Hlavní Výživa

Gynekolog podrobně hovořil o obnovení menstruačního cyklu po porodu

Po narození ženské tělo začíná proces zotavení. Je to vždy jiné, jako individuální. Proto se nestará o to „ale ta přítelkyně je taková, ale já jsem jiná“.

Nyní mluvíme o obnovení menstruačního cyklu po porodu. Zdůrazňujeme: neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, kdy čekat na první menstruaci po narození dítěte.

Někdo za 3 měsíce, někdo za šest měsíců a někdo kojí rok, ale všichni nejsou k dispozici. A každý z těchto případů může být absolutní normou, - gynekolog Julia Kopylova je přesvědčena.

Lékař vysvětluje, jaké procesy v těle ovlivňují tento proces..

Počátek první menstruace může být zpožděn vlivem prolaktinu - hormonu, který se aktivně produkuje při kojení dítěte. Amenorea je proto považována za fyziologickou. Jak dlouho to bude, přímo záleží na organizaci GW. Pokud je dítě kojeno, může první menstruace přijít 2 měsíce po narození. Pokud dostává pouze mateřské mléko, nemusí být menstruace po celou dobu hepatitidy B, - Julia Kopylova přináší jasnost.

Hormon prolaktin je nejaktivněji produkován v noci od 3 nocí do 7 ráno. Pokud je během tohoto období dítě často aplikováno na prsa, koncentrace hormonu v krvi stoupá více, což ovlivňuje množství produkovaného mléka, a ovulace je potlačena více, což zajišťuje absenci menstruace.

Lékař uvedl faktory, které ovlivňují dřívější zotavení menstruačního cyklu:

 • doplnění se zavádí směsí;
 • dítě není krmeno žádostí, ale každou hodinu;
 • dítě spí dobře v noci, vydrží více než 3–4 hodinové intervaly;
 • je zavedeno krmení.

Lékaři nazývají takzvané průměrné období zotavení z menstruačního cyklu po porodu. Nejčastěji se to stane 6-8 měsíců po narození drobků. V této době se již v dětské stravě objevují doplňková jídla, mezi krmením má delší noční intervaly.

Některé matky, které síť využívají, přispěly ke generování statistik o obnovení menstruačního cyklu po porodu:

S prvním dítětem a po 3 měsících a s druhým, když bylo dítě 8 měsíců. Oba na GV.

Když má dítě 2 měsíce.

Když bylo dítě 1 rok a 8 měsíců.

První dítě krmené, začalo 1,3 měsíce. Druhé dítě bylo krmeno 1,4 měsíce, navráceno po 1 roce a 1 měsíci.

Vezměte prosím na vědomí: pokud máte obavy z obnovení menstruačního cyklu po porodu, navštivte gynekologa.

Menstruační cyklus po porodu

Zrození a první měsíce mateřství zůstaly pozadu a mnoho mladých matek má otázku: kdy začne první menstruace? U některých žen je cyklus obnoven brzy po porodu, zatímco jiné čekají na kritické dny po mnoho měsíců. Na čem tento proces závisí a bude menstruace po porodu stejná jako dříve?

Po přirozeném porodu

Ihned po oddělení placenty v konečné fázi porodu zůstává v dutině dělohy malé množství krevních sraženin, které se uvolňují až do 7 až 10 dnů. Během 2-3 dnů po narození endometrium podstoupí strukturální změny pod vlivem progesteronu, je odmítnuto a vyloučeno ve formě lochie (poporodní výtok).

Během prvních 3 až 4 dnů jsou přísavky světlé, tmavě červené barvy, mohou mít sraženiny, pak během asi 10 dnů získají červenou postavu, pak až 3 týdny mohou mít nažloutlou barvu a mohou být sliznicové.

Regenerační procesy začínají v děložní dutině. Vnitřní vrstva dělohy je obnovena během prvních 7-10 dnů. Normální tloušťky endometria se dosáhne 3-4 týdny po narození. Cervix je vytvořen do 3 dnů, ale vnitřní hltánek zůstává otevřený 2-3 cm. A teprve na konci 1. týdne po narození se krček úplně vytvoří. Funkce vaječníků v případě nepřítomnosti kojení se v průměru obnoví po 6-6 8 týdnů, tj. Po 2-2,5 měsících po narození, může začít první menstruace.

Při pravidelném kojení může menstruace (laktační amenorea) chybět během kojení nebo před zavedením doplňkových potravin. Když žena pravidelně kojí, hypofýza produkuje velké množství hormonu prolaktinu, který stimuluje produkci mléka. Blokuje ovulaci. Se zavedením doplňkových potravin se množství kojení snižuje, a proto se snižuje syntéza prolaktinu. V tomto případě menstruace zpravidla přichází před koncem laktace, nejčastěji 6-7 měsíců po narození, a v tuto chvíli byste se měli začít chránit. Pokud byla výživa dítěte původně smíšená, obnoví se menstruace v průměru do 4. měsíce po narození.

Po císařském řezu

Po operaci je menstruační cyklus nejčastěji obnoven stejným způsobem jako po normálním porodu.

Při umělém krmení se hormon oxytocin neuvolňuje, což snižuje dělohu, takže její zotavení je pomalejší, navíc jizva dělohy také tento proces zpomaluje. Výsledkem je, že menstruace pokračuje v průměru o 2-3 týdny později než při umělém krmení po přirozeném porodu.

Možné problémy

Trvání menstruačního cyklu po porodu a trvání menstruace se mohou lišit a lišit od toho, jaké bylo před porodem. Je možné, že po porodu se délka cyklu a samotná menstruace změní. Během obnovení funkce je možné zvětšit objem ztracené krve, avšak nepřekračující přípustné limity - 150 ml (ne více než 10 „maxi“ vložek). Během 4–6 měsíců bude cyklus stanoven, takže jsou možné kolísání od 21 do 40 dnů. Toto není patologie, pokud tyto změny spadají do fyziologické normy.

Nedostatek menstruace

Za možnou patologii se považuje nepřítomnost menstruace po dobu šesti měsíců při absenci laktace nebo po dobu kojení. To může být způsobeno hyperprolaktinémií. Po laktaci by se prolaktin měl snížit na normální úroveň. Pokud k tomu nedojde, prolaktin potlačí ovulaci a vaječníky nesyntetizují hormony, které regulují menstruační cyklus. Absence menstruace by měla ženu upozornit na další těhotenství, protože k ovulaci dochází před nástupem první poporodní menstruace. Doporučujeme přečíst si ovulační test.

Problémový cyklus

Kromě absence menstruace mohou existovat problémy s pravidelností cyklu, jeho trváním, trváním, objemem krevního výtoku, špinění před a po menstruaci.

