Hlavní Zdraví

Poporodní krvácení: příčiny poporodního krvácení, jak odejít, jaký výtok je považován za normální

Krvácení dělohy po porodu - tento „termín“ puerpery označuje jakékoli špinění z genitálního traktu po porodu. A mnoho žen, které porodily, začne panikařit, protože neví, kolik krvácení po porodu by mělo trvat, jaká je jeho intenzita a jak odlišit normu od patologie..

Aby se předešlo těmto situacím, porodník v předvečer propuštění z nemocnice vede rozhovor se ženou, přičemž vysvětluje všechny rysy poporodní periody, její trvání a určuje vzhled na prenatální klinice (obvykle po 10 dnech)..

Vlastnosti poporodní periody

Kolik takzvaného krvácení přetrvává po porodu, tj. Krevní výtok

Intenzivní špinění obvykle netrvá déle než 2 až 3 dny. To je přirozený proces a takové sekrece se nazývají lochie..

Jak víte, po narození plodu dochází k oddělení nebo, zhruba řečeno, oddělení místa dítěte (placenta) od vnitřní výstelky dělohy. V tomto případě je vytvořen dostatečně velký povrch rány, který trvá dlouho, než se uzdraví. Lochia není nic jiného než tajemství rány, které je představováno oddělením od povrchu rány.

První den po porodu se lochie skládá z krve a kousků deciduální membrány. Poté, co se děloha stahuje a vrací se do své normální „před těhotné“ velikosti, krevní plazma a tkáňová tekutina, jakož i částice deciduální membrány, které stále klesají, se k sekreci výtoku připojí hlen s bílými krvinkami. Proto se po několika dnech propouštění po porodu stává krvavým a potom vážným. Jejich barva se také mění, z jasně červené na hnědou a na konci nažloutlé.

Spolu s barvou sekrecí se mění také jejich intenzita. Proces vybíjení končí za 5-6 týdnů. Pokud je propouštění zpožděno nebo se stane krvavou a intenzivnější, měli byste se poradit s lékařem.

Děloha a děložní změny

Cervix a děloha samotná také procházejí fází změny. V poporodním období, které trvá v průměru asi 6-8 týdnů, tj. Až do 42 dnů, se děloha zmenšuje (zkracuje) a její „vnitřní rána“ se uzdravuje. Kromě toho se také vytvoří děložní hrdlo..

Nejvýraznější fáze reverzního vývoje nebo převratu dělohy se objevuje během prvních 14 dnů po porodu. Na konci prvního poporodního dne je dno dělohy hmatné v místě pupku a poté, s normální kontrakcí, děloha klesá každý den o 2 cm nebo 1 příčný prst.

Jak se výška děložního pozadí snižuje, zmenšují se další velikosti dělohy. Děloha se stává plošší a užší napříč. Přibližně 10 dní po porodu spadne dno dělohy mimo kosti ochlupení a již se necítí skrz přední břišní stěnu. Při provádění gynekologického vyšetření můžete stanovit dělohu s velikostí 9 až 10 týdnů těhotenství.

Paralelně se vytvoří děložní hrdlo. Krční kanál se postupně zužuje. Po 3 dnech prochází jedním prstem. Nejprve se uzavře vnitřní hltan a poté externí hltan. Úplně vnitřní hltan se uzavře do 10. dne, zatímco vnější hltan do 16–20 dnů.

Co se nazývá poporodní krvácení

Poporodní krvácení zahrnuje intenzivní krevní ztráty až do 0,5% nebo více puerperální tělesné hmotnosti a jsou přímo spojeny s porodem.

 • Pokud krvácení po porodu nastane po 2 nebo více hodinách (v následujících 42 dnech), nazývá se pozdě.
 • Pokud je intenzivní ztráta krve zaznamenána ihned po narození nebo do dvou hodin, nazývá se brzy.

Poporodní krvácení je považováno za hroznou porodnickou komplikaci a může vést ke smrti šestinedělí.

Závažnost krvácení je dána objemem ztráty krve. U zdravé ženy při porodu nepřekračuje odhadovaný objem ztráty krve při porodu 0,5% tělesné hmotnosti, zatímco u gestózy, anémie nebo koagulopatie klesá na 0,3%. Pokud v časném poporodním období žena ztratila více krve, než se vypočítalo, pak mluví o časném poporodním krvácení, které vyžaduje okamžitou akci, někdy až po operaci.

Příčiny poporodní hemoragie

Příčiny těžkého krvácení, jak v časném, tak pozdním poporodním období, jsou různé:

Atony nebo děložní hypotenze

To je jeden z hlavních faktorů, které přispívají k krvácení. Hypotenze dělohy odkazuje na její stav, ve kterém je snížen jak tón, tak kontraktilita. S atonií dělohy je tón a kontraktilní aktivita výrazně snížena nebo zcela chybí a děloha je v "ochrnutém" stavu. Atony je naštěstí extrémně vzácná, ale nebezpečná masivním krvácením, které nelze přenést na konzervativní léčbu. Krvácení spojené se sníženým tonem dělohy se vyvíjí v časném poporodním období. K redukci a ztrátě tonusu dělohy přispívá jeden z následujících faktorů:

 • nadměrné přetížení dělohy, které je pozorováno u polyhydramnií, mnohočetného těhotenství nebo velkého plodu;
 • těžká únava svalových vláken, která je usnadněna prodlouženou prací, iracionálním použitím zkrácení, rychlého nebo rychlého porodu;
 • myometriální ztráta schopnosti normálně se stahovat s cicatriciálními, zánětlivými nebo degenerativními změnami.

Následující faktory predisponují k rozvoji hypo- nebo atonie:

 • mladý věk;
 • patologické stavy dělohy:
  • myomatózní uzly;
  • malformace;
  • pooperační uzly na děloze;
  • strukturální a dystrofické změny (zánět, velké množství narozených);
  • přetížení dělohy během těhotenství (polyhydramnios, vícenásobné těhotenství)
 • těhotenské komplikace;
 • anomálie patrimoniálních sil;
 • abnormality placenty (prezentace nebo odloučení);
 • gestóza, chronická extragenitální onemocnění;
 • DIC-syndrom jakéhokoli původu (hemoragický šok, anafylaktický šok, embolie plodové vody).

