Hlavní Neplodnost

Jaký by měl být výboj po porodu?

V posledním období porodu dochází k porodu po porodu, což znamená dokončení procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozen povrch dělohy, zůstává na něm rána z bývalého připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy neuzdraví a sliznice se neobnoví, bude obsah rány vylučován z vagíny puerper, postupně se mění barva (bude méně nečistot v krvi) a klesá množství. Tyto poporodní sekrece se nazývají lochie..

Ihned po dokončení porodu se ženě injekčně podá lék, který stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy. Obvykle se jedná o oxytocin nebo methylegrometr. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (takže netlačí na dělohu a nezasahuje do jeho kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěn ohřívač ledu. Tato doba je velmi nebezpečná objevem hypotonického krvácení z dělohy, takže dvě hodiny po porodu jsou stále pozorovány v porodním sále.

Spotting je nyní velmi hojný, ale stále by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, ale krvácení rychle vede k slabosti a závratě. Pokud tedy máte pocit, že krev proudí velmi silně (například plenka pod vámi je mokrá), informujte o tom zdravotnický personál..

Pokud propuštění během těchto dvou hodin nepřesáhne půl litru a stav ženy při porodu je uspokojivý, bude převedena na porodnické oddělení. Nyní musíte sledovat své propuštění, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho vydrží. Nedělejte si starosti: sestra bude samozřejmě vše kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství propouštění. Abychom však byli sebevědomí a klidní, je lepší předem vědět, co se s tebou stane poprvé po porodu a jakou povahu by mělo mít normální poporodní propuštění.

Jaké jsou propuštění po porodu?

Lochia je složena z krvinek, sacharózy, plazmy, fragmentů sliznice děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z děložního hrdla, takže si všimnete hlenu a sraženin v nich, zejména v prvních dnech po narození. S tlakem na břicho a také s pohybem se může výtok obsahu rány zvýšit. Mějte na paměti, že pokud se chcete dostat z postele - okamžitě zaplavíte. Doporučujeme proto nejprve umístit plenu pod nohy.

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku se podobají výboji během menstruace, pouze mnohem hojnější. To je dobré, protože dochází k očištění dutiny dělohy od obsahu rány. Během několika dnů se lochie stane tmavší barvou a méně kvantitou. Ve druhém týdnu bude výboj hnědo-žlutý, získává slizniční konzistenci a po třetím - nažloutlý-bílý. Krevní nečistoty však lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu přemístěna na porodnické oddělení, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se intenzita výboje prudce zvýší, okamžitě zavolejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se obracejte na břicho: pomůže vám to vyprázdnit dutinu dělohy od obsahu rány. A ještě lépe - leží více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když necítíte nutkání. Optimálně každé 2-3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a zabraňuje její kontrakci.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha topný polštářek s ledem: cévy se budou stahovat, což také zabraňuje krvácení.
 • Nezdvihejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výboje zvýšit.

Navíc u kojících matek končí lochie mnohem rychleji. Proto kojte dítě na požádání - během sání se v matčině těle produkuje oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně se žena cítí křečovité bolesti a samotný výboj se zesiluje.

Poporodní propuštění: co dělat, aby se zabránilo komplikacím?

Během několika týdnů po porodu, zatímco se obnovuje děložní sliznice, pokračuje výtok z genitálního traktu u mladé matky. Jaký by měl být výboj po porodu, pokud všechno jde dobře a v jakých případech signalizují nevýhodu?

Elena Kudryavtseva
Porodník-gynekolog, Jekatěrinburg

Alokace po porodu se nazývají lochie. Jejich počet se v průběhu času snižuje v důsledku postupného hojení povrchu rány, který se po oddělení placenty tvoří na děložní sliznici (endometrium)..

Lochia se skládá z krvinek (bílé krvinky, červené krvinky, krevní destičky), plazmy, pocení z povrchu rány dělohy, odumírání epitelu výstelky dělohy a hlenu z děložního hrdla. Postupem času se složení Lochie mění, takže se mění jejich barva. Povaha lochie by měla odpovídat dny poporodní periody. V prvních dnech po porodu (4–5 dní po obvyklém porodu a 7–8 dní po císařském řezu) je žena pod porodním oddělením nemocnice pod dohledem zdravotnického personálu. Poté, co je žena propuštěna z domova, sama kontroluje její stav a její úkolem je v případě potřeby navštívit lékaře. Množství a povaha propouštění po porodu může hodně říci, a je důležité si včas všimnout rušivých projevů.

Poporodní vypouštění v prvních hodinách

První dvě hodiny po narození je žena v mateřské jednotce pod dohledem zdravotnického personálu, protože toto období je nebezpečné výskytem tzv. Hypotonického krvácení z dělohy, které je způsobeno narušením kontraktilní funkce dělohy a uvolněním svalů..

Je dobré, pokud propouštění po porodu je krvavé, hojné, tvoří 0,5% tělesné hmotnosti, ale ne více než 400 ml a nevede k porušení celkového stavu..

Aby se zabránilo krvácení po porodu, ihned po narození se močový měchýř uvolní (moč se odstraní katétrem), led se umístí na spodní část břicha. Současně se intravenózně podávají léky, které snižují svaly dělohy. Uzavřením dělohy blokuje otevřené krevní cévy v místě připojení placenty, čímž zabraňuje ztrátě krve.

Pokud máte pocit, že poporodní krvácení je příliš hojné (podšívka pleny nebo prostěradla je mokrá), měli byste o tom okamžitě informovat zdravotnický personál. Je důležité vědět, že v tomto případě žena nepociťuje žádnou bolest, avšak poporodní krvácení rychle vede k slabosti a závratě.

Také v prvních dvou hodinách může dojít ke krvácení ze slz v tkáních porodního kanálu, pokud nebyly přišity, takže je důležité, aby lékař pečlivě vyšetřil vagínu a děložní hrdlo po porodu. Pokud některá mezera nebyla úplně uzavřena, může se vytvořit hematom (omezená akumulace krve v tkáních) perineum nebo vagíny. Současně může žena pociťovat pocit plnosti v perineu. V tomto případě je nutné otevřít hematom a znovu sešít mezeru. Tato operace se provádí v intravenózní anestezii..

Pokud první dvě hodiny po narození (předčasné poporodní období) bezpečně uplynuly, je žena převedena na poporodní oddělení.

Poporodní výtok: poporodní hygiena

Je dobré, pokud v prvních 2-3 dnech jsou lochie v přírodě krvavé a dost hojné (asi 300 ml v prvních 3 dnech): polštářek nebo plenka se zcela naplní během 1 až 2 hodin, lochie přichází se sraženinami, má zralý zápach, jako menstruační tok. Poté se počet přísavek sníží, získají tmavě červenou barvu s hnědým nádechem. Zvýšený výtok po porodu během pohybu je normální. Na porodním oddělení provádí lékař každodenní procházku, po které kromě jiných ukazatelů stavu ženy posuzuje povahu a množství poporodního výboje - proto se dívá na výtok na podšívce nebo podšívce. V řadě porodnic trvají na používání plen, protože současně je pro lékaře jednodušší posoudit povahu propouštění. Lékař obvykle s manželkou zkontroluje, zda je během dne hodně propouštění.

