Hlavní Zdraví

Zotavení po císařském řezu

V naší době se často děti rodí císařským řezem, během kterého je dítě odstraněno řezem v břiše. Po císařském řezu je vyžadováno dlouhé zotavení, ale pro mnoho dětí je to jediný způsob, jak se objevit.

Zotavení po císařském řezu s spinální anestézií

Žena provádí rané pooperační období v intenzivní péči pod dohledem lékařů. Tam je po dobu 4-6 hodin, pokud neexistují žádné komplikace. Během této doby jsou prováděny následující manipulace:

 1. Minerální rovnováha těla je obnovena pomocí kapátků.
 2. Bolest zmírněná intramuskulární injekcí.
 3. Ledový měchýř na břiše pomáhá stahovat dělohu.
 4. Intramuskulární podání hormonu oxytocinu zvyšuje kontrakci a zotavení dělohy.
 5. Pokud teplota stoupne, jsou antibiotika předepisována k potlačení infekcí..

Pokud lékaři shledají stav ženy v práci uspokojivý, je převezena na oddělení. Na dalších 6-8 hodin je zakázáno vstávat ženě. Po této době můžete opatrně stoupat.

Aby se tělo po císařském řezu zotavilo rychleji, je nutné se zapojit do rehabilitace co nejdříve. Hlavní podmínkou je pohyb. Po 10-15 hodinách po operaci se můžete válet ze strany na stranu. Pak se musíte naučit, jak si sednout, aniž byste namáhali abs. První kroky by měly být učiněny s podporou, zejména v případě závratí.

Jaká je rizika spinální anestezie pro císařský řez??

Císařský řez nevylučuje určité riziko. Totéž platí pro úlevu od bolesti. Spinální anestézie je jednou z nejbezpečnějších metod. Podle statistik je u 10 000 případů použití této metody anestézie jeden případ závažných nebo fatálních komplikací, tj. 0,01%. Spinální anestézie však není bez problémů..

 1. Bolest zad po propíchnutí, která zmizí asi za 2-3 měsíce. Čelí asi 10% žen, které měly císařský řez.
 2. Bolest hlavy. Asi 1% žen uvádí tento důsledek spinální anestezie..
 3. Ve 2-3% případů je možný pokles krevního tlaku. K tomu může dojít okamžitě po operaci a jedná se o reakci těla na spinální anestezii. V této situaci jsou zavedeny léky, které ji obnovují..
 4. Zkušenosti a dovednosti anesteziologa jsou nesmírně důležité. Spinální anestézie vyžaduje přesnost šperků. Poranění míchy může vést k ochrnutí.
 5. Je pravděpodobné, že spinální anestezie nedává úplnou analgezii a citlivost je částečně zachována. V tomto případě je císařský řez obtížný jak pro lékaře, tak pro ženy v práci.
 6. Možná výskyt hematomu v místě vpichu, kterým je zajištěna spinální anestézie.
 7. Anestetikum ovlivňuje dítě. Mohou se objevit příznaky, jako je slabost dechu, zhoršená srdeční frekvence nebo svalová hypotenze. K tomu dochází jen zřídka, ale existuje šance.
 8. Některé ženy v porodu tvrdí, že psychologicky císařský řez pomocí spinální anestézie je obtížnější.
 9. Anestezie může po řezu způsobit krátkodobé poškození paměti, nepochopení a další neurologické problémy.
 10. Pokud žena opomněla radu anesteziologa týkající se výživy před císařským řezem pomocí spinální anestézie, je nauzea a zvracení pravděpodobné.

Zotavení břicha po císařském řezu

Většina žen po narození dítěte čelí problémům s ochabnutím břicha. Když k porodu došlo přirozeným způsobem, je snazší přivést svaly k jejich dřívějšímu tónu. Pokud žena v porodu podstoupila císařský řez, je třeba více úsilí, protože prověšení je trvalé. Proč??

 1. Během operace chirurg šíří svaly do stran, což vede k jejich následné divergenci.
 2. Pokud je císařský řez proveden naléhavě, břicho se ořízne svisle. V tomto případě se vytvoří záhyby kůže a tuku, které visí na obou stranách švu.
 3. Po dobu dvou až tří měsíců je žena kontraindikována ve fyzické aktivitě.
 4. Po operaci se poškozené tkáně a svaly zvětšují a vyžadují čas na zotavení..

Aby bylo možné vrátit žaludek do jeho předchozí fyzické podoby, musíte tvrdě pracovat. Každá akce by měla být projednána s ošetřujícím lékařem, i když průřez prošel bez komplikací. Také lékař určí kontraindikace.

 • Na sobě obvaz. Udržuje svaly a pokožku ve správné poloze a zabraňuje jim ještě více prohýbat..
 • Fyzická cvičení. Některé prvky terapeutických cvičení lze praktikovat i v nemocnici. Například je užitečné kreslit do žaludku.
 • Tři měsíce po narození dítěte mohou být cvičení komplikována přidáním nůžek a naklápěním, přispívají k uzdravení. Kontraindikaci by měl stanovit lékař.
 • Břišní zábaly dávají dobrý výsledek..
 • Strava. Po císařském řezu musí mladá matka zkontrolovat svoji stravu a vyloučit mastná jídla.
 • Dechová cvičení pomáhají obnovit svalový tonus.
 • Užitečné pro masáž žaludku.
 • Nesmí se zanedbávat hygiena. Kontraindikace - vana, bazén, sauna, vana.

Císařský řez je vážná operace, ale spinální anestézie může výrazně snížit bolest. Poté je vyžadováno zotavení po dobu několika měsíců. Obzvláště důležitá je kontraindikace fyzické námahy a zátěže.

autor-expert: Faina Eduardovna Lvová,

Dezinfekční pracovník, ředitel Centra rodinné kultury

Poznámka: Vaše dotazy, komentáře a recenze můžete zanechat v článku v sekci „Komentáře“.

Jak se rychle zotavit po císařském řezu? 14 účinných způsobů

Podle statistik dnes každé 3-4 těhotenství končí operací. Nově razená matka bude muset čelit nejen poporodnímu období, ale také stavu po operaci.

A to je dvakrát těžší. Nikdo nezrušil povinnosti péče o dítě. Nikdo kromě vás nebude moci dát dítě na hruď. Ne nadarmo se ženy zajímají, jak se rychle vrátit do své předchozí podoby.

Jak se zotavit z císařského řezu?

Změna těla začíná okamžitě po vyjmutí dítěte, a to i na operačním stole. Děloha reaguje na pokles objemu a prudce se stahuje. Pomáhá tak zastavit krvácení.

Od nynějška bude objem každý den klesat. Zcela sníženo asi o 2 měsíce. Po operaci je na žaludek umístěn ledový měchýř - je to také nástroj pro zlepšení kontrakce dělohy a zastavení krvácení. Injekce snižující dělohu budou určitě předepsány.

Pooperační jizvy na děloze, přední břišní stěně a kůži se projeví téměř okamžitě. Zejména silná bolest během prvních 3 dnů. Bolest přispívá k uvolňování stresových hormonů: adrenalinu a norepinefrinu, které negativně ovlivňují stav těla, jakož i hojení jizev a pánevních orgánů..

Kromě toho je snížen svalový tonus přední břišní stěny, aby se zachoval řezaný žaludek. To může v budoucnu vést k vytvoření kýly. Musíte předepsat léky proti bolesti.

Šev po císařském řezu bude zpracováván denně. Vzlétněte na 7-8 dní.

Lékaři to řeknou a ukážou, a jen vy sami můžete pomoci.

14 způsobů rychlého zotavení po samotném císařském řezu

1. Po operaci si nelehněte! Po operaci, 10-12 hodin, a pokud jste měli páteřní anestezii, pak den, budete muset udržovat odpočinek v posteli. Poprvé se musíte postavit za přítomnosti lékařů. Čím dříve vstanete, tím lépe pro vás.