Placentální abnormality

Po období vyloučení plodu nastává třetí nebo následující období porodu, během kterého je placenta oddělena od stěny dělohy a vylučována. Jakmile se placenta narodí, začne poporodní období (vzpomeňte, že to trvá 2 hodiny). Toto období nejvíce vyžaduje pozornost, jak poporodní žena, tak i ošetřovatelský personál. Po narození placenty je vyšetřena integrita. Pokud nějaký lobule zůstává v děloze, může vyvolat masivní ztrátu krve, zpravidla takové krvácení začíná měsíc po porodu na pozadí plného zdraví ženy.

Co chci poznamenat. Bohužel takové krvácení, které náhle začíná o měsíc později nebo více po porodu, není neobvyklé. Samozřejmě byl na vině lékař, který se narodil. Vypadal jsem, že na placentě není dostatek laloku, ale možná to byl další lalok (odděleně od placenty), a neučinil vhodná opatření (ruční ovládání děložní dutiny). Ale jak říkají porodníci: „Neexistuje žádná placenta, kterou nelze složit.“ To znamená, že nepřítomnost lobule, zejména další, se snadno přehlíží a lékař je člověk, ne rentgen. V dobrých mateřských nemocnicích matka při propuštění vydává povinný ultrazvuk dělohy, ale protože to není smutné, nejsou k dispozici všechny ultrazvukové přístroje. Ale krvácení dříve nebo později u tohoto pacienta by stále začalo, pouze v podobné situaci byl „pobídnut“ silným stresem.

Poranění

Daleko od poslední role ve výskytu poporodní hemoragie (obvykle v prvních 2 hodinách) jsou porodnická zranění. Pokud dochází k hojnému výtoku krve z genitálního traktu, měl by porodník nejprve vyloučit poškození porodního kanálu. Přerušená integrita může být:

Někdy jsou cervikální ruptury tak dlouhé (3 až 3 stupně), že jdou do vaginálních kleneb a do spodního segmentu dělohy. Ruptury mohou nastat jak spontánně, během vyhoštění plodu (například při rychlém porodu), tak díky lékařským postupům používaným k odstranění plodu (aplikace porodních kleští, vakuový eskalátor)..

Po císařském řezu může být krvácení způsobeno porušením sešívací techniky (například zmeškaná, nepřehlédnutá céva a divergence sešívání na děloze). Kromě toho může být v pooperačním období vyvolána jmenováním protidestičkových látek (ředidel krve) a antikoagulancií (snížení jeho koagulační schopnosti).

Predispoziční faktory přispívají k prasknutí dělohy:

 • jizvy na děloze po předchozích chirurgických zákrokech;
 • kyretáž a potrat;
 • použití intrauterinních antikoncepčních prostředků;
 • porodnické manipulace (vnější rotace plodu nebo intrauterinní rotace);
 • stimulace narození;
 • úzké umyvadlo.

Krevní nemoci

Různá onemocnění krve spojená s porušením její srážlivosti by měla být také považována za faktor možného krvácení. Tyto zahrnují:

 • hemofilie;
 • von Willebrandova choroba;
 • hypofibrinogenemie a další.

Rovněž není vyloučen vývoj krvácení u jaterních onemocnění (jak víte, je v něm syntetizováno mnoho koagulačních faktorů).

Klinický obrázek

Brzy poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, je spojeno s porušením tónu a kontraktility dělohy, takže žena zůstává pod dohledem zdravotnického personálu v porodnici 2 hodiny po porodu. Každá žena, která se právě stala matkou, by si měla pamatovat, že v těchto 2 hodinách by neměla spát. Těžké krvácení se může náhle otevřít a je pravděpodobné, že v blízkosti šestinedělí nebude lékař ani porodní asistentka. Hypo- a atonické krvácení může nastat dvěma způsoby:

 • Krvácení se okamžitě stává masivním, „vylévá se jako kohoutek“. Děloha je velmi uvolněná a ochablá, její hranice nejsou definovány. Neexistuje žádný účinek z vnější masáže, manuálního ovládání dělohy a kontrakcí. Vzhledem k vysokému riziku komplikací (DIC a hemoragický šok) je žena po porodu okamžitě operována.
 • Krvácení je jako vlna. Děloha se někdy uvolní, poté se zkrátí, takže se krev uvolňuje v dávkách 150 - 300 ml. Pozitivní účinek kontrakcí a vnější masáže dělohy. V určitém okamžiku se však krvácení zintenzivňuje a stav ženy se prudce zhoršuje a výše uvedené komplikace se spojují.

Ale jak zjistit patologii, pokud je žena doma? Především je třeba si uvědomit, že celkový objem lochie po celou dobu zotavení (6 - 8 týdnů) je 0,5 - 1,5 litru. Jakékoli odchylky naznačují patologii a vyžadují okamžitou lékařskou péči:

Špatný zápach sekretů

Hnisavé a ostré „aroma“ sekrecí, a to i s příměsí krve nebo krvavých látek po 4 dnech po porodu, naznačuje vývoj zánětu v děloze nebo endometritidě. Kromě sekrecí může upozornit na horečku a bolesti břicha.

Hluboký výtok krve

Vzhled takových sekrecí, zejména poté, co se lochie stala šedavou nebo žlutou, by měla ženu upozornit. Krvácení může být simultánní nebo periodické, krevní sraženiny mohou nebo nemusí být přítomny ve výboji. Krev samotná může změnit barvu - ze světlé šarlatové na tmavou. Trápí se i celkový stav mámy. Její puls a dýchání se zrychlí, objeví se slabost a závratě, žena může neustále mrznout. Podobné příznaky označují zbytky placenty v děloze.

Intenzivní krvácení

Pokud krvácení začalo a je dostatečně masivní, musíte naléhavě zavolat sanitku. Pro mladou matku není obtížné stanovit intenzitu krvácení sama - je nutná změna několika polštářků za hodinu. Neměli byste jít k lékaři v takovém stavu sami, protože existuje vysoké riziko ztráty vědomí na ulici.

Ukončení výběru

Taková možnost, jako je náhlé zmizení sekretů, není vyloučena, což také není normou a vyžaduje lékařskou péči.

Krvácení po porodu trvá (normální) po dobu nejvýše 7 dnů a je podobné těžké menstruaci. Pokud je doba krvácení zpožděna, mělo by to mladé matky upozornit.

