Hlavní Výživa

Alkohol během kojení - po kolik můžete krmit své dítě, pokud maminka pije alkohol

Prázdniny se zřídka obejdou bez alkoholu. Pomáhají uvolnit, uvolnit napětí, vytvořit určitou náladu. Avšak jakýkoli alkohol během kojení, včetně vína, je pro matku kontraindikován, protože při krmení se přenáší na dítě. Období eliminace alkoholu z nově se objevujícího organismu je 3-4krát delší než u dospělých. Během této doby mohou molekuly ethanolu poškodit vznikající centrální nervový systém, gastrointestinální trakt, způsobit hypoglykémii.

Alkohol a kojení

Studie Serge Rend potvrdily, že použití nápojů na bázi ethanolu na bázi hroznů zvyšuje imunitu, zlepšuje náladu a obecně ovlivňuje funkci orgánů. Ale alkohol má opačný účinek. Proniká do všech organických tekutin, do lymfy a brání normální kojení. Na otázku, zda je možné kojící matce pít, tedy 99% lékařů odpoví, že to není možné. Pokud jste vypili pár sklenic nějakého alkoholického nápoje, počkejte, až jej orgány zpracovají.

Prochází alkohol do mateřského mléka

Alkohol proniká okamžitě do krevního řečiště do všech orgánů. Před vypitím sklenky vína by si mladé matky neměly myslet jen na to, zda alkohol přechází do mateřského mléka, ale také na stav jater. Hormonální skoky vedou ke změně funkce tohoto orgánu a metabolismu. Při takovém porušení se etanol rychle rozšíří do celého těla a nechá ho velmi pomalu. Alkohol vstupuje do mléka po 30 minutách. Čas rozkladu látky závisí na hmotnosti a stavu matky. Pokud chcete vzít alkohol, musíte dodržovat následující pravidla:

 • Pamatujte na věk dítěte. Až 3 měsíce je malý organismus příliš citlivý na alkohol, který může způsobit otravu.
 • Nemůžete pít víno, vodku, šampaňské ani koňak hodinu před krmením, protože játra a pankreas nemají čas na jejich zpracování.
 • Při užívání potravin obsahujících alkohol zvažte svoji vlastní váhu. Čím je menší, tím déle budete muset počkat, až ethanol opustí tělo.
 • Můžete vypít jednu sklenku vína, 250 ml piva nebo 30 ml brandy denně. Nemůžete je vzít dohromady.

Jaké procento přechází do mateřského mléka

Ethanol je absorbován ženským tělem rychleji a vychází pomaleji. Na otázku ohledně procenta alkoholu, které přechází do mateřského mléka, lékaři říkají pouze 10%. Procento se může lišit. Je to ovlivněno hmotností matky a množstvím alkoholických nápojů, které užila. Pokud máte metabolické potíže, procento se zvyšuje na 20. Ethanol z mléčných žláz vyjde snadno, ale zůstává v mozku po velmi dlouhou dobu, takže ani po 3 hodinách po požití vína nebo piva se ženám nedoporučuje řídit vozidla.

Kolik se dostane do mléka

Absorpční doba všech látek je určena komplexem člověka a rychlostí metabolických reakcí. Z tohoto důvodu nelze přesně říci, kolik alkoholu přechází do mateřského mléka. Předpokládaná doba je 25-40 minut. Alkohol, dokonce 2 hodiny po požití, bude přenesen na dítě. Mnoho žen zjistilo, že pod vlivem Cahors nebo piva dítě rychle usíná. Tento stav nelze připsat úplnému spánku. To je způsobeno intoxikací a intoxikací při krmení alkoholovým mlékem..

Kolik alkoholu se vylučuje

Průměrná doba rozkladu alkoholu u všech organických systémů je 2–3 hodiny. Toto číslo je také relevantní jako odpověď na otázku, kolik alkoholu je z mateřského mléka odstraněno. Množství přijímaného alkoholického nápojového produktu a rychlost metabolismu člověka se přizpůsobují. U lidí s rychlým metabolismem se etanol rozloží za méně času než ti, kteří mají zažívací potíže.

Tabulka pro odběr alkoholu

Před pitím vína nebo šampaňského přemýšlí mnoho kojících matek o tom, jak dlouho budou nápoje zobrazeny. V ideálním případě se předpokládá, že zdravé tělo dokáže odstranit až 120 mg produktu za hodinu. Následuje tabulka pro eliminaci alkoholu z mateřského mléka. Z toho zjistíte, jak dlouho se z těla vylučuje 130 ml různých nápojů obsahujících ethanol..

Věda

Lék

Alkohol dítě nebude kazit

Proč mohou kojící matky pít alkohol?

Vědci zjistili, že ženy, které kojí dítě, mohou pít alkohol. Vědecké oddělení Gazeta.Ru zjistilo, kolik alkoholu je pro kojící ženu bezpečné a kolik minut po pití je možné začít s krmením..

Alkohol a děti

Skutečnost, že těhotná žena by v žádném případě neměla pít alkohol, vědci prokázali již dlouhou dobu. Vědci prováděli pozorování více než 9 tisíc těhotných žen a práce byla prováděna až do doby, než jejich děti dosáhly věku osmi let. Výsledky ukázaly, že v průměru

asi čtvrtina dětí, jejichž matky během těhotenství zneužívaly alkohol, trpí dysfunkcí obličeje, zaostávají v mentálním vývoji, mají potíže s mluvením a jsou hyperaktivní.

Více informací:

Malé ženy riskují předčasný porod

Navzdory tomu nedávné studie, jejichž výsledky byly publikovány časopisem BMJ, ukazují, že těhotné ženy nechtějí změnit svůj obvyklý způsob života: účastníci studie (17 244 žen z Anglie, Austrálie, Irska a Nového Zélandu) připustily, že se nesnažily omezit konzumací alkoholu dokonce i při přenášení dítěte. 15–70% dotázaných žen uvedlo, že během prvního trimestru těhotenství pily jednou nebo dvakrát týdně. Ukázalo se také, že většina alkoholiků žije v Irsku: 90% žen pilo alkohol před těhotenstvím a 82% se nevzdalo poté, co otěhotněly..

Existuje jedno „ale“

Odpověď na otázku, zda je možné během kojení pít alkohol, však není tak jednoduchá.

V některých kulturách - například mezi domorodými obyvateli Tchaj-wanu - se kojícím matkám doporučuje pít alkohol, aby se zvýšilo množství mléka produkovaného tělem..

Tento zvyk je však rozšířen nejen mezi domorodými obyvateli ostrova - skandál vypukl před několika lety, jehož hlavní postavou byla zpěvačka Mariah Carey. Herečka byla obviněna z pití piva při kojení svých dětí. Jak se ukázalo později, zdravotní sestra mateřské nemocnice, kde byla pozorována Carey, doporučila zpěvákovi, aby to udělal..

Studie zaměřené na vyřešení obtížné otázky, zda alkohol ovlivňuje složení mateřského mléka a zda poškozuje dítě, samozřejmě provádějí vědci z celého světa. Hlavním problémem těchto studií je však skutečnost, že relativně malý počet žen je monitorován a získané výsledky jsou někdy protichůdné. Výzkumná skupina z Dánska, vedená Mayou Haastrupovou z nemocnice v Odense, se rozhodla pochopit, jak to skutečně je, a analyzovat desítky prací věnovaných tomuto problému a shrnout výsledky. Jako výsledek bylo vybráno 41 výzkumných prací o problémech pití alkoholu kojícími ženami. První článek byl napsán v roce 1967, poslední ze dne 2011.

Hormony a mléko

Více informací:

Žena porodila syna díky ovariální tkáni odebrané z ní v dětství

Přes skutečnost, že v některých kulturách je alkohol považován za jistý prostředek ke zvýšení množství produkovaného mléka, analýza vědeckého výzkumu ukazuje, že tomu tak není. Mléko v těle kojící matky je produkováno díky dvěma hormonům: oxytocinu a prolaktinu. Oxytocin způsobuje kontrakce hladkého svalstva kolem mléčných žláz, což přispívá k uvolňování tekutin a prolaktin přímo stimuluje produkci mléka..

Vědci měřili, kolik mléka vylučuje kojící matka ve dnech, kdy do těla nevstoupí žádný alkohol, a také když vstoupí do těla množství alkoholu rovnající se 0,3 g na kilogram tělesné hmotnosti (u ženy o hmotnosti 70 kg bude asi 250 ml vína).

Ukázalo se, že ve druhém případě se produkce mléka sníží o 9,3% - toto číslo zůstává během prvních dvou hodin po pití a poté se začne zotavovat.

Důvodem je skutečnost, že alkohol snižuje hladinu hormonu oxytocinu o více než 70% normálu. Přestože se hladina prolaktinu v tomto období naopak zvyšuje o více než 200%, nelze z žláz vyloučit mléko kvůli nedostatku oxytocinu stimulujícího proces..

Mléko jako krev

Data analyzovaných studií ukazují, že stejné množství alkoholu vstupuje do ženského mléka jako v krvi. Maximální koncentrace je pozorována 30-60 minut po požití alkoholu v těle, a pak se začne postupně snižovat (v krvi a mléce se tento proces také vyskytuje rovnoměrně kvůli skutečnosti, že tekutiny interagují pomocí plazmy).

