžete se vykoupat, plavat v bazénu nebo rybnících. Zákaz platí pro první dva měsíce po operaci. Zatímco se děloha a vnější stehy léčí, riziko infekce zůstává. Můžete plavat pouze ve sprše. Je zakázáno navštěvovat solárium, lázně a sauny.
 • Nezvedejte závaží. Hmotnosti v prvních týdnech po chirurgických manipulacích znamenají něco těžšího než sklenici čaje nebo misku polévky a do šesti měsíců po operaci - vše těžší než 3–4 kilogramy. Vzhledem k fyzické námaze a těžkému zdvihu v období zotavení se může vytvořit nevhodná jizva na děloze.
 • Příznaky infekce nebo časného selhání stehu nelze ignorovat. Patří mezi ně zvýšení teploty na 38,0 až 39,0 stupňů, hnisání švu, výskyt krvácení z pohlavních orgánů, zvýšený výtok krve, výskyt hnisavého výboje s nepříjemným zápachem z pohlavních cest.
 • Nemůžete dělat gymnastiku a cvičení. Zákaz gymnastiky jako celku je uložen na 2 měsíce po CS a žena by měla začít dělat cvičení v tisku, aby se dostala do formy nejdříve 6 až 7 měsíců po operaci. Po druhé CS se nedoporučuje zahájit taková cvičení v prvních 9 měsících po porodu, protože jejich jizevní oblast je tenčí.

Kdy můžu otěhotnět po policajtu?

Lékaři radí ženám po císařském řezu po dobu nejméně 2 let, aby se zdrželi nových těhotenství. Toto doporučení je opodstatněné. To je doba potřebná k úplnému zotavení dělohy po řezu. Jizva samozřejmě nikde nezmizí, ale během prvních dvou let je příliš tenká, protože tvorba pojivové tkáně stále probíhá. Po 5-6 letech přestávky se jizva zdrsní, a to také není příliš dobré pro otěhotnění. Proto by plánování nemělo začít dříve než o dva roky později.

Menstruační cyklus po CS je obnoven v průměru za 2-3 měsíce, ale je třeba si uvědomit, že jeho zotavení může trvat déle - až rok. Proto existuje naléhavá potřeba pečlivé ochrany. Těhotenství, které nastane před uplynutím 2 let, zvyšuje riziko ruptury dělohy podél jizvy i v období těhotenství. Jizva může také způsobit potrat, formování malformací plodu, fetoplacentální nedostatečnost a také celkový růst „místa dítěte“ v oblasti jizvy, pokud se plod v blízkosti fixuje..

Pokud se žena stane matkou, jsou potraty i diagnostické kyretáž děložní dutiny kontraindikovány, protože každý takový zásah nepříznivě ovlivňuje stav endometria a tkáně jizvy..

Pokud uplynuly dva roky a pár se rozhodne, že je na čase přemýšlet o druhém (třetím nebo následujícím) dítěti, je třeba se poradit s gynekologem, provést všechny testy, včetně genitálních infekcí, a provést pánevní ultrazvuk. Zvláštní pozornost by měla být věnována jizvě na děloze. Jeho tloušťka by neměla být menší než 2,5 mm, ideálně větší než 7 mm. Jizva by měla být stejnoměrná, neměla by mít řídnutí a „výklenky“.

Stav jizvy je hodnocen během hysteroskopie, hydrografie, hysterografie. Nedostatečná jizva není věta, v Rusku jsou lékaři a kliniky, kteří provádějí zvláštní těhotenství s tenkými a heterogenními jizvami na děloze..

Dobrá jizva po prvním císařském řezu může být základem pro to, aby žena mohla porodit druhé dítě sama (podle uvážení lékaře). Po dvou nebo více COP není povoleno nezávislé přirozené narození. Každé následující těhotenství je poraženo císařským řezem..

Recenze

Podle recenzí žen, které podstoupily operaci, jsou v prvních dnech největší potíže s kašlem, smíchem a odchodem na záchod. Také, mnoho poznámek znecitlivění kůže břicha, který nakonec prochází. Někteří si stěžují na bolest v stehu po dobu 3-4 měsíců, zatímco pro většinu nepříjemné pocity zmizí po několika týdnech. Žaludek je podle recenzí „zasunutý“ za šest měsíců.

