Hlavní Bolest

Mohu otěhotnět měsíc po porodu

Mnoho žen je často přesvědčeno, že ihned po narození drobků nemohou rychle znovu otěhotnět. Proto nejsou chráněni a žijí aktivním sexuálním životem. A doslova po nějaké době taková nedbalost vede k tomu, že k neplánovanému těhotenství dochází měsíc nebo dva po narození. Pro ostatní je situace opačná. Zjistíme, zda je možné otěhotnět už měsíc po narození?

Při obnovení ovulace?

Ihned po narození dítěte má žena hojný krvavý výboj. Tělo se tak zbaví všeho, co plod potřebuje k životu v lůně. Období takového propuštění není zpravidla kratší než 2–3 týdny a v této době lékaři zakazují obnovení sexuálního styku. Protože ženské tělo potřebuje čas, aby se všechno uvnitř uzdravilo a uzdravilo.

Lékaři tvrdí, že žena teoreticky v prvních týdnech po narození, když dojde k propuštění, neovuluje. Tento proces předpokládá, že vajíčko opouští folikul a spermie ho může oplodnit, v důsledku čehož žena otěhotní. Hnojení jednoduše nefunguje bez ovulace.

Ženy jsou často přesvědčeny, že pokud se jejich menstruační cyklus po porodu neobnoví, nemohou otěhotnět, protože nedochází k procesu ovulace v těle. Ujišťujeme vás, že je to hluboká chyba. Dnes existuje mnoho případů, kdy k ovulaci po porodu došlo doslova měsíc po narození dítěte, a neexistovala vůbec žádná období.

Navíc v praxi doslova každého lékaře existují případy, kdy žena otěhotněla měsíc po porodu. U takových žen vnímá tělo porod jako poslední den menstruace a pokračuje v práci obvyklým způsobem. Proto, pokud má mladá matka během tohoto období nechráněný sexuální kontakt, je nepravděpodobné, že by se mohla vyhnout novému těhotenství. A taková krátká propast mezi těhotenstvími nepovede k ničemu dobrému. V období po porodu je tělo mladé matky vyčerpané a vyčerpané. Všechny zásoby vitamínů, stopové prvky - jsou vyčerpány, navíc žena potřebuje hodně síly, aby se mohla starat o novorozence. Pokud se žena, která otěhotní jeden měsíc po porodu, rozhodne o potratu, bude to mít také negativní dopad na její zdraví. Pokud kojí dítě, musí být tento proces přerušen a není také známo, jak potrat ovlivní unavené tělo. V každém případě se těhotenství, ke kterému dojde krátce po porodu, stane problémem pro ženu a pro její tělo - skutečný test, bez ohledu na to, zda se rozhodne porodit nebo podstoupit potrat..

Kojení není překážkou nového těhotenství

Mnoho žen si je vědomo, že pokud kojí, samotné tělo potlačuje výskyt ovulace a těhotenství nenastává. Ale taková metoda, která se nazývá laktační amenorea, může fungovat pouze tehdy, pokud mladá matka přísně dodržuje určitá pravidla. Žena musí krmit své dítě každé tři hodiny, a to i v noci. Tato metoda antikoncepce může být účinná pouze v prvních šesti měsících po narození dítěte a pouze pod podmínkou, že mladá matka neobnoví menstruační cyklus..

Gynekologové tvrdí, že tato metoda antikoncepce je spolehlivá, ale s výhradou: všechna pravidla musí být dodržována přísně a bez opomenutí. Proto často nově vyrobené matky nechtějí používat tento typ antikoncepce, což vysvětluje tím, že se musíte neustále bát a dělat si starosti, zda má kojit dost časy, nebo udělala vše správně.

Proto byste měli být zodpovědní za sexuální život po porodu. Gynekologové tvrdí, že sexuální život můžete znovu začít žít nejdříve 4-8 týdnů po porodu, v závislosti na tom, jak probíhal proces porodu. Kromě toho musí žena podstoupit vyšetření, a teprve poté, co lékař dá gesto vpřed a vybere účinnou metodu antikoncepce, začne mít sex. Tento přístup k situaci bude správný a racionální a pomůže zabránit neplánovanému těhotenství po porodu.

Poporodní období

Každá těhotná žena se připravuje na vzhled dítěte a čím blíže je termín narození, tím větší je očekávání. Ale často o tom, co se stane v prvních hodinách a dnech po narození dítěte, nastávající matka nic neví. Poporodní období je však zvláštní čas pro ženu, která se nyní v praxi učí být matkou, kojí, pečuje o dítě, chápe mateřství.

Pojďme mluvit podrobněji o tom, co se děje s tělem v období po porodu, o tom, co to je, jaké jevy lze očekávat a co by mělo být připraveno.

„Porodnické období se nazývá období asi 6–8 týdnů, které začíná okamžitě po narození po porodu. V tomto období dochází k obrácenému vývoji (převratu) všech změn, ke kterým dochází v souvislosti s těhotenstvím a porodem, dokud není obnoven původní stav ženy..

V porodnictví je období po porodu podmíněně rozděleno na časné a pozdní.

 • Časné poporodní období trvá pouze 4 hodiny po porodu. V této době musí být žena, která porodila, pečlivě sledována, protože nejpravděpodobnější projev nejpodporodnějších komplikací je v prvních hodinách po narození nejpravděpodobnější. Nejčastěji prochází pod dohledem zdravotnického personálu porodnice..
 • Pozdní poporodní období začíná 4 hodiny po porodu a končí úplnou obnovou pohlavních orgánů, nervového, kardiovaskulárního a jiného systému ženského těla, jakož i změnami endokrinního systému a mléčných žláz, které zajišťují laktační funkci. Současně dochází k psychologickým změnám: žena musí pochopit, co se stalo, zvyknout si na nové pocity a pocity.


Fyziologické změny, které se vyskytují v těle po porodu


Uvádíme fyziologické změny, které se nutně vyskytují v těle ženy po porodu a jsou spojeny s koncem těhotenství a začátkem laktace..

 • Děloha se stahuje a vrací se do své původní velikosti, její sliznice je obnovena. Příčná velikost dělohy bezprostředně po narození je 12-13 cm, hmotnost 1 000 g. Na konci 6-8 týdnů po narození odpovídá velikost dělohy její velikosti na začátku těhotenství a hmotnost 50-60 g.
 • Poranění měkkých tkání se hojí: praskliny a trhliny. Trhliny se hojí beze stopy a na místech prasknutí se vytvářejí jizvy.
 • Edém vnějších pohlavních orgánů, který se vytvořil v posledních týdnech těhotenství a během porodu, se snižuje.
 • Ligamenty, které nesou těžké břemeno během těhotenství a porodu, ztrácejí svoji pružnost. Pohyblivost kloubů a dalších kostních kloubů, které také nesly zátěž během těhotenství a porodu, je ztracena.
 • Vnitřní orgány, které byly přemístěny kvůli velké velikosti dělohy (žaludek, plíce, střeva, močový měchýř atd.) Zaujímají své předchozí postavení.
 • Postupně se vracející do práce v předchozím režimu, všechny orgány, které nesly během těhotenství dvojitou zátěž (ledviny, játra, srdce, plíce atd.)
 • V endokrinním systému došlo ke změnám. Endokrinní žlázy, které se během těhotenství zvětšovaly, postupně klesají do svého normálního stavu. Orgány endokrinního systému, které zajišťují laktaci, však nadále fungují aktivně..
 • Velikost mléčných žláz se zvětšuje. Nyní musí zajistit krmení novorozence a naučit se, jak připravovat mléko v souladu s potřebami rostoucího těla dítěte související s věkem..


Nyní pojďme diskutovat o průběhu poporodního období a o vlastnostech poporodní péče na základě znalostí o změnách, které se vyskytují v těle ženy.