Léčba

Po narození placenty je přijata řada opatření, aby se zabránilo výskytu časného krvácení po porodu:

Poporodní žena zůstává v porodnici

Přítomnost ženy v porodním sále v následujících 2 hodinách po porodu je nezbytná pro nouzová opatření v případě možného krvácení. Během tohoto časového období je žena sledována zdravotnickým personálem, který hodnotí krevní tlak a puls, barvu kůže a množství vylučované krve. Jak již bylo uvedeno, přípustná ztráta krve během porodu by neměla překročit 0,5% hmotnosti ženy (v průměru do 400 ml). Jinak je ztráta krve považována za časné poporodní krvácení a jsou přijata opatření k jeho zastavení.

Vyprazdňování močového měchýře

Ihned po dokončení porodu je moč odstraněna katétrem, který je nezbytný k uvolnění plného močového měchýře a zabránění jeho tlaku na dělohu. Jinak bude na dělohu vyvíjet tlak celá močovina, která jí zabrání normálně se stahovat a může způsobit krvácení.

Kontrola porodu

Po narození dětského místa jej porodník společně s porodní asistentkou zkontroluje a rozhodne o integritě placenty, přítomnosti / nepřítomnosti dalších laloků, jejich oddělení a zpoždění v děložní dutině. V případě pochybností o integritě placenty se provede ruční vyšetření dělohy (pod anestézií). Během vyšetření dělohy lékař vytvoří:

 • vylučuje poškození dělohy (prasknutí);
 • odstraňuje zbytky placenty, membrán a krevních sraženin;
 • provádí ruční (s opatrností) masáž dělohy na pěst.

Představení uterotoniky

Jakmile se zrodí placenta, intravenózně se podávají léky snižující dělož (oxytocin, methylergometrin), méně často intramuskulárně. Tyto léky předcházejí atomii dělohy a zvyšují její kontraktilitu..

Kontrola porodního kanálu

V nedávné minulosti bylo vyšetření porodního kanálu po porodu provedeno pouze u prvorozených žen. V tuto chvíli se tato manipulace provádí u všech puerper, bez ohledu na počet narozených. Během inspekce se stanoví integrita děložního čípku a pochvy, měkké tkáně perineum a klitorisu. Jsou-li mezery detekovány, jsou sešity (v místní anestézii).

Opatření pro rozvoj časného poporodní hemoragie

V případě zvýšeného krvácení během prvních 2 hodin po porodu (500 ml nebo více) lékaři provádějí následující činnosti:

 • Vyprázdnění močového měchýře (pokud se tak nestalo dříve).
 • Zavedení uterotonik intravenózně ve vysokých dávkách.
 • Chladná do břicha.
 • Vnější masáž dělohy

Poté, co jste položili ruku na dno dělohy, jemně ji stiskněte a uvolněte, dokud se děloha úplně nezmizí. Postup pro ženu není příliš příjemný, ale docela tolerovatelný.

Provádí se, jak je uvedeno výše, v celkové anestezii. Ruka je vložena do dělohy a po prozkoumání jejích stěn je ruka sevřena v pěst. Druhou rukou masírujte dělohu z vnějšku.

 • Tamponáda zadního vaginálního fornixu

Do zadního vaginálního fornixu je vložen éterem nasáklý tampon, který způsobuje reflexní kontrakci dělohy..

Pokud všechna výše uvedená opatření neměla pozitivní účinek a krvácení se zintenzivnilo a dosáhlo 1 nebo více litrů, je vyřešen chirurgický zákrok. Současně se provádí intravenózní podávání roztoků, krve a plazmatických přípravků, aby se doplnila ztráta krve. Z použitých operací:

 • amputace nebo hysterektomie (v závislosti na situaci);
 • ligace tepen dělohy;
 • ligace ovariálních tepen;
 • ligace ilální tepny.

Zastavení pozdního poporodní krvácení

Pozdější poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, se objevuje v důsledku zpoždění částí placenty a membrán, méně často krevních sraženin v děložní dutině. Režim podpory je následující:

 • okamžitá hospitalizace ženy v gynekologickém oddělení;
 • příprava na kyretáž děložní dutiny (provádění infuzní terapie, zavádění kontrakcí);
 • provádění vyprazdňování (kyretáže) děložní dutiny a odstranění zbytků vajíčka a sraženin (v celkové anestézii);
 • ledové balení po dobu 2 hodin na dolním břiše;
 • další provedení infuzní terapie, pokud je to nutné, krevní transfúze;
 • předepisování antibiotik;
 • jmenování uterotonik, přípravků železa a vitamínů.

Co může žena udělat

Aby nedocházelo ke krvácení v pozdním poporodním období, doporučuje se mladé matce postupovat podle jednoduchých pokynů:

Sledujte měchýř

Měli byste pravidelně močit, abyste se vyhnuli přetečení močového měchýře, zejména v první den po narození. Zatímco je žena v nemocnici, navštivte toaletu každé 3 hodiny, i když tam není touha. Doma nezapomeňte na včasné vyprázdnění močového měchýře.

Kojení dítěte na vyžádání

Časté připoutání dítěte k hrudi nejen navazuje a posiluje fyzický a psychický kontakt mezi matkou a dítětem. Podráždění bradavek způsobuje uvolňování exogenního (vnitřního) oxytocinu, který stimuluje kontrakci dělohy, a také zvyšuje sekreci (vyprazdňování dělohy).

Lehněte si na břicho

Ve vodorovné poloze na břiše přispívá nejen ke zvýšení kontraktility dělohy, ale také k odtoku sekretů z ní..

Chladná do břicha

Je-li to možné, měla by mladá matka položit na spodní část břicha ledovou bublinu (nejlépe až čtyřikrát denně). Chlad stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy a redukuje otevřené děložní cévy na její vnitřní membráně.

Jaký by měl být výtok po 2–4 měsících po porodu během kojení - krev, hnědé, krvinky?

Obnova ženského těla po porodu vyžaduje čas. To platí zejména o hlavních pohlavních orgánech - děloze. Postupně se zmenšuje, získává svou předchozí velikost, obnovuje se endometriální vrstva, která ji lemuje zevnitř.

Po dodání po určitou dobu se uvolní krevní tekutina - lochie. Postupně ztmavnou a projdou za 6-8 týdnů. Co se stane poté a co by normálně mělo být po několika měsících po porodu ženské propuštění? Závisí to na vlastnostech těla matky..