Stížnosti na obtížnou cestu ven z anestézie byly v poslední době vzácné, protože k anestetizaci se používají moderní léky..

Doba zotavení pro všechny ženy je jiná. Hodně záleží na adaptivních vlastnostech těla..

O funkcích obnovy po císařském řezu viz další video.

Máma po císařském řezu. Funkce obnovy

Máma po císařském řezu. Funkce obnovy

Císařský řez je operativní dodávkou.

Někdy je situace taková, že císařský řez se stává jediným způsobem, jak porodit zdravé dítě. Různé okolnosti mohou vést k tomu, že přirozený porod nebude možný. Nedělejte si starosti, pokud se tak všechno stalo. Nejdůležitější věcí je zrození nového života, zrození malého zdravého muže, vaší dcery nebo syna.

Co je to císařský řez??

Císařský řez je chirurgický zákrok v porodnictví, při kterém se dítě narodí ne prostřednictvím porodního kanálu, ale disekcí břišní stěny a dělohy..

Příprava a provedení této operace závisí na tom, zda je císařský řez plánován nebo nouzově. V prvním případě chodíte do porodnice předem, nejčastěji se tak děje v 38. týdnu těhotenství (pokud máte dvojčata nebo trojčata, pak dříve). Ve druhém případě se lékař obvykle rozhodne, že v procesu porodu má operativní práci, pokud je to z dobrého důvodu. Druh anestezie vybere lékař individuálně na základě konkrétní situace a stavu.

Pokud vám bude podána spinální anestezie (epidurální, epidurální), pak s největší pravděpodobností budete moci své dítě vidět hned po jeho narození. Pokud dostanete celkovou anestézii, potkáte své dítě o něco později.

Pokud porovnáte břišní chirurgii s přirozeným porodem, můžete vidět některé funkce:

- Ztráta krve během chirurgického zákroku je významně vyšší než při normálních porodech a může být nutné doplnit nějaký objem krve stejným způsobem..

- Jakýkoli vstup do břišní dutiny je spojen s tvorbou adhezního procesu, který nemusí zasahovat do života ženy, ale může ovlivnit její kvalitu (bolest v podbřišku, problémy se stolicí)..

- Děloha po císařském řezu je redukována výrazně horší než po přirozeném porodu, což znamená, že je možné zavádění léků.

- Po každém narození se může objevit komplikace, jako je zánět dělohy, ale po operaci je častější, proto může být zapotřebí antibiotická terapie..

- Po přirozeném porodu mladá matka vstává po několika hodinách a po operativních dnech tráví další den na jednotce intenzivní péče pod neustálým dohledem odborníků..

Stává se, že si žena myslí, že pokud bude mít druhé narození, bude muset znovu projít operací. A i když existuje teoretická možnost přirozeného porodu po císařském řezu, bohužel v praxi v naší zemi čelíme častěji skutečnosti, že lékaři a ženy takové riziko neriskují. Diskuse o takové příležitosti rozhodně stojí za to. Vše v takových případech rozhoduje individuálně, společně lékař (pracovní tým) a žena.

Fyziologické a psychologické rysy pooperačního období

Průběh poporodního období v případě přirozeného porodu a po operaci bude odlišný. Podívejme se podrobněji na funkce zotavení po císařském řezu.

Žena tráví první den po operaci břicha v BIT (jednotka intenzivní péče). Obvykle v první nebo dva dny dostává léčivou bolest jako injekci.

Pokud pooperační období trvá normálně, může se mladá matka po převedení na pravidelné poporodní oddělení (z resuscitační krabice) začít vstávat a tempo..

První dny, kdy je žena omezena na jídlo: obvykle je povoleno konzumovat pouze vodu bez plynu první den, lze přidávat nízkotučné vývary druhý a třetí den a vařené a šťouchané nízkotučné maso a přírodní ovocné nápoje se obvykle přidávají čtvrtý a pátý den. Střevo postupně obnovuje svou práci a žena se vrací k obvyklé stravě, což je omezení, které bude brzy zavedeno kojením..

