Hlavní Výživa

Je těhotenství možné po laparoskopii?

Těhotenství po laparoskopii provádí porodník-gynekolog.

Co je to laparoskopie?

Ne všechny ženy otěhotní brzy poté, co se přestanou chránit. Pokud početí nenastane dlouho, doporučuje se podstoupit nejjednodušší studie - absolvovat testy na sexuální infekce, podstoupit ultrazvuk pánevních orgánů. Pokud konzervativní metody nemohou problém určit, může pomoci laparoskopie vejcovodů. Pomáhá určit, co přesně brání oplodnění vajíčka, a tento faktor okamžitě eliminuje..

Laparoskopie je moderní chirurgická metoda. Chirurg nevykonává řez v břišní stěně, jako v chirurgii břicha, ale vytváří několik děr, kterými je do břišní dutiny zaveden oxid uhličitý, aby vytvořil operační prostor. Hlavním nástrojem je laparoskop. Poskytuje vizualizaci vnitřních orgánů a používá se v kombinaci s jinými laparoskopickými nástroji.

Po dokončení operace se na místa řezu aplikují stehy.

Laparoskopie se často používá nejen jako rutinní diagnostika, ale také jako pohotovostní operace. Indikace jsou:

 • intraperitoneální krvácení neznámé etiologie;
 • prasknutí vaječníků;
 • mimoděložní těhotenství a prasknutí vejcovodu;
 • zkroucení nohou, nádory vaječníků.

Mimoděložní těhotenství vyžaduje okamžitou hospitalizaci, protože to může vést k závažným komplikacím, jako je peritonitida.

Laparoskopie významně zvyšuje šance ženy na otěhotnění - za předpokladu, že bude nalezen a vyřešen problém narušující početí.

Indikace

Těhotenství po laparoskopii nastává, když je odstraněna příčina neplodnosti.

Indikace pro diagnostickou laparoskopii:

 • Potrubí. V důsledku genitálních infekcí, přenášených zánětlivých onemocnění se uvnitř vejcovodů mohou tvořit adheze. Ovlivňují pohyb vajíčka z vaječníku do dělohy.
 • Polycystický vaječník. Při tomto onemocnění nedochází k tvorbě dominantního folikulu, z něhož vajíčko opouští uprostřed cyklu. Nedostatek ovulace také způsobuje neplodnost. Pozorovány jsou také menstruační nepravidelnosti. Polycystický vaječník se vyskytuje v důsledku zvýšené produkce inzulínu, nadměrné produkce androgenů, dysregulace nadledvin.
 • Děložní myomy. Jedná se o benigní nádor hladké svaloviny a pojivové tkáně. Vzdělávání může mít velikost od několika milimetrů do několika centimetrů. Myomatózní uzly narušují implantaci oplodněného vajíčka do děložní dutiny. Myoma je hormon-dependentní nádor a ovlivňuje aktivitu vaječníků. Jedním z nepřímých příznaků fibroidů je nedostatek ovulace.
 • Endometrióza Toto je patologické proliferace vnitřní vrstvy dělohy. Přítomnost ložisek endometriózy je běžnou příčinou neplodnosti. Blastocysta nemůže napadnout poškozené myometrium.

Na laparoskopii neexistují absolutní kontraindikace. Rizikové faktory však vynikají:

 • obezita - v tomto případě je operační prostor mezi břišní stěnou a vnitřními orgány omezený;
 • věk - v důsledku přítomnosti doprovodných nemocí, zejména nemocí kardiovaskulárního systému, jakož i citlivosti na podchlazení u starších osob;
 • předchozí operace na orgány břišní dutiny a pánve - nesou riziko adhezí.

Jaká je operace

Tato operace vyžaduje malou předběžnou přípravu. Bude nutné provést obecné testy krve a moči, krevní testy na HIV, hepatitidu B a C a syfilis (Wassermanova reakce), obecný nátěr na flóře, EKG atd. Několik dní před laparoskopií musíte začít s dietou, vyloučit mastná a plynotvorná jídla. Večer před operací byste měli večeři odmítnout.

Vyžaduje se předběžná příprava. Lékař může předepsat antihistaminika a sedativa nebo léky, které inhibují přenos nervových impulzů. Pomáhají uvolňovat nervový systém. Následná míra zotavení organismu závisí na kvalitativní premedikaci.

Laparoskopie se provádí v celkové anestezii..

Břišní stěna je propíchnuta pomocí trokaru, bude provedeno celkem 3 až 4 vpichy. Prostřednictvím jednoho trokaru se oxid uhličitý zavádí do břišní dutiny, druhým se zavádí laparoskop a nástroje pro provádění chirurgických zákroků. Odstraněné novotvary, vyříznuté tkáně jsou také odstraněny skrz otvory trokaru.

Posledním krokem je odstranění krve a fyziologických tekutin, vnitřní švy se aplikují pomocí neabsorbovatelných nití, kosmetické švy se aplikují na kůži.

Obnova období

Pooperační období pokračuje až do úplného obnovení těla. Jeho trvání závisí na typu použité anestezie, na délce chirurgického zákroku, na celkovém zdraví ženy, na přítomnosti chronických onemocnění, která brání rychlé rehabilitaci.

Pacient musí dodržovat tato doporučení:

 • jakmile to lékař dovolí, je třeba zahájit motorickou aktivitu - sedět, vstávat, pohybovat se po oddělení;
 • první den po anestezii by se mělo jíst, pak můžete postupně konzumovat dietní jídla, dušená;
 • je velmi důležité včas vyprázdnit střeva a močový měchýř;.

Po dobu tří až čtyř týdnů byste se měli zdržet fyzické námahy. Sexuální život lze obnovit pouze se souhlasem lékaře.

Během období zotavení by měly být zaznamenány následující příznaky:

 • zarudnutí kůže v místě švů;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • výskyt hnisu nebo anémie z chirurgických ran;
 • akutní bolest břicha.

