Hlavní Zdraví

Těhotenství po hysteroskopii polypů: příprava a hodnocení žen

Hysteroskopie zaujala významné místo mezi diagnostickými a chirurgickými metodami pro léčbu patologie děložních dutin. Poprvé bylo provedeno v roce 1869 u 60letého pacienta s krvácením. Po 100 letech přestal být exotickým zákrokem a v naší době se stal dostupným pro ženy na většině ženských a gynekologických klinikách.

Indikace

Rozsah indikací pro tuto lékařskou manipulaci je extrémně široký. Hysteroskopie se provádí plánovaným a nouzovým způsobem..

Pokud je potřeba plánovaná hysteroskopie:

 • Endometriální hyperplázie.
 • Dělohy Polyps.
 • Poruchy ovariálně-menstruačního cyklu.
 • Děložní malformace.
 • Submukózní myom a adenomyóza.
 • Podezření na rakovinu endometria.
 • Odstranění zbytků nebo zarostlých IUD.
 • Neplodnost.
 • Neúspěšné IVF.
 • Potrat.

Nouzové indikace se vyskytují v následujících situacích:

 1. Některé typy krvácení.
 2. Rodící se myomatózní uzel.
 3. Placentární polyp.
 4. Poporodní endometritida.
 5. Podezření na společný nesoulad po císařském řezu.

Každá žena, která musí podstoupit gynekologickou manipulaci, zejména s použitím nástrojů, se stará: bude při zákroku bolest? Jsou možné komplikace během nebo po zákroku? Jak ovlivní reprodukční zdraví a bude schopna otěhotnět? Abychom odpověděli na tyto otázky, mezi něž patří hlavní otázka, zda těhotenství nastane po hysteroskopii, uvážme podrobněji, jaký postup.

obecná informace

Hysteroskopie je diagnostická - při vyšetření děložní dutiny má lékař možnost vidět přítomnost nebo nepřítomnost patologických změn. K dispozici je také chirurgický zákrok, při kterém se provádí řada operací.

Hysteroskopie se zpravidla provádí 6. až 9. den od začátku menstruace. Pro účely diagnózy může být provedena ambulantně. Chirurgie se provádí pouze v nemocnici.

Před hysteroskopií je nutné podstoupit obecné klinické vyšetření, absolvovat testy na HIV a hepatitidu.

Během hysteroskopie je pacient na gynekologickém křesle. Povinná přítomnost anesteziologa, který zajišťuje přiměřenou anestézii (obvykle intravenózní anestézii).

Prostřednictvím hysteroskopu můžete vytvářet:

Čas potřebný pro diagnostickou hysteroskopii je 3-5 minut. Chirurgická hysteroskopie trvá asi 30-40 minut.

Jako u každé lékařské manipulace, existují i ​​kontraindikace pro tuto metodu. To jsou jakákoli zánětlivá onemocnění, zhoršení chronických procesů, těhotenství, těžké krvácení, technická nemožnost postupu. Neurčeno pro stenózu nebo rakovinu děložního čípku, srdeční selhání a závažné onemocnění jater.

Těhotenství

A nyní odpovíme na hlavní otázku, která se obává všech dívek, které se chystají na proceduru: je těhotenství možné po hysteroskopii??

Tento postup sám o sobě nezabrání těhotenství. V některých případech dokonce eliminuje důvody, které dříve nedovolily ženě otěhotnět. Například přítomnost adhezí a synechií, zbytků nebo zarostlého IUD, polypu děložní sliznice.

V praxi existují také případy těhotenství v cyklu po vyšetření. Lékaři jsou však ve svých doporučeních jednotní: nesnažte se otěhotnět během prvních 6 měsíců po zákroku!

Hysteroskopie nevylučuje potřebu následné léčby, například hormonálními nebo protizánětlivými léčivy.

Kdy mohu plánovat?

Vzhledem k tomu, že se hysteroskopie provádí 6. - 9. den cyklu a poté se doporučuje sexuální odpočinek po dobu 2–3 týdnů, těhotenství v tomto cyklu není možné. Pokud nebyly zjištěny žádné změny v endometriu, lze naplánovat těhotenství od následujícího cyklu. To je však nežádoucí. Koneckonců, po manipulaci se doporučuje podstoupit léčbu tak, abyste vydrželi a porodili zdravé dítě.

