Hlavní Analýzy

Příčiny hnědého výboje po porodu

Porod je jedním z nejvíce nezapomenutelných okamžiků v životě každé ženy. Přináší nejen pozitivní, ale také řadu nepříjemných okamžiků. Po porodu je tělo vystaveno stresu, v něm dochází k kardinálním úpravám. Jedním z nepříjemných okamžiků, kterým bude žena muset čelit, je hnědý výboj po porodu.

Poporodní období

Poporodní období pro ženu je docela obtížné, protože právě zažila velmi traumatickou událost s velkou ztrátou krve. Bezprostředně po narození a placentárním výboji má děloha velký povrch rány, který se bude hojit dlouho. V porodnické praxi se rozlišují časná porodní období (8-12 dní po porodu) a pozdní (6-8 týdny po porodu).

V této době je ženské tělo velmi oslabené a citlivé na infekci: na jedné straně je stále zachována fyziologická imunosuprese v období těhotenství a na druhé straně jsou přístupné vstupní brány pro potenciální infekce ve formě rány na děloze a ruptury vagíny a perineu, které se často vyskytují během porodu. Z tohoto důvodu jsou v nemocnici přísně dodržována všechna pravidla asepse a antiseptik. Velký význam má časné kojení, které stimuluje kontrakci dělohy, což vede ke zúžení krevních cév a účinnějšímu zastavení krvácení..

Poporodní období charakterizuje opačný vývoj procesů v děloze, k nimž došlo během těhotenství: jeho velikost se zmenšuje, zvyšuje se tón, děloha se stává pružnější. Dosažení hmotnosti 1 kg během těhotenství, po těhotenství se vrátí na hmotnost 70-80 gramů. Porušení fyziologické poporodní involuce může být spojeno s „slušným“ věkem ženy při porodu, přítomností anamnézy potratů, potratů, velkého počtu narození, přítomností fibroidů, fibroidů, extragenitální patologie.

Trvání krvácení v poporodní periodě je určeno strukturou supervaskulární vrstvy myometria, která se může lišit: pokud je v ní střední podélný svalový pás, ztráta krve je minimální. Ve sledovaném období se mléčné žlázy zvětšují a začíná laktace. O něco později se cyklické změny hypotalamo-hypofýzy-vaječníky obnovují, což postupně obnovuje menstruační cyklus.

Normální výboj po porodu

Po narození je pozorován prodloužený vaginální výtok nazývaný lochie. Po narození je děloha osvobozena od zbytků práce, obsahu amnionu. Vypouštění trvá průměrně 6-8 týdnů. Povoleno je rozpětí 5-9 týdnů. Rychlé zastavení sekrecí by nemělo ženu potěšit, protože to může znamenat, že děloha není zcela vyčištěna a často jsou takové ženy hospitalizovány s opakovaným krvácením..

Někdy produkty dělohy ponechané v děloze mohou způsobit zánět a endometritidu: v tomto případě se provádí kyretáž a antibiotická terapie.

Nepříznivé je také prodloužené krvácení. Mohou naznačovat, že kontraktilní aktivita myometria je snížena: tento jev lze pozorovat u:

 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • zánět v genitálním traktu;
 • snížená koagulace krve.

V takovém případě je nutné vyhledat přesnou diagnózu u lékaře..

Ihned po narození a prvních třech dnech je červená krev, která je výsledkem prasknutí velkého počtu krevních cév a povrchu rány na děloze v místě, kde byla umístěna placenta. Povaha výtoku v prvním týdnu po narození může být ve formě hlenu s sraženinami. Slizový výtok po porodu je naprosto normální, protože se děloha zbavuje deciduální tkáně, zbytků amnionu a jejího obsahu.

Sraženiny naznačují proces hojení ran a dobře fungující mechanismy koagulace krve. Týden po narození se sraženiny zastaví a výtok zčerná, jak krvácení ustupuje. 1-2 týdny jsou po porodu hnědé. Třetí týden po porodu se lochie vyznačuje typem menstruačního toku, to znamená, že se rozmazávají a jejich intenzita se znatelně snižuje. Postupně se lochie stává průhlednou s mírným nažloutlým nádechem. Za 6 až 8 týdnů se vypouštění zcela zastaví.

Přítomnost tmavého výboje 2 měsíce po narození může naznačovat buď hormonální poruchy, nebo první menstruační období po porodu, jehož povaha se liší od prenatální, ale postupně se normalizují. Pokud se takové propuštění objeví po 3 měsících, jsou bezbolestné a nemají zápach a nečistoty, pak je to známka zavedení menstruačního cyklu.

Patologický výboj po porodu

Různé odstíny červené a hnědé v poporodní výboji jsou variací normy. Žlutá, zelená, hustá bílá barva husy, vzhled neobvyklého zápachu by měl upozornit. Podobné jevy mohou naznačovat zánět děložní dutiny.

Infekční a zánětlivá onemocnění v období po porodu jsou jednou z hlavních příčin mateřské morbidity a mortality. I při zohlednění všech pravidel asepsie a antiseptik na porodnici v nemocnici je frekvence poporodních infekcí 3-8% z celkového počtu žen při porodu, s patologickým porodem stoupá na 10-12%, a pokud existuje známé infekční riziko, může dosáhnout 54,3 %.

Zvýšená pravděpodobnost poporodní infekce je způsobena následujícími faktory:

 • extragenitální patologie;
 • chronická infekce v genitálním traktu;
 • hormonální léčba hrozícího potratu;
 • chirurgická korekce potratu;
 • břišní porod;
 • hormonální indukce těhotenství;
 • suboptimální antibiotická terapie;
 • invazivní vyšetřovací metody pro ženy.

Rovněž je třeba si uvědomit, že u moderních lidí dochází ke zvýšení alergizace a zvýšení imunodeficiencí, což je pravděpodobně spojeno se zhoršující se ekologií, snížením kvality potravin, zvýšením zátěže konzervačních látek, látek určených k aromatizaci, stabilizátorů, antibiotik potravin a také z jiných důvodů. S takovým pozadím jsou často aktivovány zánětlivé cytokiny v krvi, což vede ke změnám v systému koagulace krve s následným narušením trofismu a výživy tkání. Po cestě se aktivují neutrofily a fagocyty, které jsou chemokiny přitahovány do poškozené oblasti.

Významné odchylky v povaze poporodního výboje mohou být spojeny jak se zánětlivými procesy, tak s patologickou invazí dělohy po porodu. Důvody takových změn jsou spojeny s následujícími faktory:

 • věk nad 30 let;
 • chronický zánět přívěsků;
 • chronická pyelonefritida;
 • genitální infekce způsobená virem herpes simplex a cytomegalovirem;
 • předčasný výtok plodové vody;
 • defekt placenty s ruční revizí stěn dělohy;
 • perineální ruptura;

Uvedené důvody vytvářejí předpoklady pro infekci ženy v době porodu a mohou vést k sekreci zánětlivé povahy. Nelze také vyloučit infekce způsobené pohlavním stykem během těhotenství. Pokud výtok nabývá žluto-zelené barvy, lze uvažovat o sexuálně přenosném onemocnění - kapavka, trichomoniáza a další patologie. S trichomoniázou se konzistence výboje stává pěnivou a kapavka je hnisavá.

Je třeba si pamatovat na možnou přítomnost vyléčené infekce v ženském těle, ke které dochází v důsledku nesprávné antibiotické terapie.

Pokud je podezření na pohlavně přenosné onemocnění, vezmou si vaginální nátěr ze tří bodů, někdy to vyžaduje použití provokačních metod, například při použití výživových metod je možné snížit imunitu a vyvolat zhoršení infekce. Získání nátěru v této situaci je více informativní než v případě asymptomatického kurzu..

Gonokoková infekce je léčena širokospektrálními antibiotiky, často je vyžadován druhý cyklus. Léčba je sledována po dobu tří měsíců a pokud během této doby nelze gonokoky detekovat, pak je žena uzdravena. Současně je nutné zacházet s jejím sexuálním partnerem, aby nedošlo k reinfekci. Oba partneři během léčby nepijí alkohol. Pokud žena kojí, je během antibiotické terapie dítě převedeno do přizpůsobené kojenecké výživy.

