Hlavní Testy

Stehy jsou vstřebatelné a syntetické, vnitřní a vnější: jak dlouho se hojí po porodu a jak je zpracovat?

Během porodu tlaky hlavy dítěte na vnitřní a vnější genitální orgány v důsledku tkáně nemohou odolat zatížení a roztržení. Pro lékaře je obtížné pojmenovat přesnou příčinu výskytu slz, protože elasticita tkání závisí na mnoha faktorech. Některým ženám se podaří vyhnout sešití, zatímco jiné si vzpomínají na narození na dlouhou dobu kvůli vznikající bolesti v místech prasknutí. Žena by měla vědět, jak se starat o stehy, jak dlouho přírodní bolest trvá a kdy je nutná konzultace s lékařem..

Odrůdy poporodních stehů

V procesu porodu se mohou objevit slzy na genitáliích. Příčiny poškození tkáně:

 • Předčasné pokusy. Pokud žena silně tlačí dítě a děložní čípek se neotevře, zvyšuje se tím zatížení neelastické tkáně, v důsledku toho se zlomí.
 • Přítomnost jizev. V místě, kde se během předchozího porodu aplikují stehy (vnitřní a vnější), kůže se rychle zlomí kvůli nedostatku pojivové tkáně.
 • Rychlá patrimoniální činnost. Vzhledem k rychlému průchodu plodu nemají tkáně čas na přípravu a protažení. Zvýšený tlak je roztrhá.
 • Předčasné narození. Příprava děložního čípku a pochvy na vzhled dítěte začíná v 7. měsíci těhotenství. Pokud porod začal dříve než v den splatnosti, krk nebude mít dost času na přípravu.
 • Jednotlivé strukturální rysy kostry ženy.
 • Velké dítě.
 • Patologické postavení plodu v době narození. S lepkavou prezentací se často objevují slzy.
 • Nedostatečná pružnost pokožky nastávající matky. Elasticita závisí na celkovém stavu epidermy, její vlhkosti a věku ženy. Čím je žena starší v práci, tím méně elastická je její tkáň.

Vnitřní a venkovní

Postup sešívání dělohy se provádí bez použití léků proti bolesti. Absence bolesti je způsobena nízkou citlivostí tkání. Šití nezpůsobuje nepohodlí. Vzhledem k nedostatečnému přístupu k poškození jsou vnitřní stehy po porodu aplikovány se samo-vstřebatelnými stehy. Podle lékařů se slzy objevují kvůli časným pokusům. Se silným tlačením dítěte se tlak na tkáně zvyšuje a praskly. Toto je poměrně vzácný jev, protože svaly mají silnou a elastickou strukturu, která vydrží tlaky plodu..

Postup sešívání vagíny se provádí v lokální nebo celkové anestézii. Tkaniny jsou upevněny silnými nitěmi, které není třeba zpracovávat. Aby se zabránilo komplikacím, měla by se žena řídit těmito doporučeními:

 • vyměňte těsnění tak často, jak je to možné;
 • nepoužívejte tampony;
 • sledovat čerstvost a pohodlí kalhotek;
 • umýt genitálie;
 • nemilujte se po dobu 2 měsíců (více v článku: intimní život po porodu: proč se nemůžete milovat po dobu 2 měsíců?);
 • zdržet se zvedání závaží;
 • sledovat stoličku (pokud se vyskytnou problémy, informujte lékaře).

Stehy po prasknutí aplikovaném na perineum se nazývají externí (viz foto). Pro postup šití lze použít jak neabsorbovatelné nitě, tak nitě, které je třeba sledovat a zpracovávat. Dojde-li k uzdravení bez komplikací, je sešva odstraněna v nemocnici 5 dnů po zjizvení. Pod dohledem lékařů jsou jizvy denně ošetřovány zdravotní sestrou. Ke zpracování se používají antiseptická řešení. Pokud je to nutné, pokračujte v tom doma..

Někteří lékaři mají perineální řezání postup. Operace se nazývá epiziotomie. Stojí za zmínku, že mnoho odborníků dodržuje přirozený porod a nezasahuje do práce. Provádí se v následujících případech:

 • existuje riziko vážného prasknutí perineu při různých kožních onemocněních;
 • žena má patologie, ve kterých jsou přísné pokusy zakázány;
 • porod začal před plánovaným termínem;
 • dítě je těžké;
 • žena očekává dvě nebo více dětí;
 • plod je abnormálně lokalizován, existuje riziko zranění.

Self-absorbable a syntetický

Samo-vstřebatelné stehy jsou navrstveny speciálními nitěmi, které nemusí být odstraněny, protože se absorbují a postupně vycházejí z tkání. Používají se pro vnitřní slzy při absenci péče. Po aplikaci se vlivem vody a bílkovin vlákna rozpustí, okraje lézí se sešívají.

Pro vnější trhliny se používají syntetické švy. Při zjizvení tkáně musí být odstraněny. Vypadají jako obyčejná vlákna, ale mají silnější strukturu.

Jak dlouho se stehy léčí??

Lékaři věří, že udržení normálního životního stylu urychluje proces hojení, takže ženy, které mají vnitřní švy, přinášejí kojence druhý den po porodu. Žena v porodu by však měla být na její stav pozorná a informovat lékaře o změnách, které se objevily. Silná bolest a změny v sekrecích by měly upozornit.

Jaké jsou důsledky?

Pokud se do rány dostanou patogenní mikroorganismy a různé bakterie, může dojít ke zpoždění šití. Proces nastává, když je poškození ošetřeno nesprávně. Pokud poporodní jizvy bolí, může to znamenat:

 • Hnisání švu. Příznaky tvorby hnisu jsou silné bolesti a syčení při ošetření povrchu peroxidem vodíku. Bez včasného ošetření se zvyšuje tělesná teplota ženy. Pokud dojde k hnisání, je třeba užít antibakteriální látky..
 • Divergence švu. To je nebezpečná komplikace, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Je třeba poznamenat, že v některých případech je nutná další operace. U nesouladu se u ženy vyvíjí krvavý výboj a bolest. Čím rychleji uvidíte lékaře, tím méně komplikací bude..
 • Zánět. Při zánětlivém procesu žena bolí a táhne šev v různých polohách těla. Zánět může vést k sepse, takže potřebujete odbornou pomoc.

Než se švy musí zacházet tak, aby se hojily rychleji?

Chcete-li léčit stehy po porodu, musíte:

 • Hygiena. Postupy s vodou by měly být prováděny každé 2 hodiny a vždy po močení. Mýdlo by se mělo používat dvakrát denně, v ostatních případech dostatečně čistou teplou vodu. To je nezbytné, aby se zabránilo vysušení horních vrstev epidermis. Můžete použít odvar z léčivých bylin, například heřmánku a měsíčku. Tyto rostliny mají protizánětlivé účinky..
 • Větrání švu. Po procedurách s vodou stačí perineum poklepat ručníkem bez vláken a poté několik minut chodit bez spodního prádla. Vzduchový přístup výrazně urychluje proces hojení..
 • Nosit pohodlné spodní prádlo z přírodních tkanin.
 • Včasná výměna gynekologické podložky.
 • Soulad s dietou. Je nutné jíst jídlo, které nezpůsobuje zácpu.
 • Ošetření perineu peroxidem vodíku.
 • Mazání jizvy „zelenou“ (je třeba ji zpracovat v blízkosti rány).
 • Použití speciálních mastí, jako je Levomekol.

