Hlavní Výživa

Strava pětiměsíčního kojeného dítěte

Někteří odborníci tvrdí, že budoucí zdraví a vývoj obecně závisí na kvalitě krmení dítěte v prvním roce života. Dnes budeme diskutovat o stravě pětiměsíčního kojení dítěte, protože toto téma je docela vážné - mnoho rodičů začíná v tomto věku své děti krmit..

V článku se budeme zabývat výhodami a nevýhodami doplňkových potravin v daném období života kojence, a také učiníme přibližné menu na den.

Vlastnosti výživy pětiměsíčního dítěte umístěného na GV

S každým měsícem života roste potřeba kalorií. Důvodem je skutečnost, že se jeho tělo vyvíjí, jeho tělo se zvětšuje a ten malý začíná projevovat nebývalou aktivitu.

Zpočátku je mateřské mléko schopno kompenzovat chybějící energii a poskytnout dítěti potřebné užitečné vitamíny a minerály. Postupem času se zvyšuje chuť k jídlu dítěte, konzumuje rostoucí objem mléka, ale dříve či později přichází okamžik, kdy přestane poskytovat potřebnou saturaci.

Obvykle se to děje na přelomu 4–5 měsíců věku, proto mnoho matek začíná krmit své potomky, když dosáhnou 4 měsíců. S tímto rozhodnutím souhlasí mnoho odborníků na výživu. Trávicí systém čtyřměsíční arašídy je již docela vyvinut a obsahuje všechny enzymy potřebné pro trávení jednoduchých rostlinných nebo ovocných pyré.

Také dítě podstoupí reflexní tlačení cizích předmětů z ústní dutiny - až 4 měsíce je nemožné, aby dítě dalo jídlo ze lžíce, automaticky vystrčí jazyk a bude venku, tato funkce nedovolí malému dítěti se dusit na cokoli.

I přes tak příznivou situaci pro zavádění doplňkových potravin je však 4 měsíce věku, jak již bylo uvedeno, určitým druhem hranice. Během tohoto období musí být zavedeny nové výrobky, ale je to spíše ochutnávka jídla od dítěte a provozní doba pro budoucnost.

Plnohodnotné zavádění doplňkových potravin se objevuje, když dítě dosáhne věku 5 měsíců. Během tohoto období arašídy potřebují tolik energie, že zahraniční produkty v nabídce jsou prostě životně důležité.

To samozřejmě neznamená, že by děti měly být izolovány z mateřského mléka - ne. Dítě pokračuje v jídle jako obvykle, jen některá jídla jsou nahrazena jedením doplňkových jídel, nikoli mateřského mléka. Množství mléka spotřebovaného v tomto věku se obvykle mírně snižuje - asi 700 ml za den, místo 900 ve čtyřech měsících věku.

Jak zavést nová jídla do stravy 5měsíčního dítěte

V tomto věku je nabídka dítěte téměř totožná s nabídkou čtyřměsíčního dítěte, ale pouze s jednou podmínkou - množství doplňkových potravin se zvyšuje a stává se různorodým.

Při sestavování výživového schématu dítěte je třeba mít na paměti, že na každý kilogram jeho hmotnosti by mělo být asi 100 kalorií. Lze je získat z rostlinných a ovocných pyré, jednosložkových cereálií, speciálních tvarohů pro kojence a šťávy.

Je třeba si uvědomit, že pětiměsíční dítě by mělo denně konzumovat 800–1 000 ml potravin, z toho asi 700 mateřského mateřského mléka, a zbytek je rovnoměrně rozdělen mezi džusy, zeleninové a ovocné pyré.

Pokud se rozhodnete zavést nový produkt do dětské výživy, měli byste mu nejprve vyzkoušet pouze půl čajové lžičky tohoto produktu, rozemleté ​​na bramborovou kaši. Poté byste měli počkat jeden nebo dva dny a sledovat reakci dítěte na nové jídlo.

Pokud si nevšimnete vyrážky na jeho kůži, nechová se neklidně a stolička udržuje normální konzistenci, pak je nový produkt v pořádku a můžete s ním i nadále vyživovat dítě. V opačném případě bude nutné tento produkt na chvíli odložit..

Postupným zvyšováním množství doplňkových potravin budete muset dosáhnout určitého množství, které je stanoveno pro daný věk:

 • Kaše - 50 gramů;
 • Zeleninové pyré - 150 gramů;
 • Ovocné pyré - 50 gramů;
 • Šťáva - 50 gramů.

Samozřejmě, pokud vaše dítě miluje ovesnou kaši, můžete mírně zvýšit denní spotřebovaný objem této kategorie produktů, ale pamatujte, že některé z nich mají nepříjemné vlastnosti, například ovesnou kaši.

Když dosáhnete požadovaného objemu pro některý z produktů, můžete do stravy začít něco nového. Tento proces funguje stejným způsobem, ale nyní můžete jednoduše přidat malé množství nového pyré k již zadanému. To nejen ušetří váš čas, ale také umožní dítěti rychle zvyknout na nový vkus.

Výživa pro 5 měsíční dítě: doporučení pro rodiče

Následující tipy vám umožní správně zavést nové jídlo do dětské výživy a chránit jeho zdraví.

 • Jeden z hlavních požadavků na potraviny pro doplňkové potraviny - měl by být co nejjednotnější. Zeleninové nebo ovocné pyré by měly být doslova mleté. Tento stav je poměrně obtížné dosáhnout doma, proto doporučujeme používat hotové, předem zabalené do sklenic, dětskou výživu.
 • V misce pro dítě by neměl být žádný cukr ani sůl.
 • Pokud je dítě nemocné, je zavedení nového produktu zpožděno, dokud není zcela uzdraveno..
 • V první polovině dne byste měli vyzkoušet nové bramborové kaše, díky tomu je možné sledovat reakci těla na produkt.
 • V případě, že dítě ve všech možných ohledech projeví svou neochotu jíst nějaký druh bramborové kaše - nenutí ho, ale raději počkejte dva až tři týdny a zkuste to znovu.

Denní strava pro kojení dítěte

Tento diagram slouží jako příklad, takže můžete snadno nahradit některá jídla nebo je vyměnit. Je třeba poznamenat, že mezi dávkami by mělo být dítěti podána čištěná voda k pití, což lze provést pomocí lžičky.

 • Mateřské mléko.
 • Mateřské mléko. Jednosložková kaše (rýže, pohanka, kukuřice, ovesné vločky), pokud je to žádoucí, lze do ní přidat malé množství ovocného pyré.
 • Zeleninové pyré - může to být jednosložkový produkt nebo směs několika druhů zeleniny, například brambor, mrkve a cukety. Pokud si to uděláte sami, můžete k vaření použít krůtí, kuřecí nebo králičí vývar.
 • Mateřské mléko: Ovocné pyré (jablko, hruška), šťáva nebo kompot.
 • Mateřské mléko. Jednosložková kaše.
 • Mateřské mléko.