V případě infekce Trichomonas je žena léčena (s partnerem) antiprotozoálními léky. Proveďte 2-3 léčebné cykly.

Drozd

V období po porodu je imunita ženy nízká: je to kvůli ztrátě krve, silnému stresu při porodu a fyziologickému snížení imunity během těhotenství. Žena je často předepsána instalace pesaru v případě vážného oslabení svalů pánevního dna. Všechny tyto události vyvolávají plísňovou patologii v ženském genitálním traktu. V tomto případě bude výtok silný, bílý, se zakroucenou konzistencí, s velkými vločkami a filmy, silně kyselou vůní. Současně je zaznamenáno svědění a pálení vnějších pohlavních orgánů a vagíny.

Příznaky nezpochybňují, že žena je nemocná s kandidózou. Mikroskopie vaginálního nátěru odhaluje spory a prameny mycelia. V takových případech jsou předepisována antimykotika. Flucostat se osvědčil, který i po jedné dávce umožňuje rychle vyrovnat nepříjemné příznaky.

Vaginóza

Výskyt hojného průhledného nebo žlutého výboje s nepříjemným rybím zápachem naznačuje bakteriální vaginózu (vaginální dysbióza). Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku potlačení normální mikroflóry představované laktobacily, které normálně kolonizují vaginální epitel a vytvářejí silně kyselé prostředí. Při vývoji této patologie jsou laktobacily nahrazeny jinou mikroflórou, nejčastěji gardnerellou.

Mikroskopicky se dysbióza projevuje jako „klíčové buňky“ a obrázek nahrazení mikroflóry. Zdrojem gardnerelly může být sexuální partnerka ženy, ale vzhledem k tomu, že ve velké části případů je gardnerella oseta z obsahu konečníku, neměli bychom si nechat ujít šanci vaginální reklonizace gardnerellou rektálního původu. Z tohoto důvodu je naléhavé doporučení pro ženy, aby si během těhotenství každý den brát jednu sklenici jogurtu, brání rozvoji střevní dysbiózy a obnovuje normální profil mikroflóry. V závislosti na závažnosti gardnerelózy může její léčba začít antibiotickou terapií, ale obvykle se klade důraz na obnovení normální mikroflóry vagíny a střev (Linnex, Bifidumbacterin atd.).

Endometritida

Různé patogenní a podmíněně patogenní mikroflóry mohou vést k poporodní endometritidě, jejíž příznaky budou: mukopurulentní vaginální výtok, tažení bolesti v podbřišku, teplota, horečka. Existuje korelace mezi závažností endometritidy a obsahem produktů ničení tkání v lochii. Současně je indikována kyretáž, protože produkty práce pravděpodobně zůstanou v děloze. Poté je předepsán průběh antibiotické terapie, imunostimulanty, vitamíny, regenerační látky.

Poporodní období je často doprovázeno infekčními a zánětlivými komplikacemi, jejichž zdroj leží v genitální a extragenitální oblasti a je často představován chronickými ložisky neléčené infekce..

Proto je při plánování porodu tak důležité provést úplný audit ženského těla a vyléčit všechny chronické zánětlivé procesy. Tím se sníží pravděpodobnost komplikací v období po porodu a umožní ženě udržovat reprodukční zdraví po mnoho dalších let..

Poporodní propuštění

Poslední aktualizace: 14/14/2019

Obsah článku

Abyste se vyhnuli možným poporodním komplikacím, musíte si dávat pozor na své tělo a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu a bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní kanál je otevřený a vnitřní povrch dělohy je stále ve stadiu hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Kolik je propuštění po porodu?

Každá mladá matka se zajímá o to, jak dlouho propouštění po porodu trvá, jak dlouho to trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání kozy známkou poruch v těle? Každý případ je samozřejmě individuální, ale propouštění u žen po porodu obvykle končí do 42. dne - tolik porodnické období trvá.

Doba propuštění po porodu

Uvolnění po porodu: norma a patologie

Jaké poporodní vypouštění se považuje za normální? Cítí a měly by být tmavé nebo světlé barvy? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může být velmi vyděšená, že k propuštění došlo po porodu. Pojďme zjistit, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se obvykle vypouštění po porodu zastaví?

Obvykle je Lochia v prvních hodinách po porodu hojná. V tomto případě je velmi důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Za tímto účelem se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu výtoku a nevynechat takové komplikace, jako je krvácení z dělohy..

Aby bylo možno zhruba odhadnout objem lochie, je třeba vzít v úvahu, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození je asi 1 kilogram, zatímco po vypuštění, zmenšení a uzdravení vnitřního povrchu dělohy nepřesahuje 60 gramů..

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% složena z krve v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a červené krvinky), takže výtok může mít charakteristickou nasládlou vůni. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je zvláštním tajemstvím děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlou obnovu a hojení povrchu dělohy..

V následujících dnech bude příznakem normálního poporodního výboje postupně klesající intenzita. V prvních dnech by objem výtoku neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v sraženinách krve mohou být patrné. Po 7 až 10 dnech však tyto sraženiny v normální sekreci nejsou pozorovány. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku poporodní periody je lochie jasně červená, do poloviny periody se hnědý výboj po porodu stává normou a v posledním období je nahrazen průhledným hlenovým výbojem. Hlen indikuje hojení dělohy.

Výboje, které mohou být známkou patologie

Pokud máte malý porod po porodu nebo se náhle zastaví, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Příčinou snížení nebo úplného zastavení Lochie může být cervikální křeč děložního čípku, který jednoduše „nevypustí“ výtok. To se týká zejména prvních dnů po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním dělohy lochie, díky kterému je orgán natažen. V tomto případě žena cítí těžkost a bolest v podbřišku, děloha se zvětšuje, horečka začíná horečkou až 38-40 stupňů. Pokud včas nekonzultujete lékaře, je možné, že se objeví zánět děložní endometritidy. Pro léčbu lohiometry obvykle předepisují antispasmodická a redukující léčiva, méně často antibiotika. Někdy je vyloučení hromadění lochie možné pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem, proč okamžitě navštívit lékaře, je hojnost, silné propuštění po porodu. Tento příznak může být příznakem abnormalit v procesu děložní kontrakce a může také signalizovat narušení koagulace krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitou akci..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehu uvaleného na mezery v porodním kanálu. Obvykle k tomu dochází, pokud nejsou dodržovány požadavky na zajištění maximálního odpočinku v těchto zónách - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola napínání a povaha stolice, nedostatek tlaku na klouby. Pokud k této situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře.

Další známky patologie v povaze a množství výboje

Přerušení propouštění dříve než 6 týdnů po narození (40–50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít s obnovováním menstruačního cyklu, zatímco u kojící ženy přichází první menstruace mnohem později. Důvodem je produkce speciálního hormonu (prolaktinu) v kojící matce, který je zodpovědný za laktaci. Určitá hladina prolaktinu brání tvorbě nového vajíčka a může potlačit ovulační proces (ale nezajišťuje to 100% antikoncepci), což zabraňuje zahájení menstruace až do ukončení krmení..

Pokud je pozorováno jasné krvácení 7-10 dní po narození, měli byste o tom neprodleně informovat svého lékaře. Podobná situace může nastat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud se výtok s krevními sraženinami po ukončení porodu a začne znovu, je také vhodné co nejdříve kontaktovat nemocnici. To může znamenat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy se po porodu objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výboj s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje infekci dělohy. Tento zápach je často známkou již zahájené endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a postupnou komplexní léčbu.

Směs bílých vloček se zakysanou vůní, připomínající strukturu tvarohu, svědění a zarudnutí pochvy, stejně jako bolestivé močení, naznačuje drozd. To by mělo být také nahlášeno lékaři, protože infekce kvasinkami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Dodatečné příznaky, které by měly upozornit v období po porodu

Kromě ostré změny povahy a intenzity výboje by si žena měla být také vědoma dalších nepříjemných příznaků. První je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v podbřišku, obzvláště zesílené kojením. Zintenzivnění bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy v těle je zvýšení tělesné teploty. Zde je nutné vyloučit pouze stagnaci mléka v hrudníku - lakostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „těžkost“ a tělesná teplota je nad 37 stupňů, stojí za to naplánovat návštěvu u lékaře. Možná se tímto způsobem projeví infekce, která se dostala do děložní dutiny. Mezi další příznaky infekčních komplikací lze rozeznat obecnou malátnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti v těle a klouby..