Poporodní výboj: co by mělo být normální?

Před propuštěním z porodnice se žena podrobí následnému ultrazvuku, aby zjistila, zda se v děloze vyskytují krevní sraženiny nebo částice placenty (doporučujeme přečíst: co dělat, pokud se v děloze po porodu vyskytnou krevní sraženiny?) Když jsou nalezeny, kyretáž je hotová. Jinak je matka propuštěna domů. Po porodu je pozorováno špinění po dobu 4–7 týdnů. Jedná se o lochii, která se skládá ze sliznicového exsudátu, krve a fragmentů deciduální membrány, které ztratily svou vitalitu.

Při dodání císařského řezu trvá zotavení dělohy déle, krvácení může trvat déle než 2 měsíce (doporučujeme přečíst: kdy nastane první menstruace po císařském řezu?). Důvodem je skutečnost, že děloha je zraněna a je na ni položena steh, což snižuje její kontraktilní aktivitu. Je důležité vést deník a denně zaznamenávat množství a povahu výboje. Po 4-6 dnech by měli změnit barvu z šarlatové na hnědou, aby se zmenšil objem. Přirozenou pomocí je kojení, které stimuluje kontraktilitu dělohy..

Druhy normálního propouštění v období po porodu:

 1. Krvavý. Lochia zpočátku má šarlatovou barvu a vůni krve, což je způsobeno přítomností velkého počtu červených krvinek.
 2. Vážné. Objeví se na konci prvního týdne. Mají krásnou vůni, obsahují mnoho bílých krvinek..
 3. Nažloutlá bílá. Pozorováno od 1,5 týdne po narození, má tekutou konzistenci, necítí. V 6. týdnu prakticky zmizí, zbarví a obsahují pouze hlen.

Jak dlouho bude lochie?

Trvání Lochie je ovlivněno:

 • krevní srážení ženy;
 • rysy těhotenství a průběhu porodu (přírodní, císařský řez);
 • velikost a hmotnost plodu (po vícečetném těhotenství se reprodukční orgán zotavuje déle);
 • metoda krmení (kojenci se zastaví rychleji, pokud žena kojí dítě).

Čím aktivněji se kontrakty dělohy, tím dříve se lochie skončí (doporučujeme si přečíst: co dělat, když se děloha po císařském řezu dostane špatně?). V průměru se zastaví do 6 týdnů, po císařském řezu, období se může táhnout o další 3 týdny (více v článku: jak dlouho trvá lochie po císařském řezu?). O tři měsíce později by se děloha měla úplně vyčistit. Neustálé hojné vypouštění šarlatové barvy by mělo upozornit. Úplná absence lochie je také příznakem patologie (hematometry). V tomto případě se sekrety hromadí v děloze, nemají východisko. Je důležité vyhledat pohotovostní lékařskou pomoc..

Jak kojení ovlivňuje lochii??

Při kojení vzniká oxytocin - hormon, který pozitivně ovlivňuje kontraktilní aktivitu dělohy. Přispívá k rychlé kontrakci svalového orgánu a návratu k jeho původní velikosti. Objem goofů současně se každým dnem zmenšuje. Chcete-li rychle snížit množství výboje, musíte dítě aplikovat na hrudník tak často, jak je to možné.

Jakmile se děloha zotaví (obvykle tři měsíce po narození), může začít menstruace. Stává se však, že cyklus je obnoven dříve. První cyklus je zpravidla anovulační, ale také se stává, že vejce je připraveno k oplodnění. Z tohoto důvodu není vyloučeno těhotenství během kojení..

Norma nebo patologie?

Příznakem komplikací v období po porodu jsou:

 • Žlutý výboj s nepříjemným zápachem. Důkaz hnisání a nástup endometritidy nebo stagnace dělohy v děloze. Patologie nepřímo potvrzují bolest v podbřišku a zvýšení tělesné teploty.
 • Zvýšený výtok, náhlé krvácení z dělohy dva měsíce po narození. Někdy to může být přijato pro první menstruaci. Naproti tomu krvácení trvá déle než 10 dní, doprovázené uvolněním krevních sraženin.
 • S antibiotiky lze pozorovat syrový výtok. Mohou vyvolat nedostatek laktobacilů ve vagíně, který je doprovázen drozdem, nepříjemným pálením a svěděním.

Krvavý výboj po 2–4 měsících

Krvavý výtok po konci lochie může mít rozmazaný charakter, projevovat se jako skvrny nebo být hojný. Gynekologické vyšetření, sexuální styk, zvýšená fyzická námaha, vzpírání je může vyprovokovat..

Každý případ je individuální, takže gynekolog se bez konzultace neobejde. Je možné, že první menstruace přišla od narození. V tomto případě je také důležité navštívit lékaře, který ženu vyšetří a zvolí metodu antikoncepce.

Hnědý výboj po 2–4 měsících

Hnědý výtok po porodu není neobvyklý (viz také: výtok krve po porodu). Podobná barva označuje přítomnost sražené krve v nich. Výskyt takových sekrecí 3 měsíce po narození je důkazem začátku obnovy cyklu. Mohou přijít v intervalech 21–34 dnů. Po několika obdobích se zvýraznění změní na červenou.

Když se hnědý výboj nezastaví déle než měsíc, není to jako menstruace. S největší pravděpodobností došlo k hormonální poruše, která by měla být napravena. Za tímto účelem jsou zobrazeny ultrazvuk a testy, na jejichž základě lékař vybere léčbu. Takový výtok je často pozorován u endometritidy, cervikální eroze, což také vyžaduje pozornost a korekci.

Jasně červená výboj o měsíc později

Pokud byl měsíc po narození zaznamenán jasně červený výtok a prošel za čtyři dny, můžeme mluvit o obnovení menstruace (více v článku: menstruace po porodu a císařský řez během kojení). K tomu dochází u matek, které nedojčí. V tomto případě by neměly být vyloučeny patologické procesy v orgánech malé pánve, zejména pokud krev klesá nebo rozmazává po dobu 2 a více týdnů. Takový časný počátek menstruace je důvodem konzultace s gynekologem. Po vyšetření bude schopen přesně pojmenovat příčinu jasně červeného výboje.

Scarletová barva může naznačovat takové anomálie:

 • krční rány;
 • problémy srážení;
 • ruptura vnitřku svalu dělohy.

