Hlavní Zdraví

Jak se rychle zotavit po císařském řezu? 14 účinných způsobů

Podle statistik dnes každé 3-4 těhotenství končí operací. Nově razená matka bude muset čelit nejen poporodnímu období, ale také stavu po operaci.

A to je dvakrát těžší. Nikdo nezrušil povinnosti péče o dítě. Nikdo kromě vás nebude moci dát dítě na hruď. Ne nadarmo se ženy zajímají, jak se rychle vrátit do své předchozí podoby.

Jak se zotavit z císařského řezu?

Změna těla začíná okamžitě po vyjmutí dítěte, a to i na operačním stole. Děloha reaguje na pokles objemu a prudce se stahuje. Pomáhá tak zastavit krvácení.

Od nynějška bude objem každý den klesat. Zcela sníženo asi o 2 měsíce. Po operaci je na žaludek umístěn ledový měchýř - je to také nástroj pro zlepšení kontrakce dělohy a zastavení krvácení. Injekce snižující dělohu budou určitě předepsány.

Pooperační jizvy na děloze, přední břišní stěně a kůži se projeví téměř okamžitě. Zejména silná bolest během prvních 3 dnů. Bolest přispívá k uvolňování stresových hormonů: adrenalinu a norepinefrinu, které negativně ovlivňují stav těla, jakož i hojení jizev a pánevních orgánů..

Kromě toho je snížen svalový tonus přední břišní stěny, aby se zachoval řezaný žaludek. To může v budoucnu vést k vytvoření kýly. Musíte předepsat léky proti bolesti.

Šev po císařském řezu bude zpracováván denně. Vzlétněte na 7-8 dní.

Lékaři to řeknou a ukážou, a jen vy sami můžete pomoci.

14 způsobů rychlého zotavení po samotném císařském řezu

1. Po operaci si nelehněte! Po operaci, 10-12 hodin, a pokud jste měli páteřní anestezii, pak den, budete muset udržovat odpočinek v posteli. Poprvé se musíte postavit za přítomnosti lékařů. Čím dříve vstanete, tím lépe pro vás.

2. Fyzická aktivita. Téměř okamžitě po operaci se musíte pohnout, zatočit do postele. Šev je pevně šitý nitěmi, nerozpadne se. 3-4 hodiny po císařském řezu musíte provést první cvičení. Ohýbat a uvolňovat nohy v kloubech a kolenních kloubech, rukou.

3. Proveďte dechová cvičení.

 • Ležící na zádech, vezměte ruku na stranu - vdechněte, vraťte se k I.P. - výdech.
 • Ležící na zádech, s nataženými nohama a pažemi podél trupu. Zvedněte rovné paže nahoru - vdechněte nosem, sklopte ruce dolů - vydechněte ústy.
 • Ležící na levé straně, levá ruka pod hlavou, pravá ruka podél těla, nohy rovné. Zvedněte pravou ruku nahoru, dotkněte se polštáře - vdechujte, nižší - vydechněte. Opakujte 1-2krát. Opakujte také na pravé straně.
 • Ležící na zádech, natažené nohy, pravá ruka je na břiše, levá ruka na hrudi. Nadechněte se nosem - nafoukněte žaludek, vydechněte ústy - vyfoukněte.

Poté, co můžete vstát, 2. den začněte provádět cvičení sedí na okraji postele, nohy sklopené.

 • Ohnutí, prodloužení nohou v kolenních kloubech.
 • Nadechněte se - přitáhněte kolena k hrudníku, pomoci rukama, vydechněte - návrat k ip.
 • Vdechněte - roztáhněte ruce do stran, vydechněte - natáhněte si žaludek a vraťte se k I.p..
 • Ležící na zádech ohnuté nohy na kolenou, ruce podél těla. Zvedněte pánev a otočte ji doprava - doleva, dolů.
 • Lehněte si na záda, ohnutá kolena, natažené ruce. Složte kolena doprava, natažená paže doleva, spusťte kolena doleva, natažená paže doprava.
 • Ležíme na zádech, nohy a paže jsou nataženy, zvedneme jednu nohu a začneme kreslit čísla od 1 do 6. Pak to samé s druhou nohou. Každý den přidáváme 1 číslici a dostáváme se na 20.
 • Chcete-li vrátit tón svalů perineum, existuje komplex Kegel cvičení.

Pokud děláte gymnastiku, zotavení z císařského řezu půjde mnohem rychleji. Nedojde k žádné adhezi, časem se vrátí bývalá elasticita břicha, děloha se v krátké době zkrátí. Nejprve byste se však měli poradit se svým lékařem.

Na pozadí teploty, pokud došlo k velké ztrátě krve během operace, pokud máte tromboflebitidu, je cvičení kontraindikováno. Nerobte gymnastiku silou. Přestaňte, pokud máte bolesti.

Císařský řez není kompatibilní s intenzivní fyzickou námahou. Nemůžete zvedat závaží, houpat tiskem, cvičit na simulátorech, běžet, dřepat první 2-3 měsíce.

3. Kojení. Kojte dítě. Co to dá? Při sání bradavky se v těle vytváří oxytocin. Stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách a redukci hladkého svalstva, tj. děloha.

Kromě toho je to hormon lásky, který pomáhá při vytváření mateřských instinktů. Hodně se říká o prospěšných vlastnostech mateřského mléka pro dítě a každý ví, že není nic lepšího.

4. Anémie. Potřeba železa během těhotenství a kojení se vždy zvyšuje. U císařského řezu je ztráta krve několikrát vyšší než po přirozeném porodu.

Po operaci se může vyvinout anémie. To narušuje hojení tkání, kontrakci dělohy a nepříznivě neovlivňuje blaho. Pokud lékař říká, že máte nízkou hladinu hemoglobinu, musíte brát doplňky železa.

5. Lehněte si na břicho. Již druhý den po císařském řezu si můžete lehnout na břicho. To urychlí kontrakce dělohy..

6. Sledujte včasné vyprázdnění močového měchýře a střev..

První den po operaci bude muset vydržet močový katétr. Není to příjemné a ztěžuje pohyb. Před operací se umístí, aby kontroloval množství a barvu moči a aby se předešlo poranění močového měchýře během operace.

