Hlavní Výživa

Poporodní krvácení: příčiny poporodního krvácení, jak odejít, jaký výtok je považován za normální

Krvácení dělohy po porodu - tento „termín“ puerpery označuje jakékoli špinění z genitálního traktu po porodu. A mnoho žen, které porodily, začne panikařit, protože neví, kolik krvácení po porodu by mělo trvat, jaká je jeho intenzita a jak odlišit normu od patologie..

Aby se předešlo těmto situacím, porodník v předvečer propuštění z nemocnice vede rozhovor se ženou, přičemž vysvětluje všechny rysy poporodní periody, její trvání a určuje vzhled na prenatální klinice (obvykle po 10 dnech)..

Vlastnosti poporodní periody

Kolik takzvaného krvácení přetrvává po porodu, tj. Krevní výtok

Intenzivní špinění obvykle netrvá déle než 2 až 3 dny. To je přirozený proces a takové sekrece se nazývají lochie..

Jak víte, po narození plodu dochází k oddělení nebo, zhruba řečeno, oddělení místa dítěte (placenta) od vnitřní výstelky dělohy. V tomto případě je vytvořen dostatečně velký povrch rány, který trvá dlouho, než se uzdraví. Lochia není nic jiného než tajemství rány, které je představováno oddělením od povrchu rány.

První den po porodu se lochie skládá z krve a kousků deciduální membrány. Poté, co se děloha stahuje a vrací se do své normální „před těhotné“ velikosti, krevní plazma a tkáňová tekutina, jakož i částice deciduální membrány, které stále klesají, se k sekreci výtoku připojí hlen s bílými krvinkami. Proto se po několika dnech propouštění po porodu stává krvavým a potom vážným. Jejich barva se také mění, z jasně červené na hnědou a na konci nažloutlé.

Spolu s barvou sekrecí se mění také jejich intenzita. Proces vybíjení končí za 5-6 týdnů. Pokud je propouštění zpožděno nebo se stane krvavou a intenzivnější, měli byste se poradit s lékařem.

Děloha a děložní změny

Cervix a děloha samotná také procházejí fází změny. V poporodním období, které trvá v průměru asi 6-8 týdnů, tj. Až do 42 dnů, se děloha zmenšuje (zkracuje) a její „vnitřní rána“ se uzdravuje. Kromě toho se také vytvoří děložní hrdlo..

Nejvýraznější fáze reverzního vývoje nebo převratu dělohy se objevuje během prvních 14 dnů po porodu. Na konci prvního poporodního dne je dno dělohy hmatné v místě pupku a poté, s normální kontrakcí, děloha klesá každý den o 2 cm nebo 1 příčný prst.

Jak se výška děložního pozadí snižuje, zmenšují se další velikosti dělohy. Děloha se stává plošší a užší napříč. Přibližně 10 dní po porodu spadne dno dělohy mimo kosti ochlupení a již se necítí skrz přední břišní stěnu. Při provádění gynekologického vyšetření můžete stanovit dělohu s velikostí 9 až 10 týdnů těhotenství.

Paralelně se vytvoří děložní hrdlo. Krční kanál se postupně zužuje. Po 3 dnech prochází jedním prstem. Nejprve se uzavře vnitřní hltan a poté externí hltan. Úplně vnitřní hltan se uzavře do 10. dne, zatímco vnější hltan do 16–20 dnů.

Co se nazývá poporodní krvácení

Poporodní krvácení zahrnuje intenzivní krevní ztráty až do 0,5% nebo více puerperální tělesné hmotnosti a jsou přímo spojeny s porodem.

 • Pokud krvácení po porodu nastane po 2 nebo více hodinách (v následujících 42 dnech), nazývá se pozdě.
 • Pokud je intenzivní ztráta krve zaznamenána ihned po narození nebo do dvou hodin, nazývá se brzy.

Poporodní krvácení je považováno za hroznou porodnickou komplikaci a může vést ke smrti šestinedělí.

Závažnost krvácení je dána objemem ztráty krve. U zdravé ženy při porodu nepřekračuje odhadovaný objem ztráty krve při porodu 0,5% tělesné hmotnosti, zatímco u gestózy, anémie nebo koagulopatie klesá na 0,3%. Pokud v časném poporodním období žena ztratila více krve, než se vypočítalo, pak mluví o časném poporodním krvácení, které vyžaduje okamžitou akci, někdy až po operaci.

Příčiny poporodní hemoragie

Příčiny těžkého krvácení, jak v časném, tak pozdním poporodním období, jsou různé:

Atony nebo děložní hypotenze

To je jeden z hlavních faktorů, které přispívají k krvácení. Hypotenze dělohy odkazuje na její stav, ve kterém je snížen jak tón, tak kontraktilita. S atonií dělohy je tón a kontraktilní aktivita výrazně snížena nebo zcela chybí a děloha je v "ochrnutém" stavu. Atony je naštěstí extrémně vzácná, ale nebezpečná masivním krvácením, které nelze přenést na konzervativní léčbu. Krvácení spojené se sníženým tonem dělohy se vyvíjí v časném poporodním období. K redukci a ztrátě tonusu dělohy přispívá jeden z následujících faktorů:

 • nadměrné přetížení dělohy, které je pozorováno u polyhydramnií, mnohočetného těhotenství nebo velkého plodu;
 • těžká únava svalových vláken, která je usnadněna prodlouženou prací, iracionálním použitím zkrácení, rychlého nebo rychlého porodu;
 • myometriální ztráta schopnosti normálně se stahovat s cicatriciálními, zánětlivými nebo degenerativními změnami.

Následující faktory predisponují k rozvoji hypo- nebo atonie:

 • mladý věk;
 • patologické stavy dělohy:
  • myomatózní uzly;
  • malformace;
  • pooperační uzly na děloze;
  • strukturální a dystrofické změny (zánět, velké množství narozených);
  • přetížení dělohy během těhotenství (polyhydramnios, vícenásobné těhotenství)
 • těhotenské komplikace;
 • anomálie patrimoniálních sil;
 • abnormality placenty (prezentace nebo odloučení);
 • gestóza, chronická extragenitální onemocnění;
 • DIC-syndrom jakéhokoli původu (hemoragický šok, anafylaktický šok, embolie plodové vody).

Placentální abnormality

Po období vyloučení plodu nastává třetí nebo následující období porodu, během kterého je placenta oddělena od stěny dělohy a vylučována. Jakmile se placenta narodí, začne poporodní období (vzpomeňte, že to trvá 2 hodiny). Toto období nejvíce vyžaduje pozornost, jak poporodní žena, tak i ošetřovatelský personál. Po narození placenty je vyšetřena integrita. Pokud nějaký lobule zůstává v děloze, může vyvolat masivní ztrátu krve, zpravidla takové krvácení začíná měsíc po porodu na pozadí plného zdraví ženy.

Co chci poznamenat. Bohužel takové krvácení, které náhle začíná o měsíc později nebo více po porodu, není neobvyklé. Samozřejmě byl na vině lékař, který se narodil. Vypadal jsem, že na placentě není dostatek laloku, ale možná to byl další lalok (odděleně od placenty), a neučinil vhodná opatření (ruční ovládání děložní dutiny). Ale jak říkají porodníci: „Neexistuje žádná placenta, kterou nelze složit.“ To znamená, že nepřítomnost lobule, zejména další, se snadno přehlíží a lékař je člověk, ne rentgen. V dobrých mateřských nemocnicích matka při propuštění vydává povinný ultrazvuk dělohy, ale protože to není smutné, nejsou k dispozici všechny ultrazvukové přístroje. Ale krvácení dříve nebo později u tohoto pacienta by stále začalo, pouze v podobné situaci byl „pobídnut“ silným stresem.

Poranění

Daleko od poslední role ve výskytu poporodní hemoragie (obvykle v prvních 2 hodinách) jsou porodnická zranění. Pokud dochází k hojnému výtoku krve z genitálního traktu, měl by porodník nejprve vyloučit poškození porodního kanálu. Přerušená integrita může být:

Někdy jsou cervikální ruptury tak dlouhé (3 až 3 stupně), že jdou do vaginálních kleneb a do spodního segmentu dělohy. Ruptury mohou nastat jak spontánně, během vyhoštění plodu (například při rychlém porodu), tak díky lékařským postupům používaným k odstranění plodu (aplikace porodních kleští, vakuový eskalátor)..

Po císařském řezu může být krvácení způsobeno porušením sešívací techniky (například zmeškaná, nepřehlédnutá céva a divergence sešívání na děloze). Kromě toho může být v pooperačním období vyvolána jmenováním protidestičkových látek (ředidel krve) a antikoagulancií (snížení jeho koagulační schopnosti).

Predispoziční faktory přispívají k prasknutí dělohy:

 • jizvy na děloze po předchozích chirurgických zákrokech;
 • kyretáž a potrat;
 • použití intrauterinních antikoncepčních prostředků;
 • porodnické manipulace (vnější rotace plodu nebo intrauterinní rotace);
 • stimulace narození;
 • úzké umyvadlo.

Krevní nemoci

Různá onemocnění krve spojená s porušením její srážlivosti by měla být také považována za faktor možného krvácení. Tyto zahrnují:

 • hemofilie;
 • von Willebrandova choroba;
 • hypofibrinogenemie a další.

Rovněž není vyloučen vývoj krvácení u jaterních onemocnění (jak víte, je v něm syntetizováno mnoho koagulačních faktorů).