2. Fyzická aktivita. Téměř okamžitě po operaci se musíte pohnout, zatočit do postele. Šev je pevně šitý nitěmi, nerozpadne se. 3-4 hodiny po císařském řezu musíte provést první cvičení. Ohýbat a uvolňovat nohy v kloubech a kolenních kloubech, rukou.

3. Proveďte dechová cvičení.

 • Ležící na zádech, vezměte ruku na stranu - vdechněte, vraťte se k I.P. - výdech.
 • Ležící na zádech, s nataženými nohama a pažemi podél trupu. Zvedněte rovné paže nahoru - vdechněte nosem, sklopte ruce dolů - vydechněte ústy.
 • Ležící na levé straně, levá ruka pod hlavou, pravá ruka podél těla, nohy rovné. Zvedněte pravou ruku nahoru, dotkněte se polštáře - vdechujte, nižší - vydechněte. Opakujte 1-2krát. Opakujte také na pravé straně.
 • Ležící na zádech, natažené nohy, pravá ruka je na břiše, levá ruka na hrudi. Nadechněte se nosem - nafoukněte žaludek, vydechněte ústy - vyfoukněte.

Poté, co můžete vstát, 2. den začněte provádět cvičení sedí na okraji postele, nohy sklopené.

 • Ohnutí, prodloužení nohou v kolenních kloubech.
 • Nadechněte se - přitáhněte kolena k hrudníku, pomoci rukama, vydechněte - návrat k ip.
 • Vdechněte - roztáhněte ruce do stran, vydechněte - natáhněte si žaludek a vraťte se k I.p..
 • Ležící na zádech ohnuté nohy na kolenou, ruce podél těla. Zvedněte pánev a otočte ji doprava - doleva, dolů.
 • Lehněte si na záda, ohnutá kolena, natažené ruce. Složte kolena doprava, natažená paže doleva, spusťte kolena doleva, natažená paže doprava.
 • Ležíme na zádech, nohy a paže jsou nataženy, zvedneme jednu nohu a začneme kreslit čísla od 1 do 6. Pak to samé s druhou nohou. Každý den přidáváme 1 číslici a dostáváme se na 20.
 • Chcete-li vrátit tón svalů perineum, existuje komplex Kegel cvičení.

Pokud děláte gymnastiku, zotavení z císařského řezu půjde mnohem rychleji. Nedojde k žádné adhezi, časem se vrátí bývalá elasticita břicha, děloha se v krátké době zkrátí. Nejprve byste se však měli poradit se svým lékařem.

Na pozadí teploty, pokud došlo k velké ztrátě krve během operace, pokud máte tromboflebitidu, je cvičení kontraindikováno. Nerobte gymnastiku silou. Přestaňte, pokud máte bolesti.

Císařský řez není kompatibilní s intenzivní fyzickou námahou. Nemůžete zvedat závaží, houpat tiskem, cvičit na simulátorech, běžet, dřepat první 2-3 měsíce.

3. Kojení. Kojte dítě. Co to dá? Při sání bradavky se v těle vytváří oxytocin. Stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách a redukci hladkého svalstva, tj. děloha.

Kromě toho je to hormon lásky, který pomáhá při vytváření mateřských instinktů. Hodně se říká o prospěšných vlastnostech mateřského mléka pro dítě a každý ví, že není nic lepšího.

4. Anémie. Potřeba železa během těhotenství a kojení se vždy zvyšuje. U císařského řezu je ztráta krve několikrát vyšší než po přirozeném porodu.

Po operaci se může vyvinout anémie. To narušuje hojení tkání, kontrakci dělohy a nepříznivě neovlivňuje blaho. Pokud lékař říká, že máte nízkou hladinu hemoglobinu, musíte brát doplňky železa.

5. Lehněte si na břicho. Již druhý den po císařském řezu si můžete lehnout na břicho. To urychlí kontrakce dělohy..

6. Sledujte včasné vyprázdnění močového měchýře a střev..

První den po operaci bude muset vydržet močový katétr. Není to příjemné a ztěžuje pohyb. Před operací se umístí, aby kontroloval množství a barvu moči a aby se předešlo poranění močového měchýře během operace.

Po operaci také zváží, kolik moči bylo uvolněno denně. Je důležité posoudit, zda nedošlo k poškození močového měchýře nebo močovodů. Prázdný močový měchýř, důležitá podmínka pro správnou kontrakci dělohy, a nebudete se moci dostat na loď prvních 12-24 hodin.

Po operaci se může vyskytnout zácpa. Důvodem je snížený tonus střev, hormonální zátěž a samozřejmě neaktivní životní styl. Pokud do třetího nebo čtvrtého dne není žádná stolice, dostanete klystýr.

Pijte více vody, více se pohybujte. Doma byste měli jíst více zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, polévek a obilovin s pohankou a perletým ječmenem, rostlinné oleje.

7. Výživa. Tělo potřebuje sílu, aby se po operaci vrátilo k normálnímu stavu, a aby krmilo dítě. Jíte tedy více masa, protein je stavebním materiálem a máte jizvy, které je třeba léčit.

Více vlákniny: zelenina a ovoce, ale nezahrnuje zámořské ovoce. Nezapomeňte, že své dítě budete kojit. Proto by vaše nabídka neměla ublížit dítěti. Nemůžete jíst jídlo s konzervačními prostředky, kořením, horkými omáčkami, uzeným masem, grilovaným kuřecím masem, psy, pizzou, mastnými a smaženými. Jídlo by mělo být dušené, vařené a dusené.

8. Masáž a samomasáž mi pomohou zotavit se. Zlepšuje tón pleti, zlepšuje krevní oběh a metabolismus. Zvyšuje se také svalový tón..

V technice jsou 4 metody: hladení, tření, hnětení a vibrace.

Od prvních hodin můžete tahat žaludek dlaní v kruhu, shora dolů a shora dolů.

Můžete použít tenisový míček. Napište je ve směru hodinových ručiček, kruhové pohyby začínající od pupku.

Masáž s kontrastní sprchou.

9. Používejte obvaz. Ulevuje od bolesti, podporuje oslabené břišní svaly. Obvaz je obzvláště nezbytný v prvních dnech a týdnech. V poloze na zádech není obvaz zapotřebí pouze při pohybu. Nenoste obvaz déle než 3 hodiny. Od 4 do 6 týdnů není potřeba obvaz a jeho dlouhodobé nošení může vést k opačnému účinku, tj. oslabení tisku.

10. Hygiena. Bohužel, pokud jste měli císařský řez, můžete se osprchovat až po odstranění švu a poté za předpokladu, že se dobře zahojil. Stane se to asi za týden.

Před tím je nutné umýt části, aby nedošlo k navlhčení švu. Dodržujte intimní hygienu: mytí mýdlem je nutné po každé návštěvě toalety.

11. Sledujte výběr.

 • V prvních 3 dnech jsou jasně červené a velmi hojné.
 • Od 4 do 10 dnů, růžovo-hnědá nebo hnědá. Každý den jejich počet klesá a barva se stává světlejší.
 • V den 10, nažloutlá nebo bílá skvrna.
 • Do 3 týdnů obsahují pruhy hlenu.
 • Přidělení skončí o 6-8 týdnů.

Jsou-li velmi hojné, špinavé barvy a mají nepříjemný zápach, pokud máte obavy z bolesti v podbřišku nebo horečky, měli byste se poradit s lékařem. Mohou existovat komplikace, které zpomalují regeneraci těla po porodu a hojení jizvy dělohy.

