Hlavní Testy

Císařský řez: možné důsledky a zotavení po operaci

Člověk, zejména žena, je Bůh měřen mnoha obtížemi. Proces porodu i těhotenství nejsou výjimkou. Často existují situace, které nutí lékaře dostat dítě z lůna ženy císařským řezem.

Podobné ukončení těhotenství u mnoha žen je považováno za vhodnější, takže nevědí ani nezapomínají na možné důsledky po císařském řezu.

A samozřejmě by si žena měla pamatovat, jak dlouho a tvrdě se bude muset z operace zotavit, kolik jí bude potřebovat sílu, vytrvalost a trpělivost. O důsledcích císařského řezu a zotavení po něm - náš článek.

Negativní momenty břišního porodu

Císařský řez nepochybně již dávno nebyl operací zoufalství, kdy byly využity všechny další možnosti k usnadnění narození dítěte, a proto se významně snížilo riziko komplikací během a po operaci, stejně jako důsledky..

Je však možné a nutné zabránit vzniku možných následků po odstranění dítěte pomocí obžerství. Procento pooperačních následků je přímo úměrné:

 • chirurgický zásah
 • čas strávený na chirurgii
 • antibiotická terapie po císařském řezu
 • kvalita stehu
 • zkušenosti chirurga a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují operaci a průběh pooperačního období

Stojí za zmínku, že žádný, dokonce i dokonalý císařský řez, neprochází beze stopy pro ženu a dítě. Pouze kvantitativní ukazatele důsledků se liší.

Císařský řez - důsledky pro matku

Šití na přední břišní stěně

Kolik negativních emocí nese tak hrubou a neestetickou jizvu na přední břišní stěně. Chtěl bych, aby tento negativní okamžik po operaci zůstal jediným pro ženu, hlavní věcí není fyzická krása, ale zdraví mladé matky a jejího dítěte..

Neměli byste být naštvaní na „zmrzačené břicho“, v současné době existuje několik metod, které umožňují šití kůže na břiše kosmetickým (intradermálním) švem nebo provedení příčného řezu v suprapubické oblasti, což ženě umožní vychloubat se v otevřeném plavkách.

Tvorba jizvy (neviditelné nebo konvexní, široké) závisí na produkci určitých enzymů v těle. A bohužel, někdo jich produkuje více a někdo méně, což vede ke vzniku keloidní jizvy. Ale v tomto případě nezoufejte, v současné době existuje mnoho způsobů, jak se zbavit vzpomínky na tuto operaci (například „resurfacing“ jizvy nebo laseru).

Adhezivní onemocnění

Jakýkoli chirurgický zásah v břišní dutině vede k tvorbě adhezí v ní. Riziko rozvoje procesu adheze je zvláště vysoké, když krev a plodová voda vstupují do břišní dutiny, dostatečně dlouhá a traumatická operace, s komplikovaným pooperačním obdobím (rozvoj endometritidy, peritonitidy a jiných hnisavých septických chorob).

Vlákna pojivové tkáně nebo adheze táhnou střeva, což narušuje její funkce, trubice, vaječníky a vazy, které drží dělohu. To vše může způsobit:

 • přetrvávající zácpa
 • střevní obstrukce
 • tubulární neplodnost
 • nesprávné umístění dělohy (její ohýbání nebo ohýbání vzadu), které ovlivňuje menstruaci (viz bolestivé období: příčiny).

Po druhém, třetím císařském řezu jsou s největší pravděpodobností důsledky ve formě adhezivní choroby a její komplikace.

Pooperační kýla

Tvorba pooperační kýly v oblasti jizvy není vyloučena, což je spojeno s nedostatečným porovnáním tkání během uzavření rány (zejména aponeurózy) a průběhu časného pooperačního období. V některých případech lze pozorovat diastázi (divergenci) svalů rectus abdominis, to znamená, že je snížen jejich tón a nemohou plnit své funkce:

 • v důsledku toho je zátěž přerozdělena na jiné svaly, které jsou plné přemísťování nebo snižování vnitřních orgánů (děloha a vagina),
 • vytvoření pupeční kýly (pupeční kruh je slabým místem v břišní stěně),
 • trávení je narušeno a objeví se bolest páteře.

Důsledky anestezie

Rozhodnutí o anestezii během císařského řezu se provádí anesteziologem. Může se jednat o intravenózní anestezii s endotracheální intubací nebo o spinální anestezii. Po endotracheální anestezii si ženy často stěžují na bolest v krku, kašel, který je spojován s tracheálními mikrotraumami a hromaděním hlenu v bronchopulmonálním traktu..

Také po ukončení celkové anestézie, nevolnost, méně časté zvracení, zmatek, ospalost se obávají. Všechny uvedené příznaky zmizí po několika hodinách. Po spinální anestezii se mohou objevit bolesti hlavy, proto se doporučuje pacientovi zůstat ve vodorovné poloze po dobu nejméně 12 hodin.

Při provádění epidurální a spinální anestézie je možné poškození kořenů míchy, což se projevuje slabostí a chvěním v končetinách, bolestmi zad.

Jizva dělohy

Odložená operace císařského řezu navždy zanechá paměť v podobě jizvy na děloze. Hlavním kritériem pro děložní jizvu je její životaschopnost, která do značné míry závisí na kvalitě operace a průběhu pooperačního období..

Insolventní (ztenčená) děložní jizva může způsobit hrozbu těhotenství a dokonce i prasknutí dělohy, a to nejen při příštím porodu, ale také během těhotenství. Proto lékaři doporučují ženám, které plánují druhou císařskou sekci, sterilizaci (tubální ligace) a po třetí operaci trvají na tomto postupu.

Endometrióza

Endometrióza je charakterizována skutečností, že buňky podobné struktuře jako endometrium jsou lokalizovány na atypických místech. Často po císařském řezu se vyvíjí endometrióza jizvy na děloze, protože v procesu šití děložního řezu mohou buňky jeho sliznice vstoupit a v budoucnu klíčit ve svalové a serózní vrstvě, tj. Dochází k endometrióze jizvy..

 • Žena má konstantní bolest v podbřišku, jejíž intenzita závisí na fázi menstruačního cyklu (během menstruace se bolest zesiluje, podívejte se, jak snížit bolest během menstruace).
 • Endometrióza může způsobit budoucí neplodnost.
 • Nemoc se však nevyvíjí okamžitě, ale po letech.
 • Jsou známy případy endometriózy kožního švu..

Problémy s laktací

Mnoho žen hlásí problémy s tvorbou laktace po porodu v břiše. To platí zejména pro ty, kteří byli přijati na císařský řez podle plánu, tedy před zahájením porodu. Spěch mléka po přirozeném porodu a císařském řezu u žen, kterým bylo povoleno porodit, se vyskytuje 3-4 dny, jinak mléko dorazí za 5-9 dní.

To je způsobeno tím, že v procesu porodu se produkuje oxytocin, který způsobuje kontrakce dělohy. Oxytocin zase stimuluje syntézu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci a uvolňování mléka.

Je zřejmé, že žena po operaci není schopna v nadcházejících dnech poskytnout dítěti mateřské mléko, a musí být krmen směsí, což je dobré. Po přenosu císařského řezu mají puerpera často hypogalaktii (nedostatečná tvorba mléka) a dokonce i agalaktii.