Po operaci také zváží, kolik moči bylo uvolněno denně. Je důležité posoudit, zda nedošlo k poškození močového měchýře nebo močovodů. Prázdný močový měchýř, důležitá podmínka pro správnou kontrakci dělohy, a nebudete se moci dostat na loď prvních 12-24 hodin.

Po operaci se může vyskytnout zácpa. Důvodem je snížený tonus střev, hormonální zátěž a samozřejmě neaktivní životní styl. Pokud do třetího nebo čtvrtého dne není žádná stolice, dostanete klystýr.

Pijte více vody, více se pohybujte. Doma byste měli jíst více zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, polévek a obilovin s pohankou a perletým ječmenem, rostlinné oleje.

7. Výživa. Tělo potřebuje sílu, aby se po operaci vrátilo k normálnímu stavu, a aby krmilo dítě. Jíte tedy více masa, protein je stavebním materiálem a máte jizvy, které je třeba léčit.

Více vlákniny: zelenina a ovoce, ale nezahrnuje zámořské ovoce. Nezapomeňte, že své dítě budete kojit. Proto by vaše nabídka neměla ublížit dítěti. Nemůžete jíst jídlo s konzervačními prostředky, kořením, horkými omáčkami, uzeným masem, grilovaným kuřecím masem, psy, pizzou, mastnými a smaženými. Jídlo by mělo být dušené, vařené a dusené.

8. Masáž a samomasáž mi pomohou zotavit se. Zlepšuje tón pleti, zlepšuje krevní oběh a metabolismus. Zvyšuje se také svalový tón..

V technice jsou 4 metody: hladení, tření, hnětení a vibrace.

Od prvních hodin můžete tahat žaludek dlaní v kruhu, shora dolů a shora dolů.

Můžete použít tenisový míček. Napište je ve směru hodinových ručiček, kruhové pohyby začínající od pupku.

Masáž s kontrastní sprchou.

9. Používejte obvaz. Ulevuje od bolesti, podporuje oslabené břišní svaly. Obvaz je obzvláště nezbytný v prvních dnech a týdnech. V poloze na zádech není obvaz zapotřebí pouze při pohybu. Nenoste obvaz déle než 3 hodiny. Od 4 do 6 týdnů není potřeba obvaz a jeho dlouhodobé nošení může vést k opačnému účinku, tj. oslabení tisku.

10. Hygiena. Bohužel, pokud jste měli císařský řez, můžete se osprchovat až po odstranění švu a poté za předpokladu, že se dobře zahojil. Stane se to asi za týden.

Před tím je nutné umýt části, aby nedošlo k navlhčení švu. Dodržujte intimní hygienu: mytí mýdlem je nutné po každé návštěvě toalety.

11. Sledujte výběr.

 • V prvních 3 dnech jsou jasně červené a velmi hojné.
 • Od 4 do 10 dnů, růžovo-hnědá nebo hnědá. Každý den jejich počet klesá a barva se stává světlejší.
 • V den 10, nažloutlá nebo bílá skvrna.
 • Do 3 týdnů obsahují pruhy hlenu.
 • Přidělení skončí o 6-8 týdnů.

Jsou-li velmi hojné, špinavé barvy a mají nepříjemný zápach, pokud máte obavy z bolesti v podbřišku nebo horečky, měli byste se poradit s lékařem. Mohou existovat komplikace, které zpomalují regeneraci těla po porodu a hojení jizvy dělohy.

12. Spánek. Tělo by mělo mít dobrý odpočinek. Spát během dne se svým dítětem.

13. Správně dbejte na jizvu na kůži. Šicí materiály budou odstraněny 6. - 7. den. Pokud neexistují žádné komplikace, osprchujte se každý den doma, ale nemyjte oblast švu žínkou. Po sprchování ji ošetřte zelenou, pokud lékař při výboji nepředepisuje nic jiného.

Aby se zabránilo hrubé jizvě, můžete po měsíci použít speciální masti (contractubex, solcoseryl, clearwin), pokud si přejete, můžete kontaktovat kosmetický salon.

14. Chůze na čerstvém vzduchu. Bez kyslíku není možné rychlé hojení ran a výživu tkání. Navíc to bude užitečné pro vaše dítě..

Po 6 - 12 měsících se jizvy vyléčí, sval a pokožka se vrátí.

Uklízení těla po porodu a císařském řezu není tak jednoduché, ale radost z porodu vašeho dítěte zatemní všechny obtíže..

Císařský řez: co lze očekávat po operaci?

Bez ohledu na to, jak byla operace císařského řezu v naší době praktikována a rozšířena, je důležité si uvědomit, že toto je stále operace. A aby se předešlo komplikacím po ní, musí mladá matka vzít v úvahu řadu důležitých bodů.

Lyudmila Spitsyna
Porodník-gynekolog, Moskva

V moderní porodnictví je císařský řez nejčastěji prováděnou dodávkou. Provádí se v celkové nebo regionální anestézii (páteřní nebo epidurální anestézie - u těchto typů anestézie se anestetikum injikuje do páteřního kanálu v lumbální úrovni). Při provádění takové anestezie se anestetizuje pouze spodní část těla. Nastávající matka je při operaci při vědomí, slyší a vidí své dítě hned po svém narození. Po odebrání dítěte se ženě často podávají léky, takže zbytek operace spí. V tomto případě se chirurgie snáze snáší. Probuzení proběhne na operačním stole. V tomto případě se žena zpravidla cítí dobře, necítí pocit ohromující a nevolné. A při aplikaci celkové anestézie přijde žena na smysly do 30-60 minut po operaci.

To vůbec neublíží
Před chirurgickým zákrokem je do močového měchýře injikována žena katétrem a do žíly paže také katétr (tenká trubička). Katétr z močového měchýře je obvykle odstraněn na konci prvního dne, tento postup je zcela bezbolestný. Katétr v žíle lokte je tak dlouhý, dokud je třeba intravenózně podávat léky.