Pokud dojde k silné bolesti, je povolen ibuprofen nebo jiné léčivo, které není během kojení kontraindikováno. Možnost použití jiných prostředků by měla být konzultována s odborníkem. Lékař vysvětlí, proč by se některé typy léků neměly užívat..

Je bolestivé odstranit stehy po porodu? Někteří pacienti cítí odstranění nití, někdo je zraněn. K úplnému uzdravení dochází za 2-4 týdny.

Životní styl se švy po porodu

V prvních dnech vzhledu dítěte by žena v porodu měla brát v úvahu její postavení, ne sedět a vědět, kolik sutur se hojí po porodu. Je to nezbytné pro aktivní život bez následků..

Ženy s stehy by měly pečlivě sledovat své zdraví po porodu. Drobné změny stavu jsou důvodem návštěvy prenatální kliniky.

Pro snížení rizika komplikací by žena neměla:

 • Sedět v poloze 14 dní po narození. Za prvé, židle by měly být tvrdé, protože když sedí na měkkém povrchu, zvyšuje se zatížení švu. Posaďte se pomalu a opatrně..
 • Koupat se. Po narození dítěte se děložní hrdlo nezavře úplně. Návrat do původní polohy vyžaduje určitý čas. Patogenní mikroorganismy snadno pronikají otevřeným krkem. Žena se raději osprchuje.
 • Odložit močení. Plný močový měchýř zpomaluje kontrakce dělohy. Kromě toho častá přítomnost močového měchýře v plném stavu může vyvolat rozvoj zánětu v genitourinárním systému.
 • Existují zakázané produkty. Po jídle má příznivý vliv na trávicí systém dítěte a matky.
 • Užívejte nelegální drogy.
 • Běh, skok, jízda na kole. Seznam povolených cviků a doba po porodu, skrz které je lze provést, je třeba zkontrolovat u svého lékaře.

Co dělat, když se švy rozpadly?

Pokud jsou tyto příznaky nalezeny, je třeba navštívit prenatální kliniku. Pokud jsou švy otevřené, mohou nezávislé akce situaci snadno zhoršit. Okraje tkání lze oddělit díky ženskému předčasnému sezení, sexu a aktivním sportům..

Lékař pečlivě prozkoumá rušivé místo a určí míru nesrovnalosti. Pokud se šev po zákroku rozšířil na více místech, ale obecně jizva zůstala silná, předepíše gynekolog pouze masti na hojení ran a odpočinek. V případě silného rozporu musí být proveden nový řez, po kterém následuje šití. Procedura se provádí v anestézii, protože během ní žena cítí silnou bolest..

Stehy po porodu: jak urychlit hojení?

Některé okolnosti mohou zastínit první týdny po narození dítěte. To platí zejména pro stehy po porodu, kterým se často nelze vyhnout. Pokud se bez nich neobejdete, musíte po porodu dodržovat určitá pravidla, aby nedocházelo k žádným komplikacím a hojení proběhlo co nejrychleji.

Ekaterina Svirskaya
Porodník-gynekolog, Minsk

Jednou z nejčastějších komplikací při porodu jsou slzy během porodu měkkých tkání porodního kanálu, které zahrnují děložní hrdlo, vagínu, perineum a vnější genitálie. Proč se to děje a je možné se vyhnout stehu? Ve skutečnosti je nemožné určit jediný důvod pro přestávky. Ale některé z nich mohou být ovlivněny..

Nejprve je třeba si uvědomit, že pouze zdravé tkáně mají dostatečnou pružnost a roztažitelnost. Zanícená tkáň je křehká a oteklá, proto se při jakémkoli mechanickém působení neprotahuje, naruší. Takže jakýkoli zánět genitálií v předvečer může vést k prasknutí během porodu. Asi měsíc před narozením by tedy každá žena měla podstoupit vyšetření a na mikroflóru projít skvrnou. Pokud je zjištěn zánět, je léčba rozhodně předepsána s následným sledováním její účinnosti. Dalším důvodem snížení pružnosti tkáně jsou předchozí zranění (jizvová tkáň neobsahuje elastická vlákna, a proto je prakticky neroztažitelná). Takže, pokud byl perineální řez proveden u předchozích narození, zpravidla se u následných narození může obejít i bez něj.

Dalším důvodem pro přerušení porodu je rychlý porod, nedostatek koordinované práce ženy a porodní asistentky, velká velikost dítěte nebo nesprávné vložení již existující části plodu. V ideálních porodech se plod pohybuje po porodním kanálu postupně a tkáně budoucího těla matky mají čas se přizpůsobit rostoucímu tlaku, stále více se protahují. Pokud tělo nemá čas se přizpůsobit, pak to vede k narušení krevního zásobení a výskytu otoku tkání porodního kanálu, což nevyhnutelně končí prasknutím.

Stehy po porodu: oprava slz a řezů

Všechna poranění porodního kanálu podléhají povinnému léčení. Začíná se zkoumáním porodního kanálu ihned po oddělení placenty. Pro šití malých prasklin děložního čípku není nutná analgezie, protože v děložním čípku nejsou receptory bolesti. Pokud je nalezena velmi hluboká mezera (což je vzácné), je žena ponořena do celkové anestezie, aby vyšetřila hloubku mezery v dutině dělohy. Krční slzy se sešívají absorbovatelným materiálem.

Po prozkoumání děložního čípku jsou vyšetřeny stěny pochvy. Pokud během porodu dojde k několika přestávkám a nejsou hluboké, bude stačit lokální anestézie - okraje rány jsou odříznuty léky proti bolesti. Při hlubokých a vícenásobných prasklinách se používá celková anestézie. Pokud byla při porodu použita epidurální anestézie, pak anesteziolog při šití přiřadí k existujícímu katétru analgetikum. Slzy ve stěnách vagíny jsou šity absorbovatelnými stehy, které není třeba odstraňovat.

Malé praskliny vnějších genitálií často nevyžadují šití, protože se hojí rychle, ale tato část porodního kanálu je velmi dobře zásobena krví, takže pokud jsou trhliny doprovázeny krvácením, musí být po porodu šity. Poškození vnějších genitálií je velmi bolestivé, takže lékařské manipulace v této oblasti často vyžadují celkovou anestézii. Stehy jsou navrstveny velmi tenkými absorbovatelnými nitěmi, které není třeba odstraňovat.

Na konci poporodního vyšetření se obnoví integrita perinea. V současné době jsou stehy po porodu častěji šity absorbovatelným šicím materiálem a nevyžadují odstranění, méně běžné nodulární neabsorbovatelné švy.