 1. Pokud cyklus nebyl stanoven do 6 měsíců, je to příležitost konzultovat s lékařem.
 2. Pokud se trvání porodu po narození změnilo a je kratší než 21 dní nebo více než 35 dnů, je nutná také konzultace gynekologa. Příliš krátká (1–2 dny) nebo příliš dlouhá (více než 7 dní) může být příznakem jakékoli patologie, například endometriózy nebo děložních fibroidů..
 3. Objem ztráty krve by měl být nejméně 50 ml a neměl by překročit 150 ml. V nejvíce „hojných dnech“ by mělo stačit jedno střední těsnění po dobu 4-5 hodin. Štíhlá menstruace může být příznakem hormonálních poruch - hyperprolaktinémie, endometritida, synechie. Příliš silná menstruace může být známkou děložních myomů, zánětlivých procesů pánevních orgánů. V obou případech potřebujete konzultaci s gynekologem.
 4. Snad po narození se objevuje špinění špinění několik dní před menstruací a do 3 až 7 dnů po jejím dokončení. Tento příznak je známkou endometriózy nebo endometritidy. Jakékoli špinění uprostřed cyklu je patologie a vyžaduje konzultaci s gynekologem.

Měsíčně po porodu

Skutečnost, že ženské tělo po porodu se vrací k normálu, je hlášena pravidelným menstruačním cyklem. Současně je většina mladých matek znepokojena hlavní otázkou: kdy přesně začínají období po porodu?

Kdy menstruace přichází po porodu?

Pokud položíte tuto otázku gynekologovi, pravděpodobně dostanete rozumnou odpověď: „Kdy skončí kojení.“ I když své dítě kojíte po dobu dvou až tří let (i když pouze na vyžádání), bude pravidelný menstruační cyklus „čekat“ tak dlouho, jak je to nutné. To je přesně to, co se stalo v těch dnech, kdy neexistovaly žádné umělé směsi pro novorozence nebo byly nepopulární: kojící ženy jednoduše zapomněly na menstruaci rok, dva nebo více.

Moderní matky se obvykle o takový výsledek nesnaží, pokračují v kojení, dokud dítě nedosáhne 6–12 měsíců, a od 4 do 5 měsíců postupně zavádějí doplňková jídla. Použití hormonálních kontraceptiv může navíc ovlivnit nástup menstruace po porodu, proto není možné přesně určit, kdy menstruace začíná po porodu, aniž by se brala v úvahu konkrétní situace. U jedné ženy může tento proces začít po 3-4 měsících, u jiné - za 3 roky.

Vrátí se tělo mladé matky k normálnímu stavu? Záleží na mnoha důvodech:

 • věk ženy;
 • jak je zdravá a zda má doprovodné patologie;
 • Kojí a jak proudí laktace?
 • jak pokračovalo těhotenství a porod.

Menstruační problémy mohou nastat s:

 • zpomalení procesu invaze dělohy;
 • s oslabeným stavem těla (například kvůli krátkému přerušení porodu);
 • první pozdní narození (po 30 letech);
 • zatížená historie porodu.

Jak pochopit, že období po porodu opravdu začalo

Žena, která porodila, by se neměla bát, pokud je během prvních dvou měsíců menstruace mírně opožděná nebo nastane o něco dopředu, protože během tohoto období tělo znovu reguluje cyklus.

Také nedůvěřujte mýtům o počátku první menstruace. Například skutečnost, že normalizace menstruačního cyklu přímo závisí na způsobu, jakým bylo porod provedeno. Ve skutečnosti neexistuje přímá korelace mezi počátkem menstruace a tím, zda se dítě narodilo císařským řezem nebo během fyziologického porodu..

Skutečně však dochází ke skutečnosti, že po porodu se většina žen zbaví menstruační bolesti. V některých případech je vysvětlení tohoto postupu poměrně jednoduché: například, pokud bolest v pánevních orgánech byla spojena s ohýbáním dělohy, pak důvodem bylo porušení odtoku krve. Po narození břišní orgány mírně změnily své umístění a záhyby dělohy se zpravidla narovná. V důsledku toho je odtok krve normalizován a bolest zmizí.

Některé mladé matky berou pro menstruaci nikoli menstruační tok, ale poporodní lochii - výtok hlenu mírně smíchaný s krví. Avšak lochie ještě není měsíčně, ale důsledky traumatu na děložní membrány. Barva přísavky je nasycená červeně, a tak zůstává po několik dnů po porodu. Během týdne se objem přísavek sníží a jejich barva ztmavne až na hnědou: tyto známky naznačují, že se sliznice dělohy uzdravuje. Izolace Lochie může trvat déle, až dva měsíce po porodu. Pak se tento proces zastaví a tělo se začne připravovat na nástup první menstruace nebo na další těhotenství.

Může kojící matka znovu otěhotnět?

Ano, je to docela možné, a to i bez nástupu první menstruace. Faktem je, že ihned po zrání vajíčko přesahuje vaječníky: k tomuto ovulačnímu procesu dochází asi dva týdny před nástupem menstruace. To znamená, že žena může otěhotnět jak před ovulací, tak po ní. Menstruace tedy nemusí mít čas přijít.

Při kojení ženy je docela obtížné rozpoznat příznaky těhotenství. A v raných fázích je téměř nemožné. Ve skutečnosti může během krmení menstruační cyklus zcela chybět a nemusí být zcela stabilní. Nevolnost nebo rychlé močení mohou být spojeny s otravou nebo urologickými problémy, ztmavnutí v oblasti bradavky může naznačovat důsledky předchozího těhotenství. Proto, pokud jste neplánovali otěhotnět tak rychle, neměli byste se spoléhat na metodu laktační amenorey, je lepší vyzkoušet spolehlivou antikoncepci.

Menstruační cyklus je opět normální: je to tak?

Menstruační cyklus po porodu je obnoven v přirozeném režimu a postupně, a toto období trvá asi dva měsíce. První změny ovlivňující tělo mladé matky se vyskytují v reprodukčním, endokrinním, kardiovaskulárním a nervovém systému. Současně změny ovlivňují také mléčné žlázy a dělohu, která prochází revolucí - obrácený vývoj.

K děložní involuci dochází v určité sekvenci:

 • pokles děložního dna (do 12 dnů);
 • velikost dělohy se zmenší (do 2 měsíců);
 • děloha sníží svou hmotnost na 50 g (před narozením váží asi 400 g);
 • vytvoří se vnitřní hltan dělohy (během týdne a půl);
 • vnější hltan dělohy se uzavře a má podobu mezery (do tří týdnů);
 • vnitřní sliznice dělohy - endometrium se obnoví (do dvou měsíců).