Vypouštění kopru po 2–4 měsících

Vypouštění kopru po 2–4 měsících je jednou z běžných možností. Mnoho žen si stěžuje, že tyto sekrece buď zmizí, nebo se znovu objeví. Zároveň nedochází k bolestivým pocitům, ke zvýšení teploty a dalším rušivým symptomům. Pro spokojenost je nejlepší poradit se s lékařem, který vyhodnotí poporodní změny v těle a vyřeší intimitu.

Jak odlišit patologické výboje od počátku menstruace?

Při těžké ztrátě krve, když je jedna noční polštářka naplněna za 1-3 hodiny a to trvá déle než jeden den, musíte naléhavě navštívit lékaře. Podobný jev ohrožuje rychlou ztrátu síly a pokles hemoglobinu na kritickou úroveň (60 g / l). V tomto případě bude ukázáno nejen čištění, ale také doplnění železa, krevní transfuze.

Patologické krvácení je možné s endometritidou, polypy, adenomyózou, divergencí děložních stehů, myomem, zánětlivými procesy v pánevních orgánech. Liší se od obvyklé menstruace v délce, hojnosti, mohu mít nepříjemný zápach nebo neobvyklý stín.

Poporodní propouštění, které způsobuje nepohodlí a liší se od normy, by mělo být důvodem neplánované návštěvy gynekologa. Moderní diagnostické metody vám umožní rychle najít příčinu komplikací a zastavit výtok, zahájit léčbu patologie, která je způsobila.

Poporodní krvácení

Funkce poporodní hemoragie

Krvácení po porodu je patologie, kterou by žena, která porodila, a její lékaři neměli nechat bez povšimnutí. Existují přibližné standardy pro poporodní krevní ztráty, které by měly být podle potřeby monitorovány během propouštění z porodnice.

Normálně žena ztrácí 250 gramů krve přímo při porodu. To lze přirovnat ke třem těžkým menstruacím. Poporodní krvácení pokračuje. Během 2-3 dnů může žena změnit průměrně 1 hygienickou vložku za hodinu. Pak by se měl výboj snížit. Příčinou infúze darované krve může být nadměrně silné krvácení z dělohy po porodu. Naštěstí taková potřeba vyvstává zřídka..

S každým dalším dnem se děloha stahuje stále více a více, vrací se do své negravidní velikosti a výtok se postupně mění v rozmazání. A mohou zůstat tak mírní až 6-8 týdnů. To je přesně období, jak dlouho je u ženy normální krvácení po porodu.

Je to špatné, když se výboj prudce zvyšuje. K tomu může dojít 10-15 dní po propuštění z nemocnice. Je to příležitost k okamžité návštěvě gynekologa. Návrat do nemocnice samozřejmě již není možný, ale diagnózu lze také provést ambulantně. Pokud začalo těžké krvácení týden po porodu, lékař by měl nejprve provést gynekologické vyšetření pacienta, otestovat její dělohu, aby zjistil její přibližnou velikost, konzistenci, zjistil, zda je bolestivý, zda je děložní čípek uzavřen. Nezapomeňte mluvit s pacientem, důležitým bodem je přítomnost zvýšené tělesné teploty. Pokud jde o takovou ženu, musíte přesně zjistit, jak měří teplotu, na jakém místě. V podpaží mohou být měření neinformativní, protože v této době je stanoveno laktace a malé lakostázy, stagnace mateřského mléka v mléčných kanálcích, mohou vést k lokálnímu zvýšení teploty. Správnější bude změřit teplotu, například v lokti.
A pokud existuje horečka bez prsu, krvácení, bolest - to je nejčastěji indikace hospitalizace v gynekologické nemocnici. Na ultrazvuku lékař zkoumá také dělohu. Hlavním cílem je zjistit příčiny krvácení po porodu, zda byly v děloze nějaké částice placenty nebo placentární polyp. Navzdory skutečnosti, že po narození placenty je vždy vyšetřena integrita a v takovém případě je vyšetřena děloha („vyčištěna“), často se vyskytují takové případy. Zvláště často je tato diagnóza potvrzena, když těžké krvácení začíná měsíc po narození.

Pokud je podle výsledků ultrazvuku vše v pořádku, žena prochází testy krve a moči. To se provádí za účelem zjištění, zda existuje zánětlivý proces. A pokud ano, pak jsou předepsána antibiotika. Jak jemně je to možné, abyste nemohli omezit kojení.

Dlouhá doba poporodní hemoragie je často způsobena subinvolucí dělohy, její špatnou kontraktilitou. Lékaři nazývají takovou dělohu „línou“. Hlavní léčbou v tomto případě je podávání oxytocinu k vyvolání kontrakcí dělohy a hemostatik. Například Vikasola. V případě potřeby souběžně s tímto antibiotikem.

Po porodu je trvání krvácení normální až do 8 týdnů, ale průměrně je výtok pozorován během prvních 5-6. Ale někdy poté se objeví znovu. Může to být opravdu časná menstruace, když žena kojí na vyžádání? Ano, často se stává, že ke krvácení dochází 2 měsíce po narození. V tomto případě by se žena měla podívat na sekrece, jejich vůni a hojnost. Normálně žena při menstruaci ztratí asi 50 gramů krve. S velkým množstvím - až 80 - 100 gramů. Pokud je však žena nucena každé dvě hodiny vyměnit vycpávky - to je hlavní kritérium, jak odlišit menstruaci od krvácení po porodu a nepříjemný zápach z výtoku může mluvit o bakteriální infekci. Kromě toho je přítomnost velkých sraženin považována za špatný příznak, což také naznačuje hodně ztráty krve a vyžaduje lékařskou pomoc.

Jak dlouho je krvácení po porodu??

Krvácení dělohy a skutečné krvácení po porodu jsou dva velké rozdíly. Některé ženy v práci vnímají jakýkoli krvavý, i nejmenší poporodní výboj jako život ohrožující stav..

Ale je to tak? Co by ženy, které rodí, měly vědět a kdy je to opravdu důležité starat se o své zdraví? Jaká je norma přirozených sekretů dělohy a jaká by měla být barva? Vše o propuštění po porodu více.

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení je podle Světové zdravotnické organizace nouzovou porodnickou patologií, která komplikuje každé desáté narození na světě. Každé 4 minuty na světě, bez ohledu na stupeň rozvoje země, umírá jedna žena při porodu kvůli abnormálnímu krvácení z dělohy v časném (včetně) porodním období.