Samostatným případem přišití při porodu jsou stehy za císařským řezem. Dříve, s císařským řezem, bylo břicho vyříznuto uprostřed „od pupku po pubis“ a byly aplikovány přerušované stehy. Nyní dělají malý řez podél ochlupení. Nejčastěji se používá speciální kontinuální kosmetický šev, méně často - uzlové švy nebo kovové svorky. Stehy po řezu císařským řezem jsou odstraněny 7. až 9. den. Po řádné péči zůstává rok po operaci bílá jizva tenká jako nit, kterou snadno zakryjí i spodní část bikin..

Poporodní léčení sutury

Samozřejmě, že všechny mladé matky se zajímají o otázku, kolik sutur se uzdraví po porodu? Tento proces tedy závisí na velikosti poškození, řádné péči, obecném stavu těla, metodách a materiálech použitých při šití. Při použití přírodních nebo syntetických vstřebatelných materiálů dochází k hojení ran během 10-14 dnů, švy se rozpadnou přibližně za měsíc. Při použití kovových držáků a neabsorbovatelného materiálu se tyto materiály po porodu odstraní v průměru 5. den v nemocnici před propuštěním. V tomto případě bude hojení ran delší - od 2 týdnů do 1 měsíce.

Stehy v pochvě a na děložním čípku

Self-vstřebatelné stehy v pochvě a na děložním čípku nepotřebují zvláštní péči. Nemusíte je zpracovávat a odstraňovat, stačí zajistit úplný klid a čistotu. Poporodní exkrece je ideálním substrátem pro růst patogenních bakterií. Proto je třeba během prvních tří týdnů po narození pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, aby se infekce nedostala do genitálního traktu. Před každou návštěvou toalety a výměnou podložky si důkladně umyjte ruce mýdlem. Po záchodu odstraňte staré těsnění zepředu dozadu. Umyjte rozkrok teplou vodou a mýdlem. Směr pohybu a proud vody by měl být vždy z genitálií do konečníku. Po umytí genitálií je nutné je vysušit ubrouskem nebo dobře absorbujícím ručníkem. Takový ručník, jako spodní prádlo, musí být vyměněn, když je kontaminován sekretem okamžitě a denně - pokud to všechno zůstává v čistém vzhledu. I když nemáte pocit nutkání k močení, ujistěte se, že jít na záchod každé 3-4 hodiny. V prvním měsíci po porodu však nebude možné se vykoupat.

Rozkrokové stehy

Přítomnost stehů na perineu bude vyžadovat ještě důkladnější hygienu. V prvních dvou týdnech to bolelo docela špatně, je těžké chodit a je zakázáno sedět, matky se krmit, zatímco ležely, také musely jíst, když ležely nebo ležely. To se nevztahuje na toaletu, protože na toaletu můžete sedět již první den po narození dítěte. Při mytí rukou a rozkroku použijte mýdlo s antiseptikem. Nedotýkejte se švů rukama. Těsnění v prvních dnech musí být často měněna, někdy každé 2 hodiny, protože pro nejrychlejší hojení rány musí být udržována v suchu. Používejte speciální jednorázové poporodní kalhotky nebo volné bavlněné prádlo.

Když jste v nemocnici, léčí stehy dvakrát denně porodní asistentka, za použití řešení „manganistanu draselného“ nebo „zpětné vazby“. Odstranění závitu je bezbolestný postup, který významně eliminuje nepříjemné pocity.

V prvních dnech po porodu musíte stolici odložit, proto je lepší nejíst obiloviny, ovoce, zeleninu a další produkty, které stimulují pohyby střev. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože před porodem se provádí klystýr. Po 3 dnech, projímadlo pomůže obnovit stolici, pokud je to nutné. Abyste předešli zácpě, můžete před jídlem vypít polévkovou lžíci rostlinného oleje, poté stolice změkne a neovlivní hojení švů..

Po odstranění stehů a propuštění z nemocnice, pokud se léze léčí dobře, není potřeba léčení. Posezení na pevné látce je povoleno pouze po 2 týdnech a pouze na zdravé hýždě, naproti boku řezu.

Během dne několikrát proveďte následující cvičení: zatáhněte za svaly vagíny, perineum a konečníku. Jste v tomto stavu na několik sekund a poté uvolněte svaly. Potom vše opakujte. Cvičení lze provést během 5-10 minut. Stimuluje průtok krve do orgánů a přispívá k jejich lepšímu uzdravení. Uzly absorbovatelných stehů spadnou kolem třetího týdne. Od bolesti a svědění v oblasti švu pomůže infuze heřmánku. Takovou infuzi lze omýt, nebo ji můžete navlhčit gázovým polštářkem a připojit ji k ráně na 1-2 hodiny. Některé ženy používají studené obklady. Za tímto účelem se drcený led vloží do sterilní gumové rukavice. Rukavice se aplikuje na ránu po dobu 20-30 minut. Během prvního měsíce se pokuste dlouho nesedět a stát. Je lepší ležet na vaší straně a sedět na polštáři nebo kruhu. Na konci prvního měsíce po narození musíte navštívit gynekologa na prenatální klinice. Prohlédne švy, v případě potřeby odstraní zbývající absorbovatelná vlákna.

Švy po císařském řezu

Švy po císařském řezu. Ženy, které měly císařský řez, by měly být připraveny na skutečnost, že bolest v oblasti pooperační rány bude narušena po dobu 2-3 týdnů. V prvních dnech musíte používat léky proti bolesti. V tuto chvíli, když chodíte, musíte nosit pooperační obvaz nebo si svázat žaludek s plenkou.

Spát v posteli nestojí za to, protože včasné vstávání a mírná aktivita (péče o dítě, chůze po chodbě) nejen zlepšuje pohyblivost střeva, ale také přispívá k lepší kontrakci dělohy a rychlejšímu hojení pooperační rány. Když jste v nemocnici, ošetřující sestra ošetřuje stehy antiseptickým roztokem denně a mění obvaz. Je důležité chránit tento obvaz před vodou, proto jej při mytí zakryjte ručníkem. Musíte zajistit, aby oděv přiléhající k ráně byl vždy čistý. Spodní prádlo, včetně noční košile, se mění každý den a jak se špiní, ještě častěji.

Po odstranění stehů můžete být propuštěni domů a osprchovat se. Další zpracování švu již zpravidla není nutné. První 2 týdny po propuštění by měla být pokožka dvakrát denně omyta mýdlem a vodou. Po umytí kloubů je jemně poklepejte do sucha jednorázovým nebo čerstvě umytým ručníkem..

Dokud se rána úplně nezhojí, doporučujeme nosit lehké prodyšné spodní prádlo. Silné spodní prádlo může po císařském řezu poškodit šev. Nejlepší volbou jsou volné bavlněné kalhoty s vysokým pasem. V prvním měsíci po narození se novorozené matce nedoporučuje zvedat závaží více než hmotnost dítěte. Je také nutné nosit speciální poporodní obvaz. Zpočátku může být jizva velmi svěděná, je spojena s léčebným procesem, stačí ji tolerovat. Na konci druhého týdne po porodu můžete začít mazat jizvu krémy a masti, které zlepšují regeneraci kůže.