Míra invaze dělohy je ovlivněna věkem ženy, jejím zdravotním stavem během těhotenství a po porodu, ať už kojí nebo používá umělé směsi. Inovační proces může zpomalit, pokud je ženské tělo oslabeno opakovaným narozením s krátkou časovou prodlevou, pokud se mladá matka nestará o svůj spánek a odpočinek.

Co může ovlivnit nástup menstruace po porodu

Příchod první poporodní menstruace může být zpravidla zpožděn, pokud je žena vážně nemocná, její hladiny hormonů se nevracejí k normálu a často se vyskytují stresy. Hlavním důvodem pro nástup menstruace je však délka laktace.

 • Pokud v průběhu roku po porodu žena kojí své dítě výhradně, aniž by použila doplňková jídla, měla by se očekávat první menstruace po ukončení laktace.
 • Pokud je dítě již rok a matka stále kojí, může menstruace začít s pokračujícím laktací.
 • Když kojení není úplně kompletní a matka krmí dítě kojeneckou výživou a podává doplňkové potraviny brzy, může první poporodní menstruace přijít za 3-5 měsíců, přestože kojení dosud nebylo zastaveno. V případě nižší laktace je hormon prolaktin, který svým účinkem na vaječníky reguluje příchod menstruace, produkován v menším množství. A proto může menstruace nastat mnohem dříve než při kojení bez krmení.
 • Pokud žena nedojčí a dítě jí od narození mléko, měla by se očekávat první menstruace jeden a půl až dva měsíce po porodu..

Kojíme podle režimu a na vyžádání: až přijde období?

Když je menstruační cyklus plně normalizován, je to signál, že tělo je připraveno na nové těhotenství.

Ale jak zjistit připravenost otěhotnět, když žena kojí? Koneckonců, pokud neexistují žádná období, neexistují žádné zjevné známky toho, že by se tělo skutečně zotavilo. Ve skutečnosti hodně záleží na způsobu kojení..

Faktem je, že hormon prolaktin je produkován výhradně kojením. Jak již bylo zmíněno, tento hormon není „odpovědný“ za kojení, ale má také schopnost potlačovat funkci vaječníků. Pokud však dítě není krmeno podle potřeby, ale podle režimu, dojde k přerušení produkce prolaktinu. A v tomto případě se první menstruace může vyskytnout během několika měsíců po narození - to znamená současně s matkou, která nedojčí.

Když se krmí na vyžádání, bude trvat asi rok, než se obnoví menstruační cyklus, a menstruace nepřijde dříve než v tomto období. Je třeba si uvědomit, že množství prolaktinu se sníží poměrně rychle, pokud změníte schéma výživy na požádání na režim režimu. V tomto případě se zrychlí příchod menstruace.

 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Jak brzy začne menstruace po porodu a na čem závisí?

Během porodu plodu chybí menstruační období u ženy. Po narození dítěte se ženám často kladou pálivé otázky obnovení cyklu, jaké hygienické výrobky lze použít, co je lohia.

Měsíční zotavení cyklu

Podle lékařů je nástup menstruace přímo určen především tím, jak dlouho žena kojí své dítě. Pro aktivní produkci prolaktinu dochází kojení, když dítě chce, aniž by dodržovalo tento plán. Potom menstruace nenastane. Po ukončení kojení klesá produkce hormonů a obnovuje se menstruační cyklus..

Vše je individuální a v medicíně takové ukazatele, které jsou klasifikovány jako normální, prostě neexistují.

Tělo ženy pracuje na individuálních principech - pamatujte a stavte na tomto základě, že ví, kdy a kdy se znovu připravit na nové těhotenství.

Nedostatek menstruace po porodu

Po porodu tělo začne pracovat v nových podmínkách, podstupuje hormonální úpravu.

V ženském těle se zvyšuje produkce takové sloučeniny, jako je prolaktin - hormon zodpovědný za produkci mateřského mléka.

A jeho lékaři říkají hlavnímu vinníkovi, že po narození dítěte, během laktace, žena nemá laktaci.

Lochia

Lochia - tvoří se výtok, připomíná menstruaci po porodu a vznikají další „složky“. Obsahují fragmenty sliznice dutiny dělohy a placenty, křížové kosti a hleny vylučované z děložního hrdla, krev uvolněná z prasklých cév.

Lochie je z fyziologického hlediska považována za normální, ale také vyžaduje pozornost - jejich konzistence, intenzita, barva a vůně mohou naznačovat zánět dělohy..

Kdy čekat na vaše období?

Čas nástupu menstruace přímo závisí na hormonálním pozadí ženy a průběhu těhotenství samotném, porodu.

Z velké části to ale záleží na tom, jak matka krmí dítě:

 1. Žena dodržuje kojení - tělo produkuje prolaktin, který inhibuje produkci vaječníků a následné uvolňování nových vajec. Podobně - zatímco matka kojí dítě, její menstruace prostě nepřijde rok ani déle.
 2. Při umělém nebo smíšeném krmení ve směsích - menstruace nastává po 2-3 metrech po porodu a narození dítěte.

Vlastnosti nástupu poporodní menstruace

Menstruační cyklus se zpravidla normalizuje dostatečně rychle a pouze první 2-3 měsíce mohou být nepravidelné, mohou trvat déle nebo zpožděny.

Současně načasování nástupu menstruace nezávisí - narození bylo přirozené nebo císařské. Po nástupu menstruace může být menstruace bohatší a méně bolestivá.

To se vysvětluje skutečností, že během menstruace bolest vzniká právě v důsledku anatomicky nesprávného ohybu dělohy, což vede k problémům s odtokem krve. Po porodu - umístění orgánů se mění a ohnutí se uvolňuje, normalizuje celkový stav.

Nezaměňujte také počátek menstruace s lochií - jedná se o mírně odlišný typ krvácení. Ale to je začátek menstruace, což je signál, že ženské tělo je připraveno na nové těhotenství a od této chvíle se vyplatí starat o antikoncepci.

Dřívější a pozdější nástup menstruace

Počáteční menstruace se tedy nazývá ta, která začala 6-7 týdnů po porodu a nejsou považována za patologii a abnormalitu.

Důvodem je, že žena přestala kojit, přemístila ho na umělé krmení nebo kombinovala.

Ve vztahu k druhé možnosti - menstruace může nastat po 3-4 měsících po porodu. Ženy často mylně zaměňují Lochii s ranou menstruací - to je chybný názor.

Pozdní menstruace - která přišla o rok později, a takové termíny jsou způsobeny tím, že matka kojí dítě a tělo produkuje speciální hormon, který blokuje nástup menstruačního cyklu..