První den po císařském řezu - jednotka intenzivní péče

Po operaci je žena převedena na jednotku intenzivní péče, kde je pod dohledem zdravotnického personálu. Na oddělení bylo instalováno vybavení, které umožňuje neustále sledovat stav mladé matky, a co je nejdůležitější, její zdraví sleduje porodník-gynekolog a anesteziolog-resuscitátor.

Po dokončení operace se na spodní břicho aplikuje ledová bublina po dobu 1,5–2 hodin, aby se zabránilo krvácení a tvorbě pooperačních hematomů (krvácení), zlepšily se stahy dělohy a odstranil se pooperační otok tkáně..

2-3 hodiny po operaci musí žena začít pohybovat rukama a nohama a otáčet se v posteli. Sedět a chodit po oddělení je povoleno 5-6 hodin po operaci.

Po císařském řezu je ženě injekčně podána řada léků:

 • provádějte intravenózní infuzi tekutin, abyste nahradili ztrátu krve a obnovili rovnováhu vody a elektrolytů. Po operaci zpravidla zůstává intravenózní katétr (trubice vložená do ulnární žíly). Na tomto katétru pomocí kapátka vstoupí tekutina. Pokud císařský řez šel bez komplikací, pak kapátko zůstalo 2-3 hodiny;
 • Předepisují se narkotická analgetika, protože bolest v oblasti švu je poměrně silná. Tyto léky se podávají 1-2krát denně po dobu prvních 2-3 dnů a poté se postupně ruší. Poskytují potřebnou míru úlevy od bolesti;
 • látky snižující dělohu (oxytocin) se podávají intravenózně do kapátka nebo intramuskulárně 2krát denně;
 • Infekčním pooperačním komplikacím po císařském řezu je zabráněno antibakteriálními léky. První dávka antibiotika se podává intravenózně ihned po obvazu pupečníkové šňůry a znovu po 6-12 hodinách během prvního dne po chirurgickém zákroku. Pokud žena patří do vysoce rizikové skupiny pro vývoj infekčních a zánětlivých komplikací po císařském řezu (například pokud byly během těhotenství detekovány infekce močových cest, uplynulo více než 12 hodin od doby, kdy byla voda vypuštěna před operací atd.), Zavedení antibakteriálních léků pokračovat po dobu 5-7 dní. Pokud byla operace plánována, proběhla bez komplikací, pak je možné jediné podání antibiotik během operace. V každém případě použití antibiotik během a po operaci zpravidla nemá vliv na možnost kojení. Pokud je nutné používat antibakteriální léky, které nejsou kompatibilní s kojením, lékař o tom sdělí mladé matce a vysvětlí, jak se chovat, aby se zachovala možnost kojení dítěte po léčbě..

První den po císařském řezu se provádí léčba zaměřená na obnovu střev. K tomu se do injikovaných roztoků nutně přidávají stimulanty kontraktilní aktivity střeva (přípravky draslíku atd.). Na konci prvního - začátku druhého dne po operaci je předepsán klyzma pro aktivaci střev..

V den po císařském řezu je povoleno pouze pití, nemůžete jíst. Takové omezení je nezbytné, aby se minimalizovalo zatížení gastrointestinálního traktu. Můžete pít vodu s citronovou šťávou nebo minerální vodou bez plynu.

V časném pooperačním období se předchází krevním sraženinám v cévách dolních končetin: doporučují se léky, které brání krevním sraženinám, doporučuje se bandážování nohou před operací nebo použití speciálních kompresních punčoch - toto opatření zlepšuje žilní odtok z nohou, což napomáhá podporovat průtok krve žilami. Noste elastické obvazy nebo punčochy nejlépe nejméně sedm dní po narození.

Pokud operace proběhla dobře, matka a dítě neměly žádné komplikace, pak poprvé mohou přivést dítě na jednotku intenzivní péče k výživě, což však není akceptováno ve většině porodnic a častěji přivedou dítě k matce na poporodní oddělení.

Po císařském řezu: porodnické oddělení

Na konci prvního - druhého dne po císařském řezu je žena převedena na obvyklé oddělení poporodní jednotky. Může si sednout a chodit po místnosti. Také druhý den pokračuje zavádění infuzních roztoků. V případě užívání léků, které mohou mít nepříznivý účinek na novorozence, se doporučuje kojení začít později, po ukončení jejich působení.

Ošetřující lékař během 6-7 dnů prozkoumá pooperační šití a sestra ji obvazuje jednou denně a zachází s antiseptickými roztoky. Stehy se odstraní, obvykle 5. až 7. den po operaci.

Pro posouzení stavu je mladá matka předepsána různým krevním testům. 5. až 6. den po operaci je provedeno ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které umožňuje posoudit velikost dělohy, stav pooperačních šicích, přítomnost hematomů, krevních sraženin, velikost a obsah dutiny dělohy.

Po narození je děloha rozsáhlá rána. Léčebný proces je doprovázen přítomností sekrecí z genitálního traktu - lochie. Po císařském řezu, stejně jako po přirozeném porodu, lochia nejprve vyjde krvavá, pak sacharóza (nahnědlá růžová) a vyčnívají po 6-8 týdnech po porodu. Po každém močení, vyprázdnění, výměně hygienické vložky se doporučuje každé 2–4 hodiny provést toaletu vnějších pohlavních orgánů..

Funkce výživy po císařském řezu

Zatížení gastrointestinálního traktu v pooperačním období musí být postupně zvyšováno. Druhý den můžete jíst vařené maso, cereálie, nízkotučný vývar, pít sladký čaj. Od třetího dne si maminka může dovolit výživnější stravu s ohledem na kojení.

Podpora břicha po císařském řezu

Ihned po převodu do poporodní jednotky můžete začít používat pooperační obvaz. Nosí se nad aseptickým dresinkem. Pooperační obvaz opravuje stehy, břišní svaly, snižuje bolestivost v oblasti stehu, pravděpodobnost kýly. Obvaz musí být nošen po dobu 2 měsíců po operaci.

Kojení po císařském řezu

Kojení je povoleno v závislosti na tradicích instituce, stavu matky a dítěte 1-3 dny po operaci. Tvorba laktace po císařském řezu se téměř neliší od tvorby žen, které přirozeně porodily. Pokud byla operace plánována (provedeno před rozvojem spontánní práce), pak mléko nemusí přijít 3. - 4., ale 4. - 5. den, ale kolostrum se začne vylučovat ihned po operaci.