Poporodní komplikace

Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění krve (vytváření hematomu) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu i v nemocnici, takže byste měli okamžitě informovat svého lékaře o tomto pocitu..

K divergenci švů dochází nejčastěji v prvních dnech nebo bezprostředně po odstranění, zřídka později. Důvodem může být předčasné sezení, náhlé pohyby, porušení sterility a špatné přizpůsobení tkání při šití, jakož i nedodržování hygienických pravidel po porodu. Jedná se o vzácnou komplikaci, ke které dochází při vážných hlubokých perineálních slzách. Pokud po propuštění domů začne oblast stehu krvácet, bolí, zčervená, objeví se hnisavý výtok, je naléhavě nutné se poradit s gynekologem, protože infekce se s největší pravděpodobností spojila a objevil se zánět. Pro léčbu bude třeba ránu ošetřit různými antiseptiky a někdy může být vyžadována speciální chirurgická léčba..

Komplikace po porodu vyžadují okamžitou léčbu, protože mohou vést k velmi závažným následkům - poporodní peritonitida (zánět břišní dutiny) nebo sepse (běžná infekční léze celého těla, která se šíří krví). Pokud se tedy ve vašem stavu něco vadí, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Stehy po porodu

Během porodu dostávají ženy velké množství mikrotraumas, které žena v porodu ani necítí. Léčí se sami, nevyžadují lékařský zásah a další péči. Porodnické trauma se však na to často neomezuje a porodníci musí šití slz a slz perineum, vagíny, děložního hrdla a dokonce i dělohy. Protože mezery často doprovázejí proces porodu nastávajících matek, je otázkou - jak dlouho se vnitřní stehy po porodu léčí a jakou péči vyžadují? A také, kolik externích kloubů bude potřeba k uzdravení a jak se o ně starat? Závisí to na materiálu šití a umístění švu. To bude diskutováno v tomto článku o Skoromamoy.

Druhy švů a šicího materiálu

Sutury jsou obvykle klasifikovány podle jejich umístění na interní (na dělohu, děložní čípek, vaginální stehy) a externí (perineální švy). Catgut se nejčastěji používá pro vnitřní švy. Tento šicí materiál je absorbován nezávisle. Tyto švy nevyžadují péči. Stehy na děložním čípku obvykle nezpůsobují potíže a žena se necítí. Vaginální švy jsou po několik dní bolestivé. V některých případech použijte umělý materiál:

Roztržky v perineální oblasti se vyskytují jak z přírodních důvodů (poškození při porodu), tak v důsledku řezu (pitvy) porodníkem. Podle závažnosti (hloubka poškození) jsou přestávky rozděleny do tří stupňů:

 • I Art. - je poškozena pouze kůže;
 • II Čl. - jsou postiženy svaly;
 • III umění. - tkáně jsou poškozeny až ke stěnám konečníku.

Ve stupni I mohou být stehy aplikovány pomocí katgutu. Pro hlubší zranění se používají nitě, které nejsou schopny absorbovat (hedvábí nebo kapron). Stehy na perineu způsobují po dlouhou dobu bolest a nepohodlí a vyžadují péči. Péče je pečlivé dodržování pravidel intimní hygieny a zacházení se stehy antiseptiky.

Jak rychle se poporodní švy léčí?

Rychlost hojení závisí na několika faktorech. Za prvé, z materiálu na šití (samovolně vstřebatelné švy se hojí rychleji). Za druhé, z individuálních charakteristik ženského těla. Zatřetí, z dodržování pravidel intimní hygieny. Když se bakterie dostanou do poškozených tkání, vznikne zánět a zpomalení hojení. Začtvrté, od chování a opatrnosti ženy: kouření, příjem alkoholu zpomalují regenerační procesy. Náhlé pohyby, předčasné obnovení sexuální aktivity a nadměrné fyzické námahy mohou vést k tomu, že se švy oddělí, a je třeba je opakovat..

Odpověď na otázku, kdy se absorbují samo-vstřebatelné stehy po porodu, můžeme říci, že proces probíhá ve dvou fázích:

 • do 14 dnů se stehy rozezní;
 • do 30 dnů se jizvy vyřeší.

Pokud byly použity jiné materiály, je také možné podmíněně rozlišit dvě fáze procesu:

 • hojení ran do 5 až 7 dnů, dokud nejsou švy odstraněny;
 • hojení jizev během 2-4 týdnů.

Jsou uvedena data pro normální regenerační proces. Některé patologie (např. Diabetes mellitus, zácpa), poporodní krvácení, tkáňový stav (letargie) mohou zpomalit proces zjizvení a vstřebávání jizev..

Kvalita regenerace vnějšího švu a životního stylu také významně ovlivňuje regenerační procesy. Pokud nedodržíte hygienická pravidla a doporučení porodníka, může mladá matka čelit komplikacím.

Komplikace po šití

Pokud uběhly dva týdny a žena stále cítí bolest v poškozené oblasti - to znamená, že proces hojení byl přerušen. Hlavní komplikace, kterým může mladá matka čelit, jsou následující:

 • bolest;
 • zánět a hnisání;
 • nesrovnalosti švů;
 • krvácející;
 • svědění.

Nejčastěji jsou tyto jevy spojovány s porušením intimní hygieny, se skutečností, že žena zapomněla pravidelně zpracovávat stehy. Nebo začala sex příliš brzy (odborníci doporučují sexuální abstinenci do 2 měsíců po porodu). Možná se posadila příliš brzy. Můžete sedět na tvrdém povrchu 1 týden po propuštění z nemocnice a na měkkém povrchu po 14 dnech. Nebo zvedl příliš velkou váhu. Hmotnostní omezení jsou individuální, ale v prvních týdnech po narození by se nemělo zvyšovat o více než 3 kg.

Péče o švy

Na povrchu rány, a to i za šicího materiálu, se vytváří příznivé prostředí pro vývoj patogenních mikroorganismů. Obvykle je tento problém vyřešen pomocí aseptického obvazu. Není však možné obvaz na perineum. Kromě toho je žena nucena neustále se pohybovat, což může situaci ještě zhoršit. Proto by tyto švy měly být ošetřovány obzvláště pečlivě. V porodnici se porodní asistentka podílí na léčbě poškozených oblastí. Obvykle maže stehy dvakrát denně brilantním zeleným roztokem. Aby se minimalizovalo riziko vzniku infekce a urychlil proces hojení, gynekologové doporučují matkám dodržovat několik jednoduchých pravidel:

 • vyměňovat hygienické vložky každé 2 hodiny;
 • sledovat pravidelnost vyprazdňování střev a močového měchýře;
 • pokud je pohyb střev obtížný, můžete použít svíčky s glycerinem;
 • po tečení toalety se umyjte tekoucí vodou;
 • umývat dětské mýdlo dvakrát denně;
 • Neotírejte švy, nýbrž je osušte blotovacími pohyby.