Tělo ženy v období po porodu, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v období po porodu. Zdroj - skandinávské kliniky

Měsíční a poporodní propuštění

Jak je uvedeno výše, nástup menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze krmení dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení dochází k návratu menstruace po 4-5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí (například v nepřítomnosti mléka), obnovení cyklu nastane po několika měsících.

V každém případě, kdykoli žena začne menstruovat, mladé matky často zaznamenají výskyt acyklického výboje po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění v načasování první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale informujte svého lékaře o svém klidném duchu..

Poporodní zotavení

Každá žena v období po porodu by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na hrudník, dochází k okamžitému uvolňování hormonu oxytocinu, což také způsobuje stahy dělohy. Po jídle může žena pozorovat viditelné zvýšení sekrece, což je spojeno se snížením svalů dělohy a nemělo by to vyvolávat obavy..

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř vyprázdněn včas. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plnosti močového měchýře a zabraňuje zácpě.

Během 1-2 měsíců po narození nemůže být výtok absorbován tampony, a to jen proto, že neodstraní lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tampónů se doporučuje používat podložky nebo plenky. Vyberte si výrobky bez aroma, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství přísavek, ale také jejich vůni.

Je bezpodmínečně nutné dodržovat pravidla osobní hygieny. Zvláště vhodné je sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po narození, kdy je propouštění stále krvavé. V tuto chvíli je zakázáno se vykoupat, omezeno pouze sprchou. Proud vody ze sprchy musí být ne příliš silný a směřující ve směru zepředu dozadu - a pouze z vnějšku. Pro bezpečné čištění vnějších genitálií a vaginální sliznice se doporučuje použití speciálních produktů - například mycích gelů pro intimní hygienu Ginocomfort. Tyto fondy byly vyvinuty odborníky farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které obsahuje přírodní účinné látky a mají také všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty.

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy se obnoví až po ultrazvukovém vyšetření pánve, vyšetření porodníkem-gynekologem a odpovídajícím výběrem metody antikoncepce..

Sport po porodu
Zdroje:

 1. DALŠÍ DIAGNOSTIKA A PREVENCE SUBINVOLUCE MÍSTA PO BIRTH. Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin nových lékařských technologií. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. CYTOLOGIE UTERINOVÝCH ZÁMKŮ PO DODÁVÁNÍ endometritidy. Cupert M.A., Cupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: současné pokroky a současné problémy. Kapranov N.I. a další // M., - 2005.

Hodnota cytologické studie Lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursova. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - Č. 1. S. 45-49.

Pooperační purulentně-septické komplikace v porodnictví (prognóza, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovsky S.B. // Dis. Drs. Miláček. Sciences - M., -2002 - S. 266.

Barva výboje po porodu a doba jeho trvání

Třetí fází porodu je proces odmítnutí placenty, která je připevněna ke stěně dělohy a roste do cév. Po oddělení placenty zůstává rána se zejícími cévami, které hojně krvácí. Tyto cévy jsou uzavřeny, pouze pokud je děloha dostatečně silná a pravidelně se stahuje: svaly pak účinně komprimují cévy a zastaví krvácení.

Určitý čas musí uplynout pro obnovu cévní stěny a v tomto období se objevují specifické poporodní sekrece, které se téměř úplně skládají z krve, která se nazývá „lochie“..

Jaké propuštění po porodu se považuje za normální?

Krvavý výtok (lochie), který se objevuje po porodu, je zcela normální stav, který odráží zdravé fyziologické procesy. V místě, kde byla umístěna placenta, je krev neustále uvolňována a epitel je odmítnut. Dokud se rána na děloze nevyléčí, lze výtok krve považovat za přirozený příznak.

Není však vyloučena možnost výskytu patologického výboje po porodu, které může žena snadno vzít za lochii. V tomto ohledu stojí za to znát ta kritéria, která odlišují normální výtok od patologických:

 • Množství: ihned po narození je vypouštění dostatečné, až 300 - 400 ml za den. Od 3-5 dnů se jejich počet postupně snižuje, a pokud je tento vzorec porušen, můžeme přemýšlet o bolestivé povaze těchto změn.
 • Lochia je bez zápachu (první den může být cítit slabý zápach krve, který rychle zmizí). Vzhled hnusné, sladké, kyselé vůně, vůně shnilých ryb atd. - zaručený signál, že žena má nemoc.
 • Normální výtok nezpůsobuje nepohodlí a nedráždí sliznice..
 • Změna výboje má přísnou etapu: v prvních 1 až 2 dnech je výboj jasně červený a velmi hojný; do konce prvního týdne se stávají vzácnými a trochu ztmavnou a po zbytek času jsou lochky nahnědlé „tahy“.

Všechny ostatní možnosti propouštění po porodu mohou být příznakem choroby, takže je velmi důležité znát hlavní rozdíly mezi normální lochií z patologického vypouštění. Musíte věnovat náležitý čas sledování vašeho zdraví v poporodní době: to vás může zachránit před extrémně nepříznivými následky..

Když by měl normální výboj zmizet?

Obvykle mize lochie do konce prvního měsíce po narození, maximálně jednoho a půl měsíce. Samozřejmě je to velmi individuální a normální termíny pro vymizení sekrecí pro každou ženu jsou odlišné (ano, pojem „norma“ je v tomto ohledu velmi variabilní!).

Zároveň existují průměrné hodnoty, které pokrývají téměř všechny ženy: toto je však období 1-1,5 měsíce.

Dynamika změn v povaze propouštění po porodu může být zastoupena v pěti fázích a uspořádána v chronologickém pořadí:

 • Jasně červený výboj, sestávající téměř úplně z nezměněné „čerstvé“ krve. Tyto sekrece jsou hojné (nesrovnatelně více krve je uvolňováno než při nejtěžší menstruaci): i speciální polštářky musí být vyměněny nejméně čtyřikrát za 12 hodin. Tato fáze trvá přibližně 2–3 dny (méně často - až 4 dny).
 • Malé množství červeného výboje (až 7-8 dní) - taková lochie již nezpůsobuje velké obavy, ale stále vyžaduje, zpravidla, použití poporodní polštářky.
 • Po 7 dnech se výboj stává vzácným, tmavě červeným nebo hnědým..
 • Období přidělení přísavek končí tím, že se každý den zmenšují: nakonec se krev trochu „rozmazává“ a poté úplně zmizí.
obsah ↑

Patologický výboj: když potřebujete jít k lékaři?

Co se může změnit v povaze výboje, aby se dalo nazvat patologickým, bylo řečeno výše. A tady je důvod, proč se to může stát?

Pokud lochie končí příliš brzy (před 4-5 týdny), může to znamenat křeč dělohy a uzavření děložního hrdla. Je velmi důležité pochopit, že v tom není nic dobrého! Odmítnutý epitel a krev se hromadí v děložní dutině bez úniku - to vytváří ideální podmínky pro množení různých patogenních mikroorganismů.

Další možností je naopak dlouhodobé absolutorium. Důvodem může být:

 • Neúplné odmítnutí placenty a zadržení její části v dutině dělohy.
 • Nezhoubné a zhoubné novotvary dělohy a přídavky.
 • Nemoci srážení krve s tendencí ke krvácení.
 • Změny polohy dělohy, zejména její výchylka zpět.

Pokud během jednoho měsíce lochie nikdy nezměnila barvu (tj. Zůstává jasně červená), nebo pokud se červený výboj objeví znovu po zmizení, měli byste přemýšlet o krvácení z dělohy..

Krvácení dělohy, ať už je to cokoli, je nebezpečný stav. Rysy stěn dělohy a krevních cév vedou k masivnímu krvácení: v některých případech se uvolní tolik krve, že žena zemře na ztrátu krve (pokud ovšem nebyla hospitalizována na jednotce intenzivní péče a nedostala transfuzi krve).

Musíte si uvědomit, že menstruace se neobjeví ihned po porodu, a pokud je vaše dítě kojeno, nebude menstruace probíhat až do okamžiku, kdy přestanete jíst. Toto je takzvaná „laktační amenorea“.