Průběh poporodního období a rysy poporodní péče

 • Pro úspěšnou kontrakci dělohy je velmi důležité, aby byl novorozenec aplikován na prsu během první hodiny po narození a častý (jednou za 2 hodiny ve dne) a dlouhodobé krmení..
 • Sání dítěte stimuluje produkci hormonu oxytocinu, a proto je velmi účinným způsobem, jak snížit dělohu. Během krmení se děloha aktivně stahuje, díky čemuž u žen může dojít ke křečím v dolním břiše. V prvních dnech po porodu byste měli pro snížení dělohy použít topnou podložku s ledem po dobu 30 minut a častěji ležet na břiše.
 • Za zmínku také stojí profylaktický bylinářství zaměřené na zmenšení dělohy počínaje 4. dnem po narození. Můžete použít pro tuto peněženku pastýře pastviny, kopřivy, řebříčku a březové listy. Byliny mohou být střídány (například 3 dny pastýřova taška, pak střídavě kopřiva a řebříček každý druhý den, pak březové listy, nebo vyměňovat všechny bylinky střídavě každý druhý den) nebo míchat ve stejných proporcích.

1 polévková lžíce trávy se nalije sklenicí vroucí vody a trvá na tom, po dobu 30 minut, pak filtruje. Připravený vývar pít ¼ šálku 4krát denně.

 • Příliš velký vliv na dělohu a jiné orgány břišní dutiny, které dosud nezískaly své počáteční postavení, může vést ke změně polohy těchto orgánů nebo způsobit zánětlivý proces. Z tohoto důvodu se nedoporučuje používat stahovací obvazy a zapojovat se do aktivních fyzických cvičení zaměřených na vytahování břišního tisku.
 • V souvislosti s kontrakcí dělohy v prvním týdnu po porodu se z ní alokuje hojný poporodní výtok - lochie. Při vstávání nebo změně polohy těla se může výboj zvýšit. Tyto sekrece postupně zesvětlí z krvavých do světle růžových a nakonec ustanou 6 týdnů po porodu. Pro udržení čistoty a pro urychlení procesu hojení slz nebo zranění měkkých tkání je nutné pečlivě vést záchod vnějších pohlavních orgánů. V prvním týdnu po porodu by mělo být mytí teplou vodou dokončeno třikrát denně promytím vnějších genitálií odvarem dubové kůry.

4 polévkové lžíce dubové kůry v smaltované misce nalijte 500 ml vroucí vody. Vařte 15 minut a přidejte vroucí vodu. Odstraňte z tepla a trvat na dalších 15 minut, napětí.

Od druhého týdne až do vyjasnění výtoku lze pro tyto účely použít heřmánkový vývar dvakrát denně..

2 polévkové lžíce heřmánku nalijte 1 litr vroucí vody, nechte 20 minut působit.

 • Pro tkáňovou fúzi je velmi důležité vysušit švy po omytí a ošetřit je dalšími léčivými látkami. Celé období po porodu se doporučuje používat pouze z přírodních tkanin a pokud možno ze stejných vycpávek.

Začátek kojení

Od prvních dnů je důležité zajistit úplné kojení. Procesy normálního laktace přispívají k normalizaci hormonálního pozadí v ženském těle, díky němuž bude také úspěšnější období po porodu.

V prvních dnech po porodu se nedoporučuje nosit podprsenku. V tuto chvíli se z hrudníku uvolní jen malé množství mleziva, což je pro dítě velmi prospěšné..

Ve 2. až 7. dni se v závislosti na povaze průběhu porodu objeví nával mléka. Od této doby je vhodné používat k podpoře prsu témata nebo kojící košile. V některých případech může být nával mléka doprovázen vysokou horečkou, výskytem bolesti a hrudek v mléčných žlázách. V tomto případě je nutné snížit příjem tekutin. Čerpání byste se měli uchýlit pouze tehdy, pokud se u plného prsu objeví bolestivé pocity, 1-2krát denně a prsa vyjadřujte, dokud se neobjeví úleva. Mléčná horečka trvá 1-3 dny.

Od vzniku mléka je důležité nosit dítě na prsou dostatečně často, což zlepšuje kontraktilní aktivitu dělohy a přispívá k tvorbě laktace..
Pokud je dítě se svou matkou, měli byste se ho pokusit vložit na hruď nejméně jednou za 2 hodiny. Při samostatném skladování je nutné pravidelně čerpat každé 3 hodiny, s výjimkou nočního intervalu od 24,00 do 6,00 ráno. V tuto chvíli žena potřebuje odpočinek.

Před secími rytmy dítěte lze pozorovat neklidné sání, kde prakticky nedochází k žádným přestávkám, nebo naopak k pomalému sání, když dítě spí a přeskakuje. Proto, od třetího týdne po porodu, musí matka sledovat počet aplikací, aby nedošlo k rozvoji úbytku hmotnosti a dehydrataci těla, a umožnit dítěti být na prsou tak dlouho, dokud potřebuje vyrovnat rodný stres.

Od prvních dnů je důležité zajistit, aby dítě cucalo nejen bradavku, ale také co nejvíce uchopilo dvorku, aby se předešlo otěru nebo prasklinám v bradavce..

Je nutné krmit dítě v pohodlné poloze, aby nedošlo k únavě. Zpočátku, zejména pokud má žena slzy, bude to póza „ležící na ruce“. Dále může matka ovládnout pózy „sedí“, „stát“, „zpod paže“ a začít je střídat. Do sedmého týdne se mléčné žlázy přizpůsobí procesu laktace a krmení.

Prevence poporodní deprese

Termín „poporodní deprese“ je v naší době známý pro všechny, kteří se nikdy dříve nezrodili. Důvodů je mnoho, a proto je bude třeba uvést samostatný článek. Proto je nezbytné zabránit poporodní depresi, počínaje 6. dnem po porodu, po dobu nejméně dvou týdnů.

 • K tomu použijte infuzi mateřské, valeriánské nebo pivoňkové, 1 lžičky 3x denně.
 • Velký význam má podpora a porozumění příbuzným a přátelům, zejména manželovi.
 • Stojí za první měsíc omezit příjem hostů, a to i s nejlepšími úmysly, protože to vyžaduje další úsilí ženy.
 • Je důležité nepřetěžovat ženu, která porodila domácí práce, umožnit jí znovu získat sílu, přizpůsobit se nové roli matky.
 • Je užitečné dostatek spánku, včetně spaní 1-2krát denně. Pro dobrý spánek se maminka musí naučit spát se svým dítětem. Při společném snu má žena příležitost odpočívat a ne vyskakovat při každém vrčení novorozence a děti samy spí mnohem pohodlněji vedle své matky.
 • Je velmi důležité najít osobu, která pomůže mladé matce, aby se cítila pohodlně se svými novými povinnostmi, řekne jí a naučí ji, jak se vypořádat s dítětem, a bude klidně poslouchat rozhovory o událostech a zkušenostech týkajících se dítěte..

„Tradičně byla během prvních devíti dnů po porodu žena považována za nemocnou a mělo se od ní očekávat, že jí bude věnována zvláštní péče po porodu. Až do 42 dnů se věřilo, že žena a dítě stále potřebují zvláštní péči..

Proto jí nebylo dovoleno dělat domácí práce, což jí umožnilo navázat vztahy v páru matka-dítě a zvyknout si na změny v životě. A ti kolem ní se postarali o samotnou ženu, ujistili se, že nic nepotřebují a že se mohou z porodu plně zotavit.

 • Proto do 6 týdnů po porodu nemusíte chodit na procházky. Matka a dítě v tuto chvíli potřebují uzdravení po porodu, kojení a míru, a ne chůze. Zvláště pokud se dítě narodilo v chladném období. V důsledku poklesu imunitních sil může i mírné ochlazení vést k rozvoji zánětlivého procesu..
 • Ze stejných důvodů se ženě nedoporučuje chodit naboso a v lehkém oděvu a je lepší nahradit koupelnu sprchou.
 • Příjemné prostředky ve formě nápojů také pomohou postarat se o zdraví ženy, která porodila. Dobrý nápoj na bázi chaga.