Pro prevenci poporodní hemoragie je důležité:

Včas vyprázdněte močový měchýř. První den musíte jít na záchod alespoň každé tři hodiny, i když to nechcete. Skutečnost je taková, že přetékající močový měchýř narušuje normální kontrakci dělohy.

Kojení na vyžádání. Během krmení se děloha stahuje, protože podráždění bradavky způsobuje uvolnění hormonu oxytocinu, který má kontrakční účinek na dělohu. V tomto případě může žena cítit křeče v dolním břiše. Normálně se výtok během krmení zvyšuje.

Lehněte si na břicho. Nejde jen o prevenci krvácení, ale také o prevenci zpoždění sekrecí v děložní dutině. Po těhotenství a porodu je tón břišních svalů oslaben, takže se děloha může odchylovat zadně, což narušuje odtok sekretů. Ale v poloze na břiše se děloha přiblíží k přední břišní stěně, úhel mezi jeho tělem a krkem se vyhladí, což zlepšuje odtok sekretů.

3-4 krát denně položte na spodní část břicha ledovou bublinu. Toto opatření zlepšuje kontrakci svalové hmoty dělohy a dělohy..

Přidělování po porodu bude pokračovat i po propuštění z nemocnice

Je dobré, pokud propouštění po porodu trvá 6–8 týdnů (to je doba potřebná pro reverzní vývoj dělohy po těhotenství a porodu)..

V prvním týdnu po narození je propouštění srovnatelné s normální menstruací, pouze jsou hojnější a mohou obsahovat sraženiny. Každý den se množství výboje snižuje. Postupně se díky velkému množství hlenu stanou nažloutlé, mohou být smíchány s krví. Přibližně ve 4. týdnu je pozorováno skvrnité skvrny a na konci 6. až 8. týdne jsou již stejné jako před těhotenstvím.

U kojících žen se poporodní výtok zastaví rychleji, protože celý proces zpětného vývoje dělohy prochází intenzivněji. Nejprve se mohou při krmení vyskytnout křeče v dolním břiše, ale během několika dní zmizí.

U žen, které měly císařský řez, se všechno děje pomaleji, protože děloha se stahuje horší díky stehu.

Poporodní hygiena

Dodržování jednoduchých hygienických pravidel po porodu pomůže zabránit infekčním komplikacím. Od prvních dnů poporodní periody se v lochii vyskytuje různorodá mikrobiální flóra, která po rozmnožení může způsobit zánětlivý proces. Proto je důležité, aby lochie netrpěla v děložní dutině a ve vagíně..

Během celého období, zatímco poporodní výboj pokračuje, musíte použít podložky nebo podšívkové pleny. Těsnění musí být vyměněna nejméně každé tři hodiny. Je lepší použít těsnění s měkkým povrchem než s okem, protože na nich je lépe vidět povaha výboje. Těsnění s vůněmi se nedoporučují - při jejich používání se zvyšuje riziko alergických reakcí. Když ležíte, je lepší používat plenky pod sedadlem, aby nebránily přidělení lochie. Tampony nemůžete použít, protože brání odstranění sekretů z pochvy, místo toho je absorbují, což může způsobit množení mikroorganismů a vyvolat vývoj zánětlivého procesu.

Několikrát denně se musíte umýt (po každé návštěvě toalety). Každý den se musíte osprchovat. Genitálie by se měly mýt venku, ale ne uvnitř, zepředu dozadu. Nemůžete se douche, protože tak můžete přinést infekci. Ze stejných důvodů se nedoporučuje koupat se..

Při velké fyzické námaze se může objem výboje zvýšit, takže nezvedejte nic těžkého.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel vám pomůže vyhnout se poporodní komplikacím..

Poporodní poplachy

Vyhledejte lékařskou pomoc v následujících případech:

 • Alokace po porodu získaly nepříjemný, štiplavý zápach, hnisavý charakter. To vše ukazuje na vývoj infekčního procesu v děloze - endometritida. Endometritida je nejčastěji doprovázena nižší bolestí břicha a horečkou..
 • Bohatý výtok krve se objevil poté, co se jejich počet již začal snižovat nebo se výtok krve dlouho nezastavil. To může být příznak, že děloha má neodstraněné části placenty, které narušují její normální kontrakci..
 • Vzhled sýrového výboje naznačuje vývoj drozdu. V tomto případě se svědění může objevit také ve vagíně, někdy se na vnějších genitáliích objeví zarudnutí. Riziko této komplikace se zvyšuje s antibiotiky..
 • Vypouštění po porodu se náhle zastavilo. Po císařském řezu je taková komplikace častější než po přirozeném porodu.
 • Při těžkém těžkém krvácení (při výměně několika polštářků během jedné hodiny) musíte zavolat sanitku a ne jít k lékaři sami.

Výše uvedené komplikace samy o sobě nevyřeší. Potřebujete léčbu, kterou musíte začít co nejdříve. V některých případech musíte jít do nemocnice.

V případě komplikací po porodu může žena jít nejen na prenatální kliniku, ale také (v každém případě kdykoli během dne) do porodnice, kde k porodu došlo.

Jak obnovit menstruační cyklus po porodu?

Načasování obnovy menstruačního cyklu u každé ženy je individuální. Po narození se v jejím těle vytváří hormon prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Kromě toho inhibuje tvorbu hormonů ve vaječnících, a proto zabraňuje ovulaci.

Pokud je dítě kojeno, pak se jeho mateřský pravidelný menstruační cyklus po porodu zotaví po 5-6 měsících po narození a může se zotavit i po ukončení laktace. Před tím se menstruace nemusí objevit vůbec nebo se mohou občas objevit. Při umělém krmení (dítě dostává pouze mléčnou směs) se menstruace zpravidla obnoví do 2–3 měsíce po porodu.

V brázdě. Poporodní propuštění

Uvolnění po porodu. Poporodní krvácení. Menstruace

Během několika týdnů po narození, zatímco se obnoví děložní sliznice (endometrium), si mladá matka zachovává sekrece z genitálního traktu. Jaké jsou tyto sekrece a v tom případě se mohou stát známkou potíží?

Poporodní propuštění z genitálního traktu ženy se nazývá lochie. Jejich počet v průběhu času klesá v důsledku postupného hojení povrchu rány, které se po oddělení placenty tvoří na endometriu..

Lochia se skládá z krvinek (bílé krvinky, červené krvinky, krevní destičky), plazmy, pocení z povrchu rány dělohy, odumírání epitelu výstelky dělohy a hlenu z děložního hrdla. Postupem času se složení Lochie mění, takže se mění jejich barva. Povaha lochie by měla odpovídat dny poporodní periody. V prvních dnech po porodu (4-5 dní po porodu přirozeným porodním kanálem a 7-8 dní po císařském řezu) je žena v porodnické jednotce v poporodní jednotce pod dohledem zdravotnického personálu. Poté, co je žena propuštěna z domova, sama kontroluje její stav a její úkolem je v případě potřeby navštívit lékaře. Množství a povaha výboje může říci hodně, a je důležité si včas všimnout alarmujících příznaků.

Poporodní propuštění v porodním bloku

První 2 hodiny po porodu je žena v mateřské jednotce - ve stejné krabici, kde se porod uskutečnil, nebo na nosítku na chodbě.

Pokud je výtok bezprostředně po porodu krvavý, docela hojný, tvoří 0,5% tělesné hmotnosti, ale ne více než 400 ml, nevede to k porušení celkového stavu..