Důsledky císařského řezu pro dítě

Císařský řez postihuje novorozence. Císařský řez má často dýchací potíže.

 • Zaprvé, pokud byla operace provedena v intravenózní anestezii, pak některá léčiva vstupují do krevního řečiště dítěte, což způsobuje inhibici respiračního centra a může způsobit zadušení. Kromě toho v prvních dnech a týdnech po narození matka poznamenává, že dítě je pomalé a pasivní, špatně bere prsa.
 • Za druhé, v plicích dětí narozených chirurgickým zákrokem zůstává hlen a tekutina, které jsou vyloučeny z plic, když plod prochází porodním kanálem. V budoucnu je zbývající tekutina absorbována do plicní tkáně, což vede k rozvoji onemocnění hyalinní membrány. Zbývající hlen a tekutina jsou vynikajícím živinovým médiem pro patogenní mikroorganismy, které následně vedou k pneumonii a dalším poruchám dýchání..

Během přirozeného porodu je dítě ve stavu hypernace (tj. Spánku). Ve snu fyziologické procesy probíhají pomaleji, což je nezbytné k ochraně dítěte před prudkým poklesem tlaku během porodu.

Při řezu císařským řezem je dítě odebráno ihned po řezu dělohy, dítě není připraveno na prudkou změnu tlaku, což vede k tvorbě mikroblů v mozku (věří se, že u dospělého by takový pokles tlaku způsobil bolestivý šok a smrt).

Císařské děti se ve vnějším prostředí mnohem déle a horší přizpůsobují, protože při průchodu porodním kanálem nezažily stres při narození a neprodukovaly katecholaminy - hormony, které jsou zodpovědné za přizpůsobení se novým podmínkám existence..

Mezi dlouhodobé důsledky patří:

 • špatný přírůstek na váze
 • hyperaktivita a podrážděnost císařských dětí
 • častý vývoj potravinových alergií

Existují problémy s kojením dítěte. Dítě, které bylo neustále krmeno umělou směsí, zatímco se žena stahovala z anestézie a podstupovala antibiotika, nemá motivaci kojit, zdráhá se brát prsa a nechce použít sílu k získání mateřského mléka z prsu (je to mnohem snazší z bradavky).

Rovněž se předpokládá, že mezi matkou a dítětem po císařském řezu neexistuje psychologické spojení, které se vytváří během přirozeného porodu a je fixováno brzy (bezprostředně po narození a překročení pupeční šňůry) nanesením na hrudník.

Zotavení po císařském řezu

Bezprostředně po operaci je žena převedena na jednotku intenzivní péče, kde je na den pod dohledem zdravotnického personálu. V této době je zapotřebí ledu na léky na břicho a bolest. Po císařském řezu musí být okamžitě obnoveno tělo:

Fyzická aktivita

Čím dříve se nově ražená matka začne po operaci pohybovat, tím rychleji se bude moci vrátit k obvyklému rytmu života.

 • První den, zejména po spinální anestezii, by měla být žena v posteli, což nevylučuje možnost pohybu.
 • Můžete a měli byste se otočit ze strany na stranu v posteli, dělat cvičení pro nohy:
  • praskající prsty
  • otáčení chodidel v různých směrech
  • utáhněte a uvolněte hýždě
  • tlačte kolena k sobě a uvolněte je
  • ohněte nejprve jednu nohu v kolenním kloubu a narovnejte ji, pak druhou

  Každé cvičení by mělo být provedeno 10krát.

 • Rovněž je nutné okamžitě začít dělat Kegelovy cviky (periodicky komprimovat a uvolňovat svaly vagíny), které posilují svaly pánevního dna a předcházejí problémům s močením.
 • Kdy mohu sedět po císařském řezu? Po prvním dni je povoleno vstávat z postele. Chcete-li to provést, musíte se otočit na bok a nohy dolů z postele, pak si položte ruce, zvedněte horní konec těla a posaďte se..
 • Po chvilce byste se měli postavit na nohy (můžete se držet dozadu postele), chvíli se postavit, a pak podniknout pár kroků, pokusit se udržet záda rovně.
 • Vstávání z postele by mělo být pod kontrolou sestry. Časná motorická aktivita stimuluje střevní motilitu a zabraňuje tvorbě adheze.

Kožní švy jsou denně ošetřovány antiseptickými roztoky (70% alkohol, brilantní zelená, manganistan draselný) a změny obvazu. Sešívání se odstraní 7. až 10. den po operaci (výjimkou je intradermální sešívání, které samo odezní za 2-2,5 měsíce).

Pro lepší resorpci kožní jizvy a zabránění vzniku keloidů se doporučuje namazat klouby gely (Curiosin, Kontraktubeks). Po uzdravení jizvy na kůži a odstranění švů si můžete osprchovat, tj. Asi 7-8 dní (vyhněte se tření žínkou švu) a koupání a návštěva vany se odloží o 2 měsíce (dokud se jizva na uzdravení dělohy a přísavky nezastaví).

Močení, střevní plyn

Průchod střevních plynů má velký význam pro obnovení funkce střev. Mnoho žen se velmi bojí uvolňovat plyny. Nenechávejte je v sobě, aby se usnadnil průchod plynů, musíte zdvihnout žaludek ve směru hodinových ručiček, pak otočte bokem a zvedněte nohu a zesvětlete. Dojde-li k zácpě, můžete použít laktózu (Dufalac), která je nejbezpečnějším lékem na zácpu, nebo použít čípky s glycerinem (viz zácpky pro čípky), které mohou používat kojící ženy..

Po operaci často vznikají problémy s močením. Je to zpravidla způsobeno prvním dnem (už ne) v močovém měchýři katétru. Po odstranění katétru jsou potíže s močením: zpoždění nebo bolest během močení. Nebojí se bolesti, za 2-3 dny samy zmizí a samotný syndrom bolesti je způsoben podrážděním sliznice močové trubice. Ale dlouhé zadržování moči (více než 4 hodiny) děsí maminky. Nezapomeňte o tom informovat lékaře, ale musíte také přijmout opatření - vypít více tekutin. A samozřejmě, po císařském řezu, i když nejsou problémy s močením, měli byste navštívit toaletu tak často, jak je to možné (každé 2 hodiny). Důvodem je to, že přetékající močový měchýř bude vyvíjet tlak na dělohu a bude bránit v kontrakci..

Výživa

Zvláštní pozornost je věnována výživě po císařském řezu, protože se jedná o operaci dutiny, tj. O břišní dutinu:

Je dovoleno pít minerální vodu bez plynu, která může být okyselena citronovou šťávou. I když příbuzní přinesli minerální vodu s plynem, sestra ji jistě otevře a nechá ji tak, aby plyn zmizel. První den v zásadě nechci jíst, ale nemusíte si dělat starosti, že hladujete, všechny živiny přicházejí skrz „kapátka“, která bude před operací předepsána.

Maminka se převádí z jednotky intenzivní péče na jednotku po porodu. Strava se rozšiřuje. Je povoleno jíst pouze tekuté jídlo, například nízkotučný kuřecí vývar nebo maso (voda po vaření je vypuštěna a nalita nová), kefír, jogurt (bez kousků ovoce).