Trvání menstruace a její intenzita

Jak doktoři říkají po porodu, trvání a intenzita menstruačního toku, určité změny v samotném cyklu se mohou změnit. Norma je považována za dobu trvání celého kalendářního cyklu menstruace 21–35 dní, s periody propouštění od 3–5 dnů.

Odchylka od termínů je příležitostí navštívit lékaře. Ale po porodu, menstruaci, cyklus sám v prvních 2-4 měsících může „přeskočit“, ale po tomto období - propuštění a jejich trvání, intenzita se vrací k předchozí normě.

Celý regenerační cyklus

Jak lékaři poznamenali, menstruační cyklus normalizuje po 2-3 prvních menstruacích. Po uplynutí této doby, s kolísáním několika dní nebo týdnů, nahoru nebo dolů, se vrací do normálu, stává se pravidelným.

Kojení a menstruace

Po začátku menstruace - nemůžete přestat kojit dítě. Nástup menstruace neovlivňuje kvalitu mléka.

V některých případech se množství mléka může snížit - můžete užívat léky, které stimulují produkci mléka.

Lékaři říkají jen to, že chuť mléka se může trochu změnit, vůně se změní.

Jde o to, že na hrudi ženy je mnoho potních žláz a během dnů menstruace se pot uvolňuje ve větším objemu. Máma potřebuje jen sprchovat častěji.

Tampóny a jejich použití po porodu

Když žena přijde po jejím období, může se vrátit ke svým obvyklým hygienickým prostředkům a tampony nejsou v tomto případě výjimkou. Hlavní věc je vybrat je s odpovídající úrovní absorpce, ačkoli v tomto ohledu stojí za to konzultovat s gynekologem.

Pokud neexistují žádná období - vyplatí se chránit?

Mnoho žen po porodu přemýšlí - pokud nedochází k menstruaci, vajíčko nezraje a není vylučováno, a proto není třeba se chránit před novým těhotenstvím.

Tento názor je však chybný a mnoho párů je překvapeno, že po 2-3 měsících se břicho mladé matky znovu zaokrouhlí a obávají se útoků na ranní nevolnost..

Proč k tomu dochází? Jde o to, že k menstruačnímu toku dochází po průchodu ovulace - tělo to ženě nepřipomíná.

Procvičování aktivního sexuálního života po porodu bez použití antikoncepčních prostředků - žena nemusí vědět o své zajímavé situaci. Její hormonální pozadí se po porodu rychle obnoví a těhotenství je běžnější jev..

Vezměte prosím na vědomí, že za normálních podmínek může mít žena podezření na těhotenství z důvodu chybějící menstruace. Po porodu nemůže být tímto symptomem posuzována jako nepřítomnost menstruace, takže můžete snadno otěhotnět a o tom nevíte.

V takových případech je lepší poradit se s lékařem?

Pokud po ukončení kojení a přechodu na umělou menstruaci nešlo - jedná se o odchylku od normy a naznačuje průběh patologického procesu v genitourinárním systému.

Hormonální nerovnováha, poporodní patologické změny, zánětlivé procesy. Proto byste neměli váhat a měli byste včas navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření.

Pokud je menstruace příliš silná, měli byste se také poradit s gynekologem - pokud žena mění polštářky každou hodinu a půl až dvě hodiny, měli byste okamžitě navštívit lékaře, protože jde o krvácení.

Žena by měla být upozorněna nepříjemným zápachem ve výboji, bolestivosti a výboji tmavě hnědé barvy.

Osobní hygiena

Hygienické tampóny a polštářky potažené savou postranní sítí - možné po menstruaci.

Nepoužívejte tampony ihned po porodu a s lochií. Jde o to, že tampony narušují normální proces odtoku krve a vyvolávají stagnující jev, vytvářející příznivé prostředí pro růst patogenních mikroorganismů.

Těsnění s povrchem oka jsou kontraindikována. Ten může poškodit sliznici, poporodní švy. Doporučuje se používat speciální poporodní prádlo a vycpávky.

Zatímco lochia jde - je důležité pravidelně navštěvovat koupelnu a umývat se, aniž byste používali intimní gely, omezující se na dětské mýdlo. Těsnění by mělo být vyměněno každé 3-4 hodiny.

Zatímco lochie jde, neměli byste praktikovat nechráněný sex - to nedovolí infekci proniknout do pochvy. Je lepší odmítnout takové hygienické výrobky na první a půl až dva měsíce po porodu a konzultovat s lékařem jejich výběr.

Abychom to shrnuli, můžeme shrnout, že žena by měla okamžitě navštívit lékaře, pokud:

 1. K menstruaci nedošlo během 2–3 měsíců po porodu a přenosu dítěte na umělé krmení.
 2. Pokud je měsíční hojnost intenzity a dlouhá doba - 7 nebo více dní a ztráta krve za den je 150 nebo více ml.
 3. Přítomnost velkých sraženin ve krvácení, zatímco menstruace je jasně červené barvy, vyznačuje štiplavým a nepříjemným zápachem.
 4. U ženy se její celkový stav zhoršuje, slabost a bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad, se projevují.

Rovněž stojí za pochopení a přijetí skutečnosti, že menstruace by měla začít po porodu, s individuálními charakteristikami každého ženského těla a vnitřními / vnějšími faktory.

Takovými faktory mohou být stres a přepracování, nevyvážené a podvýživa, zranění. Ve své kombinaci to velmi určuje, jak se tělo zotaví po porodu a kdy by žena měla mít období.

Kdy začínají období po porodu: norma a patologie

Když už je porod pozadu, má matka spoustu nových starostí. Hlavně v této době se bojí otázek, jak se o dítě řádně starat a jak ho nakrmit. Stejně důležité je však obnovit jejich vlastní sílu a zdraví. Bude to trvat déle než jeden měsíc. Ženy potřebují vědět, která období po porodu jsou normální a která mluví o komplikacích, když potřebujete navštívit lékaře. Kojení není vždy zárukou, že žena znovu otěhotní. Je nutné vzít v úvahu faktory, které ovlivňují čas nástupu první menstruace a jejich povahu.

Jaká je doba zotavení po porodu

Po porodu žena začíná obnovovat obecné a reprodukční zdraví. Děloha, napnutá během těhotenství, se vrací do své normální velikosti a postupně hojí ránu na svém vnitřním povrchu, kde byla umístěna placenta. Po několik dní poškozené cévy stále krvácejí. Kromě toho se stahují svaly dělohy a vytlačují zbytky vajíčka a placenty. To vede ke vzniku poporodní hemoragie, která obvykle rychle ustupuje, stává se krvežíznivostí a poté se změní na mírně nažloutlý výtok (lochie)..