12. Spánek. Tělo by mělo mít dobrý odpočinek. Spát během dne se svým dítětem.

13. Správně dbejte na jizvu na kůži. Šicí materiály budou odstraněny 6. - 7. den. Pokud neexistují žádné komplikace, osprchujte se každý den doma, ale nemyjte oblast švu žínkou. Po sprchování ji ošetřte zelenou, pokud lékař při výboji nepředepisuje nic jiného.

Aby se zabránilo hrubé jizvě, můžete po měsíci použít speciální masti (contractubex, solcoseryl, clearwin), pokud si přejete, můžete kontaktovat kosmetický salon.

14. Chůze na čerstvém vzduchu. Bez kyslíku není možné rychlé hojení ran a výživu tkání. Navíc to bude užitečné pro vaše dítě..

Po 6 - 12 měsících se jizvy vyléčí, sval a pokožka se vrátí.

Uklízení těla po porodu a císařském řezu není tak jednoduché, ale radost z porodu vašeho dítěte zatemní všechny obtíže..

Rychlé a správné zotavení po císařském řezu

Uzdravení po císařském řezu - těhotenství a porod - toto je období šoků a pokusů o ženské tělo. A pokud porod proběhl císařským řezem, pak je to dvojnásob obtížné.

Řekneme vám, jak se z císařského řezu rychleji zotavit a jak toto období zmírnit..

Co je to císařský řez??

Jedná se o skutečnou operaci, která se provádí v celkové anestézii nebo v epidurální anestézii..

Spočívá ve skutečnosti, že lékař odřízne tkáně břišní stěny a dělohy a vytáhne dítě skrz přijatou díru. Moderní chirurgové nejčastěji používají epidurální anestezii, protože je méně nebezpečná pro ženu a plod.

Při jeho použití není ve spodní části těla žádná citlivost. Nespornou výhodou této operace je schopnost ženy vzít dítě do náručí ihned po narození a dát si ji na hruď.

K dnešnímu dni lze naplánovat císařský řez, pokud je předem známo, že by operace měla být provedena a neplánovaná, když během porodu existuje naléhavá potřeba chirurgického zákroku.

Jaká je operace?

Chirurgie je pro tělo vždy stresující. Poté se mohou objevit komplikace a bolest, ale zachráněný život dítěte a jeho matky je dražší než všechny problémy.

Proto lékaři tyto operace nepochybně provádějí, pokud existují důkazy.

Před zásahem se provede příprava. Žena je injikována katétrem do močové trubice, která uvolňuje močový měchýř.

Může se stát překážkou děložních kontrakcí. A pak začnou pitvat kůži a vnitřní tkáně břicha a dělohy. Poté se otevře močový měchýř a dítě se vyjme.

Dále všechno jde stejně jako u přirozeného porodu - pupeční šňůra je odříznuta, placenta je odstraněna a jsou provedeny další akce. Poté doktor spojí všechny tkáně vrstvu po vrstvě.

V některých případech je v stehu ponechán drenážní katétr, který odvádí tekutinu z rány. Je odstraněn 2-3 dny po operaci. Spony lze aplikovat na kůži, ale častěji než ne, je to běžný steh. Šití jsou odstraněny 5-6 dní po zákroku..

Jak se zotavuje po operaci?

Zotavení po operaci zahrnuje postupné zvyšování fyzické aktivity ženy a gymnastiky pod dohledem lékaře.

Měli jste císařský řez a dítě se narodilo, teď mu nic neohrožuje a mladá matka má dlouhou dobu zotavení.

První den je žena resuscitována, kde ji lékaři a senzory sledují. K úlevě od bolesti po operaci lékaři provádějí anestézii 2-3 dny.

Pokud je vše v pořádku, je mladá matka převedena na obyčejné oddělení, kde tráví ještě několik dní. Lékaři sledují stav a dávají doporučení, která jsou povinná.

Jsou nezbytné, aby se zabránilo adhezím, krevním stázím nebo tromboembolismu. Žena musí provádět určitá cvičení nebo chodit, což se nejčastěji děje. Na konci prvního dne je mladá matka vychována z postele.

Rehabilitace po operaci

Zotavení po zákroku začíná do jednoho dne a pokračuje až do zahojení všech ran. Kromě chůze by žena měla provádět gymnastiku 2-3krát denně:

 • masáž břicha hladkými pohyby ve směru hodinových ručiček;
 • stejné hladké pohyby hrudníku, jedna ruka na pravé straně a druhá na levé straně;
 • přesná masáž dolní části zad - hladení se provádí shora dolů;
 • dechová cvičení - hluboké dýchání hrudníku;
 • dýchání žaludkem, zatímco je třeba držet šev rukou;
 • pohyby nohou podobné sklouzávání, střídavě se pohybující nohy;
 • rotační pohyby chodidel bez jejich oddělení od povrchu postele.

Taková gymnastika se provádí vleže. Na konci prvního dne nebo druhého dne lékař nechá ženu sednout. Posezení, musíte se opřít, aby nedošlo k poškození švu.

Ihned po operaci můžete vypít minerální vodu s citronovou šťávou a stopové prvky potřebné pro tělo se zavedou kapátkem.

A pak můžete jíst měkké vařené jídlo bohaté na bílkoviny a vitamíny, cereálie. Od 4 dnů už můžete jíst všechna obvyklá jídla. Týden po operaci jsou matka a dítě propuštěny domů.

Od tohoto dne a dalších dvou měsíců se žena může osprchovat.

Zotavení po císařském řezu

Chirurgie narušuje tělo, je „ztracena“ v sledu událostí. Proto musíte po císařském řezu pečlivě sledovat své tělo.

Měsíční zotavení nastane během 6-8 týdnů po operaci nebo po 8 měsících. Období zotavení je ovlivněno přítomností a aktivitou laktace.

Proces zotavení po císařském řezu trvá dlouho.

V prvních dnech po operaci je proveden ultrazvuk, který vám umožní sledovat, jak dochází k hojení švů na děloze a v břišní dutině. Pokud celý proces proběhne dobře, dojde k první návštěvě gynekologa několik dní po ukončení propuštění..

Všechny nouzové situace by měly být vyřešeny okamžitě. Důvodem naléhavé lékařské péče by měla být teplota, bolest, výtok ze stehu nebo pochvy.

Po prvním narození s pomocí operace může druhé dítě otěhotnět nejdříve po 2 letech.

Zotavení po císařském řezu - to znamená, že mladí rodiče musí používat antikoncepci do dvou let po operaci. Po uplynutí této doby můžete mít druhé dítě. Druhé narození se může uskutečnit přirozeně, ale lékař musí dát souhlas.

Kojení po císařském řezu

Kojení po císařském řezu je velmi důležité, protože oxytocin je uvolňován do těla, což snižuje objem dělohy..

Mnoho žen, které podstoupily operaci, má potíže s kojením..

Důvodem je především skutečnost, že v porodnici bylo dítě krmeno směsí, zatímco matka byla v intenzivní péči, nejdřív si dítě může napsat, a pak matka.

Ne však vše je ztraceno. Po císařském řezu lze obnovit normální kojení. Proto se mnoho žen uchýlí k masáži prsu a vyjadřuje mléko.

Chcete-li, aby mléko bylo pro dítě výživné, musíte matku plně jíst a užívat speciální výživové doplňky. Nejlepší k obnovení kojení je časté kojení..

Císařský řez je spasením životů a zdraví mnoha žen a dětí. V mnoha zemích je tato operace považována za jednu z metod doručení a lze ji provést bez zvláštních indikací..

V naší zemi však lékaři omezují počet operací. A pokud je možné porodit samy o sobě, musí se to udělat.

Tato operace je bezpečná, o čemž svědčí recenze žen, které ji prošly. Pokud tedy máte naplánovanou císařskou sekci, nebojte se.