Nejpohodlnější je krmit dítě ležící na boku v prvních dnech po císařském řezu. V této poloze bude mít pooperační šití nejméně dopad. V budoucnu je možné krmit dítě v sedě nebo ve stoje..

V normálním průběhu pooperačního období je matka propuštěna z porodnice 6. až 7. den.

Po návratu domů

10-12 dní po propuštění z nemocnice je vhodné navštívit porodnicko-gynekologa na prenatální klinice, abyste se ujistili, že zotavení po operaci je normální.

Konečné zotavení po císařském řezu

K konečnému hojení pooperační rány na děloze a vzniku jizvy dochází do 8 týdnů po porodu. Během těchto období se doporučuje navštívit porodníka-gynekologa znovu. V tomto případě je nutné provést kontrolní ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, aby se zkontroloval stav děložní dutiny a pooperační jizva.

Menstruace po císařském řezu je obnovena stejným způsobem jako po přirozeném porodu. Pokud žena kojí dítě, pak se menstruace vrací 6-12 měsíců po porodu, v případech, kdy je dítě kojeno - obvykle 8 týdnů po porodu.

S obnovením sexuálních vztahů je nutné používat antikoncepci, kterou si lékař vybere. Potrat provedený během 1–2 let po operaci výrazně zhoršuje prognózu následných těhotenství. Předpokládá se, že optimální stav jizvy (úplné obnovení svalové vrstvy) na děloze dosahuje 2-3 roky po operaci. Po uplynutí této doby se doporučuje naplánovat následné těhotenství.

Užitečné tipy

 1. Po císařském řezu se doporučuje odpočinek po dobu 2 měsíců po operaci.
 2. Do 2 měsíců po operaci je nežádoucí zvedat závaží vyšší než 3-4 kg (hmotnost dítěte).
 3. Nezapomeňte dodržovat pravidla osobní hygieny: doporučuje se sprchovat nejméně 2krát denně, zatímco oblast švu by neměla být otírána žínkou. Po osprchování se doporučuje ošetřit oblast pooperační jizvy antiseptickými roztoky jednou denně (diamantově zelená, 70% roztok ethylalkoholu). Po ošetření je na oblast švu aplikován jednorázový antiseptický obvaz, aby se zabránilo švu na oděvu na oděv. Poté, co kůry úplně zmizí (v průměru 10–14 dní po operaci) v oblasti pooperačního švu, obvaz již nelze dále aplikovat.
 4. Nabídka ženy, která měla císařský řez a kojení, by měla obsahovat dostatečné množství bílkovin, protože jsou hlavním stavebním materiálem pro syntézu imunitních faktorů a hemoglobinu. Také proteiny ve velkém množství jsou součástí mateřského mléka. Mnoho bílkovin se nachází v masu, rybách, tvarohu, mléku a sýrech. Zároveň by maso a ryby měly být nemastné, vařené ve vařené formě nebo v páře. Sýr musí být vybrán mírně.
 5. Do 2 měsíců po operaci nemůžete houpat břišní svaly, protože existuje možnost divergence stehu. Ale po 1 měsíci můžete začít s lehkými fyzickými cvičeními, jejichž cílem je obnovit celkový tón těla. Začněte tím, že můžete udělat 15-20 minut s následným zvýšením času ve třídě až o 40 minut denně.

Dechová cvičení

Do 2 hodin po operaci lze provést dechová cvičení zaměřená primárně na prevenci kongestivních procesů a zánětlivých komplikací v plicích, které se mohou vyskytnout díky poloze ženy v klidu po relativně dlouhou dobu. Tato cvičení jsou zvláště důležitá pro celkovou anestézii, když je do dýchacích cest zavedena zkumavka, dráždí dýchací cesty a vytváří se v nich zvýšené množství hlenu, což je živné médium pro patogenní mikroby. Respirační gymnastiku provádí zdravotní sestra. Spočívá v kombinaci fází dýchání (inspirace a výdechu) s určitou frekvencí. K tomuto účelu lze také použít nafukovací balón..

Funkce zotavení po císařském řezu

Těhotenství a porod - stres pro ženské tělo. Ale co když je císařský řez před námi? Nebo pokud se mladá matka probudila z narkózy po nouzové operaci? Nepanikařte. Z následků zůstane v záhybu břicha tenká jizva, která nebude pod spodním prádlem vidět. Pro tělo je však těžší se zotavit po operaci než po přirozeném porodu. Je důležité znát řadu pravidel pro rychlý návrat do normálního života..

Stanovení císařského řezu

Cesarean sekce - břišní chirurgie, v důsledku které je plod odstraněn pitváním těhotné ženy.

Provedení vyžaduje celkovou anestézii nebo spinální anestézii, která si v poslední době získala popularitu. Je to anestézie a necitlivost dolního těla. Během operace, pod spinální anestézií, žena v porodu udržuje důvod. Mladá matka dítě okamžitě uvidí, uslyší jeho první výkřik. Za pár hodin bude schopna vzít dítě do náručí a položit ho na hruď. Po celkové anestezii bude zotavení trvat déle.

Začátek pooperačního období

Den po operaci stráví mladá matka na jednotce intenzivní péče. Je přísně zakázáno vstávat, sednout si. Po 6-8 hodinách se doporučuje opatrně převrátit na stranu. Pokud operace proběhla bez komplikací, je do této doby dítě přivedeno k ženě. Po dni s dobrým zdravím jsou matka a dítě převedeny na obyčejné oddělení. Nyní může žena pod dohledem zdravotní sestry vstát, zkusit chodit. K úlevě od bolesti při kontrakcích dělohy ošetřovatelský personál pevně sváže břicho mladé matky.

Každý den bolest klesá. Je pro matku snazší starat se o dítě.

Možné komplikace a jejich prevence

Komplikace po císařském řezu jsou mnohem častější než po fyziologickém porodu. Tyto zahrnují:

 • endometritida - zánětlivý proces ve vnitřní sliznici dělohy;
 • adnexitida - zánět vaječníků;
 • parametritida - zánětlivý proces v oblasti perinatálního vlákna.