Strava je bohatší. Můžete použít zkroucené nízkotučné vařené maso (hovězí, telecí, králík), maso nebo rybí suflé, zpracovaný tvaroh v mixéru. Do nabídky jsou rovněž zavedeny viskózní obiloviny (pšenice, rýže), vařené v mléce s vodou v poměru 1/1. Veškeré jídlo se podává ve vařené a šťouchané formě při pokojové teplotě. Jíst frakční a je 5-6 krát denně v malých porcích.

Z nápojů můžete pít slabý černý čaj s citronem, kompoty, želé, ovocné nápoje, šípkový vývar a další bylinné čaje. Džusy se nedostanou pryč. Měli by být opilí, zředěni převařenou vodou (1/1).

Čtvrtý den je zpravidla nezávislá židle. Proto můžete jíst řídké zeleninové polévky s bramborovou kaší, bramborami a jinými zeleninovými pyré, vařenými rybami, nízkotučnou drůbež. Můžete jíst 2 až 3 malé kousky sušeného nebo včerejšího žitného chleba denně. Vyloučeny jsou všechny pečivo a pečivo. Rovněž jsou zakázány produkty stimulující tvorbu plynu: hrách a všechny luštěniny, zelí a další. Ovoce se zavádí do potravin opatrně a pouze u těch, které nejsou pediatrem zakázány (aby u dítěte nezpůsobovaly alergie). Můžete 1 banán, sekané, loupané zelené jablko, kiwi.

Jídla jsou normální, ale podléhají výrobkům schváleným pediatrem. Nemůžete mít žádné ořechy (i když stimulují kojení, ale jsou velmi alergeny na novorozence), med ve velkém množství, různé krémové krémy, čokoláda, červené ovoce. Důraz by měl být kladen na bílkovinné potraviny (maso, ryby, drůbež), mléčné výrobky a čerstvou zeleninu.

Všechna mastná a smažená jídla, marinády a okurky, konzervované potraviny, instantní jídla a rychlé občerstvení jsou zakázána.

Jídlo je vařené, dušené, dušené nebo pečené, ale bez krustě. Jídlo zůstává zlomkové, až 5krát denně a stále v malých porcích.

Obvaz

Značně usnadní život, zejména v prvních dnech po operaci, nošením obvazu. Toto zařízení však nezneužívejte, pro úplnou a rychlou obnovu svalového tonusu přední břišní stěny musí být obvazy pravidelně odstraňovány a postupně prodlužovat období „bez obvazu“..

Kašel

Po císařském řezu se žena často obává kašle, zejména po endotracheální anestézii. Strach z odlišných švů během kašle však potlačuje touhu po kašli. Chcete-li posílit švy, můžete si stisknout polštář do žaludku (výbornou náhradou je obvaz nebo obvaz s ručníkem), poté zhluboka vdechněte a poté úplně, ale pečlivě vydechněte a vydejte zvuk jako: „woof“.

Fyzická aktivita a obnovení pružnosti břicha

Po císařském řezu je vzpírání omezeno na ne více než 3-4 kg po dobu nejméně tří měsíců. Vychovávání dítěte a péče o něj není zakázáno a dokonce ani povzbuzováno. Všechny domácí úkoly, zejména související s ohýbáním a dřepy (mopování, mytí), by měly být delegovány na jiného člena rodiny.

Jeden měsíc po operaci můžete začít s lehkými gymnastickými cvičeními. Po císařském řezu, který obnoví břicho, může začít s čerpáním tisku nejdříve o šest měsíců později. V zásadě se ochablý žaludek vrátí do normálu po 6 - 12 měsících (kůže a svaly se stanou elastickými, jejich tón bude obnoven)..

Chcete-li obnovit postavu po císařském řezu, měly by se sporty (fitness, aerobik, ohyb těla, jóga) provádět podle individuálního programu s instruktorem a pouze po konzultaci s gynekologem (nejdříve šest měsíců po operaci). Bodyflex cvičení 15 minut denně dokonale pomáhá obnovit postavu a napnout žaludek.

Gymnastika po císařském řezu

Gymnastika pomůže postavu vrátit do normálu. Ve druhém týdnu, po odstranění stehů, byste měli chodit co nejvíce (neuspěchaný, alejový krok). Nenuťte, jak se cítíte unavení, přestaňte chodit a vraťte se domů. Z tohoto hlediska je také dovoleno provádět jednoduchá cvičení na podporu břišních svalů. Jedno z cviků - zatažení břicha, se provádí v sedu s ohnutým hřbetem. Při výdechu je nutné nasávat žaludek a při inhalaci relaxovat. Neopakujte více než 15 - 20krát najednou a cvičení provádějte 2krát denně. Kromě toho nezapomeňte na cvičení Kegel pro svaly pánevního dna.

Měsíc po operaci jsou povolena jednoduchá cvičení zaměřená na obnovení držení těla.

Sedící na židli s rovným hřbetem a rameny od sebe, rozložte šířku ramen nohou. Po 0,5 minutě zkuste dostat prsty do svahu rukama a relaxovat. Opakujte 6 - 12 krát.

Pevně ​​přitlačte ke zdi a dotkněte se zadní části hlavy, lopatek, lýtek a pat. Opravte polohu na 3 minuty, poté ustupte o 2 kroky a držte v této poloze další 3 minuty.

Nohy šířte od sebe, mírně ohněte kolena a pokuste se naklonit dopředu. Držte ruce na bok a narovnejte ramena a snižte lopatky. Opakujte 30krát třikrát denně.

Stojte na všech čtyřech, střídavě zvedněte pravou rovnou nohu pravou rukou, poté spusťte a opakujte s levými končetinami. Proveďte 10-15krát na každé straně.

Stojte na všech čtyřech, narovnejte jednu nohu a ohněte se na koleno v úhlu 90 stupňů. Napněte si hýždě v tuto chvíli. Spusťte nohu a opakujte cvičení s ostatními. Proveďte 10 až 15krát s každou nohou.

Laktace

V současné době je podporována časná přilnavost k hrudníku, to znamená bezprostředně po porodu. Bohužel ne v mnoha porodnicích dali dítě prsu ihned po jeho odstranění během operace, a nejčastěji se to stane 2. - 3. den, kdy bude matka převedena na poporodní oddělení. Je lepší se domluvit s lékařem předem, aby dítě nebylo během operace pouze předvedeno matce, ale aby bylo umístěno na prsa (pokud se operace neprovádí v endotracheální anestezii). Je také vhodné požadovat, aby dítě bylo v době krmení přivedeno na jednotku intenzivní péče. Prvních 4–5 dnů po císařském řezu mléka matka ještě nemá (po nezávislém porodu dochází ke spěchu mléka 3. - 4. den). To není důvod k zoufalství, a zejména odmítnutí kojení. Mávání bradavkou dítě nejen stimuluje nával mléka, ale také napomáhá produkci oxytocinu, což pomáhá snižovat dělohu..

Pózy, které matky dávají přednost po krmení po operaci, leží na boku nebo sedí na židli. Pro stimulaci laktace dítěte je lepší se přikrýt a připevnit k holé hrudi. Během krmení by také měly být zapojeny obě mléčné žlázy (nejprve krmte jednu a poté připojte druhou). Tato metoda stimuluje produkci mléka. Není nutné připomínat, že po krmení je nutné exprimovat a zpracovávat bradavky, například olej z rakytníku řešetlákové.