Houbový nápoj Chaga


Pro lepší obnovení a udržení imunity může žena vzít růžové boky, ve formě sirupu (2 lžičky 3x denně) nebo ve formě kompotu, infuze, je možné s trávou tymiánu.

2 polévkové lžíce růžových boků a 1 polévková lžíce tymiánu nalijte 300-400 ml vroucí vody. Trvejte na tom, termosky po dobu 30 minut, pijte po celý den.


Poporodní období není pro ženu neméně důležité než těhotenství a samotné narození. V této době se obnoví nejen fungování těla, ale také přechod ženy do nového stavu. Naučí se starat o novorozence, kojení, položí základy dalšího zdraví dítěte, uvědomí si svoji mateřskou roli a pochopí vědu o matce.
Úspěch poporodního období a později i fyzické a duševní zdraví matky a dítěte závisí na dodržování pravidel pro poporodní péči a uplatňování tradičních doporučení pro péči o ženu při porodu..

Mohu otěhotnět okamžitě po porodu

Jaká je pravděpodobnost, že žena otěhotní pár týdnů po porodu, můžete si přečíst z tohoto článku. Můžete otěhotnět kdykoli.

Mohu otěhotnět, pokud se mé období nezotaví?

Bezprostředně po porodu na dlouhou dobu má každá žena, která rodí, krevní výtok. Nemusíte se jich bát, protože to je přirozená reakce těla, ke které dochází u každé ženy.

Během prvních několika dnů se výboj vypouští velmi hojně a později postupně mizí. Po 4-8 týdnech se zastaví.

 • Když se krvácení nezastavilo, není možné otěhotnět, protože v tomto období je zakázáno milovat. Pokud tuto radu neuposlechnete a máte pohlavní styk, když se děloha ještě úplně nezhojila, můžete zavést infekci.
 • Poté, co propuštění přestane jít, ženské tělo očekává nástup menstruace. V některých přicházejí za měsíc, zatímco v jiných poté, co matka přestane kojit své dítě.

Bez ohledu na to, zda byl ženský menstruační cyklus obnoven, je v tomto období docela realistické představit si dítě.

Mohu otěhotnět při kojení?

Existuje mýtus, že při kojení žena nebude schopna otěhotnět.

 1. Takové předpoklady jsou založeny na vlastnostech poporodní periody, kdy se v ženském těle vylučuje velké množství prolaktinu. Tento hormon stimuluje sekreci mléčných žláz..
 2. Pokud je množství prolaktinu vysoké, což znemožňuje obnovení menstruace, potom je početí dítěte nemožné. Tento jev se nazývá laktační amenorea..

Páry se nemusejí spoléhat na laktační amenoreu jako účinnou metodu antikoncepce.

Žena v takovém období často věří, že nemá kojení, protože ve skutečnosti hovoří o druhém těhotenství.

Pokud se žena rozhodla použít kojení jako antikoncepční metodu, musíte dodržovat několik tipů:

 1. Je nutné krmit dítě výhradně mateřským mlékem, a to neexprimované.
 2. Krmení by mělo být prováděno pravidelně v intervalech nejvýše 5 hodin.
 3. Nenahrazujte mateřské mléko umělou směsí.

Mnoho žen tyto tipy nedodrží, takže jejich menstruační cyklus pokračuje dříve než 3 měsíce.

Hnojení po císařském řezu

Mnoho žen se zajímá o to, jak brzy můžete otěhotnět po císařském řezu.?

Obnovení reprodukční funkce u matek, které rodí dítě přirozeným způsobem, se výrazně liší od těch, které mají císařský řez. Po císařském řezu můžete otěhotnět i po dobu 6 týdnů.

Pokud dojde k těhotenství, začne se žena starat pouze o budoucí narození a otázkou je, zda bude mít dost síly, aby vychovala děti z počasí. Nezapomeňte, že těhotenství bezprostředně po porodu je nebezpečný postup..

 • Po narození dítěte se na děloze objeví jizva, která může během druhého těhotenství prasknout.
 • Obnova této jizvy trvá asi 2 roky. Lékař doporučuje připravit se na druhé narození nejdříve 3 roky.

Když si můžete naplánovat budoucí těhotenství po porodu?

Lékaři doporučují, aby rodiče nespěchali na otěhotnění druhého dítěte a počkali alespoň rok po předchozím narození. Taková opatření jsou nezbytná nejen kvůli zájmu o zdraví plodu, ale také kvůli rizikům spojeným s velkým zatížením ženského těla..

Reprodukční funkce u mladé matky je obnovena poměrně rychle, ale to neznamená, že tělo vydrží nové zatížení.

Proto lékaři doporučují, abyste vždy používali antikoncepci, a to i v případě, že menstruace nejde po porodu.

Účinná antikoncepce po porodu

Po zastavení krvácení musí ženy podstoupit lékařské vyšetření. Gynekolog bude schopen poradit těm antikoncepčním prostředkům, které mohou ženě vyhovovat v jejím konkrétním případě..

Předpokládá se, že během kojení by se perorální antikoncepce neměla používat..

Ale ve skutečnosti je to mýtus, protože většina hormonálních antikoncepčních prostředků.

 1. Při kojení nemůžete použít pouze léky, které mají ve svém složení estrogen, které snižují množství mléka.
 2. Pokud přípravek obsahuje progestogen, neovlivní to mléčné žlázy..

Kromě antikoncepčních pilulek se nyní používají metody antikoncepce. Jejich výběr v lékárnách je obrovský. Kromě obvyklých kondomů si můžete zakoupit různé krémy a tampóny, které narušují přežití spermií v ženském těle.

 • Pokud neexistují žádné kontraindikace, pak je dobrou metodou antikoncepce spirála, kterou lze umístit po konzultaci s lékařem.
 • Později bude nutné jednou za 6 měsíců zkontrolovat její polohu v pochvě, protože se může posouvat.

Jaká je pravděpodobnost, že dítě bude mít 2 měsíce po porodu?

Mnoho matek se zajímá o otázku, jak rychle můžete otěhotnět po porodu.

Nyní skutečnost rychlého početí druhého dítěte nikoho nepřekvapí, ačkoli mnozí dříve věřili, že kojení nebude úspěšné.

 1. Rodiče mohou otěhotnět po porodu i při první ovulaci po ukončení krvácení. 3 týdny po porodu můžete otěhotnět.
 2. Pokud k tomu dojde a těhotenský test ukáže dva proužky, znamená to, že hormonální rovnováha již byla upravena. Ale lékaři nedoporučují početí tak brzy.
 3. Pokud si manželé přejí mít děti počasí, je lepší počkat alespoň šest měsíců. V tuto chvíli se pár bude cítit sebevědomě a jejich dítě vyroste.

Schopnost otěhotnět dítě během kojení po 3 měsících

3 měsíce po porodu se matky zajímají o otázku, zda je možné otěhotnět, pokud budete i nadále kojit.

Měli byste vědět, že riziko porodu dítěte do 2 měsíců po porodu je malé, ale po tomto období je šance výrazně zvýšena.

V jakých případech je pravděpodobnost početí:

 • pokud dítě přestalo sát;
 • když žena krmí své dítě méně než 5krát denně;
 • pokud dojde k kombinaci kojení a umělého krmení.

Zvýšené riziko je způsobeno nízkým množstvím hypofyzárního hormonu. Čím častěji dítě saje matčina prsa, tím více dochází k produkci prolaktinu, což nedovoluje dítěti otěhotnět.

Jaké je nebezpečí?