Porodníci-gynekologové navíc doporučují udržovat sexuální abstinenci, dokud nejsou jizvy úplně uzdraveny, a nezvedat nic těžšího než vaše vlastní dítě. Ale i když jste dodržela všechna pravidla a stále se objevila bolest, příliš svědění nebo hnisavé vypouštění oblečení, musíte vyhledat radu odborníka..

Jak dlouho se stehy po porodu vyřeší - externí a externí?

Vědci tvrdí, že bolest při porodu lze porovnat se současnou zlomeninou několika desítek kostí. Ale pro ženu je to zcela přirozený proces, na který se tělo připravuje na dlouhých devět měsíců. V některých případech se vyskytují slzy, vnitřní i vnější, což vyžaduje chirurgické švy. Pojďme zjistit, kolik stehů po porodu zmizí.

Co potřebujete vědět o poporodní švy?

Během porodu se spravedlivý sex často setkává s poškozením tkáně, a to i v několika vrstvách. Vaginální průchod, děložní čípek a perineum jsou nejvíce poškozeny. V závislosti na poškození mohou být po porodu použity vnější nebo vnitřní stehy. Jak dlouho se pooperační švy vyřeší? Toto období může trvat tři dny až tři měsíce. To je ovlivněno řadou faktorů, ale především druhem materiálu.

Druhy šicího materiálu:

 • vstřebatelné samostatně;
 • hedvábí;
 • nylon.

Pokud mluvíme o použití materiálu, který se řeší nezávisle, pak tento proces trvá přibližně tři měsíce. Nově vyrobená matka nepociťuje žádné nepohodlí, s výjimkou bolesti v oblasti jizvy.

Ke stehování perineálních slz je zapotřebí několika stehů. Tkáně jsou spojeny střídavě a nakonec je kůže sešita. Kolik vnějších kloubů je absorbováno po porodu? Pokud mluvíme o použití šicího materiálu, který nemusí být odstraněn, bude jeho absorpci trvat asi týden. Jak ukazuje praxe, až do propuštění z porodnice z nití nebude žádná stopa.

A po kolika jsou vnější stehy absorbovány po porodu, pokud jste použili sponky nebo jiná vlákna? K odstranění švu může dojít ve dnech 3-7. Proces úplné regenerace poškozených tkání však trvá od několika týdnů do jednoho měsíce.

Nejen typ šití a stupeň narušení integrity tkání závisí na tom, kdy je nutné materiál šití odstranit. Typ použitého vlákna také mluví svazky. Dokonce i samo-absorbovatelný materiál je rozdělen do několika typů a každý z nich má specifickou eliminační dobu.

Hlavní typy:

 • Maxson
 • katgut;
 • vikril.

První typ šicího materiálu vyřeší nejdéle. Tento proces trvá tři měsíce. A pravděpodobně katgut zmizí. Stačí jeden týden.

Vikrilovský materiál se používá hlavně k šití po operaci ve formě císařského řezu. Trvání resorpce se pohybuje od osmi do devíti týdnů. To je způsobeno tím, že stěny dělohy, svaly a kůže jsou spolehlivě fixovány. Jinak může docházet k rozporům v chirurgickém švu, což je spojeno s vývojem komplikovaných důsledků.

Vše záleží na hygieně
Zatímco nová matka je v nemocnici, porodník-gynekolog může řídit hojení a resorpci šicího materiálu. Po propuštění to již spadne na ramena samotné ženy.

Na poznámku! Pokud budete dodržovat všechna doporučení lékaře a dodržovat hygienická pravidla, bude proces regenerace stehu a resorpce šicího materiálu mnohem rychlejší.

Bez ohledu na to, zda je vytvořen vnější nebo vnitřní šev, je to vynikající brána pro získání různých infekčních patogenů. Jejich reprodukce může vést k různým druhům problémů a komplikací. Abyste tomu předešli, měli byste nejprve chirurgicky ošetřovat oblast chirurgického švu antiseptickými přípravky..

Je to natolik přirozené, že po dlouhém dodání dojde k propuštění. Jejich přítomnost je ideálním prostředím pro bakterie. Proto porodníci-gynekologové důrazně doporučují dodržovat pravidla hygieny, vyhýbat se pohlavnímu styku a věnovat zvláštní pozornost fyzické aktivitě, která pomáhá obnovit krevní oběh.

Pravidla péče:

 • pravidelně vyměňovat hygienické vložky;
 • místo aplikace šicího materiálu je ošetřeno antiseptickými prostředky několikrát denně;
 • aby se předešlo divergenci chirurgického švu, je nežádoucí zaujmout sedací pozici po dobu deseti dnů po porodu;
 • oblast rozkroku by se měla pravidelně umývat teplou vodou nebo používat speciální ubrousky určené k intimní hygieně;
 • sledujte svou stravu a vyhýbejte se konzumaci potravin, které mohou vyvolat zácpu;
 • spodní prádlo, zejména spodní prádlo, je žádoucí vybrat si z přírodních tkanin.

Během pobytu na porodnici bude pravidelně prováděno ošetření chirurgického švu. Specialisté na to zpravidla používají manganový roztok nebo brilantní zelenou..

Co používat doma po propuštění, porodník-gynekolog určitě řekne.

Seznam léků:

 • "Chlorhexidin";
 • Levomekol;
 • peroxid vodíku atd..

Některé ženy dostanou při porodu perineální rupturu. Šicí materiál se nanáší na poškozené oblasti. Mnoho matek se proto bojí střevních pohybů v důsledku možné odchylky stehů. Střevní dutinu je nutné pravidelně vyprazdňovat, protože tlak ve stolici způsobí nepříjemné a dokonce bolestivé pocity. Pokud máte potíže, můžete se poradit s lékařem o použití rektálních čípků, například glycerinu.

Na poznámku! Pokud se v oblasti chirurgického švu objeví krvavý nebo hnisavý výtok, máte svědění nebo bolest, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Nejpravděpodobnější je, že materiál na šití se rozcházel a měly by být použity urgentní chirurgické švy.

Přečtěte si také:

Jak dlouho se stehy uzdraví po porodu, záleží na řadě faktorů. Obecně lze říci, že tento proces může trvat několik dní až tři měsíce. Důležitou roli hraje nejen druh použitého šicího materiálu, ale také závažnost poškození. Pokud posloucháte doporučení lékaře, přísně je dodržujte, pak uzdravení šicích bude téměř bezbolestné. být zdravý!

Stehy po porodu: typy a metody péče

Během porodu mohou některé ženy při porodu prasknout pochvu, perineum a dělohu. Po šití musí být žena velmi opatrná a musí také vědět, jak moc se uzdravují, pravidla péče o ně, aby se omezil vývoj nežádoucích následků a předešlo se komplikacím..