Takže strava pětiměsíčního kojeného dítěte, i když se příliš neliší od jídelního lístku pro čtyřměsíční dítě, ale klíčem je zde něco jiného.

Hlavní věc, kterou by měli rodiče v tomto období života dítěte udělat, je zavedení kompletního krmení, které se následně stane základem jeho výživy a nahradí mateřské mléko..

Tipy pro mladé matky: strava a jídelníček dítěte po 5 měsících umělého krmení

Umělé krmení dítěte je úplné odmítnutí mateřského mléka a jeho nahrazení mléčnými formami. Důvody přechodu jsou různé, od opětného těhotenství během kojení až po nedostatek nebo úplnou absenci mateřského mléka. V žádném případě by novorozená matka neměla být naštvaná, krmení drobků směsí není horší. V tomto článku budeme hovořit o správné stravě pěti měsíců starých dětí a možné stravě krmení dítěte tohoto věku umělým krmením..

Pravidla pro krmení novorozence na IV

Režim krmení a režim

Krmení na vyžádání, tak populární mezi moderními rodiči, se doporučuje pouze tehdy, je-li kojeno. Bohužel, ale pokud se krmíte směsí, budete muset počítat všechno za téměř minuty.

Každé dítě je však individuální a čas se může měnit v menších nebo větších směrech. Ale v případě, že vaše dítě žádá jíst velmi často, poraďte se s místním pediatrem ohledně režimu krmení.

Důležité podmínky

Kromě krmení směsi je 5 měsíců ideální čas, aby se bramborová kaše dala na umělé krmení. "Hurá!" - vykřikněte mumie, - „Alespoň nějaká rozmanitost!“ Ale ne všechno je tak jednoduché, a dokonce i zde existují pravidla.

Pokud se rozhodnete je vařit doma a nekrmit je zakoupenými, ujistěte se, že jste si důkladně umyli ruce, ovoce a veškeré kuchyňské náčiní, které jsou nezbytné pro vaření. Krmení by mělo být podáváno v teplé formě před krmením pomocí lžičky s měkkou špičkou, aby nedošlo k náhodnému poškrábání dásní a patra.

Jakékoli jídlo, které dáte, by mělo mít dostatečnou tekutou konzistenci, bez hrudek, aby se dítě neúmyslně neudusilo. A bez ohledu na to, jak byste chtěli vyrobit spoustu sklenic v záloze, můžete dát šťouchané brambory pouze čerstvě připravené.

Opakované krmení nestojí za to. Může se vám zdát, že stála v lednici „jen pár minut“, ale všechny užitečné vlastnosti již zmizely. Proč vycpávat dítě figurínou?

Kolik by mělo dítě jíst?

Nově vyrobené mumie mohou mít otázku, kolik musí dítě dát, aby snědlo a zároveň ho nepřekrmovalo? Je velmi důležité správně určit množství konzumovaného jídla. Ve věku pěti měsíců by mělo být množství upravené kojenecké výživy denně sedmina hmotnosti dítěte.

Například, pokud dítě váží 7 kg, pak by měl jíst 1000 ml směsi. Poskytováno 6 krmení denně, asi 170 ml. (7000: 7 = 1 000; 1 000: 6 = 166,6).

Pětiměsíční dětská strava

Co může dát k jídlu?

Všichni víme od našich matek a dokonce i babiček, že musíte začít krmit přesně 6 měsíců. Šest měsíců a ne o den později nebo dříve! Pokud je však dítě na umělém krmení, pak se první návnada pohybuje až o dva měsíce dříve.

Nabídka pětiměsíčního dítěte by měla zahrnovat zeleninu (zvláště pokud drobky mají problém se zácpou) nebo ovocné pyré (po ochutnávce sladkých hrozí riziko, že dítě zeleninu odmítne; ovoce je stále tak sladké a chutná dobře, na rozdíl od zeleninu bez chuti) nebo obiloviny, které jsou uváděny na první lehké děti. Pokud je tedy vaše dítě baculaté, odložte zavedení obilovin.

Šťávy můžete pít zředěním vodou 50/50, ale nedoporučuje se, protože obsahují zanedbatelné množství látek důležitých pro zdravé drobky, ve skutečnosti šťávy nepřinášejí žádný užitek.

Jaká jídla mohou být zavedena do stravy?

Doporučuje se podávat jakýkoli nový produkt ve velmi malých dávkách, první den - asi 5 gramů. Nechte někoho říci: „Má to dítě?“ Nejezte, protože budete vědět, zda je můžete i nadále krmit, nebo ne. A v první polovině dne tak, aby během dne následovala možná reakce dítěte. Místo dobře krmeného a šťastného dítěte nechcete vyrážku, žaludeční potíže a další potíže?

Rodiče se často zajímají o to, co můžete dítěti dát, aniž byste se obávali alergií. Stojí za to začít s hypoalergenními přípravky. Ideální jsou například cuketa, brokolice nebo květák. A naopak, stojí za to čekat s dýní a mrkví, protože pestrobarevná zelenina může vyvolat všechny druhy reakcí, ale rád bych se tomu vyhnul.

Pokud jde o obiloviny, doporučuje se začít s pohankou nebo rýží. Musíte je vařit pouze na vodě. Žádné mléko ve věku pěti měsíců!

Jakékoli dětské pyré by mělo být vyrobeno bez přidání soli a cukru a jakýchkoli dalších přísad, jak je uvedeno na obalu. A i když se zdá, že rodiče jsou chutní a nepříjemní, a někdo dokonce volá: „Jak to můžu sníst?!“, Věřte mi, je to možné, protože dítě nepotřebuje koření.

Tabulka jídel za týden

Nově připravení rodiče chtějí své dítě chutnat a uspokojit, aby nepotřeboval žádné vitamíny ani minerály. A ptají se, jak diverzifikovat nabídku tak, aby nedělali drobky stejnými cuketami? Ve skutečnosti, i když děti v tomto něžném věku ještě nemusí mít všechny produkty, jejich menu může být docela zajímavé a chutné..