Existuje několik dobrých důvodů, proč lékaři nedoporučují matkám, aby otěhotněly během prvního roku po narození:

 1. Po porodu musíte počkat na uzdravení těla, jinak se zvyšuje riziko potratu.
 2. V důsledku prudkých výkyvů hormonů a oslabené imunity může u ženy dojít k exacerbaci chronických onemocnění, která mohou ohrozit zdraví žen..
 3. Některé ženy po porodu mají poporodní depresi. Po zprávách o opakovaném těhotenství se to může komplikovat. To vše je spojeno s výskytem psychologických poruch..
 4. Během druhého těhotenství se hormonální pozadí může změnit, což se negativně projeví na laktačním procesu. Mléko může zmizet nebo dítě přestane sát. Mohou se vyskytnout i nebezpečná onemocnění, jako je mastitida..
 5. Když žena začne nový život v těle ženy, vyžaduje to hodně síly a vitamínů. Pokud je ve výživě nedostane dost, může se u plodu a matky rozvinout nedostatek vitamínů.
 6. Po porodu hodně krve během porodu se u ženy vyvinula anémie. Nový plod trpí nedostatkem kyslíku, což může později vést k vývojovým problémům..

Měli byste poslouchat doporučení lékařů a naplánovat nové těhotenství až po obnovení těla matky.

Kdy čekat na první menstruaci během kojení

Porod je vždy stresem pro ženské tělo. Ale uplyne několik týdnů, měsíců a tělo mladé matky se začíná postupně přizpůsobovat novým podmínkám. Vytváří se laktace, buduje se zásadně nový způsob života. A nově ražená matka si myslí: když po porodu začíná menstruace kojením. Menstruace je koneckonců stálým společníkem žen v plodném věku.

Laktační amenorea

Porod je vždy doprovázen procesem odmítnutí placenty. To je velmi „krvavá“ věc, protože to způsobuje poškození kapilár. Krvácení po oddělení placenty může trvat celý měsíc a dokonce i půl. Takové sekrece se nazývají přísavky. Menstruační cyklus s tím nemá nic společného, ​​tento jev je úplně jiný řád. Kolik úplných období začíná?

V prvních okamžicích po narození dítěte začíná ženské tělo produkovat prolaktin. Hlavní roli při tvorbě hormonu hraje hypofýza - část mozku. Je to prolaktin, který je zodpovědný za vývoj prvního dětského jídla - mateřského mléka. A také zabraňuje nástupu menstruace (blokuje zrání folikulů během laktace). Toto období klidu ženského reprodukčního systému se nazývá poporodní amenorea nebo laktační amenorea. Tento jev je pozorován u všech kojících žen ne včas, ale na vyžádání. Jak dlouho amenorea vydrží, záleží na několika faktorech:

 • rysy konkrétní ženy;
 • délka a frekvence procesu krmení dítěte.

Právě kojení ovlivňuje hypofýzu, aby začala produkovat prolaktin. Koneckonců, záleží na tomto hormonu, kolik měsíců po narození začíná menstruace v Guineji. Pokud matka začne aplikovat dítě na hrudník méně často 7-8krát denně, hladiny prolaktinu začnou klesat. V důsledku toho je nástup menstruace stále pravděpodobnější.

Kdy začne menstruace

Měsíce po porodu s kojením - kdy začnou? Vše záleží na složitosti hormonálního systému konkrétní ženy. A také z rysů GV, které cvičí. Živí se matka často (když chce dítě) nebo zřídka (podle režimu)? Pije dítě vodu? Krmí se směsí? Všechny tyto body ovlivňují trvání první menstruace..

Kdy tedy začnou? Zde jsou možnosti:

Jeden měsíc po dodání. Někdy se lochia místo zastavení do konce 30 dnů začne vystupovat s větší silou. Tento jev často přijímají ženy k včasné menstruaci. Takové případy jsou velmi vzácné, ale přesto se vyskytují v lékařské praxi..

Za dva, dva a půl měsíce. Pokud žena okamžitě přenesla dítě do směsi, pak s umělým krmením, období přicházejí rychle.

Za tři až čtyři měsíce. Menstruace s GV po čtyřech měsících je normou a hovoří o dobré práci hypofýzy kojící matky. K této situaci také dochází, když matka přenáší dítě na smíšené jídlo, to znamená, že dítě současně konzumuje směs a mateřské mléko nebo když je kojení úplně sníženo..

O šest až osm měsíců později. Nejobvyklejší časové období, ve kterém se u stráží pozoruje obnovení menstruace. Většina dětí chodí na doplňková jídla, proto žádají prsa mnohem méně často, hlavně před spaním. Kojení postupně začíná klesat, hladina hormonů má sklon k předchozímu „před těhotenským“ ukazatelům. Sexuální homony stimulují produkci vajíček a vyvolávají menstruaci během kojení.

Když dítě dosáhne jednoho roku. Mnoho matek „Godastiků“ začíná období, i když kojení pokračuje v plném rozsahu.

Stává se, že k menstruaci nedochází až do úplného ukončení laktace při dlouhodobém kojení (jeden a půl roku nebo více). A začněte pár měsíců po poslední aplikaci.

A všechny tyto situace jsou naprosto normální..

Kdy tedy začíná menstruace při kojení po porodu? Neexistuje žádná správná a jednoznačná odpověď. Vše záleží na složitosti laktace a na ženském těle.

Jak menstruace ovlivňuje laktaci

Během menstruace mohou některé matky cítit, že se množství mléka mírně snížilo. Dítě na matčině hrudi se někdy nervózní, protože mléko proudí pomaleji než obvykle. Naštěstí tento pokles netrvá dlouho - doslova první 2-3 dny po začátku prvního menstruačního období po porodu.

V budoucnu se množství mléka vrátí do normálu a laktace se zlepšuje. U většiny dětí však mohou takové změny zůstat zcela bez povšimnutí. V okamžiku začátku první menstruace je dítě zpravidla dost staré a je na doplňkovém krmení. To kompenzuje dítěti nedostatek mateřského mléka..

Někteří odborníci mají sklon věřit, že menstruace nepřímo ovlivňuje chutnost mateřského mléka, což je důvod, proč dítě odmítá kojit. O tom však nejsou žádné potvrzené údaje - podle většiny lékařů menstruace nijak neovlivňuje chuť a vůni mateřského mléka. Proto příčina úzkosti dítěte v mateřském prsu nesouvisí s nástupem menstruace, ale je způsobena jinými příčinami.

První menstruace s gv - co jsou zač

První menstruační období po porodu během kojení mohou být libovolná - hojná nebo slabá, prodloužená nebo dvoudenní. To vše je normální. Měli byste být opatrní, pouze pokud je výtok příliš bohatý, připomíná děložní krvácení nebo pokud zpoždění trvá déle než tři týdny.

Délka cyklu na strážích není také nastavena okamžitě. Nastavení menstruačního cyklu je čistě individuální záležitost. Cyklus se obvykle vrátí k normálu 3-4 měsíce po dokončení laktace. Pokud však kojící matka měla před těhotenstvím nepravidelný cyklus, může se s podobnými problémy setkat i po ukončení krmení. Rysy procesu porodu (přirozený porod nebo císařský řez) v situaci, kdy dochází k menstruaci, nehrají roli.

Mnoho dívek věnuje pozornost skutečnosti, že menstruace během kojení nebyla tak bolestivá jako dříve - žaludek již ne bolesti, celkový zdravotní stav se změnil. Možná je to proto, že děloha, ohnutá před těhotenstvím, zaujala po porodu normální polohu. Některé matky si také všimnou, že menstruační cyklus se poněkud zkrátil než obvykle.