Když se objeví, stojí za to kontaktovat chirurga za účelem vyšetření.

Jak rychle můžete otěhotnět

Těhotenství po laparoskopii může být snadné a bez komplikací.

Čas na zahájení aktivního plánování těhotenství závisí na tom, který problém byl vyřešen laparoskopií..

 • Pokud došlo k excizi adhezí vejcovodů, měly by uplynout alespoň dva měsíce. Tentokrát je nutné počkat, až se tělo zotaví a otok vzniklý po zásahu sestoupí z vejcovodů.
 • Pokud byla operace předepsána z důvodu polycystických, může být koncepce naplánována na měsíc. Nemělo by se to odkládat, protože problém s tvorbou více cyst se může vrátit do šesti měsíců.
 • Po kauterizaci ložisek endometriózy musíte počkat tři měsíce. Pokud je hormonální terapie předepsána ženě po operaci, aktivní plánování začne až po jejím dokončení.
 • Při odstraňování uzlin myomu budete muset počkat asi šest měsíců. Vnitřní výstelka dělohy by se měla správně zahojit. Během této doby může lékař předepsat perorální antikoncepci. Je také nutné periodické ultrazvukové monitorování: musíte se ujistit, že se v děloze nevyvíjejí nové myomatózní uzly.

Pokud byla laparoskopie naléhavě provedena v důsledku mimoděložního těhotenství, mělo by uplynout 6–8 měsíců bez ohledu na to, jak bylo odstraněno fetální vajíčko a zda byla zachována vejcovod. Dlouhá přestávka je nezbytná pro úplné obnovení hormonálního pozadí, protože odstranění mimoděložního těhotenství je pro tělo silným stresovým faktorem..

Pravděpodobnost těhotenství po úspěšné laparoskopii se zvyšuje u více než dvou třetin žen. Při neexistenci požadovaného výsledku mohou lékaři doporučit oplodnění IVF - in vitro. S pomocí IVF mohou i děti, které ztratily obě vejcovody, porodit dítě.

Jak je těhotenství po laparoskopii

Počátek děložního těhotenství po laparoskopii bude probíhat stejným způsobem jako u žen, které se nemusely uchýlit k chirurgickému zákroku. Těhotná žena by se měla registrovat, pravidelně provádět testy a podstoupit vyšetření u svého lékaře. V prvním, druhém a třetím trimestru bude proveden ultrazvuk plodu, který určí, zda má dítě vrozené vady, jak pokračuje jeho vývoj.

Průběh těhotenství ovlivňuje mnoho faktorů. To je věk a hmotnost ženy, existující chronická onemocnění, porodnická a gynekologická historie. Je nutné sledovat výživu a krevní tlak, jak je předepsáno lékařem, brát vitamínové komplexy. Pokud se objeví potíže - bolest břicha, špinění - měli byste o tom okamžitě informovat svého gynekologa.

Možné komplikace

Komplikace laparoskopie vejcovodů se vyskytují jen zřídka

Negativní důsledky po laparoskopii se vyskytují jen zřídka. Mohou být spouštěny následujícími faktory:

 • komplikace anestezie;
 • nedodržení lékařských doporučení v období zotavení;
 • nízká kvalifikace chirurga;
 • vadné zdravotnické vybavení.

Mezi hlavní nežádoucí účinky, které vás mohou po laparoskopii obtěžovat, patří:

 • pocit plnosti v břišní dutině;
 • syndrom bolesti;
 • intenzivní bolesti hlavy.

Tyto nepříjemné jevy jsou reakcí těla na anesteziologická léčiva a velké množství oxidu uhličitého v břišní dutině..

Nejnebezpečnější komplikací je náhodné poškození vnitřních orgánů, například perforace dělohy - perforace její stěny. Je také možná alergická reakce na některé použité léky..

Aby laparoskopie byla úspěšná, musíte se na ni pečlivě připravit, ujistit se, že neexistují žádné kontraindikace, a vybrat vysoce kvalifikovaného chirurga. V případě těhotenství musí lékař sledovat průběh těhotenství. Měli byste ho kontaktovat brzy..

Kdy mohu naplánovat těhotenství po laparoskopii?

Plánování těhotenství po laparoskopii je důležitým a rozhodujícím okamžikem. Reprodukční orgány se musí zotavit, zejména pokud jde o chirurgický zákrok, aby se odstranilo gynekologické onemocnění. Procedura může být diagnostické nebo terapeutické povahy a v kterémkoli z těchto případů je období pro obnovení reprodukční funkce ženy. Takže kolik po laparoskopii můžete otěhotnět?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/preg.jpg "alt =" těhotenství po laparoskopii "width =" 660 " height = "458" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/preg.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/preg-300x208.jpg 300w "size =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Jaké jsou indikace gynekologické laparoskopie?

Laparoskopie je minimálně invazivní operace, pomocí níž je možné léčit velké množství nemocí, včetně gynekologie. Lékaři v této oblasti se často setkávají s pacienty, kteří nejsou schopni otěhotnět. Tato odchylka je často způsobena porušením vnitřní struktury reprodukčních orgánů. Navíc po laparoskopii se šance na otěhotnění významně zvyšují.

 • novotvary v děložní dutině;
 • děložní myomy;
 • polycystický;
 • mimoděložní těhotenství;
 • ovariální cysta;
 • endometritida;
 • neplodnost;
 • pánevní bolest neurčitelné etiologie;
 • adheze v pánevních orgánech.

Tento postup lze také provést za účelem diagnostiky, aby se určila diagnóza nebo stanovila příčina onemocnění..

Trvání operace je asi 40 minut. Provádí se v celkové anestezii. Podstatou tohoto chirurgického zákroku je provedení tří malých vpichů. Rány jsou ve většině případů šity intradermálně, po kterém se aplikují sterilní obvazy.

Charakteristickým rysem laparoskopie je absence jizev v místech vpichů a rychlé zotavení po operaci. V nemocnici musí pacient ležet jen 2-3 dny.