Doba zotavení závisí na tom, jak pokračovalo těhotenství a porod, jak dobré je zdraví ženy jako celku. Rychlost zotavení po porodu je také ovlivněna fyzickým a nervovým stresem, který musí vydržet. Začátek období po porodu závisí na tom, zda žena kojí, jaký je režim krmení, celková doba laktace a také to, jak rychle je dítě převedeno na smíšenou výživu.

Během těhotenství dochází k významným změnám stavu hormonálního pozadí. Zvyšuje se obsah prolaktinu, který je nezbytný jak pro vývoj plodu, tak pro normální stav nastávající matky. Prolaktin hraje důležitou roli při přípravě těla na laktaci. Díky působení tohoto hormonu u těhotné ženy se mléčné žlázy zvyšují díky tvorbě nových vývodů a laloků, mlezivo začíná vyniknout a poté mléko.

Současně zvýšení hladin prolaktinu v poměru hormonů vede ke snížení hladin estrogenu a progesteronu, které jsou nezbytné k tomu, aby se menstruace objevila po porodu a obnovila menstruační cyklus. Žena může otěhotnět, jakmile ovuluje.

Je třeba poznamenat: Mnoho žen se domnívá, že zatímco kojí alespoň trochu, těhotenství nemůže nastat. Ale všimnout si první ovulace po porodu je téměř nemožné. Kromě toho, pokud dojde k oplodnění, žena tomu nemusí rozumět a normu považuje za nepřítomnost menstruace. Proto je nutné používat antikoncepci, zejména pokud existují problémy s kojením.

Video: Jak dochází k zotavení po porodu

Jak kojení ovlivňuje vzhled menstruace

Množství mléka po porodu přímo závisí na tom, jak často jí žena přinese dítě, jak dobře ji vyprazdňuje. Hladiny prolaktinu jsou vyšší, čím větší je potřeba produkce mléka. Jakmile žena sníží frekvenci krmení, začne krmit dítě směsí mléka, hladina tohoto hormonu klesá. Když může začít menstruace po porodu, je snadné předvídat, zda znáte obecné vzorce, které ukazují, jak míra zotavení z menstruace závisí na procesech souvisejících s kojením..

Existuje následující vzorec:

 1. Pokud žena kojí své dítě výhradně po dobu 7 měsíců a déle, a nikoli podle režimu, ale na svou první žádost (včetně noci), její období začíná teprve po úplném odstavení dítěte.
 2. Pokud se drží určitého režimu (krmení během dne po 3-4 hodinách a v noci po 5-6), může menstruace začít dříve, 4-6 měsíců po narození.
 3. V případě, že kojení trvá až rok, ale zároveň se dítě začne krmit směsí téměř od narození a od šesti měsíců již běžným jídlem, pak po porodu trvá menstruace 3-4 měsíce.

V případě nuceného umělého krmení nebo úmyslného odmítnutí krmení může menstruace začít již za 1,5 až 2 měsíce, po obnovení vaječníků.

Co je menstruace po porodu

Proces narození jako celek pozitivně ovlivňuje stav dělohy. Roztažení při nesení plodu, který roste, vede ke změně tvaru, vymizení záhybů a adhezí, které přispívají ke stagnaci menstruační krve. Dochází k přemístění dělohy, což usnadňuje odstranění krve. Těhotenství navíc pomáhá snižovat nebo absorbovat ovariální cysty, mizení malých myomatózních uzlin. Z tohoto důvodu je u mnoha žen po porodu menstruace mnohem méně bolestivá než dříve.

První 2-3 cykly mohou být nepravidelné, menstruace přichází buď rychlejší než dříve, pak zpožděná. Doba menstruace a doba intermenstruační pauzy se postupně mění. Doba nástupu menstruace v období po porodu nezávisí na tom, zda žena porodila přirozeným způsobem nebo zda měla císařský řez.

Příčiny menstruačních nepravidelností

Odchylky od normy zahrnují výskyt bolestivé menstruace, skvrny nebo příliš hojnosti, jakož i další příznaky, které svědčí o narušení reprodukčního systému..

Důvody selhání menstruačního cyklu mohou být zranění, zánětlivé procesy, které vznikly v důsledku infekce v porodním kanálu, chronická onemocnění pohlavních orgánů..

U některých žen po porodu nemusí menstruace přijít několik měsíců po kojení. Nebo přijdou, ale jsou příliš skromní. Příčinou může být hormonální selhání v důsledku onemocnění štítné žlázy a hypofýzy. Současně jsou hladiny prolaktinu vyšší než obvykle a v těle není dostatek estrogenu. V tomto případě pokračuje produkce mléka v mléčných žlázách, zpravidla žena velmi tlustá..

Stav hypofýzy a dalších endokrinních žláz se projevuje přítomností pozdní toxikózy během těhotenství, intoxikací těla v případě infekce krve nebo peritonitidy v důsledku komplikovaných porodů, velkou ztrátou krve, která způsobila hladování kyslíku v mozku.

Kdy navštívit lékaře

Následující skutečnosti naznačují výskyt komplikací a patologický průběh procesu zotavení:

 1. Menstruace nepřichází 2 měsíce po ukončení kojení. Jedním z důvodů může být příští těhotenství. Absence menstruace také naznačuje přítomnost závažných onemocnění dělohy a vaječníků.
 2. Měsíce po porodu jsou vzácné a netrvají déle než 2 dny. To ukazuje na hormonální poruchy, ovariální dysfunkci.
 3. Pravidelně se objevuje těžké krvácení nepravidelného charakteru, což ukazuje na přítomnost prasklin v děloze, abnormální vývoj endometria.
 4. Výboje s nepříjemným zápachem, žlutozelenou barvou a neobvyklou konzistencí. Taková leucorrhoea je příznakem výskytu zánětlivých a infekčních procesů..
 5. Cyklus je nepravidelný po dobu 4 měsíců od začátku poporodní menstruace.
 6. Menstruace je bolestivá.
 7. Menstruační tok produkuje zatuchlou vůni. Příčinou může být tvorba adhezí v děložní dutině, krevní stáza.

V případě takového porušení musí žena navštívit lékaře, aby zjistila příčinu a provedla nezbytnou léčbu.

Jakmile se objeví první období po narození, je třeba užívat antikoncepci, i když kojení pokračuje. Lékař poradí, který lék je vhodný a nebude mít škodlivé účinky na dítě.

Příčinou poruch cyklu a odchylek v povaze menstruace mohou být endokrinní choroby, diabetes mellitus, jakož i chronický nedostatek spánku a přepracování. Pokud existují pochybnosti o povaze menstruace, která se objevuje nějaký čas po narození, je nutné se poradit s gynekologem. Nemůžete se spolehnout na radu přátel a samoléčivých.