Když potřebujete navštívit lékaře

A ačkoli počátek menstruace je velmi individuální proces, v některých případech budete muset gynekologovi vypadat:

 • Když matka odmítla kojit a menstruace nezačala 4 měsíce po narození. Tato situace může být způsobena problémy v genitourinárním systému..
 • Pokud jste vypnuli kojení, ale nebyla ani doba, ani ne. Počkejte pár měsíců a jděte k lékaři. To může znamenat endometriózu, zánět „na ženské straně“ nebo (nejčastěji) hormonální poruchy v těle.
 • Menstruace během kojení je neobvykle hojná, musíte nosit „odpolední“ ležení v odpoledních hodinách a dokonce ji doplnit tamponem.
 • Skvrna má nepříjemný zápach. To může signalizovat infekce genitourinárního systému..
 • Nezvyklá silná bolest v podbřišku je znepokojující. V takové situaci byste měli vždy naléhavě jít k gynekologovi a nezáleží na tom, zda se to stalo nebo ne..

Mnoho matek věří, že během laktace není možné otěhotnět, protože vejce v těle nezraje. Uvolněné touto skutečností mladé matky nepovažují za nutné používat další antikoncepci. Bylo však vědecky prokázáno (a potvrzeno praxí), že těhotenství během kojení bez menstruace je docela možné. Důkazem toho je mnoho případů, v jejichž důsledku se v rodině objevilo dětské počasí.

Menstruace začala - mléko odchází?

Pokud období začíná během kojení, neznamená to vůbec, že ​​už nebude více mléka a je čas přenést dítě do směsi. Množství mateřského mléka je málo závislé na menstruaci. V důsledku toho může matka krmit své dítě, dokud nepovažuje za nutné stočit se, nebo dokud mléko spontánně nezmizí. Menstruační cyklus nemá s tímto procesem nic společného..

Menstruace signalizuje, že reprodukční systém je v pořádku. Přítomnost sekrecí naznačuje, že žena může mít děti. Právě pro ně dívky dělají předpovědi mnoha procesů v těle (například nástup ovulace). Zároveň je zbytečné hádat, kdy by první menstruace měla začít po porodu. Mladá matka by se měla uvolnit a užívat si kojení. Příroda se postará o další fyziologické procesy ženského těla.

Mohu otěhotnět okamžitě po porodu?

Pro mladé matky je mýtus nemožností otěhotnět po porodu. Mnoho lidí si myslí, že v prvních měsících, zejména pokud matka kojí, je pravděpodobnost početí vyloučena. Ve skutečnosti tomu tak není..

Jaká je pravděpodobnost otěhotnění po porodu? Pojďme pochopit a zjistit názor lékařů ohledně načasování mezi těhotenstvími.

Když přijde menstruace a ovulace?

Než odpovíte na otázku, jak brzy můžete otěhotnět po porodu a je to možné ihned po porodu, musíte zjistit, kdy je ženský cyklus obnoven, tj. Když dojde k menstruaci a ovulaci..

Obnovení menstruačního cyklu závisí na tom, zda žena kojí dítě nebo ne. Pokud dítě jí směs, první menstruace by měla jít po asi 2-2,5 měsíce.

Pokud matka kojí, menstruace obvykle pokračuje po šesti měsících. U některých žen se cyklus obnoví až po ukončení laktace, u jiných - bezprostředně po propuštění po porodu.

Během kojení je hormon, který stimuluje ovulaci (prolaktin), potlačen. Zatímco dítě kojí, existuje vysoká pravděpodobnost, že k menstruaci a ovulaci nedojde. Proto se obecně uznává, že kojení je spolehlivou metodou antikoncepce..

Po 6-8 měsících a dokonce rok po narození představuje nové těhotenství určité nebezpečí

Všechno je však individuální. V některých případech k ovulaci dochází nejdříve o rok později, zatímco jiné se stávají schopnými početí, jakmile končí poporodní výboj, protože vajíčka zůstávají stále mobilní.

Je možné otěhotnět ihned po porodu bez menstruace?

Po porodu žena dlouho krvácí. V prvním týdnu je propouštění hojné, pak se stává vzácným a po 1-1,5 měsíci zcela zmizí. Je možné otěhotnět okamžitě po porodu, pokud dojde k takovému krvácení? Dokud krvácení neskončí, početí není možné.
Mimochodem, sex během tohoto období se nedoporučuje, protože děloha se dosud nezotavila a do těla může být zavedena infekce. Ale po zastavení krvácení většina párů pokračuje v sexuálním kontaktu, aniž by se obávala ochrany, protože si jsou jisti, že je vyloučena pravděpodobnost početí.

Mohu otěhotnět, pokud se cyklus ještě nezotavil? To je pravděpodobné, protože ovulace může přijít ještě před nástupem menstruace. Koncepce je možná už měsíc po narození.

Koncepce kojení

Mnoho žen se domnívá, že během laktace není možné oplodnění, zejména pokud nedochází k menstruaci. Je to však možné během sexuální aktivity. Závisí to na koncentraci hormonu prolaktinu v těle. Čím více to je, tím menší je šance na otěhotnění.

Proto byste se neměli spoléhat na gv jako na metodu antikoncepce. Koneckonců, může dojít k ovulaci, i když neexistuje žádná menstruace s gua V případě absence menstruace bude žena věřit, že je to normální, ale ve skutečnosti se ukáže, že je již těhotná tři měsíce nebo déle.

Hnojení po císařském řezu

Některé ženy rodí císařským řezem podle indikací. Jedná se o složitou a nebezpečnou operaci, která vyžaduje dlouhou dobu obnovy. Je možné otěhotnět po císařském řezu téměř okamžitě po porodu?

Obnovení reprodukční funkce je v tomto případě výrazně odlišné od žen, které porodily obvyklým způsobem. A po císařském řezu můžete otěhotnět v prvním měsíci nebo po 6 týdnech.

Pokud se však po běžném porodu žena týká pouze opakovaného porodu a výchovy dětí a je také možné, zda bude dostatek síly pro děti počasí, ve druhém případě je nebezpečné otěhotnět dítě ihned po porodu..

Po císařském řezu zůstává na děloze jizva a rychlé otěhotnění a opakované narození hrozí, že se roztrhne. Zotavení trvá dlouho, bude to trvat jeden a půl až dva roky. A v tomto případě se připravuje na další porod, lékař radí nejdříve po 3 letech.

Kolik po narození je nejlepší naplánovat těhotenství

Lékaři nedoporučují okamžitě otěhotnět, ale počkejte alespoň 1 rok. Toto opatření je nezbytné nejen kvůli zájmu o zdraví nenarozeného dítěte, ale především kvůli rizikům spojeným s vysokým zatížením těla matky..

Podle doporučení lékařů by měla být doba mezi předchozím a následným těhotenstvím alespoň 1,5–2 roky

Reprodukční funkce je obnovena rychle, ale to neznamená, že tělo je připraveno na nové zatížení. Rekonstrukce je plná komplikací.

Proto okamžitě začněte používat antikoncepci k obnově sexuálního života, i když jste ještě neměli první menstruační období po porodu.

Jaká je pravděpodobnost otěhotnění 1-2 měsíce po porodu

Jak rychle můžete otěhotnět po porodu, je možné otěhotnět za jeden nebo dva měsíce? Tato otázka je zajímavá pro všechny ženy, které se staly pouze matkami. Dnes vás nikoho nepřekvapí skutečností, že takové rychlé pojetí je, i když starší ženy věřily, že při přirozeném krmení bylo oplodnění vyloučeno.

Početí je možné již při první ovulaci, která může nastat bezprostředně po krvácení po porodu, dokud se cyklus nezotaví. To znamená, že můžete otěhotnět již 3 týdny po porodu. Pokud k tomu došlo a váš test ukázal dva pruhy, znamená to, že byla stanovena hormonální rovnováha. Lékaři však nedoporučují tak rané pojetí.