pondělíJídlomnožství
První jídlo (6: 00–7: 00)Upravená kojenecká výživa200 ml
Druhé jídlo (10: 00-11: 00)Ovesná kašedo 150 g
Třetí jídlo (14: 00-15: 00)Květák zeleninový pyrédo 120 g
Čtvrté jídlo (18: 00-19: 00)Apple ovocné pyrédo 30 g
Páté jídlo (před spaním)Upravená kojenecká výživa200 ml
úterýJídlomnožství
První jídlo (6: 00–7: 00)Upravená kojenecká výživa200 ml
Druhý (10: 00–11: 00)Ovesná kašedo 150 g
Třetí (14: 00–15: 00)Brokolice zeleninová pyrédo 120 g
Čtvrtý (18: 00-19: 00)Hrušky ovocné pyrédo 30 g
Páté jídlo (před spaním)Upravená kojenecká výživa200 ml
středaJídlomnožství
První jídlo (6: 00–7: 00)Upravená kojenecká výživa200 ml
Druhý (10: 00–11: 00)Ovesná kašedo 150 g
Třetí (14: 00–15: 00)Zeleninové cuketové pyrédo 120 g
Čtvrtý (18: 00-19: 00)Broskvové ovocné pyrédo 30 g
Páté jídlo (před spaním)Upravená kojenecká výživa200 ml
ČtvrtekJídlomnožství
První jídlo (6: 00–7: 00)Upravená kojenecká výživa200 ml
Druhý (10: 00–11: 00)Ovesná kašedo 150 g
Třetí (14: 00–15: 00)Květák zeleninový pyrédo 120 g
Čtvrtý (18: 00-19: 00)Pyré z banánových plodůdo 30 g
Páté jídlo (před spaním)Upravená kojenecká výživa200 ml
pátekJídlomnožství
První jídlo (6: 00–7: 00)Upravená kojenecká výživa200 ml
Druhý (10: 00–11: 00)Ovesná kašedo 150 g
Třetí (14: 00–15: 00)Mrkvová zeleninová pyrédo 120 g
Čtvrtý (18: 00-19: 00)Dýňová pyrédo 30 g
Páté jídlo (před spaním)Upravená kojenecká výživa200 ml
sobotaJídlomnožství
První jídlo (6: 00–7: 00)Upravená kojenecká výživa200 ml
Druhý (10: 00–11: 00)Ovesná kašedo 150 g
Třetí (14: 00–15: 00)Zeleninové cuketové pyrédo 120 g
Čtvrtý (18: 00-19: 00)Hrušky ovocné pyrédo 30 g
Páté jídlo (před spaním)Upravená kojenecká výživa200 ml
NeděleJídlomnožství
První jídlo (6: 00–7: 00)Upravená kojenecká výživa200 ml
Druhý (10: 00–11: 00)Ovesná kašedo 150 g
Třetí (14: 00–15: 00)Brokolice zeleninová pyrédo 120 g
Čtvrtý (18: 00-19: 00)Apple ovocné pyrédo 30 g
Páté (před spaním)Upravená kojenecká výživa200 ml

Po rozmačkaných bramborách je nutné dítě krmit kojeneckou výživou.

Tipy pro rodiče

 • Doporučuje se podávat dítěti ráno každý nový produkt, aby bylo možné sledovat možnou reakci.
 • Pokud drobky nemají chuť k jídlu a jsou vyloučeny všechny možné zdravotní a orální problémy, zkuste přilákat dítě jasnými příbory nebo každé jídlo proměňte ve hru. ("Otevři ústa, nastartuj letadlo!", Zobrazuji letadlo lžičkou.) Jaké dítě odmítne hrát? To je pravda - žádné dítě nemůže odolat!
 • Dětští lékaři jednomyslně opakují, že pokud dítě jí kojeneckou výživu, je nutné dodržet mezeru 3,5 hodiny mezi krmením. Děti se však liší a mohou požádat o častější stravování v intervalu 2,5–3 hodiny. V takové situaci mnozí rodiče dodržují názor, že je lepší krmit každou hodinu, ale podle potřeby porušovat zákaz pediatrů. Stále by! Jaké rodičovské srdce může vydržet hladový plačící dítě?
 • Nyní, za účelem diverzifikace nabídky pro děti, nemusíte vyvíjet žádné úsilí: v regálech obchodů je obrovské množství bramborové kaše s různými chutěmi, a to jak monokomponentní (např. Cuketa, květák, jablko atd.), A směs dvou produkty (banán + jablko, „bobule salát“ atd.).

Nezapomeňte, že zdraví dítěte je zcela ve vašich rukou..

Dětská výživa po 5 měsících


Správná výživa je nejdůležitější složkou normálního vývoje dítěte. V prvních měsících života je pro dítě dost mateřského mléka. Časem však dítě vyroste a mateřské mléko mu již nemůže poskytnout všechny potřebné látky. Pokud má vaše dítě 5 měsíců, je čas mu dát doplňková jídla..

Dětské menu po 5 měsících by mělo sestávat z produktů obsahujících mikroživiny: mastné kyseliny, minerály a vitamíny. Pokud nezavedete doplňkové potraviny do 6 měsíců věku, dítě bude mít nedostatek mnoha potřebných látek, špatné stravovací návyky a nedostatek dovedností pro žvýkání hustých potravin.

Ve věku pěti měsíců děti nejlépe reagují na nová jídla ve své stravě. Alergické reakce jsou možné, ale po zavedení doplňkových potravin ve věku 6 měsíců se projeví mnohem častěji. Ve věku 4 měsíců se dětem s poruchami trávení, nízkou hmotností a anémií způsobuje nedostatek železa. V ostatních případech je třeba se poradit s pediatrem.

První dětské výrobky

První měsíce těla dítěte je zcela závislé na mateřském mléce. Během tohoto období by měla být mladá matka zcela zdravá. Výživa kojící ženy by měla být plná a obohacená o vitamíny a minerály. Po 5 měsících se doporučuje zavést doplňková jídla. V dětské stravě by měly být tyto potraviny:

 • zeleninové pyré. Toto jídlo je vhodné pro děti, které přibírají na váze velmi rychle nebo mají problémy se stolicí;
 • dětské cereálie se spoustou mikroživin. Pokud má dítě mírný přírůstek na váze, nestabilní stolici nebo riziko anémie, musíte začít s takovým jídlem. Doporučuje se zavádět obiloviny bez lepku jako doplňková jídla - jako je pohanka, rýže a kukuřice. Průmyslové obiloviny obsahují větší počet stopových prvků, proto se doporučuje dát dítěti právě ty;
 • šťouchané maso. Tento produkt je bohatý na železo, které dítě snadno vstřebává. Pokud do zeleninové směsi přidáte trochu šťouchaného masa, bude železo v obou produktech absorbováno ještě snadněji. Obvykle se tento produkt zavádí do nástrahy 6měsíčních dětí, v některých případech je však možné do stravy zavést maso do 5 měsíců. Raději králičí a krůtí maso. Chcete-li učinit konečné rozhodnutí, poraďte se s pediatrem;
 • šťouchané ovoce. Tento produkt se nejlépe podává po zavedení zeleniny a obilovin. Je-li ovocné pyré zavedeno jako první, bude obtížné strávit jiné produkty později. Kromě toho se děti jednoduše vzdají kaše po sladkých bramborách.


Zeleninové a ovocné šťávy se nejlépe podávají naposledy, když dítě již obdrží potřebné stopové prvky z masa, ovesné kaše, ovoce a zeleniny. V šťávách je mnohem méně užitečných látek, proto lze tento produkt přidat jako doplněk k příjmu potravy. Nedoporučuje se dávat dětskou šťávu mezi jídly. Dítě si zvykne na občerstvení a sladká jídla. Hrozí zubní kaz a rozvoj obezity..