Více informací:

Děti kouření žen se zamračily v lůně cigarety

Pro ilustraci nálezů vědci uvádějí následující příklad: pokud žena s tělesnou hmotností 70 kg vypije asi 550 ml vína a potom dítě krmí v okamžiku maximální koncentrace alkoholu v mléce, bude obsah alkoholu asi 0,036 g na kilogram tělesné hmotnosti. Předpokládejme, že dítě s tělesnou hmotností asi 6 kg vypije 150 ml takového mléka (a bude tak činit šestkrát denně). V tomto případě bude obsah alkoholu v krvi pouze 0,005%. Stojí za zmínku, že tělo dítěte (ve srovnání s tělem dospělého) asimiluje pouze 50% enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza, který negativně ovlivňuje jaterní buňky. S ohledem na všechny tyto faktory vědci označili negativní účinky alkoholu na dítě za zanedbatelné a nevýznamné.

Důsledky jsou nejasné.

Pokud hovoříme o důsledcích, které vznikají v důsledku obsahu alkoholu v mléce kojící matky v dlouhodobém horizontu, pak je stále mnoho nejasných. Jediné, o čem vědci mohou s jistotou mluvit, je to

u dětí, které takové mléko konzumovaly, se změní spánkový vzor. Celkový počet hodin spánku zůstává stejný, ale dítě se vzbudí mnohem častěji než obvykle a poté opět usne. Rovněž je porušen plán REM spánkových fází - během prvních 3,5 hodin po krmení se tyto doby zkracují a v příštích 20,5 hodinách - déle.

Některé výzkumné skupiny se pokusily studovat vliv „alkoholického“ mléka na duševní a psychologický vývoj dětí, nicméně podle dánských vědců nejsou získané údaje spolehlivé, protože experimentů se účastnilo jen velmi málo žen. Kromě toho některé dámy nejen pily během krmení, ale také kouřily nejen běžné cigarety, ale také měkké drogy. To by samozřejmě mohlo významně ovlivnit výsledky..

Jak autoři studie uzavírají, toto téma jistě vyžaduje další podrobné studium. Pokud však již existují dosavadní výsledky jako prokázaná fakta, vědci doporučují ženám začít kojit nejdříve 110–170 minut po pití jedné nebo dvou sklenic vína - do této doby by měla koncentrace alkoholu v mléce klesnout na nevýznamnou úroveň. V tomto případě mluvíme výhradně o příležitostném užívání alkoholických nápojů - ne více než dvakrát až třikrát týdně. Celkovou zprávu o práci si můžete přečíst v časopise Alkohol a kojení.

Jak dlouho trvá pití alkoholu kojení

Alkohol v alkoholických nápojích je chemická látka s jedinečným molekulárním vzorcem. Snadno proniká do krevních cév a odtud se rychle šíří po celém těle, včetně všech biologických tekutin. Patří mezi ně mateřské mléko, které nově připravená maminka bude krmit své dítě.

I malý nápoj piva nebo vína může dítě vážně poškodit. Alkohol nepříznivě ovlivňuje činnost kardiovaskulárního a trávicího ústrojí, nervového systému, mozku a rozvoj jemných pohybových schopností. Nejhorší je však uvedení drobků na alkohol. I dítě může být závislé na alkoholu. Aby tomu bylo zabráněno, je důležité, aby žena zjistila, kolik krmí dítě po alkoholu.

Kolik kojící matky musí čekat?

Alkohol během kojení má negativní vliv na tělo rostoucího člověka. Kojenci jsou zranitelní, jsou zcela závislí na své matce, které je důležité dodržovat přísnou stravu a vzdát se alkoholu. Pokud jste se nemohli zdržet hlasování, musíte zjistit, zda alkohol přechází do mateřského mléka a poté, jak moc můžete postup zahájit.

Konečné období rozkladu alkoholu bude záviset na rychlosti a kvalitě metabolických procesů v těle matky. Konečný čas je přísně individuální.

Plně alkohol se z mléka kojící matky odstraní v průměru po 6 hodinách. Tento čas může kolísat jedním nebo druhým směrem. Doporučují však alespoň 5 hodin počkat po požití alkoholu. Teprve poté může být toto dítě aplikováno na prsa.

Pokud nemůžete vydržet stanovenou dobu, můžete vzít tuto radu: mléko po alkoholu by mělo být dekantováno, umístěno do čisté smaltované nádoby a zahřáté. Nepřiveďte k varu, abyste nezkazili přírodní produkt a nezbavili jej cenných látek. Poté, co mléko nalijte do láhve, nechte vychladnout na tělesnou teplotu, dejte dítěti. Alkohol pod vlivem zvýšených teplot je erodován a tekutina se stává prakticky neškodnou pro drobky..

Mnoho matek udělá základní chybu v krmení. Vyjadřují první část kapaliny. Nezapomeňte, že všechny metabolické procesy v těle ovlivňují také biologické tekutiny. Patří sem mléko. Tento produkt bude bezpečný pouze tehdy, nebudou-li v těle matky stopy alkoholu..

Alkohol v mateřském mléce: co je důležité pro kojící matku?

Aby nedošlo k otravě dětí, je důležité zjistit, kolik alkoholu je z mateřského mléka odstraněno. Je schopen proniknout do jakékoli biologické tekutiny, i když máma právě vypila víno v malém množství. Pro posouzení pravděpodobnosti konzumace mléka alkoholem je důležité zjistit, kolik alkoholu opouští mateřské mléko. Výpočet podle lékařů se provádí v nápojích - jedná se o jednotku spotřeby alkoholu. Rovná se 150 ml suchého červeného vína nebo 350 ml lehkého piva.

Chovatelský stůl s mlékem

Čas rozmnožování alkoholu z mateřského mléka, hodiny a minuty.3 h.2,5 h.2 hodiny 20m - 2 h. 10 m.2 hodiny 5m - 2 hodiny.
Hmotnost matky, kg40–4550–5560–7075–85

Tabulka rozkladu alkoholu v mateřském mléce vám umožňuje posoudit možnosti pití pár sklenic suchého vína a piva. Období zvětrávání alkoholu bude také záviset na zdravotním stavu matky, její pohody, hmotnosti.

Jak rychle se alkohol dostane do mléka?

Mladá kojící matka by také měla zjistit, kolik alkoholu přechází do mateřského mléka. Maximální ukazatel bude dosažen v závislosti na době jeho použití:

 • Na lačný žaludek - po 30–50 minutách,
 • Během jídla nebo po jídle - po 45–90 minutách.

Toto je vysvětleno jednoduše, protože přijatá dávka alkoholu rychle proniká do krve osoby, která ještě nejedla, a proto zpracování a distribuce složek obsahujících alkohol trvá 2-3krát kratší dobu než za jiných podmínek (při pití alkoholu na lačný žaludek).

Alkohol může zabít malý organismus. Pokud to maminka konzumuje neustále, často vstupuje do mléka. Při odstavení z hrudi dítě pociťuje nedostatek alkoholických par a látek obsažených v alkoholu. Proto je náladový, odmítá jíst jiné jídlo, spát. Neexistuje žádná záruka, že v budoucnu se takové dítě nestane alkoholikem.

Proč musíte počkat?

Po zjištění, kolik alkoholu je zadrženo v mateřském mléce, stojí za to čekat na uvedený čas. Tím se odstraní riziko rozvoje různých patologií u dítěte. Alkohol je nebezpečnou látkou pro dítě, zejména kojení. Alkohol může vést k intoxikaci rostoucího těla. Neustálé užívání alkoholu během kojení je skutečným zločinem před dítětem, protože:

 • Látky obsažené v alkoholu jsou závažné neurotoxiny, které mohou ovlivnit psychiku, narušit jemné motorické dovednosti a nepříznivě ovlivnit spánek..
 • Mateřské mléko se bude vyrábět v menším množství. Alkohol snižuje hladinu laktace, dítě je podvyživené, nedostává potřebné vitamíny a minerály.
 • Opilá matka prochází spolu s mlékem nebezpečnými látkami, které zasáhnou kardiovaskulární systém dítěte. Nádoby se rozšíří a srdce dítěte bude bít rychleji.
 • U kojící matky s alkoholem může dítě zaostávat nejen ve fyzickém, ale i v mentálním vývoji.

Všechny procesy v těle dítěte, když dostanou „alkoholizované“ mléko, budou potlačeny, ochranná funkce těla se snižuje, zvyšuje se riziko vzniku různých patologií.

Urychlení procesu odstraňování alkoholu z těla je mýtus. Tvrdí, že velký příjem tekutin vám umožní rychle se zbavit alkoholových výparů. Nezáleží na tom, kolik vody nebo čaje máma pije, kojení bude možné pouze 5 hodin po pití vína, piva, vodky nebo jiných silných nápojů.

Pokud je množství alkoholu opilého působivé, pak se doba pro odstranění nebezpečných látek úměrně zvyšuje. Při těžké intoxikaci lékaři obecně doporučují alespoň jeden den přerušit kojení. V tuto chvíli je lepší dávat směsi nebo náhražky mléka. Z takové výživy nebude dítě horší než z alkoholizovaného mléka.

Nezanedbávejte obdržené rady. Posvátnou povinností každé matky je dát dítěti příležitost, aby byla zdravá a silná. Proto by měla být věnována zvýšená pozornost výživě.!

Kdy kojit po alkoholu

Jak dlouho mohu krmit své dítě po alkoholu??

Kojící matka se často ptá: mohu si vzít alkohol, kdy a kolik? To lze snadno vysvětlit upřímným zájmem o zdraví vašeho dítěte. Je důležité, aby každá matka pochopila nebezpečí dítěte tím, že pila alkohol, a dokázala včas opustit momentální potěšení. Kolik mohu krmit své dítě po pití piva, vína nebo vodky? K tomu potřebujete vědět, jak rychle se z mateřského mléka odstraňuje alkohol..