Plánování těhotenství po laparoskopii

Pokud je možné po laparoskopické operaci otěhotnět, rozhodne se lékař, veden indikátory intenzity obnovení plného fungování reprodukčního systému.

Po mimoděložním těhotenství

Mimoděložní těhotenství spočívá v tom, že vajíčko plodu se nepřipevňuje ke stěně dělohy, ale ve vejcovodu nebo v přívěskách. Současně je možné protržení tkání údajného místa implantace embrya z důvodu neexistence plnohodnotné možnosti vývoje, která ohrožuje zdraví a v některých případech dokonce i život ženy..

Nesprávné připojení embrya je eliminováno laparoskopickou operací. Pokud jde o plánování, po laparoskopii k odstranění mimoděložního těhotenství musíte počkat 6 měsíců. Toto období stačí k úplnému uzdravení zdi vejcovodu a obnovení jeho průchodnosti.

V případě dřívějšího těhotenství je riziko opětovné implantace embrya ve vejcovodu a jeho ruptura velmi vysoké.

Po ošetření zkumavkou

V případě postupu pro obnovení průchodnosti vejcovodů bude obnovení normálního fungování reprodukčního systému trvat nejméně 3 měsíce. Činnost tohoto druhu je téměř vždy doprovázena poškozením tkání zkumavek a tvorbou otoků.

K otoku dochází přibližně 30 dnů po zákroku. Asi za měsíc se obnoví rovnováha hormonů v těle. A těhotenství po laparoskopii lze naplánovat až po prvním fyziologickém cyklu.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image.jpg "alt =" těhotenství po laparoskopii "width =" 660 " height = "437" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/image-300x199.jpg 300w "size =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Po léčbě endometriózy

Endometrióza je onemocnění, při kterém endometriální buňky rostou mimo tuto vnitřní vrstvu děložní stěny. Laparoskopie je předepsána k odstranění endometriální cysty nebo k odstranění dalších ložisek nemoci za účelem obnovení reprodukční funkce.

Je možné po laparoskopii otěhotnět, aby se odstranily endometriální léze? Samozřejmě ano. Po operaci musíte počkat 3 měsíce před plánováním těhotenství.

V postsovětském prostoru a ve vyspělých zemích jsou léčebné protokoly odlišné: předepisujeme hormonální léky pacientovi, který vytváří umělou menopauzu, a pokročilý lék doporučuje těhotenství po 3 měsících, protože je to nejlepší lék na endometriózu.

Po diagnostické laparoskopii

Laparoskopii lze také provést za účelem diagnostiky, kdy lékař potřebuje zjistit skutečnou příčinu onemocnění. Počátek dítěte po diagnostické laparoskopii je možné naplánovat nejdříve 3 měsíce po zákroku. Během této doby mají orgány a tkáně čas na zotavení a obnoví se také hormonální hladiny..

Dojde-li k oplodnění okamžitě po operaci, může to způsobit předčasné ukončení těhotenství z důvodu zhoršené funkce příloh nebo vzniku placentární nedostatečnosti během operace na děloze nebo děložních kanálech..

Po děložních myomech

Plánování těhotenství po laparoskopii v případě děložních myomů je charakterizováno nejdelší dobou zotavení - asi 12 měsíců. Stěny dělohy po odstranění myomatózních uzlin by měly být zcela obnoveny. Jako podpůrná je také hormonální terapie často předepisována ženě, během níž lékař monitoruje stav pacienta, aby vyloučil relapsy..

Po odstranění cysty polycystická

Po laparoskopii je možné naplánovat těhotenství k odstranění ovariální cysty a polycystózy nejdříve po 6 měsících. Během tohoto období dochází k úplnému navrácení tkáně přívěsků.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Fotolia_3468381_Subscription_L.jpg "alt =" těhotenství po laparoskopii "width =" 660 " height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Fotolia_3468381_Subscription_L.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/Fotolia_3468381_Subscription_L-300x200.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Když shrneme všechny výše uvedené, učiníme malý závěr:

 1. Laparoskopická chirurgie je vysoce efektivní minimálně invazivní chirurgie s minimálním traumatem.
 2. V reprodukčním systému existuje celá řada nemocí a abnormalit, které jsou během laparoskopie eliminovány.
 3. Doba zotavení po takové operaci je ve všech případech jiná - od 3 do 12 měsíců.
 4. Normální těhotenství po laparoskopické operaci je pozorováno u 85% žen během prvního roku.
 5. Šance na početí se zvyšují, pokud organizujete úplnou přípravu těla na těhotenství a porodu dítěte.

Prvních 30 dní po operaci je nechráněný pohlavní styk zakázán. Jinak, pokud během tohoto období dojde k těhotenství, je riziko jeho předčasného spontánního potratu velmi vysoké.

Co víte o tomto postupu? Možná vy sami nebo vaši přátelé osobně čelíte potřebě laparoskopie?

Těhotenství po laparoskopii.

Laparoskopie je druh chirurgického zákroku prováděného pro lékařské a diagnostické účely. Tato operace umožňuje zbavit se gynekologických chorob, které brání početí. Poté jsou šance na početí výrazně zvýšeny.

Kdy může být dítě naplánováno po laparoskopii?

Tento postup je předepsán ženám, které se potýkají s patologiemi reprodukčního systému. Operace je lékařské diagnostické povahy. Jeho charakteristickým rysem je nízká úroveň traumatu. Operace se provádí v následujících případech:

 • Cystické formace;
 • Proces adheze;
 • Zahušťování ovariální kapsle;
 • Nádory benigní nebo maligní povahy;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Snížená plodnost neznámého původu.
Adhezivní proces - popis Adhezivní proces Mimoděložní těhotenství - popis

Operace stimuluje funkci vaječníků a přispívá k vývoji plného vajíčka. To je považováno za zvláště důležité při zahušťování membrány příloh. V tomto případě chirurg disekuje kapsli. Již v příštím cyklu může vejce plynule přesahovat folikul.