Pokud bylo v porodnici krmení prováděno přísně po hodině, je vhodné po propuštění dodržovat bezplatné krmení nebo krmení na vyžádání (nejméně však každé 3 hodiny). To nejen přispívá k lepšímu nasycení dítěte, ale také k produkci mléka a oxytocinu.

Sexuální život

Intimní vztahy lze obnovit po 1,5 - 2 měsících po porodu břicha (stejné období po nezávislém porodu). Tato doba abstinence je nutná pro hojení povrchu rány v děloze (místo připojení placenty) a děložního švu.

Je důležité starat se o antikoncepci ještě před začátkem sexuální aktivity. Každá žena, která podstoupila chirurgický zákrok, by si měla pamatovat, že nitroděložní zařízení může být instalováno pouze 6 měsíců po císařském řezu, a potrat (důsledky) je přísně kontraindikován, protože poškozuje stehu na děloze a může způsobit selhání jizev..

Menstruační cyklus

Neexistují žádné rozdíly v obnově menstruačního cyklu po porodu břicha a nezávislém porodu. V případě kojení může menstruace začít šest měsíců po narození a později. Při absenci laktace začíná menstruace po 2 měsících.

Příští těhotenství

Porodníci doporučují zdržet se nového těhotenství po operaci po dobu nejméně 2 let (optimálně 3). Toto časové období umožňuje ženě nejen se zotavit fyzicky a psychologicky, ale také nezbytné pro úplné uzdravení stehu na děloze..

Dohled gynekologa

Všechny ženy, které podstoupily císařský řez, jsou registrovány na prenatální klinice, kde byly pozorovány dva roky. První výskyt po operaci by měl být nejpozději do 10 dnů, s povinným ultrazvukem dělohy. Poté, co je lochie ukončena (6-8 týdnů) a šest měsíců k posouzení stavu jizvy na děloze, pak navštivte gynekologa alespoň jednou za šest měsíců.

Otázka odpověď

Jaký den je předepsán po císařském řezu??

Obvykle se předepisují 8. den po odstranění stehů. Je možné dřívější odstranění stehů (na 7. den) a vypouštění na 6. nebo 7. den, ale to je vítáno ve velkých městech.

Jak dlouho žaludek po operaci bolí a co dělat?

Pokud operace proběhla bez komplikací, pak byl syndrom bolesti velmi intenzivní až první den po císařském řezu. Během tohoto období je žena předepsána analgetika, která jsou bezpečná pro dítě (ketorol). Ale s velmi silnými bolestmi je možné předepsat omamné látky proti bolesti (promedol). Z hlediska bolesti je nejobtížnější první den, pak bolest postupně zmizí, zejména při intenzivní činnosti.

Je možné obejít se bez obvazu po operaci?

Samozřejmě můžete a někteří lékaři jsou obecně proti tomuto zařízení. Ale v prvních třech dnech je snazší pohybovat se a snášet bolest přesto obvazem.

Kdy se můžu osprchovat a vykoupat se?

Osprchování může být provedeno okamžitě po propuštění, tj. Ve dnech 7-8, za předpokladu, že jsou stehy odstraněny a nedochází k hnisání pooperační jizvy. A s koupelnou budete muset počkat, je to povoleno pouze po ukončení přísavky, asi 1,5 měsíce po operaci. Kromě toho byste měli sledovat teplotu vody, měla by být teplá, ale ne horká (můžete vyvolat pozdní krvácení).

Je možné navštívit bazén po císařském řezu??

Ano, plavání je vítáno po porodu, zejména po porodu břicha, ale je povoleno pouze po ukončení lochie, tj. 6 až 8 týdnů po porodu. Plavání úspěšně obnovuje postavu, ovlivňuje břišní svaly a zlepšuje celkový tón.

Jak se chránit po operaci?

Tato otázka je zajímavá pro všechny ženy, bez ohledu na to, jaký byl porod, nezávislý nebo funkční. V prvních šesti měsících můžete použít metodu laktační amenorey, ale za podmínek. Kojení by mělo být každé tři hodiny, včetně noci. Dítě není krmeno směsí. Tato metoda však není nijak zvlášť spolehlivá, takže můžete užívat tablety s nízkým obsahem tablet (při kojení) nebo kombinovanou perorální antikoncepci, pokud matka nedojde. Je optimální zavést nitroděložní zařízení, ale po císařském řezu se podává nejdříve po 6 měsících.

Mohu po císařském řezu spát na břiše??

Je to možné a nutné. Ale až první den bude matka na zádech (zavedení intravenózních roztoků a léků, kontrola krevního tlaku, puls a dýchání). Poté, co se poporodní žena začala postavit a pohybovat se sama, ležící na břiše je nejen zakázáno, ale také vítáno (pomáhá snižovat dělohu). Neměli byste se bát divergence švů, pokud jsou švy dobře vytvořené, neoddělí se..

Rychlé a správné zotavení po císařském řezu

Uzdravení po císařském řezu - těhotenství a porod - toto je období šoků a pokusů o ženské tělo. A pokud porod proběhl císařským řezem, pak je to dvojnásob obtížné.

Řekneme vám, jak se z císařského řezu rychleji zotavit a jak toto období zmírnit..

Co je to císařský řez??

Jedná se o skutečnou operaci, která se provádí v celkové anestézii nebo v epidurální anestézii..

Spočívá ve skutečnosti, že lékař odřízne tkáně břišní stěny a dělohy a vytáhne dítě skrz přijatou díru. Moderní chirurgové nejčastěji používají epidurální anestezii, protože je méně nebezpečná pro ženu a plod.

Při jeho použití není ve spodní části těla žádná citlivost. Nespornou výhodou této operace je schopnost ženy vzít dítě do náručí ihned po narození a dát si ji na hruď.

K dnešnímu dni lze naplánovat císařský řez, pokud je předem známo, že by operace měla být provedena a neplánovaná, když během porodu existuje naléhavá potřeba chirurgického zákroku.

Jaká je operace?

Chirurgie je pro tělo vždy stresující. Poté se mohou objevit komplikace a bolest, ale zachráněný život dítěte a jeho matky je dražší než všechny problémy.

Proto lékaři tyto operace nepochybně provádějí, pokud existují důkazy.

Před zásahem se provede příprava. Žena je injikována katétrem do močové trubice, která uvolňuje močový měchýř.

Může se stát překážkou děložních kontrakcí. A pak začnou pitvat kůži a vnitřní tkáně břicha a dělohy. Poté se otevře močový měchýř a dítě se vyjme.

Dále všechno jde stejně jako u přirozeného porodu - pupeční šňůra je odříznuta, placenta je odstraněna a jsou provedeny další akce. Poté doktor spojí všechny tkáně vrstvu po vrstvě.

V některých případech je v stehu ponechán drenážní katétr, který odvádí tekutinu z rány. Je odstraněn 2-3 dny po operaci. Spony lze aplikovat na kůži, ale častěji než ne, je to běžný steh. Šití jsou odstraněny 5-6 dní po zákroku..

Jak se zotavuje po operaci?

Zotavení po operaci zahrnuje postupné zvyšování fyzické aktivity ženy a gymnastiky pod dohledem lékaře.