Stav operace je ovlivněn průběhem operace, kvalitou stehů, antibakteriální úpravou, počátečními údaji mladé matky.

Během prvních dnů se léky používají k prevenci komplikací: antibiotika, protizánětlivá a antimikrobiální činidla.

Ihned po císařském řezu je nutná kapátka s oxytocinem, která stimuluje děložní kontrakce. Mukózní sekrece byste měli pečlivě sledovat. Po operaci existuje vysoké riziko krvácení z dělohy kvůli narušení integrity dělohy. V případě těžkého krvácení, poškození zdraví, okamžitě vyhledejte lékaře.

Při neúspěšném podání spinální anestézie jsou zaznamenány bolesti hlavy a bolesti zad. Důsledky celkové anestézie mohou být nevolnost, zvracení, bolest v krku.

Na první 3–4 dny se předepisují narkotické léky proti bolesti.

Pro prevenci komplikací je důležitá časná aktivita ženy při porodu v posteli. Když se poprvé pokusíte chodit, můžete zaznamenat závratě, prudký pokles tlaku.

Práce gastrointestinálního traktu při absenci komplikací začíná druhý den. Za tímto účelem si vytvořte klystýr a užívejte léky, které stimulují činnost žaludku a střev. Například Tserukal nebo Proserin.

Po 5 dnech se provede ultrazvukové vyšetření dělohy, aby se získaly údaje o jeho velikosti a rychlosti kontrakce.

Správná výživa

První den je dovoleno používat pouze vodu nesycené oxidem uhličitým, nejlépe s citronem. Nedělejte si starosti s hladem, protože díky kapátkům se speciálními drogami se to téměř necítí.

Druhý den můžete jíst tekuté jídlo. Pečená jablka s nízkým obsahem tuku, bude mít dobrý vliv na zdraví.

Třetí den se do nabídky přidají masové vývary s nízkým obsahem tuku.

O 4-5 dní je povoleno obnovení obvyklého jídelníčku s ohledem na dietní omezení během kojení.

Seznam zákazů

Po operativním porodu je třeba říci „ne“ řadě akcí, které mohou zhoršit zdravotní stav ženy:

 • sport po dobu prvních 3 měsíců;
 • svalové napětí před koncem lochie - propuštění po porodu;
 • třením švu žínkou;
 • vzpírání více než hmotnost dítěte;
 • jíst pevné jídlo po dobu prvních 3 dnů;
 • sexuální život až do konce poporodní výboje;
 • těhotenství před 1,5 rokem po operaci.

Pokud tato pravidla porušíte, rehabilitace bude zpožděna, jsou možné vážné zdravotní problémy.

Poporodní laktace

Mléko obvykle dorazí o několik dní později než po přirozeném porodu - asi 5 dní. Během operace nedochází k řádnému uvolňování hormonů, které ovlivňují tvorbu laktace. Aby se mléko objevilo co nejdříve, musí být provedeno několik postupů:

 • aplikujte dítě na hrudník tak často, jak je to možné;
 • masáž prsou;
 • pít teplý čaj, vodu;
 • jíst dobře a brát vitamíny.

Když jdete do nemocnice, získejte masti na bradavky. Například Purelan. Ošetřením hrudníku mezi dětmi významně zmírníte bolest. Masť podporuje rychlé hojení ran.

Po pooperační dietě nepříznivě ovlivňuje kvalitu a množství mateřského mléka. Výsledkem je, že obsahuje málo živin. Prvních několik dní v nemocnici by mělo být dítě krmeno upravenou směsí mléka.

Jedním ze základních pravidel pro bezpečné kojení je pohodlná poloha pro mámu a dítě. Poprvé, když dáte dítě na hruď, by mělo ležet na boku. Po 3 dnech můžete zkusit krmení během sezení.

Během prvních dvou hodin po operaci nezapomeňte dítě připevnit k hrudníku. Tento okamžik je lepší předem projednat s gynekologem.

V případě nouzové operace, kdy je žena již v porodu, se mateřské mléko objeví přibližně za 3 dny, jako při přirozeném porodu. Hormon zodpovědný za kojení vstupuje během porodu do krve ženy.

Pokud dítě s vámi není na oddělení, pravidelně mléko vylučujte. Požádejte o pomoc zdravotnický personál, ukážou vám, jaké pohyby by měly být použity k dosažení maximální účinnosti. Pro dítě je mateřské mléko mnohokrát užitečnější než směs a pro matku dekantace stimuluje kojení.

Vlastnosti péče o švy

Během pobytu v nemocnici sestra zpracovává stehy 2krát denně, dělá obvazy. K dezinfekci se používá antiseptický roztok. 7. - 10. den lékař odstraní šicí materiál. Poté obvazy ne.

Šev vyrobený z neabsorbovatelných vláken vyžaduje podobnou péči. Po nějaké době vlákno zmizí.

Jizva se vytvoří asi týden po operaci.

Prvních několik měsíců po narození je pozorována necitlivost v oblasti stehu. Citlivost se vrátí, jakmile se nervová vlákna zotaví po pitvě.

První cvičení po operaci

Při absenci kontraindikací mohou být první cvičení provedena 6 hodin po císařském řezu:

 • kruhové pohyby dlaně přes břicho;
 • třením hrudníku;
 • třením dolní části zad;
 • polož svou ruku na hruď a zhluboka se nadechněte a vydechněte, snažte se hruď nafouknout co nejvíce;
 • dejte dlaň na šev a proveďte hluboké dýchání, nafoukněte a natáhněte do žaludku;
 • rotace nohou s patami dolů;
 • vykonávat „kolo“, během kterého paty nevycházejí z postele;
 • mírné kašel, ruku na šev;
 • Cvičení Kegel - mačkání a relaxaci pánevních svalů.

Soubor cvičení by měl být prováděn několikrát denně.

Fyzická aktivita přispívá k uvolňování endorfinů - „hormonů štěstí“.