Adheze a ložiska endometriózy jsou rovněž eliminovány, což usnadňuje proces průchodu vejcovodem a implantaci embrya. Souhlasím se statistikami, v 85% případů po laparoskopii dochází k početí. Šest měsíců po svém hospodářství klesá pravděpodobnost otěhotnění, protože se může vrátit gynekologický problém. Při plánování těhotenství po laparoskopii se berou v úvahu následující faktory:

 • Účel operace;
 • Věk pacienta;
 • Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací;
 • Úspěch operace.

Pokud byla operace provedena během mimoděložního těhotenství, nedoporučuje se plánovat dítě na určité období. Tělu by měl být poskytnut čas na uzdravení..

Problémy s koncepcí u ženy mohou nastat, pokud by operace byla provedena nesprávně nebo byly porušeny zásady pooperační péče. Možné komplikace zahrnují proniknutí infekce do dělohy. K tomu, abychom tomu zabránili, stačí dodržovat hygienu a včas absolvovat preventivní prohlídky u gynekologa. Šest měsíců po operaci se zvyšuje riziko opětovného vývoje procesu lepení. Proto je vhodné dítě naplánovat co nejdříve.

Je v nejlepším zájmu ženy zvýšit pravděpodobnost úspěšného početí po operaci. Přesný den, kdy je vejce uvolněno z folikulární tobolky, je odhalen. Za tímto účelem provádějte následující manipulace:

 • Ultrazvuková procedura;
 • Použití ovulačních testů;
 • Pozorování povahy vaginálního výboje;
 • Udržování grafu bazální teploty.
graf bazální teploty během ovulace

Stejně důležité je připravit se na početí. Za tímto účelem jsou odhaleny testy, které identifikují infekční a genetická onemocnění. Je také nutné opustit špatné návyky a zajistit potřebný příjem vitaminu v těle. Kyselina listová je zvláště důležitá při přípravě na početí..

Těhotenství po laparoskopii vaječníků

U žen, které zažily neplodnost, těhotenství často nastává po laparoskopii vaječníků. Operace se provádí podle indikací. Zahájení početí je povoleno ihned po obnovení těla. Tento proces netrvá déle než 1 měsíc. V některých případech se doporučuje zahájit plánování těhotenství ihned po propuštění z nemocnice. Laparoskopie je mírně traumatická, takže neovlivňuje vůbec další nasazení dítěte.

Stopy po laparoskopii

Těhotenství po laparoskopii vejcovodů

Těhotenství po laparoskopii vejcovodů nastává, pokud byly před operací neprůchodné. Během laparoskopie jsou řezy, které narušují průchodnost zkumavek, brání spermiím v vstupu do dělohy. V důsledku toho se v budoucnu sníží riziko mimoděložního těhotenství. Po operaci se doporučuje udržovat fyzickou aktivitu, aby se zabránilo opětovnému výskytu adhezí. Koncepce plánování je přípustná nejdříve 3–4 měsíce po operaci. Během rehabilitačního období by měla žena užívat hormonální drogy.

Těhotenství po laparoskopii ovariální cysty

Cysta přívěsu je benigní léze. Vyvíjí se v důsledku nedostatku určitých hormonů v těle. Pokud to není možné pomocí hormonálních přípravků vyloučit, je předepsána operace. Laparoskopie je považována za nejjemnější způsob odstranění nádoru. Zdravá tkáň během ní neublíží. Je vhodné naplánovat těhotenství po laparoskopii ovariální cysty jeden měsíc po propuštění z nemocnice.

Těhotenství po laparoskopii endometriózy

Endometrióza je nemoc hormonálního původu, která zabraňuje početí. Je doprovázena proliferací endometriálních buněk mimo dělohu. Chirurgie je považována za nejúčinnější způsob léčby endometriózy. Operace se provádí laparoskopicky. Během jeho realizace jsou patologické ložiska eliminovány kauterizací. Těhotenství po laparoskopii endometriózy se vyvíjí bez jakýchkoli komplikací. Je povoleno plánovat 3-4 měsíce po operaci.

Těhotenství po laparoskopii vaječníků s polycystickými

Syndrom polycystických vaječníků je běžným gynekologickým problémem doprovázeným anovulací. Jeho příčinou je hormonální nerovnováha v těle. Nejčastěji se onemocnění vyvíjí pod vlivem dědičného faktoru. Charakteristické příznaky polycystiky zahrnují:

 • Vlasy mužského typu;
 • Nadváha;
 • Změny nálady;
 • Nedostatek ovulace;
 • Změna pravidelnosti menstruačního cyklu;
 • Zvýšené mastné vlasy a akné.

S polycystózou se často vytvoří komprimovaná tobolka na vaječnících. Nedovoluje, aby vejce vstoupilo do břišní dutiny. Během laparoskopie je tato kapsle pitvaná, což zvyšuje pravděpodobnost úspěšného početí. V dalším cyklu se může vyskytnout těhotenství po laparoskopii vaječníků s polycystií. Lékaři doporučují začít s plánováním co nejrychleji. V prvních měsících po operaci je pravděpodobnost oplodnění mnohem vyšší.

Těhotenství po mimoděložní laparoskopii

Pomocí laparoskopického zákroku můžete odstranit plod, který je připevněn mimo dělohu. Tento typ operace se provádí v raných stádiích těhotenství. Během něj je nejvyšší pravděpodobnost udržení zdravé tkáně. Plod se může připojit nejen ke stěnám zkumavek, ale také k přívěskům nebo orgánům břišní dutiny. Těhotenství po laparoskopii mimoděložního těhotenství je plánováno na rok. Vyžaduje zvláštní pozornost lékařů, protože se situace může opakovat. Než začnete plánovat, musíte podstoupit důkladné vyšetření, abyste zjistili příčiny mimoděložního těhotenství.

Jak je těhotenství po laparoskopii?