Měli jste císařský řez a dítě se narodilo, teď mu nic neohrožuje a mladá matka má dlouhou dobu zotavení.

První den je žena resuscitována, kde ji lékaři a senzory sledují. K úlevě od bolesti po operaci lékaři provádějí anestézii 2-3 dny.

Pokud je vše v pořádku, je mladá matka převedena na obyčejné oddělení, kde tráví ještě několik dní. Lékaři sledují stav a dávají doporučení, která jsou povinná.

Jsou nezbytné, aby se zabránilo adhezím, krevním stázím nebo tromboembolismu. Žena musí provádět určitá cvičení nebo chodit, což se nejčastěji děje. Na konci prvního dne je mladá matka vychována z postele.

Rehabilitace po operaci

Zotavení po zákroku začíná do jednoho dne a pokračuje až do zahojení všech ran. Kromě chůze by žena měla provádět gymnastiku 2-3krát denně:

 • masáž břicha hladkými pohyby ve směru hodinových ručiček;
 • stejné hladké pohyby hrudníku, jedna ruka na pravé straně a druhá na levé straně;
 • přesná masáž dolní části zad - hladení se provádí shora dolů;
 • dechová cvičení - hluboké dýchání hrudníku;
 • dýchání žaludkem, zatímco je třeba držet šev rukou;
 • pohyby nohou podobné sklouzávání, střídavě se pohybující nohy;
 • rotační pohyby chodidel bez jejich oddělení od povrchu postele.

Taková gymnastika se provádí vleže. Na konci prvního dne nebo druhého dne lékař nechá ženu sednout. Posezení, musíte se opřít, aby nedošlo k poškození švu.

Ihned po operaci můžete vypít minerální vodu s citronovou šťávou a stopové prvky potřebné pro tělo se zavedou kapátkem.

A pak můžete jíst měkké vařené jídlo bohaté na bílkoviny a vitamíny, cereálie. Od 4 dnů už můžete jíst všechna obvyklá jídla. Týden po operaci jsou matka a dítě propuštěny domů.

Od tohoto dne a dalších dvou měsíců se žena může osprchovat.

Zotavení po císařském řezu

Chirurgie narušuje tělo, je „ztracena“ v sledu událostí. Proto musíte po císařském řezu pečlivě sledovat své tělo.

Měsíční zotavení nastane během 6-8 týdnů po operaci nebo po 8 měsících. Období zotavení je ovlivněno přítomností a aktivitou laktace.

Proces zotavení po císařském řezu trvá dlouho.

V prvních dnech po operaci je proveden ultrazvuk, který vám umožní sledovat, jak dochází k hojení švů na děloze a v břišní dutině. Pokud celý proces proběhne dobře, dojde k první návštěvě gynekologa několik dní po ukončení propuštění..

Všechny nouzové situace by měly být vyřešeny okamžitě. Důvodem naléhavé lékařské péče by měla být teplota, bolest, výtok ze stehu nebo pochvy.

Po prvním narození s pomocí operace může druhé dítě otěhotnět nejdříve po 2 letech.

Zotavení po císařském řezu - to znamená, že mladí rodiče musí používat antikoncepci do dvou let po operaci. Po uplynutí této doby můžete mít druhé dítě. Druhé narození se může uskutečnit přirozeně, ale lékař musí dát souhlas.

Kojení po císařském řezu

Kojení po císařském řezu je velmi důležité, protože oxytocin je uvolňován do těla, což snižuje objem dělohy..

Mnoho žen, které podstoupily operaci, má potíže s kojením..

Důvodem je především skutečnost, že v porodnici bylo dítě krmeno směsí, zatímco matka byla v intenzivní péči, nejdřív si dítě může napsat, a pak matka.

Ne však vše je ztraceno. Po císařském řezu lze obnovit normální kojení. Proto se mnoho žen uchýlí k masáži prsu a vyjadřuje mléko.

Chcete-li, aby mléko bylo pro dítě výživné, musíte matku plně jíst a užívat speciální výživové doplňky. Nejlepší k obnovení kojení je časté kojení..

Císařský řez je spasením životů a zdraví mnoha žen a dětí. V mnoha zemích je tato operace považována za jednu z metod doručení a lze ji provést bez zvláštních indikací..

V naší zemi však lékaři omezují počet operací. A pokud je možné porodit samy o sobě, musí se to udělat.

Tato operace je bezpečná, o čemž svědčí recenze žen, které ji prošly. Pokud tedy máte naplánovanou císařskou sekci, nebojte se.

Funkce zotavení po císařském řezu

Těhotenství a porod - stres pro ženské tělo. Ale co když je císařský řez před námi? Nebo pokud se mladá matka probudila z narkózy po nouzové operaci? Nepanikařte. Z následků zůstane v záhybu břicha tenká jizva, která nebude pod spodním prádlem vidět. Pro tělo je však těžší se zotavit po operaci než po přirozeném porodu. Je důležité znát řadu pravidel pro rychlý návrat do normálního života..

Stanovení císařského řezu

Cesarean sekce - břišní chirurgie, v důsledku které je plod odstraněn pitváním těhotné ženy.

Provedení vyžaduje celkovou anestézii nebo spinální anestézii, která si v poslední době získala popularitu. Je to anestézie a necitlivost dolního těla. Během operace, pod spinální anestézií, žena v porodu udržuje důvod. Mladá matka dítě okamžitě uvidí, uslyší jeho první výkřik. Za pár hodin bude schopna vzít dítě do náručí a položit ho na hruď. Po celkové anestezii bude zotavení trvat déle.

Začátek pooperačního období

Den po operaci stráví mladá matka na jednotce intenzivní péče. Je přísně zakázáno vstávat, sednout si. Po 6-8 hodinách se doporučuje opatrně převrátit na stranu. Pokud operace proběhla bez komplikací, je do této doby dítě přivedeno k ženě. Po dni s dobrým zdravím jsou matka a dítě převedeny na obyčejné oddělení. Nyní může žena pod dohledem zdravotní sestry vstát, zkusit chodit. K úlevě od bolesti při kontrakcích dělohy ošetřovatelský personál pevně sváže břicho mladé matky.

Každý den bolest klesá. Je pro matku snazší starat se o dítě.

Možné komplikace a jejich prevence

Komplikace po císařském řezu jsou mnohem častější než po fyziologickém porodu. Tyto zahrnují:

 • endometritida - zánětlivý proces ve vnitřní sliznici dělohy;
 • adnexitida - zánět vaječníků;
 • parametritida - zánětlivý proces v oblasti perinatálního vlákna.

Stav operace je ovlivněn průběhem operace, kvalitou stehů, antibakteriální úpravou, počátečními údaji mladé matky.

Během prvních dnů se léky používají k prevenci komplikací: antibiotika, protizánětlivá a antimikrobiální činidla.

Ihned po císařském řezu je nutná kapátka s oxytocinem, která stimuluje děložní kontrakce. Mukózní sekrece byste měli pečlivě sledovat. Po operaci existuje vysoké riziko krvácení z dělohy kvůli narušení integrity dělohy. V případě těžkého krvácení, poškození zdraví, okamžitě vyhledejte lékaře.

Při neúspěšném podání spinální anestézie jsou zaznamenány bolesti hlavy a bolesti zad. Důsledky celkové anestézie mohou být nevolnost, zvracení, bolest v krku.