Obnova po císařském řezu - trvání, vlastnosti, doporučení

Porod je přirozený proces, dokonce operativní. Nicméně narození dítěte může na chvíli narušit normální fungování těla, zejména pokud došlo k císařskému řezu. Žena v práci bude potřebovat více času na uzdravení, než po přirozeném porodu.

Rozdíly císařského řezu od přirozeného porodu

Pro matku dítěte znamená chirurgický zákrok přítomnost chirurgického švu, jehož hojení probíhá různými způsoby..

Některé ženy dávají přednost porodu císařským řezem, který je zbavuje strachu z porodní bolesti a umožňuje jim rychleji vidět dítě. V čase, operace netrvá příliš dlouho, v nepřítomnosti komplikací - ne více než půl hodiny.

Výboje po císařském řezu se liší v množství a kvalitě. Lochia světlá šarlatová barva, vydrží více než týden.

Vypouštění ve druhé a třetí poporodní fázi obvykle není tak hojné a dlouhé.
Pro dítě je přirozený porod (pokud je příznivý) méně traumatický. Díky dlouhému procesu práce se dítě může připravit na narození.
Vyjmutí dítěte během operace probíhá bleskově rychle, cévní systém nemá čas na přípravu. Výskyt malých krvácení ve vaskulárních plexech mozku dítěte není vyloučen (nejčastěji tento stav není nebezpečný).

Tah dítěte nastává za krkem. Přestože se provádí opatrně, není vyloučen výskyt vytěsnění krční páteře.

Pro vyloučení těchto dvou nejčastějších komplikací po narození je dítěti vystaveno ultrazvukové vyšetření nebo rentgen krční páteře.

Důvody pro dlouhé zotavení po operaci

Zotavení ženy v porodu delší než předepsané 4-6 týdny může být způsobeno:

 • problémy, se kterými se setkáte během operace;
 • individuální charakteristiky těla.

Pokud se po císařském řezu vyskytnou nepředvídané komplikace, může být zotavení obtížnější.

V případě špatného hojení stehu, zánětu, horečky, porodních žen, budou předepsány další postupy a léky.

Pokud se u mladé matky objeví rysy těla (špatná krevní srážlivost, slabost, špatné hojení tkáně, nadměrná podkožní tuková vrstva atd.), Bude proces návratu do každodenního života pomalý.

Neexistují žádná jednotná doporučení, ke kterému dni jsou předepsáni po císařském řezu - nejčastěji jsou matky v nemocnici asi týden.

Doporučení

První den

První den je časem největšího nebezpečí pro matku a dítě. Jejich matka tráví intenzivní péči pod dohledem zdravotnického personálu.

Sedněte si až do třetího dne po operaci.

Nemůžete nezávisle měnit obvazy, těsnění (protože to bude muset ohýbat, což je nepřijatelné).

Všechny potřeby ženy v práci sledují sestry a sestry..

První týden

Pro urychlení obnovy se doporučuje:

Císařský řez - břišní operace. Stejně jako u každé operace i poškozená tkáň potřebuje čas na uzdravení..

Obvykle je žena v porodu ponechána pod lékařským dohledem tři až čtyři dny po porodu (déle, jsou-li komplikace), úplné uzdravení trvá až šest týdnů.

Pro mladou matku je obtížné zůstat v posteli několik hodin v řadě, když je v náručí dítě, které potřebuje pozornost. Pokuste se usnout, když dítě spí.

Je vhodné v prvním týdnu po návratu domů požádat příbuzné, aby pomohli s péčí o dítě, aby matka mohla kdykoli zaujmout vodorovnou polohu. Odpočinek po dobu několika minut během dne hodně pomáhá..

 • Poslouchejte své tělo.

Během období zotavení musíte být obzvláště opatrní. Je vhodné se vyhnout schodům nahoru a dolů. Všechny potřebné věci (plenky, utěrky, prášek atd.) By měly být v blízkosti, aby maminka nemusela vstávat příliš často.

 • Nemůžete zvednout nic těžšího než dítě.

Kdykoli maminka chce kýchat nebo kašel, držte ji za ruce, abyste chránili místo řezu.

Na otázku, kdy jsou stehy odstraněny po císařském řezu, neexistuje jednoznačná odpověď. Nejčastěji se to děje na konci prvního týdne.

První měsíc

V některých případech může po císařském řezu trvat až osm týdnů, než dojde k úplné rehabilitaci..

Je nutné získat povolení lékaře pro každodenní věci:

 • sportovní aktivity;
 • jít do práce;
 • řízení auta;
 • mít sex;
 • používat tampony.

Fyzická bolest a nepohodlí mohou způsobit emoční zdravotní problémy. Vzhled dítěte císařským řezem může způsobit pocity, které zdaleka nejsou radostné.

Pokud se mladá matka cítí vyčerpaná, smutná, zklamaná, potřebuje podporu rodiny, v extrémních případech lékařskou pomoc.

Zaměřte se na správnou výživu

Správná výživa je v prvních měsících po porodu stejně důležitá jako během těhotenství..

Zelenina bohatá na vlákna by měla po dodání převládat.

Doporučuje se vyvarovat se přípravků, které zabraňují tvorbě plynu (poškozují dítě i matku) a nadměrné bílkoviny (mohou způsobit zácpu)..

Kromě toho musíte pít hodně tekutin, zejména vody. Matka potřebuje další tekutinu, aby zvýšila mateřské mléko a zabránila zácpě.

Pravděpodobné problémy na konci období po porodu

Musíte se zeptat svého lékaře, jaké léky můžete užívat k úlevě od bolesti, zejména při kojení..

Lékař může předepsat lék proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, v závislosti na úrovni nepohodlí..

Suché teplo lze použít jako doplněk k lékům pro zmírnění nepohodlí v místě chirurgického zákroku.

První dva týdny po operaci se žena v porodu cítí v místě řezu trochu bolesti. Do šesti týdnů po operaci může dojít ke krvácení nebo výtoku - to je normální.

Následující příznaky vyžadují lékařskou péči - mohou signalizovat infekci:

 • zarudnutí, otok nebo hnisavé vypuštění z místa řezu;
 • bolest kolem stehu;
 • teplota vyšší než 38 ° C;
 • špatně vonící vaginální výtok;
 • těžké vaginální krvácení;
 • zarudnutí nebo otok nohou;
 • potíže s dýcháním
 • bolest v mléčných žlázách;
 • bolest na hrudi.

Závažné příznaky poporodní deprese konzultujte s lékařem..

Sport po operaci

Aktivní cvičení se nedoporučuje v prvním měsíci po císařském řezu.

Je vhodné podniknout krátké procházky tak často, jak je to možné. Pohyb napomáhá hojení tkání, zabraňuje trombóze.

Chůze je navíc skvělý způsob, jak své dítě představit světu..

Mírná aktivita - odpověď na otázku, jak se rychle zotavit po císařském řezu.

Omezení v intimním životě

Na začátku sexuální aktivity s léčivou jizvou se lékaři chovají odlišně. Někdo doporučuje zdržet se hlasování až na dva měsíce, někdo vám umožní vyzkoušet dříve (v závislosti na pohodě ženy).

Je třeba změřit vaše touhy a příležitosti. Nemilujte se s neúplně zahojeným švem.

Kontrakce dělohy, celkový stres těla nebude prospěšný. Proto je lepší konzultovat lékaře a podstoupit ultrazvuk genitálií.

Pokud jsou švy již v pořádku a žena se cítí dobře, můžete se vrátit do sexuálního života druhý měsíc po operaci.

V některých případech se doporučuje abstinence až do šesti měsíců..