Těhotenství po laparoskopii nemá žádné zvláštní rozdíly. Postupuje stejně jako jakékoli jiné těhotenství. Problémy mohou nastat v souvislosti s přenosem gynekologických chorob v minulosti. Pravděpodobnost rozvoje následujících komplikací se zvyšuje:

 • Potrat v počátečních fázích;
 • Abnormální prezentace plodu (v důsledku odstranění myomatózních uzlin);
 • Placentární nedostatečnost;
 • Polyhydramnios.
Polyhydramnios - popis

Ženy, které podstoupily laparoskopii kvůli neplodnosti, jsou v těhotenství a jsou pod zvláštní kontrolou. Chcete-li odhalit odchylky v čase, měli byste pravidelně navštěvovat preventivní prohlídky, včas provádět potřebné testy a sledovat vaši pohodu. U syndromu polycystických vaječníků je vyžadována hormonální podpora v prvním trimestru.

Je laparoskopie možná během těhotenství??

Během těhotenství se laparoskopická operace provádí pouze v případě závažných důvodů. Možná rizika jsou předem posouzena. Indikace pro laparoskopii jsou následující:

 • Nekróza myomatózního uzlu;
 • Cystické formace;
 • Zánět slepého střeva;
 • Kroucení přívěsku nebo cysty;
 • Zhoubné nádory.
Myomatózní nekróza - popis

Laparoskopie se doporučuje ve druhém trimestru těhotenství. Během tohoto období se pravděpodobnost vzniku komplikací snižuje. Všechny orgány dítěte jsou již vytvořeny a riziko předčasného porodu není tak vysoké..

Porod po laparoskopii

Tato operace nemá žádný vliv na průběh práce. Komplikace mohou být vyvolány pouze počáteční příčinou operace. Například fibromyom a endometritida vyvolávají subinvoluci dělohy. Pokud žena trpí syndromem polycystických vaječníků, může být kvůli hormonální nerovnováze vyžadována stimulace porodu. Faktory, které nesouvisejí s chirurgickým zákrokem, mají výraznější vliv na porod..

Těhotenství po laparoskopii

Bohužel ne každá žena je schopna otěhotnět a stát se matkou bez problémů. Příčinou neplodnosti může být celá řada příčin a způsobů řešení tohoto problému, celá řada. Počínaje léčbou, uchýlením se k tradiční medicíně a chirurgickým zákrokem můžete porazit neplodnost a cítit štěstí, že jste matkou. Jednou takovou metodou je laparoskopie. Jaký je postup a jak efektivní je - teď to zjistíme.

Laparoskopie se provádí v případech neplodnosti, odstraňování adhezí vejcovodů, s diagnostikou cervikální eroze a mnoha dalších gynekologických chorob.

Samotná operace není tak děsivá, jak se zdá. Provádí se v celkové anestezii, celá procedura trvá asi 40 minut, během nichž jsou do břišní dutiny zavedeny nástroje a videokamera, což umožňuje odborníkům vidět a řídit všechny prováděné činnosti. Kromě toho si můžete být jisti, že jizvy před operací nemusíte skrývat, protože proces hojení malých řezů probíhá poměrně rychle a nezanechává pooperační jizvy. Stehy během laparoskopické chirurgie se neukládají.

V závislosti na nemoci se laparoskopie provádí plastickou chirurgií vejcovodů s jejich obstrukcí; Pro obnovení ovulace jsou u polycystických vaječníků provedeny malé řezy, což vám umožní upravit jejich normální výkon. Díky ucpání trubek se oddělené adheze oddělují a vylučují, což pomáhá otěhotnět. Kromě toho se laparoskopie široce používá při onkologických onemocněních ženských orgánů a úspěšně se vyrovnává s myomem a dalšími benigními nebo maligními nádory. Po operaci je zbytek postele operovaného pacienta 1 den a je spojen především s anestézií a celkovou slabostí. Ale už za 2-3 dny se můžete bezpečně vrátit k běžným záležitostem, aniž byste přemýšleli o operaci. Kromě toho je nepohodlí způsobené jizvami nebo vpichy téměř neviditelné.

Mnoho žen, které podstoupily laparoskopickou operaci, se však obává, jak brzy mohou otěhotnět? Podle lékařů, protože proces hojení je rychlý a menstruační cyklus je obnoven co nejdříve, je šance na otěhotnění 55-70%. V následujících měsících po operaci tedy může dojít k dlouho očekávanému těhotenství. Je důležité si uvědomit, že po operaci jsou ženy zvláště pečlivě vyšetřeny porodníkem-gynekologem, hospitalizaci je možné podrobněji sledovat. Kromě toho vám po operaci mohou být předepsány léky k obnovení nebo udržení hormonálních hladin. Ve velmi vzácných případech, po laparoskopické operaci, těhotenství nenastane. Nezoufejte. Zaprvé, tato operace nepoškodí ženské tělo. Zadruhé, protože každý organismus je individuální, existují případy, kdy není poprvé možné odstranit všechny ohniska nemoci, a proto je laparoskopie předepsána znovu. A zatřetí se domnívám, že člověk by nikdy neměl zoufat. Veškeré úsilí, které věnujete těhotenství, bude plodné. Hlavní věc je úmyslně jít na to, poslouchat doporučení lékaře a jasně splnit jeho jmenování.

Dalším důležitým faktorem, který urychluje nástup těhotenství, je pozitivní postoj. Nakonec, když jste radostní a energičtí - tělo se uzdravuje, což znamená, že pomáhá eliminovat všechna ložiska nemoci. Podle psychologů se po operaci laparoskopie, aby se vaše touha urychlila, otěhotněla - musíte se představit jako matka častěji. Proto se nalaďte na pozitivní výsledek, fantazírujte a představte si, že jsou šťastní rodiče, a všechno se musí stát!

Těhotenství po laparoskopii: kdy je možné početí?