Klinický obrázek

Brzy poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, je spojeno s porušením tónu a kontraktility dělohy, takže žena zůstává pod dohledem zdravotnického personálu v porodnici 2 hodiny po porodu. Každá žena, která se právě stala matkou, by si měla pamatovat, že v těchto 2 hodinách by neměla spát. Těžké krvácení se může náhle otevřít a je pravděpodobné, že v blízkosti šestinedělí nebude lékař ani porodní asistentka. Hypo- a atonické krvácení může nastat dvěma způsoby:

 • Krvácení se okamžitě stává masivním, „vylévá se jako kohoutek“. Děloha je velmi uvolněná a ochablá, její hranice nejsou definovány. Neexistuje žádný účinek z vnější masáže, manuálního ovládání dělohy a kontrakcí. Vzhledem k vysokému riziku komplikací (DIC a hemoragický šok) je žena po porodu okamžitě operována.
 • Krvácení je jako vlna. Děloha se někdy uvolní, poté se zkrátí, takže se krev uvolňuje v dávkách 150 - 300 ml. Pozitivní účinek kontrakcí a vnější masáže dělohy. V určitém okamžiku se však krvácení zintenzivňuje a stav ženy se prudce zhoršuje a výše uvedené komplikace se spojují.

Ale jak zjistit patologii, pokud je žena doma? Především je třeba si uvědomit, že celkový objem lochie po celou dobu zotavení (6 - 8 týdnů) je 0,5 - 1,5 litru. Jakékoli odchylky naznačují patologii a vyžadují okamžitou lékařskou péči:

Špatný zápach sekretů

Hnisavé a ostré „aroma“ sekrecí, a to i s příměsí krve nebo krvavých látek po 4 dnech po porodu, naznačuje vývoj zánětu v děloze nebo endometritidě. Kromě sekrecí může upozornit na horečku a bolesti břicha.

Hluboký výtok krve

Vzhled takových sekrecí, zejména poté, co se lochie stala šedavou nebo žlutou, by měla ženu upozornit. Krvácení může být simultánní nebo periodické, krevní sraženiny mohou nebo nemusí být přítomny ve výboji. Krev samotná může změnit barvu - ze světlé šarlatové na tmavou. Trápí se i celkový stav mámy. Její puls a dýchání se zrychlí, objeví se slabost a závratě, žena může neustále mrznout. Podobné příznaky označují zbytky placenty v děloze.

Intenzivní krvácení

Pokud krvácení začalo a je dostatečně masivní, musíte naléhavě zavolat sanitku. Pro mladou matku není obtížné stanovit intenzitu krvácení sama - je nutná změna několika polštářků za hodinu. Neměli byste jít k lékaři v takovém stavu sami, protože existuje vysoké riziko ztráty vědomí na ulici.

Ukončení výběru

Taková možnost, jako je náhlé zmizení sekretů, není vyloučena, což také není normou a vyžaduje lékařskou péči.

Krvácení po porodu trvá (normální) po dobu nejvýše 7 dnů a je podobné těžké menstruaci. Pokud je doba krvácení zpožděna, mělo by to mladé matky upozornit.

Léčba

Po narození placenty je přijata řada opatření, aby se zabránilo výskytu časného krvácení po porodu:

Poporodní žena zůstává v porodnici

Přítomnost ženy v porodním sále v následujících 2 hodinách po porodu je nezbytná pro nouzová opatření v případě možného krvácení. Během tohoto časového období je žena sledována zdravotnickým personálem, který hodnotí krevní tlak a puls, barvu kůže a množství vylučované krve. Jak již bylo uvedeno, přípustná ztráta krve během porodu by neměla překročit 0,5% hmotnosti ženy (v průměru do 400 ml). Jinak je ztráta krve považována za časné poporodní krvácení a jsou přijata opatření k jeho zastavení.

Vyprazdňování močového měchýře

Ihned po dokončení porodu je moč odstraněna katétrem, který je nezbytný k uvolnění plného močového měchýře a zabránění jeho tlaku na dělohu. Jinak bude na dělohu vyvíjet tlak celá močovina, která jí zabrání normálně se stahovat a může způsobit krvácení.

Kontrola porodu

Po narození dětského místa jej porodník společně s porodní asistentkou zkontroluje a rozhodne o integritě placenty, přítomnosti / nepřítomnosti dalších laloků, jejich oddělení a zpoždění v děložní dutině. V případě pochybností o integritě placenty se provede ruční vyšetření dělohy (pod anestézií). Během vyšetření dělohy lékař vytvoří:

 • vylučuje poškození dělohy (prasknutí);
 • odstraňuje zbytky placenty, membrán a krevních sraženin;
 • provádí ruční (s opatrností) masáž dělohy na pěst.

Představení uterotoniky

Jakmile se zrodí placenta, intravenózně se podávají léky snižující dělož (oxytocin, methylergometrin), méně často intramuskulárně. Tyto léky předcházejí atomii dělohy a zvyšují její kontraktilitu..

Kontrola porodního kanálu

V nedávné minulosti bylo vyšetření porodního kanálu po porodu provedeno pouze u prvorozených žen. V tuto chvíli se tato manipulace provádí u všech puerper, bez ohledu na počet narozených. Během inspekce se stanoví integrita děložního čípku a pochvy, měkké tkáně perineum a klitorisu. Jsou-li mezery detekovány, jsou sešity (v místní anestézii).

Opatření pro rozvoj časného poporodní hemoragie

V případě zvýšeného krvácení během prvních 2 hodin po porodu (500 ml nebo více) lékaři provádějí následující činnosti:

 • Vyprázdnění močového měchýře (pokud se tak nestalo dříve).
 • Zavedení uterotonik intravenózně ve vysokých dávkách.
 • Chladná do břicha.
 • Vnější masáž dělohy

Poté, co jste položili ruku na dno dělohy, jemně ji stiskněte a uvolněte, dokud se děloha úplně nezmizí. Postup pro ženu není příliš příjemný, ale docela tolerovatelný.

Provádí se, jak je uvedeno výše, v celkové anestezii. Ruka je vložena do dělohy a po prozkoumání jejích stěn je ruka sevřena v pěst. Druhou rukou masírujte dělohu z vnějšku.

 • Tamponáda zadního vaginálního fornixu

Do zadního vaginálního fornixu je vložen éterem nasáklý tampon, který způsobuje reflexní kontrakci dělohy..

Pokud všechna výše uvedená opatření neměla pozitivní účinek a krvácení se zintenzivnilo a dosáhlo 1 nebo více litrů, je vyřešen chirurgický zákrok. Současně se provádí intravenózní podávání roztoků, krve a plazmatických přípravků, aby se doplnila ztráta krve. Z použitých operací:

 • amputace nebo hysterektomie (v závislosti na situaci);
 • ligace tepen dělohy;
 • ligace ovariálních tepen;
 • ligace ilální tepny.

Zastavení pozdního poporodní krvácení

Pozdější poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, se objevuje v důsledku zpoždění částí placenty a membrán, méně často krevních sraženin v děložní dutině. Režim podpory je následující:

 • okamžitá hospitalizace ženy v gynekologickém oddělení;
 • příprava na kyretáž děložní dutiny (provádění infuzní terapie, zavádění kontrakcí);
 • provádění vyprazdňování (kyretáže) děložní dutiny a odstranění zbytků vajíčka a sraženin (v celkové anestézii);
 • ledový zábal po dobu 2 hodin na spodním břiše;
 • další provedení infuzní terapie, pokud je to nutné, krevní transfúze;
 • předepisování antibiotik;
 • jmenování uterotonik, přípravků železa a vitamínů.

Co může žena udělat

Aby nedocházelo ke krvácení v pozdním poporodním období, doporučuje se mladé matce postupovat podle jednoduchých pokynů:

Sledujte měchýř

Měli byste pravidelně močit, abyste se vyhnuli přetečení močového měchýře, zejména v první den po narození. Zatímco je žena v nemocnici, navštivte toaletu každé 3 hodiny, i když tam není touha. Doma nezapomeňte na včasné vyprázdnění močového měchýře.

Kojení dítěte na vyžádání

Časté připoutání dítěte k hrudi nejen navazuje a posiluje fyzický a psychický kontakt mezi matkou a dítětem. Podráždění bradavek způsobuje uvolňování exogenního (vnitřního) oxytocinu, který stimuluje kontrakci dělohy, a také zvyšuje sekreci (vyprazdňování dělohy).

Lehněte si na břicho

Ve vodorovné poloze na břiše přispívá nejen ke zvýšení kontraktility dělohy, ale také k odtoku sekretů z ní..

Chladná do břicha

Je-li to možné, měla by mladá matka položit na spodní část břicha ledovou bublinu (nejlépe až čtyřikrát denně). Chlad stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy a redukuje otevřené děložní cévy na její vnitřní membráně.

Jaký by měl být výboj po porodu?

V posledním období porodu dochází k porodu po porodu, což znamená dokončení procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozen povrch dělohy, zůstává na něm rána z bývalého připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy neuzdraví a sliznice se neobnoví, bude obsah rány vylučován z vagíny puerper, postupně se mění barva (bude méně nečistot v krvi) a klesá množství. Tyto poporodní sekrece se nazývají lochie..

Ihned po dokončení porodu se ženě injekčně podá lék, který stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy. Obvykle se jedná o oxytocin nebo methylegrometr. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (takže netlačí na dělohu a nezasahuje do jeho kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěn ohřívač ledu. Tato doba je velmi nebezpečná objevem hypotonického krvácení z dělohy, takže dvě hodiny po porodu jsou stále pozorovány v porodním sále.

Spotting je nyní velmi hojný, ale stále by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, ale krvácení rychle vede k slabosti a závratě. Pokud tedy máte pocit, že krev proudí velmi silně (například plenka pod vámi je mokrá), informujte o tom zdravotnický personál..