První dny doma

Při absenci komplikací po propuštění císařského řezu z nemocnice na 5-7. Den. Mladý otec by měl dům připravit na příchod mámy a dítěte. V ideálním případě, bude-li mít domácí práce poprvé, dá mladé matce pokoj.

Během akcí péče o dítě by měla stát vzpřímeně. Měli byste si koupit převlékací stolek a postýlku, aby se nemusel ohýbat dolů.

Fyzické zotavení

Intenzita poporodního cvičení závisí na úrovni fyzické zdatnosti těla před těhotenstvím. Lehká fyzická cvičení mohou být provedena do 1,5 měsíce po porodu. Je třeba se vyvarovat stresu na prsních svalech, aby nedošlo ke snížení množství mléka. Zatížení musí být zvyšováno postupně. Pokud je to možné, nejlépe se děje s osobním trenérem, který bude brát v úvahu všechny rysy těla..

Obnova menstruačního cyklu a dělohy

Obnovení menstruačního cyklu nezávisí na způsobu porodu. Je ovlivněna laktací. První menstruace začíná v průměru 2-8 měsíců po operaci. Ještě před kritickými dny musí být ženy po chirurgické práci chráněny..

Rychlost regenerace menstruačního cyklu ovlivňují následující faktory:

 • stáří;
 • výživa;
 • laktace;
 • zdravotní stav;
 • načasování zavádění doplňkových potravin;
 • Životní styl;
 • nedostatek špatných návyků.

Děloha po císařském řezu se obnoví za 1,5–2 roky. Tento čas je nutný pro vytvoření bohaté jizvy. Lékař řídí proces pomocí ultrazvuku.

Kdy navštívit gynekologa?

První návštěva gynekologa by měla proběhnout po ukončení propouštění po porodu. Lékař provede testy a zaregistruje ženu. Pozorování gynekologem je povinné po dobu 2 let po operaci. V případě jakéhokoli onemocnění byste měli okamžitě vyhledat pomoc lékaře. Mnoho nemocí je asymptomatických.

Plánování těhotenství

Naplánujte si příští těhotenství nejméně 1,5 roku po operativním porodu. Ideální období pro porod druhého, třetího dítěte je 2-3 roky po předchozím porodu. Přiměřenost švu ovlivní průběh těhotenství. V nepříznivé situaci je možná divergence švu. Jedná se o ohrožení života těhotné ženy a plodu..

S rozdílem 2 a více let existuje možnost porodit přirozenou cestou. Během porodu bude proveden řez v místě předchozího stehu..

Rychlé a správné zotavení po císařském řezu

Uzdravení po císařském řezu - těhotenství a porod - toto je období šoků a pokusů o ženské tělo. A pokud porod proběhl císařským řezem, pak je to dvojnásob obtížné.

Řekneme vám, jak se z císařského řezu rychleji zotavit a jak toto období zmírnit..

Co je to císařský řez??

Jedná se o skutečnou operaci, která se provádí v celkové anestézii nebo v epidurální anestézii..

Spočívá ve skutečnosti, že lékař odřízne tkáně břišní stěny a dělohy a vytáhne dítě skrz přijatou díru. Moderní chirurgové nejčastěji používají epidurální anestezii, protože je méně nebezpečná pro ženu a plod.

Při jeho použití není ve spodní části těla žádná citlivost. Nespornou výhodou této operace je schopnost ženy vzít dítě do náručí ihned po narození a dát si ji na hruď.

K dnešnímu dni lze naplánovat císařský řez, pokud je předem známo, že by operace měla být provedena a neplánovaná, když během porodu existuje naléhavá potřeba chirurgického zákroku.

Jaká je operace?

Chirurgie je pro tělo vždy stresující. Poté se mohou objevit komplikace a bolest, ale zachráněný život dítěte a jeho matky je dražší než všechny problémy.

Proto lékaři tyto operace nepochybně provádějí, pokud existují důkazy.

Před zásahem se provede příprava. Žena je injikována katétrem do močové trubice, která uvolňuje močový měchýř.

Může se stát překážkou děložních kontrakcí. A pak začnou pitvat kůži a vnitřní tkáně břicha a dělohy. Poté se otevře močový měchýř a dítě se vyjme.

Dále všechno jde stejně jako u přirozeného porodu - pupeční šňůra je odříznuta, placenta je odstraněna a jsou provedeny další akce. Poté doktor spojí všechny tkáně vrstvu po vrstvě.

V některých případech je v stehu ponechán drenážní katétr, který odvádí tekutinu z rány. Je odstraněn 2-3 dny po operaci. Spony lze aplikovat na kůži, ale častěji než ne, je to běžný steh. Šití jsou odstraněny 5-6 dní po zákroku..

Jak se zotavuje po operaci?

Zotavení po operaci zahrnuje postupné zvyšování fyzické aktivity ženy a gymnastiky pod dohledem lékaře.

Měli jste císařský řez a dítě se narodilo, teď mu nic neohrožuje a mladá matka má dlouhou dobu zotavení.

První den je žena resuscitována, kde ji lékaři a senzory sledují. K úlevě od bolesti po operaci lékaři provádějí anestézii 2-3 dny.

Pokud je vše v pořádku, je mladá matka převedena na obyčejné oddělení, kde tráví ještě několik dní. Lékaři sledují stav a dávají doporučení, která jsou povinná.

Jsou nezbytné, aby se zabránilo adhezím, krevním stázím nebo tromboembolismu. Žena musí provádět určitá cvičení nebo chodit, což se nejčastěji děje. Na konci prvního dne je mladá matka vychována z postele.

Rehabilitace po operaci

Zotavení po zákroku začíná do jednoho dne a pokračuje až do zahojení všech ran. Kromě chůze by žena měla provádět gymnastiku 2-3krát denně:

 • masáž břicha hladkými pohyby ve směru hodinových ručiček;
 • stejné hladké pohyby hrudníku, jedna ruka na pravé straně a druhá na levé straně;
 • přesná masáž dolní části zad - hladení se provádí shora dolů;
 • dechová cvičení - hluboké dýchání hrudníku;
 • dýchání žaludkem, zatímco je třeba držet šev rukou;
 • pohyby nohou podobné sklouzávání, střídavě se pohybující nohy;
 • rotační pohyby chodidel bez jejich oddělení od povrchu postele.