I pití malého množství piva nebo stolního vína může způsobit nenapravitelné poškození těla dítěte, pokud dítě ihned připevníte k hrudi. Negativní důsledky:

 • Účinek na gastrointestinální trakt. Pokud se v mateřském mléce nachází alkohol, poškozuje ochrannou vrstvu a způsobuje zánět žaludku nebo střev.
 • Pivo a víno také ničí tenké střevo, ze kterého dochází k narušení vstřebávání vitamínů, stopových prvků a vody.
 • Snížení krevního tlaku a zvýšení srdeční frekvence.
 • Poruchy nervového systému a mentální retardace.
 • Ve vývoji motorických dovedností. Rozsah je zcela závislý na množství alkoholu..
 • Závislost na alkoholu a možná závislost.

Jak dlouho čekat?

Pokud matka nemohla odolat a pila, je povinna dítě krmit až do posledního vytržení. Pokud určitě chcete u slavnostního stolu pít trochu piva nebo vína, namíchejte mléko do láhve. Zahřejte se později bez varu a krmte dítě.

Období čištění těla matky od alkoholu závisí pouze na tom, jak dlouho její metabolické procesy zabírají. V průměru k odběru alkoholu po podání dojde zcela po 5-7 hodinách od doby použití. Takže mladá matka by měla přestat brát pivo nebo krmit své dítě nejdříve po 5 hodinách po požití alkoholu!

Hlavní chybou opilé matky je vyjádření mléka. Koneckonců, obsah alkoholu v hrudníku se sníží pouze tehdy, když poklesne v krvi. Alkohol není fixován v mléce a pokud je vyjádřen, je přenesen zpět do mateřské krve. Je nutné se soustředit před a ne po pití alkoholu. Použití velkého množství vody a kávy a dekantace nezrychluje odstraňování alkoholů z těla.

Je alkohol v mléce?

Alkohol volně vstupuje do mateřského mléka. A jeho nejvyšší obsah je pozorován 25-60 minut po pití na lačný žaludek a 50-100 minut při pití alkoholu s jídlem.

Podle statistik, když je dítě kojeno, dostává alkohol konzumovaný matkou a po odstavení zažije nedostatek obvyklých látek. Je nemožné s jistotou říci, že takové dítě se následně nestane alkoholikem. Před uvolněním a vypitím sklenice si proto musíte zapamatovat:

 • Alkohol rychle přechází do mateřského mléka.
 • Dítě není schopno zvládnout ničivé účinky alkoholu.

Mnoho matek se mýlí v tom, že pití piva zvýší laktaci. Obrovské množství experimentů prováděných lékaři ukázalo, že pivo se množí, ale naopak snižuje množství mléka v mléčných žlázách. Čím vyšší je dávka alkoholu, tím silnější je potlačení laktačního procesu. Když se v těle drží alkohol, nezotaví se. Také pít pivo maminka kazí chuť mléka. Proto často dochází k odmítnutí dítěte z důvodu obsahu alkoholu v něm.

Jak dlouho vstupuje ethanol do hrudníku??

Strany se často stávají nebo ne, ale každá maminka potřebuje vědět, jak dlouho trvá, než se alkohol dostane do mléka po jeho konzumaci.

Po 20 minutách od chvíle, kdy je mléko dobré, můžete dítě bezpečně krmit. Po 40 minutách však alkohol, včetně piva, proniká do mléka. Pro vyloučení ethanolu z mateřského mléka je nutné očistit jejich tělo. Aktivní uhlí a podobné produkty pomohou..

Když je účinek piva nebo jiného alkoholu neutralizován, sníží se obsah alkoholu v mléce. K tomu dojde přibližně 2 hodiny po absorpci.

Podle toho, 3 hodiny po alkoholu, můžete dítě nakrmit, ale pod podmínkou použití sklenice slabého piva nebo půl sklenky vína. Pokud se vypilo více piva, nemůžete potom použít hrudník. Chcete-li pivo rychle připravit, pijte čaj s mlékem. Je to diuretikum, které s větší pravděpodobností vyplavuje z těla jakoukoli tekutinu..

Kojení a alkohol

Jak může pití alkoholu kojící matkou ovlivnit zdraví dítěte? Jaké jsou limity bezpečného pití pro kojení??

Co potřebujete vědět o pití alkoholu během kojení?

Jak alkohol může ovlivnit dítě?

Co hledat?

Dětský věk:
 • Játra novorozeného dítěte nejsou dostatečně vyvinutá, takže v tomto věku je dítě náchylnější k negativním účinkům alkoholu
 • Až asi 3 měsíce je tělo dítěte schopné neutralizovat alkohol dvakrát tak pomalu jako dospělý. Děti starší 3 měsíců obvykle tráví alkohol dobře..
 • Rychlost zpracování a odstranění alkoholu z těla závisí na hmotnosti osoby
 • Osoba s velkou hmotností je schopna neutralizovat alkohol rychleji než osoba, která váží méně
Množství alkoholu:
 • Účinek alkoholu na stav dítěte přímo závisí na množství konzumovaného alkoholu.
 • Čím více alkoholu se konzumuje, tím déle bude jeho odstranění z těla matky trvat
Síla pití:
 • Čím je nápoj silnější (koncentrace alkoholu v něm je vyšší), tím déle bude jeho odstranění z těla trvat.
Konzumace alkoholu s jídlem:
 • Pití alkoholu spolu s jídlem snižuje absorpci střeva.

Musím vyjádřit mléko po pití alkoholu?

Co když se opiju?

Posouzení rizika kojení

Recenze na "Kojení a alkohol"

Tento článek se mi líbil a odpověděl na mé otázky. Neříkám, že teď budu pít více podle doporučení. Ale pití piva se za to neohryzne!

Velmi užitečný článek))) nyní mám představu o alkoholu při krmení. Souhlasím, těhotenství a kojení vypadnou ze života. Někdy je to těžké, chci vypít sklenku vína nebo studeného piva v létě))) Samozřejmě se nemusíte omezovat na všechno, jen všude, ale jako vždy - POTŘEBA ZNOVU OPATŘENÍ.

Chápali všechno správně... pouze je třeba psát takto:... kojící ženy vypadávají ze „života“... protože alkohol v žádném případě není život...
Alkohol je jed a jed v malých dávkách je lék.

Je skvělé, že vše je popsáno tak podrobně. A pak už jsem si myslel, že opět rok a půl (s novorozencem po prvním dítěti) nebude možné ani ochutnat dobré víno. Zítra se chystám na svatební svatbu a poprvé za 10 měsíců alespoň ochutnávám sklenici.
Děkuji za článek!

Alkohol při kojení

Otázka konzumace alkoholu je v současné době velmi důležitá. Téměř 90% populace tak či onak konzumuje pivo, víno a jiné alkoholické nápoje a toto číslo zahrnuje i kojící ženy..

Kompatibilita příjmu alkoholu s kojením nebyla dostatečně studována. Kojící matky často slyší protichůdné tipy ohledně účinku alkoholu na dítě. V tomto článku se pokusíme zvážit některé aspekty pití alkoholu při kojení..

Hlavní složkou alkoholických nápojů je ethylalkohol (ethanol) a alkoholické nápoje také obsahují různé nečistoty, které nepříznivě ovlivňují tělo matky a dítěte, zejména pokud mají vysokou koncentraci a / nebo jsou konzumovány ve velkém množství. Někdy můžete slyšet názory, že pivo nebo víno mají na rozdíl od jiného alkoholu zvláštní pozitivní vliv na zdraví, ale informace o tomto tématu jsou vždy protichůdné, proto se zaměřme na účinek alkoholu obecně.

Molekula ethanolu má malý náboj, takže snadno proniká z krve různými biologickými membránami do tkání těla. Koncentrace ethanolu v tkáních rychle roste, dokud nedosáhne své koncentrace v cirkulující krvi..

Po vstupu do těla se alkohol začíná vstřebávat již ze sliznice ústní dutiny a jícnu, o něco větší objem - ze sliznice žaludku a tlustého střeva, ale jeho hlavní část se vstřebává z počáteční části tenkého střeva..

Alkohol snadno přechází do mateřského mléka. Podle výzkumu [5] však do krve a mateřského mléka přichází poměrně malé množství alkoholu konzumovaného matkou. Vrchol alkoholu v mateřské krvi a mléce se vyskytuje přibližně 30-90 minut po pití, ale toto číslo se liší od osoby k člověku, v závislosti na tom, kolik jídla bylo během tohoto období konzumováno, na hmotnosti matky a procentuálním podílu tuk v jejím těle atd.

Alkohol se rychle vylučuje z mateřského mléka a těla matky. Metabolismus alkoholu u dospělých je přibližně 30 mililitrů za tři hodiny. Na základě toho „matky, které konzumují mírné množství alkoholu, mohou kojit, jakmile se cítí neurologicky normální“ [5]..

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se alkohol nehromadí v mateřském mléce, ale vylučuje se z mléka současně s jeho vylučováním z oběhového systému. Tedy, když hladina alkoholu v krvi klesá, snižuje se v mléce a čerpání mateřského mléka nepřispívá k odstraňování alkoholu z těla. Dekantace, silné pití, odpočinek - to vše neovlivňuje rychlost odstraňování alkoholu z těla. Toto je však ovlivněno množstvím alkoholu opilého - čím více pila matka, tím déle je alkohol z těla vylučován [14]..

Většina zahraničních odborníků se domnívá, že pravidelné užívání piva, vína nebo jiného alkoholu kojící matkou v množství jednoho nebo dvou nápojů nepoškodí dítě při kojení [5,8,14,15,16].

Například Dr. Cheston Berlin, členka Výboru pro drogy a chemikálie v Lidském mléce Americké akademie pediatrů, nedoporučuje kojící matce více než jeden nebo dva nápoje týdně. Také doporučuje přerušit kojení na 6-8 hodin, pokud máma vypila několik nápojů v řadě [1].