V ostatních případech je trvání a typ léčby, načasování plánování početí určeno povahou identifikované patologie. Například po odstranění glandulárního polypu u mladé ženy bude perorální antikoncepční terapie předepsána na období 3-6 měsíců, po kterém můžete naplánovat těhotenství. Pokud je u ženy v reprodukčním věku detekována atrofická endometrie, bude předepsána hormonální substituční terapie. S endometritidou - komplexní protizánětlivou terapií, samozřejmě, na pozadí antikoncepce.

Hlavní věc je pochopit, že načasování plánování těhotenství, jeho nástup a průběh není ovlivněna hysteroskopií, ale gynekologickou situací, kvůli které byla žena poslána na výkon.

To znamená, že nelze s jistotou říci, že za šest měsíců dojde k oplodnění. Některé páry musí čekat rok nebo déle.

Z toho vyplývá, že průběh těhotenství nezávisí na hysteroskopii. Naopak, lze jej doporučit k léčbě neplodnosti. Pokud však byla její indikací potrat, bude z tohoto důvodu předepsána speciální konzervační léčba, nikoli kvůli hysteroskopii.

Stojí za to připomenout oběma partnerům, že je třeba před početí užívat vitamín-minerální komplexy s kyselinou listovou. Zabraňuje malformacím nervové trubice plodu.

Komplikace

Po zákroku však můžete získat nějaké komplikace. Je jich jen málo a zpravidla neovlivňují schopnost otěhotnět..

Jaké jsou někdy důsledky:

K léčbě komplikací se používají analgetika a antibakteriální látky. Aby se předešlo možným komplikacím, jsou antibiotika používána v riziku diagnostické hysteroskopie a 100% po chirurgickém zákroku.

Chcete-li snížit riziko komplikací po dobu 2-3 týdnů po hysteroskopii, neměli byste se horkou lázní, jít do koupele a sauny, sprchu a používat tampony. Sex je na stejné období zakázán. Pro účely kontroly se po této metodě doporučuje ultrazvukové vyšetření. Kolikrát je potřeba? Lékaři doporučují podstoupit ultrazvuk třikrát - po 1, 3 a 6 měsících.

Těhotenství po hysteroskopii

Hysteroskopie je relativně nová metoda pro studium děložní dutiny pomocí optického systému. Proveďte jej pro diagnostiku a léčbu intrauterinní patologie. Hysteroskop (vypadá jako kovová trubička o průměru 5 mm) je ultra tenký optický nástroj, který se nejprve vloží do děložního hrdla a poté do samotné děložní dutiny. Základem nástroje je optické vlákno, které přenáší obraz prostřednictvím malé videokamery na monitor. Doktor na obrazovce vidí děložní dutinu v desetinásobném zvětšení. Aby se stěny dělohy pohybovaly od sebe navzájem, je do její dutiny přiváděn sterilní roztok.

Hysteroskopie se provádí jak pro diagnostiku (diagnostická hysteroskopie), tak pro léčbu (chirurgická hysteroskopie) různých onemocnění pohlavních orgánů. Při vyšetřování děložní dutiny může lékař odebrat část endometria z „podezřelého“ místa k vyšetření. Na základě výsledků analýzy a vyšetření lze stanovit konečnou diagnózu..

Pro chirurgickou hysteroskopii se používá hysteroskop s různými nástroji (mikro pinzety, nůžky, malé skalpely), pomocí kterých může lékař provádět různé chirurgické zákroky. Tento postup se provádí v celkové anestézii. Před ní pacientka absolvuje nezbytné testy. Pooperační období však trvá jen několik dní. Pokud byla hysteroskopie provedena pouze pro diagnózu, je pacient po několika hodinách propuštěn.

Tento postup je dnes docela bezpečný. Prakticky neexistují žádné komplikace. Existuje však řada podmínek, za nichž je hysteroskopie kontraindikována:

 • genitální zánětlivé procesy;
 • cervikální stenóza;
 • rakovina děložního hrdla;
 • všechny druhy nádorů;
 • kardiovaskulární choroby;
 • těhotenství;
 • hojné krvácení z dělohy;
 • infekční choroby (chřipka, angína, SARS).