Taková gymnastika se provádí vleže. Na konci prvního dne nebo druhého dne lékař nechá ženu sednout. Posezení, musíte se opřít, aby nedošlo k poškození švu.

Ihned po operaci můžete vypít minerální vodu s citronovou šťávou a stopové prvky potřebné pro tělo se zavedou kapátkem.

A pak můžete jíst měkké vařené jídlo bohaté na bílkoviny a vitamíny, cereálie. Od 4 dnů už můžete jíst všechna obvyklá jídla. Týden po operaci jsou matka a dítě propuštěny domů.

Od tohoto dne a dalších dvou měsíců se žena může osprchovat.

Zotavení po císařském řezu

Chirurgie narušuje tělo, je „ztracena“ v sledu událostí. Proto musíte po císařském řezu pečlivě sledovat své tělo.

Měsíční zotavení nastane během 6-8 týdnů po operaci nebo po 8 měsících. Období zotavení je ovlivněno přítomností a aktivitou laktace.

Proces zotavení po císařském řezu trvá dlouho.

V prvních dnech po operaci je proveden ultrazvuk, který vám umožní sledovat, jak dochází k hojení švů na děloze a v břišní dutině. Pokud celý proces proběhne dobře, dojde k první návštěvě gynekologa několik dní po ukončení propuštění..

Všechny nouzové situace by měly být vyřešeny okamžitě. Důvodem naléhavé lékařské péče by měla být teplota, bolest, výtok ze stehu nebo pochvy.

Po prvním narození s pomocí operace může druhé dítě otěhotnět nejdříve po 2 letech.

Zotavení po císařském řezu - to znamená, že mladí rodiče musí používat antikoncepci do dvou let po operaci. Po uplynutí této doby můžete mít druhé dítě. Druhé narození se může uskutečnit přirozeně, ale lékař musí dát souhlas.

Kojení po císařském řezu

Kojení po císařském řezu je velmi důležité, protože oxytocin je uvolňován do těla, což snižuje objem dělohy..

Mnoho žen, které podstoupily operaci, má potíže s kojením..

Důvodem je především skutečnost, že v porodnici bylo dítě krmeno směsí, zatímco matka byla v intenzivní péči, nejdřív si dítě může napsat, a pak matka.

Ne však vše je ztraceno. Po císařském řezu lze obnovit normální kojení. Proto se mnoho žen uchýlí k masáži prsu a vyjadřuje mléko.

Chcete-li, aby mléko bylo pro dítě výživné, musíte matku plně jíst a užívat speciální výživové doplňky. Nejlepší k obnovení kojení je časté kojení..

Císařský řez je spasením životů a zdraví mnoha žen a dětí. V mnoha zemích je tato operace považována za jednu z metod doručení a lze ji provést bez zvláštních indikací..

V naší zemi však lékaři omezují počet operací. A pokud je možné porodit samy o sobě, musí se to udělat.

Tato operace je bezpečná, o čemž svědčí recenze žen, které ji prošly. Pokud tedy máte naplánovanou císařskou sekci, nebojte se.

Obnova po císařském řezu - trvání, vlastnosti, doporučení

Porod je přirozený proces, dokonce operativní. Nicméně narození dítěte může na chvíli narušit normální fungování těla, zejména pokud došlo k císařskému řezu. Žena v práci bude potřebovat více času na uzdravení, než po přirozeném porodu.

Rozdíly císařského řezu od přirozeného porodu

Pro matku dítěte znamená chirurgický zákrok přítomnost chirurgického švu, jehož hojení probíhá různými způsoby..

Některé ženy dávají přednost porodu císařským řezem, který je zbavuje strachu z porodní bolesti a umožňuje jim rychleji vidět dítě. V čase, operace netrvá příliš dlouho, v nepřítomnosti komplikací - ne více než půl hodiny.

Výboje po císařském řezu se liší v množství a kvalitě. Lochia světlá šarlatová barva, vydrží více než týden.

Vypouštění ve druhé a třetí poporodní fázi obvykle není tak hojné a dlouhé.
Pro dítě je přirozený porod (pokud je příznivý) méně traumatický. Díky dlouhému procesu práce se dítě může připravit na narození.
Vyjmutí dítěte během operace probíhá bleskově rychle, cévní systém nemá čas na přípravu. Výskyt malých krvácení ve vaskulárních plexech mozku dítěte není vyloučen (nejčastěji tento stav není nebezpečný).

Tah dítěte nastává za krkem. Přestože se provádí opatrně, není vyloučen výskyt vytěsnění krční páteře.

Pro vyloučení těchto dvou nejčastějších komplikací po narození je dítěti vystaveno ultrazvukové vyšetření nebo rentgen krční páteře.

Důvody pro dlouhé zotavení po operaci

Zotavení ženy v porodu delší než předepsané 4-6 týdny může být způsobeno:

 • problémy, se kterými se setkáte během operace;
 • individuální charakteristiky těla.

Pokud se po císařském řezu vyskytnou nepředvídané komplikace, může být zotavení obtížnější.

V případě špatného hojení stehu, zánětu, horečky, porodních žen, budou předepsány další postupy a léky.

Pokud se u mladé matky objeví rysy těla (špatná krevní srážlivost, slabost, špatné hojení tkáně, nadměrná podkožní tuková vrstva atd.), Bude proces návratu do každodenního života pomalý.

Neexistují žádná jednotná doporučení, ke kterému dni jsou předepsáni po císařském řezu - nejčastěji jsou matky v nemocnici asi týden.

Doporučení

První den

První den je časem největšího nebezpečí pro matku a dítě. Jejich matka tráví intenzivní péči pod dohledem zdravotnického personálu.

Sedněte si až do třetího dne po operaci.

Nemůžete nezávisle měnit obvazy, těsnění (protože to bude muset ohýbat, což je nepřijatelné).

Všechny potřeby ženy v práci sledují sestry a sestry..

První týden

Pro urychlení obnovy se doporučuje:

Císařský řez - břišní operace. Stejně jako u každé operace i poškozená tkáň potřebuje čas na uzdravení..