Pokud propuštění během těchto dvou hodin nepřesáhne půl litru a stav ženy při porodu je uspokojivý, bude převedena na porodnické oddělení. Nyní musíte sledovat své propuštění, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho vydrží. Nedělejte si starosti: sestra bude samozřejmě vše kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství propouštění. Abychom však byli sebevědomí a klidní, je lepší předem vědět, co se s tebou stane poprvé po porodu a jakou povahu by mělo mít normální poporodní propuštění.

Jaké jsou propuštění po porodu?

Lochia je složena z krvinek, sacharózy, plazmy, fragmentů sliznice děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z děložního hrdla, takže si všimnete hlenu a sraženin v nich, zejména v prvních dnech po narození. S tlakem na břicho a také s pohybem se může výtok obsahu rány zvýšit. Mějte na paměti, že pokud se chcete dostat z postele - okamžitě zaplavíte. Doporučujeme proto nejprve umístit plenu pod nohy.

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku se podobají výboji během menstruace, pouze mnohem hojnější. To je dobré, protože dochází k očištění dutiny dělohy od obsahu rány. Během několika dnů se lochie stane tmavší barvou a méně kvantitou. Ve druhém týdnu bude výboj hnědo-žlutý, získává slizniční konzistenci a po třetím - nažloutlý-bílý. Krevní nečistoty však lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu přemístěna na porodnické oddělení, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se intenzita výboje prudce zvýší, okamžitě zavolejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se obracejte na břicho: pomůže vám to vyprázdnit dutinu dělohy od obsahu rány. A ještě lépe - leží více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když necítíte nutkání. Optimálně každé 2-3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a zabraňuje její kontrakci.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha topný polštářek s ledem: cévy se budou stahovat, což také zabraňuje krvácení.
 • Nezdvihejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výboje zvýšit.

Navíc u kojících matek končí lochie mnohem rychleji. Proto kojte dítě na požádání - během sání se v matčině těle produkuje oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně se žena cítí křečovité bolesti a samotný výboj se zesiluje.

V brázdě. Poporodní propuštění

Uvolnění po porodu. Poporodní krvácení. Menstruace

Během několika týdnů po narození, zatímco se obnoví děložní sliznice (endometrium), si mladá matka zachovává sekrece z genitálního traktu. Jaké jsou tyto sekrece a v tom případě se mohou stát známkou potíží?

Poporodní propuštění z genitálního traktu ženy se nazývá lochie. Jejich počet v průběhu času klesá v důsledku postupného hojení povrchu rány, které se po oddělení placenty tvoří na endometriu..

Lochia se skládá z krvinek (bílé krvinky, červené krvinky, krevní destičky), plazmy, pocení z povrchu rány dělohy, odumírání epitelu výstelky dělohy a hlenu z děložního hrdla. Postupem času se složení Lochie mění, takže se mění jejich barva. Povaha lochie by měla odpovídat dny poporodní periody. V prvních dnech po porodu (4-5 dní po porodu přirozeným porodním kanálem a 7-8 dní po císařském řezu) je žena v porodnické jednotce v poporodní jednotce pod dohledem zdravotnického personálu. Poté, co je žena propuštěna z domova, sama kontroluje její stav a její úkolem je v případě potřeby navštívit lékaře. Množství a povaha výboje může říci hodně, a je důležité si včas všimnout alarmujících příznaků.

Poporodní propuštění v porodním bloku

První 2 hodiny po porodu je žena v mateřské jednotce - ve stejné krabici, kde se porod uskutečnil, nebo na nosítku na chodbě.

Pokud je výtok bezprostředně po porodu krvavý, docela hojný, tvoří 0,5% tělesné hmotnosti, ale ne více než 400 ml, nevede to k porušení celkového stavu..

Aby se předešlo krvácení po porodu, močový měchýř se vyprázdní ihned po narození (moč se odstraní katétrem), led se umístí na spodní část břicha. Současně se intravenózně injikují léky, které snižují svaly dělohy (oxytocin nebo metilegrometril). Uzavřením dělohy blokuje otevřené krevní cévy v místě připojení placenty, čímž zabraňuje ztrátě krve.

Poznámka! V prvních dvou hodinách po porodu je žena na porodnici pod dohledem zdravotnického personálu, protože toto období je nebezpečné z důvodu výskytu tzv. Hypotonického krvácení z dělohy, které je způsobeno narušením kontraktilní funkce dělohy a uvolněním svalů. Pokud máte pocit, že krvácení je příliš hojné (podšívka je mokrá, plachta je mokrá), měli byste o tom okamžitě informovat zdravotnický personál. Je důležité vědět, že současně žena nepociťuje žádnou bolest, ale krvácení rychle vede k slabosti, závratě.

Také v prvních 2 hodinách může dojít ke krvácení ze slz v tkáních porodního kanálu, pokud nebyly přišity, takže je důležité, aby lékař pečlivě vyšetřil vagínu a děložní hrdlo po porodu. Pokud některá mezera nebyla úplně uzavřena, může se objevit hematom (omezená akumulace tekuté krve v tkáních) perineum nebo vagíny. Žena může pociťovat pocit plnosti v perineu. V tomto případě je nutné otevřít hematom a znovu sešít mezeru. Tato operace se provádí v intravenózní anestezii..

Pokud první 2 hodiny po porodu (časné poporodní období) proběhly dobře, žena je převedena na porodnické oddělení.

Poporodní propuštění

Pokud je v prvních 2-3 dnech lochie v přírodě krvavá, je dost hojná (asi 300 ml za první 3 dny): podšívka nebo plenka se zcela naplní během 1-2 hodin, lochia se může srážet, mít vyzrálou vůni jako menstruační tok. Poté se počet přísavek sníží, získají tmavě červenou barvu s hnědým nádechem. Zvýšená sekrece během pohybu je normální. Na porodním oddělení provádí lékař každodenní procházku, po které kromě jiných ukazatelů stavu ženy posuzuje povahu a množství výtoku - za tímto účelem sleduje výtok na podšívce nebo podšívce. V řadě porodnic trvají na používání plen, protože pro lékaře je snazší posoudit povahu propouštění. Lékař obvykle stanoví počet sekretů u ženy během dne. Kromě toho se v prvních 2-3 dnech může během hmatu lékařem břicho objevit výtok.

Pro prevenci poporodní hemoragie je důležité dodržovat následující doporučení:

 • Vyprázdněte močový měchýř včas. První den musíte jít na toaletu nejméně každé 3 hodiny, i když nemáte pocit, že je potřeba močit. Přetékající měchýř narušuje normální děložní kontrakce..
 • Kojení na vyžádání. Během krmení je snížena děloha, protože podráždění bradavek způsobuje uvolňování oxytocinu - hormonu, který je produkován v hypofýze - endokrinní žláze umístěné v mozku. Oxytocin má kontrakční účinek na dělohu. Současně může žena cítit křeče v dolním břiše (u vícerozměrných dětí jsou silnější). Krmení se zvyšuje.
 • Lehněte si na břicho. Nejde jen o prevenci krvácení, ale také o prevenci zpoždění sekrecí v děložní dutině. Po těhotenství a porodu je tón břišní stěny oslaben, takže se děloha může odchylovat zadně, což narušuje odtok sekretů, a v poloze na břiše se děloha přibližuje k přední břišní stěně, eliminuje se úhel mezi děložním tělem a děložním hrdlem.
 • 3-4 krát denně k umístění ledové bubliny na spodní část břicha - toto opatření pomáhá zlepšit kontrakci svalů dělohy, děložních cév.

Pro ženy, u kterých byla děloha během těhotenství zarostlá (u těhotných žen s velkým plodem, pro více těhotenství, u vícečetných žen), stejně jako pro ženy, které měly po porodu komplikace (slabá práce, manuální oddělení placenty, včasné hypotonické krvácení). Oxytocin se předepisuje intramuskulárně po dobu 2–3 dnů, aby se děloha dobře stahovala.

Poznámka! Pokud počet sekrecí dramaticky vzrostl, měli byste se určitě poradit s lékařem, protože existuje nebezpečí pozdního poporodní krvácení (pozdní poporodní krvácení zahrnuje krvácení, ke kterému došlo 2 nebo více hodin po porodu). Jejich důvody se mohou lišit.

Krvácení může být důsledkem zpoždění částí placenty, pokud nebylo včas diagnostikováno (v prvních 2 hodinách po narození). K takovému krvácení může dojít v prvních dnech nebo dokonce týdnech po narození. Poměr placenty v děloze může být detekován vaginálním vyšetřením (pokud se nachází v blízkosti vnitřního hltanu a děložního hrdla je předán) nebo ultrazvukem. V tomto případě se frakce placenty z dělohy odstraní při intravenózní anestézii. Paralelně se provádí infuzní terapie (intravenózní kapání tekutin), jejíž objem závisí na stupni ztráty krve, a antibakteriální terapie pro prevenci infekčních komplikací.

V 0,2-0,3% případů je krvácení způsobeno poruchami krevního srážení. Příčiny těchto poruch mohou být různá krevní onemocnění. Takové krvácení je nejobtížnější napravit, a proto je velmi důležitá preventivní terapie, která byla zahájena ještě před porodem. Obvykle si je žena vědoma, že má tyto poruchy před těhotenstvím.

Hyponické krvácení se nejčastěji vyskytuje v souvislosti s nedostatečným stahem svalů dělohy. V tomto případě je krvácení poměrně hojné, bezbolestné. Pro odstranění hypotonického krvácení se zavádějí redukční léčiva, ztráta krve je doplněna intravenózními tekutinami a v případě těžkého krvácení krevní produkty (plazma, červené krvinky). V případě potřeby chirurgie.