Jak zavést doplňkové potraviny

Jakmile zavedete doplňková jídla, přeneste dítě do pětinásobného stravovacího režimu. Svému dětskému jídlu musíte dávat podle následujících pravidel:

 • dát vašemu dítěti průmyslovou kojeneckou výživu. Výrobky obsažené v těchto výrobcích jsou šetrné k životnímu prostředí, mají bezpečné složení a jsou rozdrceny jen pro děti. Pokud chcete dát svému dítěti pouze domácí jídlo, vyberte pouze kvalitní suroviny. Výrobky musí být vyváženy a nařezány pomocí mlýnku na maso nebo mixéru;
 • první návnada by měla být tekutá. Pokud je dítěti podáváno silné jídlo, může dojít k potížím s polykáním. Pokud je dítě alergické, měly by se doplňkové potraviny podávat od 5,5 měsíce a do stravy by měly být zahrnuty pouze hypoalergenní přípravky. Zvažte reakci na alergeny a individuální nesnášenlivost;
 • v prvních fázích doplňkového krmení nabídněte dětskému jídlu z lžíce před aplikací na prsa. Nepoužívejte krmení svého dítěte násilím - to způsobí negativní reflex silných potravin a bude mnohem obtížnější na něj dítě zvyknout. Pokud se vám stále nelíbí produkt, pokračujte v jeho pečlivém nabízení. V průběhu času si dítě zvykne a vytvoří si správné stravovací návyky;
 • 5 měsíční dětská výživa by měla být zahájena jednosložkovými jídly;
 • nejprve se krmte ráno. Později doplňujte jídlo postupně a neustále sledujte reakci dítěte;
 • postupně zvyšujte objem produktů. Nejdříve dejte dítěti půl lžičky a během následujících 10 dnů zvyšte dávku. Pokud se jedná o produkty ze stejné kategorie (například nové obiloviny nebo nové obiloviny), může být dávkování zvýšeno mnohem rychleji;
 • pokud má dítě akutní onemocnění nebo období před očkováním nebo bezprostředně po něm, nedoporučuje se zavádění nových produktů. Počkejte několik dní a poté bezpečně přidejte do stravy svého dítěte novou zeleninu, cereálie nebo ovoce.

Neměňte potraviny, pokud jsou doplňkové potraviny náhlé. Postupně zavádějte nové jídlo a trochu jej zřeďte produktem, který dítě již zná. Například, dát dítě bramborovou kaší, každý den trochu zvětšit objem produktu. Po týdnu nařeďte brambory lžičkou šťouchané zelí. Po dalších sedmi dnech přidejte mrkev. Takže dítě si bude postupně zvykat na vícesložkové pokrmy, z nichž jedno bude zeleninový pyré ze tří ingrediencí.

Přibližná strava 5měsíčního dítěte

K výživě pětiměsíčního dítěte by mělo stále patřit mléko. Tento produkt zůstává hlavní potravou dítěte. Může být přidán do bramborové kaše a míchá se, aby se mísa mírně zředila a usnadnilo vnímání dítěte.

Jak nakrmit dítě po 5 měsících, jsme na to přišli. Nyní vám doporučujeme seznámit se s přibližnou denní stravou pro dítě. Okamžitě označte, že produkty uvedené v nabídce jsou přibližné. Můžete je nahradit těmi, kterým se vaše dítě bude líbit víc a nezpůsobí u dítěte negativní reakce.

Nabídka je určena pro děti, které již zavedly doplňková jídla.

6:00 - krmení dítěte mateřským mlékem;

10:00 - 100 - 150 gramů zeleninového pyré, 3 lžičky jablečné omáčky;

14:00 - krmení dítěte mateřským mlékem, 5 polévkovými lžičkami šťávy a 2 lžičkami tvarohu;

18:00 - kojení, 6 polévkových lžic šťávy;

22:00 - krmení mateřským mlékem.

Výrobky obsažené v dietě lze střídat. Například jednoho dne nakrmit dítě směsí cukety a banánového pyré a další den dát šťouchaná jablka a nakrájenou krůtu. Pokud je dítě na umělém krmení, doporučujeme vám seznámit se s následující nabídkou:

6:00 - 200 gramů kefíru nebo směsi;

10,00 - 150 gramů obilovin v mléce, 3 lžičky tvarohu;

14,00 - 100 gramů kefíru, 50 gramů ovocného pyré;

18:00 - 100 gramů zeleninového pyré, 3 polévkové lžíce ovocného pyré;

22:00 - 200 gramů kefíru nebo směsi.

Když si dítě zvykne na doplňková jídla, do své stravy postupně zavádějte nová jídla. Kombinovat obiloviny s ovocem a masem, ale tento způsob výživy zavádějte postupně. Pokud dítě vykazuje známky diatézy, neprodleně to ukažte dětskému lékaři.

Rutina denního dítěte 5 měsíců: spánek a krmení

5 měsíců je důležitým milníkem v životě vašeho dítěte. Období kojení skončilo a nyní je čas položit základy zdravých spánkových návyků a správný režim dne. Je důležité pochopit, jaký je nejlepší čas na odpočinek dítěte, kolik hodin bez přepracování dokáže zůstat vzhůru. Vhodný denní rytmus zlepší chování dítěte a bude mít dostatek energie, aby se naučil novým dovednostem, hrám a studoval životní prostředí.

Výživa je druhým bodem, který stojí za pozornost. Období koliky by již mělo skončit, tělo dítěte musí být dostatečně silné a trávení se zlepší. Mnoho matek má v tomto věku tendenci začít doplňovat jídlo. Ale zda je třeba pospíšit, zvláště kojené dítě?

Pojďme se podrobněji věnovat těmto bodům.!

Odhadovaná denní rutina

Po pěti měsících potřebují děti 14-15 hodin spánku denně. Z toho je noční spánek až 10 hodin s probuzením pro krmení. A 4-5 hodin dítě spí během dne.

Do 5. měsíce obvykle končí „regrese spánku“ a dítě si vyvine biologické rytmy. Všimnete si, že denní rutina se stala předvídatelnější než dříve. Nyní je možné položit základy fyziologického režimu s nárůstem nejpozději 7 ráno a dřívějším odjezdem v noci v intervalu 18,00–20,00.

Denní spánek

Přepnete na plán s 3denními sny. Zároveň budou segmenty ranních a obědních snů nejdelší. Chcete-li najít nejlepší čas na spaní, zaměřte se na příznaky únavy dětí a maximální bdělosti v tomto věku - nyní je to přibližně 1 hodina 45 minut. Mezi sny se může bdělost lišit. Obvykle je kratší před prvním dnem spánku (1,5 hodiny). A déle před druhým snem - až 2 hodiny. Pamatujte, že proces kladení je zahrnut i během bdění..