Na první 3–4 dny se předepisují narkotické léky proti bolesti.

Pro prevenci komplikací je důležitá časná aktivita ženy při porodu v posteli. Když se poprvé pokusíte chodit, můžete zaznamenat závratě, prudký pokles tlaku.

Práce gastrointestinálního traktu při absenci komplikací začíná druhý den. Za tímto účelem si vytvořte klystýr a užívejte léky, které stimulují činnost žaludku a střev. Například Tserukal nebo Proserin.

Po 5 dnech se provede ultrazvukové vyšetření dělohy, aby se získaly údaje o jeho velikosti a rychlosti kontrakce.

Správná výživa

První den je dovoleno používat pouze vodu nesycené oxidem uhličitým, nejlépe s citronem. Nedělejte si starosti s hladem, protože díky kapátkům se speciálními drogami se to téměř necítí.

Druhý den můžete jíst tekuté jídlo. Pečená jablka s nízkým obsahem tuku, bude mít dobrý vliv na zdraví.

Třetí den se do nabídky přidají masové vývary s nízkým obsahem tuku.

O 4-5 dní je povoleno obnovení obvyklého jídelníčku s ohledem na dietní omezení během kojení.

Seznam zákazů

Po operativním porodu je třeba říci „ne“ řadě akcí, které mohou zhoršit zdravotní stav ženy:

 • sport po dobu prvních 3 měsíců;
 • svalové napětí před koncem lochie - propuštění po porodu;
 • třením švu žínkou;
 • vzpírání více než hmotnost dítěte;
 • jíst pevné jídlo po dobu prvních 3 dnů;
 • sexuální život až do konce poporodní výboje;
 • těhotenství před 1,5 rokem po operaci.

Pokud tato pravidla porušíte, rehabilitace bude zpožděna, jsou možné vážné zdravotní problémy.

Poporodní laktace

Mléko obvykle dorazí o několik dní později než po přirozeném porodu - asi 5 dní. Během operace nedochází k řádnému uvolňování hormonů, které ovlivňují tvorbu laktace. Aby se mléko objevilo co nejdříve, musí být provedeno několik postupů:

 • aplikujte dítě na hrudník tak často, jak je to možné;
 • masáž prsou;
 • pít teplý čaj, vodu;
 • jíst dobře a brát vitamíny.

Když jdete do nemocnice, získejte masti na bradavky. Například Purelan. Ošetřením hrudníku mezi dětmi významně zmírníte bolest. Masť podporuje rychlé hojení ran.

Po pooperační dietě nepříznivě ovlivňuje kvalitu a množství mateřského mléka. Výsledkem je, že obsahuje málo živin. Prvních několik dní v nemocnici by mělo být dítě krmeno upravenou směsí mléka.

Jedním ze základních pravidel pro bezpečné kojení je pohodlná poloha pro mámu a dítě. Poprvé, když dáte dítě na hruď, by mělo ležet na boku. Po 3 dnech můžete zkusit krmení během sezení.

Během prvních dvou hodin po operaci nezapomeňte dítě připevnit k hrudníku. Tento okamžik je lepší předem projednat s gynekologem.

V případě nouzové operace, kdy je žena již v porodu, se mateřské mléko objeví přibližně za 3 dny, jako při přirozeném porodu. Hormon zodpovědný za kojení vstupuje během porodu do krve ženy.

Pokud dítě s vámi není na oddělení, pravidelně mléko vylučujte. Požádejte o pomoc zdravotnický personál, ukážou vám, jaké pohyby by měly být použity k dosažení maximální účinnosti. Pro dítě je mateřské mléko mnohokrát užitečnější než směs a pro matku dekantace stimuluje kojení.

Vlastnosti péče o švy

Během pobytu v nemocnici sestra zpracovává stehy 2krát denně, dělá obvazy. K dezinfekci se používá antiseptický roztok. 7. - 10. den lékař odstraní šicí materiál. Poté obvazy ne.

Šev vyrobený z neabsorbovatelných vláken vyžaduje podobnou péči. Po nějaké době vlákno zmizí.

Jizva se vytvoří asi týden po operaci.

Prvních několik měsíců po narození je pozorována necitlivost v oblasti stehu. Citlivost se vrátí, jakmile se nervová vlákna zotaví po pitvě.

První cvičení po operaci

Při absenci kontraindikací mohou být první cvičení provedena 6 hodin po císařském řezu:

 • kruhové pohyby dlaně přes břicho;
 • třením hrudníku;
 • třením dolní části zad;
 • polož svou ruku na hruď a zhluboka se nadechněte a vydechněte, snažte se hruď nafouknout co nejvíce;
 • dejte dlaň na šev a proveďte hluboké dýchání, nafoukněte a natáhněte do žaludku;
 • rotace nohou s patami dolů;
 • vykonávat „kolo“, během kterého paty nevycházejí z postele;
 • mírné kašel, ruku na šev;
 • Cvičení Kegel - mačkání a relaxaci pánevních svalů.

Soubor cvičení by měl být prováděn několikrát denně.

Fyzická aktivita přispívá k uvolňování endorfinů - „hormonů štěstí“.

První dny doma

Při absenci komplikací po propuštění císařského řezu z nemocnice na 5-7. Den. Mladý otec by měl dům připravit na příchod mámy a dítěte. V ideálním případě, bude-li mít domácí práce poprvé, dá mladé matce pokoj.

Během akcí péče o dítě by měla stát vzpřímeně. Měli byste si koupit převlékací stolek a postýlku, aby se nemusel ohýbat dolů.

Fyzické zotavení

Intenzita poporodního cvičení závisí na úrovni fyzické zdatnosti těla před těhotenstvím. Lehká fyzická cvičení mohou být provedena do 1,5 měsíce po porodu. Je třeba se vyvarovat stresu na prsních svalech, aby nedošlo ke snížení množství mléka. Zatížení musí být zvyšováno postupně. Pokud je to možné, nejlépe se děje s osobním trenérem, který bude brát v úvahu všechny rysy těla..

Obnova menstruačního cyklu a dělohy

Obnovení menstruačního cyklu nezávisí na způsobu porodu. Je ovlivněna laktací. První menstruace začíná v průměru 2-8 měsíců po operaci. Ještě před kritickými dny musí být ženy po chirurgické práci chráněny..

Rychlost regenerace menstruačního cyklu ovlivňují následující faktory:

 • stáří;
 • výživa;
 • laktace;
 • zdravotní stav;
 • načasování zavádění doplňkových potravin;
 • Životní styl;
 • nedostatek špatných návyků.

Děloha po císařském řezu se obnoví za 1,5–2 roky. Tento čas je nutný pro vytvoření bohaté jizvy. Lékař řídí proces pomocí ultrazvuku.

Kdy navštívit gynekologa?

První návštěva gynekologa by měla proběhnout po ukončení propouštění po porodu. Lékař provede testy a zaregistruje ženu. Pozorování gynekologem je povinné po dobu 2 let po operaci. V případě jakéhokoli onemocnění byste měli okamžitě vyhledat pomoc lékaře. Mnoho nemocí je asymptomatických.