Dr. Jack Newman, člen odborné poradní rady La Leche League, píše: „Směs, kterou dítě dostane, zatímco maminka nalévá mléko, protože obsahuje malé množství alkoholu, vystaví dítě většímu riziku problémů, než kdyby dítě přijímat mléko obsahující alkohol “[15].

Americká léková komise pro americkou akademii pediatrie také klasifikuje alkohol (ethanol) jako lék „obvykle kompatibilní s nízkým dávkováním kojení“..

Pokud však kojící matka pravidelně pije alkohol, mohou být vedlejšími účinky takové nadměrné konzumace ospalost, slabost, zpoždění motorického vývoje u dítěte, nízký přírůstek na váze a problémy s odtokem mléka u matky [7,14]. Má se za to, že dva nebo více nápojů může potlačit oxytocinový reflex matky [3,4]

Kromě toho, pokud jde o vliv alkoholu na dítě, měli byste vždy věnovat pozornost věku a hmotnosti dítěte. Čím je hmotnost dítěte mladší a menší, tím destruktivnější bude i malé množství alkoholu..

Existuje několik mýtů o pití alkoholu při kojení..

Mýtus 1: pití piva při kojení zvyšuje laktaci.

Dříve byly matkám někdy doporučovány alkoholické pivo ke stimulaci laktace. Dvě studie však zjistily, že poté, co matky konzumovaly alkoholické a nealkoholické pivo, děti, jejichž matky dostávaly alkoholické pivo, saly častěji, ale dostávaly méně mléka než děti, jejichž matky pily nealkoholické pivo [2,8]. Ve dvou dalších podobných studiích děti, jejichž matky dostaly nejprve pomerančový džus s alkoholem častěji, ale dostávaly v průměru o 20–27% méně mléka než děti, jejichž matky pily jen pomerančový džus [9,11]. Jedna z těchto studií také zjistila změnu vůně mléka v poměru ke změně koncentrace alkoholu v mléce..

Další studie zkoumala sající rytmy několik hodin poté, co matky požily alkohol. Navzdory skutečnosti, že děti dostaly méně mléka do 4 hodin poté, co matka vypila alkoholický nápoj, kompenzovaly to častější aplikací a více mléka během následujících 8-16 hodin po pití, kdy byla hladina alkoholu v krvi matky vrátil se do normálu. Ve snaze určit, co způsobilo snížení příjmu mléka u dítěte, ať už to bylo způsobeno změnou chuti mléka nebo snížením oxytocinového reflexu matky, byly dětem v jedné studii podány mléko v lahvích. Malé množství alkoholu bylo přidáno do poloviny lahví, ale ne do druhé poloviny. Výzkumník změřil sací sílu kojenecké láhve připojením senzoru k bradavce a zjistil, že děti saly více mléka a saly mnohem častěji z těch lahví, které měly dochuť alkoholu než z lahví bez alkoholu [12]. Výzkumník dospěl k závěru, že snížení příjmu mléka z prsu poté, co matka užila alkohol, nesouvisí s tím, že dítě nemá rádi vůni alkoholu.

Můžeme tedy dojít k závěru, že alkohol nezvyšuje produkci mléka, ve skutečnosti děti sají častěji, ale zároveň dostávají méně mléka po dobu 3-4 hodin poté, co matka vypila alkoholický nápoj. Jedna studie navíc prokázala 23% pokles produkce mléka po opití jednou matkou [8,9,12,13].

Mýtus 2: víno při kojení pomáhá dětem lépe spát.

Mýtus je také rozšířený, že po požití alkoholu, zejména vína, jako matky, kojící děti lépe spí. V průběhu výzkumu [10]. po malém množství alkoholu konzumovaném matkou byla zjištěna změna ve spánku a bdělosti dítěte. Možná je to způsobeno tím, že jediné použití alkoholu u zdravého člověka způsobuje euforii, která je pak nahrazena inhibicí centrálního nervového systému. To se projevuje letargií a ospalostí. Období usínání je zkráceno, ale spánek je charakterizován rychlejší změnou fází, dochází k nedostatku hlubokého spánku, během kterého člověk zcela odpočívá. To platí také pro dítě, jehož matka pila alkohol: dítě opravdu rychle usne, ale je pravděpodobné, že se probudí častěji. Navzdory skutečnosti, že děti zaspávaly rychleji, spaly mnohem méně do 3,5 hodiny poté, co pily mléko s alkoholem, ve srovnání s dobou spánku, pokud pily jen mléko. Vědci dospěli k závěru, že alkohol ovlivňuje rytmy dětského spánku a bdění a zkracuje dobu spánku [10]..

Mýtus 3: nealkoholické pivo a víno při kojení.

Nealkoholické pivo a víno ve skutečnosti obsahují také alkohol. Obsah alkoholu v nealkoholickém pivu a víně je obvykle asi 0,5 procenta, ale u některých značek může dosáhnout až 1–2 procent.

Skupina vědců provedla studii [17], během níž kojící matky vypily jednu hodinu 1,5 litru nealkoholického piva (0,41–0,43% ethanolu) a jejich mléko bylo ihned po pití testováno na alkohol hodinu a po 3 hodinách. Pouze 2 ze 105 vzorků našli ethanol v mléce, oba vzorky byly odebrány ihned po použití. V jednom ze vzorků byla koncentrace ethanolu

Jak dlouho po pití alkoholu mohu kojit dítě??

Tady přišel dlouho očekávaný okamžik - narození dítěte. Mladá matka rozhodne, že kojení je povinné. Téměř od prvních dnů mají nově maminky otázku, jak dlouho mohu kojit dítě po požití alkoholu.

Je velmi důležité pochopit, jak matce a blízkým příbuzným, když dají sklenici alkoholu na kojící matku, dítě velmi ohrožuje. Vůbec nezáleží na tom, jaké to bude - šampaňské, pivo, suché víno, Cahors, dobrý koňak nebo vodka.

Pokud okamžitě aplikujete malý zázrak na matku, takový milovaný, takový nativní systém, můžete způsobit nenapravitelné poškození těla dítěte, které stále není chráněno před okolním prostředím, zejména v prvních třech měsících je snadno ovlivněno vnějšími dráždivými látkami.

Silné nápoje velmi snadno pronikají do mateřského mléka, rychle se vstřebávají do krevního řečiště a po dlouhou dobu se z krve a těla odstraňují. Jeho maximální obsah nastává přibližně od 30 minut do 1,5 hodiny po užití „dávky“. Doba absorpce závisí na mnoha faktorech, jako je hmotnost kojící matky, množství konzumovaného jídla, síla alkoholu a také množství spotřebovaného alkoholu..

Takže jste se nemohli omezit, trochu se napili, máte okamžitě otázku, kdy můžete nakrmit svou milovanou kuřátko prsy?

Koneckonců, mléko není úplně zdravé jídlo vyjde.

Zde zpravidla přichází k záchraně internet, různé články o těchto tématech, fóra. Nejprve je třeba zjistit, jak dlouho je alkohol z mateřského mléka odstraněn.

Čas, kdy alkohol opouští mateřské mléko, závisí přímo na síle nápoje, množství, které pila kojící matka, tělesné hmotnosti a přítomnosti chronických onemocnění. Čím nižší je hmotnost ženy, tím rychleji dochází k intoxikaci a alkohol tedy déle odejde. Naopak u plných žen naopak nápoj zmizí rychleji.

Kolik po pití alkoholu můžete krmit dítě

Kolik alkoholu vstupuje do těla matky, když je zvětralé, to jsou hlavní otázky, na které musíte znát odpovědi, abyste pochopili, kdy nakrmit dítě.

Hlavní procesy vylučování alkoholu z lidského těla se vyskytují v játrech. Rychlost těchto procesů závisí, jak jsme již naznačili, na různých faktorech.

Předpokládejme, že po 3 hodinách se zobrazí jedna sklenka opitého vína nebo piva od hubené dívky. Při pití silnějších nápojů se tělo vylučuje déle než půl dne.

Za účelem krmení dítěte ráno můžete mléko vyjádřit do dvou krmiv, jeden večer a jeden dříve ráno. To znamená, že poslední krmení před pitím může být provedeno až 20 hodin, takže ráno vyjde úplně ven. Pokud se vaše dítě v noci probudí, abyste se najedli, musíte se vyjádřit za tři krmení.

Ve skutečnosti to lze provést den před navrhovanou událostí, protože takové mléko, pokud je správně skladováno, se kazí po dlouhou dobu.

Chtěli jste vypít pár sklenic piva a stalo se to nečekaně, můžete krmit dítě předtím a pokusit se to jednou vyjádřit, protože nemůžete dítěti dát hrudník na čtvrt dne. Pokud prsa není připraveno k vyjádření, pak bude obtížné vyjádřit požadované množství i pro jedno krmení, a bude k tomu zapotřebí alespoň trochu času, protože laktace se přizpůsobí potřebám našeho malého muže.

A přesto nikdy nemíchejte alkohol, protože je to jen „zabití“ pro tělo. Máma se nemůže přiblížit malé „kuřátko“ ve stavu extrémní intoxikace, ke které dochází, když jsou smíšené.

Jak vidíte, po pití alkoholu můžete nakrmit sissy, ale v tomto případě dodržujte určitá pravidla, abyste nepoškodili milovaného malého chlapce.

Pokud je to naprosto nemožné bez tohoto, doporučuje se omezit se na nejvýše dvě standardní porce, ale ne více než dvakrát týdně. Více než pět porcí týdně významně ovlivňuje duševní a emoční stav našeho dlouho očekávaného zázraku, jeho vývoj je opožděn.