Aby se předešlo krvácení po porodu, močový měchýř se vyprázdní ihned po narození (moč se odstraní katétrem), led se umístí na spodní část břicha. Současně se intravenózně injikují léky, které snižují svaly dělohy (oxytocin nebo metilegrometril). Uzavřením dělohy blokuje otevřené krevní cévy v místě připojení placenty, čímž zabraňuje ztrátě krve.

Poznámka! V prvních dvou hodinách po porodu je žena na porodnici pod dohledem zdravotnického personálu, protože toto období je nebezpečné z důvodu výskytu tzv. Hypotonického krvácení z dělohy, které je způsobeno narušením kontraktilní funkce dělohy a uvolněním svalů. Pokud máte pocit, že krvácení je příliš hojné (podšívka je mokrá, plachta je mokrá), měli byste o tom okamžitě informovat zdravotnický personál. Je důležité vědět, že současně žena nepociťuje žádnou bolest, ale krvácení rychle vede k slabosti, závratě.

Také v prvních 2 hodinách může dojít ke krvácení ze slz v tkáních porodního kanálu, pokud nebyly přišity, takže je důležité, aby lékař pečlivě vyšetřil vagínu a děložní hrdlo po porodu. Pokud některá mezera nebyla úplně uzavřena, může se objevit hematom (omezená akumulace tekuté krve v tkáních) perineum nebo vagíny. Žena může pociťovat pocit plnosti v perineu. V tomto případě je nutné otevřít hematom a znovu sešít mezeru. Tato operace se provádí v intravenózní anestezii..

Pokud první 2 hodiny po porodu (časné poporodní období) proběhly dobře, žena je převedena na porodnické oddělení.

Poporodní propuštění

Pokud je v prvních 2-3 dnech lochie v přírodě krvavá, je dost hojná (asi 300 ml za první 3 dny): podšívka nebo plenka se zcela naplní během 1-2 hodin, lochia se může srážet, mít vyzrálou vůni jako menstruační tok. Poté se počet přísavek sníží, získají tmavě červenou barvu s hnědým nádechem. Zvýšená sekrece během pohybu je normální. Na porodním oddělení provádí lékař každodenní procházku, po které kromě jiných ukazatelů stavu ženy posuzuje povahu a množství výtoku - za tímto účelem sleduje výtok na podšívce nebo podšívce. V řadě porodnic trvají na používání plen, protože pro lékaře je snazší posoudit povahu propouštění. Lékař obvykle stanoví počet sekretů u ženy během dne. Kromě toho se v prvních 2-3 dnech může během hmatu lékařem břicho objevit výtok.

Pro prevenci poporodní hemoragie je důležité dodržovat následující doporučení:

 • Vyprázdněte močový měchýř včas. První den musíte jít na toaletu nejméně každé 3 hodiny, i když nemáte pocit, že je potřeba močit. Přetékající měchýř narušuje normální děložní kontrakce..
 • Kojení na vyžádání. Během krmení je snížena děloha, protože podráždění bradavek způsobuje uvolňování oxytocinu - hormonu, který je produkován v hypofýze - endokrinní žláze umístěné v mozku. Oxytocin má kontrakční účinek na dělohu. Současně může žena cítit křeče v dolním břiše (u vícerozměrných dětí jsou silnější). Krmení se zvyšuje.
 • Lehněte si na břicho. Nejde jen o prevenci krvácení, ale také o prevenci zpoždění sekrecí v děložní dutině. Po těhotenství a porodu je tón břišní stěny oslaben, takže se děloha může odchylovat zadně, což narušuje odtok sekretů, a v poloze na břiše se děloha přibližuje k přední břišní stěně, eliminuje se úhel mezi děložním tělem a děložním hrdlem.
 • 3-4 krát denně k umístění ledové bubliny na spodní část břicha - toto opatření pomáhá zlepšit kontrakci svalů dělohy, děložních cév.

Pro ženy, u kterých byla děloha během těhotenství zarostlá (u těhotných žen s velkým plodem, pro více těhotenství, u vícečetných žen), stejně jako pro ženy, které měly po porodu komplikace (slabá práce, manuální oddělení placenty, včasné hypotonické krvácení). Oxytocin se předepisuje intramuskulárně po dobu 2–3 dnů, aby se děloha dobře stahovala.

Poznámka! Pokud počet sekrecí dramaticky vzrostl, měli byste se určitě poradit s lékařem, protože existuje nebezpečí pozdního poporodní krvácení (pozdní poporodní krvácení zahrnuje krvácení, ke kterému došlo 2 nebo více hodin po porodu). Jejich důvody se mohou lišit.

Krvácení může být důsledkem zpoždění částí placenty, pokud nebylo včas diagnostikováno (v prvních 2 hodinách po narození). K takovému krvácení může dojít v prvních dnech nebo dokonce týdnech po narození. Poměr placenty v děloze může být detekován vaginálním vyšetřením (pokud se nachází v blízkosti vnitřního hltanu a děložního hrdla je předán) nebo ultrazvukem. V tomto případě se frakce placenty z dělohy odstraní při intravenózní anestézii. Paralelně se provádí infuzní terapie (intravenózní kapání tekutin), jejíž objem závisí na stupni ztráty krve, a antibakteriální terapie pro prevenci infekčních komplikací.

V 0,2-0,3% případů je krvácení způsobeno poruchami krevního srážení. Příčiny těchto poruch mohou být různá krevní onemocnění. Takové krvácení je nejobtížnější napravit, a proto je velmi důležitá preventivní terapie, která byla zahájena ještě před porodem. Obvykle si je žena vědoma, že má tyto poruchy před těhotenstvím.

Hyponické krvácení se nejčastěji vyskytuje v souvislosti s nedostatečným stahem svalů dělohy. V tomto případě je krvácení poměrně hojné, bezbolestné. Pro odstranění hypotonického krvácení se zavádějí redukční léčiva, ztráta krve je doplněna intravenózními tekutinami a v případě těžkého krvácení krevní produkty (plazma, červené krvinky). V případě potřeby chirurgie.

Při zastavení výboje byste měli také vyhledat lékaře. Komplikace poporodní periody, charakterizované akumulací lochie v děložní dutině, se nazývá lochiometr. K této komplikaci dochází v důsledku přetížení dělohy a jejího zadního ohybu. Pokud není lochiometer včas eliminován, může nastat endometritida (zánět děložní sliznice), protože poporodní sekrece jsou živným médiem pro patogeny. Léčba spočívá v předepisování látek stahujících dělohy (oxytocin). V tomto případě je nutné odstranit cervikální křeč, pro kterou se No-shpu podává 20 minut před Oxytocinem.

Poporodní výboj doma

Je dobré, pokud propouštění po porodu trvá 6–8 týdnů (to je doba potřebná pro reverzní vývoj dělohy po těhotenství a porodu). Jejich celkový počet během této doby je 500 - 1500 ml.

V prvním týdnu po narození je propouštění srovnatelné s normální menstruací, pouze jsou hojnější a mohou obsahovat sraženiny. Každý den se množství výboje snižuje. Postupně se díky velkému množství hlenu stanou nažloutlé, mohou být smíchány s krví. Kolem 4. týdne je pozorován skromný „špinící“ výboj a na konci 6. až 8. týdne jsou již stejné jako před těhotenstvím.