Pokud jste nepřestali kojit a již se objevila menstruace, je to pravděpodobně nějaký druh krvácení. Obraťte se na svého gynekologa na vyšetření: v takové situaci je nutné zjistit příčinu špinění a podstoupit léčbu.

Jaké výluky se nazývají zánětlivé?

Pečlivě sledujte, jak se výboj mění po porodu. Doporučuje se používat těsnění, která jsou bez zápachu - to vám hodně pomůže při pozorování.

Co znamená změna vůně lochie? S největší pravděpodobností jde o infekci. V závislosti na tom, která flóra ovlivňuje sliznici dělohy, se vůně bude měnit: od sladkého hnízda po vůni shnilých ryb.

Během zánětu dochází k dalšímu výboji. I když se lochie téměř zastavila, může se její objem opět zvýšit. Současně se také změní konzistence výboje: mohou být buď tekutější nebo hustší..

Existují další známky toho, že v děložní dutině nebo v dodatcích jsou zánětlivé procesy. Zaprvé je to syndrom bolesti, který doprovází zánět: bolest je zpravidla lokalizována v dolním břiše a může vyzařovat (šířit se) do oblasti dolní části zad, boků atd..

Neméně důležité jsou obecné příznaky, které spolu se sekrecemi a bolestmi naznačují zánětlivé onemocnění. Jedná se o takzvané „obecné intoxikace“: bolest hlavy, slabost, ospalost. Tělesná teplota stoupá, což není typické pro nezánětlivé změny ženských pohlavních orgánů.

Po narození hnědý výboj po měsíci

Jaké propuštění může být 2 měsíce po narození a v takovém případě musíte navštívit lékaře

Ideálně by při kojení měla být normální výtok 2 měsíce po narození normální, čištění dělohy je kompletní a menstruace ještě nedorazila. Jednotlivé charakteristiky a nemoci však v tomto období vedou ke vzniku různých variací vaginální sekrece..

8 týdnů po narození rehabilitační proces končí. Děloha v tomto bodě se zcela zotavila, očistila a přijala svou normální velikost. Žena může začít pohlavní styk.

Při kojení se v těle vytváří zvýšené množství prolaktinu. Tento hormon reguluje produkci mléka. Zároveň potlačuje menstruaci, takže mnoho žen nemá období jednoho a půl až dvou let.

Pomalé zotavení vede ke stagnaci krve v děloze. Žena má slabý hnědý výboj. Břicho zůstává zvětšené. Tato situace je nebezpečná, protože stará krev se může nakazit a vést k sepse. V takovém případě se v dolní části břicha vyskytuje shnilý zápach, horečka a bolest.

Důvodem špatného zotavení je nedostatečný oxytocin, oslabené svaly dělohy po vícenásobném nebo 3-4 těhotenství.

V tomto případě laktace pomáhá stimulovat kompresi myometria. Pokud žena nedojčí, musí několikrát denně podráždit bradavky, stlačit je a otřít je. V těžkých situacích je předepisován lék.

Převážná část krve z dělohy po narození opustí během prvních 14 dnů, poté se výboj stane žlutým nebo béžovým. Proto po 2 měsících nemůže být v důsledku čištění žádná krev normální. Takový příznak i za 4 týdny - důvod k návštěvě lékaře.

Během tohoto období, dokonce s kojením, může začít menstruace. Zpočátku jsou někdy nepravidelné, s řídkým hnědým výbojem. Pro některé je cyklus běžný a okamžitě se stabilizuje.

Pokud je zaznamenáno prodloužené špinění, může se vytvořit patologie:

 1. Šev se liší po císařském řezu.
 2. V děloze prasklo velké plavidlo.
 3. Endometritida.
 4. Endometrióza.
 5. Adenomyóza.
 6. Polyp.
 7. Eroze.

První 2 podmínky jsou velmi nebezpečné, jsou doprovázeny hojným, rostoucím šarlatovým krvácením a bolestmi břicha. Žena potřebuje pohotovostní lékařskou pomoc.

U endometritidy jsou sekrece tmavé nátěry s nepříjemným zápachem, doprovázené řeznými bolestmi a horečkou. Po porodu se proces rychle vyvíjí a může vést k otravě krví.

Endometrióza a adenomyóza jsou problémy způsobené hormonálními poruchami. Vyznačují se sekrecemi sraženin, zatímco břicho ve formě křečí a bolavé spodní části zad může bolet. Nelze je léčit, můžete patologii dostat do stadia remise pouze pomocí hormonálních léků, které jsou během laktace kontraindikovány..

U polypů se po sexu nebo jiné expozici objevují slizniční výboje s růžovými a červenými žilami a při dlouhé procházce se mohou rozmazávat i při zvedání závaží..

Eroze je diagnostikována u poloviny žen, které rodí. Hlavním příznakem je špatný kontakt s výtokem po vyšetření nebo pohlavní styk růžový nebo hnědý.

Na konci rehabilitace může žena zažít nejen krvavé, ale i jiné druhy tekutin, fyziologicky normálních i patologických..

Průsvitné krémové látky jsou naprosto zdravým tajemstvím, jako před narozením v intermenstruačním období.

Ale pokud je výboj zkrácený nebo se shluky mléčné barvy, a na jeho pozadí to svědí silně v perineum, pak byste měli zkontrolovat na kandidátní colpitis. Tato plísňová infekce obtěžuje mnoho těhotných žen, ale recidiva je možná i po porodu. Pro ošetření se používají svíčky, které jsou bezpečné pro dítě během krmení, například Pimafucin nebo Terzhinan.

Pozornost! Žena může rukama nakazit dítě s kandidózou. V jeho ústech se objevují bílé filmy, které narušují krmení a způsobují bolest.

Bledý stín je variantou normy, pokud nedochází ke svědění nebo zápachu. Jinak může být podezření na STI. Je-li tlustý žluto-zelený hnisavý výtok doprovázen horečkou a bolestí v boku a břiše, zánět není lokalizován v pochvě, ale v děloze nebo v přívěsech.

Krémová sliznice leucorrhoea světle zeleného odstínu může znamenat nejen STI, ale také vaginální dysbiózu. Poté je kromě svědění zaznamenána vůně ryb. Léčí nemoc se svíčkami antibiotikem a poté obnoví mikroflóru probiotiky.

Bohatý výtok sliznice, který se vyskytuje pravidelně, je známkou ovulace. Někdy se to stane během formování menstruačního cyklu, což znamená, že menstruace přijde brzy.

Pokud se sklovitý výtok objeví s jemně rafinovanou vůní a mírným svěděním, měli byste zkontrolovat chlamydii.

Vodní, bezbarvé nebo šedé bílé jsou zaznamenány se zánětem přívěsků, cervikální dysplázií, hydrosalpinxem a dalšími patologiemi.

S endometriózou se vyskytují velké tmavé sraženiny. Pokud však tato hrudka vyzařuje silný zápach shnilého masa, pak to znamená vývoj těžkého nekrotického nebo onkologického procesu v děloze..

Pokud byl příznak zaznamenán pouze jednou, pak pravděpodobně došlo k exfoliaci velké části endometria. Stává se to v důsledku fyzické námahy nebo v důsledku stresu, který je po porodu plně přítomen.

Pozornost! I když neexistují žádné období, měli byste se chránit před těhotenstvím. Mnoho případů náhlé početí během kojení.

Gynekologové varují, že ignorování problémů po porodu kvůli touze věnovat se dítěti může vést k opačnému výsledku. Pokud žena zahájí nebezpečné onemocnění, bude to mít za následek hospitalizaci. Pak se budete muset rozloučit s dítětem a odmítnout kojit.

Pokud tedy máte následující příznaky, je nežádoucí odložit návštěvu u lékaře:

 • Bolení břicha;
 • Teplota od 37 ° C a více;
 • Necharakteristický zápach;
 • Podráždění sliznic;
 • Svědění
 • Silný šarlatový výboj;
 • Přítomnost kusů, sraženin;
 • Obecná nevolnost;
 • Slabost a závratě;
 • Dlouhý hnědý mazlíček.

