Hlavní Analýzy

V jakém týdnu se rodí první dítě - dívky a chlapci

Čím rychleji se doba narození blíží, tím silnější je nastávající matka o týdnu, ve kterém se narodí první dítě. Žádný odborník nemůže přesně určit termín, protože datum závisí na mnoha faktorech, včetně individuálních charakteristik těla, dědičnosti atd. Tento článek odpoví, když dojde k prvnímu a druhému porodu, ve kterém týdnu obvykle rodí chlapci a dívky, což ovlivňuje termín, jaké jsou příčiny předčasného nebo opožděného porodu..

Těhotenství je velmi důležité a zásadní období v životě každé ženy

Co tento termín ovlivňuje

Jak ukázaly pozorování amerických vědců, kteří tento problém studovali na příkladu 125 těhotných žen, včas se narodily pouze 4% nastávajících matek. Většina (asi 70%) porodila 10 dní po datu, které bylo dříve stanoveno pomocí ultrazvuku. V jiných případech těhotenství trvalo 37–42 týdnů. Experti, kteří provedli toto pozorování, odhalili několik faktorů, které ovlivňují délku těhotenství a porodu:

 • Hmotnost ženy (například je-li norma překročena o 100 gramů, přidá se k trvání těhotenství 1 den);
 • Věk budoucí matky (každý rok se gestační věk zvyšuje o 1 den);
 • Termín narození prvního dítěte (relevantní pro vícečetné dítě). Pokud k prvnímu porodu došlo po 38 týdnech, každé další dítě se narodí dříve.

Mezi další faktory, které určují, kolik měsíců a týdnů se dítě narodí, patří:

 • Dědičnost (pokud blízké příbuzné těhotné ženy porodily později nebo dříve, než je stanovené datum, pravděpodobnost opakování takové situace se výrazně zvyšuje);
 • Mateřský životní styl a výživa během těhotenství. Například častý stres může způsobit předčasný porod;
 • Přítomnost určitých patologií;
 • Užívání léků;
 • Plodová hmotnost;
 • Vícečetné těhotenství.

Je důležité to vědět! V porodnické praxi se gestační věk počítá v týdnech (nikoli v měsících nebo dnech).

První porodnost

Při normálním průběhu těhotenství a neexistenci negativních faktorů způsobujících pozdní nebo předčasný porod je doba narození prvního dítěte 40 týdnů. Zároveň je povoleno dřívější období 37 týdnů. Ženy rodí často později, než je konečný termín, konkrétně ve 41 nebo 42 týdnech, což také není vážná odchylka od lékařských standardů..

Na poznámku. Specialisté mohou nastavit datum narození pouze přibližně. V mnoha ohledech závisí konkrétní období na připravenosti ženského těla na tento proces a na samotném dítěti.

Ukazatele, které by se mělo setkat s plnohodnotným dítětem

Jaký týden rodí své první dítě?

Ve většině případů jsou primiparous matky ošetřovány po dobu 39-40 týdnů. Není však neobvyklé, že se těhotné ženy pohybují po stanovené období.

Takové dlouhé trvání i překročení normy je vysvětleno tím, že tělo ženy, která rodí poprvé, těmito procesy dosud neprošlo. Potřebuje více času na přípravu na nadcházející práci.

Zajímavý. Proces vyloučení plodu z prvorozenství je pomalý, protože ve většině případů to trvá dlouhou dobu (asi 7 hodin nebo více).

Abychom pochopili, kolik týdnů se dítě v konkrétním případě narodí, je třeba vypočítat gestační věk. V raných fázích se používá několik metod:

 1. Nejběžnější metodou je nastavení počátečního data pro poslední menstruaci. Poté je nutné přidat počet týdnů a dní, které uplynuly od odpočítávání. Často se stává, že si žena nepamatuje první den poslední menstruace. Spolehlivost výpočtů se může ukázat jako pochybná, protože u některých žen není cyklus pravidelný (nebo se krev u těhotné ženy objevila v důsledku problémů souvisejících s porodem dítěte). Navíc, nastávající matky často podstoupí implantační krvácení pro menstruaci, ke kterému dochází 6-10 dnů po početí.
 2. Aby se vyloučily možné chyby, určuje se gestační věk podle ultrazvuku, který se provádí za 10-14 týdnů. Lékař určí velikost plodu a porovná je s lékařskými standardy.
 3. Můžete pochopit, kdy by se mělo dítě narodit podle data oplodnění dítěte (v době, kdy měla žena ovulaci). Výsledná hodnota bude kratší než 2 týdny v období, které se vypočítá podle data začátku posledního měsíce.
 4. Zkušený odborník může přibližně ve 4–5 týdnech těhotenství přibližně určit gestační věk se zaměřením na velikost dělohy. Faktem je, že po 2 týdnech po početí se děloha podobá velikosti kuřecího vejce. Také v této době získává namodralý nádech. O měsíc později objemy dosáhnou husího vejce.

V pozdějších stádiích těhotenství je období stanoveno okamžikem, kdy se dítě začne pohybovat v lůně. Dalšími kritérii v tomto případě jsou objem břicha a výška dělohy. Aby byl výsledek co nejpřesnější, doporučuje se porovnat údaje z výpočtů různými způsoby.

Statistiky narození dívek

Podle statistik se dívky rodí před chlapci. Jak ukazují pozorování, první jsou připraveni opustit břicho své matky po dobu 38 týdnů.

Statistiky narození chlapce

Ve srovnání s dívkami se chlapci v žádném případě nespěchají. Jak dlouho tedy rodí rodiče chlapci? Podle odborníků se nejčastěji rodí děti 40–41 týdnů, v některých případech až 42 týdnů.

Důvody porušení lhůt

Existuje řada negativních faktorů, které mohou vést k opožděnému porodu nebo naopak vyvolat předčasné narození dítěte.