Při zastavení výboje byste měli také vyhledat lékaře. Komplikace poporodní periody, charakterizované akumulací lochie v děložní dutině, se nazývá lochiometr. K této komplikaci dochází v důsledku přetížení dělohy a jejího zadního ohybu. Pokud není lochiometer včas eliminován, může nastat endometritida (zánět děložní sliznice), protože poporodní sekrece jsou živným médiem pro patogeny. Léčba spočívá v předepisování látek stahujících dělohy (oxytocin). V tomto případě je nutné odstranit cervikální křeč, pro kterou se No-shpu podává 20 minut před Oxytocinem.

Poporodní výboj doma

Je dobré, pokud propouštění po porodu trvá 6–8 týdnů (to je doba potřebná pro reverzní vývoj dělohy po těhotenství a porodu). Jejich celkový počet během této doby je 500 - 1500 ml.

V prvním týdnu po narození je propouštění srovnatelné s normální menstruací, pouze jsou hojnější a mohou obsahovat sraženiny. Každý den se množství výboje snižuje. Postupně se díky velkému množství hlenu stanou nažloutlé, mohou být smíchány s krví. Kolem 4. týdne je pozorován skromný „špinící“ výboj a na konci 6. až 8. týdne jsou již stejné jako před těhotenstvím.

U kojících žen se poporodní výtok zastaví rychleji, protože celý proces zpětného vývoje dělohy prochází rychleji. Nejprve se mohou při krmení vyskytnout křeče v dolním břiše, ale během několika dní zmizí.

U žen, které měly císařský řez, se všechno děje pomaleji, protože kvůli přítomnosti švu na děloze se to zhoršuje.

Pravidla hygieny v období po porodu. Dodržování jednoduchých hygienických pravidel pomůže vyhnout se infekčním komplikacím. Od prvních dnů poporodní periody se v lochii vyskytuje různorodá mikrobiální flóra, která po rozmnožení může způsobit zánětlivý proces. Proto je důležité, aby lochie netrpěla v děložní dutině a ve vagíně..

Během celého období, zatímco přidělení pokračuje, musíte použít podložky nebo plenky na spodní prádlo. Těsnění musí být vyměněna nejméně každé 3 hodiny. Je lepší používat těsnění s měkkým povrchem než s povrchem ok, protože na nich je lépe vidět povaha výboje. Těsnění s vůněmi se nedoporučují - při jejich používání se zvyšuje riziko alergických reakcí. Když ležíte, je lepší používat plenky pod sedadlem, aby nebránily přidělení lochie. Můžete si dát plenu, aby výtok vypadal volně, ale neznečistil prádlo. Tampony nelze použít, protože brání odstranění sekrecí z pochvy, místo toho je absorbují, což může způsobit růst mikroorganismů a vyvolat rozvoj zánětlivého procesu.

Několikrát denně se musíte umýt (po každé návštěvě toalety), Každý den se musíte sprchovat. Genitálie je třeba mýt venku, ale ne uvnitř, ve směru zepředu dozadu. Nemůžete se vyhazovat, protože tímto způsobem můžete přinést infekci. Ze stejných důvodů se nedoporučuje koupat se..

Při velké fyzické námaze se může objem výboje zvýšit, takže nezvedejte nic těžkého.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Načasování obnovy menstruačního cyklu u každé ženy je individuální. Po porodu se hormon prolaktin produkuje v těle ženy, což stimuluje produkci mléka v ženském těle. Inhibuje tvorbu hormonů ve vaječnících, a proto zabraňuje ovulaci.

Pokud je dítě kojeno, pravidelný menstruační cyklus jeho matky se zotaví 5-6 měsíců po porodu a může se zotavit i po ukončení laktace. Před tím se menstruace nemusí objevit vůbec nebo se mohou občas objevit. Při umělém krmení (dítě dostává pouze mléčnou směs) se menstruace zpravidla obnoví do 2–3 měsíce po porodu.

Pozorný přístup k povaze poporodního propouštění a dalším ukazatelům úspěšného průběhu poporodního období pomůže ženě vyhnout se mnoha komplikacím. Je důležité dodržovat všechna hygienická pravidla a doporučení lékaře..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Špinění měsíce po narození mohou být příznaky nemoci.

Po narození dítěte, bez ohledu na to, jak k porodu došlo (přírodními prostředky nebo císařským řezem), se u ženy v porodu z genitálního traktu vyvine krvavý výtok, který se v lékařské terminologii nazývá lochia.

Co krvácí po porodu?

Lochia je poporodní výboj z děložní dutiny, ke kterému dochází v důsledku jeho reverzní involuce.

Procesy obnovení děložní sliznice po porodu jsou velmi podobné procesům hojení povrchu rány, doprovázené separací sekrece rány..

V závislosti na době, která uplyne po narození, má výboj jinou barvu a charakter.

První 2-3 dny jsou krvavé, protože obsahují velké množství červených krvinek (červených krvinek) uniklých z místa dítěte a cév klesající membrány.

Čtvrtý den je počet erytrocytů v sekrecích výrazně snížen a jsou nahrazeny bílými krvinkami (bílými krvinkami), jakož i buňkami odmítnutého epitelu.

Týden po narození se v lochii objevuje hlen (dostat se z děložního čípku), červené krvinky téměř úplně vymizí a zůstávají pouze bílé krvinky a buňky exfoliačního epitelu. Během tohoto období má výtok po porodu podobu šedobílé neprůhledné kapaliny. Asi po 2–2,5 týdnech se vnitřní sliznice dělohy úplně obnoví a výtok se zastaví.

Normálně se u zdravé ženy v prvním týdnu po porodu vylučuje asi 1-1,5 l lochie. Tato kapalina může mít neutrální nebo alkalickou reakci a její vůně závisí na přítomnosti jedné nebo druhé mikroflóry.

Je třeba zdůraznit, že normálně je děložní dutina absolutně sterilní, ale podle odborníků se do ní po porodu (v prvních 3 až 4 dnech) mohou dostat určité typy bakterií přes krční páteř. Obvykle však nejsou neagresivní a nejsou schopni způsobit vývoj chorobného procesu.

Znepokojující známky

Navzdory skutečnosti, že špinění po porodu je normou, vyžadují lékařskou pozornost velkou pozornost, protože někdy je to podle lochie, že můžete určit vývoj patologického stavu..

 1. Velmi nebezpečným příznakem je poměrně dlouhá přítomnost v poporodním výtoku krve.
 2. Velmi hojná lochie (více než jedno těsnění musí být měněno za hodinu).
 3. Přítomnost velkých krevních sraženin ve výboji.
 4. Vzhled jasně červeného výboje 4. až 5. dne, nezastavující se ani při ležení.
 5. Zápach.
 6. Horečka a zimnice.
 7. Úplné zastavení poporodní sekrece v prvním týdnu (tento stav může signalizovat zablokování děložního čípku krevní sraženinou nebo nadbytek dělohy).

Patologický výboj po porodu

V případě, že v poporodním období z nějakého důvodu dojde k poruše v procesu obnovy sliznice děložní dutiny, výtok také změní svůj charakter.

Se zpožděním zbytků placentární tkáně, nedostatečnou kontrakcí dělohy nebo výskytem jakéhokoli poškození je v poporodní výtoku krev mnohem delší, než je specifikovaná doba.

V přítomnosti hnisu v lochii existuje podezření na vývoj zánětlivého procesu v děložní dutině..

Při zpožděné regeneraci (obnovení) sliznice může krvavý výboj trvat déle než měsíc a půl. Tento stav může vést k rozvoji zánětlivého procesu v endometriu..

Normálně v poporodním období zůstává děložní dutina sterilní pouze po dobu tří dnů, poté začnou z vagíny pronikat různé mikroorganismy, což může vyvolat rozvoj zánětu..

V případě, že se v ženském genitálním traktu objeví bakteriální infekce, výboj získá nažloutlý nebo nazelenalý nádech. Stávají se hojnějšími a mají nepříjemný zápach. Ženy v práci si však často stěžují na bolest v podbřišku, zimnici a horečku.

Aby se tomu zabránilo, neměla by se zanedbávat základní hygienická pravidla a co možná nejčastěji vyměňovat podložky.

Příčiny krvácení po porodu

 1. Atonie nebo hypotenze dělohy spojené s jejím nadměrným protahováním, oslabováním nebo ochabováním (se slabou kontraktilní aktivitou tohoto orgánu proudí krev z pochvy buď v nepřetržitém proudu nebo v oddělených porcích). Tento stav vyžaduje naléhavou lékařskou péči, protože otálení může ženě stát život.

Přítomnost zbytků placenty a membrán v děložní dutině významně zpomaluje proces hojení a může také vyvolat vývoj těžkého náhlého krvácení, jehož charakteristickou vlastností je absence bolesti..

 • Špatná koagulace krve (v tomto případě špinění po porodu nemá sraženiny a je uvolňováno ve velkých objemech).
 • Nadměrné cvičení a časný sex po porodu.
 • V samostatné skupině jsou případy, kdy u žen v porodu 21. až 28. den po porodu je zaznamenán opětný výskyt špinění..

  Není to nic jiného než „menší menstruace“, to znamená, že reprodukční systém ženy se vrací ke své menstruační funkci.

  Co dělat, aby se zabránilo krvácení?

  Bezprostředně po narození dítěte je na žaludek položena žena s ledem, pod jejímž vlivem jsou sníženy krevní cévy a je zabráněno rozvoji krvácení..

  Pokud po nějaké době po narození se množství špinění výrazně zvýší, musíte naléhavě zavolat lékaře.

  Současně odborníci v zájmu prevence doporučují ženám v práci pravidelně převalovat se na jejich žaludku nebo ležet více na jejich žaludku (v této poloze děloha aktivně vyprazdňuje z obsahu „rány“).

  Močový měchýř byste také měli vyprazdňovat tak často, jak je to možné, protože tlačí na dělohu, což zabraňuje smrštění a vyprazdňování..