Pozornost! Dočasné problémy způsobené hormonální nerovnováhou by měly zmizet za 2-3 dny a pravidelně se objevují závažné patologické stavy nebo se zesilují.

Podle žen, v mnoha menstruaci se vrátil 1,5-2 měsíce po porodu. Vzhled je v prvních dnech obyčejný, pak se změní na rozmazaný a rychle končí.

Druhý cyklus může začít v obvyklých 24-35 dnech nebo po několika měsících. Všechno je zde individuální. Po první menstruaci se doporučuje navštívit gynekologa, aby zjistil, jak probíhá regenerační cyklus..

Různé okolnosti mohou vyvolat krvácení z dělohy nebo krku po porodu, když je rehabilitace již za:

 • Užívání léků;
 • Horečka;
 • Trauma do břicha;
 • Sportovní aktivity;
 • Vzpírání;
 • Včasný nástup intimního života;
 • Přítomnost stehu po císařském řezu nebo poranění.

Během této doby se děloha již uzdravila a uzdravila, ale stále se nezrostla do normálu, takže byste se měli o sebe postarat.

Aby bylo možné úspěšně pokračovat v kojení a péči o dítě, je žena po porodu povinna mnohem pečlivěji sledovat své zdraví. V případě patologického výboje je lepší nechat dítě hodinu chodit na prenatální kliniku a zkontrolovat, zda existuje lekce v gynekologii na měsíc.

Poporodní propuštění

Každá žena, která ve svém životě porodila alespoň jednou, ví, že po dokončení porodu se v těle začnou projevovat závažné změny. Je také doprovázen výbojem různých druhů: krvavé, hnědé, žluté atd. Nově vyrobené matky se velmi bojí, když vidí tyto sekrece, začnou si dělat starosti, že do jejich těla vstoupila infekce, začalo krvácení atd. To je však normální a tomuto procesu nelze zabránit..

Hlavní věc je zajistit, aby výtok nepřekročil normu a aby nedošlo k bolesti, jinak budete potřebovat pomoc gynekologa..

Jak dlouho vydrží poporodní výboj??

Jak dlouho vydrží poporodní výboj? Obecně je poporodní výboj vědecky nazýván lochie. Začnou se objevovat od okamžiku poporodního odmítnutí a obvykle přetrvávají 7-8 týdnů. Postupem času jsou lochie přidělovány stále méně a méně, jejich barva začíná být světlejší a světlejší a pak se výboj zastaví.

Nelze však přesně odpovědět na otázku, jak dlouho propouštění trvá po skončení práce, protože to závisí na několika faktorech:

 • Fyziologické vlastnosti každé ženy jsou odlišné, včetně schopnosti těla rychle se zotavit po porodu.
 • Samotný průběh těhotenství.
 • Proces narození.
 • Intenzita kontrakce dělohy.
 • Přítomnost komplikací po porodu.
 • Kojení dítěte (pokud žena kojí dítě, děloha se stahuje a čistí mnohem rychleji).

Ale v průměru si pamatujte, že propuštění trvá asi 1,5 měsíce. Během této doby se tělo postupně zotavuje po těhotenství a porodu. Pokud je lochie po několika dnech nebo týdnech po narození, měli byste vyhledat pomoc odborníků, protože vaše děloha se nesnižuje správně, a to je spojeno s vážnými komplikacemi. Totéž platí pro situace, kdy se výtok nezastaví na poměrně dlouhou dobu, což může naznačovat krvácení, polypy v děloze, zánětlivý proces atd..

Přidělení měsíc po narození

Je žádoucí, aby byl v prvním měsíci hojný výtok - tím se vyčistí dutina dělohy. Kromě toho se v lochii po porodu vytvoří mikrobiální flóra, která následně může v těle způsobit všechny druhy zánětlivých procesů..

V této době je nutné pečlivě dodržovat osobní hygienu, protože může dojít k infikování krvácející rány. Z toho vyplývá:

 • po použití toalety důkladně umyjte genitálie. Je nutné mýt teplou vodou a venku, ale ne uvnitř.
 • každý den plavání, osprchování, koupání po porodu nelze vzít.
 • v prvních týdnech, dnech po narození, používejte sterilní pleny, nikoli hygienické vložky.
 • během určité doby po porodu vyměňte těsnění 7-8krát denně.
 • zapomenout na používání hygienických tamponů.

Pamatujte, že po měsíci by se měl výboj stát trochu lehčí, protože brzy by se měl úplně zastavit. Zachovejte hygienu a nebojte se, všechno jde podle plánu.

Pokud výboj pokračuje měsíc po narození a je hojný, máte nepříjemný zápach, sliznice, pak naléhavě k lékaři! Nepřetahujte, může to být nebezpečné pro vaše zdraví.!

Poporodní špinění

Velké množství krve a hlenu se vylučuje do ženy bezprostředně po porodu, i když by to mělo být. To vše je způsobeno tím, že je poškozen povrch dělohy, protože nyní je z placenty zranění. Proto bude špinění pokračovat, dokud se rána na povrchu dělohy uzdraví..

Mělo by být zřejmé, že špinění by nemělo být více než přípustná norma. Můžete se o tom dozvědět velmi snadno - pokud je plenka nebo prostěradlo nadměrně alokováno, bude pod vámi vše mokré. Rovněž stojí za to si dělat starosti, pokud ucítíte bolest v děloze nebo výtoku, který trhne srdeční tep, což naznačuje krvácení. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Lochia se bude postupně měnit. Nejprve to bude vypouštění, které je podobné vypouštění během menstruace, pouze mnohem více, pak se stanou nahnědlé, pak nažloutlé bílé, světlejší a lehčí.

Některé ženy zažívají krvácení po porodu, ale nejprve si myslí, že je to bezpečné. Abyste se vyhnuli krvácení, musíte:

 1. Pravidelně navštěvujte toaletu - močový měchýř by neměl vyvíjet tlak na dělohu, a tím bránit jejímu kontrakci.
 2. Neustále leží na žaludku (děložní dutina bude očištěna od obsahu rány).
 3. Umístěte topnou podložku s ledem na spodní část břicha v porodnici (obecně by to měli dělat porodníci).
 4. Vyhněte se těžkému cvičení.

Hnědý výboj po porodu

Alokace hnědé barvy děsí většinu matek zvlášť, zvláště pokud je zároveň nepříjemný zápach. A pokud čtete vše o medicíně, a zejména gynekologii, pak víte, že je to nevratný proces, na který by se mělo čekat. V tuto chvíli vyjdou mrtvé částice, některé krvinky.

V prvních hodinách po ukončení porodu může výboj již získat hnědý odstín spolu s velkými krevními sraženinami. Ale v zásadě bude prvních pár dní lochie čistě krvavé.

Pokud období zotavení u ženy uplyne bez komplikací, v den 5-6 se propuštění stane nahnědlé. Zajímavým faktem je, že hnědý výtok končí mnohem dříve u matek, které kojí své děti. Důvod je následující: laktace upřednostňuje nejrychlejší kontrakci dělohy..

Současně trvá hnědá lochie déle u žen, které musely provést císařský řez.

Pokud však dojde k ostrému hnisavému zápachu s hnědým výbojem, věnujte tomu velkou pozornost. Koneckonců, možnou příčinou tohoto jevu je infekce zavedená do těla. Proto v tomto případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Žlutý výboj po porodu

Přidělení získají nažloutlý odstín desátý den po narození. Děloha se postupně obnovuje a žlutý výtok pouze potvrzuje tuto skutečnost. V této době je důležité kojit dítě a pamatovat také na včasné vyprázdnění močového měchýře. Žlutý výtok se tak zastaví rychleji a děloha se vrátí do svého původního prenatálního stavu..

Pokud však ihned po narození dítěte zjistíte, že máte výboj jasně žluté barvy nebo se zelenou příměsí, vyplatí se to sdělit svému lékaři. Koneckonců může být taková lochie způsobena skutečností, že se v těle ženy vyskytují zánětlivé procesy. Kromě toho je vypouštění této barvy obvykle doprovázeno horečkou a nepohodlím v dolním břiše..

Možná došlo k hnisání v děložní dutině, takže byste měli vyhledat pomoc gynekologa, který vás nasměruje na ultrazvuk..