Během pooperačních dnů v nemocnici lékařský personál sleduje vaše šití, zpracovává je a mění obvazy.

Pokud zotavení proběhne bez komplikací, budete s dítětem propuštěni sedmý den po císařském řezu.

Pokud váš lékař nezpůsobil šev a byli jste bezpečně propuštěni z porodnice, nevyžaduje zvláštní péči (samozřejmě, pokud vám lékař nedal jiná doporučení). Je pravda, že nejprve se při sprchování nedoporučujeme otírat šev žínkou.

Maminky po císařském řezu obvykle začínají kojit děti později než ženy po přirozeném porodu, protože později dostávají mléko. To však neznamená, že byste neměli dítěti dávat hrudník. Nezapomeňte, že dítě potřebuje kolostrum k posílení jeho imunity a normalizaci fungování gastrointestinálního traktu a potěšení z blízkého kontaktu - pro svůj klid a pocit bezpečí.

Po operaci břicha obvykle pacient nesmí zvedat závaží po dobu asi 2 měsíců. Pokud máte pomocníky, je to dobré, ale pokud ne, stále musíte dítě vyzvednout. Zkuste to udělat opatrně a co nejdříve ušetřit během prvních dvou měsíců.

Intimní intimita s partnerem po císařském řezu je možná po 2 měsících, kdy se poporodní výtok - lochie zastaví, aby nedošlo k infikování děložní dutiny, která ještě není pro takové implantáty připravena..

Obnovení menstruace po císařském řezu se nejčastěji vyskytuje současně s přirozeným porodem žen, ale někdy se děloha může zkrátit a zotavit se déle kvůli jizvě na ní.

Při pohlavním styku nezapomeňte na možné těhotenství, protože u ženy může dojít k ovulaci po 6 týdnech (v 5–15% případů) a možnost nést nové těhotenství po císařském řezu se objeví nejdříve o dva roky později v důsledku platební neschopnosti jizvy děloha (potřebuje léčit čas).

Promluvte si o antikoncepci se svým lékařem. Volba ochranných prostředků závisí nejen na tom, zda krmíte dítě, nebo ne, ale také na vašem stavu a touze.

Císařský řez je zvláštní porod, takže můžete mít zvláštní fyziologické a psychologické zotavení a poporodní zážitky. Obvyklé poporodní pocity a nálady mohou být smíchány s pocitem „nedostatečné kvality“, nepřirozenosti takových porodů a také možná viny způsobené skutečností, že byste nemohli přirozeně porodit své dítě přirozeně.

Žena, která porodí dítě císařským řezem, může své mateřství vnímat poněkud jinak než žena po přirozeném porodu. Možná je to způsobeno tím, že necítila pracovní bolest a nezúčastnila se procesu porodu dítěte (v obvyklém smyslu). Pokud byl císařský řez proveden v nouzovém stavu poté, co už byla bolest přenesena, pak se zdá, že žena nedostane „řešení“ situace pracovních bolestí, takový proces pro ni zůstává, jako by byl nedokončený, navzdory skutečnosti, že se na jejích rukou objevilo dítě..

Taková matka nemusí být schopna okamžitě pociťovat hluboké emoční spojení s dítětem. Ale všechno se určitě zlepší, i když to trvá trochu déle, hlavní věc je touha a snaha o to.

Někdy je psychologické zotavení po operaci delší. Možné změny nálady od úlevy k smutku a naopak. Po celé toto období plyne vlastním způsobem, neměli byste se přísně zaměřovat na průměrné ukazatele. Jen vím, že to máš.

Všechny matky tolerují pooperační období různými způsoby, fyziologicky i psychologicky. Některé z nich lze snadno obnovit a velmi brzy zapomenout na jejich narození. Často záleží na osobních charakteristikách ženy (optimismus, aktivita), na motivaci k narození dítěte (péče o požadované dítě zastíní nejrůznější obtíže). A některé dámy obecně považují tuto operaci za spasení z „bolesti a trápení“, které by mohly očekávat při přirozeném porodu.