Počátek dlouho očekávaného těhotenství není vždy plynulý. V důsledku přítomnosti gynekologických chorob může žena zůstat neplodná. Aby se zvýšila šance na početí, lékaři navrhují, aby podstoupila laparoskopickou operaci, pokud existují důkazy. Podle výsledků studií dochází k těhotenství po laparoskopii v 85% případů za rok. V prvních 5 měsících se početí vyskytuje u 30% operovaných žen.

Indikace pro laparoskopii

Laparoskopie se liší od tradiční chirurgie s minimálním traumatem a vysokou účinností..

Podstatou postupu je provedení 3 malých řezů: do pupeční oblasti je vložen laparoskop (kamera s lampou) a nástroje pro operaci jsou zavedeny prostřednictvím dalších 2 řezů. Pro zlepšení vizualizace vstupuje oxid uhličitý do břišní dutiny a obraz je přenášen na monitor.

Mezi indikace laparoskopické intervence patří:

V tomto případě může být laparoskopie:

 • diagnostika - objasnění nebo stanovení diagnózy;
 • ošetření - odstranění postižených struktur.

Tubální laparoskopie

Plánování těhotenství v tomto případě závisí na diagnóze po operaci..

Pokud byly adheze během chirurgického zákroku odděleny, lze plánovat těhotenství po třech menstruačních cyklech od zákroku.

Pokud je odebrána podle svědectví jedné z vejcovodů, početí by nemělo být povoleno během prvního a půl měsíce.

Ovariální laparoskopie

Ovariální laparoskopie se provádí s:

 • cysty;
 • polycystický;
 • endometriotické léze.


Pokud jsou přítomny cysty, jsou odstraněny. V tomto případě je ovariální tkáň zachována. Těhotenství po laparoskopii ovariální cysty lze naplánovat nejdříve po 3 měsících.

S endometriózou lékař odstraní patologické místo. Početí je možné po léčbě léčit pro neplodnost.

Při polycystóze se disekuje ovariální kapsle. V tomto případě by těhotenství po laparoskopii mělo být plánováno během prvních 3 měsíců, aby se dosáhlo maximálního účinku..

Laparoskopie pro myom dělohy

Laparoskopické zásahy do dělohy se provádějí s malými fibroidy s přítomností suberózních uzlin.

Provedení tohoto typu operace je kontraindikováno v:

 • od 12 týdnů těhotenství;
 • přítomnost velkého počtu uzlů a jejich nízké umístění.

Po myomektomii lze početí naplánovat pod přísným dohledem lékaře. Pouze odborník dá doporučení ohledně možných termínů..

Laparoskopie pro mimoděložní těhotenství

Těhotenství po laparoskopii mimoděložního těhotenství je možné i za přítomnosti jedné zachované vejcovody.

V současné době probíhají operace k odstranění vajíčka plodu jeho vytlačováním. Tato metoda je možná pouze v případě, že nedochází k prasknutí vejcovodu a nedochází k intraabdominálnímu krvácení. V tomto případě je potrubí uloženo.

Po mimoděložním těhotenství odborníci doporučují, abyste se zdrželi početí po dobu až jednoho roku. Tentokrát je třeba věnovat identifikaci možné příčiny patologického připojení vajíčka. Mimoděložní těhotenství po laparoskopii se může opakovat, má-li k tomu žena predispozici..

Neplodnost laparoskopie

Laparoskopie pro neplodnost je diagnostické a terapeutické povahy. Pouze chirurgický zákrok vám často umožní zjistit přesný důvod nemožnosti početí.

Tento postup umožňuje nejen identifikovat příčinu, ale také ji odstranit odstraněním:

 • adheze;
 • cysty;
 • novotvary benigní nebo maligní povahy.

Další účinky, ke kterým dochází po laparoskopii:

 • obnovení ovulace;
 • normalizace ovariálního výkonu.

Moderní medicína dává přednost použití laparoskopie pro diagnostiku a léčbu neplodnosti.

Kdy můžete plánovat těhotenství a jaká je jeho pravděpodobnost?

Kolik měsíců po laparoskopii mohu otěhotnět? Neexistuje žádná definitivní odpověď. Zotavení ženského těla je individuální, ale po 1,5 měsíci po operaci se ve většině případů lze pokusit o otěhotnění. Nejčastěji se těhotenství po laparoskopii vyskytuje v průběhu roku.

Kdy mohu otěhotnět po laparoskopii? V prvním měsíci po operaci je sexuální aktivita kontraindikována. Důvodem je skutečnost, že existuje riziko infekce. Tělo ženy se zotaví a bude připraveno k početí do 3 měsíců po hospitalizaci.

Studie ukázaly, že šance na otěhotnění po laparoskopii jsou 20% během prvních 3 měsíců po operaci. Dalších 20% těhotenství se vyskytuje mezi 3 a 5 měsíci. O šest měsíců později se početí vyskytuje u 30% žen, u 15% - po 12 měsících. Zbývajících 15% žen, které neměly těhotenství, může projít reoperací, pokud je to uvedeno..

Při početí v prvních 3 měsících po operaci by měla být žena pod přísným dohledem ošetřujícího porodníka-gynekologa.

Je laparoskopie možná během těhotenství??

Mnoho žen se obává nejen toho, kolik měsíců po laparoskopii je početí pravděpodobné, ale zda je možné provést takovou operaci během těhotenství, pokud existují důkazy.

Laparoskopie označuje moderní chirurgické techniky, které jsou méně traumatické a relativně bezpečné. Pokud během těhotenství existují náznaky chirurgického zákroku, upřednostňuje se laparoskopie.

Chirurgové obvykle provádějí operaci od 2. trimestru.

Indikace pro laparoskopii u těhotné ženy jsou:

 • benigní ovariální cysta;
 • zhoubné novotvary;
 • ovariální torze;
 • kroucení uzlu s myomem;
 • nekróza uzlu s myomem;
 • akutní apendicitida.

Mezi možné komplikace těhotných žen během laparoskopie patří:

 • poškození nebo prasknutí dělohy;
 • tromboembolismus;
 • fetální hypoxie;
 • tachykardie;
 • zánět pohrudnice;
 • hypertenze.