Pokud manželé sní o počasí v počasí, je lepší počkat nejméně šest měsíců. Za šest měsíců se pár bude cítit sebevědomější a první dítě vyroste..

Pravděpodobnost početí do 3 - 4 měsíců u HS

Otázka, zda je možné otěhotnět po 3 nebo 4 měsících po porodu, se obává i těch matek, které jsou na stráži. Pokud je riziko 2 měsíce po narození nízké, mohou ženy o 3 až 4 měsíce počat velmi brzy. Pravděpodobnost je vysoká, pokud:

 • dítě přestane kojit v noci;
 • žena krmí dítě méně než 5krát denně;
 • přirozené krmení je kombinováno s umělou výživou.

Malé dítě v prvním roce života nutně potřebuje matkou pohlazení, rodičovskou péči a péči

Zvýšené riziko je způsobeno hormony hypofýzy. Čím méně dítě cucá prsa, tím méně je prolaktin produkován, a proto čím větší je šance na ovulaci.

Jaké by mohlo být nebezpečí?

Proč lékaři nedoporučují první rok otěhotnět? Existuje několik důvodů:

 • po silném chvění musíte počkat na zotavení po porodu, pravděpodobnost úspěšného ložiska se sníží, zvyšuje se riziko potratu;
 • v důsledku ostrých výkyvů hormonů, vysokého stresu a oslabené imunity je u matky pozorována exacerbace chronických onemocnění, která se opakovaným těhotenstvím zhoršuje. To může trvale ohrozit zdraví ženy;
 • mnoho žen má poporodní depresi, jejíž průběh je komplikován opakovaným početím. To je plné vážných duševních poruch;
 • během dalšího těhotenství dochází k hormonálním změnám, které nepříznivě ovlivňují laktační proces. Mléko může úplně zmizet, nebo samotné dítě může přestat sát. Problémy jako mastitida, lakostáza, stagnace jsou také možné;
 • když život začíná, vyžaduje to hodně vitamínů a živin, které ženy postrádají. To je plné vývoje nedostatku vitamínů a nedostatku vitamínů u kojenců a plodů;
 • v důsledku velké ztráty krve po předchozím narození během opakovaného těhotenství se u ženy vyvinula anémie. Plod trpí nedostatkem kyslíku, což může vést k vývojové patologii.

Lepší antikoncepce po porodu

Potřeba antikoncepce nastává okamžitě po ukončení propouštění po porodu, tj. Po dvou až třech měsících. Gynekolog vám pomůže vybrat správný lék.

Malé zařízení vyrobené z plastu s mědí, které zabraňuje pohybu spermií do děložní dutiny

Obvykle se dává přednost těmto metodám antikoncepce:

MetodaPopis a spolehlivost
Vnitřní zařízení (IUD)Metoda, která se v těchto případech nejčastěji používá. Jeho účinnost není menší než 90%.

Pokud bylo narození úspěšné, můžete dát IUD za 6 týdnů. Spirála je kontraindikována při zánětu genitální oblasti.

Bariérové ​​metody (bránice, čepice, kondom)Membrána a čepice nezasahují do laktace a neovlivňují zdraví dítěte. Nainstalovat můžete po 4-8 týdnech a výběr a správu prostředků provádí lékař.

Kondomy jsou pohodlný a cenově dostupný způsob, jak je chránit, ale po porodu je obtížné je používat. V této době žena snižuje množství přirozeného mazání ve vagíně, takže pohlavní styk může způsobit nepohodlí. Spermicidní léky, které současně imobilizují a neutralizují sperma, stejně jako infekce, problém řeší..

Účinnost bariérových metod je vysoká - až 99%.

Hormonální drogyBěhem kojení jsou hormonální tablety obsahující estrogen kontraindikovány, protože snižují množství mléka a zkracují dobu kojení. Proto jsou vhodné pouze tablety obsahující progestogen.

Nejsou tak účinné jako kombinované fondy, musí být striktně přijaty v určitém čase a začít brát ihned po porodu.

Další hormonální metoda jsou injekce. První injekce je podána kojícím ženám po 6 týdnech, nedojčící - po 4 týdnech. Jedna injekce zaručuje ochranu až na tři měsíce. Třetí měsíc musíte udělat další injekci.

SterilizacePoskytuje absolutní záruku proti nechtěnému těhotenství, ale je vhodný pouze pro páry, které jsou přesvědčeny, že už nikdy nebudou chtít mít děti. Metoda spočívá v ligaci vejcovodů.

Další přírůstek do rodiny

Doporučení lékařů pro obnovení ženského těla

Z fyziologického hlediska můžete otěhotnět okamžitě po porodu, protože laktaci tomu nebrání. Pro mnoho lidí, s dobrým zdravím, je takové těhotenství a porod dobré. Poradenství odborníků by však nemělo být opomíjeno u těch, kteří vážně uvažují o plánování druhého těhotenství:

 • lékaři jsou toho názoru, že optimální přestávka mezi narozením je alespoň dva roky. To znamená, že si znovu můžete představit rok nebo rok a 3 měsíce po porodu. Během tohoto období se konečně obnoví práce mateřského těla, srdeční a cévní systém se normalizuje, krevní tok a hormonální hladiny se vrátí k normálu;
 • Zvažte obtíže, které se vyskytly naposledy během těhotenství a porodu. Před výskytem běžných nemocí je třeba je odstranit;
 • pokud byly během porodu pozorovány závažné anomálie, jsou takové ženy ohroženy. Z tohoto důvodu se doporučuje chránit se před opakovaným těhotenstvím po určitou dobu. Na druhé straně, pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku, jaká je pravděpodobnost otěhotnění, gynekolog řekne;
 • u císařského řezu jsou lékaři kategoričtí: na opakované těhotenství počkejte alespoň 2–2,5 roku, poté počněte a počněte těhotenství. Jakým způsobem žena porodí, lékař rozhodne na základě zdravotního stavu pacienta.

Před rozhodnutím, zda mít druhé dítě, pečlivě zvážit klady a zápory. Přemýšlejte o novém těhotenství, ať už se dokážete vyrovnat se dvěma malými dětmi. Vaše síla by měla stačit a je to těžké se špatným zdravím a ne každý si dokáže poradit.

O autorovi: Olga Borovikova

Po porodu - od prvních hodin do prvních týdnů

Komova Olga Alexandrovna
Plánování a řízení jednoduchého a komplikovaného těhotenství

Zaregistrujte se na schůzku s lékařem

Jednou z nejčastějších iluzí budoucí matky je, že bezprostředně po porodu těhotenství, které trvalo 9 měsíců, zcela skončí a ženské tělo se okamžitě vrátí do původního stavu. To, co se vrátí, je bezpochyby, ale bezprostředně po porodu je klam, který vyžaduje podrobnou analýzu a „expozici“. Faktem je, že po narození a vyrůstání dítěte každý den začne pro jeho matku odpočítávání - postupný návrat do stavu „před těhotenství“ překonáním nepříjemných pocitů, na které je třeba se připravit. Vyzbrojeni znalostí bude překonání tohoto obtížného období mnohem snazší..

Poporodní období začíná okamžikem narození placenty a pokračuje až do doby ukončení revoluce (reverzní vývoj, tj. Obnovení) všech orgánů a systémů, které prošly změnami v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

Uvidíme, jak se události vyvíjejí - od prvních hodin do prvních týdnů.

První 2 hodiny po narození (před přesunem na poporodní oddělení)

V prvních několika hodinách po ukončení porodu zůstává žena pod porodem zdravotnického personálu v porodnici, protože během této doby jsou možné různé komplikace, například krvácení, horečka, změny krevního tlaku.

Počáteční fáze zotavení po porodu je v každém případě spojena s následujícími manipulacemi.