O vyjádření

Často dostáváme špatné rady, zejména tety, přítelkyně, matky a babičky. V takovém případě nám radíme, abychom mléko zbavili, abychom se zbavili alkoholu v hrudi. To je chybný názor, protože alkohol je odstraňován z krve při zpracování tělem a poté z mateřského mléka. V hrudi se nehromadí, jak mnozí věří, ale vstřebává se zpět do krve. Až po určité době se její hladina v krvi snižuje.

Došli jsme k závěru, že vyjadřování mléka nemá vliv na vylučování alkoholu z prsu. Vše, co v této situaci potřebujete, je čekat na čisticí procesy ve vašem těle. Pokud je samozřejmě hrudník tak plný, že ho bolí, musíte se trochu vyjádřit, jinak můžete vydělat mastitidu.

Můžete se vyjádřit, pouze pokud předem víte o nadcházející události a připravíte potřebné množství mateřského mléka pro své milované dítě, jak je uvedeno výše.

Pokud chtěla kojící matka důkladně relaxovat, pít o něco více, než měla být ve stavu dobré intoxikace, neměli bychom dovolit situaci, kdy opilí rodiče a hosté byli vedle dítěte a spali s dítětem na posteli. Pokud se tedy cítíte opilí, je lepší, pokud je to možné, svěřit svého „vzácného“ střízlivému příbuznému nebo vhodnější osobě..

Trochu o mýtech

První věc, kterou mnozí dělají chyby, je, že nealkoholické víno nebo pivo neobsahuje alkohol. Obsah ethanolu v nich je od 0,5 do 2 procent.

Za druhé, pití piva nezvyšuje laktaci. Dříve se matkám dokonce doporučovalo pivo, aby ho zvýšily. Podle studií naopak mléko kleslo o více než 20%.

A třetí, dobrý spánek pro děti při pití vína. Po vstupu alkoholu do těla dítěte je přirozeně narušen nervový systém. Může opravdu rychle usnout, ale v tomto případě se probudí častěji a doba spánku se výrazně zkrátí.

Když matka konzumuje alkohol, dítě saje více mléka z prsu, a tím se mléko sníží a v důsledku toho se dítě oslabí a chce spát. A pokud čas uběhl více než 4 hodiny, děti se staly více ostražitými.

Jaké jsou naše závěry?

Kojící matky se nemusí starat o to, že nebudou schopny podporovat společnost a relaxovat. Pokud přísně zakážete mladým matkám pít alkohol, může to být důsledkem skutečnosti, že dítě dříve odstaví z prsu. Samozřejmě, pokud se v rodině konají časté hostiny, je to v pravomoci opatrovníků, to je další téma o alkoholismu v rodině.

Kojení je nutností. Nejlepší cestou z této situace je zmrazení mateřského mléka..

Ať už je to pravidlo, kdy každé ráno po spánku vyjádřit jedno prsu, a druhé dát dítěti, i když jsou po noci přeplněné. Poté zmizí všechny problémy spojené s tímto tématem! Nezapomeňte, že vše musí znát opatření!

Stůl na dosah ruky, který ukazuje čas krmení dítěte a jeho přizpůsobení režimu, může také výrazně usnadnit přípravu na zábavu.

Kdy kojit, pokud jste pili alkohol

Je dobře známo, že mezi stravou kojící matky a stavem dítěte existuje určitý vztah. Všechno, co jedla nebo pil přes mléko, vstupuje do těla dítěte.

Některé matky odmítají alkohol po celou dobu laktace, jiné se snaží relaxovat, občas si nechají sto gramů koňaku nebo vodky, sklenku piva, sklenku vína nebo šampaňského.

Proto byste měli rozumět tomu, jak kompatibilní je alkohol a kojení, jak alkohol ovlivňuje novorozence, a je bezpečné pít vůbec.

Mýty a realita

Podle statistických ukazatelů pije každá sedmá matka, která jí dává dětské mléko, alkohol. Žena, která si ve společnosti přátel dovolí sklenici piva nebo sklenici koňaku, věří, že jí neublíží.

Nejedná se o případy formované závislosti na alkoholu a jaké jsou důsledky pro tělo dítěte z alkoholismu matek. Všechno je tak jasné.

Obecně existuje několik různých názorů na zdravé matky na otázku, která vzrušuje mnoho - je možné pít kojícím ženám:

 1. Alkohol - tabu v době plánování, období nošení drobků, po porodu a celé přirozené krmení dítěte mlékem.
 2. Pití alkoholu (pivo, koktejly, nápoje s nízkým obsahem alkoholu) pomocí HB je přijatelné, pokud jej pijete příležitostně a v minimálních dávkách..
 3. Pokud se budete řídit technikou bezpečného pití, můžete si pro kojící matku „užít“ alkohol.

Jaký názor je více odůvodněný, je na vás, abyste si jej přečetli až po přečtení článku, ale prozatím byste měli zvážit četné mýty a dohady ohledně kojících matek a duchů.

 • Mýtus č. 1. Pivo zlepšuje laktaci. Někteří příznivci, kteří nabídli sklenici piva kojící matce, jsou přesvědčeni, že to má vliv na objem mléka. Pravděpodobně byl tento názor vytvořen kvůli skutečnosti, že dítě po konzumaci tohoto pěnivého nápoje častěji žádá prsa, to znamená, že počet jídel roste. Vědci prokázali, že navzdory zvýšení frekvence krmení po pivu je celkový objem mléka snížen o 25%. Takže nemůžete pít pivo ke zlepšení laktace.
 • Mýtus číslo 2. Alkohol pomáhá dítěti usnout. Kojícím matkám se často doporučuje, aby před večerním krmením vypily sklenici piva nebo sklenici slabého vína, aby dítě dobře spalo celou noc. Američtí vědci však tuto mylnou představu popřeli a zjistili, že konzumace alkoholu matkou vede k opačnému účinku. Nejprve se dítě po požití „opilého“ mléka cítí lehkostí, pak ho postupně začne spát. Ale tyto sny jsou krátké, mělké, nemají fáze odpočinku, během kterých by dítě mohlo obnovit sílu. A délka spánku u dítěte, které pilo „opilé“ mléko, je výrazně kratší než u dítěte, které konzumovalo zdravý produkt bez přísad.
 • Mýtus číslo 3. Alkohol nemění chuť mléka. Kojící matka, která zaujímá tento názor na víru, se určitě mýlí. Mnoho produktů, nápojů, včetně těch, které obsahují alkohol, mění chuť a složení mateřského mléka. Pokud si kojící matka užila sklenici piva nebo pila 100 gramů silného nápoje před aplikací na její prsa, dítě často odmítá mléko, které se stalo neobvyklým.
 • Mýtus č. 4. Dekantace snižuje obsah alkoholu v mléce. V takových akcích je jen malá logika, protože alkohol se v matčině mléce nemůže hromadit. Tato látka pronikající do krevního oběhu s pomocí vstoupí do mléčných žláz a poté, co vytvořila „kruh“, se znovu vrací do krve. To znamená, že je zbytečné vyčerpat produkt „chmele“, protože nemůžete snížit obsah alkoholu v mléce. V tomto ohledu je zbytečné používat velké množství tekutin - čaje nebo vody.
 • Mýtus číslo 5. Silná intoxikace matkou není pro dítě nebezpečná. Při nadměrných librách samozřejmě alkohol v mléce překračuje všechny rozumné limity, což pro dítě představuje velké problémy. Navíc „několikrát ve sto“ výrazně zpomaluje reakční dobu kojící matky na různé podněty. Dítě se točí kolem, snaží se vstát v postýlce nebo kočárku, popadne potenciálně nebezpečné předměty - to vše vyžaduje rychlost a pozornost matky. Důsledky nedostatečně rychlé reakce matky mohou být žalostné.
 • Mýtus číslo 6. Alkohol v minimálních dávkách může zmírnit stres u kojících matek po porodu. Absolutně neudržitelné tvrzení, protože ethylalkohol je schopen jen zhoršit depresi, včetně deprese, ke které dochází po porodu. Kromě toho tělo novorozeného dítěte není schopno se vypořádat s toxickým účinkem alkoholu, který se do něj dostal mlékem. Tato škoda bude způsobena především nezralým dětským játrem.

Pít nebo nepít?

Omezení se vztahují také na určitá jídla a jídla (například nemůžete jíst mořské plody, citrusové plody a příliš „pachovou“ zeleninu). To znamená, že žena, která se přísně rozhodla dodržovat všechna pravidla, je po dlouhou dobu zbavena některých věcí, včetně alkoholu.

Mezitím američtí pediatrové a odborníci z La Leche League (Mezinárodní organizace pro podporu kojících matek) nejsou tak kategoričtí. Podle jejich názoru lze alkohol v malém množství pít kojením, ale nemůžete se nechat unést a musíte znát načasování odběru alkoholu z těla..

Kdo má pravdu? Neexistuje jednoznačná odpověď, protože navzdory zásadní povaze problému nebyly dosud provedeny významné experimenty a studie. Na jedné straně vědci uznávají, že závislost na alkoholu je pro dítě škodlivá. Na druhé straně lékaři nejsou přesvědčeni, že sklenka piva nebo sklenka šumivého vína způsobí nevratné následky.

Není pochyb o následujících lékařských skutečnostech, které by měla každá kojící matka vědět.