Porod po laparoskopii

Většina odborníků upřednostňuje císařský řez, aby vyloučila vývoj komplikací od matky a plodu. Studie však ukázaly, že 38% žen, které porodily přirozeně po laparoskopii, nemělo žádné komplikace.

Pokud byl proveden chirurgický zákrok na děloze, je to přímá indikace císařského řezu. V případě chirurgického zákroku na vaječnících nebo vejcovodech je otázka způsobu porodu posuzována individuálně pro každou těhotnou ženu..

V souhrnu můžeme vyvodit následující závěry:

 • Laparoskopie je minimálně traumatická operace s vysokou účinností..
 • Těhotenství po laparoskopii se vyskytuje u 85% žen během prvního roku.
 • Sexuální jednání je zakázáno 1 měsíc po operaci.
 • Pokud je uvedeno, laparoskopie je možná u těhotné ženy s minimálním rizikem pro ni a pro dítě.

Pacientky z těch, které otěhotnily po laparoskopii, hovoří o rychlém zotavení těla po operaci.

Autor: Irina Kuleshova, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Kolik můžete otěhotnět po laparoskopii?

Touha stát se matkou je vlastní téměř každé ženě. Ženy, které musely podstoupit operaci, se zvláště zajímají o to, jaké jsou šance na otěhotnění po laparoskopii. Neméně důležitá je otázka, zda je během těhotenství možné laparoskopie..
V tomto článku se budeme zabývat tím, kdy nastane těhotenství po laparoskopii, jak postupuje a zda je možné operaci provést okamžitě v době porodu dítěte.

Vlastnosti laparoskopie v gynekologii

Laparoskopická chirurgie je nejoblíbenější diagnostickou a terapeutickou procedurou zaměřenou na provádění výzkumu a eliminaci patologických změn ve vnitřních orgánech. Jeho nespornou výhodou je nízká invazivita, vysoká účinnost, rychlé zotavení těla po zásahu.

Nejběžnější použití tohoto typu chirurgického zákroku v gynekologii je zaměřeno na léčbu neplodnosti. Díky laparoskopii je možné:

 • Rozdílné adheze;
 • Obnovte průchodnost potrubí;
 • Odstraňte ovariální cysty;
 • Rozdělte vnější obal vaječníku polycystickým.

Takový zásah má jednoznačný výsledek: obnovují se přirozené procesy ovulace a početí.

Po operaci je pacient v nemocnici jen den. V tuto chvíli ji lékař sleduje, je nutný ultrazvuk.

Lze také provést laparoskopii během těhotenství. Je to nejbezpečnější a nejhumánnější typ operace. Budoucí matka a plod nezpůsobí takovým zásahem vážné poškození.

Plánování těhotenství po laparoskopii

Ti, kteří jsou zmateni problémem, když můžete naplánovat těhotenství po laparoskopii, musíte zvážit radu odborníků. Po takové operaci by sexuální kontakt měl být vyloučen po dobu nejméně 30 dnů.

Obecně platí, že prognózy, které lékaři k této otázce podávají, vypadají spíše povzbudivě. Provedení takové operace nemůže vyvolat neplodnost. V žádném případě není schopna ovlivnit početí dítěte.

Statistické údaje naznačují, že ze všech žen spravedlivého pohlaví, které znají tento postup z první ruky, 20% bylo schopno otěhotnět jen měsíc po operaci. 15% nebylo schopno otěhotnět v průběhu roku, ale je to způsobeno gynekologickými chorobami přítomnými u pacientů ještě před operací.

Těhotenství po různých typech laparoskopie

Je obtížné dát jednoznačnou odpověď na otázku, kdy je možné po laparoskopické operaci otěhotnět. V mnoha ohledech je vše určeno diagnózou, kvůli které byla operace předepsána. Kromě toho byla velmi důležitá přítomnost komplikací, věk ženy a zda ovulace před operací. Každý případ by měl být posuzován samostatně..

Ovariální laparoskopie

Po odstranění cysty

Těhotenství po laparoskopii vaječníků závisí na tom, která operace byla provedena. Obvykle po 30 dnech se obnoví funkce tohoto těla. Spěchání s početí však stále není vhodné. Měli byste počkat alespoň 3 měsíce, ale všech 6 je lepších. Po celou dobu byste měli užívat speciální léky, například kombinované perorální antikoncepční prostředky, díky nimž mohou vaječníky trochu relaxovat. Rovněž dochází k hormonální normalizaci..

Po polycystickém

Polycystika je charakterizována tvorbou velkého počtu cyst, které se vyskytují na povrchu vaječníků. Po laparoskopii na tomto orgánu dochází k obnovení ovulace na krátkou dobu (období až jednoho roku). V této době se zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění, proto se doporučuje naplánovat početí 4 týdny po operaci.
Přečtěte si více v článku „Těhotenství s polycystickou chorobou vaječníků: mýtus nebo realita?“

Po ucpání potrubí

Pokud je laparoskopický postup zaměřen na disekci adhezí s diagnostikou obstrukce vejcovodů, odborníci doporučují začít s plánováním početí již po 3 měsících.

Toto zpoždění lze snadno vysvětlit. Jde o to, že po operaci na vejcovodech, spočívající v pitvě adhezí, zůstávají oteklé. K návratu do normálu potřebují nějaký čas. Přibližně po 30 dnech opuchnutí zmizí, ale tělo potřebuje ještě odpočinek, aby obnovilo ovariální aktivitu.

Čím méně času uplyne po operaci k oddělení adhezí, tím větší je pravděpodobnost úspěšné koncepce. Pokud však zkumavky nabobtnou, je pravděpodobné, že to skončí mimoděložním těhotenstvím. Proto odborníci doporučují, abyste počkali s těhotenstvím. Po laparoskopickém zákroku je mnohem rozumnější pít kombinované hormonální přípravky po dobu tří měsíců. Takové opatření pomůže vyhnout se těhotenství, jehož nástup během tohoto období bude velmi nevhodný, a umožní vaječníkům relaxovat, jejichž práce bude poté prováděna zrychleným tempem.