V žádném případě byste neměli jít hluboko do negativních zážitků a sami sebe mučit.

Pamatujte, že dostatečně velké procento narozených je císařským řezem, což znamená, že ani vy, ani vaše dítě není výjimkou.

Pokud se vám zobrazí císařský řez, jedná se o nejbezpečnější způsob, jak se vaše dítě narodit, ne tragédie.!

Udělejte si čas také na sebe, poslouchejte sami sebe, pokud se vám zdá, že doba zotavení je nějak špatná, pokud se nedokážete vyrovnat s rostoucími negativními pocity, vyhledejte pomoc psychologa. Šťastné dítě tě potřebuje!

Stává se, že žena se nespěchá, aby obnovila aktivní sexuální život po porodu kvůli strachu: „jak to bude teď?“, „Uzdraví se všechno?“, „Neublíží mi to?“, „Opravdu mi něco ublíží?“ ? “ atd. Kromě těchto zkušeností, únava z bezesných nocí, neobvyklé povinnosti, odpovědnost za připojení dítěte. A po císařském řezu jsou všechny tyto „vybavení“ doplněny rozpaky a myšlenkami na pooperační šití. Zaprvé se máma bojí „rušit“ ho. Zadruhé věří, že vzhled nezhojeného švu na neatraktivním žaludku může u jejího manžela vyvolat negativní emoce. Ale všechny problémy jsou vyřešeny. Pokud jste se ještě navenek nezotavili, můžete použít krásné spodní prádlo, které podle vašeho názoru pokrývá to, co váš manžel nemusí vidět..

První intimita po císařském řezu nemusí být z fyziologických důvodů nejpříjemnější a vaše obavy a obavy, které výrazně sníží náladu a touhu obou partnerů, mohou také ovlivnit. Strach se v průběhu času jistě rozptýlí, protože z blízkosti do blízkosti budou pocity živější a příjemnější. Mezitím teprve po porodu začínáte svůj sexuální život, vždy se snažte rozveselit, než budete mít intimní vztahy. Mluvit se svým manželem o vašich obavách (samozřejmě do předpokládané blízkosti), mimochodem, váš manžel se mimochodem nemusí obávat některých bodů, takže taková otevřená konverzace bude pro vás oba užitečná. Ale podle vašich starostí se s největší pravděpodobností bude usmívat, protože nejenže rozumí všemu, ale co je nejdůležitější - miluje vás.

První intimita po porodu může být sice poněkud bolestivá, ale bude brzy (asi 3-6 měsíců po narození). Takže ještě pár týdnů a budete se úplně zotavit.

Myslete si, že velmi brzy se stanete o nic méně přitažlivější než dříve (a někteří muži si myslí, že žena s dětmi je ještě přitažlivější), a z vašeho švu bude jen stopa nebo tenká neviditelná linie.

Některé rysy psychického zotavení po císařském řezu

* Provoz císařského řezu je mnohem lépe tolerován ženami, které to věděly předem a připravily se na to.

To se vysvětluje tím, že o této situaci opakovaně diskutovali, že zvládli dostatek úplných informací, výrazně sníženou úzkost, zvykli si na takovou nevyhnutelnost. Z toho můžeme usoudit, že na takovou řadu událostí je nutné se předem připravit v přípravných kurzech pro porod, protože proces narození je nepředvídatelný. Mumie, kteří jsou proti této metodě porodnictví a jsou si jisti, že se jim to nestane, trpí nejhoršími císařskými řezy.

Pokud se tedy chystáte na porod, zeptejte se moderátora, aby věnoval pozornost císařskému řezu a podrobně vysvětlil body, které vám způsobují otázky a obavy..

* Chcete-li „ukončit“ negativní dojmy, informujte o svých zážitcích co nejčastěji..

Každé zrození je pro tělo stresem, po kterém se zotaví. Časem nebudete chtít sdílet tyto emoce, ale prozatím jsou takové příběhy velmi užitečné. Vylijte duše přátelům, známým, příbuzným.