Proč tedy hysteroskopie? Existuje mnoho indikací:

 • nepravidelné krvácení z dělohy;
 • děložní myomy;
 • intrauterinní adheze po potratu nebo komplikovaném dodání;
 • podezření na rakovinu endometria;
 • endometriální hyperplázie;
 • endometriální polyp;
 • intrauterinní septum;

Podmínky plánování těhotenství po hysteroskopii s kyretáží i bez ní

Hysteroskopie odkazuje na minimálně invazivní diagnostické a terapeutické postupy, které jsou často předepisovány k vyřešení problému neplodnosti. Ne vždy však žena dokáže otěhotnět okamžitě po ní. Gynekologové nedoporučují otěhotnět v prvních cyklech po provedení lékařských a diagnostických postupů, protože předčasné početí může vést ke komplikacím a ztrátě dítěte. Proto těhotenství po hysteroskopii vyžaduje seriózní přístup k volbě času početí.

Těhotenství po hysteroskopii

Pro většinu žen vyšetřených pomocí hysteroskopu je plánování těhotenství považováno za nejdůležitější a žádaný okamžik v životě. Hysteroskopie a těhotenství pro ně úzce souvisejí, protože právě tento postup umožňuje otěhotnět s neplodností různého původu. Doufat v rychlé řešení tohoto problému však nestojí za to, protože hysteroskopie se nevztahuje na metody okamžité likvidace neplodnosti..

Data, kdy lze těhotenství naplánovat po hysteroskopii, mohou trvat několik měsíců. Faktem je, že po zákroku děloha ještě není připravena držet vajíčko plodu během všech období jeho vývoje. Hysteroskopie pro neplodnost ve většině případů vyžaduje použití prvků chirurgického zákroku a následné hormonální terapie. Poté je v děloze pozorována obnova endometria, která může trvat několik menstruačních cyklů..

Důležité! Po provedení terapeutické hysteroskopie je nutné zajistit, aby nedošlo k recidivám a komplikacím, a teprve poté naplánovat těhotenství.

V důsledku hysteroskopie prováděné ve formě jednoduché přehledové diagnostiky s následnou koncepcí mohou nastat problémy, protože příčina neplodnosti může zůstat nevyřešena. Avšak při absenci diagnostikovaných nemocí, které by vedly k nemožnosti početí, nevede taková operace k výrazným omezením při plánování těhotenství. Gynekologové umožňují ženě otěhotnět od dalšího menstruačního cyklu.

Po hysteroskopii s kyretáží

Doporučená data plánování těhotenství po hysteroskopii s kyretáží se odkládají o 2 nebo více cyklů od data operace. Takové termíny jsou způsobeny skutečností, že během procedury specialista zcela odstraní výstelku endometria dělohy. Může také odstranit detekované novotvary: polypy, malé fibroidy nebo ložiska endometriózy. Rány po takovém zásahu se hojí nejméně 10 dní, během nichž je zakázáno mít pohlavní styk.

Přibližná data, kdy je možné po hysteroskopii otěhotnět, se stanoví individuálně v závislosti na výsledcích histologického vyšetření získaného endometria. Někdy odhaluje příčiny neplodnosti, kterou lze odstranit pouze hormonálními léky nebo chirurgickým zákrokem. V tomto případě musí žena nejprve vyléčit základní gynekologické onemocnění a teprve poté, co potvrdí svůj plán účinnosti těhotenství.

Úplné zotavení zpravidla trvá nejméně 3 měsíce. To je tento termín, který lékaři nazývají přibližnými pro plánování těhotenství. Během této doby se ženám doporučují vhodné antikoncepční prostředky.

Po vyřešení endometriálního problému

Gynekologové tvrdí, že odstranění polypů, fibroidů, endometriózy, hyper- nebo atrofie membrán orgánu a dalších patologických novotvarů děložního endometria se nestává překážkou početí. Načasování plánování těhotenství po hysteroskopii polypu endometria, fibroidů, hypertrofie a dalších ženských onemocnění je zpravidla delší kvůli dvěma faktorům:

 1. Rány po odstranění novotvarů jsou hluboké a někdy dosahují svalové vrstvy dělohy. Vyžadují proto dlouhé léčení a odborný dohled. Někdy se v místě poranění vyskytují opakující se nádory, které vyžadují opakované odstranění.
 2. Po odstranění některých novotvarů je nutná hormonální terapie, která zahrnuje použití terapeutických antikoncepčních prostředků. Na pozadí jejich použití je přísně zakázáno plánovat těhotenství.

Přesný čas, po kterém můžete otěhotnět po hysteroskopii předepsané k odstranění endometriálních patologií, se stanoví individuálně. Před udělením povolení k početí provádí gynekolog důkladné vyšetření ženy a také zkoumá výsledky ultrazvuku a testů. Pokud nenastanou žádné abnormality, můžete se pokusit otěhotnět v dalším menstruačním cyklu.