Pamatujte, že žluté vypouštění způsobené infekcí má zpravidla ostrý hnisavý zápach. Aby se předešlo těmto důsledkům, je nutné dodržovat osobní hygienu a být pod dohledem lékaře.

Obecně je však žlutý výboj běžným jevem a pouze potvrzuje, že vše probíhá správně.

Co jsou sliznice, zelená, hnisavá nebo s vůní výboje po porodu?

Mělo by být zřejmé, že hojné hnisavé propouštění, zelená lochie, nejsou normou pro ženské tělo po porodu. Ve většině případů je tento výboj způsoben endometritidou, která se vyskytuje v důsledku zánětlivých procesů uvnitř dělohy.

Ke kontrakci dělohy dochází v tomto případě poměrně pomalu, protože v ní zůstala lochie. Jejich stagnace uvnitř dělohy a může vést k negativním důsledkům..

Mukózní výtok, pokud nepřekračuje normu, lze pozorovat po celý měsíc nebo měsíc a půl po skončení porodu. Povaha těchto sekrecí se bude časem měnit, ale stále se projeví, do té či oné míry, dokud nebude úplně obnovena vnitřní výstelka dělohy. Stojí za to si dělat starosti, pouze pokud sliznice má hnisavou nepříjemnou vůni. Pokud se takové příznaky objeví, poraďte se s gynekologem.

Vždy pamatujte, že poporodní výboj nastane bez selhání. Neměli bychom na to upozorňovat. Přestože by váš ošetřující lékař měl vědět, jak probíhá zotavovací období po porodu. Zapište si číslo, když byl výběr zahájen, a pak označte, když změnili barvu na hnědou nebo žlutou. Zaznamenejte na papír, jak se cítíte při závratě, únavě atd..

Nezapomeňte, že vaše dítě potřebuje zdravou matku, proto pečlivě sledujte své zdraví, dodržujte hygienu a neignorujte silné špinění. V případě jakýchkoli problémů vyhledejte pomoc odborníků.

Světle hnědý výboj po 2 měsících. po porodu.

Dnes jsem našel světle hnědý výboj. Zdá se, že se nic neobtěžuje. Poporodní propuštění skončilo téměř před měsícem. Včera byly průhledné sliznice. Porod je přirozený. Plně GW.

Co by to mohlo být? Kdo to měl takhle?

Po narození gynekolog ještě nenavštívil.

MĚ MĚ MĚSÍCÍ ZAČÁTEK PO MĚSÍCE PO DODÁVÁNÍ

lepší než menstruace než zánět nebo podobně.

40 dní je zcela normální. Může se vyskytnout výboj, který se neustále nebo pravidelně objevuje, a může dojít k menstruaci, GV není GV, všechno je zde individuální, někdo nemá M rok a někdo okamžitě po 40 dnech.

Moje období se všemi dětmi v gardách tak začalo. bylo to takto pár měsíců, a pak šli jako vždy, pouze na delší dobu a cyklus byl „plovoucí“

Možná si manžel vezme volno? vysvětlit situaci, také jsem se dostal k lékaři jen tímto způsobem, manžel a malý seděli na chodbě, výhoda je nyní malý dospělý a může být dokonce hodena do herny na pár hodin.

Po druhém to bylo stejné. Nedostal jsem se k gynekologovi, zastavili se do týdne. Pokud existuje příležitost - stále sledujte. A pak jsem si přečetl ultrazvuk 2 měsíce. k současnému B. a v šoku, jak se to všechno stalo: jak cysty, tak heterogenní struktura a sférický tvar ((((Něco mě hormonálně klobásou) (.

Jak dlouho trvá lochie po porodu?

Mechanismus porodu je pro tělo vážným stresem. Odmítnutí plodu je doprovázeno velkým množstvím nepříjemných a někdy nebezpečných pro ženu v porodu, pro dětské jevy. Možný:

 • krvácející
 • neúplné vypuštění placenty;
 • četné mezery.

Přirozenou součástí zotavení po porodu je Lochia (můžete vidět, jak vypadají na fotografii). Obsah dělohy postupně vychází, je očištěn.

Stojí za to vědět předem, jak dlouho propuštění po porodu trvá, než na ně bude připraven, a včas upozornit, pokud se něco pokazí. Všimněte si, že po umělém porodu (podle císařského řezu) může lochie jít o něco déle. Po druhém narození se třetí děloha zkrátí rychleji.

Obsah článku:

 1. Kolik je propuštění po porodu?
 2. Co by měli být?
 3. Poporodní výboj: normální
 4. Špatné propuštění po porodu
 5. Žlutá lochie
 6. Zelená lochie
 7. Hnědá a krvavá lochia
 8. Hlienový výtok
 9. Purulent Lochia
 10. Bílý výboj
 11. Růžový výboj
 12. Lochia po porodu: norma a odchylky (ve dne)
 13. Když propuštění po skončení práce?

Kolik krvácení po narození?

Ihned po narození jsou vnitřní stěny dělohy spojitou ranou. Je snadné pochopit, proč se v prvních dnech po narození uvolní tolik krvavého obsahu. Svalová vrstva dělohy se přirozeně stahuje pod vlivem oxytocinu, dochází k vaskulární kontrakci, jsou zahájeny mechanismy koagulace krve a zastavení krvácení. To jsou přirozené důsledky narození dítěte..

Zpočátku lze výtok nazvat čistou krví - alespoň tak vypadají. To je normální. Časem trvá jejich trvání od 2 do 3 dnů. Všechno, co začíná poté, se už nezdá být krvácející - povaha lochie (tzv. Poporodní výboj) se mění.

Jaký by měl být výboj po porodu

Abychom si představili, jak dlouho přidělení trvá, kolik dní to trvá, které by mělo jít a v jakém období, podívejme se na tabulku. Krvavá, ospalá, tmavě hnědá, špinavá, bohatá, hubená - jak dlouho vydrží a kdy se zastaví?

Poporodní výboj: normální

Dny po porodu

Pokud uběhl měsíc a z dělohy není nic vyloučeno, musíte jít k lékaři, i když se cítíte dobře. Povaha vypouštění se dramaticky změnila? Také důvod navštívit lékaře. Běžná doba oddělení Lochie je až 8 týdnů. Lékaři říkají, že výboj trvá 5 až 9 týdnů - to také zapadá do normálního rozsahu. Lochia, která trvá 7 týdnů, je běžným ukazatelem. Normální výtok po porodu se liší od těch, které jsou považovány za patologické, několika způsoby.

Tyto zahrnují:

 • Doba trvání
 • charakter;
 • přítomnost nebo nepřítomnost nepříjemného zápachu.

Špatné propuštění po porodu

Pach výboje po porodu je jejich významnou charakteristikou. Pokud mluvíme o normě, pak ihned po porodu vypouští krev. To je přirozené: hlavní složkou je krev. Po 7 dnech, kdy končí šarlatový a hnědý výboj, se vůně osvěží.

Měli byste být opatrní, pokud vypouštění s nepříjemným zápachem zmizelo, důvody mohou být v této nemoci. Ženy odlišně hodnotí zápach: „Smradlavý“, „Smradelný zápach“, „S vůní hniloby“, „S vůní ryb“. To vše jsou špatné příznaky. Vypouštění, dokonce i světlo, s nepříjemným zápachem, je příležitostí k návštěvě u lékaře.

Žlutý výboj po porodu

Když krvavá a hnědá lochie končí - rozjasní se, postupně získají nažloutlý nádech. Normálně jsou téměř bez zápachu. Žlutý výtok po porodu po 2 měsících, vůbec ne dost, postupně se stává průhledným, doktoři připisují jedné z možností pro normální hojení dělohy. Výtok jasně žluté barvy, který také obtěžuje ženu s nepříjemným zápachem nebo s jakýmkoli doprovodným pocity - svědění, pálení, - může znamenat onemocnění.

 • žlutá s vůní;
 • kapalina jako voda;
 • rosolovitý;
 • rozmazaný, lepkavý.

Všichni vyžadují lékařskou prohlídku. Tento druh výboje již nelze považovat za lochii - to je příznak infekce v těle. Nejčastěji v tomto případě mluví o začátku endometritidy - zánětu dělohy. Léčba musí být zahájena ve velmi raných stádiích, kdy se teplota ještě nezvýšila a infekce nezachytila ​​velkou plochu vnitřní vrstvy dělohy..