U kojících žen se poporodní výtok zastaví rychleji, protože celý proces zpětného vývoje dělohy prochází rychleji. Nejprve se mohou při krmení vyskytnout křeče v dolním břiše, ale během několika dní zmizí.

U žen, které měly císařský řez, se všechno děje pomaleji, protože kvůli přítomnosti švu na děloze se to zhoršuje.

Pravidla hygieny v období po porodu. Dodržování jednoduchých hygienických pravidel pomůže vyhnout se infekčním komplikacím. Od prvních dnů poporodní periody se v lochii vyskytuje různorodá mikrobiální flóra, která po rozmnožení může způsobit zánětlivý proces. Proto je důležité, aby lochie netrpěla v děložní dutině a ve vagíně..

Během celého období, zatímco přidělení pokračuje, musíte použít podložky nebo plenky na spodní prádlo. Těsnění musí být vyměněna nejméně každé 3 hodiny. Je lepší používat těsnění s měkkým povrchem než s povrchem ok, protože na nich je lépe vidět povaha výboje. Těsnění s vůněmi se nedoporučují - při jejich používání se zvyšuje riziko alergických reakcí. Když ležíte, je lepší používat plenky pod sedadlem, aby nebránily přidělení lochie. Můžete si dát plenu, aby výtok vypadal volně, ale neznečistil prádlo. Tampony nelze použít, protože brání odstranění sekrecí z pochvy, místo toho je absorbují, což může způsobit růst mikroorganismů a vyvolat rozvoj zánětlivého procesu.

Několikrát denně se musíte umýt (po každé návštěvě toalety), Každý den se musíte sprchovat. Genitálie je třeba mýt venku, ale ne uvnitř, ve směru zepředu dozadu. Nemůžete se vyhazovat, protože tímto způsobem můžete přinést infekci. Ze stejných důvodů se nedoporučuje koupat se..

Při velké fyzické námaze se může objem výboje zvýšit, takže nezvedejte nic těžkého.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Načasování obnovy menstruačního cyklu u každé ženy je individuální. Po porodu se hormon prolaktin produkuje v těle ženy, což stimuluje produkci mléka v ženském těle. Inhibuje tvorbu hormonů ve vaječnících, a proto zabraňuje ovulaci.

Pokud je dítě kojeno, pravidelný menstruační cyklus jeho matky se zotaví 5-6 měsíců po porodu a může se zotavit i po ukončení laktace. Před tím se menstruace nemusí objevit vůbec nebo se mohou občas objevit. Při umělém krmení (dítě dostává pouze mléčnou směs) se menstruace zpravidla obnoví do 2–3 měsíce po porodu.

Pozorný přístup k povaze poporodního propouštění a dalším ukazatelům úspěšného průběhu poporodního období pomůže ženě vyhnout se mnoha komplikacím. Je důležité dodržovat všechna hygienická pravidla a doporučení lékaře..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jaké propuštění by mělo být po porodu?

Alokace po porodu se nazývají lochie. Doprovázejí proces čištění a obnovy dělohy a trvají déle než měsíc. Podle jejich vzhledu, čichu a délky lze posoudit zdravotní stav mladé matky.

Povaha normálního výboje

Délka a hojnost lochie závisí na fyziologii a zdraví ženy, průběhu těhotenství a porodu. Normálně by měly trvat jeden a půl až dva měsíce nebo 42 dní. Drobné odchylky v jednom nebo druhém směru jsou přijatelné. Pokud se však vypouštění zastaví dříve než po 5 týdnech nebo trvá déle než 9, jsou zde zdravotní problémy.

V prvních hodinách ztrácí žena až 400 ml tekutiny, skládající se převážně z krve, takže její barva je jasně červená a cítí se železná vůně. K podobnému jevu dochází v důsledku poškození cév. Velká ztráta krve trvá tři dny. Během této doby se doporučuje používat speciální těsnění. Jeden kus trvá asi 2 hodiny. Neexistuje žádná silná bolest, ale slabost a závratě jsou možné kvůli těžké ztrátě krve..

Potom má lochie podobu pravidelné menstruace. Částice endometria a placenty vycházejí z pochvy. Vypouštění hlenu po porodu také není považováno za problém. To jsou jen odpadní produkty plodu uvnitř lůna. Tento jev pokračuje po celý týden..

Po dobu asi 7 dnů zůstávají na podložce nahnědlé tahy. Zbytek času je lochie průhledná, možná nejasná, sotva znatelným žlutým nádechem. Mají mírně zatuchlou vůni..

V posledních týdnech čištění dělohy je možný i růžový výboj po porodu. Důsledně se podobají hlenu s krvavými žilami. Černá také není důvodem k obavám. Tento odstín je dosahován změnami hormonálních hladin a složení krve.

Po celou dobu zotavení se lochie během kojení zesiluje. Vyvolává uvolňování hormonu oxytocinu, který zvyšuje kontrakci stěn dělohy. Čím častěji je dítě aplikováno na prsa, tím rychlejší je čištění.

Ženy, které měly císařský řez, by měly být připraveny na skutečnost, že jejich děloha se vrátí do normálu mnohem déle. Krvácejí asi 2 týdny. Je důležité, aby takové matky pečlivě sledovaly povahu výtoku, protože velké množství stehů zvyšuje riziko infekce.

Možné komplikace

Obvykle jsou mladé matky šťastné, když se lochie zastaví dříve než o měsíc později. Ve skutečnosti je takový jev naprosto neobvyklý a dokonce nebezpečný. Během této doby děloha prostě nemá čas se zotavit. Nečistoty zůstávají uvnitř a způsobují zánět. Důvodem je špatný svalový tonus nebo zablokování trubic. Důkazem toho je také nízká ztráta krve v prvním týdnu..

Pokud krev trvá déle než 9 týdnů, nebo si udržujete hojnost po 10 dnech, mluvíme o vnitřním krvácení. Možná nedošlo k roztržení dělohy nebo porodního kanálu. Jako příčina někdy také slouží stehy nebo infekce..

Barva Lochia nemá žádný malý význam. Zářivě žlutý výboj po porodu signalizuje vývoj zánětlivého procesu v endometriu. Zelené sraženiny hnisu jsou také známkou infekce. Bílý hlen se zrny je příznakem drozdu.

Když se objeví kandidóza, kyselá vůně. Pokud lochie voní hnilobou, je v děloze fokus infekce. Vyskytuje se v důsledku chronických pohlavně přenosných chorob nebo stagnace sekrecí, což je příznivé prostředí pro fungování patogenní mikroflóry. Porodník někdy může nechtěně nechat tampon v porodním kanálu. Ženy s podobnými problémy mají v dolním břiše horečku, zimnici a bolest. U těchto pacientů je uvedena kyretáž.

Dalším alarmujícím znakem je vodní výboj po porodu. Možná to vyplývá z lymfy z poškozených cév. Pokud spolu s tím bude cítit shnilá ryba, mluvíme o gardnerelóze.

Pokud lochie prošla a po několika týdnech nebo dokonce měsících se vrátila ve formě hlenu, pravděpodobně začala ovulace. To znamená, že se děloha plně zotavila a je připravena na nové pojetí. Ale je příliš brzy na to, aby znovu otěhotněla, takže byste se měli starat o antikoncepci. Výskyt krve během tohoto období může signalizovat začátek menstruačního cyklu. Ale nebylo by na škodu to zkontrolovat u gynekologa. Podobný jev někdy varuje před zánětem nebo děložními myomy..