Předčasné narození

Narození do 37 týdnů je považováno za předčasné a děti jsou předčasné. Nejnebezpečnější období bez ohledu na pohlaví dítěte jsou:

Důvody předčasného narození dítěte mohou být:

 1. Infekční choroby pohlavních orgánů. Jeden z nejčastějších faktorů. Pokud dojde k infekci plodovou vodou, existuje riziko narušení její integrity. Brzy odtok vody vyvolává předčasné zrození. Situace je komplikována skutečností, že porodní kanál ještě není připraven na proces vyhoštění plodu, děložní hrdlo není vyhlazeno a sliznice není ustoupena. V takových případech je naléhavě proveden císařský řez.
 2. Vícečetné těhotenství.
 3. Stálý stres.
 4. Polyhydramnios.
 5. Velká hmotnost plodu.
 6. Malformace dělohy. To může zahrnovat některé patologie děložního čípku. Může to být zkrácený krk nebo porušení blokovací funkce. Tyto abnormality mohou být vrozené nebo získané (například v důsledku potratu)..
 7. Skvělá fyzická aktivita.
 8. Špatná výživa, nedostatek vitamínů.
 9. Odpojení nebo placenta previa. Hodnocení jejího stavu se provádí podle výsledků ultrazvuku a CTG. Pokud lékař zjistí stárnutí placenty nebo zjistí pravděpodobnost jejího oddělení, je ženě předepsáno odpovídající ošetření. Terapie je zaměřena na zlepšení průtoku krve a výživy dítěte. Ve složitějších situacích jsou předepisovány léky, které urychlují zrání fetálního respiračního systému.
 10. Vodní bublina praskne v předstihu.
 11. Potřeba volat předčasný porod. Příčiny jsou onemocnění endokrinního nebo kardiovaskulárního systému těhotné ženy. V zájmu zachování zdraví dětí a zdraví nastávající matky předepisuje lékař v takových případech nouzový císařský řez.

Pravděpodobnost předčasného porodu se zvyšuje, pokud nastávající matka měla potrat nebo měla potrat.

Důležité! Dítě narozené v období od 27 do 36 týdnů by mělo mít hmotnost vyšší než 1,5 kg. Je nemožné zachránit děti, jejichž tělesná hmotnost při narození je menší než 1 kg.

Pokud si žena všimla známek předčasného porodu, musí naléhavě navštívit lékaře. Mezi alarmující příznaky patří:

 • Pocit usrknutí v podbřišku (jako při menstruaci);
 • Pocit těžkosti, který vyvíjí tlak na močový měchýř;
 • Přítomnost krvavého výboje z dělohy (v malém množství);
 • Bolest podobná kontrakcím (trvající více než půl hodiny);
 • Únik plodové vody;
 • Nejsou žádné pohyby plodu.

Během vyšetření lékař posoudí stav ženy a dítěte a v případě potřeby nabídne hospitalizaci.

Na poznámku. Nepanikařte - proces porodu může být uměle pozastaven pomocí speciálních postupů a drog.

Předčasné narození může vést k úmrtí dítěte, proto je důležité pravidelně navštěvovat lékaře

Prodloužená práce

Dlouhé těhotenství, které trvá déle než 42 týdnů, také není normou. V pozdějším období je nutný chirurgický zákrok, protože v procesu přirozeného porodu existuje vážné riziko zranění jak dítěte, tak matky.

Faktory, pod jejichž vlivem může být těhotenství opožděno:

 1. Endokrinní poruchy u těhotné ženy. Faktem je, že proces porodu je regulován hormony. Negativní změny v endokrinní povaze (metabolická porucha, snížení hladiny určitých hormonů) proto vedou k tomu, že neexistuje signál o nadcházejícím porodu. V důsledku toho se boje nezačínají včas.
 2. Zvětšený menstruační cyklus. Pokud byla perioda ženy pravidelná, ale doba trvání cyklu byla 30–35 dní, dítě se narodí později, než je stanovené datum. V tomto případě se jedná o přirozený proces, nikoli o patologii, a prodloužené těhotenství se proto nazývá prodloužené.
 3. Dědičnost. Genetický faktor může způsobit předčasné i pozdní narození, pokud matka nebo babička těhotné ženy měla stejné fyziologické vlastnosti. S takovými znalostmi se můžete předem připravit na vlastní práci.
 4. Užívání léků. Mohou to být léky zaměřené na boj proti chronickým onemocněním nebo určené ke snížení tónu dělohy. Než začnete užívat léky, měli byste se proto poradit s gynekologem.

Abychom pochopili, že těhotenství táhlo dál, je třeba věnovat pozornost těmto příznakům:

 • Kreslení bolesti v břiše;
 • Izolace krve od vagíny, změna barvy sraženin;
 • Změna tvaru břicha (s výjimkou případů aktivního míchání dítěte). Pokud je žaludek asymetrický, tvrdý na dotek a udržuje tento vzhled déle než půl hodiny, musíte okamžitě jít do nemocnice. Alarmujícím příznakem je také výhřez břicha;
 • Únik, odtok vody. Tento příznak je obtížné nezjistit. Odtok vody znamená, že je narušena celistvost močového měchýře a je čas začít porod;
 • Dítě se nepohybuje. První aktivita plodu je již pozorována ve 20. týdnu těhotenství (při druhém těhotenství - v 16). Pokud tyto projevy zmizí, měli byste být opatrní. Pokud se pohyby nevrátí déle než 12 hodin, měl by být konzultován lékař. Jediným takovým případem, po kterém byla aktivita dítěte obnovena, je norma. Pravidelný nedostatek pohybu - důvod k naléhavému odchodu do nemocnice.

Prodloužený porod není o nic méně nebezpečný než předčasný porod

Podmínky prvního a druhého narození

Podle statistik se děti u vícečetných dětí rodí o něco napřed před plánem - asi 37–38 týdnů. To se vysvětluje tím, že ženské tělo je nyní rychlejší na práci.

pravidla

Pro porod v pravý čas je důležité nedovolit vliv negativních faktorů na ženské tělo během těhotenství (časté stresy, fyzická námaha, nezdravá strava atd.). Je také nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, provádět testy a podrobit se prohlídkám.

Vědět, kolik týdnů porodí první a druhé dítě, pomůže ženě psychologicky se připravit na tento složitý proces. Během těhotenství je velmi důležité sledovat své zdraví, řídit se doporučeními lékaře a během konzultace otevřít lékaři podrobnosti o vaší pohodě. Pouze při dodržování těchto pravidel se pravděpodobnost, že bude zdravé dítě včas, mnohokrát zvýší.

Vypočítat datum dodání. Datum narození.