Zelený výboj po porodu

Zelené propouštění po porodu za 2 měsíce nebo dříve je známkou toho, že se v těle něco děje. Tato barva Lochie není v žádné fázi normální. Zelenkastá nebo žlutozelená lochie naznačuje, že bakteriální infekce je přítomna v děloze, vagíně nebo vejcovodech. Pokud s tím nezvládnete včas, může začít endometritida - onemocnění, které způsobuje zánět vnitřní výstelky dělohy..

Přiřazení tohoto stínu často způsobuje trichomoniázu. Trichomonas se usazuje v pochvě a je to nebezpečné, protože při absenci léčby infekce stoupá výše.

První známky trichomoniázy:

Kromě toho bude žena cítit pálení v pochvě, podráždění. Sliznice mohou zčervenat. Pokud zahájíte léčbu okamžitě, aniž byste se oddálili, můžete se s nemocí rychle vypořádat a zabránit dalšímu proniknutí infekce.

Hnědá a špinavá po porodu

Špinění by nemělo trvat dlouho. Krvavá a tmavě červená by měla skončit nejpozději o několik dní později. Nejnebezpečnější jsou první hodiny po narození dítěte, kdy je děloha ve skutečnosti stále krvácející rána. V tuto chvíli se může otevřít krvácení. Lékaři pečlivě sledují stav ženy při porodu a pošlou ji na poporodní oddělení, položí na spodní část břicha zábal zabalený do tkáně, podá injekci oxytocinu a dítě položí na hruď. Intenzivní pozorování trvá 1,5–2 hodiny.

Po císařském řezu a po přirozeném porodu jsou pozorovány krvavé lochie. Pouze proces invaze dělohy může v důsledku šití zpomalit, a proto mohou vydržet o něco déle. Po vyčištění dělohy, pokud placenta nevyšla sama o sobě, bude také špinění.

Hnědý výtok po porodu po 2 měsících je pravděpodobně patologickou reakcí těla. Vychází tak sražená krev. Může existovat mnoho důvodů - od hormonálního selhání po období začínající se zotavovat (pokud matka kojí), jejichž povaha může být zpočátku neobvyklá, protože se hormonální pozadí změnilo. Příčinou může být endometrióza, děložní myomy.

Pokud po porodu uplynuly dva měsíce a vy jste si všimli krve, i když je dítě kojeno, měli byste se poradit s lékařem. Buď začíná nový menstruační cyklus, nebo probíhá závažný zánětlivý proces. Navíc nemusí být doprovázena bolestí.

Možná přítomnost nádorů, polypů, výskyt endometriální hyperplazie. Když se výboj zastavil a náhle začal znovu - to je v každém případě důvod k vyšetření. Pokud se potvrdí, že se jedná o menstruaci, musíte se chránit. Musíte vědět, že s obnovením cyklu se objevují laktační krize. Během menstruace se může snížit množství mléka. Musíte být trpěliví a pokračovat v kojení. Využívat doplňkových potravin pouze v extrémních případech.

Mukózní výtok po porodu

Vypouštění malého množství sliznic týdně po narození dítěte je normální. V této době se tělo matky, nebo spíše děloha, nadále čistí, obnovují se sliznice pohlavních orgánů, které produkují hlen. Během příštího týdne se jejich objem sníží.

Dále, výskyt sliznic, když lochie téměř zmizela, může naznačovat ovulaci. Zároveň se jedná o silné sliznice podobné vaječným bílkům. Pokud matka kojí, ale již zavedla doplňkové potraviny, ovulace může přijít s vysokou pravděpodobností po 2-3 měsících. U nedojících žen začíná proces zrání vajec znovu po druhém měsíci nebo dokonce dříve. Těhotenství během tohoto období je velmi nežádoucí - protože se tělo ještě nevrátilo k normálu, takže se musíte pečlivě chránit. Žlutá sliznice může indikovat infekci. Je výtok s hlenem zesílen, zjistil nepříjemný zápach? Navštivte lékaře.

Hnisavé propuštění po porodu

Velmi nebezpečným příznakem je hnisavé propuštění po porodu, kdykoli se objeví: po měsíci, po 3 měsících, po 7 týdnech. Hnisavý výtok je jedním z hlavních příznaků zánětu. Možná endometritida nebo salpingooforitida.

Často se uvádí:

 • slabost;
 • únava
 • bolest hlavy;
 • bolest břicha;
 • hypertermie - horečka.

Bílý výboj po porodu

Bílý výboj po porodu je známkou drozdu, který má tendenci se zhoršovat s případnými výkyvy imunity. Hlavním příznakem drozdu je sražená konzistence výboje. Nestojí za to odkládat její léčbu: sama o sobě není nebezpečná, ale může vyvolat pronikání zánětu podél vzestupné cesty a pak se pravděpodobně připojí bakteriální infekce. Neléčená kandidóza způsobuje matce značné nepohodlí.

Drozd se obtížně zaměňuje s jinými chorobami: projevuje se kromě charakteristického sýrového výboje kyselou vůní, svěděním a pálením, stejně jako neustálým podrážděním v pochvě. Proč nepřidělovat tyto příděly samostatně? Tělo je oslabené, je pro něj obtížné vyrovnat se s rozmnoženou houbou, lokální imunita se nedokáže vypořádat - je nutná pomoc. Vzhled sekrecí s vůní ryb - hovoří o dysbióze a vzhledu gardnereleza. Gardnerella je podmíněně patogenní organismus, který je neustále přítomen na vaginální sliznici. Ale za příznivých podmínek se její reprodukce nezpomaluje a objevuje se svědění a čich. K jeho reprodukci často dochází na pozadí drozdu.

Růžový poporodní výboj

Vypouštění narůžovělého nádechu může být způsobeno přítomností eroze, drobnými poraněními pohlavních cest, ke kterým došlo během porodu, nebo chorobami, jako jsou polypy, hyperplázie děložního endometria a rozpory se stehy. V každém případě by měl být lékař určen k určení příčiny..

Lochia po porodu: norma a odchylky ve dne

Může být pro vás snazší pochopit, zda se vše pohybuje v normálním rozmezí, pokud se podíváte na následující souhrnnou tabulku..

Příčiny tmavého výboje po porodu

Tmavý výtok po porodu (lochie) se objevuje u ženy při porodu v souvislosti s regenerací děložní sliznice. Obsahují deskvamované epitelové buňky, malé množství krve a plazmy, průměrně trvající jeden a půl měsíce.

Mladá matka musí pečlivě sledovat své zdraví v období po porodu, sledovat tělesnou teplotu, lokalizaci bolesti a počet lochií. Pokud nebudou dodržována pravidla osobní hygieny, může jakákoli infekce, která se dostane do ženských pohlavních orgánů, vyvolat zánět děložní sliznice, který způsobí rozvoj onemocnění.

Normální ukazatele

Během prvních 1 až 2 hodin po porodu je pozorován vysoký výboj. Kontrola množství a složení provádí porodník. Žena v porodu se doporučuje položit gynekologickou plenu, aby lékař mohl správně posoudit intenzitu a vyloučit krvácení z dělohy..

Na začátku výboje je to 80% krve, mají sladkou vůni. Zbytek (20%) je tajemství vylučované děložními žlázami pro rychlou obnovu a hojení děložní sliznice. Intenzita Lochie začne klesat po 3 až 5 dnech, ze 400 ml na 30-60 ml. Úplně ukončeno po 5–9 týdnech.

Krevní sraženiny pozorované v prvních dnech vymizí po 6–10 dnech. Tmavě hnědý výtok po porodu nahrazuje červenou lochii a trvá až tři týdny. Na konci začíná slizniční výtok, což naznačuje hojení děložní dutiny.

První dvě hodiny po dodání

V lůžkové jednotce je ponechána žena v porodu, na spodní břicho jsou aplikovány chladicí vody a monitoruje se množství krevních sekretů. Parametr normy se nepovažuje za více než 0,5% tělesné hmotnosti mladé matky. Vyprázdnění močového měchýře se provádí katétrem, aby nedošlo ke zvýšení sekrece.