Všechny výše uvedené skutečnosti jsou důvodem k obavám. Pokud se objeví nějaké varovné signály, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Jak se vyhnout komplikacím v období po porodu?

Chcete-li urychlit proces obnovy a nebránit normálnímu čištění, měli byste dodržovat některé důležité body. Je nutné nezdržovat močení a zabránit zácpě, aby se zabránilo tlaku na dělohu. Mladé matky doporučují spát a odpočívat na břiše. To přispívá k lepší kontrakci svalů..

Po porodu nelze tampony používat. Pohlcují nečistoty, což vytváří příznivé podmínky pro patogenní mikroflóru. Pro ženy, které porodily, existují speciální vycpávky. Preferovány by měly být produkty bez hygieny. Takové látky mohou způsobit alergie. Zasahují také do vůně sekrecí, což je velmi důležité.

Intimní hygiena by měla být ošetřena se zvláštní pozorností. Mytí se doporučuje tak často, jak je to možné. Nemůžete se vykoupat. Vodní procedury jsou přípustné pouze ve sprše a je důležité zajistit, aby proud vody nevstoupil do pochvy.

Nedávno po porodu se ženám zobrazuje sexuální odpočinek. To by mělo trvat do úplného dokončení přísavek. K sexu se můžete vrátit až po následném lékařském vyšetření a výběru antikoncepčního prostředku.

Čištění dělohy po porodu je důležitým bodem při obnově těla. Povaha a trvání výboje pomáhá včas identifikovat patologické procesy. Proto je důležité poznamenat si barvu, vůni a texturu Lochie, dokud nejsou dokončeny..

Norma a odchylky ve výboji po porodu: co by mělo být, kolik jít, když skončí

Proces porodu končí průchodem placenty u ženy. Je doprovázena bohatou ztrátou krve (lochie). Výboje po porodu jsou považovány za přirozené, protože po nich je epitel dělohy poškozen delaminací placenty..

Normálně sekrece krvavého tajemství pokračuje, dokud nejsou tkáně pohlavních orgánů úplně zahojeny. Existují však odchylky Lochie, pokud jde o trvání, rychlost a barvu.

Kolik přirozeného postpartum špinění jde?

Kolik dní propouštění závisí na schopnosti ženského těla se zotavit. Proto je doba porodu, intenzita kontrakcí různá. Lékaři nemohou dát definitivní odpověď na to, kolik lochie jde po porodu. Mohou určit pouze průměrnou dobu pro dokončení rehabilitace. Cokoli mimo tento rámec je považováno za odchylku..

Co je to lochie?

Lochia - poporodní výboj, ke kterému dochází okamžitě po objevení dítěte. Hlavním cílem obranné reakce těla je očistit dělohu od zbytků placenty a zabránit její sekundární infekci.

Složení sekrecí obsahuje části membrán, děložní tekutinu a odumřelé buňky děložní výstelky. Šarlatová barva tajemství je způsobena obsahem velkého počtu červených krvinek v něm..

Zotavení dělohy po porodu

Co by měli být?

Několik dní Lochie vypadá jako obyčejná krev se silnou konzistencí. Bohatá lochie končí za týden. Jsou nahrazeny malým množstvím nažloutlé nebo nahnědlé sekrece, což ukazuje na regeneraci epiteliální tkáně dělohy..

Přidělování po měsíci by se mělo podobat příznakům charakteristickým pro konec menstruace. Ženy by neměly vyděsit dlouhodobý symptom, protože je to normální. Musíte být opatrní, pokud tajemství nabývá nazelenalého odstínu nebo je pozorováno 2 měsíce po porodu.

Podívejme se podrobněji na to, jaké jsou přísavky v závislosti na tom, jak dlouho vydrží:

 1. První 2-3 dny - krvavé světlé šarlatové tajemství tekuté konzistence.
 2. Týden. Získání hlenu se silnější konzistencí a tmavou barvou. Znaménko označuje obnovení krevních cév.
 3. 2-3 týdny - snížení množství sekretované sekrece a změna barvy na hnědou.
 4. 3-4 týdny - průhledné tajemství.

Trvání je normální

V průměru výtok po přirozeném porodu trvá od 6 do 8 týdnů. U žen však existuje jak shoda s normou, tak odchylky od stanoveného harmonogramu. Mírné odchylky od stanoveného časového rámce se nepovažují za neobvyklé, pokud si žena nevšimne zhoršení pohody a jiných patologických příznaků. Žena by se určitě měla poradit s lékařem, pokud lochie končí za méně než 5 týdnů nebo pokud trvá déle než 2 měsíce.

Žena by měla být na krátkou dobu propuštění v pohotovosti. Po chvíli se neodstraněné tkáňové fragmenty rozloží a způsobí zánět dělohy nebo krku.

Kolik vydrží?

Kolik krvácení po porodu ovlivňuje několik faktorů:

 • hmotnost dítěte (narození velkých dětí je doprovázeno větším traumatem porodních orgánů);
 • chronické STD, které nebyly ošetřeny před dodáním;
 • hladina koagulace krve;
 • způsob dodání;
 • způsob krmení.

Před propuštěním pacienta z nemocnice by jí měli porodníci poskytnout informace o tom, jak dlouho propouštění trvá a co to je. Obvykle je doba vybití od 40 do 62 dnů.

Co znamená žlutá barva?

Po ukončení výboje získává tajemství žlutou nebo světlou barvu. Neměl by mít vůni.

Následující příznaky označují progresivní onemocnění:

 • výtok zápachem;
 • pocit svědění a pálení v perineu;
 • hypertermie;
 • bolest břicha.

Lepkavá, želé podobná konzistence žlutého tajemství je také příležitostí kontaktovat gynekologa. Symptom je charakteristický pro vývoj infekce a endometritidy.

Je obtížné přesně říci, jak moc po narození žluté vypouštění jde. Obvykle je toto období až 2 týdny, po kterém tajemství získá světlý stín.

Zelená (hnisavý výboj)

Zelený výboj po porodu je známkou anomálií vyskytujících se v ženském těle. Příznak je považován za patologický, bez ohledu na dobu zotavení..

Purulentní výboj označuje:

V tomto případě bude ženě předepsána antibakteriální léčba. Zruší se pouze po skončení přidělení.

Špatný zápach je odchylka?

Vypouštění s nepříjemným zápachem by nemělo být bez povšimnutí. Podívejme se podrobněji na to, který výboj by měl být normální. Během prvních 3 až 4 dnů se tajemství uvolňuje aktivněji a má charakteristický zápach krve. Do 10. dne se jeho množství snižuje a získává mírně kyselou vůni.

Žena by měla být upozorněna rybím zápachem po propuštění po porodu. Tento problém se vyvíjí v důsledku zhoršování drozdu a nedodržování osobní hygieny.

Hnilobný zápach je charakteristický pro:

 • endometritida;
 • vaginitida;
 • colpitis;
 • poporodní peritonitida.

Do lochie jděte po císařském řezu?

Po několika týdnech je po císařském řezu pozorováno také krvácení z genitálního traktu. Podívejme se podrobněji na to, kolik lochie je přiděleno po porodu.