Dnes: 05/01/2020
Datum prvního dne poslední menstruace:
Koncepce se s největší pravděpodobností stala (+2 dny):

Předpokládané datum doručení:
Před doručením:

Výpočet odhadovaného data narození (MPD) se provádí několika způsoby, z nichž každý je indikativní. To znamená, že pokud se odhaduje, že by se dítě mělo narodit 1. ledna, pak není skutečností, že se to stane s absolutní přesností v tento den. Velmi často odchylky od očekávaného data v jednom nebo druhém směru. A porod může začít buď o 2 týdny dříve nebo později. Upozorňuji na poměrně jednoduchý, ale velmi účinný způsob, jak zjistit pravděpodobné datum narození dítěte, které již mnoho lékařů na klinikách používá již nějakou dobu..

Kolik týdnů porodí - první, druhé narození

Dítě je považováno za plně funkční od 38 týdnů, takže v této době začíná prenatální období. To pokračuje až do rozvoje práce. Pokud žena očekává, že se narodí dříve, potom se porod považuje za normální po dobu 38 až 42 týdnů.

Předběžné datum, kolik týdnů může začít porod, stanoví lékař. Nejčastěji je během prvního těhotenství 40 porodnických týdnů. Pokud se dítě později narodí - říkají o odloženém porodu.

Rozptyl při porodu prvního dítěte je velký - 4 týdny. Celé toto období nastávajících matek se velmi zajímá o otázku, v jakém týdnu rodí zdravé dítě a kdy se narodí. Odpověď se nenachází v knihách, ale ve zdraví ženy, stavu jejího těla.

V závislosti na tom, kolik týdnů rodí, tělo každé ženy ji varuje 2 dny před narozením.

Jaký týden rodí - normální podmínky

Při porodu prvorozence je normální doba 37 sedmi dnů. Pokud je načasování narození prvního dítěte dříve, záleží to na dni poslední menstruace. Statistiky ukazují, že porod se obvykle vyskytuje ve 39-40 týdnech. V této fázi porodu se narodí asi 70% dětí.

Není možné říci přesné datum, kolik týdnů doručení. Podle statistik, v primiparas tento termín přijde později než zbytek. Důvodem je pozdní rozpoznání příznaků těhotenství a předchůdců porodu, jakož i vývoj porodu.

V dlouhém čekání

První těhotenství trvá dlouho, děložní hrdlo se otevírá pomalu. Tělo se s tímto procesem seznámí, takže se nemusíte starat o to, kolik týdnů porod začne. Narozeniny později.

Podíváme se na hmotnost dítěte

Doktoři berou na vědomí, kolik týdnů rodí své první dítě, a mluví o období 37 týdnů. Během tohoto období je dítě připraveno k narození. Všechny životně důležité systémy a orgány jsou vytvořeny a připraveny k narození dítěte.

Pokud porod začíná v tuto chvíli, je dítě považováno za plnohodnotné. Průměrná výška je asi 48 cm a tělesná hmotnost je 3 kg. Hmotnost dítěte se každý den zvyšuje na úkor podkožního tuku, který se nahromadilo v děloze.

Závisí na délce menstruačního cyklu

Gynekologové při výpočtu období, ve kterém týden těhotenství může žena porodit, použijte vzorec Negele. Při výpočtu data narození dítěte musíte brát 3 měsíce od začátku posledního menstruačního cyklu a přidat dalších 7 dní..

Tento způsob určení, který týden žena začne rodit, však není přesný. Používá se pro přibližné datum, kdy můžete porodit zdravé dítě, pokud budoucí menstruační cyklus matky je 28 dní. Pokud je delší, pak období, pro které můžete týden porodit, přijde později.

Při nepravidelném cyklu je obtížné zjistit datum ovulace, takže tento způsob stanovení, který týden bude porod považován za nevhodný.

Dědičnost

Pokud mají blízcí příbuzní žen své první narození dříve nebo později než ve stanoveném termínu - je to možné i ve vaší situaci. Zeptejte se, kolik týdnů porodila matka a babička. Dědičný faktor hraje důležitou roli, můžete zopakovat jejich příběh.

Průběh těhotenství - jako další faktor

Termín, ve kterém týden porodí, závisí na charakteristikách tohoto období. Během válek a devastace nebyly děti ve spěchu, aby se narodily. Cítili, že nečekali na teplou postel a dobrou výživu, takže zůstali v matčině žaludku déle.

Když se dítě cítí v lůně nepříjemně: placenta neplní svou funkci, matka utrpěla stres, dlouhotrvající nemoc - zvyšuje se pravděpodobnost předčasného porodu. Stejné důsledky jsou pozorovány při přetížení dělohy, velké hmotnosti plodu, polyhydramniích nebo vícečetném těhotenství.

Bez ohledu na to, jak dlouho ženy rodí primiparous, děti se mohou zdát zdravé a full-term. Načasování, kolik týdnů začíná normální porod, tedy není omezeno na přesný počet.

Kolik týdnů obvykle rodí první dítě?

Pokud se stanete matkou poprvé, existuje přibližně 70% šance, že porod bude doručen včas - asi 40 týdnů těhotenství. Je to proto, že ženské tělo dosud neprošlo procesy, které se objevují uvnitř, a vyhození plodu trvá dlouho.

Těhotná žena neví, jak porod začíná a v jakém týdnu porodí své první dítě, a proto by mohla zmeškat začátek této chvíle. Pracovní aktivita u prvních ročníků trvá dlouhou dobu, je slabá a dlouhotrvající, pracovní bolesti mohou trvat až 7 hodin.

Ale existují výjimky. Pokud neberete v úvahu příčiny předčasného porodu (až 36 týdnů), kdy se v těle nastávající matky vyskytnou poruchy, dochází k odloženým těhotenstvím. V tomto případě dítě vyjde s krátkým intervalem - po 42 týdnech.

Statistiky druhého narození

Vezmeme-li na vědomí, ve kterém týdnu se obvykle narodí druhé dítě, uvádí se období 36 týdnů. Druhé zrození začíná náhle, ale prochází rychleji a snadněji..

Cervix, stejně jako porodní kanál, se otevírají rychle, takže ženy, které již porodily, často nemají čas se dostat do nemocnice. Znovuzrození se objevují přibližně 38 týdnů, ale existují výjimky..