  Je přísně kontraindikováno zvedání závaží, protože fyzická aktivita může vyvolat zvýšenou sekreci.

  Ženy, které kojí, by tak měly učinit na první žádost. Během krmení se oxytocin vylučuje v matčině těle, pod jehož vlivem se zvyšuje kontrakce děložních svalů a děloha se napadá rychleji.

  Obvykle je doba propuštění po porodu 1-1,5 měsíce. Během této doby je vnitřní sliznice dělohy úplně obnovena. Pokud tento proces zrychlí nebo naopak zpomalí, žena potřebuje konzultaci s gynekologem.

  Šarlatové špinění: krev měsíc po narození

  Scarlet výtok z pochvy po opuštění dítěte, bez ohledu na to, zda to bylo přirozené nebo pomocí císařského řezu. Příčinou normálního krvácení je oprava orgánů, zejména pokud byla placenta přímo připevněna ke zdi. Jak se pomalu zmenšuje na správnou velikost a ženské tělo vytlačuje tekutinu z rány.

  Pokud červená krev z genitálního traktu odešla, jedná se nejčastěji o přirozené důsledky vzhledu dítěte a trvá to od 14 do 21 dnů, ale stává se, že v jiné formě zůstává výboj po celou dobu postnatálního období. Kolik krve je normální? Kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se krvácení měsíc po porodu nezastavilo v uvedeném časovém rámci? Podívejme se na každou otázku podrobněji..

  Krvácející

  Pokud se brzy stanete maminkou, buďte připraveni, že červený výboj bude v prvních několika dnech silnější než během těžkého menstruačního cyklu. Mohou existovat také sraženiny, ale každý den bude méně. Když se poprvé postavíte na nohy, vaše slepice vám může doslova stékat dolů díky akumulaci v pochvě.

  Během této doby byste neměli používat tampóny, protože to může způsobit infekci a dráždit vagínu po přirozeném vzhledu dítěte. Velké noční polštářky, urologické polštářky nebo plenky by byly mnohem lepší volbou.

  V průběhu času přestane krvácení po porodu tak hojné a množství krve bude stejné jako při normální menstruaci..

  Pak se změní velikost a vnější lochie. Brzy po narození budou jasně červené, pak hnědé a žluté. To bude znamením uzdravení vnitřního orgánu. Pamatujte, že cvičení může přispět k tmavšímu odstínu tekutiny..

  Viz také Zanícené a hnisavé stehy po porodu: příznaky, léčba

  Během kojení vás může provázet krvácení a bolest břicha, protože se zvyšuje koncentrace oxytocinu, což způsobuje kontrakci dělohy. Asi po sedmi dnech by krvácení mělo být méně bolestivé a jeho množství by se mělo snížit.

  Šarlatová barva

  Scarlet propouštění po porodu za měsíc někdy obsahuje fragmenty exfoliativní děložní tkáně a hlenu. V průběhu času by měl sekrece získat průhlednou barvu a trvá až 6 týdnů, zatímco by neměl mít nepříjemný zápach.

  Za krvácení po porodu za měsíc nesou odpovědnost nejen kontrakce a čištění vnitřních orgánů, ale také další faktory, jako například:

  1. poranění nebo perineální řez během porodu;
  2. rány na krku;
  3. problémy srážení;
  4. prasknutí a krvácení ve vnitřní části děložního svalu.

  Pokud se Lochia náhle stane nesmírně bohatou, je proto nutné hygienické vložky vyměňovat častěji než každé dvě hodiny, musíte o tom neprodleně informovat svého lékaře nebo navštívit nemocnici, kde jste porodili dítě. Velmi těžké krvácení vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

  Měli byste navštívit lékaře, pokud:

  • náhlé zastavení lochie;
  • byla horečka - nad 38 ° C;
  • barva krve se změnila a zbledla;
  • doprovázena velmi silnou bolestí v žaludku;
  • obsahuje sraženiny.

  Statistika

  K postnatálnímu špinění měsíc po narození dochází u 5% nově razených matek. Je diagnostikována ztráta krve přesahující 500 ml. Během prvních 24 hodin po porodu existuje zvýšené riziko tzv. Primární poporodní krevní ztráty.

  1. vícenásobné těhotenství;
  2. velká velikost dítěte;
  3. polyhydramnios;
  4. dlouhé dítě;
  5. placenta previa;
  6. Celková anestezie;
  7. infuze síranu hořečnatého a předčasné oddělení placenty.

  Ve většině případů odcházející masa odpovídá atonii nebo poruchě kontrakce svalu dělohy. Důvodem jsou někdy také zbytky placenty v děloze, trauma nebo koagulace.

  Přečtěte si také příčiny závratě, slabosti a nevolnosti po porodu

  Hygiena

  Tělo ženy potřebuje asi 1-2 měsíce, aby se vrátilo do podoby poté, co se objeví nový člen rodiny. Děloha se v tomto období podobá velké hojivé ráně, která vyžaduje zvláštní péči..

  Zásady intimní hygieny:

  1. Umyjte rozkrok tak často, jak je to možné, vždy po výměně podložek. Použití intimních hygienických tekutin s neutrálním pH nebo šedým mýdlem je povoleno. V lékárnách je možné zakoupit speciální antiseptika s protizánětlivým účinkem pro rozpuštění ve vroucí vodě. Kromě toho snižují bolest v perineu po přirozeném porodu v důsledku analgetik v jeho složení..
  2. Po odeznění krve po narození dítěte byste měli zapomenout na koupání. Koupání v teplé vodě rozšiřuje krevní cévy a způsobuje silný a hojný výtok. Umyjte se ve sprše, v bidetu nebo v misce teplé vařené vody.
  3. Umyjte se od pubis směrem k konečníku, a ne naopak. Neotírejte pokožku, ale jemně se dotkněte ručníku, abyste shromáždili přebytečnou vlhkost.
  4. Je důležité nosit vhodné spodní prádlo. Kalhotky by měly být vzdušné, nejlépe bavlněné. Pokud podráždění pokožky způsobuje lochie a perineální poranění, můžete spodní prádlo při ležení nebo spaní odmítnout. Takové větrání rány by se mělo provádět několikrát denně..

  Proud vzduchu urychluje perineální hojení.

  Kritické dny návratu

  U žen, které se rozhodnou kojit, asi 80% může očekávat, že menstruace začne za 10-11 měsíců. Kojení zpomaluje menstruaci a ovulaci asi o 20 nebo více týdnů.

  Není však neobvyklé, když je doba menstruace mnohem delší než 20 týdnů. Každá žena a její hormonální hladiny jsou jedinečné, takže je těžké říci, kdy bude období přesně obnoveno.

  U některých žen se vrací příští měsíc po narození, zatímco u jiných teprve po dokončení kojení.

  Přečtěte si také bílkoviny v moči po porodu: příčiny a normální

  V prvních měsících po propuštění dítěte nastane menstruace velmi nepravidelně a bude trvat kratší nebo delší dobu, než je obvyklé menstruační období. Některé ženy shledávají, že jejich první menstruace začíná natolik hojná, že kvůli intenzitě výboje používají podložky i tampony.

  Menstruace je pro mladou matku nepříjemným pocitem, ale pokud je velikost vylučované tekutiny normální, není důvod k obavám. V případě nadměrného objemu se poraďte s lékařem.

  Přidělení měsíc po narození: možné příčiny, norma nebo patologie

  Všechny ženy, které porodily, vědí, že poporodní období je spojeno s výskytem krvavého výtoku z dělohy. U dívek, které se poprvé staly matkami, může být jejich intenzita a doba trvání děsivá. Vypouštění měsíce po narození je však přirozený jev spojený s očištěním dutiny pohlavních orgánů.

  Norma

  Délka lochie (to je správné jméno pro poporodní sekrece) závisí na vlastnostech ženského těla a na tom, jak rychle se zotavuje po porodu. Když všechny procesy probíhají normálně, výboj se objeví během 6-8 týdnů. V tomto případě je jejich povaha následující:

  • v prvních třech dnech po narození je krev intenzivně sekretována;
  • pak je množství krve tekoucí z dělohy sníženo;
  • silné fragmenty (endometrium a placenta) vyjdou do 1 týdne;
  • ve druhém týdnu prakticky neexistují sraženiny, výtok se stává kapalným;
  • je možný výskyt slizničních inkluzí;
  • po 6 týdnech po porodu se výtok stává rozmazaný.

  Za přijatelné se považuje zkrácení jejich trvání na 5 týdnů nebo lochie, které se nekončí nástupem 9 týdnů po porodu. V tomto případě by však žena měla věnovat pozornost barvě, vůni a množství výboje.

  Případy, kdy se lochie zastavila po 4 týdnech nebo pokračovala po 9, se považují za zdraví ohrožující. Při prvních známkách narušení by žena měla kontaktovat svého gynekologa, provést testy a být vyšetřena. Čím rychleji se léčba provádí, tím účinnější bude..

  Proč propouštění pokračuje za měsíc

  Poměrně velké množství krve, které začíná téměř okamžitě po narození dítěte, je způsobeno tím, že vnitřní povrch dělohy je poškozen oddělením placenty od ní. Krvácení trvá přibližně tři dny, dokud se povrch rány nezhojí..

  Mezi výboje po porodu patří mrtvé endometrium, kousky placenty, ze kterých se v tuto chvíli uvolňuje děloha. Někdy se mohou objevit sliznice - je to výsledek nitroděložní aktivity dítěte.

  Množství krve, které žena ztratí po porodu, může dosáhnout jednoho a půl litru. Pokud se však u matky stane, že použití hygienických polštářů nestačí, postel je nasáklá krví, je naléhavě nutné vyhledat pomoc. To může být známkou krvácení, které začalo. Může být také doprovázena bolestí dělohy nebo pulzujícím uvolňováním krve..