Plánování těhotenství

Naplánujte si příští těhotenství nejméně 1,5 roku po operativním porodu. Ideální období pro porod druhého, třetího dítěte je 2-3 roky po předchozím porodu. Přiměřenost švu ovlivní průběh těhotenství. V nepříznivé situaci je možná divergence švu. Jedná se o ohrožení života těhotné ženy a plodu..

S rozdílem 2 a více let existuje možnost porodit přirozenou cestou. Během porodu bude proveden řez v místě předchozího stehu..

Pooperační císařský řez

Operace je císařským řezem za sebou, narodilo se dlouho očekávané dítě, matka a dítě se navzájem poznaly. Jak se chovat, aby nedošlo k pooperačním komplikacím, co je důležité vědět o výživě a stresu po císařském řezu? A konečně, jak se rychle zotavit po operaci?

Život po císařském řezu

Bez ohledu na to, jak často se dnes používá způsob doručení císařského řezu, v každém případě jde o operaci (jak císařský řez jde, přečtěte si zde). Císařská dutina, zahrnující zásah do dělohy a narušení její integrity, je plná mnoha rizik, možných pooperačních komplikací, včetně těch vzdálených. Je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře, dávkovat dávku a být připraven na nevyhnutelné potíže.

První den po císařském řezu

Nezáleží na tom, zda byla operace plánována nebo nouzová. Jak rychle se maminka dostane na nohy, záleží na tom, jak úspěšně šlo všechno, jaká anestézie byla použita, jaká je prahová hodnota bolesti u ženy, na dalších vlastnostech těla.

Jak ukazuje praxe, všechny mladé matky se po císařském chování chovají jinak. Někteří, kteří překonají bolest, se snaží po několika hodinách vstát, jiní se bojí pohybovat a otočit. Moje zkušenost ukazuje, že nejlepší taktikou po císařském řezu je přísné dodržování pokynů lékaře, zdravotní sestry, anesteziologa. Je čas se otočit nebo posadit - není co dělat, abyste se vyhnuli komplikacím, budete muset kousnout zuby do bolesti a pohnout se.

Proč být připraven první den po císařském řezu:

 • Při použití lokální anestezie (páteře, epidurálu) se pocity začnou vracet za hodinu, samozřejmě se silnou bolestí.
 • Ve většině případů budete muset vypátrat stav dítěte, zejména pokud je na jednotce intenzivní péče spousta lidí a personál není na vás. V takovém případě mohou příbuzní pomoci..
 • I když nemáte chuť na pití, je důležité dodávat oslabenému tělu alespoň malé množství vody neustále.
 • Protože jste byli během operace úplně nahí, ocitnete se poté pod plachtou. Ale jakmile to půjde, můžete si hodit košili.
 • Stimulace dělohy silným tlakem pěstmi po císařském řezu i po přirozeném porodu.
 • Močový katétr bude odstraněn během několika hodin. Nemusíte se však starat o touhu vyprázdnit močový měchýř, protože tělo je po operaci prázdné.
 • Katetr ve Vídni bude stále stát, antibiotika jsou dodávána skrz něj.
 • Manžeta na paži zůstane, tlak a puls se automaticky měří speciálním zařízením.
 • V prvních hodinách po císařském řezu se velmi třese, je to normální a brzy ujde.
 • Nenechají vás lhát dlouho, brzy vám řeknou, abyste se otočili na stranu, asi po 6 hodinách vás přimějí posadit se, po 12 hodinách chodí. Osobně jsem po 11 hodinách šel sám (s obtížemi a bolestí) s balíčky na poporodní oddělení.
 • Je nesmírně obtížné otočit se a posadit se, vstát, ale stát v této poloze nebo chodit klidně už to tak není. To znamená, že bolest je způsobena hlavně pohyby, ale jsou nezbytné již v první den.
 • V jednotce intenzivní péče vám často lékař dovolí obvaz nebo dokonce na něm trvá.
 • Na odstranění kompresních punčoch je příliš brzy. Někteří odborníci trvají na tom, že žena po porodu nosí 3 dny.

Resuscitační lékař bude sledovat kontrakce dělohy, funkce střev a močového měchýře. Je to dobrý čas zavolat příbuzným a informovat o narození dítěte.

12 hodin po císařském řezu může být žena převedena na poporodní oddělení. Samostatné vybavení pro takové maminky není poskytováno. Pokud porod proběhl dobře, dítě bude přivedeno sem druhý den. Předtím bude v dětském oddělení (pokud je s dítětem v pořádku). Přes bolest při pohybu nebude při péči o novorozence zapotřebí žádná pomoc. Ano, je to bolestivé a obtížné, ale pozitivní stránkou je, že jsou zobrazeny pohyby za císařským řezem, protože brání vzniku adhezí.

Být po porodu po císařském řezu


V prvních dnech v porodnici po císařském řezu obdrží anesteziologické injekce, injikují antibiotika a zpracovají šicí materiál. V závislosti na indikacích jsou možné i jiné postupy. První den pobytu v poporodním oddělení by měl přijít gynekolog, provést ruční masáž dělohy (oblíbeným tlakem na žaludek pěstmi).

Činnost lékařů také závisí na pohodě pacienta. Pokud tedy existují problémy s pohybem střev, lékař pravděpodobně předepíše klystýr.

Kontrakce dělohy po císařském řezu vyvolává mnoho otázek. Porod prošel nepřirozeným způsobem, takže se nemůžete obejít bez vnější pomoci.

Pro úspěšné snížení je nutné:

 • brát léky předepsané v nemocnici;
 • začít kojit co nejdříve.

Krevní sraženiny, které se tělo snaží zbavit po vyloučení plodu, v případě císařského řezu, vyjdou pomaleji, za 2-3 týdny. Po celou tu dobu se děloha aktivně zmenšuje. To se projevuje zejména během krmení..

Bolest po chirurgickém zákroku způsobuje šití, vnitřní i vnější, takže po císařském řezu je třeba předepisovat léky proti bolesti. Po 2 dnech je může žena odmítnout nebo požádat o prodloužení kurzu. Šev bolí především pod zatížením. To jsou pohyby, zvedající i menší závaží. Pokud je výchova dítěte velmi bolestivá, je velmi vhodné použít obvaz nebo požádat zdravotní sestru, aby obvazovala žaludek pomocí prostěradla.


6. den je z nemocnice propuštěna mladá matka. To je v případech, kdy jsou nitě švu samo-absorbovatelné. Pacienti s odnímatelným stehem jsou drženi o několik dní déle..

Výživa po císařském řezu

Dodržování speciální stravy je důležité nejen před operací, ale také po císařském řezu. To platí zejména v první den. Lékaři trvají na tom, že žena pila co nejvíce. Měla by to být ještě voda, možná s citronovou šťávou.

Pokud první den tělo potřebuje něco podstatnějšího, můžete požádat příbuzné, aby si přinesli kuřecí vývar, kefír. Z pevných potravin jsou povoleny pouze malé domácí krutony černého chleba v malém množství. Je však lepší zdržet se jídla, protože skrz kapátko všechny vitamíny a minerály vstupují přímo do těla.

Účelem omezení výživy je normalizace fungování střeva, protože nemůže normálně fungovat kvůli poškození pobřišnice. Proto je nejprve žádoucí vyloučit takové produkty, jako je čerstvý chléb, hrášek, zelí, rýže atd..