Těžké (těžké) krvácení po porodu je téměř vždy spojeno s komplikacemi, u císařského řezu je pozorováno téměř dvakrát častěji. To však neznamená, že by malé krvácení bezprostředně po porodu mělo být vnímáno jako ohrožení života. Hlavní věc je znát příčinu tohoto projevu, množství přípustné vylučované krve a její barvu.

Ženské děložní tepny po celou dobu těhotenství dodávají 500 až 700 za minutu k připevnění placenty. Po porodu může toto množství krve zůstat v dutině dělohy. K alokaci krvácení v následujícím (časném poporodním) období dochází v důsledku přirozených kontrakcí děložní dutiny.

Myometrium, pokud je vše v pořádku, a porod proběhl přirozeně, se během prvních tří dnů velmi rychle snížil. Proto je během tohoto období pozorováno nejhojnější vypouštění. Poté je vypouštění po dobu jednoho měsíce považováno za normu. Jedná se však o skromný, nikoli konstantní výboj nahnědlého rozmazaného stínu..

Po císařském a přirozeném porodu by mělo být množství uvolněné krve stejné.

Císařský řez, i když se považuje za bezpečný a často prováděný zákrok, protože na těle dělohy je proveden řez, může později způsobit krvácení po porodu v případě, že matce nebyl podán další oxytocin, aby se zlepšily kontrakce dělohy. Kromě toho se injekce provádějí proti tetanu (do žaludku) a kapátka s oxytocinem se umístí přímo do porodní komory poté, co se dítě odstraní z dělohy..

Nejnebezpečnějším stavem v porodnictví v období po porodu je hypotenze dělohy. Jednoduše řečeno, jedná se o pasivitu děložního těla ke kontrakci, je v jakémsi „ochrnutém“ poporodním stavu (období), a proto je krvácení po porodu v prvním období nejčastěji spojeno právě s takovou anomálií.

Poporodní hypotonické krvácení je příčinou úmrtí u žen v poporodním období, dokonce i zkušení porodníci tento proces nemohou zastavit. Pokud je úkol komplikován velkou ztrátou krve (více než 1,5 litru) vzácné krevní skupiny, která porodila (4,3 Rh negativní), je úmrtnost na výsledek porodu velmi vysoká.

Všechny přirozené procesy pro ženské reprodukční orgány by měly skončit do konce druhého měsíce. Proto porodníci varují před raným pohlavním stykem. Sexuální život můžete začít teprve 2 měsíce po porodu. Porušení tohoto pravidla může vyvolat zvýšené vylučování z děložní dutiny. Nebezpečné příznaky (příznaky) v tomto případě:

 • bolení břicha;
 • těžkost v dolní části zad;
 • hnilobný zápach na intimních místech;
 • nazelenalý nebo zřetelný žlutý výboj;
 • teplota;
 • ztráta vědomí.

V tomto případě lékař provede další studii, protože pokud krev není celá, může se vyvinout smrtelné onemocnění - endometritida.

O tři měsíce později by nemělo dojít k žádnému propuštění. Pokud dojde k propuštění červeného odstínu a žena v porodu kojí, měli byste se poradit s lékařem. Jakékoli zpoždění může být život ohrožující..

Příčiny krvácení po porodu

Krvácení v poporodním období má odlišnou etiologii původu, liší se intenzitou, klinickým projevem (obrázek) a složitostí ženy při porodu (nouzové, patologické). Nejčastější krvácení po porodu je spojeno s projevem, jako je hypotenze dělohy. Z tohoto důvodu lékaři zejména doporučují zavádění specifických léků pro prevenci, které urychlují redukci děložních svalů (Oxytocin, Carbetocin nebo Pabal). Důvody, proč se vyskytuje krvácení spojené s hypotenzí:

 • věk do 18 let;
 • anomálie patrimoniálních sil, placenta;
 • anafylaktický šok;
 • embolie;
 • preeklampsie;
 • malformace vnitřních orgánů (děložní, rohovitá děloha;
 • dříve proskopická děloha a následné narození jsou přirozené;
 • polyhydramnios;
 • velké množství ovoce;
 • chronická extragenitální onemocnění.

Existují však i jiné příčiny krvácení v časném poporodním období:

 1. Porušení odlupování placenty. Po porodu je nejdůležitější „porodit“ místo dítěte, tzv. Placentu. Poporodní krvácení a jejich nejčastější příčiny jsou zbytky tkáně uvnitř dělohy. V každém případě je nashromážděna krev, kterou porodník vymáčkne z dělohy okamžitě na porodnický stůl, když dítě leží na hrudi své matky. Takový proces nepřináší ženě při porodu bolest a kvalifikovaný odborník udělá vše, aby během této doby všechny sraženiny vyšly ve velkém množství. Pozdní poporodní krvácení (po měsíci) je zpravidla spojeno přesně s takovým procesem, kdy tělo dělohy není zcela zbaveno zbytků placenty. Kromě toho bylo propouštění na celé následující období normální a stav ženy v porodu nevyvolával obavy. Nejlepší prevencí takové nevzhledné situace je ultrazvukové vyšetření po propuštění z porodnice.
 2. Poranění při porodu. Tato patologie je pozorována u stejného raného porodu, mnohočetného těhotenství. Situaci komplikuje tzv. Rychlý porod se zvýšenou intoxikací těla. Slzy nebo řezy mohou být na těle dělohy (císařský řez), na děložním čípku a ve vagíně (během přirozeného porodu). Závažnost je určena kategorií (1 až 4). Čím těžší je závažnost, tím vyšší je riziko ztráty krve. Příčiny tohoto stavu mohou být časné vícenásobné potraty (více než 5), předčasné narození s komplikacemi, obtížná předchozí narození (císařský řez), porodnická negramotnost. Roztržení se je mnohem horší než porodnické řezy, takže pokud porodník během porodu zjistí, že hlava dítěte neprochází, je vhodné provést porodnické řezy, než žena při porodu ztratí hodně síly a krev.
 3. Krevní nemoci. Nejvzácnější podmínky, které je třeba prozkoumat předem.

Mezi nebezpečná onemocnění, která mohou způsobit komplikace a objevy krvácení, patří:

 • hemofilie;
 • hypofibrinogenemie;
 • von Willebrandova choroba.