  Intenzita normální Lochie se postupně snižuje. Nejprve připomínají měsíční nebo růžový výboj, jehož objem je o něco více než obvykle. Poté získají tmavý odstín, někdy zhnědnou, později zesvětlí na nažloutlý nebo bílý odstín a postupně zmizí. Asi po 2 měsících by se měly úplně zastavit.

  Spotting měsíc po narození

  Žena, která se chystá stát se matkou nebo právě porodila, by měla vědět, že krev proudí intenzivně až v prvních třech dnech. Jasně červený výboj po několika dnech zhnědne nebo zhnědne. To naznačuje, že hojení ran v děloze je normální.

  Objevil se špinění měsíc po narození nebo dokonce velká krevní sraženina, kterou si všimla žena, s největší pravděpodobností naznačuje krvácení, které začalo. Jeho příčinou je často malý fragment placenty, který nevyšel ihned po porodu a brání normální kontrakci pohlavních orgánů. V tomto případě musíte projít postupem čištění..

  Pokud dříve dokončený proces začal obnovenou energií, je nutná okamžitá hospitalizace. Je nepravděpodobné, že žena bude schopna se s touto podmínkou vyrovnat sama..

  Červený výboj může být také spojen s obnovením menstruačního cyklu. To platí zejména pro ženy, které z různých důvodů nedojčí dítě. Na rozdíl od kojících matek neprodukují prolaktin - hormon, který zabraňuje nástupu ovulace. První menstruace po porodu se proto objevuje dříve, někdy dokonce tři až čtyři týdny po porodu.

  Když tělo ženy, která nedávno porodila dítě, zažívá silnou fyzickou námahu, pak je po měsíci možné krátkodobé krvácení. Abyste se jim vyhnuli, měli byste být opatrní, více relaxovat, dočasně opustit aktivní trénink, v žádném případě nezvedat závaží.

  Tmavý výboj měsíc po dodání

  Hnědý výboj nejčastěji nahrazuje červené poporodní období. K tomu dochází zhruba na konci prvního týdne. Pokud žena krmí své dítě mateřským mlékem, měla by brzy skončit. U matek, které krmí své děti umělou směsí, a těch, které měly císařský řez, vydrží déle. To se považuje za normální..

  Pokud hnědý výtok, který se objevil po třech týdnech, někdy měsíc po nástupu porodu, nemá nepříjemný zápach, není doprovázen bolestivými pocity, nebojte se. S největší pravděpodobností je to způsobeno tím, že v ženském těle dochází k hormonální restrukturalizaci.

  Výrazný zápach plodu, který se objevil spolu s výtokem, bolest v dolním břiše může znamenat infekci, která vstoupila do reprodukčních orgánů. V tomto případě je naléhavá potřeba navštívit lékaře.

  Aby nedošlo k opomenutí nástupu zánětu spojeného s požitím infekčního agens do genitálních orgánů při propuštění z porodnice, doporučuje se matkám pravidelně měřit teplotu. Pokud se zvedne, neváhejte navštívit lékaře.

  Jak dlouho může lochie trvat

  Uvolnění po porodu trvá v průměru 7 až 8 týdnů. U každé ženy se však proces zotavení provádí vlastním způsobem, což vysvětluje skutečnost, že u některých mohou skončit po 5 týdnech, zatímco u jiných matek nadále propouštějí dva měsíce po porodu..

  Následující faktory ovlivňují rychlost zotavení reprodukčního systému po porodu:

  • jak těhotenství šlo;
  • rysy průběhu porodu;
  • jak intenzivně se stahují svaly dělohy;
  • existují nějaké poporodní komplikace;
  • Kojí žena dítě.

  Po narození uplynul měsíc a půl a propouštění pokračuje a jejich intenzita se nesnižuje? Pak se poraďte s gynekologem. Jako v případě, kdy propouštěcí nebo poporodní období skončilo příliš brzy - po 3–4 týdnech.

  Hygiena po porodu

  Poté, co šťastná matka přežila narození svého dítěte, by měla věnovat zvláštní pozornost péči o sebe. To se týká hygieny genitálií. Je důležité, aby poprvé, když dojde k výboji po porodu, použila měkká, dobře absorbující látky..

  Mohou to být kousky měkké přírodní textilie nebo těsnění. V druhém případě je lepší zvolit je bez aroma a s hladkým povrchem. Bude snadné prozkoumat, jak propouštění po porodu vypadá, všimnout si přítomnosti sraženin. Hygienické výrobky je třeba měnit nejméně každé tři hodiny..

  Po každé návštěvě toalety se musíte umýt teplou vodou. Umyjte genitálie ve směru zepředu dozadu. Doporučuje se denní sprcha. Ale koupání by se mělo zdržet pár měsíců.

  Poprvé po porodu lékaři nedoporučují používat postup, jako je například douching. Přestože byl před dvaceti lety, týden po porodu, předepsán ke stimulaci děložních kontrakcí (pomocí vařené vody s jódem).

  Používání hygienických tampónů u žen, které porodily, je zakázáno. Je to proto, že zpožďují vaginální výtok. To narušuje normální čištění orgánů a podporuje šíření patogenů..

  Měsíc po porodu, červená krev - Vše o těhotenství

  Každá žena rodící je známa s jevem jako krvácení po porodu. Tento proces je přirozené povahy, protože tělo odmítá zbytky děložní tkáně.

  V závislosti na intenzitě a odstínu výboje je zaznamenána určitá doba krvácení..

  Co způsobuje krvácení po porodu

  Několik dní po narození je krvácení obvykle nejintenzivnější ve srovnání s pravidelnými periodami.

  Protože tato krev pochází z cév, které jsou umístěny na placentě, má šarlatovou barvu. Tento jev, jako je špinění po narození dítěte, je vysvětlen nedostatečnou kontraktilitou děložních svalů.

  Jedná se o zcela přirozený proces, který by neměla vyděsit nově razená matka, která tomu čelila poprvé..

  Krvácení může trvat několik týdnů, v některých případech i déle než měsíc. Kromě toho je výboj pozorován v různých odstínech, mohou být světle růžové, nasycené hnědé nebo nažloutlé bílé.

  Protože se děložní svaly po celou tu dobu intenzivně stahují, tyto sekrece postupně odezní a přestanou jít většinou po 2-3 týdnech..

  Existují však výjimky, pokud krvácení trvá mnohem déle. Jaké propuštění je považováno za normální a kdy hledat pomoc?

  Jak zjistit nebo spatřit po porodu je normální

  Ve skutečnosti je krvácení z dělohy po dobu dvou až šesti týdnů přirozeným procesem. I po 6 týdnech lze pozorovat krevní nečistoty v sekrecích. Stává se, že po 2-3 dnech po narození se propouštění zastaví, ale po chvíli se znovu cítí.

  Tento proces je obvykle pozorován u aktivních žen, které se snaží běžet do tělocvičny téměř okamžitě po propuštění z nemocnice. Pokud se žena potýká s podobnou situací, je nutné zastavit fyzickou aktivitu a krvácení se znovu zastaví.

  Za „přirozené“ krvácení se považuje zcela přirozený proces, kdy výtok začíná téměř měsíc po narození dítěte. To trvá docela tiše 1-2 dny. Pokud je takové opakované krvácení pozorováno, nemusíte hledat pomoc u gynekologa.

  Existují také patologické poporodní krvácení. Vede ke zbytku placenty v děloze, což se jí po porodu nedostává. V tomto případě krvácení zůstává bohaté a jasné barvy..

  Pokud je tato situace pozorována, je naléhavě nutné poradit se s gynekologem, který ji provede znovu a vyčistí sliznici dělohy. Přestože se tento postup zdá být mnoha ženám děsivý a později je nasekaný, mělo by být zřejmé, že očistěním se nedá zabránit, a pokud se situace začne, může další měsíce trvat další ošetření..

  Stojí za zmínku, že takové onemocnění bude mít nepříznivý vliv na kvalitu mléka, které živí matka dítěte, a může být narušena i reprodukční funkce ženy..

  Stává se, že hnědý výtok je hojný a pokračuje 6 týdnů po narození. Tento jev může naznačovat infekci a je obvykle doprovázen bolestí v dolní části zad a břiše..

  Pokud situaci nezhoršíte, lze ji rychle vyléčit kontaktováním gynekologa.

  V nejzávažnějších případech se krvácení zastaví, ale po několika dnech se intenzivnější návraty vrátí. Doma tento problém nelze vyřešit, protože tento jev je přímou hrozbou pro život ženy v důsledku ztráty krve.

  Jak dlouho trvá krvácení po porodu, což ovlivňuje jeho intenzitu?

  Ženy jsou často ve svém zdravotním stavu zcela zanedbatelné, ale měly by být upozorněny, že pokud v případě podezřelého bolestivého krvácení nekonzultujete lékaře včas, mohou nastat nezvratné následky..

  To se považuje za normální, když se krvácení zastaví v důsledku pravidelných kontrakcí dělohy. V tomto případě je přirozeným stimulátorem kontrakce kojení, které je poskytováno přírodou.

  Pozornost! Pokud se děloha po porodu dostatečně nesnižuje, vede to k dlouhodobému krvácení.

  Taková situace je pozorována u žen, jejichž porod byl traumatický, nebo pokud došlo k vícenásobnému těhotenství, polyhydramniu, velké dítě. Tato situace je také vysvětlena přítomností vláknitých uzlů v děloze, placentárním odmítnutím v předstihu, nebo pokud není správně připojena.

  Nejvíce zřídka, když je děloha poškozena v průběhu porodu, děloha je funkční, nebo špatná krevní koagulace nebyla detekována omylem. Pokud krvácení nepřestane pár dní po narození dítěte, může to být způsobeno výskytem infekce.