Mezery v porodu a jejich příčiny

Za poměrně časté komplikace při porodu se považují slzy měkkých tkání ženských pohlavních orgánů: vagina, děložní hrdlo, perineum. Skutečnost je taková, že pouze zdravé tkáně mají pružnost a dobrou roztažitelnost, zanícené se naopak stávají velmi něžnými a s jakýmkoli mechanickým účinkem se okamžitě rozbijí. Proto musí být během těhotenství žena vyšetřena na mikroflóru (nátěr z pochvy). Pokud je detekován zánětlivý proces, je nutně předepsáno ošetření s následným sledováním jeho účinnosti.

Mezery mohou také nastat, pokud pitva již byla provedena u předchozích narození. Důvodem je, že poškozená tkáň neobsahuje elastická vlákna a nemůže se protahovat..

Příčiny prasknutí jsou rychlý porod, stejně jako velký plod. Pokud proces pokračuje normálně, dítě se pohybuje podél porodního kanálu postupně. Současně mají tkáně ženy při porodu čas na přípravu na zvyšující se tlak a hladce se rozptylují. V opačném případě nemá tělo čas přizpůsobit se postupům dítěte, svaly se neprotahují, zatímco je narušena dodávka krve do tkání, dochází k otoku porodního kanálu, což vede k prasknutí. Jednou z nejčastějších komplikací při porodu je prasknutí měkkých tkání porodního kanálu.

Podle statistik 10–12% žen zažívá během porodu genitální slzy.

Ihned po porodu lékař prohlédne porodní kanál a v případě potřeby zašije poškozenou oblast speciálními nitěmi.

Druhy švů

Podle toho, kde se mezera objevila, se rozlišují následující typy švů:

 • vnitřní - na pochvě nebo děložním čípku;
 • vnější - na perineu.

Na děložním čípku

Stehy na děložní čípek se aplikují ihned po porodu při zkoumání porodního kanálu. Porodníci tvrdí, že k poškození s největší pravděpodobností dojde ve 3 a 9 hodin (podle číselníku).

Šití malých mezer nevyžaduje analgezii, protože po porodu ztrácí spodní část dělohy citlivost.

Pro šití se používají vstřebatelná vlákna typu katgut (vyrobená z vyčištěných střev skotu) nebo nylonová vlákna - caproag, vicryl, PHA (polyglykolid). Nezpůsobují nepříjemnosti a komplikace. Nemusíte je mazat, po 7 až 12 dnech se samostatně rozhodnou a odejdou. Rána je sešita v krátkých řadách, z nichž každá je fixována uzlem, nebo jsou šity nepřetržitě, když jsou uzly svázány na začátku a na konci mezery..

Na vagínu

Jsou-li slzy malé, může lékař steh pochvy pod místní anestézií. V tomto případě se používá Novocain nebo Lidocaine, kterým se štěpí pouze okraje rány.

U více a hlubokých mezer se používá celková anestézie. Někdy se epidurální anestezie používá k úplnému anestetikování během porodu, kdy je léčivo injikováno do páteře katétrem (trubkovitý nástroj), je do něj přidáno analgetikum, po kterém je trhlina uzavřena..

Stehy jsou také ukládány vstřebatelnými nitěmi, které nevyžadují zvláštní péči. Ženy v práci by měly vzít v úvahu, že místo prošívání může být na několik dní trochu nemocné.

Na rozkroku

Stehy na perineu jsou ukládány s přirozenými slzami nebo v případě pitvy porodníkem.

Řez lze provést dvěma způsoby:

 1. Směrem k konečníku (perineotomie). Zpravidla se to provádí s velkým rozkrokem.
 2. V úhlu 45 0 k pravému stehnu ženy při porodu (epiziotomie).

Indikací takové manipulace je hrozba mezery. Řez je proveden ve II. Fázi porodu, kdy je perineální tkáň přetažena hlavou dítěte. Disekce perineum (epiziotomie) se provádí v určitém úhlu k pravému stehnu ženy při porodu

Podle statistik se pitva při porodu provádí u 25–45% žen v porodu.

Faktem je, že při řezu jsou okraje rány hladší než při roztržení, takže je jednodušší je spojit a šev bude přesnější.

Rovněž je třeba mít na paměti, že přirozené zlomy mohou mít tři stupně:

 • I - zadní fúze vagíny se zlomí (místo mezi vstupem do vagíny a konečníku);
 • II - narušena je integrita kůže perineum, stěny vagíny i svalů před vstupem do konečníku;
 • III - prasknutí se vyskytuje dále a ovlivňuje svěrač a jeho stěny.
Lékaři rozlišují tři stupně perineální ruptury během porodu

Proto je někdy vhodnější provést perineální disekci, než povolit vážné slzy..

Frekvence perineálních ruptur 3. stupně, podle V.I. Kulakov et al., Dosahuje 5%, což vede k platební neschopnosti svěrače konečníku a invaliditě pacientů v produktivním věku. Přibližně 6-10% žen po porodu má problémy spojené s aktem defekace a každá třetina zůstává skrytým poškozením svěrače..

Selikhova MS, Státní lékařská univerzita GOU VPO Volgograd

https://lib.medvestnik.ru/articles/Rodovoi-travmatizm-i-reproduktivnoe-zdorove-jenshiny.html

Rána na perineu se sešívá ve vrstvách: nejprve se švy aplikují na stěny konečníku (pokud je to nutné), pak se perineální svaly spojí s absorbovatelnými nitěmi. Kůže je sešita jako poslední. K tomu se používají hedvábí nebo kapronová vlákna namočená do antibiotik. Švy jsou odstraněny nejdříve 5-7 dní po narození. Tyto švy vyžadují zvláštní péči, protože mohou nastat komplikace: infekce, zánět, hnisání.

Po císařském řezu

Druhy stehů po císařském řezu závisí na tom, jak byl řez proveden při porodu:

 • pokud lékař provádí vertikální disekci (od pupku k ochlupení), použijí se uzlové stehy, které poskytují vysokou sílu spojení tkání. Postupem času se však stávají silnějšími a neliší se krásou. Vertikální švy jsou odstraněny 10. den po zákroku, ale hojí se mnohem později; Svislý šev po císařském řezu vypadá velmi nepříznivě, po chvíli se stává silnějším a znatelnějším
 • pokud byl nad pubis proveden horizontální řez, lékař umístí kosmetický šev. Díky průřezu nezažívá stres a nakonec se stává téměř neviditelným. Kosmetické stehy se odstraňují 7. až 9. den po chirurgickém zákroku.
Po příčné disekci, s císařským řezem, se steh stane téměř neviditelným

Video: porodnice-gynekologka Elena Berezovskaya o stehu po porodu

Technika, materiály

Metoda aplikace kosmetického švu přišla z kosmetologie. Při šití prochází nit cik-cak v tloušťce kůže, její okraje vystupují pouze na začátku a na konci řezu. Šití s ​​tenkými absorbovatelnými materiály, které není třeba odstraňovat. Okraje rány jsou sešity speciální atraumatickou jehlou, zatímco nit je, jak to bylo, její přirozené prodloužení.

Protože šicí materiál prochází pouze v kůži, je jizva tenká a po uzdravení je prakticky neviditelná. Vlákna jsou odstraněna nejdříve 7 dní po dodání. V opačném případě se může šev zapálit nebo rozšířit. Pokud byl proveden svislý řez, materiál se odebere v den 10.