Když začíná první menstruace po porodu a co jsou: kolik jdou, pravidelnost, povaha propouštění

První období po porodu jsou pozorována v různých časech. Délka tohoto období je dána dobou kojení, charakteristikami a průběhem porodu a stavem puerpera jako celku.

Ani žádný zkušený porodník-gynekolog neodpovídá přesně, jak dlouho trvá menstruace po porodu. U každé ženy v období po porodu se trvání a další znaky periodického krvácení a změny celého ženského cyklu mění.

Kdy začíná menstruace při kojení

Když menstruace začne po porodu s kojením, nikdo nedá definitivní odpověď. Harmonická obnova hormonální rovnováhy, a tedy i ženského těla, je velmi individuální, u první ženy existují významné rozdíly po první epizodě porodu a opakované.

Trvání období bez menstruace ovlivňuje řada faktorů. Mezi nimi nejvýznamnější:

 • povaha kojení;
 • rysy individuálního průběhu porodu (fyziologické nebo patologické);
 • chronická patologie vnitřních orgánů a reprodukční sféry;
 • puerperální emoční stav.

V období po porodu je hormon prolaktin intenzivně syntetizován v hypofýze ženy. Pokud je jeho množství dostatečné, produkuje se množství mléka nezbytné pro dítě a hlavní hormony (gonadotropní) regulující ženský cyklus nejsou syntetizovány v dostatečném množství, takže se cyklus neobnoví.

Pokud puerperal přivede dítě na prsa i na porodnici, pokusí se všemi prostředky založit produkci mléka, krmí novorozence pouze v režimu „na vyžádání“, to vše zabraňuje obnovení hormonálního a pravidelného menstruačního cyklu.

Ve většině případů se měsíční období po porodu během kojení, vadné nebo nepravidelné, neobjeví dříve než 4-6 kalendářních měsíců po narození. Obnovení hormonální rovnováhy je dokončeno, a to: cyklická syntéza gonadotropních hormonů, progesteronu a estrogenu.

Pokud se puerperě nepodařilo pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů na vytvoření tvorby mleziva a mléka, můžeme pojmenovat přibližná data, po kterých začnou období po porodu. Fyziologický ženský cyklus s ovulací se objevuje v průměru 3–4 měsíce po narození dítěte, je-li zastavena plná konstantní laktace. Reprodukční funkce je obnovena, je možné další těhotenství.

Fyziologický cyklus žen s ovulací

Není jisté, kolik menstruačních období přichází po porodu, pokud žena pravidelně kojí v „plánovaném“ režimu nebo se její objem mléka s růstem dítěte nezvyšuje. K tomu může dojít 4-6 měsíců po narození dítěte nebo o něco později. Žena si nemůže být jistá neexistencí ovulace a měla by používat antikoncepční metody.

Pokud bylo narození pacienta obtížné nebo patologické, somatická patologie (například endokrinní koule) se zhoršila, puerpera nejí dobře a je ve stálém stavu stresu, pak je také obtížné říci, jak dlouho období po porodu začíná. Dlouhá doba zotavení způsobuje pozdější nástup menstruačního krvácení. Ovulace se obnoví po 2-3 cyklech.

Může menstruace začít měsíc po narození? Ano, pokud mluvíme o patologickém procesu porodu, nižší nebo krátké laktaci. Pokud k tomu dojde, měla by žena určitě zvolit metodu antikoncepce a přísně ji dodržovat, aby nedošlo k dalšímu těhotenství. Objevená menstruace po porodu o měsíc později je důvodem mimořádné konzultace porodníka-gynekologa, protože krvácení v tak krátké době způsobuje těžkou anémii a špatné zdraví ženy.

Jaké je první období

Neexistuje jasný vzorec toho, kolik menstruace jde po porodu. Vliv je ovlivňován počátečními rysy ženského cyklu, délkou samotného krvácení a celým cyklem před nástupem vyřešeného těhotenství a také faktorem laktace..

Kolik dní zbývá po menstruaci - ne více než 8 dní. Trvání skutečného krvácení u zdravé ženy se pohybuje od 4 do 6 dnů, méně často se prodlužuje na 7-8 dní.

Všechny ženy bez výjimky se zajímají o to, co jsou - první menstruace. Úplně první cyklus se zřídka vyskytuje při ovulaci - uvolňování zralého vajíčka z jednoho vaječníku. Je pozorována zpětná tvorba folikulů a po 10-14 dnech začíná rejekce horní vrstvy endometria - menstruace. Obvykle žena necítí žádný rozdíl ve svém vlastním stavu a nemůže to vědět bez určitých testů o nepřítomnosti ovulace.

Jak dlouho trvá menstruační období po porodu, co je považováno za normu, jaké příznaky by měly varovat, lékař prenatální kliniky, který pacienta dlouhodobě sleduje, zodpoví četné otázky. Jak jsou menstruační periody po porodu? Je docela vhodné se zeptat lékaře, který vede ženu v porodu a ženu na porodnici..

Menstruační cyklus a endometrium

Musí být hojné nebo skromné.

Bohatá období po porodu nejsou neobvyklá. Objem výboje během určitého období fyziologického cyklu se pohybuje od 20 do 80 ml. Pokud je objem výboje větší, považuje se to za možnou patologii, zejména pokud je takový vzorec zaznamenán opakovaně. K vyloučení endometriózy a jakékoli jiné reprodukční patologie je nutná konzultace s lékařkou.

Některé ženy uvádějí po porodu hubená období. Snížení hlasitosti nemůže být kritické. Objem vypouštění menší než 20 ml po celou dobu krvácení nebo špinění na prádle nelze považovat za menstruaci. V takové situaci je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem..

Pravděpodobným příznakem patologie je velmi hojná menstruace po porodu. Důvody jsou různé: onemocnění gynekologické sféry, koagulační systém, endokrinní žlázy. Neměli byste se zabývat samoléčbou, je lepší kontaktovat porodníka-gynekologa. Vždy je snazší léčit dysfunkční děložní krvácení v raných stádiích nemoci než na pozadí těžké anémie a vyčerpání.

Nepravidelná období

Nepravidelná období po porodu jsou běžným jevem, který nevyvolává velké obavy. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy se někdy táhne několik měsíců, a doba krvácení bude kolísat.

Žena v období po porodu potřebuje vědět, jak by měla být měsíční období po porodu normální, aby bylo možné podezření na patologii včas a navštívit jejího porodníka-gynekologa.

Proč jsou bolestivé a je to normální

Bolestivé období po porodu je zcela přirozená situace, zejména pokud žena během krvácení před těhotenstvím zaznamenala nepohodlí. Nepříjemné pocity jsou způsobeny nízkým prahem bolesti, neúplným obnovením hormonální koule.