Třetí těhotenství

Když se žena připravuje na potřetí matku, zajímá ji otázka, v jakém týdnu častěji rodí své třetí dítě. Narození obvykle začíná dříve. Pokud dojde během prvního porodu těhotenství, počínaje 38 týdny, pak je třetí těhotenství spojeno s obdobím 36 týdnů.

Data pro chlapce a dívku se liší

Dívky obvykle chtějí vidět svět, než chlapci, kteří se neponáhlí opustit bříško své matky. Pokud si lékaři všimnou statistik o tom, který týden častěji rodí chlapce, pak mluví o podmínkách 40–41 týdnů. Někdy jsou šampióni, kteří zůstanou až 42 týdnů. Dívky jsou připraveny vydat první výkřik dříve - 38 týdnů.

Je důležité nezapomenout na cyklus budoucí matky. Pokud je cyklus standardní nebo krátký, narodí-li se ovulace 14. den po začátku menstruace, dítě se narodí v předepsaných 40 týdnech.

Existuje několik důvodů, proč se dívky rodí jako první:

 1. Narození chlapce trvá, než se připraví na existenci. Dívky zrají rychleji, vzhledem k jejich biologické roli v životě: plození.
 2. Který týden dívky obvykle porodí, závisí na stavu zdraví matky, ale zpočátku se dívky narodily silnější než chlapci. Ve spěchu rostou a rodí se a během života se vyvíjejí rychleji.

Od kterého týdne mohu porodit dvojčata

U člověka není vícenásobné těhotenství normou, proto je předčasný porod důsledkem komplikace. Děloha je dvakrát rychlejší než objem dětí a při přetížení způsobuje kontrakce.
Vzhledem k tomu, kolik porodnických týdnů porodí druhé dítě, hovořili jsme o období 37 týdnů. Když už mluvíme o vícenásobném těhotenství, zmíním se o 34-35 týdnech. Bez ohledu na skutečnost, že dvojčata se mohou narodit dříve, mají velmi vysokou šanci na přežití.

Nejlepší čas na zdravé dítě

Pokud vezmeme v úvahu, od kterého týdne můžete porodit 1 dívku nebo chlapce bez chronického onemocnění v budoucí matce, pak lékaři trvají na 38–42 týdnech. S tímto obdobím se objevují dobré, zdravé a plnohodnotné děti.

Lékaři jsou vedeni do 40 týdnů - toto období se zaznamenává do lékařského záznamu a nemocenská dovolená jako datum narození. Ale i po 38 nebo 42 týdnech se rodí zdravé dospělé děti.

Dalším problémem je vícenásobné těhotenství. V tomto případě je lepší porodit 4 týdny dříve, což je spojeno se zatížením těla, které žena zažívá. Pokud císařský řez není plánován, musíte se na porod připravit v 35. týdnu.

Příznaky a příčiny předčasného porodu

Neočekávaně zahájený porod u ženy způsobuje úzkost a stres. Zvažte, proč tato situace vzniká:

Tento důvod je jednou z nejčastějších těhotných žen, což vede k předčasnému porodu. Nastávající matka se necítí dobře a utrpení dítěte uvnitř lůna slouží jako spouštěč pro nástup porodu. Proto je nutné podstoupit vyšetření, aby bylo těhotenství bezpečné.

Lékaři hodnotí stav placenty podle výsledků ultrazvuku a CTG. Nejdůležitější je pravidelná návštěva gynekologa a absolvování všech vyšetření. Pokud lékař odhalí stárnutí placenty nebo její oddělení, je předepsána léčba, která zlepšuje průtok krve a výživu plodu..

V pokročilých případech jsou předepisovány léky, které urychlují zrání dýchacího systému dítěte. Pak i předčasné měsíční děti přežijí a postarají se.

V období infekčních nemocí, které trpí nejen dýchací cesty, je možné infikovat plodovou vodu a narušit integritu jejich membrány. S předčasným vypouštěním nebo únikem vody dochází k předčasnému porodu.

Z komplikací je třeba poznamenat, že pokud je porušena celistvost močového měchýře a krk není vyhlazený, porodní kanál není připraven a slizniční zátka se neodklonila - je nutný nouzový císařský řez.

V tomto případě se zvyšuje tlak na vnitřní hltanu, děložní hrdlo se rychle vyhlazuje. Dodržováním doporučení gynekologa a dodržováním odpočinku v posteli lze zabránit předčasnému porodu..

Patologie děložního čípku.

Zkrácený krk a porušení funkce obturátoru jsou vrozené nebo jsou důsledkem zranění z předchozích narození nebo potratů. To vede k předčasnému porodu..

Někdy časný porod nepřichází spontánně, ale lékař předepíše nouzový císařský řez, aby se zachoval zdravotní stav matky a dítěte. Příčiny jsou onemocnění krevních cév, srdce nebo endokrinologické povahy.

Předčasné narození nastává v období 28-36 týdnů. Pokud žena pociťovala rušivé příznaky, je naléhavá potřeba navštívit lékaře:

 • usrkávání v dolní části břicha, které se podobá menstruaci;
 • pocit, že něco tlačí na močový měchýř;
 • malý výtok krve z pochvy;
 • křečovité bolesti, jejichž trvání přesahuje 30 sekund. Jen se nezaměňujte s tréninkovými zápasy;
 • únik plodové vody;
 • žádné pohyby plodu.

Gynekolog vyhodnotí stav a v případě potřeby nabídne hospitalizaci. Nepanikařte, není to děsivé. Porod můžete vždy zpomalit pomocí speciálních léků a postupů..

Proč se může narodit pozdě?

Odložené těhotenství není o nic méně nebezpečné než předčasné těhotenství, proto se zeptejte svého lékaře, kdy bude trvat třetí porod. Přicházejí dříve než ostatní a riziko nosit dítě je vyšší.
Zvažte příčiny pozdního porodu:

  Hormonální poruchy u matky.

Změny v hormonálním systému signalizují tělu počátek porodu. Pokud dojde k narušení hormonálních a metabolických hladin budoucí matky, signál nebude přijat a kontrakce nezačnou.

V té době, pokud pravidelně přicházelo ženské období, ale cyklus byl 30-35 dní, se dítě narodí později než ve stanoveném termínu. Je to přirozený fyziologický proces, nikoli patologie. Toto těhotenství se nazývá prodloužené..