Chirurgický šev je aplikován s absorbovatelným materiálem. Vlákno současně šije okamžitě na kůži a svaly. Tato technika vám umožní dobře sladit tkáně, takže proces hojení je rychlejší..

Je třeba poznamenat, že kosmetické stehy jsou pouze vnější, na rozdíl od chirurgických.

Kolik šití se hojí po porodu

Délka léčení závisí na několika faktorech:

 • při použití absorbovatelných vláken trvá tento proces asi dva týdny. Jizvy začnou mizet až po 1,5–2 měsících;
 • pokud jsou použity syntetické nebo jiné materiály, jsou odstraněny v 5-7. dni, avšak hojení tkáně se uskuteční během 2-4 týdnů (vše záleží na individuálních vlastnostech těla);
 • v případě infekce a zánětu stehu se doba hojení prodlouží.

Péče po operaci

Po sešívání mezer je vnější šev ošetřen peroxidem vodíku a později brilantní zelenou, roztokem manganistanu draselného (manganistanu draselného) nebo furatsiliny. Antiseptikum podporuje sušení a dezinfekci rány a její hojení. V nemocnici provádí sestra manipulaci.

Vnitřní švy nevyžadují zvláštní ošetření, protože používají sterilní materiál.

Aby se rána dobře zahojila, je třeba postupovat opatrně. Za tímto účelem se doporučuje:

 • vyměnit těsnění každé dvě hodiny;
 • Po návštěvě toalety umyjte genitálie teplou vodou nebo slabým roztokem manganistanu draselného. Šev je jemně poklepán čistým ručníkem bez náhlých pohybů. Tento postup by měl být proveden v nemocnici i po propuštění;
 • nosit pouze bavlněné spodní prádlo nebo jednorázové kalhotky;
 • žena v práci během prvních 2-3 dnů by neměla jíst obiloviny, pekárenské výrobky, zeleninu a ovoce. To se provádí za účelem oddálení defekace;
 • močový měchýř by měl být uvolněn na první žádost, protože v naplněném stavu zabraňuje kontrakci dělohy.

Po propuštění z nemocnice je třeba dodržovat všechna doporučení lékaře pro péči o stehy. Obvykle již není nutné další zpracování. Pro urychlení procesu hojení a zabránění vzniku zánětu může být ženě předepsána tato antiseptická léčiva:

 • roztok chlorhexidinu. Používá se k prevenci infekčních a zánětlivých komplikací v gynekologii. Aplikujte 1-2krát denně po dobu 7-10 dní;
 • Solcoseryl. Nástroj pomáhá obnovit a zlepšit metabolismus ve tkáních, zmírnit bolest, urychluje proces hojení. Pro vnější použití se používá mast nebo krém. Léčba zpravidla netrvá déle než 4 týdny;
 • Levomekol. Použití jako protizánětlivé činidlo a činidlo pro hojení ran;
 • Malavit. Nástroj má protizánětlivé, antipruritické, protoedematematické, analgetické účinky.

Měsíc po propuštění byste měli navštívit gynekologa k vyšetření.

Péče o produkty - Fotogalerie

Možné komplikace

Pokud se dva týdny po porodu cítí žena bolest, plnost nebo jiné nepříjemné příznaky, je naléhavá potřeba se poradit s lékařem. Příčinou může být infekce a zánět..

Studie ukazují, že infekční komplikace se vyvíjejí u 19,3% puerper, což může vést k divergenci stehu, hnisání, hojení sekundárním záměrem.

Selikhova M.S. -GOU VPO Volgogradská státní lékařská univerzita

https://lib.medvestnik.ru/articles/Rodovoi-travmatizm-i-reproduktivnoe-zdorove-jenshiny.html

Bolest

Bolest je obvykle pociťována během prvních tří dnů po šití. Vnitřní slzy se hojí mnohem rychleji, takže nepohodlí brzy zmizí.

Pokud se tento režim nedodrží, vnější švy se nemusí léčit po dlouhou dobu a bolest bude pociťována po dlouhou dobu.

Pokud během vyšetření nedochází k zánětlivým procesům, ale bolest je přítomna, může lékař předepsat ohřev křemennou nebo infračervenou lampou. Procedura netrvá déle než 7-10 minut. ze vzdálenosti 50 cm. Pro zmírnění nepříjemných pocitů může být ženě předepsána Kontraktubekova mast, Solcoseryl - aplikujte 2 r. / den po dobu 2-3 týdnů.

Těžké svědění

Žena si často stěžuje, že švy jsou velmi svědivé. Takový příznak by neměl vyvolávat obavy, protože to naznačuje, že proces hojení pokračuje. Pro zmírnění svědění se doporučuje šev omýt teplou vodou..

Pocit plnosti

Pokud se žena cítí plnou v perineu v prvních dnech po porodu, může to být způsobeno přetížením svalů, možnými otěry a modřinami. V tomto případě je dovoleno periodicky nanášet ledovou bublinu zabalenou do pleny do oblasti rozkroku. Při rozevření švů se může objevit pocit prasknutí, takže pokud se objeví tento příznak, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..

Švy

Důvodem nesrovnalosti může být:

 • předčasné sezení;
 • náhlé pohyby;
 • intenzivní fyzická aktivita;
 • silné namáhání během pohybu střev;
 • špatné přizpůsobení tkanin při šití.

Tato komplikace je vzácná a je možná se závažnými mezerami. Pokud po vypuštění v oblasti švu dojde k hnisání, krvácení, otoku, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Doma se divergence švu nezpracovává, takže návštěvu kliniky neodkládejte.

Pokud lékař odhalí, že rána je zcela zahojena, není nutné žádné manipulace. V případě úplného rozdělení švu se jeho okraje vyříznou a znovu sešijí. Kromě toho může gynekolog předepsat léčbu ran antiseptickými léky a masti na hojení ran.

Rána krvácí

Vnější švy mohou krvácet, protože žena začala sedět příliš brzy. V tomto případě se prošívaná tkáň napne a povrch rány se odkryje. Po vyšetření může lékař znovu steh, ale nejčastěji se doporučuje použití mastí na hojení ran (Solcoseryl)..

Rána po císařském řezu obvykle krvácí z nedostatečné hemostázy (porušení krevní srážlivosti) cévních stěn. To může způsobit vnitřní hematom s následným hnisavým stehem, proto pokud je tento příznak detekován, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Šev může krvácet, pokud žena nedodržela doporučení lékaře, jakož i nedostatečnou vaskulární hemostázi

Hnisání

Pokud se výtok stane zeleným a hnilobným zápachem, je možné, že se k ráně připojila infekce a šev začal mizet. Tato komplikace může vést k vážným zdravotním problémům, takže pokud zjistíte nepříjemné příznaky, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem.

Ošetření se provádí antiseptickými léky - rána se promyje peroxidem vodíku, chlorhexidinem, který dezinfikuje povrch. Kromě toho může lékař předepsat následující protizánětlivé masti na hojení ran: Solcoseryl, Malavit, Levomekol. V pokročilých případech se provádí antibiotická terapie..