Lékařská konzultace je nutná pouze v určitých případech, pokud jde o nemoc. Naléhavá konzultace je nutná, pokud existují takové náznaky:

 • bolest je silná, nekončí obvyklými analgetiky;
 • žena si všimne vážné slabosti, ostré bledosti, sníženého tlaku;
 • horečka, zimnice;
 • hojný nebo s výrazným nepříjemným zápachem.

Výše popsané příznaky jsou stavem „akutního břicha“ a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Co dělat, pokud po dobu 6 měsíců neexistuje žádná regulace

Pokud po porodu nedochází po 3 měsících menstruace, musí žena analyzovat svůj životní styl a stav. Pokud žena plně kojí, nedojde ke změně celkového stavu (bledost, slabost, horečka, zhoršení vlasů a nehtů), pak není důvod k panice. Jedná se o přirozený fyziologický jev spojený se zvýšenou syntézou prolaktinu a inhibicí gonadotropních hormonů..

Pokud po porodu není období 6 měsíců a více a puerpera si nezachovala laktaci nebo upřednostňovala umělé nebo smíšené krmení, je to důvodná obava. Není možné samostatně najít příčinu amenorey, je nutná pomoc gynekologa.

Poporodní zotavení

Úplné zotavení z menstruace po porodu může trvat až šest měsíců, pokud bude dodržena správná výživa a racionální režim práce a odpočinku. Jejich délka je ovlivněna věkem ženy, porodními rysy (fyziologickými a patologickými), typem porodnic (kleště, císařský řez). Důležitý je také fyzický a emoční stav ženy. Je proto těžké přesně říci, kdy je období po dodání.

Jaké je období po dodání

Doba propuštění po porodu

Kolik dní normálně trvá po menstruaci, jak dlouho trvá poporodní krvácení? „Menstruace“ zde samozřejmě znamená lochii, nemají nic společného s cyklickým krvácením. Krev začíná být aktivně uvolňována, když placenta odlupuje ze stěny dělohy. Období, po které „menstruační období“ prochází císařským řezem a po přirozeném porodu, je přibližně stejné. Krvácení také začíná po oddělení placenty, pouze rukou, lékařem. Obvykle krvácení trvá déle s přetíženou dělohu, pokud žena měla polyhydramnios nebo velký plod.

Jaké jsou propuštění po porodu? Zpočátku je krvácení velmi silné. Žena leží na absorpční pleně na jedno použití. Poté, když vstane, je doporučeno nosit hygienické vložky s maximálním počtem kapek, tzv. Nocí a ještě lépe - urologické. A vezměte v úvahu skutečnost, že pokud injekčně podají intramuskulárně oxytocin, pro lepší kontrakci dělohy se krvácení zesílí..

Lochia po porodu trvá pro každého jinak. U některých žen vydrží 2-3 týdny, u jiných až dva měsíce. Ale od 5 do 7 dnů po narození je normální výboj mnohem horší. A každý den se jejich počet snižuje. Barva výboje po porodu se také mění. Nejprve je výboj jasně červený, pak hnědý a nakonec serózní. Jejich dlouhá dostupnost a potřeba používat denní vycpávky by neměly být děsivé.

Krevní sraženiny ve výtoku po porodu mohou být, ale ne příliš a ne příliš velké (ne více než 1-2 cm). Některé ženy mluví o tom, jak z nich vypadla „játra“. Shluky mohou být tak velké! V tomto případě samozřejmě musíte navštívit lékaře co nejdříve a zajistit ultrazvuk dělohy. I kdyby to udělali v nemocnici.

Kromě sraženin existují další příznaky, které by měly upozornit.

1. Uvolněte zápach po porodu - možná to naznačuje zánětlivý proces nebo infekci.

2. První menstruace po narození dítěte, která se objevila na pozadí aktivní laktace v prvních 4-5 týdnech po narození a která hojně pokračuje. Nejpravděpodobněji to není menstruace, ale opět krvácení, jehož povahu je třeba objasnit).

3. Těžká bolest břicha - když se děloha stahuje (zmenšuje se velikost, která je doprovázena uvolňováním lochie), může se bolet žaludek. Navíc je zvláště silný u vícečetných žen. Pokud se však bolest objeví týden po narození nebo později, je to nepříznivý příznak..

4. Zvýšení tělesné teploty - když žena leží v nemocnici, její sestry vždy sledují její teplotu, pokud stoupne nad 38 stupňů - je možný zánět dělohy nebo laktostázy.

5. Prudké zvýšení krvácení - výtok po porodu obvykle začíná nejprve velmi hojně, ale postupně klesá objem ztracené krve. V průběhu času krvácení zmizí. Pokud se to zintenzivnilo a objevily se sraženiny, s největší pravděpodobností zůstala lochie z nějakého důvodu v děloze. Možná je nutné je odtamtud odstranit, nebo se na místě bývalé placenty vytvořil polyp.

6. Pokud náhle končí krvácení nebo prudce klesá ztráta krve. Možná existuje křeč děložního hrdla a tekutina jednoduše nemůže najít výtok z dělohy, který vyvolává vývoj zánětlivého procesu - endometritidu. Neošetřená endometritida je jednou z pravděpodobných příčin neplodnosti v budoucnosti..

Pokud se špinění po porodu objevilo po 2-3 měsících, ale byly vzácné a rychle skončily, je možné, že nejde o menstruaci nebo lochii, ale. přerušení těhotenství nebo příznak hrozby přerušení. Faktem je, že ovulace z hlediska svého času často před první menstruací po porodu. A ve skutečnosti se ukázalo, že žena neměla menstruaci, ale je již znovu těhotná. V takové situaci, pokud existuje nejmenší šance na těhotenství (došlo k nechráněnému pohlavnímu styku), musíte provést těhotenský test.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

První kritické dny se mohou objevit mezi 6 týdny po porodu a několika měsíci. K obnovení reprodukční funkce dochází velmi individuálně. A dokonce i pro jednu ženu se tyto výrazy mohou po narození dětí značně lišit.

Období po porodu u ne-kojících žen obvykle přicházejí dříve. To znamená, že ženy, které nedávají dítěti dítě a nevyjadřují se (nestimulují produkci mateřského mléka). Dokud dítě není 6-8 měsíců staré, cyklus se obnoví. Častěji se první menstruace objeví 6-8 týdnů po narození, pokud žena vůbec nedojčila.

Menstruace po porodu, pokud kojení obvykle začíná po několika měsících, nebo dokonce po 1-2 letech. Závisí to na individuálních vlastnostech těla a na tom, jak často kojí dítě. Faktem je, že se stimulací bradavek se vytváří hormon prolaktin. A právě jeho vysoké hodnoty zabraňují vzniku menstruačního cyklu. Tímto způsobem příroda chrání ženské tělo před novým těhotenstvím..