Krvácení během porodu (a / nebo poporodní období) a jejich příčiny jsou vyvolány především patologickými stavy. Riziková skupina zahrnuje těhotné ženy, jako je primiparous v raném věku, vícenásobná těhotenství, přirozený porod po císařském řezu, dítě vážící více než 4 kg nebo méně, pokud je hmotnost matky nižší než normální, abnormality dělohy a úzké pánve. Poporodní doporučení by měla být přísně dodržována.

Krvácení v následujícím a časném poporodním období je možné zabránit, pokud poskytnete všechny informace o svém zdraví, dodržujte doporučení lékaře a pochopte potřebu císařského řezu (pokud je uveden). Prevence krvácení po porodu - zavedení dalšího množství hormonu oxytocinu a dalších léků, které pomohou posílit děložní kontrakce. Brzy poporodní krvácení jsou považována za nebezpečné stavy, které vedou k úmrtí žen při porodu v prvních třech měsících po porodu..

Krev po porodu: jak moc to jde a na čem závisí délka

Krvácení v prvním poporodním období se vyskytuje v prvních dvou hodinách, maximálně čtyři hodiny po porodu. Takový proces je zahájen pod vlivem přírodního hormonu, který se vylučuje během porodu a porodu - oxytocinu. Celé následující období (1 den nebo více) je označeno jako pozdní krvácení.

Nascentní matky již vědí, kolik času potřebuje k porodu po porodu a co by vlastně mělo být propuštění a co by mělo vyvolat obavy. Je však velmi důležité, aby ti, kteří rodí poprvé, věděli, kdy krev přestane proudit, jak dlouho to jde, kolik dní je považováno za normální a co dělat, pokud krvácí déle, než je předepsané období.

Krevní sraženina ve formě děložní dutiny po každém narození. A tento proces je považován za normální, pokud sraženiny vyjdou až 5 dní po narození dítěte. Za tímto účelem se ve skutečnosti provádí další studie ultrazvukového vyšetření, a pokud se zjistí, že nějaký kus stále zůstává, provede se další kyretáž (pod lokálním anestetikem)..

Přirozená normální ztráta krve při porodu - objem 0,5 - 0,6 litru. Až do jednoho litru je povolen císařský řez, avšak ke stabilizaci stavu je krevní transfúze vždy prováděna paralelně s anestetiky (se spinální anestézií), bez ohledu na stav pacienta. Cokoli nad uvedeným objemem je anomálie vyžadující další ošetření. Jak ale lze nezávisle určit samotnou normu, je možné nějak určit, aniž by se měří kapalina?

K tomu potřebujete znát proces rozdělování krve, jeho intenzitu vzhledem k porodu. Průměrné trvání (trvání) normálního předčasného krvácení je prvních pět dní, tj. Doba, kdy je žena v porodu v nemocnici. Jedná se o hojné šarlatové výboje, které doslova nejde, ale „pískají“ při sebemenším pohybu, a to je normální.

Přibližně od třetího, pátého dne se propouštění stává méně intenzivním a od druhého týdne se shoduje s jednoduchými menstruačními obdobími. Mohou být současně větší, ve druhém méně, ale je to přirozený proces, který by neměl matce vyvolat strach. Situace se nepovažuje za normální, když měsíc po porodu krev zčervenala šarlatově nebo vínově. To může znamenat poporodní komplikaci, která vyžaduje okamžitou hospitalizaci..

Asi jeden a půl až dva měsíce po narození by se takové propouštění mělo úplně zastavit. Pokud ani špinění nekončí ve třetím měsíci, je nutné další vyšetření. Pro kontrolu ženy v porodu a jejího stavu, porodník jmenuje čas pro povinnou návštěvu u lékaře po porodu:

 • po všechny dny, kdy je žena v porodu na oddělení porodnice (sledování lékařů);
 • poslední den vybití (bez selhání ultrazvukem);
 • dva měsíce po narození;
 • 6 měsíců po narození;
 • následné povinné gynekologické vyšetření z hlediska pravidelného výzkumu.

Pokud náhle došlo k tomu, že se krvavé výboje v prvním měsíci v normálním objemu zvýšily, a pak prudce pokračoval ve zvyšování objemu, změnila se barva a vůně a žena při porodu cítila únavu, ospalost a ztrátu chuti k jídlu, je nutná hospitalizace s léčbou antibakteriální a protizánětlivou terapií.

Je důležité pochopit, že celý proces čištění dělohy je nezbytným obdobím čištění od stagnujících krevních sraženin, a pokud je vše v pořádku, nedochází ke změnám barvy, vůně a pohody, pak byste se neměli bát. Množství krve v prvním měsíci se může jednou zvýšit v důsledku zvýšené závažnosti, nervového stavu, deprese, snížené hladiny hemoglobinu. Všechny tyto příznaky jsou však snadno eliminovatelné. Nejobsáhlejší (rozmačkaný) výboj zpravidla končí v prvních 10 dnech.

Funkce poporodní hemoragie

Světlá šarlatová krev v prvním měsíci narození, konkrétně v prvních dvou týdnech, je přirozeným procesem čištění dělohy, která eliminuje nahromaděný přebytek krve jejím snížením. Normální je malá ztráta krve při porodu do 0,6 litru, vše výše je otázkou vyžadující pozornost.

Nouzovou péči v období po porodu lze vyžadovat pouze v těchto situacích:

 • zvýšení tělesné teploty (obvykle ne rychlejší než třetí den);
 • ztráta krve více než jeden litr;
 • dezorientace;
 • zvracení, nevolnost, bolesti hlavy současně;
 • akutní bolest břicha (ne na dně, kde jsou přirozené křeče dělohy);
 • zúžení žáků a ztráta vědomí, částečná ztráta paměti;
 • zastavení sekrecí v jakémkoli množství (ani nezmizí). Další způsoby zastavení krvácení se považují za zánětlivý proces, který následně vyvolá děložní hemostázu;
 • rychlé dýchání, puls, palpitace;
 • hnilobný, shnilý zápach hojného výboje;
 • horké, těsné ke žaludku, špatně hmatatelné.

Porodnické krvácení v časném období po porodu nevyvolává obavy, pokud se žena cítí dobře a její břicho dobře hmatné, nedochází k žádnému ztížení a žena v porodu nereaguje na všechna lékařská vyšetření bolestivým vnímáním.