Kolik můžete otěhotnět po hysteroskopii?

Koncepce po použití hysteroskopické metody by měla být odložena o nejméně 1–2 měsíce, a to i v případě, že byl proveden revizní postup s odběrem endometriálních bradavek pro histologii. Toto období je nutné, aby se vnitřní vrstva dělohy, ke které bude embryo připojeno, plně zotavila. Kromě toho je důležité zajistit, aby se do dutiny orgánů nedostala žádná infekce. Infekční komplikace hysteroskopie mají extrémně negativní vliv na vývoj těhotenství. Často se objevují několik týdnů po operaci, takže je třeba pečlivě sledovat stav reprodukčního systému po dobu jednoho měsíce a neměli byste se pokoušet otěhotnět..

Pokud jde o různé typy intervencí v rámci hysteroskopie, časový rámec, po kterém můžete přemýšlet o početí, je určen v závislosti na tom, jak je endometrium obnoveno a jaké manipulace byly provedeny:

 • po revizní hysteroskopii bez kyretáže můžete začít otěhotnět o měsíc později, když nastane další ovulace, ale pouze při absenci příznaků komplikací;
 • po hysteroskopii se samostatnou diagnostickou kyretáží se doporučuje plánování těhotenství nejdříve po 3-5 cyklech; 2-3 cykly;
 • po hysteroresektoskopii s odstraněním příček, synechie, myomů a polypů dělohy lze těhotenství naplánovat nejdříve po 4-6 měsících;
 • po hysteroskopii, v jejímž rámci bylo provedeno odstranění endometrioidních ložisek, je možné plánovat počátek po 3-6 měsících, ale ne dříve než 1 měsíc po dokončení hormonálních přípravků.

Přes stanovení pevně stanovených termínů se mnoho žen zeptá gynekologa na otázku, zda je možné otěhotnět po hysteroskopii v prvním měsíci, tj. Téměř okamžitě po operaci. Teoreticky to není vyloučeno, ale skutečnost, že početí neznamená, že se narodí těhotenství a narodí se zdravé dítě..

Dobré vědět! Gynekologové blížící se početí vítají teprve po hysteroskopii provedené na zablokování vejcovodů. Lékaři radí pacientovi, aby se pokusil otěhotnět v dalším cyklu, protože postup často dává krátkodobý účinek a postupem času se stěny vejcovodů znovu uzavírají.

Jaké je nebezpečí těhotenství po ukončení studie?

Samotné těhotenství ve formě procesu nesení plodu v děloze není nebezpečným stavem pro ženské tělo, i když byla nedávno provedena hysteroskopie. Gynekologové tvrdí, že v první řadě je to nebezpečné pro plod, který je nucen být v děloze, není připraven plně uchovat vajíčko plodu.

Podle statistik mají pacientky, které otěhotnily téměř bezprostředně po hysteroskopii, často ve vývoji těhotenství odchylky různé závažnosti:

 • těhotenská regrese, která je známá také jako zmrazené těhotenství, ke kterému dochází na pozadí stagnujícího zánětu během těhotenství, hormonálních selhání;
 • fetoplacentální nedostatečnost způsobená hormonálními poruchami nebo zánětlivými procesy;
 • polyhydramnios ohrožující normální vývoj a narození dítěte;
 • fetální hypoxie;
 • infekce plodové vody a plodu;
 • placenta previa a malposition plodu v děloze.

Téměř všechny tyto těhotenské komplikace končí narozením mrtvého dítěte nebo předčasným narozením narozením dítěte s komplexními patologiemi. Proto gynekologové nedoporučují spěchat s početí. Pokud se to stále stalo, je důležité se zaregistrovat co nejdříve na prenatální klinice a být pravidelně vyšetřován gynekologem a příbuznými specialisty.

Protože žádný lékař nevylučuje možnost, že by se infekce mohla během hysteroskopie dostat do dělohy, musí se v prvním trimestru těhotenství žena podrobit rozsáhlému vyšetření a užívat léky (multivitaminy, hormony atd.), Jak je předepsáno lékařem. Pokud by těhotenství nebylo možné udržet, žena bude mít dlouhou rehabilitaci. Pomůže připravit tělo tak, aby se příště těhotenství vyvinulo bez patologií.