Když omezení po císařském konci

6 měsíců po operaci je žena považována za zcela uzdravenou. Jediným omezením je další těhotenství. Přestože medicína ví mnoho případů úspěšného porodu matek, které otěhotněly šest měsíců po operaci.

Když znovu můžete otěhotnět a porodit

Předpokládá se, že optimální období mezi těhotenstvím (pokud bylo porod provedeno císařským řezem) jsou tři roky. Během této doby se jizva na děloze nejen hojí úplně, ale také vyhlazuje a stává se téměř neviditelnou.

Při plánování dalšího těhotenství se doporučuje navštívit gynekologa a provést genitální ultrazvuk.

Ultrazvukové vyšetření stehu po řezu císařským řezem se provádí také v posledních stádiích těhotenství nebo při nepříjemných pocitech - bolest, napětí, nepohodlí.

Odhaduje se ne tloušťka jizvy na děloze, ale tloušťka myometria v blízkosti stehu - neměla by být menší než 3 mm.

Je-li myometrie tenčí pod kritickým rizikem prasknutí.

Život po císařském řezu se prakticky neliší od života po přirozeném narození.

Pokud má žena v práci přátele nebo známé, kteří operativně porodili, musíte se s nimi pokusit srovnávat..

Zkušenosti každé ženy při zotavování z operace jsou jiné. Musíte se soustředit na proces hojení a dát tělu čas potřebný k návratu do normálu.

Zotavení po císařském řezu

Jak se dostat do formy rychleji po císařském řezu

Elena Nesyaeva Kandidát na lékařské vědy, porodník-gynekolog

Gratulujeme, stali jste se mamou! Z nějakého důvodu jste nemohli porodit sami a vaše dítě se narodilo díky císařskému řezu. Doporučení, která obdržíte od lékařů, když budete propuštěni z nemocnice, se do značné míry shodují s doporučeními, která dostávají ženy, které porodily prostřednictvím porodního kanálu. Budou zde však některé rozdíly - dozvíte se o nich z tohoto článku..

Cesarean sekce

Císařský řez je břišní chirurgie a provádí se buď v celkové anestezii (anestézii) nebo v epidurální anestezii 1. Přední břišní stěna je otevřena ve vrstvách: nejprve chirurg uřízne kůži - napříč, podél linie růstu vlasů na pubis nebo podél, od pubis a pupku. To, co bude řezem, závisí na výběru operujícího lékaře a aktuální situaci. Poté se rozřízne podkožní tuková tkáň, otevře se aponeuróza 2, svaly a pobřišnice; na děloze je proveden řez - přes něj je dítě odstraněno a poté placenta. Poté je rána sešita ve vrstvách v obráceném pořadí. Na pokožku se nanese nit - buď vstřebatelná, nebo neabsorbovatelná (druhá je odstraněna 6-7 dní po operaci) nebo kovové konzoly. Výběr nitě také závisí na preferencích chirurga a na přítomnosti jednoho nebo druhého šicího materiálu.

Možné komplikace při císařském řezu

Jako každá jiná operace, při které je proveden řez v tkáních, a tedy v krevních cévách, je císařský řez spojen s určitou ztrátou krve. Normální ztráta krve během spontánního porodu je přibližně 200 - 250 ml; žena připravená pro toto tělo snadno obnoví takový objem krve. Císařský řez znamená výrazně více fyziologické ztráty krve: jeho průměrný objem je od 500 do 1000 ml. Tělo pacienta přirozeně nemůže tento problém zvládnout. Proto se během operace a v pooperačním období provádí intravenózní podávání roztoků nahrazujících krev a někdy krevní plazma, erytrocytová hmota nebo plná krev - záleží na množství krve ztracené během operace a na tělesných schopnostech pacienta..

Během operace je narušena integrita pobřišnice - obal, který umožňuje střevu volně peristaltovat - pohybovat se, propagovat jídlo. Po operaci zpravidla vznikají adheze - adheze mezi smyčkami střeva a jinými vnitřními orgány. Pokud proces lepení není výrazný, pacient to necítí; pokud vlastnosti těla znamenají vývoj rozsáhlého procesu adheze, mohou se vyskytnout problémy se stolicí a může se objevit bolest břicha, zejména ve spodních částech. Ošetření v tomto případě závisí na závažnosti procesu lepení. V mírných případech postačuje fyzioterapie a ve vážných případech může být položena otázka chirurgické léčby (například laparoskopická chirurgie s termokoagulací („kauterizace“) adhezí)).

Z komplikací císařského řezu lze pozorovat endomyometritidu, zánět dělohy. V tomto případě se přirozeně vyskytuje častěji než po spontánním porodu. Je zřejmé, že během operace je děložní dutina přímo v kontaktu se vzduchem, který nelze plně sterilizovat. Pro prevenci endomyometritidy jsou antibiotika předepisována po operaci. Bude to krátký nebo dlouhý kurz - záleží na doprovodných nemocech ženy a morbiditě této operace. Po císařském řezu se děloha stahuje horší než po porodu přirozeným porodním kanálem, protože svaly dělohy se během operace protínají. V tomto ohledu častěji dochází k subinvoluci (porušení kontrakce) dělohy, což vyžaduje jmenování další terapie zaměřené na zlepšení kontraktility dělohy. Tato terapie se provádí v porodnici po dobu 2-5 dní..

Po císařském řezu

Po chirurgickém porodu jsou puerpery první den na zvláštním poporodním oddělení (nebo jednotce intenzivní péče). Anestetička (sestra jednotky intenzivní péče) a anesteziolog ji neustále sledují. Během této doby se žena přizpůsobí pooperační existenci: je korigována na ztrátu krve, zahájena antibiotická terapie, která zabraňuje pooperačním infekčním komplikacím a jsou stimulována střeva.

První den po císařském řezu pijte pouze vodu s citronovou šťávou. Druhý den si můžete dopřát kuřecí vývar, míchané vařené maso, odstředěný tvaroh, jogurt bez ovocných zálivek, ovocnou šťávu bez cukru bez cukru. Po první nezávislé stolici (po dobu 4 až 5 dní) se můžete úplně vrátit k normální stravě. Ale již druhý den je šťastná matka přemístěna na poporodní oddělení, kde okamžitě začíná vést aktivní životní styl - vstává a chodí, živí své dítě. Máma může po operaci sedět 2-3 dny. Do 7 dnů po císařském řezu (před odstraněním švů) ošetřující sestra denně zpracovává pooperační šití antiseptickými roztoky (například „zelená“) a mění obvaz. Pokud byla rána sešívána absorbovatelným materiálem na šití, rána je ošetřena stejným způsobem, ale švy se neodstraní (takové švy se samy vyřeší 65 až 80 dní po chirurgickém zákroku).

Asi 7 dní po operaci se vytvoří jizva kůže; proto, jen týden po císařském řezu, se můžete zcela osprchovat. Jednoduše si nemyjte šev žínkou - to lze provést za další týden.

Propuštěn z porodnice v nepřítomnosti komplikací 7. až 10. den po chirurgickém porodu.

Kojení po císařském řezu

Pokud po spontánním porodu dorazí mléko 3-4 dny, pak po řezu císařským řezem - na 4-5. Důvodem je skutečnost, že když žena sama začne pracovat, uvolňuje do krevního řečiště určité hormony, které mimo jiné stimulují produkci mateřského mléka. Pokud se císařský řez provádí podle plánu, tj. Před vývojem porodu, hormon stimulující laktaci začne po porodu vstoupit do krevního řečiště zpožděně. Prakticky to však neovlivní hmotnost a stav dítěte, protože v případě potřeby jsou krmeny speciálními přizpůsobenými směsmi.