Postačuje, aby se manžel „stěžoval“ pouze jednou po návratu z porodnice. Pak to bude vhodné, ale opakované vyplacení je pro muže často obtížné vnímat. Faktem je, že nerozumí tomu, jak a jak vám v takové situaci pomohou, ale je pro ně těžké jen poslouchat, jak jste se cítili špatně a zraněni. Za předpokladu, že to říkáte už popáté, nemohou. To není špatné ani dobré, jen tak jsou muži a ženy uspořádáni jinak. Muži dávají přednost akcím a ženy dávají přednost emocím (to neplatí pro ženy, které musely převzít mnoho povinností pro muže z důvodu nutnosti nebo vlastní touhy).

* Baby blues a poporodní deprese mohou mít své vlastní vlastnosti, a ta druhá, bohužel, je častější po chirurgické práci než po přirozené.

Dávejte pozor na sebe a buďte opatrnější. Znovu si přečtěte doporučení, co dělat v případě poporodní deprese. Stává se, že žena po císařském řezu je obtížné tuto situaci nést, obviňovat se z toho, že „není schopna kontrolovat proces porodu“, „nemůže se na tom podílet“, „porodit dítě, které prošlo, jako by ji matka“. Myšlenky na to spojené s fyzickou nevolností mohou po císařském řezu vyvolat depresivní stav matky a v budoucnu dokonce ovlivnit její sebevědomí a sebeúctu. Také ženy po císařském řezu si stěžují na „nedostatečnou komunikaci s dítětem“ a tvrdí, že pro něj necítí nic zvláštního.

Pokud proces porodu nepostupoval celkem dobře, v první řadě se za vinu samy ženy, a to i po operativním porodu, matka často zažívá vinu, neustále se „vrací“ do situace těhotenství a operace.

Pokud vás smutek úplně trápí, pokud víte, že negativní emoce jsou mnohem silnější, než by měly být při normálním hormonálním přizpůsobení, kontaktujte odborníka a požádejte o pomoc. Možná v takovém okamžiku nezáleží na tom, co se s vámi stane dál, pak na dítě přemýšlejte: záleží na vás nejen fyzicky (krmení, chůze, plavání), ale hlavně emocionálně.

* Pokuste se dát dítě na hrudník tak často, jak je to možné, navzdory skutečnosti, že laktace může být celkově špatná nebo chybí (k tomu dochází po operaci).

Za prvé, dítě potřebuje kolostrum. Jíst je, posílí jeho imunitu, čímž se ochrání před možnými infekcemi.

Za druhé, kojení zlepší (zahájí) laktaci.

Zatřetí, taková intimita určitě vytvoří emoční spojení mezi vámi. Při těsném kontaktu s tělem, při pohledu na „svůj vlastní výtvor“, klepání na hrudník, budete cítit nárůst lásky a tepla. To vše nebude pomalu ovlivňovat nejen vás, ale i blaho dítěte.

Když začnete kojit a dáte dítěti lahvičku (pokud ještě není mléko), nepřeneste dítě do postýlky. Vždy ho krmit v náručí nebo ležet s ním na posteli. Při jídle by dítě mělo cítit vaše teplo a srdeční tep.

NARODIL JSEM SE! AHOJ MATKO! První rok života matky a dítěte si můžete přečíst knihu o tom, jak se vypořádat s obtížemi ve vyhlášce, o zotavení z porodu, vývoji dítěte atd..

Být matkou, cítit své dítě, milovat je úžasné, bez ohledu na to, jak se vaše dítě narodilo! :)

Tel.: +7 929 902 02 34

Kateřina Istratová (psychologka, lékařka, online konzultantka, autorka knih pro ženy)

Z mých knih se můžete dozvědět více o těhotenství, porodu, po porodu a vychovávání dítěte: „Jak snadné je porodit, nebo Průvodce mateřstvím“, „Narodil jsem se! Dobrý den, mami! Nebo První rok života matky a dítěte“, „Těhotenství po 30, nebo vědomé mateřství “,„ Obavy z nastávajících matek nebo Jak se vypořádat s obtížemi těhotenství “.

Články O Neplodnosti