Těhotenství po hysteroskopii - plánování početí dítěte a možné problémy

Moderní metody diagnostiky reprodukčních orgánů pečlivě ošetřují ženské tělo, ale těhotenství po hysteroskopii nastává až po určité době. A to i přesto, že provádění postupu způsobuje minimální poškození. Koneckonců, lékař se snaží provádět nejnutnější manipulace, aby znovu nepronikly do ženského těla. Po dokončení diagnózy musí žena podstoupit období zotavení před těhotenstvím, aby se předešlo možným komplikacím.

Efektivní diagnostická metoda

Hysteroskopie je gynekologická manipulace, při které je do dělohy zavedeno speciální zařízení (hysteroskop). Videokamera na jejím konci vám umožní prozkoumat vnitřní oblast děložního čípku, v případě potřeby odstranit polypy a novotvary. Tento nástroj vám umožní vzít materiál pro další výzkum.

Tento chirurgický zásah nepoškodí tělo, protože se provádí bez řezů a propíchnutí přirozenou dírou. Aby se zabránilo nepohodlí, podává se anestetikum.

Diagnostická hysteroskopie se používá ke zkoumání ženského reprodukčního systému. Provádí se v lokální anestezii v gynekologické místnosti. Invazivní hysteroskopie je zase podobná chirurgii. Provádí se v nemocnici v celkové anestezii. Jeho účelem je provádět lékařské manipulace: odstranit polyp, další neoplazmus, odebrat kus tkáně k vyšetření, v některých případech jsou tyto 2 typy postupů kombinovány.

Postup je úspěšný v neplodnosti. Ve většině případů nastává těhotenství po hysteroskopii. I když zejména pro zbavení neplodnosti se tato manipulace neprovádí.

Hysteroskopie - vyšetření dutiny dělohy pomocí hysteroskopu

Důvody průzkumu

Hysteroskopie se provádí s patologiemi ženského reprodukčního systému. Pokyny pro jmenování postupu mohou sloužit:

 • adheze v děložní dutině;
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • vznik novotvarů maligní nebo benigní povahy;
 • genitální malformace;
 • cizí předmět v děloze;
 • endometriální polypy;
 • těžké krvácení z dělohy;
 • neplodnost z různých důvodů;
 • slizniční hyperplázie;
 • necharakteristický výtok z dělohy;
 • nesprávný potrat;
 • komplikace po porodu;
 • potřeba odstranit zbytky nitroděložního zařízení;
 • přítomnost kousků vajíčka během mimoděložního těhotenství;
 • sterilizace;
 • kontrola léčby nemocí.

Po hysteroskopii (i když došlo k odběru buněk pro biopsii) se děloha rychle obnoví. V následujících měsících můžete očekávat těhotenství. Jeho nástup však nelze zaručit, protože hodně záleží na identifikovaných nemocech. Pokud se zjistí polypy nebo jiný problém v děložní dutině, musíte podstoupit předběžnou léčbu a připravit se na těhotenství, aby nic nebránilo dítěti.

Vztah diagnózy s následnou koncepcí

Podle statistik je mnoho žen, které otěhotněly po hysteroskopii 2 měsíce poté. Existuje určitá souvislost mezi touhou otěhotnět dítě a lékařskou manipulací. Často jsou případy, kdy je neplodnost diagnostikována z důvodu adhezí, polypů v děložní dutině. Tyto formace jsou úspěšně odstraněny během hysteroskopie..

Lékařská manipulace způsobuje, že tělo hází sílu do uzdravení. Možná to slouží jako impuls pro těhotenství po hysteroskopii. Takové významné události ve vašem životě je nutné naplánovat pouze po konzultaci s gynekologem. Pouze on, po vyhodnocení výsledků zkoušek, může říct, zda proces obnovy skončil. Chcete-li se vyhnout negativním důsledkům, je lepší postupovat podle doporučení lékaře.

Mohu otěhotnět po hysteroskopii?

Po zákroku byste neměli ihned naplánovat těhotenství. Žena potřebuje odpočívat, obnovit sílu, zdraví. Někdy by se mělo léčit několik měsíců.

Téměř vždy po hysteroskopii jsou antibiotika předepisována, aby se zabránilo infekci spojující se s poškozenou sliznicí dělohy. Hormony se používají k obnovení obecného pozadí a stimulaci vaječníků..