Nezbytná omezení po císařském řezu

Pacienti a jejich příbuzní se často ptají, zda je možné po operaci zvednout závaží, hrát sport a obecně - co lze a co nelze během tohoto období udělat. Odpověď na první otázku je dvojznačná. Například chirurgové po operacích břicha nesmí po dobu 2 měsíců zvedat své pacienty o více než 2 kg. Jak ale říct takové ženě, která se o dítě postará? Z tohoto důvodu nedoporučujeme poporodní ženy po císařském zákroku v průběhu prvního (2-3 měsíce) zvedat více než 3-4 kg, tj. Více než hmotnost dítěte.

Po spontánním porodu mohou ženy okamžitě pracovat na všech svalech svého těla (v ideálním případě, pokud to nastala matka během těhotenství). Pacienti, kteří měli císařský řez, mohou na břišním tisku pracovat nejdříve měsíc po porodu.

Pokud jde o obnovení sexuálních vztahů po chirurgickém porodu, toto období je stejné pro operované pacienty i pro ženy porodící se v přirozeném porodním kanálu. Po porodu je děloha rozsáhlým povrchem rány (v místě připojení placenty a membrán). A jak víte, infekce snadno „sedí“ na jakékoli ráně. Proces hojení povrchu rány je doprovázen sekrecemi, takzvanou lochií. Nejprve jsou krvavé, pak sacharóza a sliznice. Lochia je přidělena do 6-8 týdnů po porodu. Úplné obnovení sliznice děložní dutiny je charakterizováno zastavením těchto sekrecí. Poté můžete obnovit pohlavní styk, ale nezapomeňte na antikoncepci, aby nedošlo k neplánovanému těhotenství..

Pokud jde o poporodní obvazy, můžeme říci, že byste je neměli zneužívat: vaše břišní svaly musí fungovat.

Je třeba si uvědomit, že po operaci císařského řezu zůstává na děloze jizva, která může ovlivnit průběh následných těhotenství. Je prokázáno, že jizva dosáhne optimálního stavu pro otěhotnění 2-3 roky po operaci. V tomto okamžiku je ženské tělo obnoveno po předchozím těhotenství. Proto je přemýšlení o vašem bratrovi nebo sestře lepší pro vaše prvorozené po této době.

Porodníci stále nedosáhli shody o možnosti spontánní práce u pacientů, kteří podstoupili císařský řez a mají jizvu na děloze. Jizva na děloze sama o sobě je zpravidla známkou opakovaného císařského řezu. Ale někdy jsou možné výjimky. V každém případě, pokud byste chtěli porodit sami, je tento problém vyřešen individuálně, v závislosti na stavu vašeho zdraví, na stavu jizvy (odhaduje se podle ultrazvukových údajů), v průběhu pooperačního období a mnoha dalších okolnostech.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Zotavení po císařském řezu

Ne vždy žena může porodit dítě přirozeným způsobem. V některých případech lékaři nemají jinou možnost, než pomoci dítěti při narození chirurgickým zákrokem. Císařský řez je plnohodnotnou břišní operací, takže mladá matka potřebuje více času na zotavení z porodu než ženy, které přirozeně porodily děti. Porodníci-gynekologové varují, že po CS se mohou vyvinout různé komplikace, proto mladá matka musí pečlivě sledovat svůj stav a dodržovat všechna doporučení lékaře, aby se po chirurgickém porodu snížilo riziko negativních následků..

První dny po císařském řezu: jak se chovat s mladou matkou

Císařský řez v moderní porodnictví je nejčastější operací. Pokud nastávající matka má přímé indikace k porodu chirurgickým zákrokem nebo existuje-li ohrožení zdraví a života ženy a dítěte, lékaři naléhavě provedou CT. Lékaři před pomoci porodu dítěte podávají ženě při porodu speciální přípravek, který ovlivňuje tělo a nastávající matka necítí bolest. Dnes je CS prováděna v celkové anestézii (žena usne a probudí se po dokončení porodu) a epidurální (anesteziologka provede anestetickou injekci do páteřního kanálu v bederní oblasti, nastávající matka zůstává při vědomí, ale necítí její tělo pod pasem).

Dnes si těhotná žena, která je naplánována na CS, může nezávisle zvolit typ anestézie. Mnoho nastávajících matek upřednostňuje epidurální anestézii, aby byla při vědomí a viděla narození svého dítěte.

Lékaři musí mladou matku varovat před možnými komplikacemi po operaci, takže dávají doporučení a monitorují stav ženy po dobu několika dnů od data narození. Chcete-li snížit riziko negativních následků, musíte dodržovat všechny rady gynekologa a nemusíte spěchat, abyste se o dítě starali sami. Proces jejího zotavení do značné míry závisí na tom, jak se žena chová po císařském řezu. Je nutné dát tělu odpočinek a nabrat sílu.

Pokud k operaci došlo v celkové anestézii, pak mladá matka přijde k jejím smyslům třicet až šedesát minut po skončení CS. Při spinální anestezii závisí obnovení plné citlivosti těla na individuálních vlastnostech těla: některé ženy mohou kontrolovat dolní část těla téměř okamžitě po narození, jiné vyžadují trochu déle.

Na základě zkušeností žen a lékařů se po epidurální anestezii cítí mladá matka mnohem lépe než po celkové anestezii.

Ihned po CS je žena převedena na jednotku intenzivní péče. Zdravotnický personál neustále sleduje stav matky: monitoruje ukazatele tlaku a tělesné teploty, kontroluje, zda se děloha stahuje nebo zda se krvácení otevře. Lékaři také injekčně podávají léky, které pomáhají reprodukčnímu orgánu stahovat se, antibiotika k prevenci infekce po chirurgickém porodu, léky proti bolesti a další léky potřebné k udržení těla po operaci.

Fyzická aktivita po chirurgickém porodu

Velká pozornost je věnována fyzické aktivitě, která je povinná u žen, které porodily děti pomocí císařského řezu:

  dvě až čtyři hodiny po operaci by se mladá matka měla začít pohybovat rukama a nohama. Samozřejmě, vše záleží na pohodě ženy, ale vyžaduje opatrné pohyby: je povoleno pracovat s prsty na nohou (táhnout je směrem k sobě), namáhat a uvolňovat svaly gluteal, otáčet nohy a ruce jedním směrem a druhým;

Pokud operace proběhla bez komplikací a nic neohrozí život matky, snadno se zotavila z anestézie, pak z malé motorické aktivity paží a nohou bude mít prospěch pouze ona.

Cvičení s Kegelem se doporučuje provádět po celou dobu těhotenství, ale vyžadují se i po porodu..

Pro některé mladé matky však mohou gynekologové vstávat osm až deset hodin po CS. Vše záleží na stavu ženy a složitosti porodu. Časná motorická aktivita je vynikající prevencí tvorby adheze.

Pokud se po operaci vyskytnou komplikace nebo je-li mladá matka těžko vzdálitelná od anestézie, může jí být umožněno sedět až čtvrtý den po porodu. Rozhodnutí rozhoduje lékař v závislosti na stavu ženy.

Video: porodník-gynekolog o fyzické aktivitě

Rysy stavu mladé matky v prvních dnech po CS

V mnoha ohledech závisí stav matky po chirurgickém porodu na individuálních vlastnostech těla. Podle zkušeností lékařů některé ženy po osmi až deseti hodinách žádají o povolení vstávat, dívat se na dítě, zatímco jiné tráví dva nebo tři dny v posteli, nespěchají, aby projevily fyzickou aktivitu, a necítí touhu vrátit se do aktivního rytmu života.

Lékaři vysvětlují: po CS je nutná malá fyzická aktivita. V tomto případě se tělo zotavuje rychleji a snižuje se riziko negativních pooperačních následků. Proto musí mladé matky dodržovat všechna doporučení odborníků.