  Odborníci by v každém případě měli přísně dodržovat propouštění krve. Krvácení je poměrně komplikovaný a vážný proces, a proto má-li žena nejmenší pochybnosti nebo úzkosti, je vhodné okamžitě vyhledat lékaře, aby se situace nezhoršila..

  Špinění měsíce po narození mohou být příznaky nemoci.

  Skvrnitost po porodu je přirozený jev. V průměru trvají až 1,5 měsíce, ale uvedená doba se může v jednom směru lišit..

  U některých žen dochází ke krvácení, které stále pokračuje měsíc po porodu..

  S čím to může být spojeno, je to považováno za normální a jaké příznaky by měly upozornit mladou matku? Těmito otázkami se budeme zabývat v našem článku..

  Povaha propuštění po porodu

  Během těhotenství ženy významně zvyšují množství krve v těle. Podle statistik se množství krve může zvýšit o 30-50%.

  Příroda tak poskytuje dostatečnou výživu a přísun kyslíku vyvíjejícímu se dítěti v lůně a také vytváří určitou rezervu krve ke zmírnění účinků porodu a poporodní periody..

  Cévy dělohy se rozšiřují a v době narození její krevní zásobení dosáhne maxima.

  V procesu porodu a po něm je pozorováno poměrně aktivní propouštění po dobu 2-3 dnů, které jsou označeny lékařským termínem „lochie“. To je přirozený proces, nemělo by se bát. Při těchto sekrecích může ženské tělo ztratit až 1,5 litru krve, což je také normou.

  Navíc malé množství zvnějšku podávaných přísavek může naznačovat jejich hromadění v děloze, což může způsobit zánětlivý proces. Je však nesmírně důležité včas rozlišit lochii od děložního krvácení, které má přibližně stejnou formu.

  Koneckonců, takové krvácení je plné smrti, proto vyžaduje naléhavý lékařský zásah.

  Pozdní poporodní výboj

  Krvácení, které se vyskytuje u žen měsíc po porodu, může mít různé příčiny. Pokud je nějaká pochybnost trápena ženou, je pro ni lepší poradit se s lékařem.

  Dlouhá lochie. Spasmodické kontrakce dělohy, které začínají po porodu a trvají ještě déle, se během připevnění dítěte k prsu zesilují a pomáhají děloze zbavit se krevních částic, sraženin.

  Lochia jsou pozůstatky porodního kanálu, placenty, endometria, které se zobrazují venku několik dní po porodu. Na konci prvního týdne po porodu se změní jejich barva, získají hnědý odstín, zblednou, vzácnější a na konci prvního měsíce přestane přidělování Lochie zaniknout..

  U některých žen je přidělení Lochie zpožděno o 1,5 měsíce po porodu a ještě více. Toto je limit normy a může být obvykle způsoben následujícími důvody:

  • Žena nedojčí. Zároveň se nevytváří hormon prolaktin, který stimuluje kontrakci dělohy, takže k jejímu čištění dochází pomaleji. Pokud v sekrecích nejsou žádné krevní sraženiny nebo nepříjemný zápach, pak není důvod k nepokojům, postupně zmizí.
  • Porod byl proveden pomocí císařského řezu. Sutura na děloze jí brání v řádném kontrakci, proto je proces jejího zotavení opožděn. Podobně ovlivňují délku krvácení a slz při porodu, zavedení vnitřních stehů.
  • Děloha během těhotenství byla velmi natažená kvůli velké velikosti plodu nebo přítomnosti několika plodů, což zvyšuje dobu zotavení předchozí formy..
  • Přítomnost fibroidů, fibroidů, polypů brání normální kontrakci dělohy, což prodlužuje výtok.
  • Koagulace krve je narušena. Lékař musí být upozorněn na existenci tohoto problému ve fázi plánování dítěte. A samozřejmě, žena by měla být připravena na skutečnost, že přirozené krvácení po porodu bude trvat mnohem déle než obvykle.
  • Nadměrná fyzická námaha může vést ke zhroucení svalů nebo dokonce ke krvácení, což zpomalí proces zotavení po porodu a prodlouží dobu výboje..

  Vzhled menstruace. Obvykle dva měsíce po porodu ženy nemají menstruaci. To však platí ve vztahu k matkám, které kojí dítě. V tomto případě vylučovaný prolaktin inhibuje produkci estrogenu, který je zodpovědný za zrání folikulů a obnovení menstruačního cyklu..

  U žen, které z jakéhokoli důvodu nenavrhují dítě na prsa, může menstruace pokračovat do měsíce a půl po porodu..

  To je dobré znamení a naznačuje rychlé zotavení dělohy a hormonálního pozadí ženského těla..

  Vzhledem k tomu, že během menstruace se výtok stává hojným a má jasně červenou barvu, musí žena správně určit, zda se jedná o menstruaci, nebo zda začala krvácet z dělohy, což je pro zdraví mimořádně nebezpečné a vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.

  Zánětlivý proces ve vnitřních pohlavních orgánech. Může to být způsobeno částicemi placenty, endometrií zbývajícími v porodním kanálu nebo infekcí připojenou během chirurgického zákroku..

  Lékaři obvykle doporučují, abyste se zdrželi intimních vztahů dva měsíce po narození dítěte. Během této doby by měly být pánevní orgány obnoveny.

  Pokud partneři začnou pohlavní styk dříve, než je doporučeno, může to vést k krvavému propuštění.

  Přítomnost cervikální eroze může v pozdním poporodním období vyvolat hnědé nebo špinění. Gynekolog může potvrdit diagnózu. Předepíše vhodné léčení, během kterého se pohlavní styk nedoporučuje..

  Co by mělo způsobit poplach

  Pokud se místo sekrece náhle prudce zvýší objem sekretů, musí žena navštívit lékaře, protože v tomto případě to může být příznak děložního krvácení. Pokud je standardní polštářek po několik hodin v řadě namočen krví za 40-60 minut - jde o vnitřní krvácení.

  Pokud výboj získá nepříjemný hnilobný zápach nebo nažloutlý zelený nádech, pak se ve vnitřních pohlavních orgánech pravděpodobně vytvoří zánětlivý proces. Důvodem může být ohyb trubiček dělohy a v důsledku toho akumulace lochie.

  Zánětlivý proces v děloze může vést k rozvoji endometritidy. Může být doprovázena silnou bolestí v podbřišku, horečkou a hnisavým výtokem. Při potvrzení diagnózy lékař předepíše průběh antibakteriálních léčiv a kyretáž dělohy.

  Kromě těchto faktorů jsou důvody pro naléhavou lékařskou péči také:

  • vzhled sraženin, hlenu;
  • bolest v podbřišku;
  • horečka, slabost, špatné zdraví;
  • doba vybití delší než 6-7 dní.

  Aby se děloha zotavila brzy po narození dítěte, lékaři doporučují častěji spát na břiše nebo alespoň odpočívat v této poloze. Také nejděte s plným močovým měchýřem, je lepší jít na záchod, když se objeví první nutkání.

  Ve většině případů je propouštění, které u žen pokračuje měsíc po porodu, přirozenou událostí a nevyžaduje žádná opatření ani ošetření..

  Během tohoto období se však problémy, které se vyskytly během porodu, mohou projevit například erozivními procesy v děložním čípku nebo zbytky placenty v děloze..

  Proto by žena v porodu měla pečlivě sledovat intenzitu a povahu propouštění, aby včas upozornila na alarmující příznaky.

  Spotting po porodu, jeden měsíc po porodu

  V důsledku těhotenství a porodu dochází v těle ženy k vážným změnám. Návrat do normálu bude nějakou dobu trvat. V důsledku začlenění mechanismů zotavení se výtok začíná objevovat po porodu - lochii. Mohou být fyziologické nebo patologické povahy..

  Poporodní špinění

  Během těhotenství se množství krve cirkulující v ženském těle může výrazně zvýšit. Statistiky ukazují, že jeho částka se může zvýšit o 30-50%.

  To je nezbytné, aby dítě dostalo dostatečnou výživu a zásoby. Kromě toho se tímto způsobem vytváří krevní rezerva pro usnadnění procesu porodu a poporodní regenerace. Dochází k expanzi cév dělohy.

  Než se dítě narodí, její krevní zásobení dosáhne maxima.

  Lochia se objevuje kvůli skutečnosti, že v procesu porodu dochází k poškození sliznice a krevních cév dělohy. Zejména je tento jev pozorován v místě připojení placenty.

  Po narození dítěte se děloha začne vyjasňovat. Musí se zbavit zbytků močového měchýře, krevních sraženin a exfoliačního epitelu.

  Sekrece také obsahují směs, která je produkována v cervikálním kanálu..

  Lochia je pozorována, dokud se nezhojily všechny rány v děložní dutině a ona se nemůže vrátit do svého normálního stavu. Během regenerace je velikost orgánu normalizována a epitel je aktualizován. Pokud proces čištění probíhá bez komplikací, lochie přestane po 5-8 týdnech. Přesné trvání výboje závisí na následujících faktorech:

  • fyzická aktivita ženy;
  • schopnost dělohy stahovat;
  • laktace;
  • věk ženy;
  • krevní srážlivost;
  • stav děložních tkání;
  • stav hematopoetického systému.

  První tři dny Lochie se podobají klasické menstruaci. Jejich objem se postupně snižuje. Zpočátku mohou být až 500 ml denně. Časem klesá množství vypouštění na 100 mililitrů za den.