Jak vypadají?

Trvání a hojnost lochie po císařském řezu jsou stejné jako po přirozeném narození. Normální barva tajemství:

Doba trvání

Normálně trvá Lochia po císařském řezu až 30 dnů. Nadměrné krvácení po dobu delší než 1,5 měsíce způsobuje u ženy závratě a slabost. Do 30. dne se výtok stává řídkým a průhledným..

Žena by měla být znepokojena, pokud byla doba propuštění kratší než 5 týdnů. Příznak často naznačuje nedostatečnou kontraktilní schopnost děložního svalu.

Typ a trvání Lochie

Na konci?

Jak dlouho trvá krvácení po císařském řezu? V průměru je toto období od 8 do 10 týdnů. Hnědá barva tajemství označuje dokončení období zotavení. V této době by měla dáma navštívit lékaře, aby provedla kontrolní nátěr a zkontrolovala zánět dělohy a erozi. Není normální, pokud propouštění po porodu trvá déle než 2,5 měsíce.

Těhotenství

Přípustný výboj během těhotenství je světlý nebo průhledný. Všechny další změny se týkají patologických příznaků a naznačují možná onemocnění. Zejména během těhotenství je nebezpečný jasně červený výboj. Naznačují hrozbu potratu.

Vzpomínka na mladou matku. Poporodní výtok je normální a patologický.

Těhotenství a porod - vyvolávají vážné změny v těle ženy. Proto se nemusíte divit, že to bude nějakou dobu trvat, než se vrátíte do známého stavu. Vzhledem k tomu, že se do procesu aktivně zapojují regenerační mechanismy, dochází k propuštění po porodu - lochii.

Nově maminky jsou často kladeny spoustu otázek. Jedním z nejčastějších je, jak dlouho vydrží propouštění? Otázkou je také to, zda existují nějaké známky, které naznačují proces patologického zotavení. Každá žena má svůj vlastní termín, ale určitě nebudete muset čekat 3 měsíce po porodu, abyste zastavili propouštění.

Alokace po porodu: normy a odchylky

Ihned po narození jsou hojné krevní výluky, ale přesto byste neměli používat konvenční polštářky, nejlepší volbou je absorpční plenka. To se může zdát nepříjemné pro ženu a pro lékaře je lepší posoudit stav.

Po několika hodinách a poté dnech po narození má červený výboj mírně sladkou vůni, protože jejich hlavním složením je neměnná krev. Kromě toho se aktivuje tajemství děložních žláz, které se aktivuje po porodu. Objem výboje se postupně snižuje.

Odchylka od normy je považována za náhlé snížení počtu hnědých sekretů po porodu, což ukazuje na cervikální křeč. Rovněž je neobvyklé, pokud se výtok stane nadměrně hojným, což znamená, že je snížena kontraktilní aktivita dělohy..

Lékař může rozhodnout, že nově mumie má problémy s koagulací krve. V případě vývoje DIC jsou vyžadovány léčebné postupy, protože taková komplikace je život ohrožující.

Pokud žena podstoupila císařský řez, bude se obrázek trochu lišit, konkrétně jak dlouho je pozorováno propouštění po porodu. Doba trvání je zpožděna, protože děloha se nemůže tak rychle stahovat. Je však důležité vzít v úvahu, že propuštění po císařském řezu by nemělo trvat déle než dva týdny.

Proč dochází k výboji?

Bez ohledu na to, jak k porodu došlo, ženy již dávno propouštěly. To je způsobeno skutečností, že povrch dělohy po oddělení placenty je ve skutečnosti otevřená rána.

Ve třetím období normálního porodu je funkční vrstva endometria odmítnuta, která během těhotenství zesílila. V této době se děloha začne stahovat..

Po propuštění z nemocnice musíte po porodu nezávisle sledovat objem, vůni a barvu výboje.

Co určuje délku doby zotavení

Žena se chce zbavit potřeby neustále vyměňovat podložky co nejdříve, navíc hojné propouštění narušuje navrácení sexu po porodu.

Otázkou je, jak dlouho propouštění po porodu trvá, a to zejména žena. Období děložní involuce jsou různé, jejich trvání závisí na průběhu porodu a vlastnostech těla. Proces obvykle trvá měsíc, ale stává se, že po 5-6 týdnech zbude růžový výboj.

Kolik výtoku půjde po porodu, také závisí na kojení. Při častém krmení se děloha stahuje rychleji.


Pokud se žena po takové době stále bojí krve, měli byste se poradit s lékařem. Takový dlouhý proces zotavení má své vlastní důvody, které je třeba určit co nejdříve..

Ztráta krve na dlouhou dobu sama o sobě poškozuje ženu. Prudký nárůst počtu lochií je alarmujícím příznakem - lékař by měl ženu okamžitě vyšetřit. 2 měsíce po narození musí absolutně zůstat v minulosti. Proto je s příliš dlouhým procesem zotavení důležité rychle jednat.

Nicméně příliš rychlé zastavení špinění po porodu je dalším dobrým důvodem, proč se zdá, že se specialista zdá. S největší pravděpodobností se tělo rychle vrátilo k normálu, ale existuje i jiná možnost. Krev se může hromadit v děloze, aniž by šla ven.

Statistiky ukazují, že 98% případů rychlého zastavení propouštění končí hospitalizací pro ženu. Ženské tělo se sama očistí a nadbytek zbytků vyvolává rozvoj zánětu.

Složení Loch

Pro posouzení jejího stavu musí žena dodržovat nejen trvání temných sekretů, ale také složení.

Normální obrázek

 • Pár dní po narození je zaznamenán krevní výboj.
 • Alokace týden po narození jsou krevní sraženiny, které se objevují v důsledku uvolňování endometria a placenty. Za týden nebudou žádné sraženiny, lochie se stane tekutou.
 • Pokud dochází k sekreci hlenu, neznamená to patologii. Tak jsou odvozeny produkty nitroděložního života dítěte. Během týdne zmizí sliznice, která se objevila po porodu.
 • Měsíc po narození se špinění podobá skvrnám na konci menstruace.

Všechny tyto příznaky by neměly vzbuzovat nově mumifikované matky, protože jsou normálním průběhem procesu zotavení. Pokud je však propuštění měsíc po narození nebo dříve hnisavé. To je důvod, proč znít poplach.

Patologické příznaky

 • Hnis se vylučuje v případě zánětu. Příčinou mohou být infekce doprovázené horečkou, tažení bolesti v podbřišku. Navenek vypadají lochky jako hnus.
 • Hlen a sraženiny by se neměly objevit dříve než týden po narození dítěte.
 • Průhledný výboj jako voda je považován za abnormalitu. To může znamenat gardnerelózu nebo oddělení tekutin od lymfatických a krevních cév..

Je důležité, aby mladá matka věděla, které propouštění po porodu je normální a které nikoli, aby mohla včas konzultovat specialistu..

Barva a množství poporodní výboje

 • Do dvou až tří dnů od narození je pozorován jasný šarlatový výboj. V tomto okamžiku se krev ještě nevytvořila.
 • O dva týdny později se objeví hnědý výboj, což ukazuje na správnou obnovu.
 • Na konci lochie je průhledná barva nebo mírně nažloutlý odstín.