Nejprve zkoumají stav dělohy: ihned po narození by měla být děloha hustá. Pokud je uvolněná, porodní asistentka provádí vnější masáž, jejímž účelem je odstranit krevní sraženiny nahromaděné v děloze a obnovit kontraktilitu svalů dělohy. Masáž přední stěnou břicha.

Bezprostředně po narození se aplikuje ledový měchýř na spodní část břicha a na perineum. Děje se tak pro aktivní redukci malých krevních cév a zastavení krvácení. Udržujte led ne déle než 20 minut.

Po porodu vyprázdněte močový měchýř co nejdříve. Děje se tak, aby se předešlo urologickým infekcím, zhoršilo svalový tonus močového měchýře v důsledku nadměrného roztažení a krvácení v důsledku skutečnosti, že zvětšený močový měchýř interferuje s normální kontrakcí dělohy po porodu. Za tímto účelem se žena ihned po porodu umístí do katétru.

Je obvyklé pozorovat odpočinek v mateřských nemocnicích během prvních 6-8 hodin po porodu. Neměli byste vstávat a chodit dříve než v tomto období, i když se zdá, že se cítíte dobře. Za prvé, ženské tělo prošlo velkým stresem a potřebuje odpočinek, a za druhé, během tohoto období jsou závratě a dokonce mdloby často spojeny s prudkým poklesem krevního tlaku, což může vést k poklesu a vážnému zranění. Nemocnici možná nebude dovoleno jít na záchod - místo toho budete muset použít loď. A pokud máte stále dovoleno jít na záchod, pak byste tam neměli jít sami.

Císařský řez je zvláštní případ. Během prvních dnů po operaci je mladá matka na zvláštním poporodním oddělení (nebo jednotce intenzivní péče) pod neustálým dohledem: je korigována na ztrátu krve, antibiotická terapie je zahájena s cílem zabránit pooperačním infekčním komplikacím a jsou stimulována střeva.

Hlavní příznaky, které se objevují během několika prvních hodin po porodu

 • Chlad, hlad a žízeň.
 • Ihned po narození mírně zahřívejte - pravděpodobně kvůli dehydrataci.
 • Těžká únava, zvláště pokud porod byl dlouhý nebo obtížný.
 • Bolest v místě stehu a poté znecitlivění v této oblasti, pokud jste měli císařský řez (zejména pokud byl první) nebo po epiziotomii.

První dny po porodu (porodnické oddělení)

Nejčastěji se první pohled do zrcadla nelíbí - po porodu mladá matka často vypadá, jako by byla v boji, - červené oči na tváři - četné hnědé tečky, které vypadají jako krtci. Pokusy během obtížné druhé fáze porodu mohou vést k prasknutí krevních cév v očích a kolem nich, díky nimž oči zčervenají a kolem nich se dokonce mohou objevit modřiny. To je nejpravděpodobnější, pokud žena zadržuje dech a na vrcholu své snahy její krevní tlak v cévách hlavy prudce stoupá. Co dělat s takovou „krásou“?

Chladné obklady na očích (každý po 10 minutách), které se provádějí několikrát denně, budou mít uklidňující účinek a urychlí zotavení, které přijde maximálně za 6-10 dní. Asi za týden se objeví také krvácení na obličeji..

Důsledkem porodu je přirozeně lochie - alokace zbytkové krve, hlenu a tkáně z dělohy. V prvních třech dnech po narození jsou obvykle stejně hojné (a někdy i hojnější) jako při menstruaci - jejich celkový objem může být asi 300 ml. V prvních dnech po porodu je hlavní složkou lochie krev z krevních cév, které se roztrhly v místě připojení placenty, takže výtok je intenzivně červený. Zvýšené sekrece při vstávání a další pohyby jsou normální.

Po porodu může být žena v různých částech těla také obtěžována bolestmi svalů. Které konkrétní svaly nejvíce bolí, záleží na tom, kterou konkrétní skupinu jste při porodu nejvíce namáhali: bolest se může soustředit na hrudník, záda, nohy a dokonce i ramena. Pokud má bolest skutečně svalovou povahu, měla by během několika příštích dnů postupně zmizet. Pro snížení nepohodlí mohou doporučit teplo (ve formě horkých koupelí nebo vyhřívacích polštářků) nebo předepsat léky proti bolesti.

Křečovité bolesti břicha, zhoršené kojením, jsou způsobeny normálními poporodní kontrakcí dělohy, která je zaneprázdněna důležitou prací: stlačuje krevní cévy, které se roztrhly během oddělení placenty, a vrací se na velikost, kterou měla před těhotenstvím. Poporodní bolestivé kontrakce se projevují především u žen, u kterých byly svaly dělohy výrazně napjaty, což je typičtější pro opakovaný porod a dvojčata. Mnoho matek porodících své první dítě si takové bolesti ani nevšimlo. Bolestivé kontrakce jsou zvláště patrné při kojení, protože při sání se uvolňuje hormon oxytocin, který stimuluje kontrakci dělohy. Nejprve pomůže lék proti bolesti, bolest obvykle zmizí během dvou až sedmi dnů. Pokud k tomu nedojde nebo pokud prostředek proti bolesti nepomůže, informujte svého lékaře.

Bolest v perineu a nepohodlí s ním spojené jsou také normální, protože je nereálné očekávat, že 3–3,5 kilogramové dítě projde perineem bez jakýchkoli následků. I když jste se při porodu vyhýbali slzám a neměli jste epiziotomii (perineální řez), tato oblast byla stále natažená, vymačkaná, tj. byl zraněn. Bolest zmizí za pár dní.

V případě epiziotomie se může bolest zvýšit, zejména se smíchem, kašlem, kýcháním a pohybem střev. Stejně jako u každé rány se místo epiziotomie neléčí okamžitě - obvykle trvá 7 až 10 dní. V této době je ženě zakázáno sedět, aby se švy neotevřely. Zároveň mohou sedět na záchodě a na tvrdé židli 5. dne v hýždě, kde není šev.

Když jste na porodnici, sestra bude pravidelně kontrolovat vaše stehy na zánět nebo jiné známky infekce. Výskyt infekce v souladu s hygienickými pravidly je však nepravděpodobný. Z hygienických pravidel je třeba přísně dodržovat: po každé návštěvě toalety je nutné perineum umýt teplou vodou, bez mýdla. 2krát denně se osprchujte.

Poprvé po porodu se z prsu uvolní pouze mlezivo - hustá nažloutlá tekutina a mléko se objeví ve 2. až 3. dni. Během období začátku laktace se mléčné žlázy často stávají přecitlivělé, někdy na hrudi praskne bolest, „ztuhne“. Při výrazném prohloubení prsou může lékař doporučit omezení množství spotřebované tekutiny, při nadbytku mléka a výrazném prohloubení prsou může být nutné pumpování. Pro prevenci prasklin bradavek a jejich výskytu je mast BEPANTEN užitečná.

Během prvních dnů po porodu má mnoho žen potíže s močením. Někteří prostě nemají nutkání k močení; jiní cítí potřebu, ale nemohou vyprázdnit močový měchýř. Někdo jiný může močit, ale zároveň pociťuje bolest a pálení - to jsou příznaky zánětu močové trubice, o kterých byste měli rozhodně informovat lékaře. Přes všechny obtíže je nutné, aby močový měchýř byl prázdný během prvních 6-8 hodin po porodu. To se provádí tak, aby zvětšený močový měchýř neporušoval normální kontrakci dělohy po porodu. V extrémních případech, pokud není možné vyprázdnit močový měchýř do 4 hodin po porodu, může mít žena katétr. Po porodu musíte bez ohledu na touhu močit alespoň jednou za 4 hodiny. Funkce močového měchýře normalizuje po 3-7 dnech.