Po císařském řezu je možné hnisání po dobu 3–7 dnů. Aby se tomu zabránilo, jsou v nemocnici přijata preventivní opatření. Pokud svár slaví, předepisují se antibiotika a provádí se také obvaz s antibakteriálními masti.

Hnisání je doprovázeno bolestivými pocity, otoky tkání kolem švu. Kromě toho může dojít ke zvýšení teploty, zhoršení celkového stavu ženy při porodu. V tomto případě je žena poslána do nemocnice na gynekologickém oddělení.

Fistula se nemusí objevit okamžitě, ale po několika měsících. Vyskytuje se tím, že tělo odmítlo materiál, který byl použit k sešívání rány. Komplikace se projevuje zarudnutím, otokem a později hnis začne vytékat z rány. Když se objeví první nepříjemné příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře a zjistit příčinu onemocnění. Ve většině případů lékař odstraní zbytky chirurgických stehů a předepíše léčbu. Rana se zpravidla ošetřuje antiseptiky a antibakteriálními léčivy..

Polyp

Polypy se tvoří, když jsou tkáně vaginální sliznice, perineum nesprávně zmapovány. Nejčastěji k tomu dochází s četnými mezerami. Známkou přítomnosti polypů na stehu je malé špinění, ke kterému může dojít po 42 dnech po porodu.

Krvácení se postupně zesiluje a krevní sraženiny začnou vycházet ven. Pokud se objeví nepříjemné příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Polypy jsou léčeny pouze chirurgicky. Operace se provádí v nemocnici. Aby se zabránilo tvorbě polypózních výrůstků, je třeba striktně dodržovat doporučení lékaře k léčbě stehu po porodu..

Dámské recenze

Při porodu jsem se bohužel musel vypořádat s takovým postupem, jako je epiziotomie. Nejnepříjemnější po zákroku je to, že nemůžete sedět, protože existuje šance, že se švy otevřou. Bylo mi dovoleno sedět za měsíc. Existuje také možnost otoku v místě šití (což se mi stalo). Je velmi bolestivé chodit. Následující pomůcky mi pomohly zmírnit otoky a urychlit hojení: 1. Po každé návštěvě toalety vypláchněte šev domácím mýdlem, protože to zasychá a rychleji se hojí. 2. Naneste gázové obvazy s mastí Levomekol na šev a měňte je několikrát denně. 3. Pokud je to možné, během dne ležte bez povlečení. Můj šev přestal někde ublížit o měsíc později, poté jsem pravidelně chodil několik měsíců usrkávat při chůzi. Nakonec se přestal připomínat asi tři měsíce po porodu.

Myš

http://otzovik.com/review_941471.html

Až RD, manažer mi řekl - pokud obtěžují švy, pak se rozmazávají s Levomekolem. Zpočátku jsem se bála hodně rozmazávat, protože GV (a kontraindikace jsou psány v pokynech). Ale poté, na radu přítele, se začala rozmazávat velmi často (6-8 krát denně). Lehněte si, vezměte zrcadlo, podívejte se na šev a dobře se rozmazejte. A zejména na noc. Zelenka po RD bylo řečeno, aby se rozmazávala (v RD byly ošetřeny 2 r / den), protože kůže může být spálena.

sitka

http://www.babyplan.ru/questions/72371-zagnoilsya-shov-posle-epizio/

Během porodu bylo vyříznuto perineum. Při vypouštění předepsali namazat šev mastí Levomekol. Na obvaz trochu masti a vložte ji do pochvy, a tak 5 dní. Doma to bylo umyté slabým roztokem manganu, který ho nemá, můžete použít Miramistin, Chlorhexedine a použít svíčky Depantol. Sexuální život může začít 2 měsíce po narození, i když je lepší se podívat na své zdraví, ale ukázalo se, že jsme za 2,5 měsíce. Necítil jsem šev, zdá se, že můj manžel také říká, že se necítil a necítil. Ale jasně jsem si vzpomněl na okamžik, kdy došlo k mírnému nepohodlí, přesně 4 měsíce po narození. Od té doby si nevzpomínám na šev.

vlev

http://otzovik.com/review_2290724.html

Po císařském stehu, uzdraveném po dobu jednoho a půl měsíce, se v porodnici lékař nejprve poradil s Levomekolem, pak Abisilem, samozřejmě okamžitě, ale to se zpozdilo. Každý den, trochu mastnoty, ráno a večer, proces hojení rychle proběhne.

Linara

http://38mama.ru/forum/index.php?topic=282475.0

Vlastně o takové masti vím, ale dosud jsem ji nepoužil. Musel jsem čelit po nemocnici. Přišel jsem domů a večer švy onemocněly. Jen hrozné! Vylezl jsem na zeď, nebylo to vůbec k dítěti. Levomekol rychle pomohl zmírnit bolest. Téměř okamžitě došlo k úlevě. Po dlouhém používání je můj záchranář vynikajícím prostředkem proti bolestem. Ani nevím, co bych bez ní udělal.

RU

http://otzovik.com/review_887183.html

Tipy na úlevu od bolesti

Aby se snížila bolest při šití, je třeba dodržovat následující doporučení:

 • osprchujte se a umyjte je teplou vodou;
 • použijte heliové chladicí podložky nebo chlazte perineum ledem - na povrch rány se nanese suchý ručník, na který je umístěna bublina s kostkami ledu. Udržujte v rozkroku ne více než 5-7 minut. Jinak může být vyvolána podchlazení;
 • aplikujte obklad měsíčku, provázku nebo heřmánku na oblast švu. K přípravě infuze je zapotřebí 1 polévková lžíce. l nasekané byliny nalijte sklenici vroucí vody a nechte 15-20 minut. Navlhčete bavlněný hadřík v připraveném roztoku a naneste 2-3 hodiny na bolestivou oblast.

Kontraindikace po operaci

Po šití je přísně zakázána žena při porodu:

 • nosit napínací spodní prádlo, protože vyvíjí silný tlak na perineum a narušuje krevní oběh v pánevních orgánech, což může negativně ovlivnit dobu hojení stehu;
 • posaďte se do 10 dnů po porodu - veškeré činnosti by měly být prováděny pouze ve stoje nebo v poloze v poloze sklopné. Posezení na tvrdém povrchu je povoleno pouze po 1-2 týdnech;
 • hmotnost zdvihu přesahující 3 kg;
 • mít sex, stejně jako sport po dobu 1,5–2 měsíců, protože je nezbytné poskytnout tkáňům čas, aby se plně zotavily;
 • koupání je plné infekce a zánětu stehu.

Video: postpartum suture - 10 důležitých věcí, které byste měli vědět

Šití po porodu rupturami nebo pitvou perineum je poměrně častým jevem. Mladé matky by měly pečlivě dodržovat doporučení lékaře ohledně péče o rány, aby se předešlo komplikacím.

Články O Neplodnosti