Obvykle je žena v porodu ponechána pod lékařským dohledem tři až čtyři dny po porodu (déle, jsou-li komplikace), úplné uzdravení trvá až šest týdnů.

Pro mladou matku je obtížné zůstat v posteli několik hodin v řadě, když je v náručí dítě, které potřebuje pozornost. Pokuste se usnout, když dítě spí.

Je vhodné v prvním týdnu po návratu domů požádat příbuzné, aby pomohli s péčí o dítě, aby matka mohla kdykoli zaujmout vodorovnou polohu. Odpočinek po dobu několika minut během dne hodně pomáhá..

 • Poslouchejte své tělo.

Během období zotavení musíte být obzvláště opatrní. Je vhodné se vyhnout schodům nahoru a dolů. Všechny potřebné věci (plenky, utěrky, prášek atd.) By měly být v blízkosti, aby maminka nemusela vstávat příliš často.

 • Nemůžete zvednout nic těžšího než dítě.

Kdykoli maminka chce kýchat nebo kašel, držte ji za ruce, abyste chránili místo řezu.

Na otázku, kdy jsou stehy odstraněny po císařském řezu, neexistuje jednoznačná odpověď. Nejčastěji se to děje na konci prvního týdne.

První měsíc

V některých případech může po císařském řezu trvat až osm týdnů, než dojde k úplné rehabilitaci..

Je nutné získat povolení lékaře pro každodenní věci:

 • sportovní aktivity;
 • jít do práce;
 • řízení auta;
 • mít sex;
 • používat tampony.

Fyzická bolest a nepohodlí mohou způsobit emoční zdravotní problémy. Vzhled dítěte císařským řezem může způsobit pocity, které zdaleka nejsou radostné.

Pokud se mladá matka cítí vyčerpaná, smutná, zklamaná, potřebuje podporu rodiny, v extrémních případech lékařskou pomoc.

Zaměřte se na správnou výživu

Správná výživa je v prvních měsících po porodu stejně důležitá jako během těhotenství..

Zelenina bohatá na vlákna by měla po dodání převládat.

Doporučuje se vyvarovat se přípravků, které zabraňují tvorbě plynu (poškozují dítě i matku) a nadměrné bílkoviny (mohou způsobit zácpu)..

Kromě toho musíte pít hodně tekutin, zejména vody. Matka potřebuje další tekutinu, aby zvýšila mateřské mléko a zabránila zácpě.

Pravděpodobné problémy na konci období po porodu

Musíte se zeptat svého lékaře, jaké léky můžete užívat k úlevě od bolesti, zejména při kojení..

Lékař může předepsat lék proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, v závislosti na úrovni nepohodlí..

Suché teplo lze použít jako doplněk k lékům pro zmírnění nepohodlí v místě chirurgického zákroku.

První dva týdny po operaci se žena v porodu cítí v místě řezu trochu bolesti. Do šesti týdnů po operaci může dojít ke krvácení nebo výtoku - to je normální.

Následující příznaky vyžadují lékařskou péči - mohou signalizovat infekci:

 • zarudnutí, otok nebo hnisavé vypuštění z místa řezu;
 • bolest kolem stehu;
 • teplota vyšší než 38 ° C;
 • špatně vonící vaginální výtok;
 • těžké vaginální krvácení;
 • zarudnutí nebo otok nohou;
 • potíže s dýcháním
 • bolest v mléčných žlázách;
 • bolest na hrudi.

Závažné příznaky poporodní deprese konzultujte s lékařem..

Sport po operaci

Aktivní cvičení se nedoporučuje v prvním měsíci po císařském řezu.

Je vhodné podniknout krátké procházky tak často, jak je to možné. Pohyb napomáhá hojení tkání, zabraňuje trombóze.

Chůze je navíc skvělý způsob, jak své dítě představit světu..

Mírná aktivita - odpověď na otázku, jak se rychle zotavit po císařském řezu.

Omezení v intimním životě

Na začátku sexuální aktivity s léčivou jizvou se lékaři chovají odlišně. Někdo doporučuje zdržet se hlasování až na dva měsíce, někdo vám umožní vyzkoušet dříve (v závislosti na pohodě ženy).

Je třeba změřit vaše touhy a příležitosti. Nemilujte se s neúplně zahojeným švem.

Kontrakce dělohy, celkový stres těla nebude prospěšný. Proto je lepší konzultovat lékaře a podstoupit ultrazvuk genitálií.

Pokud jsou švy již v pořádku a žena se cítí dobře, můžete se vrátit do sexuálního života druhý měsíc po operaci.

V některých případech se doporučuje abstinence až do šesti měsíců..

Když omezení po císařském konci

6 měsíců po operaci je žena považována za zcela uzdravenou. Jediným omezením je další těhotenství. Přestože medicína ví mnoho případů úspěšného porodu matek, které otěhotněly šest měsíců po operaci.

Když znovu můžete otěhotnět a porodit

Předpokládá se, že optimální období mezi těhotenstvím (pokud bylo porod provedeno císařským řezem) jsou tři roky. Během této doby se jizva na děloze nejen hojí úplně, ale také vyhlazuje a stává se téměř neviditelnou.

Při plánování dalšího těhotenství se doporučuje navštívit gynekologa a provést genitální ultrazvuk.

Ultrazvukové vyšetření stehu po řezu císařským řezem se provádí také v posledních stádiích těhotenství nebo při nepříjemných pocitech - bolest, napětí, nepohodlí.

Odhaduje se ne tloušťka jizvy na děloze, ale tloušťka myometria v blízkosti stehu - neměla by být menší než 3 mm.

Je-li myometrie tenčí pod kritickým rizikem prasknutí.

Život po císařském řezu se prakticky neliší od života po přirozeném narození.

Pokud má žena v práci přátele nebo známé, kteří operativně porodili, musíte se s nimi pokusit srovnávat..

Zkušenosti každé ženy při zotavování z operace jsou jiné. Musíte se soustředit na proces hojení a dát tělu čas potřebný k návratu do normálu.

Články O Neplodnosti