Tento důvod je fyziologický. Dědičnost ovlivňuje časné a pozdní narození. S vědomím, jak dlouho se narodila maminka a babička, se můžete předem připravit na své pracovní činnosti.

Při užívání léků ke snížení tonusu dělohy se změny vztahují na porod. Nápravná opatření pro chronická onemocnění také ovlivňují pracovní aktivitu. Proto informujte svého gynekologa o vaší situaci, aby přizpůsobil jmenování.

Kdy se bát?

Jakýkoli nepříjemný pocit v břiše je příležitost konzultovat s lékařem. Důvody mohou být různé, ale pokud si neuvědomujete nebezpečí včas, dítě zemře. Při bolestech v dolní části břicha je potrat možný. K tomu je třeba včasné ošetření.

Pokud existuje bolest podobná zánětu močového měchýře nebo slepého střeva, existuje riziko předčasného porodu. Nespoléhejte se pouze na své pocity, zejména na vícečetné, ale vždy zjistěte přesnou příčinu od gynekologa.

V každém případě není výtok krve během těhotenství normou. Podezření způsobuje změnu barvy: hnědá, šarlatová, tmavě žlutá nebo vínová. Pokud k tomu dojde, okamžitě zavolejte sanitku nebo spěchejte do nemocnice v autě. Informujte svého gynekologa o tomto příznaku..

Břicho změnilo tvar.

Tento případ se nevztahuje na momenty aktivního míchání dítěte. Pokud je žaludek v uvolněném stavu asymetrický, pevný a napjatý déle než 30 minut, po pádu klesl nebo se změnil tvar - okamžitě přejděte do nemocnice.

Prosakující nebo rozlitá voda.

Je nemožné zmeškat takový okamžik. Pokud se voda v noci odkloní - postel bude mokrá, pokud během dne - proteče přes nohy. Netěsnost je obtížnější identifikovat: je pozorováno mokré spodní prádlo, což je nebezpečné pro předčasné těhotenství. Pokud dojde k odtoku - je poškozen močový měchýř, musí začít práce.

Dítě se nepohybuje.

Žena pociťuje první pohyby dítěte od 20. týdne, během druhého těhotenství - od 16. roku. Pokud zmizí - musíte si dát pozor. Nedostatek pohybu po dobu delší než 12 hodin je alarmující znamení, které by mělo být hlášeno lékaři.

Pokud k tomu dojde jednou, potom je dítě opět aktivní - to je normální. Alarmující znamení je pravidelný nedostatek pohybu nebo nízká aktivita.

Uchovávejte si deník s poznámkami a sledujte časovou aktivitu dítěte a poté ho předložte lékaři.

O autorovi: Olga Borovikova

Těhotenství u žen: kolik týdnů to trvá, jaká je norma a co může způsobit předčasný porod?

Fyziologické těhotenství trvá 9 měsíců, což znamená 36 týdnů nebo 280 dní. Ale od kterého dne by měla zpráva začít: ode dne početí nebo od prvního dne zpoždění? Co mám dělat, když kontrakce začaly 34. týden nebo naopak nezačaly 37.? Všechny tyto nuance již zpochybňují znalosti a pro odpovědi na otázky je třeba kontaktovat porodníka-gynekologa.

Doba trvání

Odpověď na tuto otázku potřebují v první řadě ženy, aby zjistily datum narození. Tento den bohužel nelze přesně určit, i když jen proto, že žena nemůže zjistit datum oplodnění a někdy se neshoduje s datem početí. Z tohoto důvodu porodníci-gynekologové používají ke stanovení dne narození vlastní metodu a celkem existují dva.

Porodnický

Porodnický nebo gestační věk se v lékařské praxi používá k výpočtu dne narození. Je snazší vypočítat, ale je méně přesný. Porodnické období těhotenství se ve skutečnosti používá pouze ve stěnách kliniky, protože se počítá od data začátku poslední menstruace, tj. překračuje skutečný gestační věk asi o 2 týdny.

Proč je tento termín potřebný, pokud ve skutečnosti není pravdivý? Používaly ho ženy od starověku, kdy nebyl ultrazvuk, a jediným příznakem těhotenství byla absence menstruace. Tímto způsobem ženy určily přibližné datum narození.

V současné době je porodnické období těhotenství využíváno pro pohodlí odborníků, protože ne každá žena může pojmenovat datum početí a dokonce i den ovulace..

Normální těhotenství u žen trvá 40 porodnických týdnů, jedná se však pouze o podmíněné číslo. V praxi rodí ženy ve 38. a 42. týdnu zcela zdravých dětí.

Od dne početí

Gestační věk u člověka od početí po porod se nazývá skutečný. Počítá se od data početí, takže je obtížnější vypočítat. Lékaři obvykle dodržují průměrnou délku menstruačního cyklu - 28 dní, podle kterých se početí objevuje 14. den.

Ale s ohledem na skutečnost, že ne všechny ženy mají standardní menstruační cyklus (nastává jak 21, tak 35 dní), a také případy časné a pozdní ovulace, i skutečný gestační věk nemusí vždy přesně uvádět datum narození..

Gestační věk od okamžiku početí se proto obvykle rovná 38 týdnů, ale porodníci považují posun v den narození o 2 týdny v obou směrech za normální. Pokud je například stanoveno, že žena porodí 1. května, může porodit 16. a 15. května, což se nepovažuje za předčasný porod ani odložené těhotenství..

Jak vypočítat datum?

Můžete vypočítat datum početí u člověka různými způsoby, ale je důležité pochopit, že s každým výpočtem může dojít ke změně jiného data. Kromě toho má smysl tento den určit pouze tehdy, má-li žena pravidelný menstruační cyklus a nedochází k žádným poruchám..

Datum početí se málokdy shoduje s datem intimity. K oplodnění může dojít jak následující, tak čtvrtý den po pohlavním styku. Vše záleží na tom, jaký den ovulace nastala a kdy se spermie dostalo k cíli, a mohou čekat na vajíčko v děloze až 5 dní.

 1. První způsob výpočtu data početí se tedy provádí první den menstruace před početím. K tomuto datu musíte přidat číslo rovné polovině cyklu. Pokud má žena cyklus 28 dní, musíte přidat 14 a tak dále. Toto bude možné datum početí.
 2. Další ověřenou metodou je použití testu ovulace. Jedná se o speciální test, který se provádí při plánování těhotenství uprostřed menstruačního cyklu a umožňuje určit den, který je pro početí nejvhodnější. Pokud test prokázal, že tento den přišel, žena měla pohlavní styk a po chvíli se dozvěděla o začátku těhotenství, můžete snadno zjistit datum početí.
 3. A konečně nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit o gestačním věku, je ultrazvuk.