První dva dny po dodání

Většina hlenu se přidává do krevních sekretů, objevují se sraženiny. Každý den se množství snižuje, barva ztmavne. Bez komplikací je žena z práce propuštěna z nemocnice.

První dva týdny po narození

Pro zprávy o období po porodu bude žena vyniknout asi 1,5 litru praštění. Tmavý výboj se stává světlejším vzhledem na bělavě žlutý odstín. Někdy se objeví růžová barva - to se nepovažuje za patologii. Je zaznamenán zvýšený obsah hlenu v lochii. Na konci čtvrtého týdne se výboj začne rozmazávat, a to až do úplného vymizení.

Patologické ukazatele

Výskyt tmavého výboje po porodu je fyziologický stav, který nenaznačuje vývoj patologie. Lochia se objevuje jak při přirozeném porodu, tak i v císařském řezu.

V prvních dnech bude žena v práci nucena měnit hygienické vložky každou půl hodinu až hodinu. Po 3–5 dnech postačí jedno těsnění po dobu 3–4 hodin.

Pokud jde o pomoc, musí se mladá matka neprodleně kontaktovat, pokud existují známky změny v povaze lochie:

 • Počet se prudce zvýšil, krvavá barva se vrátila. Hygienická vložka trvá půl hodiny.
 • Místo přísavek se uvolňuje čistá krev - stav indikuje nástup krvácení. V takovém případě zavolejte sanitku.
 • Ve výboji se objevily hnisavé nečistoty a štiplavý zápach, který dříve chyběl. To je známka nástupu infekčního procesu. Doprovodnými příznaky bude horečka a bolest v podbřišku..
 • Úplná absence sekretů je známkou stagnace, která vyvolává výskyt zánětlivých procesů v pánevní oblasti.
 • Pokud byl zaznamenán pokles množství od začátku, pak prudce vzrostl. Tento příznak naznačuje přítomnost cizorodých látek v děložní dutině..
 • Lochia se stala jako tvaroh, má kyselou vůni. Tento stav naznačuje nástup plísňové infekce. Doprovodným příznakem bude svědění..
 • Vypouštění po dodání tmavé barvy trvá déle než měsíc a půl.

Pokud se objeví jakýkoli alarmující příznak, musíte vyhledat pomoc odborníka, který vyloučí patologické stavy.

Sekrece s krví

Objeví se, když jsou v děloze části placenty, diagnóza se provádí pomocí ultrazvuku. Chirurgická léčba s následnou antibiotickou terapií.

A také příčinou krve v lochii mohou být poruchy srážení krve a hypotonické kontrakce dělohy. Tento stav je léčen léky..

Hnědý výboj

Vzhled hnědé ve výtoku začíná druhým týdnem poporodní periody. Pokud se částka nezvýší, stav se považuje za normální a trvá další 2-3 týdny. S hojnou lochií je děložní dutina poškrábána.

Zvýrazněte žlutou

Vzhled žlutého nádechu v lochii naznačuje dokončení poporodní výboje.

Ale někdy jsou změny známkou patologie, při které byste se měli poradit s gynekologem:

 • objevil se ostrý a nepříjemný zápach;
 • pocit svědění a pálení v oblasti genitálií;
 • v dolním břiše je bolest;
 • prudce zvýšila tělesnou teplotu.

Ve většině případů to naznačuje vývoj endometritidy..

Sekrece se hlenem

Vzhled hlenu je spojen se zvýšenou sekrecí pohlavních orgánů. Vyskytuje se během ovulace, během pohlavního styku nebo během hormonálních změn v těle. Tato podmínka by vás měla upozornit, pouze pokud se objeví teplota, zápach a svědění..

Zelené skvrny

Zelený odstín je známkou zánětlivého procesu infekční etiologie. Podmínkou je vždy silná bolest břicha a vysoká tělesná teplota. Léčba probíhá antibiotickou terapií a fyzioterapií. Při zahájení procesu je předepsáno kyretáž.

Zvýrazněte bílou

Kromě drozdu označuje bílá barva vývoj patologických procesů:

 • zánět vejcovodů - salpingitida;
 • zánět děložní sliznice - endometritida;
 • zánět a narušená sekrece děložních žláz - cervicitida.

Diagnóza se provádí pomocí nátěru..

Můžete zabránit zánětlivému procesu, pokud se vyhnete douchingu a sedavému životnímu stylu.

Vlastnosti výboje po císařském řezu

Při umělém dodání má povaha lochie několik rozdílů:

 • hojnost výboje je větší, převládá krev a sraženiny;
 • barva v prvních dnech je jasně červená (až šarlatová);
 • doba trvání je zpožděna o několik týdnů;
 • krev se uvolňuje po dobu dvou týdnů.

Aby se předešlo krvácení, doporučuje se, aby žena v porodu každé 4–5 hodiny umístila na spodní část břicha ledový měchýř. Spát a ležet na vaší straně, aby se snížilo zatížení břišní dutiny. A také se nedoporučuje kojení odmítnout, protože během krmení se kontraktilní schopnost dělohy zvyšuje.

A co je nejdůležitější - nezdržujte se v močení. V prvních dnech musíte navštívit toaletu každé dvě až tři hodiny, protože přetékající močový měchýř je překážkou fyziologické kontrakce dělohy..

Poporodní zotavení menstruačního cyklu

Při kojení začíná menstruace po ukončení laktace. Pokud je však dítě krmeno uměle, pak se menstruační cyklus obnoví a normalizuje se po dvou měsících.

V období zotavení si mladé matky všimnou výskytu acyklického tmavého výboje, jako po porodu, dokonce i po měsíci. Množství je minimální, stačí 2–4 denní podložky. Přestaňte po normalizaci menstruace.

Obnova období

Kojení je prevence komplikací v období po porodu. Při kojení vzniká oxytocin, který způsobuje kontrakce dělohy. Proto je po krmení zvýšená alokace přísavek, takový stav by neměl ženu vyděsit.

Aby se měsíc po narození množství tmavě hnědého výboje snížilo, odborníci doporučují včasné vyprázdnění. Nezastavujte močení.

Je zakázáno používat tampony během prvních tří měsíců po porodu, protože jsou příznivým prostředím pro šíření patogenních bakterií a mikroorganismů. Doporučuje se používat podložky nebo gynekologické pleny. Vhodné hygienické výrobky bez zápachu.

Pravidla osobní hygieny po porodu

Aby se zabránilo rozvoji nemocí infekční etiologie, musí žena v porodu věnovat více pozornosti genitální hygieně. Dokud se výboj nezastaví úplně, musí mladá matka používat pouze speciální jednorázové vycpávky. Změňte podle potřeby, abyste zabránili růstu mikroorganismů.

Pro spaní nebo odpočinek můžete použít plenky, které nezasahují do odtoku sekretů. Gynekologické listy lze zakoupit v lékárně nebo šité z čistého bavlněného materiálu. Tyto plenky lze použít několikrát, ale nezapomeňte se napnout a žehlit.

Po výměně těsnění a po každé návštěvě toalety je nutné provést záchod genitálií. Z vodních procedur je povoleno teplou sprchu a je lepší vyloučit koupel. Voda na mytí by měla být několik stupňů nad tělesnou teplotou. Můžete použít odvar z bylin:

 • heřmánek;
 • měsíček;
 • Dubová kůra;
 • eukalyptus;
 • řebříček.

Po ukončení poporodní sekrece můžete použít jakékoli dětské mýdlo nebo zakoupit hotové výrobky pro intimní hygienu:

 • Lactacyd Femina (výrobce Belgie).
 • Intimate Natural (výrobce Nivea).
 • Sesderma Intimate Hygiene Gel (výrobce Španělsko).
 • Bezstarostná citlivost (výrobce Francie).
 • Cleanic Intimate (výrobce Bulharsko).

Všechny postupy by měly být určeny pouze pro vnější použití, bez použití douching a vaginálních sprch. Švy by měly být ošetřeny antiseptickými roztoky pomocí jednorázových vatových tamponů..

Spodní minulost je vybrána ne těsně přiléhající střih, vyrobený z přírodních tkanin. Ručník by měl být oddělený pro intimní oblasti a prát 1-2 dny.

Články O Neplodnosti