Menstruace u kojících žen často začíná zaváděním doplňkových potravin pro dítě, kdy se intervaly mezi krmením mnohem prodlužují a dítě již dostává další pití.

Musíte být připraveni na skutečnost, že menstruace po porodu během kojení může být nepravidelná. Pokud gynekolog nevidí odchylky, považuje se to za variantu normy. Ale abyste se chránili před těhotenstvím, pokud to ještě není žádoucí, musíte.

Vlastnosti menstruace po porodu

Porod významně ovlivňuje zdraví těla. Zpočátku menstruace zcela chybí. Místo toho mají ženy lochii, což svědčí o samočistění dělohy. Menstruace po porodu pokračuje nejméně 4 měsíce po narození dítěte. U kojících žen se menstruace objevuje mnohem později. K tomu obvykle dochází po ukončení kojení. Teprve poté se hormonální pozadí stabilizuje. Zpočátku menstruace přichází s významným porušením. Může dojít ke zpoždění. Obnovení normální menstruace obvykle trvá 4-6 měsíců.

Po narození dítěte má žena krvácení podobné období

Může menstruace jít ihned po narození

Ihned po porodu nelze menstruaci obnovit. Skvrny, které žena vidí téměř okamžitě po fyziologickém procesu, se nazývají lochie. Trvají asi dva měsíce.

Lochia nastává okamžitě po porodu. První alokace je hojná a jejich počet postupně klesá. Ihned po porodu je vysoké riziko krvácení. Proto je první 2-3 dny žena v nemocnici pod dohledem lékařů.

Vypouštění po porodu je zaměřeno na očištění povrchu rány. Z dělohy se odstraní zbytky procesu porodu. Zdraví ženy je obvykle uspokojivé.

Po dobu je děloha náchylná k pronikání infekčních procesů. V tuto chvíli musíte pravidelně měnit hygienické vložky, abyste upřednostňovali základy osobní hygieny. Maximální závažnost výboje je charakteristická pro první tři dny po porodu. Barva je šarlatová a zvyšuje se objem.

Během tohoto období je děloha nejcitlivější na zánět.

V případě krvácení nebo úplného zastavení lochie by měl být konzultován lékař. Obě podmínky představují vážné nebezpečí. Potřebovala lékařskou pomoc.

Doba zotavení dělohy v průměru trvá 30-45 dní. Každý týden klesá množství výboje. Barva postupně mizí. Obvykle není problém rozlišit menstruaci od lochie. Po ukončení praštěné ženy musí podstoupit rutinní vyšetření. To pomůže zajistit, aby byl proces obnovy uspokojivý..

Když dojde k první menstruaci po porodu

Doba zotavení menstruace přímo závisí na zvolené metodě krmení. Průměrná data jsou uvedena v tabulce..

KojeníŽena nebude plně zotavovat hormonální hladiny během kojení. V tomto případě dojde k menstruaci poté, co dítě úplně přejde na normální výživu nebo na zavedení doplňkových potravin.
Umělé krmeníPokud žena krmí své dítě směsí od narození, pak již ve věku 4 měsíců může mít dívka plnou menstruaci.

Období zotavení je individuální. Později může menstruace dojít při interakci s některými faktory, zejména po lékařském porodu, při užívání perorální antikoncepce. Je nemožné přesně říci, kdy budou kritické dny pokračovat.

Obnovení menstruace po porodu pro všechny nastane individuálně

Obnovení menstruace ovlivňují následující faktory:

 • porodní věk;
 • celkový stav těla;
 • některé rysy laktace;
 • proces porodu dítěte a rysy porodu;
 • další nemoci.

Pokud jsou doplňková jídla zavedena správně, může menstruace jít již za 7 měsíců, protože se snižuje prolaktin a snižuje se potřeba mateřského mléka..

V přítomnosti následujících faktorů bude obnovení dělohy delší:

 • oslabené tělo a těžký porod;
 • ne první dodávka;
 • věk nad 30 let;
 • nedodržení pravidel poporodního režimu.
U žen starších 30 let se mohou vyskytnout problémy s zotavením

Pouze lékař může hádat, kdy vaše období.

Jak odlišit Lochii od menstruace

Lochia má silnou podobnost s kritickými dny. Poporodní propouštění ihned po narození začíná u všech dívek, bez ohledu na vnější faktory. Trvají až 8 týdnů.

Zmatení kritických dnů s Lochií je téměř nemožné. Hlavní věc, kterou potřebujete vědět, je to, že se menstruace objevuje nejméně 2 týdny po ukončení propouštění po porodu.

Vypouštění po porodu se také postupně mění. Nakonec jsou hleny s nízkým obsahem krve..

Jak obnovit období s přirozeným krmením

Většina žen v práci dává přednost kojení. Předpokládá se, že tímto způsobem dítě dostává všechny potřebné vitamínové a minerální komplexy.

Pokud žena kojí, menstruace se na dlouhou dobu nevrací

U kojení začíná menstruace až po zavedení doplňkových potravin. Poté se produkce prolaktinu sníží. To se však vždy nestane. Někdy menstruace nezačne až do konce HB.

Kdy bude menstruace jít s kombinací hepatitidy B a umělého krmení

Při kombinaci umělého a kojení je nemožné předvídat, kdy budou období pokračovat. Musíte čekat na kritické dny ve 4-12 měsících. Menstruace přijde brzy, pokud žena nahradí ráno a večer krmení směsí. Tento ukazatel je však také individuální..

Jaká by měla být první menstruace

K první menstruaci dochází u ženy spontánně. Před kritickými dny je v dolním břiše nepříjemný pocit. Nálada se mění. Objevují se další příznaky PMS.

Po porodu často zmizí menstruační bolest v břiše. V prvních kritických dnech je obvykle přítomen mazanec. Průměrná doba trvání 3 dny.

Kdy by období mělo začít po porodu, podívejte se na toto v tomto videu o tomto:

Krvácení by mělo být podezřelé, pokud je propuštění příliš hojné a trvá déle než 7 dní. Zpočátku se cyklus pohybuje mezi 22-30 dny. Obnovte se až po konečné aktivaci vaječníků.

Kdy navštívit lékaře

Některé příznaky vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Patologické projevy zahrnují:

 • náhlé zastavení přísavek;
 • skromný měsíčně po dobu 3 cyklů;
 • nepravidelná období po dlouhou dobu;
 • nadměrně těžká první menstruace;
 • patologická barva ve výboji;
 • nepříjemný zápach menstruace;
 • několik měsíčně za měsíc.

S uvedenými příznaky byste měli v nejbližší době kontaktovat gynekologa.

Články O Neplodnosti