Normální sexuální vztahy začínají 3 týdny po manipulaci. Může být nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby se potvrdil normální průběh zotavení. Těhotenství po hysteroskopii s kyretáží nebo bez ní se doporučuje naplánovat nejméně o 6 měsíců později..

Možnost početí po odstranění polypu

U hormonálních poruch se mohou vyskytovat specifické výrůstky na sliznici dělohy - polypy. Někdy nedávají ženě šanci otěhotnět nebo těhotenství končí potratem. Hysteroskopie umožňuje takové formace odstranit. Těhotenství po hysteroskopii polypu endometria nastává, ve většině případů, rok po operaci.

Protože polypy se vyskytují v důsledku poruchy v hormonálním systému, je nutné obnovit hormonální pozadí, řádná léčba (obvykle trvá 2 měsíce). Žena by měla podstoupit testy, podstoupit plánovaná vyšetření, aby se předešlo možným komplikacím. V případě potřeby jsou předepsána ultrazvuková vyšetření reprodukčního systému. Asi 1 měsíc po ukončení hormonální terapie může dojít k těhotenství.

Hysteroskopická kyretáž

Pokud pacient odhalí vážné patologické problémy v reprodukčních orgánech, je předepsán LDV (léčba a diagnostická kyretáž). Během operace se okamžitě vyšetří děložní dutina a chirurgicky se provede nezbytné odstranění. V tomto procesu lékař monitoruje všechny akce pomocí kamery. Aby se ženské tělo rychle zotavilo, postup se provádí asi 4 dny před nástupem menstruace..

Správně provedená kyretáž pomáhá předcházet komplikacím a umožňuje vám začít plánovat těhotenství za 1-2 měsíce. Žena by měla kontaktovat svého lékaře, který rozhodne o dalším vyšetření. Čas, kdy dojde k ovulaci, pomůže určit příslušný odborník.

Možné komplikace

Jakýkoli zásah do práce lidského těla může vést k negativním důsledkům. Po hysteroskopii jsou také možné komplikace. Nesprávně provedené manipulace mohou vést k následkům:

 • infekce;
 • vzhled krvácení;
 • zánět v pánevních orgánech;
 • zranění děložního čípku;
 • alergie na anestezii - plyn používaný během operace;
 • vaginální křeče.

Před zákrokem musí lékař pacienta upozornit, jaké komplikace ji v případě neúspěšné operace čeká a jak může ovlivnit její budoucí těhotenství. Takové důsledky jsou vzácné, moderní vybavení umožňuje veškeré manipulace na vysoké úrovni..

Nepříjemné následky jsou špinění. To je normou po takovém postupu, protože jsou poškozeny krevní cévy. Přidělení by mělo skončit po 2, maximálně 5 dnech. Pokud budete pokračovat i po tomto období, měli byste se poradit s lékařem. Zvláštní pozornost by měla být věnována vašemu zdraví, když se objeví nepříjemný zápach z výboje, změny jejich barvy, například černé zbarvení.

Po hysteroskopii může dolní část břicha bolet při návratu do dolní části zad. Trvání takových pocitů někdy trvá až 10 dní. Se zvýšenou bolestí od mírnějšího k silnému musíte stěžovat lékaři. Pokud tažná bolest nezmizí ani po uvedené době, je nutná odborná konzultace.

Dalším negativním důsledkem je obecná nevolnost, slabost. To může být důsledkem anestézie, emoční deprese. Přidání zimnice, horečka, migréna - dobrý důvod konzultovat s lékařem.

Obnova cyklu

Po hysteroskopii by mělo trvat nějakou dobu, než se menstruační cyklus vrátí. Po diagnostickém postupu není menstruační cyklus narušen, není zpoždění. Ale někdy existují výjimky. Opožděná menstruace může být od 4 do 15 dnů a zároveň nesmí být příznakem těhotenství.

Obnovení cyklu závisí na složitosti postupu. Při odstraňování nádorů je zpoždění 1 cyklus. Při kyretáži bude přeskočen i cyklus 1 cyklu. Zotavení závisí na individuálních vlastnostech ženského těla. Pokud menstruace nezačne po měsíci, musíte se poradit s gynekologem.

V některých případech naopak začíná bohatá období. To ukazuje na nepříznivé procesy v děložní dutině. Zvláštní pozornost by měla být věnována vypouštění štiplavým zápachem, velkými sraženinami. S takovými příznaky existuje podezření na poškození vejcovodů. Samoléčení je velmi nebezpečné, musíte naléhavě vyhledat pomoc lékaře. Velká ztráta krve může způsobit prudký pokles tlaku, ztrátu vědomí.