Patologie:

 • Bledý a mírně žlutý výboj by neměl ženu vzrušovat. Zářivě žlutý výtok se zelenou příměsí a hnilobným zápachem pátý den naznačuje zánět děložní sliznice. Pokud se taková lochie objevila po 2 týdnech, znamená to skrytou endometritidu.
 • S výskytem zeleného výboje lze také předpokládat endometritidu, ale jsou nebezpečnější než ty žluté, protože mluví o již probíhajícím procesu. Abyste tomu zabránili, musíte se při objevení prvních stop hnisu obrátit na specialistu. Pokud to dokážete včas, můžete se vyhnout nazelenalému výboji.
 • Stojí za to si dělat starosti, pokud jdete do lochie s nepříjemnou kyselou vůní, sraženou konzistencí. Takový bílý výboj je doprovázen svěděním a zarudnutím. To znamená infekci nebo drozd..
 • Po narození je černý výtok bez dalších příznaků považován za normální a je důsledkem hormonálního selhání. Ženy s takovým výtokem zacházejí nejčastěji kvůli barvě..

Vůně

Sekrece mají zvláštní vůni. Pomůže také určit, zda je vše v pořádku..

Nejprve by měla být vůně čerstvé krve a vlhkosti, a po chvíli se objeví zatuchlý a kouzlo. V tom není nic patologického..

Pokud se po porodu objeví výtok s nepříjemným zápachem - hnusný, kyselý, ostrý, měli byste být opatrní. Spolu s dalšími změnami (barva a hojnost) může tento příznak znamenat zánět nebo infekci..

Příznaky zánětlivých sekrecí

Pokud zánětlivý proces začíná v děloze, mladá matka si všimne následujících příznaků:

 • Nepříjemné a bolestivé pocity v podbřišku.
 • Slabost, závratě, bolesti těla atd..
 • Horečka bez laktostázy.
 • Změny barvy, vůně a výboje.

Pravidla poporodní hygieny

Poporodní exkrece je ideální živnou půdou pro bakterie. Během tohoto období je důležité pečlivě sledovat intimní hygienu:

 • Je nutné zvolit správné hygienické vložky - existují speciální poporodní, ale můžete použít absorpční plenky. Doma, po propuštění, můžete jít na obvyklá těsnění. Je nutné je včas změnit - každých 4-6 hodin. Závisí na intenzitě hnědého výboje.
 • Nepoužívejte tampony.
 • Je nutné pravidelně provádět záchod genitálií. Proud vody směřuje pouze zepředu dozadu.
 • Pokud žena potřebuje zpracovat švy na perineu, musíte použít antiseptika - roztok manganistanu draselného nebo furatsilinu.

Každá matka by si měla být vědoma toho, jak důležité je její zdraví. Můžete nezávisle zjistit, zda je zotavení správné podle toho, kolik dní propuštění po porodu trvá, podle jejich barvy a hojnosti. Nevěřte, že nepříjemné příznaky zmizí a počkejte 4 měsíce, a pak se poraďte s lékařem z beznaděje. Je lepší okamžitě odstranit nepříjemné příznaky, aby bylo možné plně si užívat mateřství.

Autor: Irina Levchenko, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Normální a patologické výboje po porodu

Během několika týdnů po porodu se obnoví normální stav dělohy, odstraní se zbytky umírajícího endometria a povrch rány se uzdraví v místě placenty. Úspěšné uzdravení ženy nebo výskyt některých komplikací lze posuzovat podle povahy propouštění z pohlavních orgánů. Je důležité vědět, co by mělo být normální. V tomto případě záleží na délce a hojnosti sekrecí, jakož i na jejich barvě, vůni a konzistenci. V případě potíží se co nejdříve poraďte s lékařem.

Co by mělo být lohii

Uvolnění, ke kterému dochází u ženy po narození dítěte, se nazývá lochie. Jejich vzhled je způsoben skutečností, že během porodu dochází k poškození sliznice a cév dělohy, zejména v místě připojení placenty. Výtok po porodu je spojen s očištěním dělohy od zbytků močového měchýře, odlupovaného epitelu a krevních sraženin. Obsahují také hlen produkovaný v děložním hrdle..

Lochie existuje, dokud se rána nevyléčí v dutině dělohy a nevrátí se do svého normálního stavu (velikost bude obnovena, epitel bude obnoven). Pokud se proces čištění děložní dutiny odehrává bez komplikací, pak lochie přestane asi po 5-8 týdnech.

Jak dlouho trvá čištění dělohy a vznik lochie, závisí na následujících faktorech:

 • schopnost dělohy stahovat (individuální pro každou ženu);
 • věk ženy, stav děložní tkáně;
 • krevní srážlivost, stav hematopoetického systému;
 • fyzická aktivita ženy;
 • laktace.

Ve vzhledu se lochie v prvních 3 dnech podobá menstruaci. Jejich objem se postupně snižuje z 500 ml na 100 ml za den..

Video: Jaké jsou propuštění v období po porodu

Druhy normálního poporodního výboje

Krvavá Lochia. První poporodní výboj je jasně červený, má vůni čerstvé krve. Skládají se z krevních sraženin a částic mrtvé tkáně. Barva díky vysokému počtu červených krvinek.

Serózní lochie. Světlejší nahnědlý růžový výboj se objeví přibližně za 4 dny. Obsah červených krvinek se snižuje, ale počet leukocytů se zvyšuje. Výtok má zatuchlou vůni..

Bílá Lochia. Alokace se stanou nažloutlé bílé 10. den po narození. Mají plynulejší konzistenci. Zápach chybí. Postupně se stávají vzácnějšími, rozmazávajícími. Po 5-6 týdnech již obsahují pouze hlen z krčního kanálu krku.

Kontrakce dělohy, způsobující odstranění lochie z její dutiny, vede ke vzniku žen u prvních dnů po porodu bolesti v podbřišku. Bolesti připomínají kontrakce. Po opakovaném porodu je bolest silnější.

Někdy se ženy objevují po 3. týdnu černé lochie. Pokud neexistují žádné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach, pak se tento výboj nepovažuje za patologii. Mohou se objevit v důsledku hormonálních procesů vyskytujících se v těle a změn ve složení hlenu vylučovaného žlázami děložního hrdla děložního hrdla.

Poporodní krvácení z dělohy a jeho příčiny

V prvních 2 hodinách po porodu existuje riziko těžkého krvácení z dělohy (hypotonické), které může po uvolnění během těhotenství vést ke špatnému smrštění děložních svalů. Aby se tomu zabránilo, je ženě injekčně podán lék ke zvýšení kontraktility dělohy (oxytocin). Kromě toho je močový měchýř vyprázdněn katétrem, na spodním břiše je umístěn ohřívač ledu. Při kontrakci dělohy se vymačkávají poškozené krevní cévy, předchází se nebezpečným ztrátám krve, jejichž příznaky jsou zvyšující se slabost, závratě, bolesti hlavy.

Nepřetržité krvácení v prvních hodinách po narození dítěte může být také způsobeno prasknutím děložního čípku, pokud zůstaly bez povšimnutí nebo špatně šité. V tomto případě se vyskytují lokální krvácení ve tkáních pochvy a perineu. Pokud dojde ke krvácení, lékař po pečlivém vyšetření detekuje a otevře tyto hematomy, znovu sešije slzy.