 • Konzumované pivo (koňak, vodka, další alkohol) okamžitě vstupuje do gastrointestinálního traktu, po 20 minutách vstupuje do krevního oběhu.
 • Nejvyšší obsah v těle lze pozorovat do půl hodiny po požití na lačný žaludek nebo hodinu a půl po požití s ​​jakýmkoli občerstvením.
 • Současně přechází ethylalkohol do mateřského mléka a jeho koncentrace odpovídá obsahu alkoholu v krvi - přibližně 10% objemu spotřebovaného matkou.
 • Jak dlouho trvá alkohol z mléka? Intenzita vylučování je individuální a závisí na tělesné hmotnosti matky, opilém objemu, přítomnosti občerstvení a typu alkoholu. Například, pokud kojící žena vážící 55 kg vypila sklenku vína, pak by neutralizace trvala 2 až 3 hodiny. Silnější nápoj (koňak, vodka) se odstraní asi půl dne.

Stanovisko Dr. Komarovského

Pediatr Komarovsky často odpovídá na otázky kojících matek ohledně používání piva a jiných alkoholických nápojů. Doktor má smíšený názor na vodku, ale pivo nezakazuje.

Komarovsky je navíc přesvědčen, že kvalitní produkt může být dokonce prospěšný, neškodný, protože pivo obsahuje:

 • přírodní složky (slad ječmene, pivovarské kvasnice);
 • vitamíny.

Neměli byste se však nechat unést pěnivým nápojem, protože pivo obsahuje alkohol, různé konzervační látky a další složky, které nejsou pro dítě urážlivé..

Pediatr radí kojícím ženám, aby si vybraly alternativy. Například, pokud chtěla pít pivo, můžete se zaměřit na produkt, který neobsahuje alkohol. A je lepší ho koupit ne v plechovce, ale v láhvi.

Důsledky pro dítě

Kojící matka, která chce pít sto gramů nebo sklenku piva, je třeba si uvědomit, že alkoholické nápoje během laktace mohou dítě výrazně poškodit..

V případě častého užívání alkoholu matkou u dítěte lze pozorovat takové nežádoucí příznaky, jako je únava, ospalost a respirační deprese. Pokud je maminka příliš závislá na alkoholu, negativní důsledky budou mnohem závažnější..

 1. V důsledku nadměrného pití matkou se dítě stává letargickým a letargickým. Zdá se, že dítě rychle usne, ale probudí se stejně rychle. Kromě toho alkoholické nápoje v mléku kojících matek negativně ovlivňují nervový systém, v důsledku čehož je dítě příliš vzrušující a nervózní..
 2. Pravidelné pití matkou (sto gramů lihovin, pivo) urychluje srdeční rytmus dítěte. Mámě se to pravděpodobně nebude líbit, pokud drobky sníží svůj krevní tlak, bude to letargie, dušnost, v nejlepším případě - prostě neochota hrát.
 3. Pivo a sto gramů koňaku, který používá kojící matka během kojení, má negativní důsledky na trávicí systém. To znamená, že díky netvořené mikroflóře lze očekávat záchvaty koliky u dítěte, zhoršenou absorpci prospěšných složek mléka. Pokud matka bude pít neustále, dítě bude ubývat na váze, začne zaostávat za vrstevníky v psychofyzickém vývoji.
 4. Alkohol v mléce kojící matky má negativní důsledky na celé tělo, včetně jater pro děti. Tento orgán je nezralý u dítěte, a proto se nedokáže vypořádat s ethanolem, který přechází z piva na mléko.
 5. Intenzita zpracování ethylalkoholu u kojenců je několikrát nižší než u kojící matky. Rozpadový produkt ethanolu opouští tělo dítěte velmi pomalu, takže důsledky mohou být extrémně nežádoucí - až po otravu. Tato hrozba je velmi reálná, protože kromě lihu se v alkoholu vyskytují i ​​jiné, málo užitečné složky - fenol a acetaldehyd..
 6. Extra sto gramů alkoholu konzumovaného kojící matkou popírá negativní vliv na laktaci. Alkohol inhibuje aktivitu nervového systému kojících matek, díky čemuž se snižuje objem prolaktinu, hormonu zodpovědného za mateřské mléko. Kromě toho ethanol omezuje mléčné kanály, to znamená, že krmení je obtížné a sání dítěte je bolestivé..
 7. Při použití vodky a dalších silných alkoholických nápojů může kojící matka náhodně způsobit závislost dítěte. Účinek alkoholu na tělo dítěte je mnohem silnější, to znamená, že lze očekávat, že alkohol bude pro dítě druhem drog, bez kterého se bude cítit horší.

Výše uvedené důsledky pro dítě se stanou znatelnější, pokud kojící matka používá silný alkohol. Pokud si rodič dovolí pít sto gramů téměř každý den, poškození se jen zvýší.

Pravidla pro bezpečnou hostinu

Mnoho kojících matek zajímá, zda je možné v období laktace pít vodku, pivo, šampaňské? Pokud je to možné, jak neutralizovat jejich negativní vlastnosti a zabránit vysokému obsahu alkoholu v mateřském mléce?

Vědec radí kojícím ženám, aby dodržovaly určitá pravidla pro pití alkoholu v období laktace.

 • Závažnost účinku ethylalkoholu na dítě závisí na tom, kolik pijete. Neměli byste pít hodně piva, šampaňského a silné nápoje byste měli zcela zlikvidovat. To znamená, že 100 gramů vodky nebo koňaku - je pro matku zakázáno.
 • Máma by se měla vzdát alkoholu, pokud je dítě mladší než tři měsíce. Po porodu je lepší dodržovat přísnou stravu - jíst a pít pouze povolená jídla a nápoje, takže matky budou chránit své děti před negativními důsledky.
 • Maminka musí při určování přípustné dávky alkoholu vzít v úvahu její hmotnost. Štíhlé ženy jsou vystaveny riziku, že se s přáteli etanolem spojí po dlouhou dobu, což znamená, že jeho stopy zůstanou v mléce dostatečně dlouhou dobu..
 • Pití i sta gramů vína na lačný žaludek znamená posílení procesu absorpce alkoholu do krve. Pokud pijete alkohol s jídlem, budou negativní účinky pro matku a dítě méně výrazné.
 • Samozřejmě se nemůžete opít. V tomto stavu dítě dostává „alkoholický úder“, který vede k otravě. Pro opilou matku je těžké ovládat její chování, což může vést k úmrtí dítěte.

Lékaři navíc varují, že není možné vyčistit mateřské mléko od ethanolu. Tento proces nemohou urychlit ani sorbující látky ani velký objem kapaliny ani jiné prostředky. Mléko se znovu stane užitečným, jakmile se alkohol rozpadne a je vyloučen z těla matky.

Jak se připravit na dovolenou?

Kojící ženy se musí samy rozhodnout, zda budou pít a kolik alkoholu popít. Matka, která se připravuje na hostinu, by se však měla připravit na ochranu dítěte před všemi druhy potíží. Jak to udělat?

 1. Pokuste se nakrmit dítě těsně před dovolenou, protože budoucí bezpečný příjem proběhne až poté, co se matky budou střízlivé.
 2. Není třeba pít hodně alkoholu. Omezte se na nejnižší možnou dávku - sto gramů vína, dost piva pro matku i dítě.
 3. Mateřské mléko by se mělo předem dekantovat a uložit do chladničky. Objem produktu musí být vypočítán pro dvě až tři jídla (v závislosti na tom, kolik žena očekává, že pije).
 4. Pokud je po pití matčina prsa plná, není možné krmit dítě takovým „otráveným“ mlékem. Je nutné produkt dekantovat a zlikvidovat.
 5. Kojící matky jsou vhodné pivo bez alkoholických stupňů. Při nákupu takového produktu musíte samozřejmě pečlivě sledovat jeho kvalitu. Kupte si nápoj bez chemických barviv nebo konzervačních látek.

Alkoholické nápoje nejsou nejlepšími „přáteli“ kojících žen. Nikdo samozřejmě nemůže mamince zakázat pít alkohol, ale po pití dalších sto gramů by měla být připravena na pravděpodobné negativní důsledky pro zdraví dítěte. Víno nebo pivo jsou tedy zcela volitelnými produkty ve stravě kojící matky.

V životě kojící matky mohou nastat situace, kdy je těžké odolat pokušení pít alkohol.

Chcete-li po tomto kojení znovu začít, aniž byste riskovali zdraví dítěte, musíte vědět, kdy alkohol zcela opouští tělo.

Článek pojednává o tom, co potřebujete vědět o alkoholu matce, která kojí své dítě. Dále analyzujeme újmu, kterou alkoholické nápoje způsobují při kojení..

Co potřebujete vědět o užívání alkoholu během HB?

Žena, která se během kojení pije, by měla vědět:

 1. Alkohol rychle přechází do mateřského mléka.
 2. Tělo dítěte není schopné bojovat s toxickými účinky ethanolu.
 3. Vyjádření mléka nezpůsobuje následné krmení bezpečným a zbytečným až do úplného odstranění alkoholu z těla.

Je obsažen v mléce opilé matky?

Po pití alkoholického nápoje v něm obsažený ethylalkohol proniká nejen krví, ale i všemi biologickými tekutinami. 10% celkového spotřebovaného objemu přechází do mateřského mléka kojící ženy.

Jak dlouho se tam dostane?

Vrcholové koncentrace alkoholu v mateřském mléce je dosaženo po 0,5–1 hodinách po pití. Toto je průměrný ukazatel. Čísla se mohou lišit v závislosti na různých faktorech:

 • Síla nápoje. Čím vyšší je stupeň pití, tím rychleji vstřebává do těla..
 • Přítomnost plynů v nápoji. Šumivé víno, pivo, šampaňské, koktejly s přídavkem sodovky mají schopnost vést etanol do těla 10-15 minut po pití.
 • Svačina. Užívání alkoholu na lačný žaludek vede k rychlé intoxikaci. Jíst jídlo před a během pití zdvojnásobí dobu absorpce alkoholu do těla.
 • Kompletní sada ženy. Čím nižší je hmotnost a výška pijáka, tím rychleji se alkohol dostane do mateřského mléka.
 • Zdravotní stav. Oslabené tělo je náchylnější k alkoholu..