Po mimoděložním těhotenství

V případě, že laparoskopická operace byla zaměřena na odstranění mimoděložního těhotenství, neměli byste v žádném případě přemýšlet o početí po dobu nejméně šesti měsíců..

Právě v tomto období musí být hormonální pozadí po přerušení těhotenství normalizováno. Během tohoto šestiměsíčního období je nejlepší se chránit antikoncepcí..

Po odstranění děložních myomů

Pokud byl proveden laparoskopický chirurgický zákrok, aby se odstranil myomatózní uzel, pak by děloha potřebovala nějaký čas, aby se vytvořily dobré jizvy. Kromě toho pro další efektivní fungování potřebuje vaječníky odpočinek. Proto je plánování těhotenství po chirurgických zákrokech tohoto typu povoleno pouze po 6-8 měsících. Stejně jako v předchozích případech musíte v tomto okamžiku brát perorální antikoncepci a pravidelně provádět ultrazvuk dělohy..

Po endometrióze

Laparoskopie endometriózy znamená odstranění endometriální cysty. Alternativně mohou být endometriální ložiska kauterizovány se současnou disekcí adhezí. Těhotenství má na tuto patologii pouze pozitivní účinek, protože může inhibovat proliferaci ložiskových ložisek a zabránit vzniku nových. Nicméně podle odborníků je rozumné zahájit plánování těhotenství až 3 měsíce po operaci.

Laparoskopická chirurgie je obvykle doplněna hormonální substituční terapií. Takové ošetření může trvat 6 měsíců. Pokusy o otěhotnění jsou nejlépe plánovány na ukončení této terapie.

Menstruace po laparoskopii

Po laparoskopii se menstruace obvykle vrátí do normálu. Tato skutečnost ukazuje, že funkční aktivita vaječníků je plně obnovena..

Po operaci může dojít k výtoku, který se projevuje krvavými nebo sliznicemi. Toto je považováno za normu, zejména v případech, kdy byly do operace zapojeny vaječníky..

Po zákroku může malý výboj rušit další 3 týdny, postupně přecházejí do menstruace.

Menstruace nemusí začít okamžitě, ale může nastat se zpožděním 2-3 dny až 2-3 týdny. Pokud menstruace nenastane po třech týdnech, poraďte se s lékařem.

Jak urychlit početí po laparoskopii: tipy a triky

Těhotenství po laparoskopii je důležité správně naplánovat. Takto bude možné minimalizovat možné riziko nežádoucích následků..

Nejprve musíte vzít v úvahu vlastnosti vašeho cyklu. Úspěch plánované koncepce závisí na tom, jak přesně byl proveden výpočet ovulace. Aby bylo možné počat dítě co nejdříve as minimálním rizikem po laparoskopii a hysteroskopii, je nutné:

 1. Sledujte smyčku. Zrání vajec probíhá jednou za měsíc. V tomto okamžiku je pravděpodobnost, že dojde k oplodnění, nejvyšší. Období můžete vypočítat pomocí metody kalendáře nebo pomocí speciálních testů.
 2. Vezměte si vitamíny. Aby odborníci mohli úspěšně otěhotnět a předcházet nemocem v budoucích drobcích, doporučují pít kyselinu listovou a další vitamíny ve fázi plánování zajímavé situace..
 3. Zkuste se vyhnout stresu..
 4. Zbavte se škodlivých závislostí.
 5. Jakmile je pohlavní styk dokončen, měla by žena ležet na zádech po dobu čtvrt hodiny. Bude tedy možné zabránit úniku spermií z pochvy, což zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.
 6. Zkuste myslet méně na problémy s početím. Je možné, že psychologickým faktorem je jádro neplodnosti. Pokud žena žije po celou dobu pod tlakem myšlenek na těhotenství, existuje možnost, že takové žádané zajímavé postavení nikdy nepřijde.
 7. Zdravý životní styl má pozitivní vliv na ženské tělo. Pokud jdete do postele současně, dostatek spánku, jíst správně a vzdát se škodlivých závislostí, šance na otěhotnění rychleji rostou.

Pokud do šesti měsíců po laparoskopii žena neotěhotněla, ale zároveň byly učiněny aktivní pokusy, mělo by smysl kontaktovat gynekologa.

Pro začátek dlouho očekávaného těhotenství as cílem vyvrátit možné negativní důsledky se doporučuje ženě:

 • navštivte gynekologa;
 • složit nezbytné obecné klinické testy (včetně nátěrů);
 • provádět ultrazvukové vyšetření reprodukčních orgánů;
 • stanovit hormonální stav a v případě potřeby upravit.

Jak je těhotenství po laparoskopii

Laparoskopie a těhotenství jsou dva koncepty, které jsou podle mnoha lidí neslučitelné. Pokud se žena, která podstoupila chirurgický zákrok, bude řídit všemi doporučeními ohledně načasování početí a vydrží předepsané zpoždění, těhotenství bude pokračovat bez komplikací. V případě výskytu jakýchkoli abnormalit je nemožné je spojit s provedenou laparoskopií. S největší pravděpodobností to souvisí s důvody, proč byla operace provedena.

Pokud například po operaci vaječníků nedojde k dohodnutým podmínkám abstinence a těhotenství nastane dříve, pravděpodobnost jejího přerušení se zvyšuje v důsledku selhání funkce vaječníků na tvorbu hormonů..

Otázka, zda je možné po laparoskopické operaci otěhotnět, je tedy jednoznačná odpověď - ano! Šance, že ženy podstupující takový zákrok porodí zdravé děti, jsou stejné jako u zdravých žen.

Laparoskopie během těhotenství dává mnoha ženám šanci cítit krásu mateřství. Toho však můžete dosáhnout pouze tehdy, budete-li dodržovat všechna doporučení a předpisy lékaře.

Články O Neplodnosti