Pokud dítě není přepracované, pak se denní spánek nestane problémem a postupně se prodlouží na 60-90 minut.

Noční spánek

Dítě ještě není připraveno ke spánku, aniž by se probudilo celou noc. Probudí se až 3krát - to je standard ve věku 5 měsíců. Při umělém krmení může být počet nočních stoupání nižší. Ale pokud se dítě probudí častěji a vy ho nakrmíte tak, že usne, pak to naznačuje jeho neschopnost prodloužit si spánek sám. V tomto případě se krmení stalo obvyklým, což pomáhá dítěti „držet pohromadě“ spánek. Je lepší nechat to - můžete své dítě naučit schopnost samostatně usnout.

Jak zlepšit spánek dítěte:

Vyhněte se spaní v kočárku venku ve prospěch postýlky. Spánek v klidu je regenerativnější. Současně si pamatujte správné podmínky pro odpočinek drobků - tmu, bílý šum a vhodnou teplotu.

Proveďte rituál před každým snem. Pomůže to uvolnit dítě a postavit ho k odpočinku.

Po probuzení nechte čas na aktivní hry a 1–1,5 hodiny před odpočinkem jděte na klidnější bdělost.

Ujistěte se, že dítě má dost spánku. Jinak se nahromadí overfatigue, což se projeví častými nočními probuzeními. Zde vám pomůže režim..

V případě, že se dítě probudilo po 20–30 minutách, zkuste ho nevyjmout z postýlky. Pokud není příliš rozrušený, nechoďte k němu. Pokud silně protestuje nebo nejste připraveni naslouchat jeho pláči, můžete vstoupit, poplácat ho po zádech nebo syčení..

Podívejte se na náš stůl a zjistěte, zda vaše pětiměsíční dítě nevylévá normální spánek:

5měsíční strava

Základem výživy pro pětiměsíční dítě je mateřské mléko nebo kojenecká výživa. Dítě nepotřebuje vodu, protože z mléka a směsi získává tekutinu. Nabídka proto zůstává monotónní.

WHO (Světová zdravotnická organizace) nedoporučuje zavádění doplňkových potravin do 6 měsíců. Ale někdy je dítě připraveno změnit svůj jídelníček trochu dříve. Předtím, než si představíte potřebu jídla pro dospělé, se nejprve poraďte s pediatrem. A už s ním diskutovat o krmení menu.

Strava bude sestávat z 5-6 krmení během dne a 1-3 krmení v noci.

Při kojení bude množství mateřského mléka spotřebovaného najednou asi 210 - 214 ml. na jedno krmení. Délka krmení se může lišit.

Při umělém krmení by se měl objem směsi vypočítat podle doporučení pediatra. Obvykle se jedná o 1/6 skutečné tělesné hmotnosti dítěte. V 5. měsíci bude dítě při umělém krmení pít 800 až 1000 ml. směsi denně každé 3-4 hodiny během dne.

Dítě se stále více zajímá o svět kolem sebe a během krmení se může začít rozptylovat, nejíst a nosit hlad v noci, když potřebuje sen. V tomto případě si můžete zajistit krmení v klidném prostředí..

Vývoj dítěte

Každý týden si všimnete, jak dítě roste a vyvíjí se, má zájem o ostatní a začíná „komunikovat“ s ostatními dětmi a dospělými. Máma a táta se stali nejdůležitějšími lidmi v jeho životě.

 • Dítě rád zvažuje všechno kolem, projevuje zájem o odraz v zrcadle, začíná rozlišovat barvy.
 • Dítě se aktivně vyvíjí fyzicky a učí se stále více ovládat své tělo. Už se snaží posadit a aktivně se obrací od zády k žaludku a zpět..
 • Dítě se učí držet věci rukama a drapák je stále silnější.
 • Dítě již rozlišuje zvuky. Více poslouchá váš hlas a různé zvuky kolem..

Zahrňte melodie různých žánrů pro vaše dítě. Bude se usmívat, mávat rukama a možná vydávat zvuky do rytmu melodie.

Pokaždé, když mu dáte hračku do svých rukou, řekněte jeho jméno, například: „Tohle je míč,“ „Tohle je králíček.“ Toto pomůže vašemu dítěti mluvit rychleji..

Používejte vícebarevné hračky a zrcadlené hračky.

Umístěte dítě na vyvíjející se podložku, aby se naučil barvy, hračky visící nad ním, což mu pomůže poznat svět.

Jaká je každodenní rutina vašeho dítěte? Mají potíže se spánkem?

5měsíční režim den dítěte

Věkové rysy

Děti ve věku 4 a 5 měsíců začaly postupně ovládat válcování zezadu na stranu. Možná, že na okraji pohovky si dítě všimlo světlé hračky a rozhodlo se k ní přiblížit, čím více ji může vzít do pera. Je důležité zajistit bezpečnost! Kolem dítěte můžete dát polštáře, abyste zmírnili případný pád.

V tomto věku se už můžete dítěti snadno smát. Pozná tváří v tvář svým blízkým a upřímně se raduje z příchodu své matky. Chůze se stává rozmanitější, dítě aktivně ovládá zvuky „b“ a „m“. Asi 5 měsíců se dítě již pokouší spojit několik slabik v logickém řetězci.

Pokud vyzvednete pětiměsíční dítě a dáte mu možnost se opřít nohama o tvrdý povrch - pokusí se stát. S každým týdnem se dítě stává silnějším a sebevědomějším. Celý svět se otáčí vzhůru nohama. Dříve dítě trávilo více času vleže a nevšimlo si, kolik zajímavých věcí bylo kolem! Ale děti již nelže na zádech, vždy se snaží kroužit na břiše, což se jim podaří do konce 5 měsíců života.

Do této doby má mnoho dětí první příznaky zoubkování, což je způsobeno neodolatelnou touhou drobků strhnout všechno do úst - hračky, pěsti, prsty matky.

Normy spánku a bdělosti

Celkem děti v tomto věku spí asi 15 hodin denně, z toho asi 10 hodin v noci a asi 4 hodiny odpoledne.

Až 5 měsíců je obtížné mluvit o denním režimu, není tam. První měsíce dítě žije v rytmu stravování, spánku, bdění. Ale o 5 měsíců se obvykle začíná usínat noční spánek a doba usínání v noci se stává víceméně stabilní (asi 10-11 hodin). A tím se čas probuzení ráno stabilizuje. Proto můžete stanovit přibližný čas pro usínání v noci a čas ráno.

A v tomto věku se můžete pokusit nastavit čas pro první ranní spánek, který se obvykle stane 1,5 až 2 hodiny po probuzení. Ideální doba pro něj, co se týče biorytmů, je 8.30-9.30. Ale ne 10 nebo 11 hodin, protože ve své struktuře je ranní spánek pokračováním nočního spánku.