Hysteroskopie je minimálně invazivní chirurgický zákrok, který vylučuje nutnost velkých operací v dutině na děloze

Šance na početí rostou

Příčiny neplodnosti jsou různé. Hysteroskopický postup přesněji než jiné metody odhaluje stav vejcovodů a dělohy. Kromě diagnózy může být použit k léčbě. Hysteroskopie a těhotenství na první pohled příliš nesouvisejí. Postup léčby a takové vyšetření však zvyšuje šance na otěhotnění a porodení dítěte.

Pokud lze těhotenství naplánovat po hysteroskopii, odpoví pouze ošetřující gynekolog. Zohlední chronická onemocnění, všechny rysy ženského těla, kontraindikace, možné komplikace, rysy postupu. Je třeba naslouchat jeho doporučením, protože tím se v budoucnu vyhneme komplikacím.

Po zákroku zůstává děložní čípek po nějakou dobu nechráněný, na jeho vnitřním povrchu jsou rány a infekce jej může proniknout. Z tohoto důvodu hned po diagnóze nemůžete mít sex. Termín abstinence určuje lékař, s kuretáží 15 dní. Během této doby se sliznice zotaví. V případě porušení doporučení mohou začít zánětlivé procesy, které budou vyžadovat dlouhodobou léčbu..

Při obnově sexuálního kontaktu může někdy žena pociťovat bolest, pálení v genitáliích, v průběhu času. Nesmíme opomenout termín, kdy můžete po hysteroskopii otěhotnět. V této době se šance na požadované dítě výrazně zvyšují.

Hysteroskopie snižuje šance na těhotenství?

Realita dnešního života je taková, že téměř 90% žen v reprodukčním věku zažívá nějaký problém s ovulací, početí nebo těhotenstvím. Rozsáhlé zavedení hysteroskopie v gynekologické praxi vedlo k tomu, že internet je plný otázek: kdo otěhotněla po hysteroskopii, kdy můžete naplánovat těhotenství po hysteroskopii, zda je těhotenství možné po hysteroskopii s kyretáží a mnoho dalších otázek na téma „Hysteroskopie a těhotenství“.

Hysteroskopie je minimálně invazivní diagnostická metoda a metoda pro rychlé odstranění patologických formací z dělohy, z nichž většina je příčinou ženské neplodnosti. Hysteroskopie sama o sobě šetří integritu děložního endometria co nejvíce. Při vyšetření s hysteroskopem je však možné provést aspirační nebo klešťovou biopsii, jakož i řadu dalších chirurgických zákroků, například kyretáž..

Varianty metody a jejich výhody

Metoda hysteroskopie a dodržování manipulační techniky mohou minimalizovat poškození integrity vnitřní endometriální vrstvy, vyloučit možnost vývoje jizvové tkáně, jakož i perforaci nebo perforaci děložních stěn. Díky těmto výhodám je těhotenství po hysteroskopii nejen možné, ale také nastává v nejkratším možném čase, pokud se však pomocí takové manipulace bylo možné zbavit příčiny neplodnosti. Hysteroskopie sama o sobě není postup, který umožňuje ženě s porodními problémy otěhotnět.

Diagnostická hysteroskopie

Uvádíme možné příčiny neplodnosti, které lze odstranit pomocí hysteroskopie, jakož i indikace její implementace s cílem objasnit diagnózu a zvýšit šance ženy na úspěšné otěhotnění v budoucnosti:

 • neúspěšný potrat, kontrakce stěn dělohy nebo předpoklad přítomnosti zbytků vajíčka během spontánního potratu;
 • vrůst antikoncepční spirály;
 • myomatózní nádor nebo uzly submukózní etiologie;
 • přítomnost cizího předmětu v děloze;
 • polypóza děložního hrdla, krku a stěn dělohy;
 • hormonální nerovnováha;
 • adenomyóza.

Pomocí hysteroskopické metody je možné ukončit neplánované těhotenství v raných stádiích. V tomto případě dochází k odstranění vajíčka plodu bez kyretáže děložní dutiny.

Tím se významně zvyšuje možnost otěhotnění v budoucnosti a ve srovnání s potratem prováděným tradiční metodou se výrazně zkracuje doba do příští ovulace..