  Existuje několik druhů poporodní výboje. Odborníci v seznamu zahrnují následující typy lochií:

  1. Krvavý. Toto je první poporodní výboj. Obvykle jsou jasně červené. Voní jako čerstvá krev. Výtok sestává z krvavých sraženin a částic mrtvé tkáně. Obsahují velké množství červených krvinek, které určují barvu lochie.
  2. Serózní lochie. Objeví se asi 4 dny po narození. Jsou lehčí než špinění. Serózní lochie má hnědo-růžovou barvu. Počet červených krvinek v nich klesá. V tomto případě je pozorován nárůst počtu leukocytů. Výtok má zatuchlou vůni..
  3. Bílá Lochia. Objeví se 10. den po narození. Výboj se konečně rozjasní a nažloutne. Mají kapalnou konzistenci. Necítí. Postupně klesá množství výboje. Stávají se vzácnějšími a špinavějšími. 5-6 týdnů po narození je v sekrecích obsažen pouze hlen z děložního hrdla.

  Aby se vytlačily částice odumřelé tkáně, hlenu a dalších produktů, které zůstaly v těle po porodu, stahuje se děloha. To vede k bolesti v podbřišku. Připomínají kontrakce. Po opakovaném narození bolest zesiluje.

  Někdy se po 3 týdnech může objevit černá lochie. Pokud nepřítomné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach jsou považovány za patologický výboj. Mohou se vyskytnout v důsledku hormonálních procesů, které se vyskytují v těle, jakož i změn ve složení hlenu.

  Pozdní poporodní výboj

  Krvácení může nastat měsíc po narození. Později může být lochie vyvolána různými faktory. V normální situaci kontrakce dělohy pokračuje po určitou dobu po porodu. Zesilují se, když žena vloží dítě do hrudi.

  To pomáhá děloze vyčistit se od krevních částic a srážet se v něm. Pokud žena nedojčí, nedochází k produkci hormonu prolaktinu, který stimuluje děložní kontrakce. To způsobuje pomalé čištění orgánů..

  Pokud ve výtoku nejsou žádné krevní sraženiny a lochie nemá nepříjemný zápach, není důvod se obávat. Postupně se vypouštění zastaví.

  Existuje řada dalších důvodů, které prodlužují dobu vyjasnění dělohy po porodu. Seznam obsahuje:

  1. Porucha srážení krve. Pokud je problém znám předem, musí být oznámen lékaři ve fázi plánování těhotenství. Žena by měla být připravena na skutečnost, že přirozené krvácení bude trvat mnohem déle.
  2. Velké ovoce. To vede ke skutečnosti, že děloha během těhotenství se táhne více. Podobný jev je pozorován, pokud existuje několik plodů. Silné protažení prodlužuje dobu, po kterou se orgán vrátí do své předchozí velikosti.
  3. Porod byl proveden pomocí císařského řezu. Výsledkem je, že se na děloze vytvoří šev. Brání jí v tom, aby se správně uzavírala. Výsledkem je zpomalení procesu obnovy. Podobný jev je pozorován, pokud během porodu došlo ke zraněním a prasklinám, jakož i k závažnému krvácení, které vyžadovalo chirurgický zákrok a šití.
  4. V děloze jsou polypy, myomy a fibromy, které jí brání v normální kontrakci. To vše vede ke zvýšení doby vybití.

  Obvykle do 2 měsíců po porodu má žena nedostatek menstruace. Toto pravidlo se však vztahuje pouze na kojící pacientky..

  V tomto případě se uvolňuje prolaktin, který inhibuje produkci estrogenu, který je zodpovědný za zrání folikulu a obnovení menstruačního cyklu..

  U žen, které z nějakého důvodu neaplikovaly dítě na prsa, se může menstruace zotavit během 1-1,5 měsíce po porodu. Podobné jevy jsou považovány za pozitivní znamení. Vzhled menstruace naznačuje rychlé zotavení dělohy a hormonálních hladin.

  Během menstruace se výboj stává hojným a má jasnou barvu. Žena v období po porodu se musí ujistit, že se jedná o menstruační období. Nezapomeňte, že existuje riziko krvácení z dělohy, které vyžaduje pohotovostní péči..

  Patologické propuštění po porodu a příčiny jejich výskytu

  Pokud lochie začala klesat, ale pak se jejich objem prudce zvýšil, je to důvod k obavám. Takový příznak může naznačovat objev děložního krvácení. Pokud je standardní polštářek namočen do krve za 40-60 minut, jde o vnitřní krvácení.

  Pokud výboj nabude hnusný zápach nebo se stane nažloutlou zelenou, může to znamenat vývoj zánětlivého procesu ve vnitřních pohlavních orgánech. Příčinou jeho výskytu může být přebytek děložní trubice a nahromadění lochie.

  Zánětlivý proces, který se vyvíjí v děloze, může způsobit endometritidu. Tento jev je doprovázen silnou bolestí lokalizovanou v podbřišku. Navíc dochází ke zvýšení tělesné teploty a výskytu hnisavého výboje.

  V rámci boje s patologií lékař předepíše kurs antibakteriálních léčiv a kyretáž dělohy.

  Přítomnost patologií může naznačovat následující příznaky:

  • žena má zvýšení tělesné teploty;
  • ve výboji se objeví hlen a sraženiny;
  • dochází k obecnému zhoršení pohody;
  • slabost je přítomna;
  • bolest v podbřišku.

  Příčiny pokračujícího krvácení v prvních hodinách po narození mohou být děložní slzy, pokud byly špatně šité nebo nepozorovaně. V tomto případě je pozorováno lokální krvácení ve tkáních pochvy a perineum. Po důkladném vyšetření lékař otevře hematom a prošije mezery.

  Důsledkem krvácení z dělohy může být vývoj anémie. Toto jméno bylo přijato nedostatkem hemoglobinu a v důsledku toho porušením výživy tělesných tkání kyslíkem. Pokud žena v tomto stavu kojí, nemůže se rozvíjet a on.

  Do seznamu dalších důvodů vedoucích k výskytu špinění měsíc po narození můžete uvést:

  1. Části placenty a fetálních membrán zůstaly v děloze. To výrazně zpomaluje proces hojení a může vyvolat vývoj těžkého krvácení, které se náhle vyvine. Jeho charakteristickým rysem je absence bolesti.
  2. Dochází k vyléčení nebo hypotenze dělohy. Patologie je spojena s jejím nadměrným protahováním, ochabováním nebo oslabováním. Pokud je pozorována slabá kontraktilní aktivita, proudí krev z pochvy buď v nepřetržitém proudu nebo v oddělených částech. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje naléhavou lékařskou péči..
  3. Nadměrné cvičení po porodu. Podobný jev je pozorován v důsledku příliš raného styku.
  4. Malá menstruace. Toto jméno bylo dáno postupnému návratu reprodukčního systému ženy do menstruační funkce. U některých skupin pracujících žen začíná 21. až 28. den opětovný výskyt špinění.

  Diagnostický výzkum

  Pokud má žena predispozici ke krvácení, provede se kompletní diagnóza. Lékař zkontroluje pacienta na patologické nálezy spojené s chronickými a genetickými chorobami. Zohlední se velikost dělohy a srážení krve. Při pozdním propuštění krve po porodu zahrnuje vyšetření následující studie:

  • měření tělesné teploty, tlaku a srdeční frekvence;
  • zkontrolovat dno dělohy;
  • obecná diagnostika;
  • genitální vyšetření;
  • obecná analýza a ultrazvuk.

  Pokud má žena jasně červený výboj měsíc po porodu, vyšetření začíná kontrolou dna dělohy a močového měchýře. Poté se provede hodnocení kvality a množství lochie. Za tímto účelem zvážte podložky 15 minut po naplnění.

  Zranění často vedou ke krvácení, díky kterému se děloha nemůže stahovat a vrátit se do předchozí podoby..

  Pokud při kontrole orgánu nejsou zjištěny žádné abnormality, vezme se v úvahu přítomnost bolesti u ženy a výsledek vyšetření vagíny. Sledování celkového stavu pacienta.

  Lékař měří puls, tělesnou teplotu a tlak. Normálně by měla být kůže pacienta světlý odstín a rty by měly být růžové. Sliznice by neměly být suché..

  Při vnitřním krvácení je pozorována silná bolest. Vagína je oteklá. Kůže zaujme tmavě modrý odstín. Poté se může objevit černý výboj. Jsou-li přítomny všechny výše uvedené příznaky, znamená to, že uvnitř nebo vně je přítomna tržná rána.

  Patologické ošetření

  Léčba krvácení z dělohy závisí na stavu ženy. Tento proces se provádí ve fázích. Zpočátku se provádí diagnostika a vyšetření, během nichž jsou identifikovány příčiny patologie. Po celou dobu se sleduje tlak a puls.

  Práce dělohy je obnovena pomocí drog. Léky jsou vybírány jednotlivě. Pro zmírnění křečí a zastavení krvácení se na spodní část břicha aplikuje zima. Pokud se objevil měsíc po narození, může být pacientovi předepsán oxytocin.

  Lék se používá ke stimulaci svalové kontrakce. Používá se jako kapátko během porodu nebo po narození dítěte. Kromě toho se používá methylergometrin. Lék se podává intramuskulárně. Používá se pouze v období po porodu. Léky urychlují kontrakci svalu dělohy.

  Specialista zkontroluje dělohu a vloží tampon s agentem, který pomáhá stahovat. Pokud části placenty zůstanou uvnitř, provede se čištění orgánů v celkové anestézii.

  Pokud nelze krvácení zastavit, je problém vyřešen chirurgicky. Lékař může provádět:

  • mačkání v poškozených cévách;
  • šití trhlin a zranění uvnitř orgánů;
  • odstranění dělohy.

  Chirurgie se provádí pouze jako poslední možnost. Všechny chirurgické zákroky se provádějí v celkové anestezii. Pokud dojde k závažné ztrátě krve, je možná krevní transfuze.

 • Články O Neplodnosti