Žádná z výše uvedených metod, ani ultrazvuk, však nejsou konečnou pravdou a datum dodání se nemusí shodovat s předem určeným.

Když je dítě považováno za plné?

Předčasně narozené děti jsou velmi malé, slabé, často nemocné v budoucnosti a někdy zaostávají za svými vrstevníky ve fyzickém vývoji. Proto jsou ženy při porodu velmi znepokojeny, pokud porod začíná dříve, než by mělo být podle předběžných odhadů.

Nestojí to však za panikaření: podle statistik se rodí pouze 7–8% žen podle statistik. Optimální období narození je období od 37. do 42. týdne, proto se za narozené dítě považuje narozené nejdříve 37. týden..

Vliv na trvání

S více těhotenstvím

Vícečetné se nazývá těhotenství, ve kterém jsou v děloze dvě nebo více plodů. Z přirozeného hlediska je takové těhotenství jedinečným jevem, proto se jeho trvání liší.

Těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty je obtížným testem pro matčino tělo. Z tohoto důvodu je doba trvání mnoha těhotenství plodu mírně zkrácena a je přibližně 37 týdnů. V tomto případě jsou děti narozené ve 35. týdnu a později považovány za plné.

V multiparous

Předpokládá se, že druhé a další narození vydrží méně než první. Pro mnoho gynekologů z porodníka se toto tvrzení jeví jako prázdné a nepřiměřené. Ženy, které mají více porodů, mají sklon k porodu ve 37. až 38. týdnu, ale existují i ​​ti, kteří rodí včas nebo dokonce později, než je lhůta.

Předčasná porodnost u vícečetných žen je způsobena několika důvody:

 • Psychologická připravenost k porodu: vědí, co očekávat, kdy je čas jít do nemocnice a co dělat, když dojde ke kontrakcím. Psychologický faktor je zpravidla také důležitý pro období porodu..
 • Fyziologická připravenost: včasné zrání cervixu a připravenost placenty.

Na druhé straně ženy, které v minulosti prožily komplikované těhotenství, potraty, potraty, mrtvé porody a další problémy, nemusí být na porod psychicky připravené. Psychologická a emocionální nálada matky významně ovlivňuje její fyziologickou připravenost, proto, pokud se žena bojí porodit, porod může začít později než v den splatnosti.

Nelze se však spoléhat pouze na tyto faktory, protože délka porodu závisí na:

 • z celkového stavu ženy při porodu;
 • z předchozích zkušeností;
 • z dědičných rysů;
 • z toho, jak těhotenství odešlo.

Proto mnohočetné ženy mohou rodit předčasně, včas nebo o něco později.

Životní styl

Životní styl přímo ovlivňuje délku práce. Existuje přímá korelace: čím více chyb a porušení se žena v práci dovolila, tím vyšší je riziko předčasného porodu..

Brzy porody mohou začít u žen, které:

 1. nejedl dobře;
 2. nepřijali žádné vitamíny a živiny;
 3. uzený a pil alkohol;
 4. byli vystaveni častému stresu;
 5. bral léky bez lékařského předpisu;
 6. povoleno intenzivní trénink.

Vědci navíc zjistili, že rovnoměrná teplota ovlivňuje délku porodu: pokud byla matka často v dusné místnosti nebo chodila venku v extrémním vedru, porod může začít dříve.

Tuto závislost lze vysvětlit také z pohledu medicíny (hormony, kontraktilita dělohy) a jednodušeji: dítě se snaží opustit místo, kde je špatně postaráno.

Pohlaví dítěte

Závislost délky gestačního období na pohlaví dítěte nemá žádný lékařský důkaz. Existuje názor, že chlapci potřebují více času na růst a zrání, proto, pokud je mužské dítě v lůně, pravděpodobně se narodí dříve než ve 39. až 40. týdnu, ale dívky se mohou narodit již 37..

Každý porodník-gynekolog potvrdí, že se jedná pouze o mýtus, a pohlaví dítěte neovlivňuje gestační věk..

Každá matka chce znát přibližné datum narození, aby se mohla mentálně připravit na doplnění, připravila místnost a dokonce zjistila, jaké bude znamení dítěte. K dnešnímu dni neexistuje způsob, jak určit datum narození se 100% pravděpodobností. Porod se může objevit mezi 37. a 42. týdnem těhotenství, což se považuje za normu.

Související videa

Video říká, kolik týdnů těhotenství trvá:

Kolik týdnů trvá těhotenství??

Kolik týdnů těhotenství trvá, nelze s jistotou říci. Lékaři ujišťují, že doba pobytu dítěte v žaludku matky od okamžiku početí do porodu je 40 týdnů. Dítě si však může zvolit datum svého narození. Lékař vypočítá přibližné datum narození i při prvním ošetření budoucí matky. A po obdržení výsledků ultrazvukového vyšetření je toto datum nejčastěji upravováno.

Jak spočítat, jak dlouho těhotenství trvá samo? O všech nuancích výpočtu tak důležitého data si přečtěte článek.

Jak dlouho je těhotenství?

Výpočty gynekologa neodpovídají vždy současnému datu. Přípustná chyba je dva týdny. Nepřesnost je často naštvaná a matou těhotné ženy. A téměř všechny budoucí ženy v práci si přejí nezávisle vypočítat datum narození.

Hlavní překážkou v přesných výpočtech je to, že je obvykle obtížné přesně říci, kdy došlo k početí. Nejčastěji dochází k těhotenství během ovulace, kdy zralé vajíčko opouští folikul a je připraveno přijmout spermie.

Byly vyvinuty speciální testy ke stanovení data ovulace. Za tímto účelem se také provádí ultrazvukové vyšetření..

V závislosti na kvalitě a rychlosti pohybu spermií nemusí dojít k oplodnění vajíčka bezprostředně po pohlavním styku, ale ani po několika dnech.

Poté, co sperma proniká do reprodukční buňky ženy, začne se pohybovat do dělohy. A když to dosáhl, je připevněn ke zdi. Teprve poté můžete začít odpočítávat 40 týdnů těhotenství.