V prvních několika dnech matky pociťují slabost a silnou bolest v oblasti stehu. K úlevě od bolesti jsou rozhodně poskytovány léky proti bolesti. Ženy také cítí bolest při chůzi - je to normální, protože operace byla provedena a tělo potřebuje čas na obnovu a regeneraci tkání. Sestra provádí každý den ošetření rány, zajišťuje, že nedochází k žádné infekci a švy se neotevírají. Před propuštěním z porodnice vám lékař řekne, co můžete udělat a co je kontraindikací pro mladou matku po určitou dobu.

Samostatně bude lékař informovat ženu o otázkách poporodního špinění - Lochie. Některé mladé matky si myslí, že lochie se objevuje až po vaginálním porodu. To je však mylná představa: špinění je známkou běžného procesu obnovy dělohy po porodu, bez ohledu na způsob porodu. Normálně trvá Lochia asi šest až osm týdnů: barva a intenzita výboje se postupně mění.

Pokud si mladá matka všimla zvýšení špinění (jedna podložka stačí na čtyřicet šedesát minut), pak musíte naléhavě navštívit lékaře, možná je to známka krvácení z dělohy. Je-li lochie náhle zastavena, je rovněž nutná konzultace s lékařem. Tato situace není variantou normy a může signalizovat hromadění krevních sraženin v dutině dělohy.

Kontraindikace v prvních měsících

Šest až sedm dní jsou žena a dítě v porodnici. Lékař pečlivě sleduje stav stehu a sestra zpracovává oblast řezu jednou denně. Ultrazvuk pánevních orgánů je povinen pátý den, abychom viděli, jak se děloha stahuje, pokud existují nějaké komplikace. Pokud je vše v pořádku, pátý nebo šestý den po operaci je mladá matka odstraněna stehy a začne ji připravovat na propuštění.

Mladá matka se samozřejmě snaží rychleji dostat domů s dítětem a začít se o dítě starat a dát mu lásku a péči. Člověk by však neměl zapomenout na své zdraví. Netěžte, nezvedejte závaží a neprovádějte všechny domácí povinnosti. Po CS je nutné dát tělu čas a příležitost se zotavit a péči o novorozence a domácí práce lze sdílet se svým manželem nebo chůvou.

Jaké fyzické činnosti jsou mladé matce zakázány

Mnoho žen si nepředstavuje, že někdo bude dělat všechny domácí práce, a také se o dítě postará, zatímco se zotaví z chirurgického porodu. Lékaři vysvětlují: motorická aktivita a péče o novorozence nejsou mladé matce vůbec zakázány, jsou dokonce užitečné, ale musíte znát proporce a dát tělu odpočinek. Gynekologové sdílejí seznam doporučení, která musí žena dodržovat po císařském řezu:

  po dobu tří měsíců je mladé matce zakázáno zvedat závaží o hmotnosti více než tři až čtyři kilogramy;

Ve většině případů právě taková hmotnost u novorozence. To však neznamená, že žena může neustále nosit dítě v náručí nebo v praku. Lékaři mohou strhnout drobky do svých rukou a dávat je do postýlky nebo kočárku, krmit dítě, ale po dlouhou dobu ji nenoste na svých rukou.

Samozřejmě, že všechny mladé matky se snaží dostat se do formy co nejdříve, ale po operaci musíte chvíli počkat.

Strava a jídlo mladé matky

Aby proces obnovy probíhal rychleji a bez komplikací, musí žena správně jíst. Velmi často mají mladé matky problémy s gastrointestinálním traktem: většina z nich má zácpu, bolest během pohybu střev. Lékaři proto doporučují speciální dietu, zejména v prvním týdnu po porodu.

Žena potřebuje vyváženou stravu, kromě všech škodlivých potravin a jídel, po operaci nejméně dva až tři měsíce. A ideálním řešením je neustálá správná výživa..

Všechna jídla by měla být napařena, metodou drcení produktů nebo pečena. Je přísně zakázáno jíst tučná, kořenitá, smažená, uzená nebo nakládaná jídla a jídlo. Také mladé matce se nedoporučuje jíst tučné maso (vepřové maso) a ryby. Ze stravy je třeba vyloučit sladkosti, pečivo, pečivo a pečivo. Zelenina a ovoce by se měly jíst pouze ty, které nejsou silnými alergeny. A také po COP se nedoporučuje zahrnout do jídelního lístku jídla, která přispívají k výskytu zácpy. Je lepší diverzifikovat stravu mléčnými výrobky a čerstvou zeleninou.

Tabulka: co můžete jíst v prvním týdnu po policajtu

Den po operaciPřibližné menu
První
 • Je přísně zakázáno jíst první den;
 • je povoleno pít čistou nebo minerální vodu bez plynu, je to možné s citronem;
 • živiny vstupují do těla ženy s drogami, které jsou podávány pomocí kapátka
Druhý
 • Přednost se dává miskám s tekutou konzistencí;
 • vývar, neměl by být mastný;
 • kefír, jogurt (klasický, bez přídavku ovocných řezů): fermentované mléčné výrobky dokonale stimulují střeva
Třetí
 • Kaše: ovesné vločky nebo rýže. Mohou být vařeny ve vodě nebo mléce v poměru 1: 1;
 • souffle z mořských ryb (treska, pollock, štikozubec) nebo libového masa (králík, krůta);
 • tvaroh: nutně stočený v mixéru;
 • nápoje: slabý černý čaj, ovocný nápoj, polibek
Čtvrtý
 • Zeleninová polévka (jídlo by nemělo být mastné nebo bohaté, plátky zeleniny musí být jemně nasekané);
 • bramborová kaše;
 • vařená ryba nebo maso (králík, krůta, kuře);
 • čerstvé ovoce: banán, zelené jablko bez kůry;
 • kousek žitného chleba: mělo by to být včera
Pátý
 • Pokrmy z masa a ryb nízkotučných odrůd;
 • cereálie: pohanka, ovesné vločky;
 • čerstvá zelenina a ovoce, které pediatr umožňuje minimalizovat riziko alergií na novorozence;
 • první jídla jsou zeleninová nebo s kousky masa, ale ne vařená v mastném vývaru;
 • slabý čaj, sušený ovocný kompot, polibek, ovocný nápoj;
 • mléčné výrobky: kefír, jogurt, tvaroh;
 • zeleninové housky a bramborová kaše
Šestý
Sedmý

Kolik času nemůžete mít sex

Gynekologové umožňují sexuální kontakty obnovit po úplném zastavení lochie. Obvykle se to stane dva měsíce po narození dítěte. Před sexem se však musíte poradit s lékařem. Na recepci gynekolog provede vyšetření pomocí zrcadel, provede testy a provede ultrazvuk. Pokud podle výsledků vyšetření mladá matka neodhalí zánětlivé procesy nebo infekci dělohy a pohlavních orgánů, lékař umožní sexuální kontakty.

Některé páry ignorují lékařské zákazy a obnovují důvěrné vztahy mnohem dříve. To ohrožuje rozvoj těžkého zánětu a infekce na povrchu rány dělohy. Proto lékaři doporučují riskovat zdraví a počkat dva měsíce před sexem.

Úplné zotavení těla od okamžiku chirurgického zákroku trvá tři až šest měsíců v závislosti na tom, jak operace probíhala, zda došlo ke komplikacím, mají velký vliv také individuální charakteristiky ženy, například rychlost regenerace tkáně. Ve většině případů, tři měsíce po CS, může mladá matka sportovat a provádět cvičení, aby obnovila její postavu. Gynekologové však vysvětlují, že obnovení svalů dělohy trvá mnohem déle: do čtyř měsíců je šití na stěně reprodukčního orgánu zjizvené, ale jeho posílení trvá asi dva až tři roky. Proto se doporučuje naplánovat další těhotenství nejdříve dvacet čtyři měsíců po císařském řezu.