Důsledkem krvácení z dělohy je anémie - nedostatek hemoglobinu, porušení výživy tělesných tkání kyslíkem. Pokud žena v tomto stavu kojí, bude mít také anémii.

Prevence krvácení po porodu

Časté vyprazdňování močového měchýře přispívá ke snížení dělohy a snížení průtoku krve po porodu.

Je důležité kojit. Při podráždění bradavek vzniká oxytocin - hypofyzární hormon, který zvyšuje kontrakci dělohy. Během krmení má žena bolesti v dolním břiše, připomínající kontrakce. Kromě toho je bolest silnější u žen, které již porodily dříve.

Při pokračujícím krvácení je spodní břicho chlazeno ledem.

Riziko stagnace výboje v děloze

Naléhavě je třeba vyhledat lékařskou pomoc, a to nejen v případě, že žena má příliš mnoho krvácení, ale také tehdy, když se po několika dnech náhle zastaví krevní výtok..

Stagnace dělohy v děloze se nazývá lochiometr. Pokud není vyloučena, může dojít k zánětu endometria (endometritidy). Absence lochie je příznakem závažné poporodní komplikace. Aby se dosáhlo zotavení z krvácení, je ženě injikována oxytocin, který zvyšuje kontrakce, a ke zmírnění cervikálního spasmu je podán no-shpu.

Aby se zabránilo stagnaci sekrecí v děloze, je užitečné, aby žena ležela na břiše. Kvůli oslabení tónu břišních svalů po těhotenství a porodu se děloha odklání zpět, zatímco je odtok krve narušen. Když žena leží na břiše, děloha zaujme polohu, ve které se odtok zlepšuje.

Patologické výboje po porodu

Příznaky komplikací během tohoto období jsou:

 1. Žlutá barva a ostrý nepříjemný zápach sekretů. Označují buď stagnaci dělohy v děloze a jejich hnisání, nebo infekční infekci ženy během porodu. Zánětlivý proces na děložní sliznici (endometritida) je obvykle doprovázen horečkou a bolestí v dolním břiše. Pokud je návštěva u lékaře odložena na dlouhou dobu, pak v důsledku výskytu hnisu v sekrecích, změní barvu na zelenou.
 2. Poporodní krevní sekrece se místo oslabení zvyšují. Někdy se znovu objeví. Stává se to dokonce 2 měsíce po narození dítěte. Je možné, že se jedná o první menstruaci (pravděpodobnost časné menstruace je vysoká u žen, které nedojčí dítě). Takový výtok však často znamená neúplné odstranění placenty z dělohy, kvůli čemuž jsou její kontrakce obtížné.
 3. Pokud žena bere antibiotika ze zdravotních důvodů, může dojít ke vzniku bílého zkřiveného výtoku, který vyvolává nedostatek laktobacilů ve vagíně a výskyt příšer. Žena se bojí svědění a pálení v externích genitáliích a ve vagíně..

Video: Drozd, léčebné metody

Faktory přispívající k výskytu endometritidy

Během těhotenství a porodu se imunita ženy prudce snižuje. To vyvolává výskyt zánětlivého procesu v endometriu dělohy po porodu. Odolnost těla vůči infekcím se začíná zvyšovat do konce prvního týdne u žen, které porodily přirozeně a 10 dní po císařském řezu.

Pravděpodobnost endometritidy se zvyšuje, pokud má žena jiná závažná onemocnění (endokrinní žlázy, ledviny, dýchací cesty). Výskyt endometritidy je podporován obezitou, anémií, nedostatkem vitamínů, kouřením. Kromě toho se zánět často vyskytuje u žen, které měly mnoho potratů nebo měly léčbu z lékařských důvodů.

Příčinou stagnace přísavek a nástupem zánětlivého procesu je někdy nízká poloha placenty v děloze, kdy je blokován výstup do děložního hrdla. Pokud dodávka trvá příliš dlouho, i když voda již byla vypuštěna, existuje také zvýšené riziko endometritidy.

Léčba této choroby se provádí pouze v nemocnici. Používají se antibiotika, zesilovače děložních kontrakcí. Do dutiny se zavedou dezinfekční roztoky. V některých případech je prováděno vakuové aspirace nebo kyretáž dělohy, aby se úplně odstranilo endometrium.

Vypouštění po císařském řezu

Krvácení trvá déle a komplikace se vyskytují častěji, pokud žena porodí císařským řezem. Kontraktilita dělohy je omezována v důsledku šití, otoku okolních tkání. Riziko infekce během porodu a výskyt zánětu sliznice děložní dutiny se zvyšuje.

Navzdory vlastnostem tohoto způsobu porodu by se však špinění po porodu mělo objevit do 2 týdnů, ale už ne. Stejně jako u konvenčních narození se barva výboje postupně mění z jasně červené na světle hnědou a poté zbělá.

Normální menstruace po císařském řezu nastává přibližně ve stejnou dobu jako po narození dítěte přirozeným způsobem. Vyskytují se později, pokud žena měla poporodní komplikace (děložní krvácení, endometritida, otrava krví) nebo existují onemocnění štítné žlázy, játra.

Video: Vlastnosti výboje po císařském řezu

Prevence komplikací

Aby se snížilo riziko komplikací po porodu, měl by lékař sledovat stav ženy od samého začátku těhotenství. Pravidelné vyšetření vám umožní sledovat složení krve, detekovat a léčit gynekologická a jiná onemocnění, posilovat imunitu.

Pokud se po nástupu porodu ukáže, že kontraktilita dělohy není dostatečná, používají se léky, které zvyšují porodu. Přispívají také k urychlení čištění dutiny dělohy po narození dítěte.

Aby se předešlo stagnaci sekrecí v děloze, doporučuje se ženě začít vstávat z postele a chodit 4-5 hodin po obvyklém porodu. Po císařském řezu to lze provést za 10 hodin.

Před propuštěním z nemocnice se provede ultrazvuk, aby se studoval stav děložní dutiny a vyhodnotila se její velikost, aby bylo možné sledovat proces zotavení. Po dobu několika týdnů se ženě doporučuje více se uvolnit, aby se zabránilo činnostem spojeným s břišním napětím, vzpírání.

Velmi důležité je dodržování pravidel hygienické péče o tělo a pohlavní orgány (časté mytí teplou vodou, každodenní koupání ve sprše).

Varování: Žena by se neměla vykoupat několik týdnů. Zahřívání těla, za prvé, zvyšuje průtok krve, a za druhé, s takovým koupáním zvyšuje pravděpodobnost infekce ve vnitřních pohlavních orgánech.

Douching v tomto období může být velmi škodlivé. Přispívá také k rychlému šíření infekce a výskytu endometritidy..

První den místo hygienických vložek se doporučuje používat plenky, aby se zabránilo úniku. Kromě toho je snazší sledovat povahu a objem výboje. V budoucnu musí být těsnění vyměněna nejméně o 2 hodiny později.

Používání tampónů je přísně zakázáno po celou dobu existence jezera Loch. Blokují výstup z dělohy, zpožďují odtok sekretů a proces zotavení a vytvářejí velkou hrozbu pro nástup zánětlivého procesu.

S prudkou změnou v charakteru výtoku, zvýšenou bolestí v podbřišku, horečkou, závratě potřebuje žena naléhavou lékařskou pomoc.

Články O Neplodnosti