Hysteroskopie s WFD

Místo „normální“ hysteroskopie lze předepsat samostatnou diagnostickou kyretáž (WDV) děložní dutiny, děložního hrdla a / nebo děložního čípku, která bude provedena hysteroskopickou metodou. Důvody takového provozního typu diagnózy jsou:

 • endometriální hyperplázie nebo dysplazie;
 • zbavit se nádoru v počátečních fázích jeho vývoje;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • odstranění cyst, fibroidů, adhezí, polypů;
 • zdokonalení etiologie rostoucích buněk.

Navzdory skutečnosti, že WFD je stále traumatická, ve srovnání s jinými tradičními manipulacemi prováděnými bez hysteroskopu jsou důsledky takové kuretáže pro ženské tělo minimální. A díky včasné diagnóze patologií a schopnosti provádět chirurgický zákrok v děložní dutině, aniž by došlo k jeho řezání, se šance na otěhotnění u většiny žen nesnižují, ale spíše zvyšují.

Pokud bylo čištění provedeno na podezření z onkologie, pak otázka, kdy je možné otěhotnět po hysteroskopii zní nevhodně. Plánování těhotenství po hysteroskopii RDF musí být odloženo, alespoň dokud nebudou získány výsledky histologie ze zřejmých důvodů.

Úspěch a načasování početí po zákroku

Mohu otěhotnět po hysteroskopii? Ano, tento postup vám nejen umožňuje doufat v realizaci snu, ale občas zvyšuje šance na početí. Ale konkrétně odpovědět na otázku, kdy těhotenství přijde po hysteroskopii, je nemožné. Všechno je velmi individuální. Například, jak dlouho bude trvat, než bude tato příležitost realizována, závisí na tom, jaké konkrétní onemocnění brání těhotenství. Někdy není možné vyléčit neplodnost a v některých případech budete muset čekat s plány, protože budou předepisovány hormonální léky nebo dokonce intrauterinní zařízení.

Podle statistik je většina žen těhotná po profylaktických nebo „aborivních“ hysteroskopických manipulacích v období 2 až 6 měsíců. Lékaři však doporučují čekat pouhých šest měsíců. Po terapeutické hysteroskopii bude vše záviset na tom, zda je patologie překonána a jak rychle se obnoví hormonální pozadí a endometrium.

Užívání biopsie neovlivňuje zrání vajec vůbec. V tomto případě lékaři doporučují čekat na výsledky analýzy. A těhotenství po hysteroskopii endometriálního polypu je možné v prvních měsících, pokud po jeho odstranění nejsou žádné komplikace a neexistují žádné jiné příčiny neplodnosti. Při narušení průchodnosti vejcovodů bude vše záviset na rychlosti terapeutické léčby spojené s touto patologií endometriózy..

Hysteroskopické vyšetření a oplodnění in vitro

Tyto informace budou užitečné zejména pro ženy, které plánují otěhotnět pomocí techniky oplodnění in vitro (IVF). Lékaři pracující v reprodukčních centrech poznamenali, že hysteroskopie, která není uvedena na seznamu povinných vyšetření IVF, výrazně zvyšuje počet úspěšných IVF. Proč?

 • Za prvé, hysteroskopická technika umožňuje identifikovat patologie v děloze, které nelze určit pomocí ultrazvukového nebo magnetického rezonance.
 • Za druhé, léčba v centrech IVF je nákladná „potěšení“ a není zbytečná. Ceny jsou ovlivněny nejen vysokými náklady na činnosti. Z objektivních důvodů nejlepší reprodukční a gynekologičtí diagnostikové s nejvyšší kvalifikací pracují na takových klinikách, kteří dostávají dost přiměřené platy za své znalosti a zkušenosti. Výsledky hysteroskopického vyšetření na „pravidelné“ klinice a ve středisku IVF se proto mohou radikálně lišit.

Pokud je možné zvolit místo pro hysteroskopickou diagnózu, pak i když je plánování těhotenství plánováno přirozeně, je lepší tuto službu využít ve specializované instituci k oplodnění in vitro nebo projít tímto postupem na soukromé klinice se zkušeným gynekologem s prokázanou praxí.

Nebojte se hysteroskopických vyšetření nebo lékařských postupů. Nevztahují se na kontraindikace těhotenství. Tato technika byla vyvinuta speciálně pro zvýšení informovanosti diagnostiky gynekologických patologií a terapeutických manipulací..

Články O Neplodnosti