V závislosti na době a trvání ranního spánku mají miminka 5 měsíců zpravidla další 2-3 denní spaní, ke kterým dochází „v důsledku únavy“, ale je vhodné je dokončit nejméně 2 hodiny před nočním spánkem. To znamená, že v tomto věku je lepší zorganizovat denní režim se 3-4 denními sny.

Celková doba probuzení za den je asi 9 hodin. Ale dítě je stále tak malé, že nemůže stát déle než 2,5–3 hodiny za sebou. Hlavním úkolem dospělého proto není překonat věkovou normu, pokud jde o bdělost, aby nedošlo k přepracování dítěte, a včas ho usnout. Je důležité vzít v úvahu, že bdělost během dne roste z 1,50 na 3 hodiny: ráno je nejkratší, odpoledne - průměrně, před nočním spánkem - nejdelší.

Funkce spánku v tomto věku:

- Ve čtvrtém měsíci zažívá mnoho dětí „regresi spánku“. A někdo ve věku 5 měsíců.

- První silné asociace maminých akcí s procesem usínání, tj. mohou se tvořit návyky na spaní. Proto stojí za to diverzifikovat vaši pomoc v době usínání.

- Některé děti mohou bez krmení zaspat až 8 hodin. Obzvláště děti na umělém krmení. Je však důležité zaměřit se na vaše dítě, protože ne každý je připraven odmítnout noční krmení.

- Ve věku 5 měsíců se objeví první „mírný“ režim, obvykle se 3 denními sny. Pokud jsou 1 a 2 sny krátké a nelze je prodlužovat, může dojít ke čtvrtému snu, který by dětem zabránil ve spánku.

Výživa

Od 4 do 7 měsíců začíná zavádění prvního krmení (podle doporučení Světové zdravotnické organizace: pro děti kojené od 6 let, umělé - od 4 nebo 5 měsíců). Doplňuje směs nebo kojení, protože s věkem se dítě stává aktivnějším a je již důležité, aby přidával kalorie a nové živiny. Pro 4měsíční drobky je příliš brzy na nové jídlo, trávicí systém není úplně připraven. Po 7–8 měsících je už dost pozdě začít s krmením, protože tuhá strava (ve srovnání se směsí a mateřským mlékem) vyžaduje další úsilí ze strany artikulačního aparátu a nové dovednosti (dítě se učí používat jazyk, masters a funkce žvýkání, zvykne si na nové jídlo, stimuluje produkci enzymů), což pak příznivě ovlivňuje vývoj projev a zájem o jídlo.

Odborníci obvykle doporučují začít s 1 hypoalergenním přípravkem (pravidlo monoproduktu) a ráno. Je důležité sledovat během dne stav dítěte, jeho stolici a kůži. Pokud všechno jde dobře a dítě je zvyklé na jeden produkt, můžete začít představovat další (po 3-5 dnech). Zavádění doplňkových potravin obvykle začíná zeleninovou bramborovou kaší (cuketa, květák, dýně, mrkev), ale v některých případech (například pokud jsou drobky drobné), jsou obiloviny přijatelné. Nejprve je lepší vyzkoušet doplňková jídla, pak je můžete krmit směsí nebo prsa. Pediatrové doporučují postupné zvyšování množství doplňkových potravin (můžete začít 0,5-1 čajovou lžičkou 3krát denně). Je třeba vzít v úvahu některé rysy vývoje dítěte a jeho připravenost se zavedením doplňkových potravin. Doporučujeme prodiskutovat zavedení doplňkových potravin se svým pediatrem..

Některé děti mohou spát v noci až 8 hodin bez krmení. Ale ne všechny. Většina stále potřebuje svůj obvyklý způsob uklidnění a usínání, takže se mohou probudit, aby se krmili asi 3krát. Během tohoto období navíc začnou vybuchovat zuby a nervový systém dětí potřebuje v tuto chvíli pomoc a podporu od mámy nebo táty. Když akutní období uplyne (po 3 až 5 dnech), snažíme se dítěti pomoci vydržet v noci 4 hodiny pauzu při jídle. Dítě již má alespoň 1krát denně zkušenosti s usínáním bez hrudníku nebo láhve.

Příklad režimu

A nyní se budeme zabývat vzorkovacím režimem. Je důležité po celý den rovnoměrně distribuovat sny a bdělost dítěte.

Vzestup tedy může být od 6 do 7,30. Postupně zavádějte rituály pro probuzení, aby se dítě naučilo rozumět začátku dne a rozlišovat mezi dnem a nocí. Pro večerní usínání nejsou o nic méně důležité než rituály. Mohou to být: otevírání záclon, rozsvícení světel, legrační říkadla nebo písně pro probuzení, pozdrav vaší oblíbené hračky atd. Po jídle si můžete zorganizovat masáže nebo gymnastiku. Není třeba odborných dovedností masážního terapeuta, hlavní věcí jsou teplé matčiny ruce, hladké a lehké cvičení. Poté bude dítě moci chodit nezávisle 10-15 minut, když maminka připravuje snídani někde poblíž.

A jen 1,5 hodiny po probuzení můžete uspořádat první den spánku. Ve své struktuře je to nejhlubší a nejvyšší kvalita, proto je lepší ji prodloužit na 1-2 hodiny. Můžete se živit probuzením. Dále si naplánujte společné aktivní hry s dítětem nebo procházku na ulici (v režimu je vhodné najít čas na 1-2 procházky).

Od 12:00 do 13:00 můžete uspořádat začátek druhého dne spánku se zaměřením na režim průměrné bdělosti podle věku a příznaky únavy dítěte. Pozorování stavu a příznaků únavy dítěte po dobu několika dnů vám pomůže určit pohodlnou dobu probuzení, která je pro vaše nejmladší. To usnadní úkol, když se vytvoří režim rostoucího dítěte. Doporučuje se také druhý spánek po dobu 1-2 hodin. Po probuzení znovu nakrmit dítě. A trochu si s ním zahrajte.

Kolem 16:00 si můžete uspořádat třetí sen. Tento denní spánek může být krátký - trvá až 1 hodinu. Pokud nebylo možné prodloužit 1. nebo 2. spánek, pak je lepší trvat déle, než se dosáhne denní frekvence spánku pro tento věk (asi 3,5–4 hodiny). Za 5 - 6 měsíců je přípustné uskutečnit také 4. sen, pokud je dítě přepracované, předchozí sny byly krátké a nemohly být prodlouženy. Všechny denní sny by však měly skončit před 17:30, aby nedošlo k pozdějšímu spaní.