Pokud mají ženy v rodině sklon k potratu nebo předčasně porodily, je možné, že také.

Často se stává, že se žena programuje k určitému datu narození a dítě se narodí v ten den.

Běžné mýty, že se dívky častěji objevují o něco dříve, než je termín, a chlapci později, se nepotvrzují.

Jak dlouho trvá těhotenství: jak vypočítat

Zjistili jste, že čekáte dítě? Před 9 měsíci těhotenství. Ale jak zjistit, kdy očekávat vzhled vašeho dítěte?

Nejpřesněji řekne přibližný termín ultrazvuku: moderní vybavení vám umožní zjistit gestační věk nenarozeného dítěte. Ale dívky chtějí vědět hned při narození.

Pro výpočet přibližného data narození použijte tuto techniku:

 • zapamatujte si, kdy začala poslední menstruace - toto datum je považováno za referenční bod;
 • přidat 266 dní;
 • přijaté datum je pouze přibližné. Norma se zvažuje, pokud se dítě objeví po 37 týdnech.

Existuje mnoho metod pro stanovení doby práce. V každém případě je však třeba vzít v úvahu tyto faktory:

 • doba cyklu;
 • aktivita spermií;
 • náladu a psychický stav těhotné ženy;
 • nuance průběhu těhotenství;
 • genetika.

I po výpočtu přibližného období vzhledu dítěte si uvědomte, že hlavním úkolem každé budoucí matky je klidně čekat a milovat své budoucí dítě..

Chcete-li zabránit nepředvídaným vývojům, pravidelně se poraďte se svým lékařem, dodržujte všechna doporučení, provádějte testy a nevystavujte se stresu. A vaše těhotenství a porod půjdou dobře a bez komplikací.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Jak dlouho u žen trvá těhotenství: vědci se dohadují o normách

Obsah

Kolik týdnů trvá těhotenství? Klasické pravidlo Negale, které se používá pro výpočet termínu, označuje 40 týdnů. To je 280 dní od prvního dne předchozího měsíce nebo 10 porodnických měsíců amenorey. Podle tradičních údajů se dítě narozené před 38. nebo později než 43. týdnem narodí „zastaralé“, předčasně narozené nebo narozené. Ale v nové studii vědci dokázali, že tomu tak není vždy. Zjistili také, co určuje, kolik týdnů těhotenství trvá. A důvod není vždy v trvání menstruačního cyklu!

Klasické výpočty délky těhotenství

Pravidlo Negele uvádí: za účelem výpočtu odhadovaného data nástupu práce (DA) je třeba k prvnímu dni předchozího konceptu měsíčního propuštění přidat 9 měsíců a 7 dní nebo 280 dní. Pokud je délka menstruačního cyklu u nastávající matky více než 28 dní, je třeba upravit výpočty. Druhou korekci může provést odborník, pokud podle výsledků ultrazvukového vyšetření bude plod více či méně než porodnický věk těhotenství.

Ačkoli nominální období embryonálního vývoje začíná po sloučení vajíčka samce s mužským spermatem, je obvyklé zvážit gestační věk od poslední menstruace - toto datum je na rozdíl od dne početí pro mnohé mnohem snazší určit.

K ovulaci, ve které zralé vajíčko opouští vaječník, se obvykle vyskytuje ve 12-16 dnech menstruačního období, i když toto datum může být dříve nebo později. Obecně se uznává, že k ovulaci s cyklem 28 dnů dochází přesně uprostřed.

Po opuštění vaječníku se vajíčko pohybuje vejcovodem, kde se setkává se spermatem. V průměru zůstávají ženské zárodečné buňky aktivní jeden nebo více dní. Ale u spermií není všechno tak jednoduché: opět průměrné sperma žije asi tři dny. Vědci však prokázali, že existují i ​​„dlouhá játra“, která se mohou skrývat ve vaginálních záhybech po dobu až 7 až 8 dní.

Je možné přesně určit, kdy k početí došlo, až poté, co se v těle objevil zvláštní časný marker těhotenství, což není snadné, nebo sledováním dynamiky růstu lidského chorionického gonadotropinového hormonu. A vědci, kteří se ujali takové práce, aby pochopili, kolik týdnů těhotenství trvá a proč jen 4% nastávajících matek rodí přesně po 280 dnech, byli překvapeni..

Jak přesně spočítat ovulaci a implantaci?

Národní ústav pro zdraví a životní prostředí (Durham, USA) studoval celé období těhotenství dostatečně podrobně. Odborníci vyloučili různé faktory, které, jak se dříve myslelo, jsou rozhodující pro otázku, kolik týdnů těhotenství trvá. Před zahájením studie byla koncepce, týdny a doba trvání menstruačního cyklu považována za určující v těhotenství.

Před studiem byl okamžik ovulace a datum implantace embrya do děložní stěny hodnoceny průměrnými ukazateli, které byly identifikovány v malé skupině těhotných žen v minulém století. Všechny byly vypočteny podle průměrných termínů: ovulace 14 dní před menstruací, implantace embrya - 4–5 dní po vyklíčení zárodečných buněk.

Ovulace je tradičně určována dvěma markery. Nejběžnější: zvýšení bazální teploty, stanovené okamžitě po nočním spánku v rektální dutině. Druhou metodou je domácí test ovulace, krystalů ve slinách nebo změnou barvy činidla na testovacím proužku. Dnes se předpokládá, že obě metody mohou nést dostatečnou chybu přesnosti. Neexistují žádné způsoby, jak určit datum implantace. Přibližně u jedné ze čtyř těhotných žen implantace embryí do stěn dělohy způsobuje krvácení při implantaci skvrnami od vagíny, ale nemusí být přítomna nebo se nemusí objevit okamžitě..

Vědci si stanovili cíl stanovit data. Pro stanovení data ovulace a implantace byl odebrán denně plánovaný vzorek moči od těhotných žen, aby se analyzovala přítomnost a hladina některých hormonů, hCG, progesteronu a estrogenu..

Poměr estron-3-glukuronidu a pregnanediol-3-glukuronidu se změnil v den, kdy bylo vajíčko uvolněno z vaječníku. V den, kdy je embryo zavedeno do endometriální vrstvy, se v moči objevil hormon hCG, stejný, na jehož základě fungují domácí těhotenské testy, ale v mnohem menším množství, stanovené pouze v laboratorních podmínkách.