Srovnávací tabulka pro odběr etanolu při kojení

Alkohol je škodlivý pro děti. Aby se zabránilo vniknutí alkoholu do dítěte mateřským mlékem matky, musí být zajištěno bezpečné krmení.

Až do úplného odstranění ethanolu z těla, a tedy z mléka, je naprosto nemožné kojit.

Kolik alkoholu se během HB odstraní z mateřského mléka? V závislosti na tom, co žena vypila, se doba abstinence od krmení bude lišit od jedné a půl do 18 hodin.

Nastávající matka se musí starat o zdraví dítěte. Lékaři doporučují revizi svých návyků a životního stylu několik měsíců před těhotenstvím. To zahrnuje plnou, vyváženou stravu, přiměřené rozdělení práce a odpočinku. V této fázi by budoucí matka měla myslet na zdraví svého dítěte.

Ale ani po narození dítěte tato povinnost z ní není odstraněna. Když žena kojí, dítě dostává všechny potřebné živiny z mléka. To znamená, že stále potřebuje sledovat svůj jídelníček a svůj životní styl. Dnes si povíme o tom, kolik můžete krmit své dítě po alkoholu.

Nejlepší zdržet se hlasování

Nejlepší možností by bylo úplné odstranění alkoholu z vaší stravy. Nikdo ale nezrušil svátky a slavnostní události. Po dlouhém pobytu doma, často osamoceně s dítětem, které si nepřeje odpočinout si, vypít sklenku vína a tančit. Ale teď musíte přemýšlet o důsledcích takové relaxace. Raději si objednejte kávu nebo nejlehčí koktejl. Nakonec naše nálada nevytváří alkohol. Ale pokud jste nemohli odolat, po kolik můžete krmit dítě po alkoholu?

Bezpečné hranice

Ve skutečnosti je docela obtížné říci, kolik bude pro dítě bezpečné. Existují četné studie, které prokázaly zhoršený vývoj plodu i při malém množství alkoholu. To je velmi důležité v raných fázích. Riziko užívání alkoholu během kojení však nebylo podrobně prozkoumáno. Neexistuje shoda, která by vedla k mnoha mýtům, které podporují úplnou abstinenci nebo nebezpečné svobody.

Dostane se alkohol do mléka

Při přípravě na dovolenou se mladá matka často ptá, kolik krmí své dítě po alkoholu. Chcete-li odpovědět, musíte zjistit, jak velká je jeho schopnost proniknout do mléka. Ve skutečnosti je to již dlouho studováno. Ethanol začíná přecházet do mléka téměř okamžitě. Jeho hladina v plazmě a mléce je stejná. Proto je nežádoucí nejen pravidelné pití, ale i jednorázové osvobození.

Co potřebuješ vědět

Jak již bylo zmíněno, ethanol nemá žádné bariéry a volně proniká do mléka. Koncentrace dosáhne maximální úrovně za hodinu. Pokud žena snědla pevně, může se tentokrát natáhnout po dobu 90 minut. Rychlost vylučování závisí na hmotnosti osoby a síle nápoje, tj. Na množství přijatého ethanolu.

Kolik můžete krmit své dítě po alkoholu, lze vypočítat na základě následujícího příkladu. Pokud žena váží 55 kg, odstranění alkoholu v množství jedné porce trvá 2 hodiny. Silný alkohol však cirkuluje v krvi mnohem déle. Po 45 hodinách bude tedy zcela odstraněno pouze 45 ml vodky. Zatímco alkohol je v krvi, podobná hladina bude v mléce..

To naznačuje, že používání silných nápojů při krmení dítěte je přísně zakázáno. V extrémních případech je musíte zředit šťávou nebo minerální vodou a spotřebovat v minimálním množství. Nebo pít nějaké pivo. Po tom, kolik v tomto případě můžete své dítě po alkoholu nakrmit, už můžete počítat. Po vypití sklenice piva můžete dítě bez obav krmit za dvě hodiny.

Ochranná lhůta

Experiment je popsán v literatuře. Několik kojících matek vypilo malé množství vodky s pomerančovým džusem (odpovídá plechovce piva). Průměrná koncentrace mléka byla 320 mg / l po 30 minutách. Současně se množství vyrobeného mléka snížilo téměř o čtvrtinu.

Musím říci, že ethanol se vylučuje poměrně rychle, zejména pokud je spotřebován v rozumném množství. Záleží také na váze ženy. Navíc, čím je větší, tím rychlejší je eliminace. Tělo je nejjednodušší manipulovat s lahví piva. Kolik mohu krmit dítě po alkoholu v takovém množství? Pokud jste nechali své dítě s babičkou tři hodiny, pak na konci tohoto období můžete bezpečně dát mu prsa. Mléko již pro něj nepředstavuje žádné nebezpečí..

Účinky alkoholu na dítě

To je klíčová otázka. Z tohoto důvodu zjistíme, kolik je nemožné krmit dítě mateřským mlékem po alkoholu, protože chceme vědět, jaké je to nebezpečí. Lze považovat za relativně bezpečné, pokud matka pije alkohol občas, nepřesahující jednu porci denně. Pokud dojde k porušení těchto norem nebo k tomu dochází pravidelně, může takový špatný zvyk způsobit následující změny v chování dítěte:

 • Při jediné dávce dochází k letargii.
 • Je možné pozorovat vývojové zpoždění.

Je velmi důležité si uvědomit, že není známa bezpečná dávka. Jakékoli množství alkoholu nesmí ovlivnit stav maminky a dítěte tím nejlepším způsobem. Proto je mnohem lepší jít na čerstvý vzduch, nakupovat nebo plavat v bazénu. To vám umožní relaxovat bez pití tvrdých nápojů..

Alkohol intoxikace

Čím mladší dítě a čím slabší je jeho zdraví, tím větší je šance na otravu ethanolem, který se vylučuje do mléka. Existují skutečné případy úmrtí dětí na intoxikaci alkoholem. V jednom z nich se dítě narodilo předčasně a mělo zdravotní problémy. Když mu bylo jeden měsíc, vypila jeho matka tři sklenice piva a po kojení. Ráno dítě umřelo. V jiném případě bylo třítýdenní dítě zdravé. Žena vypila během dne dva litry piva, poté krmila dítě a položila ji do postele. Výsledkem byla také smrt dítěte. Jak vidíte, jde nejen o sílu nápoje, ale také o množství. Podobného účinku lze dosáhnout, pokud vypijete láhev šampaňského. Po kolik můžete krmit své dítě po alkoholu, musíte myslet na jistotu. Chyba může být příliš drahá.

Rozumná omezení, názor lékařů

Většina lékařů, kteří se specializují na HBV, tvrdí, že nevyžadují, aby jejich pacienti úplně odmítli. Mají na to dva důvody. Za prvé, za výše uvedených podmínek vstupuje do mléka velmi malé množství alkoholu. To nemůže ublížit dítěti. Druhým bodem je sociální povaha. Úplný zákaz pití často vede k tomu, že matka odmítá kojit velmi rychle. V tomto případě můžete pokračovat ve vedení známého životního stylu, metabolismus matky a dítěte je navždy odpojen. Takový výsledek je však nežádoucí, protože mateřské mléko je pro dítě velmi důležité.

Mimochodem, moderní studie ukazují, že pivo mírně zvyšuje hladinu prolaktinu v těle matky. To vede ke zvýšení množství produkovaného mléka. Ale takový účinek je poskytován samotným pivem a nikoliv ethanolem, který obsahuje. Navíc, pokud spočítáte, kolik můžete krmit své dítě po 1 litru alkoholického piva, ukáže se, že musíte počkat asi 6-7 hodin. Proto je lepší jej nahradit nealkoholickým analogem.

Musím vědět

 • Nejprve posoudit věk dítěte. Játra novorozence jsou stále velmi malá. Pokud může přirozený filtr dospělého čerpat určité množství alkoholu, aniž by došlo k jeho poškození, může se z malé dávky vyvinout intoxikace u dítěte. Od asi 3 měsíců věku se játra dítěte lépe vyrovnávají s ethanolem.
 • Až 3 měsíce musíte úplně opustit jakýkoli alkohol. Kolik mohu krmit své dítě po lahvi vína? Pokud k tomu došlo během večerní hostiny, potom v noci krmte dítě z láhve. Doporučuje se mu dát hrudník nejdříve po 12 hodinách. A je lepší zdržet se jednoho dne.
 • Role a váha ženy hraje. Osoba s velkou hmotností může neutralizovat ethanol mnohem rychleji. Pokud vás odlišuje křehká postava, musíte vydržet delší přestávku mezi pitím alkoholu a krmením dítěte..
 • Účinek alkoholu závisí na jeho množství. Čím více opilý, tím delší přestávka před krmením..

Ještě lépe, zlikvidujte i malé množství silných nápojů. Bude to dobrá práce.

Otrava matky

Pokud jste požili alkohol, ale necítíte jeho účinky na sebe, je třeba mezi dalším krmením pouze krátkou přestávku. V tomto případě není koncentrace alkoholu v mléce pro dítě škodlivá. Ale pokud se matka cítí opilá, pak musíte zachovat interval pro úplné vytržení. Navíc neexistují žádné léky, které by tento proces urychlily..