2 hodiny před spaním je lepší vyloučit zvýšenou aktivitu a sledování televize (včetně pozadí) a jít do tichých her. Hodinu před nočním spánkem si můžete zajistit plavání. Pokud toto ošetření vody vzrušuje dítě, zkuste vodu ohřát nebo ji přenést dříve. Nezapomeňte na rituály usínání, které dítěti pomohou přejít z činnosti do klidného stavu a naladit se do spánku. Před tak dlouhým nočním spánkem je důležité, aby se dítě dostalo do kontaktu se svou matkou, teplem, péčí a dotykem..

V tomto věku můžete kolem 19:30 uspořádat noční spánek. Pokud dítě během dne spalo čtvrtý sen, pak může být čas jít spát o něco později (mluvíme o „měkkém“ režimu).

Pamatujte, že výše uvedené normy a režim dne dítěte jsou průměrovány s přijatelnými odchylkami v jednom nebo druhém směru. Je třeba mít na paměti, že každé dítě je individuální!

Jak vzít čas probuzení

Wakefulness je období, kdy fidget nespí: krmení, výměna plenky, hraní her, chůze, rituály před spaním. Spánek dítěte přímo souvisí s množstvím a kvalitou jeho bdělosti během dne. Komunikace s dítětem, aktivity, hry jsou pro všechny děti nezbytné pro jejich dobrý vývoj a klidný spánek. Dítě, které během dne nedostane potřebné emoce a činnost, usne na obzvláště dlouhou dobu nebo bolestivě reaguje na oddělení od své matky v noci..

Čím jsou děti starší, tím více potřebují během dne utrácet energii. Dítě by mělo být nasyceno potřebnými emocemi a dojmy matky a světa. Od šesti měsíců je nutné zvýšit fyzickou a duševní aktivitu během dne, stimulovat práci mozku a nervového systému dítěte. Fyzická aktivita zahrnuje vše, co rozvíjí motorickou sféru: chůze, cvičení, gymnastika, masáže, bazén atd..

Vzpomeňte si na důležitou roli emočního vývoje v tomto věku: komentování řeči během koupání, krmení nebo oblékání, dětských rýmů, láskyplných slov, mluvení o emocích dítěte, rozvíjení aktivit, společných a nezávislých her atd. To vše rozvíjí emoční sféru..

Pamatujte, že dítě je připraveno na nezávislý klidný lhaní nebo lezení bez maminky až po „dostatku“ komunikace s ní.

HS, voda, interval krmení 5 měsíců

Devuli, ahoj)) Přemýšlel jsem zde.

Naše teta nás nazývala tlustými muži, vážíme 8900 za 5 měsíců a mimochodem, narodili jsme se 4200, byli propuštěni 4050... Podle mého názoru je nárůst normální, jak by měl... No, také zjistím váš názor.

Včera jsem sledoval uvolnění programu od Dr. Komarovského (o paratrofii, tato diagnóza je dána dětem, které jsou úplné a nechtějí se otočit, máme stejný obrázek... nechceme házet a zapínat žaludky, ale nevíme, jak to udělat ze žaludku, a nevíme vyzkoušejte, nemilovaná pozice). Díval jsem se, sledoval... Komarovského, pozitivního muže, ujišťoval... ale... radil méně často kojit plné děti, nutit je, aby se stali aktivnějšími... hmm... Jen jsem si představoval, jak jsem odmítl Timovu sis... někdy se mu prostě ráda pověsí, když ho něco trápí a opravdu to může vyžadovat Sissy, 1 minutu sát a znovu má dobrý život)) Krmím bez časových intervalů, také na vyžádání... bez návnad, bez vody, protože věřím, že zatímco mléko plní funkce vody i jídla... a doporučují dávat vodu dítěti od 6 měsíců věku (to je můj názor e, netvrdím, že je to pravda)...

A pochybuji... možná je pravda, že se krmí po 3–4 hodinách, aby vydržely intervaly pájení s vodou a zabíraly se v pohybu? Ale když vím o mých drobcích, tohle nezklame, křičí.

Dívky, co to děláš ?? S jakým intervalem krmíte vaše děti za 5 měsíců ?? (Odpovědi GVeshnits jsou relevantní, jsme v GV... ale rada je vítána od všech)))) Nebo poslat vše do pekla a žít, krmit, jak žili, krmit ??)))

Co může dítě jíst po 5 měsících?

Děti ve věku 5 měsíců se stávají zvídavějšími a energičtějšími, aktivně rostoucími. Bez ohledu na typ krmení - kojení nebo umělé mléko nebo směs nestačí k získání správného množství živin. To znamená, že je čas přemýšlet o zavedení doplňkových potravin. Ale co můžete jíst za 5 měsíců? Zelenina a cereálie se vybírají jako první produkty, později se k nim přidává ovoce a šťávy.

Obsah:

Je čas zavést doplňkové potraviny

Za optimální věk pro zahájení krmení se považuje 4-6 měsíců. Tento časový interval se nazývá „kritické okno“ pro utváření potravinové tolerance a prevenci nedostatku mikroživin. Když je připraveno na vnímání nových produktů, může být dítě ve věku 5 měsíců již přednostně krmeno. Chcete-li vyřešit obtížnou otázku a zjistit, jak zavést doplňková jídla ve vašem případě a kde začít, musíte se poradit s pediatrem. Závěry o potřebě nové stravy se obvykle přijímají s ohledem na zdravotní stav a funkční stav trávicího systému dítěte. Jako první krmení jsou dětem se sníženou tělesnou hmotností a zrychlenými stolicemi nabízeny obiloviny průmyslové výroby, pro nadváhu a zácpu - zeleninové pyré.

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin

Takže seznam toho, co může dítě jíst za 5 měsíců, hlavně zeleniny a obilovin. Ne všechny produkty jsou však vhodné a je třeba dodržovat určitá doporučení, aby seznámení s novými chutěmi proběhlo bez problémů:

 • Je nutné začít s jednosložkovými pokrmy;
 • objem se postupně zvyšuje - z poloviny lžičky na věkovou normu za 7-10 dní;
 • nové jídlo by mělo být dáno dítěti ráno, abyste mohli sledovat reakci;
 • produkt se podává ze lžíce před aplikací na prsa (krmení umělou směsí);
 • interval mezi inovacemi by měl být 1-2 týdny, aby si dítě mohlo zvyknout;
 • pokud je dítě nemocné, stojí za to dočasně pozastavit všechny změny ve stravě. Totéž platí pro kojence, kteří byli nedávno očkováni: je třeba počkat několik dní a až je seznámíte s novými chutěmi.

Funkce podávání

Ředění nových produktů. Pokud jste začali s doplňkovými jídly, například s cuketovým pyré, pak si na to dítě zvykne, můžete do něj přidat malou brokolici nebo květák. Takže dítě bude snazší přizpůsobit se a vnímat neznámé chutě. Totéž můžete udělat s ovesnou kaší, kterou zadáváte poprvé: zřeďte ji zeleninovým vývarem nebo mateřským mlékem.