Principy výživy po císařském řezu:

 • v první řadě - požití vody;
 • spěch se zavedením pevných plných jídel za to nestojí;
 • potraviny by měly pomoci střevům znovu fungovat správně;
 • malé porce jsou výhodnější než velké.

Druhý den mohou lékaři přinést šťouchané kuřecí nebo hovězí maso (kromě vepřového), tekutou kaši. Můžete pít sladký čaj (věří se, že dává sílu po porodu), kompot, ovocné nápoje, vývar divoké růže, polibek. Je-li to žádoucí, je možné do stravy přidat zeleninu.

Třetí den může císařská žena konzumovat jogurty, tvaroh, masové kuličky, masové kuličky. Měli by být bez vepřového masa, zejména těžko stravitelného masa, nejlépe v páře. Nejlepší je vařit kaši na vodě a péct zeleninu a ovoce. Kefir třetí den po císařském řezu může pomoci vyrovnat se se zácpou, měl by však být výhradně čerstvým produktem. Pokud kefír šel druhý den, posílí se naopak.

Čtvrtý den mohou mladé matky zpravidla jíst všechno. Výjimkou jsou ty výrobky, které jsou během kojení zakázány..

Zotavení po císařském řezu doma

Jednou z nejvýznamnějších nevýhod císařského řezu je dlouhý proces zotavení. Pro urychlení je důležité dodržovat lékařskou pomoc, kojit, dobře se najíst a také, po souhlasu lékaře, pokračovat ve sportu.

První měsíce doma po operaci

Operace ovlivňuje jak fyzický stav, tak emoční. Tato metoda narození se odráží také ve zdravotním a psychologickém stavu Caesarenu..

Co cítí žena v pooperačním období:

 • bolest v oblasti švu, zejména při pohybu;
 • znecitlivění kůže břicha;
 • jsou možné potíže s pohybem střev;
 • někdy obviňovat, že nebyla schopna porodit sama;
 • nedostatečné laktace (v některých případech);
 • bezmocnost (kvůli zákazu zvedání závaží).

Uzdravení jako celek je pomalé, bolestivé pocity často narušují radost z pocitu mateřství. Velmi doporučujeme nosit obvaz. Může být speciální pooperační nebo univerzální pro těhotné ženy a těhotné ženy..

Obvaz pomůže vychovávat dítě, bude pro vás snazší dýchat a pohybovat se. Obvykle se odstraňuje v noci, aby nedošlo k podráždění kůže. Když jsou na zádech pletací jehlice, pomáhají se vyrovnat se zátěží. Obvykle se doporučuje být v obvazu měsíc po operaci. Existují však odpůrci, kteří tvrdí, že tímto způsobem se břišní svaly úplně uvolní, a pak bude ještě obtížnější přimět je, aby fungovaly..

Po císařském řezu je důležité hodně relaxovat. Pravděpodobně budete muset požádat někoho blízkého, aby pomohl kolem domu, protože nejtěžší věcí, kterou může mladá matka vychovat, je novorozenec..

Potraviny nezahrnují pouze produkty, které jsou kojícím matkám zakázány. Je také důležité sledovat práci střev, zkuste nejíst potraviny, které způsobují zácpu.

Přítomnost švu ukládá omezení při koupání. Nejprve je povolena pouze sprcha, takže voda okamžitě vypustí. V tomto případě nemůžete povrch otřít. Můžete se ponořit do koupele 1,5 měsíce po císařském řezu.

Je důležité sledovat stav švu. Neměl by tedy krvácet, měnit barvu na šarlatovou, vínovou, bobtnající. Důvodem, proč se lékaři objevují, je výskyt hnisu, nažloutlého výtoku. Neváhejte, protože existuje vysoká pravděpodobnost vzniku pooperačních komplikací.

Dnes ženy s jizvou na děloze stále častěji rodí další dítě samy. Tento problém je vždy řešen individuálně, je zohledněno mnoho faktorů. Ale přirozené narození po císařském řezu zůstává riskantní.

Sex po Cesarean

Obnovení důvěrných vztahů je možné po ukončení propouštění, jako u žen, které rodí přirozeným způsobem. Rozdíl je v tom, že u císařských matek se děloha stahuje pomaleji, což znamená, že propuštění bude trvat o několik týdnů déle.

Místo v děloze, kde byla placenta připevněna po narození dítěte, je jedna velká rána. V prvních měsících existuje riziko infekce, protože povrch je pro reprodukci mikrobů zcela otevřený.

Léčení je doprovázeno hojnou alokací lochie. Připomínají velmi silnou menstruaci. Nejprve je výboj krvavý, s několika sraženinami tmavě červené barvy, a pak postupně vybledne. Na konci se odstín stane světle hnědým, konzistence sliznice. Proces hojení dělohy trvá 1,5 až 2 měsíce. Absence sekrecí znamená obnovení dělohy. Teprve pak můžete obnovit sexuální život.

Je důležité, aby císařská žena konzultovala otázku antikoncepčních prostředků, protože těhotenství je povoleno až po 2-3 letech.

Během prvního pohlavního styku po císařském řezu je zajímavé pozorování. Mnoho žen naznačuje, že při sexu cítí nedostatek pružnosti, zúžení vagíny. To se vysvětluje tím, že vazy a svaly byly několik měsíců bez pohybu, takže se staly méně elastickými. Požádejte svého partnera, aby byl jemný a poprvé to půjde dobře.

Těhotenství po císařském řezu

Vzrušení pro následné těhotenství a porod je další mínus císařského řezu.

Hlavním problémem je jizva na děloze. Jak je bohatý, z čehož je vyroben, zda dokáže odolat zátěži během protahování, kontrakcí a pokusů - to vše společně dává odpověď na otázku, zda je možné porodit po císařském řezu. Velký význam má to, zda v pooperačním období došlo k zánětu stehu.

Bezpečnost dítěte je v první řadě proto, i když s velkou touhou porodit ženu, žena bude muset důvěřovat lékaři, který určí optimální způsob porodu..


Žena s jizvou na děloze bude v každém případě pozorována na prenatální klinice opatrněji. S největší pravděpodobností bude v nemocnici předem.

Gynekologové mohou po dvou letech porodit matky, které mají v historii císařský řez. Někteří doporučují prodloužit toto období na 3 roky. Předpokládá se, že až po této době bude jizva bohatá.

I když však o několik měsíců později nastalo těhotenství, existuje velká šance, že to vydrží. Jak ukazuje praxe, ženy úspěšně rodí počasí. V každém případě to potrat rozhodně nestojí za to, protože se jedná o hrubý mechanický zásah, a to i v oblasti jizvy.

Moderní gynekologové věří, že provádění více než 3 císařských řezů je nebezpečné. Proto lékaři často před třetí operací navrhují sterilizaci současně. Toto rozhodnutí je čistě osobní, navíc existují případy, kdy ženy vydrží 5, 8 operací.

Hlavní věc pro mladou matku je zdraví dítěte a její vlastní. Proto po císařském řezu má smysl zdržet se zvedání závaží, zpracovávat šev a sledovat jeho stav. Mírná fyzická aktivita a včasné vyšetření gynekologa vytvoří úrodnou půdu pro následné těhotenství a úspěšný porod.

Články O Neplodnosti