Játra musí zpracovat alkohol a přeměnit jej na octový formaldehyd. Nyní tato škodlivá látka bude cirkulovat v krvi, dokud nebude vyloučena. Ani sorbenty ani jiné léky nemohou pomoci. Ale je tu ještě jeden bod. Opilá matka, stejně jako jiná osoba, nemůže dítěti věnovat náležitou pozornost. Může dítě rozdrtit, spadnout nebo nechat bez dozoru. Proto musíte být opatrní a dokonce ani pít víno. Po tom, kolik můžete krmit své dítě po alkoholu, můžete říci pouze zvážením všech parametrů.

Posouzení rizik

Většina matek se nachází v situaci, kdy chtějí trochu pít a relaxovat. Musíte však posoudit rizika spojená s požitím alkoholu v mléce. Chcete-li to provést, můžete se připravit na "libation" předem. Předem můžete dekantovat a připravit potřebné množství mléka, takže můžete bezpečně přeskočit několik krmení, dokud tělo nezobrazí vše, co vypilo..

Další možností je naplánovat příjem alkoholu tak, aby po večerním krmení časem upadl. Když dítě rychle spí a je zaručeno, že spí 2-3 hodiny. Pokud je hrudník příliš plný, můžete mírně vyjádřit mléko.

Nicotine and Feeding

Další důležitou otázkou je, do jaké míry můžete své dítě nakrmit po alkoholu a tabáku. Nikotin, který vstupuje do těla matky, dítě neobchází. Proto je nejlepší se tohoto zvyku vzdát. Nikotin, stejně jako alkohol, vstupuje do mléka asi za 30 minut. Koncentrace nikotinu v mléce je stejná jako v krvi. A za 2-3 hodiny dojde k odstranění nikotinu z těla. Proto bude muset být schéma krmení postaveno v souladu s plánem kouření.

Pokud vyhodnotíte poškození nikotinu v mateřském mléce a úplné odmítnutí krmení, je obtížné říci, co je vážnější test pro dítě. Studie však prokázaly, že tento zvyk vede ke zhoršení kvality mateřského mléka, ničení velkého množství vitamínů, nepočítání otravy těla dítěte toxickými látkami.

Alkohol během kojení může dítě poškodit. Obzvláště při pití velkých dávek alkoholu. Škodlivé pro pití a jednu sklenku vína. To může být v extrémních případech povoleno a podléhá všem pravidlům krmení dítěte. Zneužívání alkoholu je pro mladé matky nepřijatelné.

Prochází alkohol do mateřského mléka a v jakém množství

Po pití alkoholu okamžitě vstoupí ethanol do krevního řečiště. Stejným způsobem přechází do mateřského mléka. Jako součást posledně jmenovaného lze po 30 minutách zjistit stopy alkoholu.

Malé množství nápojů neovlivňuje samotný proces výroby mléka. Kojení bude pokračovat jako dříve. Ale pravidelné pití může přestat kojit..

Procento ethylalkoholu vstupujícího do kanálů mléčných žláz se stanoví individuálně. Závisí to na hmotnosti ženy a rychlosti jejích metabolických procesů v těle. Mléko obvykle neobsahuje více než 10% alkoholu. V případě metabolických poruch - až 20%. V každém případě ethanol pochází z mateřského mléka k dítěti..

Účinek na mámu, mléko a dítě

Velké množství alkoholu může hepatitidu B pozastavit z několika důvodů:

 • účinek na hormonální pozadí - potlačení produkce oxytocinu, který je zodpovědný za proces kojení;
 • potíže s průchodem mléka z mléčných žláz;
 • vzhled vůně a chuti alkoholu nepříjemný pro dítě;
 • odmítnutí dítěte dalším jídlem v důsledku změny chuti mléka vyvolá jeho stagnaci, porušení laktace.

Pediatr: dítě, které odmítá mléko kvůli změně jeho chuti, snaží se kojit, ale často pláče a je zlobivé. Někdy to může úplně opustit pokusy jíst. To je také možné při kouření ženy.

Negativní důsledky pro dítě po konzumaci alkoholu kojící matkou:

 • trávicí selhání - střevní kolika;
 • zvýšené zatížení kardiovaskulárního systému;
 • zpomalení fyzického a duševního vývoje;
 • výskyt závislosti na alkoholu v mateřském alkoholismu.

Ethanol má nenapravitelné poškození dítěte. To platí také pro období těhotenství. Častý příjem alkoholu s mlékem negativně ovlivňuje zdraví dětí. Takové děti onemocní častěji, vyvinou chronická onemocnění. U kojenců do tří měsíců věku, kterým se během krmení přenáší ethanol, může dojít k otravě nebo těžké intoxikaci..

Kolik mohu krmit po alkoholu

Čím více alkoholu žena vypila, tím déle alkohol vydrží a opouští tělo. Silné nápoje se dlouhodobě zpracovávají i v malých objemech. Jedna sklenka vína se neutralizuje po 3-4 hodinách. Po pivu ve stejném objemu je možné kojení bez následků pro dítě po 3 hodinách. Koňak, vodka, koktejly s velkým stupněm alkoholu jsou vystaveny po dobu nejméně 10 hodin.

Po celou dobu přítomnosti alkoholu v matčině těle se nedoporučuje krmení dítěte. V tuto chvíli je lepší přejít na umělé směsi. To je považováno za nejlepší alternativu kojení, zejména po požití alkoholu, zatímco tělo se obnovuje..

Po roce mají děti z mateřského mléka na děti menší účinek. Matkám se však nedoporučuje krmit ihned po svátku. V tomto případě je lepší počkat na úplné odstranění alkoholu z těla. Dítě může v tuto chvíli získat dostatek obilovin, bramborovou kaší a ovoce.

Pravidla a doporučení

Pokud je to nutné, vezměte si mateřský alkohol, který by měl dodržovat pravidla:

 • pití pouze kvalitního alkoholu;
 • upřednostňovat bílá vína, červená může u dítěte vyvolat alergie;
 • odmítnutí silných nápojů - vycházejí z těla na dlouhou dobu;
 • mít vždy svačinu;
 • vyjadřování mléka několik hodin po pití alkoholu;
 • brát minimální množství nápojů;
 • sebekontrola - neměli byste dovolit intoxikaci;
 • předběžná exprese mléka před svátkem poskytne dítěti jídlo bez nutnosti používat směs.

Ethanol se uchovává v mléce od 30 minut do několika hodin. Pomocí speciální tabulky můžete přesně určit, jak je zcela erodována. K tomu potřebuje matka znát její hmotnost, přesný objem nápoje a jeho stupeň. Zatímco se z těla vylučuje ethanol, musíte pít co nejvíce čisté vody. Tím se sníží obsah škodlivých látek v krvi. Jinak se při prvním krmení přenese na dítě veškerý alkohol.

Vyjádření mléka po alkoholu

Expresní mléko po alkoholu je povoleno. To pomáhá snižovat koncentraci ethanolu, urychluje jeho výstup z těla. Nejlepší možností je opakovat dekantaci, dokud není látka zcela vyloučena. Oblast pro příjem vína by měla být provedena naposledy za 3-4 hodiny, po silnějších nápojích - za 10-12 hodin.

Dokonce i jediné čerpání po krátké době po svátku sníží obsah alkoholu v mléce. Výsledkem bude, že dítě dostane méně škodlivých látek do těla. Toto pravidlo se nevztahuje na velké množství konzumovaného alkoholu ani na silné nápoje..

Běžné mýty

O požití alkoholu během kojení existuje mnoho mýtů. Všechna tato tvrzení jsou nesprávná. Jakékoli množství ethanolu je škodlivé pro matku i dítě.

Mýtus o pivu a laktaci

Sklenici piva (včetně nealkoholických) posiluje laktace! Pivo má zcela odlišný účinek. Snižuje množství mléka, v důsledku čehož je dítě častěji aplikováno na prsa. U některých žen je to signál zlepšení chuti mléka a zvýšení jeho objemu. Ve skutečnosti je to způsobeno nedostatečným laktací a neúplným nasycením dítěte.

Mýtus o rychlém usínání dítěte

Sklenka vína v noci přispívá k zdravému spánku dítěte! Důvodem tohoto jevu je intoxikace dítěte. Pod vlivem alkoholu pociťuje lehkost a ospalost, poté rychle usne. Zároveň kvalita spánku nechává mnoho žádoucího - dítě vidí krátké sny, mezi nimi nejsou žádné fáze odpočinku. Zároveň se neobnovují síly.

Pediatr: pomocí lidových prostředků můžete zlepšit spánek dítěte. Nejvhodnější je valeriánský vývar nebo zklidňující éterické oleje. Alkohol je za tímto účelem zakázán..

Mýtus o úlevě od stresu po porodu

Ethanol, který vstupuje do krve kojící matky, může náladu zlepšit jen na krátkou dobu. Může mít také opačný účinek - zvyšuje projev deprese. Pravidelné užívání alkoholu ke zmírnění stresu po porodu může vést k alkoholismu a způsobit nenapravitelné poškození dítěte..

Když bylo mému dítěti 4 měsíce, vypil jsem pivo - jen jednu láhev 0,33 litru. Po 2 hodinách jsem exprimoval mléko a po dalších 1,5 jsem krmil dítě. V důsledku toho plakal a jednal celou noc, měl koliku. Během laktace nebudu více experimentovat s alkoholem.

Když můj syn kojil, musel jsem jít na velkou hostinu. Všichni pili alkohol a přinutili mě trochu napít. Vypil jsem sklenku bílého vína. Dítě v té době bylo doma s chůvou, která mu krmila mléko, které jsem předtím vyjádřil. Když jsem se vrátil domů, vyjádřil jsem prsa. Krmil jsem svého syna poprvé 6 hodin po svátku, nevšiml jsem si žádné důsledky pro něj.

Články O Neplodnosti