Budujte návyky postupně. Pokud dítě nechce jíst nějakou zeleninu, neopouštějte plán a každý den ji i nadále nabízet kousek po kousku. Po 7-10 dnech si dítě zvykne na novou chuť a jeho strava bude rozmanitější..

Přejděte z jasného na jasný. Zelenina a ovoce, které jsou nasycené barvy, často způsobují alergie, takže s nimi musíte být opatrní. Například jahody nebo citrusové plody se obecně nedoporučují pro dítě mladší než jeden rok. Lehká zelenina jako cuketa nebo brokolice by měla být prvními produkty..

Konejte opatrně. Musíte krmit dítě lžičkou, v žádném případě to násilím. To je normální, pokud je množství konzumovaných potravin den co den odlišné. Pokud dítě kategoricky nechce něco zkusit, můžete mu příště nabídnout nové jídlo.

Neskladujte vařené jídlo. Vypočítejte schopnosti dítěte, je lepší pro něj připravit malé porce pokaždé, když může jíst. Nedoporučuje se nechávat jídlo v lednici a vařit s okrajem. Trvanlivost hotových bramborových kaší v otevřené nádobě není delší než jeden den.

Zvažte typ krmení dítěte a použijte individuální přístup k zavádění doplňkových potravin pro dítě. Strava dítěte, které bylo dříve krmeno pouze mateřským mlékem, se bude lišit od stravy umělého dítěte. Zaprvé je to kvůli skutečnosti, že kojencům, kteří jedí výhradně umělé směsi, mohou chybět určité látky. Zadruhé, jak je uvedeno v pokynech WHO „Krmení a výživa pro kojence a malé děti“, „kojená děti mohou s větší pravděpodobností vnímat pevná jídla pozitivněji než kojenci, kteří jsou krmeni kojeneckou výživou v průmyslové výrobě, protože ti první jsou zvyklí na různé odstíny chuti a vůně přenášené mateřským mlékem “.

Ukázkové menu

Na začátku krmení se dítě postupně převádí na pětidenní stravu. Objem jednoho krmení je v průměru 200 ml.

Hlavní strava

Příklad nabídky může vypadat takto:

 • 6:00 - mateřské mléko nebo směs, je-li dítě kojeno;
 • 10:00 - bezmasá kaše a doplňkové mléko nebo směs;
 • 14:00 - zeleninové pyré, mléko nebo VHI;
 • 18:00 - ovocné pyré, mateřské mléko nebo umělá směs;
 • 22:00 - krmení mléka nebo VHI.

Doplňková strava

Seznam toho, co můžete jíst po 5 měsících, zahrnuje také vařené žloutky (mohou se přidávat do zeleninových pyré), tvaroh, dětské sušenky. O těchto produktech byste se však měli poradit s pediatrem, aby vám mohl přesně říct, které z nich můžete dát svému dítěti ve věku pěti měsíců..

Zeleninová jídla

Pokud má dítě tendenci k zácpě nebo přibírá na váze příliš rychle, je lepší začít s doplňkovými potravinami se zeleninou, spíše než s obilovinami. Jako první produkt můžete použít cuketu, květák nebo brokolici. Později můžete zavést brambory, mrkev, řepu. U světlých plodů je lepší být opatrný, protože mohou vyvolat alergie. Je důležité sledovat reakci dítěte na konkrétní inovaci. Je výhodnější pro krmení pyré z průmyslové výroby, protože při jejich výrobě je zvláštní pozornost věnována složení, stupni mletí, bezpečnosti použitých surovin, které není možné zajistit v domácí kuchyni.

Obvykle se podávají po první zelenině, asi po 3 týdnech. Pokud má dítě sklon k anémii, přírůstek hmotnosti je zanedbatelný nebo jsou pozorovány nestabilní stolice, může být nejprve zavedena kaše. Pro nejmenší se doporučují tři druhy obilovin: pohanka, kukuřice, rýže. Jejich funkcí je, že neobsahují lepek. Ačkoli se žaludek starších dětí obvykle vyrovnává s oběma, dítě ještě není na takové jídlo zvyklé, takže musíte počkat, až zažívací systém zesílí..

Ovoce

Odborníci doporučují nejprve zavést zeleninu a cereálie, aby je dítě neopustilo ve prospěch sladších a chutnějších plodů. Pokud je dítě již zvyklé na nový vkus, můžete přidat různé dobroty. Pro začátek jsou vhodná zelená jablka, která se dobře vstřebávají a zřídka způsobují alergie. Po jablku můžete představit hrušku a banán. Meruňky, broskve a švestky jsou považovány za produkty mírné alergenicity. Totéž platí pro bobule, takže by se s nimi mělo zacházet opatrně..

Je lepší je přidat do nabídky, pokud dítě již dostává výše uvedené základní doplňkové potraviny. Zelenina, cereálie a ovoce obsahují mnohem více živin, vitamínů a minerálů než džusy. Můžete začít s jablky, pak jít do broskve, hrušky. Citrus, rajče a bobule mohou být podány nejdříve 6 měsíců, a to z důvodu potenciální alergenicity. Kromě džusů můžete pro své dítě připravit kompot sušeného ovoce.

Vlastnosti stravy dětí při umělém krmení

V „Programu optimalizace výživy dětí prvního roku života v Ruské federaci“ se doporučuje věnovat pozornost těmto látkám:

Žehlička. Kojení je přirozenou prevencí anémie z nedostatku železa (IDA) u dětí v prvních měsících života, a proto se u dětí, které jedí výhradně umělé mléko, v první polovině života používají směsi s obsahem železa 0,4 až 0,8 mg na 100 ml, následující - až 0,9–1,4 mg na 100 ml. Nedostatečný příjem železa v důsledku nevyvážené stravy je hlavním důvodem rozvoje IDA u dětí. Pokud je u umělého dítěte riziko nedostatku železa, jsou do jeho stravy zahrnuty potraviny obohacené o železo: ovocné a zeleninové pyré, ovocné šťávy obohacené o vitamin C, průmyslové obiloviny pro děti a také (od 5,5–6 měsíců) maso bramborová kaše.

Vitamin D. Po zavedení doplňkových potravin je jeho zdrojem průmyslová cereálie obohacená o vitamín-minerální komplex (včetně vitamínu D a vápníku), tvarohový sýr a kvašené mléčné nápoje bohaté na snadno asimilovaný vápník, žloutky obsahující vitaminy rozpustné v tucích.

Vyvážená strava

K harmonickému vývoji dítěte přispívá dostatečné množství zeleniny, obilovin a ovoce. U dětí dochází k nedostatku určitých látek a mikroživin, takže je nutný postupný přechod na novou stravu. Kromě toho musí dítě rozvíjet žvýkací schopnosti. Pokud dáte svému dítěti zdravé a řádně uvařené jídlo, zvykne si na zdravé jídlo již od útlého věku..

Články O Neplodnosti