I když je dítě kojeno, měli by mladí rodiče předem uvažovat o antikoncepčních metodách a vybrat si pro oba partnery nejvhodnější metody. Neměli byste riskovat zdraví a život ženy, protože časné těhotenství po CS může způsobit prasknutí stěny reprodukčního orgánu..

Obecná doporučení pro zotavení během prvních šesti až osmi týdnů

Nejprve by žena měla dodržovat všechna doporučení lékaře. V tomto případě bude mnoha problémům zabráněno a rehabilitační proces po operaci půjde mnohem rychleji. Lékaři doporučují dodržovat následující pravidla:

 • osprchujte se nejméně dvakrát denně. Je možné navlhčit šicí materiál pouze se svolením lékaře, ne dříve, aby nedošlo k zavlečení infekce do rány nebo poškození šicí oblasti;
 • Neotírejte šev žínkou;
 • pro osobní hygienu používejte pouze hypoalergenní kosmetiku, která neobsahuje škodlivé a nebezpečné složky;
 • odmítnout se vykoupat dva měsíce po COP. V tuto chvíli je povolena pouze teplá sprcha;
 • Před propuštěním lékař definitivně doporučí léčbu stehu. Potřebné přípravky jsou uvedeny v receptu (Miramistin, masti Levomekol a další). Žena musí léčit ránu jednou nebo dvakrát denně podle schématu předepsaného gynekologem;
 • k udržení síly těla lékaři doporučují užívat speciální vitamín-minerální komplexy pro těhotné a kojící matky, například Elevit Pronatal, Complivit, Pregnakea a další;
 • jíst malá jídla pětkrát až šestkrát denně;
 • ujistěte se, že chodíte na čerstvý vzduch, je vhodné chodit. Je však třeba si uvědomit, že byste neměli silně zatěžovat;
 • použijte obvaz k utažení břicha. Po COP však musíte mít na paměti, že nošení tohoto produktu je neustále zakázáno. Musíte si dát přestávku každé tři až čtyři hodiny. Pokud bandáž neodstraníte, může to způsobit infekci švu;
 • dobijte pozitivní emoce: trávte více času s dítětem, uvolněte se a nalaďte se pro rychlé uzdravení. Psychologové prokázali, že schopnost těla rychle se vrátit do formy závisí na náladě samotné ženy..

Ze zkušenosti mladých matek: jaké bylo zotavení

Až do šesti měsíců jsem chodil s dítětem jen rychlým krokem, to bylo moje jediné cvičení, a poté, co jsem začal znovu dělat jógu a stiskl houpačku, i když bez fanatismu.

Booth

https://deti.mail.ru/forum/zdorove/zdorove_krasota_diety/vosstanovlenie_posle_kesareva_sechenija/

Strava, sport, dlouhé procházky s kočárkem - a bylo to lepší, než to bylo) Jediná věc, s cvičením v tisku jsem musel čekat 1,5 měsíce, ale všechno ostatní může.

Jen snílek

https://deti.mail.ru/forum/zdorove/zdorove_krasota_diety/vosstanovlenie_posle_kesareva_sechenija/

Všechno samotné se vrátilo k normálu, za 6 měsíců byla váha pryč. Od 6 měsíců jednoduchá gymnastika. Jednou za 3 měsíce masáže krční límce pro celkovou pohodu a pozitivní.

Přátelská matka Fox a Cool

https://deti.mail.ru/forum/zdorove/zdorove_krasota_diety/vosstanovlenie_posle_kesareva_sechenija/

Po operaci se po 6 hodinách postavili na nohy, bylo těžké se opřít o nohy a byla velmi nemocná, ale po několika hodinách jsem už chodil po chodbě. Dítě bylo dáno 15 minut po operaci a potom celou dobu, co zůstal se mnou. Vzal jsem samostatné oddělení, kde můj manžel a matka strávili noc se mnou a pomáhali s dítětem. Zotavení trvalo asi měsíc, a pak si ani nevzpomněl na operaci, šev se zahojila, břicho úplně odešlo, a když bylo dítě ve věku 3 měsíců, už běžela na výcvik.

Karina

https://www.baby.ru/community/view/44187/forum/post/9763217/?page=3

Po COP měla na sobě obvaz, vše se dobře uzdravilo. Pak se rozhodla, že se potřebuje nějak zbavit jizvy a začala se rozmazávat s Kontraktubeksomem. Gel dokonale pomohl vyhladit šev. Nyní z operace zůstane jen tenký lehký pruh. A můj syn je již 3, rosteme pomalu.

přístav

https://www.baby.ru/community/view/44187/forum/post/9763217/?page=3

Cvičení po císařském řezu

Po těhotenství a narození dítěte spěchá mnoho mladých matek, aby se vrátily do formy, protože další libry, strie na břiše se vůbec nelíbí. Po císařském řezu však lékaři fyzickou aktivitu po dobu nejméně dvou měsíců zakazují av některých případech se toto období prodlužuje. Jakmile lékař povolí sport, může žena naplánovat svůj čas a vyčlenit hodinu nebo více na cvičení zaměřená na zlepšení její postavy.

Některé ženy nemají absolutně žádný čas ani finanční příležitost zapojit se do individuálního trenéra. Cvičení můžete provádět doma (na internetu je spousta videí s podrobnými pokyny) nebo se můžete přihlásit do skupinových lekcí. Dokonce i dlouhé procházky s kočárkem prospějí tělu.

Chcete-li postavu rychle přizpůsobit, můžete provádět následující fyzické aktivity a cvičení:

 • koupit fitball a cvičit na tomto velkém míči. Nejprve se doporučuje produkt jednoduše houpat (to lze provést i v náručí dítěte) a poté trochu odskočit. Třídy na fitball pomáhají posilovat svaly nohou, boků a hýždí;
 • dlouhé procházky s dítětem. Je užitečné, aby děti trávily hodně času na čerstvém vzduchu, a chůze mírným tempem pomůže mamince ztratit pár kilo získaných během těhotenství;
 • jóga pro mladé matky. Dnes tuto službu poskytuje mnoho fitness center. Můžete se zapojit do skupiny nebo samostatně s trenérem. Cvičení mohou nejen vrátit postavu zpět do normálu, ale také pomoci nastolit psychoemocionální stav ženy po narození dítěte;
 • třídy ve fitness klubu. Příliš aktivní a zdlouhavé typy cvičení samozřejmě nejsou vhodné pro ženu, která měla před několika měsíci chirurgický zákrok, ale existuje mnoho tříd, které jsou zaměřeny na posílení svalů tisku, zad, nohou a paží. Zkušený instruktor předvede techniku ​​implementace během tréninku..

Můžete zavolat na několik center a zjistit, zda se jedná o nábor skupin mladých matek. Dnes mnoho školitelů jedná se ženami, které nedávno porodily děti..

Video: obnovení obrázku

Dnes se s pomocí císařského řezu rodí mnoho dětí. Gynekologové upozorňují mladé matky, že doba zotavení trvá déle než po vaginálním porodu. Žena by měla omezit fyzickou aktivitu a dodržovat speciální stravu. Doporučuje se více relaxovat a pečlivě sledovat váš stav: pokud se mladá matka najednou cítila horší, teplota stoupla, intenzita praštění se zvýšila, je nutné se poradit s lékařem. Ve většině případů se tělo zotaví během několika měsíců za předpokladu, že žena dodržuje všechny rady gynekologa. Nebojte se skutečnosti, že ihned po porodu lékaři zakazují aktivní zábavu. Bude to trvat dost času a šev po operaci se uzdraví. Jakmile matka povolí sport, mladá matka bude moci udělat její vzhled a obnovit její postavu.

Články O Neplodnosti