Výsledkem bylo sledování 125 žen, u nichž byla přesně stanovena data početí dítěte. Ukázalo se, že i v tomto případě se gestační věk výrazně liší, i když musí splňovat pravidlo Negele a trvat v průměru 280 dní (plus nebo mínus 2 týdny)..

Vědci se zaměřili na jejich průměrné časové údaje od ovulace do přirozeného porodu ve zdravém těhotenství. Podle předběžných odhadů by ženy měly porodit 268 dní po ovulaci, nebo 38 týdnů a 2 dny později. Doba trvání těhotenství se však pohybovala v rozmezí 37 dnů.

Dříve se věřilo, že období 38-43 týdnů bylo způsobeno nedostatky v metodice pro identifikaci počátku těhotenství. Když však odborníci vyloučili možnost chyb, kolísání termínu se zvyšuje.

Kolik týdnů těhotenství trvá: od početí do porodu

Všechny ženy se o těhotenství dozvídají různými způsoby. Někdo na test dlouho čeká na dva proužky a někdo o tom náhodou zjistí při příští návštěvě u lékaře. V každém případě se tato zpráva hodně mění v pochopení okolní reality. V mé hlavě okamžitě vyvstává mnoho otázek a jednou z hlavních myšlenek je, kdy by se mělo dítě narodit? Jaký den se bude konat tato úžasná událost? Jak vypočítat očekávané datum narození?

Kolik týdnů trvá těhotenství ženy?

I přes zjevnou jednoduchost otázky na ni existuje několik odpovědí, i když předběžné datum doručení bude stejné. Jak je to, že se termín v týdnech liší a datum narození je stejné? Zkusme na to přijít.

Obvykle od chvíle početí trvá těhotenství 38 týdnů. Přesněji - 266 dní. Málokdo umí přesně říci, ke kterému dni došlo k ovulaci a ke kterému došlo. Ale téměř každý zná datum poslední menstruace, protože teď má každá dívka v telefonu aplikaci, kde jsou přesně spočítány všechny fyziologické procesy žen. Toto datum se proto považuje za referenční bod.

Je známo, že k ovulaci dochází asi 2 týdny po začátku menstruace. A za účelem určení gestačního věku na základě známého data se k této lhůtě 38 týdnů přidají pouze 2 týdny. Proto se obecně uznává, že normální těhotenství trvá 40 týdnů nebo 280 dní. A je to těchto 40 týdnů, které se počítají od data začátku poslední menstruace pro výpočet data narození! Rozdělte 280 na 30 a získejte asi 9 měsíců, o kterých všichni vědí.

Všichni chápeme, že první 2 týdny, což je jen interval mezi menstruací a ovulací, dosud těhotenství neexistuje. Týdny vypočítané tímto způsobem se tedy nazývají porodnické týdny. A období skutečného těhotenství od okamžiku početí v normálních týdnech je vždy o 14 dní kratší, právě těch 266 dní, o kterých jsme mluvili dříve.

Ale to není všechno! 9 měsíců - obyčejní lidé, ne lékaři, jsou na přemýšlení tak zvyklí. A v porodnictví a gynekologii je obvyklé říkat, že těhotenství trvá 10 tzv. Lunárních měsíců. Proč? Všechno je jednoduché. Délka normálního cyklu dívky je 28 dní. 280 se dělí o 28 dní a získává 10 měsíců.

Hlava kolem, že? Ale nepropadejte panice. Všechno bylo vynalezeno dlouho před námi. Chcete-li zjistit datum údajného narození, stačí použít kalkulačku, jejíž je online hodně. Můžete do něj zadat buď datum začátku poslední menstruace, nebo datum navrhované ovulace, a obdržíte datum narození - jinými slovy DA. A týdny se budou počítat na prenatální klinice.

Je datum DA správné

Proč tak často v kině ukazují, jak začátek porodu zachytí ženu překvapením a někdo porodí, aniž by někdy dorazila do nemocnice. Koneckonců, pokud znáte přesné datum, můžete se připravit předem? To vše je pravda.

Nejprve však nikdo nemůže přesně říci, jaký den nastala ovulace, když bylo vajíčko oplodněno, takže výpočty přesného gestačního věku jsou velmi podmíněné. Za druhé, délka těhotenství závisí na mnoha faktorech: zdraví matky, její duševní stav, dědičnost, vývoj dítěte atd. Proto se obecně uznává, že normální těhotenství trvá od 38 do 42 týdnů: plus nebo mínus 2 týdny od 40.

Jak vidíte, rozdíl ve výši je asi měsíc. Nemusíte se obávat, pokud posloucháte svůj vlastní stav, včas navštěvujete kliniku péče o matku a podrobíte se všem nezbytným vyšetřením. To znamená, že lékaři neustále sledují váš stav a budete připraveni na porod, kdykoli začnou.

Závisí gestační věk na pohlaví dítěte

Věří se, že dívčí těhotenství je kratší než těhotenství u chlapce. A ty maminky chlapců obvykle přemisťují období DA po dobu alespoň 1 týdne. Neexistuje však žádné vědecké potvrzení těchto populárních přesvědčení (neexistuje pro ně jiné jméno): podle statistik se počet chlapců narozených ve 38 týdnech rovná počtu dívek narozených ve 42 týdnech.

Neexistuje ani vědecké potvrzení toho, že první těhotenství trvá déle než druhé nebo třetí. Je možné, že každé následné narození je snazší než předchozí, ale to, jak dlouho každé těhotenství vydrží, nezávisí na počtu dětí v ženě. Proto se snažte zavěsit, jaký typ dítěte očekáváte nebo jaký druh těhotenství to je. Není to tak důležité, vaše dítě musí vědět, kdy se narodí..

DŮLEŽITÉ! Těhotenství nezávisí na pohlaví dítěte nebo počtu již narozených dětí. Vše záleží pouze na těle budoucí matky. Nejdůležitější věcí, kterou může a měla by udělat, je vést správný životní styl, dobře se najíst, být méně nervózní, dělat si starosti a přijímat co nejvíce pozitivních emocí. A potom se dítě bude vyvíjet správně, narodí se včas a zdravě!

Články O Neplodnosti