Příčiny problémů se stolicí mohou být způsobeny několika faktory, fyzickými i psychologickými. Zaprvé se břišní svaly, které se během porodu účastní stolice, natáhly a začaly pracovat méně efektivně. Za druhé, konečník, stejně jako močový měchýř, také zažil tlak postupujícího plodu a nemohl se okamžitě normalizovat. Navíc je relativně prázdný kvůli zvýšené aktivitě na začátku porodu, sníženému příjmu potravy a případně snížené chuti k jídlu na začátku poporodní periody spojené s agitací nebo únavou. Nejčastější bariérou pro pohyb po porodu je strach, že se stehy otevřou. Vytvoření práce střev je zřídka snadné a rychlé, bude to trvat několik dní. Zahrňte do své každodenní stravy více vlákniny: otrubový chléb, čerstvé ovoce a zelenina, sušené ovoce a ořechy, vařené švestky - a zvyšte příjem tekutin. To zjemní stolici, ale ujistěte se, že mezi ovocem a zeleninou nejsou žádné alergeny: pamatujte, že byste neměli pít hodně tekutin dříve, než dorazí mléko a je stanoveno laktace. Pokuste se pohybovat více, pokud to stav umožňuje. A nebojte se, že se vaše švy otevřou - k tomu nedojde. Vzhledem k tomu, že žena je často před porodem očištěna klystýrem, v prvních 2-3 dnech stolice není zpravidla žádná.

Aby se předešlo závratě, po porodu vstávejte z postele jemně, klidně, prudce nevstávejte. Zejména by toto doporučení měli přijmout ženy s nízkým krevním tlakem, které ztratily během porodu hodně tekutin a které se cítí velmi slabé. Spánek a ležení po porodu je lepší na břiše: v této poloze se děloha stahuje rychleji.

Po porodu nemá žaludek okamžitě svůj původní tvar, protože jeho svaly a kůže potřebují čas, aby se stáhly, stejně jako svaly dělohy. K rychlému návratu do původní podoby, bezprostředně po narození, po prvním vyšetření u lékaře, můžete použít speciální poporodní obvaz a také dechová cvičení (tradiční gymnastiku lze provádět pouze 6 až 8 týdnů po porodu). Dechová cvičení dýchají v žaludku: když vdechujete, nafoukněte žaludek, zatímco vydechujete - vyfoukněte ho. Opakujte 10-20 krát, 4-5krát denně.

Císařský řez: první den po operaci pijte pouze vodu s citronovou šťávou. Ale již druhý den je matka převedena na poporodní oddělení, kde okamžitě začíná vést aktivní životní styl - vstává a chodí, živí své dítě.

Hlavní příznaky, které se mohou objevit první den po narození:

 • Skvrny od vagíny.
 • Bolestivé kontrakce dělohy po porodu, dokonce i po dni.
 • Nepohodlí nebo bolest v perineu (zvláště pokud máte stehy).
 • Nepohodlí při chůzi, pokud máte stehy.
 • Bolest svalů v celém těle.
 • Kapilární ruptura (v očích, na obličeji).
 • Obtížné močení.
 • Obtížné a nepříjemné pohyby střev v prvních několika dnech; zácpa.

První týden po porodu

Vaginální výtok pokračuje: do 1 až 2 týdnů po porodu výtok postupně zafarbí do růžově, poté do hnědé a nakonec nažloutlé bílé. Během tohoto období používejte hygienické vložky (spíše než tampóny: mohou vyvolat zánětlivá onemocnění dělohy a přívěsky). Přidělení se může zastavit po dvou týdnech a může trvat až 6-8. Někdy se v nich objevuje malá příměs krve. Při obnovování špinění musíte konzultovat lékaře. Pokud máte po prvním týdnu něco vážnějšího než klesající špinění, například silné špinění nebo výtok s nepříjemným zápachem nebo horečkou, měli byste se poradit s lékařem - možná část placenty zůstává na stěně dělohy. V tomto případě bude k odstranění zbytků placenty nutná hospitalizace a případně kyretáž dělohy. Měli byste se také poradit s lékařem, pokud nahnědlá nebo nažloutlá lochie přetrvává déle než 6 týdnů, protože to může být důsledkem infekce, zejména pokud je provázena horečkou nebo bolestí, jakož i zvýšenou citlivostí v břiše..

Stehy ponechané po epiziotomii musí být udržovány suché a čisté. Nejpravděpodobněji budou muset být zpracovány i po propuštění z nemocnice a když se osprchujete, ujistěte se, že do vagíny nevstoupila voda. Vnější genitálie a perineum můžete umýt odvarem heřmánku, měsíčku, eukalyptu. První tři měsíce po narození budete muset lehce vstát z postele, předtím, než se otočíte na bok, obejdete polohu sezení (sníží se tím tlak na svaly perineum) a nakrmíte dítě ležící na boku nebo napůl; nebude možné zvedat závaží.

Narození dítěte je pro ženu velmi významnou událostí, a to nejen fyzicky, ale také psychologicky. Za prvé, porod sám o sobě vyčerpává mladou matku, a za druhé, během a po změně produkce hormonů při porodu. Je tedy přirozené, že v této době nastává období duševní nestability. Nejtypičtějším pocitem v prvních dnech po porodu jsou vysoké nálady, ale v následujících dnech a někdy i týdnech se některé ženy stanou smutnými, nudnými, sebezáchovnými a apatickými; často trpí pocitem viny, že se při narození dítěte necítí příliš nadšeni. Stojí za zmínku, že se jedná o emoce normální pro období po porodu, spojené s normalizací hormonálního pozadí. Rada - více chodit, relaxovat, soustředit se nikoli na negativní, ale na pozitivní emoce.

Do 7 dnů po císařském řezu (před odstraněním švů) sestra denně zpracovává pooperační šití antiseptickými roztoky (například jód, „zelená“) a mění obvaz. Kolem 7. dne po operaci se vytvoří jizva kůže; jen týden po císařském řezu se můžete zcela osprchovat. Jednoduše si nemyjte šev žínkou - to lze provést za další týden. Propuštěn z porodnice v nepřítomnosti komplikací 7. až 10. den po chirurgickém porodu. Protože bolest v jizvě může trvat až několik týdnů, může být pro ženu obtížné se ohýbat, takže je snazší si sednout a ohýbat nohy v kolenním a kyčelním kloubu. Při krmení je racionální používat pózy, ve kterých dítě neleží na břiše (netlačí na jizvu), například když dítě leží pod podpaží..

Hlavní příznaky v prvním týdnu po porodu

 • Nepohodlí a otok mléčných žláz mezi druhým a pátým dnem po porodu (někdy později).
 • Bolestivé bradavky.
 • Probíhající výboj.
 • Míchání nebo deprese.
 • Pocit bezmoci a strachu, když přemýšlíte o své roli matky, o kojení (pokud krmíte).

Mějte na paměti, že časové období pro zotavení po porodu je přibližně 6 až 8 týdnů. V prvním týdnu po porodu můžete najednou zažít všechny výše popsané fyzické a emoční následky a můžete si všimnout pouze některých z nich. Můžete mít také jiné, nikoli běžné příznaky. Nahlaste všechny neobvyklé nebo velmi závažné příznaky sestrám nebo poskytovateli zdravotní péče..

Aby bylo po propuštění z nemocnice vaše zotavení v plném proudu, nezapomeňte se poradit s lékaři v nemocnici a získat informace, které potřebujete, o následujících otázkách: jak zacházet s perineem, jak se chovat po operaci (včetně ošetření šití, pokud jste měli císařský řez), jak po porodu provádět jednoduchá fyzická cvičení, jak kojit a pečovat o bradavky (při kojení), jak pečovat o dítě.

Telefonické jmenování odborníků telefonním centrem: +7 (495) 636-29-46 (metro Schukinskaya a 1905 Goda Ulitsa). Můžete si také domluvit schůzku s lékařem na našem webu, zavoláme vám zpět!

Články O Neplodnosti