Naopak komplikace po porodu (brzy nebo pozdě) - jedná se o velmi velké riziko pro zdraví ženy. Všechny projevy se mohou vyvíjet rychlostí blesku, během několika hodin, sepse vyvolává komplikace, smrt pacienta.

Proto se na porodnici žádají ženy v porodu, aby systematicky měřily tělesnou teplotu, ukazovaly povahu propouštění a hmataly alespoň dvakrát denně. Jedná se o přirozený proces, kterým je prevence poporodní komplikace..

Pozdní poporodní krvácení

Pozdní krvácení se považuje za propuštění z jednoho dne (porodnictví). V praxi je však u žen v práci všechno propuštění po jednom měsíci pozdě. Izolace měsíc po narození končí u téměř 60% žen v práci.

Pokud se po cvičení objeví slabé nahnědlé větve, neměli byste si dělat starosti. Dojde-li ke kontrakci děložního těla podle období po porodu, bude mít takový výtok krátkodobý charakter a skončí za několik hodin.

Pokud však dojde k výše uvedeným patologickým stavům spojeným s hojným výtokem a špatným zdravotním stavem, pak byste neměli váhat a obrátit se na gynekologa. Každou minutu obnovy situace komplikuje..

Léčba poporodní hemoragie

Léčba poporodní hemoragie je povinný soubor opatření, která zabraňují výskytu nebezpečných situací:

 1. Hospitalizace. První věc, kterou si pamatujete, není samoléčení, lehněte si a čekejte. Každá kapka krve představuje riziko a smrtelné nebezpečí. Hospitalizaci lze provést jak na porodnici (pokud je dítě mladší než měsíc), tak v nemocnici gynekologické patologie. Délka léčby závisí na stupni složitosti a množství ztracené krve.
 2. Výstup moči pomocí uretrálního katétru. Úplný pohyb střev je nezbytným opatřením, které působí proti tvorbě tlaku močoviny na těle dělohy, kontrakce se objevují intenzivněji.
 3. Kontrola porodního kanálu a po porodu. Pro vyloučení zranění, která byla možná při porodu, jakož i prasknutí dělohy (s císařským řezem), je nutné provést kompletní studium všech vnitřních orgánů. Život ohrožující stav - krev vstupující do břišní dutiny.
 4. Ultrazvukové vyšetření je také povinnou událostí, která se provádí souběžně se všemi vyšetřeními. Pouze na takovém zařízení lze vidět nepřítomnost nebo přítomnost sraženiny, dalších laloků po porodu.
 5. Předepisování léků. Na základě studií a získaných údajů lékař předepíše účinnou a naléhavou léčbu, která bude působit proti tvorbě atonie dělohy. Hlavní věcí je zjistit příčinu tohoto stavu, stupeň procesu a jeho složitost. Léky, které se v každém případě používají, jsou intravenózní injekce léků obsahujících oxytocin nebo methylergometrin. Kromě toho je předepsána protizánětlivá a antibakteriální terapie, která vylučuje možnost vzniku život ohrožujících situací pro matku.

Poporodní žena a její příbuzní by měli pochopit, že poporodní období je nejtěžším okamžikem pro ženské tělo, které se naučilo být jen matkou. V tomto okamžiku dochází ke všem důležitým změnám v těle: dívka se stává matkou. Aby celý proces zotavení probíhal bez komplikací, je důležité dodržovat doporučení lékaře a dodržovat všechny jeho pokyny.

Prevence krvácení po porodu

Prevence krvácení po porodu je dodržování doporučení a jmenování porodnic. Kontrakce dělohy je přirozený proces, který lze urychlit pomocí přírodních postupů pro ženy, které příroda předpokládala:

 1. Kojení dítěte pomáhá zvyšovat produkci vlastního hormonu štěstí - oxytocinu a endorfinu. Pod vlivem těchto hormonů se děloha stahuje rychleji a proces zotavení se dlouho nevytahuje.
 2. Lehněte si na břicho - jednoduché doporučení, které vám také umožní další stimulaci dělohy ke kontrakcím.
 3. Okamžitě po porodu aplikace chladu na spodní část břicha. Tyto postupy zpravidla provádějí sestry, které pomáhají ženám na porodech ihned po porodu. Nedoporučuje se provádět takové události na vlastní pěst.
 4. Časté krmení dítěte (na vyžádání). V prvních měsících života dítěte vyžaduje nejen zvýšenou pozornost své matky, ale také potřebuje doplnit své vlastní síly, které jsou částečně kompenzovány mateřským mlékem. Takový proces je stanoven na genetické úrovni, a proto příroda sama o sobě umožňuje vyhnout se všem druhům komplikací po porodu, proto stačí krmit dítě, jakmile to vyžaduje..
 5. Procházky pod širým nebem. Regenerace červených krvinek a zvýšená hladina hemoglobinu jsou nutností pro všechny ženy v práci. Takový úkol je však zvláště důležitý pro ty, kteří porodili císařský řez. Stehy, které byly položeny během procesu porodu, budou přitahovat, léčit a způsobovat nepohodlí, bolest. Ale procházky na čerstvém vzduchu jsou nutností pro každého bez ohledu na stav a stupeň obtížnosti porodu..
 6. Pravidelné vyprazdňování močového měchýře. Stagnující moč je riziko pro matku, která pod tlakem naplněné močoviny není schopna normálně a intenzivně stahovat. Hlavním úkolem ženy při porodu je proto neustále sledovat vyprazdňování a v žádném případě nevydržet.

Prevence krvácení - to jsou jednoduchá doporučení, která může každá žena následovat.

Osobní hygiena během tohoto období

Je užitečné samostatně zvážit takový proces jako osobní hygienu po porodu. Mnoho dívek, které rodí dívky, se bojí jít do sprchy, nechat dítě nebo provádět vodní procedury. Osobní hygiena v poporodním období je však klíčem k rychlému uzdravení a prevenci komplikací.

Kromě toho, že je nutné provádět sprchy každý den, je důležité provádět preventivní omývání švů, zejména pokud jde o několik vnějších švů na stydech. Čím čistší bude sestřih, tím rychlejší je proces hojení. Zbytky krve a sekrece přispívají k rozvoji patogenní flóry, což v budoucnu povede k hnisání.

Články O Neplodnosti